MÅNDAG |
6 AUGUSTI |
|
16.05 |
M Slägga / kval 1 |
Anders Eriksson (direktkval 76.00) |
16.30 |
M 100m / försök |
Erik Hagberg (h1, kl 16.30), Henrik Larsson (h2, |
|
|
kl 16.36), Dennis Leal (h4, kl 16.48)(topp-2 + 5 tider) |
16.35 |
M Längd / kval |
Thobias Nilsson Montler (gr1), |
|
|
Michel Tornéus (gr2)(direktkval 8.00) |
17.05 |
M 400m häck / försök |
Isak Andersson (h4, kl 17.26)(topp2 + 5 tider) |
17.30 |
M Slägga / kval 2 |
|
17.35 |
M Kula / kval 1* |
|
17.45 |
K 100m / försök |
|
18.55 |
M Kula / kval 2* |
|
|
|
|
TISDAG |
7 AUGUSTI |
|
08.35 |
M 50 km gång / FINAL |
Anders Hansson, Ato Ibanez |
08.35 |
K 50 km gång / FINAL |
|
09.30 |
M Tiokamp / 100m |
Marcus Nilsson (h1, kl 09.30), |
|
|
Fredrik Samuelsson (h3, kl 09.42) |
09.40 |
M Diskus / kval 1 |
Daniel Ståhl & Axel Härstedt (direktkval 64.00) |
10.00 |
K 400m häck / försök |
Johanna Holmén Svensson (h3, kl 10.14) |
|
|
(topp-3 + 3 tider) |
10.10 |
K Kula / kval |
Fanny Roos (gr1), Frida Åkerström (gr2) |
|
|
(direktkval 17.20) |
10.25 |
M Tiokamp / längd |
Fredrik Samuelsson (gr1), Marcus Nilsson (gr2) |
10.35 |
M 400m / försök |
Erik Martinsson (h4, kl 10.56)(topp-3 + 3 tider) |
11.05 |
K 800m / försök |
Lovisa Lindh (h3, kl 11.17), Hanna |
|
|
Hermansson (h4, kl 11.23)(topp-3 + 4 tider) |
11.10 |
M Diskus / kval 2 |
Simon Pettersson (direktkval 64.00) |
11.40 |
M 3000m hinder / försök |
Emil Blomberg (h1, kl 11.40), Napoleon |
|
|
Solomon (h2, kl 11.55)(topp-5 + 5 tider) |
11.50 |
M Tiokamp / kula |
Marcus Nilsson (gr1), Fredrik Samuelsson (gr2) |
- |
|
|
18.30 |
M Tiokamp / höjd |
Fredrik Samuelsson (gr1) , Marcus Nilsson (gr2) |
18.45 |
M Slägga / FINAL |
|
19.05 |
K 100m / semi |
|
19.05 |
K Stav / kval |
Angelica Bengtsson (gr1), Lisa Gunnarsson (gr2) |
|
|
(direktkval 4.55) |
19.25 |
M 100m / semi |
|
19.45 |
M 400m häck / semi |
|
20.20 |
M 10000m / FINAL |
|
20.33 |
M Kula / FINAL |
|
21.00 |
M Tiokamp / 400m |
Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson |
21.30 |
K 100m / FINAL |
|
21.50 |
M 100m / FINAL |
|
|
|
|
ONSDAG |
8 AUGUSTI |
|
09.35 |
M Tiokamp / 110m häck |
Marcus Nilsson (h2, kl 09.42), |
|
|
Fredrik Samuelsson (h3, kl 09.49) |
10.10 |
K 100m häck / försök |
Elin Westerlund (h2, kl 10.18)(topp-3 + 2 tider) |
10.20 |
M Tiokamp / diskus 1 |
Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson |
10.50 |
M 200m / försök |
Felix Svensson (h3, kl 11.06)(topp-3 + 2 tider) |
11.05 |
K Tresteg / kval |
|
11.30 |
K 400m / försök |
Matilda Hellqvist (h4, kl 11.54)(topp-2 + 6 tider) |
11.40 |
M Tiokamp / diskus 2 |
|
12.15 |
M Tiokamp / stav 1 |
Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson |
12.15 |
M 1500m / försök |
Johan Rogestedt (h1, kl 12.05), Kalle Berglund |
|
|
(h2, kl 12.15), Elmar Engholm (h3, kl 12.25) |
|
|
(topp-3 + 3 tider) |
13.00 |
M Spjut / kval 1 |
|
13.15 |
M Tiokamp / stav 2 |
|
14.25 |
M Spjut / kval 2 |
Jiannis Smalios (direktkval 82.00) |
- |
|
|
17.50 |
M Tiokamp / spjut 1 |
Marcus Nilsson |
18.25 |
K Höjd / kval |
Erika Kinsey (gr1), Sofie Skoog (gr2)(direktkval 1.92) |
19.00 |
M Tiokamp / spjut 2 |
Fredrik Samuelsson |
19.05 |
K 400m häck / semi |
|
19.30 |
M 400m / semi |
|
19.40 |
M Längd / FINAL |
Thobias Nilsson Montler, Michel Tornéus |
19.55 |
K 800m / semi |
Lovisa Lindh (s1, kl 19.55), Hanna |
|
|
Hermansson (s2, kl 20.02)(topp-3 + 2 tider) |
20.09 |
K Kula / FINAL |
Fanny Roos |
20.15 |
M 200m / semi |
|
20.20 |
M Diskus / FINAL |
Daniel Ståhl, Simon Pettersson |
20.40 |
K 10000m / FINAL |
Meraf Bahta, Charlotta Fougberg |
21.35 |
M Tiokamp / 1500m |
Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson |
|
|
|
TORSDAG |
9 AUGUSTI |
|
09.30 |
K Diskus / kval 1 |
Vanessa Kamga (direktkval 58.50) |
10.00 |
K Sjukamp / 100m häck |
Bianca Salming & Lisa Linnell (h1, kl 10.00) |
10.30 |
K Längd / kval |
Khaddi Sagnia (gr1)(direktkval 6.67) |
10.55 |
M 110m häck / försök |
|
11.00 |
K Diskus / kval 2 |
|
11.05 |
K Sjukamp / höjd |
Bianca Salming (gr1), Lisa Linnell (gr2) |
11.30 |
M 800m / försök |
Andreas Kramer (h3, kl 11.44)(topp3 + 4 tider) |
12.30 |
K Spjut / kval 1 |
|
13.50 |
K Spjut / kval 2 |
Sofi Flink (direktkval 60.50) |
- |
|
|
19.15 |
K Sjukamp / kula |
Lisa Linnell (gr1), Bianca Salming (gr2) |
19.20 |
K Stav / FINAL |
Angelica Bengtsson |
19.25 |
K 100m häck / semi |
|
19.30 |
M Höjd / kval |
|
19.50 |
K 400m / semi |
|
20.15 |
M 400m häck / FINAL |
|
20.22 |
M Spjut / FINAL |
|
20.30 |
K Sjukamp / 200m |
Bianca Salming, Lisa Linnell |
21.05 |
M 200m / FINAL |
|
21.20 |
M 3000m hinder / FINAL |
Napoleon Solomon |
21.50 |
K 100m häck / FINAL |
|
|
|
|
FREDAG |
10 AUGUSTI |
|
10.00 |
K Slägga / kval 1 |
|
10.30 |
M Stav / kval |
Armand Duplantis (gr1), Melker Svärd Jacobsson (gr2) |
|
|
(direktkval 5.66) |
10.50 |
K Sjukamp / längd |
Bianca Salming & Lisa Linnell (gr2) |
11.25 |
K 200m / försök |
|
11.30 |
K Slägga / kval 2 |
Ida Storm (direktkval 70.00) |
12.00 |
K 1500m / försök |
Anna Silvander (h1, kl 12.00), Hanna |
|
|
Hermansson (h2, kl 12.09)(topp-4 + 4 tider) |
12.25 |
K 3000m hinder / försök |
Caroline Högardh (h1, kl 12.25)(topp-5 + 5 tider) |
12.40 |
M Tresteg / kval |
|
12.50 |
K Sjukamp / spjut 1 |
|
13.05 |
M 4x400m / försök |
Sverige (h1, kl 13.05)(topp-3 + 2 tider) |
13.40 |
K 4x400m / försök |
Sverige (h2, kl 13.51)(topp-3 + 2 tider) |
14.05 |
K Sjukamp / spjut 2 |
|
- |
|
|
19.10 |
M 110m häck / semi |
|
19.22 |
K Höjd / FINAL |
Erika Kinsey |
19.32 |
M 800m / semi |
Andreas Kramer (s1, kl 19.32)(topp-3 + 2 tider) |
19.48 |
K 200m / semi |
|
20.07 |
K Tresteg / FINAL |
|
20.20 |
K Sjukamp / 800m |
|
20.25 |
K Spjut / FINAL |
Sofi Flink |
20.50 |
K 400m häck / FINAL |
|
21.05 |
M 400m / FINAL |
|
21.20 |
K 800m / FINAL |
Lovisa Lindh |
21.35 |
M 110m häck / FINAL |
|
21.50 |
M 1500m / FINAL |
|
|
|
|
LÖRDAG |
11 AUGUSTI |
|
09.05 |
K 20 km gång / FINAL |
|
10.55 |
M 20 km gång / FINAL |
Perseus Karlström |
- |
|
|
20.00 |
M Höjd / FINAL |
|
20.05 |
K Längd / FINAL |
Khaddi Sagnia |
20.12 |
K 400m / FINAL |
|
20.20 |
K Diskus / FINAL |
|
20.30 |
M 800m / FINAL |
Andreas Kramer |
20.45 |
K 200m / FINAL |
|
20.55 |
M 5000m / FINAL |
|
21.30 |
M 4x400m / FINAL |
|
21.50 |
K 4x400m / FINAL |
|
|
|
|
SÖNDAG |
12 AUGUSTI |
|
09.05 |
K Marathon / FINAL |
Mikaela Larsson, Hanna Lindholm, |
|
|
Malin Starfelt, Cecilia Norrbom |
10.00 |
M Marathon / FINAL |
Mikael Ekvall |
- |
|
|
19.10 |
M Stav / FINAL |
Armand Duplantis |
19.20 |
K 4x100m / försök |
Sverige (h2, kl 19.28)(topp-3 + 2 tider) |
19.30 |
K Slägga / FINAL |
|
19.40 |
M 4x100m / försök |
Sverige (h1, kl 19.40)(topp-3 + 2 tider) |
19.55 |
M Tresteg / FINAL |
|
20.00 |
K 1500m / FINAL |
Hanna Hermansson |
20.15 |
K 5000m / FINAL |
Linn Nilsson, Charlotta Fougberg |
20.55 |
K 3000m hinder / FINAL |
|
21.20 |
K 4x100m / FINAL |
Sverige |
21.35 |
M 4x100m / FINAL |
Sverige |