Tidsprogram med svenska ögon
Uppdaterat: 3 mars 2007
Nedanstående sammanställning redovisar den aktuella versionen av det kompletta tidsprogrammet med det hittills nominerade svenska deltagandet infört. Observera dock:
1. Erfarenhetsmässigt görs det ända in i det sista ändringar i det s k "definitiva" tidsprogram som fastställts. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.
2. Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp är det "final direkt".
FREDAG |
2 MARS |
|
10.30 |
K Femkamp/60m häck |
Carolina Klüft |
10.45 |
M 60m häck/försök |
Robert Kronberg |
11.00 |
M Tresteg/kval |
|
11.15 |
K Femkamp/höjd |
Carolina Klüft |
11.30 |
M Stav/kval |
|
11.50 |
K 400m/försök |
|
12.05 |
M Kula/kval |
|
12.15 |
M 3000m/försök |
Henrik Skoog, Erik Sjöqvist |
12.45 |
M 400m/försök |
Johan Wissman |
13.15 |
K Längd/kval |
Daniela Lincoln Saavedra |
14.30 |
K Femkamp/kula |
Carolina Klüft |
- |
|
|
15.50 |
INVIGNING |
|
16.45 |
K 60m häck/försök |
Susanna Kallur |
17.00 |
K Femkamp/längd |
Carolina Klüft |
17.10 |
M 60m häck/semi |
Robert Kronberg |
17.15 |
K Höjd/kval gr 1 |
Emma Green |
17.25 |
K 800m/försök |
|
17.50 |
M Kula/FINAL |
|
17.55 |
M 800m/försök |
Mattias Claesson |
18.25 |
K 1500m/försök |
|
18.40 |
K Tresteg/kval |
|
18.45 |
K 400m/semi |
|
19.05 |
M 400m/semi |
Johan Wissman |
19.10 |
K Höjd/kval gr 2 |
|
19.20 |
K 60m häck/FINAL |
Susanna Kallur |
19.30 |
M 60m häck/FINAL |
Robert Kronberg |
19.40 |
K Femkamp/800m |
Carolina Klüft |
|
|
|
LÖRDAG |
3 MARS |
|
10.00 |
K Stav/kval gr 1 |
Linda Berglund |
10.05 |
M Längd/kval gr 1 |
|
10.10 |
M Höjd/kval gr 1 |
Stefan Holm |
10.30 |
K 60m/försök |
Susanna Kallur |
11.10 |
M 60m/försök |
|
11.30 |
M Längd/kval gr 2 |
|
11.40 |
M Sjukamp/60m |
|
12.10 |
M Höjd/kval gr 2 |
Linus Thörnblad |
12.30 |
K Kula/kval |
Helena Engman |
12.40 |
K Stav/kval gr 2 |
Hanna-Mia Persson |
13.00 |
M Sjukamp/längd |
|
- |
|
|
14.15 |
K Höjd/FINAL |
|
14.25 |
M Sjukamp/kula |
|
14.35 |
M Tresteg/FINAL |
|
14.55 |
M Stav/FINAL |
|
15.00 |
K 800m/semi |
|
15.20 |
M 1500m/försök |
Rizak Dirshe |
15.40 |
M 800m/semi |
Mattias Claesson |
16.00 |
K 60m/semi |
Susanna Kallur |
16.15 |
K Längd/FINAL |
|
16.20 |
M 60m/semi |
|
16.40 |
M 3000m/FINAL |
Erik Sjöqvist |
16.45 |
M Sjukamp/höjd |
|
16.55 |
K 1500m/FINAL |
|
17.10 |
K 400m/FINAL |
|
17.20 |
M 400m/FINAL |
Johan Wissman |
|
|
|
SÖNDAG |
4 MARS |
|
10.15 |
M Sjukamp/60m häck |
|
11.30 |
M Sjukamp/stav |
|
- |
|
|
13.45 |
K Kula/FINAL |
Helena Engman |
14.15 |
K Tresteg/FINAL |
|
15.00 |
M Höjd/FINAL |
Stefan Holm, Linus Thörnblad |
15.05 |
K Stav/FINAL |
|
15.40 |
M Sjukamp/1000m |
|
15.55 |
K 800m/FINAL |
|
16.00 |
M Längd/FINAL |
|
16.10 |
M 800m/FINAL |
Mattias Claesson |
16.25 |
K 3000m/FINAL |
|
16.50 |
M 1500m/FINAL |
|
17.05 |
K 60m/FINAL |
Susanna Kallur |
17.20 |
M 60m/FINAL |
|
17.30 |
K 4x400m/FINAL |
|
17.45 |
M 4x400m/FINAL |
|