Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 24 juli 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


iem13logga.jpg

Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning redovisar det av Europeiska Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för vissa grenar.

I tablån har det svenska deltagandet prickats in.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och 4x400m är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 2 mars 2013
 

TORSDAG 28 FEBRUARI  
19.00 M Kula / kval Leif Arrhenius, Niklas Arrhenius (kvalgr 20.15)
     
FREDAG 1 MARS  
10.00 K Femkamp / 60m häck Ellinore Hallin (h1, kl 10.00)
    Sofia Linde (h2, kl 10.07)
10.05 K Längd / kval Erica Jarder (kvalgr 6.65)
10.30 M 60m häck / försök Alexander Brorsson (h1, kl 10.30)
    Philip Nossmy (h2, kl 10.37)
    Filip Lööv (h4, kl 10.51) (topp-3 + 4 tider)
10.40 K Femkamp / höjd Sofia Linde, Ellinore Hallin
11.00 K 400m / försök Moa Hjelmer (h1, kl 11.00) (topp-2 + 4 tider)
11.30 K 60m häck / försök  
11.40 M Tresteg / kval  
12.02 M 400m / försök Felix Francois (h3, kl 12.14) (topp-2 + 4 tider)
12.35 M 3000m / försök Adil Bouafif (h1, kl 12.35)
    Johan Hydén (h2, kl 12.47) (topp-4 + 4 tider)
12.40 K Femkamp / kula Sofia Linde, Ellinore Hallin
-    
17.00 M 60m / försök Tom Kling-Baptiste (h1, kl 17.00)
    Odain Rose (h2, kl 17.07)
    Stefan Tärnhuvud (h3, kl 17.14) (topp-4 + 4 tider)
17.01 K Femkamp / längd Sofia Linde, Ellinore Hallin
17.15 K Stav / kval Angelica Bengtsson, Malin Dahlström (kvalgr 4.56)
17.40 K 800m / försök  
17.45 M Höjd / kval  
18.05 M 60m häck /semi Philip Nossmy, Alexander Brorsson, Filip Lööv
18.20 K 60m häck / semi  
18.35 M 800m / försök Johan Rogestedt (h1, kl 18.35) (topp-2 + 2 tider)
18.40 K Tresteg / kval  
18.45 M Kula / FINAL Niklas Arrhenius
19.05 K 1500m / försök Abeba Aregawi (h2, kl 19.13) 
    Charlotte Schönbeck (h3, kl 19.21) (topp-2 + 3 tid.)
19.30 K Femkamp / 800m Sofia Linde, Ellinore Hallin
19.45 M 60m häck / FINAL Philip Nossmy, Alexander Brorsson, Filip Lööv
19.55 K 60m häck / FINAL  
     
LÖRDAG 2 MARS  
11.30 M Längd / kval 1 Andreas Otterling (kvalgr 8.05)
11.35 M Stav / kval 1 Melker Svärd Jacobsson (kvalgr 5.75)
11.55 K Höjd / kval
Ebba Jungmark, Ebba Green Tregaro,
    My Nordström (kvalgr 1.94)
12.25 K 3000m / försök Charlotta Fougberg (h1, kl 12.25) (topp-4 + 4 tider)
12.30 M Längd / kval 2 Michel Tornéus (kvalgr 8.05)
12.50 M Sjukamp / 60m Petter Olson & Fabian Rosenquist (h1, kl 12.50)
13.00 K Kula / kval Helena Engman, Catarina Andersson (kvalgr 18.00)
13.10 M 1500m / försök  
13.30 M Stav / kval 2 Alhaji Jeng (kvalgr 5.75) 
13.35 K 60m / försök  
13.45 M Sjukamp / längd Petter Olson, Fabian Rosenquist
-    
16.00 K Längd / FINAL Erica Jarder
16.05 M Sjukamp / kula Petter Olson, Fabian Rosenquist
16.10 K Stav / FINAL  
16.15 M Höjd / FINAL  
16.35 K 400m / semi Moa Hjelmer (s1, kl 16.35) (topp-3)
16.55 M 800m / semi Johan Rogestedt (s1, kl 16.55) (topp-3)
17.15 M 60m / semi Stefan Tärnhuvud, Tom Kling-Baptiste (s1, kl 17.15)
    Odain Rose (s2, kl 17.22) (topp-4)
17.25 M Tresteg / FINAL  
17.30 K 800m / semi  
17.45 M 400m / semi  
18.00 M Sjukamp / höjd Petter Olson, Fabian Rosenquist
18.05 K 1500m / FINAL Abeba Aregawi
18.20 M 3000m / FINAL Adil Bouafif
18.40 M 60m / FINAL Odain Rose, Stefan Tärnhuvud, Tom Kling-Baptiste
     
SÖNDAG 3 MARS  
11.00 M Sjukamp / 60m häck Petter Olson, Fabian Rosenquist (h1, kl 11.00)
11.05 K Tresteg / FINAL  
11.10 K Kula / FINAL  
11.15 K 400m / FINAL Moa Hjelmer
11.30 M 800m / FINAL  
11.45 K 800m / FINAL  
11.58 M Sjukamp / stav Petter Olson, Fabian Rosenquist
12.00 M 400m / FINAL  
12.10 K 3000m / FINAL  
-    
16.30 K 60m / semi  
16.33 M Stav / FINAL  
16.40 K Höjd / FINAL
Ebba Jungmark, Ebba Green Tregaro
17.00 M Längd / FINAL Michel Tornéus
17.45 M Sjukamp / 1000m Petter Olson, Fabian Rosenquist
18.00 M 1500m/ FINAL  
18.15 K 60m / FINAL  
18.30 K 4x400m / FINAL Sverige
18.45 M 4x400m / FINAL Sverige

 

 
>