Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 18 oktober 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning redovisar det av Europeiska Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet uppdaterat med de smärre justeringar som gjordes den 3 mars på grundval av de definitiva anmälningssiffrorna.

I tablån har det svenska deltagandet prickats in.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och 4x400m är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 7 mars 2015
 

TORSDAG 5 MARS  
16.30 K Kula / kval Fanny Roos
17.00 M Längd / kval Michel Tornéus, Andreas Otterling, Thobias Nilsson Montler
18.00 M Kula / kval Leif Arrhenius
     
FREDAG 6 MARS  
09.45 K Femkamp / 60m häck  
10.00 M Tresteg / kval  
10.05 K 60m häck / försök  
10.15 M Stav / kval  
10.32 M 60m häck / försök  
11.00 K Femkamp / höjd  
11.00 K 400m / försök Elise Malmberg (h4, kl 11.18, topp-2 + 2 tider)
11.35 M 400m / försök Erik Martinsson (h3, kl 12.00, topp-2 + 6 tider)
12.15 K Längd / kval Erica Jarder, Khaddi Sagnia (direktkval 6.65)
12.15 K 800m / försök Anna Silvander (h2, kl 12.21, topp-2 + 4 tider)
12.41 M 800m / försök Andreas Kramer (h1, kl 12.41, topp-2 + 4 tider)
    Andreas Almgren (h7, kl 13.17, topp-2 + 4 tider)
13.15 K Femkamp / kula  
13.25 K 3000m / försök Charlotta Fougberg (h1, kl 13.25, topp-4 + 4 tider)
-    
16.00 K 60m häck / semi  
16.05 K Höjd / kval Sofie Skoog (direktkval 1.94)
16.10 K Femkamp / längd  
16.15 K Stav / kval Angelica Bengtsson, Michaela Meijer, Malin Dahlström (direktkval 4.60)
16.25 M 60m häck / semi  
16.40 M 400m / semi  
17.10 K 400m / semi  
17.25 M Kula / FINAL  
17.35 K Femkamp / 800m  
17.55 M Längd / FINAL Michel Tornéus, Andreas Otterling
18.00 M 3000m / försök  
18.35 K 60m häck / FINAL  
18.55 M 60m häck / FINAL  
     
LÖRDAG 7 MARS  
10.00 K 60m / försök Elin Östlund (h1, kl 10.00, topp-4 + 4 tider)
    Irene Ekelund (h3, kl 10.12, topp-4 + 4 tider)
10.05 K Tresteg / kval  
10.30 M Höjd / kval  
10.35 M 60m / försök Erik Hagberg (h2, kl 10.41, topp-4 + 4 tider)
    Odain Rose (h5, kl 10.59, topp-4 + 4 tider)
11.10 M Sjukamp / 60m Petter Olson (h1, kl 11.10)
11.50 M 1500m / försök Staffan Ek (h1, kl 11.50, topp-2 + 1 tid)
    Johan Rogestedt (h4, kl 12.14, topp-2 + 1 tid)
12.00 M Sjukamp / längd Petter Olson
-    
16.30 K Höjd / FINAL  
16.35 M Sjukamp / kula Petter Olson
16.45 K Längd / FINAL  
17.00 M Stav / FINAL  
18.00 K 800m / semi Anna Silvander (s1, kl 18.00, topp-3 + 0 tider)
18.15 K Kula / FINAL  
18.25 M 800m / semi Andreas Almgren (s2, kl 18.31, topp-2 + 0 tider)
18.30 M Sjukamp / höjd Petter Olson
18.40 M Tresteg / FINAL  
18.50 K 3000m / FINAL Charlotta Fougberg
19.10 K 400m / FINAL  
19.30 M 400m / FINAL  
19.45 M 3000m / FINAL  
     
SÖNDAG 8 MARS  
11.30 M Sjukamp / 60m häck Petter Olson (h2, kl 11.37)
12.40 M Sjukamp / stav Petter Olson
-    
14.30 K 60m / semi Irene Ekelund (s1, kl 14.30, topp-2 + 2 tider)
    Elin Östlund (s3, kl 14.44, topp-2 + 2 tider
14.55 M 60m / semi Odain Rose (s1, kl 14.55, topp-2 + 2 tider)
    Erik Hagberg (s2, kl 15.01, topp-2 + 2 tider)
15.15 K 800m / FINAL  
15.30 M 800m / FINAL Andreas Almgren
15.40 M Höjd / FINAL  
15.45 M Sjukamp / 1000m Petter Olson
16.05 K Stav / FINAL Angelica Bengtsson
16.10 K 1500m / FINAL  
16.25 K Tresteg / FINAL  
16.30 M 1500m / FINAL  
16.55 K 60m / FINAL
Irene Ekelund, Elin Östlund
17.15 M 60m / FINAL Erik Hagberg, Odain Rose
17.35 K 4x400m / FINAL  
17.55 M 4x400m / FINAL  

 

 
>