Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 13 juni 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se



 

Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning presenterar det av Europeiska Friidrottsförbundet fastställda slutliga tidsprogrammet - senast uppdaterat 1 mars på basis av det faktiska antalet anmälningar - redovisat i svenska klockslag (samma som på plats).

I tablån är det svenska deltagandet inprickat.

(Utom i final-direkt-grenarna är naturligtvis det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond.)
 

OBS: I alla hopp/kastgrenar är målet 8 deltagare till final
(inte som normalt 12). Därför är direktkvalgränserna extremt
tuffa för att inte riskera att fler än 8 skall klara dem!

 

Uppdaterat: 7 mars 2021
 


  Fredag förmiddag Lördag förmiddag Söndag förmiddag
Torsdag kväll Fredag kväll Lördag kväll Söndag kväll
 

TORSDAG 4 MARS  
19.00 M Höjd / kval  
19.08 M Längd / kval Thobias Montler (14 startande, direktkval 8.00)
19.15 K Kula / kval Fanny Roos, Sara Lennman, Frida Åkerström
    (17 startar, direktkval 18.40).
19.30 K 3000m / försök Meraf Bahta, Samrawit Mengsteab (h1, kl 19.30).
    Linn Nilsson (h2, kl 19.43)(topp-4 + 4 tider)
20.20 M 1500m / försök Leo Magnusson (h1, kl 20.20)
    Johan Rogestedt (h2, kl 20.30)
    Samuel Pihlström (h3, kl 20.40)(topp-2 + 4 tider)
     
FREDAG 5 MARS  
10.00 K Femkamp / 60m häck  
10.11 M Tresteg / kval Jesper Hellström (14 startande, 16.80)
10.13 M 400m / försök Carl Bengtström (h4, kl 10.39)(topp-2 + 0 tider)
10.52 K Femkamp / höjd  
11.18 M Kula / kval Wictor Petersson (13 startande, direktkval 21.00
11.22 K 400m / försök  
12.18 K Längd / kval Khaddi Sagnia (17 startande, direktkval 6.70)
12.22 K 1500m / försök  
13.00 K 800m / försök Lovisa Lindh (h1, kl 13.00),
    Gaël De Coninck (h4, kl 13.24)(topp-3 + 0 tider)
13.05 K Femkamp / kula  
-    
19.00 K Femkamp / längd  
19.06 K Kula / FINAL Fanny Roos
19.10 M 400m / semi Carl Bengtström (s3, kl 19.24)(topp-2 + 0 tider)
19.13 K Höjd / kval Maja Nilsson (17 startande, direktkval 1.94)
    (höjder: 1.76-1.82-1.87-1.91-1.94)
19.33 K 400m / semi  
19.55 M 800m / försök Felix Francois (h4, kl 20.16)
    Andreas Kramer (h5, kl 20.23)
    Joakim Andersson (h6, kl 20.30)(topp-3 + 0 tider)
20.20 M Längd / FINAL Thobias Montler
20.35 M Kula / FINAL Wictor Petersson
20.45 K Femkamp / 800m  
21.00 K 3000m / FINAL Meraf Bahta
21.35 M 1500m / FINAL  
     
LÖRDAG 6 MARS  
10.00 M Sjukamp / 60m häck  
10.04 M Stav / kval Armand Duplantis (14 startande, direktkval 5.75)
10.18 M 60m / försök Odain Rose (h4, kl 10.39)(topp-2 + 6 tider)
10.44 M Sjukamp / längd  
11.25 M 3000m / försök Vidar Johansson (h1, kl 11.25),
    John Foitzik (h2, kl 11.38).
    Jonatan Fridolfsson (h3, kl 11.51)(topp-3 + 3 tider)
12.05 K Tresteg / kval  
12.10 K 60m häck / försök Julia Wennersten (h6, kl 12.50)(topp-3 + 6 tider)
13.05 M 60m häck / försök Max Hrelja (h5, kl 13.37)(topp-4 + 4 tider)
13.17 M Sjukamp / kula  
13.50 M 60m / semi  
-    
18.45 K Stav / FINAL Michaela Meijer (höjder: 4.25-4.35-4.45-4.55 + 5 cm)
18.50 M Sjukamp / höjd  
19.00 K 800m / semi Lovisa Lindh (s2, kl 19.08)(topp-2 + 0 tider)
19.25 M 800m / semi Andreas Kramer (s2, kl 19.33)(topp-2 + 0 tider)
19.40 K Längd / FINAL Khaddi Sagnia
19.50 K 1500m / FINAL  
20.10 M 400m / FINAL Carl Bengtström (bana 2)
20.25 K 400m / FINAL  
20.58 M 60m / FINAL  
     
SÖNDAG 7 MARS  
10.00 M Sjukamp / 60m häck  
10.18 K 60m / försök Claudia Payton (h5, kl 10.50)(topp-4 + 4 tider)
10.50 M Tresteg / FINAL Jesper Hellström
11.00 M Sjukamp / stav  
11.25 M Höjd / FINAL  
12.40 K 60m / semi Claudia Payton (s3, kl 12.54)(topp-2 + 2 tider)
13.05 M 60m häck / semi Max Hrelja (s3, kl 13.21)(topp-2 + 2 tider)
13.30 K 60m häck / semi  
-    
17.00 M 60m häck / FINAL  
17.05 M Stav / FINAL Armand Duplantis 
    (höjder: 5.30-5.50-5.60-5.70-5.80 + 5 cm)
17.15 K 60m häck / FINAL  
17.20 K Tresteg / FINAL  
17.30 M Sjukamp /1000m  
17.45 K Höjd / FINAL  
17.52 M 3000m / FINAL  
18.13 K 800m / FINAL  
18.25 M 800m / FINAL  
18.46 K 60m / FINAL Claudia Payton
18.57 M 4x400m / FINAL  
19.10 K 4x400m / FINAL  

 

















 
>