Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 18 oktober 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


ivm14logga3XL.jpg

Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning redovisar det av Internationella Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k definitiva tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för vissa grenar.

Tiderna nedan är angivna i svenska klockslag (som är samma som lokalt i Sopot).

I tablån har det svenska deltagandet prickats in.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och stav är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 8 mars 2014
 

FREDAG 7 MARS  
10.00 K Höjd / kval Emma Green Tregaro (direktkval 1.95)
10.05 K 400m / försök  
10.15 M Kula / kval  
10.40 M 400m / försök  
11.20 K Tresteg / kval  
11.25 K 3000m / försök  
12.00 K Femkamp / 60m häck  
12.10 M Sjukamp / 60m  
12.25 M 1500m / försök  
12.35 K Femkamp / höjd  
13.00 K 800m / försök  
13.05 M Sjukamp / längd  
13.30 M 800m / försök  
14.15 K Femkamp /kula  
-    
17.15 INVIGNING  
18.00 K Femkamp / längd  
18.05 K 60m häck / försök  
18.30 M Sjukamp / kula  
18.40 M 60m / försök Tom Kling-Baptiste (h1, kl 18.40, topp-3 + 6 tider)
    Odain Rose (h2, kl 18.47, topp-3 + 6 tider)
19.20 M Längd / kval Michel Tornéus (direktkval 8.05)
19.35 K 1500m / försök Abeba Aregawi (h2, kl 19.45, topp-2 + 3 tider)
19.55 M Sjukamp / höjd  
20.05 M Kula / FINAL  
20.10 K Femkamp / 800m  
20.25 M 3000m / försök  
20.55 K 400m / semi  
21.15 M 400m / semi  
     
LÖRDAG 8 MARS  
10.00 M Sjukamp / 60m häck  
10.05 M Tresteg / kval  
10.15 M 60m häck / försök
Philip Nossmy (h4, kl 10.36, topp-3 + 4 tider)
10.30 K Kula / kval  
10.50 K 60m / försök  
11.00 M Sjukamp / stav  
11.50 M 4x400m / försök  
12.05 M Höjd / kval  
12.15 K Längd / kval Erica Jarder (direktkval 6.70)
12.20 K 4x400m / försök  
-    
18.00 M Stav / FINAL  
18.05 K Tresteg / FINAL  
18.10 K 60m häck / semi  
18.30 M 60m / semi  
18.50 K Kula / FINAL  
19.00 K 1500m / FINAL Abeba Aregawi
19.15 K Höjd / FINAL Emma Green Tregaro
19.20 M Sjukamp / 1000m  
19.40 K 400m / FINAL  
19.50 M Längd / FINAL Michel Tornéus
20.00 M 1500m / FINAL  
20.30 M 400m / FINAL  
20.45 K 60m häck / FINAL  
20.57 M 60m / FINAL  
     
SÖNDAG 9 MARS  
15.00 K Stav / FINAL  
15.05 K Längd / FINAL Erica Jarder
15.15 K 60m / semi  
15.45 M 60m häck / semi  
16.10 M 3000m / FINAL  
16.30 M Höjd / FINAL  
16.35 K 800m / FINAL  
16.50 K 3000m / FINAL  
17.10 M Tresteg / FINAL  
17.20 M 800m / FINAL  
17.45 K 4x400m / FINAL  
18.05 K 60m / FINAL  
18.20 M 60m häck / FINAL  
18.40 M 4x400m / FINAL  

 

 
>