Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 17 oktober 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


 

Tidsprogram
med svenska ögon

Nedanstående sammanställning redovisar det av Europeiska Friidrottsförbundet EAA fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på de längsta löpsträckorna är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 23 juli 2011
 

TORSDAG 21 JULI  
08.30 F19 10000m gång / FINAL  
09.00 P19 Kula / kval 1 Arwid Koskinen (kvalgr 19.10)
  P19 Kula / kval 2 Daniel Ståhl, Niklas Lindstedt (kvalgr 19.10)
09.40 F19 Sjukamp / 100m häck Therese Jernbeck (h2, kl 09.47)
10.00 P19 Slägga / kval 1 Oscar Vestlund (kvalgr 71.00)
10.10 F19 100m / heat Caroline Sandsjoe (h4, kl 10.31 topp-3 + 4 tider)
11.10 F19 Sjukamp / höjd Therese Jernbeck
11.15 P19 Slägga / kval 2 Elias Håkansson (kvalgr 71.00)
11.20 P19 400m / heat Axel Bergrahm (h2, kl 11.28, topp-3 + 4 tider)
-    
14.25 P19 Höjd / kval  
14.30 F19 Diskus / kval 1 Julia Wiberg (kvalgr 49.00)
15.20 F19 800m / heat   
15.20 F19 Sjukamp / kula Therese Jernbeck
15.50 F19 Diskus /kval 2 Heidi Schmidt, Moa Eskilsson (kvalgr 49.00)
15.55 F19 100m / semi Caroline Sandsjoe (s1, kl 15.55, topp-3 + 2 tider)
16.05 P19 Längd / kval  
16.15 P19 100m / heat Odain Rose (h2, kl 16.22, topp-2 + 2 tider
16.40 P19 1500m / heat Elmar Engholm (h1, kl 16.40, topp-4 + 4 tider)
    Marcus Hallbäck (h2, 16.50)
17.05 F19 400m / heat  
17.10 P19 Kula / FINAL  
17.20 P19 Spjut / kval 1  
17.25 P19 400m / semi Axel Bergrahm
17.25 F19 Stav / kval Angelica Bengtsson, Michaela Meijer (kvalgr 4.10)
17.45 F19 Sjukamp / 200m Therese Jernbeck (h3, kl 18.03)
17.55 F19 Tresteg / kval  
18.25 F19 3000m hinder / heat  
18.30 P19 Spjut / kval 2  
18.55 P19 10000m / FINAL  
     
FREDAG 22 JULI  
09.00 P19 Stav / kval Andreas Duplantis, Simon Gyllensten, Carl Sténson
    (kvalgr 5.15)
09.05 P19 110m häck / heat Filip Lööv (h3, kl 09.15, topp-4 + 4 tider)
09.20 F19 Slägga / kval 1 Malin Johansson, Linn Jonsson (kvalgr 60.00)
09.45 F19 100m häck / heat  
09.50 F19 Höjd / kval  
10.35 F19 Slägga / kval 2 Eleni Larsson (kvalgr 60.00)
10.45 P19 800m / heat Johan Rogestedt (h3, kl 10.55, topp-3 + 4 tider)
11.15 F19 400m häck / heat Ewa Marcinkiewicz (h1, kl 11.15, topp-3 + 4 tider)
11.30 F19 Sjukamp / längd Therese Jernbeck
11.50 P19 400m häck / heat  
-    
14.00 F19 Sjukamp / spjut 1 Therese Jernbeck
15.00 F19 Sjukamp / spjut 2  
15.00 F19 100m häck / semi  
15.15 F19 Tresteg / FINAL  
15.25 P19 110m häck / semi  Filip Lööv
15.45 P19 Slägga / FINAL Elias Håkansson
16.10 P19 100m / FINAL  
16.20 F19 100m / FINAL  
16.35 F19 Sjukamp / 800m Therese Jernbeck
17.00 P19 3000m hinder / heat Emil Blomberg (h1, kl 17.00, topp-4 + 4 tider?
    Albin Olausson (h2, kl 17.10)
17.15 P19 Längd / FINAL  
17.35 F19 Diskus / FINAL Heidi Schmidt
17.45 F19 400m / FINAL  
17.55 P19 400m / FINAL  
     
LÖRDAG 23 JULI  
08.30 P19 Diskus / kval 1 Micael Ljungberg (kvalgr 57.20)
08.35 P19 Tiokamp / 100m  
09.05 P19 10000m gång / FINAL  Anders Hansson
09.30 P19 Tiokamp / längd  
09.35 F19 Kula / kval  
09.40 P19 Diskus / kval 2 Daniel Ståhl (kvalgr 57.20)
10.30 F19 4x400m / heat  
10.50 F19 Längd / kval  
10.55 P19 4x400m / heat  
11.00 P19 Tiokamp / kula  
11.10 F19 Spjut / kval  
-    
14.00 F19 400m häck / semi Ewa Marcinkiewicz (s1, kl 14.00, topp-3 + 2 tider)
14.05 P19 Tiokamp / höjd  
14.20 P19 400m häck / semi  
14.30 F19 Stav / FINAL Angelica Bengtsson
14.35 F19 Slägga / FINAL Linn Jonsson
14.40 F19 200m / heat Caroline Sandsjoe (h2, kl 14.46, topp-2 + 2 tider)
    Pernilla Nilsson (h3, kl 14.52)
15.00 P19 200m / heat  
15.20 P19 800m / semi Johan Rogestedt (s2, kl 15.28, topp-3 + 2 tider)
15.30 F19 Kula / FINAL  
15.45 F19 100m häck / FINAL  
16.00 P19 110m häck / FINAL  
16.15 F19 800m / FINAL  
16.30 F19 3000m hinder / FINAL  
16.35 P19 Höjd / FINAL  
16.55 F19 200m / FINAL  
17.05 P19 200m / FINAL  
17.15 P19 Spjut / FINAL  
17.25 P19 1500m / FINAL  
17.35 P19 Tresteg / kval  
17.40 F19 3000m / FINAL  
18.00 P19 Tiokamp / 400m  
18.30 P19 5000m / FINAL  
18.55 P19 200m / semi  
     
SÖNDAG 24 JULI  
08.30 P19 Tiokamp / 110m häck  
09.25 P19 Tiokamp / diskus  
09.30 F19 4x100m / heat  
10.10 F19 4x100m / heat  
12.15 P19 Tiokamp / stav  
-    
14.00 P19 Diskus / FINAL  
14.35 F19 Höjd / FINAL  
14.55 P19 Tresteg / FINAL  
15.00 F19 400m häck / FINAL  
15.10 P19 400m häck / FINAL  
15.25 P19 800m / FINAL Johan Rogestedt
15.40 F19 4x100m / FINAL  
15.45 P19 Tiokamp / spjut  
15.50 P19 4x100m / FINAL  
15.55 P19 Stav / FINAL Andreas Duplantis, Simon Gyllensten
16.05 F19 1500m / FINAL Kajsa Barr
16.20 P19 3000m hinder / FINAL Emil Blomberg
16.40 F19 5000m / FINAL  
16.50 F19 Längd / FINAL  
17.05 F19 Spjut / FINAL  
17.15 P19 Tiokamp / 1500m  
18.00 F19 4x400m / FINAL  
18.20 P19 4x400m / FINAL  

 

 
 
 
 
 
>