Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 24 juli 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


 

Tidsprogram
med svenska ögon

Nedanstående sammanställning redovisar det av Europeiska Friidrottsförbundet EAA fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 16 juli 2011
 

TORSDAG 14 JULI  
10.00 M Tiokamp / 100m Marcus Nilsson (h1, kl 10.00), Petter Olson (h3,
    kl 10.12), David Kallebäck (h3, kl 10.12)
10.00 M Stav / kval  
10.00 M Kula / kval  
10.00 K Diskus / kval 1  Sandra Andersson (kvalgr 54.00)
10.15 K Höjd / kval Victoria Dronsfield, Ellen Björklund (kvalgr 1.86)
10.20 K 100m / heat  
10.50 K 3000m hinder / heat Klara Bodinson (h1, kl 10.00, topp-4 + 4 tider)
11.00 M Tiokamp / längd Petter Olson, Marcus Nilsson, David Kallebäck
11.05 K Diskus / kval 2  
11.30 K 400m häck / försök  
12.00 M 400m häck / heat  
12.20 M Tiokamp / kula Petter Olson, Marcus Nilsson, David Kallebäck 
-    
15.30 M Spjut / kval 1 Kim Amb (kvalgr 76.00)
16.15 M Längd / kval  
16.30 M Tiokamp / höjd Petter Olson, Marcus Nilsson, David Kallebäck
16.35 K 800m / heat  
16.40 M Spjut / kval 2  
16.55 M 800m / heat Johan Svensson (h3, kl 17.11, topp-2 + 2 tider)
17.20 M Kula / FINAL  
17.25 K 100m / semi  
17.40 M 100m / heat Tom Kling-Baptiste (h1, kl 17.40, topp-2 + 2 tider)
    Benjamin Olsson (h2, kl 17.47)
18.05 M 10000m / FINAL Mikael Ekvall
18.05 K Spjut / kval 1 Anna Wessman (kvalgr 54.00)
18.40 K Tresteg / kval Kristin Franke Björkman (kvalgr 13.60) 
18.45 K 400m / heat Josefin Magnusson (h1, kl 18.45, topp-3 + 4 tider)
19.10 M 400m / heat  
19.15 K Spjut / kval 2  
19.40 M Tiokamp / 400m Marcus Nilsson (h2, kl 19.46), David Kallebäck (h2,
    kl 19.46), Petter Olson (h3, kl 19.52)
     
FREDAG 15 JULI  
10.00 K Kula / kval Frida Åkerström (kvalgr 15.50)
10.00 K Slägga / kval 1  
10.10 K Stav / kval Malin Dahlström (kvalgr 4.20)
10.30 M Höjd / kval Emil Svensson (kvalgr 2.20)
10.45 M 110m häck / heat  
11.05 K Slägga / kval 2 Ida Storm (kvalgr 63.00)
11.15 M Tiokamp / 110m häck Marcus Nilsson (h2, kl 11.22)
    Petter Olson (h3, kl 11.29)
11.45 M 3000m hinder / heat Andreas Åhwall (h1, kl 11.45, topp-4 + 4 tider)
    Eric Senorski (h2, kl 12.00)
12.15 M Tiokamp / diskus 1  
13.15 M Tiokamp / diskus 2 Petter Olson, Marcus Nilsson
-    
15.15 M Tiokamp / stav Petter Olson, Marcus Nilsson
15.25 K Diskus / FINAL  
15.30 K 400m häck / semi  
15.45 K Tresteg / FINAL   
15.50 M 400m häck / semi  
16.10 K 100m / FINAL  
16.25 M 100m / FINAL  
16.40 K 800m / FINAL  
16.55 M 800m / FINAL  
17.20 K 10000m / FINAL  
17.30 M Tiokamp / spjut 1 Petter Olson, Marcus Nilsson
17.35 K Kula / FINAL  
18.20 M Längd / FINAL  
18.25 K 200m / försök Moa Hjelmer (h1, kl 18.25, topp-3 + 4 tider)
18.30 M Tiokamp / spjut 2 Petter Olson, Marcus Nilsson,
18.45 M 400m / semi  
19.05 M 200m / försök Alexander Nordkvist (h4, kl 19.23, topp-3 + 4 tider)
19.45 M Tiokamp / 1500m Petter Olson, Marcus Nilsson
     
LÖRDAG 16 JULI  
10.00 M Slägga / kval 1 Markus Johansson (kvalgr 72.00)
10.05 K 1500m / försök Mary Alenbratt (h1, kl 10.05, topp-4 + 4 tider)
    Sofia Öberg (h2, kl 10.15)
10.30 K Längd / kval Malin Olsson (kvalgr 6.45)
10.35 M 1500m / heat Johan Hydén (h2, kl 10.40, topp-4 + 4 tider)
11.00 K Sjukamp / 100m häck Ellinor Rosenquist (h1, kl 11.00)
11.10 M Slägga / kval 2  
11.15 K 200m / semi Moa Hjelmer (s1, kl 11.15, topp-3 + 2 tider)
11.30 M 200m / semi  
11.50 K Sjukamp / höjd Ellinor Rosenquist
11.50 K 4x400m / heat  
12.05 M Tresteg / kval  
12.10 M 4x400m / heat  
12.25 M Diskus / kval 1 Johnny Karlsson (kvalgr 58.50)
13.35 M Diskus / kval 2  
-    
15.25 K Slägga / FINAL  
16.00 K 400m häck / FINAL  
16.00 K Sjukamp / kula Ellinor Rosenquist
16.15 M 400m häck / FINAL   
16.25 K Höjd / FINAL  
16.30 K 400m / FINAL  
16.40 M 400m / FINAL  
17.00 M Stav / FINAL  
17.05 K 100m häck / heat Emma Tuvesson (h3, kl 17.17, topp-2 + 2 tider)
17.25 M Spjut / FINAL Kim Amb
17.30 M 110m häck / semi  
17.50 K 200m / FINAL Moa Hjelmer
18.05 M 200m / FINAL  
18.15 K Sjukamp / 200m Ellinor Rosenquist (h1, kl 18.15)
18.35 K 100m häck / FINAL Emma Tuvesson
18.50 M 110m häck / FINAL  
19.00 K Spjut / FINAL Anna Wessman
19.20 M 5000m / FINAL Erik Johansson, Anton Danielson
20.00 K 3000m hinder / FINAL  
     
SÖNDAG 17 JULI  
08.00 M 20 km gång / FINAL Perseus Karlström
-    
13.30 K Sjukamp / längd Ellinor Rosenquist 
13.30 M Slägga / FINAL Markus Johansson
15.00 K Längd / FINAL  
15.05 M Höjd / FINAL  
15.15 K Stav / FINAL Malin Dahlström
15.20 K 4x100m / heat  
15.25 K Sjukamp / spjut Ellinor Rosenquist
15.45 M 4x100m / heat Sverige (h2, kl 15.52, topp-3 + 2 tider)
16.00 K 1500m / FINAL  
16.20 M 1500m / FINAL  
16.35 K 5000m / FINAL  
17.05 M Tresteg / FINAL  
17.10 K 4x100m / FINAL  
17.20 M Diskus / FINAL  
17.25 M 4x100m / FINAL  
17.40 M 3000m hinder / FINAL Eric Senorski
18.10 K Sjukamp / 800m  
18.40 K 4x400m / FINAL  
19.05 M 4x400m / FINAL  

 

 
 
 
 
 
>