Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 27 juli 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


 



Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning redovisar det av Europeiska Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k definitiva tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för vissa grenar.

I tablån har det svenska deltagandet prickats in.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på 5000m är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 17 juli 2021

 
TORSDAG 15 JULI  
09.00 P Kula / kval Jesper Ahlin (direktkval 19.50)
09.00 F 3000m hinder / försök Lowa Branth & Agnes Thumdal (h1, kl 09.00)
    Saga Provic (h2, kl 09.15)(topp-5 + 5 tider)
09.40 F Sjukamp / 100m häck Tuvalisa Rosenquist (h1, kl 10.40),
    Sophie Reid (h2, kl 10.46)
10.05 P Slägga / kval 1 Alfons Haals (direktkval 76.50)
10.10 F 100m / försök Nikki Anderberg (h2, kl 10.22)(topp-3 + 6 tider)
10.40 F Sjukamp / höjd Sophie Reid (gr1) Tuvalisa Rosenquist (gr2)
10.50 P 100m / försök Zion Eriksson (h1, kl 10.50)(topp-5 + 4 tider)
11.25 P Slägga / kval 2 Karl Ludvik (direktkval 76.50)
11.30 F 400m / försök Lova Perman (h3, kl 11.42)(topp-3 + 4 tider)
12.00 P 400m / försök Emil Johansson (h1, kl 12.00)(topp-3 + 4 tider)
-    
14.25 P Höjd / kval  
14.25 F 800m / försök  
14.30 F Diskus / kval 1  
15.00 P 1500m / försök  
15.20 F Sjukamp / kula Tuvalisa Rosenquist (gr1) Sophie Reid (gr2)
15.25 F 100m / semi Nikki Anderberg (s1, kl 15.25)(topp-2 +2 tider)
15.45 P 100m / semi Zion Eriksson (s3, kl 15.57)(topp-2 + 2 tider)
15.50 F Diskus / kval 2 Emma Sralla (direktkval 53.00)
16.05 P Längd / kval Oliver Ellström (gr2, direktkval 7.60)
16.05 P 3000m / försök Sharmarke Ahmed (h2, kl 16.21)(topp5 + 5 tider)
16.40 F 400m / semi Lova Perman (s1, kl 16.40)(topp-3 + 2 tider)
16.50 P Kula / FINAL  
16.55 P 400m / semi Emil Johansson (s2, kl 17.01)(topp-3 + 2 tider)
17.10 F Sjukamp / 200m Tuvalisa Rosenquist & Sophie Reid (h1, kl 17.10),
17.20 P Spjut / kval 1  
17.25 F Stav / kval Sara Winberg (gr2, direktkval 4.20)
17.40 F 3000m / försök Nora Lundin (h1, kl 17.40),
    Julia Svennblad (h2, kl 17.57)(topp-5 + 5 tider)
17.55 F Tresteg / kval Maja Åskag (gr1, direktkval 13.25)
18.30 P Spjut / kval 2 Olle Hübert (direktkval 71.50)
18.30 F 10000m gång  
     
FREDAG 16 JULI  
09.00 F Slägga / kval 1 Hillevi Carlsson (direktkval 63.00)
09.05 P 110m häck / försök Markus Moberg (h4, kl 09.23)(topp-4 + 4 tider)
09.30 P Stav / kval  
09.45 F 100m häck / försök Katharina Gråman (h4, kl 10.03)(topp-4 + 4 tider)
09.50 F Höjd / kval Ingrid Ronge (gr1, direktkval 1.88)
10.20 F 1500m / försök Alice Magnell Millán (h1, kl 10.20)(topp-4 + 4 tider)
10.30 F Slägga / kval 2 Thea Löfman, Saga Berg (direktkval 63.00)
10.45 P 800m / försök Erik Guander (h2, kl 10.52)(topp-3 + 4 tider)
11.20 F 400m häck / försök Moa Granat (h2, kl 11.26),
    Ebba Åhman (h3, kl 11.32),
    Hanna Karlsson (h4, kl 11.38)(topp-3 + 4 tider)
11.45 F Sjukamp / längd Tuvalisa Rosenquist & Sophie Reid (gr2)
11.50 P 400m häck / försök Oskar Edlund (h1, kl 11.50),
    David Thid (h2, kl 11.56)(topp-3 + 4 tider)
-    
13.45 F Sjukamp / spjut 1 Tuvalisa Rosenquist, Sophie Reid
15.00 F 100m häck / semi  
15.00 F Sjukamp / spjut 2  
15.15 F Tresteg / FINAL Maja Åskag
15.25 P 110m häck / semi Markus Moberg (s3, kl 15.37)(topp-2 + 2 tider)
15.50 F 800m / semi  
16.10 P 100m / FINAL  
16.20 F 100m / FINAL  
16.25 F Diskus / FINAL Emma Sralla
16.35 F Sjukamp / 800m Tuvalisa Rosenquist, Sophie Reid
16.58 P Längd / FINAL  
17.00 P 3000m hinder / försök Nils Bredin (h1, kl 17.00)(topp-5 + 5 tider)
17.35 F 400m / FINAL  
17.45 P 400m / FINAL  
17.55 P 5000m / FINAL Wilhelm Bergentz (23 deltagare)
18.10 P Slägga / FINAL  
18.20 F 200m / försök Elvira Tanderud (h1, kl 18.20)(topp-3 + 4 tider)
18.45 P 200m / Försök Adam Landén (h3, kl 18.57)(topp-4 + 4 tider)
     
LÖRDAG 17 JULI  
08.30 P Diskus / kval 1 Leo Janén (direktkval 61.00)
08.35 P Tiokamp / 100m Jacob Thelander (h1, kl 08.35)
09.05 P 10000m gång  
09.30 P Tiokamp / längd Jacob Thelander (gr1)
09.35 F Kula / kval Linn Gabrielli Gustafsson (gr1)(direktkval 15.60)
09.50 P Diskus / kval 2 Måns Roos (direktkval 61.00)
10.30 F 4x400m / försök Sverige (h1, kl 10.30)(topp-3 + 2 tider)
10.50 F Längd / kval Maja Åskag (gr1)(direktkval 6.45)
10.55 P 4x400m / försök Sverige (h3, kl 11.13)(topp-2 + 2 tider)
11.00 P Tiokamp / kula Jacob Thelander (gr2)
11.15 F Spjut / kval 1  
12.20 F Spjut / kval 2  
-    
14.00 F 400m häck / semi Moa Granat & Hanna Karlsson (s1, kl 14.00),
    Ebba Åhman (s2, kl 14.06)(topp-3 + 2 tider)
14.05 F Slägga / FINAL  
14.05 P Tiokamp / höjd Jacob Thelander (gr1)
14.20 P 400m häck / semi Oskar Edlund (s2, kl 14.26)(topp+3 + 2 tider)
14.30 F Stav / FINAL Sara Winberg (höjder 3.94-4.02-4.10 +5 cm
14.40 F 200m / semi Elvira Tanderud (s2, kl 14.46)(topp-3 + 2 tider)
15.00 P 200m / semi  
15.25 P 800m / semi  
15.40 F Kula / FINAL  
15.45 F 100m häck / FINAL  
16.00 P 110m häck / FINAL  
16.15 F 800m / FINAL  
16.30 F 3000m hinder / FINAL  
16.35 P Höjd / FINAL  
16.55 F 200m / FINAL Elvira Tanderud
17.05 P 200m / FINAL  
17.13 P Spjut / FINAL Olle Hübert
17.15 P Tiokamp / 400m Jacob Thelander (h3, kl 17.27)
17.35 P 1500m / FINAL  
17.37 P Tresteg / kval Gabriel Wallmark (gr2)(direktkval 15.55)
17.46 F 3000m / FINAL Nora Lundin
18.05 P 3000m / FINAL Sharmarke Ahmed
     
SÖNDAG 18 JULI  
08.30 P Tiokamp / 110m häck Jacob Thelander
09.15 F 4x100m / försök Sverige (h1, kl 09.15)(topp-3 + 2 tider)
09.25 P Tiokamp / diskus 1 Jacob Thelander
10.00 P 4x100m / försök Sverige (h2, kl 10.08)(topp-2 + 2 tider)
10.30 P Tiokamp / diskus 2 Jacob Thelander
12.30 P Tiokamp / stav Jacob Thelander
-    
13.40 P Diskus / FINAL  
14.35 F Höjd / FINAL  
14.55 P Tresteg / FINAL Gabriel Wallmark
15.00 F 400m häck / FINAL Moa Granat (bana 5), Hanna Karlsson (bana 1)
15.10 P 400m häck / FINAL Oskar Edlund (bana 4)
15.20 P Tiokamp / spjut 1 Jacob Thelander
15.25 P 800m / FINAL  
15.40 F 4x100m / FINAL Sverige
15.50 P 4x100m / FINAL Sverige
16.05 F 1500m / FINAL  
16.10 P Stav / FINAL  
16.20 P 3000m hinder / FINAL Nils Bredin
16.25 P Tiokamp / spjut 2 Jacob Thelander
16.38 F 5000m / FINAL B Tilda Månsson, Alva Malmsten Nilsson
16.50 F Längd / FINAL Maja Åskag
17.05 F 5000m / FINAL A  
17.30 F Spjut / FINAL  
17.37 P Tiokamp / 1500m Jacob Thelander
18.00 F 4x400m / FINAL  
18.20 P 4x400m / FINAL  
     
     
     
     
     
     
     
     

 

 


















 
 
 
 
>