Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 28 september 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Tidsprogram med svenska ögon


Sammanställningen redovisar det av Internationella Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet uttryckt i "svenska tider"

Observera dock att ändringar i det "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

Eftersom Japan ligger 17 timmar före centraleuropeisk tid kommer "förmiddagspassen" att vår tid börja vid 02.00 på natten och "kvällspassen" att dra igång vid vår lunchtid kl 12.00,

Observera att den traditionella uppdelningen i "försöks- och finalpass" luckrats upp genom att ett antal finaler går på "förmiddagspass" samtidigt som en hel del kval genomförs på "kvällspassen".

Notera även att landsvägsgrenarna kommer att gå i Sapporo och inte i Tokyo.

I programmet har det svenska deltagande som anmälts lagts in.

(Naturligtvis är deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på sträckor från 10000m och uppåt är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 6 augusti 2021



FREDAG 30 JULI  
02.00 K 100m / förkval  
02.15 M Höjd / kval  
02.30 M 3000m hinder / försök Vidar Johansson (h1, kl 02.30),
    Emil Blomberg (h2, kl 02.47),
    Simon Sundström (h3, kl 03.04)(topp-3 + 6 tider)
02.45 M Diskus / kval 1 Daniel Ståhl (direktkval 66.00)
03.26 K 800m / försök  
04.20 M Diskus / kval 2 Simon Pettersson (direktkval 66.00)
04.25 M 400m häck / kval  
05.15 K 100m / försök  
-    
12.00 K 5000m / försök  
12.05 K Tresteg / kval  
12.25 K Kula / kval Fanny Roos (gr1)(direktkval 18.80)
13.00 Mix 4x400m / försök  
13.30 M 10000m / FINAL  
     
LÖRDAG 31 JULI  
02.00 K 400m häck / försök  
02.30 K Diskus / kval 1  
02.40 M Stav / kval Armand Duplantis (gr2)(direktkval 5.80)
    Höjder: 5.30-5.50-5.65-5.75-5.80)
02.50 M 800m / försök Andreas Kramer (h2, kl 02.58)(topp-3 + 6 tider)
03.45 K 100m häck / försök  
03.55 K Diskus / kval 2  
04.35 M 100m / förkval  
-    
12.10 M Längd / kval Thobias Montler (gr2)(direktkval 8.15)
12.15 K 100m / semi  
12.45 M 100m / försök  
13.15 M Diskus / FINAL Simon Pettersson (nr5), Daniel Ståhl (nr7)
13.50 K 800m / semi  
14.35 Mix 4x400m / FINAL  
14.50 K 100m / FINAL  
     
SÖNDAG 1 AUGUSTI  
02.10 K Slägga / kval 1  
02.40 K 3000m hinder / försök  
02.50 K Längd / kval Khaddi Sagnia (gr1)(direktkval 6.75)
03.35 K Kula / FINAL Fanny Roos (nr12)
03.40 K Slägga / kval 2  
03.45 M 400m / försök  
-    
12.10 M Höjd / FINAL  
12.15 M 100m / semi  
12.45 K 100m häck / semi  
13.15 K Tresteg / FINAL  
13.25 M 800m / semi  
14.05 M 400m häck / semi  
14.50 M 100m / FINAL  
     
MÅNDAG 2 AUGUSTI  
02.00 M Slägga / kval 1  
02.35 K 1500m / försök  
03.20 M Längd / FINAL Thobias Montler (nr3)
03.30 K 200m / försök  
03.30 M Slägga / kval 2  
04.50 K 100m häck / FINAL  
-    
12.20 K Stav / kval Angelica Bengtsson (gr1), Michaela Meijer (gr2) 
    (direktkval 4.70)
    Höjder: 4.25-4.40-4.55-4.65-4.70
12.25 K 200m / semi  
13.00 K Diskus / FINAL  
13.05 M 400m / semi  
13.35 K 400m häck / semi  
14.15 M 3000m hinder / FINAL  
14.40 K 5000m / FINAL  
     
TISDAG 3 AUGUSTI  
02.00 M Tresteg / kval  
02.05 M 1500m / försök Kalle Berglund (h3, kl 02.27)(topp-6 + 3 tider)
02.20 K Spjut / kval 1  
02.45 K 400m / försök  
03.50 K Längd / FINAL Khaddi Sagnia (nr12)
03.50 K Spjut / kval 2  
04.05 M 200m / försök  
05.20 M 400m häck / FINAL  
-    
12.10 M 110m häck / försök  
12.15 M Kula / kval 1  
12.20 M Stav / FINAL Armand Duplantis (nr9)
    Höjder: 5.55-5.70-5.80-5.87+5 cm
12.56 M 5000m / försök  
13.35 K Slägga / FINAL  
13.40 M Kula / kval 2 Wictor Petersson (direktkval 21.20)
13.50 M 200m / semi  
14.25 K 800m / FINAL  
14.50 K 200m / FINAL  
     
ONSDAG 4 AUGUSTI  
02.00 M Tiokamp / 100m  
02.05 M Spjut / kval 1 Kim Amb (direktkval 83.50)
02.35 K Sjukamp / 100m häck  
02.55 M Tiokamp / längd  
03.35 K Sjukamp / höjd  
03.35 M Spjut / kval 2  
04.00 M 110m häck / semi  
04.30 K 400m häck / FINAL  
04.40 M Tiokamp / kula  
-    
11.30 M Tiokamp / höjd  
12.00 K 1500m / semi  
12.05 K Sjukamp / kula  
12.30 K 400m / semi  
13.00 K 3000m hinder / FINAL  
13.15 M Slägga / FINAL  
13.30 K Sjukamp / 200m  
14.05 M 800m / FINAL  
14.30 M Tiokamp / 400m  
14.55 M 200m / FINAL  
     
TORSDAG 5 AUGUSTI  
02.00 M Tiokamp / 110m häck  
02.10 K Höjd / kval Maja Nilsson (gr1), Erika Kinsey (gr2)(direktkval 1.95)
    Höjder: 1.82-1.86-1.90-1.93-1.95.
02.40 K Sjukamp / längd  
02.50 M Tiokamp / diskus 1  
03.00 K 4x100m / försök  
03.55 M Tiokamp / diskus 2  
04.00 M Tiokamp / diskus 2  
04.05 M Kula / FINAL  
04.30 M 4x100m / försök  
04.55 M 110m häck / FINAL  
05.30 K Sjukamp / spjut 1  
05.45 M Tiokamp / stav  
06.40 K Sjukamp / spjut 2  
-    
09.30 M 20 km gång / FINAL i Sapporo: Perseus Karlström 
-    
12.00 K Stav / FINAL Angelica Bengtsson
    Höjder: 4.50-4.70-4.80 + 5 cm
12.15 M Tiokamp / spjut 1  
12.25 K 4x400m / försök  
13.00 M 1500m / semi  
13.20 M Tiokamp / spjut 2  
14.00 M 400m / FINAL  
14.20 K Sjukamp / 800m  
14.40 M Tiokamp / 1500m  
-    
22.30 M 50 km gång / FINAL i Sapporo!
     
FREDAG 6 AUGUSTI  
09.30 K 20 km gång / FINAL i Sapporo!
-    
13.25 M 4x400m / försök  
13.50 K Spjut / FINAL  
14.00 M 5000m / FINAL  
14.35 K 400m / FINAL  
14.50 K 1500m / FINAL  
15.30 K 4x100m / FINAL  
15.50 M 4x100m / FINAL  
-    
23.00 K Marathon / FINAL i Sapporo: Carolina Wikström (88 startande)
     
LÖRDAG 7 AUGUSTI  
12.35 K Höjd / FINAL Maja Nilsson (nr6)
    Höjder: 1.84-1.89-1.93-1.96 + 2 cm
12.45 K 10000m / FINAL Sarah Lahti, Meraf Bahta (29 startande)
13.00 M Spjut / FINAL Kim Amb
13.40 M 1500m / FINAL  
14.30 K 4x400m / FINAL  
14.50 M 4x400m / FINAL  
     
SÖNDAG 8 AUGUSTI  
00.00 M Marathon / FINAL i Sapporo!
     

 

























































 
>