Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 30 juli 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


 

Tidsprogram
med svenska ögon

Nedanstående sammanställning redovisar det av Internationella Friidrottsförbundet IAAF fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 9 juli 2011
 

ONSDAG 6 JULI  
09.00 P Diskus / kval 1 Viktor Gardenkrans (kvalgr 57.25)
09.05 F 100m häck / försök  
09.10 P Längd / kval Johan Taléus, Simon Karlén (kvalgr 7.35)
09.50 P 800m / försök Andreas Almgren (h5, kl 10.18, topp-3 +3 tider)
10.15 F Kula / kval Fanny Roos (kvalgr 14.00)
10.25 P Diskus / kval 2  
10.50 F 1500m / försök  
11.10 F Höjd / kval  
11.15 P Åttakamp / 100m Fredrick Ekholm (h3, kl 11.25) 
11.40 F 400m / försök  
12.05 P Åttakamp / längd Fredrick Ekholm (gr1)
12.25 P 100m / heat Erik Hagberg (h12, kl 13.31, topp-2 + NOLL tider)
-    
16.00 F Spjut / kval 1  
16.05 P 2000m hinder / försök  
16.10 P Åttakamp / kula Fredrick Ekholm (gr2)
16.35 P 400m / heat  
16.55 F Tresteg / kval Khaddi Sagnia, Lynn Johnson (kvalgr 12.85)
17.20 K Spjut / kval 2 Sofi Flinck (kvalgr 50.00)
17.30 F 100m / heat  
18.10 F Kula / FINAL Fanny Roos
18.30 P Åttakamp / 400m Fredrick Ekholm (h2, kl 18.35)
18.45 P Diskus / FINAL Viktor Gardenkrans
18.55 F 400m häck / heat  
19.20 P 400m häck / heat  
19.55 F 3000m / FINAL  
     
TORSDAG 7 JULI  
09.00 P Kula / kval Viktor Gardenkrans (kvalgr 19.20)
09.05 P 3000m / heat  
09.15 P Slägga / kval 1  
09.45 P Åttakamp / 110m häck
Fredrick Ekholm (h4, kl 10.03)
10.00 F Stav / kval Alissa Söderberg (kvalgr 3.90)
10.15 F 800m / försök Betty Strandberg (h3, kl 10.31, topp-4 + 4 tider)
10.40 P Slägga / kval 2 Anders Eriksson (kvalgr 70.00)
10.45 P Åttakamp / höjd Fredrick Ekholm
11.15 P 1500m / heat  
11.40 P 110m häck / heat  
12.30 F 400m häck / semi  
-    
16.00 F 100m häck / semi  
16.05 P Åttakamp / spjut Fredrick Ekholm
16.15 P Höjd / kval  
16.25 P 400m / semi  
16.45 P Kula / FINAL   
16.50 K 100m / semi  
17.15 P 800m / semi Andreas Almgren (s2, kl 17.23, topp-2 + 2 tider)
17.40 P 100m / semi  
18.00 P Längd / FINAL Johan Taléus, Simon Karlén
18.05 P Åttakamp / 1000m Fredrick Ekholm
18.15 F Spjut / FINAL Sofi Flinck
18.30 F 400m / semi  
18.55 P 400m häck / semi  
19.15 F 100m / FINAL  
19.30 F 100m häck / FINAL  
19.45 P 100m / FINAL  
     
FREDAG 8 JULI  
09.00 F Slägga / kval 1  
09.05 F Sjukamp / 100m häck Sofia Linde (h1, kl 09.05), Elise Malmberg (h5, kl 09.29)
09.30 P Stav / kval Melker Svärd Jacobsson, Anders Andreasson (kvalgr 4.85)
09.35 F 200m / försök  
10.10 F Sjukamp / höjd Sofia Linde, Elise Malmberg
10.25 F Slägga / kval 2  
10.30 F 2000m hinder / heat  
11.00 P 200m / försök  
-    
16.00 P Tresteg / kval  
16.00 F Diskus / kval 1  
16.05 F Höjd / FINAL  
16.10 F Sjukamp / kula Sofia Linde, Elise Malmberg
16.15 F 5000m gång / FINAL  
17.00 P 110m häck / semi  
17.15 F Diskus / kval 2 Emma Ljungberg (kvalgr 48.50)
17.30 F Sjukamp / 200m Sofia Linde, Elise Malmberg
17.50 F Tresteg / FINAL Khaddi Sagnia, Lynn Johnson
17.55 F 800m / semi Betty Strandberg (s3, kl 18.11, topp-2 + 2 tider)
18.25 P 2000m hinder / FINAL  
18.30 P Slägga / FINAL Anders Eriksson
18.50 P 400m / FINAL   
19.05 F 400m / FINAL  
19.25 P 110m häck / FINAL  
     
LÖRDAG 9 JULI  
09.00 F Längd / kval Khaddi Sagnia (kvalgr 6.00)
09.00 P Spjut / kval 1 Axel Lönegren (kvalgr 70.00)
09.45 P 10000m gång / FINAL  
10.25 P Spjut / kval 2  
10.45 F Sjukamp / längd Sofia Linde, Elise Malmberg
10.55 F 1000m stafett / heat  
11.30 P 1000m stafett / heat  
12.20 F Sjukamp / spjut gr 1 Sofia Linde, Elise Malmberg
13.40 F Sjukamp / spjut gr 2  
-    
16.00 F Diskus / FINAL  
16.05 F Stav / FINAL Alissa Söderberg
16.10 F 200m / semi  
16.20 P Höjd / FINAL  
16.40 P 200m / semi  
17.00 P Tresteg / FINAL  
17.10 F Sjukamp / 800m Sofia Linde, Elise Malmberg
17.45 F 400m häck / FINAL  
17.45 F Slägga / FINAL  
18.00 P 400m häck / FINAL  
18.15 F 1500m / FINAL  
18.35 P 800m / FINAL  
     
SÖNDAG 10 JULI  
15.00 P Stav / FINAL Melker Svärd Jacobsson
15.05 F 2000m hinder / FINAL  
15.20 F Längd / FINAL Khaddi Sagnia
15.30 F 200m / FINAL  
15.45 P 3000m / FINAL  
16.00 P Spjut / FINAL  
16.10 P 200m / FINAL  
16.30 F 800m / FINAL  
16.45 P 1500m / FINAL  
17.15 F 1000m stafett / FINAL  
17.35 P 1000m stafett / FINAL  

 

 
 
 
 
 
>