Svenskar i USA - ute 2003
6.12 NEW ORLEANS, LA | Resultat
M 800m: 3) Philip Aagaard Spårvägen 1:57.20.
K 800m: 6) Caroline Huldén IF Göta 2:25.75.
OBS: Utomhus!
27.11 TAMARAC, FL | Resultat
K 5 km landsväg: 1) Marlene Persson Vattudalen 18:07.
24.11 WATERLOO, IA (NCAA div 1) | Resultat
M 10 km terräng: 10) Henrik Ahnström Brittattorp 29:42, 98) Erik Emilsson Malmö 30:53 (254 startande).
K 6 km terräng: 9) Ida Nilsson Högby 20:06, 10) Johanna Nilsson Högby 20:07 (252 startande).
22.11 NEW YORK, NY | Resultat
K 5 km terräng B: 11) Lisa Nauclér 84 Järvsö 19:13, 49) Linn Modin 84 Färjestaden 20:20.
15.11 GREENVILLE, NC | Resultat
K 6 km terräng: 25) Hanna Bremler Tyrresö 21:02.
15.11 BOSTON, MA | Resultat
K 6 km terräng: 39) Therese Forsberg Heby 22:24, 142) Lisa Nauclér 84 Järvsö 23:50, 171) Linn Modin 84 Färjestaden 24:23.
15.11 OGDEN, UT | Resultat
M 10 km terräng: 6) Henrik Ahnström Brittatorp 31:11.
K 6 km terräng: 2) Ida Nilsson Högby 20:48, 6) Johanna Nilsson Högby 21:17.
15.11 WACO, TX | Resultat
M 10 km terräng: 17) Erik Petersson Mölndal 31:23, 49) Johan Lindgren Hässelby 32:43.
K 6 km terräng: 18) Kajsa Haglund Heleneholm 21:47, 20) Lisa Haglund Heleneholm 21:52.
15.11 TERRE HAUTE, IN | Resultat
K 6 km terräng: 67) Ebba Stenbäck Söderköping 22:29.
15.11 GRESHAM, OR | Resultat
M 10 km terräng: 17) Erik Emilsson Malmö 30:13.
15.11 GRESHAM, OR | Resultat
K 6 km terräng: 22) Marie Nilsson IF Göta 21:04.
8.11 CHINO, CA | Resultat
M 10 km terräng: 30) Jonathan Österlund 33:48.
8.11 FRESNO, CA | Resultat
M 8 km terräng: 15) Mikael Larsson Sävedalen 25:54.
3.11 HUNTSVILLE, TX | Resultat
M 8 km terräng: 7) Erik Petersson Mölndal 25:53, 19) Jacob Cedertun Eksjö Södra 27:05, 34) Stefan Johansson Falköping 28:12.
K 5 km terräng: 3) Lisa Haglund Heleneholm 17:41, 5) Kajsa Haglund Heleneholm 18:03, 63) Caroline Huldén IF Göta 21:36.
1.11 TAMPA, FL | Resultat
M 8 km terräng: 38) Philip Aagaard Spårvägen 26:38.
1.11 WINSTON-SALEM, NC | Resultat
K 6 km terräng: 15) Hanna Bremler Tyresö 21:10.
1.11 BOWLING GREEN, KY | Resultat
M 8 km terräng: 2) Johan Lindgren Hässelby 26:18.
K 6 km terräng: 14) Carola Eriksson Rånäs 24:41, 39) Liselotte Norén Kvarnsveden 26:40.
1.11 BELMONT, CA | Resultat
M 8 km terräng: 20) Stefan Malmqvist Hässelby 26:31.
1.11 PULLMAN, WA | Resultat
M 8 km terräng: 36) Erik Emilsson Malmö 26:07.
1.11 AKRON, OH | Resultat
K 5 km terräng: 30) Ebba Stenbäck Söderköping 18:36.
1.11 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
K 6 km terräng: 4) Marie Nilsson IF Göta 21:53.
1.11 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
M 8 km terräng: 2) Henrik Ahnström Brittatorp 25:39.
K 5 km terräng: 1) Ida Nilsson Högby 16:46, 2) Johanna Nilsson Högby 17:20, 29) Hanna Ahlin 84 Gefle 19:14.
31.10 NEW YORK, NY | Resultat
K 6 km terräng: 3) Therese Forsberg Heby 22:48, 32) Lisa Nauclér 84 Järvsö 24:51, 34) Linn Modin 84 Färjestade 24:56.
31.10 BLOOMFIELD, NJ | Resultat
P18 5 km terräng: 2) Oskar Nordenbring 85 Malmö 15:23.
25.10 THIBODAUX, LA | Resultat
K 3.2 km terräng: 15) Caroline Huldén IF Göta 13:13.
25.10 FRESNO, CA | Resultat
M 8 km terräng: 15) Mikael Larsson Sävedalen 26:28.
25.10 HILO, HI | Resultat
M 8 km terräng: 5) Jonathan Österlund 26:57.
23.10 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5982, 2) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 5116.
18.10 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
K 10 km terräng: 6) Petra Forsberg Heby 40:29.
18.10 WATERLOO, IA | Resultat
K 6 km terräng A: 48) Hanna Bremler Tyresö 21:35, B: 3) Ida Nilsson Högby 20:06, 15) Johanna Nilsson Högby 20:46, 88) Ebba Stenbäck Söderköping 22:00.
18.10 WATERLOO, IA | Resultat
M 8 km terräng A: 4) Henrik Ahnström Brittatorp 23:34, B: 76) Erik Emilsson Malmö 24:42.
18.10 LONG BEACH, CA | Resultat
K 6 km terräng: 3) Marie Nilsson IF Göta 22:20.
18.10 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
M 10 km terräng: 37) Erik Petersson Mölndal 30:53, 96) Jacob Cedertun Eksjö Södra 32:09, 195) Stefan Johansson Falköping 34:32.
K 6 km terräng: 36) Lisa Haglund Heleneholm 22:02, 41) Kajsa Haglund Heleneholm 22:08.
17.10 HUNTSVILLE, TX | Resultat
M 8.0 km terräng: 14) Stefan Malmqvist Hässelby 28:11, 21) Philip Aagaard Spårvägen 28:22.
K 4.8 km terräng: 79) Caroline Huldén IF Göta 21:35.
17.10 NEW YORK, NY | Resultat
K 3.8 km terräng: 2) Therese Forsberg Heby 13:55, 5) Lisa Nauclér 84 Järvsö 14:32, 7) Linn Modin 84 Färjestaden 14:47.
11.10 OREM, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5923, 2) Daniel Arrhenius Spårvägen 5057.
11.10 CARBONDALE, IL | Resultat
K 5 km terräng: 27) Carola Ericsson Rånäs 20:15.
11.10 CARBONDALE, IL | Resultat
M 8 km terräng: 7) Johan Lindgren Hässelby 26:01.
11.10 ALBANY, NY | Resultat
M 5 km landsväg: 3) Birger Ohlsson Råby-Rekarne 15:38.
11.10 LA JOLLA, CA | Resultat
K 6 km terräng: 6) Marie Nilsson IF Göta 22:31.
11.10 COSTA MESA, CA | Resultat
M 8 km terräng: 26) Mikael Larsson Sävedalen 27:18.
11.10 KANEOHE, HI | Resultat
M 10 km terräng: 2=) Jonathan Österlund 33:19.
10.10 AUBURN, AL | Resultat
M 8 km terräng: 91) Philip Aagaard Spårvägen 27:06, 205) Daniel Tidholm Sävedalen 29:19.
10.10 DELAWARE, OH | Resultat
K 5 km terräng: 20) Ebba Stenbäck Söderköping 19:11.
6.10 NATCHITOCHES, LA | Resultat
M 8.4 km terräng: 7) Stefan Malmqvist Hässelby 28:04.
4.10 MOBILE, AL | Resultat
M 8 km terräng: 2) Daniel Tidholm Sävedalen 27:32.
4.10 SALEM, OR | Resultat
M 8 km terräng A: 92) Mikael Larsson Sävedalen 26:31.
4.10 ALBANY, NY | Resultat
M 5 km landsväg: 1) Birger Ohlsson Råby-Rekarne 15:50.
4.10 MISSOULA, MT | Resultat
K 6 km terräng: 18) Hanna Ahlin Gefle 24:22.
4.10 HOLMDEL, NJ | Resultat
P18 5 km terräng F: 1) Oskar Nordenbring Malmö 15:48.
3.10 NEW YORK, NY | Resultat
K 5 km terräng: 4) Therese Forsberg Heby 18:22, 20) Lisa Nauclér 84 Järvsö 19:30.
3.10 SOUTH BEND, IN | Resultat
K 5 km terräng A: 14) Hanna Bremler Tyresö 17:54.
28.9 UTICA, NY | Resultat
M 5 km landsväg: 3) Birger Ohlsson Råby-Rekarne 15:25.
27.9 SARALAND, AL | Resultat
M 8 km landsväg: 2) Daniel Tidholm Sävedalen 26:58.
27.9 MINNEAPOLIS, MN | Resultat
K 6 km terräng A: 51) Hanna Bremler Tyresö 21:55, 141) Ebba Stenbäck Söderköping 22:58.
27.9 BATON ROUGE, LA | Resultat
M 8 km terräng: 7) Stefan Malmqvist Hässelby 26:52, 9) Philip Aagaard Spårvägen 27:01.
K 6 km: 42) Caroline Huldén IF Göta 25:07.
27.9 LITTLE ROCK, AR | Resultat
M 8 km terräng: 7) Johan Lindgren Hässelby 26:41.
27.9 PALO ALTO, CA | Resultat
M 4 km terräng: 7) Erik Emilsson Malmö 12:15.
K 6 km terräng A: 13) Marie Nilsson IF Göta 21:53.
26.9 CARY, NC | Resultat
M 8 km terräng: 23) Henrik Ahnström Brittatorp 26:23.
K 5 km terräng: 9) Johanna Nilsson Högby 18:07, 10) Ida Nilsson Högby 18:08.
20.9 LAFAYETTE, LA | Resultat
M 8 km terräng: 6) Philip Aagaard Spårvägen 26:55.
K 5 km terräng: 11) Caroline Huldén IF Göta 19:58.
20.9 BOZEMAN, MT | Resultat
K 4.8 km terräng: 12) Hanna Ahlin 84 Gefle 19:26.
20.9 NEWARK, DE | Resultat
K 5 km terräng: 36) Anna-Marie Allander Tyresö 20:49.
20.9 TOLEDO, OH | Resultat
K 5 km terräng: 15) Ebba Stenbäck Söderköping 18:51.
20.9 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M 8 km terräng: 54) Jacob Cedertun Eksjö Södra 26:48, 107) Stefan Johansson Falköping 28:08.
K 5 km terräng: 31) Lisa Haglund Heleneholm 23:16.
20.9 KANEOHE, HI | Resultat
M 5 km terräng: 4) Erik Emilsson Malmö 15:25, 24) Jonathan Österlund klubb?? 16:45.
K 4 km terräng: 7) Marie Nilsson IF Göta 14:08.
20.9 MOBILE, AL | Resultat
M 6 km terräng: 4) Daniel Tidholm Sävedalen 18:57.
13.9 SAN DIEGO, CA | Resultat
M 8 km terräng A: 13) Henrik Ahnström Brittatorp 26:25, B: 9) Mikael Larsson Sävedalen 27:45.
K 5 km terrärng A: 1) Johanna Nilsson Högby 17:58, 4) Marie Nilsson IF Göta 18:23.
13.9 PRINCETON, NJ | Resultat
K 5 km terräng: 12) Therese Forsberg Heby 18:24, 29) Linn Modin 84 Färjestaden 19:33, 35) Lisa Nauclér 84 Järvsö 19:47.
13.9 MISSOULA, MT | Resultat
K 5 km terräng: 8) Hanna Ahlin 84 Gefle 19:14.
12.9 HATTIESBURG, MS | Resultat
M 6.4 km terräng: 5) Philip Aagaard Spårvägen 21:17.
6.9 MEMPHIS, TN | Resultat
K 3.2 km terräng: 12) Carola Eriksson 11:56.
6.9 LAIE, HI | Resultat
M 8 km terräng: 11) Jonathan Österlund 28:32.
6.9 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
K 5 km terräng: 2) Johanna Nilsson Högby 18:46.
5.9 NEW ORLEANS, LA | Resultat
M 4.8 km terräng: 3) Philip Aagaard Spårvägen 15:50.
K 3.2 km terräng: 20) Caroline Huldén IF Göta 13:01.
30.8 BREA, CA | Resultat
M 8 km terräng: 52) Mikael Larsson Sävedalen 27:10.
29.8 BOONE, NC | Resultat
K 5 km terräng: 3) Hanna Bremler Tyresö 18:17.
24.7 OREM, UT
M Kula: 1) Daniel Arrhenius Spårvägen 1668, 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 1630, 3) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1587.
M Diskus: 1) N Arrhenius 5486, 2) D Arrhenius 5481, 3) L Arrhenius 5283.
Anm: Detta var Niklas första tävling på två år.
12-13.7 WALNUT, CA | Resultat
Dag 1
K 1500m: 4) Lena Nilsson Täby 4:20.43.
7.7 SAN ANTONIO, TX
M Kula: 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1850.
21-22.6 MANNHEIM, GER | Resultat
Manligt
Dag 1
M22 100m h1 (+0.2): 3) Edmund Yeboah 88 Hässelby 10.68, h3 (-0.1): 6) Rasmus Olofsson 84 Hässelby 11.19, A (0.0): 6) E Yeboah 10.89. 1500m: 4) Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne 3:45.29, 6) John Lindström Tureberg 3:49.01.
P19 Kula (6.0 kg): 1) Magnus Lohse 84 Mölndal 1985. Slägga (6.0): 4) Robert Alneroth 84 Gefle 6798, 7) Pär Järlebrant 84 Strömsund 6456.
Dag 2
M22 200m C (+0.4): 4) R Olofsson 22.63. 400m B: 2) Andreas Mokdasi 84 Hässelby 47.83. 800m B: 4) Joakim Löfwing 84 Falköping 1:51.91, C: -) Mattias Claesson 86 Mullsjö bröt. 110mH h3 (0.0): 3) R Olofson 15.38. 400mH B: 5) Henrik Encke 84 Hässelby 54.72. 4x100m: -) Hässelby/P17 (Karl Fredrik Bergqvist, Lukas Nilsson, Tor Pöllänen, E Yeboah) diskv.
P19 Stav: 5) Jesper Fritz 85 Malmö 490.
21-22.6 OMAHA, E | Resultat
Dag 1
P18 110mH (99.1 cm) h2 (vind?): 1) Michael Railsback 84 14.68, f (vind?): 2) M Railsback 14.40.
20-21.6 CEDAR CITY, UT | Resultat
Dag 1
M Diskus: 1) Daniel Arrhenius Spårvägen 5489, 2) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 5247.
P18 Diskus (1.61 kg): 1) L Arrhenius 6159.
Dag 2
M Kula: 1) D Arrhenius 1762, 2) L Arrhenius 1586.
P18 Kula: 1) L Arrhenius 1699.
11-14.6 SACRAMENTO, CA (NCAA div 1) | Resultat
Dag 1
M 3000mH h1: 6) Henrik Ahnström Brittatorp 8:45.41, h2: 12) Erik Emilsson Malmö 8:56.59. 400mH h3: 4) Mikael Jakobsson Örebro 51.03.
K 3000mH h1: 2) Ida Nilsson Högby 10:06.44.
Dag 2
M 400mH s1: 8) M Jakobsson 51.27. Diskus Q3: 8) Staffan Jönsson Heleneholm 5126.
K 1500m h1: 2) Lena Nilsson Täby 4:11.27, h2: 3) Johanna Nilsson Högby 4:13.46, 14) Kajsa Haglund Heleneholm 4:26.63. Slägga Q2: 5) Marie Hilmersson Hässelby 5791.
Dag 3
K 3000mH f: 2) I Nilsson 9:46.74 Svenskt rekord.
Dag 4
K 1500m: 2) L Nilsson 4:09.86, 12) J Nilsson 4:18.13.
9.6 SAN ANTONIO, TX
M Kula: 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1850.
7.6 HEBER CITY, UT | Resultat
M Kula: 1) Daniel Arrhenius Spårvägen 1630, 2) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1496. Diskus: 1) D Arrhenius 5455, 2) L Arrhenius 5077 (ändå fortfarande nr 4 i familjen i pers med seniordiskusen ....).
7.6 NEW YORK, NY | Resultat
K 10 km landsväg: 18) Lena Gavelin Trångsviken 34:46.
4.6 SOUTH PLAINFIELD, NJ | Resultat
P18 3200m: 5) Oskar Nordenbring 85 Malmö 9:16.88.
31.5 TAYLORSVILLE, UT | Resultat
P18 Kula (5.44 kg): 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1701.
31.5 POWAY, CA | Resultat
P18 Längd; 15) Eric Nyberg 85 601/-0.2. Tresteg: 12) E Nyberg 1289/+0.4.
31.5 LAWRENCEVILLE, NJ | Resultat
P18 1600m B: 2) Oskar Nordenbring 85 Malmö 4:26.76. 3200m B: 1) O Nordenbring 9:16.46.
30-31.5 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 1
M 1500m h3: 8) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 3:56.43. Diskus: 5) Staffan Jönsson Heleneholm 5553, 9) Daniel Arrhenius Spårvägen 5313.
K 800m h1: 1) Lena Nilsson Täby 2:04.79. 1500m h1: 1) L Nilsson 4:24.48, h2: 1) Johanna Nilsson Högby 4:24.49, 8) Hanna Bremler Tyresö 4:36.68. Stav: 24) Michelle Railsback 367.
Dag 2
M 3000mH A: 4) Henrik Ahnström Brittatorp 8:49.44, 15) Erik Emilsson Malmö 9:15.35. Kula: 10) D Arrhenius 1745, 21) S Jönsson 1551.
K 800m f: 1) L Nilsson 2:04.13. 1500m f: 1) L Nilsson 4:19.07, 5) J Nilsson 4:26.71. 3000mH A: 3) Ida Nilsson Högby 9:48.62 Svenskt rekord.
30-31.5 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 1
M 400mH h2: 1) Mikael Jakobsson Örebro 51.06.
K 1500m h1: 3=) Kajsa Haglund Heleneholm 4:27.53.
Dag 2
M 400mH f: 1) M Jakobsson 49.86.
K 1500m f: 2) K Haglund 4:18.39. Höjd: 5) Marie Norrman Råby-Rekarne 176.
30-31.5 COLUMBUS, OH | Resultat
Dag 1
M Diskus: 9) Johan Persson Falun 5295.
K 800m h2: 5) Caroline Huldén IF Göta 2:10.85.
30-31.5 FAIRFAX, VA | Resultat
Dag 1
M Längd: 15) Magnus Åhlén IF Göta 719/-0.7. Slägga: 18) Anders Constantin Orient 5440.
K Kula: 32) Karin Larsson Garphyttan 1243.
Dag 2
M Kula: 24) A Constantin 1477.
K Tresteg: 38) K Larsson 1125/+1.6.
24.5 EUGENE, OR (Prefontaine Classic) | Resultat
M 110mH (+1.0): 5) Robert Kronberg Kville 13.69.
K 1500m: 5) Lena Nilsson Täby 4:07.69. Höjd: 2) Kajsa Bergqvist Tureberg 195.
24.5 NORWALK, CA | Resultat
P18 800m B: 7) Peter Gustafsson 86 Ullevi 1:57.57.
24.5 POWAY, CA | Resultat
P18 Längd B (vind?): 2) Eric Nyberg 85 659. Tresteg: 6) E Nyberg 1285/-0.9.
23-24.5 OMAHA, NE | Resultat
Dag 1
P18 110mH h1 (vind?): 2) Michael Railsback 84 14.85. 300mH h2: 4) M Railsback 41.14. Tresteg (vind?): 13) M Railsback 1270.
Dag 2
P18 110mH f (vind?): 1) M Railsback 14.33. 300mH f: 5) M Railsback 40.83.
22-24.5 EDWARDSVILLE, IL (NCAA div 2) | Resultat
Dag 1
K 400m h3: 2) Sofi Hildenborg Råby-Rekarn 55.77. 10000m: 9) Lisa Blommé Flemingsberg 36:42.47. Sjukamp: -) Alice Bergström Råby-Rekarne bröt (16.28w/+4.1 163 1085 bröt/+2.2).
Dag 2
M Diskus: 3) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 5047.
K 200m h1 (+1.6): 5) S Hildenborg 24.87.
Dag 3
M Kula: 7) M Brändeborn 1703.
K 5000m. 12) L Blommé 17:19.98.
22-24.5 OLATHE, KS (NAIA) | Resultat
Dag 1
K Längd: 18) Annette Ekberg Lidingö 512/-0.3.
Dag 1-2
K Sjukamp: 1) A Ekberg 4.672 (14.94/+1.8 148 1145 26.47/-1.2 510/+0.7 3823 2:35.90)
22-24.5 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 3
P18 Kula (5.44 kg): -) Leif Arrhenius 86 Spårvägen X. Diskus (1.61 kg): 1) L Arrhenius 59.91. Slägga (5.44 kg): 1) L Arrhenius 6150.
21.5 MANOA, HI | Resultat
K 200m (vind?): 2) Hanna Bremler Tyresö 28.82. 800m: 1) H Bremler 2:19.03. 1500m A: 1) H Bremler 4:43.66.
20.5 SALINAS, CA
M Diskus B: 1) Mattias Borrman Västerås 5948.
17-18.5 LOS ANGELES, CA | Resultat
Dag 1
M 3000mH: 3) Erik Emilsson Malmö 8:58.18.
K 800m h?: 1) Lena Nilsson Täby 2:07.16. 1500m h?: ?) L Nilsson 4:28.43.
Dag 2
K 800m f: 1) L Nilsson 2:03.86. 1500m f: 1) L Nilsson 4:13.21.
17-19.5 SAN MARCOS, TX | Resultat
Dag 2
M 100m h1 (+1.0): 5) Rikard Sundelin Huddinge 11.09. 400m h3: 3) Johan Hed Mölndal 48.24. 800m h2: 6) Stefan Johansson Falköping 1:54.76. 1500m h2: 5) S Johansson 4:02.13. Kula: 7) David Johansson Ludvika 1538, 15) Johan Persson Falun 1445.
K 800m h1: 2) Caroline Huldén IF Göta 2:15.08, h2: 1) Kajsa Haglund Heleneholm 2:12.82. 1500m h1: 1) Lisa Haglund Heleneholm 4:44.98, h2: 1) K Haglund 4:47.99.
Dag 3
M 400m f: 6) J Hed 48.23. 800m f: -) S Johansson bröt. 1500m f: 5) S Johansson 3:59.93. 5000m: 2) Erik Petersson Mölndal 14:56.28. Diskus: 7) J Persson 4856.
K 800m f: 1) K Haglund 2:09.15, 3) C Huldén 2:11.22. 1500m f: 1) K Haglund 4:33.29, 6) L Haglund 4:44.29. 5000m: 8) L Haglund 19:22.25.
17-19.5 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 2
K 1500m h2: 6) Alexandra Lindquist Rånäs 4:33.06.
Dag 3
K 5000m: 10) Marie Nilsson IF Göta 17:37.73. 3000mH: -) A Lindquist bröt.
16-17.5 MONTCLAIR, NJ | Resultat
P18 1600m: 1) Oskar Nordenbring 85 Malmö 4:21.37. 3200m: 1) O Nordenbring 9:38.71.
16-17.5 PROVO, UT | Resultat
Dag 1
P18 Diskus (1.61 kg) B: 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 5781.
Dag 2
P18 Kula (5.44 kg) B: 1) L Arrhenius 1790. Spjut: 4) L Arrhenius 4973.
16.5 WALNUT, CA | Resultat
P18 800m h4: 1) Peter Gustafsson 86 Ullevi 1:55.74.
16-18.5 MINNEAPOLIS, MN | Resultat
Dag 1
K Slägga: 5) Marie Hilmersson Hässelby 5716.
Dag 2
M 400mH h1: 1) Mikael Jakobsson Örebro 51.98.
Dag 3
M 400mH f: 2) M Jakobsson 50.08.
15-17.5 CHARLOTTE, NC | Resultat
Dag 2
M 800m h3: -) Mikael Bergbrant Sävedalen bröt.
15.5 EDINBURG, TX | Resultat
M Kula: 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1856.
15-18.5 KNOXVILLE, TN | Resultat
Dag 2
M 800m h2: 6) Joakim Daun Gotland 1:52.57.
Dag 3
M 3000mH: 13) Philip Aagaard Spårvägen 9:35.41.
15-18.5 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp: 2) Rajne Svenssohn IF Göta 7.146, 11) Nils Pettersson IF Göta 6.295.
(OBS: Delgrensresultat saknas!)
Dag 3
M Längd: -) Magnus Åhlén IF Göta X. Slägga: 3) Anders Constantin Orient 5818.
Dag 3
M Kula: 12) A Constantin 1542.
K Tresteg: 4) Helena Rönner Ullevi 1243/+1.3. Kula: 16) Karin Larsson Garphyttan 1302.
14.5 LINCOLN, NE | Resultat
P18+ 110mH (99.1 cm)(vind?): 1) Michael Railsback 84 14.35. 300mH: 2) M Railsback 41.10. Tresteg (vind?): 1) M Railsback 1303.
14-17.5 EL PASO, TX | Resultat
Dag 3
M 1500m h?: 4) Stefan Malmqvist Hässelby 4:04.16. Kula: 4) Staffan Jönsson Heleneholm 1661. Slägga: 7) S Jönsson 5073.
K 800m h?: ?) Hanna Bremler Tyresö 2:18.16. Längd: 4) Sara Gelin Enköping 604w/+2.6 (587/+1.0).
Dag 4
M 1500m f: 7) S Malmqvist 3:57.80. Diskus: 3) S Jönsson 5489.
K Höjd: 3) Marie Norrman Råby-Rekarne 179. Tresteg: 4) S Gelin 1283w/+3.9 (1257/+1.2).
14-17.5 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 3
M 800m h1: 3) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 1:51.02. Diskus: 3) Daniel Arrhenius Spårvägen 5480.
Dag 4
M 800m f: 7) J Gustafsson 1:52.60. Kula: 2) D Arrhenius 1729.
14-17.5 MOUNT PLEASANT, MI | Resultat
Dag 3
K 3000mH: 6) Ebba Stenbäck Söderköping 11:06.53.
14-17.5 BOZEMAN, MT
Dag 1-2
K Sjukamp: 7) Michelle Railsback 4.685 (14.34/+0.9 145 841 25.10/-0.6 551/-0.8 3226 2:32.47).
Dag 3
M 3000mH: 2) Henrik Ahnström Brittatorp 8:57.32.
K 200m h? (-0.8); 5) M Railsback 25.24. 800m h?: 1) Johanna Nilsson Högby 2:12.38. 3000mH: 1) Ida Nilsson Högby 10:32.32 (med fall). 100mH h? (vind?): ?) M Railsback 14.52. Stav: 9) M Railsback 342. Längd: 9) M Railsback 551/0.0.
Dag 4
M 1500m: 3) H Ahnström 3:54.05. 5000m: 3) H Ahnström 14:49.04.
K 200m f (+2.0); 5) M Railsback 25.22. 800m f: 1) J Nilsson 2:07.82. 1500m: 1) J Nilsson 4:27.80, 2) I Nilsson 4:30.11. 5000m: 1) I Nilsson 17:06.58. 100mH f (+1.7): 8) M Railsback 14.66.
10.5 EAGLE ROCK, CA | Resultat
M 800m E: 4) Mikael Larsson Sävedalen 1:57.66.
K 1500m A: 6) Hanna Bremler Tyresö 4:38.07.
10-11.5 LOS ANGELES, CA | Resultat
K Sjukamp: 8) Louise Åkesson KA2 4.347(15.04/+1.0 141 867 25.55 /+0.7 509w/+3.3 (479/+1.6) 2552 2:26.88).
10.5 MODESTO, CA | Resultat
M Diskus: 11) Daniel Arrhenius Spårvägen 5301.
K Längd: 14) Annette Ekberg Lidingö 551w/+3.1 (ok??).
9.5 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
M Diskus: 1) Mattias Borrman Västerås 5601.
9.5 MISSION VIEJO, CA | Resultat
P18 800m f: 3) Peter Gustafsson 86 Ullevi 1:57.12. 1600m f: -) P Gustafsson bröt.
9.5 PALO ALTO, CA | Resultat
K 5000m: 9) Lisa Blommé Flemingsberg 16:56.75.
9.5 MINNEAPOLIS, MN | Resultat
M 200m (vind?): 3) Mikael Jakobsson Örebro 21.37.
9-11.5 DENTON, TX | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp (vindar??): 7) Emma Allvin Gefle 4.184 (16.51 165 984 28.07 506 3093 2:44.53).
Dag 2
K Höjd: 2=) E Allvin 164.
Dag 3
K 1500m: 7) Liselotte Norén Kvarnsveden 4:49.14. 5000m: 6) Therese Forsberg Heby 17:54.82, 11) L Norén 18:55.79. Tresteg (vind?): 14) E Allvin 1052. Spjut: 6) E Allvin 3142.
8-10.5 LEVELLAND, TX | Resultat
Dag 1
M Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 6396. Spjut: 8) M Jons 5300.
Dag 2
K Spjut: 1) Izabel Savic Ullevi 4533.
8.5 ABILENE, TX | Resultat
M Kula: 3) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1736.
8.5 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M 100m C (+4.8): 4) Rikard Sundelin Huddinge 11.00w. 800m B: 1) Stefan Johansson Falköping 1:52.98.
7.5 MANOA, HI | Resultat
K 1500m: 1) Hanna Bremler Tyresö 4:39.01.
7.5 OGDEN, UT | Resultat
M 1500m: 1) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 3:54.31. Kula: 2) Daniel Arrhenius Spårvägen 1674. Diskus: 1) D Arrhenius 5093.
6.5 MISSION VIEJO, CA | Resultat
P18 800m h1: 2) Peter Gustafsson 86 Ullevi 2:01.26. 1600m h1: 3) P Gustafsson 4:39.21.
3.5 EL PASO, TX | Resultat
K 100mH B (+4.8): 2) Emma Allvin Gefle 16.46w. Höjd: 3) E Allvin 160. Längd: 8) E Allvin 507w/+4.2 (-). Tresteg: -) E Allvin X. Spjut: 4) E Allvin 3061.
3.5 IOWA CITY, IA | Resultat
K Slägga: 3) Marie Hilmersson Hässelby 5056.
3.5 AUSTIN, TX | Resultat
M 800m A: 9) Mikael Bergbrant Sävedalen 1:56.56.
3.5 TEMPE, AZ | Resultat
M 1500m: 2) Henrik Ahnström Brittatorp 3:51.60.
3.5 WESTWOOD, CA | Resultat
K 800m: 1) Lena Nilsson Täby 2:05.35 (vann med 8.5 s!).
3.5 SEATTLE, WA | Resultat
K 100mH (+1.6): 5) Louise Åkesson KA2 14.88. 400mH: 3) L Åkesson 64.83.
3.5 EUGENE, OR | Resultat
M 800m: 2) Jan Olszowy Spårvägen 1:52.32. Diskus: 2) Staffan Jönsson Heleneholm 4823.
3.5 OXFORD, MS | Resultat
M Kula: 4) Johan Persson Falun 1521, 5) David Johansson Ludvika 1502. Diskus: -) J Persson X.
3.5 BATON ROUGE, LA | Resultat
M 400m B: 5) Johan Hed Mölndal 48.24. 1500m A: 4) Stefan Malmqvist Hässelby 3:54.75.
K 100mH B (+0.5): 3) Sara Gelin Enköping 14.21. Längd: 9) S Gelin 572w/+2.1 (ok??). Tresteg: 7) S Gelin 1202/+1.3.
3.5 ARLINGTON, TX | Resultat
M 1500m: 11) Erik Petersson Mölndal 4:05.69.
K 800m: 1) Kajsa Haglund Heleneholm 2:08.97. 1500m: 1) Alexandra Lindquist Rånäs 4:40.63, 2) Marie Nilsson IF Göta 4:42.33, 3) Lisa Haglund Heleneholm 4:42.63.
3.5 POCATELLO, ID | Resultat
K 100m (vind?): 5) Michelle Railsback 12.46. 100mH (vind?): 13) M Railsback 16.41. Stav: 2) M Railsback 320. Längd (vind?): 2) M Railsback 538.
3.5 ORANGE CITY, IA | Resultat
M 800m C: 1) Stefan Petersen Heleneholm 2:00.29.
K 100mH h1 (vind?): 1) Annette Ekberg Lidingö 14.75, f (vind?): 2) A Ekberg 14.56. Höjd: -) A Ekberg X. Längd (vind?): 3=) A Ekberg 541. Spjut: 6) A Ekberg 3592.
3-4.5 NEW HAVEN, CT | Resultat
Dag 1
K Längd: 2) Helena Rönner Ullevi 603w/+2.1 (ok??).
Dag 2
K Tresteg: 1) H Rönner 1229/-1.4.
3-4.5 LAWRENCEVILLE, NJ | Resultat
Dag 1
M Längd (vind?): 1) Magnus Åhlén IF Göta 692, 12) Nils Pettersson IF Göta 594. Slägga: 1) Anders Constantin Orient 5676. Spjut: 2) Rajne Svenssohn IF Göta 6097, 7) N Pettersson 5029.
K Längd (vind?): 1) Jessica Palm IF Göta 538, 6) Karin Larsson Garphyttan 498. Slägga: 5) K Larsson 3990.
Dag 2
M 100m A (vind?): 6) M Åhlén 13.32. 200m A (vind?): 6) M Åhlén 22.54. 110mH A (vind?): 4) R Svenssohn 1587, 7) N Pettersson 16.89. 400mH B: 1) R Svenssohn 55.70. Höjd: 2) R Svenssohn 194, 4) M Åhlén 189. Stav: 1) N Pettersson 365, 2) R Svenssohn 365. Tresteg (vind?): 3) M Åhlén 1378. Kula: 1) A Constantin 1515, 7) R Svenssohn 1378, 9) N Pettersson 1269. Diskus: 2) R Svenssohn 4430, 6) N Pettersson 4052, 8) A Constantin 3952.
K 100m A (vind?): 5) Charlotte Nordh IF Göta 13.24. 200m A (vind?): 7) C Nordh 26.77. 100mH A (vind?): 7) K Larsson 17.22. Höjd: 2) K Larsson 155. Stav: 2) K Larsson 290. Tresteg (vind?): 1) K Larsson 1125. Kula: 1) K Larsson 1336. Diskus: 4) K Larsson 3424. Spjut: 7) J Palm 3020.
2-3.5 PROVO, UT | Resultat
Dag 2
P18 Kula (5.44 kg): 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1856. Diskus (1.61 kg): 1) L Arrhenius 5829.
2-3.5 ALAMOSA, CO | Resultat
Dag 2
K 3000m: 3) Lisa Blommé Flemingsberg 10:52.02. 5000m: 2) L Blommé 18:51.50.
2-3.5 ABILENE, TX | Resultat
Dag 1
M Kula: 2) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1775.
K 100m h? (+2.3): 2) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 12.03w. 200m h? (+2.9): 1) S Hildenborg 24.11w. 400mH h?: ?) Alice Bergström Råby-Rekarne 69.22. Höjd: 4) A Bergström 160. Spjut: 3) A Bergström 4035.
Dag 2
M Diskus: 2) M Brändeborn 5257. Slägga: 1) M Brändeborn 5174.
K 100m f (+6.8): 6) S Hildenborg 11.85w. 200m f (+4.1): 1) S Hildenborg 24.71w. 400mH f: 8) A Bergström 68.59.
1.5 LINCOLN, NE | Resultat
P18 110mH (99.1 cm)(vind?): 1) Michael Railsback 84 14.3m. 300mH: 1) M Railsback 40.3m. Tresteg (vind?): 2) M Railsback 1303.
1-3.5 PROVO, UT | Resultat
Dag 1
K Spjut: 2) Izabel Savic Ullevi 4594.
Dag 2
M 800m: 2) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 1:50.20. Diskus: 1) Daniel Arrhenius Spårvägen 4908.
Dag 3
M Kula: 1) D Arrhenius 1726.
29.4 GLENDALE, AZ | Resultat
M Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 6076. Spjut: 3) M Jons 5739.
26.4 LOS ANGELES, CA | Resultat
M 5000m: 2) Erik Emilsson Malmö 14:48.98. 3000mH: 1) E Emilsson 8:56.67.
K 800m: 1) Lena Nilsson Täby 2:05.36. 1500m: 1) L Nilsson 4:20.13.
26.4 EUGENE, OR | Resultat
800m A: 7) Jan Olszowy Spårvägen 1:53.12. 5000m A: 1) Henrik Ahnström Brittatorp 13:45.23. Diskus: 1) Staffan Jönsson Heleneholm 5328.
K 1500m A: 1) Johanna Nilsson Högby 4:13.22. 3000mH: 1) Ida Nilsson Högby 10:05.90.
26.4 FORT COLLINS, CO | Resultat
M Diskus: 4) Mattias Borrman Västerås 5701.
26.4 MONROE, LA
M 800m: 3) Stefan Malmqvist Hässelby 1:54.42. Kula: 1) David Johansson Ludvika 1638, 5) Johan Persson Falun 1522. Diskus: 3) J Persson 4840, 10) D Johansson 3983.
K 800m: 1) Caroline Huldén IF Göta 2:12.75. 100mH (vind?): 4) Sara Gelin Enköping 14.22. Längd (vind?): 2) S Gelin 582. Tresteg (vind?): 2) S Gelin 1242.
25-26.4 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 2
K 1500m: 2) Hanna Bremler Tyresö 4:29.98. 3000m: 1) H Bremler 9:44.28.
25.4 PULLMAN, WA | Resultat
K 100mH A (+0.0): 4) Louise Åkesson KA 2 15.34. 400mH A: 1) L Åkesson 62.38.
25.4 HASTINGS, NE | Resultat
K 100mH A (+1.9): 4) Annette Ekberg Lidingö 15.99. Längd: 1) A Ekberg 553/+0.0. Spjut: 4) A Ekberg 3683.
25-26.4 POINT LOMA, CA | Resultat
Dag 1
M 800m h2: 3) Mikael Larsson Sävedalen 2:01.22.
Dag 2
M 800m f: 8) M Larsson 2:07.4m.
23.4 MANOA, HI | Resultat
K 800m A: 1) Hanna Bremler Tyresö 2:16.28.
23-26.4 PROVO, UT | Resultat
Dag 3
M Kula: 1) Daniel Arrhenius Spårvägen 1730.
K Spjut: 2) Izabel Savic Ullevi 4533.
Dag 4
M 800m: 5) Jacob Gustafsson Ullevi 1:52.08. Diskus: 2) D Arrhenius 5289.
23-26.4 DES MOINES, IA | Resultat
Dag 2
M 5000m: 20) Erik Petersson Mölndal 15:13.95.
Dag 3
Stav: 20) Michelle Railsback 366.
Dag 4
K 1500m: 3) Kajsa Haglund Heleneholm 4:22.94. Slägga: 10) Marie Hilmersson Hässelby 5140.
23-26.4 PHILADELPHIA, PA | Resultat
Dag 2
K Längd C: -) Jessica Palm IF Göta X.
Dag 3
Längd: -) Magnus Åhlén IF Göta X.
K Tresteg A (vind?): 9) Helena Rönner Ullevi 1196.
Dag 4
M Slägga B: 5) Anders Constantin Orient 5636.
19.4 BOISE, ID | Resultat
M Kula: 3) Staffan Jönsson Heleneholm 1542. Diskus: 3) S Jönsson 5524. Slägga: 5) S Jönsson 5043.
K 100mH B (+0.6): 3) Louise Åkesson KA 2 14.96. 400mH: 1) L Åkesson 63.19. Längd (vind?): 6) Michelle Railsback 559.
19.4 FORT WORTH, TX | Resultat
100m ? (+3.0): ?) Rickard Sundelin Huddinge 11.23w. 200m D (+2.0): 3) R Sundelin 22.90.
19.4 WEST POINT, NY | Resultat
K 100m B (-3.3): 1) Charlotte Nordh IF Göta 13.54. Längd: 2) Jana Cagin Hässelby 508/+1.5.
19.4 LOGAN, UT | Resultat
M Kula: 3) Daniel Arrhenius Spårvägen 1676. Diskus: 1) D Arrhenius 5404.
K Spjut: 1) Izabel Savic Ullevi 4742.
19.4 PRINCETON, NJ | Resultat
M 100 A (+1.0): 5) Magnus Åhlén IF Göta 11.25. 200m B (+2.5): 1) M Åhlén 22.26w. Längd (vind?): 2) M Åhlén 711. Kula: 3) Anders Constantin Orient 1568. Diskus: 4) A Constantin 4312. Slägga: 4) A Constantin 5643.
(Anm: Dessutom verkar det ha varit en tiokamp den 18-19.4 med bl a Nils Pettersson. Enda resultatet som läckt ut är dock 16.72w/+3.0 på häck.)
19.4 NEW HAVEN, CT | Resultat
K Längd: 2) Helena Rönner Ullevi 594w/+3.1 (ok?). Tresteg: 1) H Rönner 1191w/+2.1 (ok?).
19.4 BOULDER, CO | Resultat
M 5 km landsväg: 1) Magnus Bergman Enhörna 15:50.
18-19.4 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
M 800m: 1) Mikael Bergbrant Sävedalen 1:55.07.
18-19.4 WACO, TX | Resultat
Dag 2
M 800m: 7) Stefan Johansson Falköping 1:51.95.
K Höjd: 6) Emma Allvin Gefle 161. Kula: 17) E Allvin 990. Spjut: 10) E Allvin 2850.
18.4 CLAREMONT, CA | Resultat
M 800m H: 7) Mikael Larsson Sävedalen 1:59.53. Diskus: 5) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 5192.
K 800m B: 8) Hanna Bremler Tyresö 2:17.35. 1500m A: 4) H Bremler 4:36.37, 7) Alexandra Lindquist Rånäs 4:38.59. Höjd: 2=) Marie Norrman Råby-Rekarne 170.
18.4 YPSILANTI, MI | Resultat
K 3000m: 4) Ebba Stenbäck Söderköping 10:11.0m.
18.4 HATTIESBURG, MS | Resultat
K 800m: 2) Caroline Huldén IF Göta 2:10.29.
17-18.4 ORLANDO, FL | Resultat
Dag 1
K Spjut: 1) Marie Rosengren Gefle 4106.
Dag 2
K Höjd: 7=) Lisa Hannula Gefle 155.
17-19.4 WALNUT, CA | Resultat
Dag 1
M 3000mH A: 9) Henrik Ahnström Brittatorp 8:42.01.
K 10000m: 2) Lisa Blommé Flemingsberg 35:08.36.
Dag 2
M 800m B: 4) Jan Olszowy Spårvägen 1:51.28. 1500m D: 13) Stefan Malmqvist Hässelby 3:56.56, F: 2) Erik Emilsson Malmö 3:50.74.
K 400m D: 1) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 55.09. 800m A: 1) Johanna Nilsson Högby 2:05.11. 1500m A: 3) Ida Nilsson Högby 4:21.34.
Dag 3
K 200m D (+1.3): 5) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.37. 1500m: 1) Johanna Nilsson Högby 4:10.72. Höjd B: 5=) Marie Norrman Råby-Rekarne 170. Kula A: 13) Linda Nestorsson Ullevi 1535. Diskus: 3) Anna Söderberg Ullevi 5553. Slägga: 23) Marie Hilmersson Hässelby 5415.
16-17.4 AZUSA, CA | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp B: 20) Michelle Railsback 4.367 (15.61/-2.2 141 862 25.54/+0.9 536/-0.4 3059 2:33.10).
16-19.4 LAWRENCE, KS | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp: 4) Annette Ekberg Lidingö 4.429 (15.24w/+2.4 150 2029 27.12/-2.1 522/0.0 3648 2:43.95)
12.4 NACOGDOCHES, TX | Resultat
M 200m (+0.3): 9) Johan Hed Mölndal 21.99. 400m: 21) Rikard Sundelin Huddinge 52.57. 800m: 7) Stefan Malmqvist Hässelby1:54.43.
K 100mH (+0.3): 6) Sara Gelin Enköping 14.69. Längd: S Gelin 561/+0.3.
(Anm: Vinden är angiven till +0.3 i samtliga lopp på 100m, 200m och kort häck .....)
12.4 AZUSA, CA | Resultat
M 800m C: 8) Mikael Larsson Sävedalen 2:03.28. 1500m B: 11) M Larsson 4:13.51.
12.4 PULLMAN, WA | Resultat
K 100mH (-0.5): 2) Louise Åkesson KA2 14.72.
12.4 COLLEGE STATION, TX | Resultat
K Höjd: 3) Marie Norrman Råby-Rekarne 175.
12.4 MOBILE, AL | Resultat
K 800m A: 1) Caroline Huldén IF Göta 2:11.33.
12.4 TEMPE, AZ | Resultat
M 5000m: 2) Henrik Ahnström Brittatorp 14:19.81. Kula: 3) Daniel Arrhenius Spårvägen 1682. Diskus: 2) Staffan Jönsson Heleneholm 5383, 4) D Arrhenius 5187. Slägga: 2) Mattias Jons Hässelby 6250.
K 800m: 2) Johanna Nilsson Högby 2:05.43. 1500m: 3) Ida Nilsson Högby 4:21.99. Kula: 4) Linda Nestorsson Ullevi 1618. Diskus: 1) Anna Söderberg Ullevi 5652.
12.4 SEWARD, NE | Resultat
K 100mH (vind?): 2) Annette Ekberg Lidingö 15.46. Höjd: 6) A Ekberg 147.
12.4 OGDEN, UT | Resultat
K 200m B (+3.4): 2) Michelle Railsback 25.00w. 100mH A (+3.3): 5) M Railsback 14.20w. Stav: 2) M Railsback 366. Längd (vind?): 4) M Railsback 559. Spjut: 1) Izabel Savic Ullevi 4629, 17) M Railsback 3025.
12.4 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
M Kula: 4) David Johansson Ludvika 1510, 5) Johan Persson Falun 1508. Diskus: 3) J Persson 4960, 11) D Johansson 3795.
K 800m B: 4) Alexandra Lindquist Rånäs 2:17.72.
12.4 EL PASO, TX | Resultat
K Höjd: 3) Emma Allvin Gefle 165.
12.4 EUGENE, OR | Resultat
M 800m: 5) Jan Olszowy Spårvägen 1:52.54. 400mH: 1) Mikael Jakobsson Örebro 50.43.
12.4 NEW YORK, NY | Resultat
M Stav: 3) Nils Pettersson IF Göta 410. Längd: 8=) N Pettersson 608. Kula: 9) N Pettersson 1260. Diskus: 7) N Pettersson 3789.
K 200m D (vind?): 4) Karin Larsson Garphyttan 27.20. Längd (vind?): 3) Jessica Palm IF Göta 576, 11=) Jana Cagin Hässelby 504, -) K Larsson X. Tresteg: -) K Larsson X. Kula: 3) K Larsson 1284. Diskus: 2) K Larsson 3325.
12.4 WESTMINSTER, CO | Resultat
M 5 km landsväg: 1) Magnus Bergman Enhörna 16:08.
11-12.4 SAN DIEGO, CA | Resultat
Dag 1
M 800m h2: 2) Erik Emilsson Malmö AI 1:51.68.
Dag 2
M 800m f: 6) E Emilsson 1:51.31.
11.4 MESA, AZ | Resultat
M Diskus A: 6) Daniel Arrhenius Spårvägen 5264, B: 1) Staffan Jönsson Heleneholm 5516.
K Diskus A: 1) Anna Söderberg Ullevi 5680, 5) Linda Nestorsson Ullevi 4974.
11.4 WALNUT, CA | Resultat
K 800m A: 4) Åsa Annerstedt klubb? 2:28.41.
11-12.4 ARCADIA, CA | Resultat
Dag 2
P18 Diskus A (1.61 kg): 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 6385.
11-12.4 WICHITA, KS | Resultat
Dag 2
K 800m: 8) Lisa Haglund Heleneholm 2:18.82.
11-12.4 COLUMBUS, OH | Resultat
Dag 2
K 1500m B: 1) Ebba Stenbäck Söderköping 4:49.21.
10-12.4 SAN ANGELO, TX | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp A: 3) Alice Bergström Råby-Rekarne 4.732 (15.2mw/+2.2 159 1184 28.11w/+2.4 541/-0.3 3599 2:30.56), 7) Emma Allvin Gefle 4.189 (15.7mw/+2.1 168 999 28.78w/+2.4 502/+1.0 2826 2:40.90).
Dag 3
M Kula: 3) Stefan Blomqvist Örgryte 1733.
K 200m h (+2.3): 1) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.05, f: -) S Hildenborg ej start.
9-12.4 KNOXVILLE, TN | Resultat
Dag 3
M 800m B: 10) Joakim Daun Gotland 1:52.68. Kula: 15) Anders Constantin Orient 1552.
Dag 4
M Längd: 9) Magnus Åhlén IF Göta 716/+1.9. Slägga: 3) A Constantin 5806.
9.4 MANOA, HI | Resultat
K 600m: 1) Hanna Bremler Tyresö 1:41.00. 800m A: 1) H Bremler 2:19.81. 1 mile: 1) H Bremler 5:07.80.
5.4 ATHENS, OH | Resultat
K 5000m: 2) Ebba Stenbäck Söderköping 18:16.41.
5.4 MISSOULA, MT | Resultat
K 100mH (-1.6): 8) Michelle Railsback 16.17. Stav: 4=) M Railsback 313. Längd: 9) M Railsback 513/+1.2.
5.4 MARYVILLE, MO | Resultat
K 100mH h1 (vind?): 2) Annette Ekberg Lidingö 15.13, f (vind?): 6) A Ekberg 15.90. Längd (vind?): 3) A Ekberg 533. Spjut: 1) A Ekberg 3873.
5.4 LAS CRUCES, NM | Resultat
K 100mH (vind?): 4) Emma Allvin Gefle 16.57. Höjd: 1=) E Allvin 162. Längd (vind?): 8) E Allvin 379. Spjut: 5) E Allvin 2904.
5.4 COLUMBIA, SC | Resultat
M 800m: 4) Joakim Daun Gotland 1:53.45.
5.4 GREELEY, CO | Resultat
M Diskus: 3) Mattias Borrman Västerås 5752.
5.4 ATLANTA, GA | Resultat
K 800m A: 5) Jenny Sjöström Falun 2:08.71. 1500m C: 3) Liselotte Norén Kvarnsveden 4:49.33. 3000m: 8) Therese Forsberg Heby 10:15.29.
5.4 BOILING SPRINGS, NC | Resultat
K Höjd: 1) Lisa Hannula Gefle 163. Spjut: 2) Marie Rosengren Gefle 3790.
5.4 POINT LOMA, CA | Resultat
M 800m: 8) Mikael Larsson Sävedalen 2:02.55.
4-5.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 2
M 110mH A (+1.8): 6) Nils Pettersson IF Göta 16.76.
K 100m A (+0.9): 5) Charlotte Nordh IF Göta 13.05. 100mH A: -) Jana Cagin Hässelby bröt/ej start??.
OBS: Teknikgrenar i separat rapport!
4-5.4 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 1
K 1500m: 4) Hanna Bremler Tyresö 4:38.35.
Dag 2
M 3000mH: 1) Erik Emilsson Malmö 9:02.46.
4-5.4 TAMPA, FL | Resultat
Dag 2
M 800m: 5) Mikael Bergbrant Sävedalen 1:55.57.
4.4 COOLIDGE, AZ | Resultat
M Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 6320.
4-5.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 2
M Längd (vind?): 1) Magnus Åhlén IF Göta 696, 7) Henrik Åkeblom Luleå 660. Diskus: 8) Rajne Svenssohn IF Göta 4077, 12) Nils Pettersson IF Göta 3806. Slägga: 6) Anders Constantin Orient 5622.
Höjd: 4=) Karin Larsson Garphyttan 155. Längd (vind?): 5) Jana Cagin Hässelby 513. Kula: 4) K Larsson 1269.
OBS: Löpgrenar i separat rapport!
2-5.4 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 3
K 100mH h3 (+1.7): 5) Sara Gelin Enköping 14.57. Längd B: -) S Gelin X. Tresteg B: 5) S Gelin 1228/+2.3 (något ok?).
Dag 4
M 1500m: -) Philip Aagaard Spårvägen bröt.
K 1500m: 5) Kajsa Haglund Heleneholm 4:23.79.
(Dessutom i stafetter åtminstone Mikael Jakobsson, Stefan Malmqvist, Stefan Johansson och Jan Olszowy.)
29.3 EL PASO, TX | Resultat
K 100mH (+2.6): 4) Emma Allvin Gefle 16.59. Höjd: 3) E Allvin 155.
29.3 FORT COLLINS, CO | Resultat
M Diskus: 1) Mattias Borrman Västerås 5594
29.3 MEMPHIS, TN | Resultat
K 200m E (vind?): 2) Liselotte Norén Kvarnsveden 31.03. Kula: 30) Therese Forsberg Heby 552.
29.3 BEAUMONT, TX | Resultat
400m A: 3) Johan Hed Mölndal 49.25.
29.3 ARLINGTON, TX | Resultat
M 800m A: 1) Stefan Johansson Falköping 1:52.88
K 800m A: 2) Kajsa Haglund Heleneholm 2:10.9m. B: 9) Marie Norrman Råby-Rekarne 2:26.99.
29.3 TEMPE, AZ | Resultat
M 1500m: 1) Henrik Ahnström Brittatorp 3:54.26.
28-29.3 MANOA, HI | Resultat
Dag 1
K 1500m: 1) Hanna Bremler Tyresö 4:33.20.
28-29.3 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 1
K 100mH h1 (+0.5): Sara Gelin Enköping 14.35. Längd: 5) S Gelin 581/+0.4.
Dag 2
M 800m A: 2) Stefan Malmqvist Hässelby 1:54.74. Kula: 5) Johan Persson Falun 1506, 6) David Johansson Ludvika 1499. Diskus: 1) J Persson 5300, 9) D Johansson 4001.
K 100mH f (+3.0): 5) S Gelin 14.41w. Tresteg: 4) S Gelin 1171w/+3.2 (något ok??).
28-29.3 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
K 800m: 5) Alexandra Lindquist Rånäs 2:17.13.
28-29.3 MANOA, HI | Resultat
Dag 2
800m: 1) Hanna Bremler Tyresö 2:16.23.
28-29.3 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 1
M 3000mH A: 4) Erik Emilsson Malmö 8:50.32.
P18 Stav: 10=) Eric Nyberg c85 (San Diego High School) 411.
K 100mH h3 (+2.0): 6) Louise Åkesson KA2 14.87. 400mH C: -) L Åkesson diskv (tjuvstart).
Dag 2
M 800m B: 4) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 1:51.92. Kula A: 5) Daniel Arrhenius Spårvägen 1696. Diskus A: 4) D Arrhenius 5199.
K 800m A: 3) Lena Nilsson Täby 2:07.13.
26-29.3 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 3
M 1500m: 9) Joakim Daun Gotland 3:53.59.
22.3 STARKVILLE, MS | Resultat
M 1500m: 3) Philip Aagaard Spårvägen 3:55.89.
22.3 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M 200m B (0.0): 5) Johan Hed Mölndal 22.79. 1500m A: 3) Stefan Johansson Falköping 3:56.17.
K 200m D (-0.5): 6) Marie Norrman Råby-Rekarne 27.51.
22-23.3 TUSCALOOSA, AL | Resultat
Dag 1
K 400m D: 4) Caroline Huldén IF Göta 59.23. 800m A: 8) C Huldén 2:13.95.
Dag 2
K Spjut: 1) Mona Jönsson Klippan 4260.
22.3 ABILENE, TX | Resultat
K 200m B (+2.2): 4) Alice Bergström Råby-Rekarne 26.93w. 100mH A (+1.0): 2) A Bergström 15.83. Spjut: 3) A Bergström 3687.
22.3 EUGENE, OR | Resultat
M 400m: 5) Jan Olszowy Spårvägen 49.74.
22.3 RUSSELLVILLE, AR | Resultat
K 3000m: 2) Therese Forsberg Heby 10:33.25, 3) Liselotte Norén Kvarnsveden 10:36.99.
22.3 MOBILE, AL | Resultat
K Höjd: 1) Lisa Hannula Gefle 157. Spjut: 1) Marie Rosengren Gefle 3906.
22.3 POINT LOMA, CA | Resultat
M 800m: 7) Mikael Larsson Sävedalen 2:01.94. 1500m: 8) M Larsson 4:12.55.
20-21.3 EAGLE ROCK, CA | Resultat
K Sjukamp (vindar??): 5) Michelle Railsback 4.531 (14.73 146 844 25.67 548 3240 2:37.11).
21-22.3 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 1
M Kula: 4) Daniel Arrhenius Spårvägen 1721. Spjut: 8) Mattias Jons Hässelby 5698.
K 400mH A: 6) Louise Åkesson KA2 62.97.
Dag 2
M Diskus: 8) D Arrhenius 5069. Slägga: 1) M Jons 6222.
K 100mH B (-0.2): 3) L Åkesson 15.08.
21-22.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 1
M Längd: 2) Magnus Åhlén IF Göta 710/-0.1. Kula: 10=) Anders Constantin Orient 1470. Slägga: -) A Constantin X.
K Längd: 7) Jessica Palm IF Göta 552/-0.5. Kula: 8) Karin Larsson Garphyttan 1307.
Dag 2
M 200m D (+1.3): 6) M Åhlén 22.51.
K Diskus: -) K Larsson X.
21-22.3 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 1
M 1500m: 3) Joakim Daun Gotland 3:57.13.
21-22.3 MANOA, HI | Resultat
Dag 1
K 3000m: 1) Hanna Bremler Tyresö 10:06.98.
20-21.3 COLLEGE STATION, TX | Resultat
K Sjukamp B: 19) Kajsa Haglund Heleneholm (20.98w/+4.4 146 696 26.78w/+3.2 416w/+3.2 2279 2:15.23).
20-21.3 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
K Sjukamp (okända vindar): 3) Emma Allvin 3.927 (16.55 166 1028 29.48 473 3037 2:52.87).
15.3 NEW ORLEANS, LA | Resultat
K 200m G (-0.2): 3) Caroline Huldén IF Göta 26.61. 800m A: 2) C Huldén 2:14.09.
15.3 BIRMINGHAM, AL | Resultat
K Spjut: 2) Marie Rosengren Gefle 4205.
15.3 COOLIDGE, AZ | Resultat
M Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 6225.
15.3 GREELEY, CO | Resultat
M Diskus: 3) Mattias Borrman Västerås 5624.
14-15.3 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 2
M 400m A: 3) Johan Hed Mölndal 48.84, B: 6) Rikard Sundelin Hellas 51.76.
14.3 DENTON, TX | Resultat
M 1500m: 1) Stefan Johansson Falköping 3:55.9m.
13.3 MANOA, HI | Resultat
K 400m A: 4) Hanna Bremler Tyresö 63.73. 800m A: 1) H Bremler 2:17.66.
8.3 HATTIESBURG, MS | Resultat
M Kula: 3) Johan Persson Falun 1446, 4) David Johansson Ludvika 1439.
K 200m D (0.0): 5) Caroline Huldén IF Göta 27.01. 800m A: 2) C Huldén 2:16.10.
8.3 TEMPE, AZ | Resultat
M Slägga: 2) Mattias Jons Hässelby 5927.
8.3 ALEXANDRIA, LA (Red River Run) | Resultat
K 10 km landsväg: 3) Johanna Sjögren IF Göta 40:43, 4) Emma Sjögren IF Göta 40:50.
6.3 MANOA, HI | Resultat
K 600m: 1) Hanna Bremler Tyresö 1:42.13. 1 mile: 1) H Bremler 5:01.86.
1.3 WESTWOOD, CA | Resultat
M 800m: 3) Erik Emilsson Malmö 1:53.29.
1.3 POMONA, CA | Resultat
M 800m: 2) Mikael Larsson Sävedalen 1:57.75.
22.2 CLAREMONT, CA | Resultat
M 3000m: 14) Mikael Larsson Sävedalen 9:04.40.
21-22.3 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 2
M 400m B: 6) Joakim Daun Gotland 50.86.
20.2 MANOA, HI | Resultat
K 300m A: 4) Hanna Bremler Tyresö 46.7. 1000m A: 1) H Bremler 3:01.7m. Kokosnötkast: 13) H Bremler 1320.
15.2 AZUSA, CA | Resultat
OBS: Utomhus!
M 1000m: 5) Mikael Larsson Sävedalen 2:32.71. 1 mile: 3) M Larsson 4:45.25.
15.2 TUCSON, AZ | Resultat
M Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 6054.
6.2 MANOA, HI | Resultat
K 3000m: 2) Hanna Bremler Tyresö 10:04.4m.
1.2 AZUSA, CA | Resultat
M 1000m: 5) Mikael Larsson Sävedalen 2:36.21.
23.1 MANOA, HI | Resultat
K 600m A: 2) Hanna Bremler Tyresö 1:41.4m. 1000m A: 2) H Bremler 3:05.6m.
Anm: Utomhustävling - det är ju Hawaii. Hanna deltog dock inte i den avslutande kokosnötskastningen.