Övriga svenskar utomlands - inne 2008
8.3 MYLLYPURO, FIN | Resultat
OBS: Inomhus!
P17 Diskus: 8) Andreas Grahn 92 Västerås 3507.
8-9.3 STANGE, NOR | Resultat
Dag 1
F19 Kula: 1) Sandra Andersson 90 Arvika 1331.
2.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.
1.3 OSLO, NOR | Resultat
M35 60mH (1.00): 1) Eric Ringdahl Tureberg 8.42.
1.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.
29.2-1.3 BAD OEYNHAUSEN, GER | Resultat
Dag 2
M Stav: 10) Gustaf Hultgren Örgryte 521, 11) Joakim Norman Mölndal 471.
29.2 CHEMNITZ, GER | Resultat
M Stav: 6) Jesper Fritz Malmö 540.
27.2 WEINHEIM, GER | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 233, 3) Linus Thörnblad Malmö 230.
23-24.2 BIRMINGHAM, GBR (Engelska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
P19 Stav: 6) Robert Warensjö 90 Nyköping 460.
23-24.2 VALENCIA, ESP (Spanska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
M Höjd: 9) Ola Carlsson Örgryte 206.
22-23.2 WINDSOR, CAN | Resultat
Dag 2
M 3000m: 8) Jonas Holmberg Hässelby 8:44.71.
17.2 LEIPZIG, GER | Resultat
M 400m B: 2) Andreas Mokdasi Hässelby 48.59.
17.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
P19 Stav: 2) Robert Warensjö 90 Nyköping 440.
16.2 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 210.
16.2 DONETSK, UKR | Resultat
M Stav: 4) Alhaji Jeng Örgryte 571.
16.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
M 60m h1: 7) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 6.90. 2 miles: 8) Erik Sjöqvist Enhörna 8:36.74 (3000m: 7:59.9m). Höjd: 1) Stefan Holm Kil 231.
K 60mH: 1) Susanna Kallur Falun 7.75. Trekamp (längd, 60mH, 400m): 1) Carolina Klüft Växjö 3.072 (646 8.25 52.98), 7) Jessica Samuelsson Hässelby 2.716 (597 8.62 55.60).
16.2 WIEN, AUT | Resultat
M Längd: 5) Michel Tornéus Tumba 751.
16-17.2 STANGE, NOR | Resultat
Dag 2
M 60mH h1: 4) Eric Ringdahl Tureberg 8.69, f: 5) E Ringdahl 8.59.
10.2 KARLSRUHE, GER | Resultat
M Stav: -) Alhaji Jeng Örgryte X.
K 60mH h2: 1) Susanna Kallur Falun 7.78, f: 1) S Kallur 7.68 Inomhusvärldsrekord. Längd: 5) Carolina Klüft Växjö 641.
9.2 VALENCIA, ESP | Resultat
M 400m A: 1) Johan Wissman Helsingborg 46.37. 3000m: 15) Erik Sjöqvist Enhörna 8:04.79. 60mH A: 2) Robert Kronberg Kville 7.67.
8.2 DÜSSELDORF, GER | Resultat
M 3000m: 5) Henrik Skoog Spårvägen 7:56.20.
7-9.2 POTSDAM, GER | Resultat
Dag 2
K Stav: 2) Hanna-Mia Persson Örgryte 421.
Dag 3
M Stav: 7) Gustaf Hultgren Örgryte 530.
5.2 BANSKÁ BYSTRICA, SVK | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 234.
K Höjd: 5=) Emma Green Örgryte 190.
2-3.2 STANGE, NOR (Norska veteranmästerskapen) | Resultat
Dag 1
M35 60mH (99 cm): 1) Eric Ringdahl Tureberg 8.58.
2.2 PRAHA, CZE | Resultat
M 400m B: 4) Henrik Encke Hässelby 49.54, C: 1) Andreas Mokdasi Hässelby 48.80. 800m: 5) Albin Johansson Hässelby 1:56.54. 1500m: -) John Laselle Tureberg bröt. 60mH h1: 1) Joakim Blaschke Spårvägen 7.96, f: 4) J Blaschke 7.95.
K 60m h2: 2) Lena Berntsson Ullevi 7.50, f: 1) L Berntsson 7.36. 800m: 3) Kajsa Haglund Hässelby 2:06.27. Stav: 5) Klara Persson Spårvägen 380.
2.2 ARNSTADT, GER | Resultat
M Höjd: 2=) Stefan Holm Kil 235, 5) Linus Thörnblad Malmö 233.
2.2 ARNSTADT, GER | Resultat
K Höjd: 9) Emma Green Örgryte 190.
2.2 STUTTGART, GER | Resultat
M 200m B: 1) Johan Wissman Helsingborg 20.91. 3000m: 9) Henrik Skoog Spårvägen 7:54.20.
K 60mH h2: 1) Susanna Kallur Falun 7.78, f: 1) S Kallur 7.72 Svenskt inomhusrekord.
2.2 WINNIPEG, CAN | Resultat
M 1500m: 9) Jonas Holmberg Hässelby 4:06.76. 3000m: 3) J Holmberg 8:42.51.
1-3.2 DRAMMEN, NOR (Norska ungdomsmästerskapen) | Resultat
Dag 2
P17 800m: 1) Jonas Legernes 91 Ullevi 2:02.95.
P16 60m h1: 1) Anders Teigen 92 Kil 7.22, s1: 1) A Teigen 7.21, f: 1) A Teigen 7.15.
F15 800m: 1) Johanna Gateman 93 Strömstad 2:35.48.
Dag 3
P16 100m h1: 1) A Teigen 11.54, f: 2) A Teigen 11.44.
P15 Kula: 1) Niklas Lindstedt 93 Hässelby 1524, 2) Anton Millbert 93 Hässelby 1389.
31.1 BRATISLAVA, SVK | Resultat
M 400m D: 1) Johan Rogestedt 93 Stenungsund 52.68. 800m A: 6) Albin Johansson Hässelby 1:56.51.
29.1 WIEN, AUT | Resultat
M 200m A: 2) Andreas Mokdasi Hässelby 22.15. 800m F: 2) Johan Rogestedt 93 Stenungsund 1:58.50. Tresteg: 11) Erik Eriksson Hellas 1459.
K 1500m: 3) Kajsa Haglund Hässelby 4:14.90. Tresteg: 4) Anna Göransdotter Nilsson Hellas 1256.
27.1 ASKIM, NOR | Resultat
M 60mH: 1) Eric Ringdahl Tureberg 8.68.
26-27.1 KALBACH, GER (Tyska mästerskapen mångkamp) | Resultat
P19 Sjukamp: 4) Niklas Karlsson 90 Bålsta 5.172 (7.49 630 1364 184 8.45 430 2:40.94).
25.1 DRESDEN, GER | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 230.
K Stav: 7) Hanna-Mia Persson Örgryte 400.
21.1 TRINEC, CZE | Resultat
M Höjd: 1) Linus Thörnblad Malmö 230.
20.1 REYKJAVIK, ISL | Resultat
M 60m A: 2) Christofer Sandin Ullevi 6.97. 200m A: 2) C Sandin 22.07.
K 60m A: 3) Therese Bohlén Kinn Ullevi 7.88. 200m A: 4) T Bohlén Kinn 25.68.
20.1 HALLE, GER | Resultat
P19 Stav: -) Niklas Karlsson 90 Bålsta X.
19.1 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M 60m h5: 1) Erik Åselius 89 Upsala 7.28, C: 2) E Åselius 7.19.
19.1 ENFIELD, GBR | Resultat
P19 Stav: 3) Robert Warensjö 90 Nyköping 440.
19.1 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M Höjd: 4) Ola Carlsson Örgryte 198.
19.1 MAGDEBURG, GER | Resultat
P19 Femkamp: -) Niklas Karlsson 90 Bålsta bröt (8.44 184 623 1368 ej start).
19.1 HUSTOPECE, CZE | Resultat
M Höjd: 2) Linus Thörnblad Malmö 234.
19.1 LUXEMBURG, LUX | Resultat
M 60m h3: 3) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 6.83, A: 6) S Tärnhuvud 6.88.
K 800m: 2) Kajsa Haglund Hässelby 2:06.53.
19.1 WIEN, AUT | Resultat
M 800m C: 1) Johan Rogestedt 93 Stenungsund 2:00.31.
19.1 LILLESTRÖM, NOR | Resultat
M 60mH h2: 2) Eric Ringdahl Tureberg 8.72, f: 2) E Ringdahl 8.74.
Anm: Dessutom ungdomar från Kil.
18.1 WUPPERTAL, GER | Resultat
K Stav: 7) Maria Rendin Malmö 400.
18.1 NORDHAUSEN, GER | Resultat
K Kula: 1) Helena Engman Riviera 1813 Svenskt inomhusrekord.
5.1 THUNDER BAY, CAN | Resultat
M 3000m: 1) Jonas Holmberg Hässelby 8:57.9m.
9.12 HELSINGÖR, DEN | Resultat
Ungdomar från Ängelholm.
8.12 BATH, GBR | Resultat
P19 Stav: 2) Robert Warensjö 90 Nyköping 420.
1.12 OSLO, NOR | Resultat
P15 60m h2: 1) Anders Teigen 92 Kil 7.32, f: 1) A Teigen 7.26. Längd: 1) A Teigen 603.