Marathon/Halvmarathon utomlands 2015
4.4 OHOPE, NZL (Ohope Express Half Marathon) | Resultat
K: 1) Johanna Ottosson 1:24:01.
20.12 PISA, ITA (Maratona da Pisa) | Resultat
M: 4) Lars Södergård Spårvägen 2:19:29 (10 km 32:17, halvmarathon 1:09:01), -) Fredrik Uhrbom Spårvägen bröt (32:16, 1:09:01).
13.12 FAIRFAX STATION, VA (Holiday Half Marathon) | Resultat
M: 1) Otto Kingstedt Huddinge 1:12:42.
13.12 HONOLULU, HI (Honolulu Marathon) | Resultat
K: 12) Johanna Apelryd Hälle 3:06:44, 13) Karin Schön Kville 3:09:05.
6.12 MÁLAGA, ESP (Maratón Málaga) | Resultat
M: 11) Patrik Eklund Studenterna 2:37:13, 27) Ermias Tekie Solvikingarna 2:44:13.
K: 4) Petra Kindlund Runacademy 2:56:18 (halvmarathon 1:25:57).
6.12 CASTELLÓN, ESP (Maratón Castellón) | Resultat
M: 13) Nuray Yassin Ullevi 2:38:30.
6.12 LISBOA, POR (Meia Maratona das Descobertas) | Resultat
K½: 4) Karima Makrof Majorna 1:27:47.
29.11 SAN SEBASTIÁN, ESP (Maratón de San Sebastián) | Resultat
M 10 km väg: 2) Fredrik Uhrbom Spårvägen 30:25, 4) Martin Stjernlöf Eskilstuna 30:38.
M½: 1) Lars Södergård Spårvägen 1:05:38 (10 km 31:13)
M: 18) Robin Leanderson Spårvägen 2:34:13 (halvmarathon 1:13:37).
21.11 ARROWTOWN - QUEENSTOWN, NZL (Queenstown Marathon) | Resultat
M: 7) Simon Karlsson Enhörna 2:45:49.
K: 15) Camilla Bloss Enhörna 3:24:49.
15.11 VERONA, ITA (Verona Marathon) | Resultat
K: 7) Angelica Samuelsson Brattås 2:59:27 (halvmarathon 1:28:48).
15.11 LAS VEGAS, NV (Rock'n'Roll Las Vegas) | Resultat
M½: 25) Martin Öhman Hässelby 1:10:51 (10 km 32:07).
15.11 VALENCIA, ESP (Valencia Marathon) | Resultat
M: 26) Erik Anfält Örebro AIK 2:25:03 (10 km 33:44, halvmarathon 1:11:30), 52) Jonas Olsson Akele 2:32:34 (1:15:25), 58) Marc Lövgren Karlsson Heleneholm 2:33:50, 86) Karl Andersson Akele 2:38:02, 100) Oscar Nelson Linnéa 2:38:44, 142) Marcus Grönroos Tjalve 2:41:42, 149) Andreas Nyhlén Linnéa 2:42:12, 216) Håkan Andersson Halmstad OK 2:46:57, 250) Jonas Carlsson Solvikingarna 2:48:41, 301) Erik Åström Akele 2:50:44, 321) Jonas Lundkvist Akele 2:51:35, 347) Björn Clasen Akele 2:52:37.
K: 15) Annelie Johansson Hälle 2:38:57 (37:44, 119:34), 51) Ingrid Ziegler Örebro AIK 3:07:30 (1:30:20), 69) Gunilla Ekholm Akele 3:15:27, 133) Anna-Sofie Bark Akele 3:29:05.
8.11 MARATHON - ATHINA. GRE (Athens Authentic Marathon) | Resultat
M: 24) Johannes Erixon Studenterna 2:47:42.
8.11 NICE - CANNES, FRA (Marathon de Alpes Maritime) | Resultat
M: 69) Axel Lönnqvist Hässelby 2:54:28.
K: 16) Åsa Bäck 3:14:44, 20) Sofia Ljung 3:17:18, 32) Hanna Seppas 3:21:19.
1.11 NEW YORK, NY (New York City Marathon) | Resultat
M: 35) Henrik Orre Björnstorp 2:32:46 (10 km 34:45, halvmarathon 1:13:54), 44) Niklas Sjöblom Terrible Tuesdays 2:34:44, ... Claes Theander 2:36:40, Mathias Ösmark Fredrikshof 2:38:51, Filip Ainouz Linnéa 2:43:25, Oskar Grip 2:44:23, Anders Szalkai Spårvägen 2:45:04, Gunnar Hirschfeldt Tureberg 2:46:06, Andreas Berner IS Göta 2:50:42, Daniel Olsson 2:53:17, Joakim Bäckström 2:53:32, Johan Ewald Heleneholm 2:54:22, Nicklas Andersson Wedevåg 2:54:28, Maximilian Lohm Isberg Lerum 2:55:04.
K B: 2) Emma Nordling Enhörna 2:43:29 (38:02, 1:20:51), 5) Mikaela Larsson Spårvägen 2:49:11 (39:29, 1:23:04), 10) Johanna Nilsson Morjärv 2:54:55 (39:43, 1:24:58), ... Frida Falk 3:10:27 (1:29:03), Karima Makrof Majorna 3:06:15, Lona Justesen Linnéa 3:17.58 (1:29:16), Emma Holstad 3:23:56, Moa Alpsten 3:24:44, Amanda Lahti 3:29:06, Helena Jonasson 3:25:01, Gry Johansen 3:30:11, C: ... Kajsa Troedsson 3:25:18.
26.10 DUBLIN, IRL (Dublin Marathon) | Resultat
M: 58) Mattias Wellermark NocOut 2:43:25, ... David Gottfridsson? 2:48:35, Joakim Bellander Skavsåret 2:49:49.
K: 24) Mari Troeng Linné 3:05:05.
25.10 PODGORICA, MNE (Podgorica Marathon) | Resultat
K: 7) Frida Södermark Tjalve 3:03:53, 9) Anna Stavlind 3:21:55.
25.10 FRANKFURT, GER (Frankfurt Marathon) | Resultat
M: 11) Mikael Ekvall Strömstad LK 2:12:07 (10 km 31:22, halvmarathon 1:06:03), 94) Mattias Karlsson Stockholms LDK 2:32:44, 138) Per Liv Hemlingby 2:36:58, ... David Olerup Terrible Tuesdays 2:38:04, Mattias Nätterlund Örebro AIK 2:38:41, Ludvig Börjesson Örebro AIK 2:43:47, Sören Forsberg Start 2:44:30, Mikael Honauer Halmstad 2:45:35, Andreas Åkesson Saltsjöbaden 2:46:38, Markus Johansson IFK Göteborg 2:47:42, Göran Nilsson Studenterna 2:49:24, Mikael Zachrisson Lerum 2:49:55, Fredrik Johnsson Örebro AIK 2:51:05, Anders Larsson Örebro AIK 2:51:13, Fredrik Arthursson Hässelby 2:51:35, Olof Rooth Brittatorp 2:51:41, Petter Gisslén 2:52:00, Andreas Ingberg Örebro AIK 2:53:56, Göran Kero IFK Umeå 2:54:03, Björn Radon 2:54:30, ... Jakob Jansson Fredrikshof bröt (1:13:16)
K: 26) Josefin Gerdevåg KFUM Örebro 2:43:40 (39:13, 1:22:07), 28) Mikaela Kemppi Örebro AIK 2:46:25 (39:18, 1:22:25), 77) Helena Edling Studenterna 3:01:24 (1:30:01), 85) Linn Norrbäck Linnéa 3:03:56, 88) Antje Torstensson KFUM Örebro 3:04:54 (1:30:08), ... Karin Arthursson Hässelby 3:12:24, Malin Klintefjord Enhörna 3:16:55, Marie Lennerhagen 3:16:57, Anna Jonhed KFUM Örebro 3:32:07, Lotta Mattsson Solvikingarna 3:34:00, ... Gloria Vinstedt Studenterna bröt (1:29:16), Sofia Linder Studenterna bröt (1:30:17).
25.10 GODBY, FIN (Åland Marathon) | Resultat
M: 1) Johannes Erixon Studenterna 2:43:15.
18.10 MELBOURNE, AUS (Melbourne Marathon) | Resultat
K½: 24) Sofia Karlsson 1:25:51.
K: 13) Erika Jordan 2:57:29.
18.10 VALENCIA, ESP (Medio Maratón Valencia) | Resultat
M: 24) David Nilsson Högby 1:06:45 (10 km 30:43), 35) Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:09:03 (31:35).
18.10 AMSTERDAM, NED (Amsterdam Marathon) | Resultat
M: 35) Paul Krochak Studenterna 2:31:17, 72) Björn Martinsson Strömstad LK 2:37:46, 83) Anders Hultgren IF Göta 2:40:09, 101) Anders Marcusson Rånäs 2:43:29, ... Daniel Frantzich 2:47:22, Mikael Westin 2:54:55.
K½: 2) Mikaela Larsson Spårvägen 1:18:29 (10 km 37:20), ... Emma Hållström 1:29:06, Emilia Siitanen 1:29:58.
K: 17) Anna Salaneck Lidköpings VSK 2:59:08, ... Lisa Sandén 3:26:12, Yudith Hernandez Melgar Varberg 3:27:29, Patricia Karlsson 3:32:04, Ellen Lundberg 3:32:18, Lisa Franzén 3:33:00.
18.10 LISBOA, POR Lisboa Maratona) | Resultat
M: 12) Patrik Eklund Studenterna 2:40:20.
K: ... Maria I Jonsson 3:24:05.
18.10 CASTELLDEFELS, ESP (Mitja Marató del Mediterrani) | Resultat
K½: 2) Angelica Samuelsson Brattås 1:29:32.
11.10 BUDAPEST, HUN (Budapest Marathon) | Resultat
M: 41) Joakim Röstlund Solvikingarna 2:50:18, 45) Anders Holmer 2:53:19.
K: 20) Helena Sandin TV-88 3:21:25.
11.10 CHICAGO, IL (Chicago Marathon) | Resultat
M: ... Axel Lönnqvist Hässelby 2:44:59.
11.10 MÜNCHEN, GER (München Marathon) | Resultat
M: 42) Ragnar Freij 2:49:29.
11.10 ZAGREB, CRO (Zagreb Marathon) | Resultat
4.10 LYON, FRA (Run in Lyon) | Resultat
K½: 3) Karima Makrof Majorna 1:30:03.
4.10 LINDAU, GER - BREGENZ, AUT (Sparkassen Marathon) | Resultat
M: 12) Anders Soovik Kongahälla 2:49:37.
4.10 BRUSSEL, BEL (Brussels Marathon) | Resultat
M: 8) Johannes Erixon Studenterna 2:41:32.
K: 7) Satu Bondén 3:27:40
4.10 KÖLN, GER (Marathon Köln) | Resultat
4.10 ODENSE, DK (H C Andersen Marathon) | Resultat
27.9 BERLIN, GER (Berlin Marathon) | Resultat
M: ...Mark Hobbs Studenterna 2:28:49 (halvmarathon 1:13:58), Anders Dahlman Trasten 2:30:31 (1:13:34), Niklas Andersson Hässelby 2:33:22 (1:14:54), Fredrik Tedborn 2:33:54, Magnus Lindberg Ockelbo 2:35:14 (1:14:06), Frans Heijbel Linnéa 2:38:04, Kenneth Boman Lulekamraterna 2:38:32, Per-Åke Sigbrant 2:39:08, Christofer Salmén Linnéa 2:39:20, Jonas Rosengren Örebro 2:40:05, Johan Svensson Fredrikshof 2:43:51, Filip Ainouz Linnéa 2:44:46, Fredrik Arthursson Hässelby 2:45:13, Per Wennerström 2:46:01, Andreas Andersson Nyhlén Linnéa 2:47:23, Erik Eng 2:49:57, Per-Olov Andersson 2:51:31, Magnus Dahlin Studenterna 2:51:52, Henrik Ågren 2:52:24, Mikael Honauer Halmstad 2:52:26, Joakim Arneland 2:52:37, Lennart Wirsäll 2:52:38, Jonas Svedevall Linnéa 2:52:57, Martin Ekström 2:53:44.
K: ...Lona Justesen Linnéa 2:59:58 (1:30:57), Karin Arthursson Hässelby 3:05:01 (1:31:00), Helena Kvapil 3:12:43, Caroline Carlander 3:14:45, Kerstin Thiele 3:17:23, Sofia Gåvsten Uppsala LK 3:24:15, Sara Grenmark Hässelby 3:29:17, Helena Lundkvist 3:35:37.
20.9 SYDNEY, AUS (Blackmores Marathon) | Resultat
K½: 10) Erika Jordan 1:23:33.
19.9 OSLO, NOR (Oslo Maraton) | Resultat
K½: 22) Gloria Vinstedt Studenterna 1:27:25.
K: ... Mia Blomberg 3:28:09, Paula Warfvinge 3:28:19.
13.9 KÖBENHAVN. DEN (Copenhagen Half Marathon) | Resultat
M: 20) Abraham Adhanom Eskilstuna 1:03:50 (10 km 29:27), 28) Nasir Dawoud Eskilstuna 1:07:14 (30:50), 45) David Hartman IS Göta 1:11:01 (33:16), 47) Björn Hammar 1:11:15 (34:05), 54) Jonas Olsson Akele 1:11:39 (33.56), ... Johan Fagerberg IS Göta 1:13:16, Marc Lövgren Karlsson 1:13:52, Mathias Ösmark 1:13:57.
K: 16) Malin Ewerlöf 1:19:04 (38:14), ... Anna Hallberg Majorna 1:25:27 (40:40), Linn Norrbäck Linnéa 1:27:57.
13.9 TALLINN, EST (Tallinna Marathon) | Resultat
M: 32) Johannes Erixon Studenterna 2:48:05.
23.8 SYDNEY, AUS (Sydney Half) | Resultat
K: 7) Erika Jordan 1:24:05.
22.8 REYKJAVIK, ISL (Reykjavikur Marathon) | Resultat
M: 4) Henrik Andersson 2:38:24.
K: 4) Malin Klintefjord Enhörna 3:06:48, 9) Helena Sandin 3:15:16.
2.8 DUBLIN, IRL (Rock'n'Roll Dublin Half Marathon) | Resultat
M: 10) David Nilsson Högby 1:09:11.
5.7 SOUTHPORT, AUS (Gold Coast Marathon) | Resultat
M: 15) Peter Hallgren 2:26:33 (halvmarathon 1:12:22).
4.7 ST. NIKLAUS - RIFFELBERG, SUI (Zermatt Marathon) | Resultat
K: 28) Petra Kindlund Runacademy 4:06:49.
Anm: Banan steg 1469 m från start till mål.
28.6 SANKT PETERBURG, RUS (Marathon White Nights) | Resultat
27.6 TURKU, FIN (Paavo Nurmi Marathon) | Resultat
M: 2) Fritjof Fagerlund Rånäs 2:32:00.
24.5 KÖBENHAVN, DEN (Copenhagen Marathon) | Resultat
M: 20) Erik Melin Söderström Trångsviken 2:39:00, 35) Erik Dahl Spring Åmål 2:44:06, 41) Victor Carlsson Spring Åmål 2:45:56, ... Johan Tärnhuvud Team Blekinge 2:51:51, Måns Modéer Malmö 2:54:03.
K: 12) Yudith Hernandez Melgar Varberg 3:03:39 (halvmarathon 1:28:11), 14) Marina Stoltz Heleneholm 3:06:12 (1:27:26), ... Caroline Carlander 3:14:27, Katja Schönbeck Växjö 3:18:16, Clara Viklund Borg 3:24:21, Linda Wolfgang 3:25:25, Mette Bjeld Heleneholm 3:33:38, Elina Wahlberg Team Blekinge 3:35:47.
17.5 RIGA, LAT (Rigas Maratons) | Resultat
M: 21) Johannes Erixon Studenterna 2:47:45, 29) Johan Jafner 2:51:22, 38) Martin Larsson Rånäs 2:54:09.
K: ... Amanda Rosberg 3:25:13.
17.5 SYDNEY (SMH Half Marathon) | Resultat
K: 19) Erika Jordan 1:24:35.
16.5 HELSINKI, FIN (Helsinki City Run) | Resultat
M½: 2) Daniel Lund Hälle 1:11:14 (10 km 33:27).
10.5 TOSSA DE MAR (Mitja Marató de Tossa de Mar) | Resultat
K½: 1) Angelica Samuelsson Brattås 1:33:03.
4.5 MILTON KEYNES, GBR (Milton Keynes Marathon) | Resultat
M½: 1) Marcus Engström Studenterna 1:15:27.
3.5 PRAHA, CZE (Maraton Praha) | Resultat
K: 60) Hanna Hedlund 3:32:25, ... -) Louise Wiker Hässelby bröt (halvmarathon 1:20:41).
26.4 LYNGBY, DEN (BT Halvmarathon) | Resultat
M: 2) Abraham Adhanom Eskilstuna 1:05:47 (10 km 30:40).
K: 2) Nora Falaki Malmö 1:17:21 (36:01).
26.4 MADRID, ESP (Madrid Maratón) | Resultat
K½: 3) Karin Arthursson Hässelby 1:28:25.
M: 99) Johannes Erixon Studenterna 2:50:00, 113) Kristian Ek 2:51:16.
K: 11) Angelica Samuelsson Brattås 3:06:27, 21) Emelie Genarp Lidingö 3:21:38, 23) Frida Hermansson 3:22:43.
26.4 HAMBURG, GER (Marathon Hamburg) | Resultat
M: ... Johan Fagerberg IS Göta 2:37:07, Anders Marcusson Rånäs 2:38:19, Kenth Fransson IS Göta 2:43:23, Johan Ewald Heleneholm 2:52:12, Johan Neij 2:52:45, Jimmy Sandgren IS Göta 2:54:33, Jonas Pernstrand 2:54:57.
K: ... Karolina Tjernberg Helsingborgs LK-92 3:20:34, Kerstin Thiele 3:24:17, Karin Ahlstedt 3:28:52, Marie Sjöberg Diefke 3:30:23.
26.4 GREENWICH - LONDON, GBR (London Marathon) | Resultat
M: ... Mattias Hagen 2:44:38, Sune Södergrann Linnéa 2:49:55, Patrik Larsson 2:50:10, Andreas Bergstedt Enhörna 2:50:11, Peter Lindborg 2:50:16, Martin Ekmström 2:53:37, Nicklas Arkensparr 2:54:27.
K B: ... Elisabet Barnes 2:59:28 (halvmarathon 1:28:17), Britt Welander 3:18:18, Marie Dasler Start 3:24:18.
25.4 BERGEN, NOR (Bergen City Marathon) | Resultat
20.4 HOPKINTON - BOSTON, MA (Boston Marathon) | Resultat
M: ... Erik Petersson Mölndal 2:37:13, Mathias Ösmark 2:39:59, Erik Drotz Nocout 2:50:03, Anders Olausson 2:52:49.
K: ... Linda Christensen 3:29:15, Charlotte Joelsson 3:30:50, Maria Wernevi 3:33:40.
19.4 KRAKÓW, POL (Cracovia Maraton) | Resultat
M: 44) Magnus Magnusson Navåsen 2:53:47.
K: 16) Katarina Rönngren Öbacka 3:17:15.
19.4 ZÜRICH, SUI (Zürich Marathon) | Resultat
M: 26) Niklas Sjöblom 2:35:01.
19.4 HANNOVER, GER (Hannover Marathon) | Resultat
K: .... Lena Kierkegaard 3:35:24
19.4 MANCHESTER, GER (Greater Manchester Marathon) | Resultat
M: 64) Ola Söderblom Studenterna 2:44:46, ... Jonas Lund Studenterna 2:48:35, Göran Nilsson Studenterna 2:51:03, Anders Carbonnier Studenterna 2:53:23.
K: 11) Gloria Vinstedt Studenterna 2:55:14 (halvmarathon 1:27:21), 18) Ulrika Orrhult Studenterna 3:00:14 (1:29:26).
Anm: Vid en kontrollmätning inför 2016 års lopp framkom det att den bana som använts 2013-2015 var ca 380 m för kort.
18.4 BEOGRAD, SRB (Beogradski Marathon) | Resultat
12.4 HONOLULU, HI (The Hapalua) | Resultat
K½ (handikapplopp): Johanna Apelryd Hälle 1:24:28 (startade 12 minuter före bästa kvinnan).
12.4 PARIS, FRA (Marathon de Paris) | Resultat
M: 53) Paul Krochak Studenterna 2:33:24, ... Per Jonasson 2:47:48.
K: .... Helena Hallgren Simlångsdalen 3:11:18, Julia Grönkvist 2:14:57, Helena Jonasson 3:22:28, Kristina Persson 3:23:32, Anette Kroon Simlångsdalen 3:26:51.
12.4 WIEN, AUT (Vienna City Marathon) | Resultat
M: 26) Fernando Dinis Hälle 2:37:24, 35) Jimmy Jacobsson Hälle 2:42:04.
K: 15) Karin Axelsson Solvikingarna 3:05:56 (halvmarathon 1:29:03).
12.4 ROTTERDAM, NED (Rotterdam Marathon) | Resultat
M: 16) David Nilsson Högby 2:17:19 (10 km 32:34, halvmarathon 1:08:35), 47) Erik Öhlund Hälle 2:30:14 (1:13:32), 82) Anders Österlund Västerås SOK 2:37:40 (1:12:54), 86) Andreas Magnusson Solvikingarna 2:38:10, 95) Tomas Johansson Åmål 2:39:10, 104) Magnus Svensson Nocout 2:39:45, 116) Joakim Röstlund Solvikingarna 2:40:28, 177) Peter Hall Akele 2:45:54, 184) Mattias Wellermark Nocout 2:46:32, 188) Kristoffer Sideby Ullevi 2:46:45, 238) Kristoffer Lindberg 2:49:16.
K: ... Charlotta Wångblad Nocout 3:14:38, Ulrika Ek 3:15:13, Maria Jonsson 3:16:28.
12.4 BRIGHTON, GBR (Brighton Marathon) | Resultat
M: 15) Mats Gedin 2:46:28.
K: 24) Marie Alenäs 3:18:20.
11.4 HOLLYWOOD, CA (Hollywood Half Marathon) | Resultat
M: 2) Andreas Åhwall Hässelby 1:05:26.
5.4 PELLA - THESSALONIKI, GRE (Alexander the Great Marathon) | Resultat
M: 8) Markus Grönroos Tjalve 2:41:23.
29.3 KNOXVILLE, TN (Knoxville Marathon) | Resultat
K: 6) Malin Klintefjord Enhörna 3:06:37.
29.3 BERLIN, GER (Berliner Halbmarathon) | Resultat
M: 25) Johan Larsson Strömstad LK 1:05:14 (10 km 30:25), 35) Patrik Engström Studenterna 1:07:46 (32:25), 47) Andreas McConville Studenterna 1:09:14 (33:31), 60) Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:11:28 (33:31), 66) Johan Fagerberg Finspång 1:12:22, 67) David Hartman Björnstorp 1:12:24, ... Johannes Fahlström Studenterna 1:12:39, Martin Holm Studenterna 1:14:04, Johan Fagerberg 1:14:23.
K: 3) Isabellah Andersson Hässelby 1:11:31 (33:31), 7) Frida Lundén Studenterna 1:15:21 (35:25), 19) Anna Bjurman IS Göta 1:22:55 (39:42), 25) Gloria Vinstedt Studenterna 1:24:23 (39:58), 29) Ulrika Orrhult Studenterna 1:24:42 (39:57), 30) Frida Södermark Tjalve 1:25:27, 31) Sofia Linden Studenterna 1:25:57.
28.3 PRAHA, CZE (½Maraton Praha) | Resultat
K: 15) Johanna Bäcklund Runacademy 1:19.59 (10 km 37:14), 34) Therese Forsberg Runacademy 1:29:47.
22.3 ROMA, ITA (Maratona di Roma) | Resultat
M: 20) Johan Gustafsson Tjalve 2:40:04, 45) Christian Karlsson Hälle 2:45.51, 50) Oscar Nelson Linnéa 2:46:49.
K: 4) Annelie Johansson Hälle 2:40:05 (10 km 37:35, halvmarathon 1:19:52), 30) Mirella Carlsson 3:18:27, 46) Annelie Bohman Växjö LK 3:25:12.
22.3 VENLO, NED (Venloop) | Resultat
M½: 12) David Nilsson Högby 1:04:11 (10 km 30:04), 23) Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:07:12 (31:27).
22.3 LISBOA, POR (Meia Maratona de Lisboa) | Resultat
M: 34) Niklas Andersson Hässelby 1:12:28, 46) Tore Axelsson Bore 1:14:57.
22.3 WEYBRIDGE, GBR (Brooklands Half Marathon) | Resultat
K: 3) Malin Klintefjord Enhörna 1:26:08.
15.3 BARCELONA, ESP (Marató Barcelona) | Resultat
M: 15) Daniel Berggren Strömstad LK 2:28:55, 58) Henrik Stridh Fredrikshof 2:39:39, 61) Marcus Svensson Växjö LK 2:39:44, ... Linus Brohult 2:46:34.
K: ... Jennifer Skoglund 3:25:38, Ida Lindgren 3:26:13.
8.3 DEN HAAG, NED (CPC Loop) | Resultat
M½: 29) Andreas Åhwall Hässelby 1:07:45 (10 km 31:51), 30) Markus Åberg Hässelby 1:08:00 (31:52), 34) Linus Rosdal Örebro 1:08:52 (32:43), 36) Gustav Milesson Högby 1:09:13 (32:46), 37) Patrik Sällstedt Enhörna 1:09:16 (33:11), 46) Andreas Bergstedt Enhörna 1:10:18 (33:12), 47) Albin Olausson Örebro 1:10:25 (33:28), 53) Björn Morén Akele 1:11:06, 59) Björn Hammar Sävedalen 1:11:21 (33:59), 60) Björn Martinsson Strömstad LK 1:11:24 (33:59), 70) Anders Grahl Enhörna 1:12:31 (32:45).
8.3 FRANKFURT, GER (Frankfurter Halbmarathon) | Resultat
M: 1) Mark Hobbs Studenterna 1:10:32.
1.3 ROMA - OSTIA, ITA (Mezzo Maratona Roma-Ostia) | Resultat
K½: 13) Annelie Johansson Hälle 1:15:33 (10 km 35:28).
1.3 CONEGLIANO - TREVISO, ITA (Treviso Marathon) | Resultat
M: 15) Fredrik Nordström IF Göta 2:37:09.
28.2 KIEL, GER (Kiel Marathon) | Resultat
M: 1) Erik Anfält Örebro AIK 2:27:02.
K: 3) Åsa Hällstorp 3:17:03, 4) Helena Sandin TV88 3:19:37, 6) Bibbi Svensson TV88 3:25:36, 7) Viktoria Johnsson Målilla-Mörlunda 3:31:50.
22.2 SEVILLA, ESP (Maratón Sevilla) | Resultat
K: 9) Louise Wiker Hässelby 2:40:43 (10 km 36:56, halvmarathon 1:19:00).
22.2 TOKYO, JPN (Tokyo Marathon) | Resultat
M: 106) Linus Holmsäter Fredrikshof 2:29:57 (halvmarathon 1:14:22), 286) Christofer Salmén Studenterna 2:41:21, 455) Lennart Töyrä 2:48:10.
15.2 BARCELONA, ESP (Mitja Marató Barcelona) | Resultat
M: 31) Martin Öhman Hässelby 1:10:18 (10 km 33:26), 52) Jakob Löv Åhus 1:12:34 (33:44), 56) Paul Krochak Studenterna 1:12:54 (33:48).
K: 3) Charlotte Karlsson Hässelby 1:15:25 (35:35), 16) Karin Arthursson Hässelby 1:25:01.
1.2 WATFORD, GBR (Watford Half Marathon) | Resultat
K: 3) Louise Wiker Hässelby 1:20:39.
25.1 LAS PALMAS, ESP (Gran Canaria Maratón) | Resultat
M: 15) Kenneth Boman Lulekamraterna 2:39.58.
K: 6) Johanna Nilsson Morjärv 3:01:21.
25.1 MARRAKECH, MAR (Marathon de Marrakech) | Resultat
M½: 46) Marcus Åberg Hässelby 1:09:41.
M: 22) Daniel Woldu Spårvägen 2:27:35, 38) Markus Grönroos Tjalve 2:42:55.
K½: 16) Åsa Ring 1:28:08.
K: 16) Frida Södermark Tjalve 3:00:29.
25.1 KHON KAEN, THA (Khon Kaen Marathon) | Resultat
M: 7) Henrik Jannborg Västerås 2:27:26.
Anm: Förvirring rådde länge kring tidtagningen med ursprungligen över två minuters diff mellan brutto och netto även för de löpare som startade längst fram! Förmodligen var Henriks verkliga tid 2:27:19.
23.1 DUBAI, UAE (Dubai Marathon) | Resultat
M: 30) Fredrik Johansson Ullevi 2:19:14, 40) Henrik Orre Björnstorp 2:36:53.
K: 22) Sara Holmgren Sävedalen 3:05:02.
18.1 HOUSTON, TX | Resultat
K: ... Mary Alenbratt 3:26:43.
3.1 TROMSÖ, NOR (Polar Night Halfmarathon) | Resultat