Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Övriga svenska inomhustävlingar 2015

21.4 HENÅN (Skol-Orustmästerskapen) | Resultat
OBS: Hoppzon i alla längdhopp.

19.4 UMEÅ (Fyrkampen) | Resultat

19.4 SÄTRA (Stockholmskampen 1) | Resultat

18.4 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

18.4 VÄSTERÅS (QuickNet-spelen) | Resultat

11.4 UDDEVALLA (TFIK Inne) | Resultat

3.4 ESKILSTUNA (Ungdomsspelen) | Resultat

28-29.3 VÄXJÖ (Växjömångkampen) | Resultat

28.3 TRANÅS (Vårcupen) | Resultat

28.3 LERUM (Lilla Stavhoppskarnevalen) | Resultat

28.3 NYNÄSHAMN (KM) | Resultat

23.3 UMEÅ (Löparnas Kväll 3000m) | Resultat

22.3 BORÅS (KM IK Bergaström) | Resultat

21.3 UDDEVALLA (Lilla Uddevallaspelen) | Resultat

21.3 PITEÅ (Riviera Vinterspelen) | Resultat

21.3 NYBRO (Marsträffen) | Resultat

21-22.3 HUDDINGE (Sista Chansen) | Resultat

21-22.3 ÖREBRO (Mars-spelen) | Resultat

21.3 HELSINGBORG (Kretsmästerskap) | Resultat

21.3 NYKÖPING (Vintersportspelen) | Resultat

21.3 BOLLNÄS (Nordeaspelen) | Resultat

17.3 HUDDINGE (Öppna KM 5000m) | Resultat

15.3 UMEÅ (Björkspelen Inomhus) | Resultat

14.3 UDDEVALLA (Hopptävling) | Resultat

14-15.3 HANDEN (Haninge Open) | Resultat
Dag 1:
http://www5.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_695291/cf_87178/Resultatlista_l-rdag_2015.PDF

14-15.3 VÄSTERÅS (Svealands 13-14 år) | Resultat
Dag 2:
http://www.friidrottsresultat.se/2015/svealandsmasterskapen/index2.php

14-15.3 VÄXJÖ (Götalands 13-14 år) | Resultat

8.3 FALUN (DM 3000m) | Resultat

7.3 HUDDINGE (Storängsös 14) | Resultat

7.3 FALUN (DT Indoor Games) | Resultat

7.3 GÖTEBORG/FH (Stavtävling) | Resultat

7.3 SJÖBO (Färsingaspelen) | Resultat

2.3 GÖTEBORG/FH (Resultattävling) | Resultat

1.3 KARLSKRONA (Sunnakampen) | Resultat

1.3 NORRKÖPING (Kanonspelen) | Resultat
Hopp/kast:
http://www5.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_692852/cf_87178/Kanonspelen_2015_resultat_teknik.PDF

28.2 MALMÖ/A (VDM 4) | Resultat

28.2-1.3 VÄXJÖ (World Indoor Throwing) | Resultat
Kula i Telekonsult Arena.
Diskus/Spjut i Tipshallen.
Dag 2: https://myclub-site.s3.amazonaws.com/uploads/documents/000/002/298/Resultat_WIT_2015_Dag_2_2015_03_01.pdf

28.2 HALMSTAD (Halmstad Indoor) | Resultat

28.2 HUDDINGE (Storängsös 13) | Resultat

27.2 GÖTEBORG/FH (Stavtävling) | Resultat

25.2 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap ungdom) | Resultat

24.2 BOLLNÄS (Nordic Gym Games( | Resultat

24.2 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

24.2 FALUN (DM udda grenar) | Resultat

22.2 JÖNKÖPING (LM Ungdom) | Resultat

21.2 ÖSTERSUND (ÖGIF Inne) | Resultat

21.2 ÖREBRO (Tybblelundsspelen) | Resultat

21-22.2 GÖTEBORG/FH (Intersport Athletic Games) | Resultat

21.2 HUDDINGE (Storängsös 12) | Resultat

19.2 LINKÖPING (Öppna KM 800m) | Resultat

18.2 UMEÅ (IPRK 4) | Resultat

18.2 KRISTIANSTAD (Resultattävling) | Resultat

18.2 MALMÖ/A (Kasttävling) | Resultat

17.2 FALUN (Skollovstävling) | Resultat

15.2 ESKILSTUNA (DM) | Resultat

15.2 FALUN (DM) | Resultat

14.2 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

14.2 NYKÖPING (Veterantävling) | Resultat

14-15.2 VÄXJÖ (Micropower Event) | Resultat

14.2 HUDDINGE (Storängsös 11) | Resultat

14-15.2 PITEÅ (Norrlands) | Resultat

14.2 SOLLENTUNA (Rekordjakten 3) | Resultat

13-15.2 SÄTRA (Hammarbyspelen) | Resultat

12.2 LINKÖPING (Öppna KM) | Resultat

11.2 UMEÅ (IPRK 3) | Resultat

11.2 MALMÖ/A (Kasttävling) | Resultat

8.2 MOTALA (Team Sportia-spelen) | Resultat

7.2 HUDDINGE (Storängsös 10) | Resultat

7.2 GÖTEBORG/FH (RödBlå Vinter) | Resultat

7.2 KARLSTAD (Kils Ungdomsspel) | Resultat

7.2 NORRKÖPING (Norrköpingssprinten) | Resultat

7.2 BOLLNÄS (Bahcospelen) | Resultat

7.2 SÄTRA (Vinthundsvintern) | Resultat

7-8.2 SÄTRA (FormenKollen) | Resultat

7-8.2 SKELLEFTEÅ (UMD) | Resultat

7-8.2 MALMÖ/A (Atleticumspelen) | Resultat

5.2 LINKÖPING (Öppna KM 1000m/3000m) | Resultat

4.2 UMEÅ (IPRK 2) | Resultat

4.2 MALMÖ/A (Kasttävling) | Resultat

1.2 SÄTRA (Lilla XL-galan) | Resultat

31.1 HUDDINGE (Kraftmätningen 17 år) | Resultat

31.1-1.2 KARLSKRONA (KA2-spelen) | Resultat

31.1 MALMÖ (Malmö Indoor) | Resultat

31.1 LILLA EDET (Fuxerna Open) | Resultat

31.1 FALUN (Team Sportia-spelen) | Resultat

31.1-1.2 ÅS (Hissmoforsspelen) | Resultat
Dag 2: http://www3.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_633848/cf_69694/ResHissmo15.DOC

31.1-1.2 KRISTIANSTAD (Åhus Indoor) | Resultat

31.1 LULEÅ (Arcusspelen) | Resultat
OBS: Överlång bana.

31.1-1.2 GÖTEBORG/FH (Göteborgs Inomhus) | Resultat

31.1 SÄTRA (Raka Spåret) | Resultat

31.1-1.2 VÄSTERÅS (DM Uppland & Västmanland) | Resultat

31.1-1.2 VÄXJÖ (DM) | Resultat

31.1-1.2 VÄXJÖ/Ti (Växjö Inomhuskast) | Resultat

29.1 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap 2) | Resultat

28.1 SKELLEFTEÅ (IPRK 3) | Resultat

27.1 HUDDINGE (Storängsös 9) | Resultat

26.1 KRISTIANSTAD (Resultattävling) | Resultat

25.1 NYNÄSHAMN (Resultattävling 1) | Resultat

24-25.1 MALMÖ (Pallas-spelen) | Resultat

24-25.1 VÄSTERÅS (Inlagda Gurkspelen) | Resultat

24-25.1 SÄTRA (Täby Vinterspel) | Resultat

24-25.1 NORRKÖPING (Norrköping Indoor Games) | Resultat
Dag 2: http://www4.idrottonline.se/GOIFTjalve/Friidrott/NIG2015/Resultat/ResultatSondag251/

24-25.1 KARLSTAD (Götas Ungdomsspel) | Resultat

24.1 UDDEVALLA (DM Bohuslän-Dal & Västergötland) | Resultat

24-25.1 HAPARANDA (Aspen Open) | Resultat
Dag 2: http://www.hskt.se/Tavlingar/AAG15/AAG%2015%20res%20sun.pdf

24.1 HUDDINGE (Storängsös 8) | Resultat

21.1 UMEÅ (PRK 1) | Resultat

20.1 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap) | Resultat

20.1 HUDDINGE (Storängsös 7) | Resultat

17-18.1 BOHUS (Lilla Alespelen) | Resultat
Dag 2: http://www1.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_565140/cf_87178/Resultat_LA_2015_S-ndag_rev.PDF

17.1 BOLLNÄS (Hälsingespelen) | Resultat

17-18.1 PITEÅ (JDM-UDM) | Resultat

17-18.1 VÄXJÖ (Best Western Games) | Resultat

17.1 KARLSTAD (Distriktsmatch ungdom) | Resultat

17.1 LUND (Sprinterträffen) | Resultat

16.1 LUND (VDM) | Resultat

16-18.1 HUDDINGE (Scandic Indoor Games) | Resultat

15-18.1 GÖTEBORG/N (Stavhoppskarnevalen) | Resultat

14.1 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap 1) | Resultat

11.1 ÅS (Resultattävling) | Resultat

11.1 VÄSTERÅS (UDM mångkamp) | Resultat

11.1 UMEÅ (DM) | Resultat

11.1 JÖNKÖPING (VDM) | Resultat

10-11.1 FALUN (DM mångkamp) | Resultat

10-11.1 SÄTRA (DM mångkamp) | Resultat

10.1 SOLLENTUNA (Rekordjakten 2) | Resultat

10.1 GÖTEBORG/FH (UDM) | Resultat

10-11.1 ÖREBRO (Örebro Indoor Games) | Resultat

10-11.1 SÄTRA (VDM) | Resultat

8.1 LINKÖPING (Öppna KM 5000m) | Resultat

7.1 SKELLEFTEÅ (IPRK 2) | Resultat

6.1 NORRKÖPING (Surbulle Indoor) | Resultat
Hopp/kast: http://www4.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_614451/cf_57129/Teknik.PDF

6.1 ESKILSTUNA (Ärlaspelen) | Resultat

6.1 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

5-7.1 KRISTIANSTAD (Nyårshoppet) | Resultat

3-4.1 BOLLNÄS (DM Hälsingland & Gästrikland) | Resultat
Dag 2: http://www1.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_562730/cf_87178/Resultat_IDM_3-4_januari_2015_-Dag_2-.HTM

31.12 FALUN (Tolvslaget) | Resultat

30.12 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

28.12 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

27.12 SKELLEFTEÅ (IPRK 1) | Resultat

27.12 ESKILSTUNA (Öppna KM 3) | Resultat

20.12 ESKILSTUNA (Öppna KM 2) | Resultat

20.12 HUDDINGE (Storängsös 6) | Resultat

18.12 VÄXJÖ (Luciasprintern) | Resultat

27.12 GÖTEBORG/FH (Kortbanehoppning) | Resultat
OBS: Stav och tresteg genomfördes med specialregler, så resultaten där är inte statistiskt giltiga.

15.12 UMEÅ (Löparnas Kväll 3000m) | Resultat

15.12 LERUM (Stora God Jul) | Resultat

14.12 VÄSTERÅS (Julskinkakastning) | Resultat

14.12 KARLSKRONA (Tomtespelen) | Resultat

14.12 NYNÄSHAMN (Höjdaren) | Resultat

13.12 FALUN (Julskumspelen) | Resultat

13.12 UMEÅ (Lussepuffen) | Resultat

13-14.12 SÄTRA (Luciaspelen) | Resultat

13.12 NYKÖPING (KM) | Resultat

13.12 HUDDINGE (Storängsös 5) | Resultat

13.12 LERUM (Lilla God Jul) | Resultat

11.12 LINKÖPING (Öppna KM 2000m) | Resultat

10.12 SKELLEFTEÅ (Happy Hour) | Resultat

8-9.12 HALMSTAD (Resultattävling) | Resultat

7.12 VÄSTERÅS (VF-cupen 4) | Resultat

6.12 KATRINEHOLM (Luciakampen) | Resultat

6-7.12 GÖTEBORG/FH (Julklappsjakten) | Resultat

6.12 SÄTRA (SAYO Indoor) | Resultat

6.12 HAPARANDA (Decemberspelen) | Resultat

6.12 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

6.12 MALMÖ/A (Sista Chansen) | Resultat

6.12 HUDDINGE (Storängös 4) | Resultat

6.12 ÅS (Julkampen) | Resultat

30.11 UMEÅ (Tidiga Vinterspelen) | Resultat

29.11 HUDDINGE (Storängsös 3) | Resultat

29.11 ÖREBRO (Triumfglass-spelen) | Resultat

29.11 FALUN (Bilmetro Indoor) | Resultat

29.11 ESKILSTUNA (Julklappsspelen) | Resultat

28.11 KARLSTAD (Resultattävling) | Resultat

22-23.11 HUDDINGE (Första Chansen) | Resultat

22-23.11 GÖTEBORG/FH (Göteborgs Adventsspel) | Resultat

22-23.11 PITEÅ (Skoogs-spelen) | Resultat

22.11 LINKÖPING (Folkungaspelen) | Resultat

22.11 KALMAR (Tomtespring) | Resultat

22.11 VÄSTERÅS (VF-cupen 3) | Resultat

22.11 SÄTRA (KM) | Resultat

21.11 ESKILSTUNA (Öppna KM 1) | Resultat

16.11 VÄXJÖ (KM ungdom) | Resultat

15.11 HUDDINGE (Storängsös 2) | Resultat

15.11 ÖREBRO (Vinterspelen) | Resultat

15.11 VÄSTERÅS (Express Bild-spelen) | Resultat

15.11 MALMÖ/A (KM ungdom) | Resultat

15.11 BOLLNÄS (Ungdomslagtävling) | Resultat

12.11 UDDEVALLA (Hopptävling) | Resultat

8.11 ESKILSTUNA (EskilstunaSpelen) | Resultat

8.11 SOLLENTUNA (Rekordjakten) | Resultat

8.11 HUDDINGE (Storängsös 1) | Resultat

26.10 VÄSTERÅS (VF-cupen 2) | Resultat

11.10 VÄSTERÅS (VF-cupen 1) | Resultat

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2015

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!