Marathon/Halvmarathon utomlands 2016
11.12 HONOLULU, HI (Honolulu Marathon) | Resultat
M: 22) Jacob Alplund 2:43:40.
3.12 ORLANDO, FL (OUC Orlando Half Marathon) | Resultat
K: 6) Sara Trané Mölndal 1:23:59.
27.11 SAN SEBASTIAN. ESP (Maratóna de San Sebastian) | Resultat
M 10 km väg: 1) Johan Walldén Spårvägen 31:30, 2) Alexander Söderberg Spårvägen 31:34.
M Halvmarathon: 1) Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:07:40 (10 km 32:08).
K Halvmarathon: 1) Cecilia Norrbom Spårvägen 1:16:15 (36:19), 2) Hanna Dickér Örgryte 1:21:41 (38:19).
20.11 BOULOGNE-BILLANCOURT, FRA (Sémi Marathon de Boulogne-Billancourt) | Resultat
M: 7) Martin Öhman Hässelby 1:08:36.
20.11 VALENCIA, ESP (Maratón Valencia) | Resultat
M: 30) Anders Kleist Akele 2:23:02 (10 km 33:03, halvmarathon 1:09:38), 90) Filip Ainouz Linnéa 2:36:40, 131) Karl Andersson Akele2:40:02, ... Martin Holm Studenterna 2:44:02, Emil Jansson Studenterna 2:44:04, Peter Hall Akele 2:44:29, Fredrik Arthursson Hässelby 2:46:08, Ulf Yngvesson Studenterna 2:49:38, Kristoffer Sideby Ullevi 2:53:35.
K: 9) Lisa Ring NocOut 2:40:29 (10 km 38:29, halvmarathon 1:20:48), 30) Malin Gibrand Studenterna 3:04:36 (1:30:09), 47) Mirella Carlsson Kongahälla 3:11:33, 62) Katarina Johnsson Linnéa 3:14:33, 72) Kristin Ramstedt Upsala 3:16:18, 90) Anette Kroon Simlångsdalen 3:20:19, ... Viktoria Johnsson Kalmar RC 3:26:52, Sabine Ek 3:28:50, ... Frida Lundén Studenterna bröt (38:39).
13.11 MARATHON - ATHINA, GRE (Athens Marathon) | Resultat
K: ... Anne Kyyrönen Knallen 3:18:32.
13.11 NICE - CANNES, FRA (Marathon des Alpes-Maritimes) | Resultat
M: ... Erik Aschan Runday 2:50:01, Anton Bengtsson Stenungsund 2:52:47, Thomas Pickelner 2:53:37.
K: ... Bibbi Svensson TV-88 3:21:10, Ann Braneby 3:26:57, Tanja Isaksson 3:29:51, Kajsa Holgersson 3:32:50.
6.11 NEW YORK, NY (New York City Marathon) | Resultat
M A: ... Niklas Sjöblom Terrible Tuesdays 2:44:21, Martin Florin Huddinge 2:49:02, Joakim Bäckström 2:52:46.
K A: 17) Emma Nordling Enhörna 2:45:22 (10 km 38:28, halvmarathon 1:21:54)
K B: ... Josefine Antonsson Vimmerby 3:01:52 (1:31:26), Caroline Carlander Heleneholm 3:09:57, Anna Maria Holtsjö 3:12:38, Åsa Bäck 3:17:31, Emma Thornberg 3:18:02, Camilla Lindahl 3:19:40, Annie Wadenhorn 3:20:22, Emma Skygebjerg 3:23:34, Malin Wråke 3:26:51.
K C: ... Annelie Florin Huddinge 3:24:30, Ia Wierup 3:24:40.
30.10 FRANKFURT, GER (Frankfurt Marathon) | Resultat
M: 39) Linus Hultegård Sävedalen 2:24:52 (halvmarathon 1:12:21), 63) Björn Hammar Sävedalen 2:29:11, 67) Jonas Buud Mora 2:29:25, 85) Henrik Orre Björnstorp 2:31:53, 109) Claes Theander 2:34:21, 120) Erik Anfält Örebro AIK 2:35:28, 141) Victor Carlsson Åmål 2:37:06, 142) Mattias Nätterlund Örebro AIK 2:37:10, ... Christopher Tingö Majorna 2:37:36, Christofer Salmén Linnéa 2:37:36, Johan Fagerberg IS Göta 2:37:56, Oskar Grip 2:39:36, Mattias Wellermark NocOut 2:40:29, Jakob Nilsson Örebro AIK 2:40:59, Patrik Wikström IFK Umeå 2:41:32, Simon Eriksson Terrible Tuesdays 2:43:00, Morgan Pätsi Örebro AIK 2:43:02, Andreas Berner IS Göta 2:44:07, Benjamin Mattsson 2:44:34, Erik Jansson Spring Åmål 2:44:36, Niklas Serrander 2:45:44, Johan Jafner 2:46:48, Thomas Pickelner 2:47:55, Thomas Josefsson 2:48:26, Pär Uggla Högbo GIF 2:48:50, Henrik Ågren 2:49:03, Fredrik Zeitelberg Motala 2:50:33, Robert Vestberg 2:52:00, Anders Hallberg Hemlingby 2:52:01, Mikael Zachrisson Lerum 2:52:46, Tobias Jansson 2:52:48, Mikael Edberger Örebro AIK 2:53:35, Mounir Touzami Hemlingby 2:53:36, Mikael Honauer Halmstad 2:53:43, Maxmilian Isberg Lerum 2:53:56, Sava Iancovici Solvikingarna 2:54:44.
K: 68) Ingrid Ziegler Örebro AIK 3:00:49 (1:29:53), 123) Ia Sandberg Örebro AIK 3:11:58.
30.10 DUBLIN, IRL (Dublin Marathon) | Resultat
M: ... Bo Torstensson Falkenberg Allstars 2:39:30.
K: ... Mari Troeng Linné 3:16:09.
29.10 MARIEHAMN, FIN (Åland Marathon) | Resultat
M½: 1) Joakim Lantz Ockelbo 1:11:28.
M: 1) Niklas Bitén 2:41:04.
K: 1) Camilla Ahlberg Runacademy 3:12:29.
23.10 VENEZIA, ITA (Venicemarathon) | Resultat
M: 96) Dan Engberg 2:54:45.
23.10 PATRICK AFB - COCOA BEACH, FL (Cocoa Beach Half Marathon) | Resultat
K: 1) Sara Trané Mölndal 1:25:14.
16.10 MELBOURNE, AUS (Melbourne Marathon) | Resultat
K ½: 10) Erika Jordan 1:24:09 (10 km 39:16), 21) Sofia Karlsson 1:28:36.
16.10 AMSTERDAM, NED (Amsterdam Marathon) | Resultat
M: 34) Paul Krochak Studenterna 2:32:26, 49) Andreas Bergstedt Trångsviken 2:35:42, 53) Fredrik Uhrbom Spårvägen 2:36:38, ... Anders Hultgren 2:46:54, Mikael Sahlberg 2:52:53, Kent Melin Linnéa 2:54:43.
K: 8) Louise Wiker Hässelby 2:36:39 (10 km 36:42, halvmarathon 1:17:50), 22) Karima Makrof Majorna 3:00:13 (1:28:47), ... Ida Niia Nedre Soppero 3:15:11, Stina Höglund 3:16:42, Anna Lindquist 3:26:48.
9.10 MÜNCHEN, GER (München Marathon) | Resultat
M: 25) Per Wennerström 2:45:09.
9.10 CHICAGO, IL (Chicago Marathon) | Resultat
M:: 21) David Nilsson Högby 2:20:25 (10 km 32:07, halvmarathon 1:07:10), ... Benjamin Emmanuel 2:36:35, Viktor Zetterquist Terrible Tuesday 2:40:40, David Elinder 2:46:00, Magnus Palmbäck 2:52:33.
K: ... Lona Justesen Linnéa 3:31:49.
9.10 BUDAPEST, HUN (Budapest Marathon) | Resultat
M: 17) Alberto Ramos Huddinge 2:45:01, 20) Johan Malk 2:46:20, 21) Linus Forsberg 2:46:33, 32) Micael Lindqvist Apladalen 2:52:25, 33) Nathan Tanner Malmén Enhörna 2:52:26.
K: 25) Johanna Gustafsson 3:20:41.
2.10 TORINO, ITA (Turin Marathon) | Resultat
M: ... Andreas Magnusson Mariestad 2:42:35, Kenny Meijer 2:44:54.
K: 18) Jonna Hedbys 3:12:05, ... Lisa Brobakken 3:33:19.
2.10 KÖLN, GER (Marathon Köln) | Resultat
M: 55) Henrik Rodenström 2:53:00.
2.10 BRUSSEL, BEL (Brussels Marathon) | Resultat
2.10 HARWICH, MA (Cranberry Harvest Half Marathon) | Resultat
M: 6) David Nilsson Högby 1:08:39.
2.10 LYON, FRA (Run in Lyon) | Resultat
K½: 4) Karima Makrof Majorna 1:27:14.
25.9 WARSZAWA, POL (Maraton Warszawski) | Resultat
M: 23) Daniel Sandvik Mora 2:42:13, 67) Niklas Molin Linnéa 2:54:37.
K: 6) Frida Södermark Tjalve 2:56:56 (halvmarathon 1:27:37).
25.9 BERLIN, GER (Berlin Marathon) | Resultat
M: 14) Mikael Ekvall Strömstad LK 2:13:16 (10 km 31:16, halvmarathon 1:05:31), ... Mattias Karlsson Stockholm LDK 2:33:05, Niklas Andersson Hässelby 2:34:08, Erik Melin Söderström Trångsviken 2:37:31, Mats Riekkola 2:38:55, Tony Hatefnejad IFK Skövde 2:39:07, Ludvig Börjesson Örebro AIK 2:43:29, Michael Kälebo Halmstad 2:43:50, Mathias Ösmark Fredrikshof 2:44:25, Sören Forsberg Start 2:47:16, Fredrik Arthursson Hässelby 2:47:24, Mikael Honauer Halmstad 2:47:56, Andreas Ingberg Örebro AIK 2:47:56, Mikael Stagling IS Göta 2:49:48, Johan Ewald Heleneholm 2:50:02, Fredrik Lans Halmstad 2:51:00, Anders Larvia 2:51:42, Daniel Oltegen Lidköpings VSK 2:52:36, Daniel Larsson 2:53:41, James Åslin 2:54:40, Thomas Svanström Lidköpings VSK 2:54:10, Göran Nilsson Studenterna 2:54:11, Gustav Grek Örebro AIK 2:54:42, Micael Lindgren 2:54:49.
K: 13) Mikaela Larsson Spårvägen 2:44:31 (38:47, 1:21:43), 14) Mikaela Kemppi Örebro AIK 2:44:50 (38:15, 1:21:01), 41) Jenny Rutström Öbacka 2:55:56 (1:27:09), ... Anna Salaneck Lidköpings VSK 2:59:08 (1:29:22), Jessie Ross Skärvad 2:59:13, Helena Kvapil 3:05:42, Carin Brink 3:06:50, Elmina Saksi Tjalve 3:09:28, Li Latorraca 3:12:04, Åsa Bäck 3:12:04, Marielle Ramel 3:12:06, Malin Klintefjord Enhörna 3:15:11, Mouna Elborgi Linnéa 3:19:44, Karin Arthursson Hässelby 3:20:46, Sandra Berglund Linnéa 3:23:21, Maria Frank Linnéa 3:24:26, Camilla Nilsson 3:26:26, Liv Ahlgren 3:27:22, Carin Bäckström 3:28:56, Caroline Egnerfors 3:29:01, Anne Kyyrönen Knallen 3:29:37.
18.9 KØBENHAVN, DEN (Copenhagen Half Marathon) | Resultat
M: 45) Magnus Hansson Trelleborg 1:10:56 (10 km 32:35), ... Björn Hammar Sävedalen 1:11:45 (33:07), Johan Fagerberg IS Göta 1:11:51 (33:55).
K: 15) Louise Wiker Hässelby 1:15:26 (35:24), 16) Lisa Ring NocOut 1:17:26 (36:32), ... Ulrika Orrhult Studenterna 1:25:56, Sophie Lindorsson 1:27:34, Karima Makrof Majorna 1:27:34, Kajsa Olofsson Kazmi 1:29:10, Catarina Malmberg 1:29:13.
17.9 OSLO, NOR (Oslo Maraton) | Resultat
M: 7) Mirza Nalic Ärla 2:33:51.
K½: 3) Jessica Gunnarsson 1:21:45 (10 km 37:46).
K: ... Ina Ehlers 3:22:06, Emma Berntsson Graal 3:25:45, Maria Nordfjell 3:25:49.
13.9 GUARDSMAN PASS - COTTONWOOD HEIGHTS, UT (Big Cottonwood Marathon) | Resultat
M: 2) Jacob Gustafsson 2:35:52.
OBS: Banan faller 1601 m mellan start och mål.
11.9 SOUTH SHIELDS, GBR (Great North Run) | Resultat
M½: 10) Mikael Ekvall Strömstad LK 1:04:52 (10 km 30:39).
10.9 PAUILLAC, FRA (Marathon du Médoc) | Resultat
M: 12) Fredrik Uhrbom Spårvägen 2:49:44.
28.8 CAMBRIDGE, NZL (Cambridge Half Marathon) | Resultat
K: 2) Johanna Ottosson 1:26:19.
22.7 PIETARSAARI, FIN (Jakob Marathon) | Resultat
K½: 1) Malin Liljestedt Spårvägen 1:19:55.
3.7 SOUTHPORT, AUS (Gold Coast Marathon) | Resultat
K½: 26) Erika Jordan 1:23:24 (10 km 38:32).
22.5 KØBENHAVN, DEN (Copenhagen Marathon) | Resultat
M: 32) Emil Jansson Studenterna 2:46:52, ... Fredrik Petersén Axa 2:54:43.
K: ... Malin Börlin 3:18:27, Rebecca Landquist 3:23:10, Katja Schönbeck IFK Växjö 3:25:13, Alicia Saavedra Heleneholm 3:26:53, Cecilia Thorsson 3:30:57, Marie Sjöberg Diefke 3:31:21, Annette Bohman Växjö LK 3:31:26.
15.5 SYDNEY, AUS (SMH Half Marathon) | Resultat
K: 15) Erika Jordan 1:24:25.
8.5 PRAHA, CZE (Marathon Praha) | Resultat
M: 43) Mikael Edlund 2:46:38, 49) Mikael Ceder NocOut 2:48:21.
K: 20) Susanne Bornmar NocOut 2:59:43 (halvmarathon 1:30:05), ... Katarina Rönngren 3:29:59.
8.5 GENÈVE, SUI (Genève Marathon) | Resultat
K: 8) Sofia Mattiasson 2:51:34 (10 km 39:52, halvmarathon 1:25:29).
7.5 MIDDELFART, DEN (Lillebælt Halvmarathon) | Resultat
M: 1) David Nilsson Högby 1:07:51 (10 km 31:38).
1.5 LYNGBY, DEN (BT Halvmarathon) | Resultat
M: 4) Abraham Adhanom Eskilstuna 1:05:35 (10 km 31:30), 5) Nasir Dawoud Eskilstuna 1:07:02 (31:31), 6) David Nilsson Högby 1:07:13 (32:23).
30.4 ROTORUA, NZL (Rotorua Marathon) | Resultat
K: 3) Johanna Ottosson 2:57:52.
24.4 MADRID, ESP (Madrid Maratón) | Resultat
K: 16) Malin Klintefjord Enhörna 3:20:55.
24.4 ZÜRICH, SUI (Zürich Marathon) | Resultat
M: 61) Martin Lindqvist 2:51:11.
K: 35) Lena Pettersson 3:22:58, -) Isabellah Andersson Hässelby bröt.
24.4 DÜSSELDORF, GER (Marathon Düsseldorf) | Resultat
24.4 GREENWICH - LONDON, GBR (London Marathon) | Resultat
M: ... Peter Oom Triathlon Väst 2:41:12, Jari Repo Trollhättans IF 2:48:06, Martin Ekström 2:51:49, Andreas Bergstedt 2:52:34, Robert Andersson 2:52:40.
K: ... Nikita Steiner 3:21:01, Kristina Persson 3:23:08, Ia Wierup 3:24:26, Marie Alenäs 3:29:35.
18.4 HOPKINTON - BOSTON, MA (Boston Marathon) | Resultat
K: ... Frida Falk 3:07:01, Mary Alenbratt 3:21:45, Maria Jonsson 3:22:48, Maria Göransson 3:29:18, Lotta Eklund 3:35:28.
17.4 BUDAPEST, HUN (Vivicittá Félmaraton) | Resultat
K½: 7) Angelica Samuelsson Brattås 1:27:44.
17.4 HAMBURG, GER (Marathon Hamburg) | Resultat
M: 48) Martin Öhman Hässelby 2:26:32 (halvmarathon 1:13:56), 64) Niklas Andersson Hässelby 2:31:05 (1:13:56), 68) Mattias Karlsson Stockholms LDK 2:33:11, 108) Patrik Nyström Ullevi 2:39:39, 130) Kenth Fransson IS Göta 2:42:54, 147) Josef Snellman Kristinehamns MK 2:44:40, ... Patrik Gustavsson Tranemo 2:48:09, David Martinsson 2:49:57, Johan Jafner 2:51:28, Andreas Kemi Rehnborg Hässelby 2:53:08.
K: 21) Josephine Ambjörnsson Hässelby 2:48:50 (10 km 39:34, halvmarathon 1:23:14), 82) Karolina Tjernberg Helsingborgs LK-92 3:18:05, 88) Linda Christensen Kullingshof 3:20:07, ... Karin Ahlstedt 3:25:01.
16.4 BEOGRAD, SRB (Beogradski Maraton) | Resultat
Halvmarathon:
http://bgdmarathon.org/Uploads/Rezultati/polumaraton2016.pdf
10.4 WIEN, AUT (Vienna City Marathon) | Resultat
M: 23) Paul Krochak Studenterna 2:31.45, 72) Johannes Erixon Fredrikshof 2:45:57, 106) Herman Degselius Studenterna 2:50:43.
K½: 2) Frida Lundén Studenterna 1:16:43 (10 km 35:43).
K: 27) Helena Edling Studenterna 3:07:24.
10.4 ROMA, ITA (Maratona di Roma) | Resultat
M: ... Marcus Svensson Växjö LK 2:42:43, Mattias Wellermark Nocout 2:46:41, Gustav Nilsson 2:49:18.
K: 16) Helena Hallgren Simlångsdalen 3:08:04, 23) Åsa Bäck 3:13:44. ... Jane Nilsson Markaryd 3:19:28, Charlotta Frenander Uppsala LK 3:24:40, Jessica Aideborn 3:30:05, Ida Lindgren 3:33:50.
10.4 HANNOVER, GER (Hannover Marathon) | Resultat
M: 30) John Kumlin Ymer 2:50:53.
10.4 ROTTERDAM, NED (Marathon Rotterdam) | Resultat
M: 57) Erik Anfält Örebro AIK 2:25:53 (10 km 33:02, halvmarathon 1:10:23), 74) Anders Österlund Västerås SOK 2:29:54 (1:13:36), ... Victor Carlsson Spring Åmål 2:41:20, Andreas Åkesson Saltsjöbaden 2:45:49, Petter Liif 2:49:49, Anders Hultgren 2:53:24, Erik Åström 2:54:43.
K: ... Isabellah Andersson Hässelby bröt (34:42, 1:13:36).
10.4 HONOLULU, HI (Hapalua) | Resultat
M½: 5) Jacob Alplund 1:15:14.
Anm: Handikapplopp med individuell start.
3.4 PARIS (Marathon de Paris) | Resultat
M: ... Fredrik Nordström IF Göta 2:42:04, Robert Nilsson 2:50:21, Johan Ewald Heleneholm 2:50:53, Johan Bornhall Högsbo 2:54:08, Andreas Hjort 2:54:53.
K: 25) Mikaela Grahm Täby 2:58:12, 33) Jenny Rutström Öbacka 3:00:10, 35) Angelica Samuelsson Brattås 3:00:50, ... Susanne Gullberg Sävedalen 3:12:59.
3.4 MILANO, ITA (Milano Marathon) | Resultat
K: 43) Therese Allbäck 3:32:48.
3.4 BERLIN, GER (Berliner Halbmarathon) | Resultat
M: 21) Lars Södergård Spårvägen 1:06:24 (10 km 30:57), 27) Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:06:51 (31:14), 34) Andreas Åhwall Hässelby 1:07:25 (30:54), 41) John Börjesson Ullevi 1:08:29 (31:16), 46) Johan Fagerberg Finspång 1:09:38 (32:25), 47) Gustav Milesson Högby 1:09:41 (32:56), 55) Anton Rehn Högby 1:10:51 (33:07), 79) Martin Lundqvist IK Sisu 1:12:22 (32:55), 95) Christofer Salmén Linnéa 1:13:50.
K: 26) Anna Rahm Huddinge 1:20:38 (38:05), 44) Frida Södermark Tjalve 1:25:30 (40:27), 56) Lona Justesen Linnéa 1:28:29 (40:29), ... Helena Kvapil 1:29:15.
3.4 FREDRIKSTAD, NOR (Fredrikstad-löpet) | Resultat
2.4 PRAHA, CZE (½Maraton Praha) | Resultat
M: 26) Christian Kollberg Järla 1:10:00 (10 km 33:03), 38) Daniel Hejdström Gotland 1:14:04.
K: 24) Johanna Bäcklund Runacademy 1:22:27 (39:04), 32) Johanna Eriksson Motala 1:24.40 (39:51).
26.3 CARDIFF, GBR (Cardiff Half Mass Race) | Resultat
M: ... Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:11:57.
K: ... Evelina Beramand Mölndal 1:29:16, Filippa Lindnér Linnéa 1:29:50.
20.3 LISBOA, POR (Meia Maratona de Lisboa) | Resultat
20.3 VENLO, NED (Venloop) | Resultat
M½: 13) Abraham Adhanom Eskilstuna 1:05:17 (10 km 29:33), 17) Nasir Dawoud Eskilstuna 1:05:47 (30:12), 23) Alexander Söderberg Spårvägen 1:08:14 (31:34).
20.3 FERRARA, ITA (Ferrara Marathon) | Resultat
K: 5) Karima Makrof Majorna 3:00:45.
20.3 NEW YORK, NY (NYC Half) | Resultat
K A: 16) Sanna Mustonen Hässelby 1:18:29 (10 km 37:22), B: ... Frida Falk 1:23:45 (40:48).
20.3 UTRECHT, NED (Utrecht Marathon) | Resultat
M½: 11) Niklas Andersson Hässelby 1:13:19.
13.3 BARCELONA, ESP (Marató Barcelona) | Resultat
M: ... Christopher Tingö Majorna 2:45:37, Daniel Sandvik Mora 2:46:30, Jonathan Flod 2:52:11, Anders Larvia 2:52:13, Martin Larvia 2:54:38.
K: 8) Åsa Lundin Vallentuna 2:51:29 (halvmarathon 1:26:20), 10) Sofia Mattiasson 2:51:59 (1:26:28), 11) Malin Skoog IFK Umeå 2:55:51 (1:26:17), ... Annie Wadenhorn 3:18:45.
13.3 FRANKFURT, GER (Frankfurter Halbmarathon) | Resultat
K: 1) Josephine Ambjörnsson Hässelby 1:19:54 (10 km 37:12).
6.3 PARIS, FRA (Sémi de Paris) | Resultat
K: 22) Ulrika Orrhult Studenterna 1:26:24.
6.3 DEN HAAG, NED (CPC Loop) | Resultat
M½: 18) John Kingstedt Huddinge 1:06:08 (10 km 31:01), 28) Linus Rosdal Örebro 1:07:46 (31:43), 32) Linus Hultegård Sävedalen 1:09:18 (33:24), 46) Björn Martinsson Strömstad LK 1:11:09 (33:23), 56) Björn Hammar Sävedalen 1:12:20 (34:07), 61) Mattias Nätterlund Örebro AIK 1:12:50 (34:07), 71) Geert Tuinstra Sävedalen 1:13:33 (34:01).
K½: 3) Hanna Lindholm Huddinge 1:16:39 (35:26), 4) Josefin Gerdevåg Örebro 1:16:43 (35:44), 5) Mikaela Kemppi Örebro AIK 1:16:47 (35:50), 16) Hanna Dickér Örgryte 1:24:18 (39:18).
28.2 TOKYO, JPN (Tokyo Marathon) | Resultat
M: ... Mathias Ösmark Fredrikshof 2:44:22.
K: 9) Isabellah Andersson Hässelby 2:30:02 (10 km 33:56, halvmarathon 1:12:59), ... Marie Dasler Start 3:23:39.
27.2 KIEL (Kiel Marathon) | Resultat
M 10 km väg: 4) Haben Kidane 98 Eskilstuna 33:13.
K: 2) Jenny Jansson IFK Umeå 3:04:34, 4) Cecilia Thorsson 3:21:22.
21.2 SEVILLA (Maratón de Sevilla) | Resultat
M: 142) Kenneth Boman Lulekamraterna 2:39:43.
K: 23) Johanna Nilsson Morjärv 2:52:02 (halvmarathon 1:25:47), 59) Malin Klintefjord Enhörna 3:11:52.
14.2 BARCELONA (Mitja Marató Barcelona) | Resultat
M: 8) Mustafa Mohamed Hälle 1:04:19 (10 km 30:27), 31) John Börjesson Ullevi 1:07:17 (31:18), 34) Andreas Åhwall Hässelby 1:07:40 (31:11), 49) Jens Nielsen Spårvägen 1:10:00 (32:43), 54) Martin Holm Studenterna 1:10:41 (33:16), 65) Jan Troeng 1:12:03 (34:10).
K: 2) Isabellah Andersson Hässelby 1:10:50 (33:02), 13) Cecilia Norrbom Spårvägen 1:15:17 (35:16), 18) Charlotte Karlsson Hässelby 1:17:18 (35:37), 49) Angelica Samuelsson Brattås 1:29:51, ... Frida Lundén Studenterna bröt (36:25).
31.1 MARRAKECH, MAR (Marathon de Marrakech) | Resultat
M½: 30) Marcus Åberg Hässelby 1:07:16, 78) Johan Fagerberg Finspång 1:11:07, 81) Paul Krochak Studenterna 1:11:49.
K½: 10) Jessica Österberg Fredrikshof 1:21:54, 13) Josephine Ambjörnsson Hässelby 1:23:40, 18) Linda Take IF Göta 1:30:02, ... Malin Gibrand 1:31:45.
K: 9) Stina Svensson Fredrikshof 2:57:49, 13) Emelie Genarp Lidingö 3:18:19, 16) Frida Södermark Tjalve 3:25:15, 18) Theresia Johansson 3:39:23.
24.1 MIAMI, FL (Miami Marathon) | Resultat
K: 6) Marlene Persson Vattudalen 3:07:50.
22.1 DUBAI, UAE (Dubai Marathon) | Resultat
K: 29) Karima Makrof Majorna 3:11:33 (halvmarathon 1:30:53), 39 Charlotte Johannesdotter Solvikingarna 3:28:11.
17.1 HOUSTON, TX (Houston Marathon) | Resultat
K½: 61) Mary Alenbratt 1:30:28.
16.1 CHARLESTON, SC (Charleston Marathon) | Resultat
M: 1) Anders Fransson Rånäs 2:27:15.
10.1 EGMOND AAN SEE, NED (Egmond Halve Marathon) | Resultat
M: 19) Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:12:14.