Svenskar i USA - ute 2019
14-15.12 POMONA, CA (Holiday Half) | Resultat
Dag 1
K 5 km väg: 1) Hanna Hermansson Tureberg 17:19.
11-12.12 CARY, NC | Resultat
P HS 1000m A: 1) Viktor Idhammar 03 2:43.2m.
Anm: Har inte lyckats få fram vilken dag som 1000m gick.
28.11 ATLANTA, GA (Thanksgiving Day 5K) | Resultat
K 5 km väg: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 17:07.
23.11 TERRE HAUTE, IN (NCAA div 1) | Resultat
K 6 km terräng: 136) Isabelle Brauer Hässelby 21:30.
15.11 COLFAX, WA | Resultat
K 6 km terräng: 35) Isabelle Brauer Hässelby 20:47, 37) Astrid Rosvall Hässelby 20:49.
15.11 BETHLEHEM, PA | Resultat
K 6 km terräng: 85) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 22:00.
15.11 BUFFALO, NY | Resultat
K 6 km terräng: 29) Andrea Claeson Tureberg 20:21.
9.11 WINGATE, NC | Resultat
M 10 km terräng: 106) Anton Ledell Huddinge 36:12.
9.11 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M 8 km terräng: 14) Awet Mengsteab Örgryte 25:17.
2.11 NEW YORK, NY | Resultat
M 5 km väg: 19) John Foitzik Spårvägen 14:35, 33) Fredrik Uhrbom Spårvägen 15:27.
2.11 HAMILTON, NY | Resultat
K 6 km terräng: 19) Andrea Claeson Tureberg 22.50, 28) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 23:08.
2.11 ALBANY, NY | Resultat
K 5 km terräng: 30) Eleonora Olsmats Tureberg 18:14.
2.11 RIVERSIDE, CA | Resultat
K 6 km terräng: 7) Astrid Rosvall Hässelby 20:54.
2.11 KANSAS CITY, MO | Resultat
K 6 km terräng: 19) Elin Brink Mölndal 22:19.
1.11 MONMOUTH, OR | Resultat
K 6 km terräng: 47) Isabelle Brauer Hässelby 21:00.
26.10 MOUNT OLIVE, NC | Resultat
M 8 km terräng: 53) Anton Ledell Huddinge 29:33.
25.10 SPANISH FORK, UT
M Diskus: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 6220.
25.10 OTTUMWA, IA | Resultat
M 8 km terräng: 1) Awet Mengsteab Örgryte 24:17.
19.10 PRINCETON, NJ | Resultat
K 6.17 km terräng: 12) Andrea Claeson Tureberg 21:35.
19.10 ETTRICK, WI | Resultat
M 8 km terräng: 1) Awet Mengsteab Örgryte 24:42.
19.10 SUNNYVALE, CA | Resultat
K 6 km terräng A: 15) Astrid Rosvall Hässelby 20:44.
19.10 COLLEGE STATION, TX | Resultat
K 6 km terräng A: 20) Elin Brink Mölndal 21:05.
18.10 VERONA, WI | Resultat
K 6 km terräng A: 125) Isabelle Brauer Hässelby 21:28.
12-13.10 SAN MARCOS, TX | Resultat
P16 Tiokamp: 2) Benjamin Blomqvist 04 Örgryte 4.644 (12.65w/+2.3 508w? 1010 179 58.42 17.91/0.0 2875 282 3120 5:03.88).
Anm: kula/5.44 kg, 110mH/91.4 cm diskus/1.61 kg
Grenresultat:
https://www.trackforlife.com/results/20191012results.pdf
12.10 JAMAICA PLAIN, MA | Resultat
K 5 km terräng B: 5) Eleonora Olsmats Tureberg 18:55.
11.10 CHARLOTTE, NC | Resultat
M 8 km terräng: 286) Anton Ledell Huddinge 27:37.
5.10 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
M 8 km terräng A: 50) Awet Mengsteab Örgryte 24:58.
5.10 BETHLEHEM, PA | Resultat
K 6 km terräng A: 77) Andrea Claeson Tureberg 21:06, D: 28) Eleonora Olsmats Tureberg 22:05.
28.9 MINNEAPOLIS, MN | Resultat
K 6 km terräng A: 24) Astrid Rosvall Hässelby 22:08, 61) Elin Brink Mölndal 22:59.
28.9 CLEARWATER BEACH, FL | Resultat
F13 Vikt (5.44 kg): 2) Rowan Sundevall 07 Kalmar 806.
27.9 CHARLOTTE, NC | Resultat
M 8 km terräng: 187) Anton Ledell Huddinge 29:39.
27.9 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6456.
21.9 LINCOLN, NE | Resultat
M 8 km terräng: 6) Awet Mengsteab Örgryte 24:54.
20.9 BOONE, NC | Resultat
M 8 km terräng: 26) Anton Ledell Huddinge 29:38.
20.9 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6318, 2) Leif Arrhenius Spårvägen 6121.
20.9 JAMAICA PLAIN, MA | Resultat
K 5 km terräng: 145) Eleonora Olsmats Tureberg 19:38.
14.9 RIVERSIDE, CA | Resultat
K 6 km terräng: 15) Astrid Rosvall Hässelby 20:56, 16) Elin Brink Mölndal 20:58.
13.9 ORONO, ME | Resultat
K 5 km terräng: 6) Eleonora Olsmats Tureberg 19:37.
7.9 HAMILTON, NY | Resultat
K 4.8 km terräng: 7) Andrea Claeson Tureberg 17:42.
6.9 IOWA CITY, IA | Resultat
M 6 km terräng: 3) Awet Mengsteab Örgryte 18:19.
31.8 SANTA BARBARA, CA | Resultat
K 5 km terräng: 3) Astrid Rosvall Hässelby 18:15.
31.8 FULLERTON, CA | Resultat
K 5 km terräng: 13) Elin Brink Mölndal 18:25.
30.8 CEDAR RAPIDS, IA | Resultat
M 5 km terräng: 1) Awet Mengsteab Örgryte 15:53.
11.8 LOCKHART. TX
P15 Kula: 1) Benjamin Blomqvist 04 1188. Diskus: 1) B Blomqvist 4272. Spjut: 1) B Blomqvist 3527.
9.8 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6202, 2) Leif Arrhenius Spårvägen 6198.
2.8 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6165.
31.7 SJÖBO (Kretsmästerskap) | Resultat
27.7-3.8 GREENSBORO, NC | Resultat
Dag 3
P18 Längd: 9=) Lukas Zarders 02 678/+1.0.
Dag 3-4
P16 Tiokamp: 23) Benjamin Blomqvist 04 4.143 (12.95/+1.0 472/-0.2 941 160 57.5218.42/.04 2671 274 2350 5:05.22).
Dag 7
P16 Höjd: 40=) B Blomqvist 160.
22-28.7 SACRAMENTO, CA | Resultat
Dag 6
P14 Kula: 25) David Thilén 05 Kville 1127.
F18 Stav: 5=) Ina Edström 01 IFK Umeå 370.
Dag 7
P14 Diskus: 23) D Thilén 3451.
21.7 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6118.
12.7 PROVO, UT
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 1842. Diskus: 1) L Arrhenius 6165.
12.7 FORT LAUDERDALE, FL | Resultat
M Kula: 1) Petrus Sundevall Kalmar 1197. Diskus (2.0 kg): 1) P Sundevall 3666.
F Kula (2.72 kg): 1) Rowan Sundevall 07 Kalmar 698. Diskus (1.0 kg): 4) R Sundevall 1962. Slägga (2.0 kg): 1) R Sundevall 2904. Spjut (450 g): 1) R Sundevall 2370.
9-13.7 FORT WORTH, TX | Resultat
Dag 3
F18 Stav: 1) Ina Edström 01 IFK Umeå 340.
9.7 AZUSA, CA | Resultat
K 1500m A: 8) Hanna Hermansson Tureberg 4:10.74.
4-7.7 ROCK HILL, SC | Resultat
Dag 2
P14 Stav: 3) David Thilén 258. Kula: 2) D Thilén 1063.
Dag 3
P14 Spjut: 6) D Thilén 3178.
Dag 4
P14 Diskus: 1) D Thilén 3806.
4-7.7 EMPORIA, KS | Resultat
F12 400m h2: 1) Helen Hesselgren 66.29, f: 3) H Hesselgren 66.06. 800m: 4) H Hesselgren 2:39.94. 3000m: 2) Emelia Hesselgren 08 13:41.04.
F8 400m h2: 3) Augusta Hesselgren 12 95.30, f: 5) A Hesselgren 94.74. 800m: 5) A Hesselgren 3:33.26.
Anm: 4-dagarstävling, tyvärr har jag inte lyckats få fram dagsprogrammet.
30.6 PALO ALTO, CA (DL) | Resultat
M Stav: 1) Armand Duplantis Upsala 593.
K Höjd: 5) Erika Kinsey Trångsviken 195.
30.6 PRINCETON, NJ | Resultat
K 800m A: 3) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:02.38.
27-30.6 COLUMBUS OH | Resultat
OBS: Ingen vindmätning.
Dag 1-2
P18 Tiokamp (kula/5.44, 110mH/99.1, diskus/1.61): 4) Lukas Zarders 02 4.693 (11.77 684 964 182 54.03 20.38 2288 213 2254 5:16.70).
Dag 2
P18 Längd: 1) L Zarders 674.
26-29.6 SAN ANTONIO, TX | Resultat
Dag 4
F18 Stav: 2) Ina Edström 01 IFK Umeå 365.
26-29.6 CONVERSE, TX | Resultat
Dag 1-2
P16 Tiokamp: 3) Benjamin Blomqvist 04 4.248 (13.34 5.20 1075 165 58.29 18.83 2586 260 3064 5:09.87).
Dag 3
P16 Höjd: 5=) B Blomqvist 157,
22.6 YOUNGSTOWN, OH | Resultat
OBS: Ingen vindmätning.
P18 100m: 2) Lukas Zarders 02 11.64. 200m: 1) L Zarders 23.54. Höjd: 1) L Zarders 178. Längd: 1) L Zarders 635.
21.6 FORT LAUDERDALE, FL | Resultat
F Kula (2.72 kg): 2) Rowan Sundevall 07 Kalmar 667. Diskus (1.0 kg): 11) R Sundevall 1878. Slägga (2.0 kg): 1) R Sundevall 2665. Spjut (450 g): 1) R Sundevall 2030.
21-23.6 ROCK HILL, SC | Resultat
Dag 1
P14 Stav: 3) David Thilén 05 Kville 258.
Dag 2
P14 Kula: 2) D Thilén 1002. Diskus: 1) D Thilén 3609.
Dag 3
P14 Spjut: 4) D Thilén 3040.
21-23.6 MIRAMAR, FL | Resultat
Dag 2
F19 800m h2: 4) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 2:09.02.
20-23.6 BOULDER, CO | Resultat
Dag 1
F16 Slägga (4 kg): 1) Kajsa Borrman 04 3139.
16.6 BOSTON, MA | Resultat
P HS 1 mile väg: 2) Anton Idhammar 01 4:13.
Anm: Officiell tid 4:12.44 - alltså i hundradelar - fast man inte tävlade på arena.
15.6 SAN ANTONIO, TX | Resultat
F18 Stav: 1) Ina Edström 01 IFK Umeå 350.
15.6 LINCOLN, AR | Resultat
F12 400m: 1) Helen Hesselgren 08 69.09. 800m: 1) H Hesselgren 2:44.19. 1500m: 1) Emelia Hesselgren 08 6:17.22. 3000m: 1) E Hesselgren 13:09.26.
F18 100m (vind?): 2) Augusta Hesselgren 12 19.27. 400m: 2) A Hesselgren 96.08. 800m: 1) A Hesselgren 3:34.77.
8.6 BETHANY, OK | Resultat
F12 400m A: 1) Helen Hesselgren 08 66.07, C: 4) Emelia Hesselgren 08 79.91. 800m A: 2) H Hesselgren 2:41.85. 1500m: 2) E Hesselgren 6:35.79.
F8 200m A (vind?): 5) Augusta Hesselgren 12 40.33. 400m A: 3) A Hesselgren 90.35.
8.6 NEPHI, UT | Resultat
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6138.
8.6 GEORGETOWN, SC | Resultat
P14 Stav: 2) David Thilén 05 Kville 228. Diskus: 1) D Thilén 3864. Spjut: 3) D Thilén 2719.
7-8.6 TAYLOR, TX | Resultat
Dag 1
P16 Höjd: 2) Benjamin Blomqvist 04 172. Längd (vind?): 10=) B Blomqvist 515.
Dag 2
P16 110mH (vind?): ... 8 B Blomqvist 18.16.
5-8.6 AUSTIN, TX (NCAA div 1) | Resultat
Dag 1
M 800m h3: 5) Erik Martinsson Gefle 1:48.35 (400m 51.9m). Stav: 2) Armand Duplantis Upsala 580. Slägga: 11) Anders Eriksson Hovslätt 6814. Spjut: 22) Simon Litzell Hässelby 6341.
Dag 4
K Höjd: 6=) Ellen Ekholm Ullevi 181.
1.6 BERKELEY, CA | Resultat
F14 100m A (vind?): 4) Evelina Sparf 05 Spårvägen 13.40. 200m A (vind?): 4) E Sparf 27.97. 400m A: 3) E Sparf 62.33.
1.6 DRAPER, UT | Resultat
Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6018, 2) leif Arrhenius Spårvägen 5887.
1.6 WAXHAW, NC | Resultat
P HS 800m A: 2) Anton Idhammar 01 1:52.82.
23-25.5 SACRAMENTO, CA | Resultat
Dag 1
M 800m h6: 3) Erik Martinsson Gefle 1:49.10.
K Slägga Q2: 2) Linnea Jönsson Upsala 6149.
Dag 2
M 800m q2: 3) E Martinsson 1:47.34. Spjut Q3: 7) Simon Litzell Hässelby 6809.
23-25.5 JACKSONVILLE, FL | Resultat
Dag 1
M Stav Q2: 1=) Armand Duplantis Upsala 531. Slägga Q3: 9) Anders Eriksson Hovslätt 6844.
K Höjd Q1: 4=) Ellen Ekholm Ullevi 180. Slägga Q1: 3) Annika Larsson Upsala 5859, 5) Jessica Mattsson Spårvägen 5798, 11) Kajsa Wennberg Upsala 5534, Q3: 11) Emma Thor Tureberg 6069.
23-25.5 KINGSVILLE, TX (NCAA div 2) | Resultat
Dag 1
M 400mH h1: 6) William Frobe Täby 54.52.
K 400mH h3: 3) Minna Svärd IF Göta 60.16.
Dag 3
K 400m f: 2) M Svärd 59.21.
21.5 ATLANTA, GA | Resultat
K 800m: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:04.55. 1 mile: 1) Y Ngarambe 4:39.49.
18.5 GREENSBORO, NC | Resultat
P HS 1600m: 1) Anton Idhammar 01 4:15.55.
17.5 MARIETTA, GA | Resultat
K 800m: 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:02.18.
17-18.5 SAN ANTONIO, TX | Resultat
Dag 2
F Stav: 6) Ina Edström 01 IFK Umeå 350.
17-18.5 PLEASANT HILL, CA | Resultat
Dag 1
F18 800m h2: 2) Thea Norlund 00 Skellefteå 2:17.68. 1600m h2: 2) T Norlund 5:06.14.
Dag 2
F18 800m f: -) T Norlund ej start. 1600m f: -) T Norlund ej start.
16-18.5 HOBBS, NM | Resultat
Dag 2
M 1500m h2: 4) Awet Mengsteab Örgryte 4:07.61. 3000mH: 2) A Mengsteab 9:25.16.
Dag 3
M 1500m f: 4) A Mengsteab 3:57.89. 5000m B: 2) A Mengsteab 15:46.93.
16-18.5 LAKEWOOD, CO | Resultat
Dag 1
F18 Kula A: 5) Kajsa Borrman 04 1148.
Dag 3
F18 Diskus A: 1) K Borrman 4328.
16.5 EAGLE ROCK, CA | Resultat
M 1500m A: 1) Kalle Berglund Spårvägen 3:37.84.
K 800m A: 2) Hanna Hermansson Tureberg 2:03.21 (400m 60.6m).
12.5 CANYON, TX | Resultat
M 400mH: 2) William Frobe Täby 52.23.
11-12.5 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1
K 800m B: 3) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 2:09.12 (400m 62.1m). 1500m B: 2) Andrea Claeson Tureberg 4:26.89. Längd: 19) Lisa Warfvinge Varberg 525/+1.2. Slägga: 14) Nina Björkman Västerås 5281.
11-12.5 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 1
M Spjut: 1) Simon Litzell Hässelby 7423.
11.5 EAGLE ROCK, CA | Resultat
M 1500m B: 5) Alexander Holmblad Spårvägen 3:51.70. 5000m A: 15) Emil Danielsson Spårvägen 14:26.00, 19) John Foitzik Spårvägen 14:31.66.
K 100m A (+0.2): 2) Irene Ekelund Spårvägen 11.65. Längd: 28) I Ekelund 410/-1.2.
11.5 LONGMONT, CO | Resultat
F18 Kula: 7) Kajsa Borrman 04 1098. Diskus: 2) K Borrman 4229.
11.5 SANTA ROSA, CA | Resultat
F18 800m A: 6) Thea Norlund 00 Skellefteå 2:22.33. 1600m A: 4) T Norlund 5:08.31.
10-12.5 WICHITA, KS | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp: 12) Anna Larsson Varberg 4.510 (15.09w/+2.6 156 1008 26.96w/+2.2 555/+0.8 3034 2:42.67).
10-11.5 SANTA BARBARA, CA | Resultat
Dag 1
K 800m h3: 1) Astrid Rosvall Hässelby 2:11.47. 1500m h2: 1) A Rosvall 4:34.42.
Dag 2
K 800m f: 3) A Rosvall 2:09.12. 1500m f: 2) A Rosvall 4:31.16.
10-12.5 JONESBORO, AR | Resultat
Dag 2
M 800m h3: 1) Erik Martinsson Gefle 1:53.22.
Dag 3
M 800m f: 1) E Martinsson 1:47.99 (400m 51.2m).
9.5 WEST POINT, NY | Resultat
K 800m B: 1) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 2:08.57.
9-11.5 OREM, UT | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp: 4) Karl Zuber 5.909 (12.08/-2.6 657/-0.4 1030 186 53.78 17.70/+0.8 3420 390 4615 5:09.52).
9-11.5 CHARLOTTESVILLE, VA | Resultat
Dag 1
K Slägga: 3) Emma Thor Tureberg 6531, 10) Kajsa Wennberg Upsala 6019.
9-11.5 CAPE GIRARDEAU, MO | Resultat
Dag 1
K Slägga: 2) Jessica Mattsson Spårvägen 6005.
Dag 3
K Spjut: 4) Maja Gustavsson Västerås 4101.
9-11.5 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
M Slägga: 5) Anders Eriksson Hovslätt 6912.
Dag 2
K Stav: 6) Lisa Gunnarsson Hässelby 416. Slägga: 7) Annika Larsson Upsala 6036.
Dag 3
M Stav: 1) Armand Duplantis Upsala 600.
K Höjd: 1) Ellen Ekholm Ullevi 182.
9-12.5 CHARLOTTE, NC | Resultat
Dag 3
M Diskus: 5) Karl Sralla 4546.
Dag 4
M Spjut: 12) K Sralla 5057.
8-11.5 CLOVIS, CA | Resultat
Dag 3
K Slägga: 2) Linnea Jönsson Upsala 6086.
8-11.5 MISSOULA, MT | Resultat
Dag 3
K Stav: 10) Isabella Calabrese 363.
8.5 FORT LAUDERDALE, FL | Resultat
M Slägga: 1) Petrus Sundevall Kalmar 3838. Spjut: 1) P Sundevall 4994.
F Slägga (2.0 kg): 1) Rowan Sundevall 07 Kalmar 2613. Spjut (450 g): 1) R Sundevall 1971.
4.5 CEDAR PARK, TX | Resultat
K 1600m Q: 5) Svea Jones 05 5:59.48.
Anm: Mixat lopp där Sveas totalplacering var som 11:a.
4.5 SOUTHERN PINES, NC | Resultat
P HS 1600m A: 10) Viktor Idhammar 03 4:49.38.
4.5 KNOXVILLE, TN | Resultat
K Slägga: 1) Jessica Mattsson Spårvägen 5689.
4-5.5 WEST LONG BRANCH, NJ | Resultat
Dag 1
K 100m h1 (-1.0): 2) Lisa Warfvinge Varberg 12.59. Längd: 3) L Warfvinge 549/+0.7. Slägga: 2) Nina Björkman Västerås 5222.
Dag 2
K 100m f (-2.9): 5) L Warfvinge 13.04.
K Kula: 12) N Björkman 1238. Diskus: 9) N Björkman 3480.
4.5 MODESTO, CA | Resultat
M 800m h3: 6) Adel Araya Spårvägen 2:02.11.
4.5 CRESCENT CITY, CA | Resultat
F18 800m: 1) Thea Norlund 00 Skellefteå 2:22.10. 1600m: 2) T Norlund 5:21.55.
3-4.5 WORCESTER, MA | Resultat
Dag 2
K 800m A: 1) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 2:08.69. 1500m A: 2) Andrea Claeson Tureberg 4:36.41. 5000m: 6) A Claeson 17:28.14.
3-4.5 TROY, NY | Resultat
Dag 2
M 5000m: 9) Otto Kingstedt Huddinge 15:21.27.
3.5 HOUSTON, TX | Resultat
K 100mH B (+0.8): 4) Anna Larsson Varberg 16.14. Kula: 8) A Larsson 989.
2-4.5 PORTALES, NM | Resultat
Dag 2
M 400mH h2: 1) William Frobe Täby 53.29.
K 400mH h1: 1) Minna Svärd IF Göta 59.83. Stav: 1) M Svärd 375.
Dag 3
M 400mH f: 2) W Frobe 52.17.
K 400mH f: 3) M Svärd 59.61.
2-4.5 WILLIAMSTOWN, MA | Resultat
Dag 2
K Längd: 3) Madeleine Dalberg Piteå 551/+0.2.
2.5 PALO ALTO, CA | Resultat
M 1500m B: 11) Johan Rogestedt Stenungsund 3:47.14, D: 1) Andreas Almgren Tureberg 3:44.07. 5000m B: 12) Suldan Hassan Ullevi 13:46.63 (3000m 8:16.2m). 3000mH B: 3) Simon Sundström Lidingö 8:42.43.
K 1500m A: 3) Hanna Hermansson Tureberg 4:12.93. 5000m A: 17) Yolanda Ngarambe Tureberg 15:38.79 (3000m 9:27.1m).
2-4.5 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 3
F18 Stav A: 1) Johanna Duplantis 02 Upsala 366.
1-2.5 GREELEY, CO | Resultat
Dag 1
F18 Kula: 6) Kajsa Borrman 04 1100.
Dag 2
F18 100m h1 (+3.2): 4) K Borrman 13.72w. Diskus: 1) K Borrman 4087.
27.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Stav: 1) Armand Duplantis Upsala 594.
K Slägga: 5) Annika Larsson Upsala 5828.
27.4 EWING, NJ | Resultat
K 200m A (+1.9): 4) Lisa Warfvinge Varberg 25.74.
27.4 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M Diskus: 5) Karl Sralla 51.09. Spjut: 8) K Sralla 5004.
27-28.4 SAVANNAH, GA | Resultat
Dag 1
K 400m h1: 7) Linnéa Åberg Lerum 66.28. 400mH h1: 5) L Åberg 71.25.
Dag 2
K 400mH f: 6) L Åberg 70.43.
27.4 TUCSON, AZ | Resultat
M Längd: 12) Karl Zuber 667/+1.0.
27.4 FORT COLLINS, CO | Resultat
K Slägga: 1) Linnea Jönsson Upsala 6094.
27.4 FITCHBURG, MA | Resultat
K Längd: 5) Madeleine Dalberg Piteå 516/-0.2.
27.4 FITCHBURG, MA | Resultat
M 200m C (-3.0): 1) Nicklas Brink Hässelby 23.18.
27-28.4 LOS ANGELES, CA | Resultat
Dag 2
M Spjut: 1) Simon Litzell Hässelby 6776.
26-27.4 WACO, TX | Resultat
F HS Stav: 3=) Ina Edström 01 IFK Umeå 350.
26-27.4 CHARLOTTESVILLE, VA | Resultat
Dag 2
K 1500m A: 4) Andrea Claeson Tureberg 4:28.60. Slägga A: 2) Emma Thor Tureberg 6431, 6) Kajsa Wennberg Tureberg 5860.
26-27.4 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 1
K Diskus: 1) Vanessa Kamga Upsala 5579, 4) Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala 5166, 8) Ellen Pettersson Upsala 4804, 10) Victoria Engström Kindmark Upsala 4198.
Dag 2
K Kula: 6) C-M Lindfors 1385, 10) V Engström Kindmark 1274. Slägga: 1) V Kamga 5746, 8) Emma Holmgren Löf 02 Upsala 4852.
26-27.4 CENTRAL, SC | Resultat
Dag 1
M 800m h3: 6) Anton Ledell Huddinge 2:01.81. Höjd: -) A Ledell X.
26-27.4 LITTLETON, CO | Resultat
Dag 1
F18 Diskus: 1) Kajsa Borrman 04 4399.¨
Dag 2
F18 Kula: 3) K Borrman 1148.
26.4 NATCHITOCHES, LA | Resultat
F18 Stav: 3) Johanna Duplantis 02 Upsala 335.
25-27.4 PHILADELPHIA, PA | Resultat
Dag 1
M 10000m: 11) Otto Kingstedt Huddinge 30:41.14.
K Slägga B: 21) Nina Björkman Västerås 4941.
25.4 ABILENE, TX | Resultat
K Stav: 1) Minna Svärd IF Göta 370.
24-27.4 DES MOINES, IA | Resultat
Dag 2
M 3000mH: 1) Awet Mengsteab Örgryte 8:55.18.
Dag 4
K Höjd A: 4=) Erika Kinsey Trångsviken 177, B: 1) Ellen Ekholm Ullevi 177.
23.4 SAVANNAH, GA | Resultat
K 400m: 2) Linnéa Åberg Lerum 68.52. 100mH (+0.7); 5) L Åberg 18.23. Stav: -) L Åberg X.
22-25.4 PLEASANT HILL, CA | Resultat
Dag 1
M 800m h2: 6) Adel Araya Spårvägen 1:59.51.
Dag 4
M 800m f: 8) A Araya 2:03.70.
20.4 CANYON, TX | Resultat
M 400mH A: 3) William Frobe Täby 52.24.
20.4 PRINCETON, NJ | Resultat
K 800m B: 4) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 2:10.12.
20.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Stav: 1) Armand Duplantis Upsala 555.
20.4 CLERMONT, FL | Resultat
M Slägga: 1) Alexander Larsson Upsala 5865.
K Kula: 2) Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala 1420, 3) Victoria Engström Kindmark Upsala 1328. Diskus: 3) C-M Lindfors 5268, 4) Vanessa Kamga Upsala 5262, 5) Ellen Pettersson Upsala 4624. Slägga: 1) V Kamga 5576, 2) Emma Holmgren Löf 02 Upsala 5120.
20.4 LEXINGTON, KY | Resultat
K Höjd: 1) Ellen Ekholm Ullevi 175.
20.4 COLUMBIA, SC | Resultat
K 400m D: 6) Linnéa Åberg Lerum 67.52.
19-20.4 HOUSTON, TX | Resultat
K Sjukamp: 3) Anna Larsson Varberg 4.718 (14.92w/+3.9 152 996 26.84/+1.1 560/+1.3 3363 2:29.82)
19-20.4 LONG BEACH, CA | Resultat
Dag 1
M Spjut: 8) Simon Litzell Hässelby 6833.
K Slägga: 11) Linnea Jönsson 6020 (av 86 startande!)
Dag 2
M Diskus: 22) Karl Sralla 5289.
19-20.4 AUBURN, AL | Resultat
Dag 1
K Slägga: 8) Annika Larsson Upsala 5947.
19-20.4 DURHAM, NC | Resultat
Dag 1
K Slägga: 5) Kajsa Wennberg Upsala 5959.
19-20.4 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 1
K Slägga: 1) Jessica Mattsson Spårvägen 5770. Spjut: 1) Maja Gustavsson Västerås 4219.
19.4 WILLIMANTIC, CT | Resultat
M 200m B (+1.5): 2) Nicklas Brink Hässelby 23.24.
K Längd: 2) Madeleine Dalberg Piteå 553w/+5.3 (ok?).
18.4 LOVELAND, CO | Resultat
F18 100m B (+7.1): 4) Kajsa Borrman 04 13.60w. Kula: 3) K Borrman 1096. Diskus: 3) K Borrman 3954.
18.4 LONG BEACH, CA | Resultat
M Diskus: 18) Karl Sralla 5005.
K Längd: 1) Erika Kinsey Trångsviken 647/+0.1. Slägga: 9) Linnea Jönsson Upsala 5837.
18-20.4 TORRANCE, CA | Resultat
Dag 2
M 5000m A: 1) Suldan Hassan Ullevi 13:31.35, B: 1) Simon Sundström Lidingö 14:00.82. Diskus: 4) Karl Sralla 5036.
Dag 3
K Höjd: 2=) Erika Kinsey Trångsviken 185.
18-19.4 LA CROSSE, WI | Resultat
Dag 2
M 800m A: 1) Awet Mengsteab Örgryte 1:52.69.
18-20.4 ALBANY, NY | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp: 5) Sofia Calabrese 4.195 (16.26w/+2.5 155 1039 27.14/+1.1 503/+0.2 2055 2:28.41).
17-19.4 AZUSA, CA | Resultat
Dag 3
M 800m A: 5) Erik Martinsson Gefle 1:47.81. Längd: 71) Karl Zuber 616/+0.2. Kula: 1) Wictor Petersson Malmö 2070. Spjut: 25) K Zuber 4465.
17.4 BRYAN, TX | Resultat
F HS Stav: 1) Ina Edström 01 IFK Umeå 378.
16.4 PALM COAST, FL | Resultat
P HS 800m A: 9) Ethan Langselius 03 2:13.33. 1600m: 14) E Langselius 5:16.13.
16.4 NEW IBERIA, LA | Resultat
F18 Stav: 2) Johanna Duplantis 02 Upsala 335
14.4 FORT COLLINS, CO | Resultat
K Slägga: 3) Linnea Jönsson Upsala 5991.
14.4 ROCHESTER, NY | Resultat
M 10000m: 1) Otto Kingstedt Huddinge 32:07.97.
13.4 NEW HAVEN, CT | Resultat
K Höjd: 4) Louise Estberg Mölndal 155.
13.4 HOOKSETT, NH | Resultat
M 100m h3 (+2.7): 3) Nicklas Brink Hässelby 11.59w.
K Längd: 5) Madeleine Dalberg Piteå 528/-0.8.
13.4 IOWA CITY, IA | Resultat
M 1500m A: 3) Awet Mengsteab Örgryte 3:54.96.
13.4 WESTWOOD, CA | Resultat
M Kula: 7) Wictor Petersson Malmö 1924.
13.4 FAIRFAX, VA | Resultat
K 200m F (+0.9): 5) Sofia Calabrese 27.78. 100mH D (-0.1): 2) S Calabrese 17.13. Höjd: 8=) S Calabrese 151.
13.4 WESTMINSTER, CO | Resultat
F18 Kula: 3) Kajsa Borrman 04 1107. Diskus: 1) K Borrman 4434.
13.4 COOS BAY, OR | Resultat
F18 800m A: 1) Thea Norlund 00 Skellefteå 2:22.90. 1 mile A: 1) T Norlund 5:10.68.
12-13.4 COLUMBIA, SC | Resultat
Dag 1
P HS 1 mile A: 20) Viktor Idhammar 03 4:59.80.
12-13.4 CULLOWHEE, NC | Resultat
Dag 2
M 800m B: 3) Anton Ledell Huddinge 2:00.02.
12-13.4 COLLEGE STATION, TX | Resultat
Dag 2
K Höjd: -) Anna Larsson Varberg X. Kula: 20) A Larsson 907.
12-13.4 PROVIDENCE, RI | Resultat
Dag 1
K 1 mile A: 5) Andrea Claeson Tureberg 4:52.18 (809m 2:22.9m).
12-13.4 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 1
K Slägga: 3) Emma Thor Tureberg 6237, 4) Kajsa Wennberg Upsala 5940.
Dag 2
K Stav A: 5) Isabella Calabrese 360.
12.4 CLARKSVILLE, TN | Resultat
K Kula: 6) Maja Gustavsson Västerås 1068. Slägga: 2) Jessica Mattsson Spårvägen 5440.
12-13.4 PISCATAWAY, NJ | Resultat
Dag 1
K Slägga: 2) Nina Björkman Västerås 5193.
Dag 2
K Längd: 4) Lisa Warfvinge Varberg 576/+1.3.
K Kula: 10) N Björkman 1222. Diskus: 9) N Björkman 3661.
12-13.4 OXFORD, MS | Resultat
Dag 1
K Slägga: 4) Annika Larsson Upsala 5865.
12.4 BALTIMORE, MD | Resultat
K 400m A: 2) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 56.48.
12-13.4 SACRAMENTO, CA | Resultat
M 800m A: 9) Adel Araya Spårvägen 2:04.04.
11-12.4 COMMERCE, TX | Resultat
Dag 2
K 400m A: 2) Minna Svärd IF Göta 57.25.
11-13.4 KNOXVILLE, TN | Resultat
Dag 2
K Höjd: 1) Ellen Ekholm Ullevi 178.
11.4 CHULA VISTA, CA | Resultat
K Slägga: 2) Emma Thor Tureberg 6079, 3) Kajsa Wennberg Upsala 5975.
6.4 DENVER, CO | Resultat
F18 Kula: 4) Kajsa Borrman 04 1117.
6.4 NEW LONDON, CT | Resultat
M 100m B (+1.6): 7) Nicklas Brink Hässelby 11.80. 200m B (+0.7): 2) N Brink 23.19.
K Längd: 2) Madeleine Dalberg Piteå 532w/+3.1 (ok?).
6.4 HICKORY, NC | Resultat
M 800m B: 7) Anton Ledell Huddinge 2:03.07. Höjd: 5=) A Ledell 190.
6.4 HOUSTON, TX | Resultat
K 100mH C (+2.7): 5) Anna Larsson Varberg 15.64w. Höjd: 11) A Larsson 157. Längd: 9) A Larsson 548w/+3.7 (541/+1.4).
6.4 PRINCETON, NJ | Resultat
K Höjd: 9=) Sofia Calabrese 160. Slägga: 3) Nina Björkman Västerås 5454.
6.4 DENTON, TX | Resultat
M Diskus: 2) Karl Sralla 5118. Spjut: 4) K Sralla 5492.
6.4 WINDERMERE, FL | Resultat
P HS 1600m: 18) Ethan Langselius 03 5:21.29.
5-6.4 CENTRAL, SC | Resultat
K Sjukamp: 5) Linnéa Åberg Lerum 2.876 (17.47/+1.1 127 675 2901/+0.1 432/0.0 1530 2:47:01)
5.4 LAFAYETTE, LA | Resultat
F18 Stav: 1) Johanna Duplantis 02 Upsala 305.
5-6.4 ATHENS, GA | Resultat
Dag 1
M Slägga: 2) Alexander Larsson Upsala 6180.
K Slägga: 2) Annika Larsson Upsala 5728.
5-6.4 BOWLING GREEN, KY | Resultat
Dag 1
K Kula: 14) Maja Gustavsson Västerås 1039. Slägga: 2) Jessica Mattsson Spårvägen 5716.
Dag 2
M 3000mH: 1) Awet Mengsteab Örgryte 9:30.64.
K Spjut: 2) M Gustavsson 4364.
5.4 SANTA BARBARA, CA | Resultat
K 1500m: 2) Astrid Rosvall Hässelby 4:27.84.
5-6.4 BOULDER, CO | Resultat
Dag 1
K Slägga: 2) Linnea Jönsson Upsala 5782.
Dag 2
K Kula: -) L Jönsson X.
5-6.4 CANYON, TX | Resultat
Dag 1
M 400mH: 2) William Frobe Täby 51.65.
4-6.4 SAN ANGELO, TX | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp: -) Julia Seigerroth Hakarpspojkarna bröt (14.50w/+2.8 157 -).
Dag 3
K 400mH h1: 1) Minna Svärd IF Göta 60.43, f: -) M Svärd ej start.
4-6.4 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp B: 8) Karl Zuber 5.481 (11.67/+0.9 633/0.0 1017 186 52.94 17.72/+1.0 3488 400 4511 X).
4-6.4 WILLIAMSBURG, VA | Resultat
Dag 3
K 800m A: 3) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 2:08.96.
4.4 CARY, NC | Resultat
P HS 400m: 2) Anton Idhammar 01 51.7m. 800m: ... 14) Viktor Idhammar 03 2:20.2m. 1600m: ... V Idhammar 4:55.1m.
3-4.4 LEANDER, TX | Resultat
F HS Stav A: 1) Ina Edström 01 IFK Umeå 320.
3.4 MCKINLEYVILLE, CA | Resultat
F18 200m (vind?): ?) Thea Norlund 00 Skellefteå 27.93 (Thea var 3:a totalt tidsmässigt, dock oklart vilket heat hon sprang i). 1600m: 1) T Norlund 5:11.74.
2.4 KERRVILLE, TX | Resultat
P15 110mH (83.8 cm): 4) Ben Blomqvist 16.6m. 300mH (76.2 cm): 6) B Blomqvist 46.3m. Höjd: 4) B Blomqvist 162. Kula: 8) B Blomvist 1129.
31.3 GREELEY, CO | Resultat
K Kula: 8) Linnea Jönsson Upsala 1150. Slägga: 3) L Jönsson 5913.
30.3 OXFORD, MS | Resultat
K Slägga: 5) Annika Larsson Upsala 5891.
30.3 LOWELL, MA | Resultat
K Höjd: 6) Louise Estberg Mölndal 165.
29-30.3 SPARTANBURG, SC | Resultat
Dag 2
M 800m C: 4) Anton Ledell Huddinge 2:00.33.
29-30.3 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 1
K 1500m E: 2) Astrid Rosvall Hässelby 4:25.66.
29-30.3 ST. LOUIS, MO | Resultat
Dag 1
M 5000m A: 23) Awet Mengsteab Örgrye 15:02.22.
29-30.3 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 2
M Spjut: 1) Simon Litzell Hässelby 6510.
29-30.3 WEST LONG BRANCH, NJ | Resultat
Dag 1
K Slägga: 1) Nina Björkman Västerås 5184.
Dag 2
K Längd: 4) Lisa Warfvinge Varberg 550/+0.2.
29-30.3 CAPE GIRARDEAU, MO | Resultat
Dag 1
K Slägga: 6) Jessica Mattsson Spårvägen 5380.
Dag 2
K Kula: 15) Maja Gustavsson Västerås 987.
29-30.3 RALEIGH, NC | Resultat
Dag 1
K 1500m E: 2) Andrea Claeson Tureberg 4:29.72.
P HS 1 mile: 1) Anton Idhammar 01 4:15.90.
28-30.3 HAYWARD, CA | Resultat
Dag 3
M 800m O: 6) Adel Araya Spårvägen 2:01.71.
28.3 BERTHOUD, CO | Resultat
F18 100m C (-0.7): 1) Kajsa Borrman 04 13.92. Kula: 2) K Borrman 1050. Diskus: 1) K Borrman 3970.
28-30.3 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 2
K Höjd: 1) Ellen Ekholm Ullevi 181.
Dag 3
K Slägga: 10) Kajsa Wennberg Upsala 5899.
27-30.3 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 2
M 400mH h4: 5) William Frobe Täby 52.61.
K 400mH h3: 3) Minna Svärd IF Göta 59.76.
Dag 3
M Diskus B: -) Karl Sralla X.
F HS Stav B: 12=) Ina Edström 01 IFK Umeå 358, 14) Johanna Duplantis 02 Upsala 358.
27.3 EUREKA, CA | Resultat
F18 800m: 1) Thea Norlund 00 Skellefteå 2:20.74.
27.3 SAVANNAH, GA | Resultat
K 100mH B (+1.6): 1) Linnéa Åberg Lerum 17.40. Stav: -) L Åberg X. Längd: 9) L Åberg 441/+1.0.
23.3 COLUMBIA, SC | Resultat
K 100mH B (-0.1): 2) Linnéa Åberg Lerum 17.48. 400mH B: 2) L Åberg 73.38.
23.3 WACO, TX | Resultat
M Diskus: 1) Karl Sralla 4818. Spjut: 1) K Sralla 5760.
23.3 PHILADELPHIA, PA | Resultat
K 100mH D (-0.5): 5) Sofia Calabrese 17.58. Kula: 23) S Calabrese 949.
23.3 COLLEGEVILLE, PA | Resultat
M 100m h2 (+1.9): 3) Nicklas Brink Hässelby 11.76.
23.3 SAN MATEO, CA | Resultat
M 800m A: 4) Adel Araya Spårvägen 2:03.81.
22-23.3 NEW ORLEANS, LA | Resultat
Dag 1
F18 Stav: 3=) Johanna Duplantis 02 Upsala 335.
22.3 FORT COLLINS, CO | Resultat
F18 Kula: 4) Kajsa Borrman 04 1092. Diskus: 1) K Borrman 3894.
22-23.3 ROCK HILL, SC | Resultat
Dag 2
M 1500m B: 10) Anton Ledell Huddinge 4:19.31.
22-23.3 CORAL GABLES, FL | Resultat
Dag 2
K Slägga: 6) Annika Larsson Upsala 5616.
22-23.3 ARLINGTON, TX | Resultat
Dag 2
M 200m A (-5.7): 7) Erik Martinsson Gefle 22.25.
22-23.3 LUBBOCK, TX | Resultat
Dag 2
M 400mH A: 4) William Frobe Täby 52.91.
22-23.3 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 2
M 1500m A: 4) Awet Mengsteab Örgryte 3:57.94.
22-23.3 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
K 100mH E (-0.5): 6) Anna Larsson Varberg 16.15. Längd: 18) A Larsson 543/0.0. Spjut: 14) A Larsson 3045.
22-23.3 NASHVILLE, TN | Resultat
Dag 1
K Kula: 22) Maja Gustavsson Västerås 1091. Slägga: 1) Emma Thor Tureberg 6273, 5) Kajsa Wennberg Upsala 5709, 8) Jessica Mattsson Spårvägen 5365.
Dag 2
K Höjd: 2) Ellen Ekholm Ullevi 176. Spjut: 4) M Gustavsson 41.31.
22-23.3 FORT COLLINS, CO | Resultat
Dag 1
K Slägga: 2) Linnea Jönsson Upsala 5972.
Dag 2
K Kula: 8) L Jönsson 1199.
22.3 COMMERCE, TX | Resultat
K Stav: 1) Minna Svärd IF Göta 378.
21-23.3 SAN DIEGO, CA | Resultat
Dag 2
K 800m A: 1) Astrid Rosvall Hässelby 2:10:89.
Dag 3
M Stav: 21) Karl Zuber 377.
K 800m A: 3) A Rosvall 2:07.89.
16.3 LONGMONT, CO | Resultat
F18 Kula: 4) Kajsa Borrman 04 1030. Diskus: 2) K Borrman 3440.
15-16.3 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 1
M Diskus: 17) Karl Zuber 3377. Spjut: 1) Simon Litzell Hässelby 7124, 20) K Zuber 3709.
Dag 2
M 400m D: 7) K Zuber 53.82.
15-16.3 SACRAMENTO, CA | Resultat
Dag 2
M 800m F: 8) Adel Araya Spårvägen 2:03.61.
15.3 ALTAMONTE SPRINGS, FL | Resultat
P HS 1600m: 15) Ethan Langselius 03 5:01.71.
14.3 ROUND ROCK, TX | Resultat
F HS Stav A: 1) Ina Edström 01 IFK Umeå 350.
14-16.3 ABILENE, TX | Resultat
Dag 2
M Diskus: 9) Karl Sralla 4995.
Dag 3
M Kula: 15) K Sralla 1264.
14.3 HOUSTON, TX | Resultat
K 100mH C (+1.2): 2) Anna Larsson Varberg 15.69. Stav: -) A Larsson X. Kula: 14) A Larsson 973.
9.3 SANTA BARBARA, CA | Resultat
K 800m: 1) Astrid Rosvall Hässelby 2:10.35. 1500m: 1) A Rosvall 4:25.55.
9.3 LEANDER, TX | Resultat
F HS Stav A: 1) Ina Edström 01 IFK Umeå 365.
9.3 SAVANNAH, GA | Resultat
K 100m h1 (-0.6): 5) Linnéa Åberg Lerum 14.24. 400m B: 2) L Åberg 65.53. Längd: 13) L Åberg 454/+0.7.
8.3 MODESTO, CA | Resultat
M 800m A: 7) Adel Araya Spårvägen 2:09.74.
7.3 CARY, NC | Resultat
P HS 800m: ... 5) Viktor idhammar 03 2:18.0m.
6.3 KERRVILLE, TX | Resultat
P15 110mH (83.8 cm): 1) Benjamin Blomqvist 04 16.1m. 300mH (91.4 cm): 3) B Blomqvist 46.4m. Höjd: 1) B Blomqvist 162. Kula (5.44 kg): 3) B Blomqvist 1120.
6.3 WINTER PARK, FL | Resultat
P HS 800m: 5) Ethan Langselius 03 2:15.85. 1600m: 7) E Langselius 5:00.72.
2.3 LONG BEACH, CA | Resultat
K 800m A: 1) Astrid Rosvall Hässelby 2:10.29.
1-2.3 HAYWARD, CA | Resultat
Dag 2
M 800m: 3) Adel Araya Spårvägen 2:03.11.
28.2 HUTTO, TX | Resultat
F HS Stav A: 1) Ina Edström 01 IFK Umeå 335.
23.2 DRIPPING SPRINGS, TX | Resultat
F HS Stav A: 1) Ina Edström 01 IFK Umeå 350.
22.2 PLEASANT HILL, CA | Resultat
M 800m: 4) Adel Araya Spårvägen 2:04.15.
16.2 SANTA BARBARA, CA | Resultat
K 1 mile A: 1) Astrid Rosvall Hässelby 4:55.82.
16.2 LEANDER, TX | Resultat
F HS Stav A: 1) Ina Edström 01 IFK Umeå 335.
2.2 NEW YORK, NY | Resultat
K 10 km väg: 1) Fanny Fredriksson Mantra Sport 39:26.
19.1 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
K 600m: 4) Linnéa Åberg Lerum 1:55.42.