Övriga svenskar utomlands - inne 2019
13-14.4 MYLLYPURO, FIN | Resultat
K40 Fjortonkamp (60m - längd - 800m - kula - 400m - höjd - 3000m / vikt - 60mH - stav - 1500m - 200m - tresteg - 5000m): 1) Linda Holmström Nyköping 9.063 (8.55 474 2:35.99 888 64.31 142 12:12.61 936 10.07 200 5:37.39 28.74 1117 21:49.75).
14-17.3 TALLINN, EST (Döv-IVM) | Resultat
Dag 1
M 400m h3: 4) Stefan Franzén 03 Örebro 55.63. Längd: 7) Simon Sharapo 01 Örebro 628.
Dag 3
M 60m h2: 6) S Franzén 7.56, h3: 2) S Sharapo 7.20, s2: 5) S Sharapo 7.18. 3000m: 5) Otto Kingstedt Huddinge 8:54.55.
10.3 CARDIFF, GBR | Resultat
K Stav A: 8) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 383.
7-9.3 WINNIPEG, CAN | Resultat
Dag 3
K Tresteg: 10) Saga Sjöberg Öresund 1123.
3.3 UXBRIDGE, GBR | Resultat
K Stav A: 1) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 386.
24.2 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
K Stav: 3) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 395.
24.2 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 196. Tresteg: 2) O Carlsson 1261.
24.2 CLERMONT-FERRAND, FRA | Resultat
M Stav: 7=) Melker Svärd Jacobsson Örgryte 570.
K Stav: 2) Angelica Bengtsson Hässelby 481 Svenskt inomhusrekord.
23-24.2 LIÉVIN, FRA (Franska ungdomsmästerskapen= | Resultat
Dag 1
P17 60m h1: 3) Sidney Léger 02 Hammarby 7.16, s1: 5) S Léger 7.14.
Dag 2
P17 200m h4: 1) S Léger 21.87, f: 1) S Léger 21.81.
23-24.2 MADRID, ESP | Resultat
Dag 1
K Stav: 1) Annika Jönsson Helsingborg 420.
22-23.2 TORONTO, CAN | Resultat
Dag 2
K Tresteg: 6) Saga Sjöberg Öresund 1148.
22-24.2 JOENSUU, FIN (Finska ungdomsmästerskapen) | Resultat
Dag 2
F17 Tresteg: 2) Olivia Bojang 02 Örgryte 1245.
Dag 3
F17 Längd: 2) O Bojang 589.
20.2 BEOGRAD, SRB | Resultat
M Längd: 2) Michel Tornéus Hammarby 767.
20.2 DÜSSELDORF, GER | Resultat
M 800m A: 1) Andreas Kramer Sävedalen 1:48.19.
K Kula: 2) Fanny Roos 24Seven 1847.
17.2 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.
16.2 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.
16-17.2 ANTEQUERA, ESP (Spanska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K Stav: 7) Annika Jönsson Helsingborg 381.
16.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
M Längd: 4) Thobias Nilsson Montler Malmö 795.
15.2 TORONTO, CAN | Resultat
K Tresteg: 1) Saga Sjöberg Öresund 1134.
13.2 ATHLONE, IRL | Resultat
K 1500m: 3) Anna Silvander Lidingö 4:13.80.
12.2 RANHEIM, NOR
M 3000m A: 4) Anton Sjökvist 8:26.7m, 8) Emil Granqvist 8:42.8m.
12.2 EAUBONNE, FRA | Resultat
K 800m: 4) Lovisa Lindh Ullevi 2:04.85. 3000m: 6) Lisa Havell Spårvägen 9:02.04.
10.2 METZ, FRA | Resultat
M 3000m: 6) Amanuel Gergis Tureberg 8:10.98.
K 800m: 1) Lovisa Lindh Ullevi 2:02.70.
10.2 LYON, FRA | Resultat
P19 60m A: 5) Sidney Léger 02 Hammarby 7.09. 200m A: 1) S Léger 21.80.
9-10.2 MADRID, ESP | Resultat
Dag 1
K Stav: 1) Annika Jönsson Helsingborg 400.
9-10.2 SALAMANCA, ESP (Spanska 22-årsmästerskapen) | Resultat
Dag 1
K22 60mH h3: 6) Ellen Eklund Piteå 9.36.
Dag 2
K22 60mH s1: 7) E Eklund 9.43.
9.2 LINZ, AUT | Resultat
K 60mH h2: 4) Amanda Hansson Hässelby 8.48, f: 5) A Hansson 8.44.
9.2 BANSKÁ BYSTRICA, SVK | Resultat
K Höjd: 3=) Sofie Skoog IF Göta 190.
9.2 GENT, BEL | Resultat
M 3000m: 5) Mohammad Reza Spårvägen 8:14.08, 7) Daniel Lundgren Tureberg 8:18.66.
9-10.2 NANTES, FRA (Franska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K 400m h2: 3) Marie Kimumba 57.72.
Dag 2
K 400m f: 4) M Kimumba 57.10.
8.2 MADRID, ESP | Resultat
K 1500m: 7) Hanna Hermansson Tureberg 4:14.47.
8-10.2 BӔRUM, NOR | Resultat
Dag 1
F19 60m h3: 5) Linnea Gateman 01 Strömstad 8.14.
Dag 2
F19 200m B: 3) L Gateman 25.87.
Dag 3
K 400m A: 5) L Gateman 59.06.
6.2 TORUŃ, POL | Resultat
M 1500m: 3) Kalle Berglund Spårvägen 3:36.63 Nordiskt inomhusrekord (800m/1000m 1:56.8m/2:26.3m). Längd: 2) Thobias Nilsson Montler Malmö 797.
K Kula: 4) Fanny Roos 24Seven 1835 Nordiskt inomhusrekord.
6.2 BRNO, CZE | Resultat
K Höjd: 7) Erika Kinsey Trångsviken 184.
3.2 REYKJAVÍK, ISL | Resultat
M 400m A: 2) Nick Ekelund Arenander Malmö 48.23, B: 3) Anton Sigurdsson Malmö 49.87.
K Höjd: 1) Ellen Huldén Lund 176.
3.2 UXBRIDGE, GBR | Resultat
K Stav A: 2) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 410.
3.2 MADRID, ESP | Resultat
K Stav: 2) Annika Jönsson Helsingborg 385.
3.2 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Höjd: 3) Ola Carlsson Örgryte 194.
2.2 KARLSRUHE, GER | Resultat
M 800m A: 1) Andreas Kramer Sävedalen 1:46.52. Längd: 1) Thobias Nilsson Montler Malmö 808, 3) Michel Tornéus Hammarby 791.
K Stav: 7) Angelica Bengtsson Hässelby 463.
2-3.2 LYON, FRA | Resultat
Dag 1
P17 60m h1: 2) Sidney Léger 02 Hammarby 7.15, A: 1) S Léger 7.08.
Dag 2
P17 200m A: 1) S Léger 21.97.
2-3.2 MIRAMAS, FRA | Resultat
Dag 2
K Längd: 5) Louise Gabrielsson Huddinge 533.
2-3.2 NANTES, FRA | Resultat
Dag 2
K 200m h4: 1) Marie Kimumba 25.35, A: 2) M Kimuba 25.43.
1.2 NEHVIZDY, CZE | Resultat
K Höjd: 8=) Louise Ekman Gefle 179.
1.2 BERLIN, GER | Resultat
M 60m h2: 4) Austin Hamilton Malmö 6.72.
1.2 VAL DE REUIL, FRA | Resultat
K 800m: 4) Hanna Hermansson Tureberg 2:04.97.
1-2.2 TORONTO, CAN | Resultat
Dag 1
K Tresteg: 14) Saga Sjöberg Öresund 1094.
30.1 COTTBUS, GER | Resultat
M Stav: 2) Melker Svärd Jacobsson Örgryte 580.
K Höjd: 5) Erika Kinsey Trångsviken 192.
29.1 TŘINEC, CZE | Resultat
M Höjd: 12) Fabian Delryd Täby 215.
K Höjd: 7) Sofie Skoog IF Göta 185.
27.1 DORTMUND, GER | Resultat
M 60m h2: 1) Austin Hamilton Malmö 6.71, f: 3) A Hamilton 6.68.
26.1 OULU, FIN | Resultat
OBS: Överlång bana.
F17 300m A: 3) Olivia Bojang 02 Örgryte 42.53. Tresteg: 1) O Bojang 1213.
26.1 NESKOLLEN, NOR | Resultat
M 300m A: 1) Dennis Forsman Ullevi 34.25.
K Höjd: 1) Maja Nilsson Örgryte 190, 3) Ebba Jungmark Mölndal 182.
26.1 HUSTOPEČE, CZE | Resultat
M Höjd A: 13) Fabian Delryd Täby 220.
K Höjd A: 10) Sofie Skoog IF Göta 188.
26.1 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Höjd: 3) Ola Carlsson Örgryte 195.
26.1 ZARAGOZA, ESP | Resultat
K Stav: 6) Annika Jönsson Helsingborg 376.
26-27.1 ENFIELD, GBR | Resultat
Dag 1
K Stav A: 2) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 396.
26-27.1 SINDELFINGEN, GER | Resultat
Dag 2
K 1500m: 2) Amélie Svensson Sävedalen 4:51.38.
26.1 APELDOORN, NED | Resultat
K 3000m: 5) Julia Samuelsson Högby 10:03.46.
25.1 ULSTEINVIK, NOR | Resultat
M 200m: 1) Erik Annerfalk Ullevi 21.60. 400m: 4) Andreas Kramer Sävedalen 47.75. Längd: 3) Andreas Otterling Lidingö 758.
K 3000m: 2) Lisa Havell Spårvägen 9:05.57. Längd: 2) Malin Marmbrandt Västerås 614.
19.1 BӔRUM, NOR | Resultat
K 400m B: 3) Linnea Gateman 01 Strömstad 59.51.
19-20.1 ENFIELD, GBR
Dag 2
K 400m h1: 2) Linnea Killander Malmö 56.83, f: 4) L Killander 56.76. Stav: 2) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 400.
19-20.1 HANNOVER, GER | Resultat
Dag 1
M 1500m: 3) Nils Huhtakangas 4:09.07.
Dag 2
M 3000m A: 8) N Huhtakangas 8:54.69.
19.1 KULDIGA, LAT | Resultat
K Längd: 2) Erica Jarder IF Göta 606.
19-20.1 RENNES, FRA | Resultat
Dag 1
K 400m A: 4) Marie Kimumba 57.25.
13.1 ROVANIEMI, FIN | Resultat
K 200m B: 1) Olivia Bojang 02 Örgryte 26.43.
12.1 ORLÉANS, FRA | Resultat
M Stav A: 3) Melker Svärd Jacobsson Örgryte 571, D: 11) Oliver Edman 01 Örgryte 406, 15) William Asker 04 Kville 386.
K Stav A: 1) Michaela Meijer Örgryte 450, B: 6) Malin Dahlström Örgryte 386, 7=) Hanna Jansson Ullevi 386, -) Fanny Berglund Örgryte X.
11.1 NICE, FRA | Resultat
K Längd: -) Louise Gabrielsson Huddinge X.
11-12.1 TORONTO, CAN | Resultat
Dag 1
K Tresteg: 6) Saga Sjöberg Öresund 1105.
Dag 2
K Längd: 24) S Sjöberg 468.
5-6.1 MIRAMAS, FRA | Resultat
Dag 2
K 60m D: 3) Louise Gabrielsson Huddinge 8.53.
5.1 RENNES, FRA | Resultat
K 200m A: 4) Marie Kimumba 25.52, X: 3) M Kimumba 25.30.
4.1 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Höjd: 3) Ola Carlsson 75 Örgryte 194. Längd: 7) O Carlsson 595.
29.12 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Längd: 6) Kiran Karlström 01 Tureberg 596.
23.12 MAYENNE, FRA | Resultat
K 60m h7: 1) Marie Kimumba 7.87, A: 3) M Kimumba 7.80.
22.12 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Tresteg: 9) Ola Carlsson Örgryte 1230.
21.12 NICE, FRA | Resultat
K 50m C: 1) Louise Gabrielsson Huddinge 7.27, Z: 2) L Gabrielsson 7.18.
16.12 LYON, FRA | Resultat
P17 60m h1: 1) Sidney Léger 02 Hammarby 7.13, A: 1) S Léger 7.06. 200m A: 1) S Léger 22.00.
15-16.12 MIRAMAS, FRA | Resultat
Dag 1
K 200m h14: 1) Louise Gabrielsson Huddinge 27.62. Längd: 7) L Gabrielsson 499.
25.11 MIRAMAS, FRA | Resultat
K 60m h15: 2) Louise Gabrielsson Huddinge 8.54, F: -) L Gabrielsson ej start. Längd A: 8) L Gabrielsson 512.
24.11 RENNES, FRA | Resultat
P15 1000m: 6) Tristan Ojutkangas 05 3:11.9m.
23-24.11 OSLO, NOR (Bislett 24-timers) | Resultat
OBS: Överlång bana (546 m).