Svenskar i USA - ute 2020
5-8.8 SATELLITE BEACH, FL | Resultat
Dag 1
P16 400mH (91.4 cm) C: 4) Benjamin Blomqvist 04 Örgryte 61.11.
P12 Diskus (1.0 kg): 4) Noah Blomqvist 08 2691.
F12 800m A: 7) Helen Hesselgren 08 2:32.17. 3000m: 5) Emelia Hesselgren 08 12:47.99.
F8 800m A: 8) Augusta Hesselgren 12 3:19.97.
Dag 2
P16 110mH (99.1 cm) h1 (-1.6): 4) B Blomqvist 17.57.
Dag 3
P16 Diskus (1.6 kg): 10) B Blomqvist 3204.
Dag 4
P12 kula (2.72 kg): 3) N Blomqvist 1238.
12.7 MOUNT HOLLY, NC | Resultat
P HS 800m A: 2) Viktor Idhammar 03 2:00.16. 1600m A: 1) V Idhammar 4:30.41.
28.6 MOUNT HOLLY, NC | Resultat
P HS 800m A: 4) Viktor Idhammar 03 1:58.84. 1600m A: 1) V Idhammar 4:36.25.
20.6 LIBERTY HILL, TX | Resultat
F18 3000m: 6) Svea Jones 05 12:05.26.
Anm: Att döma av videon från tävlingen är de officiella tiderna ca 3.3 s för bra. Dvs Sveas verkliga tid var ca 12:08.6m.
RESULTATBÖRSEN STÄNGD! | Resultat
I och med att den nya specialsajten för resultat och statistik - https://www.friidrottsstatistik.se/ - nu har etablerats stängdes 2020-06-10 resultatbörsen här på friidrott.se för vidare uppdatering efter ca tjugo års "tjänst" . Självklart kommer dock den gamla informationen att finnas kvar arkiverad. /alj
18.5 OREM, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6323, 2) Leif Arrhenius Spårvägen 6288.
9.5 OREM, UT
M Diskus: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 6114, 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 6108.
2.5 OREM, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6189, 2) Leif Arrhenius Spårvägen 5951.
25.4 OREM, UT
M Diskus: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 6008, 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 5948.
18.4 OREM, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6028, 2) Leif Arrhenius Spårvägen 5999.
14.3 SUMMERVILLE, SC | Resultat
P18 Diskus (1.61 kg): 13) David Thilén 05 Kville 3345.
11.3 JAMES ISLAND, SC
P18 Kula (5.45 kg): ... David Thilén 05 Kville 1033. Diskus (1.61 kg): ... D Thilén 3629. Spjut: ... D Thilén 2656.
7.3 LA JOLLA, CA | Resultat
K 800m A: 1) Astrid Rosvall Hässelby 2:09.36.
7.3 CHARLESTON, SC | Resultat
P18 Kula (5.44 kg): 17) David Thilén 05 Kville 1033.
7.3 SAN ANSELMO, CA | Resultat
F HS 600m A: 4) Emma Dunmire 04 1:48.82. 1500m A: 3) E Dunmire 5:17.27. Diskus: 19) E Dunmire 1323.
7.3 MOUNT BERRY, GA | Resultat
M Kula: 19) Benjamin Schoon 857. Spjut: 8) B Schoon 4054.
7.3 BERKELEY, CA | Resultat
K 100m A (+1.0): 8) Thea Möllerstedt Lund 13.72. 400mH: 3) T Möllerstedt 68.17.
6.3 RIVERSIDE, CA | Resultat
K 3000m: 2) Elin Brink Mölndal 9:37.84.
6.3 SARASOTA, FL | Resultat
P18 100m A (vind?): 1) Adam Landén 02 Helsingborg 11.34.
5.3 LAFAYETTE, LA | Resultat
F18 Stav: 1) Johanna Duplantis 02 Upsala 320.
5.3 NEW BRAUNFELS, TX | Resultat
P18 B 110mH B (vind?): 2) Ben Blomqvist 04 Örgryte 16.26. 300mH B: 2) B Blomqvist 45.48. Höjd: 4) B Blomqvist 167.
28-29.2 TAMPA, FL | Resultat
Dag 2
P18 200m h6 (-3.1): 1) Adam Landén 02 Helsingborg 23.23, f (-3.8): 3) A Landén 23.05. 400m h6: 1) A Landén 53.30.
28.2 FORT LAUDERDALE, FL | Resultat
F Kula (2.72 kg?): 2) Rowan Sundevall 07 Kalmar 727. Diskus (1.0 kg): 1) R Sundevall 1773. Spjut (600 g?): 1) R Sundevall 2700.
23.2 HOUSTON, TX | Resultat
M 10 km väg: 1) John Kingstedt Huddinge 31:24, 2) Otto Kingstedt Huddinge 32:29.
22.2 ST. CLOUD, FL | Resultat
P18 200m B (-1.8): 1) Adam Landén 02 Helsingborg 22.81.
22.2 BOERNE, TX | Resultat
P18 110mH B (vind?): 6) Benjamin Blomqvist 04 Örgryte 17.08. 300mH B: 5) B Blomqvist 45.12. Höjd B: 1) B Blomqvist 183.
22.2 SANTA BARBARA, CA | Resultat
K 800m A: 1) Astrid Rosvall Hässelby 2:10:52.
27.2 BOERNE, TX | Resultat
P18 400m: ... Ben Blomqvist 04 Örgryte 54.90. Höjd: 3) B Blomqvist 178.
15.2 LAKELAND, FL | Resultat
P18 200m A (+2.4): 3) Adam Landén 02 Helsingborg 21.89w. 400m A: 3) A Landén 49.97.
15.2 CLAREMONT, CA | Resultat
K 3000m A: -) Elin Brink Mölndal bröt.
8.2 APEX, NC | Resultat
P HS 1000m: 6) Viktor Idhammar 03 2:39.8m.
5.2 CARY, NC | Resultat
P HS 1600m: 1) Viktor Idhammar 03 4:29.7m.
25.1 WIMBERLEY, TX | Resultat
K 1600m: 5) Svea Jones 05 6:01.40.
25.1 FORT LAUDERDALE, FL | Resultat
M 60m B (-1.9): 6) Petrus Sundevall Kalmar 8.30. Kula: 1) P Sundevall 1110. Diskus: 1) P Sundevall 3691.Vikt: 1) P Sundevall 1648.
25.1 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
M 200m C (vind?): 1) Adam Landén 02 Helsingborg 22.78. 400m B: 1) A Landén 49.91.