Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Internationella mästerskap 2003

14.12 EDINBURGH, GBR (EM-JEM terräng) | Resultat
M 10.1 km terräng: 13) Claes Nyberg 31:36, 20) Mustafa Mohamed 31:47, 36) Erik Sjöqvist 32:12, 63) Oskar Käck 33:31, 67) Mats Granström 34:03, -) Kristian Algers bröt. Lag: 8) Sverige.

9.11 KVARNSVEDEN (NM-JNM terräng) | Resultat

4.10 VILAMOURA, POR (VM halvmarathon) | Resultat
M: 30) Mustafa Mohamed 1:04:14, 58) Claes Nyberg 1:07:12.

25-30.8 DAEGU, KOR (Universiaden) | Resultat
Dag 1
K 10000m: 10) Lisa Blommé 39:31.22.
Dag 2
K Kula: 6) Helena Engman 1599.
Dag 4
K Diskus
: 12) Maria Pettersson 5130.
Dag 6
K Halvmarathon: -) Lisa Blommé bröt.

23-31.8 SAINT-DENIS, FRA (VM) | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp: 1) Carolina Klüft 7.001 (13.18/+0.4 194 1419 22.98/+1.1 668/+1.0 4990 2:12.12) (Nordiskt rekord).
Dag 1
M 400m h7: 5) Jimisola Laursen 45.87. 3000mH h2: 9) Mustafa Mohamed 8:25.99. Höjd Q1: 2) Stefan Holm 229, 11=) Staffan Strand 220. Tresteg Q2: 1) Christian Olsson 1756/-0.2.
K Diskus Q2: 9) Anna Söderberg 5966.
Dag 2
K Tresteg Q2: 10) Camilla Johansson 1387/-0.2.
Dag 3
M Höjd f: 2) S Holm 232. Tresteg f: 1) C Olsson 1772/+0.2.
K 100mH h1 (0.0): 2) Susanna Kallur 12.98. Diskus f: 8) A Söderberg 6161.
Dag 4
M 400mH h3: 6) Mikael Jakobsson 49.40. Stav Q1: 4=) Patrik Kristiansson 570.
100mH s3 (0.0): 6) S Kallur 12.94. K Slägga Q1: 16) Cecilia Nilsson 6116.
Dag 5
M 200m h7 (+0.5): 1) Johan Wissman 20.54, q1 (+2.3): 4) J Wissman 20.59w. 400mH s1: 7) M Jakobsson 50.06.
Dag 6
M 200m s2 (+0.0): 8) J Wissman 20.66. 800m h8: 5) Rizak Dirshe 1:49.23. 5000m h1: 9) Erik Sjöqvist 13:55.89. 110mH h1 (+0.2): 1) Robert Kronberg 13.46, h3 (0.0): 3) Philip Nossmy 13.68. Stav f: 3) P Kristiansson 585.
Dag 7
M 110mH s1 (+0.4): 3) Robert Kronberg 13.60, 6) Philip Nossmy 13.72.
K 4x100m h3: -) Sverige (Susanna Kallur, Carolina Klüft, Jenny Kallur, Jenny Ljunggren) bröt. Höjd Q2: 1) Kajsa Bergqvist 193.
Dag 9:
Marathon: 16) Lena Gavelin 2:30:39, 26) Marie Söderström-Lundberg 2:32:27. Höjd f: 3) Kajsa Bergqvist 200.

2-3.8 REYKJAVIK, ISL (JNM-UNM mångkamp) | Resultat
M22 Tiokamp: 2) Johan Szabo 6.687 (11.47/+1.3 658w/+2.2 (638/+2.0) 1239 50.88 16.34/-2.3 3464 400 5325 4:42.07), 3) Christoffer Thomée 6.640 (12.01/+1.3 644/+1.6 1293 196 53.35 16.28/-2.3 3638 400 5366 4:43.68).
P19 Tiokamp: 1) Johnny Ulinder 6.535 (11.69/+0.2 648/+1.8 1228 184 49.95 16.43/-1.2 3558 390 4206 4:35.99), -) Tim Greneby bröt (bröt 100m).
P17 Tiokamp: 3) Samuel Lindén 6.769 (13.99/+1.3 4192 360 5195 36.62 12.02/-0.3 605w/+3.6 (-) 1385 193 3:00.10), 5) Jonatan Falk 6.563 (13.94/+1.3 3492 380 4294 37.31 11.87/-0.3 665w/+2.8 (-) 1536 169 3:00.56), -) Torbjörn Sörman bröt (13.97/+1.3 3990 370 5004 40.12).
F19 Sjukamp: 1) Marie Barenfeld 4.965 (15.19/-0.6 158 1252 26.72w/+3.0 536/-0.4 3919 2:29.97), 5) Johanna Höglund 4.357 (16.62/-0.6 164 978 27.08w/+3.0 510/+0.6 2816 2:30.62).
F17 Sjukamp: 8) Sofie Ström 3.672 (15.45/+0.7 151 994 25.89w/+2.8 499w/+2.5 (478/+1.0) 2419 X).

28-31.7 PARIS, FRA (European Youth Olympic Festival) | Resultat
Dag 1
P17 100m h1
(-0.2): 1) Per Strandquist 10.79, s1 (-1.4): 1) P Strandquist 10.87. 800m h3: 1) Mattias Claesson 1:52.36. 1500m h2: 9) Henning Tunek 4:02.11. 400mH (84.0) h3: 5) Henrik Astfors 56.71.
F17 100m h4 (-1.1): 1) Maria Teilman 11.99, s1 (+0.4): 2) M Teilman 11.91. 800m h1: 3) Jenny Holmroos 2:08.83. Stav Q1: 4) Sophie Larup 350. Längd Q1: 5) Emma Hansson 563/+0.2.
Dag 2
P17 100m f
(-0.4): 3) P Strandquist 10.89. 400m h2: 2) Joni Jaako 48.28. 3000m: 14) David Nilsson 9:00.08. 110mH h1 (-0.4): 7) P Strandquist 15.82. Längd Q2: 8) Michel Tornéus 692/-1.0. Diskus Q1: 9) Tommy Kristiansen 4505.
F17 100m f (-0.8): 4) M Teilman 12.09. 400m h3: 3) Emma Björkman 55.66. 1500m h1: 10) Pernilla Sävestrand 4:56.58. 100mH h1 (-0.9): 2) Johanna Sjöström 14.14, f (-0.6): 4) J Sjöström 14.10. Höjd Q1: 4) Ebba Jungmark 178. Kula Q2: 2) Carolina Hjelt 1356. Diskus: 8) C Hjelt 3901.
Dag 3
P17 200m h2
(+0.6): 1) Fredrik Johansson 21.91, s2 (+0.7): 3) F Johansson 21.95. 800m f: 3) M Claesson 1:51.18. Spjut Q1: 3) Pontus Thomée 5881. 4x100m h1: 2) Sverige (P Strandquist, F Johansson, M Tornéus, J Jaako) 42.53.
F17 200m h2 (-1.5): 5) Elin Lundqvist 25.25, s1 (+1.3): 7) E Lundqvist 25.09. 800m f: -) J Holmroos bröt. Stav f: 7) S Larup 350. Längd f: 9) E Hansson 576/-0.2. Kula f: 9) C Hjelt 1264. 4x100m h2: 1) Sverige (E Hansson, M Teilman, E Lundqvist, E Björkman) 46.79.
Dag 4
P17 200m f
(+1.1): 8) F Johansson 22.09. 400m f: 5) J Jaako 48.77. 2000mH: 13) D Nilsson 6:17.82. Längd f: 6) M Tornéus 702/+0.2. Spjut f: 12) P Thomée 4652. 4x100m f: 2) Sverige ( P Strandquist, F Johansson, M Tornéus, J Jaako) 42.25.
F17 400m f: 4) E Björkman 55.18. Höjd f: 7) E Jungmark 176. 4x100m f: 1) Sverige (E Hansson, M Teilman, E Lundqvist, E Björkman) 46.57.

24-27.7 TAMPERE, FIN (JEM19) | Resultat
Dag 1
P19 Höjd Q2:
1=) Linus Thörnblad 217, 7) Thomas Bipella 214. Kula Q1: 1) Magnus Lohse 1956.
F19 800m h2: 8) Elin Wiik 2:11.16, h3: 3) Charlotte Schönbeck 2:10.49. 100mH h1 (-1.1): 3) Jennie Nilsson 13.97. Tresteg Q: 11) Mfon Etim 1266/+0.2. Slägga Q1: 15) Emma Johannesson 5278. Q2: 9) Tracey Andersson 5516.
Dag 1-2
P19 Tiokamp:
1) Nicklas Wiberg 7.604 Svenskt juniorrekord (11.68/-0.4 685/+0.6 1451 205 49.56 15.89/-0.9 3858 400 6538 4:14.38), 7) Tobias Otterbring 7.320 (11.44/-0.5 664/+0.8 1571 184 49.91 15.32/0.0 4057 440 5072 4:20.40).
Dag 2
P19 400m h1:
5) Andreas Mokdasi 47.84, Stav Q: 8) Jesper Fritz 480. Kula f: 1) M Lohse 2028.
F19 100m h3 (-0.3): 4) Daniela Lincoln Saavedra 11.97. 400mH h2: 5) Jessica Samuelsson 59.85, h3: 3) Nuulu Ndiwabene 59.02.
Dag 3
P19 Höjd f
: 3) Linus Thörnblad 223, 6=) Thomas Bipella 215. Slägga Q1: 5) Pär Järlebrant 6760, Q2: 6) Robert Alneroth 6753.
F19 200m h1 (+0.6): 2) Jenny Ljunggren 23.82, h3 (+0.5): 3) Frida Claesson 23.75. Tresteg f: 8) M Etim 1298/-0.2. 4x400m h1: 2) SWE (N Ndiwabene, J Samuelsson, E Wiik, J Nilsson) 3:42.18.
Dag 4
P19 1500m:
3) Olle Walleräng 3:46.17. Stav f: 8=) J Fritz 4.80. Slägga: f 9) P Järlebrant 6695, 10) R Alneroth 6658.
F19 200m f (+1.6): 2) J Ljunggren 23.35 Svenskt juniorrekord, 6) F Claesson 23.75. Höjd: 3) Emma Green 186. Längd: 3) D Lincoln Saavedra 635/-1.1. 4x100m h1: 3) Sverige (Annika Andersson, J Ljunggren, M Etim, F Claesson) 45.74. f: 4) Sverige (A Andersson, J Ljunggren, D Lincoln Saavedra, F Claesson) 45.29. 4x400m f: 5) Sverige (N Ndiwabene, J Samuelsson, E Wiik, J Nilsson) 3:41.05.

17-20.7 BYDGOSZCZ, POL (JEM22) | Resultat
Dag 1
M22 100m h2
(0.0): 6) Pontus Nilsson 10.80. 300mH h1: 10) Erik Emilsson 8:51.43. Tresteg Q1: 10) Anton Andersson 1451/+0.9. Diskus Q1: 6) Staffan Jönsson 5314.
K22 100m h3 (-0.2): 5) Emmelie Barenfeld 11.72. 1500m h1: 13) Kajsa Haglund 4:28.05, h2: 7) Johanna Nilsson 4:15.95. Stav Q1: 1=) Kirsten Belin 415, 10=) Maria Rendin 380, Q2: 4) Linda Persson 415. Slägga Q1: 10) Marie Hilmersson 5443, 12) Rebecka Kvist 4795, Q2: -) Karin Engström X.
Dag 2
M22 200m h2
(+0.3): 1) Johan Wissman 20.72, h3 (+1.2): 2) Johan Engberg 21.22. 400m h3: 8) Thomas Nikitin 47.47. 110mH h2 (+0.5): 1) Philip Nossmy 13.70. Stav Q1: 10=) Fredrik Skoglund 515. Spjut Q1: 8) Gabriel Wallin 6830, Q2: 8) Magnus Arvidsson 6919.
K22 100mH h2 (-1.4): 3) Jenny Kallur 13.29, h4 (-0.1): 1) Susanna Kallur 12.97. Längd Q2: 3) Carolina Klüft 663/-0.1.
Dag 3
M22 4x100m h2:
4) Sverige (Peter Johansson, P Nilsson, J Wissman, J Engberg) 40.19.
K22 1500m f: 5) J Nilsson 4:13.64. 10000m: 8) Anna Rahm 34:18.46. 3000mH: 5) Ida Nilsson 10:00.27. Stav f: 5) K Belin 420, 7) L Persson 410. Längd: 1) C Klüft 686/+0.5.
Dag 4
M22 200m f
(+0.7): 3) J Wissman 20.43 Svenskt rekord, 4) J Engberg 20.83. 5000m: 15) Henrik Ahnström 14:50.11. 110mH s2 (+0.6): 2) P Nossmy 13.60, f (+0.6): 2) P Nossmy 13.50. 4x100m f: 4) Sverige (P Nossmy, P Nilsson, J Wissman, J Engberg) 39.64.
K22 100mH s1 (-0.2): 1) S Kallur 13.02, s2 (+1.2): 3) J Kallur 13.14, f (+1.0): 1) S Kallur 12.88, 6) J Kallurr 13.15.

9-13.7 SHERBROOKE, CAN (UVM17) | Resultat
Dag 2
P17 Slägga
(5.0 kg) Q2: 5) Stefan Kvist 6041.
Dag 3
P17 Slägga
(5.0 kg) f: 9) S Kvist 6291.
Dag 4
F17 Slägga:
6) Annika Hjelm 5465.

2-13.7 CAROLINA, PUR (Veteran-VM) | Resultat

13-15.6 LAHTI, FIN (Stora VNM) | Resultat

14-16.3 BIRMINGHAM, GBR (IVM) | Resultat

5-9.3 SAN SEBASTIÁN, ESP (IVEM) | Resultat

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2003

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!