Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Övriga svenska långlopp 2003

31.12 MALMÖ (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 GÖTEBORG (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 VALLENTUNA (Nyårsloppet) | Resultat

31.12 ANDERSTORP (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 OLOFSTRÖM (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 KALMAR (Kalmar Sylvesterlopp) | Resultat

13.12 ODENSBACKEN (Lucialoppet) | Resultat

13.12 VISBY (Lucialoppet) | Resultat

13.12 SÖDRA SANDBY (Lucialoppet) | Resultat

13.12 BOVALLSTRAND (Lucia Marathon) | Resultat

6.12 NORRTÄLJE (Bore Cup 1) | Resultat

22.11 STOCKHOLM (Snömilen) | Resultat

1.11 ÖREBRO (Kilsbergsleden) | Resultat

1.11 UPPSALA (Granebergsvarvet) | Resultat

1.11 GÖTEBORG (Finalloppet) | Resultat

1.11 KVARNSVEDEN (Vintermarathon) | Resultat

1.11 KVARNSVEDEN (Vintervarvet) | Resultat

26.10 BARA (Yddingeloppet) | Resultat

26.10 SKÖVDE (Billingehusloppet) | Resultat

25.10 HOGDAL-NORDBY (E6-loppet) | Resultat

25.10 STOCKHOLM (Tjur Ruset) | Resultat

19.10 ÖREBRO (Karlslundsloppet) | Resultat

19.10 HÄSSELBY (Hässelbyloppet) | Resultat

18.10 SÄVEDALEN (Sävedalsloppet) | Resultat

18.10 VÄXJÖ (Växjö Marathon) | Resultat

12.10 ESLÖV (Eslövsloppet) | Resultat

12.10 SÅGMYRA (Hackmora Bergslopp) | Resultat

11.10 ÅNNABODA (DM terräng) | Resultat

11.10 FALKÖPING (Mössebergslunken) | Resultat

11.10 UMEÅ (Umemaran) | Resultat

11.10 KVARNSVEDEN (NM-test) | Resultat

11.10 GÖTEBORG (Göteborg Maraton) | Resultat

7.10 VÄNGE (Vängeloppet) | Resultat

5.10 VALBO (Godisterrängen) | Resultat

5.10 TULLINGE (Lilla Tullinge-Tumbaloppet) | Resultat

26-28.9 LIDINGÖ (Lidingöloppet) | Resultat

23.9 MARKARYD (Markarydsstafetten) | Resultat

21.9 SUNDBYBERG (Sundbybergsterrängen) | Resultat

21.9 LJUNGBY (Sunnerboloppet) | Resultat

21.9 HELSINGBORG (Öresundsloppet) | Resultat

21.9 GÄVLE (DM terräng) | Resultat

21.9 SKÖVDE (Hagenloppet) | Resultat

20.9 VÄNERSBORG (Skräcklanmaran) | Resultat

20.9 FALSTERBO (Skanör-Falsterbo Runt) | Resultat

20.9 KARLSTAD (Tjurruset) | Resultat

14.9 UMEÅ (Umemilen) | Resultat

13.9 KARLSTAD (Karlstad Halvmarathon) | Resultat

13.9 NORA (Norasjön Runt) | Resultat

13.9 GÖTEBORG (Hisingsrundan) | Resultat

13.9 ÅTVIDABERG (Bysjöloppet) | Resultat

13.9 STOCKHOLM (Bellmanstafetten) | Resultat

6.9 STOCKHOLM (S:t Eriksloppet) | Resultat

6.9 BROMÖLLA (Bromölla Marathon) | Resultat

31.8 KNUTBY (Kolarmora Marathon) | Resultat

31.8 STOCKHOLM (Tjejmilen) | Resultat

31.8 JÄRNA (Järnaloppet) | Resultat

30.8 SÖDERKÖPING (Söderköpings Stadslopp) | Resultat

30.8 JÖNKÖPING (Jönköpings Stadslopp) | Resultat

30.8 TRELLEBORG (Trelleborgsloppet) | Resultat

30.8 BORÅS (Nya Knalleloppet) | Resultat

27.8 MALMÖ (Blodomloppet) | Resultat

25.8 HUDDINGE (Huddingemilen) | Resultat

24.8 OSBY (Osby Miniton) | Resultat

24.8 OLOFSTRÖM (Järnvägsloppet) | Resultat

23.8 STRÖMSUND (Vattudalsmaran) | Resultat

23.8 LILLA EDET (Edet Runt) | Resultat

23.8 SKÖLDINGE (Sköldingevarvet) | Resultat

23.8 SÖDERTÄLJE (Brolöpet) | Resultat

23.8 HELSINGBORG (Tjejpärlan) | Resultat

23.8 VÄSTERÅS (Midnattsloppet) | Resultat

23.8 VALLENTUNA (Vallentuna Flås) | Resultat

22.8 VETLANDA (VP-milen) | Resultat

21.8 ÖREBRO (Blodomloppet) | Resultat

20.8 JÖNKÖPING (Blodomloppet) | Resultat

16.8 STOCKHOLM (Midnattsloppet) | Resultat

16.8 HÖRNEFORS (Hörneforsrundan) | Resultat

10.8 LANDSKRONA (Landskrona Marathon) | Resultat

10.8 LANDSKRONA (Landskrona Halvmarathon) | Resultat

10.8 LANDSKRONA (Landskrona Kvartsmarathon) | Resultat

9.8 GÖTEBORG (EM-loppet) | Resultat

9.8 NORDINGRÅ (Höga Kusten Marathon) | Resultat

9.8 OXELÖSUND (Oxelöloppet) | Resultat

9.8 SÄFFLE (Säffle Marathon) | Resultat

26.7 ÖSTERGARN (Östergarn Marathon) | Resultat

26.7 MOTALA (Baltzarloppet) | Resultat

23-26.7 AMMARNÄS-VÄNNÄSBY (Vindelälvsloppet) | Resultat

19.7 LÖTTORP (Ölands Marathon) | Resultat

18.7 TROLLHÄTTAN (Kraftprovet) | Resultat

15.7 BORGHOLM (Victorialoppet) | Resultat

12.7 VARBERG (Varbergsloppet) | Resultat

12.7 LÖTTORP (Hornsjön Runt) | Resultat

9-12.7 TRONDHEIM, NOR-ÖSTERSUND (St Olafsloppet) | Resultat

8.7 YSTAD (Munkloppet) | Resultat

7.7 HOVA (Riddarsprånget) | Resultat

5.7 KRISTIANOPEL (Kustmaran) | Resultat

3.7 NORRTÄLJE (Roslagsnatta) | Resultat

2.7 HÖRBY (Hörby Marknadslopp) | Resultat

28.6 STRÖMSTAD (Strömstadmilen) | Resultat

27.6 TROSA (Trosa Stadslopp) | Resultat

20.6 TORSBY (Borejoggen) | Resultat

15.6 STOCKHOLM (Stockholm Mini Marathon) | Resultat

14.6 TIMMERSDALA (Nattaspringet) | Resultat

14.6 STOCKHOLM (Stockholm Marathon) | Resultat

9.6 KVARNTORP (Konst på Hög-loppet) | Resultat

8.6 PEPPARHOLM, DEN - MALMÖ (Broloppet) | Resultat

5.6 LINKÖPING (Blodomloppet) | Resultat

4.6 GÖTEBORG (Blodomloppet) | Resultat

31.5 HAMMARSTRAND-BERGEFORSEN (Indalsledenloppet) | Resultat

31.5 LANDSKRONA (Hildesborgsloppet) | Resultat

31.5 HANASKOG (Hanaskog Runt) | Resultat

31.5 KARLSTAD (Karlstad Stadslopp) | Resultat

31.5 ÄNGELHOLM (Änglamilen) | Resultat

30.5 EKSJÖ (Eksjö Stadslopp) | Resultat

30.5 KARLSTAD (Karlstad Minilopp) | Resultat

29.5 UPPSALA (Maja Gräddnosloppet) | Resultat

29.5 GENARP (Klintenloppet) | Resultat

29.5 ÖRBYHUS (Ottarsloppet) | Resultat

29.5 VIMMERBY (Vimmerbyloppet) | Resultat

29.5 SKELLEFTEÅ (Tjejloppet) | Resultat

29.5 SKELLEFTEÅ (Tjejloppet) | Resultat

28.5 VÄSTERÅS (Grabbhalvan) | Resultat

27.5 SIMRISHAMN (Tjejknäcken) | Resultat

27.5 FINSPÅNG (Gatloppet) | Resultat

24.5 HJO (Grönköpingsloppet) | Resultat

24.5 MARKARYD (England Runt) | Resultat

24.5 STOCKHOLM (Kungsholmen Halvmarathon) | Resultat
Preliminära resultat

24.5 BROMMA (Tolvanloppet) | Resultat

23.5 AVESTA (Karnevalsloppet) | Resultat

23.5 HULTSFRED (Strandmilen) | Resultat

22.5 HÖLLVIKEN (22 maj-loppet) | Resultat

21.5 HUDIKSVALL (Blodomloppet) | Resultat

18.5 BORENSBERG (Kanallöpet) | Resultat

18.5 GÖTEBORG (Lilla Göteborgsvarvet) | Resultat
Preliminär

17.5 GÖTEBORG (GöteborgsVarvet) | Resultat

17.5 FELLINGSBRO (Käglanloppet) | Resultat

17.5 UMEÅ (Campus Campen) | Resultat

17.5 STOCKHOLM (Dagbladsstafetten) | Resultat

17.5 LULEÅ (Luleå Stadsmara) | Resultat

17.5 LUDVIKA (Ludvika Stadslopp) | Resultat

15.5 STOCKHOLM (Stockholmsloppet) | Resultat

13.5 JÖNKÖPING (Grabbhalvan) | Resultat

11.5 SOLLENTUNA (Rösjöloppet) | Resultat

11.5 HELSINGBORG (Springtime) | Resultat

10.5 LUND (Lundaloppet) | Resultat

10.5 FÄRJESTADEN (Ölands Kyrkstafett) | Resultat

10.5 ÄLVÄNGEN (Älvängenloppet) | Resultat

10.5 NÄSHULTA (Näshulta Halvmaraton) | Resultat

10.5 IGGESUND (DM halvmarathon) | Resultat

10.5 MARIESTAD (Springtime) | Resultat

10.5 VÄRNAMO (Wärnamo Kvartsmarathon) | Resultat

10.5 SOLLENTUNA (Coop Forum Loppet) | Resultat

10.5 SOLLENTUNA (Rösjöstafetten) | Resultat

10.5 ARVIKA (Arvika Maraton) | Resultat

10.5 ÖSTHAMMAR (Stadsloppet) | Resultat

10.5 VÄNNÄS (Vännäs Halvmarathon) | Resultat

8.5 LÅNGBRO (Parkstafetten) | Resultat

8.5 NORRKÖPING (Grabbhalvan) | Resultat

7.5 BORLÄNGE (Älvloppet 1) | Resultat

7.5 BORÅS (Grabbataget & Tösarännet) | Resultat

6.5 GLIMÅKRA (Sparbanksloppet) | Resultat

4.5 VARBERG (Friskusloppet) | Resultat

3.5 VEDEVÅG (Wedevågsloppet) | Resultat

3.5 GÄVLE (Gävle Halvmarathon) | Resultat

3.5 KVARNSVEDEN (Spring i benen) | Resultat

3.5 LULEÅ (Vårlöpet) | Resultat

1.5 BRÅLANDA (SK Grananloppet) | Resultat

1.5 DANDERYD (Danderydsloppet) | Resultat

29.4 ENHÖRNA (JDM-UDM terräng) | Resultat

27.4 HUSKVARNA (Landsjön Runt) | Resultat

27.4 LILLA EDET (Öresjö Marathon) | Resultat

27.4 HUDDINGE (Kvantumjoggen) | Resultat

27.4 MÅLILLA (Vårstafetten) | Resultat

27.4 BRÅLANDA (DM terräng) | Resultat

27.4 YSTAD (Ystadterrängen) | Resultat

27.4 UPPSALA (Slottsstafetten) | Resultat

26.4 JAKOBSBERG (Kvarnloppet) | Resultat

26.4 LERUM (Lerumsloppet) | Resultat

26.4 KUNGSBACKA (Kungsbackaloppet) | Resultat

26.4 SÖDRA SANDBY (Skrylleloppet) | Resultat

26.4 KUMLA (Kumla Stadslopp) | Resultat

26.4 LINKÖPING (DM terräng) | Resultat

26.4 VILSTA (Vilstaloppet) | Resultat

26.4 NYBRO (DM terräng) | Resultat

26.4 HÖGBO (DM terräng) | Resultat

24.4 SOLLENTUNA (Turebergsstafetten) | Resultat

23.4 KUNGÄLV (DM terräng) | Resultat

22.4 TROLLHÄTTAN (Dubbelklivet) | Resultat

21.4 ALVESTA (Forsdalarundan) | Resultat

21.4 ENHÖRNA (Påsksmällen) | Resultat

21.4 ODENSBACKEN (Sandvadsterrängen) | Resultat

18.4 SÖLVESBORG (Ryssbergsloppet) | Resultat

13.4 ROSLAGSBRO (Roslagsbroloppet) | Resultat

13.4 HALMSTAD (Galgbergsloppet) | Resultat

13.4 VALLENTUNA (DM terräng) | Resultat

13.4 TROLLHÄTTAN (TIF-terrängen) | Resultat

12.4 KUMLA (DM terräng) | Resultat

12.4 ANGERED (Angeredsloppet) | Resultat

12.4 VÄNGE (DM terräng) | Resultat

12.4 MALMÖ (Heleneholms Marathon) | Resultat

9.4 ÄRLA (DM terräng) | Resultat

6.4 HELSINGBORG (Ramlösaloppet) | Resultat

6.4 RÅNÄS (Brukslunken) | Resultat

6.4 FLOBY (DM terräng) | Resultat

5.4 KALMAR (Skälbyloppet) | Resultat

5.4 GÄVLE/Hemlingby (Gästriklands terrängserie 1) | Resultat

5.4 PARTILLE (Kvibergsloppet) | Resultat

5.4 ÖREBRO (Startmilen) | Resultat

1.5 VÄXJÖ (Växjöloppet) | Resultat

30.3 KARLSHAMN (Marsloppet) | Resultat

30.3 YSTAD (DM terräng) | Resultat

29.3 LJUNGBY (Annelundsrundan) | Resultat

16.3 SUNDBYBERG (Två Sjöar Runt) | Resultat

9.3 MALMÖ (Heleneholms cross) | Resultat

8.3 NORRTÄLJE (Bore Cup 4) | Resultat

8.3 KÅLLERED (Kålle Marathon) | Resultat

2.3 TRELLEBORG (Cross i Albäcksskogen) | Resultat

8.2 GÄVLE (Bore Cup 3) | Resultat

11.1 ÖSTHAMMAR (Bore Cup 2) | Resultat

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2003

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!