Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Svenskar i USA - inne 2003

14-15.3 FAYETTEVILLE (NCAA div 1) | Resultat
Dag 1
M 400m h1:
3) Mikael Jakobsson Örebro 47.09.
K 800m h1: 3) Lena Nilsson Täby 2:08.59. 1 mile h1: 1) Johanna Nilsson Högby 4:38.44.
Dag 2
K 800m f:
1) L Nilsson 2:05.13. 1 mile f: 1) J Nilsson 4:32.49 Svenskt inomhusrekord. 3000m: 13) L Nilsson 9:30.73.

14-15.3 ROXBURY, MA (NCAA div 2) | Resultat
Dag 1
K 400m h1:
3) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 56.01.
Dag 2
M Kula:
4) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1680.
K 400m B: 2) S Hildenborg 55.43. 5000m: 10) Lisa Blommé Flemingsberg 17:18.04. Höjd: 14) Alice Bergström Råby-Rekarne 162.

8.3 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana!
M 400m A: 3) Mikael Jakobsson Örebro 46.35.
K 1 mile: 1) Kajsa Haglund Heleneholm 4:44.34.

8.3 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana!
M 800m: 9) Jan Olszowy 1:51.63. 3000m: 12) Erik Emilsson Malmö 8:12.83, 19) Anders Johansson Eksjö Södra 8:36.87.
K 800m: 1) Lena Nilsson Täby 2:04.67. 1 mile: 1) L Nilsson 4:33.41 (sprang 800m-loppet ca två timmar efter majlloppet).

8-9.3 BOSTON, MA | Resultat
Dag 1
M Längd:
12) Magnus Åhlén IF Göta 690. Vikt (35 pund): 9) Anders Constantin Orient 1730. Femkamp: 4) Rajne Svenssohn 3.640 (grenresultat saknas).
Dag 2
M Kula:
13) A Constantin 1513.

8-9.3 ROXBURY, MA | Resultat
Dag 1
K Längd:
16) Jessica Palm IF Göta 548. Kula: 26) Karin Larsson Garphyttan 1269. Femkamp: 7) K Larsson 3.284 (grenresultat saknas).

7-8.3 POCATELLO, ID | Resultat
Dag 1
K Stav:
4) Michelle Railsback 358.
Dag 2
M Kula:
-) Daniel Arrhenius Spårvägen X.
K 55mH: 1) M Railsback 8.25.

7-8.3 MOSCOW, ID | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 1
K 400m:
2) Louise Åkesson KA2 57.35.
Dag 2
K 60mH:
2) L Åkesson 9.05. Längd: 5) L Åkesson 514.

6-8.3 JOHNSON CITY, TN (NAIA) | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 1
K Femkamp:
1) Annette Ekberg Lidingö 3.501 (8.42/55mH 160 1121 549 2:38.71).
Dag 2
M 1000m h1:
4) Mikael Larsson Sävedalen 2:32.82.
K 55mH h3: 2) A Ekberg 8.67, s2: 6) A Ekberg 8.66. Längd: 7) A Ekberg 548.

1.3 BLACKSBURG, VA | Resultat
M Kula: 1) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1830.
K 400m D: 1) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 56.42. Höjd: 8=) Alice Bergström Råby-Rekarne 165.

1.3 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana!
M 800m: 1) Jan Olszowy Spårvägen 1:50.40.

1-2.3 JONESBORO, AR | Resultat
Dag 1
K 3000m.
10) Therese Forsberg Heby 10:24.42. Höjd: 3) Emma Allvin Gefle 167.

1.3 KEARNS, UT | Resultat
P18 Kula (5.44 kg): 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1715. Vikt (25 pund): 1) L Arrhenius 2321.

1-2.3 CHAMPAIGN, IL | Resultat
Dag 1
M 200m h4:
2) Mikael Jakobsson Örebro 21.83. 400m h1: 1) M Jakobsson 48.42.
Dag 2
M 200m B:
4) M Jakobsson 21.99, 400m B: 1) M Jakobsson 47.52.

1-2.3 HANOVER, NH | Resultat
Dag 1
K 800m h?:
?) Anna-Marie Allander Tyresö 2:24.89. Längd: 3) Helena Rönner Ullevi 555.
Dag 2
K Tresteg:
1) H Rönner 1263.

1-2.3 BLOOMINGTON, IND | Resultat
Dag 1
K 600m h1:
3) Andrea Geurtsen Upsala 1:34.12.
Dag 2
K 600m f:
-) A Geurtsen ej start?. Vikt (20 pund): 16) Marie Hilmersson Hässelby 1627.

28.2-1.3 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 1
K 1 mile h1:
5) Marie Nilsson IF Göta 5:00.30.
Dag 2
K 3000m:
11) M Nilsson 9:57.94.

28.2-1.3 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
Dag 1
M 800m h1:
6) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 1:56.07.
Dag 2
M Kula:
3) Daniel Arrhenius Spårvägen 1764.

28.2 NEW YORK, NY | Resultat
M Kula: 4) Anders Constantin Orient 1552.

28.2-1.3 CHADRON, NE | Resultat
Dag 1
K 5000m:
2) Lisa Blommé Flemingsberg 17:25.61.
Dag 2
K 3000m:
4) L Blommé 9:59.13.

28.2-2.3 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 2
M 800m h1:
6) Joakim Daun Gotland 1:52.26. 1 mile h2: 6) Philip Aagaard Spårvägen 4:13.86.
Dag 3
M 5000m:
-) P Aagaard bröt.

28.2-1.3 NAMPA, ID | Resultat
Dag 1
K 800m h2:
5) Marie Norrman Råby-Rekarne 2:25.03. 60mH h2: 5) Sara Gelin Enköping 9.02. Tresteg: 7) S Gelin 1184.
Dag 2
K Höjd:
3) M Norrman 169. Längd: 4) S Gelin 567.

28.2-1.3 NAMPA, ID | Resultat
Dag 1
M 1 mile h2:
4) Stefan Malmqvist Hässelby 4:16.56. Vikt (35 pund): 8) Staffan Jönsson Heleneholm 1683.
Dag 2
M 1 mile f:
6) S Malmqvist 4:16.48. Kula: 4) S Jönsson 1583.

28.2-1.3 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 1
K 55m h2:
6) Michelle Railsback 7.38. 200m h2: 2) M Railsback 25.43. 800m h2: 1) Johanna Nilsson Högby 2:13.30. 55mH h2: 2) M Railsback 8.20. Stav: 3) M Railsback 370. Längd: 6) M Railsback 548.
Dag 2
M 1 mile:
3) Henrik Ahnström Brittatorp 4:14.77. 3000m: 6) H Ahnström 8:43.81.
K 200m B: 2) M Railsback 25.39. 800m: 1) J Nilsson 2:11.46. 1 mile: 1) J Nilsson 5:04.00. 55mH f: 8) M Railsback 8.24.

22.2 RIVERDALE, NY | Resultat
M 55m h1: 2) Magnus Åhlén IF Göta 6.67, h2: 1) Henrik Åkeblom Luleå 6.70, A: 1) M Åhlén 6.58, B: 4) H Åkeblom 6.73. 200m E: 1) H Åkeblom 23.97. 55mH h1: 3) Nils Pettersson IF Göta 8.24, B: 3) N Pettersson 8.36. Höjd: 4=) M Åhlén 186, 6) Rajne Svenssohn IF Göta 176. Stav: 1=) N Pettersson & R Svenssohn 365. Längd: 8) N Pettersson 629, -) M Åhlén X. Tresteg: 5) M Åhlén 1396. Kula: 1) Anders Constantin Orient 1517, 9) R Svenssohn 1345. Vikt (35 pund): 3) A Constantin 1797.

22.2 RIVERDALE, NY | Resultat
K 55m h4: 1) Charlotte Nordh IF Göta 7.39, A: 3) C Nordh 7.38. 200m A: 3) C Nordh 26.90. 400m B: -) C Nordh diskv (tjuv). 55mH h1: 1) Jana Cagin Hässelby 8.66, A: 2) J Cagin 8.59. Höjd: 2) Karin Larsson Garphyttan 158. Stav: 2) K Larsson 290. Längd: 1) J Cagin 554, 4) K Larsson 523. Tresteg: 2) K Larsson 1134, 7) J Cagin 1023. Kula: 1) K Larsson 1378. Vikt (20 pund): 6) K Larsson 1254.

22.2 NORMAN, OK | Resultat
K 200m: 17) Emma Allvin Gefle 29.28. 400m: 2) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 57.14. 3000m: 1) Marie Nilsson IF Göta 10:05.20. Höjd: 13) E Allvin 160. Längd: -) E Allvin X.

22.2 SIOUX CENTER, IA | Resultat
M 1000m: 3) Stefan Petersen Heleneholm 2:34.38.
K 55mH h1: 1) Annette Ekberg Lidingö 8.48, f: 1) A Ekberg 8.46. Höjd: 5=) A Ekberg 152. Längd: 2) A Ekberg 551. Tresteg: 5) A Ekberg 1078.

21.2 POCATELLO, ID | Resultat
K 55m: 2) Michelle Railsback 7.28, X: 2) M Railsback 7.34. 55mH: 1) M Railsback 8.10, X: 2) M Railsback 8.20. Stav: 3) M Railsback 376. Längd: 1) M Railsback 553.

21-22.2 NAMPA, ID | Resultat
Dag 1
M 3000m:
9) Erik Emilsson Malmö 8:29.07.
K 800m h1: 1) Lena Nilsson Täby 2:10.20.
Dag 2
M 1 mile:
4) E Emilsson 4:10.41.
K 800m f: 1) L Nilsson 2:05.15.

21.2 KEARNS, UT | Resultat
OBS: Överlång bana!
M 800m A: 6) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 1:50.51.

21-22.2 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 1
M 400m h4:
3) Johan Hed Mölndal 49.98.
K 1 mile h3: 1) Kajsa Haglund Heleneholm 5:06.41.
Dag 2
M Kula:
10) Johan Persson Falun 1479, 14) David Johansson Ludvika 1440.
K 1 mile f: 1) K Haglund 4:49.71. 3000m B: 1) K Haglund 10:21.45.

21.2 CHARLESTON, IL | Resultat
K Höjd: 1) Lisa Hannula Gefle 163, 2) Marie Rosengren Gefle 158.

20.2 PROVO, UT | Resultat
M Kula: 1) Daniel Arrhenius Spårvägen 1724.
K Kula: 13) Izabel Savic IF Göta 1158.

15.2 LINCOLN, NE | Resultat
M 800m: 6) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 1:52.51. Kula: 3) Daniel Arrhenius Spårvägen 1720.

15.2 GOLDEN, CO | Resultat
K 3000m: 1) Lisa Blommé Flemingsberg 10:23.35.

15.2 HOUSTON, TX | Resultat
K 60m h6: 2) Sara Gelin Enköping 7.99. 60mH h4: 1) S Gelin 8.94, f: 5) S Gelin 8.89. Längd: 7) S Gelin 569.

15.2 CAMBRIDGE, MA | Resultat
K Längd: 1) Helena Rönner Ullevi 564. Tresteg: 1) H Rönner 1166.

15.2 LOS ANGELES, CA | Resultat
M 1 mile: 4) Erik Emilsson Malmö 4:15.28.

14.2 LINCOLN, NE | Resultat
K 60mH h3: 3) Annette Ekberg Lidingö 9.32. Höjd: 12) A Ekberg 154. Längd: 7=) A Ekberg 534.

14-15.2 PLAINFIELD, IN | Resultat
K Vikt (20 pund): 5) Marie Hilmersson Hässelby 1658.

14.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana!
M 1 mile: 3) Henrik Ahnström Brittatorp 4:18.16.

14.2 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
M 1 mile A: 8) Philip Aagaard Spårvägen 4:12.37. Kula A: 4) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1760.
K 400m E: 3) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 56.29. 1 mile A: 2) Kajsa Haglund Heleneholm 4:49.82. Höjd: 16=) Alice Bergström Råby-Rekarne 160.

14-15.2 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 2
M 800m A:
7) Jan Olszowy Spårvägen 1:51.56. 1 mile B: 5) Stefan Malmqvist Hässelby 4:11.58.
K 800m B: 4) Petra Forsberg Heby 2:13.15. 1 mile A: 1) Johanna Nilsson Högby 4:38.55, B: 4) Marie Nilsson IF Göta 4:59.57. 3000m B: 5) Therese Forsberg Heby 10:14.56.

14-15.2 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1
M Stav B:
-) Nils Pettersson IF Göta X. Längd B: -) Magnus Åhlén IF Göta X. Kula B: 8) Anders Constantin Orient 1526. Vikt (35 pund) B: 6) A Constantin 1678.
K 400m h3: 3) Andrea Geurtsen Upsala 57.82. Tresteg B: -) Karin Larsson Garphyttan X. Kula B: 4) K Larsson 1360.
Dag 2
M 800m A:
9) Joakim Daun Gotland 1:53.33.
K 60m B h7: 4) Jessica Palm IF Göta 7.86, h8: 5) Charlotte Nordh IF Göta 8.11. 60mH B h1: 6) Jana Cagin Hässelby 9.46, h5: 7) K Larsson 10.11.

13-15.2 POCATELLO, ID | Resultat
Dag 1
P18 Vikt
(25 pund): 2) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 2204.
Dag 3
P18 Kula
(5.46 kg): 3) L Arrhenius 1849.

8.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana!
M 3000m: 3) Henrik Ahnström 8:38:74.
K 1 mile: 1) Johanna Nilsson Högby 4:48.29. 60mH h3: 5) Emma Allvin Gefle 10.27. Höjd: 2) E Allvin 160. Längd: 14) E Allvin 485.

8.2 NAMPA, ID | Resultat
M 1 mile: 2) Erik Emilsson Malmö 4:16.10. Kula: 17) Staffan Jönsson Heleneholm 1522. Vikt (35 pund): 9) S Jönsson 1689.

8.2 LINCOLN, NE | Resultat
M 400m A: 2) Mikael Jakobsson Örebro 46.91. 1000m: 4) Philip Aagaard Spårvägen 2:28.38.
Anm: Det VAR doserad bana!

8.2 LEXINGTON, KY | Resultat
OBS: Överlång bana!
M 800m A: 8) Joakim Daun Gotland 1:52.91.

8.2 HOUSTON, TX | Resultat
M Kula: 11) Johan Persson Falun 1495, 18) David Johansson Ludvika 1406.

8.2 CHAMPAIGN, IL | Resultat
K Kula: 4) Marie Hilmersson Hässelby 1262. Vikt (20 pund): 1) M Hilmersson 1718.

8.2 PRINCETON, NJ | Resultat
K 800m A: 7) Anna-Marie Allander Tyresö 2:25.57.

7-8.2 MOSCOW, ID | Resultat
OBS: Överlång bana
Dag 2
K 200m B:
1) Louise Åkesson KA2 26.28. 60mH: 1) L Åkesson 9.16, X: 2) L Åkesson 9.25.

7.2 RIVERDALE, NY | Resultat
M Kula: 3) Anders Constantin Orient 1514. Vikt (35 pund): 7) A Constantin 1625.
K Kula: 3) Karin Larsson Garphyttan 1362.

7-8.2 POCATELLO, ID | Resultat
Dag 1
K Stav:
2=) Michelle Railsback 350.
Dag 2
M 1 mile A:
6) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 4:19.14. Kula: 2) Daniel Arrhenius Spårvägen 1697. Vikt (35 pund): -) D Arrhenius X.
K 55mH h4: 2) M Railsback 8.36, A: 3) M Railsback 8.22. Längd: 3) M Railsback 543.

7.2 LUBBOCK, TX | Resultat
OBS: Överlång bana
M 1 mile: 2) Jacob Cedertun Eksjö Södra 4:20.19. 3000m: 5) J Cedertun 9:00.90. Kula: 1) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1811.
K 55m B: 5) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 7.39. 200m B: 1) S Hildenborg 24.95, G: 2) Alice Bergström Råby-Rekarne 26.67. Höjd: 1) A Bergström 169. Kula: 8) A Bergström 1182.

7.2 SIOUX CENTER, IA | Resultat
M 400m B: 3) Stefan Petersen Heleneholm 53.31.

2.2 NASHVILLE, TN | Resultat
K Höjd: 2) Marie Rosengren Gefle 162, 3=) Lisa Hannula Gefle 157.

2.2 PARK RIDGE, IL
K Stav: 1) Hanna-Mia Persson Kalmar 420.

1.2 NEW YORK, NY | Resultat
M 60m h3: 3) Henrik Åkeblom Luleå 7.27. 200m C: 3) Magnus Åhlén IF Göta 22.82. Stav: 2) Nils Pettersson IF Göta 420. Längd: 2) M Åhlén 729, 14) N Pettersson 588. Tresteg: 5) M Åhlén 1390. Kula: 5) Anders Constantin Orient 1497.
K 60m h1: 1) Jessica Palm IF Göta 7.82, f: 7) J Palm 7.80. 200m D: 4) Charlotte Nordh IF Göta 26.54. Stav: 2) Karin Larsson Garphyttan 290. Längd: 2) J Palm 577. Tresteg: -) K Larsson X. Kula: 5) K Larsson 1295.

1.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana!
M 1 mile: 4) Henrik Ahnström Brittatorp 4:22.85.
K 800m: 1) Johanna Nilsson Högby 2:11.13.

1.2 CHAMPAIGN, IL | Resultat
K Kula: 7) Marie Hilmersson Hässelby 1271. Vikt (20 pund): 3) M Hilmersson 1655.

1.2 NAMPA, ID | Resultat
M 800m A: -) Jan Olszowy Spårvägen diskv (enl uppgift upphävdes dock diskningen senare och Jan återinsattes som segrare på ca 1:51.8). Kula: 4) Daniel Arrhenius Spårvägen 1676. Vikt (35 pund): 4) Staffan Jönsson Heleneholm 1718.

1.2 CAMBRIDGE, MA | Resultat
K 60mH h?: ?) Helena Rönner Ullevi 9.31, f: -) H Rönner ej start. Längd: 1) H Rönner 546

1.2 STORM LAKE, IA | Resultat
M 1000m A: 1) Stefan Petersen Heleneholm 2:35.04.

1.2 JÖNKÖPING (UDM10-12) | Resultat

1.2 POCATELLO, ID | Resultat
K 200m: ?) Michelle Railsback 25.41. 55mH h?: ?) M Railsback 8.43, B: 1) M Railsback 8.25. Stav: 1) M Railsback 381.

1.2 NORMAN, OK | Resultat
K 800m: 8) Marie Norrman Råby-Rekarne 2:23.37. Höjd: 5) M Norrman 168.

1.2 HOUSTON, TX | Resultat
K 1 mile: 3) Kajsa Haglund Heleneholm 5:00.12, 12) Lisa Haglund Heleneholm 5:19.23.

1.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana!
M 3000m: 26) Erik Emilsson Malmö 8:16.48.
K 3000m: 3) Lena Nilsson Täby 9:13.55.

31.1 BATON ROUGE, LA | Resultat
M 800m B: 1) Stefan Malmqvist Hässelby 1:57.51. Kula: 6) Johan Persson Falun 1496, -) David Johansson Ludvika X.
K 60mH h4: 2) Sara Gelin Enköping 8.90, f: 5) S Gelin 8.86. Tresteg: 6) S Gelin 1186.

31.1 RIVERDALE, NY | Resultat
M Vikt (35 pund): 9) Anders Constantin Orient 1671. Femkamp (grenresultat saknas): 1) Rajne Svenssohn IF Göta 3.727, 10) Nils Pettersson IF Göta 1.749.
K Vikt (20 pund): 16) Karin Larsson Garphyttan 1091. Femkamp (grenresultat saknas): 6) K Larsson 3.167.

31.1 WARRENSBURG, MO | Resultat
K 60mH h1: 2) Annette Ekberg Lidingö 9.31, f: 5) A Ekberg 9.15. Längd: 3) A Ekberg 528. Tresteg: 11) A Ekberg 1072.

25.1 PRINCETON, NJ | Resultat
M Längd: 2) Magnus Åhlén IF Göta 724, 8) Rajne Svenssohn IF Göta 641, 17) Nils Pettersson IF Göta 509. Kula: 8) Anders Constantin Orient 1456, 14) N Pettersson 1225. Vikt (35 pund): 7) A Constantin 1617.
K 60m h2: 2) Charlotte Nordh IF Göta 8.06, f: 3) C Nordh 8.08. 60mH h2: -) Karin Larsson Garphyttan bröt, h3: 3) Jana Cagin Hässelby 9.50, f: 5) J Cagin 9.42. Höjd: 4=) K Larsson 155. Längd: 1) Jessica Palm IF Göta 568, -) J Cagin X. Kula: 3) K Larsson 1294.

25.1 MINNEAPOLIS, MN | Resultat
M 600m A: 1) Mikael Jakobsson Örebro 1:19.90 (passerade på 25.2/52.3 enl vår rapportör på plats S Strand).

25.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS! Överlång bana!
M 3000m: 3) Henrik Ahnström Brittatorp 8:58.58.

25.1 MADISON, WI | Resultat
K 200m A: 4) Andrea Geurtsen Upsala 26.00 (1:a tävlingen på nästan ett år).

25.1 VERMILLION, SD | Resultat
M 800m: 2) Stefan Petersen Heleneholm 2:00.61.

25.1 KEARNS, UT | Resultat
OBS: Överlång bana! (Ja, friidrottsbanan i den arena som huserade OS-skridskon har en varvlängd som t o m överskrider maxmåtten för utomhusanläggningar: 442 m!!)
M 800m A: 5) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 1:52.52. Kula: 1) Daniel Arrhenius Spårvägen 1655.
K Kula: 5) Marie Hilmersson Hässelby 1274. Vikt (20 pund): 2) M Hilmersson 1625.

25.1 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Kula: 6) David Johansson Ludvika 1488, 13) Johan Persson Falun 1378.

25.1 LUBBOCK, TX | Resultat
OBS: Överlång bana!
K 800m: 11) Alice Bergström Råby-Rekarne 2:23.65. 55mH h3: 5) Emma Allvin Gefle 9.35. Höjd: 3) A Bergström 167, 8=) E Allvin 157. Kula: 10) A Bergström 1136, 14) E Allvin 994.

25.1 NAMPA, ID | Resultat
M Kula: -) Staffan Jönsson Heleneholm X. Vikt (35 pund): 4) S Jönsson 1650.
K 60m h2: 3) Michelle Railsback 8.05. 60mH h1: 5) M Railsback 9.21, f: 8) M Railsback 9.10. Stav: 7) M Railsback 366.

25.1 LEXINGTON, KY | Resultat
OBS: Överlång bana!
M 800m B: 1) Joakim Daun Gotland 1:54.02.

24-25.1 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 1
K 5000m:
1) Lisa Blommé Flemingsberg 17:09.82. Längd B: 4) Annette Ekberg Lidingö 546.
Dag 2
K 60mH h1:
3) A Ekberg 9.20.

24-25.1 JONESBORO, AR | Resultat
K 800m: 3) Petra Forsberg Heby 2:12.76. 1 mile: 8) Liselotte Norén Kvarnsveden 5:10.54, 9) Therese Forsberg Heby 5:17.23.

24-25.1 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 2
K 600 yards A:
5) Marie Norrman Råby-Rekarne 1:30.00. 800m A: ?) M Norrman 2:29.40.

24-25.1 JOPLIN, MS | Resultat
Dag 2
M 800m A:
5) Philip Aagaard Spårvägen 1:55.80.

19.1 PRINCETON, NJ | Resultat
P18 800m A: 3) Oskar Nordenbring Malmö 2:03.17. 1600m A: 3) O Nordenbring 4:37.69.

18.1 SEATTLE, WA | Resultat
K Tresteg: 1) Roseline Olomina Göteborgs KIK 1265.

18.1 LAKE CHARLES, LA | Resultat
M 200m G: 3) Rikard Sundelin 26.77. 400m E: 1) Johan Hed Mölndal 50.31.

18.1 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
M 1 mile: 3) Philip Aagaard Spårvägen 4:08.62.

18.1 HOUSTON, TX | Resultat
M 3000m: 7) Stefan Malmqvist Hässelby 8:45.54.
K 800m: 6) Marie Norrman Råby-Rekarne 2:20.03. 60mH h1: 4) Sara Gelin Enköping 8.91, B: 5) S Gelin 8.94. Längd A: 14) S Gelin 526. Tresteg: 6) S Gelin 1187.

18.1 NORMAN, OK | Resultat
M 800m: 3) Jacob Cedertun Eksjö Södra 1:55.54.
K 800m: 6) Lisa Haglund Heleneholm 2:23.68. 3000m: 5) Rebecca Johansson IF Göta 10:59.72.

18.1 NAMPA, ID | Resultat
M 800m: 3) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 1:53.68. Kula: 4) Daniel Arrhenius Spårvägen 1550. Vikt (35 pund): 4) Staffan Jönsson Heleneholm 1620.

18.1 KEARNEY, NE | Resultat
K 60mH h1: 1) Annette Ekberg Lidingö 9.38, f: 3) A Ekberg 9.46. Längd: -) A Ekberg X.

17-18.1 RENO, NV | Resultat
Dag 2
K Stav G:
1) Michelle Railsback 360.

17-18.1 RIVERDALE, NY | Resultat
OBS: Försökstider på rakbaneloppen saknas!
M 55m f: 5) Magnus Åhlén IF Göta 6.71, 6) Henrik Åkeblom Luleå 6.75. 3000m: 4) Daniel Norberg Hammarby 8:47.6m. Längd: 2) M Åhlén 683. Tresteg: 4) M Åhlén 1387. Kula: 5) Anders Constantin Orient 1503.
K 55m f: 5) Charlotte Nordh IF Göta 7.48. 55mH f: 1) Jana Cagin Hässelby 8.57. Stav: 2) Karin Larsson Garphyttan 275. Längd: 2) Jessica Palm IF Göta 573. Tresteg: 4) C Nordh 1084, 5) K Larsson 1065, 6) J Cagin 999,

16.1 NEW YORK, NY | Resultat
M 400m C: 1) Rajne Svenssohn IF Göta 50.5m.
K 400m B: 1) Charlotte Nordh IF Göta 59.8m.

12.1 NASHVILLE, TN | Resultat
K Höjd: 4=) Marie Rosengren Gefle 162, 6) Lisa Hannula Gefle 162.

11.1 LOGAN, UT | Resultat
P18 Vikt (25 pund): 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 2146.

10.1 NEW YORK, NY | Resultat
OBS: Försökstider från rakbaneloppen saknas!
M 60m f: 6) Henrik Åkeblom Luleå 7.20. 200m A: 3) Magnus Åhlén IF Göta 22.65. Stav: 1) Nils Pettersson IF Göta 400. Längd: 1) M Åhlén 710. Vikt (15.9 kg): 6) Anders Constantin Orient 1549.
K 60m f: 3) Jessica Palm IF Göta 7.80. 200m A: 3) Charlotte Nordh IF Göta 26.28. 60mH f: 4) Jana Cagin Hässelby 9.38. Stav: 2) Karin Larsson Garphyttan 289. Längd: 2) J Palm 566. Tresteg: 6) C Nordh 985. Kula: 3) K Larsson 1261.

10-11.1 VERMILLION, SD | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
4) Annette Ekberg Lidingö 3.143 (9.46 154 909 533 2:42.93).

14.12 CAMBRIDGE, MA | Resultat
K 60mH: 2) Helena Rönner Ullevi 9.16, X: 4) H Rönner 9.30.

13.12 BRONX, NY | Resultat
M Längd: 2) Magnus Åhlén IF Göta 669.

7.12 NAMPA, ID | Resultat
M Kula: 7) Staffan Jönsson Heleneholm 1482. Vikt (35 pund): 3) S Jönsson 1676.

7.12 CAMBRIDGE, MA | Resultat
K Längd: 1) Helena Rönner Ullevi 548. Tresteg: 3) H Rönner 1104.

7.12 PRINCETON, NJ | Resultat
K 55m h2: 6) Jana Cagin Hässelby 7.91. 55mH h3: 3) J Cagin 8.93, f: -) J Cagin ej start. Stav: 3) Karin Larsson Garphyttan 290. Tresteg: 3) K Larsson 1133.

1.12 JONESBORO, AR | Resultat
K 1 mile: 2) Petra Forsberg Heby 5:06.28.

1.12 RIVERDALE, NY | Resultat
OBS1. Detta är tyvärr INTE fullständiga resultat. Inga delgrensresultat för mångkamperna är redovisade, inte heller startande som bröt (Nils Pettersson i femkampen).
OBS2. I femkampen ingick 55mH och inte 60mH.
M Femkamp: 1) Rajne Svenssohn IF Göta 3.877.
K Femkamp: 2) Karin Larsson Garphyttan 3.389.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2003

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!