Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Svenskar i USA - ute 2003

6.12 NEW ORLEANS, LA | Resultat
M 800m: 3) Philip Aagaard Spårvägen 1:57.20.
K 800m: 6) Caroline Huldén IF Göta 2:25.75.
OBS: Utomhus!

27.11 TAMARAC, FL | Resultat
K 5 km landsväg: 1) Marlene Persson Vattudalen 18:07.

24.11 WATERLOO, IA (NCAA div 1) | Resultat
M 10 km terräng: 10) Henrik Ahnström Brittattorp 29:42, 98) Erik Emilsson Malmö 30:53 (254 startande).
K 6 km terräng: 9) Ida Nilsson Högby 20:06, 10) Johanna Nilsson Högby 20:07 (252 startande).

22.11 NEW YORK, NY | Resultat
K 5 km terräng B: 11) Lisa Nauclér 84 Järvsö 19:13, 49) Linn Modin 84 Färjestaden 20:20.

15.11 GREENVILLE, NC | Resultat
K 6 km terräng: 25) Hanna Bremler Tyrresö 21:02.

15.11 BOSTON, MA | Resultat
K 6 km terräng: 39) Therese Forsberg Heby 22:24, 142) Lisa Nauclér 84 Järvsö 23:50, 171) Linn Modin 84 Färjestaden 24:23.

15.11 OGDEN, UT | Resultat
M 10 km terräng: 6) Henrik Ahnström Brittatorp 31:11.
K 6 km terräng: 2) Ida Nilsson Högby 20:48, 6) Johanna Nilsson Högby 21:17.

15.11 WACO, TX | Resultat
M 10 km terräng: 17) Erik Petersson Mölndal 31:23, 49) Johan Lindgren Hässelby 32:43.
K 6 km terräng: 18) Kajsa Haglund Heleneholm 21:47, 20) Lisa Haglund Heleneholm 21:52.

15.11 TERRE HAUTE, IN | Resultat
K 6 km terräng: 67) Ebba Stenbäck Söderköping 22:29.

15.11 GRESHAM, OR | Resultat
M 10 km terräng: 17) Erik Emilsson Malmö 30:13.

15.11 GRESHAM, OR | Resultat
K 6 km terräng: 22) Marie Nilsson IF Göta 21:04.

8.11 CHINO, CA | Resultat
M 10 km terräng: 30) Jonathan Österlund 33:48.

8.11 FRESNO, CA | Resultat
M 8 km terräng: 15) Mikael Larsson Sävedalen 25:54.

3.11 HUNTSVILLE, TX | Resultat
M 8 km terräng: 7) Erik Petersson Mölndal 25:53, 19) Jacob Cedertun Eksjö Södra 27:05, 34) Stefan Johansson Falköping 28:12.
K 5 km terräng: 3) Lisa Haglund Heleneholm 17:41, 5) Kajsa Haglund Heleneholm 18:03, 63) Caroline Huldén IF Göta 21:36.

1.11 TAMPA, FL | Resultat
M 8 km terräng: 38) Philip Aagaard Spårvägen 26:38.

1.11 WINSTON-SALEM, NC | Resultat
K 6 km terräng: 15) Hanna Bremler Tyresö 21:10.

1.11 BOWLING GREEN, KY | Resultat
M 8 km terräng: 2) Johan Lindgren Hässelby 26:18.
K 6 km terräng: 14) Carola Eriksson Rånäs 24:41, 39) Liselotte Norén Kvarnsveden 26:40.

1.11 BELMONT, CA | Resultat
M 8 km terräng: 20) Stefan Malmqvist Hässelby 26:31.

1.11 PULLMAN, WA | Resultat
M 8 km terräng: 36) Erik Emilsson Malmö 26:07.

1.11 AKRON, OH | Resultat
K 5 km terräng: 30) Ebba Stenbäck Söderköping 18:36.

1.11 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
K 6 km terräng: 4) Marie Nilsson IF Göta 21:53.

1.11 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
M 8 km terräng: 2) Henrik Ahnström Brittatorp 25:39.
K 5 km terräng: 1) Ida Nilsson Högby 16:46, 2) Johanna Nilsson Högby 17:20, 29) Hanna Ahlin 84 Gefle 19:14.

31.10 NEW YORK, NY | Resultat
K 6 km terräng: 3) Therese Forsberg Heby 22:48, 32) Lisa Nauclér 84 Järvsö 24:51, 34) Linn Modin 84 Färjestade 24:56.

31.10 BLOOMFIELD, NJ | Resultat
P18 5 km terräng: 2) Oskar Nordenbring 85 Malmö 15:23.

25.10 THIBODAUX, LA | Resultat
K 3.2 km terräng: 15) Caroline Huldén IF Göta 13:13.

25.10 FRESNO, CA | Resultat
M 8 km terräng: 15) Mikael Larsson Sävedalen 26:28.

25.10 HILO, HI | Resultat
M 8 km terräng: 5) Jonathan Österlund 26:57.

23.10 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5982, 2) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 5116.

18.10 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
K 10 km terräng: 6) Petra Forsberg Heby 40:29.

18.10 WATERLOO, IA | Resultat
K 6 km terräng A: 48) Hanna Bremler Tyresö 21:35, B: 3) Ida Nilsson Högby 20:06, 15) Johanna Nilsson Högby 20:46, 88) Ebba Stenbäck Söderköping 22:00.

18.10 WATERLOO, IA | Resultat
M 8 km terräng A: 4) Henrik Ahnström Brittatorp 23:34, B: 76) Erik Emilsson Malmö 24:42.

18.10 LONG BEACH, CA | Resultat
K 6 km terräng: 3) Marie Nilsson IF Göta 22:20.

18.10 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
M 10 km terräng: 37) Erik Petersson Mölndal 30:53, 96) Jacob Cedertun Eksjö Södra 32:09, 195) Stefan Johansson Falköping 34:32.
K 6 km terräng: 36) Lisa Haglund Heleneholm 22:02, 41) Kajsa Haglund Heleneholm 22:08.

17.10 HUNTSVILLE, TX | Resultat
M 8.0 km terräng: 14) Stefan Malmqvist Hässelby 28:11, 21) Philip Aagaard Spårvägen 28:22.
K 4.8 km terräng: 79) Caroline Huldén IF Göta 21:35.

17.10 NEW YORK, NY | Resultat
K 3.8 km terräng: 2) Therese Forsberg Heby 13:55, 5) Lisa Nauclér 84 Järvsö 14:32, 7) Linn Modin 84 Färjestaden 14:47.

11.10 OREM, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5923, 2) Daniel Arrhenius Spårvägen 5057.

11.10 CARBONDALE, IL | Resultat
K 5 km terräng: 27) Carola Ericsson Rånäs 20:15.

11.10 CARBONDALE, IL | Resultat
M 8 km terräng: 7) Johan Lindgren Hässelby 26:01.

11.10 ALBANY, NY | Resultat
M 5 km landsväg: 3) Birger Ohlsson Råby-Rekarne 15:38.

11.10 LA JOLLA, CA | Resultat
K 6 km terräng: 6) Marie Nilsson IF Göta 22:31.

11.10 COSTA MESA, CA | Resultat
M 8 km terräng: 26) Mikael Larsson Sävedalen 27:18.

11.10 KANEOHE, HI | Resultat
M 10 km terräng: 2=) Jonathan Österlund 33:19.

10.10 AUBURN, AL | Resultat
M 8 km terräng: 91) Philip Aagaard Spårvägen 27:06, 205) Daniel Tidholm Sävedalen 29:19.

10.10 DELAWARE, OH | Resultat
K 5 km terräng: 20) Ebba Stenbäck Söderköping 19:11.

6.10 NATCHITOCHES, LA | Resultat
M 8.4 km terräng: 7) Stefan Malmqvist Hässelby 28:04.

4.10 MOBILE, AL | Resultat
M 8 km terräng: 2) Daniel Tidholm Sävedalen 27:32.

4.10 SALEM, OR | Resultat
M 8 km terräng A: 92) Mikael Larsson Sävedalen 26:31.

4.10 ALBANY, NY | Resultat
M 5 km landsväg: 1) Birger Ohlsson Råby-Rekarne 15:50.

4.10 MISSOULA, MT | Resultat
K 6 km terräng: 18) Hanna Ahlin Gefle 24:22.

4.10 HOLMDEL, NJ | Resultat
P18 5 km terräng F: 1) Oskar Nordenbring Malmö 15:48.

3.10 NEW YORK, NY | Resultat
K 5 km terräng: 4) Therese Forsberg Heby 18:22, 20) Lisa Nauclér 84 Järvsö 19:30.

3.10 SOUTH BEND, IN | Resultat
K 5 km terräng A: 14) Hanna Bremler Tyresö 17:54.

28.9 UTICA, NY | Resultat
M 5 km landsväg: 3) Birger Ohlsson Råby-Rekarne 15:25.

27.9 SARALAND, AL | Resultat
M 8 km landsväg: 2) Daniel Tidholm Sävedalen 26:58.

27.9 MINNEAPOLIS, MN | Resultat
K 6 km terräng A: 51) Hanna Bremler Tyresö 21:55, 141) Ebba Stenbäck Söderköping 22:58.

27.9 BATON ROUGE, LA | Resultat
M 8 km terräng: 7) Stefan Malmqvist Hässelby 26:52, 9) Philip Aagaard Spårvägen 27:01.
K 6 km: 42) Caroline Huldén IF Göta 25:07.

27.9 LITTLE ROCK, AR | Resultat
M 8 km terräng: 7) Johan Lindgren Hässelby 26:41.

27.9 PALO ALTO, CA | Resultat
M 4 km terräng: 7) Erik Emilsson Malmö 12:15.
K 6 km terräng A: 13) Marie Nilsson IF Göta 21:53.

26.9 CARY, NC | Resultat
M 8 km terräng: 23) Henrik Ahnström Brittatorp 26:23.
K 5 km terräng: 9) Johanna Nilsson Högby 18:07, 10) Ida Nilsson Högby 18:08.

20.9 LAFAYETTE, LA | Resultat
M 8 km terräng: 6) Philip Aagaard Spårvägen 26:55.
K 5 km terräng: 11) Caroline Huldén IF Göta 19:58.

20.9 BOZEMAN, MT | Resultat
K 4.8 km terräng: 12) Hanna Ahlin 84 Gefle 19:26.

20.9 NEWARK, DE | Resultat
K 5 km terräng: 36) Anna-Marie Allander Tyresö 20:49.

20.9 TOLEDO, OH | Resultat
K 5 km terräng: 15) Ebba Stenbäck Söderköping 18:51.

20.9 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M 8 km terräng: 54) Jacob Cedertun Eksjö Södra 26:48, 107) Stefan Johansson Falköping 28:08.
K 5 km terräng: 31) Lisa Haglund Heleneholm 23:16.

20.9 KANEOHE, HI | Resultat
M 5 km terräng: 4) Erik Emilsson Malmö 15:25, 24) Jonathan Österlund klubb?? 16:45.
K 4 km terräng: 7) Marie Nilsson IF Göta 14:08.

20.9 MOBILE, AL | Resultat
M 6 km terräng: 4) Daniel Tidholm Sävedalen 18:57.

13.9 SAN DIEGO, CA | Resultat
M 8 km terräng A: 13) Henrik Ahnström Brittatorp 26:25, B: 9) Mikael Larsson Sävedalen 27:45.
K 5 km terrärng A: 1) Johanna Nilsson Högby 17:58, 4) Marie Nilsson IF Göta 18:23.

13.9 PRINCETON, NJ | Resultat
K 5 km terräng: 12) Therese Forsberg Heby 18:24, 29) Linn Modin 84 Färjestaden 19:33, 35) Lisa Nauclér 84 Järvsö 19:47.

13.9 MISSOULA, MT | Resultat
K 5 km terräng: 8) Hanna Ahlin 84 Gefle 19:14.

12.9 HATTIESBURG, MS | Resultat
M 6.4 km terräng: 5) Philip Aagaard Spårvägen 21:17.

6.9 MEMPHIS, TN | Resultat
K 3.2 km terräng: 12) Carola Eriksson 11:56.

6.9 LAIE, HI | Resultat
M 8 km terräng: 11) Jonathan Österlund 28:32.

6.9 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
K 5 km terräng: 2) Johanna Nilsson Högby 18:46.

5.9 NEW ORLEANS, LA | Resultat
M 4.8 km terräng: 3) Philip Aagaard Spårvägen 15:50.
K 3.2 km terräng: 20) Caroline Huldén IF Göta 13:01.

30.8 BREA, CA | Resultat
M 8 km terräng: 52) Mikael Larsson Sävedalen 27:10.

29.8 BOONE, NC | Resultat
K 5 km terräng: 3) Hanna Bremler Tyresö 18:17.

24.7 OREM, UT
M Kula: 1) Daniel Arrhenius Spårvägen 1668, 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 1630, 3) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1587.
M Diskus: 1) N Arrhenius 5486, 2) D Arrhenius 5481, 3) L Arrhenius 5283.
Anm: Detta var Niklas första tävling på två år.

12-13.7 WALNUT, CA | Resultat
Dag 1
K 1500m:
4) Lena Nilsson Täby 4:20.43.

7.7 SAN ANTONIO, TX
M Kula: 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1850.

21-22.6 MANNHEIM, GER | Resultat
Manligt
Dag 1
M22 100m h1
(+0.2): 3) Edmund Yeboah 88 Hässelby 10.68, h3 (-0.1): 6) Rasmus Olofsson 84 Hässelby 11.19, A (0.0): 6) E Yeboah 10.89. 1500m: 4) Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne 3:45.29, 6) John Lindström Tureberg 3:49.01.
P19 Kula (6.0 kg): 1) Magnus Lohse 84 Mölndal 1985. Slägga (6.0): 4) Robert Alneroth 84 Gefle 6798, 7) Pär Järlebrant 84 Strömsund 6456.
Dag 2
M22 200m C
(+0.4): 4) R Olofsson 22.63. 400m B: 2) Andreas Mokdasi 84 Hässelby 47.83. 800m B: 4) Joakim Löfwing 84 Falköping 1:51.91, C: -) Mattias Claesson 86 Mullsjö bröt. 110mH h3 (0.0): 3) R Olofson 15.38. 400mH B: 5) Henrik Encke 84 Hässelby 54.72. 4x100m: -) Hässelby/P17 (Karl Fredrik Bergqvist, Lukas Nilsson, Tor Pöllänen, E Yeboah) diskv.
P19 Stav: 5) Jesper Fritz 85 Malmö 490.

21-22.6 OMAHA, E | Resultat
Dag 1
P18 110mH
(99.1 cm) h2 (vind?): 1) Michael Railsback 84 14.68, f (vind?): 2) M Railsback 14.40.

20-21.6 CEDAR CITY, UT | Resultat
Dag 1
M Diskus:
1) Daniel Arrhenius Spårvägen 5489, 2) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 5247.
P18 Diskus (1.61 kg): 1) L Arrhenius 6159.
Dag 2
M Kula:
1) D Arrhenius 1762, 2) L Arrhenius 1586.
P18 Kula: 1) L Arrhenius 1699.

11-14.6 SACRAMENTO, CA (NCAA div 1) | Resultat
Dag 1
M 3000mH h1:
6) Henrik Ahnström Brittatorp 8:45.41, h2: 12) Erik Emilsson Malmö 8:56.59. 400mH h3: 4) Mikael Jakobsson Örebro 51.03.
K 3000mH h1: 2) Ida Nilsson Högby 10:06.44.
Dag 2
M 400mH s1:
8) M Jakobsson 51.27. Diskus Q3: 8) Staffan Jönsson Heleneholm 5126.
K 1500m h1: 2) Lena Nilsson Täby 4:11.27, h2: 3) Johanna Nilsson Högby 4:13.46, 14) Kajsa Haglund Heleneholm 4:26.63. Slägga Q2: 5) Marie Hilmersson Hässelby 5791.
Dag 3
K 3000mH f:
2) I Nilsson 9:46.74 Svenskt rekord.
Dag 4
K 1500m:
2) L Nilsson 4:09.86, 12) J Nilsson 4:18.13.

9.6 SAN ANTONIO, TX
M Kula: 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1850.

7.6 HEBER CITY, UT | Resultat
M Kula: 1) Daniel Arrhenius Spårvägen 1630, 2) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1496. Diskus: 1) D Arrhenius 5455, 2) L Arrhenius 5077 (ändå fortfarande nr 4 i familjen i pers med seniordiskusen ....).

7.6 NEW YORK, NY | Resultat
K 10 km landsväg: 18) Lena Gavelin Trångsviken 34:46.

4.6 SOUTH PLAINFIELD, NJ | Resultat
P18 3200m: 5) Oskar Nordenbring 85 Malmö 9:16.88.

31.5 TAYLORSVILLE, UT | Resultat
P18 Kula (5.44 kg): 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1701.

31.5 POWAY, CA | Resultat
P18 Längd; 15) Eric Nyberg 85 601/-0.2. Tresteg: 12) E Nyberg 1289/+0.4.

31.5 LAWRENCEVILLE, NJ | Resultat
P18 1600m B: 2) Oskar Nordenbring 85 Malmö 4:26.76. 3200m B: 1) O Nordenbring 9:16.46.

30-31.5 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 1
M 1500m h3:
8) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 3:56.43. Diskus: 5) Staffan Jönsson Heleneholm 5553, 9) Daniel Arrhenius Spårvägen 5313.
K 800m h1: 1) Lena Nilsson Täby 2:04.79. 1500m h1: 1) L Nilsson 4:24.48, h2: 1) Johanna Nilsson Högby 4:24.49, 8) Hanna Bremler Tyresö 4:36.68. Stav: 24) Michelle Railsback 367.
Dag 2
M 3000mH A:
4) Henrik Ahnström Brittatorp 8:49.44, 15) Erik Emilsson Malmö 9:15.35. Kula: 10) D Arrhenius 1745, 21) S Jönsson 1551.
K 800m f: 1) L Nilsson 2:04.13. 1500m f: 1) L Nilsson 4:19.07, 5) J Nilsson 4:26.71. 3000mH A: 3) Ida Nilsson Högby 9:48.62 Svenskt rekord.

30-31.5 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 1
M 400mH h2:
1) Mikael Jakobsson Örebro 51.06.
K 1500m h1: 3=) Kajsa Haglund Heleneholm 4:27.53.
Dag 2
M 400mH f:
1) M Jakobsson 49.86.
K 1500m f: 2) K Haglund 4:18.39. Höjd: 5) Marie Norrman Råby-Rekarne 176.

30-31.5 COLUMBUS, OH | Resultat
Dag 1
M Diskus:
9) Johan Persson Falun 5295.
K 800m h2: 5) Caroline Huldén IF Göta 2:10.85.

30-31.5 FAIRFAX, VA | Resultat
Dag 1
M Längd:
15) Magnus Åhlén IF Göta 719/-0.7. Slägga: 18) Anders Constantin Orient 5440.
K Kula: 32) Karin Larsson Garphyttan 1243.
Dag 2
M Kula:
24) A Constantin 1477.
K Tresteg: 38) K Larsson 1125/+1.6.

24.5 EUGENE, OR (Prefontaine Classic) | Resultat
M 110mH (+1.0): 5) Robert Kronberg Kville 13.69.
K 1500m: 5) Lena Nilsson Täby 4:07.69. Höjd: 2) Kajsa Bergqvist Tureberg 195.

24.5 NORWALK, CA | Resultat
P18 800m B: 7) Peter Gustafsson 86 Ullevi 1:57.57.

24.5 POWAY, CA | Resultat
P18 Längd B (vind?): 2) Eric Nyberg 85 659. Tresteg: 6) E Nyberg 1285/-0.9.

23-24.5 OMAHA, NE | Resultat
Dag 1
P18 110mH h1
(vind?): 2) Michael Railsback 84 14.85. 300mH h2: 4) M Railsback 41.14. Tresteg (vind?): 13) M Railsback 1270.
Dag 2
P18 110mH f
(vind?): 1) M Railsback 14.33. 300mH f: 5) M Railsback 40.83.

22-24.5 EDWARDSVILLE, IL (NCAA div 2) | Resultat
Dag 1
K 400m h3:
2) Sofi Hildenborg Råby-Rekarn 55.77. 10000m: 9) Lisa Blommé Flemingsberg 36:42.47. Sjukamp: -) Alice Bergström Råby-Rekarne bröt (16.28w/+4.1 163 1085 bröt/+2.2).
Dag 2
M Diskus:
3) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 5047.
K 200m h1 (+1.6): 5) S Hildenborg 24.87.
Dag 3
M Kula:
7) M Brändeborn 1703.
K 5000m. 12) L Blommé 17:19.98.

22-24.5 OLATHE, KS (NAIA) | Resultat
Dag 1
K Längd:
18) Annette Ekberg Lidingö 512/-0.3.
Dag 1-2
K Sjukamp:
1) A Ekberg 4.672 (14.94/+1.8 148 1145 26.47/-1.2 510/+0.7 3823 2:35.90)

22-24.5 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 3
P18 Kula
(5.44 kg): -) Leif Arrhenius 86 Spårvägen X. Diskus (1.61 kg): 1) L Arrhenius 59.91. Slägga (5.44 kg): 1) L Arrhenius 6150.

21.5 MANOA, HI | Resultat
K 200m (vind?): 2) Hanna Bremler Tyresö 28.82. 800m: 1) H Bremler 2:19.03. 1500m A: 1) H Bremler 4:43.66.

20.5 SALINAS, CA
M Diskus B: 1) Mattias Borrman Västerås 5948.

17-18.5 LOS ANGELES, CA | Resultat
Dag 1
M 3000mH:
3) Erik Emilsson Malmö 8:58.18.
K 800m h?: 1) Lena Nilsson Täby 2:07.16. 1500m h?: ?) L Nilsson 4:28.43.
Dag 2
K 800m f:
1) L Nilsson 2:03.86. 1500m f: 1) L Nilsson 4:13.21.

17-19.5 SAN MARCOS, TX | Resultat
Dag 2
M 100m h1
(+1.0): 5) Rikard Sundelin Huddinge 11.09. 400m h3: 3) Johan Hed Mölndal 48.24. 800m h2: 6) Stefan Johansson Falköping 1:54.76. 1500m h2: 5) S Johansson 4:02.13. Kula: 7) David Johansson Ludvika 1538, 15) Johan Persson Falun 1445.
K 800m h1: 2) Caroline Huldén IF Göta 2:15.08, h2: 1) Kajsa Haglund Heleneholm 2:12.82. 1500m h1: 1) Lisa Haglund Heleneholm 4:44.98, h2: 1) K Haglund 4:47.99.
Dag 3
M 400m f:
6) J Hed 48.23. 800m f: -) S Johansson bröt. 1500m f: 5) S Johansson 3:59.93. 5000m: 2) Erik Petersson Mölndal 14:56.28. Diskus: 7) J Persson 4856.
K 800m f: 1) K Haglund 2:09.15, 3) C Huldén 2:11.22. 1500m f: 1) K Haglund 4:33.29, 6) L Haglund 4:44.29. 5000m: 8) L Haglund 19:22.25.

17-19.5 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 2
K 1500m h2:
6) Alexandra Lindquist Rånäs 4:33.06.
Dag 3
K 5000m:
10) Marie Nilsson IF Göta 17:37.73. 3000mH: -) A Lindquist bröt.

16-17.5 MONTCLAIR, NJ | Resultat
P18 1600m: 1) Oskar Nordenbring 85 Malmö 4:21.37. 3200m: 1) O Nordenbring 9:38.71.

16-17.5 PROVO, UT | Resultat
Dag 1
P18 Diskus
(1.61 kg) B: 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 5781.
Dag 2
P18 Kula
(5.44 kg) B: 1) L Arrhenius 1790. Spjut: 4) L Arrhenius 4973.

16.5 WALNUT, CA | Resultat
P18 800m h4: 1) Peter Gustafsson 86 Ullevi 1:55.74.

16-18.5 MINNEAPOLIS, MN | Resultat
Dag 1
K Slägga:
5) Marie Hilmersson Hässelby 5716.
Dag 2
M 400mH h1:
1) Mikael Jakobsson Örebro 51.98.
Dag 3
M 400mH f:
2) M Jakobsson 50.08.

15-17.5 CHARLOTTE, NC | Resultat
Dag 2
M 800m h3:
-) Mikael Bergbrant Sävedalen bröt.

15.5 EDINBURG, TX | Resultat
M Kula: 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1856.

15-18.5 KNOXVILLE, TN | Resultat
Dag 2
M 800m h2:
6) Joakim Daun Gotland 1:52.57.
Dag 3
M 3000mH:
13) Philip Aagaard Spårvägen 9:35.41.

15-18.5 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
2) Rajne Svenssohn IF Göta 7.146, 11) Nils Pettersson IF Göta 6.295.
(OBS: Delgrensresultat saknas!)
Dag 3
M Längd:
-) Magnus Åhlén IF Göta X. Slägga: 3) Anders Constantin Orient 5818.
Dag 3
M Kula:
12) A Constantin 1542.
K Tresteg: 4) Helena Rönner Ullevi 1243/+1.3. Kula: 16) Karin Larsson Garphyttan 1302.

14.5 LINCOLN, NE | Resultat
P18+ 110mH (99.1 cm)(vind?): 1) Michael Railsback 84 14.35. 300mH: 2) M Railsback 41.10. Tresteg (vind?): 1) M Railsback 1303.

14-17.5 EL PASO, TX | Resultat
Dag 3
M 1500m h?:
4) Stefan Malmqvist Hässelby 4:04.16. Kula: 4) Staffan Jönsson Heleneholm 1661. Slägga: 7) S Jönsson 5073.
K 800m h?: ?) Hanna Bremler Tyresö 2:18.16. Längd: 4) Sara Gelin Enköping 604w/+2.6 (587/+1.0).
Dag 4
M 1500m f:
7) S Malmqvist 3:57.80. Diskus: 3) S Jönsson 5489.
K Höjd: 3) Marie Norrman Råby-Rekarne 179. Tresteg: 4) S Gelin 1283w/+3.9 (1257/+1.2).

14-17.5 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 3
M 800m h1:
3) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 1:51.02. Diskus: 3) Daniel Arrhenius Spårvägen 5480.
Dag 4
M 800m f:
7) J Gustafsson 1:52.60. Kula: 2) D Arrhenius 1729.

14-17.5 MOUNT PLEASANT, MI | Resultat
Dag 3
K 3000mH:
6) Ebba Stenbäck Söderköping 11:06.53.

14-17.5 BOZEMAN, MT
Dag 1-2
K Sjukamp:
7) Michelle Railsback 4.685 (14.34/+0.9 145 841 25.10/-0.6 551/-0.8 3226 2:32.47).
Dag 3
M 3000mH:
2) Henrik Ahnström Brittatorp 8:57.32.
K 200m h? (-0.8); 5) M Railsback 25.24. 800m h?: 1) Johanna Nilsson Högby 2:12.38. 3000mH: 1) Ida Nilsson Högby 10:32.32 (med fall). 100mH h? (vind?): ?) M Railsback 14.52. Stav: 9) M Railsback 342. Längd: 9) M Railsback 551/0.0.
Dag 4
M 1500m:
3) H Ahnström 3:54.05. 5000m: 3) H Ahnström 14:49.04.
K 200m f (+2.0); 5) M Railsback 25.22. 800m f: 1) J Nilsson 2:07.82. 1500m: 1) J Nilsson 4:27.80, 2) I Nilsson 4:30.11. 5000m: 1) I Nilsson 17:06.58. 100mH f (+1.7): 8) M Railsback 14.66.

10.5 EAGLE ROCK, CA | Resultat
M 800m E: 4) Mikael Larsson Sävedalen 1:57.66.
K 1500m A: 6) Hanna Bremler Tyresö 4:38.07.

10-11.5 LOS ANGELES, CA | Resultat
K Sjukamp: 8) Louise Åkesson KA2 4.347(15.04/+1.0 141 867 25.55 /+0.7 509w/+3.3 (479/+1.6) 2552 2:26.88).

10.5 MODESTO, CA | Resultat
M Diskus: 11) Daniel Arrhenius Spårvägen 5301.
K Längd: 14) Annette Ekberg Lidingö 551w/+3.1 (ok??).

9.5 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
M Diskus: 1) Mattias Borrman Västerås 5601.

9.5 MISSION VIEJO, CA | Resultat
P18 800m f: 3) Peter Gustafsson 86 Ullevi 1:57.12. 1600m f: -) P Gustafsson bröt.

9.5 PALO ALTO, CA | Resultat
K 5000m: 9) Lisa Blommé Flemingsberg 16:56.75.

9.5 MINNEAPOLIS, MN | Resultat
M 200m (vind?): 3) Mikael Jakobsson Örebro 21.37.

9-11.5 DENTON, TX | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp
(vindar??): 7) Emma Allvin Gefle 4.184 (16.51 165 984 28.07 506 3093 2:44.53).
Dag 2
K Höjd:
2=) E Allvin 164.
Dag 3
K 1500m:
7) Liselotte Norén Kvarnsveden 4:49.14. 5000m: 6) Therese Forsberg Heby 17:54.82, 11) L Norén 18:55.79. Tresteg (vind?): 14) E Allvin 1052. Spjut: 6) E Allvin 3142.

8-10.5 LEVELLAND, TX | Resultat
Dag 1
M Slägga:
1) Mattias Jons Hässelby 6396. Spjut: 8) M Jons 5300.
Dag 2
K Spjut:
1) Izabel Savic Ullevi 4533.

8.5 ABILENE, TX | Resultat
M Kula: 3) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1736.

8.5 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M 100m C (+4.8): 4) Rikard Sundelin Huddinge 11.00w. 800m B: 1) Stefan Johansson Falköping 1:52.98.

7.5 MANOA, HI | Resultat
K 1500m: 1) Hanna Bremler Tyresö 4:39.01.

7.5 OGDEN, UT | Resultat
M 1500m: 1) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 3:54.31. Kula: 2) Daniel Arrhenius Spårvägen 1674. Diskus: 1) D Arrhenius 5093.

6.5 MISSION VIEJO, CA | Resultat
P18 800m h1: 2) Peter Gustafsson 86 Ullevi 2:01.26. 1600m h1: 3) P Gustafsson 4:39.21.

3.5 EL PASO, TX | Resultat
K 100mH B (+4.8): 2) Emma Allvin Gefle 16.46w. Höjd: 3) E Allvin 160. Längd: 8) E Allvin 507w/+4.2 (-). Tresteg: -) E Allvin X. Spjut: 4) E Allvin 3061.

3.5 IOWA CITY, IA | Resultat
K Slägga: 3) Marie Hilmersson Hässelby 5056.

3.5 AUSTIN, TX | Resultat
M 800m A: 9) Mikael Bergbrant Sävedalen 1:56.56.

3.5 TEMPE, AZ | Resultat
M 1500m: 2) Henrik Ahnström Brittatorp 3:51.60.

3.5 WESTWOOD, CA | Resultat
K 800m: 1) Lena Nilsson Täby 2:05.35 (vann med 8.5 s!).

3.5 SEATTLE, WA | Resultat
K 100mH (+1.6): 5) Louise Åkesson KA2 14.88. 400mH: 3) L Åkesson 64.83.

3.5 EUGENE, OR | Resultat
M 800m: 2) Jan Olszowy Spårvägen 1:52.32. Diskus: 2) Staffan Jönsson Heleneholm 4823.

3.5 OXFORD, MS | Resultat
M Kula: 4) Johan Persson Falun 1521, 5) David Johansson Ludvika 1502. Diskus: -) J Persson X.

3.5 BATON ROUGE, LA | Resultat
M 400m B: 5) Johan Hed Mölndal 48.24. 1500m A: 4) Stefan Malmqvist Hässelby 3:54.75.
K 100mH B (+0.5): 3) Sara Gelin Enköping 14.21. Längd: 9) S Gelin 572w/+2.1 (ok??). Tresteg: 7) S Gelin 1202/+1.3.

3.5 ARLINGTON, TX | Resultat
M 1500m: 11) Erik Petersson Mölndal 4:05.69.
K 800m: 1) Kajsa Haglund Heleneholm 2:08.97. 1500m: 1) Alexandra Lindquist Rånäs 4:40.63, 2) Marie Nilsson IF Göta 4:42.33, 3) Lisa Haglund Heleneholm 4:42.63.

3.5 POCATELLO, ID | Resultat
K 100m (vind?): 5) Michelle Railsback 12.46. 100mH (vind?): 13) M Railsback 16.41. Stav: 2) M Railsback 320. Längd (vind?): 2) M Railsback 538.

3.5 ORANGE CITY, IA | Resultat
M 800m C: 1) Stefan Petersen Heleneholm 2:00.29.
K 100mH h1 (vind?): 1) Annette Ekberg Lidingö 14.75, f (vind?): 2) A Ekberg 14.56. Höjd: -) A Ekberg X. Längd (vind?): 3=) A Ekberg 541. Spjut: 6) A Ekberg 3592.

3-4.5 NEW HAVEN, CT | Resultat
Dag 1
K Längd:
2) Helena Rönner Ullevi 603w/+2.1 (ok??).
Dag 2
K Tresteg:
1) H Rönner 1229/-1.4.

3-4.5 LAWRENCEVILLE, NJ | Resultat
Dag 1
M Längd
(vind?): 1) Magnus Åhlén IF Göta 692, 12) Nils Pettersson IF Göta 594. Slägga: 1) Anders Constantin Orient 5676. Spjut: 2) Rajne Svenssohn IF Göta 6097, 7) N Pettersson 5029.
K Längd (vind?): 1) Jessica Palm IF Göta 538, 6) Karin Larsson Garphyttan 498. Slägga: 5) K Larsson 3990.
Dag 2
M 100m A
(vind?): 6) M Åhlén 13.32. 200m A (vind?): 6) M Åhlén 22.54. 110mH A (vind?): 4) R Svenssohn 1587, 7) N Pettersson 16.89. 400mH B: 1) R Svenssohn 55.70. Höjd: 2) R Svenssohn 194, 4) M Åhlén 189. Stav: 1) N Pettersson 365, 2) R Svenssohn 365. Tresteg (vind?): 3) M Åhlén 1378. Kula: 1) A Constantin 1515, 7) R Svenssohn 1378, 9) N Pettersson 1269. Diskus: 2) R Svenssohn 4430, 6) N Pettersson 4052, 8) A Constantin 3952.
K 100m A (vind?): 5) Charlotte Nordh IF Göta 13.24. 200m A (vind?): 7) C Nordh 26.77. 100mH A (vind?): 7) K Larsson 17.22. Höjd: 2) K Larsson 155. Stav: 2) K Larsson 290. Tresteg (vind?): 1) K Larsson 1125. Kula: 1) K Larsson 1336. Diskus: 4) K Larsson 3424. Spjut: 7) J Palm 3020.

2-3.5 PROVO, UT | Resultat
Dag 2
P18 Kula
(5.44 kg): 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1856. Diskus (1.61 kg): 1) L Arrhenius 5829.

2-3.5 ALAMOSA, CO | Resultat
Dag 2
K 3000m:
3) Lisa Blommé Flemingsberg 10:52.02. 5000m: 2) L Blommé 18:51.50.

2-3.5 ABILENE, TX | Resultat
Dag 1
M Kula:
2) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1775.
K 100m h? (+2.3): 2) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 12.03w. 200m h? (+2.9): 1) S Hildenborg 24.11w. 400mH h?: ?) Alice Bergström Råby-Rekarne 69.22. Höjd: 4) A Bergström 160. Spjut: 3) A Bergström 4035.
Dag 2
M Diskus:
2) M Brändeborn 5257. Slägga: 1) M Brändeborn 5174.
K 100m f (+6.8): 6) S Hildenborg 11.85w. 200m f (+4.1): 1) S Hildenborg 24.71w. 400mH f: 8) A Bergström 68.59.

1.5 LINCOLN, NE | Resultat
P18 110mH (99.1 cm)(vind?): 1) Michael Railsback 84 14.3m. 300mH: 1) M Railsback 40.3m. Tresteg (vind?): 2) M Railsback 1303.

1-3.5 PROVO, UT | Resultat
Dag 1
K Spjut:
2) Izabel Savic Ullevi 4594.
Dag 2
M 800m:
2) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 1:50.20. Diskus: 1) Daniel Arrhenius Spårvägen 4908.
Dag 3
M Kula:
1) D Arrhenius 1726.

29.4 GLENDALE, AZ | Resultat
M Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 6076. Spjut: 3) M Jons 5739.

26.4 LOS ANGELES, CA | Resultat
M 5000m: 2) Erik Emilsson Malmö 14:48.98. 3000mH: 1) E Emilsson 8:56.67.
K 800m: 1) Lena Nilsson Täby 2:05.36. 1500m: 1) L Nilsson 4:20.13.

26.4 EUGENE, OR | Resultat
800m A: 7) Jan Olszowy Spårvägen 1:53.12. 5000m A: 1) Henrik Ahnström Brittatorp 13:45.23. Diskus: 1) Staffan Jönsson Heleneholm 5328.
K 1500m A: 1) Johanna Nilsson Högby 4:13.22. 3000mH: 1) Ida Nilsson Högby 10:05.90.

26.4 FORT COLLINS, CO | Resultat
M Diskus: 4) Mattias Borrman Västerås 5701.

26.4 MONROE, LA
M 800m: 3) Stefan Malmqvist Hässelby 1:54.42. Kula: 1) David Johansson Ludvika 1638, 5) Johan Persson Falun 1522. Diskus: 3) J Persson 4840, 10) D Johansson 3983.
K 800m: 1) Caroline Huldén IF Göta 2:12.75. 100mH (vind?): 4) Sara Gelin Enköping 14.22. Längd (vind?): 2) S Gelin 582. Tresteg (vind?): 2) S Gelin 1242.

25-26.4 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 2
K 1500m:
2) Hanna Bremler Tyresö 4:29.98. 3000m: 1) H Bremler 9:44.28.

25.4 PULLMAN, WA | Resultat
K 100mH A (+0.0): 4) Louise Åkesson KA 2 15.34. 400mH A: 1) L Åkesson 62.38.

25.4 HASTINGS, NE | Resultat
K 100mH A (+1.9): 4) Annette Ekberg Lidingö 15.99. Längd: 1) A Ekberg 553/+0.0. Spjut: 4) A Ekberg 3683.

25-26.4 POINT LOMA, CA | Resultat
Dag 1
M 800m h2
: 3) Mikael Larsson Sävedalen 2:01.22.
Dag 2
M 800m f:
8) M Larsson 2:07.4m.

23.4 MANOA, HI | Resultat
K 800m A: 1) Hanna Bremler Tyresö 2:16.28.

23-26.4 PROVO, UT | Resultat
Dag 3
M Kula
: 1) Daniel Arrhenius Spårvägen 1730.
K Spjut: 2) Izabel Savic Ullevi 4533.
Dag 4
M 800m
: 5) Jacob Gustafsson Ullevi 1:52.08. Diskus: 2) D Arrhenius 5289.

23-26.4 DES MOINES, IA | Resultat
Dag 2
M 5000m:
20) Erik Petersson Mölndal 15:13.95.
Dag 3
Stav
: 20) Michelle Railsback 366.
Dag 4
K 1500m
: 3) Kajsa Haglund Heleneholm 4:22.94. Slägga: 10) Marie Hilmersson Hässelby 5140.

23-26.4 PHILADELPHIA, PA | Resultat
Dag 2
K Längd C:
-) Jessica Palm IF Göta X.
Dag 3
Längd
: -) Magnus Åhlén IF Göta X.
K Tresteg A (vind?): 9) Helena Rönner Ullevi 1196.
Dag 4
M Slägga B
: 5) Anders Constantin Orient 5636.

19.4 BOISE, ID | Resultat
M Kula: 3) Staffan Jönsson Heleneholm 1542. Diskus: 3) S Jönsson 5524. Slägga: 5) S Jönsson 5043.
K 100mH B (+0.6): 3) Louise Åkesson KA 2 14.96. 400mH: 1) L Åkesson 63.19. Längd (vind?): 6) Michelle Railsback 559.

19.4 FORT WORTH, TX | Resultat
100m ? (+3.0): ?) Rickard Sundelin Huddinge 11.23w. 200m D (+2.0): 3) R Sundelin 22.90.

19.4 WEST POINT, NY | Resultat
K 100m B (-3.3): 1) Charlotte Nordh IF Göta 13.54. Längd: 2) Jana Cagin Hässelby 508/+1.5.

19.4 LOGAN, UT | Resultat
M Kula: 3) Daniel Arrhenius Spårvägen 1676. Diskus: 1) D Arrhenius 5404.
K Spjut: 1) Izabel Savic Ullevi 4742.

19.4 PRINCETON, NJ | Resultat
M 100 A (+1.0): 5) Magnus Åhlén IF Göta 11.25. 200m B (+2.5): 1) M Åhlén 22.26w. Längd (vind?): 2) M Åhlén 711. Kula: 3) Anders Constantin Orient 1568. Diskus: 4) A Constantin 4312. Slägga: 4) A Constantin 5643.
(Anm: Dessutom verkar det ha varit en tiokamp den 18-19.4 med bl a Nils Pettersson. Enda resultatet som läckt ut är dock 16.72w/+3.0 på häck.)

19.4 NEW HAVEN, CT | Resultat
K Längd: 2) Helena Rönner Ullevi 594w/+3.1 (ok?). Tresteg: 1) H Rönner 1191w/+2.1 (ok?).

19.4 BOULDER, CO | Resultat
M 5 km landsväg: 1) Magnus Bergman Enhörna 15:50.

18-19.4 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
M 800m
: 1) Mikael Bergbrant Sävedalen 1:55.07.

18-19.4 WACO, TX | Resultat
Dag 2
M 800m
: 7) Stefan Johansson Falköping 1:51.95.
K Höjd: 6) Emma Allvin Gefle 161. Kula: 17) E Allvin 990. Spjut: 10) E Allvin 2850.

18.4 CLAREMONT, CA | Resultat
M 800m H: 7) Mikael Larsson Sävedalen 1:59.53. Diskus: 5) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 5192.
K 800m B: 8) Hanna Bremler Tyresö 2:17.35. 1500m A: 4) H Bremler 4:36.37, 7) Alexandra Lindquist Rånäs 4:38.59. Höjd: 2=) Marie Norrman Råby-Rekarne 170.

18.4 YPSILANTI, MI | Resultat
K 3000m: 4) Ebba Stenbäck Söderköping 10:11.0m.

18.4 HATTIESBURG, MS | Resultat
K 800m: 2) Caroline Huldén IF Göta 2:10.29.

17-18.4 ORLANDO, FL | Resultat
Dag 1
K Spjut:
1) Marie Rosengren Gefle 4106.
Dag 2
K Höjd
: 7=) Lisa Hannula Gefle 155.

17-19.4 WALNUT, CA | Resultat
Dag 1
M 3000mH A
: 9) Henrik Ahnström Brittatorp 8:42.01.
K 10000m: 2) Lisa Blommé Flemingsberg 35:08.36.
Dag 2
M 800m B
: 4) Jan Olszowy Spårvägen 1:51.28. 1500m D: 13) Stefan Malmqvist Hässelby 3:56.56, F: 2) Erik Emilsson Malmö 3:50.74.
K 400m D: 1) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 55.09. 800m A: 1) Johanna Nilsson Högby 2:05.11. 1500m A: 3) Ida Nilsson Högby 4:21.34.
Dag 3
K 200m D
(+1.3): 5) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.37. 1500m: 1) Johanna Nilsson Högby 4:10.72. Höjd B: 5=) Marie Norrman Råby-Rekarne 170. Kula A: 13) Linda Nestorsson Ullevi 1535. Diskus: 3) Anna Söderberg Ullevi 5553. Slägga: 23) Marie Hilmersson Hässelby 5415.

16-17.4 AZUSA, CA | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp B
: 20) Michelle Railsback 4.367 (15.61/-2.2 141 862 25.54/+0.9 536/-0.4 3059 2:33.10).

16-19.4 LAWRENCE, KS | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
4) Annette Ekberg Lidingö 4.429 (15.24w/+2.4 150 2029 27.12/-2.1 522/0.0 3648 2:43.95)

12.4 NACOGDOCHES, TX | Resultat
M 200m (+0.3): 9) Johan Hed Mölndal 21.99. 400m: 21) Rikard Sundelin Huddinge 52.57. 800m: 7) Stefan Malmqvist Hässelby1:54.43.
K 100mH (+0.3): 6) Sara Gelin Enköping 14.69. Längd: S Gelin 561/+0.3.
(Anm: Vinden är angiven till +0.3 i samtliga lopp på 100m, 200m och kort häck .....)

12.4 AZUSA, CA | Resultat
M 800m C: 8) Mikael Larsson Sävedalen 2:03.28. 1500m B: 11) M Larsson 4:13.51.

12.4 PULLMAN, WA | Resultat
K 100mH (-0.5): 2) Louise Åkesson KA2 14.72.

12.4 COLLEGE STATION, TX | Resultat
K Höjd: 3) Marie Norrman Råby-Rekarne 175.

12.4 MOBILE, AL | Resultat
K 800m A: 1) Caroline Huldén IF Göta 2:11.33.

12.4 TEMPE, AZ | Resultat
M 5000m: 2) Henrik Ahnström Brittatorp 14:19.81. Kula: 3) Daniel Arrhenius Spårvägen 1682. Diskus: 2) Staffan Jönsson Heleneholm 5383, 4) D Arrhenius 5187. Slägga: 2) Mattias Jons Hässelby 6250.
K 800m: 2) Johanna Nilsson Högby 2:05.43. 1500m: 3) Ida Nilsson Högby 4:21.99. Kula: 4) Linda Nestorsson Ullevi 1618. Diskus: 1) Anna Söderberg Ullevi 5652.

12.4 SEWARD, NE | Resultat
K 100mH (vind?): 2) Annette Ekberg Lidingö 15.46. Höjd: 6) A Ekberg 147.

12.4 OGDEN, UT | Resultat
K 200m B (+3.4): 2) Michelle Railsback 25.00w. 100mH A (+3.3): 5) M Railsback 14.20w. Stav: 2) M Railsback 366. Längd (vind?): 4) M Railsback 559. Spjut: 1) Izabel Savic Ullevi 4629, 17) M Railsback 3025.

12.4 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
M Kula: 4) David Johansson Ludvika 1510, 5) Johan Persson Falun 1508. Diskus: 3) J Persson 4960, 11) D Johansson 3795.
K 800m B: 4) Alexandra Lindquist Rånäs 2:17.72.

12.4 EL PASO, TX | Resultat
K Höjd: 3) Emma Allvin Gefle 165.

12.4 EUGENE, OR | Resultat
M 800m: 5) Jan Olszowy Spårvägen 1:52.54. 400mH: 1) Mikael Jakobsson Örebro 50.43.

12.4 NEW YORK, NY | Resultat
M Stav: 3) Nils Pettersson IF Göta 410. Längd: 8=) N Pettersson 608. Kula: 9) N Pettersson 1260. Diskus: 7) N Pettersson 3789.
K 200m D (vind?): 4) Karin Larsson Garphyttan 27.20. Längd (vind?): 3) Jessica Palm IF Göta 576, 11=) Jana Cagin Hässelby 504, -) K Larsson X. Tresteg: -) K Larsson X. Kula: 3) K Larsson 1284. Diskus: 2) K Larsson 3325.

12.4 WESTMINSTER, CO | Resultat
M 5 km landsväg: 1) Magnus Bergman Enhörna 16:08.

11-12.4 SAN DIEGO, CA | Resultat
Dag 1
M 800m h2
: 2) Erik Emilsson Malmö AI 1:51.68.
Dag 2
M 800m f:
6) E Emilsson 1:51.31.

11.4 MESA, AZ | Resultat
M Diskus A: 6) Daniel Arrhenius Spårvägen 5264, B: 1) Staffan Jönsson Heleneholm 5516.
K Diskus A: 1) Anna Söderberg Ullevi 5680, 5) Linda Nestorsson Ullevi 4974.

11.4 WALNUT, CA | Resultat
K 800m A: 4) Åsa Annerstedt klubb? 2:28.41.

11-12.4 ARCADIA, CA | Resultat
Dag 2
P18 Diskus A
(1.61 kg): 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 6385.

11-12.4 WICHITA, KS | Resultat
Dag 2
K 800m:
8) Lisa Haglund Heleneholm 2:18.82.

11-12.4 COLUMBUS, OH | Resultat
Dag 2
K 1500m B:
1) Ebba Stenbäck Söderköping 4:49.21.

10-12.4 SAN ANGELO, TX | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp A
: 3) Alice Bergström Råby-Rekarne 4.732 (15.2mw/+2.2 159 1184 28.11w/+2.4 541/-0.3 3599 2:30.56), 7) Emma Allvin Gefle 4.189 (15.7mw/+2.1 168 999 28.78w/+2.4 502/+1.0 2826 2:40.90).
Dag 3
M Kula
: 3) Stefan Blomqvist Örgryte 1733.
K 200m h (+2.3): 1) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.05, f: -) S Hildenborg ej start.

9-12.4 KNOXVILLE, TN | Resultat
Dag 3
M 800m B
: 10) Joakim Daun Gotland 1:52.68. Kula: 15) Anders Constantin Orient 1552.
Dag 4
M Längd
: 9) Magnus Åhlén IF Göta 716/+1.9. Slägga: 3) A Constantin 5806.

9.4 MANOA, HI | Resultat
K 600m: 1) Hanna Bremler Tyresö 1:41.00. 800m A: 1) H Bremler 2:19.81. 1 mile: 1) H Bremler 5:07.80.

5.4 ATHENS, OH | Resultat
K 5000m: 2) Ebba Stenbäck Söderköping 18:16.41.

5.4 MISSOULA, MT | Resultat
K 100mH (-1.6): 8) Michelle Railsback 16.17. Stav: 4=) M Railsback 313. Längd: 9) M Railsback 513/+1.2.

5.4 MARYVILLE, MO | Resultat
K 100mH h1 (vind?): 2) Annette Ekberg Lidingö 15.13, f (vind?): 6) A Ekberg 15.90. Längd (vind?): 3) A Ekberg 533. Spjut: 1) A Ekberg 3873.

5.4 LAS CRUCES, NM | Resultat
K 100mH (vind?): 4) Emma Allvin Gefle 16.57. Höjd: 1=) E Allvin 162. Längd (vind?): 8) E Allvin 379. Spjut: 5) E Allvin 2904.

5.4 COLUMBIA, SC | Resultat
M 800m: 4) Joakim Daun Gotland 1:53.45.

5.4 GREELEY, CO | Resultat
M Diskus: 3) Mattias Borrman Västerås 5752.

5.4 ATLANTA, GA | Resultat
K 800m A: 5) Jenny Sjöström Falun 2:08.71. 1500m C: 3) Liselotte Norén Kvarnsveden 4:49.33. 3000m: 8) Therese Forsberg Heby 10:15.29.

5.4 BOILING SPRINGS, NC | Resultat
K Höjd: 1) Lisa Hannula Gefle 163. Spjut: 2) Marie Rosengren Gefle 3790.

5.4 POINT LOMA, CA | Resultat
M 800m: 8) Mikael Larsson Sävedalen 2:02.55.

4-5.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 2
M 110mH A
(+1.8): 6) Nils Pettersson IF Göta 16.76.
K 100m A (+0.9): 5) Charlotte Nordh IF Göta 13.05. 100mH A: -) Jana Cagin Hässelby bröt/ej start??.
OBS: Teknikgrenar i separat rapport!

4-5.4 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 1
K 1500m:
4) Hanna Bremler Tyresö 4:38.35.
Dag 2
M 3000mH:
1) Erik Emilsson Malmö 9:02.46.

4-5.4 TAMPA, FL | Resultat
Dag 2
M 800m:
5) Mikael Bergbrant Sävedalen 1:55.57.

4.4 COOLIDGE, AZ | Resultat
M Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 6320.

4-5.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 2
M Längd
(vind?): 1) Magnus Åhlén IF Göta 696, 7) Henrik Åkeblom Luleå 660. Diskus: 8) Rajne Svenssohn IF Göta 4077, 12) Nils Pettersson IF Göta 3806. Slägga: 6) Anders Constantin Orient 5622.
Höjd: 4=) Karin Larsson Garphyttan 155. Längd (vind?): 5) Jana Cagin Hässelby 513. Kula: 4) K Larsson 1269.
OBS: Löpgrenar i separat rapport!

2-5.4 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 3
K 100mH h3
(+1.7): 5) Sara Gelin Enköping 14.57. Längd B: -) S Gelin X. Tresteg B: 5) S Gelin 1228/+2.3 (något ok?).
Dag 4
M 1500m:
-) Philip Aagaard Spårvägen bröt.
K 1500m: 5) Kajsa Haglund Heleneholm 4:23.79.
(Dessutom i stafetter åtminstone Mikael Jakobsson, Stefan Malmqvist, Stefan Johansson och Jan Olszowy.)

29.3 EL PASO, TX | Resultat
K 100mH (+2.6): 4) Emma Allvin Gefle 16.59. Höjd: 3) E Allvin 155.

29.3 FORT COLLINS, CO | Resultat
M Diskus: 1) Mattias Borrman Västerås 5594

29.3 MEMPHIS, TN | Resultat
K 200m E (vind?): 2) Liselotte Norén Kvarnsveden 31.03. Kula: 30) Therese Forsberg Heby 552.

29.3 BEAUMONT, TX | Resultat
400m A: 3) Johan Hed Mölndal 49.25.

29.3 ARLINGTON, TX | Resultat
M 800m A: 1) Stefan Johansson Falköping 1:52.88
K 800m A: 2) Kajsa Haglund Heleneholm 2:10.9m. B: 9) Marie Norrman Råby-Rekarne 2:26.99.

29.3 TEMPE, AZ | Resultat
M 1500m: 1) Henrik Ahnström Brittatorp 3:54.26.

28-29.3 MANOA, HI | Resultat
Dag 1
K 1500m
: 1) Hanna Bremler Tyresö 4:33.20.

28-29.3 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 1
K 100mH h1
(+0.5): Sara Gelin Enköping 14.35. Längd: 5) S Gelin 581/+0.4.
Dag 2
M 800m A:
2) Stefan Malmqvist Hässelby 1:54.74. Kula: 5) Johan Persson Falun 1506, 6) David Johansson Ludvika 1499. Diskus: 1) J Persson 5300, 9) D Johansson 4001.
K 100mH f (+3.0): 5) S Gelin 14.41w. Tresteg: 4) S Gelin 1171w/+3.2 (något ok??).

28-29.3 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
K 800m
: 5) Alexandra Lindquist Rånäs 2:17.13.

28-29.3 MANOA, HI | Resultat
Dag 2
800m: 1) Hanna Bremler Tyresö 2:16.23.

28-29.3 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 1
M 3000mH A
: 4) Erik Emilsson Malmö 8:50.32.
P18 Stav: 10=) Eric Nyberg c85 (San Diego High School) 411.
K 100mH h3 (+2.0): 6) Louise Åkesson KA2 14.87. 400mH C: -) L Åkesson diskv (tjuvstart).
Dag 2
M 800m B:
4) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 1:51.92. Kula A: 5) Daniel Arrhenius Spårvägen 1696. Diskus A: 4) D Arrhenius 5199.
K 800m A: 3) Lena Nilsson Täby 2:07.13.

26-29.3 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 3
M 1500m
: 9) Joakim Daun Gotland 3:53.59.

22.3 STARKVILLE, MS | Resultat
M 1500m: 3) Philip Aagaard Spårvägen 3:55.89.

22.3 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M 200m B (0.0): 5) Johan Hed Mölndal 22.79. 1500m A: 3) Stefan Johansson Falköping 3:56.17.
K 200m D (-0.5): 6) Marie Norrman Råby-Rekarne 27.51.

22-23.3 TUSCALOOSA, AL | Resultat
Dag 1
K 400m D:
4) Caroline Huldén IF Göta 59.23. 800m A: 8) C Huldén 2:13.95.
Dag 2
K Spjut:
1) Mona Jönsson Klippan 4260.

22.3 ABILENE, TX | Resultat
K 200m B (+2.2): 4) Alice Bergström Råby-Rekarne 26.93w. 100mH A (+1.0): 2) A Bergström 15.83. Spjut: 3) A Bergström 3687.

22.3 EUGENE, OR | Resultat
M 400m: 5) Jan Olszowy Spårvägen 49.74.

22.3 RUSSELLVILLE, AR | Resultat
K 3000m: 2) Therese Forsberg Heby 10:33.25, 3) Liselotte Norén Kvarnsveden 10:36.99.

22.3 MOBILE, AL | Resultat
K Höjd: 1) Lisa Hannula Gefle 157. Spjut: 1) Marie Rosengren Gefle 3906.

22.3 POINT LOMA, CA | Resultat
M 800m: 7) Mikael Larsson Sävedalen 2:01.94. 1500m: 8) M Larsson 4:12.55.

20-21.3 EAGLE ROCK, CA | Resultat
K Sjukamp (vindar??): 5) Michelle Railsback 4.531 (14.73 146 844 25.67 548 3240 2:37.11).

21-22.3 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 1
M Kula:
4) Daniel Arrhenius Spårvägen 1721. Spjut: 8) Mattias Jons Hässelby 5698.
K 400mH A: 6) Louise Åkesson KA2 62.97.
Dag 2
M Diskus:
8) D Arrhenius 5069. Slägga: 1) M Jons 6222.
K 100mH B (-0.2): 3) L Åkesson 15.08.

21-22.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 1
M Längd:
2) Magnus Åhlén IF Göta 710/-0.1. Kula: 10=) Anders Constantin Orient 1470. Slägga: -) A Constantin X.
K Längd: 7) Jessica Palm IF Göta 552/-0.5. Kula: 8) Karin Larsson Garphyttan 1307.
Dag 2
M 200m D
(+1.3): 6) M Åhlén 22.51.
K Diskus: -) K Larsson X.

21-22.3 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 1
M 1500m:
3) Joakim Daun Gotland 3:57.13.

21-22.3 MANOA, HI | Resultat
Dag 1
K 3000m:
1) Hanna Bremler Tyresö 10:06.98.

20-21.3 COLLEGE STATION, TX | Resultat
K Sjukamp B: 19) Kajsa Haglund Heleneholm (20.98w/+4.4 146 696 26.78w/+3.2 416w/+3.2 2279 2:15.23).

20-21.3 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
K Sjukamp (okända vindar): 3) Emma Allvin 3.927 (16.55 166 1028 29.48 473 3037 2:52.87).

15.3 NEW ORLEANS, LA | Resultat
K 200m G (-0.2): 3) Caroline Huldén IF Göta 26.61. 800m A: 2) C Huldén 2:14.09.

15.3 BIRMINGHAM, AL | Resultat
K Spjut: 2) Marie Rosengren Gefle 4205.

15.3 COOLIDGE, AZ | Resultat
M Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 6225.

15.3 GREELEY, CO | Resultat
M Diskus: 3) Mattias Borrman Västerås 5624.

14-15.3 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 2
M 400m A:
3) Johan Hed Mölndal 48.84, B: 6) Rikard Sundelin Hellas 51.76.

14.3 DENTON, TX | Resultat
M 1500m: 1) Stefan Johansson Falköping 3:55.9m.

13.3 MANOA, HI | Resultat
K 400m A: 4) Hanna Bremler Tyresö 63.73. 800m A: 1) H Bremler 2:17.66.

8.3 HATTIESBURG, MS | Resultat
M Kula: 3) Johan Persson Falun 1446, 4) David Johansson Ludvika 1439.
K 200m D (0.0): 5) Caroline Huldén IF Göta 27.01. 800m A: 2) C Huldén 2:16.10.

8.3 TEMPE, AZ | Resultat
M Slägga: 2) Mattias Jons Hässelby 5927.

8.3 ALEXANDRIA, LA (Red River Run) | Resultat
K 10 km landsväg: 3) Johanna Sjögren IF Göta 40:43, 4) Emma Sjögren IF Göta 40:50.

6.3 MANOA, HI | Resultat
K 600m: 1) Hanna Bremler Tyresö 1:42.13. 1 mile: 1) H Bremler 5:01.86.

1.3 WESTWOOD, CA | Resultat
M 800m: 3) Erik Emilsson Malmö 1:53.29.

1.3 POMONA, CA | Resultat
M 800m: 2) Mikael Larsson Sävedalen 1:57.75.

22.2 CLAREMONT, CA | Resultat
M 3000m: 14) Mikael Larsson Sävedalen 9:04.40.

21-22.3 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 2
M 400m B:
6) Joakim Daun Gotland 50.86.

20.2 MANOA, HI | Resultat
K 300m A: 4) Hanna Bremler Tyresö 46.7. 1000m A: 1) H Bremler 3:01.7m. Kokosnötkast: 13) H Bremler 1320.

15.2 AZUSA, CA | Resultat
OBS: Utomhus!
M 1000m: 5) Mikael Larsson Sävedalen 2:32.71. 1 mile: 3) M Larsson 4:45.25.

15.2 TUCSON, AZ | Resultat
M Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 6054.

6.2 MANOA, HI | Resultat
K 3000m: 2) Hanna Bremler Tyresö 10:04.4m.

1.2 AZUSA, CA | Resultat
M 1000m: 5) Mikael Larsson Sävedalen 2:36.21.

23.1 MANOA, HI | Resultat
K 600m A: 2) Hanna Bremler Tyresö 1:41.4m. 1000m A: 2) H Bremler 3:05.6m.
Anm: Utomhustävling - det är ju Hawaii. Hanna deltog dock inte i den avslutande kokosnötskastningen.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2003

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!