Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Övriga svenskar utomlands - inne 2003

23.3 GLASGOW, GBR | Resultat
F16 200m: 1) Karen Prytz 87 ("Glasgow City") 26.80.

15-16.3 STANGE, NOR (Bamselekene) | Resultat
Ungdom från Arvika.

6.3 ATHINA, GRE | Resultat
M Höjd: 4) Staffan Strand Hässelby 220.

5.3 TALLINN, EST | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 234, 7=) Thomas Bipella 84 Örgryte 210. Tresteg: 5) Anton Andersson Örgryte 1595.
K 60mH: 1) Susanna Kallur Falun 7.97. Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 200.

1-2.3 VALENCIA (Spanska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
M Höjd:
5) Ola Carlsson Örgryte 214.

25.2 BANSKÁ BYSTRICA, SVK | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 234.

23-24.2 SEVILLA, ESP | Resultat
Dag 1
M Höjd:
1) Ola Carlsson Örgryte 201.

23-24.2 SEVILLA, ESP | Resultat
Dag 1
M Höjd:
1) Ola Carlsson Örgryte 201.

23.2 LIÉVIN, FRA | Resultat
M 400m B: 3) Jimisola Laursen Malmö 46.81. 60mH h2: 2) Robert Kronberg Kville 7.67, f: 6) R Kronberg 7.69. Stav: -) Patrik Kristiansson KA2 X. Tresteg: 2) Christian Olsson Örgryte 1714.
K 60mH h2: 1) Susanna Kallur Falun 8.00, f: 1) S Kallur 7.93. Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 200.

22-23.2 MALMÖ/A (Danska öppna mästerskapen) | Resultat
Dag 2
M 60m h1:
1) Peter Ahl Ullevi 6.96, h3: 1) Patrik Lövgren Malmö 6.78, A: 7) P Ahl 8.04, -) P Lövgren ej start. 400m B: 1) Martin Hajdu Malmö 48.85. 1500m A: 1) Rizak Dirshe Maslmö 3:44.79, 5) Johnny Jönsson Spårvägen 3:52.53, 7) Michael Öhman Bollebygd 3:54.74, 8) Tobias Lundvall Sävedalen 3:55.44, B: 2) Jonas Henriksson Malmö 4:00.07, 5) Mathias Lindberg Malmö 4:06.83. Längd: 4) Anders Hansson Heleneholm 693. Kula: 4) Philip Åman Ullevi 1549.
K 60m h1: 1) Karin Jönsson Malmö 7.74, h2: 1) Linda Storkull Ullevi 7.59, 3) Lena Berntsson Ullevi 7.86, f: 2) L Storkull 7.62, 3) K Jönsson 7.70, 4) L Berntsson 7.77. 400m B: 3) Sara Strömberg 86 Heleneholm 57.63, 4) Nina Runvik 87 Lund 58.26. 1500m: 3) Hanna Karlsson Malmö 4:28.82, 6) Pernilla Sävestrand Sävedalen 5:01.03. Höjd: 4) Sofie Johansson 87 Wärnamo 164. Stav: 2) Vala Flosadottir Örgryte 420, 5) Sophie Larup 86 Malmö 360, 6=) Isabell Lilja 87 350, 8) Alisa Dimante 88 Malmö 340, 9) Christina Garametsos 86 Malmö 330, 10) Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK 330, 11=) Louise Lundin 87 Göteborgs KIK 320, -) Hanna-Mia Persson Kalmar X.

22-23.2 KUORTANE, FIN (Finska öppna mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 60m h5:
2) Edmund Yeboah 88 Hässelby 6.98.
K Kula: 1) Helena Engman Riviera 1629.
Dag 2
M 800m:
3) Andreas Rehnborg Hässelbyt 1:53.34. Längd: 4) Dan Alfredsson Hässelby 728.
Höjd: 2) Lena Johansson Hässelby 178.

22-23.2 STANGE, NOR (Norska öppna mästerskapen) | Resultat
Dag 2
M 60mH:
1) Henrik Värendh Spårvägen 8.40, 3) Eric Ringdahl Tureberg 8.71.

22-23.2 MALMÖ/A (Danska öppna mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 200m h3:
2) Frank Camara 84 Malmö 23.35, B: 2) F Camara 23.47. 800m A: 1) Karl Borgö Ymer 1:51.57, B: 4) Mathias Lindberg Malmö 2:00.77, C: 1) Gaute Bere Malmö 1:57.42. 60mH h2: 3) Henrik Weisbach Örgryte 8.89, f: 4) H Weisbach 8.97. Höjd: 3) Andreas L Nilsson Finish 200. Stav: 1) Oscar Janson Ullevi 570, 2) Viktor von Bothmer Ullevi 510, 4) Denis Mahshid Örgryte 480, 6) Reine Eklund Örgryte 460, -) Henrik Hallenbo Lerum & Mikael Tapio Ullevi X.
K 200m h1: 1) Anneli Melin Helsingborg 25.25, 2) Lena Melin Ullevi 25.27, h3: 3) Linda Hansson Malmö 25.47. B: 2) A Melin 25.09, 3) L Melin 25.29. 800m: 4) Nadja Petersen Huddinge 2:07.20, 5) Hanna Karlsson Malmö 2:09.82. 60mH h1: 1) L Melin 8.98, 3) Malin Svensson Helsingborg 9.27, h2: 1) Emma Hansson 86 Heleneholm 8.95, f: 1) L Melin 8.88, 2) E Hansson 8.91, 5) M Svensson 9.21. Tresteg: 4) Ronja Gartsjö 88 Malmö 1102. Kula: 1) Linda Nestorsson Ullevi 1563, 2) Anna Söderberg Ullevi 1509. Vikt (20 pund): 1) A Söderberg 1778, 3) Catarina Andersson Heleneholm 1402. (Anm: Enl uppgift kastade svenskorna med den "svenska" 10 kg vikten!)

21.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
M 200m: 4) Johan Wissman Helsingborg 21.17, 5) Johan Engberg IF Göta 21.39. 60mH: 4) Robert Kronberg Kville 7.73. Tresteg: 4) Christian Olsson Örgryte 1692.
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 202. Stav: 6) Kirsten Belin Kvarnsveden 425.

15-16.2 HELSINKI, FIN (Finska mångkampsmästerskapen) | Resultat
M Sjukamp: 1) Erik Larsson Gotland 5.227 (7.60 702 1419 193 8.71 440 2:55.77).
M22 Sjukamp: 8) Björn Lundin Växjö 4.124 (7.47 589 996 142 8.74 400 3:06.40).
K Femkamp (dag 1): 5) Malin Svensson Helsingborg 3.614 (9.11 165 1122 525 2:29.89).

13.2 TAMPERE, FIN | Resultat
OBS: Överlång bana!
M 60m B: 4) Niclas Broström IF Göta 6.93. 100m: 8) N Broström 11.00. 60mH: 2) Robert Kronberg Kville 7.61. 110mH: 2) R Kronberg 13.50. Stav: 1) Patrik Kristiansson KA2 552.
K 60mH h1: 3) Carolina Klüft Växjö 8.42, h2: 1) Susanna Kallur Falun 8.01, f: 1) S Kallur 7.96, 4) C Klüft 8.41. 300mH: 2) Erica Mårtensson Växjö 41.95. Längd: 1) C Klüft 655.

14.2 LEVERKUSEN, GER | Resultat
K 800m A: 3) Nadja Petersen Huddinge 2:05.77.

11.2 BRNO, CZE | Resultat
M Höjd: 1) Staffan Strand Hässelby 230.

10.2 MUSTASAARI, FIN | Resultat
OBS: Överlång bana!
M 400m A: 3) Andreas Rehnborg Hässelby 49.55. Kula: 3) Jimmy Nordin Malmö 1861.
K Höjd: 3) Lena Johansson Hässelby 170.

9.2 GENT, BEL | Resultat
M 200m A: 2) Johan Wissman Helsingborg 21.26. 400m A: 4) Jimisola Laursen Malmö 47.34. Stav: 4) Patrik Kristiansson KA2 550. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1724.

8.2 ARNSTADT, GER | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 236.
K Höjd: 2) Kajsa Bergqvist Tureberg 202 Svenskt inomhusrekord.

7.2 CHEMNITZ, GER | Resultat
K Stav: 4=) Kirsten Belin Kvarnsveden 420 (med lånade stavar).

7-9.2 STANGE, NOR | Resultat
Dag 1
P18 60mH
(91.4 cm) h1: 1) Andreas Svärdh 86 IF Göta 8.63, f: 2) A Svärdh 8.56.

7-9.2 STANGE, NOR | Resultat
Dag 2
P18 Längd:
8) Andreas Svärdh IF Göta 593.

5.2 DORTMUND, GER | Resultat
M 3000m: 11) Henrik Skoog Spårvägen 8:10.27.

5.2 WEINHEIM, GER | Resultat
M Höjd: 7=) Staffan Strand Hässelby 220.

2.2 STUTTGART, GER | Resultat
M 3000m: 9) Henrik Skoog Spårvägen 8:23.49.
K Höjd: 3) Kajsa Bergqvist Tureberg 198.

1.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
K Höjd: 2) Emma Green 84 Ullevi 180, 3) Angelica Johansson Hälle 170. Tresteg: 1) Sara Brankell Mölndal 1250, 3) Anna Wiberger Mölndal 1210.

1.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
M Höjd: 1) Thomas Bipella 84 Örgryte 215, 2) Ola Carlsson Örgryte 215, 5) Martin Eriksson Örgryte 208.

31.1 WUPPERTAL, GER | Resultat
M Höjd: 4) Staffan Strand Hässelby 224.
K Stav: 5=) Kirsten Belin Kvarnsveden 417.

26.1 BAD SEGEBERG, GER | Resultat
K Stav: 6) Kirsten Belin Kvarnsveden 420, 9) Hanna-Mia Persson Kalmar 400.

26.1 SAMARA, RUS | Resultat
M Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1714 (1646 - 1663 - 1687 - 1714 - 1691 - X).

26.1 ASKIM, NOR (Glavealekene) | Resultat
Ungdomar från Bohuslän/Dal.

25.1 SASSNITZ, GER | Resultat
M Kula: 6) Jimmy Nordin Malmö 1821.

11.1 OSLO, NOR | Resultat
M 60mH: 3) Eric Ringdahl Tureberg 8.70.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2003

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!