Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Marathon/Halvmarathon utomlands 2003

28.12 OSTIA, ITA (Maratona di Ostia) | Resultat
M: 9) Fredrik Svanfeldt Hässelby 2:37:14 (halvmarathon 1:13:34).

14.12 JACKSONVILLE, FL (Jacksonville Marathon) | Resultat
M: 4) Runar Höiom Alingsås 2:25:36 (halvmarathon 1:09:55), ... -) Måns Höiom Studenterna bröt.

14.12 HONOLULU, HI (Honolulu Marathon) | Resultat

7.12 PALERMO (Maratona di Palermo) | Resultat
K: 3) Heléne Willix Spårvägen 2:40:16 (halvmarathon 1:21:07).

7.12 SINGAPORE, SIN (Singapore Marathon) | Resultat
M: -) Said Regragui Hässelby bröt (förkyld).

7.12 LISBOA, POR (Lisboa Marathon) | Resultat
M: 14) Hans Andersson Vårgårda 2:39:59.

6.12 JEREZ DE LA FRONTERA, ESP | Resultat
M: 5) Andreas Carlborg Spårvägen 1:08:46, 14) Kent Claesson Spårvägen 1:10:42.

6.12 NEGRIL, JAM (Reggae Marathon) | Resultat
K: 3) Anneli Södergårds 3:18:18.

30.11 MILANO, ITA (Milano City Marathon) | Resultat
M: 64) Cédric Schwartzler Studenterna 2:35:33, 123) Lorenzo Nesi Studenterna 2:43:19, 124) Micael Carlstedt Studenterna 2:43:26, 180) Per-Erik Malmqvist Studenterna 2:48:10, 412) Gustav Sörberg Studenterna 2:58:43.

29.11 COSTA TEGUISE, ESP (Lanzarote Marathon) | Resultat

23.11 FIRENZE, ITA (Maratona di Firenze) | Resultat
M: 9) Jonas Larm Hässelby 2:24:57 (halvmarathon 1:11:04), 18) Martin Gidewall Tumba 2:29:31 (halvor 1:15:27/1:14:04!), 24) Martin Rappe Hammarby 2:32:13, 73) Tor Almgren Lidingö 2:43:18, ... -) Magnus Bergman Enhörna bröt (1:07:19), -) Jonas Rappe Hammarby bröt.
K: 4) Jennie Åkerberg Spårväge 2:45:47 (1:20:17), 14) Frida Rosenberg Hälle 3:03:24 (1:25:13).

23.11 PHILADELPHIA, PA (Philadelphia Marathon) | Resultat
M: 116) Torbjörn Dahl 2:55:49.

16.11 MONACO, MON (Marathon de Monaco) | Resultat

2.11 NEW YORK, NY (New York City Marathon) | Resultat
M: ... Fredrik Sundberg 2:48:33, Magnus Ekstrand Snapphanarna 2:53:12.
K: ... Helena Kvapil 3:14:05, Eva-Britt Karlsson Sundsvall 3:23:42, Marlene Eriksson Malmberget 3:27:39.

27.10 DUBLIN, IRL (Dublin Marathon) | Resultat
K: ... Elinor Krock 3:31:54.

26.10 LAUSANNE, SUI (Lausanne Marathon) | Resultat
K 10.5 km landsväg: 2) Lisa Blommé Hässelby 36:02. Halvmarathon: 6) L Blommé 1:22:06.

26.10 FRANKFURT AM MAIN, GER (Frankfurt Marathon) | Resultat
M: ... Andreas Agélii Hakarpspojkarna 2:53:35.

26.10 VENEZIA, ITA (Venice Marathon) | Resultat
K: 16) Ylva Samuelsson Lulekamraterna 3:14:03.

26.10 MARIEHAMN, FIN (Åland Marathon) | Resultat
M: 1) Anders Karnfält Studenterna 2:51:05.

19.10 AMSTERDAM, NED (Amsterdam Marathon) | Resultat
M: 32) Måns Höiom Studenterna 2:30:31.

12.10 ODENSE, DEN (H C Andersen Marathon) | Resultat
M: 10) Runar Höiom Alingsås 2:26:55 (halvmarathon 1:10:30), 14) Joel Johansson Malmö 2:32:27 (1:12:15), 20) Anders Soovik Mölndal 2:34:08, 74) Ralph Johansson Strömstad LK 2:53:23.

12.10 CHICAGO, IL (Chicago Marathon) | Resultat

28.9 BUDAPEST, HUN (Budapest Marathon) | Resultat

28.9 BERLIN, GER (Berlin Marathon) | Resultat
M: 35) Runar Höiom Alingsås 2:22:00 (halvmarathon 1:09:34), 42) Fredrik Svanfeldt Hässelby 2:25:58 (1:11:40), ... Andreas Gabrielsson Ymer 2:35:13, Måns Höiom Studenterna 2:39:54, Mattias Carlsson Kville 2:41:13, Stefan Ulmeståhl T Blekinge 2:40:49, Göran Sander Studenterna 2:42:19, Mikael Palmgren 2:43:21, Anders Karnfält Studenterna 2:43:32, Jörgen Nilsson 2:45:28, Federico Hernandez Solvikingarna 2:49:15.
K: 16) Jennie Åkerberg Spårvägen 2:38:17 (1:17:44), 25) Karin Schön Kville 2:44:47 (1:21:23), ... Meta Steinbach-Ohlsson T Blekinge 3:25:00, Eleonor Öström Kville 3:29:13, Maria Rönnlund Jalles 3:38:31.

28.9 REMICH, LUX | Resultat
M: 17) Andreas Carlborg Spårvägen 1:07:35.

14.9 TRONDHEIM, NOR (Trondheim Marathon) | Resultat

6.9 VAASA, FIN (Vaasa Marathon) | Resultat

24.8 QUEBEC, CAN (Marathon des Deux Rives) | Resultat
M: 18) Torbjörn Dahl 2:53:53.

16.8 REYKJAVIK, ISL (Reykjavik Marathon) | Resultat

2.8 HELSINKI, FIN (Helsinki City Marathon) | Resultat

12.7 TALLINN (Tallinn Marathon) | Resultat
K: 1) Martina Salomonsson 3:00:44.

6.7 SOUTHPORT, AUS (Gold Coast Marathon) | Resultat
M: 8) Runar Höiom Alingsås 2:27:43, 38) Måns Höiom Studenterna 2:48:13.

29.6 TURKU, FIN (Paavo Nurmi Marathon) | Resultat
M: 3) Tor Almgren Lidingö 2:47:52.

15.5 HUNTLY, NZL | Resultat
K: 2) Johanna Ottosson 1:24:22.

11.5 OTTAWA, CAN (National Capital Marathon) | Resultat
M: 51) Torbjörn Dahl 2:55:49.

27.4 HAMBURG, GER (Hamburg Marathon) | Resultat
M: 35) Henrik Östling Enhörna 2:33:23 (halvmarathon 1:13:23), 72) Stefan Gustafson Örebro AIK 2:41:33, 87) Stefan Ulmeståhl T Blekinge 2:42:45, 152) Tony Lavesson IS Göta 2:46:54, 162) Bertil Sundin Örebro AIK 2:47:33, ... bröt: Claes Nyberg IF Göta (1:07:05).
K: ?) Meta Steinbach Olsen T Blekinge 3:25:28, ?) Sophie Nilsson T Blekinge 3:29:11, ?) Ingrid Holmgren T Blekinge 3:30:48, ?) Karin Hildingsson Örebro AIK 3:46:17, ?) Janna Dejmek 3:50:01.

21.4 BOSTON, MA (Boston Marathon) | Resultat
M: 224) Runar Höiom Alingsås 2:51:12 (halvmarathon 1:12:39), 496) Måns Höiom Studenterna 2:58:50.

13.4 GREENWICH-LONDON, GBR (London Marathon) | Resultat
M: .... Dan Agnarson Öbacka 2:42:08, Richard Kingstad Jamtrennarna (som dock sprang i namn av Christopher Falk Rigor) 2:42:54, Håkan Mårtensson Vingarna 2:47:00, Patrik Nyström 2:47:50, Robert Toss 2:48:30, Fredrik Sundberg 2:49:39, Michael Mattisson 2:50:27, Leif Hansson Rånäs 2:57:28.
K: ... Agneta Jonsson Skavsåret 3:30:11.

13.4 TORINO, ITA (Torino Marathon) | Resultat
K: 4) Heléne Willix Spårvägen 2:39:50 (halvmarathon 1:20:21).

13.4 ROTTERDAM, NED (Rotterdam Marathon) | Resultat
M: 42) Fredrik Svanfeldt Hässelby 2:35:47 (halvmarathon 1:14:00).
K: 4) Lena Gavelin Trångsviken 2:33:25 (1:15:34), 10) Susanne Johansson Hässelby 2:49:21 (1:21:46).
(Anm: Resultaten ligger på en Rotterdam-tidnings hemsida och tycks bara bli tillgängliga efter att man registrerat sig som "läsare". Sökning på "SWE" i databasen ger bara ovanstående tre svenska deltagare i loppet.)

6.4 BERLIN, GER (Berlin Halbmarathon) | Resultat
M: 14) Martin Söderberg Hakarpspojkarna 1:06:30, 15) Patrik Tjärdal Enhörna 1:06:32, 17) Kristian Algers Enhörna 1:07:57, 33) Olof Thunegard Gotland 1:12:13, 37) Fredrik Grönqvist Wilske 1:12:44, 54) Andreas Agelii Hakarpspojkarna 1:14:37.
K: 7) Anna Rahm Rånäs 1:16:38, 10) Anna Lindh Rånäs 1:18:58, 13) Linda Damgren Hakarpspojkarna 1:22:37.

6.4 FREDRIKSTAD, NOR (Norska mästerskapen halvmarathon) | Resultat
K: 5) Annica Gunnarsson Växjö 1:24:48, 6) Jessica Gunnarsson Växjö 1:25:22.

6.4 PARIS, FRA (Paris Marathon) | Resultat
M: ?) Erik Gerdin Hakarpspojkarna 2:42:01, ?) Tor Almgren Lidingö 2:43:45, ?) Lars Jakobsson Flemingsberg 2:58:17.

29.3 DEN HAAG, NED (City-Pier-City Loop) | Resultat
M: 14) Claes Nyberg IF Göta 1:03:19, 16) Mustafa Mohamed Hälle 1:03:55, 20) Joakim Johansson Hälle 1:05:00, 32) Jonas Larm Hässelby 1:09:05, 37) Andreas Carlborg Spårvägen 1:09:52, 54) Tony Jerpenius 1:13:15.
K: 13) Susanne Johansson Hässelby 1:19:50, 15) Camilla Benjaminsson Hässelby 1:20:29.

23.3 ROMA, ITA (Maratona di Roma) | Resultat
M: ... Martin Johansson (elitcyklist verksam i Luxemburg) 2:54:49.

23.3 PALMA DE MALLORCA, ESP (Medio Maraton Ciutat de Palma) | Resultat
M: 16) Anders Szalkai Spårvägen 1:13:06.
K: 1) Lena Gavelin Trångsviken 1:14:38, 2) Heléne Willix Spårvägen 1:16:17.

23.3 ROTORUA, NZL | Resultat
K: 1) Johanna Ottosson 1:26:49.

16.3 BARCELONA, ESP (Marató de Barcelona) | Resultat
M: 115) Tommy Sjöström 2:53:53, 148) Tage Winter 2:56:13.

9.3 PARIS, FRA (Semi-Marathon de Paris) | Resultat
K: 5) Lena Gavelin Trångsviken 1:15:06.

1.3 NEW PLYMOUTH, NZL | Resultat
M: 3) Johan Sand Flemingsberg 2:50:18.
K: 1) Johanna Ottosson 2:58:29.

23.2 SEVILLA, ESP (Sevilla Marathon) | Resultat
M: 4) Magnus Bergman Enhörna 2:18:41 (halvmarathon 1:08:51), 14) Patrick Hallén Enhörna 2:29:10 (1:13:46).
K: 4) Hanna Salander Mora 2:58:07 (1:24:31).

16.2 HONGKONG, HKG (Hong Kong Marathon) | Resultat
M: 13) Anders Szalkai Spårvägen 2:28:15.
K: 7) Karin Schön Kville 2:48:26.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2003

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!