Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Internationella mästerskap 2004

12.12 HERINGSDORF, GER (EM-JEM terräng) | Resultat
M 9.6 km: 19) Claes Nyberg 28:30, 22) Mustafa Mohamed 28:38, 37) Henrik Skoog 28:56, 53) Erik Sjöqvist 29:15, 71) Per Jacobsen 29:49, 79) Erik Petersson 30:30.
P19 5.6 km: 50) Joel Lewis-Jonsson 17:22, 78) Lars Johansson 17:41, 104) Henry Gross 18:50.

14.11 EJBY, DEN (NM-JNM terräng) | Resultat
M 9.5 km terräng: 1) Claes Nyberg 29:34, 2) Erik Sjöqvist 29:54, 3) Henrik Skoog 30:00, 7) Erik Petersson 30:47, 13) Per Jacobsen 31:24. Lag: 1) Sverige.
K 4.6 km terräng: 5) Lena Gavelin 16:20, 6) Hanna Karlsson 16:31, 10) Catharina Asph 16:55, 14) Helena Olofsson 17:15. Lag: 2) Sverige.
P19 6.6 km terräng: 1) Joel Lewis Jonsson 85 21:19, 4) Olle Walleräng 85 21:32, 7) Lars Johansson 85 21:41, 17) Henry Gross 85 22:48, 19) David Nilsson 23:40. Lag: 1) Sverige.
F19 4.6 km: 4) Frida Flodström 87 17:17, 11) Sandra Fransson 88 18:16, 12) Emma Lundgren 85 18:34, 14) Sofie Barkstedt 86 19:32. Lag: 3) Sverige.

11-12.9 FREDRIKSTAD, NOR (JNM22) | Resultat

18-29.8 ATHINA, GRE (OS) | Resultat
Dag 3
M Höjd Q1:
12) Linus Thörnblad 85 220, Q2: 1) Stefan Holm 228, 10) Staffan Strand 225. Tresteg Q1: 1) Christian Olsson 1768/-0.5.
K Diskus Q1: 18) Anna Söderberg 5549.
Dag 3-4
K Sjukamp:
1) Carolina Klüft 6.952 (13.21/+0.2 191 1477 23.27/-0.1 678/+0.4 4889 2:14.15).
Dag 4
M 3000mH h2:
4) Mustafa Mohamed 8:19.37.
Dag 5
M Höjd f:
1) S Holm 236. Tresteg f: 1) C Olsson 1779/+1.4.
K 100mH h2 (-0.9): 5) Jenny Kallur 13.11, h3 (0.0): 4) Susanna Kallur 12.89.
Dag 6
K 100mH s1
(+1.7): 7) S Kallur 12.67.
Dag 7
M 200m h1
(+1.5): 5) Johan Wissman 20.60, q1 (+1.1): 5) J Wissman 20.74. 3000mH f: 13) M Mohamed 8:18.05. 110mH h3 (+1.3): 3) Robert Kronberg 13.47.
Dag 8
M 110mH q1
(+0.4): 3) R Kronberg 13.39. Stav Q2: 10) Patrik Kristiansson 560.
K Längd Q2: 4) C Klüft 673/0.0.
Dag 9
M 110mH s1
(-0.1): 7) R Kronberg 13.42.
Dag 10
K Längd f:
11) C Klüft 663/+1.5.

22.7-1.8 ÅRHUS, DEN (Veteran-EM) | Resultat

13-18.7 GROSSETO, ITA (JVM19) | Resultat
Dag 1
P19 100m h1
(-0.2): 2) Edmund Yeboah 88 10.64, h9 (-0.7): 3) Per Strandquist 87 10.70, s2 (+0.3): 3) E Yeboah 10.53, s3 (+0.8): 5) P Strandquist 10.63. Höjd Q1: 1=) Linus Thörnblad 85 215.
F19 400m h2: 4) Emma Björkman 86 54.41. Tresteg Q1: 12) Mfon Etim 85 1114/-1.7. Slägga Q2: 14) Annika Hjelm 86 5172.
Dag 2
F19 Stav Q1:
8) Lotta Hultin 85 385, Q2: 6) Fanny Berglund 88 385.
Dag 2-3
P19 Tiokamp:
Nicklas Wiberg bröt (11.32/-0.5 675/+1.1 1442 195 X).
Dag 3
P19 Höjd:
4) L Thörnblad 221. Stav Q1: 8=) Johan Carlsson 85 495, Q2: 1) Jesper Fritz 85 505.
Dag 5
P19 Stav:
5) J Fritz 525. 4x100m h2: -) Sverige (E Yeboah, P Strandquist, Lukas Nilsson 86, Stefan Tärnhuvud 85) bröt.
F19 4x100m h3: -) Sverige (Annika Andersson 85, Maria Teilman 86, Pernilla Tornemark 85, M Etim) bröt.

19-20.6 JYVÄSKYLÄ, FIN (JNM-UNM mångkamp) | Resultat
M22 Tiokamp: -) Tobias Otterbring 85 bröt (11.71/-1.6).
P19 Tiokamp: 3) Samuel Lindén 86 6.918 (11.88/-1.0 635/-0.5 1503 198 50.96 15.57/-2.3 3984 395 4732 4:47.19), 6) Odd Wiking 86 6.425 (11.66/-1.0 605/+0.8 1337 188 50.35 16.47/-2.3 3111 395 5118 4:46.17), 7) Jonatan Falk 86 6.368 (11.90/-1.0 662/+0.3 1417 174 53.22 15.68/-2.3 3176 375 4981 4:56.31).
P17 Tiokamp (OBS! 100m häck!): 2) Joel Thorén 87 6.524 (14.02/-0.4 3704 385 5309 37.81 12.12/-1.9 599/+1.3 1306 174 2:54.93), 5) Björn Barrefors 87 6.274 (14.15/-1.4 3595 395 4199 38.19 12.27/-3.4 650/+1.2 1109 183 3:04.42), 9) Rickard Arvidsson 87 5.545 (14.81/-1.4 3644 305 4328 35.60 11.34/-3.4 624/+1.6 1221 162 X).
K22 Sjukamp: 4) Jennie Hurkmans 4.695 (15.46/-1.3 153 1015 27.02/-0.9 507/+1.6 3903 2:23.07).
F19 Sjukamp: 1) Marie Barenfeld 85 4.994 (15.28/-1.2 165 1144 26.97/-0.8 543/-0.9 3756 2:25.12).
F17 Sjukamp: 4) Jasmine Henriksson 88 4.465 (16.92/-1.8 144 1323 27.77/-1.3 511/+0.8 3507 2:25.49), 5) Ellinore Hallin 87 4.438 (14.88/-1.5 150 1275 27.18/-0.6 499/+1.1 3204 2:48.56), 9) Ida Tengvall 87 4.233 (16.34/-1.5 150 1133 27.28/-0.6 512/+1.8 2937 2:39.74),

19-21.3 DRAMMEN, NOR (IVNM) | Resultat
Dag 1

19-21.3 DRAMMEN, NOR (IVNM) | Resultat
Dag 2

19-21.3 DRAMMEN, NOR (IVNM) | Resultat
Dag 3

10-14.3 SINDELFINGEN, GER (IVVM) | Resultat

5-7.3 BUDAPEST, HUN (IVM) | Resultat
Dag 1
M 800m h2:
4) Rizak Dirshe 1:50.89. Höjd Q: 1=) Stefan Holm 227. Tresteg Q1: 3) Christian Olsson 1699.
K 400m h3: 4) Beatrice Dahlgren 53.90. Stav Q: 12) Hanna-Mia Persson 430. Tresteg Q2: 11) Camilla Johansson 1376.
Dag 2
M 200m h2:
1) Johan Wissman 20.96, s2: 1) J Wissman 20.72. 60mH h3: 4) Robert Kronberg 7.69, s2: 3) R Kronberg 7.61, f: 6) R Kronberg 7.59. Höjd: 1) S Holm 235. Stav Q1: 6) Oscar Janson 565, Q2: 3=) Patrik Kristiansson 570.
K Längd Q2: 2) Carolina Klüft 673.
Dag 3
M 200m f:
2) J Wissman 20.72. Stav: 4) P Kristiansson 570. Tresteg: 1) C Olsson 1783 Tangerat inomhusvärldsrekord.
K 60mH h1: 4) Jenny Kallur 8.02, h4: 1) Susanna Kallur 7.91, s1: 5) J Kallur 8.03, s2: 3) S Kallur 7.92, f: 5) S Kallur 7.89. Längd: 3) C Klüft 692 Svenskt inomhusrekord. 4x400m h1: 6) Sverige (B Dahlgren, Ellinor Stuhrmann, Erica Mårtensson, Louise Gundert) 3:34.71 Svenskt inomhusrekord.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2004

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!