Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Svenskar i USA - inne 2004

12-13.3 FAYETTEVILLE, AR (NCAA div I) | Resultat
Dag 1
M Längd:
12) Magnus Åhlén IF Göta 743. Kula: 5) Niklas Arrhenius Spårvägen 1936, -) Magnus Lohse Mölndal X.
K 1 mile h1: 1) Johanna Nilsson Högby 4:38.26, h2: 8) Kajsa Haglund Heleneholm 4:59.27. "Distance medley": 3) UCLA 11:08.70 (Lena Nilsson Täby 4:36.1m på 1600m slutsträckan).
Dag 1-2
M Sjukamp:
10) Rajne Svenssohn IF Göta 5.369 (7.46 667 1319 193 8.45 440 2:39.00).
Dag 2
M 4x400m A:
2) Minnesota 3:04.48 (Mikael Jakobsson Örebro 46.3m på andra sträckan).
K 1 mile f: 2) J Nilsson 4:32.72. 3000m: 3) Ida Nilsson Högby 9:07.92.

12-13.3 ROXBURY, MA (NCAA div II) | Resultat
Dag 1
K 400m h2:
2) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 56.49.

12-13.3 ROXBURY, MA (NCAA div II) | Resultat
Dag 2
M Kula:
5) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1691.

12-13.3 WHITEWATER, WI (NCAA div III) | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
2) Doreen Nagawa Ullevi 1201.

6-7.3 BOSTON, MA | Resultat
Dag 1
M Längd:
1) Magnus Åhlén IF Göta 740. Vikt (15.88 kg): 6) Anders Constantin Orient 1768.
Dag 1-2
M Sjukamp
(OBS! 55m/55mH och inte 60/60mH): 10) Nils Pettersson IF Göta 4.847 (7.11 658 1322 172 8.32 445 2:56.51).
Dag 2
M Tresteg:
7) M Åhlén 1461. Kula: 16) A Constantin 1529.

6-7.3 ROXBURY, MA | Resultat
Dag 1
K 800m h2:
5) Lisa Nauclér Järvsö 2:15.29. 1000m h1: 6) Linn Modin Färjestaden 2:55.63.
Dag 2
K 3000m:
12) Therese Forsberg Heby 9:43.99.

6.3 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång rundbana!
M Kula: 5) Daniel Arrhenius Spårvägen 1674. Vikt (15.88 kg): 3) Mattias Jons Hässelby 1972.
K 1 mile: 1) Johanna Nilsson Högby 4:36.17, 2) Lena Nilsson Täby 4:37.62.

5-6.3 SOUTH BEND, IN | Resultat
OBS: Överlång rundbana!
Dag 2
M 3000m:
13) Erik Petersson Mölndal 8:29.48.
K 1 mile: 3) Kajsa Haglund Heleneholm 4:42.51.

5-6.3 MOSCOW, ID | Resultat
Dag 2
K Höjd:
5=) Sofie Lundström Västerås 165.

5-6.3 BEXLEY, OH | Resultat
Dag 1
K Längd:
1) Doreen Nagawa Ullevi 530.
Dag 2
K Tresteg:
1) D Nagawa 1186.

4-6.3 JOHNSON CITY, TN (NAIA) | Resultat
OBS: Överlång rundbana!
Dag 1
K Femkamp
(OBS: 55mH - ej 60mH): 2) Annette Ekberg Lidingö 3.482 (8.55 157 1144 546 2:40.05).
Dag 2
M 1000m h1:
3) Mikael Larsson Sävedalen 2:31.60. 55mH h2: 3) Michael Railsback Gefle 7.91.
K 55mH h1: 4) A Ekberg 8.66, s1: 4) A Ekberg 8.58.

29.2 PRINCETON, NJ | Resultat
P18+ 3200m: 4) Oskar Nordenbring 85 Malmö 9:19.16.

28-29.2 ANN ARBOR, MI | Resultat
Dag 1
M 200m h1:
3) Mikael Jakobsson Örebro 21.98. 400m h2: 1) M Jakobsson 48.55.
Dag 2
M 200m B:
5) M Jakobsson 22.74. 400m A: 2) M Jakobsson 47.74.

28-29.2 MURFREESBORO, TN | Resultat
Dag 1
K Höjd:
9) Emma Allvin Gefle 157.

28-29.2 ITHACA, NY | Resultat
Dag 1
K 800m h5:
4) Anna-Marie Allander Tyresö 2:18.09.

28-29.2 IOWA CITY, IA | Resultat
Dag 2
K Vikt
(9.08 kg): 12) Marie Hilmersson Hässelby 1645.

28.2 LINCOLN, NE | Resultat
M 55mH h3: 1) Michael Railsback Gefle 7.80, f: 3) M Railsback 7.87.
K 55mH h1: 1) Annette Ekberg Lidingö 8.64, f: 1) A Ekberg 8.2m. Höjd: 7=) A Ekberg 150.

27-28.2 BOZEMAN, MT | Resultat
Dag 2
K 800m:
1) Johanna Nilsson Högby 2:10.67. 1 mile: 2) J Nilsson 4:59.22. 3000m: 1) Ida Nilsson Högby 9:20.61.

27-28.2 YPSILANTI, MI | Resultat
Dag 2
K 3000m A:
13) Ebba Stenbäck Söderköping 10:15.48.

27-28.2 BOZEMAN, MT | Resultat
Dag 1
K 800m h?:
1) Johanna Nilsson Högby 2:16.87.

27.2 NEW YORK, NY | Resultat
M Kula: 1) Anders Constantin Orient 1577.
K 60mh h2: 4) Karin Larsson Garphyttan 9.95. Tresteg: 4) K Larsson 1106. Kula: 2) K Larsson 1308.

27.2 ADA, OH | Resultat
K 55m h2: 2) Doreen Nagawa Ullevi 7.83, f: -) D Nagawa ej start. Längd: 1) D Nagawa 517. Tresteg: 1) D Nagawa 1173.

26-28.2 NAMPA, ID | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
6) Sofie Lundström Västerås 3.358 (10.25 167 1366 499 2:42.41).

26-28.2 NAMPA, ID | Resultat
Dag 2
M Kula:
4) Mattias Jons Hässelby 1622, 6) Staffan Jönsson Hässelby 1593.
K Höjd: 4) Marie Norrman Råby-Rekarne 174, 9) Sofie Lundström Västerås 168.

26-28.2 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
OBS: Överlång rundbana!
Dag 2
M Vikt
(15.88 kg): 8) Niklas Arrhenius Spårvägen 1806, 11) Magnus Lohse Mölndal 1307.
K 5000m: 12) Marie Nilsson IF Göta 18:53.6m.
Dag 3
M Kula:
1) N Arrhenius 1991, 2) M Lohse 1915, 4) Daniel Arrhenius Spårvägen 1781.
K 3000m: 17) Marie Nilsson 11:03.50.

26-28.2 NAMPA, ID | Resultat
Dag 3
M 1 mile:
6) Stefan Malmqvist Hässelby 4:14.88. Vikt (15.88 kg): 2) Mattias Jons Hässelby 2014, 3) Staffan Jönsson Hässelby 1885.
K Kula: 10) Sofie Lundström Västerås 1268.

21.2 OGDEN, UT | Resultat
M Kula: 1) Daniel Arrhenius Spårvägen 1774.

21.2 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
K Höjd: 2) Emma Allvin Gefle 157.

21.2 NORMAN, OK | Resultat
K 400m: 4) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 56.72.

21.2 CRETE, NE | Resultat
M 55mH h2: 2) Michael Railsback Gefle 7.87, f: 4) M Railsback 7.75.
K 55mH h3: 1) Annette Ekberg 8.55, f: 3) A Ekberg 8.62. Längd: 6) A Ekberg 528. Tresteg: 11) A Ekberg 1069.

20.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
M 3000m: 1) Philip Aagaard Spårvägen 8:42.86.

20-21.2 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 1
M 400m h1:
1) Johan Hed Mölndal 50.16. 800m h1: 1) Jacob Cedertun Eksjö Södra 1:58.15, 3) Stefan Johansson Falköping 1:58.61. 1 mile h1: 3) J Cedertun 4:23.65. 5000m: 3) Erik Petersson Mölndal 14:56.48.
K 800m h1: 3) Caroline Huldén IF Göta 2:18.87, h3: 1) Kajsa Haglund Heleneholm 2:18.15. 1 mile h2: 1) K Haglund 5:08.66, 3) Lisa Haglund Heleneholm 5:09.41. Kula: 17) Veronica Karlsson Strömsund 1199.
Dag 2
M 400m B:
3) J Hed 51.41. 800m f: 3) S Johansso 1:55.14, 7) J Cedertu 1:57.24. 1 mile f: 4) J Cedertun 4:15.33. 3000m: 3) E Petersson 8:32.52. Kula: 8) Johan Persson Falun 1549.
K 800m f: 5) K Haglund 2:17.08, 7) C Huldén 2:18.15. 1 mile f: 2) K Haglund 4:52.52, 4) L Haglund 5:03.98. 3000m: 6) L Haglund 10:26.33.

20.2 NEW YORK, NY | Resultat
M 55m h1: 4) Magnus Åhlén IF Göta 6.65, f: 5) M Åhlénn 6.61. 200m A: 3) M Åhlén 22.41. 55mH h1: 4) Rajne Svenssohn IF Göta 8.06, 5) Nils Pettersson IF Göta 8.31, f: 5) R Svenssohn 7.98, 7) N Pettersson 8.55. Höjd: 4) R Svenssohn 186, 5) M Åhlén 181. Stav: 1) N Pettersson 440, 2) R Svenssohn 425. Längd: 1) M Åhlén 775, 5) N Pettersson 652, 6) R Svenssohn 651. Tresteg: 3) M Åhlén 1422. Kula: 1) Anders Constantin Orient 1527, 6) R Svenssohn 1366, 13) N Pettersson 1225. Vikt (15.88): 3) A Constantin 1869.
K 400m C: 3) Linn Modin Färjestaden 61.62. 800m: 1) Lisa Nauclér Järvsö 2:17.28, 9) L Modin 2:28.11. 1 mile: 1) Therese Forsberg Heby 5.06.81, 2) L Nauclér 5:07.02. 3000m: 1) T Forsberg 9:46.05. Höjd: 1) Jessica Jansson Heby 160, 3) Karin Larsson Garphyttan 155. Stav: 2) K Larsson 304, 3) J Jansson 274. Längd: 2) J Jansson 532, 3) K Larsson 531. Tresteg: 2) K Larsson 1147. Kula: 3) K Larsson 1276, 7) J Jansson 1162.

20-21.2 CLEMSON, SC | Resultat
OBS: Överlång rundbana!
Dag 1
K 1 mile h2:
9) Hanna Bremler Tyresö 5:09.30.

20.2 ADA, OH | Resultat
K Längd: 3) Doreen Nagawa Ullevi 505. Tresteg: 1) D Nagawa 1177.

19-21.2 POCATELLO, ID | Resultat
Dag 1
P18 Vikt
(11.35 kg): 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 2518.
Dag 3
P18 Kula
(5.44 kg): 2) L Arrhenius 1958.

14.2 NAMPA, ID | Resultat
M Kula: 4) Staffan Jönsson Hässelby 1611, 5) Mattias Jons Hässelby 1559. Vikt (15.88 kg): 2) M Jons 1906, 4) S Jönsson 1825.
K 3000m: 1) Marie Nilsson IF Göta 9:44.80. Höjd: 5) Sofie Lundström Västerås 171. Kula: 10) S Lundsttröm 1271.

14.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång rundbana!
M Kula: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 1918, 7) Daniel Arrhenius Spårvägen 1772.
K 400m B: 2) Louise Åkesson KA2 56.88. 60mH h1: 4) L Åkesson 9.36.

14.2 LINCOLN, NE | Resultat
M Kula: 2) Magnus Lohse Mölndal 1745. Vikt (15.88 kg): 13) M Lohse 1620.

14.2 HOUSTON, TX | Resultat
M 60m h11: 4) Rikard Sundelin Huddinge 7.13.

14.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång rundbana!
M Längd: 3) Eric Nyberg Lidingö 674.
K 1 mile: 1) Ida Nilsson 5:07.15. 3000m: -) I Nilsson bröt.

14.2 ADA, OH | Resultat
K Längd: 1) Doreen Nagawa Ullevi 514. Tresteg: 1) D Nagawa 1161.

13.2 LINCOLN, NE | Resultat
M 60mH h4: 2) Michael Railsback Gefle 8.50.
K 60mH h2: 4) Annette Ekberg Lidingö 9.34. Längd: -) A Ekberg X. Tresteg: 10) A Ekberg 1049.

13-14.2 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång rundbana!
Dag 1
M 200m L:
3) Niclas Hesselgren IK Sisu 23.03
K Vikt (9.08 kg): 8) Marie Hilmersson Hässelby 1717.
Dag 2
M 400m A:
3) Mikael Jakobsson Örebo 47.04, L: 6) N Hesselgren 50.61. 800m: 76) N Hesselgren 1:58.13. 1 mile: 47) Stefan Malmqvist Hässelby 4:23.68.
K 3000m: 8) Ebba Stenbäck Söderköping 10:00.40.

13-14.2 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
K 400m H:
3) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 55.79. Höjd: 11=) Marie Norrman Råby-Rekarne 165.

13-14.2 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1
M Längd B:
1) Magnus Åhlén IF Göta 749. Kula: 4) Anders Constantin Orient 1565. Vikt (15.88 kg): 10) A Constantin 1795.
K 1000m A: 4) Linn Modin Färjestaden 2:56.72. 3000m A: 3) Therese Forsberg Heby 9:51.09. Kula: 15) Karin Larsson Garphyttan 1251.
Dag 2
K 800m B:
4) Petra Forsberg Heby 2:11.9, C: 4) Lisa Nauclér Järvsö 2:13.37, E: 1) L Modin 2:15.50.

13-14.2 KEARNS, UT | Resultat
Dag 2
P18 Vikt
(11.35 kg): 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 2524 (High school-rekord!).

13-14.2 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 2
K 800m:
10) Hanna Bremler Tyresö 2:16.85.

13-14.2 STATE COLLEGE, PA | Resultat
Dag 2
K 800m:
20) Anna-Marie Allander Tyresö 2:16.97.

8.2 NEW YORK, NY | Resultat
M Stav: 2) Nils Pettersson IF Göta 420, 3) Rajne Svenssohn IF Göta 405. Längd: 1) Magnus Åhlén IF Göta 750. Tresteg: 6) M Åhlén 1462. Kula: 3) Anders Constantin Orient 1539. Vikt (15.88 kg): 5) A Constantin 1731.
K 800m: 21) Lisa Nauclér Järvsö 2:25.84. 1000m: 6) Linn Modin Färjestaden 2:58.95. 1 mile: 2) Therese Forsberg Heby 4:59.52, 6) L Nauclér 5:06.26. 3000m: 2) T Forsberg 10:17.81. Stav: 2) Karin Larsson Garphyttan 260. Tresteg: 6) K Larsson 1102. Kula: 6) K Larsson 1259, 12) Jessica Jansson Heby 1061.

7.2 CRETE, NE | Resultat
M 200m B: 2) Michael Railsback Gefle 24.28. 55mH h2: 1) M Railsback 7.91, f: 4) M Railsback 7.84.
K 55mH h1: 1) Annette Ekberg Lidingö 8.67, f: 1) A Ekberg 8.52. Längd: -) A Ekberg X.

7.2 LOGAN, UT
P18 Vikt (11.35 kg): 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 2516 (USA High School-rekord).

7.2 HOUSTON, TX | Resultat
M 60m h10: 5) Rikard Sundelin Huddinge 7.18. 400m A: 1) Johan Hed Mölndal 50.11. 800m A: 6) Stefan Johansson Falköping 1:56.27. 1 mile : 4) Jacob Cedertun Eksjö Södra 4:17.98. 3000m A: 3) Erik Petersson Mölndal 8:31.85.
K 800m A: 2) Kajsa Haglund Heleneholm 2:10.08, C: 1) Lisa Haglund Heleneholm 2:17.22.

7-8.2 RIVERDALE, NY
Dag 1
K Sjukamp
: 3) Karin Larsson Garphyttan 3.344 (9.18/55mH 159 1295 508 2:40.9m).
Dag 1-2
M Sjukamp:
1) Rajne Svenssohn IF Göta 5.306 (7.47 668 1363 200 8.56 425 2:46.66), 4) Nils Pettersson IF Göta 4.521 (7.65 647 1262 164 9.18 425 3:03.54).

7.2 LUBBOCK, TX | Resultat
M Kula: 4) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1710, 8) Johan Persson Falun 1547.
K Höjd: 8=) Veronica Karlsson Strömsund 153. Kula: 5) V Karlsson 1303.

7.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång rundbana!
M 1 mile: 1) Henrik Ahnström Brittatorp 4:13.06.
K 1 mile B: 1) Marie Nilsson IF Göta 5:10.91. 3000m: 2) M Nilsson 10:38.59.

7.2 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
M Kula: 1) Magnus Lohse Mölndal 1848.

7.2 STATE COLLEGE, PA | Resultat
K 800m: 9) Anna-Marie Allander Tyresö 2:17.06.

7.2 NAMPA, ID | Resultat
M Kula: 17) Mattias Jons Hässelby 1583. Vikt (15.88 kg): 4) M Jons 1923, 9) Staffan Jönsson Heleneholm 1720.
K Höjd: 7) Sofie Lundström Västerås 165. Kula: 11) S Lundström 1318.

7.2 CHAMPAIGN, IL | Resultat
K Vikt (9.08 kg): 2) Marie Hilmersson Hässelby 1759.

7.2 GREENCASTLE, IN | Resultat
K 55m h4: 3=) Doreen Nagawa Ullevi 7.93. Längd: 3) D Nagawa 522. Tresteg: 1) D Nagawa 1157.

6-7.2 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 2
M 400m A:
2) Mikael Jakobsson Örebro 47.56.
K 400m F: 1) Louise Åkesson KA2 56.97. 60mH h1: 6) L Åkesson 9.61.

6-7.2 SOUTH BEND, IN | Resultat
OBS: Överlång rundbana!
Dag 2
K 1 mile A:
3) Johanna Nilsson Högby 4:45.39, 10) Hanna Bremler Tyresö 5:01.96. 3000m A: 2) Ida Nilsson Högby 9:22.95.

6-7.2 POCATELLO, ID | Resultat
Dag 2
M Kula:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 1869, 3) Daniel Arrhenius Spårvägen 1777.

1.2 PRINCETON, NJ | Resultat
P18+ 3200m A: 1) Oskar Nordenbring 85 Malmö 9:30.21.

31.1 KEARNEY, NE | Resultat
M 200m C: 2) Michael Railsback Gefle 24.07. 55mH h1: 1) M Railsback 7.82, f: 2) M Railsback 7.91.
K 55mH h1: 1) Annette Ekberg Lidingö 8.48, f: 1) A Ekberg 8.44. Längd: 4) A Ekberg 543. Kula: 10) A Ekberg 1178.

31.1 LOGAN, UT | Resultat
M Kula: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 1882, 2) Daniel Arrhenius Spårvägen 1748.

31.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång rundbana!
K 1 mile: 1) Johanna Nilsson Högby 4:54.68, 2) Ida Nilsson Högby 4:57.98.

31.1 CHAMPAIGN, IL | Resultat
K Vikt (9.08 kg): 2) Marie Hilmersson Hässelby 1731.

31.1 NAMPA, ID | Resultat
M Kula: 3) Staffan Jönsson Heleneholm 1584, 5) Mattias Jons Hässelby 1563. M Vikt (15.88 kg): 1) M Jons 1868, 3) S Jönsson 1694.
K Höjd: 4) Sofie Lundström Västerås 165. Kula: 6) S Lundström 1329.

31.1 LUBBOCK, TX | Resultat
K Höjd: 10) Emma Allvin Gefle 153.

31.1 NORMAN, OK | Resultat
M 800m: 2) Stefan Johansson Falköping 1:57.69. 1 mile: 6) Jacob Cedertun Eksjö Södra 4:25.93. 3000m: 2) Erik Petersson Mölndal 8:40.05.
K 1 mile: 1) Kajsa Haglund Heleneholm 4:57.02. 3000m: 1) Lisa Haglund Heleneholm 10:11.01.

31.1 LARAMIE, WY | Resultat
M Kula: 1) Magnus Lohse Mölndal 1925.

31.1 NEW YORK, NY | Resultat
M 200m B: 3) Magnus Åhlén IF Göta 22.37. Stav: 2) Nils Pettersson IF Göta 435. Längd: 1) M Åhlén 741. Kula: 5) Anders Constantin Orient 1559. Vikt (15.88 kg): -) A Constantin X.
K 800m: 3) Lisa Nauclér Järvsö 2:14.49. 1000m: 6) Linn Modin Färjestaden 3:00.11. 60mH h1: 4) Karin Larsson Garphyttan 9.86, f: 6) K Larsson 9.83. Höjd: 6=) K Larsson 150. Kula: 3) K Larsson 1246, 6) Jessica Jansson Heby 1177.

31.1 KEARNS, UT | Resultat
P18 Kula (5.44 kg): 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1884. Vikt (11.35 kg): 1) L Arrhenius 2107 (redskapet slog i taket i de bästa kasten ...).

31.1 BEREA, OH | Resultat
K Höjd: 15) Doreen Nagawa Ullevi 137. Längd: 1) D Nagawa 505. Tresteg: 1) D Nagawa 1170.

30-31.1 BOSTON, MA | Resultat
K 800m: 17) Anna-Marie Allander Tyresö 2:17.12.

30.1 BOWLING GREEN, OH | Resultat
K 3000m: 1) Ebba Stenbäck Söderköping 10:06.82.

30.1 BATON ROUGE, LA | Resultat
M 800m: 7) Stefan Malmqvist Hässelby 1:58.15. Kula: 15) Johan Persson Falun 1398.
K 800m: 2) Caroline Huldén IF Göta 2:20.09. Kula: 15) Veronica Karlsson Strömsund 1142.

30-31.1 PULLMAN, WA | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
3) Louise Åkesson KA2 3.052 (9.31 142 844 479 2:26.20).
Dag 2
K 60mH h2:
1) L Åkesson 9.45, f: 5) L Åkesson 9.46.

25.1 SOUTH ORANGE, NJ | Resultat
P18+ 1600m: 2) Oskar Nordenbring 85 Malmö 4:23.77. 3200m: 1) O Nordenbring 9:44.22.

24.1 LUBBOCK, TX | Resultat
K Höjd: 5) Marie Norrman Råby-Rekarne 173.

24.1 NAMPA, ID | Resultat
M Kula: 5) Staffan Jönsson Heleneholm 1596, -) Mattias Jons Hässelby X. Vikt (15.88 kg): 2) M Jons 1938, 6) S Jönsson 1761.
K Höjd: 2) Sofie Lundström Västerås 170.

24.1 WEST POINT, NY | Resultat
M 200m B: 1) Magnus Åhlén IF Göta 22.62. 60mH A: 4) Rajne Svenssohn IF Göta 8.69, B: 2) Nils Pettersson IF Göta 8.94. Stav: 6) N Pettersson 435. Längd: 11) N Pettersson 605, -) M Åhlén X. Kula: 3) Anders Constantin Orient 1537, 9) N Pettersson 1318. Vikt (15.88 kg): 11) A Constantin 1457.
K 1000m: 2) Linn Modin Färjestaden 3:01.34. 1 mile: 4) Lisa Nauclér Järvsö 5:11.79. 60mH A: -) Jessica Jansson Heby bröt. Höjd: 5) J Jansson 155, 6) Karin Larsson Garphyttann 155. Längd: 7) J Jansson 495, -) K Larsson X. Kula: 10) K Larsson 1208, 14) J Jansson 1028.

24.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång rundbana!
K 800m: 1) Johanna Nilsson Högby 2:11.92, 2) Ida Nilsson Högby 2:16.16.

24.1 BATON ROUGE, LA | Resultat
M 60m h1: 5=) Rikard Sundelin Huddinge 7.36. 400m A: 4) Johan Hed Mölndal 50.42. Kula: 8) Johan Persson Falu 1424.
K 800m A: 2) Caroline Huldén IF Göta 2:22.74. Höjd: 9=) Veronica Karlsson Strömsund 160. Kula: 9=) V Karlsson 1241.

24.1 GRANVILLE, OH | Resultat
K Längd: 1) Doreen Nagawa Ullevi 515. Tresteg: 1) D Nagawa 1165.

23-24.1 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
Dag 2
M Kula:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 1906, 3) Magnus Lohse Mölndal 1783, 4) Daniel Arrhenius Spårvägen 1751.

23-24.1 PULLMAN, WA | Resultat
Dag 2
K 60mH h2:
4) Louise Åkesson KA2 9.50, f: 4) L Åkesson 9.30. Längd: 7) L Åkesson 505.

23-24.1 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 1
K Längd B:
7) Annette Ekberg Lidingö 511.

23-24.1 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 2
M 60mH h1:
4) Michael Railsback Gefle 8.57.
K 60mH h3: 4) Annette Ekberg Lidingö 9.52, s2: -) A Ekberg diskv.

23.1 LUBBOCK, TX | Resultat
K Höjd: 9=) Marie Norrman Råby-Rekarne 138.

23.1 HOUSTON, TX | Resultat
M 800m: 4) Jacob Cedertun Eksjö Södra 1:54.59.
K 1 mile A: 4) Lisa Haglund Heleneholm 5:08.18.

23-24.1 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
M 200m F:
3) Niclas Hesselgren IK Sisu 23.40.
Dag 2
M 400m C:
2) N Hesselgren 51.06.

17.1 NORMAN, OK | Resultat
K Höjd: 1) Marie Norrman Råby-Rekarne 173.

17.1 CHAMPAIGN, IL | Resultat
K Vikt (9.08 kg): 1) Marie Hilmersson Hässelby 1672.

17.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS! Överlång rundbana!
M 800m A: 2) Henrik Ahnström Brittatorp 1:55.86.

17.1 CRETE, NE | Resultat
M 55m h4: 3) Michael Railsback Gefle 6.97. 55mH h2: 1) M Railsback 7.97, f: 4) M Railsback 8.07.

17.1 WEST POINT, NY | Resultat
K 1000m: 4) Anna-Marie Allander Tyresö 3:07.40.

17.1 NAMPA, ID | Resultat
M Kula: 3) Mattias Jons Hässelby 1536, 4) Staffan Jönsson Heleneholm 1518. Vikt (15.88 kg): 1) M Jons 1857, 3) S Jönsson 1777.

17.1 LAMONI, IA | Resultat
K 55mH : 2) Annette Ekberg Lidingö 8.66. Längd: 4) A Ekberg 518.

17.1 BEXLEY, OH | Resultat
K Längd: 1) Doreen Nagawa Ullevi 518. Tresteg: 1) D Nagawa 1178.

16-17.1 LEXINGTON, KY | Resultat
OBS: Överlång rundbana!
Dag 2
K 1 mile:
6) Hanna Bremler Tyresö 5:04.80.

16-17.1 RIVERDALE, NY | Resultat
Dag 1
M Stav:
1) Rajne Svenssohn IF Göta 410, 2) Nils Pettersson IF Göta 410. Längd: 1) Magnus Åhlén IF Göta 730. Kula: 1) Anders Constantin Orient 1525, 9) R Svenssohn 1347, 13) N Pettersson 1287. Vikt (35 pund): 2) A Constantin 1772.
K Höjd: 3) Jessica Jansson Heby 160, 4) Karin Larsson Garphyttan 150. Stav: 3) K Larsson 275. Längd: 2) J Jansson 495, 5) K Larsson 477. Tresteg: 3) K Larsson 1091. Kula: 3) K Larsson 1185.
Dag 2
M 55m:
2) M Åhlén 6.65.

15-16.1 PROVO, UT | Resultat
Dag 2
M Kula:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 1791, 2) Daniel Arrhenius Spårvägen 1685. Vikt (15.88 kg): 1) N Arrhenius 1873, 7) D Arrhenius 1512.
P18 Vikt (11.35 kg): 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 2437.

10.1 CHAPEL HILL, NC | Resultat
K 800m: 5) Hanna Bremler Tyresö 2:21.86.

10.1 LOGAN, UT | Resultat
P18 Kula (5.44 kg): 2) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1905. Vikt (11.35 kg): 1) L Arrhenius 2453 (2:a genom tiderna i high school!).

9.1 NEW YORK, NY | Resultat
M 200m: 7) Magnus Åhlén IF Göta 23.02. Höjd: 3) Rajne Svenssohn IF Göta 193. Stav: 2) Nils Pettersson IF Göta 404. Längd: 2=) M Åhlén 706. Kula: 7) R Svenssohn 1340.
K 3000m: 1) Therese Forsberg Heby 9:57.88. 60mH f: 8) Jessica Palm IF Göta 10.04. Stav: 4) Karin Larsson Garphyttan 289. Tresteg: 2) K Larsson 1110. Kula: 3) K Larsson 1252.

20.12 NEW YORK, NY | Resultat
P18+ 1 mile A: 7) Oskar Nordenbring 85 Malmö 4:25.27.

12.12 BRONX, NY | Resultat
M 60m heat 4: ?) Magnus Åhlén IF Göta 7.1m.
K 60m hat 5: 1) Charlotte Nordh IF Göta 7.9m.

11.12 FINDLAY, OH | Resultat
K Tresteg: 2) Doreen Nagawa Ullevi 1145.

7.12 JONESBORO, AR | Resultat
M 55m h4: 5) Rikard Sundelin Huddinge 6.77. 200m: 11) Johan Hed Mölndal 22.61, 27) R Sundelin 23.37. 400m: 3) J Hed 49.51. 800m: 6) Niclas Hesselgren Sisu 1:58.06.
K 3000m: 2) Carola Ericsson Rånäs 10:49.60.

7.12 PRINCETON, NJ | Resultat
M Längd: 1) Magnus Åhlén IF Göta 729. Tresteg: 4) M Åhlén 1432. Kula: -) Anders Constantin Orient X. Vikt (35 pund): 5) A Constantin 1748.
K 500m B: 2) Lisa Nauclér 84 Järvsö 1:19.67, C: 4) Linn Modin 84 Färjestaden 1:22.48. 1 mile: 1) Therese Forsberg Hby 5:05.60.

6.12 NAMPA, ID | Resultat
M Vikt (35 pund): 4) Mattias Jons Hässelby 1517.

1-2.12 RIVERDALE, NY
M Sjukamp (OBS: 55m/55mH och inte 60m/60mH): 1) Rajne Svenssohn IF Göta 5.478 (6.8m 681 1407 195 7.65 440 2:40.54), 2) Nils Pettersson IF Göta 4.730 (6.9m 668 1339 171 8.34 420 2:59.31).

31.1 MURFREESBORO, TN | Resultat
OBS: Överlång rundbana!
M 800m A: 7) Niclas Hesselgren IK Sisu 1:59.83.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2004

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!