Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Övriga svenskar utomlands - inne 2004

13-14.3 STANGE, NOR | Resultat
Dag 2
P16 Kula:
2) Anders Lundell 88 Arvika 1482.

12-13.3 BAD OEYNHAUSEN, GER
Dag 1
K Stav:
4) Hanna-Mia Persson Kalmar 420.
Dag 2
M Stav:
2) Oscar Janson Ullevi 570, 3) Alhaji Jeng Örgryte 550.

7.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.
Pojkar

7.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.
Flickor

6.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.
Pojkar

6.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.
Flickor

28.2 LIÉVIN, FRA | Resultat
M 200m A: 1) Johan Wissman Helsingborg 20.65 Svenskt inomhusrekord. Höjd: 5) Staffan Strand Hässelby 218.

28-29.2 MALMÖ (Danska mästerskapen) | Resultat

27.2 CHEMNITZ, GER | Resultat
K Längd: 2) Carolina Klüft Växjö 662.

25.2 TALLINN, EST | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 233. Stav: 1) Patrik Kristiansson KA2 573. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1765, 5) Anton Andersson Örgryte 1546.
K 60m: 1) Jenny Kallur Falun 7.37. 60mH: 1) Susanna Kallur Falun 7.88 Tangerat svenskt rekord, 2) J Kallur 8.05. Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 197, 5) Emma Green Örgryte 188. Tresteg: 5) Camilla Johansson Växjö 1365.

22.2 PEANIA, GRE | Resultat
M Höjd: 4=) Staffan Strand Hässelby 215.

21-22.2 VALENCIA, ESP (Spanska inomhusmästerskapen) | Resultat
Dag 2
M Höjd:
4=) Ola Carlsson Örgryte 206.

19.2 BRNO, CZE | Resultat
M Höjd: 10) Staffan Strand Hässelby 215.

17.2 BANSKÁ BYSTRICA, SVK | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 234.

15.2 DONETSK, UKR
M Stav: 11) Oscar Janson Ullevi 542.

14.2 TAMPERE, FIN | Resultat
OBS: Överlång rundbana!
M 60m A: 7) Erik Wahn Helsingborg 7.04. 100m: 8) E Wahn 10.96. 3000m: 2) Oskar Käck Hagen 8:09.41. 60mH: 4) Joakim Blaschke KA2 8.17, 6) Magnus Norberg Huddinge 8.26, X: 4) J Blaschke 8.09, 7) M Norberg 8.27. Höjd: 6) Peter Blom Lidingö 205.
K 60mH: 1) Susanna Kallur Falun 8.03, 4) Jenny Kallur 8.23, X: 1) S Kallur 7.95, 4) J Kallur 8.14. Längd: 1) Carolina Klüft Växjö 648.

14-15.2 JYVÄSKYLÄ, FIN (Finska mästerskapen) | Resultat
M Sjukamp: 3) Erik Larsson Gotland 5.279 (7.57 692 1478 191 8.76 450 2:52.99).

14-15.2 STANGE, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 800m h2:
1) Axel Lönnqvist Hässelby 1:58.42. 1500m: 3) Martin Öhman Hässelby 4:07.67.
K Stav: 1) Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK 375. Tresteg: 3) Anna Larsson Ullevi 1230. Kula: 1) Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1498.
Dag 2
M 800m f:
2) A Lönnqvist 1:54.93. 60mH h1: 1) Carl-Johan Olsson Mariestad 8.28, f: 1) C-J Olsson 8.09. Stav: 4) Deniz Mahshid Örgryte 470, 5) Henrik Weisbach Örgryte 470, 6) Mikael Tapio Ullevi 470, 7) Reine Eklund Örgryte 460. Längd: 2) Daniel Almgren 696.
K Höjd: 3) Jenny Isgren Spårvägen 174, 5) Lena Johansson Hässelby 174. Längd: 2) A Larsson 566.

8.2 GENT, BEL | Resultat
M 200m A: 1) Johan Wissman Helsingborg 20.76 Svenskt inomhusrekord. 3000m: 12) Henrik Skoog Spårvägen 8:00.68.
K Tresteg: 5) Camilla Johansson Växjö 1380.

7-8.2 SHEFFIELD, GBR (Engelska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
K Kula:
1) Helena Engman Riviera 1542.

7.2 ARNSTADT, GER | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 236.
K Höjd: 2) Kajsa Bergqvist Tureberg 202.

6-8.2 DRAMMEN, NOR (Norska ungdomsmästerskapen) | Resultat
Dag 2
Aktiva från IF Göta och KFUM Arvika.

6-8.2 DRAMMEN, NOR (Norska ungdomsmästerskapen) | Resultat
Dag 3
Aktiva fån IF Göta och KFUM Arvika

31.1 STUTTGART, GER | Resultat
M 200m B: 1) Johan Wissman Helsingborg 20.78 Svenskt inomhusrekord. 60mH h2: 3) Robert Kronberg Kville 7.72.

31.1-1.2 TURKU, FIN | Resultat
Deltagare från Hammarby
Dag 1

31.1-1.2 TURKU, FIN | Resultat
Deltagare från Hammarby.
Dag 2

30.1 ZWEIBRÜCKEN, GER | Resultat
M Stav: 6) Alhaji Jeng Örgryte 530.

25.1 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
K 60mH: 1) Jenny Kallur Falun 8.39.

25.1 DESSAU, GER | Resultat
M Stav: 1) Patrik Kristiansson KA2 570, 10) Fredrik Skoglund Lidingö 530.

23.1 WUPPERTAL, GER | Resultat
M Höjd: 8=) Linus Thörnblad 85 Lund 222.

10.1 HVIDOVRE, DEN | Resultat
M Höjd: 1) Anton Ekman 85 Finish 190. Längd: 1) Jimmie Johnsson 85 Finish 658.
K Höjd: 1) Jenny Gunnarsson 85 Finish 165.
F17 Längd: 1) Sofia Rahdevi 87 Finish 524.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2004

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!