Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Övriga svenskar utomlands - ute 2004

31.12 PEUERBACH, AUT (Silvesterlauf) | Resultat
M 6.8 km landsväg: 24) Joakim Johansson Hälle 20:18.

26.12 OSTIA, ITA | Resultat
M 12 km landsväg: 6) Fredrik Svanfeldt Hässelby 45:26.

28.11 LEFFRINCKOUCKE, FRA | Resultat
M 10.5 km terräng: 7) Mustafa Mohamed Hälle 30:50, 16) Erik Sjöqvist Enhörna 31:31, 18) Henrik Skoog Spårvägen 31:39.

23.11 CHIBA, JPN (Chiba Ekiden)
M 5000m: 4) Erik Petersson Mölndal 14:14.89.
M Ekiden landsväg: 5) Sverige 2:02:42 (Erik Sjöqvist 28:36, Henrik Skoog 14:15, Mustafa Mohamed 29:15, Per Jacobsen 14:27, Claes Nyberg 36:09).

6.11 HELSINGÖR, DEN | Resultat
M 10 km landsväg: 2) Joel Lewis-Jonsson 85 IS Göta 31:09.

9.10 MARKUSBÖLE-MARIEHAMN, FIN (Kanonloppet) | Resultat
20 km landsväg

2.10 AABENRAA, DEN (Ungdomsdistriktsmatch) | Resultat

18-19.9 MONACO, MON (World Athletics Final) | Resultat
Dag 1
M 110mH
(-2.0): 6) Robert Kronberg Kville 13.59. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1766/-0.2.
Dag 2
M Höjd:
1) Stefan Holm Kil 233.

12.9 BERLIN, GER | Resultat
M 110mH (+0.5): 6) Philip Nossmy Malmö 13.75. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1745/+1.7.
K 100mH (+1.5): 4) Susanna Kallur Falun 12.73.

12.9 DUBNICA NAD VÁHOM, SVK | Resultat
M Höjd: 7) Peter Blom Lidingö 205.

11.9 BANSKÁ BYSTRICA, SVK | Resultat
M Höjd: 7=) Peter Blom Lidingö 210.

11.9 RÖNNE, DEN (Distriktsmatch 16/17 år) | Resultat
Lag från Skåne.
Pojkar

11.9 RÖNNE, DEN (Distriktsmatch 16/17 år) | Resultat
Lag från Skåne.
Flickor

11-12.9 TURKU, FIN (Finska ungdomsmästerskapen) | Resultat
F17 Sjukamp: 11) Ida Aidanpää 88 Kuivakangas 4.837 (14.74/-0.5 149 1028 26.22/+1.4 492w/+2.9 2411 2:35.65), 19) Emma Aidanpää 88 Kuivakangas 4.427 (16.16/0.0 134 1055 27.41w/+2.6 473/+1.4 2776 2:33.58).

10.9 KÖNIGS WUSTERHAUSEN, GER | Resultat
M 110mH (+0.2): 1) Philip Nossmy Malmö 13.53.

10.9 SOMOSKÖ, HUN
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 230, 2=) Linus Thörnblad 85 Lund 215.

4.9 MERKSEM, BEL | Resultat
M 800m A: 9) Jan Olszowy Spårvägen 1:49.39, B: 4) Fredrik Karlsson Hammarby 1:51.86. Höjd: 1) Peter Blom Lidingö 211.

4.9 PUERTOLLANO, ESP | Resultat
M Höjd ("Torgtävling - Uppvisning"): 4) Ola Carlsson Örgryte 210.

3.9 BRUSSEL, BEL | Resultat
M Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1744/+0.2.

28-29.8 APELDOORN, NED | Resultat
M Tiokamp (vindar?) 1) Patrik Melin Gefle 7.400 (11.62 676 1454 193 52.70 15.29 4656 440 6187 4:51.64).

27.8 THUN, SUI | Resultat
M 10000m: 3) Martin Kjäll-Ohlsson 31:42.93.

21.8 BREDA, NED | Resultat
M 800m: 3) Andreas Rehnborg Hässelby 1:48.42, 5) Albin Johansson Hässelby 1:51.05, 7) Axel Lönnqvist Hässelby 1:51.79. 1 mile: 3) Martin Öhman Hässelby 4:16 (inga decimaler i resultatlistan). 400mH: 7) Henrik Encke Hässelby 55.17. Höjd: 1) Peter Blom Lidingö 213. Stav: 2) Fredrik Skoglund Lidingö 500.
K 800m: 2) Malin Kemi Spårvägen 2:12.13. 400mH: 1) Louise Gundert Lidingö 58.46.

15.8 FRIBOURG, SUI | Resultat
M 1500m A: 4) Mattias Norling Tureberg 3:45.35, 8) John Laselle Tureberg 3:47.75.

14.8 NIVELLES, BEL | Resultat
M 100m A (+0.9): 6) Christofer Sandin Mölndal 10.85. 400m B: 4) Albin Johansson Hässelby 49.94. 800m A: 3) Andreas Rehnborg Hässelby 1:49.25, B: 2) Axel Lönnqvist Hässelby 1:51.91. 1500m A: -) Martin Öhman Hässelby bröt.
K 400mH A: 2) Erica Mårtensson Växjö 58.57.

7-8.8 MARIEHAMN, FIN | Resultat
Ungdomar från Hammarby, Linden, Södertälje IF, Gefle, Värmdö och Frösön.

5-7.8 FLORÖ, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 5000m:
8) Martin Kjäll-Ohlsson 14:57.59.
Dag 2
M 110mH
(+0.2): 7) Eric Ringdahl Tureberg 15.89.
K 3000mH: 2) Jessica Gunnarsson Växjö 11:21.14.
Dag 3
M 10000m:
7) M Kjäll-Ohlsson 32:07.76.

6.8 ZÜRICH, SUI | Resultat
M Stav: 5=) Patrik Kristiansson KA2 575. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1746/-0.7.

2.8 LINZ, AUT | Resultat
M 3000mH: 8) Henrik Skoog Spårvägen 8:35.22.

31.7 HEUSDEN-ZOLDER, BEL | Resultat
M 1500m D: 3) Thomas Johansson Sävedalen 3:48.62. 5000m B: 8) Erik Sjöqvist Enhörna 13:34.34, C: 12) Oskar Käck Hagen 13:58.23. 3000mH: 7) Mustafa Mohamed Hälle 8:20.25, 19) Per Jacobsen IF Göta 8:40.38. Höjd: 3) Staffan Strand Hässelby 217.
K 1500m B: 1) Flo Jonsson Spårvägen 4:20.33, 3) Hanna Karlsson Malmö 4:25.38. 5000m: 25) Lisa Blommé Hässelby 16:08.27.

31.7-1.8 ALMERÍA, ESP (Spanska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M Höjd:
4=) Ola Carlsson Örgryte 208.

25.7 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
M 110mH (+0.9): 7) Robert Kronberg Kville 13.79.

25.7 LAPPEENRANTA, FIN | Resultat
M 800m B: 1) Jonas Dufwenberg Tureberg 1:51.10. 1500m: 8) Mattias Norling Tureberg 3:45.05, 14) John Laselle Tureberg 3:52.61.

24.7 NINOVE, BEL | Resultat
M 110mH B (-0.1): 2) Carl-Johan Olsson Mariestad 15.00.
K Kula: 2) Helena Engman Riviera 1634.

23.7 SAINT DENIS, FRA | Resultat
M 110mH (-0.7): 6) Robert Kronberg Kville 13.64. Stav: 7) Patrik Kristiansson KA2 555. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1741/-0.5.

21.7 GENT, BEL | Resultat
M 110mH B (+0.3): 5) Carl-Johan Olsson Mariestad 15.12.
K Kula: 2) Helena Engman Riviera 1590. Slägga: 1) H Engman 4810.

21.7 TALLINN, EST | Resultat
M 100m A (-2.4): 6) Erik Wahn Helsingborg 10.96. 200m (-0.2): 5) E Wahn 21.37. 400m: 1) Johan Wissman Helsingborg 45.57.
K Längd: 5) Daniela Lincoln Saavedra Malmö 598/-1.3.

21.7 MATARÓ, ESP | Resultat
M Tresteg: 1) Martin Eriksson Örgryte 1607/+1.3, 2) Anton Andersson Örgryte 1581/+1.0, 4) Ousainou Mbye Örgryte 1507/0.0. Spjut: 1) Andreas Wulff Växjö 7176.

21-22.7 AYAMONTE, ESP | Resultat
Dag 2
M Höjd:
1) Ola Carlsson Örgryte 208.

19-20.7 LAMBERTSETER, NOR | Resultat
Dag 1
K 1500m
(mix): 1) Jessica Gunnarsson Växjö 4:43.75.

19-20.7 LAMBERTSETER, NOR | Resultat
Dag 2
K 800m:
3) Jessica Gunnarsson Växjö 2:21.64.

18.7 LAPINLAHTI, FIN | Resultat
M Längd: 6) Daniel Arnsten Trångsviken 738/+0.2. Slägga: 4) Bengt Johansson Västerås 6881, 5) Mattias Jons Hässelby 6713.

17-18.7 EBERSTADT, GER | Resultat
Dag 2
M Höjd:
1) Stefan Holm Kil 236.

17.7 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
K 400mH A: 3) Nadja Petersen Huddinge 58.91.

14.7 GRANADA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 216.

14.7 LAHTI, FIN | Resultat
M 100m (+0.3): 6) Christofer Sandin Mölndal 10.78.

11.7 TORONTO, CAN | Resultat
P14 5 km landsväg: 3) John Kingstedt Huddinge 20:10.

9-11.7 FANA, NOR | Resultat
Dag 1
P16 Diskus:
1) Anders Lundell Arvika 4498.
Dag 2
P16 Kula:
2) A Lundell 1452.

8-11.7 SOMERO, FIN | Resultat
Dag 4
M Stav A:
1) Patrik Kristiansson KA2 560, 6) Fredrik Skoglund Lidingö 510, -) Alhaji Jeng Örgryte & Oscar Janson Ullevi & Håkan Jedhammar Växjö X, B: 2) Henrik Weisbach Örgryte 470, 7) Rasmus Tjärndal 85 Ullevi 440, 8) Deniz Mahshid Örgryte 430, C: -) Anjin Dahlhöjd 86 Örgryte X.
K Stav A: 1) Hanna-Mia Persson Kalmar 420, 2) Linda Persson Växjö 410, 10=) Åsa Wilén 86 Örgryte 320, 12=) Yordabel Abraham 86 Ullevi 320.

7.7 TAMPERE, FIN | Resultat
M 5000m: 5) Kristian Algers Enhörna 14:09.14.
K 800m A: 3) Carolina Nylén Täby 2:06.40, 5) Louise Fredriksson IF Göta 2:07.42.

6.7 LAUSANNE, SUI | Resultat
M 200m (+1.5): 3) Johan Wissman Helsingborg 20.50. 110mH A (+1.6): 6) Robert Kronberg Kville 13.46. Stav: 7) Patrik Kristiansson KA2 560, -) Oscar Janson Ullevi X.
K 100mH B (-1.4): 4) Jenny Kallur Falun 13.12.

4.7 IRÁKLIO, GRE | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 233.

3.7 VELLETRI, ITA | Resultat
M 3000m A: 1) Gustav Svedbrant Rånäs 8:16.23.

3.7 CORK, IRL | Resultat
M 400m: 2) Jimisola Laursen Malmö 46.94. Stav: 2) Oscar Janson Ullevi 530.
K 1500m: 10) Annika Gerner Rånäs 4:23.02.

2.7 NAMUR, BEL | Resultat
K 400m: 1) Lena Aruhn Ume FI 53.24.

2.7 ROMA, ITA | Resultat
M 200m B (0.0). 2) Johan Wissman Helsingborg 20.70. 1 mile: 1) Gustav Svedbrant Rånäs 4:11.89. 110mH (+0.2): 4) Robert Kronberg Kville 13.54. Stav: 3=) Patrik Kristiansson KA2 567. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1750/+0.1.
K 100mH (+0.6): 7) Jenny Kallur Falun 12.99.

2.7 ROMA, ITA | Resultat
M 1 mile A: 1) Gustav Svedbrant Rånäs 4:11.89.

1.7 ROMA, ITA | Resultat
M 1 mile A: 1) Gustav Svedbrant Rånäs 4:18.78.

29.6 CELLE LIGURE, ITA | Resultat
M Tresteg: 10) Anton Andersson Örgryte 1519/+1.6.
K 100m A (-0.8): 3) Lena Aruhn Ume FI 12.10. 400m A: 1) L Aruhn 53.62. Höjd: 3) Lena Johansson Hässelby 170.

28.6 PRAHA, CZE | Resultat
M 3000mH: 3) Mustafa Mohamed Hälle 8:28.19, 7) Henrik Skoog Spårvägen 8:32.26.
K Diskus: 6) Anna Söderberg Ullevi 5920.

28.6 CHANIA, GRE | Resultat
M 800m: 2) Rizak Dirshe Malmö 1:47.82.

27.6 KUORTANE, FIN | Resultat
M 100m h1 (-0.6): 6) Andreas Mokdasi Hässelby 11.04, h2 (vind?): 2) Erik Wahn Helsingborg 10.75, f (-0.5): 6) E Wahn 10.77. 800m A: 6) Jonas Dufwenberg Tureberg 1:49.95, 8) Andreas Rehnborg Hässelby 1:50.49.
K Slägga: 3) Cecilia Nilsson Ymer 6498.

27.6 RHEDE, GER | Resultat
M 800m A: 2) Fredrik Karlsson Hammarby 1:49.66.

27.6 GATESHEAD, GBR | Resultat
M Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1743/-0.4.
K 100mH (+1.3): 5) Jenny Kallur Falun 12.96.

26.6 VILLENEUVE D'ASCQ, FRA | Resultat
M Stav: -) Oscar Janson Ullevi X.

26.6 SAARIJÄRVI, FIN | Resultat
M 800m A: 1) Albin Johansson Hässelby 1:55.73, 3) Axel Lönnqvist Hässelby 1:56.98, 8) Mateusz Stec Hässelby 2:04.52.
K 800m: 4) Elin Wiik 85 Hässelby 2:15.12.

26.6 CUXHAVEN, GER | Resultat
M 1500m: 9) Mattias Norling Tureberg 3:46.76, 12) John Lindström Tureberg 3:50.43, 13) John Laselle Tureberg 3:50.82.
K Stav: 5) Hanna-Mia Persson Kalmar 420.

24-27.6 LILLEHAMMER, NOR | Resultat
Ungdomar från åtminstone Bore, Filipstad, Arvika, Likenäs och Sävedalen.

20.6 WEISSACH-IM-TAL, GER | Resultat
K Stav: 6) Hanna-Mia Persson Kalmar 410.

20.6 DONNAS, ITA | Resultat
M 110mH B (0.0): 4) Joakim Blaschke KA2 14.43.

19.6 BILBAO, ESP | Resultat
M Höjd: 7) Ola Carlsson Örgryte 205. Längd: 7) Daniel Almgren Hässelby 675/+0.4.

19-20.6 RHEINAU-FREISTETT, GER | Resultat
Dag 2
M Stav:
3) Alhaji Jeng Örgryte 530.

19-20.6 FREDERIKSBERG, DEN | Resultat
Ungdomar från Ängelholm!
OBS: Resultaten från dag 1 tycks saknas.

19-20.6 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 1
P19 800m B:
4) Johan Kågeman 86 Tureberg 1:52.90. Spjut: 2) Nicklas Wiberg 85 Färjestaden 6502. 4x100m: 2) Kombination A (Djordje Djekic 85 Malmö, Per Strandquist 87 Malmö, Fredrik Johansson 86 Fjugesta, Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall) 40.86, 4) Kombination B (Karl Bergqvist 86 Hässelby, Lukas Nilsson 86 Hässelby, Simon Johansson 87 Kil, Jens Löfgren 86 Villstad) 42.81.
F19 800m A: 2) Jenny Holmroos 86 Västerås 2:06.39, B: 4) Elin Wiik 85 Hässelby 2:10.25. 100mH h1 (+1.8): 2) Johanna Sjöström 86 Västerås 13.99, h2 (+1.5): 5) Emma Hansson 86 Heleneholm 14.49, A (+0.4): 3) J Sjöström 13.98, B (+0.6): 5) E Hansson 14.79. Stav A: 5) Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK 400 Svenskt juniorrekord, 7=) Lotta Hultin 85 Hässelby 380. Längd: 8) Pernilla Tornemark 85 Malmö 577/+0.7. Tresteg: 3) Mfon Etim 85 Angered 1281/-0.2. Slägga: 7) Annika Hjelm 86 Huddinge 5149. 4x100m A: 2) Kombination A (Annika Andersson 85 Trelleborg, Maria Teilman 86 Hammarby, Elin Lundqvist 86 IF Göta, Emma Björkman 86 IF Göta) 45.84, B: 3) Kombination B (Anette Broselid 88 Färjestaden, Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå, Evelina Lunner 86 Västerås, Mariama Sambou 88 Huddinge) 46.57.

19.6 HOF, GER | Resultat
"Torgtävling"
M Stav: -) Oscar Janson Ullevi X.
K Stav: -) Hanna-Mia Persson Kalmar X.

19-20.6 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 2
P19 100m h1
(-0.8): 2) J Löfgren 11.10, 3) L Nilsson 11.10, h2 (-0.3): 2) S Tärnhuvud 10.85, 6) N Wiberg 11.33, h3 (0.0): 5) D Djekic 11.01, 6) K Bergqvist 11.86, h4 (+1.2): 2) P Strandquist 10.52, A (+0.3): 4) P Strandquist 10.55, B (+0.1): 4) S Tärnhuvud 10.84. 400m A: 2) F Johansson 47.34, 3) Mattias Claesson 86 Hässelby 47.50, B: 5) J Kågeman 49.01, C: 2) Tor Pöllänen 87 Hässelby 48.65. Stav: 1) Jesper Fritz 85 Malmö 530, 5=) Johan Carlsson 85 Malmö 490, -) N Wiberg X. Längd: 9) N Wiberg 686/0.0, 13) Patrik Lythell 87 Hässelby 622/+0.3.
K 100mH h3 (+0.8): 2) J Sjötröm 13.94, B (+1.0): 2) J Sjöström 14.03.
F19 100m h1 (+0.1): 6) E Lunner 12.22, h2 (0.0): 3) M Teilman 11.93, h3 (0.0): 1) A Andersson 12.39, 2) A Broselid 12.41, h4 (+1.0): 5) L Rönnkvist 12.22, h5 (+0.9): 5) M Sambou 12.27, B (+0.4): 3) M Teilman 12.00, D (0.0): 1) A Broselid 11.94, 2) A Andersson 11.95. 200m D (-0.3): 1) E Björkman 24.41, 2) P Tornemark 24.70. 400m B: 6) Louise Martin 87 Hässelby 58.08. 4x100m A: 4) Kombination A (A Andersson, M Teilman, E Lunner, E Lundqvist) 46.20, B: 2) Kombination B (A Broselid, E Björkman, P Tornemark, M Etim) 45.47.

18-20.6 LAMBERTSETER, NOR | Resultat
Ungdomar från IF Göta, Ed, Arvika och Spårvägen.

15.6 KOLBOTN, NOR | Resultat
K 5000m (mix?): 1) Jessica Gunnarsson Växjö 17:26.31.

13.6 BEDFORD, GBR | Resultat
M 110mH B (+0.6): 5) Dennis Acson Örgryte 15.25. Tresteg: 4) Anton Andersson Örgryte 1585/+1.4, 6) Ousainou Mbye Örgryte 1554w/+2.9 (1462/+2.0), 7) Martin Eriksson Örgryte 1532/+0.6.
K 400m A: 5) Beatrice Dahlgren Mölndal 54.92. Höjd: 3) Emma Green Örgryte 185, 5) Angelica Johansson Hälle 177, 6=) Ebba Jungmark Mölndal 172. Tresteg: 2) Sara Brankell Mölndal 1340/+1.4, 3) Kajsa Levin Tranås 1310w/+2.1 (1305/+0.7), 10) Johanna Olander Örgryte 1151/-0.1, -) Lydia Saka Österhaninge X.

13.6 ERFURT, GER | Resultat
M 110mH h2 (+3.3): 1) Robert Kronberg Kville 13.39w, f (+1.6): 1) R Kronberg 13.50.

13.6 WARSZAWA, POL | Resultat
M Höjd: 3) Linus Thörnblad Lund 220, 4=) Staffan Strand Hässelby 220.
K Diskus: 3) Anna Söderberg Ullevi 5834.

13.6 TARTU, EST | Resultat
M 110mH (-0.3): 5) Joakim Blaschke KA2 14.59.

12.6 MADRID, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 201.

12.6 GENÈVE, SUI | Resultat
K 800m A: 4) Charlotte Schönbeck Lidingö 2:11.88. 400mH: 3) Louise Gundert Lidingö 58.81.

11-13.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Dag 2
M 110mH
(+0.2): 2) Eric Ringdahl Tureberg 15.87.
P15 Höjd: 1) Erik Olsson 89 Bore 175.

11.6 KASSEL, GER | Resultat
M 5000m: 5) Erik Sjöqvist Enhörna 13:39.71. 3000mH: 4) Mustafa Mohamed Hälle 8:27.84. Stav: 1) Patrik Kristiansson KA2 570, 6) Oscar Janson Ullevi 540.
K Stav: 7=) Hanna-Mia Persson Kalmar 404.

11.6 FANA, NOR | Resultat
M 200m B (-1.2): 4) Johan Wissman Helsingborg 21.02. 400m: 5) Jimisola Laursen Malmö 46.57. 1500m B: 3) Thomas Johansson Sävedalen 3:50.17, 10) Joakim Johansson Hälle 3:57.24. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1758/+0.9 (OBS: I officiella resultaten har det blivit fel tecken på vindarna. Allt anges som minusvind, men det var plusvindar, eftersom man hoppade motsatt spinternas löpriktning!)
K 1500m B: 2) Flo Jonsson Spårvägen 4:19.59, 3) Annika Gerner Rånäs 4:22.11, 5) Hanna Karlsson Malmö 4:25.25. 100mH (-0.8): 4) Jenny Kallur Falun 12.97.

10.6 BRATISLAVA, SVK | Resultat
M Højd: 1) Stefan Holm Kil 232.

9.6 COTTBUS, GER | Resultat
M 800m: ?) Rickard Pell Hammarby 1:52.58. 1500m: 14) John Laselle Tureberg 3:48.87. 110mh 1 (-1.4): 1) Robert Kronberg Kville 13.63, f (-0.6): 1) R Kronberg 13.58. Stav: 7) Fredrik Skoglund Lidingö 500.

9.6 LUZERN, SUI | Resultat
M 800m A: 3) Rizak Dirshe Malmö 1:47.33.

9.6 TURKU, FIN | Resultat
M 800m A: 4) Fredrik Karlsson Hammarby 1:49.96. 5000m: 3) Kristian Algers Enhörna 14:10.38. Längd: 7) Daniel Almgren Hässelby 683/+1.3.
K Höjd: 4=) Lena Johansson Hässelby 171.

8.6 OSTRAVA, CZE | Resultat
M 200m (-2.6): 7) Johan Wissman Helsingborg 21.04. 3000mH: 11) Mustafa Mohamed Hälle 8:26.12, 12) Henrik Skoog Spårvägen 8:27.13.
K 100mH h2 (-2.3): 3) Jenny Kallur Falun 13.27, f (-1.9): 8) J Kallur 13.09.

7.6 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M 100m A (+0.1): 3) Rasmus Lantz 86 Helsingborg 11.16. 400m A: 2) Albin Johansson Hässelby 49.57, 4) Niklas Larsson 85 Hässelby 50.11. 1500m: 1) John Lindström Tureberg 3:49.07, 3) Thomas Johansson Sävedalen 3:49.55, 4) John Laselle Tureberg 3:52.07, 5) Ken Pihlblad Malmö 3:52.87, 9) Oskar Nilsson 85 Tureberg 4:00.62.
K 100m (0.0): 2) Siri Fagerlund 86 Helsingborg 12.46, 3) Nathalie Hildingsson 85 Helsingborg 12.55. 400m: 1) Sofie Persson 87 Helsingborg 56.02, 3) N Hildingsson 60.31. 1500m (mixat lopp): 1) Flo Jonsson Spårvägen 4:22.41, 4) Nina Andersson 85 Helsingborg 4:47.43. Spjut: 3) Malin Svensson Helsingborg 3870.

6.6 LYNGBY, DEN | Resultat
M 100m h2 (-0.4): 2) Rasmus Lantz 86 Helsingborg 11.06, h4 (+2.0): 2) Pontus Nilsson Malmö 11.08, A (-0.2): 3) R Lantz 11.01, 4) P Nilsson 11.04. 800m A: 1) Göran Olofsson Malmö 1:51.65, 6) Gaute Bere Malmö 1:56.10. Höjd: 4) Anton Ekman 85 Finish 185. Tresteg: 3) Sebastian Ekstrand 86 Finish 1344/+0.8.
K 100m h1 (-0.1): 2) Siri Fagerlund 86 Helsingborg 12.54, h2 (-0.5): 3) Nina Törnqvist 87 Finish 12.66, h3 (+1.2): 1) Annika Andersson 85 Trelleborg 12.09, 3) Sofia Rahdevi 87 Finish 12.84, A (+0.8): 1) A Andersson 12.13, 4) S Fagerlund 12.47, 5) N Törnqvist 12.66, B (+0.6): 3) S Rahdevi 12.81. 200m (+0.4): 2) Nathalie Hildingsson 85 Helsingborg 25.68. 100mH (+0.5): 1) S Fagerlund 14.77. Längd: 3) S Rahdevi 527/+0.8. Kula: 1) Catarina Andersson Helsingborg 1466, 2) Maria Pettersson Helsingborg 1215. Diskus: 1) M Pettersson 5298. Slägga: -) C Andersson X. 4x100m: 1) Finish/F17 48.42.

6.6 LIGNANO, ITA | Resultat
M 400m: 3) Jimisola Laursen Malmö 46.48.
K 400m: 3) Beatrice Dahlgren Mölndal 54.14.

5.6 SEVILLA, ESP | Resultat
K 100mH B (+1.3): 1) Jenny Kallur Falun 13.07. Höjd: 8) Emma Green Örgryte 182. Stav: -) Kirsten Belin Kvarnsveden X.

5.6 FLORÖ, NOR | Resultat
M Spjut: 4) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 6747.
K Höjd: 3) Angelica Johansson Hälle 170. Tresteg: 2) Sara Brankell Mölndal 1242/+1.4. Diskus: 1) Anna Söderberg Ullevii 6038.

4.6 TORINO, ITA | Resultat
M 200m (-0.2): 2) Johan Wissman Helsingbog 20.81. 400m: 5) Jimisola Laursen Malmö 46.25. 110mH (0.0): 4) Robert Kronberg 13.71. Tresteg (vind?): 1) Christian Olsson Örgryte 1761, 9) Anton Andersson Örgryte 1591.

2.6 MILANO, ITA | Resultat
M 100m (-0.9): 8) Johan Wissman Helsingborg 10.61. 200m (+1.2): 4) J Wissman 20.89.

31.5 ZOFINGEN, SUI | Resultat
M 5000m: 4) Martin Kjäll-Ohlsson 14:54.19.

31.5 HENGELO, NED | Resultat
K 100mH (+1.1): 2) Jenny Kallur Falun 13.09.

31.5 REHLINGEN, GE | Resultat
M 800m A: 3) Rickard Pell Hammarby 1:46.36, 4) Rizak Dirshe Malmö 1:46.39. 3000m: 6) Erik Sjöqvist Enhörna 7:54.53. 3000mH: 5) Mustafa Mohamed Hälle 8:23.60, 6) Henrik Skoog Spårvägen 8:25.73.

30.5 VENTSPILS, LAT | Resultat
M 100m (+3.6): 1) Johan Engberg IF Göta 10.57w. 200m A (+1.7): 1) J Engberg 21.31. 400m: 2) Martin Hajdu Malmö 47.95. 800m: 4) Fredrik Karlsson Hammarby 1:56.04. 400mH: 4) Niklas Larsson 85 Hässelby 54.52. Höjd: 2) Chrisitian Norstedt Råby-Rekarne 214.
100m (+3.1): 1) Emma Rienas IF Göta 11.82w. 400m: 3) Jenny Holmroos 86 Västerås 57.24. 800m: 2) Elin Wiik 85 Hässelby 2:13.85. 1500m: 2) Flo Jonsson Spårvägen 4:21.89. 400mH: 1) Erica Mårtensson Växjö 58.59, 3) Nadja Petersen Huddinge 59.58. Höjd: 3) Jenny Isgren Spårvägen 170. Längd: 3) Lina Quick Gefle 577/+1.9. Spjut: 8) Elinor Holgersson Pallas 4383.

29.5 PALAFRUGELL, ESP | Resultat
M Spjut: 2) Andreas Wulff Växjö 7147.

29.5 MAGGLINGEN, SUI | Resultat
M Kula: 8) Philip Åman Ullevi 1488. Diskus: 5) P Åman 5210, 6) Robert Melin Bottnaryd 5181. Slägga: 5) Bengt Johansson Västerås 6742. Spjut: 6) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7245.
K Kula: 3) Helena Engman Riviera 1563, 4) Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1549. Diskus: 4) Annika Larsson Gefle 5326, 8) Maria Pettersson Helsingborg 5072. Slägga: 4) Cecilia Nilsson Ymer 6423, 5) Karin Engström IF Göta 5651. Spjut: 6) Malin Renman 86 Östersund 4543, 10) Jasmine Henriksson 88 Eslöv 4090.

29-30.5 GÖTZIS, AUT | Resultat
K Sjukamp: 1) Carolina Klüft Växjö 6.820 (13.24/+0.7 189 1420 23.27/+2.0 672/+1.3 4520 2:12.21).

28.5 RECKLINGHAUSEN, GER | Resultat
OBS: "Torgtävling" på uppbyggd bana.
K Stav: 1) Linda Persson Växjö 425, 4) Hanna-Mia Persson Kalmar 388.

28.5 RIGA, LAT | Resultat
M 200m A (-0.1): 1) Johan Engberg IF Göta 21.52. 400m: 1) Martin Hajdu Malmö 47.81. 800m: 1) Fredrik Karlsson Hammarby 1:52.53. 400mH: 5) Niklas Larsson 85 Hässelby 53.82. Höjd: 1) Christian Norstedt Råby-Rekarn 210. Spjut: 5) Mikael Snällfot Nedre Soppero 6923.
K 100m (-0.7): 3) Emma Rienas IF Göta 12.09. 400m: 3) Elin Wiik 85 Hässelby 56.62. 800m: 2) Jenny Holmroos 86 Västerås 2:07.68. 3000m: 3) Christin Johansson Kville 9:34.12. 400mH: 2) Erica Mårtensson Växjö 58.18, 4) Nadja Petersen Huddinge 59.69. Höjd: 4) Jenny Isgren Spårvägen 170. Längd: 4) Lina Quick Gefle 566/-0.5. Spjut: 7) Elinor Holgersson Pallas 4482.

26.5 GLASGOW, GBR | Resultat
M Stav: 1) Gustaf Hultgren Örgryte 480, 3) Mikael Tapio Ullevi 450, 4) Joakim Norman Mölndal 440.
K Stav: 1) Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK 350.

23.5 BELÉM, BRA | Resultat
M 400m: 7) Jimisola Laursen Malmö 46.00. Höjd: 3) Staffan Strand Hässelby 220.

22.5 SALAMANCA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 207.

22-23.5 HALLE, GER | Resultat
Dag 1
M Slägga B:
1) Bengt Johansson Västerås 6980, 6) Robert Alneroth Gefle 5987. Spjut B: 2) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7234, 6) Mikael Snällfot Nedre Soppero 6798.
K Kula: 10) Linda Wijkander Klippan 1219. Diskus A: 7) Anna Söderberg Ullevi 6050, B: 6) Annika Larsson Gefle 5133. Slägga: 8) Cecilia Nilsson Ymer 6510, 10) Tracey Andersson Heleneholm 6022, 13) Emma Johannesson Hovslätt 5527, 15) L Wijkander 4412.
Dag 2
P19 Kula
(6.0 kg): 8) Mats Olsson 86 Järvsö 1589, 10) Johan Pihlgren 86 Strand 1534. Diskus (1.75 kg): 12) M Olsson 4404.
F19 Kula: 8) Pia Ankarling 86 IF Göta 1192. Diskus: 12) Caroline Höglund 85 Mölndal 3886.

22.5 NIJMEGEN, NED | Resultat
M 800m A: 3) Rickard Pell Hammarby 1:47.96. 1500m B: 2) Henrik Skoog Spårvägen 3:47.60. 5000m: 5) Erik Sjöqvist Enhörna 13:34.16.

22.5 TÖNSBERG, NOR (inkl Nordic 10000m Challenge) | Resultat
M 1500m: 2) John Laselle Tureberg 3:49.7m, 3) Thomas Johansson Sävedalen 3:50.9m, 5) Joakim Johansson Hälle 3:56.57. 10000m: 3) Kristian Algers 29:39.99, 10) Andreas Carlborg Spårvägen 30:40.63, 12) Runar Höiom Alingsås 31:33.66, -) Fredrik Uhrbom bröt, -) Måns Höiom Studenterna bröt. 2000mH: 2) Per Jacobsen IF Göta 5:44.04.
K 1500m: 1) Flo Jonsson Spårvägen 4:20.35, 3) Annika Gerner Rånäs 4:24.74, 4) Hanna Karlsson Malmö 4:27.35. 10000m: 3) Lisa Blommé 34:20.80, 4) Christin Johansson 34:55.87, 5) Helena Olofsson 35:07.89, 7) Lisa Wiklund Spårvägen 35:51.62. Tresteg: 1) Sara Brankell Mölndal 1319w/+3.6 (1239/+1.8), 3) Kajsa Levin Tranås 1265w/+2.2 (-), 5) Johanna Olander Örgryte 1201/+2.0.
Anm: 10000m-löparna utan klubbeteckning ovan var de officiella svenska deltagarna i Nordic Challenge.

22.5 ASKIM, NOR | Resultat
Ungdomar från Eds SK.

21-23.5 STENDAL, GER | Resultat
Ungdomar från KA 2 IF.

20-21.5 STAVANGER, NOR (NECIS) | Resultat
Internationell skolmatch.
Deltagare från Sigtuna Humanistiska ("Royals").

20.5 LANGENTHAL, SUI | Resultat
M 10000m: 4) Martin Kjäll-Ohlsson 31:47.75.

16.5 RIO DE JANEIRO, BRA | Resultat
M 400m: 7) Jimisola Laursen Malmö 47.35. Höjd: 3) Staffan Strand Hässelby 220.

15-16.5 GLOSTRUP, DEN | Resultat
Ungdomar från skånska klubbar.

13.5 LAMBERTSETER, NOR | Resultat
M 100m h1 (+1.9): 5) Eric Ringdahl Tureberg 12.02.
K 3000m: 3) Jessica Gunnarsson Växjö 10:03.34.

9.5 ODENSE, DEN | Resultat
K 100mH (+1.1): 3) Louise Lundin 87 Göteborgs KIK 16.45. Stav: 3) L Lundin 157.

8.5 NERJA, ESP | Resultat
M Höjd: 2) Ola Carlsson Örgryte 204.

8.5 OSLO, NOR (Holmenkollstafetten) | Resultat
M A: 1) Malmö 46:46, 2) Hammarby 47:06, 3) Tureberg 47:37, 9) Hässelby 48:51, 11) Rånäs 49:14, B: 7) IF Göta 52:43.
M22: 2) IF Göta 53:12.
K: 3) Rånäs 56:59, 4) Hässelby 58:20.

2.5 L'AIGLE, FRA | Resultat
M Slägga: 2) Bengt Johansson Västerås 6987, 5) Stellan Kjellander Växjö 5896.

30.4-1.5 ATHENS, GA | Resultat
Dag 2
M 800m:
7) Mikael Bergbrant Sävedalen 1:55.26.

24.4 SANDVIKA, NOR (Norska terrängmästerskapen) | Resultat
K 2 km: 8) Jessica Gunnarsson Växjö 7:15.

17.4 RAUMA-PORI, FIN (Karhustafetten) | Resultat
M 49.5 km landsväg (7 sträckor): 1) Enhörna 2:32:01.

3.4 MARIBOR, SLO (European 10000m Challenge) | Resultat
M 10000m: 9) Erik Sjöqvist 29:11.12, 18) Joakim Johansson 29:50.79.

28.3 COLLEGNO, ITA (Student-VM) | Resultat
M 11 km terräng: 41) Oskar Käck Hagen 34:30, 80) Clas Jansson Kvarnsveden 36:44.

13-14.3 MARSA, MLT (European Winter Throwing Challenge) | Resultat
Dag 1
M Diskus:
20) Linus Bernhult 5154. Spjut: 14) Mikael Snällfot 7016.
K Diskus: 17) Annika Larsson 4962.
Dag 2
M Slägga:
18*) Bengt Johansson 6734.
K Slägga: 8) Cecilia Nilsson 6635, 26) Karin Engström 5804.

12-14.3 WELLINGTON, NZL (NZL-mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K 5000m:
4) Lisa Blommé Hässelby 16:27.90.

7.3 SAN VITTORE OLONA, ITA (Cinque Mulini) | Resultat
M 12 km terräng: 32) Per Jacobsen IF Göta 38:24.

29.2 LISBOA, POR | Resultat
M Slägga: 4) Pär Järlebrant Strömsund 5549.
K Diskus: 2) Annika Larsson Gefle 5134. Slägga: 2) Cecilia Nilsson Ymer 6259, 5) Emma Johannesson Hovslätt 5292, -) Karin Engström IF Göta X.
F19 Diskus: 2) Caroline Höglund 85 Mölndal 4214, 3) Jessica Larsson 85 Skellefteå 4191. Slägga: 4) J Larsson 4207.

15.2 DIEKIRCH, LUX | Resultat
M 10.2 km terräng: 2) Mustafa Mohamed Hälle 30:41.

15.2 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 210.

1.2 TOURCOING, FRA | Resultat
M 9.7 km terräng: 4) Mustafa Mohamed Hälle 26:55, 8) Claes Nyberg IF Göt 27:27.

27.1 POTCHEFSTROOM, RSA
M 800m: 3) Rickard Pell Hammarby 1:47.52.

25.1 HANNUIT, BEL | Resultat
M 12 km terräng: 6) Claes Nyberg IF Göta 35:56.

25.1 MANTES LA VILLE, FRA | Resultat
K c4 km terräng: 4) Cilla Pettersson Täby? 14:19.

11.1 CHAMPIGNY, FRA | Resultat
K 4+ km terräng: 3) Cilla Pettersson Täby? 17:30.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2004

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!