Övriga svenskar utomlands - ute 2006
31.12 PEUERBACH, AUT (Silvesterlauf) | Resultat
M 6.8 km landsväg: 7) Henrik Skoog Spårvägen 19:24, 22) Rachid Benjira Hässelby 20:48, 23) John Laselle Tureberg 21:10.
17.12 BRUSSEL, BEL | Resultat
M 10.5 km terräng: 18) Mustafa Mohamed Hälle 35:26.
2.12 MADRID, ESP | Resultat
P14 Diskus (1.0 kg): 1) Johannes Henriksson 93 IF Göta 4003.
2.12 GOLD COAST, AUS | Resultat
M 100m h2 (-1.4): 3) Christian Olsson Örgryte 10.9m.
26.11 ÅRHUS, DEN | Resultat
M 6 km terräng: 1) David Nilsson 87 Högby 22:21.
26.11 LEFFRINCKOUCKE, FRA | Resultat
M ca 7 km terräng: 12) Mustafa Mohamed Hälle 20:38, 21) Erik Sjöqvist Enhörna 21:00, 29) Henrik Skoog Spårvägen 21:08, 34) Per Jacobsen IF Göta 21:25, 35) Rachid Benjira Hässelby 21:27, 43) Lars Johansson Enhörna 21:53, 53) Henry Gross Trollhättans IF 22:44.
(Anm: Enl inbjudan skulle banan vara 9.0 km lång, men att döma av tiderna fattades det ca 2 km!!)
15.10 RENNES, FRA | Resultat
M 10 km landsväg A: 19) Erik Sjöqvist Enhörna 30:12.
7.10 MARKUSBÖLE-MARIEHAMN, FIN (Kanonloppet) | Resultat
M 20 km landsväg: 3) Jakob Olars Kumla 1:12:23.
29.9 PIRAE, PYF | Resultat
M 100m (-0.8): 2) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.98, 4) Johan Engberg IF Göta 11.05. 200m (-1.2): 3) J Engberg 21.80, 4) S Tärnhuvud 22.66.
28.9 DAEGU, KOR | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 230.
27.9 OSLO, NOR | Resultat
24.9 YOKOHAMA, JPN | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 227.
23-24.9 OSLO, NOR | Resultat
Dag 1
M 400m: 4) Henrik Gateman 91 Strömstad 52.63.
23.9 SHANGHAI, CHN | Resultat
M Höjd: 3) Linus Thörnblad Lund 229.
K 5000m: -) Christin Johansson Kville bröt (hare). 3000mH: -) C Johansson bröt (hare).
19.9 NADDERUD, NOR | Resultat
P15 800m A: 1) Jonas Legernes 91 Ullevi 2:07.46.
16.9 OVERHALLA, NOR (Ungdomsdistriktsmatch) | Resultat
10.9 LEPPÄVAARA, FIN | Resultat
M 18 km landsväg: 4) Lars Johansson Brittatorp 57:20.
10.9 PRAHA, CZE | Resultat
K 5 km landsväg: 2) Ida Nilsson Högby 15:46.
9-10.9 LÖWENBERG, GER | Resultat
Ungdomar från Lidingö.
9-10.9 STUTTGART, GER (World Athletics Final) | Resultat
Dag 1
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 198.
Dag 2
M Höjd: 1) Linus Thörnblad Lund 233, 3=) Stefan Holm Kil 229.
K 100mH (+0.6): 4) Susanna Kallur Falun 12.59. Diskus: 3) Anna Söderberg Ullevi 6150.
7.9 OSLO, NOR | Resultat
P19 3000m: 2) Jonas Legernes 91 Ullevi 9:01.72.
3.9 HILVERSUM, NED | Resultat
K Kula: 4) Helena Engman Riviera 1566.
3.9 BERLIN, GER | Resultat
K Höjd: 2) Kajsa Bergqvist Tureberg 200. Diskus: 3) Anna Söderberg Ullevi 6178.
2.9 CHRISTCHURCH, NZL (Nya Zeeländska mästerskapen) | Resultat
K 10 km landsväg: 3) Maria Åkesson 35:37.
1.9 PADOVA, ITA | Resultat
M 200m (-0.4): 5) Johan Wissman Helsingborg 21.11. 400m: 7) Mattias Claesson Hässelby 48.10. 110mH (-1.4): 4) Robert Kronberg Kville 13.76.
1.9 KÖNIGS WUSTERHAUSEN, GER | Resultat
M 1500m: 6) Johan Wallerstein Malmö 3:49.16. Spjut: 1) Magnus Arvidsson KA2 7777.
31.8 ZAGREB, CRO | Resultat
K Höjd: 2) Kajsa Bergqvist Tureberg 201. Diskus: 4) Anna Söderberg Ullevi 6143.
30.8 WARSZAWA, POL | Resultat
M Höjd: 1=) Linus Thörnblad Lund 220, 3) Stefan Holm Kil 220.
25.8 BRUSSEL, BEL | Resultat
M 200m (+0.2): 9) Johan Wissman Helsingborg 20.68.
K 100mH (-0.3): 4) Susanna Kallur Falun 12.72. Höjd: 3) Kajsa Bergqvist Tureberg 198.
25-27.8 BYRKJELO, NOR (Norska ungdomsmästerskapen) | Resultat
Dag 2
P15 800m A: 3) Jonas Legernes 91 Ullevi 2:02.50, 5) Henrik Gateman 91 Strömstad 2:03.85.
Dag 3
P15 2000m A: 4) J Legernes 5:43.49.
24.8 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M 100m h1 (0.0): 2) Rasmus Lantz Helsingborg 11.00, f (0.0): 2) R Lantz 10.89. 800m B: 2) Ken Pihlblad Malmö 1:52.85, 4) Göran Olofsson Malmö 1:53.32, 8) Albin Johansson Hässelby 1:54.82, C: 4) Gaute Bere Malmö 1:56.40. 1500m: 5) Saibou Kebbeh 88 Malmö 3:59.13, 11) Abderrahmane Sosse Hässelby 4:03.87.
K 200m (+0.1): 2) Elin Backman 88 Helsingborg 24.73, 3) Nina Runvik 87 Malmö 25.00, 4) Pernilla Tornemark Malmö 25.13. 800m: 6) Emelie Rexelius 89 Malmö 2:17.83. Slägga: 4) Rebecka Kvist Alvesta 6022.
20.8 MONACO, MON | Resultat
M Höjd: 2) Stefan Holm Kil 231, 4) Linus Thörnblad Lund 228.
K 3000mH: -) Christin Johansson Kville bröt (hare).
19-20.8 WOERDEN, NED | Resultat
M Tiokamp: 4) Daniel Almgren Hässelby 7.378 (11.18/+0.2 712/+1.5 1266 193 48.38 15.52/+1.0 3445 420 5174 4:20.41), 11) Patrik Melin Gefle 6.847 (11.62/+0.1 625/+0.8 1394 181 54.57 15.56/+1.0 4526 430 6127 5:13.09).
19.8 SOPOT, POL | Resultat
M 400m A: 2) Thomas Nikitin Spårvägen 46.82, 5) Albin Johansson Hässelby 49.33. Längd: 6) Cristian Antivilo Hässelby 705/+1.0. Spjut: 1) Magnus Arvidsson KA2 7631.
18.8 ZÜRICH, SUI | Resultat
M 5000m: 15) Henrik Skoog Spårvägen 13:55.70. 3000mH: 7) Mustafa Mohamed Hälle 8:18.79. 110mH B (-0.6): 4) Robert Kronberg Kville 13.64. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1739/0.0.
K 100mH (-1.2): 5) Susanna Kallur Falun 12.86. Höjd: 2) Kajsa Bergqvist Tureberg 202.
18-20.8 EBERSTADT, GER | Resultat
Dag 1
M Höjd: 6=) Stefan Holm Kil 224, 11) Linus Thörnblad Lund 220.
Dag 3
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 198, 13) Emma Green Örgryte 184.
17.8 MIEDZYZDROJE, POL | Resultat
M Stav: 2) Jesper Fritz Malmö 541, 3) Gustaf Hultgren Örgryte 541, 9) Pawel Szczyrba Malmö 521.
17-20.8 OSLO, NOR | Resultat
Dag 3
P15 800m A: 3) Anton Wåhlin 91 Linden 1:59.17, 4) Jonas Legernes 91 Ullevi 2:20.88.
Också ungdomar från Arvika och Strömstad.
17-20.8 OSLO, NOR | Resultat
Dag 4
P19 400m A: 4) Fabian Willskytt 87 Kville 51.92, B: 1) Jonathan Malka Kville 53.26.
P17 Höjd: 1) Oskar Rybo 89 Kville 190.
17.8 LAHTI, FIN | Resultat
K 800m A: 5) Carolina Nylén Täby 2:10.71.
15.8 TALLINN, EST | Resultat
K 800m: 4) Johanna Hallberg Hässelby 2:05.75, 6) Kajsa Haglund Hässelby 2:09.12. Diskus: 4) Anna Söderberg Ullevi 5891.
12.8 MANCHESTER, GBR | Resultat
M 800m A: 6) Fredrik Karlsson Hammarby 1:52.19. 3000mH: 2) Per Jacobsen IF Göta 8:51.15.
K 1500m A: 4) Ulrika Johansson Rånäs 4:18.97. 5000m: 7) Karin Sennvall Hässelby 16:53.72.
5-6.8 MARIEHAMN, FIN | Resultat
Dag 1
Ungdomar från Värmdö, Upsala, Södertälje IF, Gefle, Östersund och Hässelby
5-6.8 MARIEHAMN, FIN | Resultat
Dag 2
Ungdomar från Värmdö, Upsala, Södertälje IF, Gefle, Östersund, Hässelby och Frösö.
5-6.8 BIRMINGHAM, GBR (Engelska ungdomsmästerskapen) | Resultat
Dag 2
P16 Stav: 8) Robert Warensjö 90 400,
5.8 STRATFORD, NZL | Resultat
K 8 km terräng: 3) Maria Åkesson 29:49.
2.8 VALKEALA, FIN | Resultat
M 100m A (+1.2): 6) Mattias Sunneborn Spårvägen 11.09.
29.7 CARDIFF, GBR | Resultat
K 1500m A: 3) Hanna Karlsson Malmö 4:30.08.
29-30.7 SCHEESSEL, GER | Resultat
M Tjugokamp: 2) Johan Szabo Väsby 12.291 (11.69/-0.4 613/-1.2 25.85/+0.5 1283 18:26.92 2:06.17 170 53.17 3863 11:24.48 / 17.12/0.2 3573 23.82/+0.2 390 10:45.84 59.37 5062 4:49.53 1201/0.0 42:46.64).
Anm 1: Grenprogrammet var 100m, längd, 200mH, kula, 5000m, 800m, höjd, 400m, slägga, 3000mH / 110mH, diskus, 200m, stav, 3000m, 400mH, spjut, 1500m, tresteg, 10000m).
Anm 2: Tiokampsgrenarna genomfördes alltså i rätt ordning och rätt fördelade på de två dagarna. Johans tiokampspoäng blev 6.202.
29.7 NINOVE, BEL | Resultat
K 800m A: 4) Johanna Hallberg Hässelby 2:04.87, 9) Louise Fredriksson IF Göta 2:08.40. 3000mH: 2) Ebba Stenbäck Morrison Söderköping 9:53.51.
28-30.7 OSLO, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 110mH h1 (+0.7): -) Eric Ringdahl bröt.
Dag 3
M 10000m: 6) Martin Kjäll Ohlsson 31:10.11.
K 5000m: 2) Jessica Gunnarsson 16:49.15.
28.7 LONDON, GBR | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 234. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1742/+0.7.
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 205, 6) Emma Green Örgryte 191.
28.7 AALBORG, DEN | Resultat
M 400m A: 1) Andreas Mokdasi Hässelby 47.85. 800m A: 4) Rickard Pell Hammarby 1:51.64, 6) Albin Johansson Hässelby 1:52.44, 7) Johan Bagge IF Göta 1:52.93.
K 400mH: 4) Louise Martin 87 Hässelby 62.47.
26.7 LOUGBOROUGH, GBR | Resultat
M Diskus: 5) Robert Melin Bottnaryd 5545.
K 200m B (+0.9): -) Carolina Eriksson 88 Hässelby bröt.
26.7 HELSINKI, FIN | Resultat
K Tresteg: 4) Camilla Johansson Växjö 1372w/+3.0 (13.40/+1.0).
22.7 HEUSDEN-ZOLDER, BEL | Resultat
M 800m C: 4) Rickard Pell Hammarby 1:49.14, 5) Fredrik Karlsson Hammarby 1:49.18. 1500m B: 14) Olle Walleräng Hammarby 3:44.04, C: 2) Joel Bodén Hälle 3:40.95. 5000m C: 10) Henrik Ahnström Hälle 13:56.95, 15) Oskar Käck Hagen 14:10.82.
K 800m B: 2) Carolina Nylén Täby 2:06.30. 1500m: 1) Ulrika Johansson Rånäs 4:15.77, 4) Hanna Karlsson Malmö 4:19.12, 12) Flo Jonsson Spårvägen 4:32.83. 3000mH: 8) Christin Johansson Kville 9:40.90 Svenskt rekord, 9) Ida Nilsson Högby 9:42.58.
14.7 ROMA, ITA | Resultat
M Stav: 4) Alhaji Jeng Örgryte 572.
K 100mH (0.0): 1) Susanna Kallur Falun 12.52. Höjd: 3) Kajsa Bergqvist Tureberg 197, 9) Emma Green Örgryte 188.
13.7 OSLO, NOR | Resultat
M 5000m A: 3) Martin Kjäll-Ohlsson 14:51.77. 110mH (+1.9): 4) Eric Ringdahl 15.3m.
K 1500m: 3) Jessica Gunnarsson 4:39.93.
11.7 LAUSANNE, SUI | Resultat
M 110mH B (0.0): 6) Robert Kronberg Kville 13.87. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1762/+0.8.
10.7 PATRA, GRE
M 100m A (-0.3): 7) Johan Wissman Helsingborg 10.71. 200m A (+0.3): 1) J Wissman 20.51.
K 100mH (-1.8): 4) Jenny Kallur Falun 13.48.
9.7 ESSLINGEN, GER | Resultat
M 10 km landsväg: 2) Karl Borgö Ymer 35:00.
8.7 SCHÖNAU, GER | Resultat
P19 Slägga: 5) Stefan Kvist 87 Alvesta 6768.
F19 Slägga: 1) Karolina Pedersen 87 Ullevi 6047.
8.7 SAINT-DENIS, FRA | Resultat
M 3000mH: 7) Mustafa Mohamed Hälle 8:20.51.
K 100mH (-0.3): 1) Susanna Kallur Falun 12.61. Höjd: 2) Kajsa Bergqvist Tureberg 200.
8-9.7 SCHIFFLANGE, LUX (Luxemburgska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K Höjd: 3) Ulrika Gunnarsson 159.
7-8.7 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 2
P19 200m A (+0.4): 3) Per Strandquist 87 Malmö 21.23, D (+0.6): 1) Erik Karlsson 87 Växjö 21.77, 3) Josua Gustafsson 88 Ullevi 22.92. 800m A: 4) Tor Pöllänen 87 Hässelby 1:48.97, 8) Mohammed Bashir 87 Ullevi 1:52.49. 110mH h1 (-1.3): 4) Nicklas Nilsson 87 Bromma 15.19, h2 (0.0): 5) J Gustafsson 14.85, h3 (-0.6): -) Björn Barrefors 87 Hammarby bröt. Stav: 11) Jonas Almqvist 88 Skellefteå 470, 13) Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden 450. Längd: 6) B Barrefors 695/+0.6. 4x100m: 2) Sverige (Edmund Yeboah 88, P Strandquist, E Karlsson, N Nilsson) 40.70.
K 100mH h2 (+0.6): 5) Emilia Rundqvist 88 Kalmarsund 14.45, B (+1.4): -) E Rundqvist ej start.
F19 800m: 4) Frida Flodström 87 Tureberg 2:08.36. 400mH A: 4) Frida Persson 89 Helsingborg 59.90, B: 6) Louise Martin 87 Hässelby 61.46. Höjd: 2) Erika Wiklund 88 Trångsviken 182, 4) Ebba Jungmark 87 Mölndal 180. Längd A: 8) Linda Berntsson 87 Varberg 590/-0.2, B: 4) Erika Persson 88 IF Göta 570/-0.2, 7) Ellinor Rosenquist 89 Norrköping 505/0.0. 4x100m: 5) Sverige (E Rundqvist, Nina Törnqvist 87 Finish, Anna Ek 87 Klippan, Sofie Persson 87 Helsingborg) 46.90.
7-8.7 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 1
P19 100m h1 (+1.0): 3) Edmund Yeboah 88 Hässelby 10.55, 5) Erik Karlsson 87 Växjö 10.82, h2 (+0.9): 6) Victor Lohr 87 Orient 11.22, h5(+1.5): 3) Per Strandquist 87 Malmö 10.69, B (+0.4): 1) E Yeboah 10.47 Svenskt juniorrekord, C (+0.7): 3) P Strandquist 10.71. 110mH h1 (+0.5): 5) Josua Gustafsson 88 Ullevi 14.99, h2 (+0.6): 4) Björn Barrefors 87 Hammarby 15.16, B (+0.5): 2) B Barrefors 14.92, 3) J Gustafsson 15.03. Kula: 8) Ulf Ankarling 88 IF Göta 1598. Diskus: 6) Axel Härstedt 87 Finish 5297, 8) Per Rosell 87 Kalmarsund 5210, 12) U Ankarling 4525.
F19 100m h1 (-0.6): 5) Anna Ek 87 Klippan 12.59, 6) Carolina Eriksson 88 Hässelby 12.82, h4 (0.0): 3) Nina Törnqvist 87 Finish 12.32, 5) Ellinor Rosenquist 89 Norrköping 13.09. 400m A: 4) Sofie Persson 87 Helsingborg 54.45, B: 3) Frida Flodström 87 Tureberg 55.83. 100mH h2 (+0.9): 3) Emilia Rundqvist 88 Kalmarsund 14.18, h3 (+0.8): 5) Erika Persson 88 IF Göta 14.81, B (+0.7): 4) E Rundqvist 14.19. Spjut: 6) E Rosenquist 3913. 4x100m: 4) Sverige (E Rundqvist, N Törnqvist, A Ek, S Persson) 47.47.
7.7 CUXHAVEN, GER | Resultat
M 200m A (0.0): 2) Johan Wissman Helsingborg 20.86. 1500m: 7) Rizak Dirshe Malmö 3:41.11. 110mH h2 (-0.9): 3) Robert Kronberg Kville 13.73, f (-1.0): 3) R Kronberg 13.68. Stav: 7) Gustaf Hultgren Örgryte 530.
K 800m: 6) Carolina Nylén Täby 2:07.78. 400mH B: 1) Anneli Melin Helsingborg 57.96.
6.7 ÅRHUS, DEN | Resultat
M 400m: 4) Fredrik Johansson IF Göta 47.35. 1500m: 8) Joel Bodén Hälle 3:44.05. 3000mH: 5) Henrik Ahnström Hälle 8:45.50. Längd: -) Daniel Arnsten X. Spjut: 5) Andreas Wulff Växjö 6944.
K 400mH: 4) Louise Gundert Lidingö 60.08.
6.7 LUZERN, SUI | Resultat
M 110mH (-0.6): 8) Joakim Blaschke KA2 14.16. Spjut: 3) Magnus Arvidsson KA2 8072, 9) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7441.
K 100mH A (+1.2): 6) Jenny Kallur Falun 13.48.
6.7 PIHTIPUDAS, FIN | Resultat
P17 Spjut: 6) Joni Kaartinen 89 Bergsjön 6076, 10) Mika Kyllönen 89 Bergsjön 5655.
6.7 HALDEN, NOR | Resultat
M 3000m: 2) Mattias Karlsson Hakarpspojkarna 8:53.4m.
3.7 ATHINA, GRE | Resultat
M Stav: -) Alhaji Jeng Örgryte X.
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 200.
2.7 KAUSTINEN, FIN | Resultat
P14 Slägga: 1) Elias Håkansson 92 Eslöv 5977.
K Slägga: 3) Karolina Pedersen 87 Ullevi 5933, 7) Emma Johannesson Ullevi 5564.
2.7 TURKU, FIN | Resultat
M 110mH h1 (+0.8): 1) Robert Kronberg Kville 13.6m, h2 (+0.5): 2) Joakim Blaschke KA2 13.93, 5) Rafael Askros Ullevi 14.65, f (-0.7): 1=) J Blaschke 14.00, -) R Kronberg ej start.
K 100m (+0.8): 2) Emma Rienas IF Göta 11.75, X (-1.5): 2) E Rienas 12.11. 3000mH: 1) Linda Ström Hässelby 10:32.13.
2.7 SOMERO, FIN | Resultat
M Stav A: 5) Oscar Janson Ullevi 525, 8) Marcus Lindh Spårvägen 490, -) Fredrik Skoglund Lidingö X.
1-2.7 TRNAVA, SVK (Slovakiska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K Slägga: 4) Mikaela Johansson Ärla 5065.
1.7 CHAMBÉRY, FRA | Resultat
K 400mH A: 3) Nadja Petersen Huddinge 58.15.
1-2.7 PELLO, FIN (Barentskampen) | Resultat
Dag 1
M 200m (+0.4): 5) Oscar Rosén-Olofsson 88 IFK Umeå 22.74, 6) André Brännström 88 Skellefte 22.86. 800m: 4) Mattias Grahn 87 Vännä 2:00.09. 5000m: 1) Kristoffer Österlund IFK Umeå 15:10.46. Höjd: 3) Johnny Ulinder Vingarna 195, 4=) Jonas Lundström Älven 190. Längd: 1) Erik Lindberg 87 Haparanda SKT 663w/+3.1 (ok?), 3) J Ulinder 647. Diskus: 2) Jan-Erik Holmbom Nedre Soppero 4782, 4) Christoffer Karlsson Skellefteå 4287. Slägga: 1) C Karlsson 4861. 4x100m: 3) Nord-Sverige 43.19.
K 100m (-2.8): 2) Louise Johansson 88 Umedalen 12.73. 400m: 3) Ronja Fjellner 89 Slagnäs 60.77. 1500m: 1) Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI 4:57.84, 2) Maria Lundgren Malmö 5:00.10. 400mH: 1) V Tegenfeldt 63.91, 4) R Fjellner 65.97. Stav: 1) Lisa Wälitalo Umedalen 360, 2) Amanda Forsman 90 Skellefteå 350. Längd: 2) Ida Niia Nedre Soppero 549/+1.5, 5) Stina Nilsson 87 IFK Umeå 521w/+2.7 (ok?). Spjut: 2) Pernilla Wittiko 88 Haparanda SKT 3695. 4x100m: 2) Nord-Sverige 50.54.
1.7 BILBAO, ESP | Resultat
M 1500m B: 1) Johan Wallerstein Malmö 3:51.95.
1.7 FUENLABRADA, ESP | Resultat
K Stav: 3) Antonia Fagerberg 91 Västerås 310.
30.6 VALBONNE, FRA | Resultat
M 3000m A: 6) Rachid Benjira Hässelby 8:12.41.
K 800m A: 2) Magdalena Ottersten Hässelby 2:12.64. 3000m: 1) Christina Lindblom 88 Hässelby 10:02.54, -) Cecilia Jeverstam Mölndal bröt.
30.6 TARARE, FRA | Resultat
K 400mH B: 1) Nadja Petersen Huddinge 57.59.
30.6-2.7 GEITHUS, NOR (Norska veteranmästerskapen) | Resultat
Dag 3
M35 110mH (+2.1): 1) Eric Ringdahl 15.28w.
29.6 KAUSTINEN, FIN | Resultat
K22 Slägga: 5) Emma Johannesson Ullevi 5539.
F19 Slägga: 1) Karolina Pedersen Ullevi 6129 Svenskt juniorrekord.
25.6 LLANELLI, GBR | Resultat
K 10 km landsväg: 3) Lisa Nordén Ryssberget 36:20.
25.6 LANGEN, GER | Resultat
M Höjd: 11) Staffan Strand Hässelby 217.
24.6 SOLIHULL, GBR | Resultat
M 800m B: 1) Jonas Dufwenberg Tureberg 1:49.05. 1500m B: 17) John Laselle Tureberg 3:56.53.
K 1500m A: 8) Flo Jonsson Spårvägen 4:18.92.
24.6 KUORTANE, FIN | Resultat
M 100m A (-0.4): 4) Johan Wissman Helsingborg 10.76. 200m A (-0.7): 1) J Wissman 20.77. 1500m: 8) Johan Wallerstein Malmö 3:50.03. 110mH (-2.2): 3) Rafael Askros Ullevi 14.98. Stav: 5=) Fredrik Skoglund Lidingö 510, -) Marcus Lindh Spårvägen X. Längd: 5) Daniel Arnsten Trångsviken 750w/+2.3 (724/+0.9). Tresteg: 5) Martin Eriksson Örgryte 1461/+0.6.
24.6 ZJUKOVSKIJ, RUS | Resultat
M Stav: 1) Alhaji Jeng Örgryte 580. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1746/-0.9.
24.6 NIVELLES, BEL | Resultat
M 800m A: 7) Rickard Pell Hammarby 1:49.13, B: 7) Andreas Rehnborg Hässelby 1:51.16, 9) Fredrik Karlsson Hammarby 1:52.09. 1500m A: 6) Olle Walleräng Hammarby 3:47.49. Stav: 2) Gustaf Hultgren Örgryte 520, 7) Deniz Mahshid Örgryte 460.
K 1500m A: 5) Marlin Brown Spårvägen 4:32.46. Stav: 1) Maria Rendin Örgryte 415, 2) Fanny Berglund Göteborgs KIK 360.
24.6 ALÈS, FRA | Resultat
K 5000m: 1) Cecilia Jeverstam Mölndal 17:46.48.
22-25.6 LILLEHAMMER, NOR | Resultat
Dag 2
M Slägga: 1) Hans Eriksson Bore 5281.
Dessutom ungdomarfrån Bore.
20.6 HUELVA, ESP | Resultat
K 3000m: 6) Ida Nilsson Högby 9:01.01, 7) Christin Johansson Kville 9:02.33. 100mH h1 (-1.8): 2) Jenny Kallur Falun 13.37, h2 (-1.0): 1) Susanna Kallur Falun 12.96, f (-0.4): 1) S Kallur 12.86, 6) J Kallur 13.34. Stav: 7) Hanna-Mia Persson Örgryte 420.
18.6 WARSZAWA, POL | Resultat
M 800m A: 5) Rickard Pell Hammarby 1:48.29, 8) Fredrik Karlsson Hammarby 1:49.77. Höjd: 3) Stefan Holm Kil 228.
K 100m B (-0.9): 4) Emma Rienas IF Göta 11.86. 400mH: 5) Erica Mårtensson IF Göta 57.52. Diskus: 4) Anna Söderberg Ullevi 5974.
18.6 DONNAS, ITA | Resultat
M 110mH A (+2.2): 2) Joakim Blaschke KA2 13.80w. Höjd: 2) Joel Spolén Örgryte 216.
18.6 WEISSACH-IM-TAL, GER | Resultat
K Stav: 7) Linda Persson Växjö 430.
16-18.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Dag 3
M 400m B: 6) Johan Bagge IF Göta 52.61.
P17 400m A: 4) Henrik Gateman 91 Strömstad 52.45. 2000mH: 3) Ola Thorängen 89 IF Göta 6:25.98.
F19 Diskus: 1) Gullan Andersson 87 Arvika 3216. Slägga: 1) G Andersson 3655.
F17 400m A: 1) Sofia Thorin 89 Kil 57.79, 7) Maria Westher 90 Karlskoga 60.75. Längd: 2) Rebecca Strand 89 Filipstad 510w/+3.2 (506/+1.9).
Plus ungdomar från Bromma, Ekshärad, Filipstad, IF Göta och Ed.
16-18.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Dag 1
P19 Spjut: 1) Marcus Persson 87 Arvika 6146.
P17 Höjd: 1) Erik Olsson 90 Bore 190.
K 3000m: 1) Jessica Gunnarsson 10:03.60.
F19 400mH: 2) Malin Olsson 88 Kil 65.61. Stav: 1) Karin Sindsjö 87 IF Göta 310.
Plus ungdomar från Bromma och Filipstad.
16-18.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Dag 2
M 800m A: 3) Johan Bagge IF Göta 1:52.55, 10) Johan Arnqvist IF Göta 1:58.79. 110mH (+1.5): 2) Eric Ringdahl 15.60.
F17 Tresteg: 2) Rebecca Strand 89 Filipstad 1172/+1.5.
F16 800m: 1) Maria Westher 90 Karlskoga 2:18.53.
Dessutom ungdomar från Karlskoga, Bromma, IF Göta och Filipstad.
11.6 GATESHEAD, GBR | Resultat
M Stav: -) Alhaji Jeng Örgryte X.
K Höjd: 8) Emma Green Örgryte 187.
11.6 GENÈVE, SUI | Resultat
M 400m B: 2) Joni Jaako Tjalve 47.47. Längd: 4) Michel Tornéus Tumba 768/+0.3, 7) David Frykholm IF Göta 749/+1.1, 8) Daniel Arnsten Trångsviken 735/+1.9.
K 100m A (+0.2): 4) Daniela Lincoln Saavedra Malmö 11.66. 400m: 3) Lena Aruhn Ume FI 53.80. 800m A: 6) Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI 2:11.55. 400mH A: 5) Nadja Petersen Huddinge 57.93. Längd: 2) D Lincoln Saavedra 637/0.0, 4) Lena Berntsson 87 Varberg 613/+0.7, 6) Emma Björkman IF Göta 594/+1.8.
11.6 WIEN, AUT | Resultat
K 5 km landsväg: 3) Ida Nilsson Högby 16:15, 6) Christin Johansson Kville 16:43.
11.6 BEDFORD, GBR | Resultat
M 110mH B (+0.5); 4) Rafael Askros Ullevi 14.75.
10.6 WATFORD, GBR | Resultat
K 800m C: 5) Annika Gerner Spårvägen 2:09.76, D: 1) Marlin Brown Spårvägen 2:11.00. 1500m A: 4) Flo Jonsson Spårvägen 4:17.32.
10-11.6 BJÖRKELANGEN, NOR | Resultat
Dag 1
P15 800m: 1) Henrik Gateman 91 Strömstad 2:03.80.
10.6 LEIDEN, NED | Resultat
K Kula: 3) Linda Nestorsson Ullevi 1490. Diskus: 1) Maria Pettersson Ulleviu 5127, 5) Anna-Karin Svensson Ullevi 4623.
9.6 LUGANO, SUI | Resultat
M 100m h1 (-1.1): 7) Per Strandquist 87 Malmö 11.04, B (-1.1): -) P Strandquist ej start. Stav: 3) Gustaf Hultgren Örgryte 520.
K Höjd: 5=) Ebba Jungmark 87 Mölndal & Jenny Isgren Spårvägen 175.
8.6 CELLE LIGURE, ITA | Resultat
M 100m B (+0.2): -) Per Strandquist 87 Malmö bröt. 200m A (+0.2): 4) P Strandquist 21.77. 400m A: 3) Joni Jaako Tjalve 48.01. 1500m B: 4) Daniel Westerberg Åsjön 4:05.31. Höjd: 3) Joel Spolén Örgryte 222. Längd: 2) Michel Tornéus Tumba 750/-0.1. Spjut: 1) Magnus Arvidsson KA2 8175, 3) Andreas Wulff Växjö 7033.
K 100m B (-1.5): 1) Emma Rienas IF Göta 11.95. 400m A: 2) Lena Aruhn Ume FI 54.32, 4) Emma Björkman IF Göta 54.65. 800m A: 1) Therese Ahlepil Rånäs 2:06.63, 6) Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI 2:09.42. 400mH A: 3) Nadja Petersen Huddinge 59.04, B: 1) Erica Mårtensson IF Göta 57.77. Höjd: 3=) Erika Wiklund 88 Trångsviken & Ebba Jungmark 87 Mölndal 181, 5=) Jenny Isgren Spårvägen & Angelica Johansson Örgryte 178, 7) Sandra Asplund IFK Umeå 178. Tresteg: 3) Sara Brankell Mölndal 1289/-0.1. Spjut: 3) Mikaela Wieslander Växjö 4489.
8.6 KASSEL, GER | Resultat
M 100m h1 (+0.2): 6) Johan Engberg IF Göta 10.89, h2 (+0.2): 6) Christofer Sandin Mölndal 10.83, f (+0.6): 8) C Sandin 10.84. 200m B (+1.0): 3) C Sandin 21.43, -) J Engberg bröt. 5000m: 6) Henrik Skoog Spårvägen 13:27.01, 13) Henrik Ahnström Hälle 13:59.55. 110mH h2 (+0.8): 2) Robert Kronberg Kville 13.75, A (+0.9): 6) R Kronberg 13.73.
K 400mH B: 5) Anneli Melin Helsingborg 59.37. Stav: 9) Hanna-Mia Persson Örgryte 421.
7.6 TAMPERE, FIN | Resultat
M 400m A: 2) Fredrik Johansson IF Göta 47.29. 110mH A (+1.3): 1) Joakim Blaschke KA2 14.05. Spjut A: 7) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7359.
K Stav: 1) Linda Persson Växjö 430, 2) Maria Rendin Örgryte 411.
7.6 OSLO, NOR | Resultat
M 10000m: 1) Martin Kjäll-Ohlsson 30:58.52.
K 1500m: 2) Jessica Gunnarsson 4:45.52.
6.6 TORINO, ITA | Resultat
M 100m B (0.0): 5) Johan Wissman Helsingborg 10.78. 200m (+0.3): 5) J Wissman 20.97. Höjd: 1) Stefan Holm Kil 230, 3) Linus Thörnblad Lund 227. Längd: 10) David Frykholm IF Göta 726/vind?. Tresteg: 7) Martin Eriksson Örgryte 1560/-0.3.
6.6 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M 200m A (-1.5): 2) Johan Engberg IF Göta 21.64, B (-1.2): 4) Mario Krestalica Hässelby 23.20. 1500m: 1) Joel Bodén Hälle 3:45.40, 2) John Laselle Tureberg 3:48.84, -) Philip Aagaard Spårvägen bröt. 5000m: 1) Oskar Käck Hagen 14:13.29, 4) Rachid Benjira Hässelby 14:25.26. 400mH: 1) Henrik Encke Hässelby 52.83, 3) Niklas Larsson Hässelby 53.91.
K 200m (0.0): 1) Carolina Eriksson 88 Hässelby 25.67, 2) Natalie Hildingsson Helsingborg 26.39. 1500m: 1) Flo Jonsson Spårvägen 4:20.54, 2) Annika Gerner Spårvägen 4:24.27, 4) Marlin Brown Spårvägen 4:32.32, 6) Hanna Karlsson Malmö 4:35.19, 8) Lena Melbäck Spårvägen 4:39.80, 9) Sandra Fransson 88 Växjö 4:52.52, 10) Emelie Stenqvist 89 Hjorten 4:55.06.
5.6 REHLINGEN, GER | Resultat
M 800m A: -) Rickard Pell Hammarby bröt. Höjd: 8) Joel Spolén Örgryte 210.
5.6 NEERPELT, BEL | Resultat
M 3000mH: 8) Per Jacobsen IF Göta 8:47.47.
K 3000mH: 3) Ida Nilsson Högby 9:48.36, 4) Christin Johansson Kville 9:50.01. 4x400m: 4) Svensk juniorkombination 3:45.84 (Frida Persson, Frida Flodström, Victoria Joäng, Sofie Persson)
4.6 GAVÀ, ESP | Resultat
M 100m A (+4.2): 2) Per Strandquist 87 Malmö 10.62w, 3) Christofer Sandin Mölndal 10.63w, 5) Michel Tornéus Tumba 11.03w, B (+4.2): 3) Rafael Askros Ullevi 11.17w. 200m A (-0.3): 1) C Sandin 21.56, 3) Joni Jaako Tjalve 21.94. 110mH A (+4.1): 6) R Askros 14.60w. Spjut: 1) Magnus Arvidsson KA2 7802.
K 100m A (+5.1): 6) Emma Björkman IF Göta 12.13w. 200m B (+1.9): 1) E Björkman 24.74. Höjd: 1) Jenny Isgren Spårvägen 182. 6) Angelica Johansson Örgryte 173. Tresteg: 1) Sara Brankell Mölndal 1330w/+3.2 (1272/-0.9), 2) Anna Göransdotter Nilsson 1310w/+4.6 (1242/+1.0). Slägga: 4) Tracey Andersson Trelleborg 5693.
3.6 MANCHESTER, GBR | Resultat
K Tresteg A: 6) Lydia Saka Österhaninge 1228/+0.7.
3.6 LYNGBY, DEN | Resultat
M 100m h1 (+1.0): 1) Rasmus Lantz Helsingborg 11.08, h2 (+1.1): 4) Tobias Dahlberg Finish 11.52, A (-2.3): 2) R Lantz 11.01. 400m A: 3) Henrik Encke Hässelby 49.33, 4) Erik Lundvik Växjö 49.66, 6) Niklas Larsson Hässelby 50.48, B: 5) Christopher Svensson Helsingborg 50.70, D: 1) Felix Linse Finish 51.60. 800m A: 6) Göran Olofsson Malmö 1:57.46, 9) Gaute Bere Malmö 1:59.02. 400mH: 2) Tobias Ohlsson Växjö 59.03. Stav: 1) Jesper Fritz Malmö 543, -) Pawel Szczyrba Malmö X.
3.6 LYNGBY, DEN | Resultat
K 100m h1 (-0.9): 2) Sofia Rahdevi 87 Finish 12.73, h2 (+0.2): 1) Nina Törnqvist 87 Finish 12.30, 2) Nina Runvik 87 Lund 12.62, h3 (+0.3): 1) Stina Smibacker Växjö 12.10, 3) Natalie Jägerdal 89 Malmö 12.72, A (+2.0): 1) N Törnqvist 12.31, 2) N Runvik 12.45, -) S Smibacker ej start, B (+0.8): 1) S Rahdevi 12.63, 3) N Jägerdal 12.71. 200m A (+0.7): 1) Anneli Melin Helsingborg 24.91, 2) Emma Magnusson Växjö 25.66, 3) Victoria Joäng 89 Malmö 25.85, B (-0.3): 1) Nathalie Sandell 87 Finish 26.64. 400m A: 3) Pernilla Tornemark Malmö 56.66, 5) Josefin Magnusson 89 Södra Sandby 58.15, C: 1) Beatrice Enckell 88 Udd 59.93, 2) Carolina Eriksson 88 Hässelby 60.46. 100mH A (-0.8): 2) E Magnusson 14.46, 3) Malin Svensson Helsingbog 14.99, B (+1.3): 1) Caroline Bertheau 87 Malmö 15.76. 400mH: 2) Louise Martin 87 Hässelby 62.38. Höjd: 1) M Svensson 164. Stav: 3) Emelie Gustafsson 88 Malmö 380, 4) Isabell Lilja 87 Malmö 370. Längd: 3) S Rahdevi 511/-0.1. Tresteg: 1) Camilla Johansson Växjö 1343/+0.1, 3) Sara Olsson 90 Finish 1123/+0.1, 5) Frida Torstensson 87 Malmö 1089/-0.9, 6) Ronja Gartsjö 88 Malmö 1075/+1.2. Kula: 1) Linda Nestorsson Ullevi 1488, 2) M Svensson 1200. Diskus: 1) Maria Pettersson Ullevi 5156, 2) Veronica Karlsson Ullevi 4896, 3) Anna-Karin Svensson Ullevi 4718. Spjut: 1) Ellinor Widh 90 Pallas 5113, 4) Mikaela Wieslander Växjö 4546.
3.6 ZARAGOZA, ESP | Resultat
M 400m B: 4) Mattias Claesson Hässelby 48.34.
3.6 UDEN, NED | Resultat
M 400m A: 4) Andreas Mokdasi Hässelby 47.96. 800m A: 6) Fredrik Karlsson Hammarby 1:52.70, 8) Johan Kågeman Tureberg 1:55.22, B: 1) Tor Pöllänen 87 Tureberg 1:51.96, 2) Mohammed Bashir 87 Ullevi 1:52.83, 3) Henrik Astfors 87 Västerås 1:53.05, 4) Fredrik Hallinder 88 Tureberg 1:53.10. 1500m A: 5) Olle Walleräng Hammarby 3:43.01, C: 4) Robin Leandersson 88 Kyrkhult 3:57.34, 8) David Nilsson 87 Högby 3:59.12, 9) Oskar Danielson 88 Söderköping 3:59.26, 18) Marcus Åberg 88 Söderköping 4:05.01.
K 800m A: 2) Therese Ahlepil Rånäs 2:06.52, 5) Carolina Nylén Täby 2:08.04, 6) Frida Flodström 87 Tureberg 2:08.75, B: 1) Jenny Olsson Örebro 2:13.84, 2) Magdalena Ottersten Hässelby 2:13.84. 1500m: 8) Christina Lindblom 88 Hässelby 4:33.17.
3.6 ISTANBUL, TUR | Resultat
K 3000mH: 1) Christin Johansson Kville 9:57.12.
3.6 LA GARDE, FRA | Resultat
K 5000m: 2) Cecilia Jeverstam Mölndal 17:57.73.
2.6 COTTBUS, GER | Resultat
M 800m: 4) Rickard Pell Hammarby 1:48.85. 1500m: 10) John Laselle Tureberg 3:50.04. 110mH (-1.4): 7) Joakim Blaschke KA2 14.38. Stav: 2) Alhaji Jeng Örgryte 560, -) Fredrik Skoglund Lidingö X.
K 100m (-0.6). 6) Emma Rienas IF Göta 11.82. 400m: 7) Ellinor Stuhrmann Tjalve 55.37.
Anm: "Officiella" resultatlistan saknar alla vinduppgifter! Uppgifterna ovan har erhållits i efterhand från arrangören.
2.6 OSLO, NOR | Resultat
M 1500m: 5) Rizak Dirshe Malmö 3:39.11.
P16 800m: 7) Jonas Legernes 91 Ullevi 2:02.43, 10) Henrik Gateman 91 Strömstad 2:03.95.
K 100mH h2 (+0.1): 1) Susanna Kallur Falun 12.83, f (+0.6): 4) S Kallur 12.86. Höjd: 4) Kajsa Bergqvist Tureberg 193, 12) Emma Green Örgryte 185. Längd: 1) Carolina Klüft Växjö 667/+1.5, 2) Daniela Lincoln Saavedra Malmö 656/-0.1.
1.6 BYDGOSZCZ, POL | Resultat
M 3000mH: 6) Henrik Skoog Spårvägen 8:29.05, 10) Per Jacobsen IF Göta 8:38.80, 13) Henrik Ahnström Hälle 8:45.21. Höjd: 6) Linus Thörnblad Lund 220.
31.5 ARNHEM, NED | Resultat
M 400m: 5) Andreas Mokdasi Hässelby 48.15.
800m A: 6) Fredrik Karlsson Hammarby 1:50.34. 1500m A: 3) Olle Walleräng Hammarby 3:47.11.
K 800m: 2) Carolina Nylén Täby 2:07.79, 4) Louise Fredriksson IF Göta 2:10.71.
30.5 OSTRAVA, CZE | Resultat
M 200m (+0.5): 7) Johan Wissman Helsingborg 21.12.
K 3000mH: 6) Ida Nilsson Högby 9:48.42. Höjd: 3) Emma Green Örgryte 187.
30.5-1.6 PAJULAHTI, FIN (Nordiska skolspelen) | Resultat
Flickor
30.5-1.6 PAJULAHTI, FIN (Nordiska skolspelen) | Resultat
Pojkar
28.5 SAULHEIM, GER | Resultat
K Stav: 5) Hanna-Mia Persson Örgryte 430.
28.5 HENGELO, NED | Resultat
M Höjd: 3=) Stefan Holm Kil 226.
K Diskus: 7) Anna Söderberg Ullevi 5755.
28.5 ZEULENRODA, GER | Resultat
M Tresteg: 5) Martin Eriksson Örgryte 1538w/+2.3 (1510/+0.2).
K 400mH B: 1) Erica Mårtensson IF Göta 58.16.
27-28.5 CHELMSFORD, GBR | Resultat
Dag 1
P16 Stav: 2) Robert Warensjö 90 390.
27-28.5 OSLO, NOR | Resultat
Dag 1
P15 400m A: 1) Henrik Gateman Strömstad 52.97.
27.5 FLORÖ, NOR | Resultat
M 1500m: 9) John Laselle Tureberg 3:56.34. Spjut: 2) Magnus Arvidsson KA2 7941, 6) Andreas Wulff Växjö 6959.
K 200m (+0.8): 4) Emma Agerbjer Söderhamn 25.45. 400m: 3) E Agerbjer 55.95.
27.5 RIGA, LAT | Resultat
M 100m A (+2.9): 3) Johan Wissman Helsingborg 10.45w, B (+1.1): 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.65. 200m A (+2.1): 1) J Wissman 20.77w, B (+0.9): 1) S Tärnhuvud 21.64. 1500m: 6) Per Jacobsen IF Göta 3:56.51.
K 1500m: 5) Ida Nilsson Höby 4:21.39. 3000mH: 1) Christin Johansson Kville 9:53.05. Längd: 11) Sofie Andersson Kville 548w/+2.7 (534/+1.4).
27-28.5 GÖTZIS, AUT | Resultat
K Sjukamp: 1) Carolina Klüft Växjö 6.719 (13.63/-0.1 188 1505 24.26/-2.1 650/+0.6 5096 2:14.34).
26.5 DESSAU, GER | Resultat
M Längd: 7) David Frykholm IF Göta 721/0.0. Spjut: 3) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7781.
K 100m h2 (-2.4): 6) Emma Rienas IF Göta 12.44, B (-1.6): 2) E Rienas 12.02.
26-27.5 PRAHA, CZE (Polis-EM) | Resultat
Dag 1
K Kula: 6) Anna Pihlgren Huddinge 1162. Spjut: 6) A Pihlgren 3897.
Dag 2
K 800m: 5) Frida Skarin Hässelby 2:21.86.
25.5 REYKJAVIK, ISL (Nordic 10000m Challenge) | Resultat
M: 1) Rachid Benjira 30:04.25, -) Lars Johansson bröt.
K: 3) Lisa Blommé 34:42.50, 6) Anna Rahm 34:58.33.
24.5 NIJMEGEN, NED | Resultat
M 800m A: 7) Rickard Pell Hammarby 1:50.31, B: 6) Fredrik Karlsson Hammarby 1:53.98. 3000m: 4) Henrik Skoog Spårvägen 8:00.63.
21.5 GLASGOW, GBR | Resultat
K 10 km landsväg: 15) Jenny Johannesson Hässelby 36:08.
21.5 SARAN, FRA | Resultat
K 3000m: 4) Cecilia Jeverstam Mölndal 10:23.94.
20-21.5 HALLE, GER | Resultat
Dag 1
M Spjut A: 4) Magnus Arvidsson KA2 7943, 10) Andreas Wulff Växjö 7058.
P19 Kula: 9) Ulf Ankarling 88 IF Göta 1655. Diskus: 4) Axel Härstedt 87 Finish 5668, 8) U Ankarling 5188, 12) Eric Svensson 87 Växjö 4505. Slägga: -) Daniel Nyman 87 Svenljunga X.
K Kula: 8) Catarina Andersson Hässelby 1539, 9) Linda Nestorsson Ullevi 1499, 10) Carolina Hjelt Huddinge 1364. Diskus A: 5) Anna Söderberg Ullevi 6264, B: 6) Maria Pettersson Ullevi 5233, 11) Veronica Karlsson Ullevi 4717. Slägga A: 8) Cecilia Nilsson Råby-Rekarne 6360, B: 1) Tracey Andersson Trelleborg 6548, 6) Karin Engström IF Göta 5757. Spjut: 7) Mikaela Wieslander Växjö 5216.
F19 Diskus: 6) Jasmine Henriksson 88 Eslöv 4446. Slägga: 1) Karolina Pedersen 87 Ullevi 5731, 7) Ellinor Forssander 88 Mariestad 4966. Spjut: 7) Anna Boberg 87 Tibro 4452.
Dag 2
M22 Kula: 5) Mats Olsson Järvsö 1515. Diskus: 8) M Olsson 4335.
P17 Kula: 6) Emil Svensson 89 Växjö 1705, 10) Simon Gustafsson 90 Katrineholm 1636. Diskus: 17) S Gustafsson 4236, 20) Emil Svensson 3970. Spjut: 4) Joachim Ivarsson 89 Udd 6491.
K22 Diskus: 7) J Henriksson 4604, 10) C Hjelt 4268. Slägga: 1) T Andersson 6395, 4) K Pedersen 5891, 7) Josefin Berg Östhammar 5487, 9) Emma Johannesson Ullevi 5220.
F17 Spjut: 1) Ellinor Widh 90 Pallas 4983, 11) Tina Olsson 89 Växjö 3697.
20-21.5 GLOSTRUP, DEN | Resultat
Ungdomar från Pallas.
20.5 ASKIM, NOR | Resultat
P19 Spjut: 1) Marcus Persson 87 Arvika 6543.
18.5 OSLO, NOR | Resultat
M 5000m: -) Martin Kjäll-Ohlsson bröt.
K 5000m: 2) Jessica Gunnarsson 17:18.77.
14.5 FREDRIKSTAD, NOR | Resultat
Ungdomar från Ed.
13-14.5 DESENZANO DEL GARDA, ITA | Resultat
M Tiokamp: -) Nicklas Wiberg Kalmarsund bröt (11.31/-0.1 487/+1.2 1292 X -).
13.5 OSLO, NOR (Holmenkollstafetten) | Resultat
M: 2) Hälle 50:25, 4) Malmö 50:32, 8) Rånäs 51:58, 9) IF Göta 52:10.
P19: 3) IF Göta 56:18.
K: 5=) Rånäs 1:02:35.
13.5 XALAPA, MEX | Resultat
M 110mH (vind?): 6) Robert Kronberg Kville 13.64.
13.5 LAGOS, POR | Resultat
M 100m (-4.1): 1) Johan Wissman Helsingborg 10.99. 200m (+2.8): 1) J Wissman 21.13w, 2) Christopher Svensson Helsingborg 23.16w.
K 100m (-0.3): 1) Anneli Melin Helsingborg 12.64, 2) Sofie Persson Helsingborg 12.85. 200m (+2.5): 1) A Melin 24.97w, 2) S Persson 25.26w. Kula: 1) Malin Svensson Helsingborg 12.23.
12.5 DOHA, QAT | Resultat
M Tresteg: 7) Anton Andersson Örgryte 1632w/+2.7 (-).
K 100m (+2.0): 6) Emma Green Örgryte 11.58. Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 197, 8) E Green 185.
Anm: I princip alla tider i löpningarna visade sig i efterhand ha varit felangivna (0.01 för bra) i de ursprungligen publicerade resultaten. Därför har Emmas tid ändrats till 11.58.
7.5 MARTIGUES, FRA | Resultat
K 3000m: 4) Cecilia Jeverstam Mölndal 10:35.84.
6-7.5 TÅRNBY, DEN | Resultat
M Slägga: 1) Stellan Kjellander Växjö 5994.
6-7.5 TÅRNBY, DEN | Resultat
Ungdomar från Hässleholm, Ängelholm och Kronan.
6.5 OSLO, NOR | Resultat
K 5 km landsväg: 2) Jessica Gunnarsson 16:36.
6.5 MARIEHAMN, FIN | Resultat
Klubbmatch med Danderyds SK
1.5 BAIE MAHAULT, FRA | Resultat
M 110mH A (-1.2): 6) Robert Kronberg Kville 14.02, B (-1.7): 1) Joakim Blaschke KA2 14.27.
29.4 ZARAGOZA, ESP | Resultat
K Stav: -) Klara Persson Spårvägen X.
29.4 BARKING, GBR | Resultat
M Stav: 3) Robert Warensjö 90 370.
29.4 FORT DE FRANCE, FRA | Resultat
M 110mH +1.2): 4) Robert Kronberg Kville 13.70.
23.4 NICE, FRA | Resultat
P17 Slägga: 1) Johnny Karlsson 89 Strömsund 5275, 2) Peter Edfors 89 Vingarna 4264.
K Slägga: 5) Åsa Westberg 87 Vingarna 3685.
F17 Slägga (OBS: 3 kg!): 1) Emelie Olofsson 89 Vingarna 3997.
22.4 ALICANTE, ESP | Resultat
K Stav: 2) Klara Persson Spårvägen 380.
22.4 CELLE LIGURE, ITA | Resultat
M 100m (vind?): 2) Oscar Rosén-Olofsson 88 IFK Umeå 11.45. 200mH (vind?): 1) O Rosén-Olofsson 26.07.
K 100m (vind?): 2) Isabelle Eurenius 89 Sollefteå 12.86, 3) Louise Johansson 88 Umedalen 12.87. 300m: 1) Cecilia Edfors 87 Sollefteå 42.27. 200mH (vind?): 2) Anna-Karin Barcheus 89 Boden 31.08. Längd (vind?): 1) Erika Wiklund 88 Trångsviken 576.
22-23.4 BERGEN, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
P19 2 km: 3) Jonas Legernes 91 Ullevi 5:52.
K 2 km: 10) Jessica Gunnarsson 6:53.
19.4 BENIDORM, ESP | Resultat
M 200m h4 (-1.5): 2) Mattias Sunneborn Spårvägen 22.57, A (-0.6): 4) M Sunneborn 22.22. Spjut: 5) Nebez Kurban Hässelby 5468.
K Stav: 6) Klara Persson Spårvägen 380.
17.4 SAINT LAURENT DU VAR, FRA | Resultat
K 10 km landsväg: 3) Cecilia Jeverstam Mölndal 38:38.
15.4 ANTALYA, TUR (European 10000m Cup) | Resultat
M: 28) Per Jacobsen 30:12.20, 29) Joakim Johansson 30:24.33.
K: 23) Anna Rahm 34:42.20.
15.4 ALFAZ DEL PI, ESP | Resultat
M 100m h3 (-0.9): 3) Mattias Sunneborn Spårvägen 11.15. Spjut: 6) Nebez Kurban Hässelby 5605.
10.4 RICCIONE, ITA ("Skol-VM terräng") | Resultat
P17 5.25 km skollag: 29) Ola Thorängen 89 IF Göta 17:47, 30) Johan Borg 90 IF Göta 17:51, 34) Adam Fransson 90 IF Göta 17:55, 48) David Lövgren 90 Säffle 18:18, 63) Henrik Borg 90 IF Göta 18:43, 77) Andreas Jarneman 90 IF Göta 19:12.
P17 5.25 km nationslag: 42) Johan Hydén 89 Akele 17:25, 54) Gustaf J Bjurhammer 89 Rånäs 17:49, 64) Mikael Ekvall 89 Strömstad LK 18:14, 73) Anton Danielsson 90 Söderköping 19:26, 74) Jens Bengtsson 90 IF Göta 19:27.
F17 3.5 km nationslag: 19) Emmy Thelberg 90 Valbo 15:23, 20) Maria Westher 90 IF Göta 13:02, 38) Annelie Gabriel 90 Helsingborg 13:34, 50) Sara Holmgren 90 IF Göta 14:05, 101) Elinor Wressel 91 Granan 15:39.
18-19.3 TEL-AVIV, ISR (European Winter Throwing Cup) | Resultat
Dag 1
M Spjut B: 3) Magnus Arvidsson KA2 7455.
4.3 SCHRIESHEIM, GER | Resultat
M 10 km landsväg: 1) Lars Johansson Brittatorp 31:18.
19.2 DIEKIRCH, LUX | Resultat
M 10 km: 1) Mustafa Mohamed Hälle 30:47, 22) Henrik Ahnström Hälle 33:20, 26) Lars Johansson Brittatorp 34:03.
17.2 CAVAILLON, FRA | Resultat
K 7.2 km terräng: 17) Cecilia Jeverstam Mölndal 27:41.
11-12.2 DUNEDIN, NZL | Resultat
Dag 1
K 1500m: 1) Maria Åkesson 4:37.83.
Dag 2
K 800m: 3) M Åkesson 2:15.72.
5.2 CÁCERES, ESP (Europacupen klubblag) | Resultat
K 6 km terräng
Lag: 14) IF Kville.
Individuellt: 36) Jessica Gunnarsson (SK Vidar) 22:02, 45) Katarina Johansson 22:49, 48) Cecilia Fager 22:56, 51) Charlotte Olofsson 23:04, 57) Karin Schön 24:12.
5.2 SAN VITTORE OLONA, ITA | Resultat
M 10 km terräng: 6) Mustafa Mohamed Hälle 31:07.
5.2 DUNEDIN, NZL | Resultat
K 3000mH: 1) Maria Åkesson 10:26.78.
27-28.1 CHRISTCHURCH, NZL | Resultat
Dag 2
K 3000mH: 4) Maria Åkesson 10:41.20.
22.1 AALBORG, DEN | Resultat
M 10 km landsväg: 1) Kristian Algers Enhörna 30:04.
21.1 DUNEDIN, NZL | Resultat
K 1500m: 1) Maria Åkesson 4:38.08.
20.1 SECUNDA, RSA | Resultat
M 100m B (+0.5): 3) Erik Wahn Sundsvall 10.78. 200m B (+2.7): 1) E Wahn 21.36w.