Övriga svenska långlopp 2007
31.12 GÖTEBORG (Sylvesterloppet) | Resultat
31.12 OLOFSTRÖM (Sylvesterloppet) | Resultat
31.12 KALMAR (Sylvesterloppet) | Resultat
31.12 VALLENTUNA (Nyårsloppet) | Resultat
31.12 NORA (Sylvesterloppet) | Resultat
31.12 ANDERSTORP (Sylvesterloppet) | Resultat
31.12 NORBERG (Sylvesterloppet) | Resultat
8.12 VRETSTORP (Lucialoppet) | Resultat
8.12 VALLENTUNA (Bore Cup 1) | Resultat
8.12 BOVALLSTRAND (Luciamarathon) | Resultat
8.12 VISBY (Lucialoppet) | Resultat
14.11 TUVE (Terrängserien 2) | Resultat
10.11 STOCKHOLM (Tömilen) | Resultat
4.11 ÅSTORP (Skanneloppet) | Resultat
3.11 GÖTEBORG/Skatås (Finalloppet) | Resultat
3.11 UPPSALA (Granebergsvarvet) | Resultat
3.11 ÖREBRO/Karlslund (Kilsbergsleden) | Resultat
3.11 STRÖMSUND (Vattudalsmaran/Vintermaran) | Resultat
31.10 GÖTEBORG/Skatås (Skatåsåttan) | Resultat
28.10 SKÖVDE (Billingehusloppet) | Resultat
28.10 TORUP (Yddingeloppet) | Resultat
28.10 TULLINGE/Lida (Långa Tullinge-Tumbaloppet) | Resultat
21.10 ÖREBRO/Karlslund (Karlslundsloppet) | Resultat
21.10 JÄRBO/Kungsberget (Kungsberget opp!) | Resultat
21.10 ÅBY (Höstmilen) | Resultat
21.10 NACKA (Hellaslöpet) | Resultat
21.10 TIDAHOLM (Åsaflåset) | Resultat
21.10 NÄSSJÖ (Höglandsloppet) | Resultat
21.10 ESLÖV (Eslövsloppet) | Resultat
20.10 STENSHULT (Stenshultsrundan) | Resultat
20.10 TÄBY (Tjur Ruset) | Resultat
14.10 HÄSSELBY (Hässelbyloppet) | Resultat
14.10 HACKMORA (Hackmora Bergslopp) | Resultat
13.10 ÖSTANSJÖ (DM terräng) | Resultat
13.10 UMEÅ (Umemaran) | Resultat
13.10 TANUMSHEDE (Tanumsmilen) | Resultat
13.10 VÄXJÖ (Växjö Marathon) | Resultat
13.10 SÄVEDALEN (Sävedalsloppet) | Resultat
13.10 BÅLSTA (Bålsta Halvmarathon / DM) | Resultat
10.10 ÄRLA (Ärlaterrängen) | Resultat
7.10 TULLINGE (Lilla Tullinge-Tumba) | Resultat
7.10 STOREBRO (Visans Skepp-loppet) | Resultat
7.10 BROMMA/Smedslätten (Solviksloppet) | Resultat
6.10 BOCKEBODA (Bockatorpsrundan) | Resultat
6.10 TORSBY (Torsby halvmaraton) | Resultat
Uppgift om kontrollmätning av sträcklängden saknas.
6.10 UDDEVALLA (USK-loppet) | Resultat
6.10 HORDA - RYDAHOLM (Gummiloppet) | Resultat
6.10 STOCKHOLM (Stockholmsloppet) | Resultat
6.10 FALKÖPING (Mössebergslunken) | Resultat
6.10 GÖTEBORG (Göteborg Marathon) | Resultat
4.10 STOCKHOLM (Urban Night Run) | Resultat
29.9 BORGHOLM (Sollidenloppet) | Resultat
28-30.9 LIDINGÖ (Lidingöloppet) | Resultat
25.9 VÄNNÄS (DM terräng) | Resultat
23.9 SKÖVDE (Hagenloppet) | Resultat
23.9 VALBO (Godisterrängen) | Resultat
22.9 NORA (Norasjön Runt) | Resultat
22.9 BÄLINGE (Bälingeloppet) | Resultat
16.9 SUNDBYBERG (Sundbybergsterrängen) | Resultat
16.9 UMEÅ (Umemilen) | Resultat
15.9 HELSINGBORG/Pålsjö (Öresundsloppet) | Resultat
15.9 KARLSTAD (Tjurruset) | Resultat
15.9 VÄNERSBORG (Skräcklanmaran) | Resultat
11.9 GÖTEBORG (Lindholmenloppet) | Resultat
11.9 GÖTEBORG (Lindholmenstafetten) | Resultat
9.9 VEBERÖD (Veberödsrundan) | Resultat
9.9 BROTTBY (Brottbyrundan) | Resultat
8.9 STOCKHOLM (Bellmanstafetten) | Resultat
8.9 UDDEVALLA (Torpjoggen) | Resultat
8.9 ÅTVIDABERG (Bysjöloppet) | Resultat
8.9 LIDKÖPING/Råda (Rådalunken) | Resultat
2.9 JÄRNA (Järnaloppet) | Resultat
2.9 RYD (Järnvägsloppet) | Resultat
1.9 STOCKHOLM (S:t Eriksloppet) | Resultat
1.9 BROMÖLLA (Bromölla Marathon) | Resultat
1.9 SANDVIKEN (Stålisloppet) | Resultat
1.9 FALSTERBO (Skanör-Falsterbo Runt) | Resultat
28.8 GÖTEBORG (Skatåsstafetten) | Resultat
26.8 LANDSKRONA (Landskrona Marathon) | Resultat
26.8 VÄCKELSÅNG (Väckelsångsloppet) | Resultat
26.8 STOCKHOLM (Tjejmilen) | Resultat
25.8 TRELLEBORG (Trelleborgsloppet) | Resultat
25.8 VALLENTUNA (Vallentuna Flås) | Resultat
25.8 LILLA EDET (Edet Runt) | Resultat
25.8 MARIESTAD (Mariestads Marathon) | Resultat
22.8 SÖDERKÖPING (Söderköpings Stadslopp) | Resultat
18.8 HALMSTAD (Prinsens Minne) | Resultat
18.8 STOCKHOLM (Midnattsloppet) | Resultat
18.8 ÖREBRO (Å-stadsloppet) | Resultat
18.8 FINSPÅNG (Kraftloppet) | Resultat
17.8 OXELÖSUND (Oxelöloppet) | Resultat
17.8 VETLANDA (VP-milen) | Resultat
16.8 HAGFORS (Eldfestjoggen) | Resultat
11.8 LYSEKIL (Fjällajoggen) | Resultat
11.8 NORDINGRÅ (Höga Kusten Marathon) | Resultat
11.8 SKELLEFTEÅ (Tjejloppet) | Resultat
7.8 MALMÖ (DM 10 km landsväg) | Resultat
7.8 KATRINEHOLM (KK-joggen) | Resultat
4.8 MORA (Morarundan) | Resultat
Seniorer
4.8 MORA (Morarundan) | Resultat
Ungdomar
3.8 HENÅN (Gallerianloppet) | Resultat
28.7 ÅHUS (Åhus by night) | Resultat
28.7 LÖTTORP (Ölands Marathon) | Resultat
28.7 FALKENBERG (Falkenbergs Stadslopp) | Resultat
28.7 OSKARSHAMN (Hamninloppet) | Resultat
28.7 ÖSTERGARN (Östergarn Marathon) | Resultat
28.7 MOTALA (Baltzarloppet) | Resultat
21.7 ÖSTERSUND (Östersund Marathon) | Resultat
21.7 HORN (Hornsjön Runt) | Resultat
21.7 MELLBYSTRAND (Laholmsloppet) | Resultat
20.7 TROLLHÄTTAN (Kraftprovet) | Resultat
19.7 SJÖBO (Färsingaloppet) | Resultat
15.7 BORGHOLM (Victorialoppet) | Resultat
14.7 HÖRKEN-FREDRIKSBERG (Säfsbanan Marathon) | Resultat
13.7 YSTAD (Wallanderloppet) | Resultat
7.7 STRÖMSTAD (Strömstadmilen) | Resultat
5.7 NORRTÄLJE (Roslagsnatta) | Resultat
4.7 HÖRBY (Hörby Marknadslopp) | Resultat
4-7.7 TRONDHEIM, NOR - ÖSTERSUND (St Olavsloppet) | Resultat
30.6 KRISTIANOPEL (Kustmaran) | Resultat
30.6 JOCKFALL-ÖVERKALIX (Arctic Circle Marathon) | Resultat
29.6 TROSA (Trosa Stadslopp) | Resultat
27.6 OFFERDAL (Offerdalsmilen) | Resultat
22.6 ORSA (Orsakajt'n) | Resultat
22.6 TORSBY (Borejoggen) | Resultat
16.6 HAMMARSTRAND - BERGEFORSEN (Indalsledenloppet) | Resultat
16.6 MALMÖ (Swedbank Malmö 10 km) | Resultat
16.6 KARLSTAD (Karlstad Stadslopp) | Resultat
16.6 KARLSTAD (Karlstad Minilopp) | Resultat
16.6 INGARÖ (Paradisloppet) | Resultat
16.6 FELLINGSBRO (Käglanloppet) | Resultat
15.6 KISA (Kisa stadslopp) | Resultat
10.6 STOCKHOLM (Stockholm Mini Marathon) | Resultat
9.6 STOCKHOLM (Stockholm Marathon) | Resultat
6.6 KVARNTORP (Konst på hög loppet) | Resultat
2.6 SÖDERTÄLJE (Brolöpet) | Resultat
31.5 ÖREBRO (Grabbhalvan) | Resultat
30.5 GÖTEBORG (Blodomloppet) | Resultat
29.5 MALMÖ (Blodomloppet) | Resultat
27.5 ÖSMO (Ösmoloppet) | Resultat
26.5 ÄNGELHOLM (Änglamilen) | Resultat
25.5 AVESTA (Karnevalsloppet) | Resultat
25.5 EKSJÖ (Eksjö Stadslopp) | Resultat
24.5 UMEÅ (Blodomloppet) | Resultat
23.5 STOCKHOLM (MilSpåret) | Resultat
22.5 UMEÅ (Gammliaterrängen) | Resultat
21.5 HUDIKSVALL (Blodomloppet) | Resultat
19.5 IGGESUND (Iggesundsmilen) | Resultat
19.5 LULEÅ (Luleå Stadsmara) | Resultat
19.5 LUDVIKA (Ludvika Stadslopp) | Resultat
19.5 NÄSHULTA (Näshulta Halvmarathon) | Resultat
19.5 HELSINGBORG (Springtime) | Resultat
19.5 STOCKHOLM (Kungsholmen Runt) | Resultat
17.5 TIBRO (Milterrängen) | Resultat
17.5 GENARP (Klintenloppet) | Resultat
17.5 VENDEL (Ottarsloppet) | Resultat
17.5 NYKÖPING/Krikonbacken (Oppebylöpet) | Resultat
17.5 VIMMERBY (Vimmerbyloppet) | Resultat
OBS: Uppgift saknas om att halvmarathonsträckan kontrollmätts av förbundsbanmätare.
15.5 JÖNKÖPING (Grabbhalvan) | Resultat
13.5 SOLLENTUNA (Rösjöloppet) | Resultat
13.5 GÖTEBORG (Lilla GöteborgsVarvet) | Resultat
12.5 BROMMA (Tolvanloppet) | Resultat
12.5 LULEÅ (Vårlöpet) | Resultat
12.5 GÖTEBORG (GöteborgsVarvet) | Resultat
6.5 GÄVLE (Gävle Halvmarathon) | Resultat
6.5 LJUNGSBRO - BORENSBERG (Kanallöpet) | Resultat
6.5 LIDKÖPING (Lidköpings Stadslopp) | Resultat
6.5 STRÖMSUND (Vattudalsloppet) | Resultat
5.5 MARIESTAD (Springtime) | Resultat
5.5 VEDEVÅG (Wedevågsloppet) | Resultat
5.5 SUNNE (Sunne Marathon) | Resultat
5.5 STOCKHOLM (Spring Cross) | Resultat
5.5 ÄLVÄNGEN (Älvängenloppet) | Resultat
5.5 ÖSTHAMMAR (Stadsloppet) | Resultat
5.5 LUND (Lundaloppet) | Resultat
5.5 FÄRJESTADEN (Ölands Kyrkstafett) | Resultat
5.5 VÄRNAMO (Wärnamo kvartsmarathon) | Resultat
5.5 VÄNNÄS (Vännäs Halvmarathon) | Resultat
4.5 HULTSFRED (Strandmilen) | Resultat
2.5 BORÅS (Grabbataget/Tösarännet) | Resultat
1.5 RÄLLA (Ölandsmästerskap terräng) | Resultat
1.5 DANDERYD (Danderydsloppet) | Resultat
1.5 VÄXJÖ (Växjöloppet) | Resultat
1.5 BRÅLANDA (Grananloppet) | Resultat
1.5 GÄVLE (Gefleortenterrängen 3) | Resultat
29.4 KAXHOLMEN (Landsjön runt) | Resultat
28.4 LULEÅ (Porsörundan) | Resultat
28.4 YSTAD (Kretsmästerskap terräng) | Resultat
25.4 GÄVLE (Gefleortenterrängen 2) | Resultat
25.4 EDSBYN (DM terräng) | Resultat
24.4 VALBO (DM terräng) | Resultat
Ungdom & veteran
24.4 VALBO (DM terräng) | Resultat
Seniorer
24.4 FALUN/Stångtjärn (DM terräng) | Resultat
22.4 BOVALLSTRAND (DM terräng) | Resultat
22.4 YSTAD (Ystadterrängen) | Resultat
22.4 SYA (DM terräng) | Resultat
22.4 UPPSALA (Slottsstafetten) | Resultat
22.4 VALLENTUNA (DM terräng) | Resultat
21.4 SALA/Annedal (DM terräng) | Resultat
21.4 OSKARSHAMN (DM terräng) | Resultat
21.4 LERUM (Lerumsloppet) | Resultat
21.4 KUNGSBACKA (Kungsbackaloppet) | Resultat
OBS: Halvmarathonsträckan EJ kontrollmätt av förbundsbanmätare.
21.4 SKÖVDE (Skövde Marathon) | Resultat
21.4 SOLLENTUNA (Turebergsstafetten) | Resultat
21.4 KUMLA (Kumla Stadslopp) | Resultat
21.4 JAKOBSBERG (Kvarnloppet) | Resultat
21.4 NORRTÄLJE (DM terräng) | Resultat
21.4 DALBY (Skrylleloppet) | Resultat
21.4 DEJE (Nike Run Cup 3) | Resultat
18.4 FLEN (DM terräng) | Resultat
18.4 GÄVLE (Gefleortenterrängen 1) | Resultat
18.4 ARBRÅ (Långloppsserien 4) | Resultat
18.4 KUNGÄLV (DM terräng) | Resultat
15.4 ÖLMBROTORP (DM terräng) | Resultat
15.4 KLIPPAN (Klippan X-trem) | Resultat
15.4 HUDDINGE (Kvantumjoggen) | Resultat
15.4 BOLLEBYGD (DM terräng) | Resultat
14.4 KARLSKOGA (DM terräng) | Resultat
14.4 GÄVLE/Hemlingby (Terrängserie 2) | Resultat
14.4 MALMÖ (Heleneholms Marathon) | Resultat
14.4 MALMÖ (Heleneholms Halvmarathon) | Resultat
14.4 GÖTEBORG/Skatås (Göteborg Cross Country) | Resultat
14.4 MÅLILLA (Vårstafetten) | Resultat
11.4 ÖREBRO (Örebro AIK Halvmarathon) | Resultat
11.4 LJUSNE (Långloppsserien 3) | Resultat
9.4 ENHÖRNA (Påsksmällen) | Resultat
9.4 HALLARYD (Hallarydsloppet) | Resultat
9.4 KARLSTAD (Nike Run Cup 1) | Resultat
7.4 GÄVLE/Hemlingby (Terrängserie 1) | Resultat
6.4 SÖLVESBORG (Ryssbergsloppet) | Resultat
6.4 KALMAR (Skälbyloppet) | Resultat
4.4 IGGESUND (Långloppsserien 2) | Resultat
1.4 STOCKHOLM (Premiärmilen) | Resultat
1.4 RIMBO/Rånäs (Brukslunken) | Resultat
1.4 TROLLHÄTTAN (TIF-terrängen) | Resultat
1.4 HELSINGBORG (Helsingborgs Terränglopp inkl DM) | Resultat
31.3 TIBRO (Snickarloppet) | Resultat
31.3 VÄLLINGBY (Vällingby Marathon) | Resultat
31.3 LJUNGBY (Annelundsrundan) | Resultat
31.3 ÖREBRO (Startmilen) | Resultat
28.3 EDSBYN (Långloppsserien 1) | Resultat
25.3 KARLSHAMN (Marsloppet) | Resultat
24.3 GÖTEBORG/Skatås (Vårtävling 2) | Resultat
24.3 LANDSKRONA (Landskrona Cross) | Resultat
18.3 SUNDBYBERG (Två Sjöar Runt) | Resultat
17.3 SKÖVDE (Skövde 6 timmars) | Resultat
17.3 HELSINGBORG (Götacrossen) | Resultat
17.3 GÖTEBORG/Skatås (Vårtävling 1) | Resultat
10.3 BROMÖLLA (Kvantumloppet) | Resultat
10.3 ÖSTHAMMAR (Bore Cup 4) | Resultat
10.2 GÄVLE/Hemlingby (Bore Cup 3) | Resultat
20.1 VALLENTUNA (Bore Cup 2) | Resultat
20.1 STRÖMSUND (Vattudalsmaran Extra) | Resultat