Landskamper 2008
30.8 HELSINKI, FIN (Ungdomsfinnkampen) | Resultat
29-30.8 HELSINKI, FIN (Finnkampen) | Resultat
16-17.8 FANA, NOR (Nordiska juniorlandskampen) | Resultat
Lagpoäng exkl gånggrenarna:
P19: 1) Finland 202½, 2) SVERIGE 199½, 3) Norge 191, 4) Danmark/Island 63
F19: 1) Norge 200 (7 grensegrar), 2) SVERIGE 200 (6 grensegrar), 3) Finland 186½, 4) Danmark/Island 67½.
28-29.6 JYVÄSKYLÄ, FIN (Europacupen mångkamp) | Resultat
M
Lag: 1) SVERIGE 22.752, 2) UKR 22.346, 3) GBR 22.288, 4) CZE 21.720, 5) FIN 21.616, 6) ITA 21.394, 7) HUN 21.086, -) NOR bröt.
Individuellt: 1) Nicklas Wiberg 8.040 (11.14/0.0 695/-0.6 1355 213 49.25 14.70/+0.8 4268 400 7079 4:20.25), 7) Björn Barrefors 7.405 (11.27/+1.7 722/+0.4 1277 204 50.87 14.56/+1.3 3843 450 4712 4:48.46), 9) Samuel Lindén 7.307 (11.47/+1.1 657/-0.2 1380 198 49.57 14.99/+1.7 3948 420 5311 4:39.08), -) Daniel Almgren bröt (11.38/-0.5 677/-1.2 1284 186).
K
Lag: 1) ITA 17.062, 2) SVERIGE 16.892, 3) CZE 16.667, 4) BLR 16.646, 5) FIN 16.386, 6) EST 16.100, 7) HUN 15.966, 8) LTU 15.134.
Individuellt: 2) Jessica Samuelsson 6.057 (14.10/-1.9 172 1394 24.37/-2.0 615/+1.2 3550 2:07.48), 4) Nadja Casadei 5.833 (14.27/-0.5 172 1239 24.94/-1.9 608/+0.7 3731 2:11.45), 25) Ellinor Rosenquist 89 5.002 (15.39/-0.2 166 1077 26.61/-1.7 523/-0.6 3815 2:19.89, 28) Jennie Hurkmans 4.852 (15.07/-0.7 145 1048 26.87/+0.4 536/+1.1 4117 2:20.26).
21-22.6 ISTANBUL, TUR (Europacupen) | Resultat
Totalt:
M: 1) SVERIGE 117, 2) UKR 106½, 3) SLO 96, 4) HUN 93½, 5) SUI 86, 6) ROU 81½, 7) TUR 79, 8) CRO 58½.
Individuellt
Dag 1
M 100m (+4.3): 5) Stefan Tärnhuvud 10.42w, X: 4) Daniel Persson Malmö 10.64w, Y (+3.7): 3) Per Strandquist Malmö 10.64w, Z (+3.7): 3) Emil Zail Malmö 10.67w. 400m: 1) Johan Wissman 45.85. 1500m: 4) Rizak Dirshe 3:46.21. 5000m: 5) Erik Sjöqvist 14:16.76. 400mH: 2) Mikael Jakobsson 51.92. Höjd: 1) Stefan Holm 225. Längd: 3) Michel Tornéus 783/+1.5. Kula: 7) Magnus Lohse 1669. Slägga: 6) Mattias Jons 6902. 4x100m: 7) Sverige (Fredrik Johansson, S Tärnhuvud, M Tornéus, E Zail) 41.24.
Dag 2
M 200m (+3.2): 1) J Wissman 20.30w. 800m: 1) Mattias Claesson 1:51.34. 3000m: 3) Henrik Skoog 8:07.19. 3000mH: 2) Mustafa Mohamed 8:32.61. 110mH (+5.6): 1) Robert Kronberg 13.68w. Stav: 1) Alhaji Jeng 562. Tresteg: 6) Andreas Otterling 1554/+0.3. Diskus: 2) Niklas Arrhenius 6287. Spjut: 2) Magnus Arvidsson 7754. 4x400m: 3) Sverige (Joni Jaako, Andreas Mokdasi, M Jakobsson, F Johansson) 3:08.24.
21-22.6 ISTANBUL, TUR (Europacupen) | Resultat
Totalt:
K: 1) GRE 125 (122), 2) ROU 103½ (117½), 3) TUR 92½ (90½), 4) SVERIGE 88 (84), 5) HUN 81 (77), 6) SRB 78 (75), 7) CRO 74 (69), 8) BUL 72 (85). (Poängen inom parentes de ursprungliga, som korrigerades i efterhand sedan två bulgariskor och en rumänska diskvalificerats retroaktivt för doping).
Individuellt
Dag 1
K 100m (+2.1): 6) Emma Rienas 11.78w, X (+2.9): 4) Julia Skugge Glanshammar 11.76w. 400m: 5) Helene Nordquist 55.56. 800m: 3) Sofia Öberg 90 2:04.11 (ursprungligen 5:a). 3000m: 4) Ulrika Johansson-75 9:33.45. 3000mH: 6) Christin Johansson 10:12.94. 400mH: 5) Ulrika Johansson-80 58.57. Stav: 2) Hanna-Mia Persson 427. Tresteg: 4) Carolina Klüft 1410w/+2.4 (1402/+1.2). Diskus: 3) Anna Söderberg 6045. Spjut: 6) Annika Petersson 4897. 4x100m: 6) Sverige (Lena Berntsson, E Rienas, Maria Gustafsson, J Skugge) 45.30.
Dag 2
K 200m 7) M Gustafsson 24.11w. 1500m: 5) Kajsa Haglund 4:21.14 (ursprungligen 6:a). 5000m: 7) Lisa Blommé 16:31.76. 100mH (+2.3): 7) L Berntsson 13.58w. Höjd: 2) Emma Green 194. Längd: 1) C Klüft 687/+1.9 (+1.6?). Kula: 2) Helena Engman 1739. Slägga: 6) Marie Hilmersson 5748. 4x400m: 5) Sverige (H Nordquist, U Johansson-80, Pernilla Tornemark, Johanna Hallberg) 3:37.67 (ursprungligen 6:a).
7-8.6 JYVÄSKYLÄ, FIN (FIN-SWE-EST mångkamp) | Resultat
16.2 MOSKVA, RUS (Europacupen) | Resultat
M Lag: 1) RUS 67, 2) ESP 49, 3) ITA 46, 4) GER 46, 5) POL 35, 6) SWE 30, 7) UKR 29, 8) FRA 27.
60m: 8) Joakim Blaschke 7.02. 400m A: 1) Johan Wissman 46.55. 800m: 4) Mattias Claesson 1:49.94. 1500m: 8) Olle Walleräng 3:53.96. 3000m: -) ej start. 60mH: 4) Robert Kronberg 7.73. Stav: 8) Jesper Fritz 525. Tresteg: 6) Anton Andersson 1593. Stafett (800m+600m+400m+200m): 4) Sverige (Rickard Pell, Fredrik Karlsson, Thomas Nikitin, Johan Wissman) 4:16.35.
26.1 GLASGOW, GBR (5-lagsmatch) | Resultat
M 60m: 6) Stefan Tärnhuvud 6.84. 200m: 1) Johan Wissman 21.18. 400m: 4) Thomas Nikitin 48.77. 800m: 5) Fredrik Karlsson 1:52.20. 1500m: 5) John Laselle 3:50.61. 60mH: 2) Robert Kronberg 7.71. Stav: 3) Alhaji Jeng 530. Längd: 4) Michel Tornéus 743.
K 60m: 2) Lena Berntsson 7.39. 200m: 4) Moa Hjelmer 90 24.50. 400m: 5) Pernilla Tornemark 56.09. 800m: 5) Elin Wiik 2:08.31. 1500m: 3) Kajsa Haglund 4:19.85. 3000m: 5) Magdalena Ottersten 10:27.36. 60mH: 1) Susanna Kallur 7.81. Höjd: 2) Emma Green 193. Längd: 4) Erica Jarder 613.