Övriga svenskar utomlands - ute 2009
12.12 COBURG, AUS | Resultat
K Stav B: 1=) Anna Jacobsson 92 Lidingö 290.
1.12 ABERFELDIE, AUS | Resultat
K Stav A: 3=) Anna Jacobsson 92 Lidingö 305.
29.11 MELBOURNE, AUS | Resultat
M 15 km landsväg: 15) Erik Sjöqvist Enhörna 47:47 (15:15 - 31:23).
29.11 PARACUELLOS DEL JARAMA, ESP | Resultat
M 10 km landsväg: 5) Fredrik Uhrbom Spårvägen 31:56, 14) Dan-Eric Archer Sävedalen 33:26.
K 10 km landsväg: 1) Lisa Blommé Hässelby 36:01.
28.11 MELBOURNE, AUS | Resultat
K Stav: 6) Anna Jacobsson 92 Lidingö 315.
25-30.11 BENGALURU, IND (IWAS) | Resultat
Dag 1
M 100m h2 (+0.6): 1) Andrej Ekholm Huddinge 11.4m.
Dag 2
M 100m f (+1.2): 3) A Ekholm 11.48.
Dag 3
M 200m h3 (0.0): 3) A Ekholm 23.97.
Dag 4
M 200m f (vind?): 7) A Ekholm 24.37.
Anm: Andrej tävlade i klassen T46.
23.11 CHIBA, JPN
M 5000m: 2) Johan Wallerstein Lund 14:02.05.
K 5000m: 8) Charlotta Fougberg Ullevi 17:47.36.
22.11 LAUDIO, ESP | Resultat
M 9.8 km terräng: 6) Mustafa Mohamed Hälle 29:58.
K 7.6 km terräng: 12) Lisa Blommé Hässelby 27:55.
21.11 PAROW, RSA
K 400m: 2) Lynette Morgan 91 Malmö 58.24.
21.11 EPPING, AUS | Resultat
K Stav: 5) Anna Jacobsson 92 Lidingö 305
8.11 ATAPUERCA, ESP | Resultat
M 8.7 km terräng: 57) Dan-Eric Archer Sävedalen 28:11.
K 4.8 km terräng: 15) Lisa Blommé Hässelby 16:09.
24.10 EPPING, AUS | Resultat
K Stav B: 2) Anna Jacobsson 92 Lidingö 320.
10.10 ABERFELDIE, AUS | Resultat
K 200m A (vind?): 7) Anna Jacobsson 92 Lidingö 26.82.
7.10 HONG KONG, HKG
M 4.2 km terräng: 1) Erik Emilsson Hammarby 13:59.
7.10 FANA, NOR | Resultat
K 3000mH: 2) Johanna Sjögren 12:16.09.
4.10 FANA, NOR
M Slägga: 2) Anders Eriksson Udd 4918.
3.10 JESSHEIM, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
K 6 km terräng: 5) Jessica Gunnarsson 20:28.
26.9 EGERSUND, NOR | Resultat
M Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1257. Diskus: 1) D Korhonen 3716.
26.9 ÜBACH-PALENBERG, GER | Resultat
M30 Spjut: 1) Klas Palm Sävedalen 4565.
F15 Kula: 1) Emma Palm 94 Sävedalen 1107. Spjut (600g): 1) E Palm 2597.
23.9 FANA, NOR | Resultat
M Slägga: 1) Anders Eriksson Udd 4681.
19.9 BRYNE, NOR | Resultat
M Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1197. Diskus: 1) D Korhonen 3673. Slägga: 1) D Korhonen 4555.
17.9 STAVANGER, NOR | Resultat
M Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1292. Slägga: 1) D Korhonen 4557.
15.9 BERGEN, NOR | Resultat
M Slägga: 1) Anders Eriksson Udd 4676.
12.9 PRAHA, CZE | Resultat
K 5 km landsväg: 4) Lisa Blommé Hässelby 16:23, 5) Ida Nilsson Högby 16:36.
12.9 LÖRENSKOG, NOR | Resultat
M 10 km: 1) Erik Sjöqvist Enhörna 32:30.
12.9 TORUN, POL | Resultat
M 60m A (vind?): 5) Marcus Persson Ullevi 7.15, B (vind?): 3) Erik Lindahl 90 Kville 7.25, C (vind?): 3) Patrik Anderson 91 Kville 7.03, 5) Michael Skalenius 90 Kville 7.41, 7) Björn Mattsson 92 Kville 7.52. 100m A (+0.5): 7) M Persson 11.38, C (+3.1): 1) P Andersson 10.95w (det står 10.75 på ett annat ställe i resultatlistan, men 10.95 skall vara den rätta tiden), 3) E Lindahl 11.46w, 6) M Skalenius 11.61w. 200m B (+2.2): 2) M Persson 23.31w, C (+1.0): 2) P Andersson 22.87, 3) E Lindahl 23.09, D (+1.9): 4) B Mattsson 23.98. 800m B: 1) John Eliasson Sävedalen 1:57.71. Höjd: 2) Oskar Rybo Kville 190. Stav: 1) Viktor Fröberg 90 Kville 430. Spjut: 4) Joni Kaartinen Ullevi 6210.
P19 Kula: 1) Jonathan Carbe 90 Örgryte 1308.
K 100m B (+1.7): 3) Anette Persson Kville 12.79. 200m B (+1.3): 2) A Persson 26.47. Kula: 1) Teres Christensson Mölndal 1269.
12.9 KÖBENHAVN, DEN (Fyrklövern 4) | Resultat
Ungdomar från Helsingborg, Heleneholm och Pallas.
12.9 LEVANGER, NOR (Distriktsmatch ungdom) | Resultat
9.9 BRYNE, NOR | Resultat
M Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1225. Diskus: 1) D Korhonen 3456.
7-14.9 TAIPEI, TPE (Deaflympics) | Resultat
Dag 1
K 10000m: 1) Ulrika Nilsson Hässelby 40:27.21.
Dag 2
M 1500m h1: 5) Mohamed Abdillahi 90 Örebro 4:39.75.
Dag 3
M 1500m f: 11) M Abdillahi 4:21.40.
Dag 5
M 800m h1: 6) M Abdillahi 2:02.44.
Dag 7
M 5000m: 10) M Abdillahi 17:20.95.
Dag 8
K Marathon: 1) U Nilsson 3:30:36.
6.9 SHEFFIELD, GBR | Resultat
M 10 km landsväg: 4) Mustafa Mohamed Hälle 29:16.
K 10 km landsväg: 5) Lisa Blommé Hässelby 33:20, 9) Ida Nilsson Högby 34:44.
6.9 DUBNICA NAD VÁHOM, SVK | Resultat
M 3000mH: 5) Per Jacobsen IF Göta 8:53.02.
6.9 RIETI, ITA | Resultat
M 200m (-0.9): 6) Johan Wissman Helsingborg 20.86. Stav: -) Alhaji Jeng Örgryte X.
5.9 WHANGAMATA, NZL | Resultat
K 10.2 km landsväg: 1) Johanna Ottosson 38:50.
4.9 BRUSSEL, BEL | Resultat
M 3000mH: 6) Mustafa Mohamed Hälle 8:20.61.
K Höjd: 8) Emma Green Örgryte 190.
31.8 ZAGREB, CRO | Resultat
K Diskus: 7) Anna Söderberg Ullevi 5743.
29.8 COPTHALL, GBR | Resultat
M 1500m A: 2) Viktor Ekelund Malmö 4:01.87.
29.8 MERKSEM, BEL | Resultat
M 800m A: 3) Fredrik Karlsson Hammarby 1:51.62.
29-30.8 AACHEN, GER | Resultat
Dag 2
F15 Kula: 1) Emma Palm 94 Sävedalen 1043. Diskus (1.0 kg): 2) E Palm 2527.
28.8 ZÜRICH, SUI | Resultat
M 3000mH: 11) Mustafa Mohamed Hälle 8:28.62.
M22 200m (+0.7): 8) David Kallebäck Varberg 22.02. 400mH: 6) Niclas Åkerström Växjö 52.91. 3000m stafett: 8) Sverige (Johan Svensson, Fredrik Hallinder, Tor Pöllänen) 6:38.22.
K22 100mH (-0.1): 6) Ellinore Hallin Växjö 13.94. Längd: 5) Ellinor Rosenquist Tjalve 566/+1.8. Spjut: 6) Isabell Gradin Hässelby 4436.
25.8 HELSINKI, FIN | Resultat
M 800m: 2) Joni Jaako Tjalve 1:51.49.
K Spjut: 1) Anna Wessman Växjö 5302.
22.8 ROTORUA, NZL | Resultat
K 10 km landsväg: 2) Johanna Ottosson 39:08.
15.8 CARDIFF, GBR | Resultat
M 5000m A: 6) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:05.81. 3000mH: 2) Daniel Lundgren Tureberg 8:52.14.
K 1500m A: 4) Charlotte Schönbeck Lidingö 4:14.12.
8.8 AMSTERDAM, NED | Resultat
K 800m: 1) Charlotte Schönbeck Lidingö 2:03.58.
8.8 NINOVE, BEL | Resultat
M 5000m: 4) Johan Wallerstein Lund 14:09.71.
6.8 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M 800m B: 8) Albin Johansson Hässelby 1:52.73, B: 1) Viktor Ekelund Malmö 1:52.89, 3) Martin Nilson Malmö 1:54.49, 4) Jonas Hultgren Växjö 1:54.72. 5000m: 16) Pär-Johan Lif 15:45.51. Stav: 2) Gustaf Hultgren Örgryte 532, 5) Joakim Norman Mölndal 462. Kula: 6) Robert Melin Bottnaryd 1780. Spjut: 3) Andreas Wulff Växjö 7297, -) Alexander Ottosson Klippan X.
P19 110mH (+2.9): 5) Marvin Tay 90 Malmö 14.52w.
K Stav: 2) Petra Olsen 90 Malmö 415, 5) Malin Dahlström Göteborgs KIK 400, 6) Hanna-Mia Persson Växjö 380, 7) Michaela Meijer 93 Örgryte & Fanny Berglund Göteborgs KIK 380.
3.8 LONEVÅG, NOR | Resultat
K 3000m: 2) Johanna Sjögren 11:09.24.
28-30.7 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
Dag 2
M 200m (+0.4): 1) Emil Mann Växjö 23.41.
Dag 3
M 100m (+3.4): 1) E Mann 11.45w.
26.7 KOSE, EST | Resultat
M Diskus: 4) Niklas Arrhenius Spårvägen 5853, 6) Axel Härstedt Malmö 5407.
26.7 SOPOT, POL | Resultat
M 400m A: 4) Thomas Nikitin Spårvägen 47.92. 1500m: 3) Johan Wallerstein Lund 3:52.43. Spjut: 1) Gabriel Wallin Södertälje IF 7736.
25-26.7 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
Dag 2
M Stav B: 1) Robert Warensjö 90 Nyköping 480.
25.7 LAPINLAHTI, FIN | Resultat
M 800m A: 4) Joni Jaako Tjalve 1:48.96.
25.7 BARCELONA, ESP | Resultat
M 1500m A: 14) Rizak Dirshe Malmö 3:40.45, B: 3) Olle Walleräng Spårvägen 3:40.73.
K 5000m: 5) Lisa Blommé Hässelby 16:23.56.
25.7 DAVOS, SUI (Swiss Alpine) | Resultat
M 78.5 km: 1) Jonas Buud Mora 5:48:43.
K 78.5 km: 1) Lena Gavelin Trångsviken 6:41:30.
24.7 PIETARSAARI, FIN (Jakob Marathon) | Resultat
K 8 km landsväg: 1) Malin Liljestedt Spårvägen 28:52.
24-25.7 LONDON, GBR | Resultat
Dag 2
M Stav: 3) Alhaji Jeng Örgryte 555.
K 3000mH: 7) Ida Nilsson Högby 9:55.31.
22.7 JOENSUU, FIN | Resultat
M 800m A: 3) Joni Jaako Tjalve 1:48.58.
22.7 NOVO MESTO, SLO | Resultat
K Slägga: 2) Cecilia Nilsson Råby-Rekarne 6553, 3) Tracey Andersson Trelleborg 6307.
21-22.7 MUSTASAARI, FIN | Resultat
Dag 1
K 5000m: 1) Malin Liljestedt Spårvägen 16:55.36.
20-24.7 BORNHOLM, DEN | Resultat
Dag 1 (Hasle)
M 10 km landsväg: 3) Henry Gross Hässelby 31:07, 4) Peter Gross Hässelby 31:30, 6) Kristoffer Österlund IFK Umeå 31:38, 16) Pär-Johan Lif 32:45.
K 10 km landsväg: 1) Isabellah Andersson Hässelby 32:24, 3) Johanna Bohlin 90 Hässelby 35:57.
Dag 2 (Dueodde)
M 5.8 km strand: 2) H Gross 20:16, 3) P Gross 20:28, 9) K Österlund 21:01, 25) P-J Lif 22:05.
K 5.8 km strand: 1) I Andersson 21:51.
Dag 3 (Almindingen)
M 7.8 km terräng: 3) H Gross 24:54, 4) P Gross 25:17, 9) K Österlund 25:40, 17) P-J Lif 26:33.
K 7.8 km terräng: 1) I Andersson 26:41.
Dag 4 (Hammeren)
M 8.6 km terräng: 2) H Gross 28:14, 7) K Österlund 29:00, 9) P Gross 29:11, 15) P-J Lif 29:58.
K 8.6 km terräng: 1) I Andersson 30:19.
Dag 5 (Rönne)
M 10 km landsväg: 2) H Gross 31:04, 3) P Gross 31:07, 5) K Österlund 31:31, 15) P-J Lif 32:49.
K 10 km landsväg: 1) I Andersson 32:25.
19.7 ROVANIEMI, FIN | Resultat
M 100m A (+3.1): 1) Erik Lindberg 10.98w. Längd: 1) E Lindberg 692w/+3.1 (636/-0.9).
18-19.7 RIIHIMÄKI, FIN | Resultat
Dag 1
F14 Spjut: 1) Satu Tossavainen 95 Södertälje IF 3388.
18.7 ZARAGOZA, ESP | Resultat
M Stav: 2) Jesper Fritz Malmö 555.
18.7 HEUSDEN-ZOLDER, BEL | Resultat
M 1500m B: 5) Rizak Dirshe Malmö 3:40.40, 6) Olle Walleräng Spårvägen 3:40.90. M 5000m A: -) Erik Sjöqvist Enhörna bröt, B: 20) Henrik Skoog Spårvägen 13:46.98 (ursprungligen angiven som 19:e på 13:46.28, men tydligen sammanblandad med annan löpare), C: 13) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:04.85, 15) Oskar Käck Hälle 14:12.39. Stav: 2) Alhaji Jeng Örgryte 561.
K 1500m A: 11) Charlotte Schönbeck Lidingö 4:17.46. 3000mH: 8) Ulrika Johansson Rånäs 9:40.55 (ursprungligen angavs tiden till 9:42.84, men den har p g a upptäckt fel i eltidssystemet korrigerats till 9:40.55). Kula: 3) Helena Engman Riviera 1688.
18-19.7 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
Dag 1
M Stav: 2) Robert Warensjö 90 Nyköping 450.
18.7 SOLIHULL, GBR | Resultat
M 1500m A: 16) Jacob Gustafsson Ullevi 3:48.60, B: 4) Thobias Ekhamre Hammarby 3:50.63. 3000m B: 7) Magnus Jensen Hammarby 8:19.28.
K 1500m A: 12) Charlotta Fougberg Ullevi 4:27.69.
17.7 SAINT DENIS, FRA | Resultat
M 400m: 5) Johan Wissman Helsingborg 45.86. 3000mH: 6) Mustafa Mohamed Hälle 8:18.44.
16-19.7 NOTTWIL, SUI (IWAS Junior) | Resultat
Dag 1
M22 100m h1 (+0.1): 2) Andrej Ekholm Huddinge 11.66.
Dag 2
M22 100m f (0.0): 4) A Ekholm 11.78.
Dag 3
M22 200m h1 (-0.8): 3) A Ekholm 24.49.
Dag 4
M22 200m f (-1.2): 4) A Ekholm 24.24. Längd: 4) A Ekholm 561w/+5.5 (-).
15.7 LUZERN, SUI | Resultat
M 110mH B (-0.1): 2) Robert Kronberg Kville 13.74.
K 400mH B: 2) Ulrika Johansson Växjö 58.10. Spjut: 9) Annika Petersson Gefle 5211.
14.7 REIMS, FRA | Resultat
M Stav: 9=) Alhaji Jeng Örgryte 545.
13.7 ATHINA, GRE | Resultat
K Höjd: 5) Emma Green Örgryte 186.
12.7 LAPPEENRANTA, FIN | Resultat
M 800m A: 4) Joni Jaako Tjalve 1:49.35. 1500m A: 8) John Laselle Tureberg 3:47.83.
K 800m: 3) Sofia Öberg 90 Lidingö 2:05.36.
9.7 REZZATO, ITA | Resultat
M 3000m A: 11) Linus Nilsson Enhörna 8:46.72.
9.7 OSLO, NOR | Resultat
M 5000m: 5) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 15:03.86.
7-12.7 BEOGRAD, SRB (Universiaden) | Resultat
Dag 1
M 1500m h2: 9) Johan Bagge Ume FI 3:55.76. Tresteg Q1: 15) Mattias Brunström IF Göta 1329/-0.4.
K 400m h1: 4) Charlotte Johansson Lidingö 55.26.
Dag 2
M 400mH h3: 5) Niklas Liberg Lund 54.81.
K 400m s2: 6) C Johansson 55.13. 3000mH h1: 5) Ida Nilsson Högby 10:02.65.
Dag 3
M 200m h9 (+0.9): 4) Fredrik Johansson 21.48, q4 (+0.8): 7) F Johansson 21.68.
K 100mH h2 (+1.6): 6) Moa Larsson 14.35.
Dag 4
M 800m h1: 4) J Bagge 1:51.62, h6: 5) Johan Klinteskog Hammarby 1:52.49.
K 1500m h1: 6) Charlotte Schönbeck Lidingö 4:17.20. 3000mH f: 8) I Nilsson 10:04.65. Höjd Q1: 9) Anna Alexson Spårvägen 180.
Dag 4-5
K Sjukamp: 1) Jessica Samuelsson Hässelby 6.004 (14.01/+0.2 176 1320 24.20/+1.1 585/+0.1 3560 2:07.03).
Dag 5
M 800m s2: 8) J Bagge 1:51.64. Längd Q1: 18) Hans Lämås IF Göta 696/+0.1.
Dag 6
K 1500m f: 6) C Schönbeck 4:18.71.
7.7 LAUSANNE, SUI | Resultat
M Höjd: 4) Linus Thörnblad Malmö 223.
7-11.7 JABLONEC, CZE (Global Games) | Resultat
4-5.7 VILA NOVA DE CERVEIRA, POR | Resultat
Dag 1
M Spjut: 3) Richard Olsson IF Göta 6164.
M22 Spjut: 1) R Olsson 5706.
K Spjut: 3) Elisabeth Höglund 90 IF Göta 4285.
Dag 2
F19 Spjut: 1) E Höglund 4082.
3.7 OSLO, NOR | Resultat
M 400m A: 7) Johan Wissman Helsingborg 46.28. 800m: 8) Mattias Claesson Hässelby 1:46.36. 110mH (+0.6): 6) Robert Kronberg Kville 13.86.
M22 1500m: 10) Martin Stjernlöf Tureberg 3:59.13.
K 400m B: 4) Josefin Magnusson Malmö 54.90, 7) Sofia Thorin Örebro 55.68. Höjd: 7= Emma Green Örgryte 180. Längd: 4) Jessica Samuelsson Hässelby 614/0.0, -) Carolina Klüft Växjö X.
28.6-3.7 MARIEHAMN, FIN (Island Games) | Resultat
Tävlande från Gotland.
27.6 STRETFORD, GBR | Resultat
M 1500m A: 4) Rizak Dirshe Malmö 3:41.25. 5000m A: 10) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:14.47.
27.6 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 2) Linus Thörnblad Malmö 226.
27.6 UDEN, NED | Resultat
M 1500m A: 12) John Laselle Tureberg 3:47.66, B: 5) Johan Hydén Akele 3:51.48. 5000m: 2) Olle Kalered 90 Norrköping 14:41.51. 3000mH: 2) Daniel Lundgren Tureberg 8:54.40.
K 1500m A: 4) Charlotte Schönbeck Lidingö 4:16.24.
27-28.6 BEDFORD, GBR | Resultat
Dag 1
P19 Stav: 5) Robert Warensjö 90 Nyköping 470.
27.6 ABINGDON, GBR | Resultat
K 800m B: 1) Frederica Richards 94 2:24.8m. 1500m B: 1) F Richards 4:58.3m.
25.6 MILANO, ITA | Resultat
F15 1000m: 4) Greta Graziani 94 3:09.26.
25-28.6 KOKEMÄKI, FIN | Resultat
Dag 1
P17 Diskus: 8) Jussi Kiviniemi 93 Södertälje IF 4065.
25-28.6 KOKEMÄKI, FIN | Resultat
Dag 4
P17 Diskus: 2) Jussi Kiviniemi 93 Södertälje IF 4648.
25-28.6 PIHTIPUDAS, FIN | Resultat
Dag 1
M22 Spjut: 7) Joni Kaartinen Ullevi 6391.
P19 Spjut: 7) Carl Ström 91 Ullevi 5720.
P17 Spjut: 8) Erik Olofsson 93 IFK Umeå 5946, 14) Mattias Hansson Bergén 92 Huddinge 5428.
F19 Spjut: 5) Emelie Larsson 91 Ullevi 4621.
F17 Spjut: 11) Bina Merzaai 92 Ullevi 3593.
24.6 TURKU, FIN | Resultat
M 100m h3 (+2.0): 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.73, f (-0.5): 1) S Tärnhuvud 10.53. 10000m: 2) Fredrik Uhrbom Spårvägen 29:53.21.
23.6 CELLE LIGURE, ITA | Resultat
M 400m C: 4) Markus Johansson 90 Ume FI 49.54. 800m A: 6) Anton Asplund 90 Ume FI 1:50.32, 7) Johan Bagge Ume FI 1:51.38, B: 7) Ossian Lundin Ume FI 1:57.68. Spjut: 1) Gabriel Wallin Södertälje IF 7382.
K 1500m: 13) Sophia Sundberg Ume FI 4:58.83.
18-21.6 LILLEHAMMER, NOR | Resultat
Dag 1
K 1500m: 3) Emma Stenberg Falun 5:00.67.
Dag 2
M 200m A (+0.8): 3) Nasser Sebabi Falun 22.49.
P19 Längd: 3) Marcus Hansson 90 Falun 649/+1.1.
F19 200m A (+2.5): 1) Louise Kronlund 90 Falun 24.99w, 4) Evelin Hindrikes 91 Kvarnsveden 26.04w, B (+2.6): 2) Felicia Palmqvist 91 Mölndal 26.62w.
Dag 3
K 100mH (-0.8): 3) Ellen Sääw 90 Falun 14.97.
F19 100mH (-0.9): 3) E Hindrikes 15.84.
F16 400m A: 5) F Palmqvist 61.48.
Dag 4
M 100m h2 (+1.7): 1) N Sebabi 11.03, f (+1.0): 1) N Sebabi 10.88.
P19 100m h1 (-2.7). 5) M Hansson 11.73.
K 100m h1 (-0.5): 3) E Sääw 12.69, f (+1.1): 8) E Sääw 12.64.
F19 100m h1 (+0.7): 2) Petra Larsson 90 Gefle 12.20, h2 (+0.8): 3) E Hindrikes 12.86, h3 (-0.2): 1) L Kronlund 12.26, f (+0.6): 1) L Kronlund 12.05, 4) P Larsson 12.18, 7) E Hindrikes 12.79.
F14 800m A: 5) Evelina Landstedt 95 Falun 2:28.69, B: 1) Emelie Svensson 95 Mora 2:25.79.
17.6 OSTRAVA, CZE | Resultat
M 3000mH: 9) Mustafa Mohamed Hälle 8:19.95.
17.6 OSLO, NOR | Resultat
M 5000m: 5) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 15:07.88.
14.6 BERLIN, GER | Resultat
M 400m A: 4) Johan Wissman Helsingborg 45.97.
K Höjd: 5) Emma Green Örgryte 193.
13-14.6 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 2
P19 200m A (+0.4): 2) Alexander Nordkvist 90 Huddinge 21.32. Höjd: 7) Erik Sundlöf 91 Glanshammar 208, 9) Carl Rönnow 91 Athletique 204.
K 100mH B (-0.1): 3) Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby 14.22.
F19 200m B (+1.7): 3) Elin Östlund 91 Örebro 24.59. 800m A: 2) Lovisa Lindh 91 Ullevi 2:06.37, B: 2) Nathalie Rohlén 90 Lidingö 2:10.73, 4) Mary Alenbratt 90 Kongahälla 2:13.43. 400mH A: 6) Emilia Granqvist 90 Östersund 60.98. Höjd: 4=) Victoria Dronsfield 91 IF Göta 179, 6) Ellen Björklund 90 Lund 176. Längd: 5) Malin Olsson 90 Malmö 610/+0.8.
13.6 TOMBLAINE, FRA | Resultat
K Stav: 1) Lovisa Eliasson Ullevi 300.
13.6 KUORTANE, FIN | Resultat
M 800m A: 6) Anton Asplund 90 Ume FI 1:53.69. 3000m: 5) Oskar Käck Hälle 8:07.05, 6) Johan Wallerstein Lund 8:13.15.
K 100m (+1.5): 4) Isabelle Eurenius Ume FI 11.92.
13.6 LEIDEN, NED | Resultat
M 800m B: 4) Albin Johansson Hässelby 1:52.03, E: 2) Johan Henningsson 90 Bollnäs 1:51.45, 4) Anton Wåhlin 91 Linden 1:53.07, F: 2) Klas Persson 91 Nyköping 1:53.30, 5) Marcus Hallbäck 92 Bålsta 1:53.98.
K 100m A (+1.8): 1) Emma Rienas IF Göta 11.61, 2) Lena Berntsson Ullevi 11.63. 200m A (+1.0): 1) L Berntsson 23.66, 3) E Rienas 24.19. 800m A: 3) Sofia Öberg 90 Lidingö 2:04.13, 5) Vendela Mindelöf 92 Hässelby 2:09.05, B: 1) Elin Wiik Hässelby 2:09.10, 7) Samia Adan 90 Hässelby 2:21.33.
13-14.6 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 1
P19 100m h2 (+0.9): 3) Tom Kling Baptiste 90 Huddinge 10.77, 4) Alexander Nordkvist 90 Huddinge 10.78, h3 (-0.2): 1) Benjamin Olsson 91 Helsingborg 10.68, A (+1.2): 4) B Olsson 10.62, B (+0.3): 6) T Kling Baptiste 10.88.
F19 100m h1 (+0.6): 5) Elin Östlund 91 Örebro 12.17, B (+0.5): 6) E Östlund 12.19. 400m A: 3) Moa Hjelmer 90 Spårvägen 54.80. 1500m: 5) Nathalie Rohlén 90 Lidingö 4:23.41, 6) Lovisa Lindh 91 Ullevi 4:28.03, 8) Mary Alenbratt 90 Kongahälla 4:32.75. 100mH h1 (+1.0): 3) Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby 14.01, B (-0.6): 2) F Lüppert Thomsson 14.15. Stav: 12) Anna Nilson 91 Malmö 380, 13) Nathalie Busk 91 Malmö 380, 14) Sara Eriksson 91 Ullevi 370. Tresteg: 3) Kristin Franke Björkman 1269.
13.6 WATFORD, GBR | Resultat
M 800m A: 1) Mattias Claesson Hässelby 1:46.95. 3000mH: 3) Eric Senorski Örgryte 8:52.28, 10) Fredrik Johansson Växjö 9:25.29.
13.6 EXETER, GBR | Resultat
F 1500m B: 1) Frederica Richards 94 4:52.8m.
Anm: I originallistan står hon som 2:a på 4:55.1m, men på Power10 är placeringarna och tiderna skiftade mellan henne och Laurie Dugdale. Förmodligen en rättelse i efterhand av en förväxling i originallistan.
12.6 KÖNIGS WUSTERHAUSEN, GER | Resultat
K Längd: 5) Carolina Klüft Växjö 607/-1.3.
12-14.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Dag 1
M 3000m: 18) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 8:56.53.
Dag 2
M 800m A: 10) Johan Svensson Spårvägen 1:57.25, B: 5) Jonas Legernes 91 Ullevi 1:55.61.
P19 Diskus: 2) Stefan Sundler 91 Bore 4666.
P16 Tresteg: 1) Viktor Warg 93 Arvika 1284w/+2.1 (1247/+1.5).
K Tresteg: 2) Angelica Ström Gefle 1313/+1.3, 6) Sara Brankell Mölndal 1284/+0.9.
F16 200m A (+1.3): 2) Ida Hansen 93 Arvika 25.40, 6) Johanna Gateman 93 Strömstad 27.41. 800m A: 2) J Gateman 2:23.99.
Dag 3
M 400m A: 6) J Svensson 50.09.
Anm: Dessutom ungdomar från Sävedalen.
10.6 BYDGOSZCZ, POL | Resultat
M 3000mH: 6) Per Jacobsen IF Göta 8:31.29.
9.6 BERGEN, NOR | Resultat
M Slägga: 1) Anders Eriksson Udd 4348.
8-13.6 RHODOS, GRE (EM för synskadade) | Resultat
Dag 3
M Längd: 2) Per Jonsson Bollnäs 679/+1.1.
Dag 5
M 200m h (vind?): P Jonsson 24.05.
Dag 6
M 200m f (vind?): 5) P Jonsson 23.66.
7.6 WARSZAWA, POL | Resultat
M Höjd: 1) Linus Thörnblad Malmö 231.
7.6 YUTZ, FRA | Resultat
K Stav A: 6) Lovisa Eliasson Ullevi 300.
7.6 CARN BREA, GBR | Resultat
K 3000m: 2) Frederica Richards 94 10:30.8m.
7.6 BERGAMO, ITA | Resultat
F15 1000m A: 12) Greta Graziani 94 3:20.57.
6-7.6 ALSFELD, GER | Resultat
Dag 1
F14 800m B: 2) Amélie Svensson 96 2:31.50.
6.6 FLORÖ, NOR | Resultat
M 100m h1 (+1.5): 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.58, f (+1.8): 1) S Tärnhuvud 10.40. 200m A (+2.2): 1) S Tärnhuvud 21.28w. Diskus: 3) Per Rosell Ullevi 5827.
6.6 RIBEIRA BRAVA, POR (Europacup 10000m) | Resultat
M 10000m: 27) Fredrik Uhrbom Spårvägen 29:36.93.
5.6 KOUVOLA, FIN | Resultat
M 400m: 5) Joni Jaako Tjalve 48.73.
5-6.6 BURNABY, CAN | Resultat
Dag 1
P19 200m h4 (-1.3): 1) Felix Francois 90 23.21. 400m h3: 1) F Francois 49.88.
Dag 2
P19 200m f (+0.2): 4) F Francois 22.96. 400m f: 4) F Francois 49.65. Längd: 11) F Francois 607/-1.1.
4-7.6 FANA, NOR | Resultat
Dag 4
M22 Slägga: 1) Anders Eriksson Udd 4264.
2.6 DESSAU, GER | Resultat
M 3000mH: 5) Per Jacobsen IF Göta 8:42.62.
1.6 CHANIA, GRE | Resultat
M 100m B (0.0): 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.60. 200m A (0.0): 1) Johan Wissman Helsingborg 20.5m. Höjd: 4) Mehdi Alkhatib Hellas 215. Längd: 2) Michel Tornéus Tumba 786/-0.3.
K 400m: 7) Josefin Magnusson Malmö 55.78.
1.6 REHLINGEN, GER | Resultat
M 800m A: 2) Mattias Claesson Hässelby 1:46.43. 3000m: 5) Olle Walleräng Spårvägen 7:56.91, 6) Mustafa Mohamed Hälle 8:00.64, 10) Oskar Käck Hälle 8:04.80, 12) Henrik Skoog Spårvägen 8:05.90, 15) Johan Wallerstein Lund 8:16.68, 17) Fredrik Uhrbom Spårvägen 8:19.30.
K 800m A: 8) Sofia Öberg 90 Lidingö 2:05.71.
1.6 LOKEREN, BEL | Resultat
M 3000mH: 1) Eric Senorski Örgryte 9:00.63, 2) Jonas Legernes 91 Ullevi 9:13.00.
31.5 BEDFORD, GBR | Resultat
M 110mH A (+0.3): 3) Rafael Askros Falun 14.57, 5) Andreas Andersson Upsala 14.77. Stav: 1) Robert Warensjö 90 Nyköping 465.
K 400m B: 1) Elin Moraiti 91 Falun 56.11. Slägga: 3) Marie Hilmerson Falun 6080.
30.5 KALAMATA, GRE | Resultat
M 100m B (+0.7): 3) Stefan Tärnhuvud 10.57. 200m A (+0.6): 2) Johan Wissman Helsingborg 20.67.
K 100m A (-1.5): 5) Emma Rienas IF Göta 11.85. 400m: 6) Josefin Magnusson Malmö 55.29.
30-31.5 GÖTZIS, AUT | Resultat
M Tiokamp: 7) Nicklas Wiberg Kalmarsund 8.213 (11.07/+0.1 752/+1.7 1413 212 48.71 14.65/+1.6 4190 420 6567 4.20.16).
K Sjukamp: 13) Jessica Samuelsson Hässelby 5.879 (14.26/-0.9 170 1377 24.26/+0.3 598/+0.6 3290 2:09.52).
30-31.5 LYNGBY, DEN | Resultat
30.5 PALAFRUGELL, ESP | Resultat
M Spjut: 1) Gabriel Wallin Södertälje IF 7513.
K Spjut: 2) Annika Petersson Gefle 5235.
30.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
M 100m A (-0.7): 2) Jonas Hilmersson Ullevi 11.31, 5) Hampus Andersson 92 Ullevi 11.70, 79 Oliver Willskytt 92 Ullevi 11.78, 8) Johan Forsberg 92 Lidingö 11.79. 200M A (-1.8): 2) H Andersson 23.30, 4) J Hilmersson 23.52, B (-1.4): 1) J Forsberg 23.77. 400m A: 7) O Willskytt 53.79. 110mH (-1.4): 1) Robert Kronberg Kville 14.09, 2) Amir Shaker Eskilstuna 15.46. Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 200. Tresteg: 1) Anton Andersson Örgryte 1570w/+2.4 (-), 2) Sadeeh Mbye 92 Ullevi 1397/+1.5.
K 100m A (-1.2): 1) Lena Berntsson Ullevi 11.94, 2) Emelie Svensson Ullevi 12.44, 4) Moa Larsson Ullevi 12.60, 5) Linnea Kullberg 92 Ullevi 13.06. 200m A (-1.6): 1) L Berntsson 24.22, 2) E Svensson 24.82, 4) L Kullberg 26.50, B (-1.6): 1) Linnea Harrysson 92 Ullevi 27.62. 400m: 2) L Harrysson 63.08. 100mH (-1.3): 1) M Larsson 14.53.
30.5 HOLZMINDEN, GER | Resultat
M Stav: 2) Gustaf Hultgren Örgryte 530, 4) Joakim Norman Mölndal 470, 6) Reine Eklund Örgryte 460.
29.5 SPIKKESTAD, NOR | Resultat
M Diskus: 2) Niklas Trennéus Ymer 4838.
29.5 NIJMEGEN, NED | Resultat
M 1500m A: ?) Mustafa Mohamed Hälle 3:44.01, B: ?) Eric Senorski Örgryte 3:51.04.
M 800m A: 5) Sofia Öberg 90 Lidingö 2:06.05.
27.5 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M Stav: 1) Robert Warensjö 90 Nyköping 475.
24.5 BELÉM, BRA | Resultat
K Diskus: 7) Anna Söderberg Ullevi 5400.
23-24.5 OSLO, NOR (inkl Nordic Challenge 10000m) | Resultat
Dag 2
M 5000m: 8) Björn Martinsson Strömstad LK 15:40.84, -) Henrik Hansson Strömstad LK bröt. 10000m (Nordic Challenge): 1) Oskar Käck 29:06.22, 5) Mikael Ekvall 29:51.82. Utom NCh: Henry Gross Hässelby 30:03.34, Peter Gross Hässelby 30:18.28, Andreas Åhwall Hässelby 30:53.27, Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 31:48.88.
K 3000m: 3) Rebecka Andersson 93 Strömstad LK 10:41.60. 10000m (Nordic Challenge): 1) Karin Sennvall 34:34.82, 4) Anneli Österberg 35:24.33. Utom NCh: Gabriella Samuelsson Gotland 37:01.30.
23-24.5 HALLE, GER | Resultat
Dag 1
M Diskus B: 3) Per Rosell Ullevi 6026. Spjut B: 4) Daniel Ragnvaldsson IFK Umeå 7296.
P15 Kula: 3) Viktor Gardenkrans Heleneholm 1540.
K Slägga B: 2) Tracey Andersson Trelleborg 6240.
F19 Diskus: 6) Matilda Gunnarsson 90 Västerås 4400. Slägga: 2) Ida Storm 91 Malmö 6094. Spjut: 9) M Gunnarsson 4177.
Dag 2
M22 Diskus A: 4) P Rosell 5860.
P17 Kula: 3) Arwid Koskinen 92 Huddinge 1868. Spjut: 3) Mattias Hansson Bergén 92 Huddinge 6333.
P15 Diskus: 4) V Gardenkrans 5050.
K22 Slägga: 2) Karolina Pedersen Ullevi 6206.
F17 Slägga: 3) Maria Söderqvist 93 Heleneholm 4930.
22.5 RECKLINGHAUSEN, GER | Resultat
M Stav: 2) Gustaf Hultgren Örgryte 533.
K Stav: 3) Michaela Meijer 93 Örgryte 418, 5) Malin Dahlström Göteborgs KIK 398.
Anm: "Torgtävling" på en uppbyggd bana.
20.5 UBERLÂNDIA, BRA | Resultat
K Diskus: 6) Anna Söderberg Ullevi 5556.
19.5 OSLO, NOR | Resultat
M 3000m A: 7) Jonas Legernes 91 Ullevi 8:31.90.
K 3000m: 3) Jessica Gunnarsson 10:07.10.
17.5 LEIDEN, NED (Leiden Marathon) | Resultat
M 5 km landsväg: 1) Oskar Käck Hälle 14:14.
Anm: I resultatlistan står det Erik Sjöqvist, men det var Oskar som sprang.
17.5 RIO DE JANEIRO, BRA | Resultat
K Diskus: 6) Anna Söderberg Ullevi 5680.
17.5 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M Stav: 7) Robert Warensjö Nyköping 450.
17.5 BLOIS, FRA | Resultat
K Stav: 7) Lovisa Eliasson Ullevi 300.
16.5 VIGO, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 201.
16.5 BENGTSBÖLE, FIN (Ungdomsklubbmatch) | Resultat
16.5 STEINKJER, NOR | Resultat
F19 Diskus: 1) Kristine Granrud Aune 93 Östersund 3448.
F16 Spjut: 1) K Granrud Aune 3046.
Anm: Även ungdomar från Marieby.
10.5 BERLIN, GER (Berlin 25K) | Resultat
10.5 PAVIA, ITA | Resultat
M Spjut: 2) Daniel Ragnvaldsson IFK Umeå 7411, 4) Andreas Wulff Växjö 7157.
9.5 OSLO, NOR (Holmenkollstafetten) | Resultat
M: 2) Hälle 49:57, 3) Hammarby 50:01.
9-10.5 LEICESTER, GBR | Resultat
Dag 1
M 100m A (vind?): 5) Erik Åselius Upsala 11.8m.
9.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
M 100m A (-0.4): 1) Love Fältström 91 Hammarby 11.40, 2) Linus Vigert 90 Hammarby 11.79, 3) Jesper Jonsson 90 Hammarby 11.82, 4) André Vadström 90 Hammarby 11.83, B (0.0): 5) Maximilian Hjort 91 12.03. Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 200.
K 100m (-1.3): 1) Tove Tengvall 91 Hammarby 12.74, 3) Ulrika Jakobsson 91 Hammarby 13.30, 4) Sandra Höckerstrand 90 Hammarby 13.42.
9.5 TURKU, FIN (Ungdomsklubbmatch) | Resultat
Ungdomar från Tullinge-Tumba
8.5 DOHA, QAT | Resultat
M Spjut: 10) Magnus Arvidsson KA2 7741.
3.5 OSLO, NOR | Resultat
M 10 km landsväg: 3) Mikael Ekvall Strömstad LK 29:48, 8) Emil Lerdahl Hammarby 31:11, 28) Björn Martinsson Strömstad LK 32:59, 30) Henrik Hansson Strömstad LK 33:06, 54) Viktor Agnarsson 34:41.
K 10 km landsväg: 4) Jessica Gunnarsson 36:31, ... Jenny Wissting 40:23.
3.5 HAGUENAU, FRA | Resultat
K Stav: 6) Lovisa Eliasson Ullevi 280.
2-4.5 BEDFORD, GBR | Resultat
Dag 2
M Stav: 5) Robert Warensjö 90 Nyköping 440.
2.5 HERNING, DEN | Resultat
M Slägga: 2) Tomas Edvinsson Alingsås 5077.
P19 Kula: 1) Alexander Messer 91 Alingsås 1391. Slägga: 1) A Messer 5979.
P17 Slägga: 1) Rikard Karlsson 93 Alingsås 5054. Spjut: 1) R Karlsson 4790.
2-3.5 TÅRNBY, DEN | Resultat
Dag 1
M 100m h3 (+0.4): 1) Benjamin Olsson 91 Helsingborg 11.10, 3) Hampus Forsberg Helsingborg 11.45, f (-0.5): 1) B Olsson 11.05, 5) H Forsberg 11.46.
K Höjd: 1) Emilia Bengtsson Helsingborg 157.
Dag 2
M 300m A: 2) Oskar Åberg Solna 34.88, 4) H Forsberg 35.77.
Anm: Ytterligare många aktiva från Helsingborg, Staffanstorp och Södra Sandby.
2.5 DUDLEY, GBR | Resultat
M 200m A (vind?): 5) Erik Åselius Upsala 23.8m.
25.4 NOVA MILANESE, ITA | Resultat
F15 600m A: 2) Greta Graziani 94 1:41.54.
23.4 TOMBLAINE, FRA | Resultat
K Stav: 1) Lovisa Eliasson Ullevi 300.
21.4 CORBY, GBR | Resultat
M 60m (vind?): 1) Erik Åselius Upsala 7.6m. 150m (vind?): 1) E Åselius 17.8m.
19.4 KETTERING, GBR | Resultat
M 100m (vind?): 2) Erik Åselius Upsala 11.6m. 200m (vind?): 1) E Åselius 23.9m.
18.4 KINGSTON, JAM | Resultat
M 100m A (+0.4): 6) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.62. 800m: 1) Mattias Claesson Hässelby 1:47.76.
18.4 JAÉN, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 204.
5.4 PETERBOROUGH, GBR | Resultat
M 100m B (vind?): 1) Erik Åselius Upsala 11.8m.
5.4 CORNATE D'ADDA, ITA | Resultat
F15 2000m: 1) Greta Graziani 94 7:03.40.
27-28.3 PRETORIA, RSA (Sydafrikanska juniormästerskapen) | Resultat
Dag 1
F19 100m f (-0.5): 5) Lynette Morgan 91 Malmö 12.39.
Dag 2
F19 200m f (-1.1): 5) L Morgan 25.28.
Anm: Resultat från försök och ev semifinal saknas.
14-15.3 LOS REALEJOS, ESP (Europacupen Vinterkast) | Resultat
Dag 1
M Spjut: 4) Jonas Lohse 7421.
K Slägga B: 8) Tracey Andersson 6304.
Dag 2
K Kula: 8) Helena Engman 1647. Spjut B: 4) Annika Petersson 5396.
14-15.3 PUERTO DE LA CRUZ, ESP (Europacupen Vinterkast) | Resultat
Dag 1
M22 Diskus: 8) Per Rosell 5461.
K Diskus A: 8) Anna Söderberg 5580.
Dag 2
K22 Diskus: 8) Elinor Forssander 5055.
13-14.3 STELLENBOSCH, RSA (Sydafrikanska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K 100m h3 (+1.3): 5) Lynette Morgan 91 Malmö 12.39, s1 (-0.5): 7) L Morgan 12.41. 200m h2 (-0.3): 3) L Morgan 25.47.
7.3 SCHRIESHEIM, GER | Resultat
M 10 km landsväg: 1) Lars Johansson Enhörna 31:06.
7-8.3 ÅRHUS, DEN (Danska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
M 3.9 km terräng: 4) Tobias Lundgren Spårvägen 13:33, 24) Pär-Johan Lif 14:10.
7-8.3 ÅRHUS, DEN (Danska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 9.6 km terräng: 2) Tobias Lundgren Spårvägen 32:53.
21.2 LEIRIA, POR | Resultat
K Diskus: 4) Angela Åkeson IF Göta 4767. Slägga: 2) Cecilia Nilsson Råby-Rekarne 6139.
1.2 SAN VITTORE OLONA, ITA | Resultat
K 5.65 km terräng: 4) Ida Nilsson Högby 20:05.
1.2 ISTANBUL, TUR (Europacup klubblag terräng) | Resultat
M 10 km terräng
Lag: 1) POR 55, ... 8) Hälle 143.
Individuellt: 2) Mustafa Mohamed 32:06, 17) Oskar Käck 33:12, 59) Erik Öhlund 35:16, 65) Mattias Karlsson 35:45, 82) Patrik Andersson 36:40.
K 6 km terräng
Lag: 1) TUR 13, ... 9) Hässelby 150.
Individuellt: 28) Karin Sennvall 23:28, 30) Lena Eliasson 23:38, 38) Louise Wiker 24:17, 54) Christina Greis 27:15.
F19 4 km terräng
Lag: 1) RUS 14, ... 5) Sävedalen 107.
Individuellt: 8) Maria Borglund 91 16:13, 23) Louise Bichler 91 17:08, 28) Emma Rutgersson 93 17:21, 48) Kajsa Gustafsson 90 18:27.
17.1 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 203.
10.1 EDINBURGH, GBR | Resultat
M 8.9 km terräng: 23) Erik Petersson Mölndal 28:52, 41) Dan-Eric Archer Sävedalen 30:14, 51) Johan Strand 31:12, 55) Johan Hamrin 31:32, 57) Anders Soovik 31:47.
K 5.6 km terräng: 30) Mary Alenbratt 90 Kongahälla 21:22, 38) Christin Johansson Kville 21:55, 44) Lovisa Lindh 91 22:21, 45) Annika Kihlström 22:24, 55) Helena Wallin 23:29, 58) Cecilia Lindström 23:39, 61) Karin Svensson 23:41.
P17 3.6 km terräng: 2) Jonas Legernes 91 Ullevi 12:18, 21) Emil Romell 93 Sävedalen 13:26, 25) Oscar Andreasson Sävedalen 13:37, 26) Albin Thunberg 13:38, 28) Filip Johansson 13:47.
F17 3.6 km terräng: 1) Maria Borglund 91 14:28, 3) Elin Borglund 91 14:44, 12) Jennifer Himaj Göteborgs KIK 15:21, 18) Emma Rutgersson 15:40, 21) Amilia Björklund 15:53, 22) Kristina Eriksson 16:01.