Internationella mästerskap 2010
12.12 ALBUFEIRA, POR (EM-JEM terräng) | Resultat
M22 8.2 km: 28) Alexander Söderberg 25:06, 38) Mikael Ekvall 25:20, 49) Eric Senorski 25:34, 61) Anton Danielson 25:50, 84) Andreas Åhwall 26:29, -) Johan Hydén bröt. Lag: 11) Sverige 176.
P19 6.1 km: 57) Elmar Engholm 92 19:16, 70) Jonas Legernes 91 19:28, 83) Johan Rogestedt 83 19:49, -) Staffan Ek 91 & Napoleon Solomon 94 bröt. Lag: -) Sverige bröt.
K22 6.1 km: 50) Sara Sjökvist 22:19.
F19 4.0 km: 24) Elin Borglund 91 13:51.
7.11 GIBRALTAR, GIB (100 km VM) | Resultat
M: 2) Jonas Buud 6:47:40 (1:a EM), 70) Daniel Nilsson 8:25:07 (53:a EM).
K: 4) Gloria Vinstedt 7:37:06 (4:a EM).
24.10 TRONDHEIM, NOR (NM-JNM terräng) | Resultat
M 9.0 km: 3) Mustafa Mohamed 28:11, 8) Joel Bodén 28:39, 9) Mikael Ekvall 28:41, 10) Olle Kalered 28:47, 17) Erik Petersson 29:15, 18) Eric Senorski 29:23. Lag: 2) Sverige 30.
K 7.5 km: 5) Malin Liljestedt 27:41, 7) Louise Wiker 27:56, 9) Gabriella Samuelsson 28:17, 13) Anna Ställberg 29:06. Utom NM: Sara Sjökvist Täby 28:11. Lag: 2) Sverige 21.
P19 6 km: 3) Napoleon Solomon 94 19:37, 10) Staffan Ek 91 20:05, 11) Johan Rogestedt 93 20:14, 16) Emil Blomberg 92 20:54. Lag: 3) Sverige 24.
F19 4.5 km: 2) Anna Segersson 91 16:55, 3) Nina Persson 91 16:57, 8) Elin Borglund 91 17:09, 9) Frida Johnson 93 17:10. Lag: 1) Sverige 13.
5.9 KAMNIK, SLO (VM backlöpning) | Resultat
M 12 km (höjdskillnad 1295 m): 36) Anders Kleist 1:02:42, 51) Erik Öhlund 1:04:00.
4-5.9 SÖDERHAMN (Nordisk/Baltiska 22-årsmästerskapen) | Resultat
4-5.9 SPLIT, CRO (Kontinentalcupen) | Resultat
Dag 2
K Höjd: 2) Emma Green EUR 195.
17-23.8 SINGAPORE, SIN (UOS) | Resultat
Dag 1
F17 Stav Q: 2=) Angelica Bengtsson 93 390. Diskus Q: 3) Heidi Schmidt 93 4720.
Dag 2-3
P17 Kula Q: 14) Oscar Vestlund 93 1768 (Anm: Kvalet började dag 2 men bröts efter tre omgångar p g a skyfall. Den fjärde omgången genomfördes sedan en dag senare. Oscar gjorde sin bästa stöt i tredje omgången dvs före avbrottet dag 2).
Dag 3
P17 Stav Q: 2=) Melker Svärd Jacobsson 94 470.
F17 Tresteg Q: 1) Khaddi Sagnia 94 1321/0.0.
Dag 5
F17 Stav A: 1) A Bengtsson 430. Diskus A: 3) H Schmidt 4757.
Dag 6
P17 Kula B: 2) O Vestlund 1893.
Dag 7
P17 Stav A: 4=) M Svärd Jacobsson 485.
F17 Tresteg A: 1) K Sagnia 1356/+0.4.
27.7-1.8 BARCELONA, ESP (EM - män) | Resultat
Dag 1
M 100m h1 (-1.5): 6) Tom Kling Baptiste 10.64. Höjd Q2: 3) Linus Thörnblad 226. Slägga Q1: 4) Mattias Jons 7456.
Dag 2
M 800m h1: 7) Mattias Claesson 1:52.53, h3: 8) Anton Asplund 1:55.23, h4: 5) Joni Jaako 1:50.93. 1500m h1: 11) Rizak Dirshe 3:44.40. Slägga f: -) M Jons X.
Dag 2-3
M Tiokamp: 17) Daniel Almgren 7.663 (11.14/+0.8 729/+0.3 1418 189 48.34 15.29/+0.6 3751 435 5395 4:18.64), -) Nicklas Wiberg bröt (11.19/+0.1 729w/+2.1 (721/+0.9) 1486 204 48.74 -)
Dag 3
M 200m h3 (-0.6): 3) Johan Wissman 20.79, s2 (+0.8): 4) J Wissman 20.77. 5000m h1: -) Oskar Käck X, h2: 13) Johan Wallerstein 14:43.34. 110mH h2 (-1.1): 2) Philip Nossmy 13.71. Höjd f: 4) L Thörnblad 229.
Dag 4
M 3000mH h2: 8) Mustafa Mohamed 8:32.05. 110mH s1 (-1.4): 5) P Nossmy 13.87. Längd Q1: 4) Michel Tornéus 812/+1.2. Kula Q1: 10) Niklas Arrhenius 1893. Spjut Q1: 9) Gabriel Wallin 7612.
Dag 5
M Diskus Q1: 11) N Arrhenius 6025.
Dag 6
M Marathon: 21) Erik Petersson 2:24:29 (halvmarathon 1:11:57), 36) Kristoffer Österlund 2:32:16 (1:13:20), -) Adil Bouafif bröt (1:11:15). Längd f: 9) M Tornéus 792/+0.2.
27.7-1.8 BARCELONA, ESP (EM - kvinnor) | Resultat
Dag 1
K 400mH h1: 7) Sofie Persson 57.23. Längd Q1: 7) Carolina Klüft 662/+1.3. Kula Q2: 7) Helena Engman 1755, f: 9) H Engman 1811. Diskus Q1: 3) Anna Söderberg 5896, Q2: 8) Sofia Larsson 5450.
Dag 2
K 100m h3 (-1.5); 8) Lena Berntsson 11.84. 400m h2: 5) Helene Bourdin 53.78. 3000mH h2: -) Ulrika Johansson X. Stav Q2: 9=) Hanna-Mia Persson 415. Längd f: 11) C Klüft 633w/+3.1 (-). Diskus f: 11) A Söderberg 5560. Slägga Q1: 5) Tracey Andersson 6648.
Dag 4
K 200m h1 (-2.6): 6) Elin Backman 24.13. 1500m h2: 8) Charlotte Schönbeck 4:09.42. Höjd Q1: 8) Ebba Jungmark 190, Q2: 4) Emma Green 192. Slägga: 11) T Andersson 6513.
Dag 4-5
K Sjukamp: 10) Jessica Samuelsson 6.146 (14.28/-1.6 174 1429 24.53/-0.3 626w/+2.1 (588/+0.4) 3861 2:08.25), -) Nadja Casadei bröt (14.43/-1.6 -).
Dag 5
K Marathon: 5) Isabellah Andersson 2:34:34 (halvmarathon 1:16:24), 23) Anna von Schenck 2:43:36 (1:20:32). 33) Lena Gavelin 2:53:13 (1:22:29). 4x100m h2: 5) Sverige (Emma Rienas, L Berntsson, E Backman, Moa Hjelmer) 43.90.
Dag 6
K Höjd f: 2) E Green 201. 4x100m f: 7) Sverige (E Rienas, L Berntsson, E Backman, M Hjelmer) 43.75.
19-25.7 MONCTON, CAN (JVM19) | Resultat
Dag 2
P19 1500m h2: 2) Jonas Leanderson 91 3:47.84.
F19 400m h1: 6) Sandra Wagner 92 55.28, h5: 6) Elin Moraiti 91 55.95. 800m h2: 7) Lovisa Lindh 91 2:10.51, h3: 7) Vendela Mindelöf 92 2:09.01. 100mH h1 (+1.3): 6) Caroline Lundahl 91 13.80, h2 (-0.6): 4) Emma Tuvesson 91 13.81. Spjut Q1: 6) Emelie Larsson 91 4826.
Dag 2-3
P19 Tiokamp: 3) Marcus Nilsson 91 7.751 Svenskt P19-rekord (11.30/+0.5 693/+1.7 1455 192 49.54 14.75/+0.2 4518 460 5164 4:25.31), 8) Petter Olson 91 7.515 (11.09/+1.3 692/+0.5 1418 192 49.48 14.72/+0.9 3980 460 4492 4:33.41).
Dag 3
P19 Höjd Q2: 2=) Erik Sundlöf 91 217. Kula Q1: -) Arwid Koskinen 92 X, Q2: 15) Daniel Ståhl 1636.
F19 100mH s1 (+2.0): 6) C Lundahl 13.97, s2 (+1.6): 8) E Tuvesson 13.84. Tresteg Q2: 8) Kristin Franke Björkman 91 1276/-1.5.
Dag 4
P19 1500m f: 12) J Leanderson 3:49.91.
F19 400mH h2: 7) Ewa Marcinkiewicz 93 61.41. Slägga Q1: 11) Malin Johansson 92 5174, Q2: 12) Ida Storm 91 4901.
Dag 4-5
F19 Sjukamp: 9) Martina Salander 92 5.446 (14.57/-0.2 163 1288 24.85w/+2.1 587w/+2.5 3522 2:24.01), 16) Josephine Rohr 91 5.061 (14.59/+0.5 157 1190 25.90w/+3.1 573/+1.7 3252 2:28.55).
Dag 5
P19 800m h6: 6) Rickard Gunnarsson 91 1:52.65. 3000mH h2: 12) Jonas Legernes 91 9:13.23. 110mH h3 (+0.1): 4) Filip Lööv 14.21. Höjd f: 7=) E Sundlöf 217. Slägga Q1: 15) Elias Håkansson 92 6272.
F19 Höjd Q1: 6) Victoria Dronsfield 91 181. Stav Q1: 1=) Michaela Meijer 93 395, Q2: 2=) Angelica Bengtsson 93 395.
Dag 6
F19 Stav f: 1) A Bengtsson 425, -) M Meijer X. 4x400m h2: 6) Sverige (E Marcinkiewicz 57.51, E Moraiti 54.96, V Mindelöf 56.06, S Wagner 55.66) 3:44.19.
Dag 7
F19 Höjd f: 7) V Dronsfield 178.
15-24.7 NYÍREGYHÁZA, HUN (VEM) | Resultat
12-13.6 RANDERS, DEN (JNM-UNM mångkamp) | Resultat
21-23.5 MOSKVA, RUS (Ungdoms-OS kval) | Resultat
Dag 1
P17 Längd Q1: 2) Simon Karlén 94 728/-0.1.
F17 Stav Q: 1=) Angelica Bengtsson 93 365, 10=) Alissa Söderberg 94 350.
Dag 2
P17 Stav Q: 1=) Melker Svärd Jacobsson 94 460. Längd f: 7) S Karlén 707/-0.4. Kula Q1: 5) Oscar Vestlund 93 1802.
F17 100mH h4 (-4.4): 7) Ulrika Nyhlén 93 15.31. Stav f: 1) A Bengtsson 447 Svenskt juniorrekord, 7) A Söderberg 380. Tresteg Q1: 1) Khaddi Sagnia 94 1321/+0.3, 5) Ewa Marcinkiewicz 93 1247/-1.0. Kula Q1: 2) Jennie Söderholm 93 1339. Diskus: 6) Heidi Schmidt 93 4150. Spjut Q2: 12) Malin Andersson 93 3990.
Dag 3
P17 Stav f: 1) M Svärd Jacobsson 500. Kula f: 12) O Vestlund 1778.
F17 Tresteg f: 1) K Sagnia 1334/-0.3, 7) E Marcinkiewicz 1256/-0.1. Kula f: 12) J Söderholm 1290.
19-21.3 JYVÄSKYLÄ, FIN (IVNM) | Resultat
12-14.3 DOHA, QAT (IVM) | Resultat
Dag 1
M 800m h3: 5) Mattias Claesson 1:51.96. 60mH h3: 4) Philip Nossmy 7.80. Längd Q2: 9) Michel Tornéus 771. Tresteg Q: 2) Christian Olsson 1707.
K 60m h3: 3) Lena Berntsson 7.39, h4: 5) Emma Rienas 7.45. 1500m h1: 8) Ulrika Johansson 4:22.94. Höjd Q: 5=) Emma Green 192.
Dag 2
K Höjd f: 5=) E Green 194.
Dag 3
M 60mH s3: 5) P Nossmy 7.69. Tresteg f: 4) C Olsson 1723.
K 60m s1: 6) E Rienas 7.38, s3: 7=) Lena Berntsson 7.41.
Anm: Lena Berntssons försöksplacering har korrigerats från 4:a till 3:a sedan heatvinnaren i efterhand diskvalificerats för doping.