Internationella mästerskap 2014
14.12 BOROVETS, BUL (EM-JEM terräng) | Resultat
M 10.0 km: 26) Mikael Ekvall 34:02.
M22 7.8 km: 6) Elmar Engholm 25:52, 9) Alexander Palm 26:00, 13) Napoleon Solomon 26:09, 34) John Kingstedt 26:35. Lag: 3) Sverige 62.
P19 6.1 km: 8) William Levay 96 20:40, 10) Emil Danielsson 97 20:42, 25) Vidar Johansson 96 21:07, 47) Gabriel Steffensen 96 21:26, 57) Andreas Jansson 96 21:42. Lag: 6) Sverige 90.
K 7.8 km: 3) Meraf Bahta 28:52.
K22 6.1 km: 22) Agnes Sjöström 23:55, -) Maria Larsson bröt.
21.11 DOHA, QAT (VM 100 km) | Resultat
M 100 km väg: 2) Jonas Buud 6:32:04, 10) Fritjof Fagerlund 6:55:31, 39) Linus Holmsäter 7:46:26.
K 100 km väg: 13) Sophia Sundberg 8:02:12, 20) Frida Södermark 8:25:22.
8.11 VANTAA, FIN (NM-JNM terräng) | Resultat
M 9.0 km terräng: 2) Alexander Palm 25:57, 3) Mikael Ekvall 25:58, 5) Napoleon Solomon 26:04, 6) Johan Larsson 26:12, 8) Andreas Åhwall 26:20. Lag: 1) Sverige 16.
K 7.5 km terräng: 6) Maria Larsson 25:47, 8) Louise Nilsson 26:01, 9) Lisa Öhberg 26:03, 10) Hanna Lindholm 26:10. Utom NM: Tova Eurén 26:49. Lag: 3) Sverige 23.
P19 6.0 km terräng: 2) Vidar Johansson 96 17:50, 7) Andreas Jansson 96 17:56, 9) Gabriel Steffensen 96 17:58, 10) Emil Danielsson 97 17.58. Lag: 2) Svergie 18.
F19 4.5 km terräng: 8) Sarah Lahti 95 15:34, 15) Patricia Striner 97 16:08, 16) Astrid Rosvall 97 16:12, 17) Klara Henriksson 97 16:20. Lag: 4) Sverige 39.
13-14.9 MARRAKECH, MAR (Kontinentalcupen) | Resultat
Dag 1
K 3000m: 2) Meraf Bahta Hälle 8:58.48.
Dag 2
K 3000mH: 5) Charlotta Fougberg Ullevi 10:07.62.
22-31.8 IZMIR, TUR (VEM) | Resultat
Resultat i urval:
Dag 4
M40 Längd: 2) Mattias Sunneborn Spårvägen 707/-1.4.
K40 Slägga: 4) Anna Ek Hakarpspojkarna 3752.
Dag 5
M35 Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 206.
M40 400mh3: 1) Peter Wallin Märsta 52.93.
Dag 6
M40 400m f: 2) P Wallin 52.02.
K40 Diskus: 2) A Ek 3524.
Dag 7
M45 Spjut: 2) Bengt Rilegård Spårvägen 5464.
K40 Vikt: 2) A Ek 1228.
Dag 8
M55 5000m: 1) Tore Axelsson Bore 17:09.24.
K40 Kastfemkamp: 2) A Ek 3.136 (3731 slägga - 1019 kula - 3176 diskus - 2357 spjut - 1179 vikt).
12-17.8 ZÜRICH, SUI (EM) | Resultat
Dag 1
M 100m h2 (-0.4): 6) Odain Rose 10.53, h3 (-0.1): 5) Tom Kling-Baptiste 10.50, h4 (-0.1): 6) Patrik Andersson 10.61. 400m h4: 7) Johan Wissman 46.93. 800m h1: 8) Rickard Gunnarsson 1:50.58, h3: 3) Andreas Almgren 95 1:48.22, h4: 5) Johan Rogestedt 1:48.19. 3000mH h1: 10) Daniel Lundgren 8:43.98. Kula Q2: 10) Leif Arrhenius 1954. Diskus Q1: 14) Daniel Ståhl 5901, Q2: 8) Axel Härstedt 6151, -) Niklas Arrhenius X.
Dag 1-2
M Tiokamp: 19) Fabian Rosenquist 7.546 (11.19/-0.9 751/-0.4 1205 198 48.86 15.03/+0.1 4082 450 4592 4:34.79), -) Marcus Nilsson bröt (11.30/-1.1 659/-0.4 1493 189 -).
Dag 2
M 800m s1: 6) A Almgren 1:47.55, s2: 8) J Rogestedt 1:53.70. 10000m: 16) Mikael Ekvall 30:04.93 (3000m 8:38.6m, 5000m 14:31.3m, -) Adil Bouafif bröt. 110mH h2 (+0.4): 8) Alexander Brorsson 13.92. Diskus f: 12) A Härstedt 6001.
Dag 3
M 200m h2 (+0.4): 4) J Wissman 20.82, h3 (-0.4): 5) Nil de Oliveira 20.93. Stav Q1: 7) Melker Svärd Jacobsson 530. Slägga Q2: 11) Markus Johansson 6921. Spjut Q1: 12) Gabriel Wallin 7316, Q2: -) Kim Amb X.
Dag 4
M 1500m h2: 13) Jonas Leandersson 3.49.64. Längd Q2: 5) Michel Tornéus 781/-0.4.
Dag 5
M 4x100m 1: 5) Sverige (T Kling-Baptiste, Stefan Tärnhuvud, A Brorsson, Erik Hagberg 95) 39.27.
Dag 6
M Marathon: 25) Mustafa Mohamed 2:19:29 (10 km 31:21, halvmarathon 1:05:35), 38) Fredrik Johansson 2:23:10 (1:11:25), 47) Emil Lerdahl 2:27:17 (1:11:26), -) David Nilsson bröt (33:24, 1:11:42), -) Daniel Woldu bröt (32:27, 1:10:17), -) Patrik Engström bröt (1:12:19), Lag: 9) Sverige 7:09:56. Längd f: 5) M Tornéus 809/+0.1.
12-17.8 ZÜRICH, SUI (EM) | Resultat
Dag 1
K 100m h1 (-0.6): 5) Daniella Busk 11.76. 1500m h1: 1) Abeba Aregawi 4:11.64. Stav Q1: 3) Angelica Bengtsson 445. Längd Q1: 6) Erica Jarder 652/+0.5. Spjut Q2: 7) Sofi Flink 95 5753.
Dag 2
K 800m h1: 3) Lovisa Lindh 2:01.73. Längd f: 8) E Jarder 639/-2.3. Slägga Q1: 7) Tracey Andersson 6572, Q2: 11) Ida Storm 6082.
Dag 3
K 200m h2 (+0.1): 4) Irene Ekelund 97 23.38, s3 (+0.3): 3=) I Ekelund 23.26. 800m s2: 6) L Lindh 2:02.60. Stav f: 5) A Bengtsson 445. Spjut: 12) S Flink 5668.
Dag 3-4
K Sjukamp: -) Jessica Samuelsson bröt (1§4.10/+04 176 1450 24.74/-0.2 X 4101 -).
Dag 4
K 1500m f: 2) A Aregawi 4:05.08. 3000mH h2: 3) Charlotta Fougberg 9:52.04. Höjd Q1: 4) Emma Green 189. Kula Q: 16) Frida Åkerström 1498. Diskus Q1: 7) Julia Viberg 5240, Q2: 7) Sofia Larsson 5422.
Dag 5
K 5000m: 1) Meraf Bahta 15:31.39 (3000m: 9:40.4m). Marathon: 30) Annelie Johansson 2.42:04 (10 km 38:36, halvmarathon 1:21:26), 32) Frida Lundén 2:42:18 (38:30, 1:21:22), 34) Charlotte Karlsson 2:42:29 (38:35, 1:21:25), 38) Lena Eliasson 2:43:12 (37:59, 1:19:52), 42) Hanna Lindholm 2:44:05 (38:31, 1:21:23), Lag: 9) Sverige 8:06:51. Diskus f: 11) S Larsson 5181. 4x100m h1: 5) Sverige (I Ekelund, Isabelle Eurenius, D Busk, Pernilla Nilsson 43.80).
Dag 6
K 3000mH f: 2) C Fougberg 9:30.16. Höjd f: 9=) E Green 190. 4x100m f: 6) Sverige (I Ekelund, I Eurenius, D Busk, P Nilsson) 44.36.
26-27.7 KÖBENHAVN, DEN (Nordisk/Baltiska 22-årsmästerskapen) | Resultat
22-27.7 EUGENE, OR (JVM) | Resultat
Dag 1
P19 100m h2 (+1.4): 4) Austin Hamilton 97 10.56. 1500m h1: 3) William Levay 96 3:43.28. 10000m: 16) Andreas Jansson 96 30:38.81.
Dag 1-2
P19 Tiokamp: 12) Fredrik Samuelsson 95 7.513 (11.20/+1.0 703/+1.7 1462 194 50.74 14.90/-0.6 4002 440 5264 4:37.96), 24) Andreas Gustafsson 97 7.068 (11.21/+0.5 674w/+2.7 (653/-0.2) 1286 194 50.44 14.73/-0.6 2960 440 4544 4:35.59).
Dag 2
P19 100m s1 (0.0): 5) A Hamilton 10.64. Höjd Q2: 9) Fabian Delryd 96 210. Längd Q2: 4) Thobias Nilsson Montler 96 737/-0.7.
Dag 3
P19 1500m f: 9) W Levay 3:45.31. Längd f: 8) T Nilsson Montler 765w/+2.7 (756/+1.1).
Dag 4
P19 800m h1: 2) Kalle Berglund 96 1:50.99, h2: 1) Andreas
Almgren 95 1:50.27. Diskus Q1: 13) Viktor Gardenkrans 95 5272, Q2: 11) Gustav Liberg 95 5312. Spjut Q2: 13) Quincy Andersson 95 6158.
Dag 5
P19 800m s2: 2) A Almgren 1:48.87, s3: 3) K Berglund 1:48.57.
Dag 6
P19 f: 3) A Almgren 1:45.65 Svenskt P19-rekord, 7) K Berglund 1:47.31.
22-27.7 EUGENE, OR (JVM) | Resultat
Dag 1
F19 100m h4 (-0.6): 2) Irene Ekelund 97 11.55, h5 (+0.3): 5) Emilia Kjellberg 96 11.79. Stav Q1: 11=) Klara Mattsson 97 390, Q2: 5=) Elienor Werner 98 410. Längd Q1: 5) Elise Malmberg 95 604/+0.8. Slägga Q1: 8) Alessandra Wall 95 5672, Q2: 2) Marinda Petersson 95 6197. Spjut Q1: 2) Sofi Flink 95 5602.
Dag 1-2
F19 Sjukamp: 6) Sofie Linde 95 5.616 (14.09/+0.3 173 1253 2613/+0.5 570/-0.6 3889 2:16.49), 8) Emma Stenlöf 96 5.562 (14.06/+1.1 176 1279 25.50/+1.2 571/-1.0 3784 2:27.71).
Dag 2
F19 100m s1 (-0.2): 3) I Ekelund 11.64, f (-1.0): 6) I Ekelund 11.61. 5000m: -) Sarah Lahti 95 bröt. Längd f: 8) E Malmberg 595/0.0. Slägga f: 9) M Petersson 6047.
Dag 3
F19 200m h1 (-1.8): 1) I Ekelund 23.47, s1 (+2.5): 1) I Ekelund 22.97w. 3000mH h2: 15) Carolina Johnson 96 10:40.68. Stav f: 7) E Werner 420. Spjut f: 2) S Flink 5670.
Dag 4
F19 200m f (+2.4): 2) I Ekelund 22.97w. 100mH h3 (+1.7): 5) Adriana Janic 96 14.01, h4 (+1.5): 6) E Malmberg 14.19. Kula Q1: 2) Fanny Roos 95 1603, f: 6) F Roos 1629 Svenskt F19-rekord.
7-8.6 KÓPAVOGUR, ISL (JNM-UNM mångkamp) | Resultat
M22 Tiokamp: 3) Edwin Råsberg 6.765 (11.25/-0.3 675/+1.7 1270 173 48.92 16.40/-0.3 3504 400 5228 4:48.17), 4) Victor Ivarsson 6.725 (11.51/-0.6 687/+0.9 1256 182 51.84 15.76/-0.2 3859 410 4480 4:49.22, 5) Fredrick Ekholm 6.373 (11.39/-0.6 X 1207 200 50.03 14.35/-0.2 3189 450 4712 4:47.75).
P19 Tiokamp: 2) Axel Ohlson 96 7.077 (12.28/-0.7 624w/+2.3 (615/+0.9) 1497 179 52.35 15.63/0.0 4608 460 5217 4:29.12), 4) Joar Husmark 96 6.456 (11.86/-0.8 660w/+2.3 (594/+1.9) 1233 179 53.02 16.81/0.0 3714 400 5206 4:45.91), 6) Nicklas Karlsson 96 6.322 (11.91/-0.8 624/+1.6 1246 182 52.63 16.01/0.0 3460 380 4899 4:50.53).
P17 Tiokamp (400m i st f 300m): 2) Andreas Gustafsson 97 7.289 (14.36/-0.2 4101 430 5018 50.39 11.35/-0.2 663/+1.7 1436 191 4:52.92), 6) Jakob Samuelsson 98 6.062 (16.55/-0.2 4044 370 4973 54.06 12.14/-0.2 586/+2.0 1324 170 5:01.11).
K22 Sjukamp: 5) Sara Söderberg 4.783 (15.63/0.0 156 989 24.92/0.0 567/+1.8 3152 2:32.44), 6) Sofia Johnsson 4.771 (14.43/-0.1 156 994 25.69/0.0 551w/+2.4 (548/+1.0) 2016 2:20.30).
F19 Sjukamp: 4) Rakel Rosshagen 95 4.787 (15.13/-1.0 156 1065 26.58/0.0 537/+0.8 3290 2:24.86), 9) Frida Johansson 95 4.507 (15.52/-0.8 159 1102 27.05/+0.3 535/+0.1 2422 2:31.07).
F17 Sjukamp: 1) Lovisa Östervall 97 5.480 (14.54/-0.6 171 1147 25.47/0.0 582/+1.0 3737 2:19.68), 3) Johanna Dyremark 97 5.367 (14.55/-0.6 171 1104 25.49/+0.7 602/0.0 3007 2:20.00), 5) Bianca Salming 98 5.300 (15.13/-1.5 177 1376 26.68/0.0 541/+1.4 3807 2:28.40).
29.3 KÖBENHAVN, DEN (VM halvmarathon) | Resultat
M: 40) Mikael Ekvall 1:02:29 (10 km 29:44).
K: 32) Isabellah Andersson 1:12:16 (33:30), 51) Lena Eliasson 1:14:28 (34:52).
Utom VM:
M: ...Andreas Åhwall Hässelby 1:06:08 (31:00), David Nilsson Högby 1:07:17 (31:52), Niklas Sydow Fredrikshof 1:10:08 (33:13), Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 1:10:48 (33:13), Björn Hammar Sävedalen 1:12:20 (33:58), Daniel Karlsson Akele 1:12:59, Seppo Hiltunen Heleneholm 1:13:28, Jonas Olsson Akele 1:13:34, Brian Nielsen Fredrikshof 1:13:36 (33:53), Niklas Andersson Hässelby 1:13:43, Jonathan Weichbrodt Mölndal 1:14:10, Björn Morén Akele 1:14:55.
K B: 3) Louise Nilsson Malmö 1:17:20 (36:32), ... Louise Wiker Hässelby 1:18:21 (36:27), Johanna Eriksson Motala 1:20:52 (38:10), Petra Skiöld Ryssberget 1:23:48 (38:58), Maria Sandström Malmö 1:24:13 (39:54), Caroline Erlingson Ängelholm 1:24:36 (39:53), Marina Stoltz Heleneholm 1:25:35, Karima Makrof Majorna 1:25:36, Lona Justesen Linnéa 1:25:45.
25-30.3 BUDAPEST, HUN (IVVM) | Resultat
Anm 1: Nedan redovisas bara ett urval av resultat av "seniorintresse".
Anm 2: Långa kast och halvmarathon gick förstås utomhus!
Dag 1
M40 Femkamp: 1) Mattias Sunneborn Spårvägen 4.055 (bl a 686/längd och 1277/kula).
Dag 2
M45 Vikt: 3) Mikael Leindahl Tjalve 1500.
Dag 3
M35 3000m: 2) Fredrik Uhrbom Spårvägen 8:21.97.
M40 200m s2: 1) M Sunneborn 22.83
M45 Spjut: 1) Stefan Petersson 6246, 2) Bengt Rilegård Spårvägen 5544, 5) Patrik Rostmark Märsta 5459.
K50 3000m: 4) Karin Schön Kville 10:53.35.
Dag 4
M40 200m f: 1) M Sunneborn 22.27.
M45 Slägga: 4) M Leindahl 4766.
Dag 5
M35 Stav: 2) Stefan Jeppsson Vittsjö 460.
M40 Stav: 1) Jonas Asplund Märsta 450. Kula: 11) Magnus Håkansson Valbo 1338.
Dag 6
M40 400m f: 1) M Sunneborn 49.57.
M45 Halvmarathon: 3) Göran Sander Solvikingarna 1:12:15. Kula: 2) Thomas Hammarsten Umeå 1465.
K50 1500m f: 7) Karin Wåhlstedt Järvsö 5:10.11. Halvmarathon: 2) K Schön 1:27:21.
7-9.3 SOPOT, POL (IVM) | Resultat
Dag 1
M 60m h1: 5) Tom Kling-Baptiste 6.72, h2: 6) Odain Rose 6.71. Längd Q: 5) Michel Tornéus 808.
K 1500m h2: 1) Abeba Aregawi 4:08.74 (800m 2:15.2m, 1000m 2:48.8m). Höjd Q: 7) Emma Green Tregaro 195.
Dag 2
M 60mH h4: 6) Philip Nossmy 7.92. Längd f: 3) M Tornéus 821.
K 1500m f: 1) A Aregawi 4:00.61 (2:09.5m, 2:41.1m). Höjd: 5) E Green Tregaro 194. Längd Q: 8) Erica Jarder 650.
Dag 3
K Längd f: 8) E Jarder 636.
7-9.3 HAUGESUND, NOR (IVNM) | Resultat