Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Internationella mästerskap - 1998

 

OBS: Ej samtliga mästerskap!


EM-JEM TERRÄNG - Till fullständiga resultat
FERRARA, ITA 13 december
MÄN 9.7 km
Individuellt: 
1) Sergej Lebed UKR 28:07, 2) Mohamed Mourhit BEL 28:08, 3) Driss El Himer FRA 28:16, 4) Günther Weidlinger AUT 28:17, 5) Carsten Jörgensen DEN 28:18, 6) Eduardo Henriques POR 28:25, 7) Giuliano Battocletti ITA 28:36, 8) Manuel Pancorbo ESP 28:40, 9) Julio Rey ESP 28:41, 10) Keith Cullen GBR 28:41,
11) Paulo Guerra POR 28:42, 12) Gabriele De Nard ITA 28.43, 13) Martin Fiz ESP 28:43, 14) Joao Junqueira POR 28:43, 15) Umberto Pusterla ITA 28:44, 16) Martin McCarthy IRL 28:47, 17) CLAES NYBERG 28:50, ... 19) Gennaro Di Napoli ITA 28:54,... 23) Kamiel Maase NED 29:01, ... 27) Mohamed Ezzher FRA 29:08, 28) Karl Johan Rasmussen NOR 29:09,
... 38) Fabian Roncero ESP 29:22, ... 44) Dennis Jensen DEN 29:34, ... 52) Klaus P Hansen DEN 29:49, ... 58) Damian Kallabis GER 30:01, ... 60) MATTIAS PERSSON 30:09, ... 62) MAGNUS BERGMAN 30:18, ... 64) KENT CLAESSON 30:22, ... 67) Fleming Bjerre DEN 30:26, 68) JONAS HAGELIN 30:28, ... 71) GÖRAN AXELSSON 31:00, (79 fullföljande.).
Lag: 1) ITA 53, 2) POR 55, 3) ESP 68, 4) GBR 91, 5) FRA 92, 6) IRL 108, 7) BEL 122, 8) NED 126, 9) AUT 156, 10) DEN 166, 11) SVERIGE 203, 12) SLO 257, 13) CZE 270. (Alla.)
KVINNOR 5.6 km
Individuellt:
 1) Paula Radcliffe GBR 18:07, 2) Annemari Sandell FIN 18:10, 3) Olivera Jevtic YUG 18:11, 4) Fernanda Ribeiro POR 18:19, 5) Helena Sampaio POR 18:26, 6) Yanna Belkacem FRA 18:42, 7) Albertina Dias POR 18:46, 8) Luisa Larraga ESP 18:49, 9) Zaiha Dahmani FRA 18:50, 10) Fatima Yvelain FRA 18:52,
11) Ana Dias POR 18:52, 12) Cristina Iloc ROM 18:53, 13) Constantina Dita ROM 18:53, 14) Charlotte Audier FRA 18:54, 15) Una English IRL 18:56, 16) Luminita Gogirlea ROM 18:57, ... 21) Lene Hove NOR 19:10, ... 26) Alison Wyeth GBR 19:15, ... 29) Anja Smolders BEL 19:23, ... 43) Pernille Svarre DEN 19:54, ... 54) Bettina R Jensen DEN 20:31, 55) Rikke U Pedersen DEN 20:35. (60 fullföljande.)
Lag: 1) POR 16, 2) FRA 25, 3) ROM 41, 4) ESP 54, 5) GBR 55, 6) GER 71, 7) BEL 77, 8) ITA 89, 9) IRL 90, 10) CZE 151, 11) DEN 152, 12) SLO 158. (Alla.)
POJKAR 19  5.6 km
Individuellt: 
1) Joussef El Nassri ESP 16:50, 2) Ovidiu Tat ROM 16:51, 3) Gareth Turnbull IRL 16:55, 4) Samuel Haughian GBR 16:57, 5) Ivan Heghko (?) UKR 17:02, 6) MUSTAFA MOHAMED 17:02, 7) Miguel A Pinto ESP 17:07, 8) Filipe Pedro POR 17:11, 9) Peter Riley GBR 17:15, 10) Yusuf Zepak TUR 17:20,
11) HENRIK SKOOG 17:20, .... 25) Turo Inkiläinen FIN 17.33, ... 28) BJÖRN BERGSTRÖM 17:37, ... 34) Mikael Talasjoki FIN 17:43, ... 39) JOHAN BERGSTRÖM 17:45, ... 44) Tommi Penttilä 17:47, ... 63) ERIK PETERSSON 18:13. (78 fullföljande.)
Lag: 1) ESP 28, 2) GBR 30, 3) ROM 36, 4) SVERIGE 45, 5) UKR 52, 6) ITA 54, 7) GER 73, 8) POR 73, 9) IRL 89, 10) TUR 100, 11) FIN 103. (17 fullföljande lag.)
FLICKOR 19  3.6 km
Individuellt:
 1) Katalin Szentgyörgyi HUN 11:51, 2) Ines Monteiro POR 11:58, 3) Sonja Stolic YUG 12:03, 4) Sebile Özyurt TUR 12:04, 5) Tezeta Surekli TUR 12:09, 6) Tinneke Boonen BEL 12:19, 7) Sonja Roman SLO 12:20, 8) Helena Volna CZE 12:22, 9) Ionela Bungardean ROM 12:23, 10) Rosa Morato ESP 12:25,
... 21) Catherine Lallemand BEL 12:39, ... 23) Minna Myllykoski FIN 12:40, ... 32) IDA NILSSON 12:50, ... 35) Minna Nummela FIN 12:53, ... 41) Riina Tolonen FIN 12:56. (70 fullföljande.)
Lag: 1) TUR 20, 2) BEL 46, 3) ROM 49, 4) ESP 56, 5) POR 58, 6) GER 58, 7) GBR 60, 8) ITA 83, 9) YUG 85, 10) FIN 99. (14 fullföljande lag.)

 

 

NM-JNM TERRÄNG
ÅLGÅRD, NOR 7 november
MÄN 8.4 km

Individuellt: 1) Carsten Jörgensen D 28:04, 2) CLAES NYBERG 28:10, 3) Dennis Jensen D 28:21, 4) Marko Kotila F 28:54, 5) Knut E Rame N 29:00, 6) Karl J Rasmussen N 29:05, 7) MATTIAS PERSSON 29:10, 8) JOHNNY JÖNSSON 29:12, 9) MAGNUS BERGMAN 29:13, 10) Klaus Hansen D 29:14, 11) GÖRAN AXELSSON 29:20, 12) Christian Olsen D 29:26, 13) Jim Svenöy N 29:29, 14) MUSTAFA MOHAMED 29:43. (21 fullföljande).
Lag: 1) SVERIGE 26, 2) Danmark 26, 3) Norge 41, 4) Finland 55.
KVINNOR 4.2 km
Individuellt: 1) Lene Hove N 15:45, 2) Bente Landöy N 16:07, 3) Charlotte S Larsen D 16:15, 4) Susanne Wigene N 16:17, 5) MIDDE HAMRIN 16:19, 6) MARIA ELOFSSON 16:21, 7) Betina R Jensen D 16:46, 8) LINDA STRÖM 16:49, 9) Merja Takamäki F 16:52, 10) Maria Söderström F 17:05, 11) SUSANNA WISTRÖM 17:08, 12) Paula Pulkinen F 17:12, 13) Anja Jörgensen D 17:13, 14) MALIN ÖHRN 17:16. (Alla.)
Lag: 1) Norge 7, 2) SVERIGE 19, 3) Danmark 23, 4) Finland 31.
POJKAR 19  6.3 km
Individuellt: 1) JOHAN BERGSTRÖM 21:38, 2) GUSTAV SVEDBRANT 21:39, 3) HENRIK AHNSTRÖM 21:51, 4) Turo Inkiläinen F 22:02, 5) ERIK PETERSSON 22:03, 6) Gunnard Osmundsen N 22:04, 7) Trond Idland N 22:39, 8) BJÖRN BERGSTRÖM 22:51, 9) Örjan Lunde N 22:54, 10) Tommi Penttilä F 22:58, ... -) Kjetil Ramstad N bröt. (15 fullföljande.)
Lag: 1) SVERIGE 6, 2) Norge 22, 3) Finland 27, 4) Danmark 41.
FLICKOR 19  4.2 km
Individuellt: 1) Minna Myllykoski F 16:27, 2) Tuula Laitinen F 16:33, 3) Minna Nummela F 16:35, 4) IDA NILSSON 16:42, 5) EBBA STENBÄCK 16:51, 6) LISA WALLGREN 16:52, 7) MIA LARSSON 17:02, 8) Louise Brasen D 17:40, 9) Barbro B Hatlevik N 17:48, 10) Louise P Mörch D 17:52. (13 fullföljande.)
Lag: 1) Finland 6, 2) SVERIGE 15, 3) Danmark 30, 4) Norge 33.

 

 

 

VM HALVMARATHON
USTER, SUI 27 september
MÄN
Individuellt:
 1) Paul Koech KEN 1:00:01, 2) Hendrick Ramaala RSA 1:00:24, 3) Khalid Skah MAR 1:00:24, 4) Ibrahim Seid ETH 1:00:31, 5) Gert Thys RSA 1:00:37, 6) Antonio Silio ARG 1:00:45, 7) Luis Jesus POR 1:01:10, 8) Tendai Chimusasa ZIM 1:01:14, 9) Abner Chipu RSA 1:01:20, 10) Shem Kororia KEN 1:01:30,
11) John Gwako KEN 1:01:36, 12) Ronaldo da Costa BRA 1:01:40, 13) Joseph Kibor KEN 1:01:42, 14) Bartolome Serrano ESP 1:01:43, 15) Martin Fiz ESP 1:01:47, 16) Luis Novo POR 1:01:50, 17) Carsten Jörgensen DEN 1:01:55, 18) Javier Cortes ESP 1:02:02, 19) Alemayehu Girma ETH 1:02:07, 20) Janko Bensa YUG 1:02:11,
21) Joseph Kimani KEN 1:02:15, ... 25) Danilo Goffi ITA 1:02:24, ... 29) Addis Abebe ETH 1:02:40, ... 32) Giacomo Leone ITA 1:02:49, ... 42) ALFRED SHEMWETA 1:03:20, ... 74) Tekeye Gebrselassie NED 1:05:18, ... 114) Samuli Vasala FIN 1:08:43, ... 119) Kåre Sörensen DEN 1:10:39. (135 fullföljande.).
Lag: 1) RSA 3:02:21, 2) KEN 3:03:07, 3) ETH 3:05:18, 4) POR 3:05:22, 5) ESP 3:05:32, 6) ITA 3:07:46. (29 fullföljande lag.)
KVINNOR
Individuellt: 
1) Tegla Loroupe KEN 1:08:29, 2) Elana Meyer RSA 1:08:32, 3) Lidia Simon ROM 1:08:58, 4) Olivera Jevtic YUG 1:10:02, 5) Annemari Sandell FIN 1:10:04, 6) Joyce Chepchumba KEN 1:10:10, 7) Julia Vaquero ESP 1:10:33, 8) Cristina Pomacu ROM 1:10:39, 9) Yukiko Okamoto JPN 1:10:50, 10) Leah Malot KEN 1:11:04,
11) Albertina Dias POR 1:11:08, 12) Alina Ivanova RUS 1:11:18, 13) Svetlana Zacharova RUS 1:11:26, 14) Maria L Larraga ESP 1:11:30, 15) Maria Guida ITA 1:11:31, 16) Irma Heeren NED 1:11:35, 17) Rakiya Quetier-Maraoui FRA 1:11:44, 18) Francisca Rochat-Moser SUI 1:11:47, 19) Asha Gigi ETH 1:11:49, 20) Firija Sultanova  1:11:53,
21) Lorna Kiplagat KEN 1:12:09, ... 23) Rocio Rios ESP 1:12:15, ... 27) Franca Fiacconi ITA 1:12:37, ... 36) Annemette Jensen DEN 1:13:47, ... 50) Martha Ernstdottir ISL 1:14:58, .. 57) Pan Jinhong CHEN 1:15:56, ... 67) Alison Wyeth GBR 1:16:44. (93 fullföljande.)
Lag: 1) KEN 3:29:43, 2) ROM 3:32:19, 3) ESP 3:34:18, 4) RUS 3:34:37, 5) JPN 3:36:18, 6) ITA 3:36:42. (18 fullföljande lag.)

 




 

JNM-UNM MÅNGKAMP
HYVINKÄÄ, FIN 11-12 juli
M22 Tiokamp:
 1) Teemu Heino F 6.970 (11.29  697  1241  172   52.55  14.72w  3896  425  4801  4:36.87), 2) Espen Strindeberg N 6.879 (11.53  662w  1203  184  53.61  15.21w   3663  425  5448  4:33.71), 3) NILS WIKLUND 6.585 (11.73/+0.7  651/+1.6  1168  181  53.62  15.75w/+2.4  3456  435   5380  4:49.01), 4) Erik D Tönnesen N 6.261 (11.71  616  1139   172  52.46  15.77w  3248  405  4954  4:51.14). Utom JNM: Asko Kilpeläinen F 7.411, Benjamin Jensen N bröt.
K22 Sjukamp: 1) Annu Montell F 5.629 (13.81  172  1263   25.47  571  4076  2:25.24), 2) Rannveig Kvalvik N 5.221 (14.32   166  1152  25.58  537w  3634  2:24.93), 3) Eli T Sommerfeldt N 5.111 (14.83  157  1200  26.56  534  4198   2:23.44), 4) Pamela Aalto F 4.899 (14.81  163  1168  26.64  540   3342  2:32.14). Utom JNM (överåriga): Tania Longe N & Katri Paananen F bröt.
M20 Tiokamp: 1) CHRISTER GÖRANSSON 6.873 (11.46/+1.1  707/+1.7  1179   181  50.62  14.95/+1.4  3422  395  4905  4:39.41), 2) RAJNE SVENSSOHN 6.842 (11.39/+1.2  620/+1.3   1253  184  52.76  15.04/+0.7  4026  435  5363  4:58.13), 3) Maciek Musial N 6.827 (11.30  668   1177  184  53.73  15.59  3688  465   5024  4:51.11), 4) Jukka Väkeväinen F 6.736 (11.79   665w  1154  190  51.45  16.22  3606  425  4996  4:36.87), 5) Knut H Sommerfeldt N 6.594 (11.83  681w  1276  175  55.15  15.67   3656  415  5651  4:53.18), 6) Mika Rajala F 6.450 (11.83  663  1116  181  53.39  15.85  3543  425   4660  4:47.68), -) Henri Kokkonen F bröt. Utom JNM: Marcis Rullis LAT 6.916, Tarmo Jallai EST 6.712, Intars Dicmanis LAT bröt.
K20 Sjukamp:  1) ANDREA GEURTSEN 5.288 (14.71/+1.1  166  979  24.76/+1.9  576w/+2.1 (ok?)  3261  2:16.35), 2) Katja Kangas F 5.107 (14.64  163  1100  26.05  566w  3747   2:30.06), 3) ALICE BERGSTRÖM 4.928 (15.49/+1.1  166  1074  26.69/+1.9   523/+2.0  3938  2:25.53), 4) MALIN SVENSSON 4.782 (14.87/+1.1  169  1141  25.66/+1.9  365/+2.0  4020  2:27.06), -) Hildegunn Holten N bröt.
P18 Tiokamp: 1) Teemu Rautiainen F 7.012 (11.19  641  1359   195  52.71  15.25  4207  415  5810  5:16.95), 2) Sigurdur Karlsson I 6.843 (11.45  709w  1399  171  52.08  16.18   3938  385  5576  4:48.32), 3) HÅKAN JEDHAMMAR 6.654 (11.23/+0.1  678/+2.0  1086  174  51.18  15.71/+0.1  3070  435  4884   4:40.61), 4) Jussi Välimäki F 6.595 (11.83  627  1362  192   56.53  15.44  3537  445  5442  5:06.83), 5) Trygve Olsen N 6.490 (11.80  667  1401  186  55.09  15.84  3928  355   5254  5:03.96), 6) Henrik Baker D 6.465 (11.60  614  1188  189   52.67  14.74  3171  395  4340  4:46.22), 7) Visa Hammo F 6.399, 8) JOHAN WIKLUND 3.079 (11.75/+1.2  612/+0.2  1087  180  54.98   15.31/+0.9  3845  405  4898  5:16.93), -) MAGNUS LÖNQVIST (11.99/+1.2) & Runar Heltne N bröt. Utom JNM: Risto Jamnes EST 6.297.
F18 Sjukamp: 1) Niina Kelo F 5.137 (14.63  164  1346   27.09  536  4670  2:42.46), 2) Kati Hurskainen F 4.875 (15.09   158  1120  26.15  549  3694  2:34.71), 3) IDA SJÖLING 4.441 (15.45/+1.6  158  1007  26.60/+1.4  526/+1.4  2998   2:41.17), -) JENNY JANSSON bröt (15.43/+1.6   155  X  X  540w?   3625).
P16 Niokamp (med 100mH i st f 110mH och 1000m i st f 800m!): 1) Tatu Pussila F 6.320 (13.58  4229  375  6647  11.60  191   1358  709w  3:22.55), 2) Kimmo Lehtinen F 5.641 (14.32  3664   435  4802  12.10  185  1225  619W  3:10.94), 3) PHILIP NOSSMY 5.471 (13.09/+1.4  3328  425  3906  11.48/+1.2  176   1042  599/-0.2  3:11.87), 4) DANIEL MALMSTRÖM 5.346 (14.21/+0.2  3890   365  4121  11.87/+1.9  179  1179  608/-0.3   3:11.48), 5) Mikkel Lövgren D 4.651 (15.39  2723  295  4064   12.56  179  1136  544  2:53.96), 6) Björn S Sommerfeldt N 4.350 (15.35  2823  285  4133  12.81  164  1092  585   3:17.95). Utom JNM: Tönis Raatma EST 5.768, Janis Karlivans LAT 5.352, Kristo Kallavus EST 5.053, Rasmus Kerge EST 4.857.
F16 Sjukamp: 1) CAROLINA KLÜFT 5.179 (14.22/+1.0  173  963   26.14w/+2.8  575/+0.3  3475  2:28.67), 2) Anna Saari F 4.889 (14.45  149  1108  25.56w  551  3696  2:36.39), 3) HANNA BRÄNNSTRÖM 4.801 (14.79/+1.0  161  1218   26.31w/+2.8  554/+2.0   2794  2:38.41), 4) Katriina Saarnio F 4.603 (14.89  149  1053   26.61w  550  2882  2:31.49), 5) Annie Leminen F 4.548 (14.25   149  941  26.65w  518  3062  2:32.14), 6)  SOPHIE OHLSSON 4.457 (15.60/+1.0  158  1106  28.00w/+2.8  530/+1.6  2918   2:33.72), 7) Karen Klintö D 3.926.