Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Landskamper - 1998




FINNKAMPEN
HELSINKI (Helsingfors), FIN 28-29 augusti

MÄN
Totalt: 1) Finland 206, 2) SVERIGE 200.
100m (a, -0.6): 1) TORBJÖRN ERIKSSON 10.59, 2) Janne Haapasalo 10.62, 3) Harri Kivelä 10.63, 4) LENNY MARTINEZ 10.66, 5) BERHANE HAILE 10.66, 6) Tero Ridanpää 10.72.
200m (b, +1.1): 1) TORBJÖRN ERIKSSON 20.92, 2) Janne Hautaniemi 20.95, 3) Harri Kivelä 21.22, 4) JIMISOLA LAURSEN 21.38, 5) NIKLAS SJÖSTRAND 21.44, 6) Tero Virjonen 21.65.
400m (a): 1) JIMISOLA LAURSEN 46.40, 2) Petri Pohjonen 46.80, 3) MAGNUS AARE 46.93, 4) Sauli Pahlman 47.53, 5) Thomas Asp 49.03, -) BJÖRN ENGSTRÖM diskv (linjetramp).
800m (a): 1) Wilson Kirwa 1:47.79, 2) FREDRIK KJELLBERG 1:49.21, 3) JÖRGEN ZAKI 1:49.52, 4) Jouni Haatainen 1:50.02, 5) RIZAK DIRSHE 1:51.61, 6) Antti Vasala 1:52.27.
1500m (b): 1) PATRIK JOHANSSON 3:49.82, 2) Juha Kukkamo 3:50.14, 3) FREDRIK KJELLBERG 3:50.26, 4) JÖRGEN ZAKI 3:50.28, 5) Jari Matinlauri 3:50.32, 6) Sami Ylihärsilä 3:59.05 (föll).
5000m (a): 1) Samuli Vasala 14:10.69, 2) KENT CLAESSON 14:17.72, 3) Marko Kotila 14:17.82, 4) CLAES NYBERG 14:25.98, 5) Pasi Mattila 14:30.14, 6) JOAKIM JOHANSSON 14:43.43.
10000m (b): 1) Samuli Vasala 28:33.94, 2) ALFRED SHEMWETA 28:38.29, 3) Santtu Mäkinen 28:52.97, 4) CLAES NYBERG 28:57.51, 5) Janne Holmén 29:05.43, 6) JONNY DANIELSON 29:40.85.
3000m hinder (b): 1) JOEL JOHANSSON 8:38.12, 2) Ville-Veikko Sainio 8:39.36, 3) Tuomo Lehtinen 8:40.08, 4) HENRIK SKOOG 8:43.06, 5) Ville Hautala 8:45.78, -) JOHAN SWÄRDH bröt (skadad).
110m häck (b, +0.2): 1) ROBERT KRONBERG 13.61, 2) FREDRIK LINDBERG 13.86, 3) HENRIK VÄRENDH 14.03, 4) Eduard Hämäläinen 14.07, 5) Jony Myllyntaus 14.17, 6) Matti Niemi 14.38.
400m häck (a): 1) Petteri Pulkkinen 51.00, 2) NIKLAS ERIKSSON 51.04, 3) NIKLAS WALLENLIND 51.24, 4) PETER ANDERSSON 51.25, 5) Jaakko Aaltonen 51.69, 6) Kalle-Pekka Tiihonen 52.73.
Höjd (a): 1) STEFAN HOLM 223, 2) STAFFAN STRAND 221, 3) Oskari Frösen 21.5, 4) Ville Vepsäläinen 215, 5) Mika Polku 210, 6) YANNICK TREGARO 205.
Stav (b): 1) Heikki Vääräniemi 550, 2) PATRIK STENLUND 540, 3) MARTIN ERIKSSON 540, 4) Vesa Rantanen 520, 5) Ariel Mäki-Soini 500, -) PATRIK KRISTIANSSON X.
Längd (b): 1) MATTIAS SUNNEBORN 779/+0.8, 2) PETER HÄGGSTRÖM 770/+0.6, 3) Niklas Rorarius 766/+1.0, 4) Otto Kärki 745/+1.3, 5) Robert Strandvall 727/+0.8, 6) LINUS MALMBORG 724/-0.5.
Tresteg (a): 1) Johan Meriluoto 1610/0.0, 2) LARS HEDMAN 1592/-0.8, 3) Janne Harju 1584/-1.6, 4) Marko Leino 1563/-0.4, 5) KRISTIAN WEETOM 1538/-0.5, 6) PIERRE ANDERSSON 1520/w? (1518/+0.7).
Kula (a): 1) Arsi Harju 2043, 2) Timo Aaltonen 1903, 3) Tepa Reinikainen 1887, 4) ANDREAS GUSTAFSSON 1872, 5) HENRIK WENNBERG 1823, 6) SÖREN TALLHEM 1802.
Diskus (a): 1) Pertti Hynni 6176, 2) Timo Tompuri 5880, 3) KRISTIAN PETTERSSON 5829, 4) MATTIAS BORRMAN 5748, 5) DAG SOLHAUG 5671, 6) Harri Uurainen 5514.
Slägga (b): 1) Marko Wahlman 7565, 2) PER KARLSSON 7398, 3) TOMAS SJÖSTRÖM 7391, 4) Olli-Pekka Karjalainen 7278, 5) Mikko Dannbäck 6848, 6) BENGT JOHANSSON 6679.
Spjut (b): 1) Aki Parviainen 8244, 2) Harri Hakkarainen 8216, 3) DANIEL RAGNVALDSSON 6908, 4) MATTIAS ERIKSSON 6825, 5) RIKARD KROOK 6611, -) Matti Närhi X (två ogiltiga, resterande kast ogiltigförklarade av juryn p g a upprepad regelvidrig preparering av greppet på spjutet med klister!).
4x100m (a): 1) Finland (Sami Länsivuori, Tero Ridanpää, Harri Kivelä, Janne Haapasalo) 40.12, 2) SVERIGE (BERHANE HAILE, NIKLAS SJÖSTRAND, TORBJÖRN ERIKSSON, MIKAEL AHL) 40.15.
4x400m (b): 1) SVERIGE (NIKLAS ERIKSSON, NIKLAS WALLENLIND, MAGNUS AARE, JIMISOLA LAURSEN) 3:08.07, 2) Finland (Petter Pulkkinen, Sauli Pahlman, Wilson Kirwa, Petri Pohjonen) 3:08.51.

KVINNOR
Totalt: 1) Finland 210, 2) SVERIGE 178.
100m (a, 0.0): 1) Sanna Kyllönen 11.61, 2) Johanna Manninen 11.71, 3) SUSANNA KALLUR 11.80, 4) JENNY KALLUR 11.84, 5) ANNIKA AMUNDIN 11.87, 6) Heidi Hannula 11.92.
200m (b, +0.2): 1) Sanna Kyllönen 23.49, 2) JENNY KALLUR 23.80, 3) Johanna Manninen 23.81, 4) Susanna Rajamäki 24.14, 5) ANNIKA AMUNDIN 24.18, 6) SOFI HILDENBORG 24.41.
400m (a): 1) MONICA LUNDGREN 52.91, 2) Petra Söderström 53.02, 3) NADJA PETERSEN 54.36, 4) Heidi Suomi 54.41, 5) Minna Kallio 54.57, 6) ANNA JÄGRE 54.66.
800m (b): 1) MALIN EWERLÖF 2:00.50, 2) MARIA AKRAKA 2:01.27, 3) LINDA OLSSON 2:02.90, 4) Venla Lampén 2:03.47, 5) Marjo Venäläinen 2:05.39, 6) Sari Kommio 2:08.60.
1500m (a): 1) MALIN EWERLÖF 4:18.34, 2) Venla Lampén 4:19.20, 3) Marjo Venäläinen 4:20.15, 4) ÅSA HEDSTRÖM 4:20.45, 5) CATARINA SUNDELIN 4:22.99, 6) Mari Järvenpää 4:40.34.
5000m (b): 1) Annemari Sandell 15:58.57, 2) JENNY FRAMME 16:25.61, 3) MALIN ÖHRN 16:45.73, 4) Miia Veikkanen 16:57.51, 5) Minna Myllykoski 17:01.28, 6) LINDA STRÖM 17:20.85.
10000m (a): 1) Päivi Tikkanen 33:20.99, 2) MARIE SÖDERSTRÖM-LUNDBERG 33:25.60, 3) Päivi Kauppinen 33:48.76, 4) Tuula Laitinen 33:49.38, 5) HELÉNE WILLIX 33:49.84, 6) JENNIE ÅKERBERG 34:54.82.
100m häck (b, +0.3): 1) SUSANNA KALLUR 13.48, 2) Manuela Bosco 13.49, 3) Johanna Halkoaho 13.54, 4) Eveliina Peltola 13.71, 5) ERICA JOHANSSON 13.78, 6) KARIN JÖNSSON 13.98.
400m häck (b): 1) Petra Söderström 56.90, 2) FRIDA SVENSSON 57.20, 3) LENA MELIN 59.20, 4) NADJA PETERSEN 59.23, 5) Annika Kumlin 60.44, 6) Johanna Viramäki 62.60.
Höjd (a): 1) Marianne Mattas 185, 2) MARIE NORRMAN 183, 3) KAJSA BERGQVIST 181, 4) EMELIE FÄRDIGH 178, 5) Kaisa Gustafsson 170, 6) Hanna Mikkonen 170.
Stav (b): 1) Teija Saari 390, 2) Birgitta Ivanoff & Tiina Vilenius 360, 4) LIZA JÖRNUNG 360, 5) CHARLOTTE KARLSSON 350, 6) ANNIKA BERNTSSON 350.
Längd (b): 1) CAMILLA JOHANSSON 661/+0.7, 2) Johanna Halkoaho 636/+1.4, 3) JESSICA LARSSON 631/+0.7, 4) ERICA JOHANSSON 626/+0.3, 5) Marjo Käyrä 612/+1.3, 6) Heli Koivula 602/+2.0.
Tresteg (a): 1) Heli Koivula 1340/+0.9, 2) Natalia Kilpeläinen 1339/+0.4, 3) Sari Kulmala 1315/+0.8, 4) ANNA ANDERSSON 1261/-1.4, 5) MARIE ÅHLANDER 1256/+0.3, 6) JOHANNA SELLMAN 1237/-0.9.
Kula (b): 1) Marika Tuliniemi 1686, 2) LINDA-MARIE MÅRTENSSON 1670, 3) Anna Rauhala 1593, 4) ANNA SÖDERBERG 1568, 5) LINDA NESTORSSON 1537, 6) Mari Wahlman 1535.
Diskus (a): 1) ANNA SÖDERBERG 6147, 2) Tiina Kankaanpää 5766, 3) ANNIKA LARSSON 5367, 4) Katja Tnehonen 5187, 5) Anita Hietalahti 5077, 6) SARA GRUVFÄLT-ROSÉN 4756.
Slägga (a): 1) Sini Pöyry 6242 Nordiskt senior- och juniorrekord, 2) CECILIA NILSSON 5929 Svenskt senior- och juniorrekord, 3) Mia Strömmer 5905, 4) Mari Närhi 5546, 5) ANNA SÖDERBERG 5389, 6) LINDA-MARIE MÅRTENSSON 5016.
Spjut (b): 1) Heli Rantanen 6360, 2) Mikaela Ingberg 5953, 3) Paula Huhtaniemi 5515, 4) ELISABET WAHLANDER 5361, 5) ANNIKA PETERSSON 4908, 6) LENA ÅSTRÖM 4807.
4x100m (a): 1) Finland (Heidi Hannula, Sanna Kyllönen, Johanna Manninen, Johanna Halkoaho) 44.83, 2) SVERIGE (JENNY KALLUR, ERICA JOHANSSON, SUSANNA KALLUR, ANNIKA AMUNDIN) 44.88.
4x400m (b): 1) SVERIGE (ANNA JÄGRE, MARIKA JOHANSSON, BEATRICE DAHLGREN, MONICA LUNDGREN) 3:36.06, 2) Finland (Pirpa Menonen, Riikka Niemelä, Minna Kallio, Heidi Suomi) 3:37.13.

POJKAR 18
Totalt: 1) SVERIGE 110, 2) Finland 91.
100m (b, +0.5): 1) JOHAN ENGBERG 10.81, 2) Ville Vakkuri 10.82, 3) ERIK WAHN 10.83, 4) Juha Pursiainen 10.99.
200m (b, +1.3): 1) JOHAN ENGBERG 21.56, 2) JOHAN HED 21.82, 3) Juha Pursiainen 22.12, 4) Aleksi Sillanpää 22.18.
400m (b): 1) ANDREAS REHNBORG 47.94, 2) JON ANDERSSON 48.46, 3) Ari Kauppinen 49.01, 4) Juha Jääskeläinen 49.84.
800m (b): 1) JON ANDERSSON 1:54.45, 2) STEFAN JOHANSSON 1:54.60, 3) Jukka-Pekka Kauppi 1:55.32, 4) Mikko Purmonen 1:59.72.
1500m (b): 1) GUSTAV SVEDBRANT 3:55.72, 2) Eemeli Saarlema 3:58.17, 3) Jukka Keskisalo 4:00.23, 4) NIKLAS KARLSSON 4:01.63.
3000m (b): 1) ERIK PETERSSON 8:48.05, 2) OLOF OLSSON 8:48.92, 3) Juho Pirkola 8:53.89, 4) Mika Oksanen 9:10.69.
2000m hinder (b): 1) Jussi Kumpula 5:51.99, 2) HENRIK AHNSTRÖM 5:54.21, 3) BJÖRN AHLEPIL 5:56.07, 4) Joonas Hohkuri 6:10.52.
110m häck (b, +1.9): 1) Ville Vakkuri 13.85, 2) Jesse Karjalainen 14.10, 3) JOAKIM LUNDQVIST 14.16, 4) MAGNUS LUNDGREN 15.49 (föll).
300m häck (b): 1) MIKAEL JAKOBSSON 37.41, 2) Kalle Simpanen 37.75, 3) ALEXANDER LJUNGGREN 38.17, 4) Tuomas Bastman 39.25.
Höjd (b): 1) Heikki Taneli 208, 2) CHRISTIAN OLSSON 204, 3) JONATHAN HALLGREN 204, 4) Jarkko Vähälä 195.
Stav (b): 1) Mikko Latvala 500, 2) Tero Joutsen 480, 3) ELIAS PALO 470, 4) FREDRIK SKOGLUND 460.
Längd (b): 1) ANTON ANDERSSON 719/-0.7, 2) DAVID FRYKHOLM 698/-0.9, 3) Toni Leskinen 693/-0.5, 4) Daniel Strandvall 668/-0.9).
Tresteg (b): 1) ANTON ANDERSSON 1487/-0.5, 2) JONAS ARNSTEN 1457/-2.3, 3) Antti Rintakoski 1442/+0.3, 4) Sauli Leino 1438/-1.6.
Kula (b): 1) Teijo Kööpikkä 1802, 2) Mikko Viitamaa 1734, 3) JOHAN PERSSON 1548, 4) THOMAS HIRVONEN 1487.
Diskus (b): 1) Mikko Kyyrö 5175, 2) Tomi Eskelinen 4830, 3) RICHARD ALNEROTH 4829, 4) STAFFAN JÖNSSON 4736.
Slägga (b): 1) Jari Polvi 6697, 2) JOAKIM OLSSON 6503, 3) Mika Räsänen 6090, 4) VIKTOR ISIDORSSON 5483.
Spjut (b) (OBS: Kastlängderna rättade sedan fel i mätutrustningen upptäckts!): 1) MATTIAS ERIKSSON 7148, 2) Tero Savolainen 6798, 3) Tomi Antikainen 6659, 4) MIKAEL SNÄLLFOT 6183.
4x100m (a): 1) SVERIGE (PETER AHL, JOHAN ENGBERG, JOHAN HED, ERIK WAHN) 41.04, 2) Finland (Ville Vakkuri, Sauli Pahlman, Juha Pursiainen, Aleksi Sillanpää) 41.66.
4x400m (b): 1) SVERIGE (CHRISTIAN LILJEQUIST, JON ANDERSSON, MIKAEL JAKOBSSON, ANDREAS REHNBORG) 3:15.28, 2) Finland (Tuomas Kaikkonen, Kalle Simpanen, Juha Jääskeläinen, Ari Kauppinen) 3:17.68.

FLICKOR 18
Totalt: 1) Finland 97, 2) SVERIGE 91.
100m (b, +1.0): 1) MALIN KÄLLGREN 12.05, 2) Elina Lax 12.12, 3) LINDA FERNSTRÖM 12.20, 4) Jessica Smulter 12.78.
200m (b, +0.8): 1) LINDA FERNSTRÖM 24.33, 2) Pirpa Menonen 24.37, 3) HELENE NORDQUIST 24.56, 4) Pamela Lindfors 26.05.
400m (b): 1) ULRIKA JOHANSSON 56.00, 2) HANNA PETERSON 56.69, 3) Mari Järvenpää 57.76, 4) Eeva-Liisa Kaartinen 60.43.
800m (b): 1) Suvi Myllymäki 2:10.64, 2) MARIA ÅHR 2:11.32, 3) LOUISE FREDRIKSSON 2:11.86, 4) Anna Sandbacka 2:12.16.
1500m (b): 1) Anni Tuimala 4:26.06, 2) KAJSA HAGLUND 4:27.08, 3) ISABELL AHLSTRÖM 4:32.76, 4) Minna Järvenpää 4:43.68.
3000m (b): 1) Ulla Tuimala 9:44.12, 2) MIA LARSSON 9:44.81, 3) EBBA STENBÄCK 9:50.66, 4) Elina Huttunen 10:12.36.
100m häck (b, +0.2): 1) LINA QUICK 14.28, 2) Jennie Ananin 14.28, 3) PERNILLA WIGOTHSSON 14.34, 4) Emma Montell 14.44.
300m häck (b): 1) ULRIKA JOHANSSON 42.55, 2) PAULINA ORELL 43.52, 3) Jennie Ananin 44.02, 4) Heini Vendelin 45.26.
Höjd (b): 1) MARIE NORRMAN 185, 2) JENNY ISGREN 181, 3) Katja Nurmi 173, 4) Suvi Tuomi 170.
Stav (b): 1) MARIA RENDIN 351, 2) EMMA JOSEFSSON 330, 3) Pauliina Sigg 330, 4) Elina Lahdensuo 310.
Längd (b): 1) Pamela Lindfors 593/-0.5, 2) Sanna Saarman 581/-0.7, 3) HELENA RÖNNER 579/-0.4, 4) LINA QUICK 572/-0.3.
Tresteg (b): 1) Teija Hannila 1301/-0.9, 2) Sanna Saarman 1273/-0.3, 3) SARA BRANKELL 1186/-1.0, 4) SARA GELIN 1164/-2.0.
Kula (b): 1) Niina Kelo 1409, 2) Helmi Leppänen 1349, 3) MARIE HILMERSSON 1185, 4) SOFIA LUNDQUIST 1143.
Diskus (b): 1) Niina Kelo 4873, 2) Reetta Laitinen 4452, 3) MARIA TURUNEN 4110, 4) ANNA-KARIN SVENSSON 3725.
Slägga (b): 1) Kaisa Kiintonen 5378, 2) Merja Korpela 5259, 3) MARIE HILMERSSON 4832, 4) KARINA TÖNDEVOLD 4066.
Spjut (b) (OBS: Kastlängderna rättade sedan fel i mätutrustningen upptäckts! Korrigeringen resulterade dessutom i att placeringarna 2 och 3 skiftades!): 1) Heki Kakko 4909, 2) Marjo Tiitinen 46313) ANNA PIHLGREN 4502, 4) LINDA WICKSELL 4339.
4x100m (a): 1) Finland (Sanna Saarman, Pamela Lindfors, Jessica Smulter, Elina Lax) 47.48, -) SVERIGE (MALIN KÄLLGREN, HELENE NORDQUIST, JESSICA PALM, LINDA FERNSTRÖM) diskv.
4x400m (b): 1) SVERIGE (HELENE NORDQUIST, ULRIKA JOHANSSON, ANNIKA ERIKSSON, HANNA PETERSON) 3:46.92, 2) Finland (Suvi Myllymäki, Minna Järvenpää, Jennie Ananin, Anna Sandbacka) 3:48.15.

NORDISK 20-ÅRSLANDSKAMP
ODENSE, DEN 22-23.8

MÄN 20
Totalt:
 1) Finland 232, 2) SVERIGE 178.5, 3) Norge 142.5, 4) Danmark/Island 106.
100m (a, +2.4): 1) Vinh Nghi Tran F 10.2mw, 2) Tuomas Näsi F 10.4mw, 3) DANIEL NUNEZ 10.5mw, 4) Jan C Torvestad N 10.6mw, 5) Hossein Asgari D 10.7mw, 6) Mariusz Musial N 10.7mw, 7) Aron F Ludviksson I 10.7mw, 8) LENNY MARTINEZ 35.0mw.
200m (b, +1.6): 1) LENNY MARTINEZ 21.54, 2) Vinh Nghi Tran F 21.90, 3) Jan C Torvestad N 22.16, 4) FREDRIK EKLUND 22.19, 5) Martin Hjelseth N 22.37, 6) Aron F Ludviksson I 22.64, 7) Steffen Jörgensen D 22.72, 8) Tero Virjonen F 62.67.
400m (a): 1) Jon A Sundland N 48.02, 2) THOMAS BYRBERG 48.14, 3) Sveinn Thorarinsson I 49.06, 4) Antti Pirttimäki F 49.59, 5) JACOB STAFSTEDT 49.72, 6) Juha Yli-Arvela F 50.00, 7) Carsten Schmidt D 51.00, 8) Lars E Saether N 51.04.
800m (b): 1) Jan A Sundland N 1:52.29, 2) FREDRIK KARLSSON 1:52.74, 3) JOHN LASELLE 1:53.45, 4) Marius Bakken N 1:54.83, 5) Mikael Talasjoki F 1:55.51, 6) Kristoffer Härtull F 1:55.76, 7) Anders Thögersen D 1:55.90, 8) Klas Rönn D 2:03.56.
1500m (a): 1) Jari Matinlauri F 4:02.34, 2) MICHAEL ÖHMAN 4:03.02, 3) JOHN LASELLE 4:03.05, 4) Tuomo Lehtinen F 4:03.47, 5) Marius Bakken N 4:03.60, 6) Kjetil Ramstad N 4:05.34, 7) Torben Koue D 4:13.49, 8) Abdi Nuur D 4:18.37.
5000m (b): 1) Tuomo Lehtinen F 14:29.64, 2) Jari Matinlauri F 14:36.49, 3) BJÖRN BERGSTRÖM 14:41.37, 4) JOHAN BERGSTRÖM 14:51.23, 5) Kjetil Ramstad N 15:04.09, 6) Sveinn Margeirsson I 15:34.41, 7) Örjan Lunde N 15:59.55, 8) Michael Jörgensen D 16:26.27.
3000m hinder (a): 1) MUSTAFA MOHAMED 8:56.02, 2) Kim Bergdahl F 9:07.28, 3) Iver K Arnesen N 9:08.28, 4) Mikael Talasjoki F 9:12.75, 5) Sveinn Margeirsson I 9:14.29, 6) Kristian Jarnund N 9:41.43, 7) JAN AMNÉUS 9:49.24, -) D/I ej start.
110m häck (a, +2.2): 1) Jani Myllyntaus F 13.7mw, 2) Marko Ritola F 14.3mw, 3) PAUL RAGNVALDSSON 14.3mw, 4) THOMAS LORENTZON 14.6mw, 5) Henrik Baker D 14.7mw, 6) Thorbjörn Sola N 14.8mw, 7) Maciek Musial N 15.0mw, 8) Olau Thomassen D 15.6mw.
400m häck (b): 1) Sveinn Thorarinsson I 52.91, 2) Janne Mäkelä F 53.11, 3) MAGNUS NORBERG 53.41, 4) Pekka Koskinen F 53.76, 5) Örjan Vie N 53.83, 6) Olau Thomassen D 54.46, 7) MAGNUS WALLBERG 55.16, 8) Jon A Rove N 56.65.
Höjd (b): 1) Ari-Pekka Lattu F 210, 2) YANNICK TREGARO 207, 3) Jorma Mähönen F & Vegard Hansen N 207, 5) Martin Gaertner D 207, 6) DEMOLA RIEKE 201, 7) Jens M Boeris D 198, 8) Kjetil S Midthun N 185.
Stav (a): 1) VIKTOR VON BOTHMER 500, 2) HENRIK HALLENBO & Sauli Hoikka 490, 4) Sampo Hintsanen F 470, 5) Thor Torp D 450, 6) Laust Lund D 450, 7) Maciek Musial N 430, 8) Geir O Rasmussen N 430.
Längd (a): 1) Niklas Rorarius F 765/+2.0, 2) CHRISTER GÖRANSSON 717w/+2.8 (712/+0.6), 3) Simon Sundstén F 711/+1.2, 4) MATHIAS FRYKHOLM 699w/+2.2 (-), 5) John Steffen D 687/-1.7, 6) Sigurdur Karlsson I 680w/+2.1 (655/-0.3), 7) Maciek Musial N 675/+0.9, 8) Knut H Sommerfeldt N 666/+1.0.
Tresteg (b): 1) Janne Harju F 1604/+1.5, 2) Pasi Takki F 1539w/+3.0 (-), 3) Lars E Saether N 1486/+1.4, 4) MATHIAS FRYKHOLM 1480w/+2.1 (1269/+0.5), 5) YANNICK TREGARO 1425w/+2.8 (1421/+1.2), 6) Michael Wroblewski D 1417/+0.3, 7) Knut H Sommerfeldt N 1410w/+3.4 (1406/+1.5), 8) Orvar Olafsson I 1400w/+3.5 (1391/+1.9).
Kula (a): 1) Mikko Rönkkö F 1836, 2) Gjöran Sörli N 1821, 3) Janne Heide F 1669, 4) JIMMY NORDIN 1648, 5) Gaute Myklebust N 1639, 6) Jon Asgrimsson I 1590, 7) MARTIN GRAHN 1562, 8) Morten Zabel D 1483.
Diskus (b): 1) Gjöran Sörli N 5732, 2) Petri Hakala F 5591, 3) Gaute Myklebust N 4906, 4) Mikko Rönkkö F 4903, 5) TOBIAS MELIN 4791, 6) Torben Wolf D 4715, 7) Odinn B Thorsteinsson I 4566, -) JIMMY NORDIN X.
Slägga (b): 1) Samu-Petri Simo F 6606, 2) Mika Savimäki F 6574, 3) Torben Wolf D 6034, 4) JIM OLSSON 6018, 5) PETER ANDERSSON 5167, 6) Gjörn Sörli N 4955, 7) Vidar A Sagstad N 4823, 8) Morten Zabel D 4599.
Spjut (a): 1) Jon Asgrimsson I 6956, 2) Harri Haatainen F 6953, 3) Vesa Jäppinen F 6903, 4) Torben Wolf D 6553, 5) LASSE HAKA 6322, 6) Andreas Thorkildsen N 5659, 7) Knut H Sommerfeldt N 5579, 8) PASI MÄNTYLÄ 5426.
4x100m (a): 1) Finland (Tuomas Näsi, Tero Virjonen, Janne Mäkelä , Vinh Nghi Tran) 41.35, 2) Norge (Jan C Torvestad, Mariusz Musial, Christopher Martinsen, Martin Hjelseth) 41.65, 3) SVERIGE (LENNY MARTINEZ, DANIEL NUNEZ, FREDRIK EKLUND, OSCAR TIDBLOM) 41.74, 4) Danmark (Carsten Schmidt, Thor Torp, Hossein Asgari, Steffen Jörgensen) 42.83, 5) Island (Sveinn Thorarinsson, Sigurdur Karlsson, Arnar M Wilhjalmsson, Aron F Ludviksson) 43.02.
4x400m (b): 1) Norge (Jon A Sundland, Fredrik Paus, Martin Hjelseth, Lars E Saether) 3:16.1m, 2) SVERIGE (JACOB STAFSTEDT, FREDRIK KARLSSON, CHRISTER GÖRANSSON, MAGNUS NORBERG) 3:16.5m, 3) Finland (Juha Yli-Arvela, Andreas Uthardt, Antti Pirttimäki, Ville Salmi) 3:17.3m, 4) Danmark/Island (Carsten Schmidt, Olau Thomassen, Steffen Jörgensen, Aron F Ludviksson) 3:20.1m.

KVINNOR 20
Totalt: 1) Finland 211, 2) SVERIGE 178, 3) Norge 130, 4) Danmark/Island 104.
100m (a, 0.0): 1) Camilla Wirén F 12.18, 2) VERONICA FRANSSON 12.24, 3) Milla Ranta F 12.25, 4) Sofie Abildtrup D 12.30, 5) Asborg Aanstad N 12.38, 6) LENA BERNTSSON 12.39, 7) Gudny Eythorsdottir I 12.50, 8) Inger E Törre N 12.60.
200m (b, +1.5): 1) Susanna Rajamäki F 24.29, 2) ANDREA GEURTSEN 24.68, 3) BEATRICE DAHLGREN 24.72, 4) Camilla Wirén F 24.76, 5) Silja Ulfarsdottir I 24.84, 6) Asborg Aanstad N 25.13, 7) Mette Svarrer D 25.17, 8) Hege B Riise N 25.95.
400m (a): 1) NADJA PETERSEN 54.52, 2) BEATRICE DAHLGREN 55.65, 3) Silja Ulfarsdottir I 55.87, 4) Louise Sörensen D 55.95, 5) Milla Kelo F 56.81, 6) Asborg Aanstad N 57.01, 7) Terese Engström F 57.14, 8) Hege B Riise N 58.59.
800m (b): 1) CAROLINA NYLÉN 2:15.44, 2) Heidi Ruonala F 2:16.35, 3) Susanne Wigene N 2:16.37, 4) Linda Kalander F 2:16.79, 5) Camilla Madsen D 2:16.83, 6) ERICA MÅRTENSSON 2:17.50, 7) Ragnhild Kvarberg N 2:19.69, 8) Sarah Kofoed D 2:26.34.
1500m (a): 1) Ingvill Måkestad N 4:27.8m, 2) KRISTIN AHLEPIL 4:29.7m, 3) Susanne Wigene N 4:29.8m, 4) Johanna Risku F 4:31.6m, 5) ALEXANDRA LINDQUIST 4:34.0m, 6) Irina Koistinen F 4:44.8m, 7) Louise Brasen D 4:47.7m, 8) Trine Sierslev D 4:54.9m.
3000m (b): 1) Susanne Wigene N 9:29.48, 2) JESSICA CARLBERG 9:32.29, 3) SUSANNA WISTRÖM 10:04.13, 4) Pauliina Sormunen F 10:15.98, 5) Louise Brasen D 10:21.63, 6) Trine Sierslev D 10:35.06, 7) Eliisa Ahola F 10:40.15, -) Grete L Nygård N bröt.
100m häck (a, +0.5): 1) Hanna Korell F 13.6m, 2) Anja Rantanen F 14.0m, 3) JANA CAGIN 14.4m, 4) Hege Olsen N 14.5m, 5) ANNA JOHANSSON 14.6m, 6) Sigurlaug Nielsdottir I 14.8m, 7) Turid A Teigen N 14.9m, 8) Mette Svarrer D 15.0m.
400m häck (b): 1) NADJA PETERSEN 59.93, 2) Anja Rantanen F 61.53, 3) Lise Jensen N 61.63, 4) Kati Karhula F 62.07, 5) Dina Danekilde D 63.20, 6) Hege Olsen N 64.78, 7) Sigurlaug Nielsdottir I 66.87, 8) ERICA MÅRTENSSON 79.34.
Höjd (b): 1) Marianne Mattas F 177, 2) LENA JOHANSSON 174, 3) HANNA-MIA PERSSON 171, 4) Pia Lindroth F 171, 5) Mona Andreassen N 171, 6) Michala Hjarne D 160, 7) Elin Marvik N 160, 8) Gudbjörg L Bragadottir I 155.
Stav (b): 1) Vala Flosadottir I 400, 2) Birgitta Ivanoff F 350, 3) Soile Eronen F 350, 4) Monica B Grimsrud N 320, 5) Veronica Rönneberg N 300, 6) Karen M Kristoffersen D 280, 7) LINNEA ERIKSSON 280, 8) LENA BERNTSSON 240.
Längd (b): 1) Hanna Korell F 621/+1.6, 2) Susanna Rajamäki F 619/+1.9, 3) ERIKA PERSSON 592/+1.7, 4) Gudny Eythorsdottir I 590w/+2.3 (-), 5) VERONICA FRANSSON 572/+1.2, 6) Tanja Halhjem N 563w/+3.1 (555/+1.3), 7) Nina Osa N 552/-0.6, 8) Lotte Thiesen D 510/+0.9.
Tresteg (a): 1) MARIE ÅHLANDER 1246/+0.7, 2) Johanna Paija F 1242/+0.9, 3) Sanna-Kaisa Pakkanen F 1238/+2.0, 4) Trine Flensborg D 1201w/+2.5 (1196/+1.6), 5) Tanja Halhjem N 1179w/+2.1 (1150/+1.9), 6) Nina Osa N 1174/+0.9, 7) CAROLINE BRYLAND 1166/+2.0, 8) Lotte Thiesen D 1104w/+2.9 (1099/+1.2).
Kula (b): 1) Mari Wahlman F 1520, 2) CECILIA NILSSON 1430, 3) Grethe Kleggetveit N 1350, 4) Riitta Pelli F 1344, 5) KAJSA LINDSKOG  1268, 6) Eva S Schiöth D 1198, 7) Turid Teigen N 1151, 8) Maiken Greve D 1081.
Diskus (a): 1) Agnete Johansen N 4543, 2) Milla Kelo F 4430, 3) Pauliina Kairamaa F 4314, 4) Gudleif Hardardottir 3887, 5) ERIKA ANDERSSON 3754, 6) Nina Kristiansen D 3701, 7) KAJSA LINDSKOG 3594, 8) Eva Danielsen N 3059.
Slägga (a): 1) CECILIA NILSSON 5816, 2) Katja Raitio F 4720, 3) Eva Danielsen N 4673, 4) Maiken Greve D 4651, 5) Marjaana Rekikoski F 4486, 6) Signe Stige N 4458, 7) ERIKA ANDERSSON 4250, 8) Gudleif Hardardottir 4135.
Spjut (b): 1) Veera Oksanen F 5792, 2) Linda Lindqvist F 5636, 3) Laila Bergskås N 5402, 4) ANNIKA PETERSSON 5205, 5) Line Svarstad N 4549, 6) JENNIE NIESEL 4515, 7) Signe Bech D 3843, 8) Audur A Bjarnardottir I 3715.
4x100m (a): 1) Finland (Camilla Wirén, Milla Ranta, Susanna Rajamäki, Niina Pesola) 46.5m, 2) Danmark (Sofie Abildtrup, Mette Svarrer, Louise Sörensen, Michala Bluhm) 47.2m, 3) SVERIGE (VERONICA FRANSSON, ANDREA GEURTSEN, LINDA STORKULL, LENA BERNTSSON) 47.7m, 4) Island (Gudny Eythorsdottir, Silja Ulfarsdottir, Sigurlaug Nielsdottir, Anna F Arnadottir) 47.8m, 5) Norge (Asborg Aanstad, Hege Olsen, Tanja Halhjem, Inger E Törre) 47.8m.
4x400m (b): 1) SVERIGE (BEATRICE DAHLGREN, CAROLINA NYLÉN, ANDREA GEURTSEN, NADJA PETERSEN) 3:43.95, 2) Finland (Terese Engström, Saara Nikkola, Milla Kelo, Anja Rantanen) 3:47.25, 3) Norge (Hege B Riise, Ingvill Måkestad, Lise Jensen, Ingrid Sture) 3:48.11, 4) Danmark/Island (Sofie Abildtrup, Louise Sörensen, Silja Ulfarsdottir, Ylfa Jonsdottir) 3:48.24. 

 

NORDISK 22-ÅRSLANDSKAMP
EURAJOKI, FIN 18-19.7

MÄN 22
Totalt:
 1) Finland 144, 2) SVERIGE 141, 3) Norge 107.
100m (a, +1.7): 1) John Ertzgaard N 10.55, 2) Thomas M Olsen N 10.71, 3) Kim Meller F 10.76, 4) NIKLAS SJÖSTRAND 10.78, 5) Teemu Tapper F 10.84, 6) NICLAS BROSTRÖM 10.96, 7) Sveinn Thorarinsson I 11.11, 8) Stefan Schmidt D 11.13.
200m (b, -1.3): 1) John Ertzgaard N 21.62, 2) NIKLAS SJÖSTRAND 22.03, 3) Kim Meller F 22.13, 4) Erik Kringeland N 22.27, 5) Harri Penttinen F 22.28, 6) KLAS RINGDAHL 22.32, 7) Stefan Schmidt D 22.94
400m (a): 1) JIMISOLA LAURSEN 46.91, 2) JOHAN LANNEFORS 47.10, 3) Jon A Sundland N 48.15, 4) Teemu Flinck F 48.47, 5) Tero Inttilä F 48.63, 6) Roald Bergheim N 48.66, 7) Stefan Schmidt D 48.76.
800m (b): 1) Jouni Haatainen F 1:50.78, 2) Kjetil Hodnekvam N 1:50.95, 3) FREDRIK KJELLBERG 1:51.70, 4) Antti Vasala F 1:52.02, 5) Jon A Sundland N 1:52.51, 6) GÖRAN OLOFSSON 1:52.81, 7) Björn Margeirsson I 1:56.83.
1500m (a): 1) Juha Kukkamo F 3:49.50, 2) MATTIAS NORLING 3:50.44, 3) FREDRIK KJELLBERG 3:51.36, 4) Marius Bakken N 3:52.64, 5) Ari Sarja F 3:55.24, 6) Vegard Imsland N 3:55.89, 7) Björn Margeirsson I 4:03.88.
5000m (b): 1) Janne Holmén F 14:12.21, 2) JOAKIM JOHANSSON 14:17.49, 3) Kenneth S Svendsen N 14:30.74, 4) Jussi Virtanen F 14:49.52, 5) Sveinn Margeirsson I 15:03.67, 6) TOBIAS LUNDVALL 15:05.86, 7) Danny Lajer D 15:17.55, 8) Kristian Jarnung N 15:39.75.
3000mH (a): 1) AHMED MOHAMED 9:02.11, 2) Kjetil Ramstad N 9:05.52, 3) Iver K Arnesen N 9:12.42, 4) PER JACOBSEN 9:16.08, 5) Petri Kykyri F 9:20.83, 6) Markus Palokangas F 9:44.18. Utom landskampen: Tuomo Lehtinen F 8:49.72.
110mH (a, -2.0): 1) ROBERT KRONBERG 13.94, 2) HENRIK ÖGREN 14.36, 3) Kenneth Halhjem N 14.41, 4) Kim Lesch F 14.65, 5) Matti Niemi F 14.72, 6) Birger Hermansen N 14.90.
400mH (b): 1) Atle McAdam N 51.30, 2) PETER ANDERSSON 51.37, 3) Kalle-Pekka Tiihonen F 52.99, 4) Sveinn Thorarinsson I 53.64, 5) NICLAS ANDERSSON 54.08, 6) Juha Lehto F 54.84, 7) Kristian Fagerland N 56.11.
Höjd (a): 1) STEFAN HOLM 233, 2) Oskari Frösen F 227, 3) Ville Vepsäläinen F 215, 4) Vegard Hansen N 209, 5) FREDRIK EURENIUS 206, 6) Anders Falkum N 203.
Stav (b): 1) PATRIK KRISTIANSSON 550, 2) Jani Sörensen F 500, 3) MIKAEL TAPIO 500, 4) Toni Latvala F 480, 5) Kjetil Rönneberg N 480.
Längd (a): 1) PETER HÄGGSTRÖM 790/+1.4, 2) ROBERT FÄLT 727/-0.5, 3) Arjan Bos N 719w/+3.4 (717/-0.6), 4) Finn T Johnsen N 714/+0.5, 5) Robert Strandvall F 713/+0.8, 6) Petteri Laitinen F 688/-1.2.
Tresteg (b): 1) Jani Parkkinen F 1590/-0.4, 2) Marko Siurua F 1574w/+3.9 (1510/-1.8), 3) HENRIK SAHLSTRÖM 1547/-0.1, 4) Lars E Saeter N 1440/+1.8, 5) Håvard Skjerven N 1436/+1.9, 6) STEFAN SVENSSON 1407/+0.5.
Kula (a): 1) Jarkko Haukijärvi F 1831, 2) Jani Illikainen F 1818, 3) HÅKAN ANDERSSON 1772, 4) Gjöran Sörli N 1737, 5) Joachim B Olsen D 1715, 6) Gaute Myklebust N 1505, 7) PATRIK JOHANSSON 1418.
Diskus (a): 1) Magnus A Hallgrimsson I 5621, 2) Gjöran Sörli N 5369, 3) Juha Lahdenranta F 5318, 4) Markku Konttinen F 5130, 5) Dariusz Slowik D 5103, 6) Gaute Myklebust N 5031, 7) FREDRIK ÖSTLIN 4719, 8) PATRIK JOHANSSON 4698.
Slägga (b): 1) Mikko Dannbäck F 6869, 2) Janne Vartia F 6634, 3) SVANTE SÖDERLUND 6193, 4) Björn E Pettersen N 5876, 5) Knut Vikne N 5769, 6) PETER LINDSTÅHL 5744.
Spjut (b): 1) Teemu Pasanen F 7301, 2) DANIEL GUSTAFSSON 7152, 3) Hannu Virta F 7034, 4) DANIEL RAGNVALDSSON 6925, 5) Sigmar Vilhjalmsson I 6786, 6) Paul A Solberg N 5679, 7) Geir Dahl N 5584.
4x100m (a): 1) SVERIGE (NICLAS BROSTRÖM, NIKLAS SJÖSTRAND, PETER HÄGGSTRÖM, ROBERT KRONBERG) 40.48, 2) Finland (Teemu Tapper, Kim Meller, Harri Penttinen, Kim Lesch) 40.93, -) Norge diskv.
4x400m (b): 1) SVERIGE (RUBEN NORLIN, PETER ANDERSSON, JOHAN LANNEFORS, JIMISOLA LAURSEN) 3:09.65, 2) FIN (Tero Inttilä, Teemu Flinck, Jouni Haatainen, Juha Kukkamo) 3:12.26. 3) Norge (Kristian Fagerland, Roald Bergheim, Atle McAdam, Kjetil Hodnekvam) 3:12.59.

KVINNOR 22
Totalt: 1) Finland 139, 2) SVERIGE 119, 3) Norge 114.
100m (a, +1.9): 1) Ann H Rinden N 11.81, 2) Tanja Keränen F 11.92, 3) KERSTIN DALFORS 11.93, 4) VICTORIA GUNNARSSON 12.04, 5) Cecilie Ringvold N 12.11, 6) Hanna Häkkinen F 12.26, 7) Sunna Gestsdottir I 12.37.
200m (b, -0.1): 1) Ann H Rinden N 24.39, 2) SOFI HILDENBORG 24.60, 3) Tanja Keränen F 25.13, 4) VICTORIA GUNNARSSON 25.18, 5) Sunna Gestsdottir I 25.63, 6) Cecilie Ringvold N 25.64, 7) Annemari Oinonen F 25.70.
400m (a): 1) Ann H Rinden N 54.92, 2) PIA WELIN 56.16, 3) CHARLOTTE THUNÉ 56.36, 4) Annika Kumlin F 56.85, 5) Asborg Aanstad N 57.58, 6) Crista Kuusisaari F 58.67.
800m (b): 1) Rikke Rönholt D 2:08.03, 2) Tytti Reho F 2:09.15, 3) Erika Tapio F 2:09.64, 4) THERESE AHLEPIL 2:11.30, 5) Ragnhild Kvarberg N 2:13.96, 6) LOUISE WENNGREN 2:15.13, 7) Kristin Roset N 2:17.80.
1500m (a): 1) Ingvill Måkestad N 4:21.44, 2) Petrine Holm D 4:22.02, 3) Susanne Wigene N 4:26.25, 4) Minna Haronoja F 4:30.16, 5) Hanna Okkonen F 4:31.30, 6) LINDA STRÖM 4:31.95, 7) EMMA LINDBLOM 4:39.01.
5000m (b): 1) Susanne Wigene N 16:26.47, 2) JENNY FRAMME 16:28.30, 3) KARIN ERNSTRÖM 16:37.43, 4) Fride Vullum N 17:30.26, 5) Jaana Heiskanen F 17:37.03, 6) Tanja Maimonen F 17:50.14.
100mH (a, -0.8): 1) Johanna Halkoaho F 13.60, 2) Hanna Pennanen F 13.89, 3) KARIN JÖNSSON 14.12, 4) Joanna Buciarska D 14.31, 5) KATARINA SVENSSON 14.42, 6) Rannveig Kvalvik N 14.67, 7) Eli T Sommerfeldt N 14.90.
400mH (b): 1) Annika Kumlin F 60.39, 2) KATARINA SVENSSON 60.53, 3) Lise Jensen N 61.09, 4) ANNA NYSTRÖM 61.69, 5) Crista Kuusisaari F 62.35, 6) Hege Olsen N 62.80.
Höjd (b): 1) EMELIE FÄRDIGH 182, 2) Annu Montell F 176, 3) Mona Andreassen N 173, 4) Katja Vainikainen F 170, 5) LINDA ERIKSSON 160, 6) Rannveig Kvalvik N 160.
Stav (a): 1) Thorey E Elisdottir I 420, 2) ANNIKA BERNTSSON 350, 3) Hanna Palamaa F 340, 4) SANDRA RIBBA 320, 5) Charlotte Granlund N 300, 6) Joanna Riihimäki F 300, 7) Veronica Rönneberg N 290.
Längd (b): 1) CAMILLA JOHANSSON 665w/+3.0 (640/+1.2), 2) Johanna Halkoaho 655/-0.8, 3) Cecilie Rise N 600/-0.7, 4) Niina Saarman F 597/+1.7, 5) ANNA GÖRANSDOTTER-NILSSON 564/-1.0, 6) Eli T Sommerfeldt N 559/+0.5.
Tresteg (a): 1) Cecilie Rise N 1319w/+2.5 (1285/0.0), 2) Hanna Pennanen F 1305/-1.2, 3) Saija Miettunen F 1281/+0.3, 4) Line Fiskerstrand N 1238/+1.3, 5) ANNA GÖRANSDOTTER-NILSSON 1230w/+2.3 (1221/-0.7), 6) MALIN LARSSON 1229/+1.3.
Kula (a): 1) HELENA ENGMAN 1456, 2) Katja Tenhonen F 1428, 3) CATARINA ANDERSSON 1422, 4) Gunn T Johannesen N 1398, 5) Charlotte Wåhlin D 1374, 6) Anita Hietalahti F 1274, 7) Grethe Kleggetveit N 1261.
Diskus (b): 1) Tiina Kankaanpää F 5958, 2) Katja Tenhonen F 5395, 3) Grethe Etholm N 5057, 4) Karin Vikne N 4876, 5) LENA BJÖRK 4768, 6) MARIA PETTERSSON 4636, 7) Hanna L Olafsdottir I 4118. Utom landskampen: Anita Hietalahti F 5249.
Slägga (a): 1) Charlotte Wåhlin D 5273, 2) Maria Airaksinen F 4904, 3) Kirsi Koro F 4890, 4) LINDA ANDREASSON 4791, 5) Eva Danielsen N 4746, 6) Signe Stige N 4635, 7) HELENA ENGMAN 4485.
Spjut (a): 1) Taina Uppa F 6101, 2) Kirsi Ahonen F 5709, 3) Laila Bergskås N 5093, 4) Halldora Jonasdottir I 5023, 5) Christina Schwerin D 4880, 6) Grethe Kleggetveit N 4269, 7) LINDA ANDREASSON 4075, 8) ANNA JANSSON 4015.
4x100m (a): 1) SVERIGE (KERSTIN DALFORS, SOFI HILDENBORG, VICTORIA GUNNARSSON, KARIN JÖNSSON) 46.11, 2) Finland (Hanna Häkkinen, Tanja Keränen, Annamari Oinonen, Johanna Halkoaho) 46.79, 3) Norge (Inger E Törre, Cecilie Ringvold, Asborg Aanstad, Hege Olsen) 47.23.
4x400m (b): 1) Norge (Lise Jensen, Asborg Aanstad, Ingvill Måkestad, Ann H Rinden) 3:43.82, 2) SVERIGE (CHARLOTTE THUNÉ, ANNA NYSTRÖM, KATARINA SVENSSON, PIA WELIN) 3:44.97, 3) Finland (Hanna Häkkinen, Annika Kumlin, Crista Kuusisaari, Erika Tapio) 3:55.63.

 

 

EUROPACUPEN MÅNGKAMP

MÄN
Tallinn, EST 4-5 juli
Totalt: 1) CZE 23.974, 2) NED 23.879, 3) FRA 23.669, 4) HUN 23.540, 5) SUI 23.429, 6) GER 22.941, 7) SVERIGE 20.748, -) EST bröt.
Individuellt: 1) Erki Nool EST 8.628 (10.62  758  1454   195  47.49  14.53w  4255  560  6741  4:37.09), 2) Roman Sebrle CZE 8.589 (10.73  803  1543  207  49.56  14.12w   4580  480  6508  4:40.94), 3) Jack Rosendaal NED 8.269 (11.16   727W  1371  207  49.98  14.53  4367  490  6782   4:23.41), 4) Wilfrid Boulineau FRA 8.114 (10.95  740  1304  207   49.58  14.61w  4277  470  6072  4:25.60), 5) Attila Zsivotzky HUN 8.103 (11.25  703  1394  222  49.37  15.26   4661  450  6049  4:25.86), 6) Philipp Huber SUI 7.931 (11.05   736  1385  186  48.58  14.74w  4145  480  5681   4:23.50), 7) Rolf Schläfli SUI 7.885, 8) Zsolt Kürtösi HUN 7.883, ) Pierre Salamand FRA 7.872, 10) Marcel Dost NED 7.839, 11) Bart Bennema NED 7.771, 12) Jiri Ryba CZE 7.728, ... 23) CHRISTER HOLGER 7.136 (11.18/+1.9  695/+1.5  1259  189   50.68  15.42/+1.5  3900  450  4717  4:47.72), ... 26) PATRIK SANDBERG 6.904 (11.31/+1.2  708/+0.4  1448  186  51.55   15.81/+2.0  4443  420  4537  5:31.05), 27) MICHAEL HOFFER 6.708 (11.16/+1.1  743/+2.0  1414  201  50.03  14.41/+1.5  4087   X  5282  5:36.45), ... 29) URBAN GUSTAFSSON 6.336 (11.09/+1.4   707/+0.8  1173  207  51.66  14.67w/+2.8  3382  X   4383  5:03.66).

KVINNOR
Bressanone, ITA 4-5 juli
Totalt:
 1) ITA 17.869, 2) CZE 17.415, 3) GBR 16.905, 4) SVERIGE 15.908, 5) BEL 15.535, 6) LAT 15.519, 7) AUT 14.751.
Individuellt: 1) Gertrud Bacher ITA 6.091 (13.84  178   1239  24.44  593  4211  2:09.30), 2) Karin Periginelli ITA 6.008 (14.07  175  1261  25.05  606  4341  2:11.79), 3) Katerina Nekolna CZE 5.941 (13.88  175  1352  24.62  563w  4305   2:15.79), 4) Inna Michailova CZE 5.796 (13.89  175  1261  25.22   578  4220  2:19.99), 5) Deboarah Feltrin ITA 5.770 (14.31  175   1217  25.96  577  4699  2:17.05), 6) Kerry Jury GBR 5.686 (13.99  172  1152  24.33  587  3656  2:18.97), 7) Jana Kleckova CZE 5.678, 8) Silvia Dalla Piana ITA 5.664, 9) Clova Court GBR 5.656, 10) Annelis De Meester BEL 5.642, 11) MARIA RICHTNÉR 5.572 (13.95/+0.1  163  1272   25.74/+1.6  570/+1.1  4006  2:17.33), 12) Pauline Richards GBR 5.563, ... 19) PETRA EKLUND 5.243 (14.10/+1.7  148  1054  24.59/+1.0   597/+1.2  2930  2:15.44), 20) KARIN FUNKE 5.093 (14.73/+0.7  154   1085  25.33/+1.0  554/+1.5  3618  2:21.70), ... -) ANNA WIKLUND bröt (14.47/+0.5  163  1362).

 

EUROPACUPEN

Malmö/S 6-7 juni
MÄN
Totalt:
 1) POL (P) 125.5, 2) SVERIGE 106.5, 3) NOR (No) 97.5, 4) NED (Ne) 96.5, 5) BLR (Br) 86, 6) BEL (Be) 74, 7) LAT (L) 70, 8) DEN (D) 63.
100m (a, -1.3): Marcin Krzywanski P 10.44, Patrick van Balkom Ne 10.52, Patrick Stevens Be 10.54, PATRIK LÖVGREN 10.61, Benjamin Hecht D 10.67, Geir Moen No 10.74, Leonid Safronnikov Br 10.86, Aleksandrs Titovs L 11.17, extra (b, -1.6): Piotr Balcerzak P 10.61, Sven Pieters Be 10.72, Erlend Saeterstöl No 10.78, Jurij Rydevskij Br 10.88, Christian Trajkowski D 10.97.
200m (b, -0.5): Patrick van Balkom Ne 20.76, Marcin Urbas P 20.78, Erik Wymeersch Be 21.11, Geir Moen No 21.20, Benjamin Hecht D 21.32, MATTIAS SUNNEBORN 21.37, Dmitrij Kotenkov Br 21.63, Inguns Sviklins L 21.81.
400m (a): Piotr Haczek P 46.18, JIMISOLA LAURSEN 47.03, Frederic Masson Be 47.35, Inguns Sviklins L 47.44, Sergej Kozlov Br 47.46, Miguel Lopes Ne 47.83, Frank Fiske No 47.92, Thomas Grönnemark D 49.14.
800m (b): Vebjörn Rodal No 1:45.76, Pawel Czapiewski P 1:46.76, Einars Tupuritis L 1:46.86, Ivan Komar Br 1:46.89, Tim Rogge Be 1:46.91, Bram Som Ne 1:49.18, URBAN JOHANSSON 1:49.86, Jacob Gliese D 1:50.77.
1500m (a): Gert-Jan Liefers Ne 3:48.14, Leszek Zblewski P 3:49.90, JÖRGEN ZAKI 3:50.04, Wouter van den Broeck Be 3:50.70, Aleksandr Lukotjenko Br 3:51.20, Paw Nielsen D 3:52.38, Björn A Böhleng No 3:54.34, Viktors Lacis L 3:58.38.
3000m (a): Jim Svenöy No 8:02.57, Sander Schutgens Ne 8:06.33, Mohamed Mourhit Be 8:11.00, Dennis Jensen D 8:11.41, AHMED MOHAMED 8:13.45, Leszek Lewandowski P 8:19.56, Martins Alksnis L 8:23.40, Sergej Dubina Br 8:37.86.
5000m (b): Martin Lauret Ne 13:49.73, CLAES NYBERG 13:49.98, Carsten Jörgensen D 13:52.39, Vladimir Tontjinskij Br 14:24.90, Eryk Szostak P 14:27.19, Öyvind Fretheim No 14:38.29, Alexandrs Prokopcuks L 14:47.41, Tom Compernolle Be 14:59.04.

3000mH (b): Jim Svenöy No 8:32.24, Rafal Wojcik P 8:38.85, Casper Vroemen Ne 8:41.75, HENRIK SKOOG 8:47.64, Martins Alksnis L 8:52.29, Vasilij Omeljusik Br 8:54.26, Poul Grenaa D 9:09.72, Maarten Vergote Be 9:22.94.
110mH (b, -1.4): Stanislavs Olijars L 13.58, Krzysztof Mehlich P 13.78, ROBERT KRONBERG 13.84, Jonathan Nsenga Be 13.88, Gaute Gundersen N 13.95, Anders Saekmose D 14.18, Igor Marinin Br 14.63, Robin Korving Ne diskv (2 tjuvstarter).
400mH (a): Egils Tebelis L 50.59, NIKLAS WALLENLIND 50.65, Bartosz Gruman P 50.79, Feek Wilkens Ne 51.54, Frank Asselman Be 53.35, Henrik Vincentzen D 55.08, Leonid Vertjinin Br 56.58, Atle McAdam No 58.31.
Höjd (a): Steinar Hoen No 224, Artur Partyka P 221, STEFAN HOLM & Wilbert Pennings Ne 218, Andrej Sankovitj Br 214, Martin Gaertner De 200, Alvis Erglis L 200, Alan de Nayer Be 200.
Stav (b): Martin Voss D 555, Chris Tamminga Ne 555, PATRIK KRISTIANSSON 545, Aleksandrs Matusevics L 535, Igor Kravtsov Br 535, Trond Barthel No & Krzysztof Kusiak P 520, Peter Moreels Be 505.
Längd (a): Aleksandr Glovatskij Br 814w/+3.3 (-), Grzegorz Marciniszyn P 789/+1.5, Göran Moen No 775w/+4.2 (-), Erik Nijs Be 757w/+2.7 (754/+2.0), MATHIAS LAGESKOG 753w/+3.5 (-), Marc van der Worp Ned 753w/+3.5 (-), Andrejs Tolstiks L 742w/+2.5 (734/+1.0), Brian Predstrup D 734w/+2.7 (-).
Tresteg (b): Maris Bruziks L 1688w/+2.2 (1613/+0.9), Ketill Hanstveit No 1688/+1.9, Jacek Kazimierowski P 1659/+1.6, Viktor Sazankov Br 1642w/+2.4 (1524/+0.9), LARS HEDMAN 1623/+1.4, Jesper Riege D 1603/+2.0, Bas de Vos Ne 1541/+0.3, Steven Israel Be 1506/+0.2.
Kula (a): Kjell O Hauge No 2007, Andrej Michnevitj Br 1929, Miroslaw Dec P 1801, ANDREAS GUSTAFSSON 1778, Joachim B Olsen D 1752, Erwin Simpelaar Ne 1680, Wim Blondeel Be 1666, Maris Petrasko L 1624.
Diskus (b): Leonid Tjerevko Br 5913, Mike van der Bilt Ne 5846, Andrzej Krawczyk P 5686, Einar Kr Tveitå No 5586, KRISTIAN PETTERSSON 5479, Jo van Daele Be 5477, Andris Smocs L 5043, Jan Cordius D 4973.
Slägga (a): Maciej Palyszko P 7530, PER KARLSSON 7477, Konstantin Astapkovitj Br 7455, Jan Bielecki D 7334, Frank van den Dool Ne 6424, Alexei Malachenko Be 6378, Björn E Pettersen No 5889, Andris Smocs L 2662.
Spjut (b): PATRIK BODÉN 8428, Vladimir Sasimovitj Br 7708, Pål A Fagernes No 7700, Rajmund Kolko P 7572, Marcis Strobinders L 7299, Richard Knudsen D 6763, Oscar Schermer Ne 6690, Johan Kloeck Be 6537.
4x100m (a): BEL (Jonathan Nsenga, Erik Wymeersch, Sven Pieters, Patrick Stevens) 39.71, NOR (Fernando Ramirez, Erlend Saeterstöl, John Ertzgaard, Geir Moen) 39.94, POL (Piotr Balcerzak, Dariusz Adamczyk, Marcin Krzywanski, Krzysztof Byzdra) 39.95, NED (Patrick van Balkom, Patrick Snoek, Dennis Tilburg, Pally de Leuw) 40.00, SVERIGE (PATRIK LÖVGREN, MATIAS GHANSAH, ANDERS HANSSON, PETER KARLSSON) 40.02, BLR (Aleksandr Sljunkov, Viktor Mjasnikov, Aleksandr Starovojtov, Jurij Rudevskij) 40.37, DEN (Benjamin Hecht, Christian Trajkovski, Thomas Grönnemark, Josva Jörgensen) 40.87, LAT (Aleksandrs Titovs, Guntis Peders, Edvins Krums, Stanislavs Olijars) 42.35.
4x400m (b): POL (Robert Mackowiak, Piotr Rysiukiewicz, Tomasz Czubak, Piotr Haczek) 3:02.82, SVERIGE (RIKARD RASMUSSON, BJÖRN ENGSTRÖM, NIKLAS WALLENLIND, JIMISOLA LAURSEN) 3:07.55, LAT (Egils Tebelis, Viktors Lacis, Einars Tupuritis, Inguns Sviklins) 3:07.98, BEL (Kjell Provost, Philippe Thieren, Franck Asselman, Frederic Masson) 3:07.98, BLR (Dmitrij Nesterenko, Aleksandr Trutsko, Leonid Vertjinin, Sergej Kozlov) 3:08.35, NED (Julien Hagen, Chiel Warners, Rowdy Midelkoop, Miguel Lopes) 3:08.95, NOR (Frank Fiske, Vebjörn Rodal, Atle McAdam, Per Ö Sola) 3:09.83, DEN (Thomas Grönnemark, Josva Jörgensen, Stefan Schmidt, Henrik Vincentsen) 3:14.80.

KVINNOR
Totalt: 1) POL (P) 117, 2) BLR (Br) 108, 3) FIN (F) 95, 4) SVERIGE 88, 5) NED (Ne) 78, 6) DEN (D) 69, 7) LAT (L) 68,  8) NOR (No) 58.
100m (a, -3.1): Natalia Safronnikova Br 11.69, ANNIKA AMUNDIN 11.93, Sanna Kyllönen F 11.97, Anna Leszczynska P 12.05, Christina Schnohr D 12.19, Annemarie Kramer Ne 12.20, Marit Birknes No 12.21, Anita Trumpe L 12.36, extra (b, -0.6): Natalia Sologub Br 11.67, Zuzanna Radecka P 11.93, Charlotta Vöcks Helsingborg 12.13, Lena Udd Hammarby 12.16, Heidi Hannula F 12.19, Judith Klopper Ne 12.25, Ndidi Onyeiki Ne 12.33, Inger E Törre No 12.56.
200m (b, -1.5): Natalia Safronnikova Br 23.52, Kinga Leszczynska P 23.64, Sanna Kyllönen F 23.97, Annemarie Kramer Ne 24.29, Lana Jekabsone L 24.34, ERICA JOHANSSON 24.55, Trine Bogner D 24.85, Ann H Rinden No 24.87.
400m (a): Ester Goossens Ne 51.35, Anna Kozak Br 52.81, Lana Jekabsone L 52.88, Aleksandra Pieluzek P 54.32, Rikke Rönholt D 54.34, MONICA LUNDGREN 54.61, Randi Nymoen No 54.98, Heidi Suomi F 55.35.
800m (a): Stella Jongmans Ne 2:02.21, MALIN EWERLÖF 2:02.43, Natalia Duchnova Br 2:02.59, Venla Saarelma F 2:05.63, Dorota Fiut P 2:06.96, Veslemöy Hausken No 2:07.68, Karen Gydesen D 2:08.50, Sanda Brakanska L 2:12.45.
1500m (b): Anna Jakubczak P 4:12.64, MARIA AKRAKA 4:13.51, Silvia Kruijer Ne 4:15.67, Veslemöy Hausken N 4:17.08, Marjo Venäläinen F 4:19.08, Olga Moroz Br 4:21.57, Jelena Celnova L 4:23.33, Heidi K Jensen D 4:31.77.
3000m (b): Annemari Sandell F 9:08.34, Dorte Vibjerg D 9:23.22, Hilde Hovdenak No 9:28.27, Inna Masjunas L 9:34.63, ÅSA HEDSTRÖM 9:38.24, Jelena Tolstygina Br 9:39.93, Justyna Bak P 9:59.08, Sandra Hofmans Ne 10:20.95.
5000m (a): Jelena Celnova L 15:30.76, Annemari Sandell F 15:30.79, Dorota Gruca P 15:41.57, Jelena Mazovka Br 15:51.37, Annemette Jensen D 16:10.43, JESSICA CARLBERG 16:10.61 Svenskt juniorrekord, Stine Larsen No 16:39.11, Annet Bezemer Ne 16:52.65.
100mH (b, -2.1): LUDMILA ENGQUIST 13.05, Anna Leszczynska P 13.44, Anita Trumpe L 13.74, Johanna Halkoaho F 14.00, Tamara Podretskaja Br 14.19, Ottelien Olsthoorn Ne 14.45, Mari Bjone No 14.60, Rikke Rönholt D 14.87.
400mH (a): Nelli Voronkova Br 57.72, Petra Söderström F 58.00, Rikke Rönholt D 58.93, Malgorzata Pskit P 58.98, Mari Bjone No 59.31, MONICA RYDÉN 59.74, Ieva Zunda L 60.29, Ne ej start.
Höjd (b): Donata Jancewicz P 190, Pia Zinck D 190, Hanne Haugland No 188, Tatiana Sjevtjik Br 188, MARIE NORRMAN 185, Marloes Lammerts Ne 174, Aiga Gulbe L 174, Kaisa Gustafsson F 170.
Stav (a): Monika Pyrek P 395, Marie B Rasmussen D 390, Teija Saari F 390, Monique de Wilt Ne 380, Galina Isatjenko Br 340, Elina Ringa L & Elin Dölör No & ANNIKA BERNTSSON 320.
Längd (b): ERICA JOHANSSON 685/+1.1 Svenskt rekord, Valentina Gotovska L 657/+2.0, Agata Karczmarek P 651w/+2.6 (644/+0.3), Sharon Jaklofsky Ne 649w/+2.3 (644/+1.3), Renata P Nielsen D 647/+1.2, Tiia Hautala F 617/+1.8, Cecile Rise N 589/+1.1, Larisa Kutjinskaja Br X.
Tresteg (a): Gundega Sproge L 1377w/+3.4 (1365/+1.1), Ilona Pazola P 1375/+1.3, Natalia Safronova Br 1372w/+2.5 (-), Natalia Kilpeläinen F 1345w/+4.2 (-), Dorthe Jensen D 1329/+1.4, MARIE ÅHLANDER 1300w/+4.3 (-), Nina Johannessen No 1288w/+2.9 (1278/+1.8), Annemarie Hendriks Ne 1263w/+4.1 (-).
Kula (b): Corrie de Bruin Ne 1852, Krystyna Danilczyk P 1807, Janina Koroltjik Br 1782, LINDA-MARIE MÅRTENSSON 1712, Katarina Sederholm No 1682, Anna Rauhala F 1595, Charlotte Wåhlin D 1316, Kristine Suharevska L 1302.
Diskus (a): ANNA SÖDERBERG 5973, Irina Jattjenko Br 5845, Marzena Zbrojewska P 5685, Jacqueline Goormachtigh Ned 5528, Tiina Kankaanpää F 5450, Mette Bergmann N 5264, Malda Lange L 4318,  Anette Bögh D X.
Slägga (b): Ljudmila Gubkina Br 6694, Sini Pöyry F 6052 Nordiskt juniorrekord, Agnieszka Pogroszewska P 5549, Charlotte Wåhlin D 5531, Renate Beunder Ne 5463, ANNA SÖDERBERG 5415, Unni M Lie No 5397, Dace Dzalbe L 3715.
Spjut (a): Trine Hattestad No 6696, Ewa Rybak P 6393, Mikaela Ingberg F 6298, Jette Jeppesen D 5828, Oksana Velittjko Br 5785, Ieva Skrastina L 5035, ANNIKA PETERSSON 4972, Karin Geertsma Ned 4747.
4x100m (a): BLR (Natalia Sologub, Tatina Baratjko, Jekaterina Stankevitj, Margarita Moltjan) 44.51, POL (Marzena Pawlak, Irena Sznajder, Agnieszka Rysiukiewicz, Kinga Leszczynska) 44.67, FIN (Anu Pirttimaa, Johanna Manninen, Heidi Hannula, Sanna Kyllönen) 44.94, SVERIGE (VICTORIA GUNNARSSON, ERICA JOHANSSON, LENA UDD, ANNIKA AMUNDIN) 44.99, NED (Annemarie Kramer, Mami Awuha-Asante, Angelique Smit, Judith Klopper) 45.27, LAT (Jelena Savilova, Valentina Gotovska, Alina Novikova, Anita Trumpe) 45.92, DEN (Sofie Abildtrup, Trine Bogner, Christina Schnohr, Mette Svarrer) 46.41, NOR (Inger E Törre, Marit N Birknes, Ann H Rinden, Randi Nymoen) 46.59.
4x400m (b): BLR (Natalia Sologub, Anna Kozak, Nelli Voronkova, Natalia Duchnova) 3:33.62, NED (Nanette Karenbeld, Stella Jongmans, Angelique Smit, Ester Goossens) 3:34.59, POL (Aleksandra Pieluszek, Alexandra Doreri, Malgorzata Pskit, Inga Tarnawska) 3:35.19, FIN (Heidi Suomi, Marika Engdal, Pirpa Menonen, Petra Söderström) 3:38.70, LAT (Alina Novikova, Anna Anfinogeltova, Ieva Zunda, Lana Jekabsone) 3:38.89, SVERIGE (NADJA PETERSEN, BEATRICE DAHLGREN, MARIKA JOHANSSON, MONICA LUNDGREN) 3:39.52, DEN (Rikke Rönholt, Christina Schnohr, Sofie Abildtrup, Lisbeth Nielsen) 3:40.83, NOR (Randi Nymoen, Mari Bjone, Ann H Rinden, Lise M Jensen) 3:41.20.
 

 

MÅNGKAMPSLANDSKAMP

Gävle 6-7 juni
MÄN
Lag:
 1) SVERIGE 27.011, 2) EST (E) 26.852, 3) FIN (F) 14.513.
Individuellt: 1) CHRISTER HOLGER 7.569 (11.18/+1.6  689/+1.6  1333  197  50.55  15.00/+0.3  3809  454  5642   4:25.22), 2) Aki Heikkinen F 7.359 (11.57/+1.2  684w/+3.7 (629/+0.5)  1301  182  51.12  15.73/+0.8  3909  474  6267  4:28.98), 3) Kristjan Rahnu E 7.335 (11.07/+1.6   691w/+2.2 (-)  1369  197  51.14  15.18/+0.8  4673  414  5868  5:20.94), 4) PATRIK SANDBERG 7.279 (11.23/+1.6   711/+1.4  1473  191  51.68  15.75/+0.2   4386  444  4909  4:57.80), 5) Jaakko Ojaniemi F 7.154 (11.11/+1.6   727/+0.5  1304  197  50.80  15.68/+0.8  3262  374   6046  4:46.45), 6) Indrek Turi E 6.727 (11.58/+1.2  666/+1.8  1033  194  52.56  15.55/+0.8  2868  424  5725  4:37.22), 7) Sven Simuste E 6.711 (11.66/+1.6  675w/+2.4  1317  185  51.64   16.37/+0.3  3588  404  5332  4:51.59), 8) PATRIK ANDERSSON 6.206 (11.26/+1.6  695w/+2.4 (675/+1.1)  1506  191  53.01   15.45/+0.3  3805  X  5358  5:42.53), 9) Olavi Paavo E 6.079 (11.83/+1.2  700w/+3.6 (679/+1.5)  1102  203   59.49  15.99/+0.2   3767  394  4260  5:42.76), 10) RAJNE SVENSSOHN 5.957 (11.60/+1.2  654/+1.2  1287  182  54.38  15.52/+0.2  3776   404  4780  X), 11) Mati Lilliallik E 5.842 (11.62/+1.6  679/+1.4  1476  185  55.37  16.57/+0.2  3910  X  5034   5:27.55), -) Mikko Valle F bröt (11.27/+1.6  682w/+2.6 (-)  1392  188  53.33  17.24/+0.3), -) Jarkko Finni F bröt (11.36/+1.6  722/+0.8  1357  182  53.82), -) MICHAEL HOFFER bröt (11.21/+1.6  720/+1.8  1364  200), -) Asko Kilpeläinen F bröt (11.38/+1.2  707/+1.9  1147).
Utom landskampen: Urban Gustafsson Upsala 7.129 (10.84w/+2.3   709w/+2.7 (-)  1228  203  50.91  14.67/+0.8  3088  424   4302  4:48.54), Karl Bertrandt Hässelby 6.746b (11.28w/+2.3  636/+2.0  1242  182  51.68  16.0m/+0.8  3815  394  5373   4:38.79), Per Nordlund Upsala bröt (10.98w/+2.3  719w/+2.3 (716/+1.5)  1070  203  51.74  15.6m/+0.8  X)),  David Reidhav Heleneholm bröt (11.82w/+2.3  622w/+3.3 (619/+0.1)  1346  179  53.02   15.8m/+0.8  X  X  5506), Patrik Melin Gefle bröt (11.31w/+2.3  X  X  188   54.66  15.17/+0.8  4239  424  X).
KVINNOR
Lag: 1) FIN (F) 16.948, 2) SVERIGE 15.874, 3) EST (E) 14.289.
Individuellt: 1) Piia Peltosaari F 5.725 (14.43/+1.3  173   1294  24.84w/+2.3  581/+2.0  4150  2:21.50), 2) Tina Rättyä F 5.661 (14.29/+1.2  167  1316   26.08/+1.7  584w/+2.4 (578/+0.9)   4409  2:19.54), 3) Susanna Rajamäki F 5.562 (14.86/+1.3  167   1387  24.69w/+2.3  591/+0.9  3605  2:24.01), 4) Anu Montell F 5.542 (14.12/+1.2  173  1232   25.83/+1.7  576/+1.3  3918  2:24.20), 5) Marja Kangaspusu F 5.445 (15.25/+1.6  170  1256   26.58/+0.2   571w/+2.5 (563/+1.9)  4864  2:26.33), 6) MARIA RICHTNÉR 5.429 (14.06/+1.2  158  1301   25.98w/+2.3  556/+1.1  4084   2:20.28), 7) KARIN FUNKE 5.340 (14.43/+1.3  161  1165   25.42/+1.7   590/+1.9  3736  2:25.40), 8) Marge Salgujöe E 5.167 (14.39/+1.2  167  1115   25.76w/+2.3  555/+1.9  3345  2:25.88), 9) MALIN SVENSSON 5.105  (15.05/+1.6  170  1181   26.01/+0.2  521/+1.6   3692  2:25.95), 10) Maret Komarova E 4.783 (15.38/+1.3  170  1086   26.55/+1.7  513/+1.9  3735  2:38.65), 11) Jaanika Teesar E 4.339 (16.28/+1.6  155  1078   29.30/+0.2  487w/+2.3 (472/+1.1)  3617   2:25.50),  -) Kelly Kvarnström E bröt (15.72/+1.3  161  1052   26.67/+1.7  557/+1.2), -) ANNA WIKLUND bröt (14.33/+1.2  164  1392   25.54w/+2.3).
Utom landskampen: Åsa Hallström IF Göta bröt (14.55/+1.6  170   1291  26.23/+0.2).