Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Långlopp - 1998

 

VALLENTUNA 31.12 (Nyårsloppet) - Till fullständiga resultat
M 4 km: Magnus Bergman Enhörna 12:01, Niklas Österberg Rånäs 12:20, Peter Öhman Spårvägen 12:32, Andreas Ahl Hässelby 12:33, Ulf Olsson Hässelby 12:42, Henrik Ståhlberg Tureberg 12:50, John Laselle 79 Tureberg 12:57.
K 4 km: Ingela Gahne Hässelby 14:43, Seeta Dageryd Flemingsberg 15:02.

UDDEVALLA 31.12 (Sylvesterloppet)
M 9.7 km: 
Erik Framme Hälle 32:19, Nicolaus Fager Mölndal 32:31, Ahmed Mohamed Hälle 32:36.
K 9.7 km: Jenny Framme Hälle 36:41.

KARLSTAD 31.12 (Sylvesterloppet) - Till fullständiga resultat
M 8.6 km: Claes Nyberg IF Göta 25:43, Stefan Wagnsson Rånäs 26:20, Steven Hale IF Göta 26:57, Nick Barrable IF Göta (?) 27:05, Anders Nilsson IF Göta 27:08.
K 8.6 km: Ann-Charlotte Carlsson Filipstad 30:53, Karin Lindberg IF Göta 31:19.

VISBY 12.12 (Lucialoppet)
M 10.6 km:
 Ulf Olsson Hässelby 34:11, Anders Edgren Enhörna 34:51, Pekka Anderman Flemingsberg 34:57.
K 10.6 km: Ingela Gahne Hässelby 41:07.

STOCKHOLM 28.11 (Snömilen) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Erik Sjöqvist Enhörna 30:53, Toby Tanser Spårvägen 31:25, Rikard Hedelin IFK Umeå 31:33, Anders Hemmyr SIF Skellefteå 31:47, Kent Clefberg Hässelby 32:02.
K 10 km: Ingela Gahne Hässelby 37:42.

GÖTEBORG 25.10 (Finalloppet)
M 18 km: 
Mustafa Mohamed 79 Hälle 1:01:52, Jonas Hagelin Mölndal 1:02:52, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 1:03:30, Erik Framme Hälle 1:03:31, Frederick Karlsson IK Sisu 1:03:55, Joakim Johansson Hälle 1:06:03.
M22 8.8 km: Tobias Lundvall Sävedalen 28.36, Fredrik Lundqvist IK Sisu 28:42, Erik Petersson 80 Mölndal 28:45.
K 18 km: Jessica Bolgerth Örgryte 1:16.35.
K 8.8 km: Heléne Willix KA1 31:41, Midde Hamrin Hässelby 31:46, Maria Elofsson Granan 32:54, Marianne Lundberg SOK Sisu 33:18.

SVEDALA 25.10 (Yddingen Runt) - Till fullständiga resultat
M 12 km: Mattias Persson Spårvägen 37:09, Göran Axelsson Malmö 37:51, Bengt Mattsson Göingarna 38:21.
K 12 km: Ann Bettner Malmö 44:42.

SKÖVDE 25.10 (Billingehusloppet)
M 10.5 km:
 Mustafa Mohamed 79 Hälle 34:43, Mehmet Abbeholm IF Göta 35:31.
K 10.5 km: Heléne Willix KA1 39:02, Maria Elofsson Granan 40:09, Ann-Charlotte Carlsson Filipstad 40:35, Marianne Lundberg SOK Sisu 41:03, Jessica Bolgerth Örgryte 41:07, Maria Pettersson Njudung 41:24, Seeta Dageryd Flemingsberg 42:44, Jutta Pedersen Enhörna 43:35.

TUMBA 25.10 (Tumbaloppet)
M 20 km: 
Thomas Kajander Spårvägen 1:09:20, Anders Edgren Hässelby 1:09:50, Ulf Olsson Hässelby 1:10.33.
M 10 km: Erik Sjöqvist Enhörna 33:13.

ENHÖRNA 24.10 (NM-test)
M 8.4 km:
 Claes Nyberg Mölndal 26:57, Mustafa Mohamed 79 Hälle 27:17, Magnus Bergman Kvarnsveden 27:20, Johnny Jönsson Spårvägen 27:28, Mattias Persson Spårvägen 27:35, Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 27:40, Göran Axelsson Malmö 27:49, Jonas Hagelin Mölndal 27:55, Andreas Carlborg Spårvägen 28:11, Nicklas Källmén Mölndal 28:13, Patrick Hallén Enhörna 28:28, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 28:50, Arvid Levinsson Hässelby 28:59, Joakim Johansson Hälle 29:02, Ulf Olsson Hässelby 29:03, Mattias Pehrsson Enhörna 29:10.
P19 6.2 km: Johan Bergström 79 Vingarna 20:47, Björn Bergström 79 Vingarna 20:49, Henrik Ahnström 81 Skruv 21:06, Erik Petersson 80 Mölndal 21:40.
K 4.1 km: Linda Ström Wedevåg 15:47, Susanna Wiström Sundbyberg 15:52, Maria Elofsson Granan 16:03, Malin Öhrn Malmö 16:31, Jutta Pedersen Enhörna 16:58.
F19 4.1 km: Mia Larsson 81 Lund 15:54, Ida Nilsson 81 Högby 16:05, Lisa Wallgren 79 Hammarby 16:20, Kajsa Haglund 81 Heleneholm 17:11.

HELSINGBORG 18.10 (Öresundsloppet)
M 11.5 km: 
Mattias Persson Spårvägen 36:08, Mustafa Mohamed 79 Hälle 36:09, Andreas Carlborg Spårvägen 36:25, Lars Johansson Hälle 36:42, Joakim Johansson Hälle 37:46.
K 8 km: Heléne Willix KA1 28:40, Maria Pettersson Njudung 30:08, Malin Öhrn Malmö 30:22, Mia Larsson 81 Lund 30:55.

NORRKÖPING 18.10 (Höstmilen)
M 11 km: 
Patrick Hallén Enhörna 35:01, Jonas Jonsson Örebro 35:41, Christian Bergh Enhörna 35:48.
K 11 km: Ebba Stenbäck Norrköping 40:27.

VISBY 17.10 (Wisby GatLopp)
M 10 km: 
Mattias Persson Spårvägen 31:06, Per Synnerman Hammarby 31:56.

TULLINGE 11.10 (Lilla Tullinge-Tumbaloppet)
M 10 km:
 Arvid Levinsson Hässelby 31:56, Christian Bergh Enhörna 32:30.
K 10 km: Susanne Johansson Halmstad 39:05.

UDDEVALLA 10.10 (USK-loppet)
M 10 km:
 Mustafa Mohamed 79 Hälle 31:00, Lars Johansson Hälle 31:56, Erik Framme Hälle 33:14.
K 5 km: Jenny Framme Hälle 17:55, Maria Elofsson Granan 18:24.

LIDINGÖ 4.10 (Lidingöloppet) - Till fullständiga resultat
M 30 km: Isaac Chemobo KEN 1:33:33 Banrekord, Philip Rugut KEN 1:34:27, Wilson Omwoyo KEN 1:36:59, Joao Lopes POR 1:37:23, Jimmy Muindi KEN 1:39:23, Stephen Rerimoi KEN 1:40:24, Davide Milesi ITA 1:40:38, Mattias Persson Spårvägen 1:40:39, Andreas Carlborg Spårvägen 1:40:59, Mikko Virta FIN 1:41:59,
Douglas Wakiihuri KEN 1:42:07, Lars Andervang Ymer 1:43:09, Elisha Birgen FIN? 1:43:19, Jonas Hagelin Mölndal 1:43:33, Jari Jaakkola FIN 1:43:38, Runar Höiom Alingsås 1:43:43, Mike Tanui KEN 1:43:58, Mats Johnsson Enhörna 1:44:05, Erick Kiptoo KEN 1:44:28, Patrik Gustafson Brittatorp 1:44:32,
Idris Ibrahim Hässelby 1:44:33, Jonny Danielson Kvarnsveden 1:44:41, Pekka Rantakari FIN 1:45:00, Johan Dahl Högbo AIK 1:45:00, Peter Ljungholm Skellefteå AIK 1:45:16, Tom Quayle Hedemora? 1:45:36, Valerij Kiseljov RUS 1:45:44, Dmitrij Dmitrijev RUS 1:46:04, Ami Laamo FIN 1:46:06, Jonas Buud Mora 1:47:11,
Patrik Tjärdal Malmö? 1:47:28, Thomas Kajander Spårvägen 1:47:31, Toby Tanser Spårvägen 1:47:40, Barnaba Kipkoech KEN 1:47:42, Johan Malm Spårvägen 1:47:44, Mehmet Abbeholm IF Göta 1:47:51, Anders Nilsson IF Göta 1:48:14, Jukka Vähä-Vahe FIN 1:48:15, Anders Edgren Enhörna 1:48:16, Kimmo Perkkiö FIN 1:48:20,
Jurij Punda RUS 1:48:26, Jonas Colting Ymer 1:48:28, David Brown Fredrikshof 1:48:35, Ola Torstensson IFK Umeå 1:48:45, Niklas Wikner Tranås 1:48:48, Aleksandr Rodin RUS 1:48:53, Jorma Järvinen Örebro 1:48:59, Lars Jönsson Örebro 1:49:00, Håkan Andersson Björnstorp 1:49:08, Harri Ketonen Krylbo 1:49:12.
M22 15 km: Samuli Vasala FIN 50:40, Gustav Berggren Skellefteå AIK 52:24, Peter Öhman Spårvägen 52:29, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 52:42, Fredrik Lundqvist IK Sisu 53:42, Juha Hellsten FIN 53:58, Jonas Djurback Dalregementet 53:59, Dan Moberg Skövde 54:02, Tuomo Lehtinen FIN 54:05, Markus Ström Kvarnsveden 54:13.
P18 10 km: Gustav Svedbrant Spårvägen 32:45, Ingemund Askeland NOR 33:24, Henrik Ahnström Skruv 33:27, Erik Petersson Mölndal 33:36, Mika Oksanen FIN 33:54, Eemeli Saarelma FIN 34:10, Fredrik Norgren Dalregementet 34:12, Henrik Tåg Skellefteå AIK 34:24, Niklas Karlsson Mora 34:28, Peter Karlsson Lycksele LK 34:37.
K 15 km: Annemari Sandell FIN 53:52 (Banrekord eftersom ny startplats användes och banan därvid blivit ca 500m längre!), Marie Söderström-Lundberg Hässelby 55:43, Hilde Hovdenak NOR 55:53, Monica Pont ESP 56:33, Fatima Silva POR 57:36, Susanne Wigene NOR 57:37, Heléne Willix KA1 58:14, Midde Hamrin Hässelby 58:25, Lena Gavelin Mellansel 58:51, Tamara Karljukova RUS 59:27,
Natalia Requena ESP 59:31, Gine Salberg NOR 1:00:03, Brynhild Synstnes NOR 1:00:36, Ledishah Biwott KEN 1:00:4, Kristina Hugosson SIF Skellefteå 1:00:57, Ann-Charlotte Carlsson Filipstad 1:01:11, Annica Wenngren Idkerberget 1:01:13, Marianne Lundberg SOK Sisu 1:01:33, Marjaana Lahti-Koski FIN 1:01:37,  Eva-Britt Karlsson Sundsvall 1:03:02,
Tatiana Glusjak RUS 1:03:02, Karin Öhman Stockvik 1:03:29, Maureen De St Croix Kvarnsveden? 1:03:29, Maria Pettersson Flemingsberg 1:03:31, Sari Koivu FIN 1:03:37, Ulrika Mähler Brännan 1:03:48, Irina Minina RUS 1:03:57, Charlotte Nilsson IF Start 1:04:27, Pauliina Rasimus FIN 1:04:28, Seeta Dageryd Flemingsberg 1:04:46.
K22 10 km: Linda Ström Wedevåg 37:31, Susanna Wiström Sundbyberg 37:50, Emma Engstrand Bollnäs 38:12, Maria Elofsson Granan 38:48, Jaana Heiskanen FIN 39:12, Tuija Huoman FIN 39:28, Lisa Wallgren Hammarby 39:43, Jessica Bolgerth Örgryte 39:47, Hanna Karlsson Lagan 40:56, Sara Fyhr Jarl 40:59.
F18 5.6 km: Minna Myllykoski FIN 19:49, Tuula Laitinen FIN 20:02, Ebba Stenbäck Norrköping 20:25, Ida Nilsson Högby 20:44, Minna Nummela FIN 20:54, Rebecca Johansson IF Göta 21:05, Kajsa Haglund Heleneholm 21:27, Annsofie Pettersson Karlskoga 21:44, Jaana Forsten FIN 22:10, Maria Rydqvist Villstad 22:29.

RYDAHOLM 3.10 (Gummiloppet)
M 8 km:
 Johnny Jönsson Spårvägen 23:26, Mikael Andersson Brittatorp 23:47, Joel Johansson Malmö 24:40.

UDDEVALLA 27.9 (DM terräng)
K 8 km: 
Maria Elofsson Granan 31:43.

LIDINGÖ 27.9 (Sista Milen & Lidingö Tjejlopp) Till fullständiga resultat
M 10 km: Erik Sjöqvist (Gnesta) 34:23.
K 10 km: Maria Pettersson Flemingsberg 40:22.

SUNDBYBERG 27.9 (Sundbybergsterrängen)
M 10 km:
 Janne Holmén Flemingsberg 32:05.
K 10 km: Susanna Wiström Sundbyberg 37:53.

GÄVLE 27.9 (Godisterrängen)
M 12 km: 
Toby Tanser Spårvägen 40:45, Johan Dahl Högbo AIK 40:53.
K 8 km: Jutta Pedersen Enhörna 32:43, Marie Hedman Spårvägen 32:47.

ALINGSÅS 26.9 (Nolhagaloppet)
M 10 km:
 Andreas Phersson Hammarby 31:46, Runar Höiom Alingsås 31:58, Lars Andervang Ymer 32:49.

LJUNGBY 20.9 (Sunnerboloppet)
M 10 km: 
Lars Hansen Enhörna 31:54, Mathias Pehrsson Enhörna 32:34.
K 10 km: Maria Pettersson Njudung 36:52-

SUNDBORN 20.9 (Träflasklöpet) - Till fullständiga resultat
M 18 km: Jonny Danielson Kvarnsveden 59:58, Johan Dahl Högbo AIK 1:00:49.

SKÖVDE 20.9 (Hagenloppet)
M 8 km:
 Rickard Westergren Wilske 25:45, Toni Apell Sörängen 25:59.
K 8 km: Linda Ström Wedevåg 28:56.

BROMMA 19.9 (Brommaloppet)
K 10 km: 
Seeta Dageryd Flemingsberg 36:23.

STENUNGSUND 13.9 (Stenungsundsloppet)
K 8.7 km:
 Maria Elofsson Granan 32:34.

BROTTBY 13.9 (Brottbyrundan)
M 16 km: 
Thomas Kajander Spårvägen 57:37, Stefan Hall Ärla 1:00:27.
K 8 km: Seeta Dageryd Flemingsberg 33:43.

LIDKÖPING 12.9 (Rådalunken)
M 18 km:
 Toni Apell Sörängen 1:04:17.
K 10 km: Heléne Willix KA1 36:21.

JÄRNA 6.9 (Järnaloppet)
M 10 km: 
Magnus Bergman Kvarnsveden 30:45, Mats Johnsson Enhörna 31:26.
K 5 km: Magdalena Thorsell Hässelby 16:52, Ebba Stenbäck Norrköping 17:34

ÅSBRO 6.9 (Tisarloppet)
M 10 km: Staffan Johansson Enhörna 31:44.
K 5 km: Linda Ström Wedevåg 18:56.

HÄSSLEHOLM 6.9 (Hässleholmsloppet)
M 10 km: 
Daniel Ekman Pallas 32:36.

HALMSTAD 5.9 (Tiarpsloppet)
K 10 km: Ingmarie Nilsson Hässelby 36:55, Susanne Johansson Halmstad 40:18.

STOCKHOLM 30.8 (Tjejmilen) Till fullständiga resultat
K 10.3 km: Marie Söderström-Lundberg Hässelby 34:37, Magdalena Thorsell Hässelby 36:09, Midde Hamrin Hässelby 36:15, Heléne Willix KA1 36:23, Ann-Charlotte Carlsson Filipstad 36:32, Jennie Åkerberg Spårvägen 36:43, Annika Nyberger Hässelby 36:53, Anna Lindh Tureberg 36:54, Malin Öhrn Malmö 36:56, Lena Gafvelin Mellansel 37:19, Kristina Rebane Bastulaget 37:39, Kristina Hugosson SIF Skellefteå 37:58, Lidna Ström Wedevåg 38:03, Eva-Britt Karlsson Sundsvall 38:05, Anki Hagberg Råby-Rekarne 38:089, Marianne Lundberg SOK Sisu 38:09, Annica Wenngren Idkerberget-Rämshyttan 38:10, Gine Salberg NOR 38:13, Susanna Wiström Sundbyberg 38:18, Maria Pettersson Njudung 38:20, Ulrika Mähler Brännan 38:39, Charlotte Nilsson Start 38:46, Camilla Benjaminsson Hässelby 38:57, Pia Martikainen Oxelösund 39:00, Karin Schön Kville 39:08.

VÄCKELSÅNG 30.8 (Väckelsångsloppet)
M 17.7 km: Mikael Andersson Brittatorp 1:01:15.

VALLENTUNA 29.8 (Vallentuna Flås)
M: Jonny Petrén Tyresö 15:02, Ulf Olsson Hässelby 15:38.
K: Seeta Dageryd Flemingsberg 17:48.

KUNGÄLV 29.8 (Kongahällaloppet)
M 10 km: Erik Framme Hälle 31:59.

LULEÅ 29.8 (?) (Luleluffen)
M 15 km: Mica Comstock Flemingsberg 48:33.
K 15 km: Maria Lundgren Hässelby 59:56.

TYRESÖ 22.8 (Bollmoraloppet)
M 10 km: Mattias Persson Spårvägen 31:38, Idris Ibrahim Hässelby 31:39, Jonny Petrén Tyresö 32:42.
K 10 km: Seeta Dageryd Flemingsberg 37:43.

HÖRNEFORS 22.8 (Hörneforsrundan)
M 10 km: Ludvig Edman SIF Skellefteå 31:19.
K 10 km: Kristina Hugosson SIF Skellefteå 36:55.

HELSINGBORG 22.8 (Tjejpärlan)
K 6 km: Ann Bettner Malmö 19:52, Malin Öhrn Malmö 19:59.

GÖTEBORG 22.8 (Lady Lufsen)
K 10 km: Midde Hamrin Hässelby 33:11, Helena Wiktelius IF GÖta 36:27.

HULTSFRED 22.8 (Hultsfreds Ultra)
M 100 km: Rune Larsson TV-88 8:07:15.
K 100 km: Maria Sollerman Fredrikshof 9:15:30 (marathon: 3:32:48)
K 50 km: Mary Larsson TV-88 3:56:38 (marathon 3:19:16), Maria Persson Kristinehamn 4:03:20 (3:23:06).

FILIPSTAD 15.8 (Wasajoggen)
M 8 km:
 Jurij Punda RUS 22:58, Stefan Lungström IF Göta 23:11, Dan Enqvist Filipstad 23:14, Anders Nilson IF Göta 24:12.
K 8 km: Tamara Karljukova RUS 26:30, Ann-Charlotte Casrlsson Filipstad 27:13, Marianne Lundberg SOK Sisu 27:51.

NORDINGRÅ 15.8 (Höga Kusten)
M 10.5 km: Björn Bergström 79 Vingarna 34:02, Johan Bergström 79 Vingarna 34:15.
K 10 km: Lena Gafvelin Mellansel 36:30, Ulrika Mähler Brännan 37:43.

OXELÖSUND 15.8 (Oxelöloppet)
M 10 km: 
Martin Ojuku KEN 28:43, Alfred Shemweta Flemingsberg 29:22, Julius Mtibani TAN 29:54, Jonny Danielson Kvarnsveden 29:57, Patrick Boiyo KEN 30:38, Bjarne Thysell Ärla 32:08, Ulf Olsson Hässelby 32:13.
K 10 km: Marie Söderström-Lundberg Hässelby 33:34, Ledishah Biwott KEN 34:31, Heléne Willix KA1 35:13, Linda Ström Wedevåg 35:34, Jennie Åkerberg Spårvägen 35:41.

STOCKHOLM 15.8 (Kungsholmen Runt)
M 10 km: 
Magnus Bergman Kvarnsveden 30:04, Idris Ibrahim Hässelby 30:11, Mattias Persson Spårvägen 30:28, Mats Johnsson Enhörna 30:30, Andreas Carlborg Spårvägen 30:46, Jonny Petrén Tyresö 31:19, Mehmet Abbeholm Flemingsberg 31:20, Patrik Flink Tureberg 31:4+, Thomas Kajander Spårvägen 31:44, David Brown Fredrikshof 31:48.
K 10 km: Annika Nyberger Hässelby 35:12, Anna Lindh Tureberg 35:29, Seeta Dageryd Flemingsberg 36:07, Lena Kullstam Råby-Rekarne 38:02.

VETLANDA 14.8 (VP-milen)
M 10 km: Mikael Andersson Brittatorp 31:15.
K 10 km: Maria Pettersson Njudung 37:15.

BOVALLSTRAND 9.8 (Nya Skärgårdsloppet)
M 6 km: 
Erik Framme Hälle 23:10.

KIVIJÄRVI 8.8 (Kivijärviloppet)
M 12 km: Christer Majbäck Jukkasjärvi 42:41, Mica Comstock Flemingsberg 43:49.
K 7.5 km: Karin Johansson Riviera 29:29.

SALA 7.8 (Silverlöpet)
M 6 km: 
Martin Ojuku KEN 16:28, Jurij Punda RUS & Bjarne Thysell Ärla 17:09, Patrick Boiyo KEN 17:14, Julis Mtibani TAN 17:17, Jonny Danielson Kvarnsveden 17:18, Mats Johnsson Enhörna 18:08, Idris Ibrahim Hässelby 18:31.
K 6 km: Ledishah Biwott KEN 19:45, Tamara Karljukova RUS 20:05, Linda Ström Wedevåg 20:39, Annica Wenngren Idkerberget 21:30, Marie Hedman Spårvägen 21:39.

KATRINEHOLM 4.8 (KK-joggen)
M 10.5 km: Martin Ojuku KEN 29:52, Alfred Shemweta Flemingsberg 30:53, Bjarne Thysell Ärla 31:20, Jurij Punda RUS 31:56, Cephas Matafi ZIM 32:01, Mattias Persson Spårvägen 33:25, Mehmet Abbeholm IF Göta 33:29.
K 10.5 km: Marie Söderström-Lundberg Hässelby 35:46, Ledishah Biwott KEN 36.25, Tamara Karljukova RUS 36:42, Jennie Åkerberg Spårvägen 36:57, Linda Ström Wedevåg 38:05, Seeta Dageryd Flemingsberg 39:39.

STOCKHOLM 1.8 (Midnattsloppet) - Till fullständiga resultat
M 1.0 km ("Flygande kilometern"): Mattias Norling Nord-Uppland 2:17, Daniel Norberg Skellefteå AIK 2:18, Niklas Österberg Rånäs 2:19, Ronny Johannesson Hammarby 2:20, Johan Swärdh Hammarby 2:20, Martin Hagberg Tureberg 2:21, Frewengel Habtom Spårvägen 2:23, Andreas Phersson Hammarby 2:24, Peter Carlsson Spårvägen 2:24, Martin Adamsson Hammarby 2:24.
M 10 km: Martin Ojuku KEN 28:39, Alfred Shemweta Flemingsberg 29:30, Lars Hansen Enhörna 30:35, Anders Szalkai Spårvägen 30:37, Ludving Edman SIF Skellefteå 30:38, Christer Malm Hammarby 30:40, Lars Johansson Hälle 30:41, Stefan Lungström IF Göta 30:43, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 30:55, Andreas Ahl Hässelby 31:06, Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 31:11, Mats Johnsson Enhörna 31:13, Idris Ibrahim Hässelby 31:15, John Swärdh Hammarby 31:17, Johan Malm Spårvägen 31:22, Eiliv Gjesdal NOR 31:28.
K 10 km: Heléne Willix KA1 33:50, Jennie Åkerberg Spårvägen 34:56, Karin Ernström Väsby 35:21, Annika Nyberger Hässelby 36:01, Anna Lindh Tureberg 36:27, Seeta Dageryd Flemingsberg 36:56, Anki Hagberg Råby-Rekarne 37:10, Ingela Gahne Hässelby 37:20.

GAMLEBY 31.7 (Byrundan)
M 8 km: Patrick Hallén Enhörna 24:50, Anders Karlsson Enhörna 25:18.

FALKENBERG 25.7 (Falkenbergs Stadslopp) - Till fullständiga resultat
M 10.5 km: Michael Carlsson Malmö 33:37.
K 10.5 km: Jessica Bolgerth Örgryte 41:26.

SIMRISHAMN 23.7 (Krämareloppet)
M 9 km: Mattias Persson Spårvägen 27:11, John Olsson IS Göta 27:13.
K 9 km: Malin Öhrn Malmö 32:00.

LÖTTORP 18.7 (Hornsjön Runt)
M 11.5 km:
 Imants Erkens LAT 39:10.

TROLLHÄTTAN 17.7 (Kraftprovet)
M 11.6 km: Albert Chepkurui KEN 34:43, Alfred Shemweta Flemingsberg 34:50, Peter Kipserem KEN 34:52, Julius Mtibani TAN 34:54, Patrick Boiyo KEN 34:58, Tore Bye NOR 35:39, Andrea Nade TAN 35:40, Michael Lola TAN 36:14, Cephas Matafi ZIM 36:34, Jurij Punda RUS 37:19, Kristen Aaby NOR 37.24, Tony Apell Sörängen 37:58, Jan Swenson Mölndal 38:02.
K 11.6 km: Ledishah Biwott KEN 40:59, Leah Kiprono KEN 41:04, Tamara Karliukova RUS 41:47, Ingmarie Nilsson Hässelby 43:17, Maria Elofsson Granan 44:50.

GOTLANDSBRO 16.7 (Jungfruloppet)
M 13 km: Peter Skalberg Gotland 43:42, Joakim Ronsten Enhörna 43:50.

VÄSTERVIK 15.7 (Västerviks Midnattslopp)
M 8 km:
 Jon Sjölander Västerviks OK 24:04.

BORGHOLM 14.7 (Victorialoppet)
M 9 km: Alfred Shemweta Flemingsberg 26:08, Kent Claesson Skillingaryd 26:16, Patrick Boiyo KEN 26:17, Jurij Punda RUS 26:21, Julius Mtibani TAN 26:25, Mustafa Mohamed 79 Hälle 26:33, Andrea Nade TAN 26:45, Jonny Danielson Kvarnsveden 26:46, Michael Lola TAN 26:58, Cephas Matafi ZIM 27:01, Lars Axelsson Brittatorp 27:07, Lars Johansson Hälle 27:15, Lars Hansen Enhörna 27:19, Mikael Andersson Brittatorp 27:27, Patrick Hallén Enhörna 27:34, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 27:48, Andreas Carlborg Spårvägen 27:51, Mats Johnsson Enhörna 28:01, Henrik Ahnström 81 Skruv 28:23, ... 23) Kjell-Erik Ståhl Enhörna 28:57.
K 9 km: Marie Söderström-Lundberg Hässelby 30:15, Helén Willix KA1 30:33, Ledishah Biwott KEN 30:50, Tamara Karljukova RUS 31:12, Jennie Åkerberg Spårvägen 31:18, Ann Bettner Malmö 31:39 Malin Öhrn Malmö 32:22, Camilla Benjaminsson Hässelby 33:45.

VARBERG 11.7 (Varbergsloppet) - Se även Marathon/halvmarathon!
K 10.5 km: Ingmarie Nilsson Hässelby 38:20, Marie Granberg-Klasson Hässelby 40:15.
K 6.5 km: Heléne Willix KA1 22:27.

KUNGSHAMN 11.7 (Kungshamn-SmögenVarvet)
M 6 km: Erik Framme Hälle 18:35

SUNDSVALL 8.7 (Gatufestloppet)
K 5.5 km: Eva-Britt Karlsson Sundsvall 19:28, Ulrika Mähler Brännan 19:38.

VISBY 7.7 (Spring Visby Runt)
M 5 km: Pekka Anderman Flemingsberg 15:58, Joakim Ronsten Enhörna 16:16.

YSTAD 7.7 (Munkloppet)
M 7.5 km: Göran Axelsson Malmö 22:00, Mattias Persson Spårvägen 22:18.
K 7.5 km: Ann Bettner Malmö 26:06, Malin Öhrn Malmö 26:24.

SKELLEFTEÅ 4.7 (Skelleftemilen)
M 10 km: Gustav Berggren Skellefteå AIK 32:31, Björn Bergström Vingarna 32:34, Anders Hemmyr SIF Skellefteå 32:37, Peter Ljungholm Skellefteå AIK 32:47.
K 10 km: Johanna Hedlund Skellefteå AIK 40:18.

LÅNGSELE 4.7 (Långsele-Lunken)
M 10 km: Peder Svensson Forsmo 32:51.

NORRTÄLJE 2.7 (Roslagsnatta)
M 5 km: Simon Gutierrez Hässelby 15:07, Stefan Wagnsson Rånäs 15:09, Andreas Carlborg Spårvägen 15:29, Mats Johnsson Enhörna 15:33.
K 5 km: Magdalena Thorsell Hässelby 17:07, Jennie Åkerberg Spårvägen 17:22, Alexandra Lindquist Rånäs 18:18.

HÖRBY 1.7 (Hörby Marknadslopp)
M 12.6 km: Rickard Andersson Malmö 41:10, Magnus Johansson Vittswjö 41:30, Kjell-Erik Ståhl Enhörna 41:37.
K 12.6 km: Ann Bettner Malmö 46:18, Ingmarie Nilsson Hässelby 46:55, Sara Romé Malmö 48:12.

STRÖMSTAD 28.6 (Strömstadsmilen) - Med inofficiell landskamp Sverige-Norge (Landskampsdeltagarna med kursiv stil).
M 10 km: Stephen Cherimoi KEN 29:05, Svein I Buhaug NOR 29:48, Barnaba Kipkoech KEN 29:50, Peter Kipserem KEN 29:53, Mustafa Mohamed Hälle 30:15, Tore Bye NOR 30:16, Ludvig Edman SIF Skellefteå 30:20, Lars Axelsson Brittatorp 30:31, Lars Johansson Hälle 30:31, Cajus Möller DEN 30:39, Jurij Punda RUS 30:44, Göran Axelsson Malmö 30.45, Andrea Nade TAN 30:58, Kristen Aaby NOR 31:13, Bjarte Langeland NOR 31:19, Tor E Nyqvist NOR 31:29. (Lag: 1) SVERIGE 1:31:20, 2) NOR 1:31:33.)
K 10 km: Grete Kirkeberg NOR 33:53, Bente Landöy NOR 34:06, Heléne Willix KA1 34:11, Marie Söderström-Lundberg Hässelby 34:24, Jenny Framme Hälle 34:59, Leah Kiprono KEN 35:16, Jorunn Rekkedal NOR 35:20, Mette Bang DEN 35:41, Tamara Karljukova RUS 35:59, Ann Bettner Malmö 36:31, Maria Pettersson Njudung 37:18, Malin Öhrn Malmö 38:01. (Lag: 1) NOR 1:43:19, 2) SVERIGE 1:45:06.)

NORBERG 26.6 (Engelbrektslöpet)
M 13 km: Stefan Hall Ärla 44:13.
K 5 km: Marie Hedman Spårvägen 17:46.

KVÄNUM 26.6 (Midnattsloppet)
M 12.8 km: Lars Andervang Ymer 40:37, Jonas Larm Wilske 41:07.
K 12.8 km: Maria Thomée Spårvägen 50:56.

VÄRÖBACKA 19.6 (Midsommarloppet)
K 5.0 km: Midde Hamrin Hässelby 16:20.

TORSHÄLLA 19.6 (Midsommarloppet)
M 10 km: Martin Ojuku KEN 29:31, Andrea Nade TAN 30:48, Jurij Punda RUS 31:34, Patrick Boiyo KEN 31:57, Mikael Jansson Enhörna 32:50.
K 10 km: Ledishah Biwott KEN 36:06, Seeta Dageryd Flemingsberg 37:16.

ORSA 19.6 (Orsakajt'n)
M 14 km: Jonny Danielson Kvarnsveden 48:09, Mathias Fredriksson (Mellerud?) 48:23, Thomas Sparr Mora 49:47.
K 14 km: Catarina Asph Mora 57:51.
K 24 km: Maria Lundgren Hässelby 1:47:19.

FISKEBÄCKSKIL 18.6 (Midsommarnattsloppet)
M 5 km?: Erik Framme Hälle 16:38.
M 10.5 km?: Lars Johansson Hälle 32:02.
K 10.5 km?: Jenny Framme Hälle 36:54, Maria Elofsson Granan 39:32.

SIGTUNA 13.6 (Sigtuna Brolopp)
M 16 km: Fred Ntabo KEN 54:00, Thomas Klevebratt Rånäs 54:28.
K 16 km: Solweig Harryson Harg 1:03:35.

UMEÅ 13.6 (Umemilen) Till fullständiga resultat
M 10 km: Ludvig Edman SIF Skellefteå 32:10, Anders Hemmyr SIF Skellefteå 32:39.
K 4 km: Kristina Hugosson SIF Skellefteå 13:51.

DALARÖ 13.6 (Dalaröloppet)
M 10 km:
 Kenneth Jansson Linden 32:46, Jan Lindblom Hässelby 32:52.
K 10 km: Maria Thomée Spårvägen 38:33, Anna Elffors Spårvägen 38:47.

TIMMERSDALA 12.6 (Nattaspringet)
K 10 km: Maria Elofson Granan 37:27

MALMÖ 10.6 (Blodomloppet)
M 10 km: Lars Hagdahl Myran (?) 31:52.
K 10 km: Mia Larsson Lund 37:25.

UPPSALA 1.6 (Pelle Svanslösloppet)
M 10 km: Mats Johnsson Enhörna 31:31, Pekka Anderman Flemingsberg 31:41.

BODEN 30.5 (Bodens Löparfestival)
K 7 km: Karin Johansson Riviera 26:25.

ÄNGELHOLM 30.5 (Änglamilen)
M 10 km: Mustafa Mohamed Hälle 30:39, Andreas Carlborg Spårvägen 31:10, Anders Szalkai Spårvägen 31:18, John Olsson IS Göta 31:32, Åke Eriksson Hässelby 31:37.
K 10 km: Ingmarie Nilsson Hässelby 36:09, Malin Öhrn Malmö 36:27.

AVESTA 29.5 (Karnevalsloppet)
M 8 km: Fred Ntabo KEN 24:34, Jurij Punda RUS 24:59, Michael Lola TAN 25:11, Dan Enqvist Filipstad 25:25, Andrea Nade TAN 25:29, Thomas Sparr Mora 25:59.
K 8 km: Susanne Wallner Spårvägen 29:02, Ledishah Biwott KEN 29:36, Emma Engstrand Bollnäs 29:59.

EKSJÖ 29.5 (Eksjö Stadslopp)
M 10 km: Julius Mtibani TAN 30:33, Patrick Hallén Enhörna 30:42, Lars Axelsson Brittatop 31:02, Christian Bergh Enhörna 31:21.
K 10 km: Maria Pettersson Njudung 36:32, Kristin Ahlepil Eksjö Södra 36:40.

HULTSFRED 24.5 (Strandmilen)
M 10 km: Imants Erkens LAT 32:01.
K 5 km: Ida Nilsson Högby 19:07.

MARKARYD 23.5 (England Runt)
M 10 km: Lars Hansen Enhörna 31:46.
M 5 km: Johnny Jönsson Spårvägen 15:08.
K 10 km: Camilla Benjaminsson Hässelby 38:39.

HELSINGBORG 17.5 (Springtime)
M 10 km: Lars Axelsson Brittatorp 30:28, John Olsson IS Göta 30:36.
K 10 km: Ingmarie Nilsson Hässelby 35:34.

SANDVIKEN 16.5 (City Ess-loppet)
M 10 km: Jurij Punda RUS 31:12, Oleg Egorov Jamtrennarna 32:09.
K 5 km: Susanne Wallner Spårvägen 16:59.

LÅNGHUNDRA 16.5 (Valloxen Runt)
M 16.5 km: Johnny Larsson Väsby 1:00:54.

BROMMA 16.5 (Tolvanloppet)
M 12 km: Toby Tanser Spårvägen 38:59.
K 12 km: Seeta Dageryd Flemingsberg 44:22.

LULEÅ 16.5 (Scaniamilen)
M 10 km: Anders Åström Riviera 34:18.

LUDVIKA 16.5 (Ludvika Stadslopp)
M 12.2 km:
 Pekka Anderman Flemingsberg 41:14.
K 6.1 km: Linda Ström Wedevåg 21:39, Jutta Pedersen Enhörna 22:53.

ESKILSTUNA 14.5 (Grabbhalvan)
M 5 km: Stefan Hall Ärla 15:09.

VISBY 13.5 (Terräng-DM)
K 4 km: Ulrica Orre Hässelby 14:47.

BOXHOLM 13.5 (Energiloppet)
M 6.6 km: Christian Bergh Enhörna 20:00, Patrick Hallén Enhörna 20:01.

SOLLENTUNA 10.5 (Rösjöloppet)
M 6 km: Fred Ntabo KEN 16:58, Martin Ojuku KEN 17:03, Mattias Persson Spårvägen 17:43, Andreas Carlborg Spårvägen 17:44, Bjarne Thysell Ärla 17:55, Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 18:08.
M22 4 km: Ricardo Garcia Hammarby 11:30, Jon Sjölander Västerviks OK 11:34.
K 4 km: Maria Akraka Rånäs 12:31, Malin Ewerlöf Spårvägen 12:41, Marie Söderström-Lundberg Hässelby 12:51, Linda Ström Wedevåg 12:58, Anna Lindh Tureberg 13:10, Susanna Wiström Sundbyberg 13:20, Eva-Britt Karlsson Sundsvall 13:28.

VEDEVÅG 9.5 (Wedevågsloppet) - Till fullständiga resultat
M 10.2 km: Ulf Olsson Hässelby 32:34, Kent Clefberg Hässelby 32:56.
K 10.2 km: Linda Ström Wedevåg 36:30, Ingela Gahne Hässelby 37.55.

LUND 9.5 (Lundaloppet)
M 10 km: Anders Szalkai Spårvägen 31:08, John Olsson IS Göta 31:46.
K 10 km: Mia Larsson Lund 37:40.

SANDVIKEN 9.5 (Högborundan)
M 10 km: Oleg Egorov Jamtrennarna 30:51, Ronnie Löf Högbo AIK 31:03.
K 5 km: Julie Leonard Högbo GIF 17:48.

ÖSTHAMMAR 9.5 (Stadsloppet)
M 6 km: 
Patrick Boiyo KEN 17:56.
M 12 km: Julius Mtibani TAN 37:42.
K 6 km: Carolyne Jemkemoi KEN 22:15, Ledischah Jemaiyo KEN 22:27.

BORLÄNGE 9.5 (Mellsta-Borlänge)
M 5 km: Pekka Anderman Flemingsberg 15:25
K 5 km: Jutta Pedersen Enhörna 17:46.
K 10 km: Susanne Wallner Spårvägen 35:31.

NÄSSJÖ 8.5 (Nässjörundan)
M 10 km: Frederick Karlsson IK Sisu 31:44, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 32:02, Karl-Göran Karlsson Skillingaryd 32:30.
K 10 km: Maria Pettersson Njudung 37:09.

ORMINGE 3.5 (Ormingeloppet)
M 10 km: Anders Edgren Enhörna 32:07, Mikael Jansson Enhörna 32:13.

GÖTEBORG 2.5 (Adamilen)
K 10 km: Jorunn Rekkedal NOR 35:47, Mia Larsson Lund 37:31, Karin Schön Kville 38:35, Helena Wiktelius IF Göta 38:45, Marianne Lundberg SOK Sisu 38:57.

GÄVLE 2.5 (Gävle kvartsmarathon)
M 10.5 km: Ronnie Löf Högbo AIK 35:00.

FJUGESTA 1.5 (Terräng-DM)
M 4 km: Nicklas Källmén Örebro 12:45, Jonas Jonsson Örebro 12:55.

HALMSTAD 19.4 (Galgbergsloppet)
M 3.3 km: Joakim Johansson Hälle 9:18, Johnny Jönsson Spårvägen 9:27.
M 9.8 km: Åke Eriksson Hässelby 30:37, John Olsson IS Göta 31:11.
K 9.8 km: Ingmarie Nilsson Hässelby 35:48, Susanne Johansson Halmstad 37.58.

EKSJÖ 19.4 (Terräng-DM)
M 4 km: Lars Axelsson Brittatorp 12:29, Jon Sjölander Västerviks OK 12:37, Mikael Andersson Brittatorp 12:45, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 12:49.
M 12 km: Patrik Gustafson Brittatorp 40:38.
K 4 km: Jessica Carlberg Oskarshamn 14:02, Maria Pettersson Njudung 14:56, Ida Nilsson Högby 15:04.

TYRESÖ (Alby) 18-19.4 (Terräng-DM)
M 4 km: Andreas Ahl Hässelby 12:00, Alfred Shemweta Flemingsberg 12:03, Arvid Levinsson Hässelby 12:06, Andreas Carlborg Spårvägen 12:13, Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 12:14, Bill Krohn 58 Flemingsberg 12:15.
M 12 km: A Shemweta 38:22, Kent Clefberg Hässelby 39:09.
K 4 km: Marie Söderström-Lundberg Hässelby 13:50, Magdalena Thorsell Hässelby 13:51, Jennie Åkerberg Spårvägen 14:16, Susanna Wiström Sundbyberg 14:19, Annika Nyberger Hässelby 14:29.
K 8 km: M Söderström-Lundberg 28:25, A Nyberger 29:54, Anna Lindh Tureberg 29:59.
K22 4 km: S Wiström 14:21.

VÄRNAMO 18.4 (Värnamo kvartsmarathon)
M 10.5 km: 
Martin Söderberg Hakarpspojkarna 33:52, Thomas Sparr Mora 34:31.

NORRTÄLJE 18.4 (Terräng-DM)
M 4 km: Martin Adamsson Hammarby 12:18, Ricardo Garcia Hammarby 12:25.
M 12 km: Patrick Hallén Enhörna 38:40, Anders Edgren Enhörna 39:56.
K 4 km: Lena Nilsson Vallentuna 14:13, Anna Lindholm Tureberg 14:21.

ÄRLA16.4 (Terräng-DM)
M 4 km: Bjarne Thysell Ärla 12:09, Patrick Hallén Enhörna 12:17, Anders Edgren Enhörna 12:25.

BOLLEBYGD 14.4 (Terräng-DM)
M 4 km: Lars Andervang Ymer 13.25.
M35 8 km: L Andervang 26:41.
K 4 km: Caroline Hjelm Hälle 16:49.

OSKARSHAMN 13.4 (Terräng-LM)
K 4 km: Jessica Carlberg Oskarshamn 14:01, Ida Nilsson Högby 14:59.
M22 4 km: Jon Sjölander Västerviks OK 12:46.

KALMAR 10.4 (Skälbyloppet)
M 8.3 km: Martin Söderberg Hakarpspojkarna 27:00.

HELSINGBORG 5.4 (Ramlösaloppet)
M 8 km: John Olsson IS Göta 25:07.

ÖREBRO 4.4 (Startmilen) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Bjarne Thysell Ärla 30:38, Stefan Lungström IF Göta 30:53, Pekka Anderman Flemingsberg 30:54, Mats Johnsson Enhörna 31:13, Mikael Jansson Enhörna 31:52, Anders Edgren Enhörna 32:25.
K 10 km: Marie Söderström-Lundberg Hässelby 35:01, Ann-Charlotte Carlsson Filipstad 36:45, Jutta Pedersen Enhörna 37:02, Charlotte Nilsson Start 38:03.

VALLENTUNA 29.3 (Runrundan)
M 14.6 km: Mattias Persson Spårvägen 45:24, Idris Ibrahim Spårvägen 45:39, Åke Eriksson Hässelby 45:50, Christer Malm Hammarby 46:14.
K 7.3 km: Ingmarie Nilsson Hässelby 25:55, Susanna Wiström Sundbyberg 26:25.

STENUNGSUND 29.3 (Tjörnbroloppet)
M 16.3 km: Anders Soovik Kongahälla 54:15.
K 16.3 km: Susanne Johansson Halmstad 1:05:26.

SUNDBYBERG 15.3 (Två Sjöar Runt)
M 11.2 km: Janne Holmén Flemingsberg 35:28, Mattias Persson Spårvägen 35:39, Arvid Levinsson Hässelby 35:54, Idris Ibrahim Spårvägen 35:59, Lars Axelsson Brittatorp 36:03, Bjarne Thysell Ärla 36:07, Patrik Gustafson Brittatorp 36:13, Anders Edgren Enhörna 36:18, Thomas Sparr Mora 37:19, Patrick Hallén Enhörna 37:29.
M22 5.7 km: Ricardo Garcia Hammarby 18:15, Jon Sjölander Västerviks OK 18:17.
P18 5.7 km: Gustav Svedbrant Spårvägen 17.45.
K 5.7 km: Jessica Carlberg Oskarshamn 20:08, Linda Ström Wedevåg 20:12, Susanna Wiström Sundbyberg 20:41.