Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Marathon/Halvmarathon - 1998

 
 

HUDDINGE 7.11 (Vintermarathon)
M: Kent Clefberg Hässelby 2:34:05, Stefan Hall Ärla 2:38:53, Mehmet Abbeholm Flemingsberg 2:42:47, Henrik Östling Sköldinge 2:42:57, Stefan Ulemståhl T Blekinge 2:45:54, Henrik Rüffel Nyköping 2:46:28.
K: Annelie Buller Flemingsberg 3:05:15, Anneli Södergårds Hultsfred 3:07:03, Maria Broström Tjalve 3:19:57, Annie Hedlund Duvbo 3:34:26.

ENKÖPING 18.10 (DM halvmarathon) - Kontrollmätning??
K: Ulla Östling Östhammar 1:26:46.

KÖPING 17.10 (Köping halvmarathon)
K: Hanna Salander Västerås 1:25:24, Kristina Södergren Gefle 1:26:02.

UMEÅ 17.10 (Umemaran)
M:
 Arto Hyytiäinen FIN 2:28:52, Kari Pakaslahti FIN 2:40:57, Janne Mäki FIN 2:42:54, Pasi Ponsiluoma FIN 2:43:07, Kari Kangasvieri FIN 2:44:19, Martin Lundberg Fredrika 2:44:53, Hans Byggmästar FIN 2:47:19, Jorma Mikkonen FIN 2:48:41, Hansi Kitti FIN 2:49:55.
K: Ann-Katrin Haga FIN 3:09:14, Maj-Britt Sundqvist SIF Skellefteå 3:15:41, Tuula Harjamäki FIN 3:17:14, Anna-Maija Koskela FIN 3:23:51, Lotta Svärd Jalles 3:25:37, Monika Uusitalo FIN 3:27:02, Marja-Lena Pettersson Vingarna 3:34:49.

VÄXJÖ 17.10 (Växjö Marathon)
M: Patrik Gustafson Brittatorp 2:31:09, Erik Gerdin Hakarpspojkarna 2:38:39, Lennart Hansson Dalasjö 2:45:39, Rickard Andersson Skillingaryd 2:45:50, Per Hammaräng Skillingaryd 2:48:19, Mats Teneryd Eksjö Södra 2:48:29, Nils Allan Torstensson Storebro 2:50:11.
K: Maria Persson Kristinehamn 3:17:24, Eva Härwell T Blekinge 3:37:23.

GÖTEBORG 11.10 (Göteborg Marathon)
M:
 Jan Swenson Mölndal 2:32:25, Tommy Bäckström Solvikingarna 2:44:23, Zbigniew Grobelniak Solvikingarna 2:49:41.
K: Karin Schön Kville 3:03:36, Ylva Rangne Fredrikshof 3:27:04, Jenny Notfjäll Solvikingarna 3:32:37.

HAMMARSTRAND 20.9 (DM halvmarathon) - Är kontrollmätt av förbundsbanmätare!
K 21.1 km: Lena Gavelin Mellansel 1:19:36, Ulrika Mähler Brännan 1:26:30, Katarina Sandström IKS Umeå 1:28.33.

VÄNERSBORG 19.9 (Skräcklanmaran)
M: 
Patrik Nyström TV-88 2:50:12.

ÖREBRO 12.9 (Örebro City Marathon - inkl SM Halvmarathon!)
M: Olli Svenn FIN? 2:42:15, Tommy Sjöström Kvarnsveden 2:49:56.
K: Kristina Hallqvist Åsarna 3:21:31, Ylva Rangne Fredrikshof 3:23:25, Iren Gottmarsson Hällefors LK 3:38:27.

STOCKHOLM 5.9 (Stockholmsloppet) - Till fullständiga resultat
M 21.1 km: Alfred Shemweta Flemingsberg 1:02:43, Kåre Sörensen DEN 1:04:57, Jurij Punda RUS 1:06:30, Anders Szalkai Spårvägen 1:07:34, Mattias Persson Spårvägen 1:07:36, Andreas Carlborg Spårvägen 1:07:37, Jonny Petrén Tyresö 1:09:12, Jaakko Kero FIN 1:09:26, Jari Jaakkola FIN 1:09:37, Pekka Stenholm FIN 1:09:48, Kevin Taylor GBR 1:11:04.
K 21.1 km: Annika Nyberger Hässelby 1:16:19, Heléne Willix KA1 1:16:37, Mette Bang DEN 1:18:25, Anna Lindh Tureberg 1:19:04, Ledishah Biwott KEN 1:19:31, Seeta Dageryd Flemingsberg 1:21:18, Marie Hedman Spårvägen 1:23:33, Solveig Harryson Harg 1:23:34, Prapastri Sriprathed Hammarby 1:23:59, Annelie Buller Flemingsberg 1:24:08, Margareta Rutqvist Spårvägen 1:25:23, Eva Persson (Årsta) 1:25:25, Annika Skarin Hässelby 1:25:36, Minna Jääskeläinen FIN 1:26:50.

VEBERÖD 5.9 (Veberödsrundan)
M 21.1 km: Lars Andersson IS Göta 1:10:27.
K 21.1 km: Catarina Ask Heleneholm 1:27:45.

SÖDERHAMN 16.8 (Strömmingsmaran)
M: Mikael Forsling Edsbyn 2:44:27, Dag Nilsson 2:47:31.
K: Susanna Östlund Söderhamn 3:27:22.

HÖGBY 15.8 (Ölands Marathon inkl VSM)
M: Erik Gerdin Hakarpspojkarna 2:35:10, Nils-Allan Torstensson Storebro 2:39:16, Lars Johansson Start 2:41:45, Magnus Bergh Heleneholm 2:44:19, Leif Hansson Upsala 2:47:59, Peter Jaktlund Kvarnsveden 2:48:21, Owe Olsson Kvarnsveden 2:49:51, Kent Krawe Oskarshamn 2:50:23.
K: Susanne Johansson Halmstad 2:59:25, Ulla Östling Östhammar 3:02:08, Ylva Rangne Fredrikshof 3:14:17, Kristina Hallqvist Åsarna 3:27:51, Ingrid Holmgren T Blekinge 3:34:16, Mia Wänqvist Akele 3:38:44.

NORDINGRÅ 15.8 (Höga Kusten Maraton)
M: Åke Harlin Brännan & Thommy Larsson Sundsvall 2:48:21.
K: Maria Lundgren Hässelby 1:26:27, Åsa Åström Sollefteå 1:27.51.

SÄFFLE 8.8 (Säffle Maraton)
M 21.1 km:
 Cephas Matafi ZIM 1:08:56, Juluis Mtibani TAN 1:08:57
M: Lars Andervang Ymer 2:33:31.

KRISTIANSTAD 2.8 (Christianstad Halvmarathon)
M: 1) Bengt Mattsson Göingarna 1:10:26.
K: 1) Catarina Ask Heleneholm 1:27:15.

MOTALA 1.8 (Baltzarloppet)
M: Bjarne Thysell Ärla 1:07:17.
K: Lena Wahlqvist Motala 1:21:49.

HELSINKI, FIN 25.7 (Helsinki Marathon)
M: 8) Ole Jonsson Västerås 2:42:18

VARBERG 11.7  (Varbergsloppet)
K: 
Karin Schön Kville 1:24:44, Solweig Harryson Harg 1:25:03.

KRISTIANOPEL 11.7 (Kustmaran)
M: Stefan Ulmeståhl T Blekinge 2:43:10.
K: Ingrid Holmgren T Blekinge 3:27:54.

KUNGSHAMN 11.7 (Kungshamn-SmögenVarvet)
M:
 Bjarne Thysell Ärla 1:07:57, Jurij Punda RUS 1:08:03.
K: Tamara Karljukova RUS 1:20:01, Grete Sandberg NOR 1:22:03, Marianne Lundberg SOK Sisu 1:24:12.

ÖSTERGARN 4.7 (Östergarn Marathon)
M: Anders Szalkai Spårvägen 2:24:41, Jan Lindblom Hässelby 2:33:00, Olof Thunegard Gotland 2:44:40, Dag Nilsson Växjö LK 2:45:13.
K: Ingela Gahne Hässelby 3:03:31, Maria Persson Kristinehamn 3:29:26, Ylva Rangne Fredrikshof 3.35:10.

SKELLEFTEÅ 4.7 (Skellefteå Midnight Marathon)
M: Johan Bergström Vingarna 1:09:52.

ÄNGEBO 28.6 (Svågadalsmaran) - Till fullständiga resultat
K: Lotta Svärd Jalles 3:21:32.

NORA 27.6 (Norasjön Runt)
M: Julius Mtibani TAN 1:08:24, Cephas Matafi ZIM 1:08:27.
K: Ledisha Biwott KEN 1:20:11.

STOCKHOLM (Stockholm Marathon) - Till arrangörens hemsida
Stockholm 7.6
M: Martin Ojuku KEN 2:16:12, Anders Szalkai Spårvägen 2:16:33, Alfred Shemweta Flemingsberg 2:16:54, John Mutai KEN 2:18:43, Terje Naess NOR 2:19:29, Patrick Hallén Enhörna 2:21:25, Paul Rugut KEN 2:21:49, Bjarne Thysell Ärla 2:22:04, Pavelas Fedorenka LIT 2:22:36, Gennadij Panin RUS 2:22:59,
Pekka Rantakari FIN 2:23:32, Lars Andervang Ymer 2:23:57, Toomas Tarm EST 2:25:11, Kjell-Erik Ståhl 46! Enhörna 2:26:23, Lauri Friari FIN 2:27:26, Esa Raaska FIN 2:28:07, Frederick Chumba KEN 2:28:33, Stefan Hall Ärla 2:28:34, Jan Lindblom Hässelby 2:30:00, Mikael Jansson Enhörna 2:31:01,
Thomas Sparr Mora 2:31:22, Erik Gerdin Hakarpspojkarna 2:31:43, Johan Dahl Högbo AIK 2:31:55, Jonas Larm Wilske 2:32:18, Dan Agnarson Brännan 2:32:43, Niklas Wikner Tranås 2:33:00, Stefan Ulmeståhl Team Blekinge 2:33:52, Patrik Gustafson Brittatorp 2:34:30, Carl-Johan Olofsgård Hässelby 2:34:31, Andreas Carlborg Spårvägen 2:36:21,
Christer Ryman Skillingaryd 2:36:46, John Kerr GBR 2:37:22, Mikko Rieger Hammarby (?) 2:37:38, Kristian Jernström (IK Jonas) 2:37:48, Örjan Öberg Akele 2:37:49, Lars Johansson Start 2:38:48, Per Grip Skillingaryd 2:38:52, Tuomo Panttila FIN 2:39:13, Pasi Pantti FIN 2:39:43, Carl Magnus Berglund Akele 2:40:01,
Jonas Karlsson Brittatorp 2:40:10, Tomas Eriksson Enhörna 2:40:23, Örjan Grelsson Upsala 2:40:27, Yimer Mekonnen Hässelby 2:40:59, Ari Järvinen FIN 2:41:01, Mats Ekman Spårvägen 2:41:08, Rolf Johansson (Skogsgökarna) 2:41:31, Martti Mustonen Rånäs 2:41:35, Jonas Rappe Hammarby 2:41:43, Anders Bengtsson Härlöv 2:42:05.
Bröt bl a: Jacob Losian KEN, Åke Eriksson Hässelby, Mustapha Nadour Spårvägen, Toby Tanser Spårvägen, Ulf Olsson Hässelby.
K: Grete Kirkeberg NOR 2:37:39, Jennie Åkerberg Spårvägen 2:39:27, Marie Söderström-Lundberg Hässelby 2:40:50, Päivi Kauppinen FIN 2:42:30, Gusel Taisetdinova RUS 2:43:18, Jorunn Rekkedal NOR 2:43:46, Annika Nyberger Hässelby 2:44:38, Marina Ivanova RUS 2:46:59, Ulrike Puchner AUT 2:48:47, Linda Ström Wedevåg 2:50:47,
Ingela Gahne Hässelby 2:53:43, Ann-Charlotte Carlsson Filipstad 2:54:08, Merja Kuusisto FIN 2:55:44, Margareta Rutqvist Spårvägen 2:56:08, Susanne Wallner Spårvägen 2:57:18, Ulla Östling Östhammar 2:57:26, Sigrun E Ödegaard NOR 2:59:40, Susanne Johansson Halmstad 3:01:31, Karin Schön Kville 3:01:57, Catarina Ask Heleneholm 3:02:43,
Evy Palm 42! Mölndal 3:04:27, Birgitta Myrnäs Lulekamraterna 3:04:53, Arja Kilpeläinen Råby-Rekarne 3:06:09, Anna-Karin Gärdebäck Solvikingarna 3:06:30, Annelie Buller Flemingsberg 3:07:37, Katharina Sandström IKS Umeå 3:08:53, Madli Tuuling EST 3:09:39, Maria Sollerman Fredrikshof 3:09:44, Ann-Catrine Nordberg Flemingsberg 3:10:32, Gunilla Creutz Eksjö Södra 3:11:07,
Anna Hansson Äppelbo 3:13:19, Yvonne Brandberg Rånäs 3:13:55, Kristina Lamberg Järlåsa 3:14:31, Tuula Harjamäki FIN 3:14:33, Christina Forslund Nyland 3:14:42, Mari Niskanen FIN 3:15:03, Ylva Rangne Fredrikshof 3:15:54, Maria Broström Tjalve 3:16:26, Ursula Turtinen Råby-Rekarne 3:16:54, Mirjam Tynkkynen FIN 3:16:55,
Ulrika Linge Akele 3:17:25, Kajsa Friström (Stockholm) 3:17:57, Monica Carlsson Örbyhus 3:18:14, Karin Sjödin (Astra) 3:18:17, Riitta Kansanniva FIN 3:18:20, Catarina Hagstrand (Henkel) 3:18:23, Kay Schwendinger FRA 3:18:49, Majbritt Sundqvist SIF Skellefteå 3:18:59, Meta Steinbach Team Blekinge 3:19:30, Sara Genberg (Stockholm) 3:20:20.
Bröt bl a: Ingmarie Nilsson Hässelby, Midde Hamrin Hässelby.

STRÄNGNÄS 23.5 (Strängnäs Två Broar)
M: Andreas Carlborg Spårvägen 1:10:30, Stefan Hall Ärla 1:10:34, Jan Lindblom Hässelby 1:10:42.
K: Anna Lindh Tureberg 1:20:03, Arja Kilpeläinen Råby-Rekarne 1:25:34.

BORENSBERG-LJUNGSBRO 17.5 (Kanal-löpet)
M: Patrick Hallén Enhörna 1:07:02, Anders Edgren Enhörna 1:10:44, Mikael Jansson Enhörna 1:11:16.
K: Ursula Turtinen Råby-Rekarne 1:27:50, Maria Olofsson Malmslätt 1:28:44.

GÖTEBORG 16.5 (Göteborgsvarvet) - Till arrangörens hemsida
M:
 Fred Ntabo KEN 1:03:28, Geoffrey Tanui KEN 1:03:40, Alfred Shemweta Flemingsberg 1:04:16, Martin Ojuku KEN 1:04:39, Jacob Losian KEN 1:05:01, Alex Prokopcuk LAT 1:07:34, Lars Andervang Ymer 1:07:43, Lars Hansen Enhörna 1:08:06, Ulf Olsson Hässelby 1:08:56, Jonas Larm Wilske 1:09:07, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 1:09:09, Frederick Karlsson IK Sisu 1:09:33, Mehmet Abbeholm IF Göta 1:09:49, Daniel Ekman Pallas 1:09:59, Thomas Kajander Spårvägen 1:10:08, Karl-Göran Karlsson Skillingaryd 1:10:44, Joachim Wolf-Wallin Hammarby 1:11:10, Imants Erkens LAT 1:11:14, Staffan Pehrson Hagen 1:11:17, ... 22) Erik Petersson 80 Mölndal 1:12:03.
K: Nadezjda Iljina RUS 1:12:31, Pamela Chepchumba KEN 1:12:55, Marie Söderström-Lundberg Hässelby 1:13:24, Simona Staicu ROM 1:13:56, Jennie Åkerberg Spårvägen 1:16:59, Midde Hamrin Hässelby 1:17:10, Maria Andersson Knallen 1:21:33, Ingela Gahne Hässelby 1:21:56, Anita Andersson Knallen 1:22:16, Ann-Sofie Ås (Triathlon-Väst) 1:22:30, Susanne Johansson Halmstad 1:23:15, Mia Larsson 81 Lund 1:23:35, Karin Schön Kville 1:23:59, Jessica Bolgerth Örgryte 1:24:22, Ulrika Janemon Kville 1:26:03, Evy Palm 42 Mölndal 1:27:37, Anna-Karin Gärdebäck Solvikingarna 1:27:39.

LULEÅ 16.5 (Luleå stadsmara)
M: Patrick Boiyo KEN 1:06:41, Julius Mtibani TAN 1:08:28.
K: Maria Lundgren Hässelby 1:22:46, Birgitta Myrnäs Lulekamraterna 1:29:48.

VÄNNÄS 9.5 (Vännäs halvmarathon)
M: Ludvig Edman SIF Skellefteå 1:09:02, Per-Åke Sandström Skellefteå AIK 1:10:58. (Se även VSM Halvmarathon på SM-tävlingar!)

GÄVLE 2.5
M:
 Anders Szalkai Spårvägen 1:08:57, Johan Dahl Högbo AIK 1:09:00, Thomas Sparr Mora 1:09:30.
K: Susanne Wallner Spårvägen 1:21:53, Julie Leonard Högbo GIF 1:22:26, Solweig Harryson Harg 1:24:56, Kristina Södergren Gefle 1:28:10.

SÄTER 25.4 (Sätermaran)
M: Tommy Sjöström Kvarnsveden 2:47:36.
K: Ylva Rangne Fredrikshof 3:22:14, Maria Persson Kristinehamn 3:38:44.

LANDSKRONA 18.4
M:
  Rolf Johansson (Skogsgökarna) 2:44:03.

VÄLLINGBY 4.4
M:
 Kent Clefberg Hässelby 2:33:32,  Jan Lindblom Hässelby 2:33:33,  Peter Kujanpää Hässelby 2:41:16.
K:  Ing-Marie Hjort-Hägglund Fredrikshof 3:20:47.

KARLSHAMN 29.3 (Marsloppet)
M:  Christer Ryman Skillingaryd 1:09:49.

KÅLLERED 7.3 (Kålle Marathon)
M: Mats Teneryd Eksjö Södra 2:47:42, Roger Pettersson Kville 2:49:48.
K: Anna-Karin Gärdebäck Solvikingarna 3:21:37.