Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


SM-tävlingar - ute 1998

 

SM HALVMARATHON
Örebro 12 september

MÄN
1) Alfred Shemweta Flemingsberg 1:05:53, 2) Mustafa Mohamed 79 Hälle 1:06:52, 3) Idris Ibrahim Hässelby 1:06:58, 4) Simon Gutierrez Hässelby 1:07:09, 5) Mats Johnsson Enhörna 1:07:24, 6) Stefan Lungström IF Göta 1:07:38, 7) Ludvig Edman SIF Skellefteå 1:07:38, 8) Mikael Andersson Brittatorp 1:08:30, 9) Mica Comstock Flemingsberg 1:08:49, 10) Lars Andervang Ymer 1:09.55, 11) Staffan Johansson Enhörna 1:10:06, 12) Jonny Petrén Tyresö 1:10:09, 13) Peter Kujanpää Hässelby 1:10.13, 14) Markku Jäsperi Enhörna 1:10:15, 15) Johan Dahl Högbo AIK 1:10:15, 16) Pekka Anderman Flemingsberg 1:10:29, 17) Johan Bergström 79 Vingarna 1:10:45, 18) Mikael Janson Enhörna 1:10:51, 19) Jan Lindblom Hässelby 1:10:56.

KVINNOR
1) Marie Söderström-Lundberg Hässelby 1:12:50, 2) Magdalena Thorsell Hässelby 1:15:51, 3) Linda Ström Wedevåg 1:20:48, 4) Seeta Dageryd Flemingsberg 1:21:51, 5) Annelie Buller Flemingsberg 1:22:58, 6) Karin Schön Kville 1:24:43, 7) Maria Pettersson Flemingsberg 1:26:56.

 

JSM-USM MÅNGKAMP
Huddinge 5-6 september

MÄN 22
Tiokamp: 1) Christer Göransson Ragunda 6.909 (11.25w   689w/+4.0 (687/+0.7)  1252  188  50.37  15.28/+0.8  3357  404   5070  4:52.27), 2) Johannes Andersson 79 Heros 6.244 (11.24w  637w   1020  176  51.67  15.47/+0.8  2822  374  4731   4:49.92), 3) Henrik Balkander 79 Lerum 6.199 (11.56w  624  1110  173   53.11  16.25/+0.8  3385  364  5448  4:52.73), 4) Gustav Andhill 79 Alingsås 5.842 (11.27w  599  1020  185  55.00  16.89   3034  424  3979  5:18.32), 5) Henrik Hamnebo Kville 5.808 (11.91w   602  1084  173  53.41  16.99  3251  424  4043   5:09.45), 6) Christian Hulteberg 79 Heleneholm 4.726 (11.92w  592  1137   179  53.56  17.36  3604  X  4212  X), -) Patrik Sandberg Huddinge bröt (11.13w/+2.7  701/+1.6  1479   188  53.06), -) Fredrik Roos Örebro bröt (11.54w  637  1177   200  54.35  16.19/+0.8).

KVINNOR 22
Sjukamp: 1) Malin Svensson Trelleborg 4.984 (15.23/+1.9  169   1151  26.06w/+2.8  548/+1.7  3443  2:33.07), 2) Alice Bergström 79 Råby-Rekarne 4.822 (15.60/+1.9  163  1088  26.86w   535/+1.9  3780  2:29.91), 3) Lina Ericsson Växjö 4.142 (15.38/+1.9   154  920  27.26w  539/+1.7  2143  2:43.57), 4) Lydia Saka 79 Österhaninge 3.802 (18.50  142  1011  27.70w  491w  3228   2:39.15).

POJKAR 18
Tiokamp: 1) Håkan Jedhammar 81 Gnistan 6.826 (11.10/+2.0   664/+0.9  1115  188  35.81  16.26w  3268  440   4785  4:36.34), 2) Erik Larsson 80 Gotland 6.741 (12.01  632w  1363   197  38.35  15.46w  4676  400  4397  4:54.73), 3) Johan Wiklund 81 Luleå 6.071 (11.72  600w  1094  185  38.60   15.68w  3885  370  4282  5:10.02), 4) Nils Pettersson 81 Boden 5.950 (11.95  627w  1233  170  39.18  16.69w  3654  390   4441  5:06.72), 5) Christian Eriksson 81 Dals Södra 5.446 (11.73  624w   1093  185  38.56  17.36w  3158  300  3358   5:17.42), 6) Staffan Hancock 80 Österhaninge 5.028 (11.69  639  895   176  39.27  18.48w  2196  300  3536  5:09.13), 7) Lasse Ohtamaa 80 Tullinge-Tumba 4.728, 8) Fredrik Videll 80 Österhaninge 4.718.

FLICKOR 18
Sjukamp: 1) Susanna Kallur 81 Falun 5.282 (13.73w/+2.4  172   1017  24.45w/+2.7  593/+0.7  2378  2:27.87), 2) Jenny Kallur 81 Falun 4.702 (14.77w/+2.4  154  904  24.00w/+2.7  555/+0.5  2143   2:30.64), 3) Sara Gelin 80 Enköping 4.660 (14.73w/+2.4  145  1092   26.12w/+2.7  539/+1.0  3063  2:30.89), 4) Malin Ericsson 80 Enköping 4.578 (14.66w/+2.4  160  942  26.47w  553w/+2.3  2868   2:42.43), 5) Ida Sjöling 81 Lidingö 4.512 (15.25w/+2.4  148  994   26.55w  534w/+3.0  2956  2:28.97), 6) Maria Åhr 80 Danderyd Athl 4.373 (15.97w/+2.4  151  891  26.73w  507  2563  2:17.41), 7) Annette Ekberg 81 Märsta 4.182 (16.06w  151  1028   27.24w  496  3199  2:42.78) , -) Liza Jörnung 81 Duvbo bröt (18.66w  154  790  26.90w  483).

POJKAR 16
Niokamp: 1) Philip Nossmy 82 Malmö 6.809 (14.21w  2831   420  3875  11.38w  185  1124  579  2:22.32), 2) Andreas Davitidis 82 Malmö 6.553 (15.61w   3261  390  4423   11.77w  173  1076  655/+1.4  2:26.40), 3) Björn Lundin 82 Helsingborg 6.437 (15.32w  3694  330  4723  12.04w  164   1129  567  2:14.97), 4) Gustav Svensson 82 Simrishamn 6.328 (16.05w   4013  300  5241  12.15w  158  1196  584   2:17.48), 5) Christoffer Thomée 82 Sävedalen 5.828 (16.19w  3121  310   5017  13.13w  176  1130  552  2:25.98), 6) Karl Söderberg 82 Sundsvall 4.589 (2034w  2261  260  3942  12.81w  170  953   538  2:30.42).

FLICKOR 16
Sjukamp: 1) Hanna Brännström 82 Luleå 5.510 (14.71w  163   1255  25.95w/+3.1  549/+1.3  2838  2:37.63), 2) Sofie Ohlsson 82 Skade 5.000 (15.91w  160  1061  27.50w  514  2715   2:29.19), 3) Hanna Öberg 82 Sikeå 4.862 (17.35w  154  1123  27.72w   473  3732  2:28.99), 4) Åsa Lundgren 82 Arboga 4.605 (17.18w  151   1156  27.73w  490  3456  2:46.65), 5) Kristin Lock-Johansson 82 Kalmar 4.504 (15.46w  157  1034  27.29w  507  2185   2:54.50), 6) Christina Franklin 82 Alvesta 3.943 (16.93w  154  818   28.97w  478  2423  2:52.31), 7) Anna Glemne 82 Växjö 3.639.

POJKAR 15
Niokamp: 1) Daniel Malmström 83 Lerum 6.708 (15.44  3753   340  4297  11.81  178  1152  630  2:17.54), 2) Daniel Hansson 83 Rånäs 5.630 (16.43  2668  300  4351  12.58  181   940  568  2:26.10), 3) Martin Andersson 83 Malmö 4.998 (17.05  2274   320  2875  12.84   163  907  539  2:21.04), 4) John van Leer 83 Gefle 4.631 (18.95  2875  270  3202  12.94  163   879  555w  2:32.67), 5) Henrik Rundby 83 Huddinge 4.472 (18.73  2295   200  3978  12.65  163  857  5556  2:31.80), 6) Mikael Fransson 83 Gefle 4.358 (19.05  2711  250  3761  13.25  160   894  526w  2:41.18), 7) Jimmy Jansson 83 Huddinge 3.539.

FLICKOR 15
Sjukamp: 1) Carolina Klüft 83 Växjö 5.735 (14.67  175   998  25.92/+1.3  532/+1.1  2948  2:19.24), 2) Nadja Casadei 83 KA2 4.993 (15.58w  157  1140  27.29  503W  2792  2:33.85), 3) Anna Seleznova 83 Huddinge 4.782 (14.90w  145  996  27.29  526w   2741  2:38.45), 4) Sofie Lundström 83 Västerås 4.741 (16.72  163   1254  29.85  492  2820  2:37.95), 5) Jenny Magnusson 83 Järvsö 4.553 (16.23w  163  938  28.56  506  2553   2:41.61), 6) Veronika Fridén 83 Mölndal 4.477 (16.28w  154  1035   28.02  485  2401  2:39.62), 7) Petronella Malmqvist 83 Tanums 4.284, 8) Sofia Fröberg 83 Skade 4.236, 9) Maria Warensjö 83 Nyköping 4.207, 10) Emma Gustavsson 83 Växjö 3.395.

 

LAG-USM
Karlstad 29 augusti

Totalt: 1) IF Göta 99, 2) Västerås 98, 3) Malmö 88, 4) Heleneholm 83, 5) Gefle 77, 6) Kalmar 73, 7) Hammarby 71.5, 8) Ullevi 64.5, 9) Arvika 54.

POJKAR 16
300m A: Robert Sjödén 82 V 35.58, Pontus Nilsson 82 He 35.80, Philip Nossmy M 35.95, Patrik Fager 82 Hammarby 37.05, B: Carl Bergfeldt 82 Gö 37.42.
800m: Erik Emilsson 82 M 2:01.40, Henrik Nyström 82 V 2:02.82, Jimmy Wik 83 K 2:07.09, Mikael Rubinstein 82 U 2:08.76, ... 7) Henrik Kjällström 83 Gö 2:14.65.
110mH A (+0.5): Philip Nossmy 14.54, Björn Lundin 82 Ge 14.95, Alen Rakovic 82 U 15.77, Joel Blid 83 Gö 15.78, B (-2.1): Peter Hallin 82 K 15.82.
Stav: Johan Fritz 82 M 427, Johan Andreasson 82 Gö 400, Gustaf Hultgren 83 K 360, Erik Bäck 83 Ge 270.
Längd: Linus Persson 82 M 649/-1.1, Carl Bergfeldt 82 Gö 632/-0.9, Robert Sjödén 82 V 621/+1.7, Björn Lundin 82 Ge 618/0.0.
Kula: David Källberg 82 V 1344, Niklas Brännström 83 U 1293, Erik Johansson 82 He 12.72, Björn Ankarling 82 Arvika 1247, Patrik Wallin 83 Gö 1164.
Slägga: Oskar Karlsson 82 V 4438, Björn Ankarling 82 A 3973, Fredrik Persson 82 Gö 3237, Andreas Davitidis 82 M 3002.
4x100m A: Västerås (Oskar Karlsson, Robert Sjödén, Johan Hasselbäck, David Källberg) 45.70, IF Göta (Patrik Wallin, Kristoffer Averheim, Carl Bergfeldt, Joel Blid) 45.77, Heleneholm 46.07, Malmö diskv, B: Ullevi 46.58.
FLICKOR 16
100m A (-1.2): Charlotte Nordh 82 Gö 12.57, Anja Ödman 82 U 12.84, Jenny Ljungkvist 83 Ha 12.85, B (+0.6): Petronella Dalérus 83 M 12.70.
2000m: Marie Quan 82 M 7:08.78, Linda Essen-Möller 82 Ha 7:32.32, Linnea Wireklint 82 He 7:43.97, Caroline Lundström 83 Gö 7:44.83.
300m H A: Sophie Fitinghoff 82 Ha 47.31, Emma Lilja 82 He 48.69, ... 4) Eline Lind 82 Gö 49.96, B: Linda Wallerman 83 Ge 48.45, Sandra Markos 83 V 48.50.
Höjd: Lisa Hannula 83 Ge 172, Sofie Lundström 83 V 164, Emma Lilja 82 He 158, Kristin Lock-Johansson 82 K 158, ... 7) Eline Lind 82 Gö 140.
Tresteg (w??): Sandra Markos 83 V 1093, Charlotte Nordh 82 Gö 1090, Doreen Nagawa 82 U 1062, Kristin Lock-Johansson 82 K 1036.
Diskus: Maria Andersson 82 A 3309, Karin Engström 83 Gö 3276, Linda Fjällrot 83 He 2854, Marie Dagerhem 83 K 2387.
Spjut: Izabel Savic 83 Gö 3919, Sofie Lundström 83 V 3583, Linda Wallerman 83 Ge 2823, Karin Hansson 83 He 2496.
4x100m A: Hammarby (Maria Sonnerby, Jenny Palén, Sophie Fitinghoff, Angelica Larsson) 50.60, Kalmar 51.04, Arvika 51.57, B: Malmö 52.01, ... 3) IF Göta (Eline Lind, Charlotte Nordh, Caroline Lundström, Susanne Lindahl) 53.17.

 

 

VSM MARATHON
Högby 15 augusti

M35: 1)  Leif Hansson Upsala 2:47:59, 2) Kent Krawe Oskarshamn 2:50:23. M40: 1) Nils-Allan Torstensson Storebro 2:39:16, 2) Lars Johansson Start 2:41:45, 3) Peter Jaktlund Kvarnsveden 2:48:21. M45: 1) Erik Gerdin Hakarpspojkarna 2:35:10, 2) Magnus Bergh Heleneholm 2:44:19, 3) Owe Olsson Kvarnsveden 2:49:51, 4) Slimo Safouame Oskarshamn 2:56:02, 5) Christer Bengtsson Tjörn-Nösnäs 2:56:09. M50: 1) Bengt Olofsson Östhammar 2:55:38, 2) Lars Jacobsson Flemingsberg 2:59:37, 3) Olle Rundberg Bovallstrand 3:00:04, 4) Ronny Bätz TV-88 3:02:38. M55: 1) Josef Sunna Umedalen 2:52:59, 2) Björn Videfors Idrott 3:02:14, 3) Jan-Åke Persson Helsingborg 3:11:11. M60: 1) Göte Ivarsson Tibro 3:11:06, 2) Jan Andersson Akele 3:12:44. M65: 1) Kjell Linder Väckelsång 3:10:51, 2) Gert-Inge Åkerberg Laholm 3:11:12, 3) Karl Larsson IF Göta 3:19:49. M70: 1) Bengt Lingfors Hallby 4:05:11. M75: 1) Erik Östbye Solvikingarna 4:00:45.
K35: 1) Susanne Johansson Halmstad 2:59:25. K40: 1) Ulla Östling Östhammar 3:02:08, 2) Ylva Rangne Fredrikshof 3:14:17, 3) Kristina Hallqvist Åsarna 3:27:51. K45: 1) Ingrid Holmgren T Blekinge 3:34:16. K50: 1) Mia Wänqvist Akele 3:38:44, 2) Birgitta Jarring Täby LLK 3:57:17.  K60: 1) Maj Hedberg Fredrikshof 4:29:08.

 

 

STORA JSM
Karlskrona 14-16 augusti

MÄN 22
100m
 (a, +0.2): 1) Mikael Ahl Ullevi 10.46, 2) Lenny Martinez Huddinge 10.69, 3) Niclas Broström IF Göta 10.70, 4) Jimisola Laursen Malmö 10.87, 5) Niklas Stridqvist Sundsvall 10.93, 6) Fredrik Eklund IF Göta 10.99,
7) Johan Olofsson Tiwaz 10.99, 8) Daniel Nunez Ullevi 11.11.
Försök (a) I (+1.3): Sjöstrand 10.87, Olofsson 11.09, Elvir Rakovic 79 Ullevi 11.15, Anders Boyacioglu Huddinge 11.16, II (+1.4): M Ahl 10.72,  Laursen 10.99, Oscar Tidblom Tiwaz 11.07, III (+0.3): Martinez 10.71, Eklund 10.99, Nunez 11.00, Christofer Sandin 79 Mölndal 11.14, Johan Jarnemark 79 Vallentuna 11.20, IV (+2.4): Broström 10.82w, Stridqvist 10.93w, Alexander Lakhanpal 79 Linnéa 11.04w, Ali Sabouri Upsala 11.09w, Henric Gröndahl 79 Hagen 11.21w.
Semi (a) I (+1.5): Martinez 10.62, Stridqvist 10.86, Nunez 10.86, Olofsson 10.93, Sabouri 11.10, E Rakovic 11.16, Jarnemark 11.18, Sjöstrand ej start, II (+1.0): M Ahl 10.39, Broström 10.66, Laursen 10.80, Eklund 10.94, Lakhanpal 11.01, Sandin 11.09.
200m (c, +0.7): 1) Niklas Sjöstrand Kville 21.24, 2) Jimisola Laursen Malmö 21.31, 3) Henrik Ögren Östersund 21.79, 4) Niclas Broström IF Göta 21.90, 5) Henric Gröndahl 79 Hagen 22.36, 6) Anders Boyacioglu Huddinge 22.53.
Försök (c) I (+0.4): H Ögren 22.42, Gröndahl 22.56, Anders Nilsson Kville 22.69, II (-0.7): Sjöstrand 22.26, Johan Jarnemark 79 Vallentuna 22.44, Christian Hofverberg Fredrikshof 22.69, III (-1.8): Broström 22.29, David Hedström 79 Skellefteå AIK 22.34, Christofer Sandin  79 Mölndal 22.49, IV (+1.7): Laursen 22.03, Boyacioglu 22.30, Fredrik Eklund IF Göta 22.52, Ali Sabouri Upsala 22.65.
Semi (c) I (+3.2): Laursen 21.56w, H Ögren 21.78w, Boyacioglu 22.16w, Gröndahl 22.18w, Sandin 22.44w, A Nilsson 22.51w, II (+0.6): Sjöstrand 21.58, Broström 21.95, Eklund 22.25, Jarnemark 22.30, Hedström 22.40, Sabouri 22.51.
400m (b): 1) Johan Lannefors Västerås 47.17, 2) Ruben Norlin Riviera 47.62, 3) Peter Andersson Täby 48.08, 4) Godfrey Ssonko 79 Mälarhöjden 48.57, 5) Per Sandell Västerås 49.60, 6) Christian Hofverberg Fredrikshof 49.91.
Försök (a) I: Norlin 49.20, Hofverberg 50.16, Andreas Nilsson Trelleborg 50.99, II: Lannefors 48.97, Sandell Västerås 49.54, Daniel Habte Brännan 50.25, Daniel Almgren 79 Vallentuna 50.61, Linus Hagstedt Hellas 50.74, III: P Andersson 48.80, Ssonko 49.03, Andreas Jungerup Malmö 50.38, Christopher Larsson 79 Österhaninge 51.00.
800m (c): 1) Fredrik Kjellberg Tureberg 1:52.01, 2) Andreas Nilsson Trelleborg 1:52.77, 3) Thomas Byrberg 79 Tureberg 1:52.77,  4) Mattias Norling Nord-Uppland 1:52.89, 5) Göran Olofsson Eslöv 1:53.97, 6) Ronny Johannesson Hammarby 1:54.28,
7) Conny Ekstrand Falun 1:54.38, 8) Daniel Norberg Skellefteå AIK 1:55.29, 9) Fredrik Karlsson Hammarby 1:57.65.
Försök (b) I: A Nilsson 1:52.70, Norling 1:52.79, Norberg 1:53.82, Henrik Åsander 79 Gefle 1:54.02, Marcus Ståhlberg Tureberg 1:54.16, Andreas Lundqvist 79 Tranås 1:56.86, Per-Henrik Sundell 79 Hammerdal 1:56.94, II: Byrberg 1:52.59,  Olofsson 1:52.99, Johannesson 1:53.22, Peter Marklund Riviera 1:54.75, Tobias Sjöström Rånäs 1:56.05, III:  Kjellberg 1:53.38, Ekstrand 1:53.64, Stefan Danielsson Hammarby 1:54.15, Bert-Owe Ahlström Rånäs 1:54.30, Ken Pihlblad IF Göta 1:54.39, IV: F Karlsson 1:54.74, John Laselle 79 Tureberg 1:54.77, Olof Tuhus IF Göta 1:55.48, Fredrik Uhrbom Nyköping 1:56.58.

1500m (a): 1) Fredrik Kjellberg Tureberg 3:49.03, 2) Mattias Norling Nord-Uppland 3:49.53, 3) John Laselle 79 Tureberg 3:50.00, 4) Michael Öhman 79 Bollebygd 3:50.03, 5) Tobias Lundvall Sävedalen 3:50.85, 6) Marcus Ståhlberg Tureberg 3:53.20,
7) Peter Marklund Riviera 3:57.74, 8) Conny Ekstrand Falun 3:58.05, 9) Per-Henrik Sundell 79 Hammerdal 3:58.61, 10) Daniel Svensson Malmö 4:00.27, 11) Frewengel Habtom Spårvägen 4:06.81.
5000m (c): 1) Joakim Johansson Hälle 14:08.89, 2) Mustafa Mohamed 79 Hälle 14:15.16, 3) Gustav Berggren Skellefteå AIK 14:38.50, 4) Tobias Lundvall Sävedalen 14:39.39, 5) Martin Söderberg Hakarpspojkarna 14:53.13, 6) Peter Öhman Spårvägen 14:54.57
7) Per Jacobsen IF Göta 15:05.03, 8) Jonas Andersson Oskarshamn 15:28.85, 9) Fredrik Lundqvist IK Sisu 15:35.75, 10) Jan Amnéus 79 Väsby 15:49.47.
2000m hinder (a): 1) Mustafa Mohamed 79 Hälle 5:37.00, 2) Henrik Skoog 79 Villstad 5:43.83, 3) Per Jacobsen IF Göta 5:47.46, 4) Peter Öhman Spårvägen 5:49.85, 5) Gustav Berggren Skellefteå AIK 6:00.02, 6) Pontus Österberg 79 Rånäs 6:04.42,
7) Jan Amnéus 79 Väsby 6:05.42, 8) Philip Wilhelmsson Malmö 6:06.54, 9) Martin Gidewall Tumba 6:07.02, 10) Björn Gustafsson 79 Hammarby 6:07.32.
110m häck (b, +1.7): 1) Robert Kronberg Kville 13.79, 2) Henrik Ögren Östersund 14.19, 3) Joakim Blaschke KA2 14.57, 4) Thomas Lorentzon KA2 14.80, 5) Paul Ragnvaldsson 79 Strömsund 14.87, 6) Christer Göransson Ragunda 14.88, 7) Magnus Wallberg Falun 14.93, 8) Jakob Falkbring Mölndal 15.53.
Försök (a) I: Kronberg 14.19, Wallberg 14.73, Lorentzon 14.86, P Ragnvaldsson 14.98, David Modén 79 Rånäs 15.33, Mattias Lundquist Lund 15.35, Fredrik Hallin Kalmar 15.55, II (+0.7): H Ögren 14.35, Blaschke 14.55, Göransson 15.02, Falkbring 15.07, Per Bergman 79 Tureberg 15.30, Jens Lidström 79 Riviera15.81, Nils Wiklund Luleå 15.88.
400m häck (c): 1) Peter Andersson Täby 51.53, 2) Magnus Norberg Huddinge 52.83, 3) Niclas Andersson Tumba 53.27, 4) Andreas Jungerup Malmö 53.56, 5) Magnus Wallberg Falun 54.38, 6) Daniel Lundvall Hässelby 55.78
Försök (b) I: P Andersson 54.19, Wallberg 54.41, Lundvall 54.54, Jungerup 54.81, Jonas Hermansson 79 Hagen 57.45, II: N Andersson 54.61, Norberg 55.47, Erik Johansson Hälle 55.74, Jakob Falkbring Mölndal bröt.
Höjd (c): 1) Andreas Jonsson Tureberg 211, 2) Yannick Tregaro Örgryte 208, 3) Demola Rieke Lidingö 205, 4) Ronny Hansson Finish 205, 5) Henrik Ögren Östersund & Peter Blom 79 Lidingö 202,
7) Martin Zuba Finish & Mattias Ekman 79 Falköping 202, 9) Karl Josephson Spårvägen 202, 10) Fredrik Eurenius Östersund 202, 11) Tobias Svensson Wärnamo 199, 12) Erik Sellberg Nyköping 199, 13) Ronnie Enander Gefle 199, 14) Håkan Lenhoff 79 KA2 195, 15) Fredrik von Speyck 79 Klippan 195.
Stav (b): 1) Henrik Hallenbo Lerum 518, 2) Viktor von Bothmer Malmö 518, 3) Mikael Tapio Ullevi 488, 4) Alexander Eriksson 79 Tureberg 458, 5) Marcus Lindh Solna 443, 6) Henrik Weisbach 79 IFK Göteborg 443,
7) Gustav Andhill 79 Alingsås 428, 8) Nils Wiklund Luleå 428, 9) Hans Ekdahl Ullevi 428, 10) Christian Gamerdinger Örgryte 408.
Längd (b): 1) Robert Fält Gefle 744w/+2.4 (736/+1.1), 2) Christer Göransson Ragunda 722/+0.3, 3) Henrik Schandorff IFK Göteborg 719w/+2.8 (709/+0.7), 4) Robert Kronberg Kville 719/+1.7, 5) Mathias Frykholm Bore 694/+1.2, 6) Erik Henrysson 79 Fjugesta 661/+2.0,
7) Per Bergman 79 Tureberg 654w/+2.5 (644/+0.7), 8) Tobias Persson Staffanstorp 653w/+2.1 (651/+0.9), 9) Niclas Hansén Växjö 646/+1.1, 10) Christian Forsell 79 Råby-Rekarne 636/+1.1.
Tresteg (c): 1) Haldur Rohtla Örgryte 1505/-0.6, 2) Yannick Tregaro Örgryte 1480/-0.1, 3) Elvir Rakovic 79 Ullevi 1464/-0.9, 4) Mathias Frykholm Bore 1413/+0.5, 5) Stefan Svensson IFK Göteborg 1409/-0.4, 6) Daniel Norman Lund 1391/-0.5,
7) Daniel Andersson 79 Tumba 1382/-0.5, 8) Fredrik Sigte 79 Bore 1371/+0.6, 9) Henrik Schandorff IFK Göteborg 1303/+0.8, -) Henrik Sahlström Bollnäs & Johannes Andersson 79 Heros X.
Kula (b): 1) Håkan Andersson Ljungsbro 1762, 2) Jimmy Nordin 79 Gefle 1736, 3) Patrik Johansson Västerås 1479, 4) Daniel Ragnvaldsson Strömsund  1377, 5) Erik Svensson 79 Heleneholm 1339, 6) David Modén 79 Rånäs 1209.
Diskus (b): 1) Patrik Johansson Västerås 4836, 2) Tobias Melin Bottnaryd 4610, 3) Fredrik Östlin IF Göta 4411, 4) Niklas Kleebinder Hammarby 4391, 5) Daniel Nornvall Ymer 4381, 6) Mikael Nordin Växjö 4302,
7) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 3819, 8) David Modén 79 Rånäs 3509.
Slägga (c): 1) Jim Olsson IF Göta 6459, 2) Svante Söderlund Bore 6198, 3) Peter Lindståhl IF Göta 5770, 4) Patrik Johansson Västerås 5675, 5) Peter Andersson Gnistan 5319, 6) Mikael Holst Bottnaryd 5240
7) Daniel Nornvall Ymer 5168, 8) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 5082, 9) Mikael Nordin Växjö 5039, 10) Thomas Edvinsson Alingsås 4757, 11) Stellan Kjellander Vittsjö 4661, 12) Jörgen Viksell Västerås 4363.
Spjut (a): 1) Daniel Gustafsson Alingsås 7051, 2) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 6995, 3) Pasi Mäntylä Västerås 6258, 4) Lasse Haka Viking 6029, 5) Andreas Kohn Kville 5955, 6) Erik Axelsson Vännäs 5910,
7) Mattias Ekborg Rånäs 5907, 8) Martin Trnovsky Lund 5885, 9) Lars Näckter Orrviken 5559, 10) Mathias Tidqvist IF Göta 5547.

KVINNOR 22
100m
 (a, +0.3): 1) Annika Amundin Ullevi 11.77, 2) Karin Jönsson Malmö 12.14, 3) Veronica Fransson 79 Hälle 12.19, 4) Maria Eriksson Hammerdal 12.20, 5) Pernilla Allvin Falun 12.23, 6) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 12.34,
7) Lena Berntsson Ullevi 12.35, 8) Therese Edholm Tureberg 12.49.
Försök (a) (+2.2): Allvin 12.01w, Hildenborg 12.06w, Berntsson 12.07w, M Eriksson 12.09w, Sofia Gustafsson 79 Råby-Rekarne 12.37w, Madeleine Andersson Enköping 12.44w, Linda Storkull 79 Mölndal 12.52w, II (+0.6): Amundin 11.88, Fransson 12.20, K Jönsson 12.21, Edholm 12.36, Sara Westman Falun 12.39, Linda Österling 79 Finish 12.52, Sofia Johnson Glanshammar 12.59.
200m (c, +0.7): 1) Annika Amundin Ullevi 24.14, 2) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.61, 3) Andrea Geurtsen 79 Upsala 24.74, 4) Victoria Gunnarsson Täby 24.79, 5) Beatrice Dahlgren 79 Mölndal 24.99, -) Maria Eriksson Hammerdal ej start.
Försök (c) I (-2.2): Geurtsen 25.20, Gunnarsson 25.22, Therese Edholm Tureberg 26.30, Frida Näsman Bollnäs 26.48, II (+0.5): Amundin 24.32, M Eriksson 24.69, Jenni Gårdhage Västerås 25.24, Madeleine Andersson Enköping 25.77, Sara Westman Falu IK 26.08, III (+0.7): Hildenborg 24.61, Dahlgren 24.73, Lena Berntsson Ullevi 25.56, Emma Frostensson 79 Skruv 25.70, Sofia Johnson Glanshammar 26.15.
400m (b): 1) Nadja Petersen Huddinge 55.21, 2) Pia Welin Lidingö 56.30, 3) Jenni Gårdhage Västerås 57.38, 4) Emma Frostensson 79 Skruv 57.79, 5) Johanna Hallberg 79 Gotland 58.11, 6) Jenny Sjöström Falun 58.38.
Försök (a) I: Welin 56.36, Gårdhage 57.35, Hallberg 58.73, Annika Faager Tiwaz 59.06, II: Petersen 57.20, Frostensson 57.80, J Sjöström 58.18, Cecilia Lundberg 79 Österhaninge 59.55.
800m (c): 1) Carolina Nylén 79 Fredrikshof 2:10.45, 2) Kristin Ahlepil Eksjö Södra 2:10.70, 3) Alexandra Lindqvist 79 Rånäs 2:11.71, 4) Hanna Karlsson 79 Lagan 2:12.29, 5) Louise Wenngren Spårvägen 2:12.33, 6) Anna Hellblom Lund 2:15.26.
Försök (b) I: K Ahlepil 2:13.49, Lindquist 2:13.61, H Karlsson 2:14.41, Annika Faager Tiwaz 2:14.84, Caroline Hjelm Hälle 2:15.28, II: Hellblom 2:14.04, Nylén 2:14.35, Wenngren 2:14.55, Martina Barkman 79 Färjestaden 2:16.78, Anna Behn 79 Kville 2:19.18.
1500m (a): 1) Jenny Framme Hälle 4:27.43, 2) Kristin Ahlepil Eksjö Södra 4:28.28, 3) Alexandra Lindquist 79 Rånäs 4:30.21, 4) Linda Sjöström Falun 4:32.35, 5) Martina Barkman 79 Färjestaden 4:35.24, 6) Susanna Wiström Sundbyberg 4:35.59,
7) Hanna Karlsson 79 Lagan 4:40.27, 8) Anna Behn 79 Kville 4:43.04, 9) Sara Talia 79 Fredrikshof 4:45.79, 10) Lisa Wallgren 79 Hammarby 4:46.49, 11) Emma Skogersson Högby 4:50.77.
3000m (c): 1) Jenny Framme Hälle 9:23.98, 2) Jessica Carlberg 79 Oskarshamn 9:25.48, 3) Susanna Wiström Sundbyberg 9:57.67, 4) Linda Sjöström Falun 10:07.00, 5) Lisa Wallgren 79 Hammarby 10:13.28, 6) Hanna Karlsson 79 Lagan 10:18.81,
7) Ellinor Andersson 79 Oxelösund 10:37.97, 8) Emma Skogersson Högby 10:38.41, 9) Hanna Salander Västerås 10:47.10, -) Johanna Hallberg 79 Gotland bröt.
100m häck (b, +2.5): 1) Karin Jönsson Malmö 13.95w, 2) Maria Eriksson Hammerdal 14.06w, 3) Agneta Rosenblad Lidingö 14.33w, 4) Anna Johansson Ymer 14.57w, 5) Jenny Magripli Norrköping 14.76w, 6) Jenny Karlsson Hässelby 14.90w,
7) Petra Thulin 79 Hammarby 14.94w, 8) Lina Ericsson Växjö 15.24w.
Försök (b) I (+0.9): M Eriksson 13.93, Rosenblad 14.30, Magripli 15.10, J Karlsson 15.22, II (+0.5): K Jönsson 14.46, A Johansson 14.96, Thulin 15.16, L Ericsson 15.30, Anna Nyström Vännäs 15.69.
400m häck (c): 1) Nadja Petersen Huddinge 59.03, 2) Erica Mårtensson 79 Växjö 59.85, 3) Caroline Carlberg 79 Gefle 62.28, 4) Sofie Anefors 79 Ullevi 63.56, 5) Theresa Söderlund Alunda 63.88, 6) Susanna Henriksson 79 Tranås 66.09.
Försök (b) I: Mårtensson 61.32, Carlberg 62.88, Söderlund 64.45, Henriksson 65.33, II: Petersen 63.39, S Anefors 64.65, Anna Nyström Vännäs bröt.
Höjd (b): 1) Emelie Färdigh IF Göta 180, 2) Lena Johansson 79 Hässelby 172, 3) Malin Svensson Trelleborg 170, 4) Hanna-Mia Persson Kalmar 170, 5) Jenny Kågebäck 79 Ullevi 167, 6) Johanna Olander 79 Färjestaden 167,
7) Alice Bergström 79 Råby-Rekarne 161.
Stav (c): 1) Sandra Ribba Örgryte 336, 2) Annika Berntsson Ullevi 326, 3) Helena Gissle Spårvägen 326, 4) Caroline Risberg Solna 291.
Längd (c): 1) Camilla Johansson Växjö 649/+1.2, 2) Veronica Fransson 79 Hälle 575/+1.5, 3) Erika Persson 79 Sunne 574/+0.5, 4) Caroline Bryland Heleneholm 571/+0.9, 5) Pernilla Allvin Falu IK 564/-0.4, 6) Emelie Färdigh IF Göta 563/-1.0,
7) Andrea Geurtsen 79 Upsala 554/-0.5, 8) Sofia Gustafsson 79 Råby Rekarne 549/+0.4, 9) Agneta Rosenblad Lidingö 548/+1.8, 10) Lina Ericsson Växjö 542/+1.9, 11) Åsa Lönn Hässelby 538/+0.7, 12) Anna Göransdotter-Nilsson Vännäs 530/+1.5.
Tresteg (a): 1) Marie Åhlander IF Göta 1253/-0.1, 2) Anna Göransdotter-Nilsson Vännäs 1218/-0.1, 3) Emelie Färdigh IF Göta 1198/+0.6, 4) Åsa Lönn Hässelby 1184/+0.5, 5) Malin Larsson Heby 1182/-0.3, 6) Desirée Carlberg Ullevi 1175/+0.2,
7) Caroline Bryland Heleneholm 1121/+0.5.
Kula (c): 1) Helena Engman Riviera 1482, 2) Cecilia Nilsson 79 Ymer 1448, 3) Maria Pettersson Heleneholm 1431, 4) Catarina Andersson Heleneholm 1399, 5) Kajsa Lindskog Ullevi 1267, 6) Annika Petersson 79 Edsbyn 1207,
7) Linda Andreasson Heleneholm 1138, 8) Lilian Pyka 79 Gnistan 1114, 9) Karin Åkerstedt 79 Ragunda 1107.
Diskus (b): 1) Maria Pettersson Heleneholm 4456, 2) Helena Engman Riviera 4425, 3) Catarina Andersson Heleneholm 4363, 4) Lena Björk Hofors 4272, 5) Ingela Nymann Tureberg 4018, 6) Karin Jansson Örebro 3969,
7) Erika Andersson 79 Hälle 3885, 8) Stina Lindblad Katrineholm 3839, 9) Anna Jansson Västerås 3601, 10) Kajsa Lindskog Ullevi 3518, 11) Angela Åkeson 79 Kil 3498.
Slägga (a): 1) Cecilia Nilsson 79 Ymer 5448, 2) Gianna Panavoglou Spårvägen 4967, 3) Helena Engman Riviera 4887, 4) Linda Andreasson Heleneholm 4585, 5) Catarina Andersson Heleneholm 4534, 6) Erika Andersson 79 Hälle 4277,
7) Lilian Pyka 79 Gnistan 4140, 8) Maria Henricson 79 Mariestad 3929, 9) Kajsa Lindskog Ullevi 3914, 10) Annika Källén Strömsund 3689, 11) Karin Åkerstedt 79 Ragunda 3615, 12) Rebecka Karlsson 79 Hinden 3245, 13) Eleonor Karlsson 79 Gnesta 3098.
Spjut (c): 1) Annika Petersson 79 Edsbyn 4760, 2) Anna Jansson Västerås 4300, 3) Jennie Niesel Färjestaden 4105, 4) Carolin Thysell Ärla 4020, 5) Linda Andreasson Heleneholm 3887, 6) Malin Svensson Trelleborg 3820,
7) Alice Bergström 79 Råby Rekarne 3722, 8) Karin Åkerstedt 79 Ragunda 3332, 9) Helena Engman Riviera 3142.

POJKAR 18
100m
 (a, +0.5): 1) Erik Wahn 80 Helsingborg 10.86, 2) Johan Engberg 81 Finspång 10.92, 3) Peter Ahl 80 Ullevi 11.10, 4) Ulf Hedberg 80 Gefle 11.11, 5) Johan Hed 80 Mölndal 11.12, 6) Frank Asamoah 81 Eslöv 11.17,
7) Jonas Fermfelt 80 Ullevi 11.35, 8) Gustav Lindström 81 Lund 11.46.
Försök (a) I (+1.7): Engberg 10.92, P Ahl 10.92, Fermfelt 11.12, Peter Johansson 81 Orient 11.32, II (+2.8): Ulf Hedberg 10.96w, Asamoah 11.06w, Mattias Lindgren 80 Luleå 11.29w, III (+2.9); J Hed 11.02w, Lindström 11.13w, Ming Le 81 Örgryte 11.36w, IV (+2.3): Wahn11.18w, Leif Johansson 80 Hässelby 11.21w, Anders Grosshennig 80 Helsingborg 11.34w.
Semi (a) (+1.5): Engberg 10.83, Wahn 10.93, P Ahl 11.02, Fermfelt 11.22, L Johansson 11.34, P Johansson 11.35, II (+1.3): Hedberg 10.98, J Hed 11.07, Asamoah 11.15, Lindström 11.19, Grosshennig 11.36.
200m (c, +0.5): 1) Johan Engberg 81 Finspång 21.61, 2) Johan Hed 80 Mölndal 21.93, 3) Joakim Lundqvist 81 Gefle 22.21, 4) Christian Liljequist 80 Tureberg 22.25, 5) Frank Asamoah 81 Eslöv 22.65, 6) Tobias Andersson 80 Vittsjö 22.93.
Försök (c) I (-0.4): Lundqvist 22.84, Gustav Lindström 81 Lund 23.04,  II (-0.7): J Hed 22.74, Asamoah 23.01, III (+1.7): Liljequist 22.45, T Andersson 22.68, IV (+1.5): Engberg 22.98.
Semi (c) I (+0.8): Liljequist 22.69, Engberg 22.73, Lindström 22.85, Peter Johansson 81 Orient 22.99, II (+1.1): Hed 22.23, Lundqvist 22.41, Asamoah 22.73, T Andersson 22.75, Leif Johansson 80 Hässelby 22.96.
400m (b): 1) Andreas Rehnborg 80 Österhaninge 48.89, 2) Jon Andersson 80 Falun 49.00, 3) Christian Liljequist 80 Tureberg 49.67, 4) Martin Drott 80 Nyköping 50.18, 5) Nilton Oliveira 80 Alingsås 50.45, 6) Joachim Ögren 81 Östersund 50.65.
Försök (a) I: Rehnborg 49.59, Oliveira 50.51, Kristian Dahlén 80 Kville 51.94, II: J Andersson 49.66, J Ögren 50.56, Niclas Hesselgren 81 Stockaryd 50.94, III: Drott 50.04, Liljequist 50.21, Magnus Färm 80 Österhaninge 51.28, Henrik Holmgren 80 Kyrkhult 51.62.
800m (c): 1) Jon Andersson 80 Falun 1:55.70, 2) Stefan Johansson 80 Falköping 1:55.93, 3) Andreas Rehnborg 80 Österhaninge 1:56.50, 4) Johan Klinteskog 81 Hammarby 1:56.99, 5) Martin Drott 80 Nyköping 1:57.20, 6) Mikael Gren 80 Hälle 1:59.21,
7) Niklas Ryholt 80 Spårvägen 2:01.37, 8) Axel Lönnqvist 81 Hässelby 2:02.04.
Försök (b) I: S Johansson 1:57.78, Rehnborg 1:57.99, Kristian Dahlén 80 Kville 1:58.13, II: Drott 1:56.71, Klinteskog 1:56.73, Ryholt 1:56.75, Lönnqvist 1:58.00, Henrik Andersson 80 Vittsjö 1:59.31, III: J Andersson 1:57.89, Gren 1:58.14, Albin Johansson 81 Hammarby 1:58.19, Niklas Karlsson 80 Mora 1:58.32.

1500m (a): 1) Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 3:55.67, 2) Stefan Johansson 80 Falköping 3:57.89, 3) Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra 3:58.12, 4) Niklas Karlsson 80 Mora 3:58.19, 5) Karl Stavenberg 81 Tyresö 4:04.76, 6) Henrik Ahnström 81 Skruv 4:13.02,
7) Tero Heikki 80 Västerås 4:13.05, 8) Tobias Fridholm 80 Hovslätt 4:16.33, 9) Marcus Bill 80 Härlöv 4:17.59.
5000m (c): 1) Henrik Ahnström 81 Skruv 15:03.49, 2) Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 15:05.81, 3) Erik Petersson 80 Mölndal 15:08.03, 4) Olof Olsson 80 Skövde 15:15.04, 5) Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra 15:37.41, 6) Thomas Johansson 81 Sävedalen 16:00.76,
7) Ulf Nilsson 81 Hälle 16:07.98, 8) Martin Öhman 81 Hässelby 16:08.34, 9) Ola Axelsson 80 Mullsjö SOK 16:33.11, 10) Tobias Fridholm Hovslätt 16:36.62.
2000m hinder (a): 1) Henrik Aahnström 81 Skruv 5:51.04, 2) Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra 5:51.90, 3) Thomas Johansson 81 Sävedalen 6:08.50, 4) Ulf Nilsson 81 Hälle 6:15.19, 5) Matthias Amnéus 80 Väsby 6:17.56, 6) Johan Lindberg 80 Hagunda 6:23.22,
7) Linus Studeny Västerviks OK 6:28.05, 8) Jan Öhman 80 Lögdeå 6:31.84, 9) Daniel Gustafsson 81 Södra Vi 6:39.03.
110m häck (b, +1.9): 1) Joakim Lundqvist 81 Gefle 14.35, 2) Mikael Jakobsson 81 Örebro 14.39, 3) Magnus Lundgren 80 Finish 14.40, 4) Alexander Ljunggren 81 Helsingborg 14.65, 5) Carl-Johan Olsson 80 Mariestad 14.76, 6) Ola Olsson 81 Udd 14.82,
7) Rafael Askros 81 Ullevi, 8) Magnus Lönqvist 80 Habo 15.23.
Försök (a) I (+1.1): J Lundqvist 14.79, Ljunggren 14.88, Askros 15.11, Lönqvist 15.13, Andreas Taleryd 80 Linnéa 15.33, II (+0.4): M Jakobsson 14.66, Lundgren 14.74, C-J Olsson 15.02, O Olsson 15.18, Jim Ekliden 80 Brattås 15.32, Johan Wiklund 81 Luleå 15.48.
300m häck (c): 1) Mikael Jakobsson 81 Örebro 37.85, 2) Alexander Ljunggren 81 Helsingborg 38.54, 3) Håkan Jedhammar 81 Gnistan 39.33, 4) Gustav Lindström 81 Lund 39.43, 5) Fredrik Simonson 80 Lidköping 40.39, 6) Joachim Ögren 81 Östersund 44.79.
Försök (b) I: Ögren 39.60, Jedhammar 39.80, Stefan Liström 80 Huddinge 41.23, II: Ljunggren  39.61, Magnus Niklasson 80 Brattås 40.58, Johan Olsson 80 Östersund 41.22, III: Jakobsson 39.82, Lindström 40.06, Simonson 40.23, Niklas Svensson 80 Tureberg 42.24.
Höjd (b): 1) Jonathan Hallgren 81 Hammarby 206, 2) Christian Olsson 80 Örgryte 204, 3) Per-Ola Andersson 80 Gnistan 196, 4) Erik Sikström 80 Lidingö 196, 5) David Frykholm 80 Bore 196, 6) Andreas L Nilsson 80 Finish 194,
7) Johan Redborg 81 Tureberg 194, 8) Per-Olof Malmqvist 80 KA2 194, 9) Reinhold Andersson 80 Klippan 194, 10) Jesper Isgren 81 Skurup 191.
Stav (a): 1) Alhaji Jeng 81 Örgryte 472, 2) Elias Palo 81 Haparanda SKT & Fredrik Skoglund 81 Lidingö 462, 4) Emil Guldbrandsen 80 Lerum 462, 5) Deniz Mahshid 80 Örgryte 442, 6) Martin Persson 80 Örgryte 442,
7) Johan Jonsson 81 KA2 432, 8) Håkan Jedhammar 81 Gnistan 417, 9) Charlie Lund-Petersen 80 Örgryte 417, 10) Johan Papas 81 Solna 417.
Längd (c): 1) Anton Andersson 81 Halmstad 730/-0.3, 2) Erik Larsson 80 Gotland 699/+0.7, 3) Mattias Lindgren 80 Luleå 687/-0.3, 4) Markus Ottesen 81 Falun 680/+0.7, 5) Jon Roos 80 Östersund 674/+1.6, 6) David Frykholm 80 Bore 671/-0.5
7) Reinhold Andersson 80 Klippan 658/-0.5, 8) Thobias Karlsson 80 Gnesta 640/+0.9, 9) Håkan Jedhammar 81 Gnistan 638/+2.0, 10) Rickard Lemming 80 Mariestad 632/+1.7.
Tresteg (b): 1) Anton Andersson 81 Halmstad 1505/+0.8, 2) Jonas Arnsten 80 Trångsviken 1480/+0.9, 3) David Frykholm 80 Bore 1476/+1.4, 4) Ousainou Mbye 80 Örgryte 1455/+1.3, 5) Jon Roos 80 Östersund 1438/+0.8, 6) Jim Ekliden 80 Brattås 1423/+0.9,
7) Håkan Eklund 80 Råby-Rekarne 1409/+0.7, 8) Erik Eriksson 80 Örbyhus 1392/+1.2, 9) Dennis Acson 81 Örgryte 1373/+1.0, 10) Morgan Persson 81 Halmstad 1271/+0.4.
Kula (b): 1) Johan Persson 80 Falun 1575, 2) Thomas Hirvonen 80 Tureberg 1490, 3) David Johansson Ludvika 1443, 4) Staffan Jönsson 81 Heleneholm 1440, 5) Jens Edler Östersund 1399, 6) Roger Stridh 80 Bottnaryd 1352,
7) Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero 1349, 8) Erik Larsson 80 Gotland 1348, 9) Kristian Jensen 81 Skruv 1278, 10) Robert Ruthström 80 Gotland 1244.
Diskus (a): 1) Staffan Jönsson 81 Heleneholm 4585, 2) Johan Persson 80 Falun 4579, 3) Richard Alneroth 80 Gefle 4511, 4) Erik Larsson 80 Gotland 4329, 5) Fredrik Steen 80 Norrköping 4319, 6) Thomas Hirvonen 80 Tureberg 4314,
7) Peter der Nederlanden 81 Säffle 4217, 8) Marcus Johasnson 80 Brattås 4157, 9) Magnus Fransson 80 Växjö 3962, 10) Tomas Pyka 81 Gnistan 3865, 11) Jimmy Carlsson 81 Råby-Rekarne 3861.
Slägga (b): 1) Joakim Olsson 80 Hälle 6392, 2) Viktor Isidorsson 81 Hälle 5461, 3) Emil Wickman 80 Rånäs 5253, 4) Tomas Pyka 81 Gnitan 4924, 5) Stefan Alneroth 81 Gefle 4666, 6) Jens Edler 80 Östersund 4513,
7) Lennie Axelsson 81 Nyköping 4180, 8) Robert Ruthström Gotland 4120, 9) Oskar Berglund 81 Habo 3521, 10) Peter Dagerhem 81 Kalmar 3287.
Spjut (c): 1) Mattias Eriksson 80 Vännäs 7061, 2) Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero 6470, 3) Richard Alneroth 80 Gefle 6400, 4) Andreas Wulff 80 Habo 6190, 5) Thomas Söderberg 80 Umeå 6110, 6) Kaj Jokinen 81 Råby Rekarne 5995,
7) Gabriel Wallin 81 Södertälje IF 5728, 8) Thomas Hirvonen 80 Tureberg 5646, 9) Henrik Hjalmarsson 81 Hagen 5410, 10) Tobias Lundqvist 80 IK Sisu 5328, 11) Jimmy Karlsson 81 Råby-Rekarne 5244.

FLICKOR 18
100m
 (a, +0.2): 1) Jenny Kallur 81 Falun 11.88, 2) Susanna Kallur 81 Falun 11.96, 3) Malin Källgren 80 Ymer 12.15, 4) Linda Fernström 81 Hässelby 12.22, 5) Helene Nordquist 80 Södertälje IF 12.38, 6) Malin Jeppsson 81 Lund 12.60,
7) Elena Åseby 80 IF Göta 12.68, 8) Petra Mårtensson 80 Heleneholm 12.76.
Försök (a) I (+1.0): Fernström 12.36, Åseby 12.57, Sandra Lagerskog 80 Riviera 12.73, Anna Marberg 81 Trollhättans SK 12.81 Camilla Gustafsson 80 Hässelby 12.82, II (+1.5): S Kallur 12.05,  Jeppsson 12.51, Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 12.69, Stina Palosaari 80 Hässelby 12.76, Maria Carlsson 81 Hälle 12.85, III (+1.4): J Kallur 12.10, Anna Bergsten 81 Örebro 12.54, Helena Olsson 80 Ymer 12.75, Caroline Öhman 81 Hässelby 12.87, IV (+1.5): Källgren 12.15, Nordquist 12.48, Mårtensson 12.62, Anna Norgren 80 Söderhamn 12.81, Anna Lilja 81 Nyköping 12.84.
Semi (a) (+0.9): J Kallur 12.18, Källgren 12.28, Jeppsson 12.52, Bergsten 12.73, Barenfeld 12.78, Lagerskog 12.84, II (+0.5): S Kallur 12.05, Fernström 12.20, Nordquist 12.48, Åseby 12.59, Mårtensson 12.61, C Gustafsson 12.80, H Olsson 12.87.
200m (c, -1.3): 1) Jenny Kallur 81 Falun 24.34, 2) Linda Fernström 81 Hässelby 24.71, 3) Helene Nordquist 80 Södertälje IF 24.78, 4) Elena Åseby 80 IF Göta 25.97, 5) Stina Palosaari 80 Hässelby 25.99, -) Anna Bergsten 81 Örebro ej start.
Försök (c) I (-0.8): Nordquist 25.23, Helen Nilsson 80 Halmstad 26.32, II (+0.7): Fernström 25.33, Bergsten 25.76, Malin Jeppsson 81 Lund 26.08, Caroline Öhman 81 Hässelby 26.17, Anna Norgren 80 Söderhamn 26.42, III (-1.0): J Kallur 26.04, IV (-0.6): Åseby 25.95, Palosaari 26.39, Maria Carlsson 81 Hälle 26.47.
Semi (c) I (+0.4): Fernström 25.57, Åseby 25.99, Palosaari 26.09, Öhman 26.29, II (-0.6): J Kallur 25.36, Nordquist 25.38, Bergsten 26.17.
400m (b): 1) Ulrika Johansson 80 Söderhamn 55.04, 2) Hanna Peterson 80 Södertälje IF 55.97, 3) Helene Nordquist 80 Södertälje IF 56.31, 4) Linda Olsson 81 Falun 58.05, 5) Eva Olofsson 80 Eslöv 58.58, 6) Christel Häggström 80 Nedre Soppero 60.25.
Försök (a) I: U Johansson 57.83, L Olsson 58.55, Nina Törnqvist 80 Hässelby 59.45, II: Nordquist 57.02, H Peterson 57.76, E Olofsson 58.97, Häggström 59.43.
800m (c): 1) Louise Fredriksson 80 Hälle 2:11.17, 2) Maria Åhr 80 Danderyd Athl 2:11.20, 3) Kajsa Haglund 81 Heleneholm 2:11.57, 4) Sandra Pode 81 Heleneholm 2:14.04, 5) Camilla Dahlin 81 Heleneholm 2:14.43, 6) Petra Forsberg 80 Heby 2:16.92.
Försök (b) I: K Haglund 2:18.89, Pode 2:19.00, Forsberg 2:19.31, II: Åhr 2:17.66, Fredriksson 2:17.84, Dahlin 2:17.95, Frida Skarin 80 Hässelby 2:20.91, Marie Nilsson 81 IF Göta 2:21.83, Anna Olofsson 80 Eslöv 2:21.84.
1500m (a): 1) Isabell Ahlström 81 Rånäs 4:29.09, 2) Kajsa Haglund 81 Heleneholm 4:32.71, 3) Ida Nilsson 81 Högby 4:34.52, 4) Louise Fredriksson 80 Hälle 4:37.55, 5) Camilla Dahlin 81 Heleneholm 4:41.26, 6) Rebecca Johansson 81 IF Göta 4:46.28,
7) Mia Larsson 81 Lund 4:49.15, 8) Frida Skarin 80 Hässelby 4:55.32, 9) Madeleine Mattsson 80 Hovslätt 5:04.78.
3000m (c): 1) Isabell Ahlström 81 Rånäs 10:02.81, 2) Mia Larsson 81 Lund 10:03.31, 3) Ebba Stenbäck 81 Norrköping 10:04.51, 4) Ida Nilsson 81 Högby 10:09.47, 5) Rebecca Johansson 81 IF Göta 10:23.79, 6) Helena Sundh 80 Hässelby 11:36.8m
100m häck (b, +1.6): 1) Susanna Kallur 81 Falun 13.67, 2) Jenny Kallur 81 Falun 14.10, 3) Lina Quick 80 Strand 14.20, 4) Sara Gelin 80 Enköping 14.58, 5) Malin Ericsson 80 Enköping 15.00, 6) Sara Liljegren 81 Hammarby 15.08,
7) Anna-Karin Byström 81 IF Göta 15.76, 8) Stina Palosaari 80 Hässelby 15.90.
Försök (b) I (+0.6): J Kallur 14.51, Gelin 14.66, Liljegren 15.40, Byström 15.51, Annica Andersson 80 Vallentuna 15.67, Isabell Österberg 80 Kville 15.73, II (+0.8): S Kallur 14.06, Quick 14.44, M Ericsson 15.12, Palosaari 15.19, Anna Marberg 81 Trollhättans SK 15.75, Ida Sjöling 81 Lidingö 15.83, Annette Ekberg 81 Märsta 15.91.
300m häck (c): 1) Ulrika Johansson 80 Söderhamn 41.78, 2) Helena Rönner 80 Ullevi 42.49, 3) Paulina Orell 81 Norrköping 43.42, 4) Josefin Näsman 81 Bollnäs 44.00, 5) Eva Olofsson 80 Eslöv 45.60, 6) Nina Törnqvist 80 Hässelby 46.87.
Försök (b) I: Orell 43.75, J Näsman 44.36, Rönner 45.20, Christel Häggström 80 Nedre Soppero 47.47, II: Johansson 43.52, Törnqvist 45.78, E Olofsson 46.14, Annika Hägglund 81 Brännan 47.78, Anna Olofsson 80 Eslöv 47.94.
Höjd (c): 1) Marie Norrman 81 Råby Rekarne 185, 2) Jenny Isgren 81 Skurup 178, 3) Martina Sandvall 81 Lidingö 165, 4) Sara Brankell 81 Mölndal 159, 5) Jeanette Wahtramäe 81 Tureberg 156, 6) Sanna Johansson 81 Udd 152.
Stav (b): 1) Liza Jörnung 81 Duvbo 363, 2) Emma Josefsson 81 Kville 343, 3) Anna Björkman 81 Lidingö & Anja Rozman 80 Örgryte 318, 5) Åsa Pettersson 81 Tureberg 298, 6) Annica Andersson 80 Vallentuna & Angelica Isaksson 80 Luleå 283,
8) Kristin Olsson 81 Sundsvall 283, 9) Helena Ahxner 81 Mölndal 283, 10) Maria Löttiger 80 Färjestaden 243.
Längd (a): 1) Susanna Kallur 81 Falun 587/+1.0, 2) Helena Rönner 80 Ullevi 585/+0.6, 3) Lina Quick 80 Strand 580/+0.2, 4) Sara Gelin 80 Enköping 557/+1.4, 5) Malin Ericsson 80 Enköping 557/+0.4, 6) Sofie Andersson 81 Kville 553/-0.9,
7) Jenny Isgren 81 Skurup 550/+0.7, 8) Stina Palosaari 80 Hässelby 540/+0.7, 9) Cecilia Larsson 80 Malmö 538/+0.9, 10) Petra Mårtensson 80 Heleneholm 537/+0.9, 11) Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 535/+0.5, 12) Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 535/+0.6, 13) Lisa Holmgren 81 Trollhättans SK 523/+0.6, 14) Kajsa Dahlöf 81 Ullevi 522/+1.0, 15) Sara Brankell 81 Mölndal 521/+1.4.
Tresteg (b): 1) Sara Gelin 80 Enköping 1252/+1.7, 2) Sara Brankell 81 Mölndal 1207/+1.8, 3) Malin Ericsson 80 Enköping 1185/+1.0, 4) Cecilia Larsson 80 Malmö 1185/+0.5, 5) Helena Olsson 80 Ymer 1178/+0.9, 6) Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 1152/+0.5,
7) Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 1151/+1.9, 8) Jenny Mentzer 80 Istrum 1129/+0.6, 9) Jenny Isgren 81 Skurup 1118/+1.1, 10) Maria Rosén 81 IFK Göteborg 1082/+0.8, 11) Lina Hagman 80 Istrum 1082/+0.6.
Kula (c): 1) Marie Hilmersson 81 Wedevåg 1234, 2) Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1188, 3) Sofia Lundquist 81 Vännäs 1186, 4) Maria Turunen 80 Skruv 1162, 5) Marie Rosengren 80 Gefle 1135, 6) Brigitta Ladó 81 Hässelby 1133,
7) Karin Larsson 81 Garphyttan 1111, 8) Annette Ekberg 81 Märsta 1088, 9) Christel Häggström 80 Nedre Soppero 1050.
Diskus (c): 1) Maria Turunen 80 Skruv 3960, 2) Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 3914, 3) Sofia Lundquist 81 Vännäs 3891, 4) Veronica Karlsson 80 Strömsund 3841, 5) Marie Rosengren 80 Gefle 3793, 6) Karolina Eriksson 80 Hälle 3744,
7) Karin Larsson 81 Garphyttan 3506, 8) Sandra Landström 80 Motala 3343, 9) Cecilia Enbäck 80 Västerås 3215.
Slägga (a): 1) Marie Hilmersson 81 Wedevåg 4472, 2) Karina Töndevold 80 Lidingö 4401, 3) Emely Engkvist 80 IF Göta 4400, 4) Maria Mattsson 80 IF Göta 4380, 5) Lisa Willman 80 IF Göta 4309, 6) Veronica Karlsson 80 Strömsund 4143,
7) Linda Brittesland 80 Växjö 3864, 8) Charlotta Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs 3610, 9) Aline Kleebinder 80 Hammarby 3468, 10) Sofia Lundquist 81 Vännäs 3403, 11) Kristin Olsson 81 Sundsvall 3176, 12) Maria Sandberg 81 Hammarby 3167, 13) Sofii Mattsson 81 Hammarby 3129.
Spjut (b): 1) Linda Wicksell 80 Enköping 4532, 2) Brigitta Ladó 81 Hässelby 4108, 3) Helena Anderzon 80 Strand 3955, 4) Mikaela Wieslander 81 Alvesta 3731, 5) Malin Davidsson 81 Vittsjö 3715, 6) Karin Larsson 81 Garphyttan 3601,
7) Sofie Hellström 81 Katrineholm 3400, 8) Diana Ottosson 80 Skruv 3396, 9) Eleanor Knowles 81 Alingsås 3324, 10) Annette Ekberg 81 Märsta 3243.

 

STORA USM
Kalmar 14-16 augusti

Till arrangörens hemsida

 

STORA VSM
Högby 7-9 augusti
M35

100m (0.0): 1) Stefan Uhr Mora 11.78. 200m (-3.7): Per Ekedorff Göteborgspolisen 25.07. 400m: Majid Al-Jaderi Sundbyberg 54.43. 800m: Johan Norberg Sundsvall 2:03.70. 1500m: J Norberg 4:09.96. 5000m: Anders Dahlström Högby 15:37.92. 10000m: A Dahlström 32:15.62. 3000mH: Stefan Axelsson Akele 11:00.94. 110mH (0.0): Jonas Hildeby Tumba 17.74. 400mH: J Hildeby 61.15. Höjd: Michael McGrath Kville 195. Stav: Mark Fransson Tjalve 300. Längd: S Uhr 611/+0.2. Tresteg: J Hildeby 1241/-1.0. Kula: Leif Magnusson Helsingborg 1230. Diskus: Erik Holmgren Boo 4191. Slägga: Krister Svensson Kyrkhult 4478. Spjut: Ronnie Melkersson Gillberga-Lista 5999.
M40
100m (+0.6): Rezze Aboreslan Lidingö 12.52. 200m (-2.3): R Aboreslan 25.76. 400m: Henrik Rundcrantz Kville 53.57. 800m: Jan Johansson Sollefteå 2:04.24. 1500m: Raimo Mikkola Kvarnsveden 4:27.09. 5000m: Jan Rudolfsson Eksjö Södra 16:57.47. 10000m: Magnus Andersson Högby 32:58.62. 110mH (+1.5): Håkan Josefsson IK Sisu 20.13. 400mH: Jörgen Lindholm Lund 67.25. Höjd: H Josefsson 180. Stav: Dario Bonasin Växjö 280. Längd: Tony Jonasson Mora 618/+1.9. Tresteg: H Josefsson 1124/-1.1. Kula: Lars-Göran Öberg Östhammar 1060. Diskus: L-G Öberg 3505. Slägga: L-G Öberg 3947. Spjut: Per-Åke Vestlund Valbo 6015.
M45
100m (+1.9): Evert Sjöstrand Brittatorp 12.64. 200m (-2.0): E Sjöstrand 25.88. 400m: E Sjöstrand 57.55. 800m: Ulf Johansson Tjörn-Nösnäs 2:11.72. 1500m: U Johansson 4:21.67. 5000m: Erik Gerdin Hakarpspojkarna 15:47.02. 10000m: E Gerdin 33:19.50. 400mH: Carl-Gustaf Nilsson Högby 65.74. Höjd: Per Andersson Valö 150. Längd: Thomas Ahlqvist Linköpings GIF 569/+0.7. Tresteg: Kristjan Saag Högsbo 1179/-2.1. Kula: Kenneth Jansson Klippan 1215. Diskus: Torbjörn Berg Hammarby 4130. Slägga: K Jansson 4784, Kjell Nilsson Oskarshamn 4340. Spjut: Jan-Olof Damgren Jönköping 6092.
M50
100m (-1.0): Stig Ådén Storuman 12.74. 200m (-3.0): S Ådén 26.11. 400m: Björn-Erik Franzén Gotland 61.03. 800m: Lars-Eric Bränfelt Täby IS 2:13.97. 1500m: L-E Bränfelt 4:31.82. 5000m: Bengt Hulander Främmestad 16:31.46. 10000m: Folke Lindqvist Eksjö Södra 35:34.52. 100mH (-1.8): Björn Oback Tumba 16.58. 400mH: L-E Bränfelt 70.3m. Höjd: Gunnar Arnesson Bottnaryd 155. Stav: Anders Tollstern KFUM Örebro 360. Längd: Jan Augustsson Lekeryd-Svarttorp 515/+1.4. Tresteg: J Augustsson 1052/-2.6. Kula: Gösta Castor Klippan 1455. Diskus: Bengt Nilsson Lidingö 4393. Slägga: Björn Holmström Bellevue 5050. Spjut: Lennart Lindberg Mälarhöjden 2008.
fortsättning följer med övriga klasser ..........

 

 

 

 

SM MÅNGKAMP
Uppsala 1-2 augusti

MÄN Tiokamp
1) Henrik Dagård KA2 7.919 (10.85/+1.7  707/-0.9  1475  193   48.81  14.59/-0.4  4065  487  6205  4:54.37)
2) Michael Hoffer Lidingö 7.757 (11.24/+1.7  727/+0.8  1357  205   49.96  14.54 /-0.4 4230  487  5091  4:50.90)
3) Robert Wärff Heleneholm 7.673 (11.21/-0.9  717/+0.6  15.21  196   50.80  14.84/-0.4  4645  467  4904  4:51.89)
4) Christer Holger Huddinge 7.382 (11.19/-0.9  669/+0.7  1261  193   50.19  15.37/+0.5  3898  457  5325  4:26.80)
5) Patrik Melin Gefle 7.277 (11.38  671/+0.2  1387  184  53.13   15.19/+0.5  4356  437  6736  4:59.77)
6) Patrik Andersson Heby 7.265 (11.36  681/-0.1  1499  187   50.90  15.16/-0.4  4251  447  5413  5:07.53)
7) Patrik Stenström Gotland 7.017 (11.25  690/-0.5  1141  199   50.63  15.43/-0.7  3423  437  3886  4:25.22)
8) Urban Gustafsson Upsala 7.014 (11.01/+1.7  685/+0.6  1210  202   51.48  14.99/-0.4  3290  417  4594  4:48.35)
9) Karl Bertrandt Hässelby 6.828 (11.28  672/+0.8  1228  184   52.40  16.29  3986  407  5375  4:45.29)
10) Håkan Setthammar Västerås 6.418 (10.96/+0.1  710/-1.0  1394   187  51.14  17.60  3561  377  4843  5:56.76)
11) Daniel Hedström Valbo 6.356 (11.53  621w  1318  175  53.48   16.61  3818  377  5539  5:03.94)
12) Erik Larsson 80 Gotland 6.249 (12.18  682/+0.7  1253  199   56.40  16.24  3859  357  4572  5:07.74)
13) Christian Hulteberg 79 Heleneholm 5.815 (11.84  605  1112  181   53.35  17.11  3196  387  4153  5:07.34)
14) Daniel Gustavsson Heleneholm 5.761 (12.52  622  1116  193   55.69  18.20  3692  377  4523  5:05.63)
15) Andreas Bonin 81 Alunda 5.738 (12.26  586w  1015  187   54.18  17.60  25.33  437  3988  4:41.87)
16) Klas Rehnberg Upsala 5.481 (11.79  619  1162  187  56.25   16.41  3325  427  3926  X)
-) Martin Mella Huddinge bröt (11.44  685/-2.5  1315  196   51.82  15.43/-0.7  3813  X)
-) Per Nordlund Upsala bröt (11.07/+1.7  704/-0.5  1082  205   51.43  16.48  3531  X)
-) Stellan Back Söderhamn bröt (11.90  608  X  181  54.45   17.06  4011  437)
-) Niclas Norling Örbyhus bröt (11.09/+0.1  678/+0.8  1235  184   48.53)
-) Johan Levin Upsala bröt (11.52  616  1239  X)
Utom SM:
Trond Höiby NOR 7.605 (11.57  680/+0.1  1361  196  51.35   15.36/+0.5  4356  447  6610  4:29.02)
Olafur Gudmundsson ISL 7.206 (11.04/+1.7  670  1337  190  50.85   15.31/+0.5  4203  437  4956  4:51.61)
Erik D Tönnessen NOR bröt (11.85  602  1166  178)

KVINNOR Sjukamp
1) Maria Richtnér IF Göta 5.536 (14.14/+1.1  160  1201  25.97/+1.6   573/+1.5  4583  2:19.34)
2) Petra Eklund Täby 5.440 (14.23/+1.1  154  1137  24.61/+1.6   617/+0.8  3160  2:16.12)
3) Karin Funke Gefle 5.144 (14.71/+1.1  160  1124  25.61/+1.6   559/-0.6  3884  2:28.29)
4) Malin Svensson Trelleborg 5.014 (15.42/+1.1  163  1115   26.18/+1.6  555/-0.2  3780  2:27.10)
5) Sara Gelin 80 Enköping 4.562 (14.91/+1.1  142  1083  26.19/+1.6   553/-1.2  2825  2:33.01)
6) Lina Ericsson Växjö (4.278 (15.47/+1.1  154  979  27.24   530/+0.3  2336  2:35.28)

 


 

STORA SM
Stockholm/S 24-26 juli

MÄN
100m (a, +0.6): 1) Patrik Lövgren Malmö 10.45, 2) Torbjörn Eriksson Sundsvall 10.46, 3) Peter Karlsson Alingsås 10.47, 4) Matias Ghansah Malmö 10.54, 5) Berhane Haile Tureberg 10.63, 6) Mikael Ahl Ullevi 10.64, 7) Niklas Sjöstrand Kville 10.72, 8) Lenny Martinez Huddinge 48.46.
Försök (a) (+0.8): Ghansah 10.59, Ahl 10.79, Anders Hansson Heleneholm 10.89, Ulf Jonsson Jönköping 11.10, II (-0.5): P Karlsson 10.63, Niclas Broström IF Göta 10.80, Sjöstrand 10.89, Håkan Setthammar Västerås 11.04, III (+0.1): T Eriksson 10.76, Fredrik Elofsson KA2 10.78, Christofer Ohlsson Växjö 10.84, Michael Matton Gefle 10.93, Ulf Hedberg Gefle 11.06, Ali Sabouri Upsala 11.07, IV (-0.9): Lövgren 10.60, Haile 10.72, Martinez 10.80, Fredrik Eklund IF Göta 11.11, Johan Melin KA2 11.14.
Semi (a) I (+0.8): T Eriksson 10.58, Ghansah 10.64, Martinez 10.71, Haile 10.73, Broström 10.77, Matton 10.86, A Hansson 10.88, Sabouri 11.10, II (+0.8): Lövgren 10.43, P Karlsson 10.51, Ahl 10.70, Sjöstrand 10.74, C Ohlsson 10.74, Elofsson 10.76, Hedberg 11.18, Setthammar ej start.

200m (c, +1.6): 1) Torbjörn Eriksson Sundsvall 20.91, 2) Mikael Ahl Ullevi 21.14, 3) Henrik Värendh Spårvägen 21.40, 4) Berhane Haile Tureberg 21.42, 5) Anders Hansson Heleneholm 21.45, 6) Niklas Sjöstrand Kville 21.53, 7) Johan Engberg 81 Finspång 21.84, -) Jimisola Laursen Malmö ej start.
Försök (b) I (-0.1): Haile 21.65, Värendh 21.70, A Hansson 21.85, Christofer Ohlsson Växjö 22.01, Mathias Krigh Spårvägen 22.21, Anders Nilsson Kville 22.62, II (+3.1): Laursen 21.70w, Mathias Sundin Malmö 21.97w, Sjöstrand 22.03w, Henrik Ögren Östersund 22.20w, Johan Jarnemark 79 Vallentuna 22.29w, Michael Matton Gefle 22.62w, III (+1.1): Ahl 21.64, Niclas Broström IF Göta 22.26, Håkan Setthammar Västerås 22.46, Patric Storm Hässelby 22.49, Jacob Stafstedt IF Göta 22.78, IV (+2.3): Engberg 21.78w, T Eriksson 22.04w, Fredrik Lindberg Östersund 22.08w, Christian Liljequist 80 Tureberg 22.27w, Fredrik Eklund IF Göta 22.31w.
Semi (c) I (+0.9): T Eriksson 21.32, Haile 21.39, Laursen 21.48, Sjöstrand 21.59, Ögren 21.83, Sundin 22.10, Krigh 22.30, Lindberg 22.31, II (+0.5): Ahl 21.38, A Hansson 21.49, Värendh 21.68, Engberg 21.72, C Ohlsson 21.76, Broström 21.86, Liljequist 22.17, Setthammar 22.29.

400m (b): 1) Jimisola Laursen Malmö 47.34, 2) Magnus Aare Danderyd Athl 47.42, 3) Johan Lannefors Västerås 47.57, 4) Magnus Hansson Malmö 48.24, 5) Ruben Norlin Riviera 48.40, 6) Godfrey Ssonko 79 Mälarhöjden 49.06, 7) Mikael Ekman Tureberg 49.18, 8) Carlos Amado Hässelby 49.26.
Försök (a) I: Laursen 48.02, Amado 48.42, Ekman 48.54, Andreas Persson Lund 49.45, Per Sandell Västerås 49.48, Linus Hagstedt Hellas 50.79, II: Lannefors 47.93, Norlin 48.53, Jacob Stafstedt IF Göta 48.79, Niclas Rudin Hässelby 49.56, Christian Hofverberg Fredrikshof 50.45, III: Aare 47.75, M Hansson 48.47, Ssonko 48.73, Peter Fredriksson Mölndal 49.42, Magnus Fornell Nord-Uppland 50.45.
800m (b): 1) Rizak Dirshe Hälle 1:50.27, 2) Fredrik Kjellberg Tureberg 1:50.94, 3) Urban Johansson Ume FI 1:51.22, 4) Jon Andersson 80 Falun 1:51.75, 5) Thomas Byrberg 79 Tureberg 1:52.41, 6) Andreas Nilsson Trelleborg 1:52.58, 7) Martin Hagberg Tureberg 1:53.22, 8) Fredrik Karlsson Hammarby 1:53.54,
9) Lars Appelqvist IF Göta 1:53.65, 10) Stefan Danielsson Hammarby 1:58.85.
Försök (a) I: Appelqvist 1:52.65, J Andersson 1:52.69, Danielsson 1:53.41, Jonas Brodén Gefle 1:54.03, Daniel Czarnecki Tureberg 1:54.49, Per Henrik Sundell 79 Hammerdal 1:54.76, Jörgen Olsson Skellefteå AIK 1:55.86, II: U Johansson 1:53.76, Byrberg 1:54.00, Anders Grahn Skellefteå AIK 1:54.11, Stefan Strand Kville 1:55.66, Fredrik Rohlén Falun 1:55.92, Tobias Sjöström Rånäs 1:56.00, Magnus Karlsson Gefle 1:56.03, III: Kjellberg 1:55.73, F Karlsson 1:55.99, Patrik Söderqvist Gefle 1:56.11, IV: Dirshe 1:53.42, Hagberg 1:53.64, A Nilsson 1:53.74, Ronny Johannesson Hammarby 1:53.86, Niclas Nygren-Johansson Ume FI 1:54.96.

1500m (c): 1) Patrik Johansson Spårvägen 3:54.90, 2) Jörgen Zaki Malmö 3:55.07, 3) Per Synnerman Hammarby 3:55.56, 4) Johnny Jönsson Spårvägen 3:55.88, 5) Martin Adamsson Hammarby 3:56.28, 6) John Laselle 79 Tureberg 3.56.49, 7) Mattias Norling Nord-Uppland 3:56.74, 8) Henrik Skoog 79 Villstad 3:57.31,
9) Staffan Stegmark Malmö 3:58.01, 10) Andreas Phersson Hammarby 3:58.86, 11) Frewengel Habtom Spårvägen 4:01.91, -) Rizak Dirshe Hälle ej start.
Försök (b) I: Zaki 3:56.89, Norling 3:57.68, J Jönsson 3:57.73, Peter Carlsson Spårvägen 3:58.78, Henrik Ståhlberg Tureberg 3:59.40, Niklas Häggström Hammarby 3:59.62, II: Patrik Johansson 3:52.21, Laselle 3:53.31, Adamsson 3:53.88, Stegmark 3:54.49, Fredrik Kjellberg Tureberg 3:55.48, Niklas Österberg Rånäs 3:55.96, Tobias Lundvall Sävedalen 3:57.48, III: Synnerman 3:51.31, Skoog 3:51.76, Dirshe 3:52.14, A Phersson 3:52.36, Habtom 3:52.89, Peter Johansson Brittatorp 3:58.31, Marcus Ståhlberg Tureberg 3:59.50.

5000m (mellantid 3000m) (c) A: 1) Kent Claesson Skillingaryd 14:02.66 (8:32.05), 2) Claes Nyberg Mölndal 14:06.04 (8:31.92), 3) Joakim Johansson Hälle 14:08.36 (8:32.24), 4) Arvid Levinsson Hässelby 14:28.81 (8:39.61), 5) Anders Szalkai Spårvägen 14:29.30 (8:43.83), 6) Nicklas Källmén Mölndal 14:30.00 (8:40.99), 7) Carl Brümmer Malmö 14:35.79 (8:47.06),
8) Stefan Wagnsson Rånäs 14:37.56 (8:50.77), 9) Göran Axelsson Malmö 14:40.25 (8:40.93), 10) Christer Malm Hammarby 14:41.43 (8:46.97), 11) Ludvig Edman SIF Skellefteå 14:42.67 (8:47.25), 12) Gustav Berggren Skellefteå AIK 14:51.68 (8:47.53), 13) Johan Bergström 79 Vingarna 14:59.71 (8:50.56), 14) Dan Enqvist Filipstad 15:02.21 (8:40.37), -) Björn Bergström 79 Vingarna (8:58.57) & William Krohn Flemingsberg & Mikael Andersson Brittatorp (8:51.38) bröt,
B: 1) Lars Hansen Enhörna 14:33.94,
2) Gustav Svedbrant Spårvägen 14:36.30 (8:40.9m), 3) Runar Höiom Alingsås 14:38.91, 4) Stefan Lungström IF Göta 14:44.48, 5) Anders Nilsson IF Göta 14:56.49, 6) Peder Svensson Forsmo 14:57.89, 7) Ulf Olsson Hässelby 15:05.42, 8) Lars Andersson IF Göta 15:07.73.
10000m (mellantid 5000m) (a): 1) Alfred Shemweta Flemingsberg 28:51.13 (14:16.7m), 2) Bjarne Thysell Ärla 29:14.08 (14:22.2m), 3) Mustafa Mohamed 79 Hälle 29:32.20 Svenskt juniorrekord (14:47.8m), 4) Jonny Danielson Kvarnsveden 29:32.63 (14:26.7m), 5) Anders Szalkai Spårvägen 29:59.64 (14:48.0m), 6) Martin Söderberg Hakarpspojkarna 30:04.69 (14:48.5m), 7) Lars Johansson Hälle 30:08.11 (14:55.0m), 8) Mikael Andersson Brittatorp 30:16.95 (14:55.3m),
9) Johan Bergström 79 Vingarna 30:17.55 (14:48.3m), 10) Ludvig Edman SIF Skellefteå 30:20.34 (14:55.5m), 12) Lars Hansen Enhörna 30:50.03 (14:55.8m), 13) Erik Framme Hälle 30:59.14 (15:03.3m), 14) Patrick Hallén Enhörna 31:13.70 (15:14.6m), 15) Ulf Olsson Hässelby 31:15.16 (15:21.9m), 16) Mehmet Abbeholm IF Göta 31:46.80 (15:35.6m), 17) Stefan Hall Ärla 31:58.23 (15:51.3m), 18) Martin Rappe Hammarby 32:17.54 (15:51.5m), 19) Yimer Mekonnen Hässelby 32:47.58 (15:45.1m). Bröt: Bl a Idris Ibrahim Hässelby.
3000m hinder (b): 1) Joel Johansson Malmö 8:49.99, 2) Ahmed Mohamed Hälle 8:53.32, 3) Johan Swärdh Hammarby 8:54.20, 4) Christer Malm Hammarby 8:58.45, 5) Mattias Persson Spårvägen 9:07.23, 6) Runar Höiom Alingsås 9:09.18, 7) Per Jacobsen IF Göta 9:12.36, 8) Henrik Ahnström 81 Skruv 9:17.07,
9) Peter Öhman Spårvägen 9:29.75, 10) Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra 9:35.52, 11) Johan Wettergren Kville 9:37.14, 12) Johan Hedlund Gefle 9:40.22, 13) Mikael Forsling Edsbyn 9:46.15, 14) Jan Amnéus 79 Väsby 9:55.59.
110m häck (a, +0.7): 1) Robert Kronberg Kville 13.77, 2) Henrik Ögren Östersund 14.21, 3) Henrik Värendh Spårvägen 14.26, 4) Anders Karlsson Spårvägen 14.56, 5) Henrik Dagård KA2 14.88, -) Fredrik Lindberg diskv.
Försök (a) I (-0.4): Stefan Heinås Riviera 14.56, Dagård 14.60, Thomas Lorentzon KA2 14.96, Per Bergman 79 Tureberg 15.30, David Modén 79 Rånäs 15.41, II (0.0): Ögren 14.38, A Karlsson 14.44, Joakim Blaschke KA2 14.76, Christer Holger Huddinge 15.23, Herman Thorell Ymer 15.49, III (+0.4): Värendh 14.08, Robert Wärff Heleneholm 14.71, Martin Kruse Enköping 15.03, Mikael Jakobsson 81 Örebro 15.25, Martin Mella Huddinge 15.62, IV (-0.3): Lindberg 14.50, David Bergdahl Falun 14.71, Patrik Andersson Heby 14.97, Magnus Wallberg Falun 15.28, Yavar Moazzami Lidingö 15.49, V (-0.6): Kronberg 14.22, Patric Lindahl Heleneholm 14.51, Urban Gustafsson Upsala 14.80, Paul Ragnvaldsson 79 Strömsund 14.99, Patrik Melin Gefle 15.41.
Semi (a) (+1.2): Kronberg 13.99, Ögren 14.22, A Karlsson 14.35, Lindahl 14.45, Blaschke 14.67, Bergdahl 14.78, II (+0.5): Lindberg 13.90, Värendh 13.93, Dagård 14.33, Heinås 14.56, Wärff 14.59, U Gustafsson 15.05.

400m häck (c): 1) Niklas Eriksson Malmö 50.94, 2) Peter Andersson Täby 51.56, 3) Fredrik Wållgren Mölndal 52.05, 4) Niklas Wallenlind Mölndal 52.11, 5) Konstantin Koutalas Spårvägen 52.99, 6) Magnus Norberg 79 Huddinge 53.20, 7) Niclas Andersson Tumba 53.89, 8) Björn Engström Gefle 55.18.
Försök (b) I: Wallenlind 52.22, Koutalas 52.93, David Bergdahl Falun 54.18, Herman Thorell Ymer 54.33, Christer Göransson Ragunda 54.98, Anders Wistam Hellas 56.02, II: N Eriksson 51.84, Engström 52.66, Norberg 53.28, N Andersson 53.46, Mikael Jakobsson 81 Örebro 54.41, Johan Flygare Contact 56.00, Paul Ragnvaldsson 79 Strömsund 56.33, Joakim Lindstrup Helsingborg 57.89, III: P Andersson 53.06, Wållgren 53.53, Johan Helsmo Helsingborg 54.02, Magnus Wallberg Falun 54.35, Andreas Jungerup Malmö 55.21, Håkan Eriksson 79 Gefle 55.77, Daniel Lundvall Hässelby 56.06, Ronnie Sköld Lidingö bröt.
Höjd (b): 1) Stefan Holm Kil 228, 2) Staffan Strand Hässelby 226, 3) Thomas Hansson Ullevi 215, 4) Daniel Johansson Kville 212, 5) Yannick Tregaro Örgryte 212, 6) Andreas Jonsson Tureberg 206, 7) Fredrik Eurenius Östersund 202, 8) Ronnie Enander Gefle 197,
-) Jan-Erik Wanhainen Tranås & Demola Rieke Lidingö X.
Kval (a): Holm & Strand 207, Wanhainen 204, Rieke & A Jonsson & Tregaro & T Hansson & Eurenius 201, D Johansson 201, Enander 197, Niklas Lageson Jönköping 197, Ola Carlsson Örgryte 197, Ronny Hansson Heleneholm & Karl Josephson Spårvägen 192.

Stav (c): 1) Patrik Kristiansson Örgryte 555 Tangerat SM-rekord, 2) Patrik Stenlund KA2 & Peter Widén Växjö 531, 4) Martin Eriksson Hässelby 531, 5) Oscar Janson Ullevi 521, 6) Mikael Tapio Ullevi 506, 7) Henrik Hallenbo Lerum & Linus Lindroth Örgryte 491,
9) Alexander Igelström Ullevi 491, -) Jonas Asplund Tureberg & Carl-Johan Alm Spårvägen X.
Kval (b): O Janson & Igelström & Kristiansson & Stenlund & Widén & Asplund 495, M Eriksson 495, Lindroth 495, Hallenbo & Alm & Tapio 495, Viktor von Bothmer Malmö 480, Anders Edvinsson Spårvägen 480, Fredrik Skoglund 81 Lidingö & Alhaji Jeng 81 Örgryte & Christer Holger Huddinge & Rickard Nygårds Gefle 465, Alexander Eriksson 79 Tureberg 465, Marcus Fransson KA2 & Nikos Efstathiadis Tureberg & Henrik Munthe Kville & Marcus Lindh Solna X.

Längd (b): 1) Peter Häggström Ymer 785/+1.8, 2) Mattias Sunneborn 778/+1.6, 3) Linus Malmborg Heleneholm 741/-0.2, 4) Mathias Lageskog Orient 739w/+2.1 (736/-1.4), 5) Jerry Riutta Ullevi 734/+0.9, 6) Michael Hoffer Lidingö 734/+1.1, 7) Anton Andersson 81 Halmstad 732/+2.0, 8) Nebez Kurban Lidingö 716/+0.1,
9) Robert Fält Gefle 713w/+2.3 (705/+0.2), 10) Patrik Sandberg Huddinge 695/+0.1.
Kval (a, vind ok): Kurban 725, Fält 725, Häggström 725, Sunneborn 724, Malmborg 720, Hoffer 720, A Andersson 716, Lageskog 714, Riutta 711, Sandberg 706, Christian Haar IF Göta 705, Robert Wärff Heleneholm 704, Henrik Schandorff IFK Göteborg 703, Patrik Stenström Gotland 699, Håkan Setthammar Västerås 697, Fredrik Andersson Tumba 695, Magnus Åhlén IF Göta 693, Henrik Dagård KA2 693, David Frykholm 80 Bore 692, Christer Göransson Ragunda 679, Patrik Andersson Heby 676, Mathias Frykholm Bore 671, Nils Wiklund Luleå 661, Martin Mella Huddinge 660, Karl Bertrandt Hässelby 655, Fotios Makrostergios Spårvägen 639.

Tresteg (c): 1) Pierre Andersson Kville 1593w/+3.0 (1580/+0.5), 2) Lars Hedman Ullevi 1590/+1.1, 3) Conny Malm Ullevi 1578/+0.4, 4) Kristian WeeTom Örgryte 1567/+0.6, 5) Johan Attersand Hammarby 1525/0.0, 6) Haldur Rohtla Örgryte 1515/-0.6, 7) David Frykholm 80 Bore 1505w/+2.4 (1473/+1.0), 8) Jerry Riutta Ullevi 1470/+0.5,
9) Mathias Lageskog Orient 1454/+0.3, 10) Kruffe Gustavsson Duvbo 1441/+0.7.
Kval (b): Hedman 1563/+2.0, P Andersson 1560/+0.2, Rohtla 1542/+1.5, Malm 1536/0.0, Attersand 1516/+1.6, WeeTom 1505/+0.4, Lageskog 1496/+0.4, Riutta 1480/+1.8, K Gustavsson 1471/+0.6, D Frykholm 1453/+0.7, Daniel Bergin Upsala 1439w/+2.9 (-), Lars Häggberg Huddinge 1388/+1.3, Mathias Frykholm Bore & Daniel Norman Lund & Stefan Svensson IFK Göteborg X.

Kula (a): 1) Sören Tallhem Spårvägen 1901, 2) Henrik Wennberg Tureberg 1873, 3) Andreas Gustafsson Hagen 1830, 4) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1756, 5) Stefan Blomqvist Örgryte 1738, 6) Håkan Andersson Ljungsbro 1727, 7) Daniel Jonsson Råby-Rekarne 1714, 8) Anders Holmström Örebro 1705,
9) Jimmy Nordin 79 Gefle 1672, 10) Anders Eriksson Malung 1671, 11) Mattias Eriksson Castor 1532, 12) Jerry Jönsson Nyköping 1446, -) Anders Sundström Nyköping & Christer Berg Nyköping X. (Kval inställt p g a regn.)
Diskus (c): 1) Kristian Pettersson Ullevi 6266, 2) Mattias Borrman Västerås 6046, 3) Christer Hagberg Bore 5613, 4) Dag Solhaug IF Göta 5594, 5) Linus Bernhult IF Göta 5492, 6) Fredrik Mäkk Hässelby 5458, 7) Niklas Uhlin Upsala 5370, 8) Niklas Trennéus Ymer 5324,
9) Axel Bernhult Huddinge 5185, 10) Tommy Johansson Väsby 4795.
Kval (b): Borrman 5507, L Bernhult 5337, T Johansson 5310, K Pettersson 5284, Hagberg 5274, Mäkk 5239, Solhaug 5110, Uhlin 5110, Trennéus 5098, A Bernhult 4908, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 4796, Anders Holmström Örebro 4783, Patrik Johansson Västerås 4775, Mats Laamanen Sävedalen 4554, Johan Åsberg Ume FI 4488, Christer Högrelius 51 Hellas 4178.

Slägga (b): 1) Per Karlsson Växjö 7347, 2) Tomas Sjöström IF Göta 7262, 3) Bengt Johansson Tureberg 6952, 4) Mikael Johansson Hälle 6913, 5) Jim Olsson IF Göta 6445, 6) Svante Söderlund Bore 6167, 7) Peter Lindståhl IF Göta 6022, 8) Mikael Leindahl Nyköping 5905,
9) Johan Pyrell Växjö 5631, 10) Daniel Nornvall Ymer 5560, 11) Mikael Nordin Växjö 5277. (Inget kval.)
Spjut (b): 1) Patrik Bodén IF Göta 7775, 2) Rikard Krook Heleneholm 7064, 3) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7051, 4) Daniel Gustafsson Alingsås 6983, 5) Mattias Eriksson 80 Vännäs 6652, 6) Patrik Ekholm IF Göta 6617, 7) Peter Borglund Gefle 6505, 8) Peter Strömbäck Tranås 6464,
9) Stefan Henriksson Mora 6304, -) Patrik Melin Gefle X.
Kval (a): Bodén 7090, D Gustafsson 6761, M Eriksson 6619, Ragnvaldsson 6570, Borglund 6375, Ekholm 6346, Strömbäck 6324, Melin 6283, Krook 6182, Henriksson 6075, Per-Ola Åkerman Heleneholm 6075, Mikael Alsterbåge Huddinge 5901, Tommy Sarenbrant Mora 5900, Kenneth Bergén Huddinge 5854, Erik Axelsson Vännäs 5826.

KVINNOR

100m (a, +1.1): 1) Jenny Kallur 81 Falun 11.78, 2) Annika Amundin Ullevi 11.80, 3) Camilla Johansson Växjö 12.01, 4) Pernilla Allvin Falun 12.09, 5) Susanna Johansson IF Göta 12.13, 6) Anna Kronberg Ullevi 12.17, 7) Victoria Gunnarsson Täby 12.20, 8) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 12.21.
Försök (a) I (-0.4): Allvin 12.16, Kerstin Dalfors Dala-Floda 12.22, Maria Eriksson Hammerdal 12.29, Lena Udd Hammarby 12.30, Sara Westman Falun 12.47, Pernilla Wigothsson 80 KA2 12.72, II (+0.7): J Kallur 12.02, Kronberg 12.13, Gunnarsson 12.13, Linda Fernström 81 Hässelby 12.23, Therese Edholm Tureberg 12.49, Camilla Gustafsson 80 Hässelby 12.81, III (+0.2): C Johansson 12.11, S Johansson 12.16, Karin Hellegren 80 Södertälje IF 12.31, Emma Rienas 82 Filipstad 12.33, Jessica Larsson Hässelby 12.52, Petra Eklund Täby 12.54, IV (+0.5): Amundin 11.89, Hildenborg 12.14, Anna Westerberg 80 Tiwaz 12.21, Charlotta Ceder-Wanhainen Tranås 12.25, Carola Strenius KA2 12.50, Stina Smibacker 83 Enköping 12.57.
Semi (a) I (+1.0): Amundin 11.81, Allvin 12.02, Gunnarsson 12.04, Kronberg 12.08, Dalfors 12.12, Fernström 12.12, Rienas 12.37, Hellegren ej start, II (+0.8): J Kallur 11.93, C Johansson 12.02, S Johansson 12.11, Hildenborg 12.12, Westerberg 12.19, M Eriksson 12.29, Ceder-Wanhainen 12.31, Udd ej start.

200m (c, +2.6): 1) Jenny Kallur 81 Falun 23.76w, 2) Susanna Johansson IF Göta 24.24w, 3) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.31w, 4) Victoria Gunnarsson Täby 24.40w, 5) Linda Hansson Malmö 24.64w, 6) Marika Johansson Spårvägen 24.64w, 7) Beatrice Dahlgren 79 Mölndal 25.00w, 8) Linda Fernström 81 Hässelby 25.06w.
Försök (c) I (+2.0): Gunnarsson 24.45, L Hansson 24.61, Fernström 24.86, Marie Westerlund Lidingö 25.10, Lena Berntsson Ullevi 25.52, II (+1.9): J Kallur 24.28, M Johansson 24.75, Dahlgren 24.93, Maria Eriksson Hammerdal 25.06, Stina Smibacker 83 Enköping 25.52, Charlotte Nordh 82 IF Göta 26.38, III (+0.3): S Johansson 24.41, Hildenborg 24.65, Helene Nordquist 80 Södertälje IF 25.00, Charlotte Thuné Östersund 25.14, Carola Strenius KA2 25.58, Jenni Gårdhage Västerås 25.92.
400m (b): 1) Anna Jägre Hässelby 54.41, 2) Nadja Petersen Huddinge 54.62, 3) Beatrice Dahlgren 79 Mölndal 55.06, 4) Marika Johansson Spårvägen 55.33, 5) Ulrika Johansson 80 Söderhamn 55.48, 6) Charlotte Thuné Östersund 55.53, 7) Pia Welin Lidingö 56.09, 8) Carolina Nylén 79 Fredrikshof 56.32.
Försök (a) I: Jägre 55.34, Dahlgren 55.64, U Johansson 55.82, Nylén 56.07, Anna Wikström Hälle 57.05, Helene Nordquist 80 Södertälje IF 57.30, II: Petersen 54.94, M Johansson 55.77, Thuné 56.05, Welin 56.36, Åsa Carlsson Spårvägen 56.69, Jenni Gårdhage Västerås 57.84.
800m (b): 1) Malin Ewerlöf Spårvägen 2:01.77 SM-rekord, 2) Maria Akraka Rånäs 2:02.30, 3) Monica Lundgren Täby 2:04.61, 4) Linda Olsson Täby 2:05.79, 5) Åsa Hedström Hälle 2:07.03, 6) Cilla Pettersson Tureberg 2:09.61, 7) Ulrika Johansson Rånäs 2:10.30, 8) Kajsa Haglund 81 Heleneholm 2:12.60,
9) Therese Ahlepil Rånäs 2:15.29.
Försök (a) I: Hedström 2:11.60, Lundgren 2:11.63, Alexandra Lindquist 79 Rånäs 2:11.83, Vanessa de Luca Malmö 2:12.42, Maria Åhr 80 Danderyd Athl 2:12.48, Jessica Gylfe 80 Växjö 2:14.34, II: Akraka 2:09.79, L Olsson 2:09.87, Haglund 2:10.28, Martina Johansson 83 Lagan 2:12.21, Louise Wenngren Spårvägen 2:13.10, Malin Kemi Malmö 2:13.42, III: Ewerlöf 2:08.22, C Pettersson 2:09.09, T Ahlepil 2:10.12, U Johansson 2:10.24, Louise Fredriksson 80 Hälle 2:12.67, Johanna Nilsson 83 Högby 2:13.54, Petra Forsberg 80 Heby 2:16.22.

1500m (c): 1) Malin Ewerlöf Spårvägen 4:09.65 SM-rekord, 2) Åsa Hedström Hälle 4:23.95, 3) Kristin Ahlepil Eksjö Södra 4:24.60, 4) Catarina Sundelin Ume FI 4:25.35, 5) Ulrica Orre Hässelby 4:26.52, 6) Alexandra Lindquist 79 Rånäs 4:27.28, 7) Eva-Britt Karlsson Sundsvall 4:27.31, 8) Cilla Pettersson Tureberg 4:28.36,
9) Isabell Ahlström 81 Rånäs 4:31.69, 10) Maria Ghizzoni IF Göta 4:33.85, 11) Lena Kullstam Råby-Rekarne 4:35.19, 12) Helena Hafström Rånäs 4:40.32.
Försök (b) I: K Ahlepil 4:27.16, Hedström 4:27.25, Orre 4:27.37, Lindquist 4:28.35, Ahlström 4:31.20, Kullstam 4:31.96, Pia Thomasson IF Göta 4:34.07, Susanna Wiström Sundbyberg 4:35.37, Hanna Karlsson 79 Lagan 4:35.97, Martina Barkman 79 Färjestaden 4:40.72, Marie Hedman Spårvägen 4:41.73, Sara Talia 79 Fredrikshof 4:54.83, II: Ewerlöf 4:32.10, E-B Karlsson 4:32.57, Catarina Sundelin Ume FI 4:32.98, Hafström 4:33.07, Ghizzoni 4:33.44, C Pettersson 4:34.04, Linda Sjöström Falun 4:35.32, Jessica Gylfe 80 Växjö 4:37.48, Louise Fredriksson 80 Hälle 4:38.16, Ulrika Johansson Rånäs 4:43.49, Görel Manners Fredrikshof 4:55.48.

5000m (mellantid 3000m) (c): 1) Jessica Carlberg 79 Oskarshamn 16:05.35 Svenskt juniorrekord (9:37.91), 2) Marie Söderström-Lundberg Hässelby 16:10.29 (9:42.24), 3) Jenny Framme Hälle 16:33.73 (9:53:13), 4) Midde Hamrin Hässelby 16:50.92 (10:00.85), 5) Karin Ernström Väsby 16:55.00 (9:53.07), 6) Susanna Wiström Sundbyberg 17:04.75 (10:17.77), 7) Malin Öhrn Malmö 17:06.38 (10:17.94), 8) Anna Lindh Tureberg 17:07.44 (10:17.19),
9) Linda Ström Wedevåg 17:13.28 (10:02.82), 10) Jennie Åkerberg Spårvägen 17:13.47 (10:17.52), 11) Susanne Wallner Spårvägen 17:14.89 (10:18.76), 12) Ulrika Mähler Brännan 17:37.08 (10:26.73), 13) Mia Larsson 81 Lund 17:43.18 (10:26.97), -) Annika Nyberger Hässelby (10:18.44) & Karin Lindberg IF Göta bröt.
10000m (mellantid 5000m) (a): 1) Marie Söderström-Lundberg Hässleby 33:35.45 (16:51.8m), 2) Midde Hamrin Hässelby 34:42.69 (17:17.4m), 3) Ann Bettner Malmö 34:54.31 (17:19.8m), 4) Jennie Åkerberg Spårvägen 34:56.97 (17:19.5m), 5) Annika Nyberger Hässelby 35:05.14 (17:20.0m), 6) Linda Ström Wedevåg 35:25.35 (17:17.6m), 7) Susanne Wallner Spårvägen 35:56.44 (17:25.2m), 8) Cecilia Jeverstam 36:34.97 (17:45.0m),
-) Ingmarie Nilsson Hässelby & Anna Lindh Tureberg & Ingela Gahne Hässelby bröt.
100m häck (b, +0.1): 1) Susanna Kallur 81 Falun 13.55, 2) Erica Johansson Mölndal 13.63, 3) Karin Jönsson Malmö 13.81, 4) Maria Richtnér IF Göta 13.98, 5) Pernilla Wigothsson 80 KA2 14.12, 6) Maria Eriksson Hammerdal 14.24, 7) Lina Quick 80 Strand 14.35, 8) Camilla Norell Hässelby 15.02.
Försök (b) I (+3.4): S Kallur 13.64w, M Eriksson 13.85w, Anneli Johansson Ume FI 14.05w, Agneta Rosenblad Lidingö 14.37w, Sara Gelin 80 Enköping 14.40w, Petra Lindh Tureberg 15.02w, II (+0.8): E Johansson 13.64, K Jönsson 13.82, Norell 13.98, Richtnér 14.03, Karin Olsson Helsingborg 14.46, Petra Thulin 79 Hammarby 15.18, III (+1.4): Wigothsson 14.21, Quick 14.35, Petra Eklund Täby 14.41, Anna Nyström Vännäs 14.87, Jenny Karlsson Hässelby 14.92, Jenny Magripli Norrköping 15.07.
400m häck (c): 1) Frida Svensson Mölndal 57.85, 2) Lena Melin Ullevi 59.22, 3) Erica Mårtensson 79 Växjö 60.14, 4) Madelene Gustafsson Tureberg 61.17, 5) Katarina Svensson Täby 61.78, 6) Caroline Carlberg 79 Gefle 63.07, 7) Linda Fredriksson Heleneholm 63.60, -) Nadja Petersen Huddinge ej start.
Försök (b) I: L Melin 58.75, Petersen 59.46, Mårtensson 59.71, Carlberg 60.58, Fredriksson 62.47, Sofie Anefors 79 Ullevi 64.22, II: F Svensson 57.26, M Gustafsson 60.39, K Svensson 61.74, Eva Jönsson Lund 63.91, Anna Skarin Hässelby 65.40, Anna Nyström Vännäs bröt.
Höjd (c): 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 191, 2) Emelie Färdigh IF Göta 184, 3) Marie Norrman 81 Råby-Rekarne 181, 4) Anna Jägre Hässelby 175, 5) Lena Johansson 79 Hässelby 172, 6) Karin Lidholt IF Göta 172, 7) Lisa Hannula 83 Gefle 172, 8) Hanna-Mia Persson Kalmar & Martina Sandvall 81 Lidingö 169,
10) Alice Bergström 79 Råby-Rekarne 165. (Inget kval.)
Stav (b): 1) Charlotte Karlsson 82 Malmö 371 Svenskt rekord & svenskt juniorrekord, 2) Liza Jörnung 81 Duvbo 361 (Svenskt juniorrekord när det gjordes), 3) Maria Rendin 82 Heleneholm 341, 4) Alissa White Hässelby & Annika Berntsson Ullevi 341, 6) Emma Josefsson 81 Kville 321, 7) Helena Gissle Spårvägen 321, 8) Josefine Grahed 80 Malmö & Anna Björkman 81 Lidingö & Åsa Pettersson 81 Tureberg 306,
11) Sandra Ribba Örgryte 306, 12) Caroline Risberg Solna 291, 13) Weronica Andersson Hälle 291, -) Sara Wäsström 82 Spårvägen & Annica White 80 Solna X. (Kval inställt p g a regn.)
Längd (c): 1) Erica Johansson Mölndal 654/+0.9, 2) Camilla Johansson Växjö 645/-0.5, 3) Jessica Larsson Hässelby 628/+0.8, 4) Annica Sandström Mölndal 602/+1.9, 5) Veronica Fransson 79 Hälle 596/+1.7, 6) Pernilla Allvin Falun 585/+1.5, 7) Erika Persson 79 Sunne 581/+1.0, 8) Linda Fredriksson Heleneholm 576/+1.2,
9) Maria Richtnér IF Göta 567/+0.7, 10) Agneta Rosenblad Lidingö 567w/+2.3 (530/+0.6).
Kval (b): E Johansson 622/+0.8, Sandström 603w/+2.5 (557/+0.5), C Johansson 599/+0.7, J Larsson 590/+0.6, L Fredriksson 583/+0.1, Allvin 583/+0.6, E Persson 567/+1.2, Rosenblad 566/+2.0, Fransson 564/+0.3, Richtnér 558/+0.9, Åsa Hallström IF Göta 556/+0.3, Sofia Gustafsson 79 Råby-Rekarne 556w/+4.2 (517/+1.2), Sofie Andersson 81 Kville 499/+1.3, Anna-Karin Stenlund KA2 X.

Tresteg (b): 1) Johanna Sellman Gefle 1338/+1.0 SM-rekord, 2) Anna Andersson KA2 1299w/+2.8 (1271/+0.3), 3) Annica Sandström Mölndal 1295/+1.8, 4) Marie Åhlander IF Göta 1288/+0.5, 5) Anna Göransdotter-Nilsson Vännäs 1257/+0.7, 6) Åsa Lönn Hässelby 1226/+0.8, 7) Petra Eklund Täby 1205/+1.6, 8) Ann Högberg Göteborgs KIK 1200/+0.1,
9) Malin Larsson Heby 1185/+0.5, 10) Sara Gelin 80 Enköping 1176w/+2.6 (-). (Inget kval.)
Kula (b): 1) Linda-Marie Mårtensson 1689, 2) Maria Pettersson Heleneholm 1452, 3) Linda Nestorsson Ullevi 1448, 4) Helena Engman Riviera 1445, 5) Cecilia Nilsson 79 Ymer 1435, 6) Catarina Andersson Heleneholm 1384, 7) Anna Wiklund Hässelby 1375, 8) Karin Olsson Helsingborg 1365,
9) Kajsa Lindskog Ullevi 1237. (Inget kval.)
Diskus (c): 1) Anna Söderberg Ullevi 6179 SM-rekord, 2) Annika Larsson Gefle 5450, 3) Linda-Marie Mårtensson Hässelby 5112, 4) Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 4748, 5) Linda Nestorsson Ullevi 4734, 6) Camilla Mattson Kil 4691, 7) Ingela Nymann Tureberg 4564, 8) Maria Pettersson Heleneholm 4468,
9) Lena Björk Hofors AIF 3822, 10) Veronica Karlsson 80 Strömsund 3642, -) Kajsa Lindskog Ullevi X. (Inget kval.)
Slägga (a): 1) Cecilia Nilsson 79 Ymer 5768 SM-rekord, 2) Anna Söderberg Ullevi 5514, 3) Linda-Marie Mårtensson Hässelby 5095, 4) Camilla Mattson Kil 5004, 5) Anna-Karin Lundström Östersund 4941, 6) Gianna Panavoglou Spårvägen 4884, 7) Catarina Andersson Heleneholm 4518, 8) Helena Engman Riviera 4397,
9) Linda Andreasson Heleneholm 4317, 10) Taina Ståhl Spårvägen 3549.
Kval (Sollentuna): C Nilsson 5260, Panavoglou 4899, Söderberg 4860, Mårtensson 4814, Mattson 4692, Engman 4646, Lundström 4455, C Andersson 4413, Ståhl 4268, Andreasson 4248, Marie Hilmersson 81 Wedevåg 3991, Linda Brittesland 80 Växjö 3981, Maria Mattson 80 IF Göta 3913.

Spjut (a): 1) Lena Åström Västerås 5239, 2) Elisabet Wahlander Alingsås 5229, 3) Katarina Eklöf Gefle 4934, 4) Annika Petersson 79 Edsbyn 4743, 5) Katja Åsvik Ununge 4685, 6) Linda Wicksell 80 Enköping 4487, 7) Anna Hellströmer Södertälje IF 4182, 8) Nina Olofsson Heleneholm 4152,
9) Mona Jönsson Klippan 3933. (Inget kval.)

 

 

 

 

LAG-SM
Karlstad/Tingvalla 15 juli

MÄN
Totalt: 
1) IF Göta (Gö) 79, 2) Spårvägen (S) 75, 3) Gefle (Ge) 62, 4) Ullevi (U) 56, 5) Hässelby (H) 53, 6) Kville (K) 50.
100m (+2.8): 1) Mikael Ahl U 10.57w, 2) Niclas Broström Gö 10.73w, 3) Henrik Värendh S 10.74w, 4) Michael Matton Ge 10.83w, 5) Niklas Sjöstrand K 10.89w, 6) Patric Storm H 11.99w.
200m (+4.2): 1) Mikael Ahl U 21.28w, 2) Niclas Broström Gö 21.83w, 3) Niklas Sjöstrand K 21.96w, 4) Mathias Krigh S 22.11w, 5) Niclas Rudin H 22.33w, 6) Ulf Hedberg 80 Ge 22.45w.
400m: 1) Björn Engström Ge 47.76, 2) Carlos Amado H 48.63, 3) Jacob Stafstedt Gö 49.16, 4) Konstantin Koutalas S 50.57, 5) Daniel Nunez U 52.52, 6) Anders Nilsson K 54.54.
800m: 1) Patrik Johansson S 1:52.07, 2) Lars Appelqvist Gö 1:52.60, 3) Stefan Strand K 1:54.48, 4) Jonas Brodén Ge 1:55.20, 5) Joakim Lindström H 2:03.56, 6) Elvir Rakovic 79 U 2:20.78.
1500m: 1) Johnny Jönsson S 3:59.47, 2) Arvid Levinsson H 4:01.36, 3) Jan Hedström Gö 4:01.53, 4) Magnus Ståhlberg Ge 4:09.89, 5) Magnus Warberg K 4:42.16, 6) Steffen Fricke U 4:57.71.
5000m: 1) Anders Szalkai S 15:09.19, 2) Stefan Lungström Gö 15:10.53, 3) Ulf Olsson H 15:28.65, 4) Johan Wettergren K 16:18.55, 5) Magnus Risberg Ge 16:32.22, 6) Jonas Alström U 18:25.13.
3000mH: 1) Per Jacobsen Gö 9:04.93, 2) Andreas Ahl H 9:05.30, 3) Mattias Persson S 9:10.92, 4) Johan Hedlund Ge 9:47.13, 5) Erik Göransson K 9:55.47, 6) Bjarne Bäcklund U 9:55.91.
110mH (+1.6): 1) Robert Kronberg K 13.74, 2) Henrik Värendh S 13.90, 3) Björn Norén Gö 15.07, 4) Patrik Melin Ge 15.40, 5) Mikael Tapio U 15.63, 6) Karl Bertrandt H 16.28.
400mH: 1) Björn Engström Ge 52.76, 2) Konstantin Koutalas S 53.84, 3) Daniel Lundvall H 55.59, 4) Björn Norén Gö 56.40, 5) Karl Stenborg U 56.62, 6) Robert Samuelsson K 61.29.
Höjd: 1) Staffan Strand H 218, 2) Thomas Hansson U 215, 3) Karl Josephson S 203, 4) Daniel Johansson K 200, 5) Mattias Lalin Gö 196, 6) Ronnie Enander Ge 192.
Stav: 1) Carl-Johan Alm S 486, 2) Rickard Nygårds Ge 476, 3) Rajne Svenssohn Gö 431, 4) Henrik Munthe K 431, -) Alexander Igelström U & Martin Eriksson H X.
Längd: 1) Robert Fält Ge 729w/+3.0 (-), 2) Christian Haar Gö 727w/+6.2 (712/+1.9), 3) Fotios Makrostergios S 714/+1.5, 4) Robert Kronberg K 712w/+3.5 (702/+1.0), 5) Conny Malm U 708/+2.0, 6) Karl Bertrandt H 654w/+2.4 (641/+1.1).
Tresteg: 1) Lars Hedman U 1595/+1.1, 2) Pierre Andersson K 1583/+1.8, 3) Christian Haar Gö 1520w/+3.0 (1498/+1.3), 4) Staffan Strand H 1509/+1.6, 5) Hans Eriksson S 1377w/+2.5 (1335/+1.0), 6) Guido Ripke Ge 1345/+1.3.
Kula: 1) Sören Tallhem S 1922, 2) Jimmy Nordin 79 Ge 1687, 3) Kristian Pettersson U 1684, 4) Linus Bernhult Gö 1574, 5) Per Östlund H 1316, 6) Henrik Hamnebo K 1174.
Diskus: 1) Kristian Pettersson U 6048, 2) Dag Solhaug Gö 5457, 3) Fredrik Mäkk H 5340, 4) Anders Larsson Ge 4550, 5) Fredrik Högström S 3864, 6) Henrik Hamnebo K 3230.
Slägga: 1) Tomas Sjöström Gö 7192, 2) Fredrik Mäkk H 5119, 3) Fredric Folkeson U 5053, 4) Thomas Sandström S 4968, 5) Stefan Alneroth 81 Ge 4569, 6) Daniel Korhonen K 4431.
Spjut: 1) Patrik Bodén Gö 8515, 2) Peter Borglund Ge 6824, 3) Thomas Sandström S 6308, 4) Andreas Kohn K 6154, 5) Stefan Samuelsson H 5818, 6) Mikael Tapio U 4951.
4x100m: 1) Ullevi (Karl Stenborg, Conny Malm, Jonas Fermfelt, Mikael Ahl) 41.96, 2) Kville (Thomas Greiner, Niklas Sjöstrand, Anders Nilsson, Robert Kronberg) 41.96, 3) Gefle (Ulf Hedberg, Robert Fält, Thomas Persson, Michael Matton) 41.99, 4) IF Göta (Niclas Broström, Fredrik Eklund, Martin Holm, Christian Haar) 42.36, 5) Spårvägen (Fotios Makrostergios, Mathias Krigh, Henrik Värendh, Konstantin Koutalas) 42.37, 6) Hässelby (Richard Petrini, Leif Johansson, Karl Bertrandt, Niclas Rudin) 43.23.

KVINNOR
Totalt: 
1) IF Göta (G) 73, 2) Hässelby (Hs) 65, 3) Ullevi (U) 58.5, 4) Tureberg (Tu) 56, 5) Hälle (Hl) 55, 6) Täby (Tä) 47.5.
100m (+0.3): 1) Susanna Johansson G 12.04, 2) Anna Kronberg U 12.10, 3) Victoria Gunnarsson Tä 12.11, 4) Veronica Fransson Hl 12.30, 5) Therese Edholm Tu 1.31, 6) Jessica Larsson Hs 12.40.
200m (+2.4): 1) Susanna Johansson G 24.45w, 2) Victoria Gunnarsson Tä 24.67w, 3) Linda Fernström 81 Hs 24.98w, 4) Therese Olofsson Hl 25.36w, 5) Helena Rönner 80 U 25.52w, 6) Natasha Narojilenko 82 Tu 26.40w.
400m: 1) Petra Eklund Tä 56.56, 2) Åsa Hedström Hl 57.25, 3) Anna Jägre Hs 57.44, 4) Maria Richtnér G 59.56, 5) Therese Edholm Tu 60.17, 6) Sofie Anefors 79 U 60.34.
800m: 1) Monica Lundgren Tä 2:04.51 (400m: 59.06!), 2) Cilla Pettersson Tu 2:12.83, 3) Ulrica Orre Hs 2:17.02, 4) Erica Andersson G 2:17.55, 5) Louise Fredriksson 80 Hl 2:18.87, 6) Lena Berntsson U 2:42.36.

1500m: 1) Åsa Hedström Hl 4:32.31, 2) Linda Olsson Tä 4:33.41, 3) Cilla Pettersson Tu 4:34.36, 4) Pia Thomasson G 4:35.97, 5) Annika Nyberger Hä 4:46.08, 6) Johanna Andersson 79 U 5:57.09.
3000m: 1) Jenny Framme Hl 9:51.19, 2) Anna Lindh Tu 9:56.04, 3) Karin Lindberg G 9:57.44, 4) Ingmarie Nilsson Hs 10:03.37, 5) Agneta Andersson Tä 11:15.07, 6) Ann-Charlotte Johansson U 11:28.83.
100mH (+2.0): 1) Maria Richtnér G 14.16, 2) Camilla Norell Hs 14.30, 3) Lena Melin U 14.36, 4) Katarina Svensson Tä 14.59, 5) Jana Cagin 79 Tu 14.88, 6) Anna Fälth Hl 15.77.
400mH: 1) Lena Melin U 60.02, 2) Madelene Gustafsson Tu 60.26, 3) Monica Rydén G 60.50, 4) Katarina Svensson Tä 60.50, 5) Anna Wikström Hl 62.19, 6) Nina Törnqvist 80 Hs 66.82.
Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tu 186, 2) Emelie Färdigh G 183, 3) Lena Johansson 79 Hs 174, 4) Angelica Johansson 83 Hl 171, 5) Anna Jönsson 79 Tä & Emmelie Myhrman 79 U 152.
Stav: 1) Annika Berntsson U 346, 2) Alissa White Hs 336, 3) Åsa Pettersson 81 Tu 316, 4) Weronica Andersson Hl 294, 5) Ann Olsson Täby 180, -) Eline Lindh 82 G X.
Längd: 1) Jessica Larsson Hs 624w/+2.1 (619/+1.9), 2) Åsa Hallström G 597w/+2.4 (558/+1.8), 3) Petra Eklund Tä 587w/+3.2 (582/+2.0), 4) Helena Rönner 80 U 579w/+2.3 (577/+1.3), 5) Veronica Fransson 79 Hl 573/+2.0, 6) Kajsa Bergqvist Tu 549w/+3.0 (190/+1.7).
Tresteg: 1) Marie Åhlander G 1284/+1.9, 2) Åsa Lönn Hs 1189/+1.9, 3) Helena Persson Tu 1162/+1.7, 4) Desirée Carlberg U 1160w/+2.8 (1121/+1.9), 5) Therese Olofsson H 1096w/+2.6 (1094/+1.2), 6) Christine Olsson 79 Tä 1047w/+3.0 (1032/+2.0).
Kula: 1) Linda-Marie Mårtensson Hs 1671, 2) Linda Nestorsson U 1383, 3) Åsa Hallström G 1297, 4) Anna-Karin Olsson Tu 1163, 5) Marielle Månskär 81 Hl 1041, 6) Jeanette Loftheim 80 Tä 781.
Diskus: 1) Anna Söderberg U 6290, 2) Ingela Nymann Tu 4120, 3) Karolina Eriksson 80 Hl 3903, 4) Maria Larsson 79 G 3766, 5) Stina Palosaari 80 Hs 3080, 6) Emma Olofsson Tä 2494.
Slägga (på Massas äng): 1) Anna Söderberg U 5524, 2) Linda-Marie Mårtensson Hs 5226, 3) Maria Mattsson 80 G 4404, 4) Erika Andersson 79 Hl 4348, 5) Kristin Wiktorson 82 Tu 2801, 6) Karin Jernberg Tä 2133.
Spjut: 1) Izabel Savic 83 G 4277, 2) Brigitta Lado 81 Hs 4045, 3) Emma Fasth 80 Hl 3581, 4) Diana Lindqvist Tu 3080, 5) Maria Johnsson 79 Tä 2577, 6) Kajsa Lindskog U 2467.
4x100m: 1) Ullevi (Lena Berntsson, Lena Melin, Helena Rönner, Anna Kronberg) 47.04, 2) IF Göta (Jessica Palm, Elena Åseby, Charlotte Nordh, Susanna Johansson) 47.54, 3) Hälle (Veronica Fransson, Anna Wikström, Therese Olofsson, Maria Carlsson) 47.62, 4) Hässelby (Camilla Norell, Stina Palosaari, Jessica Larsson, Linda Fernström) 48.01, 5) Tureberg (Natasha Narojilenko, Therese Edholm, Madelene Gustafsson, Jana Cagin) 49.77, -) Täby (Magdalena Widenbrant, Petra Eklund, Katarina Svensson, Victoria Gunnarsson) diskv.

 

SM-JSM-USM STAFETT   (OBS: STRÄCKTIDER!)

Västerås 13-14 juni

MÄN
4x100m (a): 1) Malmö (Mathias Sundin, Matias Ghansah, Lars Hedner, Patrik Lövgren) 40.98, 2) Huddinge (Daniel Bergström, Klas Ringdahl, Magnus Norberg, Lenny Martinez) 41.92, 3) Tureberg (Per Bergman, Berhane Haile, Ronny Ilvander, Christian Liljequist) 41.99, 4) Ullevi (Peter Amundin, Conny Malm, Jonas Fermfelt, Daniel Nunez) 42.25, 5) Gefle (Ulf Hedberg, Robert Fält, Thomas Persson, Björn Engström) 42.66, 6) Spårvägen (Konstantin Koutalas, Mathias Krigh, Henrik Värendh, Jan Olszowy) 42.75. Försök (a) I: Huddinge 42.14, Tureberg 42.38, Gefle 42.49, Lidingö 42.61, Alingsås 42.75, II: Malmö 41.14, Spårvägen 41.64, Ullevi 42.02, Mölndal 43.24, Hässelby 43.26.
4x400m (b): 1) Malmö lag 1 (Magnus Hansson, Rikard Rasmusson, Niklas Eriksson, Jimisola Laursen) 3:06.67 NORDISKT REKORD, 2) Mölndal (Peter Fredriksson, Fredrik Wållgren, Christian Skoog, Niklas Wallenlind) 3:12.53, 3) Västerås (Håkan Setthammar, Per Sandell, Fredrik Sjödén, Johan Lannefors) 3:14.84, 4) Malmö lag 2 (Jonas Boijertz, Carl-Gustav Mårtensson, Andreas Jungerup, Mathias Sundin) 3:16.15, 5) Hässelby (Karl Bertrandt, Carlos Amado, Niclas Rudin, Johan Lundin) 3:17.65, 6) Österhaninge (Magnus Färm, Christopher Larsson, Andreas Rehnborg, Per Björkman) 3:24.92.
4x800m (a): 1) Tureberg lag 1 (Martin Hagberg, Thomas Byrberg, John Laselle, Fredrik Kjellberg) 7:31.85, 2) Malmö (Tobias Andersson, Tobias Martinsson, Joel Johansson, Jörgen Zaki) 7:31.95, 3) Hammarby (Stefan Danielsson, Rickard Pell, Fredrik Karlsson, Per Synnerman) 7:34.23, 4) Hälle (Fredrik Johansson, Joakim Johansson, Ahmed Mohamed, Rizak Dirshe) 7:37.67, 5) Tureberg lag 2 (Anders Holmer, Marcus Ståhlberg, Henrik Ståhlberg, Niklas Johnsson) 7:47.47, 6) Gefle (Patrik Söderqvist, Jonas Brodén, Magnus Karlsson, Magnus Ståhlberg) 7:49.58, 7) Rånäs 8:01.09.
4x1500m (b): 1) Malmö lag 1 (Carl Brümmer, Göran Axelsson, Joel Johansson, Jörgen Zaki) 15:46.49, 2) Hälle (Mustafa Mohamed, Joakim Johansson, Ahmed Mohamed, Rizak Dirshe) 15:46.60, 3) Hammarby (Andreas Phersson, Martin Adamsson, Rickard Pell, Per Synnerman) 15:47.27, 4) Spårvägen (Frewengel Habtom, Johnny Jönsson, Peter Carlsson, Johan Sellberg) 15:58.40, 5) Malmö lag 2 (Alexander Johansson, Tobias Martinsson, Philip Wilhelmsson, Rickard Andersson)  15:59.10, 6) IF Göta (Magnus Åberg, Stefan Lungström, Magnus Karlsson, Per Jacobsen) 16:01.57, 7) Hässelby 16:13.02, 8) Västerås 17:12.15.

KVINNOR
4x100m (a): 1) Falun (Pernilla Allvin, Jenny Kallur, Susanna Kallur, Sara Westman) 46.09, 2) Mölndal (Sofia Larsson, Erica Johansson, Linda Storkull, Beatrice Dahlgren) 47.09, 3) Hässelby (Camilla Norell, Anna Jägre, Jessica Larsson, Linda Fernström) 47.33, 4) Malmö (Linda Mårtensson, Linda Hansson, Pernilla Andersson, Karin Jönsson) 47.41, 5) KA2 (Carola Strenius, Anneli Melin, Anna-Karin Stenlund, Pernilla Wigothsson) 48.01, -) Ullevi (Anna Kronberg, Helena Rönner, Lena Berntsson, Lena Melin) diskv. Försök (a) I: Malmö 47.68, Ullevi 48.16, KA2 48.32, Tureberg 48.58, II: Falun 46.45, Mölndal 47.07, Hässelby 47.17.
4x400m (b): 1) Täby (Monica Lundgren, Linda Olsson, Petra Eklund, Katarina Svensson) 3:39.40 =SVENSKT REKORD, 2) Hälle (Louise Fredriksson, Therese Olofsson, Veronica Fransson, Åsa Hedström) 3:46.76, 3) Gefle (Caroline Carlberg, Karin Funke, Johanna Sellman, Cecilia Hansson) 3:47.48, 4) Malmö (Linda Mårtensson, Vanessa de Luca, Linda Hansson, Malin Kemi) 3:49.09, 5) Hässelby (Anna Skarin, Linda Fernström, Camilla Norell, Anna Jägre) 3:51.42, 6) Rånäs (Therese Ahlepil, Ulrika Johansson, Isabell Ahlström, Alexandra Lindquist) 3:56.98.
4x800m (a): 1) Rånäs (Alexandra Lindquist, Therese Ahlepil, Ulrika Johansson, Maria Akraka) 8:38.05, 2) Hälle (Caroline Hjelm, Louise Fredriksson, Jenny Framme, Åsa Hedström) 8:59.34, 3) Malmö (Ann Sjögren, Vanessa de Luca, Malin Kemi, Linda Gröning) 9:06.44, 4) Heleneholm (Lisa Haglund, Camilla Dahlin, Sandra Pode, Kajsa Haglund) 9:19.45, 5) Hässelby (Anna Skarin, Frida Skarin, Helena Sundh, Ulrica Orre) 9:19.47, 6) Högby (Johanna Nilsson, Ida Nilsson, Ida Johansson, Emma Skogersson) 9:31.63.

MÄN 22
4x100m (b): 1) Kville (Thomas Greiner, Niklas Sjöstrand, Anders Nilsson, Robert Kronberg) 41.44, 2) Huddinge (Daniel Bergström, Klas Ringdahl, Magnus Norberg, Lenny Martinez) 41.62, 3) Tureberg lag 1 (Per Bergman, Fredrik Derger, Sebastian Hukari, Christian Liljequist) 42.34, -) Mölndal & Ullevi & IF Göta bröt. Försök (b) I: Kville 41.52, Tureberg lag 1 42.28, Hässelby 42.80, Vallentuna 43.63, Alingsås 43.73, II: IF Göta 41.61, Ullevi 41.75, Huddinge 42.25, Mölndal 42.75, Tureberg lag 2 44.44.
4x400m (a): 1) Malmö (Andreas Jungerup, Martin Ståhl, Carl-Gustav Mårtensson, Jimisola Laursen) 3:18.73, 2) IF Göta (Ken Pihlblad, Olof Tuhus, Magnus Åhlén, Jacob Stafstedt) 3:19.00, 3) Hellas (Tomas Andersson, Tommy Lecoq, Linus Hagstedt, Martin Theander) 3:19.69, 4) Falun 3:20.44, 5) Hälle 3:24.57, 6) Hagen 3:25.88.
3x800m (b): 1) Tureberg lag 1 (Henrik Ståhlberg, Marcus Ståhlberg, Fredrik Kjellberg) 5:40.86, 2) Tureberg lag 2 (Daniel Czarnecki, John Laselle, Thomas Byrberg) 5:41.21, 3) Hammarby (Stefan Danielsson, Fredrik Karlsson, Ronny Johannesson) 5:42.62, 4) Falun 5:43.24, 5) IF Göta 5:46.33, 6) Nyköping 5:46.89, 7) Rånäs 5:49.22, 8) Hälle 5:51.03, 9) Heleneholm 5:53.49, 10) Ärla 6:04.02.

KVINNOR 22
4x100m (b): 1) Falun (Pernilla Allvin, Jenny Kallur, Susanna Kallur, Sara Westman) 46.89, 2) Mölndal (Linda Storkull, Beatrice Dahlgren, Helen Tedeholm, Malin Norman) 48.69, 3) Malmö (Petronella Dalerus, Sofie Svensson, Pernilla Andersson, Karin Jönsson) 48.92, 4) Ullevi 49.00, 5) Kil 49.77, -) Råby-Rekarne diskv.
4x400m (a): 1) Täby (Christine Olsson, Anna Jönsson, Katarina Svensson, Victoria Gunnarsson) 3:58.06, 2) Västerås (Maria Ekman, Jenni Gårdhage, Anna Wiik, Anneli Mälström) 4:00.35, 3) Falun (Therese Hammarlund, Linda Sjöström, Ulrika Andersson, Jenny Sjöström) 4:08.47.
3x800m (b): 1) Rånäs (Isabell Ahlström, Alexandra Lindquist, Therese Ahlepil) 6:42.34, 2) Hälle (Jenny Framme, Caroline Hjelm, Louise Fredriksson) 6:49.88, 3) Växjö (Jessica Gylfe, Jessica Gunnarsson, Erica Mårtensson) 6:57.93, 4) Västerås 7:14.95, 5) Högby 7:16.41.

POJKAR 18
4x100m (b): 1) Ullevi (Peter Wigren, Peter Ahl, Jonas Fermfelt, Oscar Elmgren) 42.83, 2) Gefle (Shabbe Akbari, Björn Lundin, Joakim Lundqvist, Ulf Hedberg) 43.12, 3) Helsingborg (Christoffer Asplund, Alexander Ljunggren, Anders Grosshennig, Martin Lindvall) 43.57, 4) Malmö 43.61, 5) Spårvägen 44.10, 6) Österhaninge 44.80. Försök (b) I: Ullevi 42.66, Gefle 43.66, Spårvägen 44.40, Västerås & Kungsängen diskv, II: Malmö 43.70, Helsingborg 44.10, Österhaninge 44.44, Hammarby 44.90, Karlskoga 45.29.
4x400m (a): 1) Hammarby (Andreas Söderling, Jonathan Hallgren, Albin Johansson, Johan Klinteskog) 3:27.61, 2) Österhaninge (Fredrik Jakobsson, Magnus Färm, Andreas Liljemark, Andreas Rehnborg) 3:31.16, 3) Västerås (Daniel Högback, Tero Heikki, Elias Vestling, John Roslund) 3:35.15, 4) Malmö 3:37.63.
3x800m (b): 1) Hälle (Ulf Nilsson, David Andersson, Mikael Gren) 6:04.80, 2) Heleneholm (Marcus Tuvezén, Johan Nyqvist, Martin Arnlid) 6:05.59, 3) Upsala (Abdulatif Roba, Daniel Mattsson, Jan Måwe) 6:11.53, -) Hässelby & Spårvägen diskv (kastat stafettpinne).

FLICKOR 18
4x100m (b): 1) Södertälje (Linda Fodor, Helene Nordquist, Karin Hellegren, Hanna Peterson) 47.15 SVENSKT JUNIORREKORD, 2) IF Göta (Jessica Palm, Elena Åseby, Anna-Karin Byström, Charlotte Nordh) 47.95, 3) Hässelby (Caroline Öhman, Camilla Gustafsson, Nina Törnqvist, Linda Fernström) 48.17, 4) Hammarby 49.69, 5) Ullevi 49.70, -) Täby diskv. Försök (b) I: Södertälje IF 47.61, Hammarby 49.82, Kville 50.18, II: IF Göta 48.03, Hässelby 48.43, Ullevi 49.75, Täby 50.13.
1000m (a): 1) Södertälje IF (Linda Fodor, Karin Hellegren, Hanna Peterson, Helene Nordquist) 2:12.56, 2) IF Göta (Anna-Karin Byström, Jessica Palm, Charlotte Nordh, Elena Åseby) 2:19.67, 3) Kville (Malou Österberg, Elisabeth Larsson, Isabelle Österberg, Sofie Andersson) 2:20.96, 4) Heleneholm 2:21.29, 5) Hässelby 2:21.36, 6) Täby 2:24.10.
3x800m (b): 1) Heleneholm (Camilla Dahlin, Kajsa Haglund, Sandra Pode) 6:56.10, 2) IF Göta (Marie Nilsson, Rebecca Johansson, Karoline Huldén) 7:12.91, 3) Hässelby (Helena Bergenheim, Helena Sundh, Frida Skarin) 7:20.37.

POJKAR 16
4x100m (b): 1) Malmö lag 1 (Daniel Persson, Martin Hajdu, Linus Persson, Philip Nossmy) 43.27, 2) Helsingborg (Erik Wilhelmsson, Fredrik Sturesson, Johan Wissman, Björn Lundin) 44.69, 3) Hammarby (André Kisch, Patrik Fager, Martin Skeppstedt, Joel Gustafsson) 44.81, 4) Hässelby 44.88, 5) Västerås 45.05, 6) Malmö lag 2 45.09. Försök (b) I: Malmö 43.68, Västerås 45.06, Ullevi 46.59, Stocksäter 47.44, Skellefteå AIK bröt, II: Helsingborg 44.86, Hässelby 45.30, Hammarby 45.35, Malmö 45.62, Heleneholm 45.69, Västerås 51.36.
3x800m (a): 1) Spårvägen (David Lindberg, Per Hillerström, Jan Olszowy) 6:10.94, 2) Malmö (Daniel Hammer, Pontus Nilsson, Erik Emilsson) 6:13.43, 3) Hässelby (David Dsilna, Jonas Lindström, Finnur Emilsson-Fenger) 6:14.72, 4) Täby 6:21.95, 5) Karlskoga 6:38.93, 6) Västerås 7:03.02.

FLICKOR 16
4x100m (b): 1) Mölndal (Sofia Larsson, Gabriella Nyström, Sandra Johansson, Malin Andersson) 49.50, 2) Hammarby (Maria Sonnerby, Jenny Ljungkvist, Sophie Fitinghoff, Angelica Larsson) 49.85, 3) Ullevi (Anja Ödman, Paula Preissner, Johanna Rönner, Amanda Kaså) 50.91, 4) Tureberg 51.09, 5) Arvika 51.84, 6) Katrineholm 52.06. Försök (b) I: Tureberg 51.49, Katrineholm 52.02, Heleneholm 52.61, Västerås 53.16, II: Hammarby 49.49, Mölndal 50.62, Ullevi 51.11, Arvika 52.08.
3x800m (a): 1) Ärla (Lena-Marie Adèrn, Anna Lampinen, Sofie Hallqvist) 7:21.96, 2) Sävedalen (Emmeli Alvenius, Jenny Lindahl, Sara Bernestål) 7:23.54, 3) Täby (Linda Kjellberg, Sara Göransson, Linn Göransson) 7:47.39.

ANM: Ovanstående är kompletta resultat från SM-stafetterna. Dvs alla startande lag har redovisats och där inga försökstider finns utgick alltså försöken!

 

 

SM MARATHON - "Djupare" svenskresultat bland marathonresultaten!
Stockholm 7 juni

MÄN

1) Anders Szalkai Spårvägen 2:16:33, 2) Alfred Shemweta Flemingsberg 2:16:54, 3) Patrick Hallén Enhörna 2:21:25, 4) Bjarne Thysell Ärla 2:22:04, 5) Lars Andervang Ymer 2:23:57, 6) Kjell-Erik Ståhl Enhörna 2:26:23, 7) Stefan Hall Ärla 2:28:34, 8) Jan Lindblom Hässelby 2:30:00, 9) Mikael Jansson Enhörna 2:31:01, 10) Thomas Sparr Mora 2:31:22, 11) Erik Gerdin Hakarpspojkarna 2:31:43, 12) Johan Dahl Högbo AIK 2:31:55, 13) Jonas Larm Wilske 2:32:18, 14) Dan Agnarson Brännan 2:32:43, 15) Niklas Wikner Tranås 2:33:00, .... bröt bl a: Åke Eriksson Hässelby, Mustapha Nadour Spårvägen, Toby Tanser Spårvägen, Ulf Olsson Hässelby.
KVINNOR
1) Jennie Åkerberg Spårvägen 2:39:27, 2) Marie Söderström-Lundberg Hässelby 2:40:50, 3) Annika Nyberger Hässelby 2:44:38, 4) Linda Ström Wedevåg 2:50:47, 5) Ingela Gahne Hässelby 2:53:43, 6) Ann-Charlotte Carlsson Filipstad 2:54:08, 7) Margareta Rutqvist Spårvägen 2:56:08, 8) Susanne Wallner Spårvägen 2:57:18, 9) Ulla Östling Östhammar 2:57:26, 10) Susanne Johansson Halmstad 3:01:31, 11) Karin Schön Kville 3:01:57, 12) Catarina Ask Heleneholm 3:02:43, 13) Evy Palm Mölndal 3:04:27, 14) Birgitta Myrnäs Lulekamraterna 3:04:53, 15) Arja Kilpeläinen Råby-Rekarne 3:06:09, ... bröt bl a: Ingmarie Nilsson Hässelby, Midde Hamrin Hässelby.

 

VSM HALVMARATHON
Vännäs 9 maj

M35: 1)  Per-Åke Sandström Skellefteå AIK 1:10:58, 2) Dan Agnarson Brännan 1:11:05, 3) Thure Andersson Skellefteå AIK 1:11:29, 4) Stefan Johansson IKS Umeå 1:11:36. M40: 1) Karl Nieminen Öbacka 1:13:15. M45: 1) Ulf Grönlund Skellefteå AIK 1:16:45, 2) Magnus Bergh Heleneholm 1:16:54. M50: 1) Börje Nilsson Lulekamraterna 1:17:47, 2) Stig Åsberg Nyland 1:18:19, 3) Anders Lindqvist IKS Umeå 1:18:22. M55: 1) Josef Sunna Umedalen 1:19:08, 2) Miles Fleetwood Uppsala LK 1:21:54. M60: 1) Jan Andersson Akele 1:32:05. M65: 1) Gunnar Nilsson Heleneholm 1:25:36. M70: 1) Manfred Lundström Spöland 1:37:21. M80: 1) Torsten Ståle Fredrikshof 1:53:19.
K35: 1) Helen Lindström Skellefteå AIK 1:30:12, 2) Eva Måbrink Härlöv 1:31:01. K40: 1) Annica Nordin Jalles 1:44:43. K45: 1) Lotta Svärd Jalles 1:30:49. K50: 1) Maj-Britt Sundqvist SIF Skellefteå 1:29:45, 2) Ing-Marie Hugosson Örebro AIK 1:35:59. K55: 1) Gudrun Fleetwood Uppsala LK 1:33:09. K60: 1) Birgitta Eklund Skellefteå AIK 1:38:24.

 

SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG
Norrtälje 25-26 april

MÄN 4 km (b)

Individuellt:
 1) Claes Nyberg Mölndal 11:28, 2) Göran Axelsson Malmö 11:39, 3) Simon Gutierrez Hässelby 11:45, 4) Mustafa Mohamed Hälle 11:49, 5) Per Synnerman Hammarby 11:52, 6) Joakim Johansson Hälle 11:54, 7) Andreas Ahl Hässelby 11:55, 8) Jonas Hagelin Mölndal 11:56, 9) Lars Johansson Hälle 11:58, 10) Carl Brümmer Malmö 11:59,
11) Stefan Lungström IF Göta 12:02, 12) Arvid Levinsson Hässelby 12:02, 13) Johnny Jönsson Spårvägen 12:04, 14) Jon Sjölander Västerviks OK 12:05, 15) Martin Adamsson Hammarby 12:09, 16) Per Jacobsen IF Göta 12:09, 17) Rickard Andersson Malmö 12:09, 18) Alfred Shemweta Flemingsberg 12:11, 19) Gustav Berggren Skellefteå AIK 12:12, 20) William Krohn Flemingsberg 12:13,
21) Peter Öhman Spårvägen 12:17, 22) Jan Hedström IF Göta 12:19, 23) Peder Svensson Forsmo 12:19, 24) Andreas Phersson Hammarby 12:21, 25) Jan Magnusson Hammarby 12:21, 26) Pekka Anderman Flemingsberg 12:22, 27) Niklas Österberg Rånäs 12:24, 28) Christian Bergh Enhörna 12:24, 29) Fredrik Hellqvist Sundsvall 12:226, 30) Rickard Westergren Wilske 12:27. (70 fullföljande.)
Lag: 1) Hälle 35:41, 2) Hässelby 35:42, 3) Malmö 35:47, 4) Mölndal 35:54, 5) Hammarby lag 1 36:22, 6) IF Göta lag 1 36:30, 7) Flemingsberg 36:46, 8) Spårvägen 37:14, 9) Rånäs lag 1 37:34, 10) Hammarby lag 2 37:38. (13 fullföljande.)

MÄN 12 km (b)
Individuellt:
 1) Bjarne Thysell Ärla 38:01, 2) Andreas Carlborg Spårvägen 38:01, 3) Patrick Hallén Enhörna 38:04, 4) Alfred Shemweta Flemingsberg 38:05, 5) Simon Gutierrez Hässelby 38:08, 6) Ludvig Edman SIF Skellefteå 38:22, 7) Lars Axelsson Brittatorp 38:35, 8) Mats Johnsson Enhörna 38:40, 9) Lars Hansen Enhörna 38:44, 10) Martin Söderberg Hakarpspojkarna 38:45,
11) Åke Eriksson Hässelby 38:52, 12) Ulf Olsson Hässelby 38:54, 13) Lars Andervang Ymer 39:01, 14) Patrik Gustafson Brittatorp 39:03, 15) Mikael Andersson Brittatorp 39:25, 16) Johan Dahl Högbo AIK 39:28, 17) Thomas Kajander Spårvägen 39:35, 18) Joakim Ronsten Enhörna 40:13, 19) Staffan Johansson Enhörna 40:19, 20) Mikael Jansson Enhörna 40:23, 21) Markku Jäsperi Enhörna 40:26, 22) Jonas Karlsson Brittatorp 40:28, 23) Fredrik Hermann Kvarnsveden 40:38, ... bröt bl a: Mustapha Nadour Spårvägen, Anders Szalkai Spårvägen, Kristian Algers Alehof. (41 fullföljande).
Lag: 1) Enhörna lag 1 1:55:28, 2) Hässelby 1:55:53, 3) Brittatorp 1:57:03, 4) Enhörna lag 2 2:00:55, 5) Flemingsberg 2:01:01, 6) Hakarpspojkarna 2:05:16. (Alla.)

KVINNOR 4 km (b)
Individuellt: 
1) Maria Akraka Rånäs 13:21, 2) Sara Wedlund Hässelby 13:31, 3) Linda Ström Wedevåg 13:45, 4) Jenny Framme Hälle 13:47, 5) Malin Öhrn Malmö 13:48, 6) Åsa Hedström Hälle 13:54, 7) Eva-Britt Karlsson Sundsvall 13:56, 8) Magdalena Thorsell Hässelby 14:00, 9) Ann Bettner Malmö 14:01, 10) Susanna Wiström Sundbyberg 14:09,
11) Ann-Charlotte Carlsson Filipstad 14:10, 12) Anna Lindh Tureberg 14:10, 13) Isabell Ahlström Rånäs 14:12, 14) Helena Hafström Rånäs 14:17, 15) Anna Lindholm Tureberg 14:21, 16) Ulrika Johansson Rånäs 14:25, 17) Alexandra Lindquist Rånäs 14:35, 18) Ulrica Orre Hässelby 14:35, 19) Lena Kullstam Råby-Rekarne 14:38, 20) Jennie Mattsson IF Göta 14:38, 21) Helena Wiktelius IF Göta 14:41, 22) Isabell Andersson Mora 14:42, 23) Rebecca Johansson IF Göta 14:42. (35 fullföljande.)
Lag: 1) Rånäs lag 1 (Maria Akraka, Isabell Ahlström, Helena Hafström) 41:50, 2) Hässelby (Sara Wedlund, Magdalena Thorsell, Ulrica Orre) 42:06, 3) Hälle (Jenny Framme, Åsa Hedström, Louise Fredriksson) 42:36, 4) Tureberg 43:43, 5) IF Göta 44:01, 6) Rånäs lag 2 44:11. (Alla.)

KVINNOR 8 km (b)
Individuellt: 
1) Heléne Willix KA1 28:27, 2) Marie Söderström-Lundberg Hässelby 28:35, 3) Midde Hamrin Hässelby 29:08, 4) Susanne Wallner Spårvägen 29:26, 5) Jennie Åkerberg Spårvägen 29:31, 6) Ingmarie Nilsson Hässelby 29:39, 7) Annika Nyberger Hässelby 30:02, 8) Maria Pettersson Njudung 30:07, 9) Mia Larsson Lund 30:37, 10) Ann-Charlotte Carlsson Filipstad 30:45,
11) Jutta Pedersen Enhörna 30:55, 12) Maria Pettersson Flemingsberg 31:33, 13) Maria Thomée Spårvägen 31:45, 14) Ingela Gahne Hässelby 31:54, 15) Therese Lindqvist Akele 32:00, 16) Helena Hansson Flemingsberg 32:01. (22 fullföljande.)
Lag: 1) Hässelby lag 1 (Marie Söderström-Lundberg, Midde Hamrin, Ingmarie Nilsson) 1:27:22, 2) Spårvägen (Susanne Wallner, Jennie Åkerberg, Maria Thomée) 1:30:42, 3) Flemingsberg (Maria Pettersson, Helena Hansson, Maria Brunzell) 1:35:56, 4) Hässelby lag 2 1:36:19. (Alla.)

M22 4 km (a)
Individuellt: 
1) Henrik Skoog Villstad 11:48, 2) Ahmed Mohamed Hälle 11:49, 3) Mustafa Mohamed Hälle 11:49, 4) Joakim Johansson Hälle 11:51, 5) Björn Bergström Vingarna 12:04, 6) Jon Sjölander Västerviks OK 12:06, 7) Ricardo Garcia Hammarby 12:06, 8) Fredrik Kjellberg Tureberg 12:15, 9) Henrik Ståhlberg Tureberg 12:20, 10) Jonas Andersson Oskarshamn 12:25,
11) Tobias Lundvall Sävedalen 12:31, 12) Per Jacobsen IF Göta 12:34, 13) Olof Tuhus IF Göta 12:36, 14) Fredrik Lundqvist IK Sisu 12:36, 15) Conny Ekstrand Falun 12:38. (31 fullföljande.)
Lag: 1) Hälle (Ahmed Mohamed, Mustafa Mohamed, Joakim Johansson) 35:29, 2) Tureberg (Fredrik Kjellberg, Henrik Ståhlberg, John Laselle) 37:22, 3) Falu (Conny Ekstrand, Joakim Skoog, Magnus Hansson) 39:54, 4) Ärla 40:49. (Alla.)

M22 8 km (a)
Individuellt: 1) Gustav Berggren Skellefteå AIK 25:14, 2) Johan Bergström Vingarna 25:16, 3) Ahmed Mohamed Hälle 25:33, 4) Martin Söderberg Hakarpspojkarna 25:33, 5) Per Möller Kvarnsveden 25:46, 6) Ristat Zeron Upsala 26:00, 7) Peter Öhman Spårvägen 26:08, 8) Oscar Arlebo KFUM Örebro 26:37, 9) Pontus Österberg Rånäs 26:41, 10) Jonas Djurback Dalregementet 26:52,
11) Jonas Henriksson Hälle 26:59, 12) Dan Moberg Hagen 27:13, 13) Johan Ågren Rånäs 27:16, 14) Anders Soovik Kongahälla 27:22, 15) Johan Lindgren Malmslätt 27:27. (30 fullföljande).
Lag: 1) Hälle (Ahmed Mohamed, Jonas Henriksson, Johan Olehäll) 1:20:35, 2) Rånäs (Pontus Österberg, Johan Ågren, Henrik Dimander) 1:21:37, 3) Bore (Johan Rydkvist, Magnus Berglund, Andreas Larsson) 1:26:05, 4) KFUM Örebro 26:37, 5) Malmslätt 1:33:46. (Alla.)

K22 4 km (a)
Individuellt: 1) Jessica Carlberg Oskarshamn 13:25, 2) Jenny Framme Hälle 14:02, 3) Susanna Wiström Sundbyberg 14:14, 4) Hanna Karlsson Lagan 14:27, 5) Ellinor Andersson Oxelösund 14:36, 6) Maria Elofsson Granan 14:39, 7) Helena Wiktelius IF Göta 14:46, 8) Carolina Nylén Fredrikshof 14:52, 9) Jessica Gunnarsson Växjö 14:53, 10) Alexandra Lindquist Rånäs 15:02,
11) Anna Behn Kville 15:09, 12) Caroline Hjelm Hälle 15:18, 13) Emma Skogersson Högby 15:20, 14) Carita Mårtensson Björnstorp 15:22. (24 fullföljande.)
Lag: 1) Hälle (Jenny Framme, Caroline Hjelm, Solgerd Eydal) 45:41, 2) Sundbyberg (Susanna Wiström, Letu Abraha, Emilia Linde) 51:10. (Alla.)

P18 4 km (a)
Individuellt: 1) Gustav Svedbrant Spårvägen 12:13, 2) Henrik Ahnström Skruv 12:24, 3) Erik Petersson Mölndal 12:27, 4) Olof Olsson Skövde 12:40, 5) Carl-Johan Thollander Sprint 12:44, 6) Niklas Karlsson Mora 12:52, 7) Ulf Nilsson Hälle 12:57, 8) Per Rosén Mölndal 12:58, 9) Erik Öhlund Ymer 12:58, 10) Carl Danielsson Lidköping 12:58,
11) Ola Axelsson Mullsjö SOK 13:06, 12) Jon Andersson Falun 13:07, 13) Abdi Ali Farah Halmstad 13:07, 14) Henrik Tåg Skellefteå AIK 13:09, 15) Anton Karlsson Gimo 13:09, 16) Daniel Mattsson Upsala 13:11, 17) Patrik Lillbacka Skellefteå AIK 13:14, 18) Henrik Wass Falköping 13:19, 19) Anders Hultgren Ryssberget 13:20, 20) Tero Heikki Västerås 13:22, 21) Mikael Gren Hälle 13:23, 22) Martin Öhman Hässelby 13:23, 23) Marcus Bill Härlöv 13:28, 24) Johan Lindberg Hagunda 13:28, 25) Daniel Lundqvist Skellefteå AIK 13:29. (58 fullföljande).
Lag: 1) Skellefteå AIK (Henrik Tåg, Patrik Lillbacka, Daniel Lundqvist) 39:52, 2) Spårvägen (Gustav Svedbrant, Niklas Ryholt, Christer Sjöberg) 40:19, 3) Upsala (Daniel Mattsson, David Höglund, Abdulatif Roba) 40:40, 4) Mölndal 40:40, 5) Hälle 40:47, 6) Härlöv 41:25, 7) Falun 41:25, 8) Mora 41:28, 9) KFUM Örebro 42:20. (Alla.)

F18 4 km (a)
Individuellt: 1) Lena Nilsson Vallentuna 14:09, 2) Ida Nilsson Högby 14:23, 3) Rebecca Johansson IF Göta 14:37, 4) Mia Larsson Lund 14:39, 5) Louise Fredriksson Hälle 14:47, 6) Jessica Gylfe Växjö 14:51, 7) Ebba Stenbäck Norrköping 14:56, 8) Camilla Dahlin Heleneholm 14:57, 9) Kajsa Haglund Heleneholm 14:59, 10) Sandra Pode Heleneholm 15:06, 11) Maria Bergkvist Mora 15:13, ... bröt bl a: Isabell Ahlström Rånäs. (19 fullföljande.)
Lag: 1) Heleneholm (Camilla Dahlin, Kajsa Haglund, Sandra Pode) 45:02, 2) Mora (Maria Bergkvist, Joanna Gräf, Anna Pers) 48:40, 3) Hälle (Louise Fredriksson, Linnea Weding-Holmgren 16:42, Anna Karlsson) 50:01.

P16 4 km (b)
Individuellt: 1) Jacob Cedertun Eksjö Södra 13:05, 2) Henrik Nyström Västerås 13:14, 3) Martin Arnlid-Porizka Heleneholm 13:16, 4) Thomas Björklund Kongahälla 13:22, 5) Erik Emilsson Malmö 13:27, 6) Philip Aagaard Linköping 13:29, 7) Sirak-Dawit Sissahaye Kville 13:29, 8) Stefan Malmqvist Södertälje IF 13:32, 9) Pär Hillerström Spårvägen 13:33, 10) Oskar Käck Skövde 13:35,
11) Magnus Ohlsson Högby 13:41, 12) Dan Ocklind Lidingö 13:47, 13) Anders Brattström Karlskoga 13:48, 14) Magnus Eriksson Loos 13:56, 15) Nils Stavenberg Tyresö 13:56, ... bröt bl a: Mustafa Magan Spårvägen. (31 fullföljande.)
Lag (gemensamt med P15): 1) Kongahälla (Thomas Björklund, Mikael Lindberg, Joakim Engström) 40:50, 2) Härlöv (John Lindström, Henrik Odéen, Anders Bengtsson) 42:19, 3) Ärla (David Granberg, Kalle Larsson, Erik Adolfsson) 44:10), 4) Rånäs 44:52, 5) Gimo 47:08. (Alla.)

P15 4 km (b)
Individuellt: 1) John Lindström Härlöv 12:56, 2) Roger Svensson Falkenberg 13:27, 3) Mikael Lindberg Kongahälla 13:31, 4) Johan Sävestrand Sävedalen 13:47, 5) Adam Roba Upsala 13:50, 6) Emil Ersson Kramfors 13:52, 7) David Lindh Malmslätt 13:52, 8) Martin Sandberg Mälarhöjden 14:07, 9) Per Skoog Skövde 14:14, 10) Ragnar Studeny Västerviks OK 14:16, 11) Sebastian Zamani Solna 14:29, 12) Kalle Larsson Ärla 14:35. (22 fullföljande.)

F16 4 km (b)
Individuellt: 1) Marie Quan Malmö 15:35, 2) Karin Nilsson Arvidsjaur 15:39, 3) Emma Nilsson Härlöv 15:47, 4) Ella Ollonen Edsbyn 15:55, 5) Annsofie Pettersson Karlskoga 16:03, 6) Sandra Hielm Sundbyberg 16:23, 7) Elin Hartelius Kongahälla 16:32, 8) Lina Jungergård Habo 16:44, 9) Ylva Ericson Edsbyn 16:48, 10) Sara Börjesson Högbo GIF 16:50. (16 fullföljande.)
Lag (gemensamt med F15): 1) Tyresö (Hanna Bremler, Lisa Swidén, Cecilia Herrlin) 49:55, 2) Ärla (Sofie Hallkvist, Lena-Marie Adèrn, Anna Lampinen) 49:59, 3) Edsbyn (Ella Ollonen, Ylva Ericson, Elin Woxlin) 50:00, 4) Sävedalen 50:55. (Alla.)

F15 4 km (b)
Individuellt: 1) Johanna Nilsson Högby 15:01, 2) Hanna Bremler Tyresö 15:31, 3) Elin Karlsson Malmslätt 15:51, 4) Liza Andersson Härlöv 16:15, 5) Sara Bernestål Sävedalen 16:19, 6) Lisa Swidén Tyresö 16:24, 7) Sofie Hallkvist Ärla 16:27, 8) Lena-Marie Adèrn Ärla 16:43, 9) Linda Hjelm Ymer 16:45, 10) Katarina Björklund Mora 16:45. (15 fullföljande.)

MÄN VETERANER

8 km (a)
M35: 1) Lars Andervang Ymer 25:44, 2) Staffan Pehrson Hagen 26:42, 3) Anders Jönsson Rånäs 26:46, 4) Thomas Klevebratt Rånäs 26:50, 5) Leif Markfjärd Krylbo 26:56, 8) Örjan Grelsson Upsala IF 27:05, 7) Dan Agnarsson Brännan 27:12, 8) Stefan Tibblin Hagen 27:30, 9) Stig Eklund Hofors LK 27:31, 10) Stefan Johansson IKS Umeå 27:44. (30 fullföljande.)
M40: 1) Anders Bylund Fredrikshof 26:52, 2) Lars-Gunnar Skoog SIF Skellefteå 27:18, 3) Hans Daniels Fryken 27:26, 4) Toivo Ollonen Edsbyn 28:00, 5) Lars Lundqvist IK Sisu 28:11, 6) Bo Engwall Hässelby 28:12, 7) Tommy Edman Skövde 28:20, 8) Mats Teneryd Eksjö Södra 28:22. (16 fullföljande.)
M45: 1) Gert-Inge Nilsson Härlöv 27:29, 2) Sten Lundberg Hässelby 27:34, 3) Erik Gerdin Hakarpspojkarna 27:35, 4) Benny Forsman IKS Umeå 28:33, 5) Lars-Åke Sjögren Gotland 28:45, 6) Jan Lindberg Rånäs 28:58, 7) Kjell Jönsson Nyland 29:11. (14 fullföljande).
M50: 1) Bengt Hulander Främmestad 28:39, 2) Lars-Eric Bränfeldt Täby IS 29:38, 3) Roger Öberg Flemingsberg 29:59, 4) Ralph Hagberg Främmestad 30:07, 5) Håkan Palling Tureberg 30:13, 6) Karl-Erik Green Dalregementet 30:14, 7) Hans Sundgren Dalregementet 30:14, 8) Tauno Myllymäki Bålsta 30:37, 9) Owe Malmqvist Enköping 30:40. (20 fullföljande.)
M55: 1) Stig Jonsson Kisa 28:55, 2) Alf Sjökvist Valö 29:02, 3) Sture Axén Skövde 30:03, 4) Bengt Andersson Wilske 30:26, 5) Riku Kyllönen Sundbyberg 30:29, 6) Tage Widén Örbyhus 30:44, 7) Miles Fleetwood Uppsala LK 30:50, 8) Hans Jonsson Harg 31:29. (17 fullföljande.)

Lag: 1) Främmestad (Håkan Johansson, Bengt Hulander, Ralph Hagberg) 1:26:56, 2) IKS Umeå (Stefan Johansson, Benny Forsman, Anders Lindqvist) 1:27:00, 3) Flemingsberg (Mikael Hill, Thomas Robarth, Roger Öberg) 1:28:00, 4) Rånäs lag 1 1:28:07, 5) Skövde 1:28:33, 6) Dalregementet 1:30:03, 7) Uppsala LK lag 1 1:32:31, 8) Bålsta 1:34:32. (11 fullföljande.)

4 km (a)
M60: 1) Kuno Österlund VIK-skidor 14:17, 2) Nils-Rune Andersson Kopparberg 15:15, 3) Rune Carlsson Sundbyberg 15:23, 4) Anders Låftman Fredrikshof 16:12, 5) Pentti Loumaala Hemlingby 16:18, 6) Jan Andersson Akele 16:34. (11 fullföljande.)
M65: 1) Lars Strand IFK Linköping 15:27, 2) Olle Magnusson Jordbänningarna 15:40, 3) Gunnar Nilsson Heleneholm 15:46, 4) Arne Pettersson Hemlingby 16:33, 5) Folke Lundberg Vallentuna 16:35, 6) Eric Berglund Vallsta 16:48. (8 fullföljande.)
M70: 1) Manfred Lundström Spöland 17:33, 2) Gunnar Lotsberg Täby LLK 17:33, 3) K-G Andersson Hemlingby 19:08, 4) Roland Johansson Mälarö 19:15. (6 fullföljande.)
M75: 1) Gösta Johansson Gnesta 19:38, 2) Bengt Persson Motala 19:46, 3) Tage Pehrsson Motala 20:29, 4) Runar Waller Hemlingby 20:33. (Alla.)
M80: 1) Torsten Ståle Fredrikshof 20:12. (Ensam.)

KVINNOR VETERANER

4 km (a)
K35: 1) Jennie Mattsson IF Göta 14:42, 2) Julie Leonard Högbo GIF 14:51, 3) Gunilla Creutz Eksjö Södra 15:08, 4) Yvonne Brandberg Rånäs 15:30, 5) Kristina Södergren Gefle 15:35, 6) Solweig Harryson Harg 15:58. (7 fullföljande.)
K40: 1) Silvana Ählström Akele 15:42, 2) Katarina Nilsson Högby 16:17, 3) Annica Rinaldo Rånäs 16:24. (5 fullföljande.)
K45: 1) Eva Andersson Hälle 16:17, 2) Lubov Pospeshina Skövde 16:25, 3) Kristina Lamberg Järlåsa 16:34, 4) Rebecca Gräsman Nynäshamn 16.35, 5) Sigun Källman Skövde 16:49, 6) Evy Öberg Akele 16:58. (7 fullföljande.)
K50: 1) Jutta Pedersen Enhörna 14:36, 2) Anita Kärrlander Enhörna 16:07, 3) Ulla Littenheim Uddevalla IS 17:23, 4) Ing-Marie Hugosson Örebro AIK 17:33. (6 fullföljande.)
K55: 1) Gudrun Fleetwood Uppsala LK 16:25, 2) Meeri Bodelid Högbo GIF 16:46. (4 fullföljande.)
K60: 1) Eva Söderström Högsbo 17:45. (Ensam.)
Lag: 1) Högbo GIF (Julie Leonard, Meeri Bodelid, Ann-Kristin Hedfors) 49:21, 2) Akele (Silvana Ählström, Evy Öberg, Mia Wänqvist) 50:24, 3) Rånäs (Yvonne Brandberg, Annica Rinaldo, Rosita Karlsson) 51:08, 4) Uppsala LK 52:59. (Alla.)