Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 25 januari 2022

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Stafett-SM Sträcktider 1998


 

M 4x400m 

Malmö 1   M Hansson 47.80   R Rasmusson 46.40   N Eriksson 46.81   J Laursen 45.66
Mölndal   P Fredriksson 49.2m   F Wållgren 47.9m   C Skoog 48.67   N Wallenlind 46.76
Västerås   H Setthammar 50.2m P Sandell 49.5m     F Sjödén 50.04   J Lannefors 45.11
Malmö 2   J Boijertz   C-G Mårtensson   A Jungerup 47.93   M Sundin 48.15
Hässelby   K Bertrandt   C Amado   N Rudin 49.07   J Lundin 49.62
Österhaninge   M Färm   C Larsson   A Rehnborg 50.44   P Björkman 51.55

M 4x800m

Tureberg 1 M Hagberg 1:52.93 T Byrberg 1:53.02 J Laselle 1:54.23 F Kjellberg 1:51.67
Malmö T Andersson 1:53.86 T Martinsson 1:53.53 J Johansson 1:52.36 J Zaki 1:52.20
Hammarby S Danielsson 1:55.50 R Pell 1:51.72 F Karlsson 1:53.70 P Synnerman 1:53.31
Hälle F Johansson 1:56.07 J Johansson 1:57.56 A Mohamed 1:54.51 R Dirshe 1:49.53
Tureberg 2 A Holmer 1:58.93 M Ståhlberg 1:55.22 H Ståhlberg 1:55.97 N Johnsson 1:57.35
Gefle P Söderqvist 1:56.04 J Brodén 1:55.88 M Karlsson 1:57.38 M Ståhlberg 2:00.28
Rånäs N Österberg 1:55.86 H Jansson 1:59.27 J Norling 2:01.06 T Sjöström 2:04.90

M 4x1500m

Malmö 1   C Brümmer 3:54.8m G Axelsson 3:56.2m   J Johansson 3:51.6m J Zaki 4:03.9m
Hälle   M Mohamed 3:54.4m   J Johansson 3:54.9m   A Mohamed 3:52.5m   R Dirshe 4:04.8m
Hammarby   A Phersson 3:54.1m   M Adamsson 3:55.3m   R Pell 3:54.9m   P Synnerman 4:03.0m
Spårvägen   F Habtom 3:57.5m   J Jönsson 3:51.9m   P Carlsson  3:55.5m   J Sellberg 4:13.5m
Malmö 2   A Johansson 4:02.1m   T Martinsson 3:53.9m   P Wilhelmsson 4:03.4m   R Andersson 3:59.7m
IF Göta   M Åberg 4:00.0m   S Lungström 3:56.1m   M Karlsson 4:03.7m   P Jacobsen 4:01.8m
Hässelby   A Ahl 3:59.2m   J Sandquist 4:01.6m   A Levinsson 3:58.6m   J Lindström 4:13.6m
Västerås   F Andersson 4:04.4m   K Omeragii 4:34.2m   T Heikki 4:26.3m   F Engström 4:07.3m

K 4x400m

Täby   M Lundgren 54.9m   L Olsson 54.5m   P Eklund 54.00   K Svensson 55.99
Hälle   L Fredriksson   T Olofsson   V Fransson 56.85   Å Hedström 54.75
Gefle   C Carlberg   K Funke   J Sellman 56.84   C Hansson 55.13
Malmö   L Mårtensson   V de Luca   L Hansson 55.64   M Kemi 57.34
Hässelby   A Skarin 58.3m   L Fernström 59.0m   C Norell 60.06   A Jägre 54.11
Rånäs   T Ahlepil 58.39   U Johansson 58.91   I Ahlström 60.84   A Lindquist 58.84


K 4x800m

Rånäs A Lindquist 2:12.42 T Ahlepil 2:09.48 U Johansson 2:10.48 M Akraka 2:05.67
Hälle C Hjelm 2:14.33 L Fredriksson 2:15.57 J Framme 2:18.55 Å Hedström 2:10.89
Malmö A Sjögren 2:16.36 V de Luca 2:13.83 M Kemi 2:15.55 L Gröning 2:20.77
Heleneholm L Haglund 2:24.68 C Dahlin 2:23.13 S Pode 2:17.43 K Haglund 2:14.21
Hässelby A Skarin 2:18.80 F Skarin 2:23.08 H Sundh 2:25.01 U Orre 2:12.58
Högby J Nilsson 2:17.49 I Nilsson 2:15.36 I Johansson 2:32.58 E Skogersson 2:26.20


M22 4x400m

Malmö A Jungerup 49.9m M Ståhl 52.4m C-G Mårtensson 49.76 J Laursen 46.65
IF Göta K Pihlblad 50.36 O Tuhus 49.89 M Åhlén 50.72 J Stafstedt 48.03
Hellas T Andersson 50.9m T Lecoq 50.7m L Hagstedt 49.32 M Theander 48.82
Falun M Wallberg C Ekstrand J Sjöström 50.40 J Andersson 48.32
Hälle G Häggman A Bipella J Henriksson 51.61 E Johansson 50.42
Hagen H Gröndahl J Hermansson H Karlsson 52.31 M Andersson 51.18

M22 3x800m

Tureberg 1   H Ståhlberg 1:56.59   M Ståhlberg 1:54.12   F Kjellberg 1:50.15
Tureberg 2   D Czarnecki 1:56.95   J Laselle 1:53.05   T Byrberg 1:51.21
Hammarby   S Danielsson 1:56.47   F Karlsson 1:53.55   R Johannesson 1:52.60
Falun   J Sjöström 1:58.59   C Ekstrand 1:53.46   J Andersson 1:51.19
IF Göta   A Lindström 1:59.97   K Pihlblad 1:51.56   O Tuhus 1:54.80
Nyköping   F Uhrbom 1:57.27   M Sujoldzic 1:57.27   M Drott 1:52.35
Rånäs   T Sjöström 1:57.45   J Norling 1:57.91   B-O Ahlström 1:54.86
Hälle   J Henriksson 1:57.21   A Bipella 1:54.36   J Olehäll 1:59.46
Heleneholm   M Lindberg 1:59.61   S Petersen 1:54.11   R Claeson 1:59.77
Ärla   J Adolfsson 1:59.28   A Karlsson 1:58.28   N Mörkberg 2:06.46


K22 4x400m

Täby C Olsson 64.56 A Jönsson 60.90 K Svensson 56.03 V Gunnarsson 56.57
Västerås M Ekman 63.05 J Gårdhage 57.30 A Wiik 61.47 A Mälström 58.53
Falun T Hammarlund 64.34 L Sjöström 61.04 U Andersson 64.20 J Sjöström 58.89

K22 3x800m

Rånäs   I Ahlström 2:13.84   A Lindquist 2:10.61   T Ahlepil 2:17.89
Hälle   J Framme 2:15.22     C Hjelm 2:15.55 L Fredriksson 2:19.11
Växjö   J Gylfe 2:16.48   J Gunnarsson 2:21.99   E Mårtensson 2:19.46
Västerås   J Gårdhage 2:16.99   H Salander 2:29.34   A Wiik 2:28.63
Högby   I Johansson 2:29.82   I Nilsson 2:22.38   E Skogersson 2:24.21


P18 4x400m

Hammarby A Söderling 52.93 J Hallgren 53.28 A Johansson 51.92 J Klinteskog 49.48
Österhaninge F Jakobsson 56.52 M Färm 51.35 A Liljemark 53.01 A Rehnborg 50.28
Västerås D Högback 53.25 T Heikki 54.10 E Vestling 55.68 J Roslund 52.12
Malmö D Ottosson 55.75 P Jönsson 52.66 H Svensson 52.19 A Sadigi 57.03

P18 3x800m

Hälle   U Nilsson 2:05.44   D Andersson 2:00.80   M Gren 1:58.56
Heleneholm   M Tuvezén 2:03.49   J Nyqvist 2:03.29   M Arnlid 1:58.81
Upsala   A Roba 2:05.16   D Mattsson 2:04.65   J Måwe 2:01.72
Hässelby   B Torssell 2:04.12   C Ahlsén 2:05.14   A Lönnqvist 2:04.06
Spårvägen   C Sjöberg 2:15.56   J Jaiteh 1:59.70   N Ryholt 2:08.31


F18 1000m

Södertälje L Fodor K Hellegren H Peterson 38.6m H Nordquist 56.83
IF Göta A-K Byström J Palm C Nordh 42.5m E Åseby 59.14
Kville M Österberg E Larsson I Österberg 42.4m S Andersson 58.68
Heleneholm P Mårtensson C Dahlin S Pode K Haglund 58.92
Hässelby C Gustafsson I Sköld C Öhman 42.3m N Törnqvist 59.84
Täby M Svensson L Knutson M Widenbrandt 42.6m J Loftheim 61.88

F18 3x800m

Heleneholm   C Dahlin 2:19.60   K Haglund 2:17.45   S Pode 2:19.04
IF Göta   M Nilsson 2:21.64   R Johansson 2:21.49   K Huldén 2:29.78
Hässelby   H Bergenheim 2:32.52   H Sundh 2:23.94   F Skarin 2:23.91


P16 3x800m

Spårvägen D Lindberg 2:04.95 P Hillerström 2:06.04 J Olszowy 1:59.95
Malmö D Hammer 2:08.32 P Nilsson 2:05.76 E Emilsson 1:59.35
Hässelby D Dsilna 2:07.63 J Lindström 2:06.37 F Emilsson-F 2:00.72
Täby M Stålbom 2:08.91 J Sundin 2:01.17 A Leinås 2:11.87
Karlskoga A Brattström 2:08.22 J Bergsten 2:14.67 F Wennberg 2:16.04
Västerås K Bergström 2:08.72 K Tågqvist 2:28.13 T Leidenhag 2:26.17


F16 3x800m

Ärla L-M Adèrn 2:29.28 A Lampinen 2:33.61 S Hallqvist 2:19.07
Sävedalen E Alvenius 2:35.07 J Lindahl 2:25.97 S Bernestål 2:22.50
Täby L Kjellberg 2:33.62 S Göransson 2:41.28 L Göransson 2:32.49

 

timing by ALJGO

>