Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Svenska storgalor - 1998

 
 

STOCKHOLM/S 5.8 (DN GALAN)
OBS: Rättelser och tillägg till de resultat som offentliggjordes på tävlingsdagen är markerade med den här färgen!
NOTE: Corrections and additions to the results issued at the meet have been marked with this strange color!

MÄN
100m

heat 1 (-0.5): Maurice Greene USA 10.05, Jon Drummond USA 10.09, Obadele Thompson BAR 10.15, Seun Ogunkoya NGR 10.18, Darren Campbell GBR 10.29, Tim Harden USA 10.29, Kevin Little USA 10.33, Curtis Johnson USA 10.37.
heat 2 (+2.4): Ato Boldon TRI 9.89w, Brian Lewis USA 10.02w, Bruny Surin CAN 10.07w, Osmond Ezinwa NGR 10.09w, Tony McCall USA 10.10w, Stefano Tilli ITA 10.27w, Curtis Perry USA 10.34w, Gentry Bradley USA 10.51w.
Final (+0.3): 1) M Greene 9.90, 2) A Boldon 9.96, 3) J Drummond 10.06, 4) O Thompson 10.06, 5) B Lewis 10.06, 6) T McCall 10.17, 7) O Ezinwa 10.19, 8) B Surin 10.24.
B (+1.5): 1) Vincent Henderson USA 10.21, 2) Michael Green JAM 10.29, 3) Hiroyasu Tsuchie JPN 10.41, 4) Erlend Saeterstöl NOR 10.43, 5) Torbjörn Eriksson Sundsvall 10.46, 6) Berhane Haile Tureberg 10.53, 7) Matias Ghansah Malmö 10.55.
C (+2.4): 1) Thomas M Olsen NOR 10.40w, 2) Mikael Ahl Ullevi 10.44w, 3) Niklas Sjöstrand Kville 10.46w, 4) Niclas Broström IF Göta 10.52w, 5) Christofer Ohlsson Växjö 10.60w, 6) Alexander Lakhanpal 79 Linnéa 10.70w, 7) Michael Matton Gefle 10.76w.
(+2.1): 1) Henrik Värendh Spårvägen 10.84w, 2) Mathias Sundin Malmö 10.88w, 3) Johan Engberg 81 Finspång 11.02w, 4) Mathias Krigh Spårvägen 11.05w.

400m
A: 1) Tyree Washington USA 44.78, 2) Alvin Harrison USA 45.09, 3) Solomon Wariso GBR 45.23, 4) Danny McCray USA 45.39, 5) Jerome Young USA 45.39, 6) Clement Chukwu NGR 45.72, 7) Roxbert Martin JAM 46.08, 8) Jimisola Laursen Malmö 47.20.
B: 1) Magnus Aare Danderyd Athl 46.83, 2) Johan Lannefors Västerås 47.03, 3) Frank Fiske NOR 47.13, 4) Björn Engström Gefle 47.28, 5) Ruben Norlin Riviera 47.58, 6) Magnus Hansson Malmö 47.74, 7) Godfrey Ssonko 79 Mälarhöjden 48.16, 8) Carlos Amado Hässelby 49.80.
C: 1) Niclas Norling Örbyhus 48.15, 2) Peter Andersson Täby 48.42, 3) Jacob Stafstedt IF Göta 48.73, 4) Mikael Ekman Tureberg 48.77, 5) Fredrik Karlsson Hammarby 49.16, 6) Niclas Rudin Hässelby 49.42, 7) Per Sandell Västerås 49.57, 8) Björn Norén IF Göta 51.10.

800m
A: 
1) Fredrik Kjellberg Tureberg 1:50.18, 2) Lars Appelqvist IF Göta 1:52.92, 3) Stefan Danielsson Hammarby 1:53.22, 4) Ken Pihlblad IF Göta 1:53.40, 5) Jonas Brodén Gefle 1:53.71, 6) Alan Wray GBR 1:54.50, 7) David Peters GBR 1:54.84, 8) Anders Grahn Skellefteå AIK 1:55.88, Andrus Klaar Spårvägen bröt, Urban Johansson Ume FI ej start.
B: 1) Niclas Nygren-Johansson Ume FI 1:53.91, 2) Daniel Norberg Skellefteå AIK 1:55.20, 3) Patrik Söderqvist Gefle 1:55.23, 4) Henrik Åsander 79 Gefle 1:55.34, 5) Magnus Karlsson Gefle 1:55.74, 6) Fredrik Uhrbom Nyköping 1:56.07, 7) Magnus Ståhlberg Gefle 1:56.70, 8) Henrik Ståhlberg Tureberg 1:56.90, 9) Jörgen Olsson Skellefteå AIK 1:57.14, 10) Fredrik Rohlén Falun 1:57.53, 11) Axel Lönnqvist 81 Hässelby 2:02.56.
P19: 1) Jon Andersson 80 Falun 1:50.51, 2) Thomas Byrberg 79 Tureberg 1:50.95, 3) Mikael Talasjoki FIN 1:52.87, 4) Hans M Johnderud NOR 1:53.28, 5) Kristoffer Härtull FIN 1:54.36, 6) Johan Klinteskog 81 Hammarby 1:54.51, 7) Lasse Drunouvskis NOR 1:59.88, -) Martin Drott 80 Nyköping diskv, -) Ronny Johannesson Hammarby bröt (hare).

1000m
1) El Majoub Haida MAR 2:15.17, 2) Laban Rotich KEN 2:15.39, 3) Japhet Kimutai KEN 2:15.47, 4) Noah Ngeny KEN 2:15.77, 5) Driss Maazouzi FRA 2:15.89, 6) Lukas Vydra CZE 2:16.56, 7) Robert Chirchir KEN 2:18.65, 8) Hezekiel Sepeng RSA 2:19.46, 9) Marko Koers NED 2:19.63, 10) Grant Graham GBR 2:20.41, -) David Kiptoo KEN & Sammy Langat KEN bröt (harar).
1500m
1) Abderrahim Goumri MAR 3:43.40, 2) Kiyonari Shibata JPN 3:43.42, 3) Kazuhisa Okamura JPN 3:45.24, 4) Mattias Norling Nord-Uppland 3:47.29, 5) Andreas Phersson Hammarby 3:51.01, 6) Keita Takahashi JPN 3:52.28, 7) John Laselle 79 Tureberg 3:52.53, 8) Martin Adamsson Hammarby 3:53.03, 9) Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 3:53.27, 10) Nicklas Källmén Mölndal 3:53.72, 11) Niklas Österberg Rånäs 3:54.03, 12) Marcus Ståhlberg Tureberg 3:55.12, 13) Johnny Jönsson Spårvägen 3:55.34, 14) Arvid Levinsson Hässelby 3.56.19, 15) Rickard Pell 79 Hammarby 4:09.86, 16) Peter Carlsson Spårvägen 4:13.88, -) Niklas Häggström Hammarby bröt (hare) & Per Synnerman Hammarby bröt.
1 mile
1) John Kibowen KEN 3:51.32, 2) Noureddine Morceli ALG 3:52.08, 3) William Tanui KEN 3:52.20, 4) Branko Zorko CRO 3:52.64, 5) Frederick Cheruiyot KEN 3:52.98, 6) Steve Holman USA 3:53.02, 7) Salah El Ghazi MAR 3:53.85, 8) Jamey Harris USA 3:54.90, 9) David Lelei KEN 3:55.89, 10) Paul Mwangi KEN 3:57.70, 11) Sammy Rono KEN 3:58.31, 12) Paul McMullen USA 3:59.07, -) Mark Tonks NZL & Robert Kibet KEN bröt (harar).
5000m
1) Daniel Komen Ken 12:58.64, 2) Khalid Boulami MAR 13:00.59, 3) Tom Nyariki KEN 13:01.38, 4) Brahim Lahlafi MAR 13:01.72, 5) Julius Gitahi KEN 13:01.89, 6) Paul Koech KEN 13:05.22, 7) Josphat Machuka KEN 13:14.72, 8) Driss El Himer FRA 13:15.67, 9) Manuel Pancorbo ESP 13:17.48, 10) Elijah Korir KEN 13:18.00, 11) Toshinari Takaoka JPN 13:18.10, 12) Jon Brown GBR 13:19.03, 13) William Kalya KEN 13:21.25, 14) Ernrique Molina ESP 13:21.95, 15) Habte Jifar ETH 13:27.25, 16) Samuli Vasala FIN 13:28.17, 17) Philip Mosima KEN 13:37.49, 18) Hendrick Ramaala RSA 13:40.31, 19) Alan Culpepper USA 13:40.34, 20) Tashihiro Iwasa JPN 13:58.15, -) Julius Kiptoo KEN & Martin Keino KEN bröt (harar).
3000m hinder
1) Wilson Boit Kipketer KEN 8:06.13, 2) Bernard Barmasai KEN 8:07.09, 3) Paul Kosgei KEN 8:10.23, 4) Elarbi Khattabi MAR 8:10.67, 5) Jonathan Kandie KEN 8:12.05, 6) Brahim Boulami MAR 8:16.44, 7) Kipkirui Misoi KEN 8:18.30, 8) Pascal Dobert USA 8:21.18, 9) Saad Al-Asmari KSA 8:23.55, 10) Marcel Laros NED 8:23.52, 11) Jim Svenöy NOR 8:24.18, 12) Giuseppe Maffei ITA 8:24.93, 13) Julius Chelule KEN 8:30.98, 14) Hicham Bouaouiche MAR 8:34.14, 15) Chris Stephenson GBR 8:44.34, -) Josphat Kapkory KEN & Eliud Barngetuny KEN bröt (harar).
Höjd
1) Staffan Strand Hässelby 229, 2) Stefan Holm Kil 226, 3) Steinar Hoen NOR 226, 4) Brian Brown USA 223, 5) Sergej Kljugin RUS & Tim Forsyth AUS 220, 7) Charles Austin USA 220, 8) Dalton Grant GBR 215.
Tresteg
1) Jonathan Edwards GBR 1699/+0.7, 2) Denis Kapustin RUS 1698/+0.4, 3) LaMark Carter USA 1671/+1.1, 4) Julian Golley GBR 1634/+0.6, 5) Andrej Kurennoj RUS 1632/+1.5, 6) Brian Wellman BER 1622/+0.6, 7) Larry Achike GBR 1574/+0.7.
Spjut
1) Steve Backley GBR 8579, 2) Raymond Hecht GER 8513, 3) Aki Parviainen FIN 8387, 4) Mick Hill GBR 8233, 5) Sergej Makarov RUS 8093, 6) Gregor Högler AUT 8004, 7) Peter Blank GER 7807, 8) Patrik Bodén IF Göta 7785, 9) Marius Corbett RSA 7605, 10) Andreas Linden GER 7538.
4x100m
1) Kombination 2 (Lenny Martinez, Christofer Ohlsson, Niklas Sjöstrand, Berhane Haile) 41.06, -) Kombination 1 (Peter Karlsson, Matias Ghansah, Torbjörn Eriksson, Mikael Ahl) diskv (39.50).

KVINNOR
100m

A (+1.1): 1) Chryste Gaines USA 10.95, 2) Debbie Ferguson BAH 10.97, 3) Merlene Ottey JAM 11.01, 4) Inger Miller USA 11.04, 5) Sevatheda Fynes BAH 11.05, 6) Beverly McDonald JAM 11.08, 7) Chandra Sturrup BAH 11.17, 8) Petia Pendareva BUL 11.22.
B (+0.7): 1) Cheryl Taplin USA 11.38, 2) Annika Amundin Ullevi 11.76, 3) Jenny Kallur 81 Falun 11.88, 4) Anna Kronberg Ullevi 12.01, 5) Victoria Gunnarsson Täby 12.19, 6) Linda Fernström 81 Hässelby 12.34, 7) Pernilla Allvin Falun 12.35.
C (+1.3): 1) Veronica Fransson 79 Hälle 12.11, 2) Karin Jönsson Malmö 12.17, 3) Lena Berntsson Ullevi 12.28, 4) Sara Westman Falun 12.33, 5) Stina Smibacker 83 Enköping 12.40, 6) Therese Edholm Tureberg 12.41, 7) Linda Storkull 79 Mölndal 12.58.

400m
1) Ulrika Johansson 80 Söderhamn 55.62, 2) Jenni Gårdhage Västerås 57.27, 3) Louise Wenngren Spårvägen 58.95, 4) Cecilia Lundberg 79 Österhaninge 59.51.
800m
A: 1) Maria Mutola MOZ 1:56.71, 2) Jearl Miles-Clark 1:57.15, 3) Joetta Clark USA 2:00.09, 4) Malin Ewerlöf Spårvägen 2:00.26, 5) Diane Modahl GBR 2:00.97, 6) Maria Akraka Rånäs 2:01.10, 7) Hasna Benhassi MAR 2:01.14, 8) Letitia Vriesde SUR 2:01.42, 9) Toni Hodgkinson NZL 2:01.52, -) Ljubov Gurina RUS bröt (hare).
B: 1) Grace Birungi UGA 2:07.63, 2) Catarina Sundelin Ume FI 2:08.28, 3) Cilla Pettersson Tureberg 2:09.36, 4) Carolina Nylén 79 Fredrikshof 2:09.83, 5) Alexandra Lindquist 79 Rånäs 2:12.02, 6) Martina Barkman 79 Färjestaden 2:13.33, 7) Ulrika Johansson Rånäs 2:14.59, 8) Linda Sjöström Falun 2:15.01.

5000m
1) Zohra Ouaziz MAR 14:40.19, 2) Paula Radcliffe GBR 14:51.27, 3) Tegla Loroupe KEN 14:58.47, 4) Julia Vaquero ESP 15:02.30, 5) Harumi Hiroyama JPN 15:03.67, 6) Deena Drossin USA 15:07.83, 7) Leah Malot KEN 15:09.75, 8) Amy Rudolph USA 15:10.47, 9) Kathy Butler USA 15:10.69, 10) Ayelech Worku ETH 15:17.51, 11) Irina Mikitenko GER 15:18.86, 12) Beatriz Santiago ESP 15:26.07, 13) Sally Barsosio KEN 15:27.22, 14) Cheri Kenah USA 15:28.94, 15) Zhor El Kamch MAR 15:43.27, 16) Nnenna Lynch USA 16:12.13, -) Margarita Marusova RUS bröt (hare).
100m häck
(+1.0): 1) Melissa Morrison USA 12.53, 2) Angela Vaughn USA 12.67, 3) Gillian Russell JAM 12.80, 4) Brigita Bukovec SLO 12.84, 5) Dionne Rose JAM 12.84, 6) Angela Atede NGR 12.91, 7) Katie Andersson CAN 12.96, 8) Tonya Lawson USA 13.08.
B (+2.0): 1) Susanna Kallur 81 Falun 13.73, 2) Maria Eriksson Hammerdal 13.98, 3) Maria Richtnér IF Göta 14.04, 4) Anneli Johansson Ume FI 14.13, 5) Jenny Karlsson Hässelby 15.02, 6) Petra Thulin 79 Hammarby 15.52.

Höjd
1) Monica Iagar ROM 198, 2) Tisha Waller USA 192, 3) Kajsa Bergqvist Tureberg 192, 4) Viktoria Fjodorova RUS 188, 5) Viktoria Stiopina UKR 188, 6) Tatiana Nikolajeva UKR 185, 8) Julia Ljachova RUS & Amy Acuff USA & Marie Norrman 81 Råby-Rekarne 180, 10) Pia Zinck DEN 180.
Stav
1) Jelena Beljakova RUS 430, 2) Emma George AUS 425, 3) Nastja Rysich GER 420, 4) Tatiana Grigorieva AUS 420, 5) Monique de Wilt NED 410, 6) Anzjela Balachonova UKR 410, 7) Nicole Humbert GER & Thorey Elisdottir ISL & Daniela Bartova CZE 400, 10) Jill Nuttbrock USA 390, 11) Liza Jörnung 81 Duvbo 360.
Längd
1) Iva Prandzjeva BUL 682/+0.2, 2) Fiona May ITA 682/+1.3, 3) Niurka Montalvo CUB 671/+0.1, 4) Shana Williams USA 662/+0.2, 5) Dawn Burrell USA 660/+0.5, 6) Susen Tiedtke GER 658/+0.5, 7) Niki Xanthou GER 658/+0.7, 8) Nicole Boegman AUS 641/+0.4, 9) Erica Johansson Mölndal 640/+0.8, 10) Jackie Edwards BAH 624/+1.5, 11) Camilla Johansson Växjö 619/+0.4.
4x100m
1) Kombination (Jenny Kallur, Erica Johansson, Susanna Kallur, Annika Amundin) 45.19, 2) Kombination/F18 (Malin Källgren, Helene Nordquist, Josefin Näsman, Linda Fernström) 46.71, 3) Kombination/K20 (Lena Berntsson, Linda Storkull, Veronica Fransson, Pernilla Allvin) 47.13.