Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Svenskar i USA - ute 1998

 

PROVO, UT 13.11
K Diskus: 
1) Annika Arrhenius Spårvägen? 3726.

PLATTSBURGH, NY 26.8
M 800m: 
1) Birger Ohlsson Hässelby 1:51.9m.

DALLAS, TX 11.7
M Kula: Stefan Blomqvist Örgryte 1821.

HOUSTON, TX 10.7
K 1500m (mix): 1) Maria Ghizzoni IF Göta 4:25.7m.

BRUNSWICK, ME 4.7
K 1 mile B: 6) Maria Ghizzoni IF Göta 4:48.30.

DEDHAM, MA 27.6
M 5000m: 2) Christer Malm Hammarby 14:20.09.
K 1500m: 7) Maria Ghizzoni IF Göta 4:28.05.

BUFFALO, NY 3-6.6 (USA:s universitetsmästerskap)
M 400m h2: 6) Johan Lannefors Västerås 46.36. Höjd: 3) Staffan Strand Hässelby 225. Tresteg (w?): 13) Christian Haar IF Göta 1557. Diskus: 4) Christer Hagberg Bore 5888. Slägga: 2) Bengt Johansson Tureberg 7222, 7) Mårten Ejdervall Bore 6724. Spjut: 2) Daniel Gustafsson Alingsås 7666, 3) Mats Nilsson Klippan 7626.
K 5000m: 8) Karin Ernström Väsby 16:15.36. Höjd: 2) Kajsa Bergqvist Tureberg 193. Tresteg (w?): 14) Chukwuwete Olomina Göteborgs KIK 1230. Diskus: 19) Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 4902. Spjut: 12) Katarina Eklöf Gefle 4996. Sjukamp: 19) Petra Eklund Täby 4.583 (14.39w/+2.1  149   1092  24.70w/+4.2  558w/+5.8 (ok?)  X  2:20.17).

DEDHAM, MA 30.5
K Stav: 1) Alissa White Hässelby 350.

LOGAN, UT 29-30.5
M Kula: 2) Daniel Arrhenius Spårvägen 1776.

STANFORD, CA 23-24.5
M Slägga: 2) Bengt Johansson  6960.
K 100mH h1 (w?): 6) Agneta Rosenblad Lidingö 14.52. Längd (w?): 13) A Rosenblad 544.

ATLANTA, GA 23.5
M 400mH: 10) Björn Engström Gefle 50.46.
K 400mH: 6) Katarina Svensson Täby 59.97.
(Placeringar efter tider, båda grenarna gick i ett flertal heat med tiderna avgörande!)

BOULDER, CO 23.5
K Kula: 1) Linda Nestorsson Ullevi 1459.

COLUMBUS, OH 22-24.5 (ej komplett)
M 1500m h1: 9) Johan Sandquist Hässelby 3:54.28. Höjd: 1) Staffan Strand 225. Tresteg (w?): 6) S Strand 1512.
K 400mH h1: 3) Anneli Melin KA2 59.04, F: 6) A Melin 59.87 (tidigare angivet 58.87 var feltryck i första resultatlistan!)

HOUSTON, TX 22-23.5
M Kula: 3) Daniel Arrhenius 1657. Diskus: 4) D Arrhenius 5408. Slägga: 2) Mårten Ejdervall 6708. Spjut: Daniel Gustafsson 7794.
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist 184.

FAIRFAX, VA 21-24.5
M Längd: 4) Christian Haar 748/+0.5. Tresteg: 1) C Haar 1593/0.0. Kula: 3) Christer Hagberg 1666. Diskus: 1) C Hagberg 5692. Slägga: 3) C Hagberg 5714.

GAINESVILLE, FL 21-24.5
M 110mH h1 (+1.5); 6) David Bergdahl Falun 14.50. 400mH h2: 3) D Bergdahl 52.10, F: 4) D Bergdahl 51.84. Slägga: 7) Mattias Ohlsson Strand 6062.
K Längd: -) Chukwuwete Olomina X. Tresteg: 1) C Olomina 1296/+1.2 (1:a trestegstävlingen sedan vintern 97!). Spjut: 6) Mona Jönsson Klippan 4060.

TULSA, OK 21-23.5 (ej komplett)
M Slägga: 4) Mikael Nordin Växjö 5847.

EDWARDSVILLE, IL 21-23.5
K Längd: 13) Anna-Karin Olsson Tureberg 542/-1.1.

SAN MARCOS, TX 17-20.5 (ej komplett)
M 100m h1 (+3.2): 4) Christofer Ohlsson Växjö 10.64w, h2 (+3.9): 3) Patric Storm Hässelby 10.59w. 200m h2 (+2.4) 2) P Storm 21.60w.
 400mH h1: 1) Björn Engström Gefle 51.71
K 800m h2: 4) Rosita Hallgren Lerum 2:23.81. 1500m h1: 1) Kristin Ahlepil Eksjö Södra 4:39.21, h2: 2) Linda Sjöström Falun 4:42.02. 3000m: 1) K Ahlepil 9:42.09, 3) L Sjöström 9:51.87. 10000m: 6) Gabriella Dahlgren Mölndal 39:36.37. 100mH h1 (w?): 6) Eva Jönsson Lund 15.33. 400mH h1: 3) E Jönsson 63.00, h2: 3) Theresa Söderlund Alunda 63.62. Längd (w?): 10) E Jönsson 554. Kula: 7) Sara Gruvfält-Rosén 1302. Diskus: 1) S Gruvfält-Rosén 5332. Spjut: 5) E Jönsson 3750, 15) S Gruvfält-Rosén 2928. Sjukamp: 1) E Jönsson 5.063, 2) T Söderlund 4.855.

HARRISONBURG, VA 16.5
M 1500m D: 4) Johan Sandquist 3:55.22.

MINNEAPOLIS, MN 16.5
K 400m: 1) Anneli Melin KA2 56.64.

STANFORD, CA 16.5
K 100mH (+1.4): 4) Agneta Rosenblad 14.04. Längd (w?): 3) A Rosenblad 570.

COLUMBIA, MO 15-17.5
M 400m h1: 
2) Johan Lannefors 46.75, F: 5) J Lannefors 46.64. 10000m: 6) Erik Framme Hälle 31:30.50.
K 3000m: 2) Karin Ernström 9:43.20. 5000m: 3) K Ernström 17:02.03, 8) Cecilia Jeverstam Mölndal 17:30.47. 10000m: 4) C Jeverstam 36:34.37. 100mH h1 (w?): 4) Katarina Svensson Täby 14.04, F (+2.6): 8) K Svensson 14.10. 400mH h2: 3) K Svensson 60.93, F: 3) K Svensson 59.86. Spjut: 2) Katarina Eklöf 5066.

GLENDORA, CA 15-16.5 (ej komplett)
M Kula: 1) Anders Holmström Örebro 1758, 4) Patrik Johansson Västerås 1594. Diskus: 2) A Holmström 5230, 3) P Johansson 5163, 5) Mats Laamanen Sävedalen 4872. Slägga: 1) P Johansson 5944, 3) A Holmström 5276.

TAMPA, FL 14-16.5 (ej komplett)
K 800m: 3) Cilla Pettersson Tureberg 2:12.86. 1500m: 6) C Pettersson 4:37.80, 7) Emma Lindblom Västerås 4:38.69.

OGDEN, UT 13-16.5
M Diskus: 7) Johan Åsberg Vindeln 4832. Slägga: 9) J Åsberg 4886.
K 100mH h2 (-0.1): 2) Anna Nyström Vännäs 14.26, F (+4.5): 7) A Nyström 14.46w. 400mH h2: 3) A Nyström 62.35, F: 5) A Nyström 63.05. Längd: 1) Petra Eklund 591/0.0, 11) Åsa Lönn Hässelby 545/-0.7. Tresteg: 4) P Eklund 1194w/+3.8 (ok?), 6) Å Lönn 1181w/+8.7!! (ok?), 16) A Nyström 1090w/+8.7!! (ok?). Kula: 4) Linda Nestorsson Ullevi 1450. Diskus: 2) L Nestorsson 4736. Slägga: 15) L Nestorsson 4194. Sjukamp (w?): 1) P Eklund 5.337 (14.26  149  1082  24.61  608  3534  2:19.73).

KNOXVILLE, TN 13.5
M 110mH A (+1.2): 3) David Bergdahl 14.24. 400mH A: 2) D Bergdahl 51.99. Spjut: 1) Mats Nilsson 7656.

MARIETTA, GA 10.5
M Diskus: 3) Mikael Nordin 4538. Slägga: 2) M Nordin 5122.

TUCSON, AZ 9.5
M Kula: 5) Kristian Pettersson Ullevi 1777. Diskus A: 4) K Pettersson 5840, B: 4) Johan Åsberg 4670. Slägga: 3) Peter Lindståhl IF Göta 5852, 6) J Åsberg 4668.
K Kula: 1) Linda Nestorsson 1528.

PULLMAN, WA 9.5
K 100mH (-0.7): 1) Agneta Rosenblad 14.17. Längd: 2) A Rosenblad 567/+0.4.

MINNEAPOLIS, MN 9.5
M Höjd: 1) Staffan Strand 226.
K 100mH (w?): 2) Katarina Svensson 14.21. 400mH: 1) K Svensson 60.03.

EL PASO, TX 9.5
M Slägga: 2) Mårten Ejdervall 6764.

COLLEGE STATION, TX 9.5
M 100m A (+1.8): 9) Henrik Olausson Ymer 10.78. 400m A: 5) Johan Lannefors  46.04. Kula: 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1772, 4) Anders Sundström Nyköping 1580. Spjut: 3) Daniel Gustafsson 7314.
K 800m A: 6) Maria Ghizzoni IF Göta 2:14.46. 1500m: 2) Karin Ernström 4:32.75. Längd: 9) Anna-Karin Olsson 555w/+3.7.

LAFAYETTE, LA 8-10.5
M 400m h3: 2) Ruben Norlin Riviera 48.15, F: 4) R Norlin 47.60. 800m h1: 5) Henrik Sandsjö Kville, h2: 1) Stefan Strand Kville 1:55.89, F: 3) Stefan Strand 1:56.65. 5000m: 4) Jonas Larm Wilske 15:18.56. 10000m: 6) J Larm 33:05.10.
K 800m h3: 4) Petra Eriksson Tureberg 2:23.44. 1500m: 3) Jenny Lundström Tureberg 4:51.52.

ABILENE, TX 7.5
M Kula: 1) Stefan Blomqvist 1791, 9) Anders Sundström 1510. Diskus: 6) A Sundström 4920, 14) Mathias Wennberg Castor 4126. Slägga: 2) M Wennberg 5432.
K Diskus: 8) Sara Gruvfält-Rosén 4758.

TUSCALOOSA, AL 3.5
M 110mH A (+2.0): 1) David Bergdahl 14.15. 400mH A: 1) D Bergdahl 51.85. Spjut: 1) Mats Nilsson 7288.
K Spjut: 2) Mona Jönsson 3920.

HOUSTON, TX 3.5
K 1500m: 3) Emma Lindblom 4:33.01, 4) Maria Ghizzoni 4:35.25. Längd: 6) Anna-Karin Olsson 562w/+2.2.

TUCSON, AZ 2.5
K 100mH (+0.2): 2) Anna Nyström 14.54, 3) Petra Eklund 14.61. Längd: 1) P Eklund 610/+1.5, 3) Åsa Lönn 548/-0.3. Tresteg: 3) Å Lönn 1155/-0.5, 5) A Nyström 1100w?. Kula: 1) Linda Nestorsson 1482. Diskus: 1) L Nestorsson 4868. Slägga: 2) L Nestorsson 4822.

FAIRFAX, VA 2.5
M 1500m B: 8) Johan Sandquist 3:55.75.

NEW ORLEANS, LA 2.5
M 400m A: 3) Johan Lannefors 46.42.
K Kula: 3) Maria Pettersson Heleneholm 1348. Diskus: 6) M Pettersson 4386.

LAWRENCEVILLE, NJ 2.5
M Längd (w?): 1) Christian Haar 683. Tresteg (w?): 2) C Haar 1470. Kula: 1) Christer Hagberg 1634. Diskus: 1) C Hagberg 5574. Slägga: 1) C Hagberg 5602. Spjut: 1) C Hagberg 5796.

ATHENS, GA 2.5
M Diskus: 5) Mikael Nordin 4584. Slägga: 4) M Nordin 5264.
K 200m E (+1.5): 5) Chukwuwete Olomina 26.31. Längd: 5) C Olomina 573/+1.4.

WESTWOOD, CA 2.5
M Kula: 6) Daniel Arrhenius Spårvägen 1666. Diskus: 6) D Arrhenius 5464. Slägga: 2) Bengt Johansson 7204.

PULLMAN, WA 2.5
K 100mH (+1.9): 1) Agneta Rosenblad 13.76. Längd: 2) A Rosenblad 604w/+2.5.

MADISON, WI 2.5
K 800m B: 1) Anneli Melin 2:16.22.

AUSTIN, TX 2.5
M 100m (+2.3): Patric Storm 10.76w. 200m A (+1.7): 4) P Storm 21.46. Kula: 2) Stefan Blomqvist 1762, 5) Anders Sundström 1631. Slägga: 5) Mathias Wennberg 5235.
K Kula: 9) Sara Gruvfält-Rosén 1265. Diskus: 2) S Gruvfält-Rosén 4899, 14) Katarina Eklöf 3902. Slägga: 6) K Eklöf 3439.

ARLINGTON, TX 1-2.5
M 100m (w?): Christofer Ohlsson 10.59. 200m (w?): C Ohlsson 21.81. 400mH: 4) Björn Engström 50.86. Slägga: 4) Mathias Wennberg 5535. Spjut: 1) Daniel Gustafsson 7312.
K 800m: 21) Rosita Hallgren Lerum 2:21.89. 1500m: 1) Kristin Ahlepil Eksjö Södra 4:28.60, 3) Linda Sjöström Falun 4:37.22, 5) Karin Ernström 4:39.35. 3000m: 2) Cecilia Jeverstam  9:59.0m. 400mH: 1) Eva Jönsson 59.93, 3) Theresa Söderlund Alunda 64.16. Höjd: 1) Kajsa Bergqvist 190.

DES MOINES, IA 24-25.4
M 400mH h3:
 2) Björn Engström 51.78, F: 7) B Engström 52.85. Slägga: 1) Mårten Ejdervall 6732.
K 1500m: 6) Kristin Ahlepil 4:30.09, 9) Linda Sjöström Falun 4:33.10. 10000m: 9) Cecilia Jeverstam 36:33.15. 400mH h1: 3) Katarina Svensson 60.26, F: 6) K Svensson 61.44. Diskus: 12) Sara Gruvfält-Rosén 4537. Spjut: 14) Mona Jönsson 4068.

PROVO, UT 24-25.4 (ej komplett)
K 200m h4 (-1.3): 2) Petra Eklund 25.10. 100mH (w?) h1: 3) P Eklund 14.85, 5) Anna Nyström 14.97. 400mH h2: 4) A Nyström 63.33, F: 6) A Nyström 63.54. Längd (w?): 4) Åsa Lönn Hässelby 543. Tresteg (w?): 3) P Eklund 1172, -) Å Lönn X. Kula: 3) Linda Nestorsson Ullevi 1389. Diskus: 5) L Nestorsson 4410. Slägga: 20) L Nestorsson 4098. Spjut: 15) P Eklund 2774.

PHILADELPHIA, PA 23-25.4
M 10000m A: 30) Erik Framme 30:26.24. Tresteg A: 5) Christian Haar 1618w/+5.7 (1605/+1.8). Kula C: 6) Christer Hagberg 1555. Diskus A: 1) C Hagberg 5832. Slägga A: 8) Mattias Ohlsson 5948.
K Stav: 1) Alissa White 340, 4) Annika Berntsson Ullevi 310. Spjut: 5) Katarina Eklöf 4842.

WALNUT, CA 18-19.4
M 400mH C: 4) David Bergdahl 52.86. Slägga A: 3) Bengt Johansson 7105, B: 9) Patrik Johansson 5714.
K 100mH C (+0.5): 7) Camilla Norell Hässelby 14.65, D (+1.0): 3) Agneta Rosenblad 13.99. Tresteg (w?) B: 9) Åsa Lönn Hässelby 1150. Diskus: 1) Anna Söderberg Ullevi 6179. Spjut: 8) Mona Jönsson 4200.

LONG BEACH, CA 18.4
M Slägga: 1) Peter Lindståhl 6042.
K 100mH (w?) A: 3) Camilla Norell 14.2m, B: 1) Anna Nyström 14.85. 400mH A: -) A Nyström bröt.

WACO, TX 18.4
M 400mH B: 3) Björn Engström 52.36. Kula: 2) Stefan Blomqvist 1764.
K 1500m: 2) Maria Ghizzoni 4:30.09. 3000m: 2) Karin Ernström 9:47.02, 4) Cecilia Jeverstam 10:03.10. 400mH: 3) Eva Jönsson 60.54.

LAFAYETTE, LA 18.4
K 3000m: 2) Gabriella Dahlgren 10:46.09.

AUSTIN, TX 18.4
M 400m: 2) Johan Lannefors 47.12.
K 3000m: 3) Emma Lindblom 10:06.84. Spjut: 1) Katarina Eklöf 5254.

KINGSVILLE, TX 17-18.4
M Kula: 9) Stellan Back Söderhamn 1427. Diskus: 10) Mathias Wennberg 4168, 12) S Back 4125. Slägga: 1) M Wennberg 5395. Spjut: 2) S Back 6015.
K Höjd: 9=) Anna-Karin Olsson 154. Längd: 2) A-K Olsson 594w/+3.7. Tresteg: 5) A-K Olsson 1126/+1.7. Kula: 10) Lina Engren Hässelby 1166. Diskus: 13) L Engren 3109. Spjut: 2) A-K Olsson 3592, 6) L Engren 3325.

LYNCHBURG, VA 17-18.4
M 1500m A:
 8) Albert Edman SIF Skellefteå 4:01.90. 5000m: 4) A Edman 15:16.00. 3000mH: 10) Henrik Edmén Simrishamn 10:38.3m.

BATON ROUGE, LA 17-18.4
M Kula:
 8) Daniel Arrhenius 1591. Diskus: 3) D Arrhenius 4852. Spjut: 3) Daniel Gustafsson 7450.
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist 178. Kula: 4) Maria Pettersson  1380. Diskus: 4) M Pettersson 4226.

FAYETTEVILLE, AR 17-18.4
M 3000m: 12) Erik Framme 8:33.15.
K 100m (w?) h4: 1) Victoria Gunnarsson Täby 12.09, F: 2) V Gunnarsson 11.68. 200m (w?) h1: 1) V Gunnarsson 24.52, F: 6) V Gunnarsson 24.84. 100mH (w?) h4: 1) Katarina Svensson 14.34, F: 7) K Svensson 14.56. 400mH: 1) K Svensson 59.96.

SAN MARCOS, TX 17.4 (ej komplett)
M 100m (+2.2): 4) Patrik Storm 10.85w. 200m (+3.6): 2) P Storm 21.45w. 110mH (+2.3): 4) Patrik Andersson Heby 14.83w.

CLAREMONT, CA 17.4
M Kula: 25) Johan Åsberg 1348. Diskus: 21) J Åsberg 4660. Slägga: 3) Peter Lindståhl 6386, 33) J Åsberg 4348.
K 100mH B (+0.5): 4) Anna Nyström 14.84. 400mH D: 1) A Nyström 63.43. Längd: 12) Å Lönn 535/1+.8. Diskus: 1) Anna Söderberg 6326. Slägga: 5) A Söderberg 5396.

AZUSA, CA 16-17.4
M Tiokamp: 1) Michael Hoffer Lidingö 7.817b (10.95W/+4.2 741/+1.9 1380 203 49.8m 14.49/+1.4  3916 490 5048 4:47.88).
K Sjukamp (w?): 2) Anna Wiklund Luleå 5.564b (14.70 170 1414  25.9m 571 3626 2:15.80).

TEMPE, AZ 11.4
M Kula: 5) Kristian Pettersson 1806, 6) Håkan Andersson Ljungsbro 1595. Diskus: 2) K Pettersson 6080, 7) Johan Åsberg 4658. Slägga: 2) Peter Lindståhl  6036, 4) Mattias Ohlsson 5729.
K 400mH: 6) Katarina Svensson 61.27. Längd: 7) Petra Eklund 580w/+6.0, 10) Å Lönn 529w/+7.9. Kula: 2) Linda Nestorsson 1522. Diskus: 1) Anna Söderberg  6400 SVENSKT REKORD, 4) L Nestorsson 4700.

EL PASO, TX 11.4
M Slägga: 4) Mårten Ejdervall 6920.
K Kula: 5) Maria Pettersson 1416. Diskus: 4) M Pettersson 4496.

BERKELEY, CA 11.4
K 400mH: 4) Anneli Melin 61.53.

NORMAN, OK 11.4 (ej komplett)
M Längd (w?): 1) Christian Haar 724. Tresteg (w?): 1) C Haar 1525. Diskus: 1) Christer Hagberg 5987.

WESTWOOD, CA 11.4
K 800m: 2) Cilla Pettersson 2:13.20. 1500m: 4) Emma Lindblom 4:43.26.

PULLMAN, WA 11.4
K 100mH (+0.3): 1) Agneta Rosenblad 13.85. Längd (w?): 2) A Rosenblad 578.

COLLEGE STATION, TX 11.4
M 100m A (+3.7): 2) Christofer Ohlsson 10.56w (OBS: 10.36 i resultatlistan är feltryck!). 200m A (+3.2): 5) C Ohlsson 21.39w. 400m A: 2) Johan Lannefors 47.41. 400mH A: 2) Björn Engström 51.52.
K 800m A: 4) Kristin Ahlepil  2:10.75, B: 6) Rosita Hallgren  2:23.01. 100mH B (+3.6): 6) Eva Jönsson 14.96w. 400mH A: 3) E Jönsson 60.76, B: 3) Theresa Söderlund 65.85. Höjd: 4) E Jönsson 168, 9) T Söderlund 158. Längd: 7) E Jönsson 572w/+3.0. Spjut: 1) K Eklöf 4928.

NEW ORLEANS, LA 11.4
M 110mH (w?): 4) David Bergdahl 14.83. 400mH: 1) D Bergdahl 51.65.
K 3000m: 6) Gabriella Dahlgren 10:57.54.

KNOXVILLE, TN 10-11.4
M 5000m: 16) Erik Framme  14:57.43. Slägga: 4) Mikael Nordin 5516.

BERKELEY, CA 10.4
M Slägga: 1) Bengt Johansson 6942.

WALNUT, CA 10.4
M Kula: 1) Anders Holmström 1656, 3) Patrik Johansson  1583. Slägga: 1) P Johansson 5918.

SAN ANGELO, TX 7-9.4
M Längd (w?): 3) Christian Haar 728. Kula: 10) Stellan Back 1403. Diskus: 1) Christer Hagberg 5573. Slägga: 1) Mathias Wennberg  5547. Spjut: 2) S Back 5730. Tiokamp: 2) Pontus Lundkvist IF Göta 7.336 (11.43W/+4.1 682W/+6.3 1394 193 49.85 15.62W/+5.9 4352 426 5116 4:36.60).
K Höjd: 9=) Anna-Karin Olsson 159. Spjut: 6) Lina Engren 3342.

MESA, AZ 7.4
M Diskus: 3) Johan Åsberg 4503. Slägga: 1) Peter Lindståhl 6106, 4) J Åsberg 4496.
K 100mH (w?) A: 1) Katarina Svensson 14.75, 2) Anna Wiklund Luleå 14.85, 5) Anna Nyström 15.48, 6) Petra Eklund 15.79. 400mH: 2) A Nyström 67.54. Tresteg (w?): 3) Åsa Lönn 1148. Diskus: 9) Linda Nestorsson 3594. Spjut: 5) A Wiklund 3814.

CORAL GABLES, FL 4.4
M 110mH (w?): 4) David Bergdahl 14.42. 400mH: 3) D Bergdahl 52.52.

LOS ANGELES, CA 4.4
M Slägga: 2) Bengt Johansson 6936.

EUGENE, OR 4.4
K 100mH
 (w?): 1) Agneta Rosenblad 13.95. Längd (w?): 5) A Rosenblad 560.

ATHENS, GA 4.4
M Slägga: 1) Tomas Sjöström IF Göta 7135.
K 100m A (+3.9): 6) Chukwuwete Olomina  12.50w. 200m C (+0.7): 4) C Olomina 26.16. Spjut: 3) Mona Jönsson 4096.

LAKE BUENA VISTA, FL 4.4
M Slägga: 3) Mattias Ohlsson  6184. Spjut: 1) Daniel Gustafsson  6954.
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist  188.

DURHAM, NC 3-4.4 (ej komplett)
M 1500m: Albert Edman 4:01.42. 5000m A: 19) Gustav Berggren Skellefteå AIK 14:29.76. Diskus: -) Mikael Nordin X. Slägga: 4) M Nordin 5560.

AUSTIN, TX 2-4.4
M 100m h1 (-2.1): 8) Patric Storm 11.23. 400mH h5: 3) Björn Engström 52.63. Slägga: 1) Mårten Ejdervall 6790.
K 3000m: 3) Karin Ernström  9:44.82. 5000m: 1) K Ernström 16:42.76. 10000m: 2) Cecilia Jeverstam  36:49.71. 400mH h4: 1) Eva Jönsson 59.51, F: 3) E Jönsson 58.99. Kula: 16) Maria Pettersson 1361. Spjut: 3) Katarina Eklöf  5138.

STANFORD, CA 28-29.3
K 200m (w?): 27) Anneli Melin  26.21. 100mH (w?) h5: 1) Agneta Rosenblad 14.50, F: 6) A Rosenblad 13.94. 400mH: 8) A Melin 62.02. Längd: 9) A Rosenblad 565.

EL PASO, TX 28.3
M Slägga: 1) Mårten Ejdervall 6990.

IRVINE, CA 28.3
M Kula: 2) Daniel Arrhenius 1614. Diskus: 3) D Arrhenius 5204.

TUSCALOOSA, AL 28.3
M 400mH: 10) David Bergdahl  54.03.
K Spjut: 9) Mona Jönsson  3866.

ABILENE, TX 27-28.3
M 100m (+8.1): 6) Patric Storm  10.5mw.
K Kula: 7) Sara Gruvfält-Rosén  1198. Diskus: 2) S Gruvfält-Rosén 4940.

GAINESVILLE, FL 27-28.3
M Diskus: 12) Mikael Nordin  4548. Slägga: 7) M Nordin 5524.
K 400mH: 2) Katarina Svensson  60.69.

RALEIGH, NC 27-28.3
M 5000m B: 9) Albert Edman  14:32.06, 14) Ludvig Edman SIF Skellefteå 14:36.70.

TEMPE, AZ 27-28.3
M Längd: 5) Christian Haar  725w/+3.7. Tresteg (w?): 5) C Haar 1510. Kula: 7) Christer Hagberg  1624. Diskus: 4) C Hagberg 5126. Slägga: 14) Johan Åsberg  4392.
K 100mH B (w?): 2) Petra Eklund  14.56, 4) Anna Nyström   14.73. 400mH B: 3) A Nyström 64.32. Längd: 8) Åsa Lönn  544w/+4.5. Tresteg (w?): 6) Å Lönn 1146. Kula: 3) Linda Nestorsson 1519, 23) P Eklund 1047. Diskus: 5) Maria Pettersson 4650, 8) L Nestorsson 4472.

HOUSTON, TX 27-28.3
M 3000mH: 9) Magnus Karlsson IF Göta 10:08.17.
K 1500m A: 3) Cilla Pettersson  4:36.50, 4) Emma Lindblom   4:37.94, 5) Maria Ghizzoni (ex-Karlsson)  4:39.17.

MESA, AZ 26-27.3 (ej komplett)
M Tiokamp (w?): 1) Pontus Lundkvist 7.247 (11.40 681 1364 185 50.72 15.78 4232 438 5466 4:38.05).

WACO, TX 21.3 (ej komplett)
M Diskus: 5) Mathias Wennberg 4142. Slägga: 2) M Wennberg 5367.
K 1500m: 2) Karin Ernström 4:38.25. 3000m: 3) Cecilia Jeverstam 10:17.32.

STILLWATER, OK 21.3
M 1500m: 13) Erik Framme 4:01.28.

SAN LUIS OBISPO, CA 21.3
M Kula: 4) Daniel Arrhenius 1622. Diskus: 3) D Arrhenius 5120.

DALLAS, TX 21.3 (ej komplett)
M 200m (w?): 2) Christofer Ohlsson 21.76. 400mH: 1) Björn Engström 51.87.
K 400mH: 1) Eva Jönsson  62.61, 2) Theresa Söderlund 65.36.

KINGSVILLE, TX 21.3
M Kula: 4) Stellan Back 1407. Diskus: 3) S Back 4420, 4) Niklas Kleebinder Hammarby 4409. Spjut: 1) S Back 5857.
K 3000m: 3) Anna Janliden-Horndahl Hässelby 10:57.2m. Höjd: 1) Anna-Karin Olsson 157. Kula: 2) Lina Engren  1098. Spjut: 3) L Engren 3581.

BATON ROUGE, LA 19-21.3
K 5000m: 3) Gabriella Dahlgren 18:27.15. Kula: 1) Maria Pettersson  1338. Diskus: 2) M Pettersson 4482.

LOS ANGELES, CA 8.3
M Slägga: 1) Bengt Johansson 6968.

CLAREMONT, CA 28.2
M Slägga:
 2) Bengt Johansson 7142.