Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Utomhus - 1998

 


TILL REGIONMÄSTERSKAP 13-14 ÅR



MALMÖ/S-K 30.12
M Diskus: 
Kenneth Riggberger Heleneholm 4225.

VÄSTERÅS/S 27.12
M Slägga: 
Tony Settle Råby-Rekarne 5252, Stefan Alneroth 81 Gefle 4175.
K Slägga: Emma Olsson 83 Västerås 3565, Cecilia Wanhainen 82 Västerås 3333.

LERUM 20.12 (Nyårssläggan) - Till fullständiga resultat
M Slägga: Thomas Edvinsson Alingsås 4361.
K Slägga: Kajsa Lindskog Ullevi 4302, Ann-Sofie Hansson 79 Tanum 3297.

STRÖMSUND 12.12 (Luciakastet, temp -7 grader!)
M Slägga: Hans Källén Strömsund 5362.
F18 Slägga: Veronica Karlsson 80 Strömsund 3654.

BOTTNARYD 1.11
M22 Diskus: 
Tobias Melin Bottnaryd 4562. Slägga: Mikael Holst Bottnaryd 4971.

TORSBY 31.10
M Slägga:
 Mårten Ejdervall Bore 6350.
K Slägga: Eva Danielsen NOR 4894, Maria Andersson 82 Arvika 4125, Maria Eriksson 82 Bore 3915.

NYKÖPING 17.10
M Kula:
 Jerry Jönsson Nyköping 1590.

GÖTEBORG/S 15.10
K 5000m: 
Jessica Bolgerth Örgryte 18:34.4m, Paula Wass Kville 19:56.0m. 10000m: Eleonor Öström Örgryte 38:20.0m.

BOTTNARYD 10.10
M Slägga:
 Mikael Holst Bottnaryd 5092.
K Slägga: Anneli Jyrkin 81 Hovslätt 3232, Karolina Syrén 82 Hovslätt 3216.

STOCKHOLM/K 10.10
M 5000m:
 Andreas Ahl Hässelby 14:46.7m, Idris Ibrahim Hässelby 14:50.9m.

KOVLAND 9.10
K Slägga: 
Marlene Forslund 82 Kovland 4096.

OSKARSHAMN 3-4.10 (DM-JDM-UDM mångkamp)
M Tiokamp: Håkan Jedhammar 81 Gnistan 6.165 (11.39  633   969  180  52.29  17.27  2831  430  4936   4:50.38), Fredrik Rogö Habo 5.491 (11.72  616  1006  168   54.56  17.17  3375  390  3835  5:35.00), Tomas Fanta Oskarshamn 5.260, Daniel Malm Växjö 5.097 (bl a 1302), Henrik Johansson Västerås 4.748, David Klingberg Habo 4.679.
K Sjukamp: Anna Petersson Kalmar 3.965 (16.05/+0.3  158   790  28.41  534/+1.5  2267  2:41.17), Hanna-Mia Persson Kalmar 3.581 (bl a 16.17/+0.3 och 161).
F16 Sjukamp: Kristin Lock-Johansson 82 Kalmar 4.532 (bl a 158).

SOLLENTUNA 4.10
M Diskus:
 Mikael Jarnkvist Tureberg 4218.
P18 Spjut: Thomas Hirvonen 80 Tureberg 5443.

STRÖMSUND 4.10
M Slägga: Hans Källén Strömsund 5296.

STRÖMSUND 3.10
M Slägga: 
Hans Källén Strömsund 5188.

STOCKHOLM/K 3.10
M 5000m:
 Andreas Ahl Hässelby 14:50.3m.

KLIPPAN 3.10
M Längd: 
Fredrik van Speyck 79 Klippan 664w/+2.9 (-). Tresteg: F van Speyck 1350w/+3.7 (1283/+1.5). Kula: Glenn Larsson Ängelholm 1385.

VÄXJÖ 1.10
M Spjut: 
Andreas Wulff 80 Habo 5717, Mattias Voss 79 Kisa 5441.

STRÖMSUND 30.9
M Slägga:
 Hans Källén Strömsund 5227.

KARLSTAD 30.9 (DM 10000m)
M 10000m: 
Mehmet Abbeholm IF Göta 32:43.8m, Henrik Jonsson Karlstad LK 32:46.6m.

TRANÅS 27.9 (TAIF-spelen)
M Höjd: Jan-Erik Wanhainen Tranås 195. Längd: Per Klofsten Linköping 668/+1.4, Boyne Brännström Eksjö Södra 663/+1.7. Kula: Jerry Jönsson Nyköping 1540, Mats Andreasson Sköllersta 1341. Slägga: Thomas Edvinsson Alingsås 5033, Mikael Holst Bottnaryd 4962, J Jönsson 4639. Spjut: Rikard Krook Heleneholm 6537, Bengt Loo Contact 6035, Kenneth Bergén Huddinge 5704, Andreas Wågberg Lidingö 5610. Golfboll: A Wågberg 11677, Jan-Olof Damgren Jönköping 11312.
K 100m (0.0): Charlotta Ceder-Wanhainen Tranås 12.46. 200m (+0.2): Kristina Blomstrand 82 Norrköping 26.36, Emma Storm 83 Eksjö Södra 26.37. 1500m: Ebba Stenbäck 81 Norrköping 4:44.13. Längd: Therese Adler Motala 527/+0.8. Tresteg: Anna Wiberger 82 Mölndal 1159/+0.9. Slägga: Helena Andreasson 80 Sköllersta 3329, Lillemor Levin 80 Tranås 3259, Carola Feuerpfeil Skruv 3243, Karolina Syrén 83 Hovslätt 3061.
F16 Tresteg: Kajsa Levin 83 Tranås 1071/+1.5. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 3904.

HÖGBY 27.9
F18 Kula: 
Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1111. Diskus: A-K Svensson 3625.

VEDEVÅG 26-27.9
F18 Kula:
 Marie Hilmersson 81 Wedevåg 1138. Slägga: M Hilmersson 4423, Cecilia Fernström 81 Wedevåg 3225.

KLIPPAN 26-27.9
M Tiokamp:
 Fredrik van Speyck 79 Klippan 5.844 (11.9m  633  1004   195  54.7m  16.1m  2333  407  4241  4:58.8m).

STOCKHOLM/K 26.9
M 10000m:
 Kent Clefberg Hässelby 32:37.8m, Peter Kujanpää Hässelby 32:39.3m.

ESKILSTUNA 26.9
K 5000m (mix): Ursula Turtinen Råby-Rekarne 18:45.8m.

KALMAR 26.9 (Candeliaspelen) Till fullständiga resultat
M 400m: Niclas Hesselgren 81 Stockaryd 50.37, Håkan Jedhammar 81 Gnistan 50.55. 800m: Göran Olofsson Eslöv 1:54.88. Kula: Per Karlsson Växjö 1487, Tobias Melin Bottnaryd 1448, Mattias Mattisson Vittsjö 1392, Gustav Nilsson Södra Vi 1301. Diskus: T Melin 4546. Slägga: P Karlsson 6504, Peter Andersson Gnistan 5406, Mikael Holst Bottnaryd 5043, Stellan Kjellander Vittsjö 5017, Tomas Pyka 81 Gnistan 4681, ... 7) Constantin Dragulescu 38 Vittsjö 3878. Spjut: Bengt Loo Contact 6028, T Melin 5484.
P16 Höjd: Martin Arnemar 82 Udd 190.
K 400m: Annika Eriksson 82 Färjestaden 58.43, Johanna Nilsson 83 Högby 59.99. Höjd: Hanna-Mia Persson Kalmar 168, Johanna Olander 79 Färjestaden 165. Tresteg: Anna Petersson Kalmar 1162/-1.6, Christina Franklin 82 Alvesta 1104/-1.1, Isabelle Ericsson 83 Wärnamo 1090/-1.4. Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1144, Lilian Pyka 79 Gnistan 1131. Diskus: A-K Svensson 3822, L Pyka 3462. Slägga: Rebecka Kvist 83 Alvesta 4723, Linda Brittesland 80 Växjö 4241, Anna Mejenquist 82 Stockaryd 3589, Carola Feuerpfeil Skruv 3588, L Pyka 3546, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3418, Jenny Gustafsson 79 Kyrkhult 3018. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4230, Anna-Lena Svensson Hinden 3582.
F16 Längd: Isabelle Ericsson 528/-1.0. Diskus: Pia Gustavsson 82 Färjestaden 3475, Christel Nordin 83 Eslöv 3447.

TYRINGE 24.9
M 10000m: 
Carl Brümmer Malmö 31:32.9m, Patrik Tjärdal Malmö 31:45.3m, ... 11) Dan Glans Tyringe 47:59.0m.

KALMAR 24.9 (Skol-DM)
F15 100m
 (0.0): Marie Dagerhem 83  12.78. 1000m: Johanna Nilsson 83 Högby 2:58.5m.

MALMÖ/S 24.9
K Stav: 
Desirée Dahlgren 84 Malmö 261.

VISBY 23.9
M Tresteg
 ("vindstilla"): Nicolaus Daun 82 Gotland 1332.

VÄXJÖ 23.9
M Femkamp: Tomas Pyka 81 Gnistan 2.788m (578  4750   25.1m  3823  5:12.5m), Fredrik Rogö Habo 2.595m (599  4000   23.5m  3390  5:49.1m), Henrik Holmgren 80 Kyrkhult 2.524m, ... 6) Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra 2.343 (bl a 4:12.7m), ... Håkan Jedhammar 81 Gnistan bröt (618   4360  23.2m  2773), Andreas Wulff 80 Habo bröt (598  5800).

LINKÖPING 23.9
M Kula:
 Jerry Jönsson Nyköping 1525. Slägga: J Jönsson 4394.

TRANÅS 22.9
K22 400m:
 Susanne Henriksson 79 Tranås 59.9m.

YSTAD 20.9
F18 Längd ("lugnt"): Jenny Isgren 81 Skurup 543.

NYKÖPING 20.9
M Kula:
 Jerry Jönsson Nyköping 1595, Christer Berg Nyköping 1520. Diskus: J Jönsson 4187. Slägga: J Jönsson 4516.

MÖLNDAL 20.9 (JDM-UDM)
P18 Tresteg: Christian Olsson 80 Örgryte 1448/+0.5, Ousainou Mbye 80 Örgryte 1406/+0.5.
P16 Tresteg: Alen Rakovic 82 Ullevi 1330w/+2.3 (1320/+0.2).
F18 Tresteg: Sofie Andersson 81 Kville 1170/+1.9.
F16 Tresteg: Anna Wiberger 82 Mölndal 1213/+1.6, Maria Berggren 82 Göteborgs KIK 1162/+1.3, Madalaine Forsberg 83 Göteborgs KIK 1082/+1.2, Louise Petterson 82 Göteborgs KIK 1065/+1.6, Doreen Nagawa 82 Ullevi 1053/+1.0.

GÄVLE 19-20.9 (Höstmångkampen)
M Tiokamp:
 Patrik Melin Gefle 7.350 (11.26/+0.8  677/+0.9  1307   189  54.42  15.00w/+2.2  4422  461  6401  4:53.94), Johannes Andersson Heros 6.371 (11.42  656/+1.3  1156  174  52.21   15.52w/+2.2  3240  381  4499  4:46.74), Guido Ripke Gefle 5.280, Daniel Andersson 79 Tumba 5.208, Jonas Hildeby Tumba 4.521.
P18 Tiokamp: Joakim Lundqvist 81 Gefle 6.036 (bl a 11.17/+0.8).
K Sjukamp: Karin Funke Gefle 5.148b (14.4m/+1.8  159   1121  25.88/+1.0  604w/+2.2 (-)  3320  2:28.02), Emma Allvin 81 Gefle 3.761 (bl a 159).
F16 Sjukamp: Sophie Ohlsson 82 Skade 5.037 (bl a 162), Jenny Magnusson 83 Järvsö 4.395 (bl a 162).

KATRINEHOLM 19-20.9 (DM-JDM-UDM mångkamp)
M Tiokamp:
 Björn Sund Garphyttan 5.546 (11.78  615  916   185  53.04  16.26/0.0  2431  280  4158  4:50.66), Vesa Rontti Stocksäter 5.083, Lars Diechle Sävedalen 4.976.
M22 Tiokamp: David Klingberg Habo 4.774, Per Lindberg Örebro 4.772, Erik Henrysson 79 Fjugesta 4.279 (bl a 670/+1.2.

BOTTNARYD 19.9
M Slägga:
 Mikael Holst Bottnaryd 5003.

STOCKHOLM/S 19.9 (ALJ Open)
M 100m A
 (+0.1): Anders Boyacioglu Huddinge 11.12. 400m: Thomas Byrberg 79 Tureberg 47.98, Andreas Rehnborg 80 Österhaninge 48.90. 800m: Niklas Österberg Rånäs 1:55.15, Karl Stavenberg 81 Tyresö 1:55.28, Peter Marklund Riviera 1:55.98, Joakim Daun 82 Gotland 1:56.06, Hassan Bille Sundbyberg 1:56.43, Jan Olszowy 82 Spårvägen 1:57.49. 1500m: Bill Krohn 58 Flemingsberg 4:02.70, ... 7) Magnus Theorell 84 Solna 4:20.12. 10000m: Samuli Vasala FIN 29:50.92 (tempotest inför VM halvmarathon nästa helg, km-passeringar 2:59.8 - 5:53.5 - 8:52.0 - 11:50.7 - 14:49.6 - 17:50.2 - 20:51.2 - 23:52.7 - 26:56.6), Jonas Hagelin Mölndal 30:13.35 (14:50.7 vid 5000m), Pekka Anderman Flemingsberg 31:29.14, David Brown Fredrikshof 31:49.32, Mehmet Abbeholm IF Göta 32:05.72, Kent Clefberg Hässelby 32:26.41, Richard Kingstad Jamtrennarna 32:36.01, Anders Grahn Nord-Uppland 32:42.88, Jan Lindblom Hässelby 32:51.82, Balasaheb Sidram Nikam IND 33:01.11. Höjd: Demola Rieke Lidingö 205. Kula: Thomas Hirvonen 80 Tureberg 1369. Spjut: Lasse Haka Viking 6450, Johan Bjellerman 82 Hässelby 5713, Andreas Wågberg Lidingö 5668, Kenneth Bergén Huddinge 5572.
K 100m (-0.6): Charlotte Åberg 79 Linden 12.42. 400m: Jenni Gårdhage Västerås 57.61. 800m: Ulrika Johansson 80 Söderhamn 2:15.78, Görel Manners Fredrikshof 2:18.59. 5000m (3000m): Eva-Britt Karlsson Sundsvall 17:01.01 (10:17.93), Susanna Wiström Sundbyberg 17:06.33 (10:17.59), Ebba Stenbäck 81 Norrköping 17:16.30 (10:23.52), Maria Brunzell Flemingsberg 18:20.83, G Manners 19:17.46. Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 160. Längd: Angelica Ström Tierp 531/+1.2. Spjut: Linda Wicksell 80 Enköping 4340, Gunilla Olovsson 82 Märsta 4295, Brigitta Ladó 81 Hässelby 4074.

ÖRNSKÖLDSVIK 19.9 (Öppna KM)
M 1500m:
 Björn Bergström 79 Vingarna 3:59.84, Tomas Andersson Vingarna 4:01.56.
K 1500m (mix): Ulrika Mähler Brännan 4:47.35.
F16 Spjut: Lina Persson Brännan 3550.

SKELLEFTEÅ 19.9
K Diskus: 
Anneli Johansson Ume FI 3811.

RONNEBY 19.9 (Gnuddkampen)
M Längd: 
Håkan Jedhammar 81 Gnistan 680/+0.4. Tresteg: H Jedhammar 1330/+0.2. Kula: Peter Andersson Gnistan 1327, Erik Olofsson Gnistan 1314.
K Tresteg: Sanna Johansson 81 Udd 1110w/+2.6 (1088/+1.1). Kula: Lilian Pyka 79 Gnistan 1181. Diskus: L Pyka 3483.

LERUM 19.9 (UDM 11-14 år)
M Stav: Stefan Jeppsson Hässleholm X.
K Stav: Veronika Fridén 83 Mölndal 313.

UMEÅ 19.9
M Spjut: Fredrik Björklund IFK Umeå 5827.
M22 Kula: Johan Åsberg Ume FI 1365. Spjut: Erik Axelsson Vännås 6357, Jonas Fjellström Arvidsjaur 5613.
K 1500m (mix): Katarina Lindström IFK Umeå 4:34.3m.

UPPSALA 19.9
F16 200m (+1.3): Stina Smibacker 83 Enköping 26.35.
F14 Stav: Madelene Nylander 84 Örbyhus 240.

JÖNKÖPING 19.9 (Lag-DM)
M 100m
 (+0.6): Noah Likhaya Jönköping 11.12. 200m (+0.2): N Likhaya 22.74. 400m: Anders Johnsson 82 Skruv 52.23. 110mH (+0.5): David Johansson 82 Ljungby 16.42. Höjd: Jan-Erik Wanhainen Tranås 196, Niklas Lageson Jönköping 196. Längd: Martin Joabsson Skruv 666/+2.0, Tobias Lundqvist 80 IK Sisu 654w/+2.5 (641/+1.9), Kent Nygren Jönköping 652/+0.9. Tresteg: N Lageson 1317/+0.8. Kula: Mikael Olander Jönköping 1482. Diskus: M Olander 4322. Slägga: Patrik Flisberg IK Sisu 4956. Spjut: T Lundqvist 5497.
K 100m (+1.8): Camilla Johansson Växjö 12.02, Charlotta Ceder-Wanhainen Tranås 12.28, Ewelina Kruszczynska 84 Villstad 12.67. 200m (+0.7): Annika Eriksson 82 Färjestaden 25.77, C Ceder-Wanhainen 26.17. 400m: A Eriksson 56.82, Erica Mårtensson 79 Växjö 56.89, Emma Frostensson 79 Skruv 58.88. 800m: Jessica Gylfe 80 Växjö 2:19.30. 5000m: Tove Ottosson 78 Skruv 19:11.88, Unni Nilsson 84 Färjestaden 19:30.95, Julia Thulin Villstad 19:44.71. 100mH (+0.3): Verona Hummel Skruv 15.03, Lina Ericsson Växjö 15.83, Susanne Henriksson 79 Tranås 16.08. 400mH: E Mårtensson 62.17, S Henriksson 65.92, Jessica Gaardsdal 82 Villstad 69.72. Höjd: Carolina Klüft 83 Växjö 177, Johanna Olander 79 Färjestaden 170. Stav: Fevrounia Stafilidou 82 Skruv 290, Ida Glemne 84 Växjö 280, Karolina Syrén 82 Hovslätt 280. Längd: C Johansson 620/+1.1, Karin Dahlman Skruv 573/+1.2. Tresteg: C Klüft 1223/+0.7, Kajsa Levin 83 Tranås 1104/-0.1, Frida Syrén 83 Hovslätt 1086/+0.2. Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1211, Maria Turunen 80 Skruv 1141. Diskus: A-K Svensson 3752. Slägga: Linda Brittesland 80 Växjö 4168, Carola Feuerpfeil Skruv 3626. Spjut: Jennie Niesel Färjestaden 4042, Magdalena Lundén Tranås 3473.

MALMÖ/He 17-18.9
M Tiokamp: Brian Predstrup DEN 5.721m (10.8m/+0.5  685/+0.5   868  168  50.7m  16.0m/+1.0  2528  280  3258   4:43.7m), Anders Hansson Heleneholm 5.493m (10.5m/+0.8  657/+0.4  1008   171  50.8m  16.7m/+2.0  2545  260  3804  5:37.8m), Magnus Hansson Malmö 5.350m (10.4m/+0.8  657/+0.2  1096  162  49.2m   19.1m  2461  180  3750  5:00.8m), Emil Malmborg Heleneholm 5.163m (11.8m  592  883  171  54.8m  16.7m  2783  270   3951  4:51.8m), Christian Hulteberg 79 Heleneholm 5.000m (11.6m  611   1094  186  54.6m  19.0m  3474  X  3845   5:13.0m), Patric Lindahl Heleneholm 4.933m (bl a 14.4m/+1.3), Olof Lindberg 81 Malmö 4.688m, Andreas L Nilsson 80 Finish 4.353m, ... Glenn Håkansson Heleneholm bröt (11.7m  554  1254). Blixttiokamp (30 minuter!): David Reidhav Heleneholm 5.646m (11.9m  588  1309  175  59.5m  16.9m  3966   360  5338  5:37.9m).
K Sjukamp: Kristina Wärff Heleneholm 4.849m (14.8m/+0.2  167   1067  26.6m/0.0  512/+11  3686  2:29.6m).

TYRINGE 17.9
K 5000m 
(mix): Jenny Juhlin Malmö 19:19.9m.

MALMÖ/S 17.9
M Stav: 
Pawel Szczyrba 81 Malmö 500.
K Stav: Charlotte Karlsson 82 Malmö 340, Desirée Dahlgren 84 Malmö 260.

KARLSTAD 16.9 (DM)
M 3000mH:
 Per Jacobsen IF Göta 9:20.5m, Jan Hedström IF Göta 9:43.3m.

LINKÖPING 16.9
M Kula: 
Jerry Jönsson Nyköping 1567. Vikt: J Jönsson 1432.

ÖSTERSUND 15.9
F16 Spjut: Sofia Renman 83 Östersund 3723.

GÖTEBORG/S 15.9 (DM 10000m)
M 10000m A: Tobias Lundvall 32:03.0m, Arto Rautiainen Mölndal 32:19.9m.
K 10000m (mix) A: Karin Schön Kville 37:56.1m, Jessica Bolgerth Örgryte 38:35.2m, B: Anna-Karin Gärdebäck Solvikingarna 39:25.1m.

STOCKHOLM/K 15.9 (Spårvägens säsongsavslutning)
M Stav: Jonas Asplund Tureberg 480.
M22 200m (lätt mot): Lenny Martinez Huddinge 22.67, Andreas Rehnborg 80 Österhaninge 22.75. Stav: Marcus Lindh Solna 440. Kula: Thomas Hirvonen 80 Tureberg 1366.
P16 800m A: Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 1:58.48.
K22 200m (lätt mot): Ulrika Johansson 80 Söderhamn 25.22, Jennie Gårdhage Västerås 25.92.
F18 Stav: Anna Björkman 81 Lidingö 300, Åsa Pettersson 81 Tureberg 280.
F14 Stav: Jenny Östlund 84 Hässelby 300, Maria Lundström 84 Hässelby 300.

MALMÖ/He 14.9
M Diskus: Staffan Jönsson 82 Heleneholm 4230.

MALMÖ/S-K 13.9
M45 Diskus: Christer Högrelius Hellas 4349.

VÄRNAMO 13.9
F14 Höjd: Linn Modin 84 Färjestaden 159. Stav: Ida Glemne 84 Växjö 280.

GÄVLE 13.9
M Slägga: Andreas Nordin 81 Gefle 4208.

VELLINGE 12-13.9 (Skånska Ungdomsspelen)
P18 Höjd: Jesper Isgren 81 Skurup 200. Stav: Sebastian Zawadski 84 Malmö 360.
K Höjd: Carina Madsen 57! Finish 156 (pers 184 för 23 år sedan!).
F16 Stav: Desirée Dahlgren 84 Malmö 260, Louise Börjesson 84 Helsingborg 250, Tracey Andersson 84 Trelleborg 240.

JÖNKÖPING 12.9 (HIK-kampen)
M 100m
 (-1.5): Ulf Jonsson Jönköping 11.17. Höjd: Niklas Lageson Jönköping 200. Diskus: Tobias Melin Bottnaryd 4580.
K Tresteg: Lotte Thiesen DEN 1100/+1.3.

HELSINGBORG 12.9
M22 Spjut: Martin Trnovsky Lund 6178.
M45 Diskus: Christer Högrelius Hellas 4488.

NYKÖPING 11.9
M Kula: Jerry Jönsson Nyköping 1575, Christer Berg Nyköping 1534.

VÄXJÖ 10.9
M 2000mH:
 Joel Johansson Malmö 5:38.9m, Johnny Jönsson Spårvägen 6:08.7m.

STOCKHOLM/K 10.9 (S:t Görans Ungdomsspel)
F16 Spjut:
 Gunilla Olovsson 82 Märsta 4612.

UMEÅ 10.9
M 3000m: Robert Renman IFK Umeå 8:53.7m.
K 3000m (mix?): Katarina Lindström IFK Umeå 10:05.5m.

KARLSTAD/M 9.9
M Diskus: Linus Bernhult IF Göta 5540.

NYKÖPING 9.9
K 5000m (mix): Lise-Lotte Larsson Harg 19:05.8m.

NORRTÄLJE 9.9
M Tresteg: Daniel Bergin Upsala 1402w/+2.3 (-).

LINKÖPING 9.9
M Diskus: Jerry Jönsson Nyköping 4339.

GÄVLE 9.9 (VDM 10000m)
K35 10000m (mix): Kristina Södergren Gefle 38:26.66

SUNDSVALL 9.9 (DM 10000m)
M 10000m: Håkan Mårtensson Vingarna 33:02.5m.
K 10000m (mix): Jennie Nordvall Strategen 39:52.7m, Katarina Sandström IKS Umeå 40:01.0m.

FALUN 8.9
F18 Tresteg: Susanna Kallur 81 Falun 1122/+1.6, Jenny Kallur 81 Falun 1079/-1.1.

GÄVLE 8.9
P18 Spjut: Richard Alneroth 80 Gefle 6328.
F18 Diskus: Marie Rosengren 80 Gefle 3924.

ESKILSTUNA okänt datum (8.9 eller tidigare) - Det var den 5.8!
M Slägga:
 Tony Settle Råby-Rekarne 5230, Anders Olsson Råby-Rekarne 4745.

KARLSTAD 8.9
M 100m A (-1.0): Johan Engberg 81 Finspång 10.96.
K Längd: Erika Persson 79 Sunne 580/+1.1.

KARLSTAD/M 8.9
M Diskus: Linus Bernhult IF Göta 5504, Daniel Nornvall Ymer 4193. Slägga: D Nornvall 5245, L Bernhult 4867. Spjut: Lasse Haka Viking 6678, Mathias Tidqvist IF Göta 6241, Jimmy Karlsson 81 Råby-Rekarne 6057.
K Diskus: Camilla Mattson Kil 4376, Cecilia Nilsson 79 Ymer 4016, Karolina Eriksson 80 Hälle 3818, Angela Åkeson 79 Kil 3696, Karin Larsson 81 Garphyttan 3595. Slägga: C Nilsson 5768, C Mattson 5065, Maria Mattsson 80 IF Göta 4310, Lisa Willman 80 IF Göta 4031, Emely Engkvist 80 IF Göta 3884, Karolina Eriksson 80 Hälle 3322, Elin Berndtsson 82 Kil 3264.

ENSKEDE 8.9 (Septemberproppen)
M 100m
 (-0.9): Anders Boyacioglu Huddinge 11.21. 300m A: Godfrey Ssonko 79 Mälarhöjden 35.55. 800m: Fredrik Kjellberg Tureberg 1:49.08, Thomas Byrberg 79 Tureberg 1:49.58 (bara 0.46 från svensk juniorrekordet!), John Laselle 79 Tureberg 1:50.14, Daniel Norberg Skellefteå AIK 1:53.44, Martin Hagberg Tureberg bröt (hare). 1000m A: Bill Krohn 58 Flemingsberg 2:31.68, Andreas Rehnborg 80 Österhaninge 2:34.63. 3000m: Andreas Phersson Hammarby 8:28.89, Ronny Johannesson Hammarby 8:46.00. 400mH: Peter Andersson Täby 52.48. Höjd: Demola Rieke Lidingö 212 (plus ett mycket bra försök på 217!), Peter Blom 79 Lidingö 205, Andreas Jonsson Tureberg 200, Erik Sikström 80 Lidingö 195.
K 100m A (-1.4): Annica Sandström Mölndal 12.78. 300m A: Hanna Peterson 80 Södertälje IF 40.19, Jennie Gårdhage Västerås 40.72, Cecilia Hansson Gefle 41.56. 400mH: Nadja Petersen Huddinge 60.59. Stav: Anna Björkman 81 Lidingö 312, Jenny Östlund 84 Hässelby 292, Åsa Pettersson 81 Tureberg 282, Maria Lundström 84 Hässelby 282. Slägga: Sofii Mattsson 81 Hammarby 3049.

MJÖLBY 8.9
M 3000m: Sten Sjögren Akele 8:51.4m.

GÖTEBORG/S 8.9 (DM dag 2)
M 200m 
(-0.9): Niklas Sjöstrand Kville 21.51, Johan Hed 80 Mölndal 22.18, Christofer Sandin 79 Mölndal 22.33. 800m: Tobias Lundvall Sävedalen 1:57.13.  3000mH: Sveinn Ernstsson Mölndal 10:01.52. Höjd: Daniel Johansson Kville 211, Yannick Tregaro Örgryte 208, Ola Carlsson Örgryte 200, Niklas Lageson Jönköping 195, Mattias Grundberg Ullevi 190, Lars Hedman Ullevi 190, Christian Olsson 80 Örgryte 190. Tresteg: L Hedman 1574/+0.6, Y Tregaro 1454/+0.5, D Johansson 1424/+0.6, Linus Lindroth Örgryte 1402/+0.9, Jim Ekliden 80 Brattås 1348/+0.4. Kula: Anders Axlid Ullevi 1554, Christer Hagberg Bore 1497. Diskus: CHagberg 4801.
K 200m (-0.4): Helena Rönner 80 Ullevi 25.69. 5000m: Midde Hamrin Hässelby 17:19.67, Karin Schön Kville 18:17.82, Maria Svensson 83 Göteborgs KIK 19:01.44, Paula Wass Kville 19:35.55, Åse Bellsby Kville 19:40.74. Stav: Emma Josefsson 81 Kville 310 (330? skilje), Anja Rozman 80 Örgryte 310 (320? skilje), Veronica Fridén 83 Mölndal 300, Helena Ahxner 81 Mölndal 290, Therese Anefors 83 Örgryte 260, Sandra Ribba Örgryte X. Tresteg: Anna Wiberger 82 Mölndal 1201/+1.0, Sara Brankell 81 Mölndal 1165/+1.0, Maria Berggren 82 Göteborgs KIK 1151/+0.3, Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK 1146/+0.8, Anna Larsson Ullevi 1086/+0.8. Kula: Anna Söderberg Ullevi 1522, Kajsa Lindskog Ullevi 1233. Spjut: Kajsa Kuronen 83 Mölndal 3759, M Bernhardsson 3174, A Söderberg 3016.

LERUM 7.9 (Hösttävling) - Till fullständiga resultat
P18 Stav: Emil Guldbrandsen 80 Lerum 424.

NYBRO 7.9
K Diskus: Anna-Lena Svensson Hinden 3426.

FALKÖPING 6.9 (Odenspelen)
M 100m (+0.9): Peter Johansson 81 Orient 11.21. 800m: Stefan Johansson 80 Falköping 1:55.42, Peter Marklund Riviera 1:55.97. Höjd: Mattias Ekman 79 Falköping 205, Tobias Svensson Wärnamo 202, Johan Salinder 81 Hökensås & Jerker Porat Örebro 190, Erik Larsson 80 Vretstorp 190.
K Spjut: Elisabet Wahlander Alingsås 4920.
F16 Tresteg: Anna Wiberger 82 Mölndal 1169/-1.2.

OSKARSHAMN 6.9 (ICA-spelen)
M Tresteg: Robert Eliasson Södra Vi 1376/+1.4.
K 1500m: Johanna Nilsson 83 Högby 4:48.96.
F18 400m: J Nilsson 59.90. Diskus: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 4023, Pia Gustavsson 82 Färjestaden 3445.

HELSINGBORG 6.9
M Diskus: Nick Sweeney IRL 6570, Olav Jenssen NOR 6203, Einar Tveitå NOR 6080, Kevin Brown GBR 5959, Svein Inge Valvik NOR 5932, Thomas Rosvold NOR 5805.

KVARNSVEDEN 5-6.9 (UDM)
F16 Höjd: 
Sofie Nilsson 82 Falun 160.

HUDDINGE 5-6.9 (JSM-USM mångkamp) Se SM-tävlingar!
Utom JSM:
M Tiokamp: Patrik Melin Gefle 6.686 (11.37w  643  1373   188  52.69  15.31/+0.8  4381  464  6183  X), Tommy Sarenbrant Mora bröt (12.14w  X  1307  X  X).
K Sjukamp: Maria Richtnér IF Göta bröt (14.06/+1.9  160   1248  25.53w/+2.8).

LERUM 5.9 ("Torgtävling", men EJ uppbyggd bana!) - Till fullständiga resultat
M Stav: Patrik Kristiansson Örgryte 531, Henrik Hallenbo Lerum 511, Alhaji Jeng 81 Örgryte 461, Billy Tornström Lerum 461, Johan Olsson Lerum 461, Henrik Weisbach 79 IFK Göteborg 441, Martin Persson 80 Örgryte 441, Charlie Lund-Petersen 81 Örgryte 421, Reine Eklund Örgryte 421, Deniz Mahshid 80 Örgryte 421.
K Stav: Anja Rozman 80 Örgryte 306, Therese Anefors 83 Örgryte 306.

STOCKHOLM/K 5.9
M 800m: Bill Krohn 58 Flemingsberg 1:57.3, Andreas Rehnborg 80 Österhaninge 1:57.3m.

HEDEMORA 5.9 (VDM)
M35 Spjut:
 Reijo Kuha Kvarnsveden 5616.
M80 Diskus (1.0 kg): Verner Andersson 06!!!! Hedemora 1552.

HÄSSELBY 4-5.9
M Tiokamp: Johan Lundin Hässelby 4.867, Jonas Winqvist Hässelby 4.806, Sergej Nikolajev Hässelby 4.568.

HELSINGBORG 4.9
M Diskus: Nick Sweeney IRL 6787 (X   6381  6459  X  X  6787), Olav Jenssen NOR 6331, Einar Tveitå NOR 6076, Kevin Brown GBR 6067, Svein Inge Valvik NOR 6036, Thomas Rosvold NOR 5948.

TORSBY 4.9
F18 Slägga: Lisa Willman 80 IF Göta 4344.

MALMÖ/S 4.9
M Stav: 
Pawel Szczyrba 81 Malmö 513.

GÖTEBORG/S 3.9 (DM dag 1)
M 100m h1 (-1.7): Daniel Nunez Ullevi 11.16, h3 (-1.5): Niklas Sjöstrand Kville 10.81, Christofer Sandin 79 Mölndal 11.16, F (-1.2): N Sjöstrand 10.68, Robert Kronberg Kville 10.94, C Sandin 11.12, D Nunez 11.13. 400m: N Sjöstrand 51.13 (debut!). 1500m: Tobias Lundvall Sävedalen 3:57.01, Jonas Hagelin Mölndal 3:57.59, Erik Petersson 80 Mölndal 4:00.88. 110mH (-1.9): Christian Olsson 80 Örgryte 16.21, Yannick Tregaro Örgryte 16.31. Stav: Stefan Jeppsson Hässleholm 515, Alhaji Jeng 81 Örgryte 480, Johan Olsson Lerum 460, Billy Tornström Lerum 460, Henrik Weisbach 79 IFK Göteborg & Deniz Mahshid 80 Örgryte 420, Charlie Lund-Petersen 81 Örgryte 420, ... Alexander Igelström Ullevi & Linus Lindroth Örgryte & Emil Guldbrandsen 80 Lerum X. Längd: Kristian WeeTom Örgryte 680/+0.8. Slägga: Fredric Folkeson Ullevi 5286. Spjut: Andreas Kohn Kville 6041.
K 100m (-1.0): Sofia Larsson 83 Mölndal 12.59. 400m: Åsa Hedström Hälle 56.52. 1500m: Anna Behn 79 Kville 4:47.30, Maria Svensson 83 Göteborgs KIK 4:52.13, Kristina Björk Mölndal 4:55.86, Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen 4:59.74, Annette Fischer 56 Örgryte 4:59.98. 100mH (-0.8): Hanna Kensfors 82 Göteborgs KIK 15.56. Höjd: Hanna-Mia Persson Kalmar 169, Jenny Kågebäck 79 Ullevi 160. Längd: Helena Rönner 80 Ullevi 581/-0.2, Anna Wiberger 82 Mölndal 561/+0.3, Sara Brankell 81 Mölndal 552/+1.4, Anna Folino 79 Kville 524/+1.0. Diskus: Anna Söderberg Ullevi 5739, Kajsa Lindskog Ullevi 3757. Slägga: A Söderberg 4786, K Lindskog 4279, Charlotta Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs 3162.

SÖDERTÄLJE (??) 2.9
M Tresteg (vind?): Daniel Andersson 79 Tumba 1365. Spjut: Gabriel Wallin 81 Södertälje IF 5815, Carl Rosenqvist 81 Gnesta 5722.
K 100m (+0.2): Linda Fernström 81 Hässelby 12.59, Karin Hellegren 80 Södertälje IF 12.70. 400m: Hanna Peterson 80 Södertälje IF 57.56. Stav: Marie Wasserman 82 Tumba 263. Spjut: Anna Hellströmer Södertälje IF 3888.

KARLSTAD 2.9
M 1 mile: 
Stefan Wagnsson Rånäs 4:17.5m, Stefan Lungström IF Göta 4:19.6m, Jan Hedström IF Göta 4:19.9m.

HELSINGBORG 2.9
M Diskus: Nick Sweeney IRL 6342, Thomas Rosvold NOR 5717.

ESKILSTUNA 2.9 (DM 10000m)
K 10000m: Arja Kilpeläinen Råby-Rekarne 38:27.0m.

SKELLEFTEÅ 2.9 (DM-VDM 10000m)
M 10000m A: Ludvig Edman SIF Skellefteå 30:44.46, Peter Ljungholm Skellefteå AIK 31:02.76, Per-Åke Sandström Skellefteå AIK 31:33.20, Robert Renman IFK Umeå 31:35.36, Rickard Hedelin IFK Umeå 31:40.23, Ola Torstensson IFK Umeå 32:02.15, Anders Hemmyr SIF Skellefteå 32:10.01, Patrik Lillabacka 80 Skellefteå AIK 33:50.08.
K 10000m (mix): Kristina Hugosson SIF Skellefteå 36:37.8m.

SKRUV 2.9
K Slägga: Carola Feuerpfeil Skruv 3316.

STRÖMSUND 2.9
M Slägga: Hans Källén Strömsund 5034.

KALMAR 2.9 (UDM lag)
F14 Stav: Ida Glemne 84 Växjö 280.

GÄVLE 1.9
F18 Kula:
 Marie Rosengren 80 Gefle 1201.

ÖREBRO 1.9
M Spjut:
 Vesa Rontti Stocksäter 5505.

HUDDINGE 1.9 (JDM-UDM dag 4)
M22 400m: Niclas Andersson Tumba 49.93. Stav: Marcus Lindh Solna 432. Kula: Patrik Sandberg Huddinge 1486, ... 3) Lenny Martinez Huddinge 948.
P18 100m (0.0): Andreas Rehnborg 80 Österhaninge 11.21. Stav: Fredrik Skoglund 81 Lidingö 432. Spjut: Thomas Hirvonen 80 Tureberg 5695.
K22 3000m: Susanna Wiström 78 Sundbyberg 10:02.25. Höjd: Lena Johansson 79 Hässelby 170. Kula: Ellinor Storbjörk Huddinge 1143.
F16 Tresteg: Sara Kiraly 82 Spårvägen 1089/+0.2.
F15 Tresteg: Anna Seleznova 83 Huddinge 1131/+0.6.

MJÖLBY 1.9 (DM 10000m)
M 10000m: Sten Sjögren Akele 32:18.9m.
K 10000m: Maria Broström Tjalve 38:48.4m.

VÄSTERÅS/S 1.9
M Slägga: Tony Settle Råby-Rekarne 5030.

VÄXJÖ 1.9
M Stav: Håkan Jedhammar 81 Gnistan 420. Diskus: Mikael Nordin Växjö 4374. Slägga: Johan Pyrell Växjö 5757, M Nordin 5684, Mikael Holst Bottnaryd 5196, Tomas Pyka 81 Gnistan 5083, Stellan Kjellander Vittsjö 4764.
K Höjd: Carolina Klüft 83 Växjö 176. Stav: Ida Glemne 84 Växjö 290, Karolina Syrén 82 Hovslätt 280. Slägga: Lilian Pyka 79 Gnistan 4174.

GÄVLE 31.8 (DM dag 3)
M Tresteg:
 Daniel Bergin Upsala 1472w/+2.8 (1438/+0.8), Robert Fält Gefle 1360/+1.2. Slägga: Jimmy Nordin 79 Gefle 4540, Stefan Alneroth 81 Gefle 4229.
K 400mH: Caroline Gyllenhammar 79 Gefle 62.37. Stav: Johanna Dahlström 82 Gefle 260. Slägga: Madelen Fahlstedt 83 Gefle 3424. Spjut: Karin Funke Gefle 3585.

MALMÖ/He 31.8
K 5000m (mix): Kajsa Haglund 81 Heleneholm 17:55.5m, Camilla Dahlin 81 Heleneholm 18:34.9m, Catarina Ask Heleneholm 19:06.2m.

NYKÖPING 30.8 (Gästabudsspelen)
M Höjd: 
Demola Rieke Lidingö 204, Peter Blom 79 Lidingö 195. Kula: Anders Sundström Nyköping 1605, Jerry Jönsson Nyköping 1550. Diskus: A Sundström 4839, J Jönsson 4320, Christer Högrelius 51 Hellas 4262, Torbjörn Berg 51 Hammarby 4200. Slägga: J Jönsson 4308.
K 100m (-1.1): Karin Hellegren 80 Södertälje IF 12.4m. 200m (-3.0): Jenni Gårdhage Västerås 25.49, K Hellegren 26.14, Anna Lilja 81 Nyköping 26.38. 300m: J Gårdhage 40.91, A Lilja 41.77.
F16 Diskus: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3979.

KLIPPAN 30.8 (Flerkampen)
M 100m A (-0.4): Magnus Hansson Malmö 10.70. 400m: Göran Olofsson Eslöv 50.03. 110mH (-0.5): Fredrik van Speyck 79 Klippan 15.83, Johan Helsmo Helsingborg 16.04. Höjd: F van Speyck 200, Andreas L Nilsson 80 Finish 190. Stav: Pawel Szczyrba 81 Malmö 500. Längd: Reinhold Andersson 80 Klippan 656/+1.0, M Hansson 652/+1.4. Kula: Anders Wikander Helsingborg 1311.
K 100mH (-0.4): Karin Olsson Helsingborg 15.08, Malin Svensson Trelleborg 15.27, Malin Eriksson Malmö 15.89. Höjd: M Svensson 170. Längd: Carolina Rijpma 82 Lund 525/-0.1. Kula: K Olsson 1248, M Svensson 1140. Spjut: Anna Sedlin 80 Klippan 3844.

BOLLNÄS 30.8 (Distriktsmatch 11-14 år)
F14 800m: Hanna Ahlin 84 Gefle 2:19.59.

HERRLJUNGA 30.8 (Herrljungaspelen)
M Slägga: Lennie Helander Ymer 5110. Vikt: L Helander 1610, Thomas Edvinsson Alingsås 1496.
M22 Slägga: Mikael Holst Bottnaryd 5067, T Edvinsson 4989.
K22 Slägga: Maria Henricson 79 Mariestad 3541.

SÄVEDALEN 30.8 (SAIK:s Hösttävling & Götalandsmästerskap)
M 100m F 
(-2.0): Christofer Sandin 79 Mölndal 11.15. 200m (-2.1): Peter Johansson 81 Orient 22.74. 800m: Mikael Gren 80 Hälle 1:56.26. Höjd: Ola Carlsson Örgryte 203, Jan-Erik Wanhainen Tranås & Niklas Lageson Jönköping 200, Tobias Svensson Wärnamo 200, Mattias Grundberg Ullevi 195, Tomas Hilmarsson 81 Sävedalen 190. Stav: Henrik Hallenbo Lerum 480, Linus Lindroth Örgryte 480, Alhaji Jeng 81 Örgryte 440, Henrik Weisbach 79 IFK Göteborg 440, Emil Guldbrandsen 80 Lerum 420, Reine Eklund Örgryte 420, Deniz Mahshid 80 Örgryte 420. Tresteg: Mikael Larsen 81 Ullevi 1346/+1.5. Kula: Stefan Blomqvist Örgryte 1810. Slägga: Fredric Folkeson Ullevi 5231. Spjut: Miso Kalliokorpi Trollhättans SIK 5505.
K 100m (-2.4): Charlotta Ceder-Wanhainen Tranås 12.56, Linda Storkull 79 Mölndal 12.79. 200m A (-0.7): C Ceder-Wanhainen 26.14. Höjd: Hanna-Mia Persson Kalmar 169, Jenny Kågebäck 79 Ullevi 166, Angelica Johansson 83 Hälle 163, Anna Wiberger 82 Mölndal 160. Stav: Therese Anefors 83 Örgryte 300, Sandra Ribba Örgryte 300. Tresteg: A Wiberger 1206/+1.2, Desirée Carlberg Ullevi 1180/+2.0. Kula: Kajsa Lindskog Ullevi 1310. Diskus: K Lindskog 3907. Slägga: K Lindskog 4087.

KROKOM 29-30.8
M Stav: Christer Göransson Ragunda 410.
P18 Längd (w?): Jon Roos 80 Östersund 662. Tresteg: J Roos 1381/-1.2.
K Slägga: Karin Åkerstedt 79 Ragunda 3530.
F16 Spjut: Sofia Renman 83 Östersund 3809, Marie Honn 82 Strömsund 3545.

ENKÖPING 29-30.8 (UDM)
P18 Tresteg: Johan Mörner 81 Örbyhus 1308/+0.5
P16 Tresteg: Anders Hardenborg 83 Upsala 1313/+0.9.
F18 400m: Petra Forsberg 80 Heby 59.98. 100mH (+1.3): Malin Ericsson 80 Enköping 15.32. Stav: M Ericsson 260. Längd: M Ericsson 534/+0.8, Angelica Ström 81 Tierp 526/+0.6. Tresteg: M Ericsson 1139/+1.8, A Ström 1098/+0.3.
F16 100m (+1.8): Stina Smibacker 83 Enköping 12.53. Spjut: Gunilla Olovsson 82 Märsta 4214.

UMEÅ 29.8 (Noliaspelen)
M Kula: Mattias Eriksson Castor 1448, Andreas Olsson Heby 1316. Diskus: M Eriksson 4378. Spjut: Erik Axelsson Vännäs 6589, Fredrik Björklund IFK Umeå 5598, Tomas Söderberg 80 IFK Umeå 5538.
M22 Höjd: Christian Andersson Kil 195.
K Spjut: Lina Persson 82 Brännan 3502.
F18 Höjd: Veronica Karlsson 80 Strömsund 160. Diskus: V Karlsson 3680.

LUND 29.8 (Sydsvenska Ungdomsspelen)
M 800m: Tobias Martinsson Malmö 1:56.75. Höjd: Fredrik van Speyck 79 Klippan 194, Martin Zuba Finish 194, Daniel Jarl 79 Lund 190, Andreas L Nilsson 80 Finish 190. Spjut: Bengt Loo Contact 5910, Martin Trnovsky Lund 5853.
K 100m (-0.1): Jessica Solner-Larsson Heleneholm 12.47, Jenny Ljunggren 84 Helsingborg 12.49, Malin Jeppsson 81 Lund 12.71. Längd: J Solner-Larsson 566/-0.7, Caroline Bryland Heleneholm 557/-0.2. Kula: Barbro Bengtsson Heleneholm 1278.
F16 Längd: Carolina Rijpma 82 Lund 530/-0.4.

HALLUNDA 29.8 (Generationspelen)
M45 Kula: Jöran Westberg 47 Hammarby 1325. FELTRYCK, verkligt resultat drygt 11 meter!!!

KARLSTAD 29.8 (Milko-spelen)
P18 Höjd: Martin Arnemar 82 Udd 193. Spjut: Jimmy Karlsson 81 Råby-Rekarne 5698.
F18 100m A (0.0): Elena Åseby 80 IF Göta 12.67. Längd: Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 539/-0.2. Slägga: Maria Mattsson 80 IF Göta 4362, Lisa Willman IF Göta 4128, Emely Engkvist 80 IF Göta 4061.

HELSINGBORG 27.8
M Diskus: Nick Sweeney IRL 6596, Thomas Rosvold NOR 5965.

UMEÅ 27.8
M Höjd: Christian Andersson Kil 195.
K 1500m (mix?): Katarina Lindström IFK Umeå 4:34.0m.

ENSKEDE 27.8 (Lindenpropagandan)
M 400m A: 
David Scott Lidingö 50.72, B: Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 51.71. 5000m (3000m): Grant Bluett Strängnäs-Malmby 14:38.12 (8:47.49). Kula: Patrik Sandberg Huddinge 1377. Diskus: Christer Högrelius Hellas 4216.
K 100m (0.0): Therese Edholm Tureberg 12.78, Madeleine Andersson Enköping 12.82. 400m: Jenni Gårdhage Västerås 57.53, Louise Wenngren Spårvägen 58.94, Maria Bergenheim Bromma 59.99.

ESKILSTUNA 27.8
M Spjut: Ronnie Melkersson Gillberga-Lista 6184, Kaj Jokinen 81 Råby-Rekarne 5832.

ESLÖV 26.8
P18 200m A (w?): Gustav Lindström 81 Lund 22.6m. Höjd: Andreas L Nilsson 80 Finish 195, Reinhold Andersson 80 Klippan 190. Längd: R Andersson 672w/+2.2 (641/+0.2), Magnus Lundgren 80 Finish 666w/+2.5 (614/+1.3), Linus Persson 82 Malmö 660w/+2.5 (653/+1.2).
F18 200m (w?) A: Eva Olofsson 80 Eslöv 26.0m, D: Jenny Ljunggren 84 Helsingborg 25.5m. 1500m: Camilla Dahlin 81 Heleneholm 4:46.3m, Sandra Pode 81 Heleneholm 4:52.3m. Höjd: Emma Lilja 82 Heleneholm 166. Längd: Petra Mårtensson 80 Heleneholm 546/+1.3, Carolina Rijpma 82 Lund 541/+1.9, Cecilia Larsson 81 Malmö 531/+0.6. Spjut: Anna Sedlin 80 Klippan 3420.

KARLSTAD 26.8 (DM 800m)
M 800m: Olof Tuhus IF Göta 1:54.3m.
K 800m: Pia Thomasson IF Göta 2:18.0m

HÄSSLEHOLM 26.8
K Stav: 
Weronica Andersson Hälle 303.

SUNDSVALL 26.8 (Prova på bana)
M 3000m A: Björn Bergström 79 Vingarna 8:38.6m.
K 3000m (mix): Eva-Britt Karlsson Sundsvall 10:07.3m, Ulrika Mähler Brännan 10:25.9m.

GÄVLE 26.8 (DM dag 2)
M 200m A (-0.3): Robert Fält Gefle 22.01, Björn Engström Gefle 22.04, Ulf Hedberg 80 Gefle 22.58, B (+0.1): Jon Andersson 80 Falun 22.63. 800m: Mattias Norling Nord-Uppland 1:53.27, Jonas Brodén Gefle 1:54.83. Längd: Patrik Melin Gefle 660/-0.1, Michael Matton Gefle 651/+0.9. Kula: Jimmy Nordin 79 Gefle 1651, Anders Larsson Gefle 1553, Andreas Olsson Heby 1390. Diskus: A Larsson 4725, P Melin 4419, J Nordin 4212, Richard Alneroth 80 Gefle 4123.
K 200m A (+1.5): Karin Funke Gefle 25.31, Caroline Gyllenhammar (f d Carlberg) 79 Gefle 25.35, Linn Malmo 84 Gefle 26.26. 800m: Linda Olsson 81 Falun 2:15.17, Jenny Sjöström Falun 2:15.94, C Gyllenhammar 2:19.21. Kula: Annika Larsson Gefle 1289, Marie Rosengren 80 Gefle 1185, K Funke 1117. Diskus: A Larsson 5165, Lena Björk Hofors 4218, M Rosengren 3639.

HUDDINGE 26.8 (JDM-UDM dag 3)
M22 110mH (-1.1): Patrik Sandberg Huddinge 15.95. Längd: P Sandberg 675/-0.2, Niclas Andersson Tumba 669/0.0.
P18 400m A: Johan Klinteskog 81 Hammarby 50.35.
P16 200m (-0.5): Thomas Nikitin 82 Spårvägen 22.90.
K22 400m: Carolina Nylén 79 Fredrikshof 57.07, Louise Wenngren Spårvägen 58.35, Cecilia Lundberg 79 Österhaninge 59.58. 100mH (0.0): Petra Thulin 79 Hammarby 15.30. Stav: Helena Gissle Spårvägen 292, Caroline Risberg Solna 267. Diskus: Ellinor Storbjörk Huddinge 3751.
F18 400m: Hanna Peterson 80 Södertälje IF 56.29, Maria Åhr 80 Danderyd Athl 58.68. Stav: Anna Björkman 81 Lidingö 312, Åsa Pettersson 81 Tureberg 312, Annica Andersson 80 Vallentuna 307, Sofie Lissäng 80 Hammarby 307.
F16 200m (0.0): Sara Börjesson 82 Högbo GIF 26.37, Angelica Larsson 82 Hammarby 26.40. Stav: Marie Wasserman 82 Tumba 277.

GARPHYTTAN 25-26.8 (JDM-UDM) - Till fullständiga resultat
M22 Höjd: Fredrik Roos Örebro 195.
K22 100m (+1.1): Anna Bergsten 81 Örebro 12.55, Sofia Johnson Glanshammar 12.64, Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 12.75.
F18 200m (+0.1): A Bergsten 26.03.

GÄVLE 25.8
M Kula: Jimmy Nordin 79 Gefle 1738.
F16 Stav: Johanna Dahlström 82 Gefle 250.

KVARNSVEDEN 25.8 (Åke Janssons minneslopp)
M 5000m: Alfred Shemweta Flemingsberg 14:04.73, Jonny Danielson Kvarnsveden 14:05.62, Andreas Phersson Hammarby 14:37.09, Stefan Wagnsson Rånäs 14:38.91, Idris Ibrahim Hässelby 14:49.59, Pekka Anderman Flemingsberg 14:56.00.

ENSKEDE 25.8 (Augustiproppen)
M 100m A (-0.1): Godfrey Ssonko 79 Mälarhöjden 11.37. 400m A: Mikael Ekman Tureberg 49.16, Stefan Danielsson Hammarby 50.03, David Scott Lidingö 50.61. 1500m A: Niklas Österberg Rånäs 3:59.54, Martin Adamsson Hammarby 3:59.87. Stav: Anders Edvinsson Spårvägen 480, Jonas Asplund Tureberg 480, Fredrik Skoglund 81 Lidingö 470, Patrik Sandberg Huddinge 440.
K 100m A (-0.2): Karin Hellegren 80 Södertälje IF 12.67. 400m: Hanna Peterson 80 Södertälje IF 57.38. 1500m: Elin Dahlstedt Lidingö 4:43.44, Mary Fien AUS 4:44.12, Görel Manners Fredrikshof 4:46.38, Emma Dahlstedt Lidingö 4:47.13, Rebecca Ringström Spårvägen 4:50.36, Rebecca Johansson 81 IF Göta 4:50.44, Sara Talia 79 Fredrikshof 4:51.96. Slägga: Sofii Mattsson 81 Hammarby 3405, Aline Kleebinder 80 Hammarby 3297.

ENSKEDE 24.8
F16 Höjd:
 Stina Bohgard 82 Tureberg 165.

UDDEVALLA 23.8
M 100m A (+3.0): Peter Johansson 81 Orient 11.17w, Per-Joan Lorentzon Orient 11.18w. 200m (+2.2): P Johansson 22.55w, Anders Andersson Orient 22.60w, P-J Lorentzon 22.72w. 5000m: Lars Johansson Hälle 14:58.13.
800m (mix): Caroline Hjelm Hälle 2:15.75. 1500m: Jenny Framme Hälle 4:30.88, Åsa Hedström Hälle 4:34.04. Längd: Sara Arnljung 83 Hälle 526w/+2.3 (511/+1.3), Angelica Johansson 83 Hälle 525/+0.7.
F18 Slägga: Charlotta Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs 3329.

VÄRNAMO 23.8 (Distriktsmatch för 16-åringar)
P16 1500mH: Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 4:23.37, Erik Emilsson 82 Malmö 4:25.77. Längd: Andreas Davitidis 82 Malmö 670/-3.3. Tresteg: Henric Stodell 82 Skruv 1304/+0.1.
F16 100m (-2.2): Sille Södergård DEN 12.78. 300m: Annika Eriksson 82 Färjestaden 41.29. 800m: Johanna Nilsson 83 Högby 2:19.60. Höjd: Carolina Klüft 83 Växjö 160. Stav: Charlotte Karlsson 82 Malmö 360, Maria Rendin 82 Heleneholm 320, Fevronia Stafilidou 82 Skruv 310, Karolina Syrén 82 Hovslätt 250. Tresteg: Christina Franklin 82 Alvesta 1057/0.0. Diskus: Pia Gustafsson 82 Färjestaden 3563. Slägga (3.0 kg): Rebecka Kvist 83 Alvesta 5157. 

NORRKÖPING 22-23.8 (Surbullespelen)
D a g   1

M 110mH (-0.7): Robert Kronberg Kville 13.97, Fredrik Roos Örebro 15.75, Björn Sund Garphyttan 15.80, Tommy Sarenbrant Mora 16.03. Höjd: Daniel Johansson Kville 209, Jan-Erik Wanhainen Tranås 205, Frederick Löfdahl Tjalve 196. Längd: Robert Eliasson Södra Vi 693/+1.9, Per Klofsten Linköping 687w/+2.9 (652/+1.6), Erik Henrysson 79 Fjugesta 663/+1.4. Spjut: Magnus Håkansson Valbo 5963, T Sarenbrant 5821.
P18 400m: Johan Engberg 81 Finspång 48.80. Spjut: Andreas Mindor 81 Åtvidaberg 5471.
K 100m A (-1.7): Charlotta Ceder-Wanhainen Tranås 12.17, Karin Hellegren 80 Södertälje IF 12.44, Sara Westman Falun 12.56. 400m: Kristina Blomstrand 82 Norrköping 57.50. Längd: C Ceder-Wanhainen 533/+0.9.
F18 1500m: Ebba Stenbäck 81 Norrköping 4:53.36, Anna Stenbäck 82 Norrköping 4:58.76.
F16 Längd: Kajsa Levin 83 Tranås 532/+1.3.
D a g   2
M 200m (-1.1): Robert Kronberg 22.31. Kula: Andreas Gustafsson Hagen 1850, Stefan Blomqvist Örgryte 1751, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1720, Anders Eriksson Malung 1697, Andesr Sundström Nyköping 1470, Jerry Jönsson Nyköping 1459, David Johansson 80 Ludvika 1318. Diskus: A Eriksson 4529. Slägga: Mikael Leindahl Nyköping 5923, M Brändeborn 4600.
K 200m (-1.6): Ellinor Stuhrmann Tjalve 26.27. 800m: Kristina Blomstrand 2:15.74. Tresteg: Anna Andersson Malmö 1270/+1.8. Diskus: Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 4738, Lena Brattgård Tjalve 3532. Slägga: Camilla Mattson Kil 5090, Lisa Willman 80 IF Göta 4110.
F18 200m (-2.5): Anna Lilja 81 Nyköping 26.23, Paulina Orell 81 Norrköping 26.35. Höjd: Marie Norrman 81 Råby-Rekarne 180. Tresteg: Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 1099/+1.1. Slägga: L Willman 3735.

KARLSHAMN 22-23.8 (DM)
M 400mH: Johan Flygare Contact 56.80. Slägga: Tomas Pyka 81 Gnistan 4740. Spjut: Bengt Loo Contact 5751.
K Tresteg: Nadja Casadei 83 KA2 1111w/+4.0 (1061/+1.9). Kula: Lilian Pyka 79 Gnistan 1158. Slägga: L Pyka 3723, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3507.

TÄBY 22-23.8 (Täby Open)
M 100m h1 (-0.2): Ulf Hedberg 80 Gefle 11.14, Carlos Amado Hässelby 11.16, h2 (-0.7): Magnus Aare Danderyd Athl 11.34, F (-0.9): C Amado 11.07, U Hedberg 11.11, ... 5) M Aare 11.34, Claes Albihn 11.43. 800m A: Peter Andersson Täby 1:53.82, Kenneth Tholén Ununge 1:53.97, Eric Meppem (?) AUS 1:54.90, Bert-Owe Ahlström Rånäs 1:56.40, M Aare 1:57.70, Bill Krohn 58! Flemingsberg 1:59.24. Höjd: Andreas Jonsson Tureberg 200, Peter Blom 79 Lidingö 195. Spjut: Patrik Melin Gefle 6366, Kenneth Bergén Huddinge 6026, Mikael Alsterbåge Huddinge 5938.
K 100m (-0.2): Karin Funke Gefle 12.56. 800m: Isabell Ahlström 81 Rånäs 2:15.82. Spjut: Anna Hellströmer Södertälje IF 3994, K Funke 3550, Nina Meriläinen 80 Huddinge 3512.
F16 Spjut: Gunilla Olovsson 82 Märsta 4200.

JÄRVSÖ 22-23.8 (Lilla Olympiaden)
F16 Tresteg (w?): Lina Westin 83 Skade 1070.

GÖTEBORG/S 22-23.8 (Distriktsmatch för 18-åringar)
M Stav: Henrik Weisbach 79 IFK Göteborg 440. Tresteg: Kristian WeeTom Örgryte 1515/+1.2, Haldur Rohtla Örgryte 1468/-0.6, Jim Ekliden 80 Brattås 1413/-0.9.
P18 100m (-1.0): Peter Ahl 80 Ullevi 11.07, Christian Liljequist 80 Tureberg 11.24. 200m (-0.8): Johan Hed 80 Mölndal 22.51, C Liljequist 22.59. 400m: Andreas Rehnborg 80 Österhaninge 49.86, Gustav Lindström 81 Lund 50.651500m: Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 3:57.79. 3000m: G Svedbrant 8:35.82, Erik Petersson 80 Mölndal 8:41.01. Höjd: Christian Olsson 80 Örgryte 202, Erik Sikström 80 Lidingö & Johan Redborg 81 Tureberg 199, Jesper Isgren 81 Skurup 190, Thomas Hilmarsson 81 Sävedalen & Daniel Carlsson 80 Tranås 190. Stav (OBS: Inomhus!): Pawel Szczyrba 81 Malmö 500, Alhaji Jeng 81 Örgryte 460, Fredrik Skoglund 81 Lidingö 450, Emil Guldbrandsen 80 Lerum 430. Längd: Magnus Lundgren 80 Finish 660/+0.9, Richard Petrini 80 Hässelby 653/+1.5. Tresteg: Ousainou Mbye 80 Örgryte 1412/+0.3, Mikael Larsen 81 Ullevi 1363/-0.2, R Petrini 1312/+1.5, Andreas L Nilsson 80 Finish 1302/-2.2. Spjut: Andreas Wulff 80 Habo 5839, Thomas Hirvonen 80 Tureberg 5760, Tobias Lundqvist 80 IK Sisu 5557. 1000m stafett: Stockholm/P16 lag 1 (R Petrini, Leif Johansson, C Liljequist, A Rehnborg) 1:59.49.
K Stav: Annika Berntsson Ullevi 320, Therese Anefors 83 Örgryte 290.
F18 100m (-0.2): Linda Fernström 81 Hässelby 12.32, Petra Mårtensson 80 Heleneholm 12.73, Camilla Gustafsson 80 Hässelby 12.76, Anne Mäntylä 81 Mölndal 12.80. 200m (+1.0): L Fernström 24.79, Helena Rönner 80 Ullevi 25.92, Malin Jeppsson 81 Lund 26.18. 400m: Maria Åhr 80 Danderyd Athl 57.77, Eva Olofsson 80 Eslöv 59.58, Anna Olofsson 80 Eslöv 59.71. 800m: Kajsa Haglund 81 Heleneholm 2:15.41, Sandra Pode 81 Heleneholm 2:17.56. 1500m: K Haglund (utom matchen) 4:37.71, Camilla Dahlin 81 Heleneholm 4:43.40, Mia Larsson 81 Lund 4:44.03. 100mH (+4.5): Isabelle Österberg 80 Kville 15.69w, Stina Palosaari 80 Hässelby 15.70w, Ida Sjöling 81 Lidingö 15.84w. Höjd: Jenny Isgren 81 Skurup 179, Martina Sandvall 81 Lidingö 163, Sara Brankell 81 Mölndal 160. Stav: Emma Josefsson 81 Kville 330, Anja Rozman 80 Örgryte 320, Åsa Pettersson 81 Tureberg 310, Josefine Grahed 80 Malmö 300, Annica Andersson 80 Vallentuna 300, Maria Löttiger 80 Färjestaden 260. Längd: Magdalena Widenbrant 80 Täby 560/+2.0, Cecilia Larsson 80 Malmö 542w/+2.3 (535/+1.9), J Isgren 540/+1.9. Tresteg: C Larsson 1211/-0.5, S Brankell 1180/-0.7, Jenny Madsen 81 Finish 1098/-0.4, Maria Rosén 81 IFK Göteborg 1092/-1.0, M Sandvall 1089/-0.5. Kula: Maria Turunen 80 Skruv 1191, Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1169, Sara Lidman 81 Kongahälla 1089. Diskus: M Turunen 3892, A-K Svensson 3790, S Palosaari 3585. Slägga: Linda Brittesland 80 Växjö 4305, Sofii Mattsson Hammarby 3000. Spjut: Mikaela Wieslander 81 Alvesta 4111, Brigitta Lado 81 Hässelby 4034, Diana Ottosson 80 Skruv 3620, Malin Davidsson 81 Vittsjö 3478. 1000m stafett: Stockholm/F16 lag 1 (Camilla Gutafsson, Linda Fernström, Stina Palosaari, Maria Åhr) 2:15.19.

STOCKHOLM/K 22.8
M Stav: Anders Edvinsson Spårvägen 488, Patrik Sandberg Huddinge 448, Marcus Lindh Solna 428.

SKELLEFTEÅ 22.8 (Skelleftespelen)
M 110mH ("motvind"): Daniel Bergin Upsala 15.70. Tresteg ("motvind"): D Bergin 1449.
M22 200m (-0.8): David Hedström 79 Skellefteå 22.11. 800m: Daniel Norberg Skellefteå AIK 1:54.27. Diskus: Stefan Kulla FIN 5044.
K 3000m: Katarina Lindström IFK Umeå 9:49.03.

HÄSSLEHOLM 21.8
K Stav: Weronica Andersson Hälle 293.

STOCKHOLM/K 21.8
M 5000m:
 Alfred Shemweta Flemingsberg 14:00.7m.

UPPSALA 20.8 (DM dag 3)
M 400m h1: Mikael Ekman Tureberg 50.48, Kenneth Tholén Ununge 50.58, h2: Niclas Norling Örbyhus 50.92, F: M Ekman 49.02, K Tholén 50.34, ... N Norling bröt. 5000m: Niklas Lindberg Rånäs 15:06.82. 110mH (+1.4): Martin Kruse Enköping 14.84, Patrik Melin Gefle 15.33, David Modén 79 Rånäs 15.81, Daniel Bergin Upsala 15.92, Daniel Hedström Vablo 16.18. Längd: Robert Fält Gefle 726/+1.4, N Norling 686/+0.9, Johan Lundholm Örbyhus 668/+0.7. Diskus (ej DM): Niklas Uhlin Upsala 5067. Spjut: Mattias Ekborg Rånäs 5823, Berth Axelsson Upsala 5531, Johan Levin Upsala 5520.
K 5000m: Mary Fien AUS 17:37.89, Susanne Wahlqvist Rånäs 18:38.40, Louise Johansson Rosalgsbro 18:40.04, Yvonne Brandberg Rånäs 18:45.59, Camilla Thuné Rånäs 18:55.58. Längd: Malin Ericsson 80 Enköping 539/+1.5, Madeleine Nylander 84 Örbyhus 538w/+2.6 (530/+1.5), Angelica Ström 81 Tierp 526/+0.1. Spjut: Linda Wicksell 80 Enköping 4509, Katja Åsvik Ununge 4455.

OLFSTRÖM 20.8 (KSK Open)
M 100m (+4.0): Steven Jones Växjö 11.00w. 200m (+0.5): S Jones 22.51, Joakim Blaschke KA2 22.73. 400m: Andreas Persson Lind 50.10, Tobias Andersson Vittsjö 50.27. 800m A: Fredrik Kjellberg Tureberg 1:49.33, Patrik Johansson Spårvägen 1:49.71, Torbjörn Johansson Malmö 1:50.43, Göran Olofsson Eslöv 1:51.50, Ken Pihlblad IF Göta 1:51.60, Anders Nilsson Trelleborg 1:52.17. 1500m: Johnny Jönsson Spårvägen 3:51.69. 110mH (+3.1): J Blaschke 14.79w, Mattias Lundquist Lund 15.17w. Tresteg: Tobias Persson Staffanstorp 1329/+1.8. Diskus: Mikael Nordin Växjö 4507. Slägga: M Nordin 5330, Peter Andersson Gnistan 5246. Spjut: Martin Trnovsky Lund 6113, Bengt Loo Contact 5995.
K 800m: Kajsa Haglund 81 Heleneholm 2:11.23, Vanessa de Luca Malmö 2:18.23. Tresteg: Sanna Johansson 81 Udd 1081/+0.9. Slägga: Anna Mejenquist 82 Stockaryd 3680, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3271. Spjut: Malin Davidsson 81 Vittsjö 3897.

HUDDINGE 19-20.8 (JDM-UDM dag 1-2)
M 800m: Mattias Norling Nord-Uppland 1:52.15, Ronny Johannesson Hammarby 1:52.37, Stefan Danielsson Hammarby 1:52.68, Daniel Norberg Skellefteå AIK 1:53.43, Henrik Åsander 79 Gefle 1:54.53, Andreas Phersson Hammarby bröt (hare). Spjut: Christer Holger Huddinge 5607.
M22 100m h1 (+0.8): Per Bergman 79 Tureberg 11.19, F (+1.8): Anders Boyacioglu Huddinge 10.93, P Bergman 11.02, Niclas Andersson Tumba 11.16, Daniel Bergström Huddinge 11.24. 800m: Christopher Larsson 79 Österhaninge 1:56.84. 2000mH: Peter Öhman Spårvägen 6:04.49, Martin Gidewall Tumba 6:06.70. Höjd: Demola Rieke Lidingö 210, Andreas Jonsson Tureberg 210, Peter Blom 79 Lidingö 198. Tresteg: Daniel Andersson 79 Tumba 1403/+0.5, Patrik Sandberg Huddinge 1327/+1.0. Diskus: Niklas Kleebinder Hammarby 4270. Spjut: Andreas Wågberg Lidingö 5920.
P18 200m F (+2.2): Leif Johansson 80 Hässelby 22.62w, Andreas Rehnborg 80 Österhaninge 22.66w. Höjd: Erik Sikström 80 Lidingö 198, Johan Redborg 81 Tureberg 195.
P16 300m: Thomas Nikitin 82 Spårvägen 36.12, Jan Olszowy 82 Spårvägen 36.18.
K Diskus: Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 5053.
K22 100m (-1.4): Nadja Petersen Huddinge 12.68. 800m: Maria Åhr 80 Danderyd Athl (F18) 2:16.61, Frida Skarin 80 Hässelby (F18) 2:18.29, Susanna Wiström Sundbyberg 2:18.55. 1500m: Rebecca Ringström Spårvägen 4:52.68, M Åhr 80 (F18) 4:55.10, Lisa Wallgren 79 Hammarby 4:55.27. Tresteg: Lydia Saka 79 Österhaninge 1116w/+2.1 (1104/+1.7). Slägga: Ellinor Storbjörk Huddinge 3329. Spjut: L Saka 3573.
F18 100m (-2.2): Linda Fernström 81 Hässelby 12.43. 200m (+1.8): Caroline Öhman 81 Hässelby 26.22, Nina Törnqvist 80 Hässelby 26.31, Sara Liljegren 81 Hammarby 26.36. Längd: Magdalena Widenbrant 80 Täby 532w/+3.1 (524/+1.8), Stina Palosaari 80 Hässelby 531/-0.6, N Törnqvist 523/+1.8. Tresteg: S Liljegren 1082/-0.5, Annica Andersson 80 Vallentuna 1066/+0.8, M Åhr 1064/+1.1, N Törnqvist 1055/+0.7. Slägga: Karina Töndevold 80 Lidingö 4317, Aline Kleebinder 80 Hammarby 3615, Maria Sandberg 81 Hammarby 3341. Spjut: Nina Meriläinen 80 Huddinge 3695.
F16 Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 164.
F15 Längd: Anna Seleznova 83 Huddinge 554w/+4.2 (492/+1.0).

KARLSTAD 19.8
M 1000m: Jan Hedström IF Göta 2:31.0m, Olof Tuhus IF Göta 2:31.2m, Per Jacobsen IF Göta 2:31.5m, Stefan Wagnsson Rånäs 2:32.0m,
K 1000m: Pia Thomasson IF Göta 2:54.8m, Erica Andersson IF Göta 2:55.1m.

SKELLEFTEÅ 19.8
M 200m A (+2.2): David Hedström 79 Skellefteå AIK 22.20w.
K 1000m: Catarina Sundelin Ume FI 2:47.85.

VELLINGE 19.8 (Invigningstävling)
M 100m ("sidvind"): Anders Hansson Heleneholm 10.6m, Niklas Eriksson Malmö 10.7m, Linus Malmborg Heleneholm 10.8m, Brian Predstrup DEN 11.0m. Höjd: Ronny Hansson Finish & Martin Zuba Finish 205. Längd: N Eriksson 737/+0.4, B Predstrup 715/+0.4, A Hansson 670/+0.5, Magnus Lundgren 80 Finish 659/+0.4.
K 100m ("sidvind"): Linda Hansson Malmö 12.24, Linda Österling 79 Finish 12.65. Stav: Charlotte Karlsson 82 Malmö 345, Maria Rendin 82 Heleneholm 345, Josefine Grahed 80 Malmö 300. Längd: Caroline Bryland Heleneholm 534/+0.5.

NORRTÄLJE 19.8
M Spjut: Mattias Ekborg Rånäs 5665.
P18 Stav: Andreas Bonin 81 Alunda 420.

BORÅS 19.8
M Kula: Stefan Blomqvist Örgryte 1771, Niklas Trennéus Ymer 1610. Diskus: N Trennéus 5130.

LUND 18.8 (VDM)
M 110mH (+1.6): Mattias Lundquist Lund 15.68.

ENSKEDE 18.8 (Tjejernas Kväll)
K 100m (+1.5): Jessica Larsson Hässelby 12.27, Annica Sandström Mölndal 12.46, Madeleine Andersson Enköping 12.57, Therese Edholm Tureberg 12.67, X (+1.1): A Sandström 12.61. 400m: Anna Jägre Hässelby 55.14, Linda Olsson Täby 55.64, Marika Johansson Spårvägen 55.70, Louise Wenngren Spårvägen 59.09. 800m: Caroline Carlberg 79 Gefle 2:16.20, Pia Welin Lidingö 2:16.30, Elin Dahlstedt Lidingö 2:17.07, Åsa Fransson Upsala 2:17.84. 3000m: Helena Hafström Rånäs 9:48.48, Katarina Lindström IFK Umeå 9:49.45, Heléne Willix KA1 9:55.29, Helene Nilsson Start 10:38.33. Längd: A Sandström 565/+1.8. Kula: Linda Nestorsson Ullevi 1527. Spjut: Lena Åström Västerås 5328, Katja Åsvik Ununge 4762, Malin Arvidsson Gimo 4096.
K22 400m: Cecilia Lundberg 79 Österhaninge 59.64. 100mH (+1.8): Petra Thulin 79 Hammarby 14.83, Sara Liljegren 81 Hammarby 15.15. Spjut: Annika Petersson 79 Edsbyn 5124.
F18 Stav: Åsa Pettersson 81 Tureberg 302. Spjut: Linda Wicksell 80 Enköping 4635.
F16 Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 167. Stav: Sofie Lundström 83 Västerås 292, Jenny Östlund 84 Hässelby 292, Marie Wasserman 82 Tumba 272, Therese Axelsson 83 Katrineholm 272. Spjut: Gunilla Olovsson 82 Märsta 4020.

HENÅN 18.8
F16 Stav: Carolin Rutgersson 83 Brattås 250.

SKURUP 18.8
K Längd 
("svag motvind"): Jessica Solner-Larsson Heleneholm 559.
F18 Längd ("svag motvind"): Jenny Isgren 81 Skurup 525.
K35 Kula: Barbro Bengtsson Heleneholm 1201.

HELSINGBORG 17.8
M Diskus: Nick Sweeney IRL 6559, Kristian Pettersson Ullevi 5910, Magnus Hallgrimsson ISL 5735.

KROKOM 16.8 (Lilla Waplanspelen)
M 10000m:
 Oleg Egorov Jamtrennarna 32:17.89.
K 5000m: Eva-Britt Karlsson Sundsvall 17:45.87.

TIERP 15.8
M 400m: Niclas Norling Örbyhus 52.1m. Längd ("svag motvind"): N Norling 660, Johan Lundholm Örbyhus 654. Spjut: Johnny Eriksson Tierp 5601.

KARLSKRONA 15.8 (Extralopp i samband med JSM!)
M 800m: Rizak Dirshe Hälle 1:47.51, Jörgen Zaki Malmö 1:47.86, Torbjörn Johansson Malmö 1:50.24, Tobias Martinsson Malmö 1:51.99, Toni Rovina Malmö bröt (hare).

ENSKEDE 14.8
M 3000mH: Joel Johansson Malmö 8:40.3m, Johan Swärdh Hammarby 8:55.5m, Johnny Jönsson Spårvägen 8:57.6m, Christer Malm Hammarby 8:59.9m.

NYKÖPING 14.8
M Kula: Stefan Blomqvist Örgryte 1797, Anders Sundström Nyköping 1645, Jerry Jönsson Nyköping 1527, Christer Berg Nyköping 1526.

HELSINGBORG 13.8
M Diskus: Kristian Pettersson Ullevi 5794, Magnus Hallgrimsson ISL 5635.

VISBY 12.8 (Augustispelen)
M 3000mH: 
Håkan Andersson Gotland 9:50.1m. 400mH: Patrik Stenström Gotland 55.7m. Stav: Bo Jacobsson Gotland 435. Längd: P Stenström 699/0.0, Magnus Hemström Ullevi 646/+1.5.
P16 1500m: Joakim Daun 82 Gotland 4:17.6m.
K Längd: Ulrika Lundgren Gotland 525/-1.0. Tresteg (vind?): U Lundgren 1071.

ESKILSTUNA 12.8
M Slägga: Tony Settle Råby-Rekarne 5379, Anders Olsson Råby-Rekarne 4417.
K Tresteg: Karin Lindh Gillberga-Lista 1058/0.0. Diskus: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3531.

GÄVLE 12.8 (UDM + DM 10000m)
M 200m (+1.2): Michael Matton Gefle 22.39. 10000m: Mikael Forsling Edsbyn 32:50.78. Stav: Daniel Larsson Gefle 463, Rickard Nygårds Gefle 463, Patrik Melin Gefle 443.
F14 200m A (+2.0): Linn Malmo 84 Gefle 26.57, Hanna Ahlin 84 Gefle 27.07.

BORÅS 12.8
M Diskus: Niklas Trennéus Ymer 5520.

SKELLEFTEÅ 12.8
M 100m A (0.0): David Hedström 79 Skellefteå AIK 11.08. 3000m A: Gustav Berggren Skellefteå AIK 8:31.79, Ludvig Edman SIF Skellefteå 8:33.67, Per-Åke Sandström Skellefteå AIK 8:43.85, Rickard Hedelin IFK Umeå 8:47.87, Robert Renman IFK Umeå 8:49.84.
K 3000m: Katarina Lindström IFK Umeå 10:05.61. Stav: Anna Lindqvist 83 Skellefteå AIK 260, Linnea Eriksson Skellefteå AIK 260, Katja Gustavsson 84 Skellefteå AIK 250.

HÄSSELBY 12.8
M Stav: Jonas Asplund Tureberg 510, Alexander Igelström Ullevi 490, Linus Lindroth Örgryte 490, Marcus Lindh Solna 450, Johan Papas 81 Solna 410, ... Stefan Jeppsson Hässleholm & Carl-Johan Alm Spårvägen & Anders Edvinsson Spårvägen X. Diskus: Erik Holmgren Boo 4284.
K Stav: Anna Björkman 81 Lidingö 305, Helena Gissle Spårvägen 305, Åsa Pettersson 81 Tureberg 295, Jenny Östlund 84 Hässelby 295, Maria Lundström 84 Hässelby 275. Diskus: Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 4602.

STOCKHOLM/K 11.8 (Studenternas Sommarpropaganda) - Till fullständiga resultat
M 200m A (-0.7): Carlos Amado 60 Hässelby 22.57. 400m A: Christian Hofverberg Fredrikshof 49.78, Henrik Åsander 79 Gefle 50.03, Andreas Persson Lund 50.09. 800m A: Jonas Brodén Gefle 1:53.56, Peter Carlsson Spårvägen 1:53.73, Patrik Söderqvist Gefle 1:54.48, Olle Joelsson Tjalve 1:56.05. 1500m: Andreas Phersson Hammarby 3:51.07. 5000m (3000m): Jonny Danielson Kvarnsveden 14:10.83 (8:33.35), Alfred Shemweta Flemingsberg 14:16.05 (8.46.31), Anders Szalkai Spårvägen 14:45.94 (8:46.71). Kula: Patrik Sandberg Huddinge 1425, Fredrik Högström Spårvägen 1404.
K 200m (-0.8): Pia Welin Lidingö 26.10. 400m (300m) A: Monica Lundgren Täby 53.78 (38.5m), Marika Johansson Spårvägen 54.90 (39.4m), Linda Olsson Täby 54.95 (40.0m), Cecilia Hansson Gefle 55.94 (40.2m), Hanna Peterson 80 Södertälje IF 56.88 (40.4m), B: Cecilia Lundberg 79 Österhaninge 59.02, Frida Idinge 79 Bromma 59.86, ... Helene Nordquist 80 Södertälje IF diskv (57.08). 3000m: Helena Hafström Rånäs 10:01.32, Jennie Åkerberg Spårvägen 10:02.39, Seeta Dageryd Flemingsberg 10:19.28, Ingela Gahne Hässelby 10:23.58. Längd: Annica Sandström Mölndal 580/+1.0.

GÄVLE 11.8
F16 Höjd: Sophie Ohlsson 82 Skade 159.
F15 Höjd: Lisa Hannula 83 Gefle 170.

JÖNKÖPING 11.8 (Kretsmästerskap)
M 100m (-1.7): Ulf Jonsson Jönköping 11.07.
M45 Spjut: Jan-Olof Damgren Jönköping 5750.
K Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4008.
F16 Spjut: I Savic 3888.

MJÖLBY 11.8
K 5000m:
 Ebba Stenbäck 81 Norrköping 17:59.7m, Åsa Andersson Spårvägen 18:12.7m, Maria Broström Tjalve 18:26.1m, Therese Lindqvist Akele 19:30.4m.

MARIESTAD 10.8 (Skanskaspelen)
M 100m A (+0.8): Kevin Braunskill USA 10.47, Peter Karlsson Alingsås 10.51, Berhane Haile Tureberg 10.65, Conny Malm Ullevi 10.92. 200m (0.0): K Braunskill 20.81, B Haile 21.62, Henric Gröndahl 79 Hagen 22.69. 800m: Rizak Dirshe Hälle 1:48.64. 1500m: Stefan Johansson 80 Falköping 3:59.16. 400mH: Erik Johansson Hälle 56.00, Magnus Niklasson 80 Brattås 57.36, Jonas Hermansson 79 Hagen 57.80. Tresteg: Lars Hedman Ullevi 1603/+0.3, Pierre Andersson Kville 1582/+0.9, Kristian WeeTom 74 Örgryte 1538/+0.7, Johan Attersand Hammarby 1529/+0.8, Haldur Rohtla Örgryte 1518/0.0, Magnus Skoglund Örgryte 1507/+0.8, Mathias Lageskog Orient 1447/+0.3. Kula: Sören Tallhem Spårvägen 1858, Henrik Wennberg Tureberg 1849, Andreas Gustafsson Hagen 1825, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1707. Slägga: Per Karlsson Växjö 7176, Mikael Johansson Hälle 6870, Johan Pyrell Växjö 5822, Mikael Nordin Växjö 5488, Daniel Nornvall Ymer 5177, Mikael Holst Bottnaryd 5167, Fredric Folkeson Ullevi 5163, M Brändeborn 5033, Lennie Helander Ymer 4956, Thomas Edvinsson Alingsås 4790.
K 100m (+1.0): Annika Amundin Ullevi 11.93, Anna Kronberg Ullevi 12.08. 1500m: Åsa Hedström Hälle 4:24.37, Jenny Framme Hälle 4:27.75, Louise Fredriksson 80 Hälle 4:38.81. Höjd: Kajsa Bergqvist Tureberg 190, Marie Norrman 81 Råby-Rekarne 186. Längd: Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 556/0.0?. Kula: Anna Söderberg Ullevi 1540, Linda Nestorsson Ullevi 1325, Kajsa Lindskog Ullevi 1261, Kajsa Fällström 82 Istrum 1137. Diskus: A Söderberg 6158, L Nestorsson 4556, K Lindskog 3778. Slägga: Cecilia Nilsson 79 Ymer 5834, A Söderberg 5387, Lisa Willman 80 IF Göta 4354, K Lindskog 3842, Maria Henricson 79 Mariestad 3654.

ESKILSTUNA 10.8
M Slägga: Tony Settle Råby-Rekarne 5340, Anders Olsson Råby-Rekarne 4530.

LERUM 9.8 (Stonehill Games) - Till fullständiga resultat
M 100m h1 (+0.9): Conny Malm Ullevi 10.87, Anders Nilsson Kville 11.17, h2 (+1.6): Daniel Nunez Ullevi 10.90, A (+1.7): C Malm 10.80, D Nunez 10.92, Erik Johansson Hälle 11.13, A Nilsson 11.14, Peter Johansson 81 Orient 11.20. 300m A: Andreas Persson Lund 35.58, Anders Andersson Orient 35.65, Fredrik Wållgren Mölndal 35.69, Peder Bolgerth Örgryte 35.89. 800m: Bert-Owe Ahlström Rånäs 1:56.09, Robert Samuelsson Kville 1:56.24, Mikael Gren 80 Hälle 1:56.86. 5000m: Jonas Hagelin Mölndal 14:44.56. 110mH (+2.2): Patric Lindahl Heleneholm 14.58w, Jakob Falkbring Mölndal 15.05w, Peter Pipkorn 79 Ullevi 15.95w, Henrik Balkander 79 Lerum 15.97w. Höjd: Jan-Erik Wanhainen Tranås 210, Ola Carlsson Örgryte 202, Niklas Lageson Jönköping 202, Mattias Grundberg Ullevi 197. Stav: Tye Harvey USA 517, Henrik Hallenbo Lerum 501, Linus Lindroth Örgryte 501, Mikael Tapio Ullevi & Benjamin Jensen NOR 486, Alexander Igelström Ullevi 486, Johan Olsson Lerum 466, Alhaji Jeng 81 Örgryte 466, Henrik Weisbach 79 IFK Göteborg 445, Billy Tornström Lerum 445, Henrik Munthe Kville 433, Emil Guldbrandsen 80 Lerum 433, Gustav Andhill 79 Alingsås 421, Martin Persson 80 Örgryte 421, Christian Gamerdinger 76 Örgryte 421, ... Pawel Szczyrba 81 Malmö & Atle Hansen NOR X. Längd: Henrik Schandorff IFK Göteborg 712/+0.6, Martin Glimsand Hälle 672w/+2.2 (658/+1.8). Kula: Stefan Blomqvist Örgryte 1757, Jan Öhrn Trollhättans SK 1337. Spjut: Andreas Kohn Kville 6047.
P18 Höjd: Christian Olsson 80 Örgryte 197.
P16 Stav: Johan Fritz 82 Malmö 421, Daniel Hammer 83 Malmö 406. Tresteg: Alen Rakovic 82 Ullevi 1317/+1.5, Daniel Abrahamsson 82 Sävedalen 1310/+1.4, Martin Eriksson 83 Örgryte 1305w/+2.3 (1286/+1.9)
K 100m h2 (-0.5): Linda Storkull 79 Mölndal 12.52, Helena Olsson 80 Ymer 12.77, h3 (+1.4): Charlotta Ceder-Wanhainen Tranås 12.08, F (+0.8): C Ceder-Wanhainen 12.20, L Storkull 12.58, H Olsson 12.79. 300m: Beatrice Dahlgren 79 Mölndal 39.06. 1500m: Isabell Ahlström 81 Rånäs 4:30.49, Anna Behn 79 Kville 4:50.47, Linda Gröning Malmö 4:52.55. 100mH (+2.1): Anna Marberg 81 Trollhättans SK 15.87w. Höjd: Jenny Kågebäck 79 Ullevi 167. Stav: Thorey E Elisdottir ISL 421, Charlotte Karlsson 82 Malmö 345, Anja Rozman 80 Örgryte & Elin Dölör NOR & Emma Josefsson 81 Kville 306, Therese Anefors 83 Örgryte 291, Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK 291, Veronica Fridén 83 Mölndal 281, Cecilia Gagyi 85 Ullevi 270, Veronica Andersson Hälle 270, Sara Josefsson 84 Kville 258, Linnéa Weding-Holmgren 80 Hälle 258, Helena Ahxner 81 Mölndal & Sandra Ribba Örgryte X. Tresteg: Johanna Sellman Gefle 1321w/+3.2 (1297/+1.4), Anna Andersson Malmö 1279/+1.2, Desirée Carlberg Ullevi 1158/+1.7, Maria Rosén 81 IFK Göteborg 1080/+1.5, Doreen Nagawa 82 Ullevi 1071w/+2.1 (1070/+1.1), Louise Pettersson 82 Göteborgs KIK 1052/+1.2. Diskus: Camilla Mattson Kil 4443, Angela Åkeson 79 Kil 4028, Kajsa Lindskog Ullevi 3734, Malin Andersson 82 Mölndal 3574. Slägga: C Mattson 4916, Linda Andreasson Heleneholm 4572, Lisa Willman 80 IF Göta 3903, K Lindskog 3384.
F16 Längd: Anna Wiberger 82 Mölndal 545/+1.1, Sara Brankell 81 Mölndal 529/+1.5.
F14 800m: Pernilla Nyström 85 Tjörn-Nösnäs 2:18.52.

KIL 8-9.8 (Goliatspelen)
M Höjd: Stefan Holm Kil 230, Christian Andersson Kil 190.
K Diskus: Erika Andersson 79 Hälle 4093.
F18 200m (+4.2): Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 25.87w. Längd: A-C Söderbäck 545w/+4.6 (-).
F16 100m h1 (-1.0): Emma Rienas 82 Filipstad 12.1m, F (-1.0): E Rienas 12.39. 200m (+2.6): Therese Gustafsson 85 Kil 26.10w, Helen Holmgren 83 Arvika 26.38w. Längd: Linda Svensson 83 Arvika 527w/+3.4 (-). Diskus: Maria Andersson 82 Arvika 3464.

HUDDINGE 8-9.8 (Swebus-cupen)
F16 Sjukamp: Carolina Klüft 83 Växjö 5.672 (bl a 172, 26.27/-1.8, 531/+1.6 och 3597), ... Gunilla Olovsson 82 Märsta bl a 3777 (spjut), Jenny Magnusson 83 Järvsö bl a 163 (höjd), Angelica Jerndahl 83 Bålsta bl a 3759 (spjut).
F14 Sexkamp: Daniela Lincoln 84 Heleneholm bl a 160 (höjd).

NYNÄSHAMN 8.8 (Nynässpelen)
M Spjut: Kenneth Bergén Huddinge 5646.

ÄNGELHOLM 8.8 (Engelholmsspelen)
M Höjd: Martin Zuba Finish 198, Fredrik van Speyck 79 Klippan 195, Ronny Hansson Finish 192. Diskus: Niklas Trennéus Ymer 4902. Vikt: Lennie Helander Ymer 1481, N Trennéus 1480.
P16 Höjd: Christer Johansson 82 Örgryte 190.
F18 Längd: Petra Mårtensson 80 Heleneholm 525/-1.4.

NÄSSJÖ 8.8 (Sisu-spelen)
M Höjd: Håkan Lenhoff 79 KA2 196. Längd: Robert Eliasson 81 Södra Vi 676/+0.8. Slägga: Peter Andersson Gnistan 4918, Thomas Edvinsson Alingsås 4832.
P18 1500m: Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 4:09.56. Höjd: Per-Ola Andersson 80 Gnistan 199, Daniel Carlsson 81 Tranås 190. Spjut: Tobias Lundqvist 80 IK Sisu 5424.
K 3000m (mix?): Jessica Carlberg 79 Oskarshamn 9:29.42, Ebba Stenbäck 81 Norrköping 10:23.96. Höjd: Johanna Olander 79 Färjestaden 170. Slägga: Lilian Pyka 79 Gnistan 4152, Lisa Willman 80 IF Göta 4142, Rebecka Karlsson 79 Hinden 3416, Anna-Lena Svensson Hinden 3118.
F18 Slägga: L Willman 4143, Anna Mejenquist 82 Stockaryd 3734.
F16 100m F (+1.7): Emma Storm 83 Eksjö Södra 12.69. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 3895.

SKELLEFTEÅ 8.8
M Spjut: Fredrik Björklund IFK Umeå 5671.

VÄSTERÅS 7-9.8 (Gurkspelen) - Till fullständiga resultat
D a g   1
M 800m A:
 Stefan Johansson 80 Falköping 1:55.06, Daniel Norberg Skellefteå AIK 1:55.54, Henrik Åsander 79 Gefle 1:56.33, Fredrik Rohlén Falun 1:56.48, Patrik Söderqvist Gefle 1:56.68, Fredrik Uhrbom Nyköping 1:56.70. 10000m: Ristat Zeron Upsala 31:16.39, Anders Nilsson IF Göta 31:26.48, Yimer Mekonnen Hässelby 32:05.31, Peter Kujanpää Hässelby 32:56.12, Ole Jonsson Västerås 33:03.00. Höjd: Demola Rieke Lidingö 200, Fredrik Eurenius Östersund 200, Peter Blom 79 Lidingö 195, Daniel Bergin Upsala 195. Längd: Håkan Setthammar Västerås 685/+0.7, Johan Lundholm Örbyhus 665/+0.4, Mattias Lindgren 80 Luleå 665/+0.2, Fotios Makrostergios Spårvägen 664/+0.5. Tresteg: Lars Hedman Ullevi 1548/+1.2, Kruffe Gustavsson Duvbo 1469/+0.3. Diskus: Mattias Borrman Västerås 5951, Linus Bernhult IF Göta 5566, Niklas Uhlin Upsala 5273, Axel Bernhult Huddinge 5169, Christer Hagberg Bore 5085, Patrik Johansson Västerås 4798, Anders Lindroos FIN 4581. Spjut: Tommy Sarenbrant Mora 5676, Vesa Rontti Stocksäter 5527, Janne Grönlund FIN 5445.
M22 800m A: Olof Tuhus IF Göta 1:56.45. 110mH (+2.1): Henrik Ögren Östersund 14.17w, David Bergdahl Falun 14.61w, Mattias Lundquist Lund 15.50w, David Modén Rånäs 15.65w, Johannes Andersson 79 Heros 15.71w, Nils Wiklund Luleå 15.74w. Höjd: Andreas Jonsson Tureberg 200, Mattias Ekman 79 Falköping 195, Fredrik Roos Örebro 190, H Ögren 190. Tresteg: Henrik Sahlström Bollnäs 1510/+1.1, Daniel Norman Lund 1403/+0.8, Jonas Westberg Strömsund 1314/+1.4. Slägga: Peter Lindståhl IF Göta 5914, Patrik Johansson 5547, Mikael Holst Bottnaryd 5001, Jörgen Viksell 79 Västerås 4652.
P18 800m A: Jon Andersson 80 Falun 1:52.35, Andreas Rehnborg 80 Österhaninge 1:53.38, Johan Klinteskog 81 Hammarby 1:56.48. Höjd: Erik Sikström 80 Lidingö 198, Johan Redborg 81 Tureberg & David Frykholm 80 Bore 195. Tresteg: D Frykholm 1410/+0.8, Jonas Arnsten 80 Trångsviken 1390/+0.3, Håkan Eklund 80 Råby-Reakrne 1341/+1.5. Spjut: Richard Alneroth 80 Gefle 6268, Kaj Jokinen 81 Råby-Rekarne 6204, Jimmy Karlsson 81 Råby-Rekarne 5499.
P16 Höjd: Richard Persson 82 Tureberg 200, Björn Nilsson-Åkerberg 82 Hässelby 190.
P15 Höjd: Martin Eriksson 83 Örgryte 192.
K 800m A: Linda Sjöström Falun 2:14.95, Caroline Carlberg 79 Gefle 2:16.55, Annika Faager Tiwaz 2:16.80, Åsa Fransson Upsala 2:17.63, Jenny Isberg Start 2:18.23, B: Jenny Sjöström Falun 2:18.31. 100mH (+2.1): Agneta Rosenblad Lidingö 14.35w, Jenny Magripli Norrköping 14.86w, Maria Erixon 79 Valbo 15.64w. Tresteg: Anna Göransdotter-Nilsson Vännäs 1251/+0.4, Åsa Lönn Hässelby 1217/+1.5, Malin Larsson Heby 1193/+1.2, Karin Lindh Gillberga-Lista 1099/+0.8. Diskus: Lena Björk Hofors 4437, Karin Jansson Örebro 4121, Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 3970, Stina Lindblad Katrineholm 3747, Anna Jansson Västerås 3615. Spjut: Elisabet Wahlander Alingsås 5152, Lena Åström Västerås 5080, Katja Åsvik Ununge 4953, Gunilla Olovsson Märsta 4072, Alice Bergström 79 Råby-Rekarne 3989, Anna Jansson 3871.
F18 800m A: Petra Forsberg 80 Heby 2:16.65, Linda Olsson 81 Falun 2:18.67, Frida Skarin 80 Hässelby 2:19.02. 100mH h1 (+1.4): Sara Gelin 80 Enköping 14.58, Mirian Odum 81 Tyresö 15.07, Malin Ericsson 80 Enköping 15.30, Annette Ekberg 81 Märsta 15.69, h2 (+1.4): Sara Liljegren 81 Hammarby 15.29, Stina Palosaari 80 Hässelby 15.62, Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 15.73, F (+1.4): S Gelin 14.24, M Ericsson 15.01, M Odum 15.06, S Palosaari 15.29, S Liljegren 15.66, A Ekberg 15.95Tresteg: S Gelin 1238/+1.5, J Jansson 1142/+0.9, Lotta Ekman 81 Falköping 1138/+1.3, Angelica Ström 81 Tierp 1058/+0.7. Slägga: Marie Hilmersson 81 Wedevåg 4547, Karina Töndevold 80 Lidingö 4294, Maria Mattsson 80 IF Göta 4289, Sofia Lundquist 81 Vännäs 3771, Sofii Mattsson 81 Hammarby 3471, Maria Sandberg 81 Hammarby 3454. Spjut: Linda Wicksell 80 Enköping 4490, Helena Anderzon 80 Strand 3956, Karin Larsson Garphyttan 3499.
F16 800m: Kristina Blomstrand 82 Norrköping 2:19.18. Tresteg: Maria Eklund 82 Sundsvall 1204w/+3.1 (1184/+1.1), Sofie Nilsson 82 Falun 1112/+1.0, Kristin Nilsson 82 Katrineholm 1052/+1.6.
D a g   2
M 200m (+2.6): Per Svensson 75 Sundsvall 22.80w, (+2.6): Michael Norman Tureberg 22.65w, Pär Svensson 69 Sundsvall 22.86w. Stav: Rickard Nygårds Gefle 462, Nils Wiklund Luleå 442. Slägga: Patrik Johansson Västerås 5488, Daniel Nornvall Ymer 5367, Magnus Mårtensson Strömsund 5149, Hans Källén Strömsund 4842, Jörgen Viksell 79 Västerås 4783, Anders Olsson Råby-Rekarne 4708.
M22 200m h1 (+2.6): Alexander Lakhanpal 79 Linnéa 21.83w, David Hedström 79 Skellefteå AIK 21.97w, Jacob Stafstedt IF Göta 22.28w, Jimmy Nilsson Kungsängen 22.83w, h2 (+0.1): Niklas Stridqvist Sundsvall 22.16, Stefan Eriksson Malmö 22.80, h3 (+1.5): Henrik Ögren Östersund 22.11, Johan Jarnemark 79 Vallentuna 22.43, Oscar Tidblom Tiwaz 22.56, Paul Ragnvaldsson 79 Strömsund 22.71, Per Sandell Västerås 22.85, h4 (+2.1): Johan Olofsson Tiwaz 22.15w, Magnus Åhlén IF Göta 22.66w, A (-0.4): H Ögren 21.89, D Hedström 22.01, A Lakhanpal 22.65, J Stafstedt 22.70, B (0.0): J Jarnemark 22.79. Stav: Marcus Lindh Solna 452, Alexander Eriksson 79 Tureberg 442. Längd: Robert Fält Gefle 739/+1.8, Erik Henrysson 79 Fjugesta 694/+1.5, Rickard Renström Skellefteå AIK 678/+1.6, Per Bergman 79 Tureberg 663/+1.0, Daniel Rundström Västerås 660/+2.0. Diskus: Anders Holmström Örebro 5068, Fredrik Östlin IF Göta 4632, Patrik Johansson 4553.
P18 200m h1 (+1.2): Johan Engberg 81 Finspång 22.01, h2 (+1.9): Christian Liljequist 80 Tureberg 22.04, h3 (+2.4): Ulf Hedberg 80 Gefle 22.63w, h5 (+1.5): Joakim Lundqvist 81 Gefle 22.47, A (+1.4): J Engberg 21.52, C Liljequist 21.86, J Lundqvist 22.31, U Hedberg 22.35. 300mH: Mikael Jakobsson 81 Örebro 37.71. Stav: Andreas Bonin 81 Alunda 452. Längd: Joakim Johansson 80 Nyköping 703/-0.7, Mattias Lindgren 80 Luleå 682/+1.1, Markus Ottesen 81 Falun 681/+1.3, Thobias Karlsson 80 Gnesta 666/+1.2, Jonas Arnsten 80 Trångsviken 663/-0.1, Richard Petrini 80 Hässelby 653/+1.1.
P16 200m h3 (+2.0): Thomas Nikitin 82 Spårvägen 22.30, Björn Lundin 82 Gefle 22.58, F (+2.1): B Lundin 22.08w, T Nikitin 22.31w, Martin Skeppstedt 82 Hammarby 22.61w.
K 200m h1 (-0.4): Marie Westerlund Lidingö 25.11, Jenni Gårdhage Västerås 25.12, Pia Welin Lidingö 25.40, Therese Edholm Tureberg 25.54, h2 (+2.7): Madeleine Andersson Enköping 25.64w, Sara Westman Falun 25.69w, Erika Persson 79 Sunne 26.04w, h3 (+1.4): Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.41, Helene Nordquist 80 Södertälje IF 25.34, Frida Näsman Bollnäs 25.83, F (+1.4): S Hildenborg 24.18, H Nordquist 24.89, J Gårdhage 25.07, P Welin 25.46, T Edholm 25.76. Höjd: Lisa Hannula 83 Gefle 170, Linda Eriksson Örebro 165, Alice Bergström 79 Råby-Rekarne 165, Stina Bohgard 82 Tureberg 160. Stav: Helena Gissle Spårvägen 312. Slägga: Cecilia Nilsson 79 Ymer 5698, Anna-Karin Lundström Östersund 4807, Gianna Panavoglou Spårvägen 4795, Annika Källén Strömsund 4075, Emma Olsson 83 Västerås 4012, Carina Källén Strömsund 3448, Aline Kleebinder 80 Hammarby 3278, Maria Sandberg 81 Hammarby 3058, Sofii Mattsson 81 Hammarby 3042.
F18 200m h1 (+1.3): Josefin Näsman 81 Bollnäs 25.58, Anna Lilja 81 Nyköping 26.12, Caroline Öhman 81 Hässelby 26.27, h2 (-1.3): Ulrika Johansson 80 Söderhamn 25.65, Mirian Odum 81 Tyresö 26.17, h3 (+1.4): Elena Åseby 80 IF Göta 26.02, h4 (+1.8): Stina Palosaari 80 Hässelby 25.84, Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 25.92, Anneli Mälström 81 Västerås 26.05, F (+0.8): U Johansson 25.08, J Näsman 25.50, E Åseby 25.74, S Palosaari 25.82, E Barenfeld 26.07. 300mH A: U Johansson 42.62, Paulina Orell 81 Norrköping 43.83. Höjd: Marie Norrman 81 Råby-Rekarne 189, Martina Sandvall 81 Lidingö 165, Jeanette Wahtramäe 81 Tureberg 160. Stav: Liza Jörnung 81 Duvbo 352, Anna Björkman 81 Lidingö 312, Åsa Pettersson 81 Tureberg 302, Kristin Olsson 81 Sundsvall 262. Diskus: Sofia Lundquist 81 Vännäs 3882, Sandra Landström 80 Motala 3409.
F16 200m F (+0.9): Kristina Blomstrand 82 Norrköping 26.17, Hanna Brännström 82 Luleå 26.22. Höjd: Stina Bohgard 165, Sofie Nilsson 82 Falun 160, Hanna Brännström 160. Stav: Eline Lind 82 IF Göta 312, Anna Lindqvist 83 Skellefteå AIK 272, Marie Wasserman 82 Tumba 272, Therese Axelsson 83 Katrineholm 262. Diskus: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3790, Emma Ross 82 Boden 3335.
F15 200m h1 (+1.2): Stina Smibacker 83 Enköping 25.57, h3 (+2.5): Jenny Ljungkvist 83 Hammarby 25.77w, F (+0.9): S Smibacker 25.40, J Ljungkvist 25.74, Linn Malmo 84 Gefle 26.24. Höjd: Lisa Hannula 170, Sofie Lundström 83 Västerås 165.
F14 Stav: Jenny Östlund 84 Hässelby 292, Maria Lundström 84 Hässelby 282, Katja Gustavsson 84 Skellefteå AIK 262.
D a g   3
M 100m (+1.0): Håkan Setthammar Västerås 11.05, Mathias Krigh Spårvägen 11.12. 400m: Carlos Amado Hässelby 48.80, David Scott Lidingö 50.07, Fredrik Rohlén Falun 50.24. Kula: Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1696, Jerry Jönsson Nyköping 1485.
M22 100m h1 (-1.5): Anders Boyacioglu Huddinge 11.19, h2 (+0.8): Oscar Tidblom 11.09, h3 (+0.7): Niklas Stridqvist 10.97, h4 (+0.6): Lenny Martinez Huddinge 10.73, Per Bergman 11.07, s1 (+2.4): N Stridqvist 10.73w, O Tidblom 10.92w, P Bergman 10.96w, s2 (-0.6): L Martinez 10.61, A Boyacioglu 11.05, Johan Olofsson 11.09, F (+2.5): L Martinez 10.49w, N Stridqvist 10.69w, O Tidblom 10.87w, A Boyacioglu 10.88w, J Olofsson 10.99w, P Bergman 11.03w. 400m A: Per Sandell 49.63, Magnus Norberg 79 Huddinge 49.74, Ken Pihlblad IF Göta 50.38, Christopher Larsson 79 Österhaninge 50.43, C: Christian Hofverberg Fredrikshof 50.14, Daniel Habte Brännan 50.61. Kula: Jimmy Nordin 79 Gefle 1685, Johan Persson 80 Falun 1383, David Johansson 80 Ludvika 1346.
P18 100m h2 (+1.5): Ulf Hedberg 11.16, h4 (+2.2): Joakim Lundqvist  11.06w, s1 (+2.3): U Hedberg 11.12w, s2 (+0.8): Johan Engberg 11.09, J Lundqvist 11.16, F (-0.5): U Hedberg 11.01, J Lundqvist 11.20, ... J Engberg ej start. 400m A: Andreas Rehnborg 80 Österhaninge 48.70, Jon Andersson 80 Falun 48.70, Christian Liljequist 49.67, Joachim Ögren 81 Östersund 50.76.
P16 300m: Robert Sjödén 82 Västerås 35.45, Patrik Fager 82 Hammarby 36.29.
K 100m (+0.8): Sofi Hildenborg 12.46, Therese Edholm 12.55, Sara Westman 12.59, Madeleine Andersson 12.76, 400m A: Anna Jägre Hässelby 54.68, Marika Johansson Spårvägen 55.00, Cecilia Hansson Gefle 55.39, Jenni Gårdhage 57.40, Jenny Sjöström Falun 59.26, B: Cecilia Lundberg 79 Österhaninge 59.67. Längd: Erika Persson 552/+0.9, Therese Adler Motala 542/+1.5, Alice Bergström 527/+1.4. Kula: Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1680, Karin Jansson Örebro 1211.
F18 100m h1 (+1.5): Linda Fernström 81 Hässelby 12.58, h2 (-1.7): Helene Nordquist 12.77, h3 (+2.3): Elena Åseby 12.66w, Camilla Gustafsson 80 Hässelby 12.66w, F (-0.4): L Fernström 12.30, H Nordquist 12.64, Anna Bergsten 81 Örebro 12.76, E Åseby 12.76. 400m A: Hanna Peterson 80 Södertälje IF 56.93, Linda Olsson 81 Falun 58.37, Nina Törnqvist 80 Hässelby 58.99. Längd: Sara Gelin 80 Enköping 560/+2.0, Malin Ericsson 80 Enköping 548/-1.4, Magdalena Widenbrant 80 Täby 520w/+2.5 (511/+0.7).
F16 100m h1 (-2.6): Emma Rienas 82 Filipstad 12.49, h2 (-1.7): Jessica Palm 82 IF Göta 12.70, F (-0.4): E Rienas 12.37, Charlotte Nordh 82 IF Göta 12.69. 300m: Kristina Blomstrand 40.75. Längd: Hanna Brännström 556/-0.9, Maria Eklund 82 Sundsvall 536/+1.3, Sofie Nilsson 526/+2.0. Spjut: Lina Persson 82 Brännan 3725, Anna Stenbäck 82 Norrköping 3371.
F15 100m h1 (+1.7): Stina Smibacker 12.45, Jenny Ljungvkist 12.82, h2 (+2.7): Beatrice Hellgren 83 Spartacus 12.76w, F (+1.4): S Smibacker 12.44, B Hellgren 12.67. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 3990, Cecilia Larsson 83 Katrineholm 3543.

HUDDINGE 6.8 (Augustiettan)
M 100m A (-1.1): Lenny Martinez Huddinge 10.97, Anders Boyacioglu Huddinge 11.23, X (-2.7): L Martinez 10.81, Mathias Krigh Spårvägen 11.27. 800m: Peter Carlsson Spårvägen 1:55.57, Olle Joelsson Tjalve 1:56.28, Christian Fredriksson 79 Tureberg 1:56.44. Längd: Fotios Makrostergios Spårvägen 700/+0.2. Kula: Axel Bernhult Huddinge 1523, Niklas Uhlin Upsala 1386, Martin Mella Huddinge 1313, Christer Holger Huddinge 1300. Diskus: Linus Bernhult IF Göta 5489, Dag Solhaug IF Göta 5441, N Uhlin 5212, A Bernhult 5093. Spjut: Kenneth Bergén Huddinge 6118, Thomas Hirvonen 80 Tureberg 5807.
K 100m (-0.3): Sara Liljegren 81 Hammarby 12.78. 200m (-1.4): Pia Welin Lidingö 25.64, Marie Westerlund Lidingö 25.83. 3000m: Susanna Wiström Sundbyberg 9:56.08, Charlotte Nilsson Start 10:16.24, Helen Nilsson Start 10:19.77, Ellinor Andersson 79 Oxelösund 10:22.49. Diskus: Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 4890.

GÄVLE 5.8 (UDM)
F15 Tresteg: Lina Westin 83 Skade 1073/-0.1.

ESKILSTUNA 5.8
M Slägga: Tony Settle Råby-Rekarne 5230, Anders Olsson Råby-Rekarne 4745.

ÅNGE 5.8
M Kula: 
Mattias Eriksson Castor 1545. Vikt: Mathias Wennberg Castor 1722, M Eriksson 1710.

VÄXJÖ 4.8
M Stav: Johan Rogö 80 Habo 461, Håkan Jedhammar 81 Gnistan 444.

NYKÖPING 4.8 (JDM-UDM-VDM)
P18 Tresteg: Joakim Johansson 80 Nyköping 1432/+1.5, Håkan Eklund 80 Råby-Rekarne 1385/+1.2
M35 Kula: Jerry Jönsson Nyköping (utom VDM) 1519, Christer Berg Nyköping 1438.
K22 800m: Flo Jonsson Ärla 2:18.72, Ellinor Andersson 79 Oxelösund 2:19.89. Spjut: Carolin Thysell Ärla 3849.

KARLSTAD/M 3.8
M Diskus A: Linus Bernhult IF Göta 5331, Axel Bernhult Huddinge 5248, Christer Hagberg Bore 5009, B: L Bernhult 5514, C Hagberg 5264, A Bernhult 5262.

GÄVLE 2.8
M Tresteg: Henrik Sahlström Bollnäs 1494/-0.2.
K Tresteg: Lina Westin 83 Skade 1066/+0.4.

HÄSSLEHOLM 1-2.8 (HAIS-spelen inkl DM/UDM)
D a g   1
M 100m
 (+2.7): Steven Jones Växjö 11.17w. 400m: Andreas Persson Lund 49.79, Patrik Hägg Hälle 50.37. 3000mH: Magnus Johansson Vittsjö 9:22.3m, John Olsson IS Göta 9:24.5m. Höjd: Demola Rieke Lidingö 206, Ronny Hansson Finish 195, Martin Zuba Finish 195, Peter Blom 79 Lidingö 191. Stav: Viktor von Bothmer Malmö X. Diskus: Andrei Dragulescu Vittsjö 4233. Spjut: Rikard Krook Heleneholm 6307, Bengt Loo Contact 5986, Per-Ola Åkerman Heleneholm 5764, Martin Trnovsky Lund 5706.
P18 100m h1 (+2.0): Björn Pettersson 80 Varberg 11.12, h2 (+0.2): Frank Asamoah 81 Eslöv 11.17, F (+3.3): F Asamoah 10.90w, B Pettersson 10.98w.  Stav: Pawel Szczyrba 81 Malmö 480. Längd (vind?): Reinhold Andersson 80 Klippan 685.
P16 100m h1 (+0.7): Daniel Persson 82 Malmö 11.09, F (+3.6): D Persson 10.86w. Stav: Philip Nossmy 82 Malmö 420.
K 100m (+1.1): Jessica Larsson Hässelby 12.18, Linda Fredriksson Heleneholm 12.59, Ida Ingemansson Contact 12.65. 400m: Helena Jönsson Lund 57.55, Frida Idinge 79 Bromma 59.79. 1500m: Isabell Ahlström 81 Rånäs 4:31.34, Mia Larsson 81 Lund 4:47.53, Linda Gröning Malmö 4:48.97. Stav: Vala Flosadottir Malmö 420, Weronica Andersson Hälle 290. Diskus: Marie Nilsson 79 Helsingborg 3589, Emma Sjölin Staffanstorp 3494. Spjut: Mona Jönsson Klippan 3764, E Sjölin 3743.
F18 100m (+1.6): Petra Mårtensson 80 Heleneholm 12.73. 400m: Eva Olofsson 80 Eslöv 59.85, Anna Olofsson 80 Eslöv 60.42. Stav: Josefin Grahed 80 Malmö 320. Längd (vind?): P Mårtensson 536. Spjut: Malin Davidsson 81 Vittsjö 3869.
F16 100m h1 (+0.9): Anna Berg 83 Ystad 12.46, F (+1.6): A Berg 12.52. Stav: Charlotte Karlsson 82 Malmö 350, Maria Rendin 82 Heleneholm 340. Diskus: Christel Nordin 83 Eslöv 3463.
D a g   2
M 200m (+0.9): Andreas Persson Lund 22.41, Steven Jones 22.53. 800m: Göran Olofsson Eslöv 1:53.76. 3000m: Lars Andersson IS Göta 8:41.19. 110mH (-0.7): Mattias Lundquist Lund 15.51.
P18 200m A (vind??): Tobias Andersson 80 Vittsjö 22.61. Höjd: Reinhold Andersson 194, Jesper Isgren 81 Skurup 190, Andreas L Nilsson 80 Finish 190.
K 200m (+0.5): Helena Jönsson 25.07, Ida Ingemansson 26.08. Höjd: Johanna Olander 69 Färjestaden 169. Kula: Barbro Bengtsson Heleneholm 1252.
F18 200m (+1.3): Malin Jeppsson 81 Lund 26.16, Anna Jonasson 80 Klippan 26.28. 3000m: Mia Larsson 10:20.18. Höjd: Sanna Johansson 81 Udd 166. Tresteg (vind?): Cecilia Larsson 80 Malmö 1141.
F16 200m B (vind??): Anna Berg 26.03. Höjd: Emma Lilja 82 Heleneholm 160.
F14 200m (+0.2): Jenny Ljunggren 84 Helsingborg 26.06.

UDDEVALLA 1-2.8 (Bohusspelen)
D a g   1
M 100m h1 (+1.5): Mikael Ahl Ullevi 10.69, Daniel Nunez Ullevi 10.99, Elvir Rakovic 79 Ullevi 11.18, h2 (+1.6): Conny Malm Ullevi 10.73, h3 (+1.7): Karl Stenborg Ullevi 11.19, F (+2.3, manuell tidtagning ....): M Ahl 10.0mw, D Nunez 10.2mw, C Malm 10.2mw, E Rakovic 10.6mw, K Stenborg 10.8mw, Christofer Sandin 79 Mölndal 10.8mw. 400m A: Peter Fredriksson Mölndal 49.09, Anders Andersson Orient 49.81, David Scott Lidingö 50.61, B: Peder Bolgerth Örgryte 50.09, Andy Bipella 79 Hälle 50.34, Nilton Oliveira 80 Alingsås 50.42, C: Godfrey Ssonko 79 Mälarhöjden 48.70, Erik Johansson Hälle 50.48. 800m: Stefan Johansson 80 Falköping 1:55.42. Höjd: Mattias Grundberg Ullevi 195, Niklas Lageson Jönköping 195, Michael McGrath Kville 195. Stav: Jonas Asplund Tureberg 505, Henrik Hallenbo Lerum 495, Linus Lindroth Örgryte 485, Alexander Igelström Ullevi 485, Alhaji Jeng 81 Örgryte 455, Henrik Munthe Kville 445, Johan Olsson Lerum 445, Hans Ekdahl Ullevi 445, Gustav Andhill 79 Alingsås & Emil Guldbrandsen 80 Lerum 425, Henrik Weisbach 79 IFK Göteborg 415. Längd: Henrik Schandorff IFK Göteborg 690w/+3.1 (689/-0.3), Fredrik Claesson Kil 657/+1.7.
P18 100m h1 (+1.0): Johan Hed 80 Mölndal 11.00, Barnaby Flores 81 Strömstad 11.17, F (-0.1): J Hed 11.07, Jonas Fermfelt 80 Ullevi 11.19.
K 100m h1 (+1.7): Annika Amundin Ullevi 11.92, Lena Berntsson Ullevi 12.36, Sofia Gustafsson 79 Råby-Rekarne 12.45, Linda Storkull 79 Mölndal 12.53, h2 (+1.6): Anna Kronberg Ullevi 12.06, Beatrice Dahlgren 79 Mölndal 12.70, F (+1.5): A Amundin 11.84, A Kronberg 12.09, L Berntsson 12.26, L Storkull 12.41, B Dahlgren 12.47, S Gustafsson 12.58. 400m: Anna Wikström Hälle 57.03, Veronica Fransson 79 Hälle 57.87, Louise Fredriksson 80 Hälle 59.58. Längd: S Gustafsson 564w/+4.5 (555/+1.7). Diskus: Camilla Mattson Kil 4653, Angela Åkeson 79 Kil 3719, Christina Witt GER 3672.
F18 100m h1 (+2.0): Helena Olsson 80 Ymer 12.51, Karen H Milli NOR 12.75, F (+1.3): K H Millir 12.62, H Olsson 12.63, Anna Marberg 81 Trollhättans SK 12.65, Maria Carlsson 81 Hälle 12.78. Längd: Sofie Andersson 81 Kville 572w/+2.7 (549/-1.9), Cajsa Dahlöf 81 Ullevi 536/+1.2, Lisa Holmgren 81 Trollhättans SK 532/-0.4, A Marberg 528/-1.1.
F16 100m h1 (+2.0): Jessica Palm 82 IF Göta 12.40, h2 (+1.0): Beatrice Hellgren 83 Spartacus 12.68, F (+0.8): J Palm 12.36, B Hellgren 12.77.
D a g   2
M 200m A (+0.1): Peter Fredriksson 22.12, Karl Stenborg 22.20, Magnus Björk Mölndal 22.59, Per-Joan Lorentzon Orient 22.72, B (-0.8): Anders Nilsson Kville 22.29, Henric Gröndahl 79 Hagen 22.51, Daniel Nunez 22.73. 3000m: Runar Höiom Alingsås 8:35.08, Olof Olsson 80 IFK Skövde 8:41.31. 110mH (-2.9): Jakob Falkbring Mölndal 15.42, Peter Pipkorn 79 Ullevi 16.48. Tresteg: Elvir Rakovic 1441/0.0, Jim Ekliden 80 Brattås 1425/+0.5, Ousainou Mbye 80 Örgryte 1394/+1.2, Stefan Svensson IFK Göteborg 1374/-1.0, Mikael Larsen 81 Ullevi 1366/0.0, Dennis Acson 81 Örgryte 1328/-0.8. Slägga: Mikael Johansson Hälle 6684, Jim Olsson IF Göta 6209, Johan Pyrell Växjö 5907, Joakim Olsson 80 Hälle 5553, Mikael Nordin Växjö 5492, Daniel Nornvall Ymer 5318, Viktor Isidorsson 81 Hälle 4900, Thomas Edvinsson Alingsås 4859. Spjut: Mathias Tidqvist IF Göta 5847, Patrik Andersson Orient 5828.
P18 200m A (+1.4): Peter Johansson 81 Orient 22.80. Höjd: Johan Salinder 81 Hökensås 191.
P16 Höjd: Christer Johansson 82 Örgryte 190.
K 200m (-1.2): Beatrice Dahlgren 25.09, Veronica Fransson 25.15. 800m: Louise Fredriksson 2:15.10, Anna Behn 79 Kville 2:19.66. 3000m (mix?): Jenny Framme Hälle 9:27.95. 100mH (-1.3): Anna Fälth Hälle 15.72, Anna Marberg 15.85. Höjd: Ann Högberg Göteborgs KIK 170, Jenny Kågebäck 79 Ullevi 160. Stav: Alissa White Hässelby 315, Sandra Ribba Örgryte 315, Anja Rozman 80 Örgryte 305, Helena Ahxner 81 Mölndal 285, Annika White 80 Solna 285, Cecilia Gagyi 85 Ullevi 275, Linnea Weding-Holmgren 80 Hälle 265. Tresteg: Helena Olsson 80 Ymer 1195/+0.5, Ann Högberg Göteborgs KIK 1176/-0.5, Desirée Carlberg Ullevi 1165/-0.7, Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 1155/+0.6, Lotta Ekman 81 Falköping 1145/-0.9, Lina Hagman 80 Istrum 1126/-0.5, Sara Brankell 81 Mölndal 1102/+0.6, Maria Rosén 81 IFK Göteborg 1075/+0.5, Susanna Eggertsen 81 Orient 1072/-0.3, Carola Janson Kil 1070/-0.6. Kula: Linda Nestorsson Ullevi 1471, Kajsa Lindskog Ullevi 1308, Camilla Mattson 1220. Slägga: Camilla Mattson 4914, L Nestorsson 4498, Karina Töndevold 80 Lidingö 4220, Linda Brittesland 80 Växjö 4193, Lisa Willman 80 IF Göta 4157, K Lindskog 3918, Maria Henricson 79 Mariestad 3780, Ann-Sofie Hansson 79 Tanum 3443, Charlotta Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs 3395. Spjut: Kajsa Kuronen 83 Mölndal 3873, Karin Larsson 81 Garphyttan 3707, Christina Witt 3578.
F18 200m (-1.1): Helena Rönner 80 Ullevi 25.65, Anneli Mälström 81 Västerås 26.13, Maria Carlsson 26.19.
F16 Höjd: Angelica Johansson 83 Hälle 164, Anna Wiberger 82 Mölndal 160. Stav: Veronica Fridén 83 Mölndal 295, Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK 275, Therese Anefors 83 Örgryte 275.
F13 800m: Pernilla Nyström 85 Tjörn-Nösnäs 2:17.14.

PITEÅ 1-2.8 (Norrländska Mästerskapen)
D a g   1
M 100m
 (-1.3): David Hedström 79 Skellefteå AIK 11.11. 400m: Joachim Ögren 81 Östersund 50.14, Daniel Habte Brännan 50.55. 1500m: Björn Bergström 79 Vingarna 3:56.87. 5000m: Johan Bergström 79 Vingarna 14:48.62. 110mH (-2.4): Stefan Heinås Riviera 14.98, Jens Lidström 79 Riviera 16.16. Höjd: Fredrik Eurenius Östersund 195, Magnus Johansson 80 Riviera 192. Tresteg: S Heinås 1434/-2.3, Mathias Widmark Haparanda SKT 1307/-0.5. Diskus: Mikael Nilsson Skellefteå AIK 4247.
P18 Tresteg: Jonas Arnsten 80 Trångsviken 1354/+1.4.
K 1500m: Eva-Britt Karlsson Sundsvall 4:30.30, Katarina Lindström IFK Umeå 4:37.48, Karin Nilsson 82 Arvidsjaur 4:56.59, Pernilla André-Eklund Ragunda 4:58.96. 5000m (ej NLM): Birgitta Myrnäs Lulekamraterna 19:49.12. Stav: Angelica Isaksson 80 Luleå 270, Linnéa Eriksson Skellefteå AIK 260. Slägga: Veronica Karlsson 80 Strömsund 4284, Helena Engman Riviera 4212, Karin Åkerstedt 79 Ragunda 3555, Lena Marcusson 81 Vingarna 3045. Spjut: H Engman 3730, Anna Lundström 83 Riviera 3578.
F16 Längd: Hanna Brännström 82 Luleå 560/+0.6. Spjut: Lina Persson 82 Brännan 3761, Sofia Renman 83 Östersund 3706, ... 4) Malin Renman 86 Östersund 2855.
D a g   2
M 200m (+1.3): D Hedström 22.01, Ruben Norlin Riviera 22.19. 800m: Anders Grahn Skellefteå AIK 1:54.64, Peter Marklund Riviera 1:55.50, Per-Henrik Sundell 79 Hammerdal 1:56.12, Björn Bergström 79 Vingarna 1:56.77. 3000mH: Gustav Berggren Skellefteå AIK 9:24.71. Stav: Elias Palo 81 Haparanda SKT 430. Längd: Håkan Johansson Sollefteå 677/-0.2, Mattias Lindgren 80 Luleå 653/+0.4. Slägga: Hans Källén Strömsund 4975, Fredrik Jonsson IFK Umeå 4518. Spjut: Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero 6067, Fredrik Björklund IFK Umeå 5941, Jonas Fjellström Arvidsjaur 5773, Thomas Söderberg 80 IFK Umeå 5456.
P18 200m (+0.1): J Ögren 22.74. Spjut: M Snällfot 6040.
K 800m: E-B Karlsson 2:12.74. Tresteg: Ida Dufva 82 Nedre Soppero 1071w/+2.1 (1070/+0.7), H Engman 1071/+0.2. Kula: H Engman 1407. Diskus: H Engman 4221, V Karlsson 3955.

ARVIKA 1-2.8 (Stjärnspelen)
M 800m: Ken Pihlblad IF Göta 1:53.87, Olof Tuhus IF Göta 1:55.84, Jan Hedström IF Göta 1:56.71. 3000m: Dan Enqvist Filipstad 8:25.51, Anders Nilsson IF Göta 8:31.81, J Hedström 8:33.18. Längd: Mathias Frykholm Bore 702/+0.5. Spjut: Peter Taylor IF Göta 5616.
P18 Längd: David Frykholm 80 Bore 706/+0.5, Fredrik Strandberg 80 IF Göta 660/+1.4.
P16 Tresteg: Mikael Grund 82 Bore 1312/+0.4.
K 800m: Pia Thomasson IF Göta 2:14.76, Rebecca Johansson 81 IF Göta 2:19.90.
F18 100m (-0.3): Elena Åseby 80 IF Göta 12.67. 200m (+1.8): Anna Bergsten 81 Örebro 25.72. Slägga: Maria Mattsson 80 IF Göta 4129, Emely Engkvist IF Göta 3873. Spjut: Annette Ekberg 81 Märsta 3985.
F16 200m (+3.1): Anne Lise Folland NOR 26.03w. Tresteg: Ingrid Folland NOR 1116/+0.8. Diskus: Maria Andersson 82 Arvika 3537. Spjut: Anna Pihlgren 82 Arvika 3959.
F15 100m (+0.6): Linda Svensson 83 Arvika 12.66, Helén Holmgren 83 Arvika 12.72. Längd: L Svensson 525/+1.4.
F13 200m A (-0.6): Therese Gustafsson 85 Kil 26.94. Höjd: Madelen Olsson 85 IF Göta 160.

TRANÅS 1-2.8 (UDM)
F16 100m h1 (+3.9): Theresia Jonsson 82 Kalmar 12.59w, Sofie Adelbrant 83 Wärnamo 12.70w, Marie Dagerhem 83 Kalmar 12.86wF (+1.8): Emma Storm 83 Eksjö Södra 12.64, T Jonsson 12.72, S Adelbrant 12.76, Annika Eriksson 82 Färjestaden 12.82. 200m (+0.6): A Eriksson 26.34. 300m: A Eriksson 41.06. 800m: Johanna Nilsson 83 Högby 2:20.34. Tresteg: Kajsa Levin 83 Tranås 1085w/+3.4 (1055/+0.7), Frida Syrén 83 Hovslätt 1055w/+2.3 (1041/+1.7). Diskus: Pia Gustavsson 82 Färjestaden 3429.
F14 Stav: Ida Glemne 84 Växjö 270.

NORRTÄLJE 1.8
K 800m: Maria Akraka Rånäs 2:02.94, Monica Lundgren Täby 2:03.49, Linda Olsson Täby 2:04.67, Therese Ahlepil Rånäs 2:10.15, Mary Fien AUS 2:16.25, Louise Wenngren Spårvägen 2:18.38, Helena Hafström Rånäs 2:18.61, Nadja Petersen Huddinge bröt.

ÖREBRO 31.7 (Örebrospelen)
M 60m A (+2.8): Mikael Storm 80 Linköping 7.15w, Erik Henrysson 79 Fjugesta 7.17w, Johannes Andersson 79 Heros 7.18w. 3000m: Jonas Jonsson Örebro 8:45.54, Lars Jönsson Örebro 8:46.09, Markus Ström Kvarnsveden 8:57.66. Tresteg: J Andersson 1333/+1.7. Spjut: Patrik Ekholm IF Göta 6434, Mathias Tidqvist IF Göta 5859, Vesa Rontti Stocksäter 5608.
K 60m A (+2.3): Sofia Johnson Glanshammar 7.81w, Anna Bergsten 81 Örebro 7.87w, Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 8.04w. 200m A (+1.8): Ellinor Stuhrmann Tjalve 26.02, E Barenfeld 26.26. 1500m: Jenny Isberg Start 4:47.81, Flo Jonsson Ärla 4:50.09, Charlotte Nilsson Start 4:52.67, ... 5) Petra Kindlund 85 Falun 5:02.27. Tresteg: Karin Lindh Gillberga-Lista 1101w/+2.4 (1081/+0.9), Karolina Lindell Katrineholm 1071/+1.5, S Johnson 1055/+1.6. Spjut: Lena Åström Västerås 5302, Cecilia Larsson 83 Katrineholm 3466.

VÄXJÖ 31.7
M Stav: Johan Rogö 80 Habo 441.

KARLSTAD/M 31.7
M Kula: Andy Bloom USA 1959, Adam Nelson USA 1952, Brian Miller USA 1916. Diskus: B Miller 5571, A Nelson 5142, A Bloom X.

KARLSKRONA/Kungsbron 31.7 (Europolitangalan)
M Stav (provisorisk, uppbyggd bana): Jeff Hartwig USA 560, Trond Barthel NOR & Andrej Tiwontschik GER 560, Pat Manson USA 560, Patrik Stenlund KA2 540, Martin Eriksson Hässelby 540, Marcus Fransson KA2 & Peter Widén Växjö & Igor Potapovitch KA2 & Patrik Kristiansson Örgryte X.

STRÖMSUND 30.7 (Dunderkastet)
M Kula: Mattias Eriksson Castor 1558, David Berglund Östersund 1339. Diskus: M Eriksson 4284, Mathias Wennberg Castor 4231. Slägga: M Wennberg 5520, Magnus Mårtensson Strömsund 5289, Kim Johansson Hede 5210, Hans Källén Strömsund 5051, Daniel Ragnvaldsson Strömsund 4987, M Eriksson 4811.
K Kula: Sofia Lundquist 81 Vännäs 1108, Anna-Karin Lundström Östersund 1101. Diskus: A-K Lundström 3663, Veronica Karlsson 80 Strömsund 3626. Slägga: A-K Lundström 4591, S Lundquist 3919, Annika Källén Strömsund 3835, V Karlsson 3754, Karin Åkerstedt 79 Ragunda 3465, Carina Källén Strömsund 3351. Spjut: Sofia Renman 83 Östersund 3455.
F18 Kula: Marie Hilmersson 81 Wedevåg 1101. Slägga: M Hilmersson 4649.

STOCKHOLM/S 30.7 (Sommaröset)
M 100m A (+0.5): Mathias Krigh Spårvägen 11.11, Per Bergman 79 Tureberg 11.11, B (+1.4): Thomas Byrberg 79 Tureberg 11.23, X (+1.5): P Bergman 11.07. 400m A: T Byrberg 48.67, Magnus Norberg 79 Huddinge 49.15, Andreas Rehnborg 80 Österhaninge 49.88, Christopher Larsson 79 Österhaninge 50.33, Jan Olszowy 82 Spårvägen 50.84. 1500m: Peter Carlsson Spårvägen 3:58.51, Bill Krohn Flemingsberg 3:58.82, Anders Szalkai Spårvägen 3:59.31. 110mH (-0.1): Anders Karlsson Spårvägen 14.69, Martin Kruse Enköping 14.70. Höjd: Andreas Jonsson Tureberg 200, Richard Persson 82 Tureberg 194. Tresteg: Kruffe Gustavsson Duvbo 1457/+0.3, Daniel Norman Lund 1389/+1.0, Daniel Andersson 79 Tumba 1383/+0.5. Kula: Axel Bernhult Huddinge 1483. Diskus (utlokaliserat till Stora Mossen!): A Bernhult 5235, Tommy Johansson Väsby 4735.
K 100m A (+1.6): Stina Smibacker 83 Enköping 12.50, Therese Edholm Tureberg 12.54, Agneta Rosenblad Lidingö 12.58, Camilla Gustafsson 80 Hässelby 12.72, Marie Westerlund Lidingö 12.83, (+0.6): T Edholm 12.47, A Rosenblad 12.53, S Smibacker 12.56, C Gustafsson 12.82. 400m: Maria Åhr 80 Danderyd Athl 58.02, Cecilia Lundberg 79 Österhaninge 60.11. 1500m: Susanna Wiström Sundbyberg 4:43.74, Ellinor Andersson 79 Oxelösund 4:45.67, Sara Talia 80 Fredrikshof 4:49.22, Carolina Nylén 79 Fredrikshof 4:49.83. 100mH (+0.3): A Rosenblad 14.44, Jana Cagin 79 Tureberg 14.73, Sara Gelin 80 Enköping 14.88, Malin Ericsson 80 Enköping 15.37, Petra Lindh Tureberg 15.80. Tresteg: Anna Göransdotter-Nilsson Vännäs 1236/+1.1, S Gelin 1174/+0.7, Lydia Saka 79 Österhaninge 1085/+2.0

VÄSTERÅS/S 30.7
M Diskus: Håkan Setthammar Västerås 4332. Slägga: Tony Settle Råby-Rekarne 4970.
M22 Slägga: Patrik Johansson Västerås 5656, Jörgen Viksell 79 Västerås 4850.
K22 Diskus: Anna Jansson Västerås 3891.

SUNDSVALL 29.7
K 1000m (mix): Eva-Britt Karlsson Sundsvall 2:49.3m.

NORRTÄLJE 29.7
K 400m: Maria Akraka Rånäs 54.67.

VÄRNAMO 29.7
M Höjd: Tobias Svensson Wärnamo 196, Johan Emet 79 Wärnamo 193.

GÄVLE 29.7 (DM dag 1)
M 100m h1
 (-0.5): Michael Matton Gefle 10.98, Joakim Lundqvist 81 Gefle 11.16, Björn Engström Gefle 11.33, h2 (-0.9): Robert Fält Gefle 11.17, Håkan Setthammar Västerås 11.20, Johan Lannefors Västerås 11.22, F (-0.7): M Matton 10.98, R Fält 11.00, J Lundqvist 11.13. 400m A: J Lannefors 47.57, B Engström 47.68, Per Sandell Västerås 49.76, Patrik Söderqvist Gefle 50.29, B: Jonas Sjöström Falun 50.53, Fredrik Rohlén Falun 50.82. 110mH (-0.4): J Lundqvist 15.34, Daniel Hedström Valbo 16.07, Guido Ripke Gefle 16.08. Höjd: Ronnie Enander Gefle 195. Stav: Linus Lindroth Örgryte 460, Daniel Larsson Gefle 460, Rickard Nygårds Gefle 440. Spjut: Richard Alneroth 80 Gefle 5966, Magnus Håkansson Valbo 5673.
K 100m (-1.2): Caroline Carlberg 79 Gefle 12.53, Linn Malmo 84 Gefle 12.90. 400m: C Carlberg 57.56, Hanna Ahlin 84 Gefle 58.18, Linda Olsson 81 Falun 58.54. 100mH (-0.1): Maria Erixon 79 Valbo 16.02.

MÖLNDAL 29.7 - Till fullständiga resultat
M 100m A (+2.3): Niklas Sjöstrand Kville 10.55w, Karl Stenborg Ullevi 10.85w, Daniel Nunez Ullevi 10.89w, Johan Hed 80 Mölndal 10.93w, Christofer Sandin 79 Mölndal 10.98w, Magnus Björk Mölndal 11.18w, B (+2.2): Per-Joan Lorentzon Orient 11.16w. 200m A (-0.4): N Sjöstrand 21.0m, K Stenborg 21.7m, Peter Fredriksson Mölndal 21.9m. Elvir Rakovic 79 Ullevi 22.1m, M Björk 22.3m, Magnus Åhlén IF Göta 22.4m. 400m: Godfrey Ssonko 79 Mälarhöjden 49.17, David Scott Lidingö 50.57, Nilton Oliveira 80 Alingsås 50.79. 800m A: Tobias Martinsson Malmö 1:53.35, Olof Tuhus IF Göta 1:53.80, Magnus Åberg IF Göta 1:55.03, Nicklas Källmén Mölndal 1:55.35. 3000m: Joakim Kaminsky Mölndal 8:45.67, Erik Petersson 80 Mölndal 8:47.20. 110mH (+1.6): Patric Lindahl Heleneholm 14.48, M Åhlén 15.92, Peter Pipkorn 79 Ullevi 15.96. 400mH: Niklas Wallenlind Mölndal 52.02, Fredrik Wållgren Mölndal 53.39, Johan Helsmo Helsingborg 53.59, Magnus Wallberg Falun 54.45, Henrik Balkander 79 Lerum 56.35. Tresteg: Lars Hedman Ullevi 1546/-0.5, Stefan Svensson IFK Göteborg 1415/+0.8, Jim Ekliden 80 Brattås 1414/-0.4, Mikael Larsen 81 Ullevi 1348/-0.1.
K 100m (+1.7): Anna Wikström Hälle 12.33, Lena Melin Ullevi 12.37, Linda Storkull 79 Mölndal 12.58, Jennie Almén 79 IF Göta 12.88. 200m (-1.4): L Melin 25.30, A Wikström 25.67. 1500m: Anna Behn 79 Kville 4:40.76, Charlotte Nilsson Start 4:46.80, Helena Wiktelius IF Göta 4:54.82, Helen Nilsson Start 4:57.16. 3000m (mix): Gabriella Dahlgren Mölndal 10:30.00. 100mH (+3.3): L Melin 14.30w, Anna Fälth Hälle 15.09w, Sofie Anefors 79 Ullevi 15.25w. 400mH: Frida Svensson 57.22. Stav: Emma Josefsson 81 Kville 325, Helena Ahxner 81 Mölndal 285, Sara Josefsson 84 Kville 245.

HÄSSELBY 29.7
M Stav: Jonas Asplund Tureberg 500, Nikos Efstathiadis Tureberg 500. Spjut: Johan Bjellerman 82 Hässelby 5510.
K Stav: Liza Jörnung 81 Duvbo 330, Jenny Östlund 84 Hässelby 275. Spjut: Gunilla Olovsson 82 Märsta 3992, Annette Ekberg 81 Märsta 3619.

VISBY 29.7 (DM)
M 10000m: Joakim Ronsten Enhörna 32:49.2m.

BOTTNARYD 28.7
M Diskus: Tobias Melin Bottnaryd 4474. Slägga: Mikael Holst Bottnaryd 4746

MALMÖ/He 28.7
K Slägga: Linda Andreasson Heleneholm 4600.
F16 Stav: Maria Rendin 82 Heleneholm 332.

HAMMERDAL 26.7 (Hammerdalsspelen)
M22 Kula: David Berglund 79 Östersund 1308.

KLIPPAN 25-26.7 (UDM mångkamp)
P16 Niokamp: Andreas Davitidis 82 Malmö 6.242 (bl a 4.10 stav)

ÖRNSKÖLDSVIK 25-26.7 (UDM)
F18 Slägga: Lena Marcusson 81 Vingarna 3120.
F14 200m A (+2.2): Jennie Nilsson 84 Vingarna 26.30w.

TIMRÅ 25.7 (Norrländska Ungdomsspelen)
M Längd: Håkan Johansson Sollefteå 657/+1.1.

HELSINGBORG 25.7
M Kula: Anders Wikander Helsingborg 1336.
K Slägga: Emma Sjölin Staffanstorp 3505. Spjut: E Sjölin 3774.

SKELLEFTEÅ 25.7
M Spjut: 
Fredrik Björklund IFK Umeå 5659.
M22 Spjut: Jonas Fjellström Arvidsjaur 5588.

HUDIKSVALL 25.7 (Strands Ungdomsspel)
P18 100m (w?): Joakim Lundqvist 81 Gefle 10.98, Ulf Hedberg 80 Gefle 11.00. 200m (w?): J Lundqvist 22.19.
P16 200m (w?): Björn Lundin 82 Gefle 22.40.
F18 Höjd: Jenny Magnusson 83 Järvsö 162. Spjut: Helena Anderzon 80 Strand 3892.
F16 100m (w?): Sara Börjesson 82 Högbo GIF 12.83. 200m (w?): S Börjesson 26.08.

NÄSSJÖ 25.7
M Stav: Håkan Jedhammar 81 Gnistan 440. Slägga: Peter Andersson Gnistan 5092, Tomas Pyka 81 Gnistan 4814.
K Slägga: Lilian Pyka 79 Gnistan 3716, Anna Mejenquist 82 Stockaryd 3578

RIMBO/J 22.7
M Slägga:
 Mathias Wennberg Castor 5218. Vikt: Stefan Alneroth 81 Gefle 1472.
K Slägga: Ellinor Storbjörk Huddinge 3523.
F18 Slägga: Karina Töndevold 80 Lidingö 4211.

BORÅS 22.7
M Diskus:
 Niklas Trennéus Ymer 5343, Mats Laamanen Sävedalen 4608.

MOTALA 22.7
M 3000m: Michael Jörgensen DEN 8:52.8m
K Längd ("vindstilla"): Therese Adler Motala 523. Diskus: Sandra Landström 80 Motala 3471.

STRÖMSUND 22.7
F18 Diskus: Veronica Karlsson 80 Strömsund 3695.

TORSBY 22.7
F18 Slägga: Lisa Willman 80 IF Göta 4273.

UDDEVALLA 21.7 (Hälle IF:s Sommarspel)
M 200m A (-0.5): Niklas Wallenlind Mölndal 22.15, Peter Fredriksson Mölndal 22.27, Per-Joan Lorentzon Orient 22.83. 400m: Rizak Dirshe Hälle 48.30, Patrik Hägg Hälle 49.95. Stav: Alhaji Jeng 81 Örgryte 480, Henrik Weisbach 79 IFK Göteborg 450, Billy Tornström Lerum 440, Hans Ekdahl Ullevi 420, Emil Guldbrandsen 80 Lerum 420. Slägga: Mikael Johansson Hälle 6887, Joakim Olsson 80 Hälle 5588, Thomas Edvinsson Alingsås 5083.
K 100m (-1.4): Jessica Palm 82 IF Göta 12.66. 200m (-0.5): Beatrice Dahlgren 79 Mölndal 24.87, Anna Wikström Hälle 25.35, J Palm 25.58. 800m: Anna Behn 79 Kville 2:16.8m. Stav: Anja Rozman 80 Örgryte 300, Weronica Andersson Hälle & Helena Ahxner 81 Mölndal 300, Linnea Weding-Holmgren 80 Hälle 260. Slägga: Charlotte Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs 3408.

MALMÖ/He 21.7
M Diskus:
 Kenneth Riggberger Heleneholm 4225.
K Längd: Jessica Solner-Larsson Heleneholm 529/+0.8. Kula: Maria Pettersson Heleneholm 1422, Catarina Andersson Heleneholm 1389, Barbro Bengtsson Heleneholm 1241. Diskus: M Pettersson 4642, C Andersson 4230. Slägga: Linda Andreasson Heleneholm 4734, C Andersson 4333.

KVARNSVEDEN 21.7
K 1500m (mix): Susanne Wallner Spårvägen 4:41.2m, Marie Hedman Spårvägen 4:41.3m

VÄSTERÅS 19.7
K Spjut: Lena Åström Västerås 5396.

STRÖMSTAD 19.7 (Strömstadsspelen)
P18 100m (+3.9): Barnaby Flores 81 Strömstad 11.14w.
F16 100m (+3.9): Helen Holmgren 83 Arvika 12.75w. Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 165. Spjut: Anna Pihlgren 82 Arvika 4376.

GÄVLE 19.7
M 200m A (+0.2): Ulf Hedberg 80 Gefle 22.38, Patrik Melin Gefle 22.87. 3000m: Idris Ibrahim Hässelby 8:43.11, Ulf Olsson Hässelby 8:44.49. Höjd: Ronnie Enander Gefle 195. Stav: Rickard Nygårds Gefle 490, P Melin 450. Kula: Jimmy Nordin 79 Gefle 1676, Mattias Eriksson Castor 1524, Andreas Olsson Heby 1430. Slägga: Mathias Wennberg Castor 5155, J Nordin 4898. Spjut: P Melin 6301.
K 100m (0.0): Sara Westman Falun 12.69, Linn Malmo 84 Gefle 12.74. 200m A (+2.0): Karin Funke Gefle 25.24, Caroline Carlberg 79 Gefle 25.36, Josefin Näsman 81 Bollnäs 25.60, Sara Börjesson 82 Högbo GIF 25.97, Frida Näsman Bollnäs 26.04, Madelene Gustafsson Tureberg 26.10, B (+2.2): L Malmo 26.14w. 800m: Ulrica Orre Hässelby 2:14.02. 3000m: Ingela Gahne Hässelby 10:15.02. 300mH: M Gustafsson 42.70, C Carlberg 43.33. Höjd: Lisa Hannula 83 Gefle 170. Kula: Annika Larsson Gefle 1253, K Funke 1165. Diskus: A Larsson 5273, Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 4683. Slägga: Annika Petersson 79 Edsbyn 3295. Spjut: A Petersson 4662.

HALMSTAD 18-19.7 (Laxaspelen)
D a g   1

M 100m h1 (+1.6): Henrik Dagård KA2 10.80, Torbjörn Mårtensson Malmö 10.81, h2 (+1.6): Christofer Ohlsson Växjö 10.67, Karl Stenborg Ullevi 10.87, Elvir Rakovic 79 Ullevi 11.19, h3 (+1.6): Daniel Nunez Ullevi 10.95, h4 (+1.7): Fotios Makrostergios Spårvägen 11.19, ... 3) Claes Albihn Spårvägen 11.32, h5 (+2.0): Steven Jones Växjö 11.20, A (+2.3): C Ohlsson 10.67w, H Dagård 10.82w, K Stenborg 10.94w, D Nunez 11.01w, E Rakovic 11.15w, F Makrostergios 11.18w, ... T Mårtensson ej start, (+3.4): Henrik Zeberg DEN 11.11w, Andreas Persson Lund 11.18w. 800m A: Andreas Nilsson Trelleborg 1:53.93, Lars Appelqvist IF Göta 1:54.34, Tobias Martinsson Malmö 1:55.59, Tobias Andersson Malmö 1:55.90, Johnny Jönsson Spårvägen 1:56.38, Torbjörn Johansson Malmö 1:57.34, B: Christian Bengtsson Härlöv 1:56.81. 3000mH: Carl Brümmer Malmö 9:24.93 (debut!), Magnus Johansson Vittsjö 9:35.87. Höjd: Jan-Erik Wanhainen Tranås 209, Einar K Hjartarsson ISL 209, Niklas Lageson Jönköping 201, Mattias Ekman 79 Falköping 197. Tresteg: Christian Birk DEN 1476w/+2.5 (-), Robert Eliasson Södra Vi 1454w/+2.2 (-), E Rakovic 1429w/+3.4 (-), Martin Glimsand Hälle 1414w/+3.6 (-), Daniel Norman Lund 1364w/+2.8 (-). Kula: Sören Tallhem Spårvägen 1846, Henrik Wennberg Tureberg 1798, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1703, Jerry Jönsson Nyköping 1480. Spjut: Jan-Olof Damgren Jönköping 5930, Martin Trnovsky Lund 5888, Per-Ola Åkerman Heleneholm 5562.
P18 100m h1 (+3.2): Björn Pettersson 80 Varberg 10.99w, F (+1.1): B Pettersson 10.98, Ming Le 81 Örgryte 11.22. Tresteg: Ousainou Mbye 80 Örgryte 1464w/+5.2 (1402/+1.1), Anton Andersson 81 Halmstad 1436/+1.3, Mikael Larsen 81 Ullevi 1375/+1.0, Morgan Persson 81 Halmstad 1341/+1.7, Dennis Acson 81 Örgryte 1316w/+2.3 (1304/+1.9), Daniel Högback 81 Västerås 1310w/+5.4 (1280/+1.4).
P16 800m: Joakim Daun 82 Gotland 1:57.58. Tresteg: Daniel Abrahamsson 82 Sävedalen 1331w/+3.9 (-), Alen Rakovic 82 Ullevi 1318w/+4.0 (-), Kalle Saarvanto 82 Norrköping 1305w/+2.4 (-).
K 200m h1 (+1.4): Charlotta Vöcks Helsingborg 24.84, Anna Wikström Hälle 25.32, h2 (+2.5): Linda Hansson Malmö 24.68w, Helena Jönsson Lund 25.04w, Lisbeth Nielsen DEN 25.42w, F (+2.0): L Hansson 24.74, C Vöcks 24.79, H Jönsson 25.17, L Nielsen 25.74. 800m: Kajsa Haglund 81 Heleneholm 2:13.19, Vanessa de Luca Malmö 2:14.01, Jessica Gylfe 80 Växjö 2:14.89, Isabell Ahlström 81 Rånäsd 2:16.32, Hanna Karlsson 79 Lagan 2:16.55, Erica Andersson IF Göta 2:17.24, Camilla Dahlin 81 Heleneholm 2:17.65, Anna Hellblom Lund 2:19.03, Sandra Pode 81 Heleneholm 2:19.98. Stav: Alissa White Hässelby 332. Längd: Linda Fredriksson Heleneholm 575/+1.5, Veronica Fransson 79 Hälle 571/+1.6, Caroline Bryland Heleneholm 561/+1.8. Slägga: Emma Sjölin 78 Staffanstorp 3515, Rebecka Karlsson 79 Hinden 3400. Spjut: E Sjölin 3862, L Fredriksson 3670, Therese Adler Motala 3531, R Karlsson 3450.
F18 200m h1 (+3.8): Gudny Eythorsdottir ISL 25.11w, Helen Nilsson 80 Halmstad 26.19w, h2 (+1.7): Anna Lilja 81 Nyköping 26.18, F (+2.6): G Eythorsdottir 25.13w, H Nilsson 26.08w, A Lilja 26.18w. Stav: Emma Josefsson 81 Kville 342, Josefine Grahed 80 Malmö & Anja Rozman 80 Örgryte 322, Linnea Weding-Holmgren 80 Hälle 242. Längd: G Eythorsdottir 559/+1.9, Sofie Andersson 81 Kville 555w/+3.5 (543/-0.6), Nadine Sonnabend GER 520w/+4.3 (514/+0.7). Slägga: Charlotta Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs 3410, Camilla Ottosson 81 Lagan 3275. Spjut: Stefanie Burghardt GER 3774, Mikaela Wieslander 81 Alvesta 3624.
F16 2000m h1 (+1.6): Kristina Blomstrand 82 Norrköping 26.33, h2 (+1.4): Theresia Jonsson 82 Kalmar 25.91, h4 (+2.9): Sofie Adelbrandt 83 Wärnamo 26.47w, F (+4.6): T Jonsson 25.83w, K Blomstrand 26.18w. 800m: Martina Johansson 83 Lagan 2:14.71, K Blomstrand 2:19.34. Stav: Charlotte Karlsson 82 Malmö 352, Veronica Fridén Mölndal 302, Anna M Olafsdottir ISL 302, Johanna Dahlström 82 Gefle 282, Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK 267, Therese Anefors 83 Örgryte 252, Karolina Syrén 82 Hovslätt 242. Längd: Carolina Rijpma 82 Lund 532/+1.0. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4007.
F14 200m h1 (+2.6): Jenny Ljunggren 84 Helsingborg 25.53w, F (+1.6): J Ljunggren 25.89. Stav: Linda Persson 84 Malmö 242, Linda Rundahl 84 Orient 242, Louise Börjesson 84 Helsingborg 242.
D a g   2
M 200m h1 (-0.6): Niklas Eriksson Malmö 21.73, Christian Birk 22.55, Elvir Rakovic 79 Ullevi 22.85, h2 (-1.1): Rikard Rasmusson Malmö 21.99, Henrik Zeberg 22.79, S Jones 22.86, h3 (+0.3): Christofer Ohlsson 21.94, Henrik Dagård 22.41, Andreas Persson Lund 22.52, Peter Fredriksson Mölndal 22.57, Godfrey Ssonko 79 Mälarhöjden 22.58, h4 (+0.6): Karl Stenborg 22.24, Anders Nilsson Kville 22.64, Magnus Björk Mölndal 22.80, F (+0.7): N Eriksson 21.39, R Rasmusson 21.54, K Stenborg 22.02, A Persson 22.43. 400m A: Magnus Hansson Malmö 48.25, Fredrik Karlsson Hammarby 49.08, G Ssonko 49.10, Andreas Buelund DEN 49.20, Fridrik Arnarsson ISL 50.82, B: Linus Hagstedt Hellas 50.83. 1500m A: Henrik Skoog 79 Villstad 3:51.15, Claes Nyberg Mölndal 3:52.01, Staffan Stegmark Malmö 3:53.86, Johan Swärdh Hammarby 3:57.47, Lars Hansen Enhörna 3:57.57, Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra 4:01.93. 110mH (-1.8): Henrik Värendh Spårvägen 14.24, Patric Lindahl Heleneholm 14.70, Rasmus Holt DEN 15.28, Mattias Lundquist Lund 15.95, Peter Pipkorn 79 Ullevi 16.39. Stav: Patrik Stenlund KA2 546, Trond Barthel NOR 546, Stefan Jeppsson Hässleholm 516, Viktor von Bothmer Malmö 516, Anders Edvinsson Spårvägen & Marcus Fransson KA2 506, Linus Lindroth Örgryte 506, H Dagård 486, Sverrir Gudmundsson ISL 446, Reine Eklund Örgryte 426, Henrik Weisbach 79 IFK Göteborg 426, Bo Jacobsson Gotland 426, Johan Fritz 82 Malmö 426, ... Peter Widén Växjö & Alexander Igelström Ullevi & Marcus Lindh Solna X. Längd: Kristian WeeTom Örgryte 722w/+2.4 (709/-1.5), Robert Eliasson 699/+1.2, Brian Predstrup DEN 689/+0.7, ... Fotios Makrostergios X. Diskus: Niklas Trennéus Ymer 4992, Tobias Melin Bottnaryd 4617, Mats Laamanen Sävedalen 4508, H Dagård 4081.
P18 200m F (+0.3): Björn Pettersson 22.13, Alexander Ljunggren 81 Helsingborg 22.38, Peter Wigren 80 Ullevi 22.79. Stav: Fredrik Skoglund 81 Lidingö 476, Rickard Borgqvist 81 KA2 446, Johan Jonsson 81 KA2 446, Martin Persson 80 Örgryte 446, Fredrik Ask 81 Skruv 416, Deniz Mahshid 80 Örgryte 416. Längd: Anton Andersson 722/-0.9.
P16 300m A: Robert Sjödén 82 Västerås 35.81.
K 100m h1 (-1.3): Charlotta Ceder-Wanhainen Tranås 12.41, Marika Johansson Spårvägen 12.69, h2 (-1.0): Veronica Fransson 12.36, Charlotta Vöcks 12.40, Linda Fredriksson 12.72, Linda Österling 79 Finish 12.85, F (-1.1): V Fransson 12.39, C Ceder-Wanhainen 12.44, L Fredriksson 12.77, ... C Vöcks & M Johansson ej start. 400m: Erica Mårtensson 79 Växjö 57.03, Lisbeth Nielsen 57.72, Vanessa de Luca 57.98, Emma Frostensson 79 Skruv 58.46. 1500m: Heidi Jensen DEN 4:28.85, Isabell Ahlström 4:31.08, Hanna Karlsson 4:40.49, Camilla Åström Trelleborg 4:45.84, Linda Damgren 79 Jönköping 4:47.57, Linda Gröning Malmö 4:48.45, Andrea Lundkvist Mölndal 4:48.56. 100mH (+0.8): Sofie Anefors 79 Ullevi 15.27. Höjd: Gudbjörg Bragadottir ISL 157, Jeanette Hansson 79 Eslöv 157. Tresteg: Desirée Carlberg Ullevi 1163/+1.7. Diskus: Emma Sjölin 3542.
F18 100m h1 (-0.8): Gudny Eyhtorsdottir 12.75, h3 (-0.9): Petra Mårtensson 80 Heleneholm 12.85, F (-1.4): G Eythorsdottir 12.46, P Mårtensson 12.79. 400m: Kajsa Haglund 59.05. 1500m: Sandra Pode 4:45.56. 100mH (+0.7): Nadine Sonnabend GER 16.14. Tresteg: Lotta Ekman 81 Falköping 1173/+1.2, Paulina Orell 81 Norrköping 1124w/+2.4 (1116/+1.8), Stefanie Burghardt 1119/-1.5, Maria Rosén 81 IFK Göteborg 1118/+2.0, Camilla Wall 81 Helsingborg 1085/+0.4. Diskus: Maria Turunen 80 Skruv 4049, Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 3841.
F16 100m h1 (+1.1): Sofie Toftgård 82 Halmstad 12.82, h2 (+1.6): Anna F Arnadottir ISL 12.74, A (+1.5): S Toftgård 12.72, A F Arnadottir 12.74, Theresia Jonsson 12.83. 300m A: Kristina Blomstrand 41.84, Martina Johansson 42.01. Höjd: Angelica Johansson 83 Hälle 164, Anna Wiberger 82 Mölndal 162. Tresteg: A Wiberger 1176/+1.7, Louise Pettersson 82 Göteborgs KIK 1088w/+2.3 (1087/-1.4), Madelaine Forsberg 83 Göteborgs KIK 1088/-0.3, Maria Larsson 83 Istrum 1084/-0.9, Sandra Markos 83 Västerås 1078/+1.9, Oddny Hinriksdottir ISL 1078/+1.0, Frida Syrén 83 Hovslätt 1074/+1.3, Emma Gustavsson 83 Växjö 1072/-1.7. Diskus: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3918.  

HÄRNÖSAND 18-19.7 (Öbackaspelen)
M 3000m A:
 Björn Bergström 79 Vingarna 8:33.70, Johan Bergström 79 Vingarna 8:39.38, Ola Fängmark 80 Ume FI 8:52.29.
P18 Spjut A: Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero 6228, B: M Snällfot 6154.
K 3000m (mix): Eva-Britt Karlsson Sundsvall 9:54.1m, Ulrika Mähler Brännan 10:25.1m
F16 Spjut A: Sofia Renman 83 Östersund 3700, Lina Persson 82 Brännan 3576, B: S Renman 3612, L Person 3468.
F14 200m (+0.8): Jennie Nilsson 84 Vingarna 26.03. Höjd: J Nilsson 160.

KARLSTAD/M 18.7
M Diskus: Mattias Borrman Västerås 5837, Dag Solhaug IF Göta 5781, Christer Hagberg Bore 5609, Linus Bernhult IF Göta 5564, Axel Bernhult Huddinge 5467. Slägga: Bengt Johansson Tureberg 7329, Tomas Sjöström IF Göta 7199, M Borrman 5956, Daniel Nornvall Ymer 5587, C Hagberg 5583, L Bernhult 5102.

HÖGBY 16.7 (Ölandsspelen)
M 200m A
 (+1.6): Martin Soliva SUI 22.68. 400m: M Soliva 50.27. 3000m: Lars Hansen Enhörna 8:35.14. 5000m (DM): Henrik Ahnström 81 Skruv 15:11.92. Höjd: Håkan Lenhoff 79 KA2 195. Stav: Fredrik Skoglund 81 Lidingö 460. Spjut: Bengt Loo Contact 5900.
K 800m: Martina Barkman 79 Färjestaden 2:19.49. 5000m (DM): Marie Söderström-Lundberg Hässelby 16:28.46, Maria Pettersson Njudung 17:47.00, Emma Skogersson Högby 18:30.20, Helena Jonsson Högby 18:59.81, Marie Nilsson Skillingaryd 19:33.83, Tove Ottosson Skruv 19:34.79, Katarina Nilsson Högby 19:45.85. Längd: Angelica Ström 81 Tierp 524w/+2.7 (519/+0.7). Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1148. Diskus: A-K Svensson 3655. Spjut: Kari Hånsnar NOR 3730.
F16 Stav: Maria Lundström 84 Hässelby 270, Johanna Dahlström 82 Gefle 270. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 3931.

STOCKHOLM/S 16.7 (Sommaröset)
M 200m A
 (+0.9): Ronnie Sköld Lidingö 22.25, Magnus Aare Danderyd Athl 22.43, Johan Jarnemark 79 Vallentuna 22.45, Godfrey Ssonko 79 Mälarhöjden 22.76, B (+2.5): Thomas Byrberg 79 Tureberg 22.44w. 800m A: Per Synnerman Hammarby 1:52.50, John Laselle 79 Tureberg 1:52.58, Martin Hagberg Tureberg 1:53.76, Andreas Phersson Hammarby 1:53.91, Frewengel Habtom Spårvägen 1:54.11, Stefan Danielsson Hammarby 1:54.37, Daniel Norberg Skellefteå AIK 1:55.04, Ronny Johannesson Hammarby 1:55.21, T Byrberg bröt (hare), B: Andreas Rhenborg 80 Österhaninge 1:55.28, Henrik Ståhlberg Tureberg 1:55.96, Daniel Czarnecki Tureberg 1:56.05, Henrik Åsander 79 Gefle 1:56.22, Tobias Sjöström Rånäs 1:56.26, Anders Holmer Tureberg 1:56.72. 3000m: Arvid Levinsson Hässelby 8:22.86, Bill Krohn 58 Flemingsberg 8:23.84, Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 8:28.52, Idris Ibrahim Hässelby 8:34.18, Peter Öhman Spårvägen 8:36.86, Ulf Olsson Hässelby 8:48.42. Stav: Jonas Asplund Tureberg 521, Nikos Efstathiadis Tureberg & Anders Edvinsson Spårvägen 481, Michael Hoffer Lidingö 461, Alexander Eriksson 79 Tureberg 451, Marcus Lindh Solna 431, Bo Jacobsson Gotland 431, Andrus Klaar Spårvägen 431, Hans Lagerqvist 40!! Duvbo 371. Spjut: Kenneth Bergén Huddinge 5859, Mikael Alsterbåge Huddinge 5640.
K 200m (+0.3): Marie Westerlund Lidingö 24.74, Carolina Nylén 79 Fredrikshof 25.95, Agneta Rosenblad Lidingö 26.01, Sofi Landström Hammarby 26.19. 800m (400m): Grace Birungi UGA 2:10.59 (59.05), Lena Kullstam Råby-Rekarne 2:14.51, Louise Wenngren Spårvägen 2:14.83. 3000m (1500m): Jennie Åkerberg Spårvägen 9:54.65 (4:49.8m), Marie Hedman Spårvägen 10:18.08, Ellinor Andersson 79 Oxelösund 10:19.65, Lisa Wallgren 79 Hammarby 10:22.65, Ingela Gahne Hässelby 10:23.11. Stav: Liza Jörnung 81 Duvbo 341. Spjut: Linda Wicksell 80 Enköping 4487, Brigitta Lado 81 Hässelby 3870, Nina Meriläinen 80 Huddinge 3856, Gunilla Olovsson 82 Märsta 3512.

UPPSALA 15.7 (DM dag 2)
M 1500m: Mattias Norling Nord-Uppland 3:57.70, Niklas Österberg Rånäs 3:59.75, Niklas Häggström Hammarby 4:01.10, Joakim Hennings Upsala 4:01.29. 10000m: Ristat Zeron Upsala 32:03.24, ... 3) Johan Ågren 79 Rånäs 33:10.90. 400mH: Magnus Fornell Nord-Uppland 58.37. Stav: Andreas Bonin 81 Alunda 430. Tresteg: Daniel Bergin Upsala 1450/+1.5, Erik Eriksson 80 Örbyhus 1328/-0.3. Diskus: Niklas Uhlin Upsala 5349, Christer Högrelius 51 Hellas 4138, ... 4) Patrik Andersson Heby 4071.
K 200m h1 (+0.8): Cecilia Hansson Gefle 25.53, h2 (+0.5): Madeleine Anderson Enköping 26.06, F (+0.2): C Hansson 25.48, M Andersson 25.78. 1500m: Alexandra Lindquist 79 Rånäs 4:26.83, Isabell Ahlström 81 Rånäs 4:32.78, Helena Hafström Rånäs 4:38.24, Ulrika Johansson Rånäs 4:44.44. Tresteg: Sara Gelin 80 Enköping 1146/+0.8, Madeleine Nylander 84 Örbyhus 1074/+0.1.

BORENSBERG 15.7
M Spjut:
 Jörgen Widarsson Borensberg 5613.

NORRKÖPING 15.7 (Löparnas Kväll)
M 100m
 (-2.1): Oscar Tidblom Tiwaz 11.30. 200m (-2.6): Mathias Sundin Malmö 22.37. 400m A: Fridrik Arnarsson ISL 49.88, Per Sandell Västerås 49.89, Martin Drott 80 Nyköping 50.46. 1500m: Dan Enqvist Filipstad 3:59.95. 3000m: Jonas Jonsson Örebro 8:47.28. 3000mH: Oscar Gidewall Tumba 10:16.71.
K 100m h1 (-4.0): Charlotta Vöcks Helsingborg 12.59, Emma Rienas 82 Filipstad 12.72, h2 (-3.3): Anna Westerberg 80 Tiwaz 12.36, F (-1.5): A Westerberg 12.31, C Vöcks 12.34, E Rienas 12.60. 200m A (-2.8): C Vöcks 25.93, Ellinor Stuhrmann Tjalve 26.53. 400m: Linda Fredriksson Heleneholm 57.76, Jenni Gårdhage Västerås 58.45, E Stuhrmann 59.04, Annika Faager Tiwaz 59.99. 100mH (-3.2): Jenny Magripli Norrköping 15.21, Jenny Karlsson Hässelby 15.63.

KALMAR 15.7 (Intersportspelen)
M 100m A (+3.3): Martin Soliva SUI 11.02w. 3000m: Johan Swärdh Hammarby 8:25.23, Christer Malm Hammarby 8:26.49, Jan Magnusson Hammarby 8:47.42. Höjd: Kayode Onabajo SUI 195, Markus Magnusson Kalmar 190. Längd: Tomas Fanta Oskarshamn 656/+1.2. Spjut: Henrik Johansson Västerås 5662.
K 100m A (+3.7): Theresia Jonsson 82 Kalmar 12.78w. 800m: Jessica Carlberg 79 Oskarshamn 2:18.86. 100mH (+2.8): Anna Johansson Ymer 14.52w, Anna Petersson Kalmar 15.09w, Kristin Lock-Johansson 82 Kalmar 16.09w. Höjd: Hanna-Mia Persson Kalmar 165, Erika Säfverblad 82 Hinden 160. Längd: Jeanette Walter SUI 558/+1.9, Anna Petersson 545/+0.6. Tresteg: A Petersson 1166/+1.1, Sofia Johansson 82 Hinden 1145/-0.1, Sara Kiraly 82 Spårvägen 1061/+0.7. Kula: Maria Turunen 80 Skruv 1171, Anna-Karin Lundström Östersund 1133, Lilian Pyka 79 Gnistan 1124, Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1121. Diskus: Stina Lindblad Katrineholm 3874, A-K Svensson 3869, M Turunen 3861, A-K Lundström 3728. Slägga: A-K Lundström 4849, Rebecka Karlsson 79 Hinden 3640, Anna Mejenquist 82 Stockaryd 3438, Anna-Lena Svensson Hinden 3390, Carola Feuerpfeil Skruv 3021. Spjut: A-L Svensson 3582, R Karlsson 3472.

GÖTEBORG/S 14.7
K 5000m: Midde Hamrin Hässelby 17:04.7m, Karin Schön Kville 19:04.5m.

VISBY 13.7
M Längd: James Beckford JAM 823/+1.3, Mattias Sunneborn Lidingö 797/+1.7, Peter Häggström Ymer 775w/+2.4 (750/+1.4), Jerry Riutta Ullevi 738w/+2.9 (-), Nebez Kurban Lidingö 730w/+2.5 (-), Robert Wärff Heleneholm 727/+2.0, Patrik Stenström Gotland 722/+1.8, Mathias Lageskog Orient 713/+1.1, Linus Malmborg Heleneholm 708w/+3.2 (664/+2.0), Ronnie Sköld Lidingö 708w/+2.3 (-), Brian Predstrup DEN 705/+1.8, Anders Hansson Heleneholm 702/+1.4.
P19 Längd: Anton Andersson 81 Halmstad 728/+1.1, Joakim Johansson 80 Nyköping 704w/+3.5 (-), Erik Larsson 80 Gotland 693w/+3.9 (-), Marcus Ottesen 81 Falun 685w/+3.6 (-).

BODEN 11-12.7 (Kalottkampen)
M Totalt: 1) Nord-Sverige 162, 2) Nord-Finland 160, 3) Nord-Norge 99.
100m (+1.6): Mika Keskitalo FIN 10.86, Juhani Juuso FIN 10.95, Stefan Heinås Riviera 11.00, David Hedström 79 Skellefteå AIK 11.19. 200m (+1.0): M Keskitalo 22.24, D Hedström 22.38, Ruben Norlin Riviera 22.42, Björn Johansen NOR 22.42, Marko Ritola FIN 22.46, Hans C Guttormsen NOR 22.77. 400m: Mikko Ahokas FIN 49.29, Urban Johansson Ume FI 49.40, Niclas Nygren-Johansson Ume FI 49.63, Göran Rödsjö NOR 50.50, Antti Pasanen FIN 50.76. 800m: U Johansson 1:54.61, M Ahokas 1:55.62, A Pasanen 1:55.85. 1500m: Sakari Kupsala FIN 3:54.98, Kari Jaatinen FIN 3:58.61, Peter Marklund Riviera 3:59.28. 5000m: Gustav Berggren Skellefteå AIK 14:59.40, Ludvig Edman SIF Skellefteå 14:59.75. 10000m: Per-Åke Sandström Skellefteå AIK 31:40.39, Arto Määttä FIN 31:42.52, Ismo Pudas FIN 32:40.90. 3000mH: G Berggren 9:32.14, Karl G Skjönsfjell NOR 9:46.35, Jukka Kuurre FIN 10:09.95. 110mH (+2.9): S Heinås 14.36w, M Ritola 14.44w, Kjetil Theodorsen NOR 15.60w. 400mH: Tony Eliasson Ume FI 56.66, N Nygren-Johanson 59.07. Höjd: Reijo Kulju FIN 205, K Theodorsen 205, Petri Ukonsaari FIN 195, Magnus Johansson 80 Riviera 195, Jon Fiva NOR 190. Längd: Mikko Keränen FIN 687/+2.0, K Theodorsen 671/-0.5, Jasper Buitink NOR 657/+0.7, Rickard Renström Skellefteå AIK 657/+1.3. Tresteg: Markku Piilola FIN 1481w/+2.8 (-), M Ritola 1376w/+2.9 (1370/+2.0), Marcus Nöstdahl NOR 1373w/+3.9 (1105/+1.0), Mathias Widmark 1340w/+3.7 (1304/+1.2), J Fiva 1338w/2.6 (1316/+1.1). Kula: Johan Åsberg Ume FI 1468, Janne Hummastenniemi FIN 1403, T Eliasson 1195. Diskus: J Åsberg 5011, J Hummastenniemi 4629. Slägga: Pekka Parkkinen FIN 5009, Petri Launonen FIN 4748, Fredrik Jonsson IFM Umeå 4633, Mikael Nilsson Skellefteå AIK 4504. Spjut: Jarmo Tolonen FIN 7423, Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero 6674, Mattias Eriksson 80 Vännäs 6504. 4x100m: Nord-Finland 42.72, Nord-Norge 42.76, Nord-Sverige (D Hedström, S Heinås, R Norlin, N Nygren-Johansson) 42.91. 4x400m: Nord-Sverige (Anders Grahn, N Nygren-Johansson, R Norlin, U Johansson) 3:16.67, Nord-Finland 3:22.55.
K Totalt: 1) Nord-Sverige 150.5, 2) Nord-Finland 115.5, 3) Nord-Norge 70.
100m (+1.5): Christiana Andem FIN 12.39, Jenni Väliranta FIN 12.52, Maria Guttormsen NOR 12.67. 200m (+3.3): J Väliranta 25.23w, Therese Söderberg 79 Ume FI 25.46w, M Guttormsen 25.91w, C Andem 25.94w. 400m: Catarina Sundelin Ume FI 57.02, Heidi Ruonala FIN 58.43, Christel Häggström 80 Nedre Soppero 60.33. 800m: C Sundelin 2:15.40, H Ruonala 2:17.41, Lisbeth Pedersen NOR 2:18.79. 1500m: C Sundelin 4:38.05, Maija Kukkohovi FIN 4:42.92, L Pedersen 4:48.25, Katarina Lindström IFK Umeå 4:50.91, Sanna Lampi FIN 4:56.67. 3000m: M Kukkohovi 10:08.28, K Lindström 10:19.74, S Lampi 10:35.25. Halvmarathon: Erja Nurkkala FIN 1:26:07. 100mH (+2.5): Anneli Johansson Ume FI 14.19w, Anna Nyström Vännäs 14.60w, Jutta Kemilä FIN 14.64w, Hanna Kaurala FIN 16.30w. 400mH: A Nyström 64.01, Amanda Nilsson 83 Skellefteå AIK 66.74, Rosa-Mari Malvalehto FIN 68.54. Höjd: Lene Joakimsen NOR 165, Merja Kapraali FIN 160, Kine L Liland NOR 160. Längd: Anna Göransdotter-Nilsson Vännäs 553/+1.7, Ann H Pettersen NOR 521/-0.2. Tresteg: A Göransdotter-Nilsson 1234/+1.5, Brita Molund NOR 1121/+1.4, L Joakimsen 1093w/+3.7 (1083/+1.4), A Nyström 1074w/+2.4 (1056/+1.2). Kula: Helena Engman Riviera 1399, Henna-Riikka Ylitalo FIN 1284, Sofia Lundquist 81 Vännäs 1134, Eija Kinnunen FIN 1114. Diskus: H Engman 4176, S Lundquist 3715. Spjut: Malin Karlsson 4279, H-R Ylitalo 4014, Hanna Öberg 82 Sikeå 3838. 4x100m: Nord-Finland 48.82, Nord-Sverige (A Johansson, T Söderberg, A Nyström, Sandra Lagerskog) 49.27. 4x400m: Nord-Sverige (Maria Hedström, A Nyström, A Nilsson, C Sundelin) 4:00.39, Nord-Finland 4:05.31.

VÄDDÖ 11.7
M Kula: Sören Tallhem Spårvägen 1907, Henrik Wennberg Tureberg 1887, Mattias Eriksson Castor 1621.

VÄSTERÅS 11.7
M Spjut: Pasi Mäntylä Västerås 6351.
K Spjut: Lena Åström Västerås 5147.

SKELLEFTEÅ 11.7
M Spjut: Fredrik Björklund IFK Umeå 5700.

BOLLNÄS 11.7 (Bollnäs ungdomsspel)
M 100m h1 
(+1.3): Magnus Wallberg Falun 11.20, h2 (+1.4): Ulf Hedberg 80 Gefle 11.13, Thomas Persson Gefle 11.18, F (+1.6): U Hedberg 11.06, T Persson 11.16. 200m A (+1.8): U Hedberg 22.55, B (+0.5): Niclas Norling Örbyhus 22.06. 1500m: Mattias Norling Nord-Uppland 3:58.43. Höjd: Ronnie Enander Gefle 196. Längd: N Norling 697/+0.5. Kula: Niklas Uhlin Upsala 1441, Andreas Olsson Heby 1435, David Johansson 80 Ludvika 1339, Patrik Melin Gefle 1329. Diskus: N Uhlin 5032. 
K 100m h1 (+1.0): Karin Funke Gefle 12.38, Pernilla Allvin Falun 12.75, h2 (+1.8): Sara Westman Falun 12.38, Nina Frölander Bollnäs 12.67, F (+1.3): S Westman 12.36, K Funke 12.37, N Frölander 12.75. 200m A (+0.2): N Frölander 25.89, Frida Näsman Bollnäs 26.03. 1500m: Ulrica Orre Hässelby 4:51.11. Höjd: Lisa Hannula 83 Gefle 164, Karin Funke Gefle 161. Längd (w?): Pernilla Allvin Falun 544, Malin Larsson Heby 535. Kula: Marie Rosengren 80 Gefle 1157, K Funke 1090. Diskus: Annika Larsson Gefle 5134, M Rosengren 3712.
F14 200m A (+0.5): Linn Malmo 84 Gefle 26.58.

HELSINGBORG 10-12.7 (Öresundsspelen)
D a g   1
M 5000m A: Joakim Johansson Hälle 14:18.44, Nicklas Källmén Mölndal 14:20.86, Christian Olsen DEN 14:27.53, Lars Johansson Hälle 14:38.90, Jonas Hagelin Mölndal 14:48.34, Stefan Lungström IF Göta 14:53.68, Mikael Andersson Brittatorp 14:54.15, Erik Framme Hälle 14:55.57, Sonnie Thelmark DEN 14:58.09, Lars Axelsson Brittatorp 15:06.43, ... Andreas Carlborg Spårvägen bröt, B: Peter Madsen DEN 14:43.63, Lars Hansen Enhörna 14:45.69, Tobias Lundvall Sävedalen 14:52.95, Anders Nilsson IF Göta 15:00.47, Thomas Nyrgaard DEN 15:03.46, Erik Petersson 80 Mölndal 15:04.15, Lars Andersson IS Göta 15:08.89. 2000mH A: Joel Johansson Malmö 5:38.70, Ahmed Mohamed Hälle 5:42.64, Henrik Skoog 79 Villstad 5:43.01, Kjetil Ramstad NOR 5:44.64, Christer Malm Hammarby 5:45.71, Markus Behnbe GER 5:47.65, Torsten Grube GER 5:50.24, Johnny Jönsson Spårvägen 5:51.45, Johan Swärdh Hammarby 5:53.28, Henrik Ahnström 81 Skruv 5:56.08, Peter Öhman Spårvägen 5:56.28, Jakob K Jörgensen DEN 6:05.71, Göran Axelsson Malmö 6:07.91, B: John Olsson IS Göta 6:04.80. 400mH A: Niklas Eriksson Malmö 52.24, Johan Helsmo Helsingborg 54.47, Henrik Vicentsen DEN 55.11, Erik Johansson Hälle 55.68, Håkan Eriksson 79 Gefle 56.09, B: Björn Norén IF Göta 53.55, Olau Thomassen DEN 54.58, Andreas Jungerup Malmö 54.85, Roald Bergheim NOR 56.14, Jonas Boijertz Malmö 56.42, C: Jonas Hermansson 79 Hagen 57.51, Christian Mickelsen DEN 58.19, Patrik Hägg Hälle 58.50, D: Thomas Bekken NOR 57.44, Johan Flygare Contact 58.17, Thierry Adelaide DEN 58.97, E: Joakim Lindstrup Helsingborg 54.65,  Paul Ragnvaldsson 79 Strömsund 57.52. Slägga: Per Karlsson Växjö 7162, Tomas Sjöström IF Göta 7091, Bengt Johansson Tureberg 7036, Jim Olsson IF Göta 6708, Mikael Johansson Hälle 6563, Michael Knudsen DEN 6410, Bjarke Bröns DEN 6236, Svante Söderlund Bore 6196, Torbjörn Wolf DEN 6040, Mikael Leindahl Nyköping 5948, Johan Pyrell Växjö 5908, okänd person 5737, Lasse Ringhofer DEN 5720, Patrik Johansson Västerås 5336, Karsten Andersen DEN 5324, Daniel Ragnvaldsson Strömsund 5277, Daniel Nornvall Ymer 5085, Mikael Holst Bottnaryd 5030, Thomas Edvinsson Alingsås 4938, Stellan Kjellander Vittsjö 4754, Eugen Waltercrantz 39!! Helsingborg 4518, Jörgen Viksell 79 Västerås 4400.
P18 2000mH: Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra 5:59.90, Jacob Cedertun 82! Eksjö Södra 5:59.96
P16 800m A: Joakim Daun 82 Gotland 1:58.83. Höjd: Christer Johansson 82 Örgryte 192. Tresteg: Thomas Flensburg DEN 1374/-2.1.
P14 2000m: Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne 6:03.64.
K 3000m A: Jenny Framme Hälle 9:36.97, Tara Haynes USA 9:41.87, Elisabeth Jackson USA 9:44.28, Susanne Ritter GER 9:47.70, Kristen Barnes USA 9:49.22, Laura Suffa GER 9:49.38, Ida Nilsson 81 Högby 9:55.59, Susanna Wiström Sundbyberg 9:56.85, Maiken Jensen DEN 9:57.07, Ann Bettner Malmö 9:59.22, Malin Öhrn Malmö 10:03.02, Kara Ormond USA 10:06.24, Laila Kaergaard DEN 10:09.86, B: Hanna Karlsson 79 Lagan 10:12.51, Carmen Sievert GER 10:13.88, Mia Larsson 81 Lund 10:14.95, Louise Brasen DEN 10:16.11, Rebecca Johansson 81 IF Göta 10:22.93, Ronny Spitzmüller GER 10:27.13, Trine Sierslev DEN 10:29.00, Linda Gröning Malmö 10:30.05, Helena Wiktelius IF Göta 10:32.12, Gabriella Dahlgren Mölndal 10:38.98. 400mH A: Frida Svensson Mölndal 58.78, Rikke Rönholt DEN 59.88, Erica Mårtensson 79 Växjö 60.67, Katarina Wikander Helsingborg 61.92, Caroline Carlberg 79 Gefle 63.20, Kristin McQuade USA 64.97, B: Linda Fredriksson Heleneholm 62.88, Sofie Anefors 79 Ullevi 62.98, Dina Danekilde DEN 63.00, Maria Eriksson Hammerdal 63.52, Theresa Söderlund Alunda 64.18, Julie Widstrup DEN 64.27. Slägga: Amy Palmer USA 6232, Cecilia Nilsson 79 Ymer 5883 Svenskt senior- och juniorrekord!, Anna Söderberg Ullevi 5567, Charlotte Wåhlin DEN 5281, Camilla Mattson Kil 5112, Marlene Kjaersgaard DEN 4941, Linda Andreasson Heleneholm 4713, Linda Nestorsson Ullevi 4688, Meiken Greve DEN 4460, Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 4057, Veronica Karlsson 80 Strömsund 3888, Linda Brittesland 80 Växjö 3886, Ulla Pii DEN 3870, Vanessa Mortensen DEN 3841, Marie Nilsson 79 Helsingborg 3787, Ingela Nymann Tureberg 3665, Angelika Nilsson Lund 3613, Lilian Pyka 79 Gnistan 3520, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3196, Kristine R Jacobsen DEN 3040, Christina Tonk GER 2927, Emma Karlsson 79 Motala 2908.
F16 800m A: Martina Johansson Lagan 2:12.63, Johanna Nilsson 83 Högby 2:14.62, Helle Nielsen DEN 2:17.12, Anna-Marie Allander CAN 2:17.18, Louise Mörch DEN 2:18.28, Janette Ern GER 2:19.98, B: Jana Hellmann GER 2:19.96. Tresteg Q1: Maria Eklund 82 Sundsvall 1160/+1.4, Kati Frahm GER 1128/+1.6, Anna Wiberger 82 Mölndal 1124w/+4.8 (-), Annika Eriksson 82 Färjestaden 1066/+0.3, Q2: Anna M Olafsdottir ISL 1090w/+2.4 (1057/+1.3), Miriam Gschnitzer ITA 1071w/+3.2 (1057/+1.9), F: M Eklund 1195/+1.3, Maria Berggren 82 Göteborgs KIK 1191/+0.3, K Frahm 1191/+0.7, A Wiberger 1145w/+2.6 (1124/+2.0), A M Olafsdottir 1100w/+2.6 (1096/+1.9), M Gschnitzer 1072/+1.1, A Eriksson 1066/+1.0, Oddny Hinriksdottir ISL 1063/+1.5. Spjut: Anika Hamann GER 4309, Gunilla Olovsson 82 Märsta 4018, Izabel Savic 83 IF Göta 3923, Kajsa Kuronen 82 Mölndal 3626.
D a g   2
M 200m h5 (-0.3): Peter Fredriksson Mölndal 22.71, h7 (-1.1): Patric Storm Hässelby 22.19, h8 (0.0): Niclas Rudin Hässelby 22.56, Johan Jarnemark 79 Vallentuna 22.67, h9 (+0.1): Mathias Krigh Spårvägen 22.23, Magnus Aare Danderyd Athl 22.44, Andreas Persson Lund 22.64, h10 (-0.1): Anders Hansson Heleneholm 22.04, Karl Stenborg Ullevi 22.49, h11 (-0.2): Rikard Rasmusson Malmö 22.27, h12 (0.0): Mathias Sundin Malmö 22.17, Christian Trajkowski DEN 22.43, (-0.1): A Hansson 21.73, R Rasmusson 21.89, M Krigh 22.17, P Storm 22.55, B (-0.3): M Aare 22.22, N Rudin 22.26, K Stenborg 22.42. 800m A: Jörgen Zaki Malmö 1:50.18, Patrik Johansson Spårvägen 1:51.33, Jacob Gliese DEN 1:51.64, Jon Andersson 80 Falun 1:52.18, Andreas Nilsson Trelleborg 1:52.53, Michael Öhman 79 Bollebygd 1:52.97, B: Göran Olofsson Eslöv 1:53.61, Jakob Revsbach DEN 1:53.91, Tobias Martinsson 1:54.01, Toni Rovina Malmö 1:54.48, Martin Pedersen DEN 1:54.74, Jesper H Andersen DEN 1:55.08, Stefan Strand Kville 1:56.65, Tobias Lundvall 1:56.81, C: Johnny Jönsson 1:53.57, Uwe Meyer GER 1:54.00, Olof Tuhus IF Göta 1:54.29, Björn Margeirsson ISL 1:55.26, Staffan Stegmark Malmö 1:56.45, D: Conny Ekstrand Falun 1:55.05, Magnus Åberg IF Göta 1:55.10, Stefan Petersen 79 Heleneholm 1:55.30, Lars Ejstrup DEN 1:55.53, Jonas Henriksson Hälle 1:55.82, Per Henrik Sundell Hammerdal 1:55.89, E: Nikolaj Söresen DEN 1:55.20, Fredrik Uhrbom Nyköping 1:56.45, Per Jacobsen IF Göta 1:56.96, F: Carsten Storm DEN 1:56.59. 110mH h1 (-1.0): Patric Lindahl Heleneholm 14.86, h2 (-1.5): David Modén 79 Rånäs 16.04, h3 (-1.0): Jakob W Hansen DEN 15.73, h4 (-1.0): Henrik Ögren Östersund 14.45, Anders Karlsson Spårvägen 14.85, Paul Ragnvaldsson Strömsund 15.48, h5 (-1.7): Robert Kronberg Kville 14.22, Anders Saekmose DEN 14.42, Henrik A Nielsen DEN 15.09, Odne Nerhuf NOR 15.11, Henrik Vicentsen 15.46, h6 (w?): Henrik Värendh Spårvägen 14.21, Gaute Gundersen NOR 14.27, Kenneth Halhjem NOR 14.50, Joakim Blaschke KA2 15.36, Per Bergman 79 Tureberg 15.45, Björn Norén 15.58, F (-1.2): R Kronberg 13.94, H Värendh 13.95, G Gundersen 13.98, A Saekmose 14.24, H Ögren 14.30, K Halhjem 14.56, A Karlsson 14.67, P Lindahl 14.75. Stav: Patrik Stenlund KA2 555, Stefan Jeppsson Hässleholm 513, Linus Lindroth Örgryte 503, Mikael Tapio Ullevi 503, Marcus Fransson KA2 493, Jonas Asplund Tureberg 493, Carl-Johan Alm Spårvägen 493, Alexander Igelström Ullevi 488, Pawel Szczyrba 81 Malmö & Viktor von Bothmer Malmö 473, Alhaji Jeng 81 Örgryte 453, Fredrik Skoglund 81 Lidingö 453, Johan Olsson Lerum 443, Laust Lund DEN 443, Emil Guldbrandsen 80 Lerum 433. Tresteg: David Frykholm 80 Bore 1450/-0.2, Simon Baschung SUI 1444/-0.4, Jon Roos 80 Östersund 1438/+0.7, Mathias Frykholm Bore 1420/+1.0, Stefan Svensson IFK Göteborg 1413/+0.7, Jonas Arnsten 80 Trångsviken 1407/+0.3, Oliver Farys GER 1310??/+0.6, Håkan Eklund 80 Råby-Rekarne 1389/+0.9, Maurits Booster NED 1388/+0.3, Jim Ekliden 80 Brattås 1382/+0.8, Orvar Olafsson ISL 1377/+1.2, Daniel Bergin Upsala 1372/+0.2, Petr Zeleznov CZE 1357/+0.3, Jack Egelund DEN 1329/-0.1, Kasper Hansen DEN 1322/+0.6. Spjut: Daniel Ragnvaldsson Strömsund 6845, Richard Knudsen DEN 6783, Rikard Krook Heleneholm 6766, Per-Ola Åkerman Heleneholm 6145, Patrik Andersson Orient 6108, Torbjörn Wolf 6087, Andreas Kohn Kville 5885, Peter Riis DEN 5707.
M22 100m h4 (-0.2): Daniel Nunez Ullevi 11.13, h7 (-0.1): Niklas Stridqvist Sundsvall 10.94, Johan Olofsson Tiwaz 11.16, h8 (-0.3): Mikael Ahl Ullevi 10.77, Lenny Martinez Huddinge 10.83, Erik Tröger GER 10.92, h9 (-0.2): Christofer Ohlsson Växjö 10.85, Alexander Lakhanpal 79 Linnéa 10.92, Oscar Tidblom Tiwaz 11.12, F (+0.2): M Ahl 10.71, L Martinez 10.84, A Lakhanpal 10.90, E Tröger 10.91, O Tidblom 10.92, D Nunez 11.15. Kula: Anders Holmström Örebro 1672, Blerim Polisi DEN 1556, Morten Zabel DEN 1403, Torsten Hülsemann GER 1395. Diskus: Dariusz Slowik DEN 5284, A Holmström 4928, Patrik Johansson Västerås 4580, Mikael Nordin Växjö 4374, Tobias Melin Bottnaryd 4350.
P18 100m h9 (-0.8): Erik Wahn 80 Helsingborg 10.95, h10 (-0.3): Johan Engberg 81 Finspång 11.10, Matthias Schnitzer 11.17, s1 (-1.1): E Wahn 11.04, s2 (-0.6): J Engberg 11.05, s3 (-0.8): M Schnitzer 11.17, F (-0.7): J Engberg 10.92, Martin Soliva SUI 11.12, M Schnitzer 11.19. Höjd: Einar K Hjartarsson ISL 195, Jens M Boeris DEN 191, Daniel Baganz GER 191, Peter Nilsson 81 Örgryte 191. Spjut: Andreas Wulff 80 Habo 6109, D Baganz 5856, Paul Solberg NOR 5719, Tibor Tokar GER 5635.
P16 Längd: Thomas Flensborg 680/-0.1, Vincent Bergman NED 663/-0.8, Jens Jorewitz GER 660/+0.2.
K 200m h5 (-0.9): Helene Nordquist 80 Södertälje IF 25.37, Carola Strenius KA2 25.82, Lisbeth Nielsen DEN 25.89, Anneli Mälström Västerås 25.96, h6 (-1.1): Mette Frederiksen DEN 25.77, Sofia Gustafsson 79 Råby-Rekarne 25.90, h7 (-0.7): Therese Olofsson Hälle 25.48, Karoline Hagen GER 25.68, Jenni Gårdhage Västerås 25.98, h8 (-1.1): Veronica Fransson 79 Hälle 25.42, Windy Jorgensen USA 25.66, Helena Jönsson Lund 25.82, Louise Sörensen DEN 25.83, h9 (-0.1): Trine Bogner DEN 24.94, Marika Johansson Spårvägen 24.95, Charlotte Thuné Östersund 25.56, Melina Alver EST 25.96, h10 (-1.3): Jenny Kallur 81 Falun & Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.65, Gudny Eythorsdottir ISL 25.44, A (+0.2): J Kallur 24.64, S Hildenborg 24.66, M Johansson 24.89, H Nordquist 24.96, V Fransson 25.38, B (w?): W Jorgensen 25.31, G Eythorsdottir 25.42, M Frederiksen 25.67. 800m A: Heidi Jensen DEN 2:07.25, Carolina Nylén 79 Fredrikshof 2:07.71, Lindsay Jones USA 2:08.33, Treva Bryant 2:09.62, Birna Björnsdottir ISL 2:11.49, Laura Suffa 2:12.20, B: Camille Madsen DEN 2:12.43, Malin Kemi Malmö 2:12.96, Martina Barkman 79 Färjestaden 2:13.17, Kristin Ahlepil Eksjö Södra 2:13.58, Caroline Carlberg Gefle 2:14.02, Susanne Ritter 2:14.46, Jolee Gillespie USA 2:14.47, Anna Hellblom Lund 2:18.26, Rebecca de Luca Malmö 2:19.05. 100mH h1 (-0.2): Pavla Brodazakova CZE 15.06, Julie Widstrup 15.28, h2 (-0.9): Anna Johansson Ymer 14.80, Jenny Magripli Norrköping 15.08, Jenny Karlsson Hässelby 15.55, Anke Roggenbrodt GER 16.09, h3 (0.0): Susanna Kallur 81 Falun 14.04, Marsha Mark TRI 14.32, Maria Eriksson 14.39, Karin Olsson Helsingborg 14.87, h4 (-1.4): Tiffany Lott USA 13.66, Karin Jönsson Malmö 14.66, Karina Carlsen DEN 15.38, Tereza Lysikova CZE 15.57, F (w?): T Lott 13.42, S Kallur 13.86, M Mark 14.22, M Eriksson 14.35, K Jönsson 14.45, K Olsson 14.51, P Brodazakova 14.95, A Johansson 15.33. Stav: Vala Flosadottir Malmö 413, Charlotte Karlsson 82 Malmö 358 Svenskt juniorrekord, Liza Jörnung 81 Duvbo 343, Maria Rendin 82 Heleneholm 333, Emma Josefsson 81 Kville 333, Helena Gissle Spårvägen 313, Annika Berntsson Ullevi 313, Anja Rozman 80 Örgryte 293, Weronica Andersson Hälle 293, Annica Andersson 80 Vallentuna & Jenny Östlund 84 Hässelby 283, Therese Anefors 83 Örgryte 283, Desirée Dahlgren 84 Malmö 268. Tresteg: Sigridur A Gudjonsdottir ISL 1255/-2.3, Anna Andersson Malmö 1247/-2.1, Charlotta Vöcks Helsingborg 1178/-0.5, Sara Gelin 80 Enköping 1153/-2.2, Cecilia Larsson 80 Malmö 1134/0.0, Teresa Wagnerova CZE 1128/-0.3, Desirée Carlberg Ullevi 1122/-1.3, Lina Hagman 81 Istrum 1104/-0.3, Sara Brankell 81 Mölndal 1100/-1.1, Lotte Thiesen DEN 1089/-1.2, Anna Folino 79 Kville 1088/-0.2, Camilla Wall 81 Helsingborg 1069/+0.3, Maria Rosén 82 IFK Göteborg 1062/-0.7. Spjut: Katarina Eklöf Gefle 5126, Christina Scherwin DEN 5072, Katja Åsvik Ununge 4862, M Mark 4684, T Lott 4675, A Roggenbrodt 4537, Petra Klimova CZE 4083, Mona Jönsson Klippan 4046, Linda Andreasson 4018, Linda Fredriksson Heleneholm 3980, Emma Sjölin Staffanstorp 3960, Karina Carlsen 3937, Jenny Tomasson 79 Eslöv 3725, Malin Davidsson 81 Vittsjö 3564.
K22 Kula: Maria Pettersson Heleneholm 1436, Karin Jansson Örebro 1303, Cecilia Nilsson 1296, Kajsa Lindskog Ullevi 1219, P Klimova 1190, Linda Andreasson 1100. Diskus: M Pettersson 4448, K Jansson 4048, Ingela Nymann 4030, Lena Björk Hofors 3976, Stina Lindblad Katrineholm 3668.
F18 100m h5 (-0.9): Ulrika Johansson 80 Söderhamn 12.70, h6 (+0.3): Karin Hellegren 80 Södertälje IF 12.32, h7 (+0.1): Malin Källgren 80 Ymer 12.31, Gudny Eythorsdottir 12.45, Karoline Hagen 12.71, s1 (-0.2): M Källgren 12.46, U Johansson 12.67, s2 (-0.4): K Hellegren 12.51, s3 (-0.4): G Eythorsdottir 12.43, F (-0.6): M Källgren 12.18, K Hellegren 12.21, G Eythorsdottir 12.52, U Johansson 12.55, Petra Mårtensson 80 Heleneholm 12.78. 800m A: Kajsa Haglund 81 Heleneholm 2:10.52, Louise Fredriksson 80 Hälle 2:12.37, Sandra Pode 81 Heleneholm 2:13.01, Jessica Gylfe 80 Växjö 2:13.23, Camilla Dahlin 81 Heleneholm 2:14.77, B: Marie Nilsson 81 IF Göta 2:19.16, Anne Hackbarth SUI 2:19.43. Diskus: Veronica Karlsson 80 Strömsund 3860, Maria Turunen 80 Skruv 3812, Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 3752, Sandra Landström 80 Motala 3493.
F16 100m h11 (-0.2): Adina Wolter GER 12.72, h12 (-1.3): Maren Schulze GER 12.70, h13 (-1.7): Jessica Palm 82 IF Göta 12.85, s1 (+0.2): M Schulze 12.56, s2 (0.0): A Wolter 12.64, Emma Storm 83 Eksjö Södra 12.78, s3 (-0.4): J Palm 12.68, F (+0.3): J Palm 12.47, M Schulze 12.47, A Wolter 12.71, E Storm 12.74, Anna F Arnadottir ISL 12.76. Höjd: Angelica Johansson 83 Hälle 169, Kati Frahm 165, Karijke Vreugdenheil NED 161, Ines Raffaelli GER 161. Diskus: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3693.
F14 800m A: Janett Ern 2:19.9m, Pernilla Nyström 85 Tjörn-Nösnäs 2:20.0m.
F12 800m: Jüliane Kunze GER 2:19.99.
D a g   3
M 100m h1 (+1.4): Michael Matton Gefle 10.83, h7 (+1.0): Karl Stenborg 11.10, h8 (+0.4): Björn Wickell KA2 11.13, h9 (+1.4): Fredrik Elofsson KA2 10.79, Mathias Krigh 11.07, h10 (+0.7): Matias Ghansah Malmö 10.57, Mikael Wennolf Malmö 10.89, Kenneth Halhjem 10.92, Torbjörn Mårtensson Malmö 10.92, Patric Storm 10.96, h11 (+1.7): Thomas M Olsson NOR 10.72, Robert Kronberg 10.73, Christofer Ohlsson Växjö 10.81, Lars Hedner Malmö 10.85, Henrik Värendh 10.91, Henrik Ögren 10.98, Fotios Makrostergios Spårvägen 11.17, A (+0.6): T M Olsson 10.57, M Ghansah 10.58, C Ohlsson 10.77, R Kronberg 10.83, M Matton 10.87, F Elofsson 10.87, B (+1.3): H Värendh 10.77, K Halhjem 10.85, B Wickell 11.08, K Stenborg 11.09, M Krigh 11.16. 400m A: Magnus Aare 47.44, Magnus Hansson Malmö 47.77, Roald Bergheim 48.60, Peter Fredriksson 49.69, Johan Helsmo 50.44, B: Jon Andersson 49.05, Andreas Rehnborg 80 Österhaninge 49.89, Olau Thomassen 50.23, Thomas Bekken 50.48, Erik Johansson 50.72, C: Andreas Persson 49.93, Niclas Rudin 50.07, Andy Bipella 79 Hälle 50.18, E: Nicolaj Sörensen 50.31, G: Andrus Klaar Spårvägen 50.55. 1500m: Michael Öhman 3:50.02, Henrik Skoog 3:51.06, Gert Deprez BEL 3:52.72, Björn Margeirsson 3:53.05, Jan Hedström IF Göta 3:53.25, Jan-Olof Stenbäck IF Göta 3:58.51, Peter Johansson Brittatorp 3:59.98, B: Christian Olsen DEN 3:53.57, Torsten Grube 3:56.12, Fredrik Uhrbom 3:57.64, Conny Ekstrand 3:58.96, Lars Hansen 4:00.59, Per Henrik Sundell 4:01.37, C: Lars Ejstrup 4:00.77. Höjd: Einar K Hjartarson ISL 207, Yannick Tregaro Örgryte 204, Andreas Jonsson Tureberg 204, Fredrik Eurenius Östersund 204, Martin Zuba Finish 200, Niklas Lageson Jönköping 200, Ingo Janotta GER & Erik Svensson 79 Heleneholm 196, Mattias Ekman 79 Falköping 196, Kayode Onabanjo SUI 196, Håkan Lenhoff 79 KA2 196, Fredrik van Speyck 79 Klippan 191, Jens M Boeris 191. Längd Q1: Henrik Schandorff IFK Göteborg 703/+0.2, Peter Riis DEN 676w/+2.3 (ok?), Simon Baschung 657/+0.5, Per Klofsten Linköping 655/+0.9, Q2: Ivo Rovers NED 696/+0.9, F Makrostergios 676/+0.1, Tobias Persson Staffanstorp 661/+0.6, Fredrik Thörngren IF Göta 656/+0.6, F: F Makrostergios 713/+0.5, H Schandorff 701/+0.5, S Baschung 683/+1.6, P Klofsten 675/+0.1, T Persson 663/+0.1. Kula: Andreas Gustafsson Hagen 1835, Daniel Jonsson Råby-Rekarne 1755, Anders Holmström 1736, Oliver Rohwer GER 1687, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1676, Jimmy Nordin 79 Gefle 1663, Niklas Trennéus Ymer 1563, Torstein Ryland NOR 1487, Jerry Jönsson Nyköping 1426, Torsten Hülsemann GER 1381, Jan Öhrn Trollhättans SK 1303. Diskus: Kristian Pettersson Ullevi 6162, Nick Sweeney IRL 6092, Eivind Smörgrav NOR 5787, Magnus Hallgrimsson ISL 5724, Ralf Mordhorst GER 5667, Thomas Rosvold NOR 5568, Mattias Borrman Västerås 5567, Dag Solhaug IF Göta 5422, Linus Bernhult IF Göta 5186, N Trennéus 5149, A Holmström 5141, T Ryland 4887, Mats Laamanen Sävedalen 4738.
M22 200m h8 (+1.5): Johan Jarnemark 22.44, h9 (+0.9): Fredrik Thörngren 22.76, Peter Johansson 81 Orient 22.83, h10 (+1.6): Gustav Lindström 81 Lund 22.55, Henric Gröndahl 79 Hagen 22.56, Ken Pihlblad IF Göta 22.83, h11 (+1.5): Mikael Ahl 22.02, Erik Tröger 22.33, h12 (+0.8): Alexander Lakhanpal 21.96, Johan Engberg 22.06, Christian Liljequist 80 Tureberg 22.36, Tobias Andersson Vittsjö 80 22.78, A (+0.6): M Ahl 20.97, A Lakhanpal 21.37, E Tröger 21.63, J Engberg 21.66, C Liljequist 21.95, B (+1.4): H Gröndahl 22.66, T Andersson 22.77, F Thörngren 22.80.
P18 800m: Stefan Johansson 80 Falköping 1:56.32. Stav: Pawel Szczyrba 506, Alhaji Jeng 473, Fredrik Skoglund 453, Deniz Mahshid 80 Örgryte & Johan Rogö 80 Habo 433, Emil Guldbrandsen 433. Längd Q1: John Steffen DEN 698/-2.0, Magnus Lundgren 80 Finish 664/-2.3, Q2: Jonas Arnsten 657/-1.8, F: J Steffen 703/-0.5, David Frykholm 690/+0.3, Karsten Kahlert GER 667/-0.4
P16 100m s1 (+1.5): Daniel Persson 82 Malmö 11.13, F (w?): D Persson tid saknas.
K 100m h1 (-0.1): Mette M Jensen DEN 12.76, h2 (+0.2): Linda Österling 79 Finish 12.51, Andrea Sundkler 77 Ullevi 12.77, h3 (+0.8): Afoe Amaka DEN 12.74, h4 (+2.1): Charlotta Vöcks 12.15w, Erica Jacobsson 79 Linköping 12.75w, h5 (+2.2): Trine Bogner 12.03w, Jenny Kallur 12.05w, Karin Jönsson 12.11w, Lena Berntsson Ullevi 12.35w, Gudny Eythorsdottir 12.42w, Louise Sörensen 12.62w, Cecilia Nilsson 12.75w, h6 (+1.1): Annika Amundin Ullevi 11.73, Charlotta Ceder-Wanhainen Tranås 12.09, Linda Hansson Malmö 12.16, Susanna Kallur 12.17, Sofi Hildenborg 12.27, Maria Eriksson 12.28, Therese Olofsson 12.39, Mette Fredriksen 12.71, h7 (+1.9): Anna Kronberg Ullevi 12.03, Veronica Fransson 12.31, Linda Mårtensson Malmö 12.51, (+0.8): A Amundin 11.89, J Kallur 12.02, T Bogner 12.06, A Kronberg 12.10, C Ceder-Wanhainen 12.19, C Vöcks 12.28, K Jönsson 12.30, L Hansson 12.32, B (+0.6): M Eriksson 11.8m, S Kallur 11.8m, L Berntsson 12.0m, V Fransson 12.1m, T Olofsson 12.3m. 400m A: Pirpa Menonen FIN 55.14, Marika Johansson 55.62, Ulrika Johansson 55.85, Åsa Hedström Hälle 56.05, Karoline Hagen 56.41, Jenni Gårdhage 57.67, B: Camille Madsen 56.29,  Charlotte Thuné 56.66, Anna Wikström Hälle 57.37, Linda Fredriksson 57.62, Louise Sörensen 57.86, C: Lisbeth Nielsen DEN 56.79, Helena Jönsson 57.95, Emma Frostensson 79 Skruv 58.08, Sandra Pode 58.17, Annika Fager Tiwaz 59.54, D: Vanessa de Luca Malmö 59.18, Anneli Mälström 59.78, F: Erica Mårtensson 57.42. 1500m A: Heidi Jensen 4:23.20, Jenny Framme 4:28.24, Laila Kaergaard 4:31.99, Laura Suffa 4:32.49, Ida Nilsson 4:35.53, Birna Björnsdottir 4:42.12, Susanne Ritter 4:43.24, B: Kajsa Haglund 4:33.82, Maiken Jensen 4:35.68, Jessica Gylfe 4:38.47, Louise Fredriksson 4:41.38, Johanna Nilsson 4:41.71, Susanna Wiström 4:42.34, Mia Larsson 4:44.18, Caroline Hjelm Hälle 4:45.20, Camilla Dahlin 4:45.48, Louise Brasen DEN 4:50.41, C: Carmen Siewert GER 4:45.29, Maria Fürstenberg GER 4:45.67, Trine Sierslev 4.45.68, Helle Nielsen 4:46.29, Louise Mörch 4:49.11, Linda Gröning 4:49.41, Rebecca Johansson 4:51.45, Andrea Lundqvist Mölndal 4:56.18, Line Hermansen DEN 4:56.98, Lisa Haglund 81 Heleneholm 4:57.78. Höjd: Marie Norrman 81 Råby-Rekarne 184, Jeanette Hansson 79 Eslöv & Johanna Olander Färjestaden 161, Gudbjörg Bragadottir ISL 161. Längd: Caroline Bryland Heleneholm 565/-0.6, Sigridur Gudjonsdottir 559/-0.8, Trine F Madsen DEN 551/+1.4, Sofia Gustafsson 79 Råby-Rekarne 540/-0.2. Kula: Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1669, Linda Nestorsson 1433, Karin Olsson 1293, Kajsa Lindskog 1253, Anke Roggenbrodt 1190. Diskus: Anna Söderberg 6235, Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 4797, Maria Pettersson 4644, L Nestorsson 4448, Ingela Nymann 4159, A Roggenbrodt 3902, Stina Lindblad 3875, K Lindskog 3598.
F18 100mH h2 (+3.0): Isabell Österberg 80 Kville 15.71w, h3 (+2.5): Jenny Kallur 14.35w, Sara Gelin 14.68w, Monique Burger NED 15.45w, Anna Marberg 81 Trollhättans SK 15.65w, Anna-Lena Seele GER 15.90w, h4 (+3.2): Lina Quick 80 Strand 14.38w, Anna-Karin Byström 81 IF Göta 15.05w, Dania Ulrick GER 15.41w, Annica Andersson 15.52w, Daniela Graf GER 15.57w, F (+4.3): L Quick 14.34w, J Kallur 14.44w, S Gelin 14.58w, A-K Byström 15.11w, M Burger 15.29w, D Ulrick 15.40w, D Graf 15.65w, A Andersson 15.85w. Höjd: Jenny Isgren 81 Skurup 184, D Graf 161. Längd Q1: L Quick 553/-2.1, Sofie Andersson 81 Kville 520/-2.1, Q2: Susanna Kallur 549/-1.7, J Isgren 539/-0.2, F: L Quick 576/-1.0, S Kallur 549/-1.2, Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 536/-0.2, S Andersson 535/-0.4, J Isgren 535/+0.3, M Burger 531/-0.3, Sara Brankell 522/-1.3. Kula: Michaela Groth GER 1262, Maria Turunen 80 Skruv 1219, Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1171, Claudia Uecker GER 1117. Spjut: Linda Wicksell 80 Enköping 4273, M Groth 4187, Signe Bech DEN 4174, Helena Anderzon 80 Strand 4110, Mikaela Wieslander 81 Alvesta 3846, Malin Davidsson 3576, D Ulrick 3469, Karin Larsson 81 Garphyttan 3422.
F16 200m h10 (+2.7): Jiva Jaliens NED 26.11w, h11 (+1.6): Maren Schulze 25.42, Annika Eriksson 82 Färjestaden 25.60, h12 (+1.4): Charlotte Nordh 82 IF Göta 25.51, Silvia Scaldaferri CAN 25.85, Sara Börjesson 82 Högbo GIF 26.10, Sofie Toftgård 82 Halmstad 26.12, h13 (+2.2): Theresia Jonsson 82 Kalmar 26.25w, A (+1.0): M Schulze 24.80, C Nordh 24.91, A Eriksson 24.99, S Börjesson 25.65, J Jaliens 26.02, B (+0.8): S Toftgård 26.32, T Jonsson 26.38. Längd: Adina Wolter 573w/+2.1 (558/+0.8), Maria Eklund 551/+1.0, Anna Olsson 82 Ymer 537/+1.5, Petronella Malmqvist 83 Tanum 528/0.0, Annemarie Verheijden NED 526/-0.2, Angelica Johansson 525/+0.1. 

HÖGBY 10.7 (DM/VDM 10000m)
M 10000m:
 Martin Söderberg Hakarpspojkarna 30:29.7m, Anders Dahlström Högby 32:22.2m.
K 10000m: Emma Skogersson Högby 39:59.3m, Helena Jonsson Högby 40:26.6m.

UPPSALA 10.7
M Spjut: Fredrik Hjortzén Upsala 5746, Berth Axelsson Upsala 5696.

MALMÖ/S 9.7 (Sommarspelen 2)
M 200m A (+0.7): Jimisola Laursen Malmö 21.44, Anders Hansson Heleneholm 21.59, Mathias Sundin Malmö 21.87, Johan Ramm-Ericson Malmö 22.62, Andreas Persson Lund 22.67. 1500m: Johan Malm Spårvägen 4:01.69, Anders Szalkai Spårvägen 4:02.19. 110mH (+0.9): Patric Lindahl Heleneholm 14.81, Mattias Lundquist Lund 15.73. Tresteg: Orvar Olafsson ISL 1363/+1.1:
K 200m (+0.9): Melina Alver EST 25.48, Ashley Westphal USA 25.66. 1500m: Lindsay Jones USA 4:38.28, tara Haynes USA 4:38.33, Jolee Gillespie USA 4:39.66, Helena Hafström Rånäs 4:43.99, Camilla Åström Trelleborg 4:51.31, Ann Sjögren Malmö 4:55.01, Laufey Stefansdottir ISL 4:58.07. Höjd: Jenny Isgren 81 Skurup 173, Jeana McDowell USA 170, Kristin McQuade USA 170, Marsha Mark USA 155, Tiffany Loff USA X. Stav: Vala Flosadottir Malmö 410, Annika Berntsson Ullevi 320, Sandra Ribba Örgryte 310, Anja Rozman 80 Örgryte 300, Josefine Grahed Malmö & Weronica Andersson Hälle X. Tresteg: Kristel Berendsen EST 1290/+1.9, Anna Andersson Malmö 1278/+1.0, Caroline Bryland Heleneholm 1171/+1.3. Kula: Amy Palmer USA 1610, Barbro Bengtsson Heleneholm 1173, ... Catarina Andersson Heleneholm X.
F16 Stav: Charlotte Karlsson 82 Malmö 330, Maria Rendin 82 Heleneholm 330, Therese Anefors 83 Örgryte 280.
F14 Stav: Desirée Dahlgren 84 Malmö 270.

NYKÖPING 9.7
M Kula: Anders Sundström Nyköping 1558, Jerry Jönsson Nyköping 1517, Christer Berg Nyköping 1509.

ENSKEDE 9.7 (DM dag 3)
M 200m h1 (-0.4): Magnus Aare Danderyd Athl 22.38, Carlos Amado Hässelby 22.64, h2 (+0.5): Berhane Haile Tureberg 22.03, h3 (+1.2): ... Leif Jonsson Spårvägen bröt, h4 (+0.9): Klas Ringdahl Huddinge 22.07, A (-0.4): K Ringdahl 21.77, B Haile 22.03, C Amado 22.25, M Aare 22.33. 1500m: Peter Carlsson Spårvägen 3:59.19, Bill Krohn 58 Flemingsberg 4:00.34. 400mH A: Peter Andersson Täby 52.27, Konstantin Koutalas Spårvägen 52.92, Magnus Norberg 79 Huddinge 53.20, Niclas Andersson Tumba 54.14, Anders Wistam Hellas 55.57, B: Daniel Lundvall Hässelby 55.77, Andreas Rehnborg 80 Österhaninge 56.70. Stav: Martin Eriksson Hässelby 540, Jonas Asplund Tureberg 510, Carl-Johan Alm Spårvägen 500, Anders Edvinsson Spårvägen 500, Johan Papas 81 Solna 420. Längd: Fotios Makrostergios Spårvägen 693/+0.6, Johan Attersand Hammarby 668/+0.5. Slägga: Mikael Nyström Linnéa 5686, Thomas Sandström Spårvägen 5302, Kenneth Bergén Huddinge 4696.
K 200m h1 (+0.4): Jessica Larsson Hässelby 25.24, Helene Nordquist 80 Södertälje IF 25.55, h2 (+0.3): Linda Fernström 81 Hässelby 25.86, h3 (+2.0): Victoria Gunnarsson Täby 25.17, Katarina Svensson Täby 25.77, F (+0.9): V Gunnarsson 25.12, J Larsson 25.38, H Nordquist 25.45, K Svensson 26.07, L Fernström 26.36. 400mH: Nadja Petersen Huddinge 58.92, K Svensson 60.59. Höjd: Lena Johansson 79 Hässelby 169, Stina Bohgard 82 Tureberg 166.

HELSINGBORG 8.7
M Kula: Jimmy Nordin 79 Gefle 1706, ... Daniel Jonsson Råby-Rekarne X. Diskus: Nick Sweeney IRL 6428, Magnus Hallgrimsson ISL 6045, Anders Holmström Örebro 5348.

VISBY 8.7 (Julispelen)
M 800m: 
David Kunselman USA 1:57.67, Joakim Daun 82 Gotland 1:57.71. 110mH (0.0): Robert Wärff Heleneholm 15.28, Patrik Stenström Gotland 15.83. Längd: R Wärff 727w/+4.6 (-?), P Stenström 691/+1.6. Diskus: Axel Bernhult Huddinge 5245, R Wärff 4439.
K Längd: Ulrika Lundgren Gotland 521w/+3.4 (511/+1.4). Diskus: Erika Andersson 79 Hälle 4185.

FALKENBERG 8.7 (Falkenbergs Sommarspel)
M 100m h1 
(+1.6): Daniel Nunez Ullevi 10.96, Johnnie Dalliah Ullevi 11.09, F (+1.5): D Nunez 11.04. 200m (+2.0): Björn Pettersson 80 Varberg 22.48, Peter Fredriksson Mölndal 22.59, Magnus Björk Mölndal 22.84. 400m: Fredrik Wållgren Mölndal 49.67. Längd: Henrik Schandorff IFK Göteborg 737w/+2.7 (-), Kristian WeeTom Örgryte 705w/+2.1 (663/+0.5). Tresteg: K WeeTom 1533/+1.5, Stefan Svensson IFK Göteborg 1422/+1.6, Erik Svensson Kville 1409w/+2.2 (1371/+1.9). Kula: Niklas Trennéus Ymer 1481, Mats Laamanen Sävedalen 1368. Diskus: N Trennéus 5115, M Laamanen 4928. Spjut: Per-Ola Åkerman Heleneholm 6290.
K 100m (+2.7): Wendy Jorgensen USA 11.88w, Tiffany Lott USA 12.02, Kristel Berendsen EST 12.25w, Melina Alver EST 12.37w. 200m (+2.0): Lena Melin Ullevi 25.29, Erika Persson 79 Sunne 26.07. 400m: Ashley Westphal USA 58.22. 800m: Treva Bryant USA 2:10.34, Anna-Marie Allander CAN 2:18.82. 3000m: Elisabeth Jackson USA 9:50.20, Kristen Barnes USA 9:58.94, Kara Ormond USA 10:06.63, Mia Larsson 81 Lund 10:24.39, Laurel Hildebrandt USA 10:29.20. 400mH: Frida Svensson Mölndal 58.04, L Melin 59.63, Erica Mårtensson 79 Växjö 63.02. Höjd: Jeana McDowell USA 176, Kristin McQuade USA 165.  Längd: Marsha Mark USA 603w/+2.7 (591/+1.6), K Berendsen 595/+2.0, E Persson 587w/+2.1 (583/+1.7). Linda Fredriksson Heleneholm 585/+1.5. Tresteg: Emma Gustavsson 83 Växjö 1092/+1.3. Kula: Amy Palmer USA 1674, T Lott 1384, M Mark 1091. Spjut: M Mark 4726, T Lott 4661, A Palmer 4620.

STRÖMSUND 8.7
M Slägga: Hans Källén Strömsund 5427, Magnus Mårtensson Strömsund 5394.
K Slägga: Carina Källén Strömsund 3479.
K22 Slägga: Annika Källén Strömsund 3774.

BOTTNARYD 8.7
M Slägga
: Mikael Holst Bottnaryd 5096.

SKÖLLERSTA 7.7
M Vikt:
 Jerry Jönsson Nyköping 1425.

BOTTNARYD 6.7
M Kula: 
Tobias Melin Bottnaryd 1321.

HELSINGBORG 4-5.7 (Diskuspärlan)
M Kula A: Andreas Gustafsson Hagen 1871, Daniel Jonsson Råby-Rekarne 1716, Håkan Andersson Ljungsbro 1712, Jimmy Nordin 79 Gefle 1602, Blerim Polisi DEN 1590, Mattias Mattisson Vittsjö 1587, B: A Gustafsson 1874, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1731, Anders Holmström Örebro 1722, D Jonsson 1670, J Nordin 1610, M Mattisson 1465. Diskus A: Eivind Smörgrav NOR 6150, Mattias Borrman Västerås 6115, Einar Tveitå NOR 5923, Olav Jenssen NOR 5852, Thomas Rosvold NOR 5736, Fredrik Mäkk Hässelby 5693, Magnus Hallgrimsson ISL 5580, Linus Bernhult IF Göta 5552, B: Darius Slowik DEN 5217, Niklas Trennéus Ymer 5124, Jan Cordius DEN 5098, Fredrik Östlin IF Göta 4878, B Polisi 4722, C: O Jenssen 6000, E Smörgrav 5902, M Borrman 5840, E Tveitå 5832, T Rosvold 5480, M Hallgrimsson 5473, L Bernhult 5337, A Holmström 5128, D: D Slowik 5197, N Trennéus 5113, A Gustafsson 4882, M Brändeborn 4858, F Östlin 4580, B Polisi 4395.
K Kula: Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1683, Annika Larsson Gefle 1296. Diskus A: Shelly Borrman USA 5595, A Larsson 5338, L-M Mårtensson 5158, Anette Bögh DEN 5055, Maria Pettersson Heleneholm 4803, Angelika Nilsson Lund 4227, Anna Jansson Västerås 3598, Marie Nilsson 79 Helsingborg 3597, B: S Borrman 5416, A Larsson 5070, M Pettersson 4455, A Jansson 3466.
F16 Diskus A: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3968, B: J Gustafson 3852.

NÄSSJÖ 4-5.7 (DM)
M 100m h2 (+3.9): Ulf Jonsson Jönköping 11.07w, F (+1.9): U Jonsson 10.97. 200m h1 (+0.5): U Jonsson 22.65, F (-0.9): U Jonsson 22.27. 1500m: Henrik Ahnström 81 Skruv 4:04.72. 3000mH: H Ahnström 9:29.96. 110mH (+0.4): Fredrik Hallin Kalmar 15.98. 400mH: Martin Joabsson Skruv 56.09, Niclas Hesselgren 81 Stockaryd 58.44. Höjd: Jan-Erik Wanhainen Tranås 205, Niklas Lageson Jönköping 199, Tobias Svensson Wärnamo 196. Längd: Robert Eliasson Södra Vi 660/+1.4, M Joabsson 659/+1.9. Tresteg: R Eliasson 1424/+1.8, Tobias Lundqvist 80 IK Sisu 1305w/+2.4 (1266/-1.2). Kula: Gustav Nilsson Södra Vi 1310. Diskus: Mikael Nordin Växjö 4405. Slägga: Per Karlsson Växjö 6787, Johan Pyrell Växjö 5444, M Nordin 5274, Peter Andersson Gnistan 5098, Mikael Holst Bottnaryd 5014.
K 100m (+2.0): Charlotta Ceder-Wanhainen Tranås 12.00, Verona Hummel Skruv 12.43, Emma Frostensson 79 Skruv 12.56. 200m (+2.9): C Ceder-Wanhainen 25.48w. 400m: E Frostensson 57.74, Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 59.99. 800m: Martina Barkman 79 Färjestaden 2:14.57, Jessica Carlberg 79 Oskarshamn 2:15.17, Ida Nilsson 81 Högby 2:15.40, Jessica Gylfe 80 Växjö 2:15.96. 1500m: J Carlberg 4:25.92, I Nilsson 4:41.17, Johanna Nilsson 83 Högby 4:44.08, Maria Pettersson Njudung 4:44.93, Linda Damgren 79 Jönköping 4:46.46. 100mH (+1.4): Anna Petersson Kalmar 15.75. 400mH: Susanne Henriksson 79 Tranås 67.12. Höjd: Hanna-Mia Persson Kalmar 172. Johanna Olander Färjestaden 169, A Petersson 163. Stav: Fevronia Stafilidou 82 Skruv 282, Karolina Syrén 82 Hovslätt 277, Maria Löttiger 80 Färjestaden 252. Längd: A Petersson 532w/+2.1 (515/+1.6), Irene Persson Jönköping 524w/+3.0 (516/+1.4). Tresteg: A Petersson 1191/+1.6, Sofia Johansson 82 Hinden 1163w/+2.4 (1098/+1.5), Frida Syrén 83 Hovslätt 1071/+1.5. Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1112, Maria Turunen 80 Skruv 1095. Diskus: A-K Svensson 3841, M Turunen 3722. Slägga: Linda Brittesland 80 Växjö 4279, Anna Mejenquist 82 Stockaryd  3641, Rebecka Karlsson 79 Hinden 3438, Anna-Lena Svensson Hinden 3297, Carola Feuerpfeil Skruv 3136, Anna Ek Jönköping 3079. Spjut: Jennie Niesel Färjestaden 3769, Diana Ottosson 80 Skruv 3706.

GÖTEBORG/U 3-5.7 (Världsungdomsspelen) - Till fullständiga resultat
D a g   1
M22 800m A:
 Jon Andersson 80 Falun 1:53.66, Göran Olofsson Eslöv 1:54.01, Olof Tuhus IF Göta 1:54.50, Conny Ekstrand Falun 1:54.56, Martin Svensson 81 Glasriket 1:55.35, Staffan Stegmark Malmö 1:55.49, Midhat Sujoldzic 1:55.64, B: Jonas Alfredsson Kville 1:56.59. 2000mH: Per Jacobsen IF Göta 5:49.27, Jan Amnéus 79 Väsby 6:02.09. 400mH: Fredrik Wållgren Mölndal 52.40, Magnus Norberg 79 Huddinge 52.90, Magnus Wallberg Falun 53.66, Björn Norén IF Göta 54.42, Erik Johansson Hälle 55.47, Fredrik Simonsson 80 Lidköping 57.08. Stav: Viktor von Bothmer Malmö 515, Henrik Hallenbo Lerum 505, Mikael Tapio Ullevi & Pawel Szczyrba 81 Malmö 475, Alexander Eriksson 79 Tureberg 460, Per Bergman 79 Tureberg 440, Henrik Weisbach 79 IFK Göteborg 420, Nils Karlander 79 Skellefteå AIK 420. Spjut: Erik Axelsson Vännäs 6084, Mathias Tidqvist IF Göta 5926, Andreas Kohn Kville 5795, Krister Johansson Tingberg 5779.
P18 2000mH: Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra 5:55.99. Höjd: Knut E Johnsen NOR 195, Reinhold Andersson 80 Klippan 190, Peter Nilsson 81 Örgryte & Johan Redborg 81 Tureberg 190. Spjut: Mattias Eriksson 80 Vännäs 6465, Andreas Wulff 80 Habo 6339.
P16 800m A: Martin Arnlid 82 Heleneholm 1:59.95. Längd Q: Niklas Hasselgren 83 Norrköping 652/+1.7.
K22 400mH: Erica Mårtensson 79 Växjö 60.92, Anna Nyström Vännäs 65.77. Stav: Charlotte Karlsson 82 Malmö 347, Annika Berntsson Ullevi 325, Sandra Ribba Örgryte 310, Caroline Risberg Solna 280. Spjut: Jenny Tomasson 79 Eslöv 3897, Lydia Saka 79 Österhaningen 3486.
F18 Stav: Liza Jörnung 81 Duvbo 315, Josefine Grahed 80 Malmö 310, Anna Björkman 81 Lidingö & Anja Rozman 80 Örgryte & Emma Josefsson 81 Kville 310, Åsa Pettersson 81 Tureberg 310, Helena Ahxner 81 Mölndal 280, Linnea Weding-Holmgren 80 Hälle 260, Erika Axelsson 80 Kvarnsveden 260, Desirée Dahlgren 84 Malmö 260. Spjut: Sofie Hellström 81 Katrineholm 3509.
F16 Längd Q: Carolina Klüft 83 Växjö 553/-0.8, Sofia Larsson 83 Mölndal 525/-0.5, Anna Berg 83 Ystad 520/+1.4.
F14 2000m: Magdalena Ottersten 85 Sävedalen 6:46.61.
D a g   2
M 100m
 (+0.6): Karl Stenborg Ullevi 11.01, Per-Joan Lorentzon Orient 11.16, Johnnie Dalliah Ullevi 11.18. 400m: Niclas Nygren-Johansson Ume FI 49.69, Peter Amundin Ullevi 49.82, Peder Bolgerth Örgryte 50.61. Höjd: Daniel Johansson Kville 214, Ola Carlsson Örgryte 204, Anders Möller DEN 195, Mattias Grundberg Ullevi 190. Längd: Mathias Lageskog Orient 760/+1.4, Jerry Riutta Ullevi 758w/+2.7 (-). 4x100m: Kombination/M22 41.69, EST 43.83.
M22 100m h1 (-0.4): Jan C Torvestad NOR 10.77, Oscar Tidblom Tiwaz 11.04, Christian Gamerdinger Örgryte 11.12, Magnus Norberg 11.13, h2 (-0.4): Niklas Sjöstrand Kville 10.76, Johan Olofsson Tiwaz 11.08, Christofer Sandin 79 Mölndal 11.17, h3 (+0.8): Alexander Lakhanpal 79 Linnéa 10.81, Mariusz Musial NOR 10.98, Martin Holm IF Göta 11.14, h4 (-1.1): Niclas Broström IF Göta 10.72, Daniel Nunez Ullevi 11.15, Anders Nilsson Kville 11.16, h5 (+0.1): Mikael Ahl Ullevi 10.76, Fredrik Eklund IF Göta 10.97, Anders Boyacioglu Huddinge 11.13, A (+1.0): M Ahl 10.54, N Broström 10.65, N Sjöstrand 10.67, J C Torvestad 10.86, F Eklund 10.86, A Lakhanpal 10.94, M Musial 11.00, O Tidblom 11.17, B (+1.2): J Olofsson 10.92, D Nunez 10.96, C Sandin 11.05, A Nilsson 11.08, M Norberg 11.16, A Boyacioglu 11.17. 400m A: Klas Ringdahl Huddinge 48.55, Jacob Stafstedt IF Göta 48.86, Ken Pihlblad IF Göta 50.01, Andy Bipella 79 Hälle 50.09, Roger Asplund 79 Södertälje IF 50.32. 1500m A: Staffan Stegmark 3:54.04, Tobias Lundvall Sävedalen 3:55.89, Olof Tuhus 4:01.28. Höjd: Yannick Tregaro Örgryte 216, Ronny Hansson Finish 204, Andreas Jonsson Tureberg 200, Mattias Ekman 79 Falköping 200, Peter Larsson 79 Örgryte & Martin Zuba Finish & Tobias Svensson Wärnamo 195, Fredrik van Speyck 79 Klippan 190. Längd: Peter Häggström Ymer 785w/+2.5 (779/+1.4), Magnus Åhlén IF Göta 713w/+4.4 (658/-0.2), Petteri Laitinen Linköping 712/+1.2, Henrik Schandorff IFK Göteborg 701w/+2.4 (696/-0.9), Mathias Frykholm Bore 687w/+2.3 (659/+1.9), Kaido Parbus EST 686/+1.3, Martin Glimsand Hälle 655w/+3.9 (-).
P18 100m h1 (+0.9): Björn Pettersson 80 Varberg 11.08, Esben Gatzwihler DEN 11.10, h2 (+0.5): Gustav Lindström 81 Lund 11.18, h3 (+0.4): Jonas Fermfelt 80 Ullevi 11.16, h4 (+0.9): Johan Hed 80 Mölndal 11.01, h5 (-0.8): Leif Johansson 80 Hässelby 11.18, h6 (-0.1): Johan Engberg 81 Finspång 10.96, Frank Asamoah 81 Eslöv 11.16, h7 (+0.7): Christopher Martinsson NOR 11.05, A (+0.7): J Hed 10.88, J Engberg 10.88, C Martinsson 10.92, B Petersson 10.98, F Asamoah 11.02, J Fermfelt 11.17, E Gatzwihler 11.18, B (-0.4): L Johansson 11.17. 400m A: Jon Andersson 48.93, Andreas Rehnborg 80 Österhaninge 49.73, Olau Thomassen DEN 50.15, Nilton Oliveira 80 Alingsås 50.75. Stav: Pawel Szczyrba 505, Fredrik Skoglund 81 Lidingö 470, Alhaji Jeng 81 Örgryte 440, Geir O Rasmussen NOR 440, Rickard Borgqvist 81 KA2 440, Deniz Mahshid 80 Örgryte 440, Charlie Lund-Petersen 80 Örgryte 440, Johan Jonsson 81 KA2 425, Martin Persson 80 Örgryte & Johan Rogö 80 Habo & Emil Guldbrandsen 80 Lerum 425. Längd: Anton Andersson 81 Halmstad 733/+1.6, David Frykholm 80 Bore 721/+1.4, Reinhold Andersson 679/+1.2, Magnus Lundgren 80 Finish 678/+1.4, Fredrik Strandberg 80 IF Göta 669w/+3.2 (644/0.0), Markus Ottesen 81 Falun 663w/+2.3 (658/+0.4).
P16 100m A (-0.3): Daniel Persson 82 Malmö 11.17. Höjd: Christer Johansson 82 Örgryte 192, Richard Persson 82 Tureberg 192. Längd: Thomas F Madsen DEN 691/+1.5, Linus Persson 82 Malmö 650/+1.0.
K22 100m h1 (+0.9): Pernilla Allvin Falun 12.16, Sara Westman Falun 12.39, Nina Frölander Bollnäs 12.53, h2 (+0.1): Susanna Kallur 81 Falun 12.02, Veronica Fransson 79 Hälle 12.23, h3 (-0.1): Jenny Kallur 81 Falun 11.97, Lena Berntsson 78 Ullevi 12.24, Linda Storkull 79 Mölndal 12.53, Linda Österling 79 Finish 12.65, Therese Edholm Tureberg 12.79, A (+0.5): J Kallur 11.87, S Kallur 11.98, P Allvin 12.12, V Fransson 12.25, L Berntsson 12.27, L Storkull 12.48, S Westman 12.48, N Frölander 12.54, B (+0.9): L Österling 12.60, T Edholm 12.67. 400m: Nadja Petersen Huddinge 54.86, Ulrika Johansson 80 Söderhamn 55.87, Beatrice Dahlgren 79 Mölndal 55.99, Anna Wikström Hälle 56.99, Erica Mårtensson 57.49, Jenny Sjöström Falun 59.16. 1500m: Majken Jensen DEN 4:38.62, Hanna Karlsson 79 Lagan 4:40.35, Helena Wiktelius IF Göta 4:54.29, Julia Thulin Villstad 4:57.09. Höjd: Jeanette Hansson 79 Eslöv 163. Längd: Camilla Johansson Växjö 650/+0.2, Anna Göransdotter-Nilsson Vännäs 573/+1.3, Caroline Bryland Heleneholm 568/-0.3, Erika Persson 79 Sunne 558/-2.3, P Allvin 555/+0.1, Anna Folino 79 Kville 552/+0.4. 4x100m: Kombination/F19 46.32, Kombination/K20 47.30.
F18 100m h1 (+0.5): Malin Källgren 80 Ymer 12.17, Malin Jeppsson 81 Lund 12.61, Elena Åseby 80 IF Göta 12.74, h2 (-0.3): Michaela Bluhme DEN 12.58, Helena Rönner 80 Ullevi 12.66, Anne Mäntylä 81 Mölndal 12.78, h3 (+0.8): Ulrika Johansson 80 Söderhamn 12.57, Helene Nordquist 80 Södertälje IF 12.70, Pernilla Wigothsson 80 KA2 12.71, h4 (+0.9): Linda Fernström 81 Hässelby 12.26, Petra Mårtensson 80 Heleneholm 12.65, Helena Olsson 80 Ymer 12.66, Karin Nilsson 81 Lund 12.80, h5 (+1.0): Karin Hellegren 80 Södertälje IF 12.02, Josefin Näsman 81 Bollnäs 12.47, Camilla Gustafsson 80 Hässelby 12.69, Fanny Svensson 81 Arvika 12.80, A (+0.2): K Hellegren 12.05, M Källgren 12.26, L Fernström 12.26, U Johansson 12.50, M Bluhme 12.50, M Jeppsson 12.55, J Näsman 12.57, P Mårtensson 12.82, B (+0.5): H Rönner 12.47, C Gustafsson 12.76. 400m A: Kristina Blomstrand 82 Norrköping 57.99, Sandra Pode 81 Heleneholm 58.75, Louise Åkesson 80 KA2 59.29, Anna-Marie Allander CAN 59.74. 1500m: Daniella Antberg 81 Malmslätt 4:54.46, Camilla Dahlin 81 Heleneholm 4:56.99. Höjd: Jenny Isgren 81 Skurup 170. Längd: S Kallur 572/+1.4, H Rönner 569/-0.1, J Kallur 551/+0.4, J Isgren 546/-0.5, Cecilia Larsson 80 Malmö 538w/+2.8 (509/-2.0), Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 527/+0.7.
F16 100m h2 (-1.4): Sofie Toftgård 82 Halmstad 12.72, Emma Storm 83 Eksjö Södra 12.77, h3 (-1.3): Charlotte Nordh 82 IF Göta 12.50, Linda Svensson 83 Arvika 12.67, h4 (+0.6): Stina Smibacker 83 Enköping 12.38, Anja Ödman 82 Ullevi 12.67, h5 (+1.2): Sofia Larsson 83 Mölndal 12.30, Natasha Narojilenko 82 Tureberg 12.71, h6 (-0.9): Emma Rienas 82 Filipstad 12.57, h7 (+1.0): Jessica Palm 82 IF Göta 12.63, A (-0.4): S Larsson 12.33, S Smibacker 12.41, J Palm 12.46, E Rienas 12.47, C Nordh 12.64, L Svensson 12.77, B (-0.9): E Storm 12.65, S Toftgård 12.67, Jenny Ljungkvist 83 Hammarby 12.78. Stav: Charlotte Karlsson 82 Malmö 350 Svenskt juniorrekord, Maria Rendin 82 Heleneholm 340, Sara Wäsström 82 Spårvägen 310, Veronika Fridén 83 Mölndal, Veronika Rönneberg NOR 290, Eline Lindh 82 IF Göta 290, Therese Anefors 83 Örgryte 270, Therese Axelsson 83 Katrineholm 270, Christina Franklin 82 Alvesta 255. Längd: C Klüft 564/+1.6, S Larsson 533/+0.3, A Berg 530/+0.2, Petronella Malmqvist 83 Tanum 529/+1.6. Spjut: Anna Pihlgren 82 Arvika 4495, Gunilla Olovsson 82 Märsta 4118, Izabel Savic 83 IF Göta 3946, Cecilia Larsson 83 Katrineholm 3570, Yvonne Kleiven NOR 3559, V Rönneberg 3538, Kajsa Kuronen 83 Mölndal 3505.
F14 Stav: Jenny Östlund 84 Hässelby 380, Cecilia Gagyi 85 Ullevi & Desirée Dahlgren  280, Maria Lundström 84 Hässelby 270, Sara Josefsson 84 Kville 245.
D a g   3
M 200m (-0.1): Karl Stenborg 22.20, Peter Fredriksson Mölndal 22.54, Andreas Persson Lund 22.54. Stav: Martin Voss DEN 540, Henrik Hallenbo & Oscar Janson Ullevi 520, Jonas Asplund Tureberg 520, Ketil Rönneberg NOR 510, Stefan Jeppsson Hässleholm 510, Linus Lindroth Örgryte 495, Anders Edvinsson Spårvägen & Atle Hansen NOR 480, Alexander Eriksson 480, Pawel Szczyrba 480, Henrik Munthe Kville 480, Tor Taraldsrud NOR & Johan Olsson Lerum 460, Billy Tornström Lerum 440, Emil Guldbrandsen 440, Alhaji Jeng 440, Stefan Hedberg Lerum 420, Nils Karlander & Martin Persson 420, Christian Gamerdinger & Reine Eklund Örgryte & Johan Papas 81 Solna 420, ... Mikael Tapio X. Tresteg: Lars Hedman Ullevi 1576/+0.5, Conny Malm Ullevi 1559/+1.2, Pierre Andersson Kville 1506/+1.6, Anders Möller 1403/+0.4, Christoffer Rosenblad Ullevi 1385w/+4.6 (ok?).
M22 200m h1 (-0.6): Jacob Stafstedt 22.35, Magnus Åhlén 22.52, David Tainton Hässlby 22.74, Ken Pihlblad 22.74, h2 (-1.4): Niklas Sjöstrand 21.78, Fredrik Eklund 22.18, Mariusz Musial 22.65, h3 (+1.4): Alexander Lakhanpal 21.75, Anders Nilsson 22.14, Magnus Wallberg 22.58, Fredrik Thörngren IF Göta 22.70, h4 (+0.8): Jan C Torvestad 22.12, David Hedström 79 Skellefteå AIK 22.35, Magnus Norberg 22.55, h5 (+0.5): Mikael Ahl 21.89, Christofer Sandin 22.51, Henric Gröndahl 79 Hagen 22.63, Oscar Tidblom 22.78, A (-0.8): A Lakhanpal 21.66, F Eklund 22.24, A Nilsson 22.41, M Ahl & N Sjöstrand & J Stafstedt & D Hedström & J C Torvestad ej start, B (+0.1): M Norberg 22.47, D Tainton 22.57, H Gröndahl 22.57, C Sandin 22.80, M Wallberg 22.85. 5000m: Tobias Lundvall 14:58.74, Michael R Möller DEN 15:08.61. 110mH h1 (+1.7): Thomas Lorentzon KA2 14.92, Per Bergman 15.12, Jakob Falkbring Mölndal 15.32, Henrik Balkander 79 Lerum 15.57, h2 (-1.2): Joakim Blaschke KA2 15.30, Magnus Wallberg 15.31, Fredrik van Speyck 16.16, F (-0.6): J Blaschke 15.00, T Lorentzon 15.07, P Bergman 15.20, H Balkander 15.84, F van Speyck 15.99, Mattias Lundquist Lumd 16.03. Tresteg: Henrik Sahlström Bollnäs 1507/+0.1, Mathias Frykholm 1442/+1.2, Yannick Tregaro 1431/+1.0, Stefan Svensson IFK Göteborg 1421/+1.6, Fredrik Sigte 79 Bore 1391/+0.5, Martin Glimsand 1382w/+2.8 (1367/+0.1), Alf S Knudsen DEN 1370/+1.6, Elvir Rakovic 79 Ullevi 1369/+0.6.
P18 200m h1 (+2.2): Esben Gatzwihler 22.12w, Peter Johansson 81 Orient 22.34w, h2 (+0.9): Mikael Jakobsson 81 Örebro 22.36, Olau Thomassen 22.82, h3 (+1.3): Gustav Lindström 22.45, Frank Asamoah 22.69, h4 (+1.3): Leif Johansson 22.86, h5 (+1.1): Johan Engberg 21.72, Peter Wigren 80 Ullevi 22.68, h6 (+1.1): Johan Hed 21.69, Espen Egnebrethsen NOR 22.67, A (+0.9): J Hed 21.77, J Engberg 21.97, E Gatzwihler 22.18, M Jakobsson 22.38, G Lindström 22.54, P Johansson 22.64, P Wigren 22.83. Tresteg: David Frykholm 1480/0.0, Anton Andersson 1467/+2.0, Ousainou Mbye 80 Örgryte 1428/+1.7, Jim Ekliden 80 Brattås 1411/+0.8, Johan Asplund 80 Kil 1387/-0.3, Dennis Acson 81 Örgryte 1349/+1.0, Mikael Larsen 81 Ullevi 1332/+0.5.
P16 300m A: Martin Hajdu 83 Malmö 36.15. 110mH (91.4 cm) h2 (+0.5): Philip Nossmy 82 Malmö 14.45. Stav: P Nossmy 420. Tresteg: Christer Johansson 1316/+1.6, Alen Rakovic 82 Ullevi 1302/+1.0.
K Stav: Vala Flosadottir Malmö 415, Alissa White Hässelby 360, Louise Braendstrup DEN 330, Emma Josefsson 330, Anna Björkman 315, Annika Berntsson 315, Sandra Ribba & Anja Rozman 315, Åsa Pettersson 300, Josefine Grahed 300, Caroline Risberg 285, Elin Dolor NOR X. Tresteg: Johanna Sellman Gefle 1316/+1.2, Anna Andersson Malmö 1266/+0.8. Kula: Linda Nestorsson Ullevi 1434, Tania Longe NOR 1305. Diskus: L Nestorsson 4520.
K22 200m h1 (+2.5): Veronica Fransson 25.02w, Nina Frölander 25.42w, Therese Edholm 25.55w, Sara Westman 25.58w, Linda Österling 26.13w, h2 (+1.1): Jenny Kallur 24.46, Beatrice Dahlgren 24.76, Lena Berntsson 25.57, A (+0.5): J Kallur 24.20, B Dahlgren 24.04, V Fransson 25.21. 800m: Sandra Pode 2:16.33, Anna Hellblom Lund 2:16.54, Camilla Dahlin 2:18.33, Jenny Sjöström 2:18.34. 100mH h1 (+0.1): Susanna Kallur 14.04, Verona Hummel Skruv 14.17, T Longe 14.34, Anneli Johansson Ume FI 14.40, Pernilla Wigothsson 14.43, Anna Johansson Ymer 15.23, Anna Nyström 15.32, h2 (-1.0): Jenny Karlsson Hässelby 15.36, Carola Janson Kil 15.42, Jeanette Hansson 15.52, Annika Lemple Hässelby 15.73, A (+0.8): S Kallur 13.67, P Wigothsson 13.97, V Hummel 14.06, T Longe 14.16, Anneli Johansson 14.16, Anna Johansson 15.09. Tresteg: Anna Göransdotter-Nilsson 1247/+1.5, Jeanette Hansson 1143w/+3.6 (ok?), Erika Persson 1141w/+2.9 (ok?), Lydia Saka 1129/+1.3. Kula: Karin Jansson Örebro 1280, Karen Möldrup DEN 1240, Kajsa Lindskog Ullevi 1235. Diskus: K Jansson 4329, Lena Björk Hofors 4261, Stina Lindblad Katrineholm 3833, Karin Larsson 81 Garphyttan 3812, K Lindskog 3657.
F18 200m h1 (+0.6): Josefin Näsman 25.14, Tine Borge NOR 25.92, Ann-Charlotte Söderbäck 25.93, Sofie Andersson 81 Kville 26.20, h2 (+0.9): Natasha Narojilenko 25.79, Silvia Scaldaferri CAN 26.15, h3 (+1.1): Helena Rönner 25.26, Jenny Ljungkvist 25.81, h4 (-0.7): Linda Fernström 25.27, Sofie Toftgård 25.76, Michaela Bluhme 25.80, Camilla Mårtensson 81 Fjugesta 26.21, A (-0.1): L Fernström 24.87, H Rönner 25.30, J Näsman 25.31, S Toftgård 25.84, N Narojilenko 25.94, J Ljungkvist 26.27, B (+1.7): S Scaldaferri 26.12, A-C Söderbäck 26.15, C Mårtensson 26.28. Tresteg: Lotta Ekman 81 Falköping 1165/+1.5, Helena Olsson 1164/+0.2, Lina Hagman 80 Istrum 1115/+1.0, Cecilia Larsson 80 Malmö 1113w/+2.9 (1105/+1.0), Johanna Jansson 80 Orient 1069/+1.6, Susanna Eggertsen 81 Orient 1063w/+2.6 (ok?), Maria Rosén 81 IFK Göteborg 1063/-0.3. Kula: Maria Turunen 80 Skruv 1146, Sofia Lundquist 81 Vännäs 1114. Diskus: S Lundquist 4067, Karin Larsson 3696, M Turunen 3629.
F16 300m A: Annika Eriksson 82 Färjestaden 40.39, Stina Smibacker 41.12, Kristina Blomstrand 41.41. 800m A: Johanna Nilsson 83 Högby 2:14.59, K Blomstrand 2:16.25, Martina Johansson 83 Lagan 2:16.54. Höjd: Angelica Johansson 83 Hälle 171, Carolina Klüft 171, Stina Bohgard 82 Tureberg 160. Tresteg: Sofie Nilsson 82 Falun 1159/+2.0, Doreen Nagawa 82 Ullevi 1082/+1.6, Nadja Casadei 83 KA2 1079w/+3.2 (1045/+0.6). Diskus: Malin Andersson 82 Mölndal 3522.
F14 200m A (+0.1): Therese Gustafsson 85 Kil 26.15, Malin Nordqvist 84 Hammarby 26.80. 800m A: Pernilla Nyström 85 Tjörn-Nösnäs 2:19.92.

GÄVLE 3-5.7 (Valbo Games)
M 100m A
 (+2.1): Torbjörn Eriksson Sundsvall 10.53w, Berhane Haile Tureberg 10.63w, Michael Matton Gefle 10.87w, Thomas Björke Sundsvall 11.04w, Mathias Krigh Spårvägen 11.06w, Stefan Heinås Riviera 11.09w, B (+2.1): Johan Jarnemark 79 Vallentuna 11.02w, Ulf Hedberg 80 Gefle 11.05w, Thomas Persson Gefle 11.14w, Ali Sabouri Upsala 11.17w. 200m A (0.0): T Eriksson 21.23, B Haile 21.86, M Krigh 22.28, M Matton 22.79, B (0.0): J Jarnemark 22.44, Patrik Andersson Heby 22.58. 400m A: Patrik Söderqvist Gefle 50.12, B: Magnus Fornell Nord-Uppland 50.43. 800m A: Mattias Norling Nord-Uppland 1:52.81, Peter Nzimbi KEN 1:53.84, P Söderqvist 1:54.35, Fredrik Uhrbom Nyköping 1:54.51, Magnus Åberg IF Göta 1:55.09, Jan Magnusson Hammarby 1:55.96, Bert-Owe Ahlström Rånäs 1:56.35, Magnus Karlsson Gefle 1:56.56, B: Ola Fängmark 80 Ume FI 1:56.04, Fredrik Rohlén Falun 1:56.31, Magnus Ståhlberg Gefle 1:56.61. 1500m: O Fängmark 3:56.52, Jan Hedström IF Göta 3:56.93, Peter Marklund Riviera 3:57.26, J Magnusson 3:59.66. 3000m: Dan Enqvist Filipstad 8:34.58, Joakim Wolf-Wallin Hammarby 8:44.06, Ronnie Löf Högbo AIK 8:53.15, Fredrik Andersson Västerås 8:53.81. 110mH (0.0): S Heinås 14.59, Patrik Melin Gefle 15.28, P Andersson 15.34, Jens Lidström 79 Riviera 15.65. 400mH: Konstantin Koutalas Spårvägen 52.86, Anders Wistam Hellas 53.77, Ronnie Sköld Lidingö 55.54, Håkan Eriksson 79 Gefle 55.57, M Fornell 55.98. Höjd: Fredrik Roos Örebro 193. Stav: Rickard Nygårds Gefle 473, P Melin 453, Bo Jacobsson Gotland 423. Längd: Robert Fält Gefle 715/+1.7, Fotios Makrostergios Spårvägen 706/0.0, Johan Lundholm Örbyhus 664/+1.7. Kula: Henrik Wennberg Tureberg 1905, Anders Eriksson Maling 1640, Mattias Eriksson Castor 1578, Carl Fack Järvsö 1379. Slägga: Bengt Johansson Tureberg 7003, Mårten Ejdervall Bore 6328, Mikael Leindahl Nyköping 6082, Peter Lindståhl IF Göta 6047, Svante Söderlund Bore 5996, Magnus Mårtensson Strömsund 5496, Mathias Wennberg Castor 5273, C Fack 4950.
M22 200m A (+2.1): J Jarnemark 22.55w, Maidu Laht EST 22.73w. 400m: M Laht 50.18. 110mH (+1.2): David Modén 79 Rånäs 15.43, J Lidström 15.89. Höjd: Ronnie Enander Gefle 195. Tresteg: Lauri Leis EST 1471/+0.9, Daniel Norman Lund 1398/+1.7, Robert Berglund Sundsvall 1333/+0.5. Kula: Rannar Paal EST 1355. Spjut: Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero 6623, Richard Alneroth 80 Gefle 6263, Tomas Söderberg 80 Umeå 5804, Mattias Ekborg Rånäs 5662.
P18 100m (-1.3): U Hedberg 11.18. 200m A (+2.5): U Hedberg 22.33w, Joakim Lundqvist 81 Gefle 22.73w. Stav: Elias Palo 81 Haparanda SKT 462, Andreas Bonin 81 Alunda 440. Längd: Erik Larsson 80 Gotland 691/+1.6, Mattias Lindgren 80 Luleå 663/+1.9. Tresteg: Erik Eriksson 80 Örbyhus 1329/+0.5.
P16 200m A (+1.9): Björn Lundin Gefle 22.77. 800m: Joakim Daun 82 Gotland 1:59.36.
P13 800m A: Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne 2:07.75.
K 100m A (+1.7): Kerstin Dalfors Dala-Floda 11.94, Wendy Jorgensen USA 12.04, Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 12.18, Melina Alver EST 12.59, (+1.6): Therese Hammarlund Falun 12.69. 200m A (0.0): S Hildenborg 24.63, Cecilia Hansson Gefle 25.75, M Alver 25.83, B (0.0): Caroline Carlberg 79 Gefle 25.73. 400m: Pia Welin Lidingö 55.77, Marika Johansson Spårvägen 56.48, Charlotte Thuné Östersund 56.55, Carolina Nylén Fredrikshof 56.84, Jenni Gårdhage Västerås 58.31. 800m A: Maria Sinusova RUSA 2:06.97, Lindsay Jones USA 2:09.72, Treva Bryant USA 2:10.23, Alexandra Lindquist 79 Rånäs 2:11.87, C Hansson 2:13.04, Tara Haynes USA 2:13.78, Linda Sjöström Falun 2:17.78, Isabell Ahlström 81 Rånäs 2:18.94, B: Jenny Isberg Sgtart 2:17.05, Åsa Fransson Upsla 2:18.39. 1500m: I Ahlström 4:32.84, Pia Thomasson IF Göta 4:33.33, Lena Kullstam Råby-Rekarne 4:34.80, Karin Lindberg IF Göta 4:38.60, Susanna Wiström Sundbyberg 4:41.22, Katarina Lindström IFK Umeå 4:43.30, Charlotte Nilsson Start 4:44.33, Helene Nilsson Start 4:52.62. 100mH (-0.6): Tiffany Lott USA 13.55, Maria Eriksson Hammerdal 14.18, Marsha Mark USA 14.47, Sara Gelin 80 Enköping 14.85, Karin Söderkvist Mora 14.96. 400mH: C Carlberg 60.78, Kristin McQuade USA 63.85. Höjd: K McQuade 175, Jeana McDowell USA 170, Theresa Söderlund Alunda 160. Längd: Kristel Berendsen EST 614/+1.1, M Mark 599/+1.2, T Lott 587/+1.6. Tresteg: Maria Eklund 82 Sundsvall 1178/+1.0, S Gelin 1136/+0.9. Kula: Amy Palmer USA 1628, Helena Engman Riviera 1442. Diskus: H Engman 4379, Angela Åkeson 79 Riviera 4057. Slägga A: A Palmer 5696, H Engman 4472, Annika Källén Strömsund 3956, Carina Källén Strömsund 3449, B: A Palmar 6081, H Engman 4714, Madelene Fahlstedt 82 Gefle 3562, Lena Marcusson 81 Vingarna 3321.
K22 100m (+1.2): S Hildenborg 12.24, T Hammarlund 12.82. 200m A (+1.4): K Berendsen 24.75, Andrea Geurtsen 79 Upsala 24.81, C Thuné 25.23, M Alver 25.69, B (+2.2): J Gårdhage 25.92w. 400m: Jekaterina Nikisjina RUS 57.87, Ashley Westphal USA 57.93, A Lindquist 60.32. 800m: J Nikisjina 2:10.40, A Lindquist 2:10.89, C Carlberg 2:12.33. 1500m: Elizabeth Jackson USA 4:34.87, Kristen Barnes USA 4:35.29, Jolee Gillespie USA 4:38.94, Kara Ormond USA 4:52.89, Ellinor Andersson 79 Oxelösund 4:55.19, Laurel Hildenbrandt USA 4:56.70. 100mH (+1.5): K Söderkvist 14.93, Maria Erixon 79 Valbo 15.31, A Geurtsen 15.47. Längd: A Geurtsen 546/-0.6, Emma Hall IF Göta 545/-1.7, K Söderkvist 532/-1.5. Kula: H Engman 1453, Annika Petersson 79 Edsbyn 1204, Karin Åkerstedt 79 Ragunda 1103. Spjut: A Petersson 4493, Malin Arvidsson Gimo 3780, Annette Ekberg 81 Märsta 3605, A Geurtsen 3345.
F18 400m: Sara Liljegren 81 Hammarby 60.41. 100mH (+0.7): Lina Quick 80 Strand 14.49, S Lilejgren 15.31. Höjd: Martina Sandvall 81 Lidingö 165. Stav: Annica Andersson 80 Vallentuna 300, Kristin Olsson 81 Sundsvall 280. Längd: L Quick 565/-1.1. Kula: Marie Rosengren 80 Gefle 1146, A Ekberg 1102. Diskus: M Rosengren 3783. Slägga: Maria Mattsson 80 IF Göta 4321, Lisa Willman 80 IF Göta 3984, L Marcusson 3405.
F16 Höjd: Lisa Hannula 83 Gefle 177, Jenny Magnusson 83 Järvsö 160. Stav: Sara Palo 83 Haparanda SKT 280, Johanna Dahlström 82 Gefle 270, Jennie Wiksten 82 Kovland 250. Längd: M Eklund 528/0.0. Spjut: Gunilla Olovsson 82 Märsta 3803.
F14 Höjd: Jennie Nilsson 84 Vingarna 168.

MALMÖ/S 2.7 (Sommarspelen 1)
M 100m h1 (+2.3): Patrik Lövgren Malmö 10.43w, Mathias Sundin Malmö 10.89w, Brian Predstrup DEN 10.92w, Stefan Eriksson Malmö 11.17w, Raimond Balice Malmö 11.20w, h2 (+2.2): Matias Ghansah 10.63w, Anders Hansson Heleneholm 10.83w, F (+1.3): P Lövgren 10.47, A Hansson 10.84, B Predstrup 10.97, M Sundin 10.98, ... M Ghansah ej start. 400m: David Scott Lidingö 49.91, Tobias Andersson Malmö 50.11, Andreas Persson Lund 50.25, Jonas Rönnberg Nyköping 50.62. 800m: Andreas Nilsson Trelleborg 1:52.40, Stefan Petersen 79 Heleneholm 1:54.37, Berne Forzelius Halmstad 1:55.36. 5000m: Göran Axelsson Malmö 14:29.47, Carl Brümmer Malmö 14:39.57, Lars Hansen Enhörna 14:41.79, Lars Axelsson Brittatorp 14:45.32, Mikael Andersson Brittatorp 14:52.50. Stav: Johan Fritz 82 Malmö 422. Längd: Linus Malmborg Heleneholm 720/+2.0, B Predstrup 704/+0.5, A Hansson 694/+2.0, Tobias Persson Staffanstorp 656w/+2.1 (652/+1.6).
P16 Stav: Philip Nossmy 82 Malmö 432.
K 100m (+1.9): Linda Hansson Malmö 12.28, Linda Österling 79 Finish 12.62, Petra Mårtensson 80 Heleneholm 12.69. 400m: L Hansson 58.44, Eva Olofsson 80 Eslöv 58.50. 800m: Vanessa de Luca Malmö 2:13.26, Anna Hellblom Lund 2:14.04, Malin Kemi Malmö 2:14.25, Anna Olofsson 80 Eslöv 2:19.83. Längd: Caroline Bryland Heleneholm 579/+1.1, Anna Andersson Malmö 564/+1.4.

ENSKEDE 2.7 (DM dag 2)
M 400m:
 Magnus Aare Danderyd Athl 47.88, Carlos Amado Hässelby 48.68, Niclas Andersson Tumba 49.64, Stefan Danielsson Hammarby 50.01, Ronnie Sköld Lidingö 69.98. 3000mH: Peter Öhman Spårvägen 9:26.63, Henrik Rüffel Nyköping 9:49.27, Pekka Anderman Flemingsberg 9:57.86. 110mH (0.0): Martin Kruse Enköping 14.99, Yavar Moazzami Lidingö 15.30, Andrus Klaar Spårvägen 15.86. Tresteg: Johan Attersand Hammarby 1442/-0.2, Daniel Andersson 79 Tumba 1366/0.0, Tobias Gruvfält-Rosén Huddinge 1313/+0.7, Ingemar Ed Spårvägen 1309/+0.2. Diskus: Axel Bernhult Huddinge 5099, Richard Shanwell Linnéa 4181.
K 400m: Anna Skarin Hässelby 58.16, Louise Wenngren Spårvägen 58.52, Maria Åhr 80 Danderyd Athl 58.80, Frida Idinge 79 Bromma 59.15. 800m: M Åhr 2:20.67. 10000m: Heléne Willix KA1 34:43.45 (första banloppet någonsin! Mellantider: 5:02.9m - 10:13.3m - 17:11.4m), Seeta Dageryd Flemingsberg 36:31.25 (10:39.5m - 17:59.7m). 100mH (-0.4): Petra Lindh Tureberg 15.39. Tresteg: Åsa Lönn Hässelby 1160/+0.4, Christine Olsson 79 Täby 1060/+1.3. Diskus: Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 4610.

ENSKEDE 1.7 (DM dag 1)
M 100m h3 (-0.1): Mathias Krigh Spårvägen 11.07, h4 (+0.2): Alexander Lakhanpal 79 Linnéa 10.90, A (+0.2): A Lakhanpal 10.88, M Krigh 10.98. 400m h1: Ronnie Sköld Lidingö 49.21, Niclas Andersson Tumba 49.46, Roger Asplund 79 Södertälje IF 50.39, h2: Carlos Amado Hässelby 48.80, Stefan Danielsson Hammarby 49.76, Andrus Klaar Spårvägen 50.26, h3: Magnus Aare Danderyd Athl 49.32, Andreas Rehnborg 80 Österhaninge 50.17, Anders Wistam Hellas 50.45. 800m: Peter Carlsson Spårvägen 1:53.42, Ronny Johannesson Hammarby 1:53.94, Mats Jedemo Hammarby 1:55.68, ... 5) M Aare 1:59.05. 5000m (3000m): Alfred Shemweta Flemingsberg 14:09.92 (8:31.59), Martin Adamsson Hammarby 14:42.55 (8:50.06), Bill Krohn 58 Flemingsberg 14:45.10 (8:49.76), Idris Ibrahim Hässelby 14:52.88 (8:50.63), Pekka Anderman Flemingsberg 15:00.66, Anders Nilsson IF Göta 15:04.68. Höjd: Andreas Jonsson Tureberg 195, Johan Redborg 81 Tureberg 192, ... 4) M Aare 181. Kula: ... 4) M Aare 881. Spjut: Johan Helge Tureberg 6246 (1:a tävling efter armbågsoperation), Kenneth Bergén Huddinge 6036, Mikael Alsterbåge Huddinge 5919.
K 100m h1 (-0.2); Jessica Larsson Hässelby 12.30, Linda Fernström 81 Hässelby 12.48, Charlotte Åberg 79 Linden 12.67 (första tävlingen på drygt ett år!), h2 (+0.5): Lena Udd Hammarby 12.08, Annica Sandström Mölndal 12.65, Mirian Odum 81 Tyresö 12.70, Camilla Gustafsson 80 Hässelby 12.72, Maria Aldesten Hässelby 12.84, F (+0.3): L Udd 12.06, L Fernström 12.42, C Åberg 12.75, M Odum 12.82, ... J Larsson ej start. 400m h1: Anna Skarin Hässelby 58.45, Frida Idinge 79 Bromma 59.33, Nina Törnqvist 80 Hässelby 59.67, h2: Maria Åhr 80 Danderyd Athl 58.57, Louise Wenngren Spårvägen 59.29. 1500m: Ulrica Orre Hässelby 4:41.98, Frida Skarin 80 Hässelby 4:50.14, Görel Manners Fredrikshof 4:55.49, Camilla Orre Hässelby 4:58.19. Stav: Liza Jörnung 81 Duvbo 344 (över gällande svenskt juniorrekord, försökte sedan på 355), Helena Gissle Spårvägen 314, Anna Björkman 81 Lidingö 304, Åsa Pettersson 81 Tureberg 304, Sara Wäsström 82 Spårvägen 284, Caroline Risberg Solna 274. Längd: A Sandström 597/+1.0, Agneta Rosenblad Lidingö 519/+0.7. Spjut: Nina Meriläinen 80 Huddinge 3771.

SKELLEFTEÅ 1.7
M 800m:
 Jörgen Olsson Skellefteå AIK 1:55.83.

TANUM 1.7 (Tanumsspelen)
M Kula: Henrik Olsson Dingle 1490, Lars M Jaeger NOR 1472.
K Diskus: Ann-Sofie Hansson 79 Tanum 3445.

STRÖMSUND 1.7
M Slägga:
 Magnus Mårtensson Strömsund 5371, Hans Källén Strömsund 5330.
K Slägga: Carina Källén Strömsund 3277.
K22 Slägga: Annika Källén Strömsund 3727.
F18 Diskus: Veronica Karlsson 80 Strömsund 4371. Slägga: V Karlsson 3902.

OLOFSTRÖM 1.7 (Contact-spelen)
M 400m A: Andreas Persson Lund 49.96. 1500m: Joel Johansson Malmö 3:46.87, Johnny Jönsson Spårvägen 3:48.28, Henrik Skoog 79 Villstad 3:48.84, Peter Johansson Brittatorp 3:55.55, Christian Bengtsson Härlöv 3:59.86, ... Patrik Johansson Spårvägen bröt. 400mH: Johan Helsmo Helsingborg 54.19, Joakim Lindstrup Helsingborg 55.24. Kula: Mattias Mattisson Vittsjö 1533. Spjut: Rikard Krook Heleneholm 6548, Bengt Loo Contact 5841.
K 400m: Emma Frostensson 79 Skruv 58.57, Ida Ingemansson Contact 59.52. Diskus: Angelika Nilsson Lund 4318. Spjut: Elisabet Wahlander Alingsås 5129, Mona Jönsson Klippan 3807, Malin Davidsson 81 Vittsjö 3724.

ÖRBYHUS 1.7
M Tresteg (w?): Johan Lundholm Örbyhus 1313.
P18 Tresteg (w?): Erik Eriksson 80 Örbyhus 1336.

OSKARSHAMN 1.7 (Personliga Rekordens Kväll)
M Kula: Stefan Fredriksson Södra Vi 1313.
K 800m (mix): Jessica Carlberg 79 Oskarshamn 2:13.90.

ÖSTHAMMAR 30.6
K Kula:
 Katja Åsvik Ununge 1248. Diskus: K Åsvik 3997.

STOCKHOLM/S 29-30.6 (Stockholm Summer Games)
P18 Höjd:
 Daniel Carlsson 81 Tranås 191.
F18 100m (+2.2): Karin Hellegren 80 Södertälje IF 12.20w, Linda Knutsson 81 Täby 12.78w. Spjut: Linda Wicksell 80 Enköping 4127.
F16 Spjut: Gunilla Olovsson 82 Märsta 3950.

ÖSTHAMMAR 28.6 (DM)
K 10000m: 
Camilla Thuné Rånäs 39:23.0m, Yvonne Brandberg Rånäs 39:25.5m, Susanne Wahlqvist Rånäs 39:58.6m.

MORA 27-28.6 (Moraspelen inkl DM)
M 200m h1 (-0.1): Magnus Åhlén IF Göta 22.71, Ruben Norlin Riviera 22.72, h2 (-0.4): Magnus Wallberg Falun 22.54, Fredrik Thörngren IF Göta 22.77, F (-0.7): R Norlin 22.55, M Wallberg 22.57, M Åhlén 22.78, F Thörngren 22.79. 400m A: Fredrik Rohlén Falun 50.39, Jonas Sjöström Falun 50.77. 5000m: Jonny Danielson Kvarnsveden 14:32.3m, Thomas Sparr Mora 15:18.9m. 110mH (-0.3): Stefan Heinås Riviera 14.92, Jens Lidström 79 Riviera 15.93, M Åhlén 15.97. Tresteg: Johan Asplund 80 Kil 1364/+0.6. Kula: Anders Eriksson Malung 1744, Johan Persson 80 Falun 1325. Diskus: A Eriksson 4940, J Persson 4358, Christer Högrelius 51 Hellas 4043. Spjut: Patrik Melin Gefle 6522, Stefan Henriksson Mora 6233, Tommy Sarenbrant Mora 5742.
K 100m (+0.5): Emma Rienas 82 Filipstad 12.54, Karin Söderkvist Mora 12.77. 200m (-0.4): Karin Funke Gefle 25.64, Sara Westman Falun 25.88, E Rienas 26.26. 400m: Jenny Sjöström Falun 58.90. Längd: K Söderkvist 543/-0.8, Erika Åkerblom 79 Mora 524/-0.4. Kula: Helena Engman Riviera 1371, Caroline Berglund Mora 1132. Diskus: Maria Pettersson Heleneholm 4624, Camilla Mattson Kil 4351, Angela Åkeson 79 Kil 4141. Slägga: Linda-Marie Mårtensson Hässelby 5296, Marie Hilmersson 81 Wedevåg 4510, H Engman 4385, Elin Berndtsson 82 Kil 3881, Annika Petersson 79 Edsbyn 3712. Spjut: A Petersson 4955, C Berglund 4040, K Funke 3757.
F18 Kula: Marie Rosengren 80 Gefle 1193, M Hilmersson 1189.
F14 2000m: Petra Kindlund 85 Falun 7:00.90.

ÖSTERSUND 27-28.6 (Storsjöspelen)
K Diskus: Ingela Nymann Tureberg 3800. Slägga: I Nymann 3273.

GARPHYTTAN 27-28.6 (Kilsbergskampen) - Till fullständiga resultat
K 100m (+0.5): Sofia Johnsson Glanshammar 12.84. Slägga: Marie Hilmersson 81 Wedevåg 4336.
F16 100m A (-0.8): Beatrice Hellgren 83 Spartacus 12.87. Längd: Linda Pettersson 83 Garphyttan 521w/+2.2 (509/0.0).

UPPSALA 27-28.6 (Bospararspelen)
M 100m h1 (+1.8): Berhane Haile Tureberg 10.75, h2 (+0.1): Urban Gustafsson Upsala 11.11, Ali Sabouri Upsala 11.13, F (+0.8): B Haile 10.61, A Sabouri 11.07. 400m A: Niclas Norling Örbyhus 48.43, Roger Asplund 79 Södertälje IF 50.54, Magnus Fornell Nord-Uppland 50.82. 800m A: Ronny Johannesson Hammarby 1:57.04. 3000m: Stefan Lungström IF Göta 8:36.26. 110mH (-0.4): U Gustafsson 14.72, Martin Kruse Enköping 14.90. Stav: Alexander Eriksson 79 Tureberg 450. Tresteg: Daniel Norman Lund 1399w/+4.3 (1382/+1.9). Kula: Niklas Uhlin Upsala 1506, Jerry Jönsson Nyköping 1423. Diskus: N Uhlin 5179, Axel Bernhult Huddinge 5085. Spjut: Mikael Alsterbåge Huddinge 6181, Berth Axelsson Upsala 5799, Kenneth Bergén Huddinge 5681.
P18 100m h1 (+0.6): Joakim Lundqvist 81 Gefle 11.18, F (+1.5): Leif Johansson 80 Hässelby 11.11, J Lundqvist 11.13.
K 100m (+2.3): Therese Olofsson Hälle 12.29w, Therese Edholm Tureberg 12.42w, Anna Bergsten 81 Örebro 12.57w. 100mH (+0.4): Petra Lindh Tureberg 15.10. Längd: Magdalena Widenbrant 80 Täby 524/+1.3, Angelica Ström 81 Tierp 519/+0.3. Tresteg: A Ström 1052/+0.9. Diskus: Anna Jansson Västerås 3599. Spjut: Lena Åström Västerås 5396, Katja Åsvik Ununge 4746, Linda Persson Örbyhus 3786.
F18 100m (+0.8): A Bergsten 12.75, Linda Knutsson 81 Täby 12.83. 400m: Frida Idinge 79 Bromma 59.74. Spjut: Linda Wicksell 80 Enköping 4278, Annette Ekberg 81 Märsta 3684.
F16 Spjut: Gunilla Olovsson 82 Märsta 4078.
F15 100m (+0.8): Stina Smibacker 83 Enköping 12.53. Spjut: Marlene Lindström 85 Ununge 3376.
F14 200m (+1.2): Linn Malmo 84 Gefle 26.47.

BORÅS 27-28.6 (Knallespelen)
M 100m (+0.3): Ulf Jonsson Jönköping 10.96, Karl Stenborg Ullevi 11.07, Daniel Nunez Ullevi 11.09. 200m A (+1.6): K Stenborg 22.10, Elvir Rakovic 79 Ullevi 22.66. 800m: Jonas Henriksson Hälle 1:56.56, Stefan Johansson 80 Falköping 1:56.79. 1500m: Johan Swärdh Hammarby 4:05.15. 110mH (-0.6): Peter Pipkorn 79 Ullevi 15.88. 400mH: Erik Johansson Hälle 56.45, Fredrik Simonsson 80 Lidköping 57.16. Höjd: Mattias Ekman 79 Falköping 200, Tobias Svensson Wärnamo 200. Kula: ... Niklas Trennéus Ymer X. Slägga: Mikael Johansson Hälle 6468, Daniel Nornvall Ymer 5417, Fredrik Folkeson Ullevi 5162, Lennie Helander Ymer 4747, Daniel Korhonen Kville 4679. Spjut: Jan-Olof Damgren 51 Jönköping 6098.
P18 100m (-0.3): Björn Pettersson 80 Varberg 11.12.
P16 Höjd: Christer Johansson 82 Örgryte 190.
K 100m (+0.5): Malin Källgren 80 Ymer 12.42, Lena Berntsson Ullevi 12.58, Helena Rönner 80 Ullevi 12.78. 200m (+1.2): H Rönner 25.47, L Berntsson 25.62. 1500m: Linda Damgren 79 Jönköping 4:48.60, Sandra Gerhardsson Ymer 4:56.43. Höjd: Jenny Kågebäck 79 Ullevi 160. Tresteg: H Rönner 1236/+0.7, Helena Olsson 80 Ymer 1125/-0.2, Desirée Carlberg Ullevi 1111/+0.7. Kula: Cecilia Nilsson 79 Ymer 1340, Kajsa Lindskog Ullevi 1235. Slägga: Lisa Willman 80 IF Göta 4324, K Lindskog 3730, ... C Nilsson X.
F18 Längd: H Olsson 542/+1.0.
F16 100m (-0.2): Jessica Palm 82 IF Göta 12.69. 200m (-0.4): J Palm 25.97. 1500m: Magdalena Ottersten 85 Sävedalen 4:52.41. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4175.

FALUN 27-28.6 (Dalakampen)
M Tiokamp: Patrik Stenström Gotland 7.157 (11.28  697/+0.4   1190  201  50.92  15.38/+0.8  3381  445  4533   4:28.49), Martin Mella Huddinge 7.054 (11.65  691/+1.0  1392  195   51.31  15.42/+0.8  3922  445  3912  4:39.73), David Reidhav Heleneholm 6.809 (11.83  625  1434  180  52.57   15.85/+0.8  3832  415  5683  4:40.33), Karl Bertrandt Hässelby 6.788 (11.56  644  1251  183  50.97  16.27  3765  395   5667  4:38.04), Rajne Svenssohn IF Göta 6.751b (11.48  618  1279   186  52.51  15.95/+0.8  3611  425  5728  4:49.3m), Christer Göransson Ragunda 6.634 (11.56  692/+0.8  1173  183  51.38   15.71/+0.8  3220  385  5063  4:43.81), Maciek Musial NOR 6.514b (11.34  628  1119  183  52.81  16.24  3458  455   4978  5:00.2m), Nils Wiklund Luleå 6.510 (11.76  664/+1.5  1200   186  55.20  15.97/+1.0  3371  405  5122  4:37.90), Erik D Tönnersen NOR 6.504 (11.71  641  1160  183  52.23  16.53   3270  405  5185  4:32.42), Daniel Hedström Valbo 6.092b (11.63   632  1296  171  54.62  16.62  3513  345  5378   5:04.6m), Runar Heltne NOR 5.834, ... bröt bl a: Henrik Balkander 79 Lerum (11.73  627  1088  174  53.17  16.50  3028  375   5184), Stellan Back Söderhamn (11.81  619  1319  180  54.00   16.43  3835  425), Klas Rehnberg Upsala (11.73  595  1203   183  X  X  3383  425  4533), Christian Hulteberg 79 Heleneholm (11.85  612  1112  183  54.60  22.87), David Fair USA (11.53  643  984  180  52.13), Michael Hoffer (11.20  696/+1.2   1341  195  X), Patrik Sandberg Huddinge (11.25  -  1369  -    -  15.93/+0.7  X  445), Patrik Andersson Heby (11.35   695/+1.7  1549), Andrus Klaar Spårvägen (11.57  567  1191), Hans Eriksson Spårvägen (12.01  363  1133), Erik Svensson 79 Växjö (11.53), ... Christer Holger Huddinge 15.29w? på 110mH.
P18 Tiokamp: Håkan Jedhammar 81 Gnistan 6.534 (bl a 665/+1.7 och 435), ... Jonas Arnsten 80 Trångsviken bl a 690/+1.1, Andreas Bonin 81 Alunda bl a 425, Andreas Wulff 80 Habo bl a 5891 (spjut).
P16 Niokamp: Daniel Malmström 83 Lerum 6.521.
K Sjukamp: Alice Bergström 79 Råby-Rekarne 4.792 (15.74/+1.7  162   1115  26.90  525/+1.5  3898  2:30.52), Lina Ericsson Växjö 4.385 (15.20/+1.7  159  925  27.12  557/+0.7  2254   2:36.98), bröt: Andrea Geurtsen 79 Upsala (15.11/+1.7  165   1019  24.72/+0.8  552w/+2.8 (544/+0.4)  3079), Jenny Kallur 81 Falun (14.43/+1.7  150  931  23.99/+0.8), Theresa Söderlund Alunda (X  162   997  27.67), Monica Rydén IF Göta (14.50/+1.7).
F18 Sjukamp: Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 4.572 (15.40/+1.2  159   1086  26.90  548/+1.0  3422  2:46.49), Ida Sjöling 81 Lidingö 4.350 (15.37/+1.2  150  972  26.41  525/+1.2  2722   2:36.75).
F16 Sjukamp: Carolina Klüft 83 Växjö 5.731 (bl a 171, 26.17/+1.0, 544/+0.6 och 3673), Hanna Brännström 82 Luleå bl a 162 och 557w/+2.4 (542/+0.4), Sophie Ohlsson 82 Skade bl a 523/+0.8, Anna Seleznova 83 Huddinge bl a 538w/+2.6 (525/+1.0), Sofie Lundström 83 Västerås bl a 165.

STRÖMSTAD 27-28.6
M Stav A: Martin Voss DEN 520 (540 skilje), Oscar Janson Ullevi 520, Ketil Rönneberg NOR 505, Alexander Igelström & Anders Edvinsson & Henrik Hallenbo & Linus Lindroth & Mikael Tapio & Öysten Kamperud NOR X, B: Linus Lindroth Örgryte 470, Tor Taraldsrud NOR 436, Paul Hang NOR 436, Fredrik Skoglund 81 Lidingö & Alhaji Jeng 81 Örgryte 421, Bo Jacobsson Gotland 421, ... bl a Henrik Munthe & Deniz Mahshid & Emil Guldbrandsen & Martin Persson X.
K Stav A: Marie B Ramussen DEN 392, Alissa White Hässelby 342, Liza Jörnung 81 Duvbo & Maria Rendin 82 Heleneholm 322, Annika Berntsson Ullevi & Anja Rozman 80 Örgryte 322, Sandra Ribba Örgryte 302, Åsa Pettersson 81 Tureberg 302, B: A Berntsson & M Rendin 315, Å Pettersson 300, Caroline Risberg Solna 285, Veronica Rönneberg NOR 270, Anja Rozman & S Ribba & Therese Anefors X.

HELSINGBORG 27.6
M Diskus: Einar Tveitå NOR 5775, Vesteinn Hafsteinsson Helsingborg 5693, Magnus Hallgrimsson ISL 5467, ... Eivind Smörgrav NOR X.
K Diskus: Anette Bögh DEN 5050, Marie Nilsson 79 Helsingborg 3563.

SKELLEFTEÅ 27.6
M Spjut: Jonas Fjellström Arvidsjaur 5836.

HÄSSLEHOLM 27.6 (På Nytorget!)
M Stav: Stefan Jeppsson Hässleholm 511, Pawel Szczyrba 81 Malmö 501.

TROLLBÄCKEN 27.6 (Tyresö Ungdomsspel)
M22 Höjd: Andreas Jonsson Tureberg 200, Peter Blom 79 Lidingö 200. Kula: Thomas Hirvonen 80 Tureberg 1368, Henrik Österberg 79 Österhaninge 1347
P18 Höjd: Johan Redborg 81 Tureberg 195, Erik Sikström 80 Lidingö 190. Tresteg: Joakim Johansson 80 Nyköping 1365/+0.6Spjut: T Hirvonen 5630
K22 Kula: Anna Bergö Lidingö 1082.
F18 100m (-0.6): Sara Liljegren 81 Hammarby 12.77, Natasha Narojilenko 82 Tureberg 12.80, Mirian Odum 81 Tyresö 12.91. Höjd: Martina Sandvall 81 Lidingö 166, Jeanette Wahtramäe 81 Tureberg 163.
F16 Spjut: Gunilla Olovsson 82 Märsta 3808.

KARLSKRONA 26-28.6 (Rosenbomspelen)
M 100m h1 
(+1.7): Johan Melin KA2 11.01, h2 (+2.7): Fredrik Elofsson KA2 10.71w, Björn Wickell KA2 10.95w, Johan Ramm-Ericson Malmö 11.10w, F (+2.5): F Elofsson 10.69w, J Melin 10.95w, B Wickell 10.97w, J Ramm-Ericson 11.13w. 200m (+1.4): Rikard Rasmusson Malmö 21.96, Mathias Sundin Malmö 22.14, Henrik Dagård KA2 22.28. 400m: David Scott Lidingö 50.10, Jonas Boijertz Malmö 50.34. 800m: Andreas Nilsson Trelleborg 1:54.92, Peter Johansson Brittatorp 1:55.98, Stefan Petersen 79 Heleneholm 1:56.62, Martin Svensson 81 Glasriket 1:57.91. 1500m: Tobias Martinsson Malmö 3:57.41, Christian Bengtsson Härlöv 3:59.49. 3000m: Rahul Shokeen IND 8:53.05. 110mH (+1.9): H Dagård 14.42, Joakim Blaschke KA2 14.66, Thomas Lorentzon KA2 14.79, Fredrik Hallin Kalmar 16.12. Höjd: Håkan Lenhoff 79 KA2 195. Stav: Marcus Fransson KA2 480, H Dagård 470. Diskus: Tobias Melin Bottnaryd 4351. Slägga: Mikael Nordin Växjö 5574, Peter Andersson Gnistan 5328, Mikael Holst Bottnaryd 5191. Spjut: H Dagård 6039, Per-Ola Åkerman Heleneholm 6035, Martin Trnovsky Lund 5918, Bengt Loo Contact 5801.
M22 1500m: Alexander Johansson 79 Malmö 4:00.18.
P18 100m (+1.8): Gustav Lindström 81 Lund 11.18. 200m (+1.2): Mikael Jakobsson 81 Örebro 22.58. 2000mH: Henrik Ahnström 81 Skruv 5:58.46, Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra 6:00.70. Stav: Rickard Borgqvist 81 KA2 440, Johan Rogö 80 Habo 420, Johan Jonsson 81 KA2 420.
K 100m (+2.2): Carola Strenius KA2 12.43w, Linda Österling 79 Finish 12.59w. 200m (+1.2): Helena Jönsson Lund 25.21, Anneli Melin KA2 25.45, Emma Frostensson 79 Skruv 26.08, Ida Ingemansson Contact 26.21. 400m: A Melin 57.04, Linda Hansson Malmö 58.07. 800m: Sandra Pode 81 Heleneholm 2:15.41, Malin Kemi Malmö 2:15.62, Ida Nilsson 81 Högby 2:16.14, Anna Hellblom Lund 2:17.77. 1500m: Ann Sjögren Malmö 4:50.90, Emma Skogersson Högby 4:52.17. 3000m: Jessica Carlberg 79 Oskarshamn 9:15.1m, I Nilsson 9:51.9m. 100mH (+2.6): Pernilla Wigothsson 80 KA2 14.27w, Anna Johansson Ymer 14.72w. Stav: Weronica Andersson Hälle 295. Längd: Caroline Bryland Heleneholm 558w/+3.1 (552/-0.4). Tresteg: Anna Andersson Malmö 1236w/+2.5 (1206/+0.8), Christina Franklin 82 Alvesta 1063/+0.8. Kula: Lilian Pyka 79 Gnistan 1168, Corinna Minge GER 1120. Slägga: Linda Andreasson Heleneholm 4637, Ina Schlieker GER 4146,  Pyka 3876, Emma Sjölin Staffanstorp 3543, Rebecka Karlsson 79 Hinden 3488, Ann-Sofie Hansson 79 Tanum 3465. Spjut: Nina Olofsson Heleneholm 4276, E Sjölin 3865, L Andreasson 3684.
F18 100m (+2.5): P Wigothsson 12.39w, Petra Mårtensson 80 Heleneholm 12.59w, Maria Schlyter 80 Malmö 12.80w. 200m (+1.5): Louise Åkesson 80 KA2 25.88. Höjd: Jenny Isgren 81 Skurup 170. Stav: Josefine Grahed 80 Malmö X. Längd: J Isgren 550/+1.1. Tresteg: Cecilia Larsson 80 Malmö 1138/+0.6. Slägga: Linda Brittesland 80 Växjö 4049.
F16 100m (+0.9): Theresia Jonsson 82 Kalmar 12.64. 200m (+1.1): Annika Eriksson 82 Färjestaden 26.07. Höjd: Sofia Johansson 82 Hinden 159, Erika Säfverblad 82 Hinden 159. Stav: Charlotte Karlsson 82 Malmö 330. Längd: Carolina Rijpma 82 Lund 532/+0.3. Tresteg: S Johansson 1129/+0.2.
F15 100m (-0.8): Anna Berg 83 Ystad 12.84. Tresteg: Nadja Casadei 83 KA2 1081/-0.2. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4056.
F14 Stav: Ida Glemne 84 Växjö 260, Desirée Dahlgren 84 Malmö 260. 

UMEÅ 25.6
M 3000m: Jörgen Marklund IFK Umeå 8:50.4m, Anders Hemmyr SIF Skellefteå 8:50.7m, Albert Edman SIF Skellefteå 8:51.2m. Spjut: Björn Hyvönen Ume FI 6478, Thomas Söderberg 80 IFK Umeå 5855.
K 3000m: Katarina Lindström IFK Umeå 10:33.6m

VISBY 24.6 (Midsommarträffen)
M Stav: Bo Jacobsson Gotland 420, Patrik Stenström Gotland 420. Längd: P Stenström 719/+1.1, Robert Wärff Heleneholm 705/+1.1. Diskus: R Wärff 4709. Slägga: Tore Olofsson Gotland 4422. Spjut: Rajmunds Kazakewich LAT 5838.
P18 Längd: Erik Larsson 80 Gotland 667/+1.9.
K 200m A (-0.2): Stina Smibacker 83 Enköping 26.41.

STRÖMSUND 24.6
F18 Diskus: Veronica Karlsson 80 Strömsund 4018.

SOLLENTUNA 24.6
M 400m A: Niclas Andersson Tumba 49.75. 1500m: Bill Krohn 58 Flemingsberg 4:01.47. 110mH (-1.2): Marin Kruse Enköping 15.19, Per Bergman 79 Tureberg 15.24, Yavar Moazzami Lidingö 15.49, Patrik Sandberg Huddinge 15.75. Höjd: Richard Persson 82 Tureberg 190, Johan Redborg 81 Tureberg 190. Tresteg: Daniel Andersson 79 Tumba 1388/+0.5. Diskus: Axel Bernhult Huddinge 4968, P Sandberg 4355.
K 400m: Natasha Narojilenko 82 Tureberg 60.60 (debut). 1500m (mix): Ulrika Törnqvist Spårvägen 4:58.71. 100mH (-0.5): Jana Cagin 79 Tureberg 14.98, Petra Lindh Tureberg 14.99, Sara Liljegren 81 Hammarby 15.94. Höjd: Martina Sandvall 81 Lidingö 160. Tresteg: Åsa Lönn Hässelby 1171/+0.7. Diskus: Ingela Nymann Tureberg 3655. Slägga: I Nymann 3540, Maria Sandberg 81 Hammarby 3244.

BORÅS 24.6
M Diskus: N Trennéus Ymer 5058, Mats Laamanen Sävedalen 4735.

NORRTÄLJE 24.6
M 200m A (+2.8): Ruben Norlin Riviera 22.54w.
K Slägga: Helena Engman Riviera 4505. Spjut: Marlene Lindström 85 Ununge 3342.

TORSBY 23-25.6 (JDM-UDM)
P18 Höjd: David Frykholm 80 Bore 190. Längd: D Frykholm 710/-0.1. Tresteg: D Frykholm 1435/-0.2. Spjut: D Frykholm 5753.
F18 100mH (w?): Anna-Karin Byström 81 IF Göta 14.9m. Slägga: Maria Mattsson 80 IF Göta 4464, Lisa Willman 80 IF Göta 4161.
F16 100m h1 (-0.5): Charlotte Nordh 82 IF Göta 12.58, h2 (+0.5): Linda Svensson 83 Arvika 12.87, F (+0.1): C Nordh 12.63, L Svensson 12.75. 200m (w?): Jessica Palm 82 IF Göta 26.07. Stav: Eline Lind 82 IF Göta 290. Diskus: Maria Andersson 82 Arvika 3598. Spjut: Anna Pihlgren 82 Arvika 4367.

LJUSDAL 23.6 (DM dag 3)
M Diskus: Stellan Back Söderhamn 4314.
K 100mH ("vindstilla"): Lina Quick 80 Strand 15.37. Spjut: Annika Petersson 79 Edsbyn 5229, Helena Anderzon 80 Strand 3610.

MALMÖ/He 23.6
M Diskus: Robert Wärff Heleneholm 4701, Staffan Jönsson 81 Heleneholm 4258, Kenneth Riggberger Heleneholm 4169.
K Kula: Maria Pettersson Heleneholm 1415, Barbro Bengtsson (f d Sjöberg) Heleneholm 1218, Susanna Nilsson Heleneholm 1137. Diskus: M Pettersson 4593. Slägga: Linda Andreasson Heleneholm 4480.

GÖTEBORG/S 23.6 (Junispelen)
M 100m A (+0.6): Johannes Marteinsson ISL 10.97, Niclas Rudin Hässelby 11.04, Johan Hed 80 Mölndal 11.13, Fredrik Persson Alingsås 11.13, Christofer Sandin 79 Mölndal 11.17, B (+1.2): Daniel Nunez Ullevi 11.05, Peter Amundin Ullevi 11.14. 200m A (-0.3): J Hed 22.14, Premek Rogowski POL 22.22, N Rudin 22.28, Karl Stenborg Ullevi 22.36, P Amundin 22.43, Peter Fredriksson Mölndal 22.64, C Sandin 22.80, B (+0.4): D Nunez 22.65, Peter Johansson 81 Orient 22.81, Fredrik Wållgren Mölndal 22.83, Erik Johanson Hälle 22.93. 800m A: Slavek Landyszkowski POL 1:56.12, Fredrik Lundh Malmö 1:56.56, Fredrik Johansson Hälle 1:56.91. 3000m: Carl Brümmer Malmö 8:25.10, Tobias Lundvall Sävedalen 8:27.24, Lars Johansson Hälle 8:31.56, Olof Olsson 80 Skövde 8:53.98. 110mH (+0.8): Herman Thorell 75 Ymer 15.56, Peter Pipkorn 79 Ullevi 15.83, Henrik Balkander 79 Lerum 16.26. Höjd: Daniel Johansson Kville 200, Johan Simonsson Ullevi 195, Christian Olsson 80 Örgryte & Fredrik Roos Örebro & Niklas Lageson Jönköping 190. Stav (OBS: Inomhus!): Oscar Janson Ullevi 500, Viktor von Bothmer Malmö 500, Henrik Hallenbo Lerum 500, Mikael Tapio Ullevi 480, Linus Lindroth Örgtyte 480, Alexander Igelström Ullevi 460, Alhaji Jeng 91 Örgryte 460, Billy Tornström Lerum 440, Emil Guldbrandsen 80 Lerum 440, ... Pawel Szczyrba 81 Malmö X. Längd: Mathias Lageskog Orient 724/+1.2, Henrik Schandorff IFK Göteborg 706/+1.5, Anton Andersson 81 Halmstad 697/0.0, Yannick Tregaro Örgryte 663/+0.9. Tresteg: Ousainou Mbye 80 Örgryte 1436/+1.3, Jim Ekliden 80 Brattås 1415/+1.3, Christoffer Rosenblad Ullevi 1398/+1.8, Dennis Acson 81 Örgryte 1366/+1.7, Elvir Rakovic 79 Ullevi 1346w/+2.1 (ok?), Conny Malm Ullevi X.
K 100m A (-0.6): Karin Jönsson Malmö 12.36, Lena Melin Ullevi 12.53, Linda Storkull 79 Mölndal 12.80, (+0.6): Nanna Sacko-Nilsen 84 Göteborgs KIK 12.92. 200m (+1.3): L Melin 25.09, Sofie Toftgård 82 Halmstad 26.14. 800m: Louise Fredriksson 80 Hälle 2:15.57, Caroline Hjelm Hälle 2:15.88. 3000m: Jenny Framme Hälle 9:30.70, Midde Hamrin Hässelby 9:52.97, Karin Schön Kville 10:28.53, Jessica Bolgerth Örgryte 10:36.67. 100mH (+0.8): K Jönsson 14.28, L Melin 14.49. Höjd: Jenny Kågebäck 79 Ullevi 160, Sara Brankell 81 Mölndal 160. Tresteg: Ann Högberg Göteborgs KIK 1173/+0.5, S Brankell 1059/+1.4, Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK 1054/+0.7. Kula: Kajsa Lindskog Ullevi 1286. Diskus: K Lindskog 3755.

ÖREBRO 23.6 (DM dag 3) - Till fullständiga resultat
M 100m (-1.7): Mikael Jakobsson 81 Örebro 11.46, Tommy Björnquist 58 Sköllersta 11.63. Längd: Erik Henrysson 79 Fjugesta 676/+2.0.
K 100m (-2.8): Anna Bergsten 81 Örebro 12.84, Sofia Johnson Glanshammar 12.85. 1500m: Jenny Isberg 71 Start 4:56.04, Helene Nilsson Start 4:59.68.

SUNDSVALL 22.6 (JDM/UDM dag 1)
M 3000mH: Daniel Forsman Vingarna 9:57.0m.
F18 Stav: Jennie Wiksten 82 Kovland 255.
F16 Tresteg: Maria Eklund 82 Sundsvall 1143/+0.8.

ÖRBYHUS 21.6 (Örbyhusspelen)
F14 Stav: Maria Lundström 84 Hässelby 275, Jenny Östlund 84 Hässelby 260.

NYKÖPING 21.6
M Slägga: Mikael Leindahl Nyköping 6030.

LERUM 18.6 - Till fullständiga resultat
M 100m A (+2.1): Robert Kronberg Kville 10.75w, Niklas Sjöstrand Kville 10.94w, Anders Nilsson Kville 11.13w. 200m (+2.9): Erik Johansson Hälle 22.88w. 110mH (+0.3): R Kronberg 14.02. Stav A: Oscar Janson Ullevi 525, Alexander Igelström Ullevi 485, Linus Lindroth Örgryte 485, Martin Persson 80 Örgryte 440, Emil Guldbrandsen 80 Lerum 440, Henrik Hallenbo Lerum & Mikael Tapio Ullevi X, B: Gustav Andhill 79 Alingsås 440. Kula: Niklas Trennéus Ymer 1499. Diskus: Mats Laamanen Sävedalen 5012, N Trennéus 4966.
K 1500m (mix): Jessica Franzén Kville 4:56.16. Stav: Anja Rozman 80 Örgryte 325, Annika Berntsson Ullevi 325, Emma Josefsson 81 Kville 305, Sandra Ribba Örgryte 305, Helena Ahxner 81 Mölndal & Veronika Fridén 83 Mölndal 265.

VÄSTERÅS 18.6 (Västerås Games) - Till fullständiga resultat
M 100m h1 (+1.3): Håkan Setthammar Västerås 10.93, h2 (+2.3): Mathias Krigh Spårvägen 10.90w, Leif Johansson 80 Hässelby 11.17w, Johan Jarnemark 79 Vallentuna 11.17w, h3 (+3.1): Alexander Lakhanpal 79 Linnéa 10.75w, Fotios Makrostergios Spårvägen 11.05w, Niclas Norling Örbyhus 11.05w, Erik Söderberg 81 Falun 11.06w, David Tainton Hässelby 11.14w, F (+0.7): A Lakhanpal 10.86, M Krigh 11.00, ... H Setthammar ej start. 200m (+3.0): Stephen Pyles USA 22.29w, Robert Sjödén 82 Västerås 22.91w, Per Sandell Västerås 22.92w. 400m A: Johan Lannefors Västerås 47.39, Carlos Amado 60 Hässelby 49.28, Ronnie Sköld Lidingö 49.58, S Pyles 50.10, Konstantin Koutalas Spårvägen 50.16, B: P Sandell 50.19, Linus Hagstedt Hellas 50.61, C: Andreas Rehnborg 80 Österhaninge 50.89, Christopher Larsson 79 Österhaninge 50.96. 800m A: Lars Appelqvist IF Göta 1:54.76, Anders Grahn Skellefteå AIK 1:54.99, Olof Tuhus IF Göta 1:55.30, Magnus Åberg IF Göta 1:55.40, Håkan Jansson Rånäs 1:55.78, Jonas Brodén Gefle 1:56.22, Magnus Karlsson IF Göta 1:56.95, Ronny Johannesson Hammarby 1:59.59, Jon Andersson 80 Falun bröt, B: Ken Pihlblad IF Göta 1:56.83. 1500m: Martin Adamsson Hammarby 3:53.85, Mattias Norling Nord-Uppland 3:54.70, Peter Carlsson Spårvägen 3:55.17, Nicklas Källmén Mölndal 3:55.42, Andreas Phersson Hammarby 3:55.64, Peter Nzimbi KEN 3:57.22, Jan Hedström IF Göta 3:59.53. 3000m: Niklas Österberg Rånäs 8:27.55, Dan Enqvist Filipstad 8:31.93, Anders Nilsson IF Göta 8:33.44, Jonas Jonsson Örebro 8:37.21, Ristat Zeron Upsala 8:44.93, Johan Faskunger Mölndal 8:45.37. 110mH (+3.1): Anders Karlsson Spårvägen 14.64w, Martin Kruse Enköping 14.71w, Magnus Wallberg Falun 14.98w, Yavar Moazzami Lidingö 15.11w, Patrik Melin Gefle 15.39w, Magnus Åhlén IF Göta 15.78w, Björn Sund Garphyttan 15.88w, Klas Rehnberg Upsala 16.03w. Stav: Jonas Asplund Tureberg 492, Zbigniew Jakobschy Spårvägen 482, Alexander Eriksson 79 Tureberg 462. Längd: Nebez Kurban Lidingö 755w/+4.3 (732/+1.8), H Setthammar 709w/+2.5 (194/+1.6), F Makrostergios 700w/+3.1 (201/+1.6), Dan Alfredsson 79 Ludvika 691/+1.4, Marcus Ottesen 81 Falun 673w/+2.2 (665/+1.9). Tresteg: Johan Attersand Hammarby 1523w/+3.3 (-), Daniel Bergin Upsala 1405w/+5.1 (-), Håkan Eklund 80 Råby-Rekarne 1342w/+3.7 (1170/+1.0). Kula: Anders Holmström Örebro 1762. Daniel Jonsson Råby-Rekarne 1744, Håkan Andersson Ljungsbro 1691, Anders Eriksson Malung 1685, Jimmy Nordin 79 Gefle 1635. Christer Hagberg Bore 1517, Niklas Uhlin Upsala 1478. Diskus: Fredrik Mäkk Hässelby 5782, Mattias Borrman Västerås 5717, C Hagberg 5671, N Uhlin 5464, A Eriksson 5104, A Holmström 5107, Fredrik Östlin IF Göta 4723. Spjut: P Melin 6500, Stefan Henriksson Mora 6088, Kenneth Bergén Huddinge 6076, Berth Axelsson Upsala 5930, Mikael Alsterbåge Huddinge 5821, Mathias Tidqvist IF Göta 5629, Tommy Sarenbrant Mora 5597, Pasi Mäntylä Västerås 5500.
K 100m h1 (+3.1): Kerstin Dalfors Dala-Floda 12.05w, Sara Westman Falun 12.36w, Madeleine Andersson Enköping 12.45w, Therese Hammarlund Falun 12.65w, Sara Erixon 81 Västerås 12.80w, h2 (+1.0): Emma Rienas 82 Filipstad 12.35, Pernilla Allvin Falun 12.44, Elena Åseby IF Göta 12.68, Anna Norgren 80 Söderhamn 12.84, F (+2.3): K Dalfors 12.04w, E Rienas 12.20w, P Allvin 12.30w, E Åseby 12.60w, M Andersson 12.69w, T Hammarlund 12.71w, ... S Westman ej start. 400m: Marika Johansson Spårvägen 56.52, Ulrika Johansson 80 Söderhamn 56.71, Jennie Gårdhage Västerås 58.69, Josefin Näsman 81 Bollnäs 59.96. 800m: Carolina Nylén 79 Fredrikshof 2:13.75, Louise Wenngren Spårvägen 2:14.83, Maria Åhr 80 Danderyd Athl 2:15.90, Erica Andersson IF Göta 2:18.53. 3000m: Isabell Ahlström 81 Rånäs 9:59.58, Susanna Wiström Sundbyberg 10:00.71, Jennie Mattsson IF Göta 10:16.33, Lena Kullstam Råby-Rekarne 10:18.86, Lisa Wallgren 79 Hammarby 10:28.07. 100mH (+1.6): Maria Richtnér IF Göta 14.26, Petra Lindh Tureberg 14.93, Karin Söderkvist Mora 15.00, Alice Bergström 79 Råby-Rekarne 15.64. Höjd: Karolina Holmlöf 79 Upsala 170, Sofie Lundström 83 Västerås 159. Stav: Liza Jörnung 81 Duvbo 312, Johanna Dahlström 82 Gefle 272, S Lundström 262. Längd: Annica Sandström Mölndal 627w/+3.1 (623/+1.8), Åsa Hallström IF Göta 607/+2.0, Johanna Sellman Gefle 586w/+3.4 (582/+1.5), Karolina Söderlund 79 Råby-Rekarne 537w/+2.2 (528/+1.5), Erika Åkerblom 79 Mora 525w/+2.9 (517/+1.8). Kula: Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1651, Cecilia Nilsson 79 Ymer 1445, Karin Jansson Örebro 1271, M Richtnér 1234, Marie Hilmersson 81 Wedevåg 1166. Diskus: Shelly Borrman USA 5430, Annika Larsson Gefle 5160, L-M Mårtensson 5049, Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 4947, Camilla Mattson Kil 4630, Lena Björk Hofors 4224, Angela Åkeson 79 Kil 3988, K Jansson 3980, Anna Jansson Västerås 3771, Stina Lindblad Katrineholm 3669, Marie Rosengren 80 Gefle 3646. Slägga: C Nilsson 5260, L-M Mårtensson 5067, C Mattson 4967, Gianna Panavoglou Spårvägen 4876, Anna-Karin Lundström Östersund 4419, M Hilmersson 4353, Karina Töndevold 80 Lidingö 4072, Emma Olsson 83 Västerås 3765. Spjut: Lena Åström Västerås 5322, Annika Petersson 79 Edsbyn 4542, Katja Åsvik Ununge 4535.

VÄNNÄS 17.6
K22 Tresteg: Anna Göransdotter-Nilsson Vännäs 1223/-0.8.
F16 Spjut: Lina Persson 82 Brännan 3520.

HALMSTAD 17.6
F18 Slägga: Camilla Ottosson 81 Lagan 3349.

JÖNKÖPING 17.6 (Vätter-spelen)
M 100m A (+4.5): Christofer Ohlsson Växjö 10.69w, Ulf Jonsson Jönköping 10.84w, Daniel Nunez Ullevi 11.00w, Peter Amundin Ullevi 11.04w. 200m A (+4.1): C Ohlsson 22.01w, U Jonsson 22.15w, Karl Stenborg Ullevi 22.17w, P Amundin 22.26w, D Nunez 22.33w, B (+3.6): David Scott Lidingö 22.84w, Rikard Wiklund 79 Jönköping 22.88w. 1500m: Johnny Jönsson Spårvägen 3:51.87, Michael Öhman 79 Bollebygd 3:52.79, Henrik Skoog 79 Villstad 3:53.82, Peter Johansson Brittatorp 4:00.30, ... 6) Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 4:09.97. 5000m: Lars Axelsson 58 Brittatorp 14:44.85, Lars Hansen Enhörna 14:58.56, Frederick Karlsson IK Sisu 14:58.98, Henrik Ahnström 81 Skruv 15:28.51. 110mH (+3.4): Herman Thorell Ymer 15.41w. Kula: Tobias Melin Bottnaryd 1323. Diskus: T Melin 4321.
K 100m A (+3.1): Charlotta Ceder-Wanhainen Tranås 11.94w, Veronica Fransson 79 Hälle 12.14w, Linda Fredriksson Heleneholm 12.26w, Lena Melin Ullevi 12.38w, Verona Hummel Skruv 12.49w, Emma Frostensson 79 Skruv 12.49w, B (+2.1): Ida Fransson Växjö 12.79w. 200m A (+1.6): L Melin 25.04, V Fransson 25.15, L Fredriksson 25.42, Helena Rönner 80 Ullevi 25.66, E Frostensson 25.68. 1500m: Kristin Ahlepil Eksjö Södra 4:29.46, Jenny Framme Hälle 4:37.51, Martina Barkman 79 Färjestaden 4:40.07, Ida Nilsson 81 Högby 4:40.48, Caroline Hjelm Hälle 4:44:43, Jessica Gylfe 80 Växjö 4:44.49, Maria Pettersson Njudung 4:49.04, Linda Damgren 79 Jönköping 4:50.01, Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 4:56.72, Helena Wiktelius IF Göta 4:57.02. 100mH (+2.3): V Hummel 14.14w, L Melin 14.65w, Anna Johansson 78 Ymer 14.93w, Ann Axelsson 56 Hovslätt 15.56w. Stav: Fevronia Stafilidou 82 Skruv 260. Tresteg: Desirée Carlberg Ullevi 1151w/+7.0 (-). Kula: Maria Turunen 80 Skruv 1114. Diskus: M Turunen 3704.

TIMRÅ 16-17.6 (DM)
M 100m (-0.4): Thomas Björke Sundsvall 11.03, Niklas Stridqvist Sundsvall 11.05. 5000m A: Björn Bergström 79 Vingarna 14:25.20, Johan Bergström 79 Vingarna 14:43.01, Peder Svensson Forsmo 14:52.19.
K 1500m: Eva-Britt Karlsson Sundsvall 4:35.12, Ulrika Mähler Brännan 4:57.16. 5000m: E-B Karlsson 17:05.19, U Mähler 17:55.60, Jennie Nordvall Strategen 19:15.91. Kula: Karin Åkerstedt 79 Ragunda 1116, Marlene Forslund 82 Kovland 1100.

OLOFSTRÖM 16-17.6 (VDM)
M35 Spjut: Bengt Loo Contact 5694.

ÖREBRO 16-17.6 (DM dag 1-2) - Till fullständiga resultat
M 200m (-0.8): Tommy Björnquist 58!! Sköllersta 23.20. 110mH (+2.0): Mikael Jakobsson 81 Örebro 15.18. Kula: Anders Holmström Örebro 1745, Mats Andreasson Sköllersta 1301. Diskus: A Holmström 4616.

NORRKÖPING 16-17.6 (DM)
M 100m (-0.1): Johan Olofsson Tiwaz 10.93, Johan Engberg 81 Finspång 10.95. 200m (-0.9): J Engberg 22.29. 110mH (-0.9): Frederick Löfdahl Tjalve 15.53. Höjd: F Löfdahl 201. Längd: Per Klofsten Linköping 676/+1.2, Petteri Laitinen Linköping (?) 670/+0.6. Tresteg: P Klofsten 1366w/+2.3 (1347/+1.6). Slägga: Mikael Leindahl Nyköping 6109.
K 100m (-0.3): Ellinor Stuhrmann Tjalve 12.93. 1500m: Ebba Stenbäck 81 Norrköping 4:52.42, Daniella Antberg 81 Malmslätt 4:57.00. 5000m: Lena Wahlqvist Motala 17:25.35, E Stenbäck 17:54.81, Therese Lindqvist Akele 19:44.83. Diskus: Lena Brattgård Tjalve 3586. Slägga: Anna-Karin Lundström Östersund 4370, Monica Reby Tjalve 3155. Spjut: M Reby 3653.

TROLLHÄTTAN 16.6 (DM)
M 110mH (-0.4): Herman Thorell Ymer 15.39, Carl-Johan Olsson 80 Mariestad 15.50. Diskus: Niklas Trennéus Ymer 4878. Slägga: Lennie Helander Ymer 4899, Thomas Edvinsson Alingsås 4838.
K 100mH (-2.3): Anna Johansson Ymer 15.47. Diskus: Cecilia Nilsson 79 Ymer 3536. Slägga: C Nilsson 5154, Maria Henriksson 79 Mariestad 3690. 

HALLUNDA 16.6 (VDM dag 4)
M35 Kula: Per Östlund Hässelby 1358.
K35 5000m: Seeta Dageryd Flemingsberg 18:00.01, Sari Huusko Fredrikshof 19:41.50.

UPPSALA 16.6 (DM dag 1 )
M 100m (+0.2): Urban Gustafsson Upsala 11.13, Ali Sabouri Upsala 11.16. 800m: Niklas Österberg Rånäs 1:59.45. Kula: Henrik Wennberg Tureberg 1804, Jimmy Nordin 79 Gefle 1677, Niklas Uhlin Upsala 1459. Slägga: N Uhlin 5099, Arne Enarsson Örbyhus 4588.
K 100m (+1.0): Karin Funke Gefle 12.39, Stina Smibacker 83 Enköping 12.71. 800m: Ulrika Johansson Rånäs 2:14.89, Alexandra Lindquist 79 Rånäs 2:16.53. Höjd: Karolina Holmlöf 79 Upsala 165, Andreas Geurtsen 79 Upsala 160. Slägga: Linda Persson Örbyhus 2958.

HÖGBY 16.6 (Ölandsmästerskap)
K 400m: Annika Eriksson 82 Högby 59.57. Spjut: Jennie Niesel Färjestaden 3698.

ESKILSTUNA 16.6 (DM - dag 2)
M 800m:
 Andreas Karlsson Ärla 1:56.63. 5000m: Bjarne Thysell Ärla 14:26.71, Pekka Anderman Flemingsberg 15:07.29, Anders Edgren Enhörna 15:20.32. Tresteg: Joakim Johansson 80 Nyköping 1374/+0.5. Slägga: Mikael Leindahl Nyköping 6148, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 4992. Spjut: Daniel Jonsson Råby-Rekarne 5710.
K 5000m: Ursula Turtinen Råby-Rekarne 19:16.30. Längd: Karolina Söderlund 79 Råby-Rekarne 530/+1.5. Slägga: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3962, Anna Hellströmer Södertälje IF 3718, Sara Gustafsson 81 Katrineholm 2678. Spjut: A Hellströmer 3893, Caroline Thysell Ärla 3564.

STOCKHOLM/K 16.6 (Löparnas Kväll + Sommar-Ös) - Till fullständiga löpresultat
M 100m A (-1.1): Alexander Lakhanpal 79 Linnéa 11.10. 400m A: Godfrey Ssonko 79 Mälarhöjden 49.15, Peter Andersson Täby 49.19. 800m A: Per Synnerman Hammarby 1:52.21, Andreas Phersson Hammarby 1:53.89, Martin Adamsson Hammarby 1:54.84, Johan Klinteskog 81 Hammarby 1:55.16, Peter Carlsson Spårvägen 1:55.63, Frewengel Habtom Spårvägen 1:55.69, ... Stefan Danielsson Hammarby bröt (hare), B: Magnus Aare Danderyd Athl 1:58.67. 5000m (3000m): Christer Malm Hammarby 14:47.00 (8:54.16), Carl Brümmer Malmö 14:50.92 (8:54.38), Joachim Wolf-Wallin Hammarby 15:20.34. 110mH (-2.5): Anders Karlsson Spårvägen 15.30. Stav: Jonas Asplund Tureberg 483, Fredrik Skoglund 81 Lidingö 423, Johan Papas 81 Solna 423.
K 100m A (-1.5): Therese Edholm Tureberg 12.65. 400m A: Hanna Peterson 80 Södertälje 56.9m, Carolina Nylén 79 Fredrikshof 57.4m, Maria Åhr 80 Danderyd Athl 59.3m, Louise Wenngren Spårvägen 59.8m. 1500m: Ulrica Orre Hässelby 4:43.77, Lisa Wallgren 79 Hammarby 4:53.39, Ulrica Törnqvist Spårvägen 4:54.42, Ellinor Andersson 79 Oxelösund 4:56.75. 5000m: Helena Hansson Flemingsberg 18:46.77, Maria Brunzell Flemingsberg 18:50.50. 100mH (-0.7): Sara Gelin 80 Enköping 15.74. Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 158. Spjut: Brigitta Lado 81 Hässelby 3821, Nina Meriläinen 80 Huddinge 3687.

DINGLE 15.6 (Dinglespelen)
M Kula: Henrik Olsson Dingle 1436.

KARLSKOGA 14.6 (Nobelspelen)
F16 100m (+0.5): Emma Rienas 82 Filipstad 12.47. Längd: E Rienas 529w/+3.0 (524/-0.3). Diskus: Maria Andersson 82 Arvika 3521.

VÄRNAMO 14.6 (WSK-spelen)
M22 Stav: Erik Svensson 79 Heleneholm 440. Tresteg: Stefan Svensson IFK Göteborg 1376/+0.8.
P18 Höjd: Daniel Carlsson 81 Tranås 193. Stav: Johan Rogö 80 Habo 430. Längd: Anton Andersson 81 Halmstad 710/+0.9.
F16 Höjd: Carolina Klüft 83 Växjö 165, Kristin Lock-Johansson 82 Kalmar 160. Stav: Karolina Syrén 82 Hovslätt 270, Christina Franklin 82 Alvesta 270.

SKELLEFTEÅ 14.6 (Guldspelen) - Till fullständiga resultat
M Stav: Nils Karlander 79 Skellefteå AIK 425. Slägga: Fredrik Jonsson IFK Umeå 4468. Spjut: Jonas Fjellström Arvidsjaur 5662.
K 1500m: Katarina Lindström IFK Umeå 4:50.7m. Stav: Linnea Eriksson Skellefteå AIK 270.
F18 Slägga: Sofia Lundquist 81 Vännäs 3651, Lena Marcusson 81 Vingarna 3047.
F16 800m: Karin Nilsson 82 Arvidsjaur 2:19.36. Stav: Anna Lindqvist 83 Skellefteå AIK 270. Spjut: Sofia Renman 83 Östersund 3552.

NYKÖPING 14.6
M Kula: Anders Sundström Nyköping 1538, Christer Berg Nyköping 1495, Jerry Jönsson Nyköping 1406. Diskus: Håkan Öberg Nyköping 4688. Slägga: Mikael Leindahl Nyköping 6147, H Öberg 4920.
F16 Diskus: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3865. Slägga (OBS: 4.0 kg): J Gustafson 3986.

HERRLJUNGA 14.6 (Kullings-spelen)
M Kula: Andreas Gustafsson Hagen 1777, Niklas Trennéus Ymer 1538. Diskus: A Gustafsson 5030, N Trennéus 4876, Daniel Nornvall Ymer 4304. Slägga: Lennie Helander Ymer 4951.
M22 Slägga: D Nornvall 5384, Thomas Edvinsson Alingsås 5014, Daniel Korhonen Kville 4813.
K Kula: Cecilia Nilsson 79 Ymer 1382, Kajsa Lindskog Ullevi 1225, Sara Lidman 81 Kongahälla 1100. Diskus: K Lindskog 3573.
K22 Slägga: C Nilsson 5155, K Lindskog 3565, S Lidman 2818.
F18 Slägga: Lisa Willman 80 IF Göta 4221.

STORA MOSSEN 14.6
M Diskus: Richard Shanwell Linnéa 4393. Slägga: Mikael Nyström Linnéa 5760.
K Slägga: Karina Töndevold 80 Lidingö 4484.

STENUNGSUND 13-14.6 (Bohuskampen)
M Tiokamp: Miso Kalliokorpi Trollhättans SK 6.050m (11.5m   645w  1158  190  56.19  17.3m  3382  360  5450   5:03.31), David Klingberg Habo 4.886m.
K22 Sjukamp: Alice Bergström 79 Råby-Rekarne 4.838m (15.2mw/+3.3   166  1083  26.3mW  501  3723  2:26.56), Jeanette Hansson 79 Eslöv 4.610m (14.9mw/+3.3  160  1005  26.4mW  527/+0.7  3113   2:33.95), Lina Ericsson Växjö 4.155m (15.3mw/+3.3  151  913   26.9mW  532/+1.4  2114  2:35.97).
F18 Sjukamp: Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 4.610m (15.3mw/+2.1   166  1045  26.9mW  509  3704  2:39.56), Eva Olofsson 80 Eslöv 4.142m (17.1mw  157  999  25.8mW  484  2338   2:30.11).
F16 Sjukamp: Angelica Johansson 83 Hälle 4.688m (bl a 169 och 536/-0.4).

KARLSHAMN 13-14.6 (Östersjöspelen)
M 800m: Christian Bengtsson Härlöv 1:55.55. 110mH (+0.8): Fredrik Hallin Kalmar 15.71.
P18 Höjd: Per-Ola Andersson 80 Gnistan 196. Längd: Håkan Jedhammar 81 Gnistan 668w/+5.8 (-).
K 100m (+2.5): Emma Frostensson 79 Skruv 12.56w, Theresia Jonsson 82 Kalmar 12.83w. 400m: Annika Eriksson 82 Färjestaden 57.59, E Frostensson 58.45. 800m: Martina Barkman 79 Färjestaden 2:16.5m. 100mH (-0.6): Karin Olsson Helsingborg 14.65, Anna Johansson Ymer 15.13. Höjd: Johanna Olander 79 Färjestaden 165. Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1140, Maria Turunen 80 Skruv 1113. Diskus: A-K Svensson 3775, M Turunen 3585. Slägga: Rebecka Kvist 83 Alvesta 4235, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3600, Rebecka Karlsson 79 Hinden 3119, Anna-Lena Svensson Hinden 2950.
F16 Tresteg: Sofia Johansson 82 Hinden 1102/+1.0.

STAFFANSTORP 13-14.6 (SAI-spelen)
M 100m h1 (+1.7): Linus Malmborg Heleneholm 10.94, Johan Ramm-Ericson Malmö 11.17, h2 (+1.9): Stefan Eriksson Malmö 11.14, Raimond Balice Malmö 11.16, F (+0.5): L Malmborg 10.97, J Ramm-Ericson 11.17. 200m A (+1.6): Anders Hansson Heleneholm 21.70, Martin Pålsson Staffanstorp 22.29, Andreas Persson Lund 22.36. 400m A: Göran Olofsson Eslöv 50.22, A Persson 50.47. 110mH (-0.7): Patric Lindahl Heleneholm 15.19, Joakim Blaschke KA2 15.30, Thomas Lorentzon KA2 15.83. Höjd: Yannick Tregaro Örgryte 200. Stav: Patrik Stenlund KA2 550, Peter Widén Växjö 540, Trond Barthel NOR 520, Stefan Jeppsson Hässleholm 510, Mikael Tapio Ullevi 500, Linus Lindroth Örgryte 480, Deniz Mahshid 80 Örgryte 420, Oscar Janson Ullevi X. Längd: Anders Hansson Heleneholm 716w/+3.1 (699/+1.4), L Malmborg 715w/+3.1 (-), Tobias Persson Staffanstorp 673w/+2.7 (647/+1.8). Slägga: Stellan Kjellander Vittsjö 4626. Spjut: Martin Trnovsky Lund 5977.
P18 200m (-0.6): Gustav Lindström 81 Lund 22.77. Höjd: Jesper Isgren 81 Skurup 193, Reinhold Andersson 80 Klippan 190. Längd: R Andersson 708w/+2.4 (685/+1.2), Magnus Lundgren 80 Finish 694w/+4.2 (664/+1.8).
P16 Höjd: Kevin Mijdema 82 Lund 192.
K 100m (+1.5): Helena Jönsson Lund 12.53, Linda Österling 79 Finish 12.56. 200m (-0.6): H Jönsson 25.43, Linda Fredriksson Heleneholm 25.45, Malin Jeppsson 81 Lund 25.79, Malin Svensson Trelleborg 25.94. 400m: Anna Hellblom Lund 60.46. 100mH (-0.2): M Svensson 15.86. Höjd: Jenny Isgren 81 Skurup 175, M Svensson 165. Stav: Charlotte Karlsson 82 Malmö 320, Josefine Grahed 80 Malmö 310, Desirée Dahlgren 84 Malmö 270, Lisa Sjöstrand 82 Heleneholm 240. Längd: Caroline Bryland Heleneholm 563w/+3.8 (ok?), M Svensson 528w/+2.1 (ok?). Tresteg: Anna Andersson Malmö 1258w/+2.3 (-), C Bryland 1146w/+4.5 (1096/+2.0), Annika Jarl Lund 1060w/+3.9 (1041/-0.8). Kula: Maria Pettersson Heleneholm 1420, Maria Brorson Heleneholm 1153. Diskus: M Pettersson 4243, Catarina Andersson Heleneholm 4201. Slägga: Linda Andreasson Heleneholm 4462, Marie Nilsson 79 Helsingborg 3977, M Brorson 3843, Christel Nordin 83 Eslöv 3056, Maria Fluur 83 Heleneholm 2957. Spjut: C Andersson 4095, Jenny Tomasson 79 Eslöv 3820, L Fredriksson 3667, L Andreasson 3662.
F18 100m (+2.0): Karin Nilsson 81 Lund 12.83. Längd: J Isgren 565/+0.8. Tresteg: Cecilia Larsson 80 Malmö 1150w/+2.2 (1135/+1.6). Jenny Madsen 81 Finish 1066/+1.6.
F14 80m (+1.0): Jenny Ljunggren 84 Helsingborg 10.33. Höjd: Cecilia Axelsson 84 Helsingborg 158.

KARLSTAD 13-14.6 (Lemmingiaden)
M Spjut A: Patrik Bodén 8505, Mark Roberson GBR 8078, Nick Nieland GBR 7868, Voldemars Lusis LAT 7623, Diggory Brooke NZL 7612, Ronny Nilsen NOR 7375, Mats Nilsson Klippan 7351, Peter Borglund Gefle 7076, Sturle Saebö NOR 6988, B: D Brooke 7771, S Saebö 7533, Patrik Ekholm IF Göta 6779, Stuart Faben GBR 6659, Rikard Krook Heleneholm 6629, Peter Strömbäck Tranås 6614, Patrik Melin Gefle 6460, Johan Widén IF Göta 6172, C: Stefan Henriksson Mora 6334, Mikael Alsterbåge Huddinge 6258, Kenneth Bergén Huddinge 6152, Bengt Loo Contact 5894, Ronnie Melkersson Gillberga-Lista 5808.
M22 Spjut A: Vesa Jäppinen FIN 7891, Hannu Virta FIN 7746, Teemu Paasanen FIN 7672, Harri Haatainen FIN 7646, Janis Silajars LAT 7399, Daniel Gustafsson Alingsås 7210, Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7114, Andis Anskins LAT 6385, B: Patrik Andersson Orient 6384, Pasi Mäntylä Västerås 6346, Mathias Tidqvist IF Göta 6276, Johan Bjellerman 82 Hässelby 5913, Lars Näckter Orrviken 5829, Andreas Kohn Kville 5522, ... Mattias Eriksson 80 Vännäs & Erik Axelsson Vännäs X.
P18 Spjut: M Eriksson 6422, Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero 6370, Kaj Jokinen 81 Råby-Rekarne 6358, Janis Liepa LAT 6292, Ainars Kovals LAT 5738, Thomas Hirvonen 80 Tureberg 5565.
P16 Spjut (600 g): J Bjellerman 6530, Martin Ekborg 83 Rånäs 6035.
P16 "Nya spjutet" (1999 års modell): J Bjellerman 6543.
M40 Spjut: Ismo Sarlin Västerås 6442, Jan-Olof Damgren 51 Jönköping 6261, Gunnar Höjer IF Göta 5233.
K Spjut A: Lorna Jackson GBR 5676, Elisabet Wahlander Alingsås 5352, Kirsty Morrison GBR 5346, Lena Åström Västerås 5202, Annika Peterson 79 Edsbyn 5176, Katarina Eklöf Gefle 5155, Katja Åsvik Ununge 4751, B: Mari Heikkinen FIN 5024, Nina Olofsson Heleneholm 4364, Anna Hellströmer Södertälje IF 4313, Maria Richtnér IF Göta 4283, Mona Jönsson Klippan 4076.
K "Nya spjutet" (1999 års modell) A: E Wahlander 5184, L Åström 4913, L Jackson 4737, K Morrison GBR X, B: M Heikkinen 4536, N Olofsson 4298.
F18 Spjut: Kati Toivonen FIN 4116, Helena Anderzon 80 Strand 3885, Mikaela Wieslander 81 Alvsta 3785, Annette Ekberg 81 Märsta 3582, Karin Larsson 81 Garphyttan 3560.
F18 "Nya spjutet" (1999 års modell): K Toivonen 4281.
F16 Spjut: Anna Pihlgren 82 Arvika 4565, Gunilla Olovsson 82 Märsta 4248, Izabel Savic 83 IF Göta 4224.
K35 Spjut: Marie Björn IF Göta 4078.

ÖSTHAMMAR 13-14.6 (UDM mångkamp)
P18 Tiokamp: Andreas Bonin 5.851 (bl a 4.30).

STRÖMSUND 13.6 (Dunderkampen)
M Längd (w?): Christer Göransson Ragunda 690. Kula: Mattias Eriksson Castor 1566. Slägga: Hans Källén Strömsund 5240, Magnus Mårtensson Strömsund 5211, Mathias Wennberg Castor 5179, M Eriksson 4598.
K Kula: Karin Åkerstedt 79 Ragunda 1114. Diskus: Veronica Karlsson 80 Strömsund 3997. Slägga: V Karlsson 3929, Annika Källén Strömsund 3811, Carina Källén Strömsund 3551, K Åkerstedt 3427, Carina Rhodin 81 Strömsund 3312.
F16 Spjut: Sofia Renman 83 Östersund 3667.

BODEN 13.6 (Bodens Sommarspel)
M 100m h1 (+4.3): David Hedström 79 Skellefteå AIK 10.8mw, h2 (+3.5): Stefan Heinås Riviera 10.8mw, Fredrik Strandberg 80 IF Göta 10.9mw.
K 100m (+3.5): Maria Hedström 79 Boden 12.3mw. Slägga: Helena Engman Riviera 4293.
F16 1500m: Karin Nilsson 82 Arvidsjaur 4:51.0m.

FALKENBERG 13.6 (Halländska Ungdomsspelen)
P18 200m (+3.8): Björn Petersson 80 Varberg 22.89w. Tresteg: Ousainou Mbye 80 Örgryte 1421w/+2.5 (-).
F18 100m (+4.1): Susanne Sjöqvist 80 Rydö 12.88w. Längd: Sara Brankell 81 Mölndal 534w/+4.9 (-).
F16 Höjd: Anna Wiberger 82 Mölndal 160. Tresteg: A Wiberger 1171w/+2.2 (-).

KATRINEHOLM 13.6 (Katrineholmsspelen)
M22 200m (motvind): Johan Engberg 81 Finspång 21.8m. Längd: Fredrik Claesson Kil 665/+0.5. Tresteg: Daniel Norman Lund 1422/+1.4, Johan Asplund 80 Kil 1340/+1.0.
K22 200m (motvind): Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 26.1m, Anna Lilja 81 Nyköping 26.2m. Diskus: Stina Lindblad Katrineholm 3513.
F16 Stav: Therese Axelsson 83 Katrineholm 250. Längd: Anna Seleznova 83 Huddinge 521/+1.0. Tresteg: Frida Lindholm 82 Råby-Rekarne 1088/-0.6. Diskus: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3887. Spjut: J Gustafson 3531.

MARIESTAD 13.6 (MAIF-spelen)
P18 Längd: Magnus Gustafsson 80 Lidköping 687w/+3.5 (667/+1.5).

SKRUV 12-13.6
Tiokamp: Martin Joabsson Skruv 5.399m (bl a 678/+2.0)

KVARNSVEDEN 12-13.6 (Polis-SM)
K Längd: Jessica Solner 530w/+2.8 (ok?).

KROKOM 11.6 (DM)
M 200m (w?): Joachim Ögren 81 Östersund 22.67. 110mH (w?): Christer Göransson Ragunda 15.05, Paul Ragnvaldsson 79 Strömsund 15.10. Längd (w?): C Göransson 706, Jon Roos 80 Östersund 694, Jonas Arnsten 80 Trångsviken 693.
K 200m A (w?): Maria Eriksson Hammerdal 25.27, Charlotte Thuné Östersund 25.53.

BOLLNÄS 11.6 (DM dag 2)
K 200m (-2.0): Ulrika Johansson 80 Söderhamn 25.75, Josefin Näsman 81 Bollnäs 25.77. Slägga: Annika Petersson 79 Edsbyn 3401, Sara Marcusson 83 Järvsö 2977.

GÄVLE 10.6
F16 Stav: Johanna Dahlström 82 Gefle 270.

HÄSSLEHOLM 10.6
M Stav: ... Stefan Jeppsson Hässleholm X.
K Stav: Weronica Andersson Hälle 300.

ESKILSTUNA 10.6 (DM)
M 400m:
 Martin Drott 80 Nyköping 49.65. Höjd: Erik Sellberg Nyköping 193. Längd: Christian Forsell 79 Råby-Rekarne 668/-0.3. Kula: Daniel Jonsson Råby-Rekarne 1726, Anders Sundström Nyköping 1529, Christer Berg Nyköping 1468, Jerry Jönsson Nyköping 1446, Håkan Öberg Nyköping 1342. Diskus: H Öberg 4637, A Sundström 4489.
K 100m (+0.7): Helene Nordquist 80 Södertälje IF 12.69. 400m: Hanna Peterson 80 Södertälje IF 56.80. 1500m: Lena Kullstam Råby-Rekarne 4:47.18. 100mH (+0.4): Alice Bergström 79 Råby-Rekarne 15.80. Tresteg: Karolina Söderlund 79 Råby-Rekarne 1122/-0.8, Karin Lindh Gillberga-Lista 1089/-1.3, Frida Lindholm 82 Råby-Rekarne 1086/-0.5. Kula: Anna Hellströmer Södertälje IF 1121. Diskus: Stina Lindblad Katrineholm 3645, Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3643.

BJÖRKNÄS 10.6 (Björknässpelen)
M 100m h1 (-0.6): Alexander Lakhanpal 79 Linnéa 10.95, Mathias Krigh Spårvägen 11.11, h2 (-1.4): Henrik Värendh Spårvägen 10.96, h3 (-0.9): Leif Jonsson Spårvägen 10.97, h4 (-1.4): Lenny Martinez Huddinge 10.94, A (0.0?): L Martinez 10.74, L Jonsson 10.88, A Lakhanpal 10.93, ... H Värendh ej start, B (0.0?): Ali Sabouri Upsala 11.16. 400m A: Magnus Aare Danderyd Athl 48.83, Carlos Amado 60 Hässelby 49.52, Martin Theander Hellas 50.09, Anders Wistam Hellas 50.56. 110mH (-3.3): H Värendh 14.44, Anders Karlsson Spårvägen 14.91, Yavar Moazzami Lidingö 15.73. Stav: Jonas Asplund Tureberg 510, Anders Edvinsson Spårvägen 490, Rikard Nygårds Gefle 490, Zbigniew Jakobschy Spårvägen 460, Alexander Eriksson 79 Tureberg 460, Henrik Munthe Kville 450, Fredrik Skoglund 81 Lidingö 450, Martin Mella Huddinge 430, Per Bergman 79 Tureberg X. Kula: Henrik Wennberg Tureberg 1755, Jimmy Nordin 79 Gefle 1676, Christer Hagberg Bore 1613, Niklas Uhlin Upsala 1504, Henrik Österberg 79 Österhaninge 1345, Johan Persson 80 Falun 1308, Sören Tallhem Spårvägen X. Diskus: Mattias Borrman Västerås 5537, Fredrik Mäkk Hässelby 5480, N Uhlin 5208, Linus Bernhult IF Göta 5141, C Hagberg 5054, Fredrik Östlin IF Göta 4662, J Persson 4227.
K 100m (-2.5): Anna Kronberg Ullevi 12.51, Therese Edholm Tureberg 12.84. 400m: Maria Åhr 80 Danderyd Athl 58.89, Sara Liljegren 81 Hammarby 59.82, Louise Wenngren Spårvägen 60.30. 100mH (-1.3): Jana Cagin 79 Tureberg 14.92, Petra Lindh Tureberg 15.11. Höjd: Martina Sandvall 80 Lidingö 160. Kula: Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1670, Annika Larsson Gefle 1308, Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 1172. Diskus: A Larsson 5346, L-M Mårtensson 4960, S Gruvfält-Rosén 4714.

NORRTÄLJE 10.6 (JDM dag 1)
M22 110mH (-0.6): David Modén 79 Rånäs 15.6m. Diskus: Janne Ketola Gimo 4258.
K22 1500m: Isabell Ahlström 81 Rånäs 4:35.5m.

LINKÖPING 9-10.6 (JDM-UDM)
M22 100m (+0.4): Johan Olofsson Tiwaz 11.06. 200m (-0.7): J Olofsson 22.79. Längd: Petteri Laitinen Linköping 654/+0.9. Kula: Håkan Andersson Ljungsbro 1736. Diskus: H Andersson 4454.
K22 Längd: Karin Glavstedt 79 Motala 524w/+2.3 (499/0.0).

KARLSTAD 9.6
M 300m A: Magnus Åhlén IF Göta 36.23, Olof Tuhus IF Göta 36.41. 1500m: Magnus Åberg IF Göta 3:59.94, Magnus Karlsson IF Göta 4:01.04, Per Jacobsen IF Göta 4:01.87. 4x100m: IF Göta/M22 42.34.
K 100m (+2.4): Susanna Johansson IF Göta 12.22w, Julie Keys RSA 12.67w, Charlotte Nordh 82 IF Göta 12.72w. 1500m: Pia Thomasson IF Göta 4:49.56, Jennie Mattsson IF Göta 4:50.43.

SKÖVDE 9.6 (HagenSNspelen)
M 100m A (+1.5): Matias Ghansah Malmö 10.75, Ulf Jonsson Jönköping 10.88, Noah Likhaya Jönköping 11.00. 800m A: Fredrik Kjellberg Tureberg 1:52.75, Rizak Dirshe Hälle 1:53.07, Thomas Byrberg 79 Tureberg 1:53.24, Jon Andersson 80 Falun 1:53.26, Ahmed Mohamed Hälle 1:54.21, Michael Öhman 79 Bollebygd 1:54.39, Martin Hagberg Tureberg 1:54.44, Johnny Jönsson Spårvägen 1:55.28, B: Joakim Johansson Hälle 1:54.14, Marcus Ståhlberg Tureberg 1:54.35, Niclas Nygren Johansson Ume FI 1:55.11, Ken Pihlblad IF Göta 1:55.36, ... 6) Mustafa Mohamed 79 Hälle 1:58.39. 400mH: Herman Thorell Ymer 54.03, Björn Norén IF Göta 54.63, Magnus Wallberg Falun 54.82, Jonas Hermansson 79 Hagen 56.52, Fredrik Simonsson 80 Lidköping 56.85. Höjd: Yannick Tregaro Örgryte 200. Kula: Sören Tallhem Spårvägen 1882, Andreas Gustafsson Hagen 1869, Henrik Wennberg Tureberg 1862, Daniel Jonsson Råby-Rekarne 1749, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1738. Spjut: Voldemars Lusis LAT 7686, Janis Silarajs LAT 7562, Patrik Ekholm IF Göta 6782, Andis Anskins LAT 6255, Kaj Jokinen 81 Råby-Rekarne 6057, Pasi Ruoranen Råby-Rekarne 5505.
P18 Spjut: Janis Liepa LAT 5808, Ainars Kovals LAT 5716.
K 100m (+0.3): Kerstin Dalfors Dala-Floda 12.20, Pernilla Allvin Falun 12.41, Sara Westman Falun 12.47, Helena Olsson 80 Ymer 12.68. 1500m: Åsa Hedström Hälle 4:31.47, Jenny Framme Hälle 4:33.11, Louise Fredriksson 80 Hälle 4:40.03, Ida Nilsson 81 Högby 4:44.25, Caroline Hjelm Hälle 4:51.98, Helena Wiktelius IF Göta 4:53.43, Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 4:56.85. Höjd: Emelie Färdigh IF Göta 179. Längd: Camilla Johansson Växjö 627/+0.8, Erica Johansson Mölndal 621/-0.3, P Allvin 570/-0.7, Erika Persson 79 Sunne 556/-1.1, Sofia Gustafsson 79 Råby-Rekarne 544/-0.6, Lina Hagman 80 Istrum 521/-1.1. Diskus: Anna Söderberg Ullevi 6216, Kajsa Lindskog Ullevi 3974, Karolina Eriksson 80 Hälle 3895.

HUDIKSVALL 9.6 (DM dag 1)
M Kula: Andreas Olsson Heby 1477, Carl Fack Järvsö 1422, Niklas Tannerstål Bollnäs 1401, Stellan Back Söderhamn 1331. Slägga: Mattias Ohlsson Strand 5711, C Fack 4900.
K 100m (w?): Ulrika Johansson 80 Söderhamn 12.51, Josefin Näsman 81 Bollnäs 12.47?? (12.74??). Längd: Lina Quick 80 Strand 552/+1.2, U Johansson 540/+0.2.

UPPSALA 9.6
M Spjut: Bert Axelsson Upsala 5832, Fredrik Hjortzén Upsala 5530.

KROKOM 9.6 (DM)
M 100m (-0.7): Fredrik Lindberg Östersund 10.99. 400m: Christer Göransson Ragunda 50.73. Tresteg: Jonas Arnsten 80 Trångsviken 1401/0.0.
K 100m (-0.4): Maria Eriksson Hammerdal 12.36, Charlotte Thuné Östersund 12.61. 300mH (ej DM): M Eriksson 42.65.
F16 Spjut: Sofia Renman 83 Östersund 3679.

ENSKEDE 9.6 (Juniproppen)
M 200m A (-0.7): Godfrey Ssonko 79 Mälarhöjden 22.69, Magnus Aare Danderyd Athl 22.81, B (-2.1): Carlos Amado 60 Hässelby 22.93. 800m A: Mattias Norling Nord-Uppland 1:54.12, Stefan Danielsson Hammarby 1:54.54, Andreas Phersson Hammarby 1:54.74, Mats Jedemo Hammarby 1:55.71, Peter Carlsson Spårvägen 1:55.79, Daniel Norberg Skellefteå AIK 1:56.29. 1500m: Christer Malm Hammarby 4:01.30. 3000mH: Jan Amnéus 79 Väsby 9:28.59. 110mH (-2.1): Henrik Ögren Östersund 14.54, Anders Karlsson Spårvägen 14.82, Yavar Moazzami Lidingö 15.47. Tresteg: Daniel Bergin Upsala 1418/+1.6, Johan Attersand Hammarby 1412/+1.9, Daniel Andersson 79 Tumba 1396/+0.6, Ingemar Ed Spårvägen 1362/+0.7.
K 200m A (-1.9): Marika Johansson Spårvägen 25.80, Therese Edholm Tureberg 26.55. 800m A: Maria Åhr 80 Danderyd Athl 2:13.17, Isabell Ahlström 81 Rånäs 2:13.41, Anna Skarin Hässelby 2:14.57. 100mH (-3.2): Petra Lindh Tureberg 16.16. Stav: Liza Jörnung 81 Duvbo 321, Åsa Pettersson Tureberg 311, Anna Björkman 81 Lidingö 291, Caroline Risberg Solna 271. Tresteg: Annica Sandström Mölndal 1302/+1.2, Helena Persson Tureberg 1085w/+2.1 (-). Spjut: Brigitta Lado 81 Hässelby 3768, Nina Meriläinen 80 Huddinge 3565. 4x100m: Hässelby 47.32, Södertälje IF/F18 47.96, Hässelby/F18 49.43, Hammarby/F18 49.98.

SUNDSVALL 7.6 (Triangelmatchen)
M 100m (mot): Thomas Björke Sundsvall 11.11. 1500m: Björn Bergström 79 Vingarna 4:00.16. 3000mH: Tomas Andersson Vingarna 9:36.1m, Mikael Forsling Edsbyn 9:52.8m. Längd: Håkan Johansson Sollefteå 657/+1.5. Tresteg: Robert Berglund Sundsvall 1302/+0.4. Kula: Niklas Tannerstål Bollnäs 1441. Slägga: Carl Fack Järvsö 4722.
K 100m (mot): Nina Frölander Bollnäs 12.99, Jennie Nilsson 84 Vingarna 13.18. 400m: Ulrika Johansson 80 Söderhamn 58.01, Josefin Näsman 81 Bollnäs 59.24. 1500m: Eva-Britt Karlsson Sundsvall 4:36.47, Ulrika Mähler Brännan 4:56.87. 100mH (mot): Lina Quick 80 Strand 15.0m, J Nilsson 15.6m. Höjd: Jenny Magnusson 83 Järvsö 160. Stav: Jennie Wiksten 82 Kovland 270, Kristin Olsson 81 Sundsvall 240. Längd: Maria Eklund 82 Sundsvall 543w/+2.3 (523/+0.6), L Quick 540/+1.1. Tresteg: M Eklund 1152/+0.6. Kula: Marlene Forslund 82 Kovland 1089. Slägga: M Forslund 3742, Lena Marcusson 81 Vingarna 2918, Ulrika Hansson 82 Järvsö 2917. Spjut: Helena Anderzon 80 Strand 3780.

VÄXJÖ 7.6 (Smålands ungdomsspel) - Nu kompletterad!
M 3000m: Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra 8:50.59. 110mH (-0.7): Patric Lindahl Heleneholm 14.67, Thomas Lorentzon KA2 15.16, Joakim Blaschke KA2 15.18, Fredrik Hallin Kalmar 15.80. Stav: Patrik Stenlund KA2 520, Pawel Szczyrba 81 Malmö 480, Viktor von Bothmer Malmö 470, Håkan Jedhammar 81 Gnistan 460, Rickard Borgqvist 81 KA2 & Johan Rogö 80 Habo & Fredrik Ask 81 Skruv 420, Johan Jonsson 81 KA2 420, ... Peter Widén Växjö & Marcus Fransson KA2 X. Slägga: Johan Pyrell Växjö 5646, Peter Andersson Gnistan 5130. Spjut: Kent Lennerfjäll Bore 6135, Andreas Wulff 80 Habo 6022, Jan-Olof Damgren 51 Jönköping 5874.
P18 800m: Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 2:00.51. Höjd: Per-Olof Malmkvist 80 KA2 191. Längd: Magnus Lundgren 80 Finish 693/+0.9, H Jedhammar 679/+1.2.
K 200m (+1.1A: Veronica Fransson 79 Hälle 24.98, Carola Strenius KA2 25.58, B (+0.9): Charlotta Wanhainen Tranås 25.30, Britt-Louise Olsson Helsingborg 26.34. 800m: Johanna Nilsson 83 Högby 2:14.89, Ida Nilsson 81 Högby 2:15.76. 400mH: Lina Ericsson Växjö 67.24. Längd: Anna-Karin Stenlund KA2 575/+0.2. Kula: Catarina Andersson Heleneholm 1411. Slägga: Linda Brittesland 80 Växjö 4230, Rebecka Kvist 83 Alvesta 4178, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3744, Lilian Pyka 79 Gnistan 3398. Spjut: C Andersson 4403, Diana Ottosson 80 Skruv 3516.
F18 Höjd: Carolina Klüft 83 Växjö 171.
F16 100m h2 (+1.0): Emma Storm 83 Eksjö Södra 12.75, C Klüft 12.85, F (+0.8): E Storm 12.73, C Klüft 12.85. Stav: Charlotte Karlsson 82 Malmö 350 Svenskt juniorrekord, Fevronia Stafilidou 82 Skruv 310, Christina Franklin 82 Alvesta 290, Karolina Syrén 82 Hovslätt 270. Tresteg: C Franklin 1115/+0.4.
F14 Stav: Ida Glemne 84 Växjö 250.

KLIPPAN 7.6 (Duni & Melittaspelen)
M 100m A (-2.5): Mathias Sundin Malmö 11.18. 200m A (-1.7): Peter Amundin Ullevi 22.63, Andreas Persson Lund 22.73, B (-0.6): Daniel Nunez Ullevi 22.89, C (-1.2): Jonas Fermfelt 80 Ullevi 22.90. 800m A: Göran Olofsson Eslöv 1:52.14, Johan Salomonsson Lund 1:56.16. Höjd: Reinhold Andersson 80 Klippan 190. Längd: R Andersson 677w/+3.0 (-). Spjut: Martin Trnovsky Lund 5766, Bengt Loo Contact 5712.
K 100m h1 (+0.2): Linda Mårtensson Malmö 12.60, Malin Jeppsson 81 Lund 12.62, Linda Österling 79 Finish 12.69, A (-1.5): L Mårtensson 12.72, Lena Berntsson Ullevi 12.78, M Jeppsson 12.84. 200m (-0.6): L Berntsson 25.90. 800m: Anna Olofsson 80 Eslöv 2:18.49, Linda Gröning Malmö 2:19.35. Spjut: Nina Olofsson Heleneholm 4585, Malin Davidsson 81 Vittsjö 3887, Emma Sjölin Staffanstorp 3765, Anna Sedlin 80 Klippan 3684.
F16 100m h1 (-2.7): Petronella Dalerus 83 Malmö 12.79, F (-2.5): P Dalerus 12.73. 800m: Martina Johansson 83 Lagan 2:15.47.
F14 Höjd: Cecilia Axelsson 84 Helsingborg 161.

GÄVLE 7.6
M 300m A: Robert Fält Gefle 34.64, Niclas Norling Örbyhus 34.92, Patrik Söderqvist Gefle 35.74.
K 300m: Cecilia Hansson Gefle 39.97. 600m: C Hansson 1:34.42.

VÄSTERÅS 7.6 (Släggkarnevalen)
M Slägga: Tomas Sjöström IF Göta 7142, Jim Olsson IF Göta 6684, Mikael Johansson Hälle 6599, Mikael Leindahl Nyköping 6083, Daniel Nornvall Ymer 5028, Mikael Holst Bottnaryd 4839, Jörgen Viksell 79 Västerås 4824.
P18 Slägga (6.25 kg): Joakim Olsson 80 Hälle 6072.
K Slägga: Cecilia Nilsson 79 Ymer 5461, Gianna Panavoglou Spårvägen 5070, Anna-Karin Lundström Östersund 5002, Camilla Mattson Kil 4888, Linda Andreasson Heleneholm 4689, Lisa Willman IF Göta 4067, Emely Engkvist IF Göta 3887.
F18 Slägga: Marie Hilmersson 81 Wedevåg 4346, Maria Mattsson 80 IF Göta 4274, Lisa Willman 80 IF Göta 4156, Emely Engkvist IF Göta 4051, Cecilia Fernström 81 Wedevåg 3130, Aline Kleebinder 80 Hammarby 3054, Sofii Mattsson 81 Hammarby 2900, Maria Sandberg 81 Hammarby 2854.
F16 Slägga (3.0 kg): Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 4379.

ESKILSTUNA 6-7.6 (Mälarspelen) - Till fullständiga resultat
M 100m (+1.4): Håkan Setthammar Västerås 10.91, Johan Olofsson Tiwaz 11.05. 200m (+1.2): H Setthammar 22.68. 800m A: Thomas Byrberg 79 Tureberg 1:51.44, Martin Drott 80 Nyköping 1:52.54, Fredrik Uhrbom Nyköping 1:54.75, Midhat Sujoldzic Nyköping 1:54.88, Anders Holmer Tureberg 1:55.61, Olle Joelsson Tjalve 1:56.55, Christian Fredriksson 79 Tureberg 1:56.68. 1500m: Rickard Pell 79 Hammarby 3:59.5m. 3000m: Jon Sjölander Västerviks OK 8:34.55, Dan Enqvist Filipstad 8:39.94. 110mH (+0.7): Mikael Jakobsson 81 Örebro 15.33, Björn Sund Garphyttan 15.85. Höjd: Ronnie Enander Gefle 198. Stav: Jonas Asplund Tureberg 500, Fredrik Skoglund 81 Lidingo 460, Johan Papas 81 Solna 430, ... Per Bergman 79 Tureberg X. Längd: Petteri Laitinen Linköping 682/+0.5, Per Klofsten Linköping 663/-0.2. Tresteg: Kruffe Gustavsson Duvbo X. Kula: Daniel Jonsson Råby-Rekarne 1751, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1705, Anders Sundström Nyköping 1563. Diskus: M Brändeborn 4900. Slägga: M Brändeborn 4846, Mikael Holst Bottnaryd 4819. Spjut: Janis Silarajs LAT 7166, Pasi Mäntylä Västerås 6177. Andis Anskins LAT 6151, Pasi Ruoranen Råby-Rekarne 5715.
M22 100m (-0.1): P Laitinen 11.19, Anders Boyacioglu Huddinge 11.20.
P18 100m (+1.6): M Jakobsson 11.19. 200m (+0.9): M Jakobsson 22.83. Tresteg: Joakim Johanson 80 Nyköping 1411/+0.8. Spjut: Kaj Jokinen 81 Råby-Rekarne 6347, Ainars Kovals LAT 6305, Richard Alneroth 80 Gefle 5857, Janis Liepa LAT 5834.
P16 200m A (+0.3): Robert Sjödén 82 Västerås 22.89, Martin Skeppstedt 82 Hammarby 23.02.
P14 800m: Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne 2:10.55.
K 100m (+0.3): Kerstin Dalfors Dala-Floda 12.12, Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 12.19, Lena Melin Ullevi 12.44, Sara Westman Falun 12.57, Therese Edholm Tureberg 12.66. 1500m: Lena Nilsson 80 Vallentuna 4:34.2m. 3000m: Charlotte Nilsson Start 10:03.58, Ebba Stenbäck 81 Norrköping 10:10.44, Helene Nilsson Start 10:36.44. 100mH (+0.3): L Melin 14.65, Petra Lindh Tureberg 14.90, Karin Söderkvist Mora 15.03, Jenny Magripli Norrköping 15.09, T Edholm 15.48. 400mH: L Melin 60.16, Elin Blomgren Råby-Rekarne 64.12. Längd: Malin Ericsson 80 Enköping 523/+0.1. Tresteg: Frida Lindholm 82 Råby-Rekarne 1092/-0.9, Sandra Markos 83 Västerås 1075/-0.7. Kula: Karin Jansson Örebro 1230. Diskus: Annika Larsson Gefle 4957, Camilla Mattson Kil 4668, Lena Björk Hofors 4065, Angela Åkeson 79 Kil 4056, K Jansson 3671, Anna-Karin Lundström Östersund 3605, Anna Jansson Västerås 3578. Slägga: C Mattson 4980, A-K Lundström 4823, Marie Hilmersson 81 Wedevåg 4211, Lisa Willman 80 IF Göta 4188, Cecilia Fernström 81 Wedevåg 3123. Spjut: Katja Åsvik Ununge 4535, Anna Hellströmer Södertälje IF 4240.
K22 100m (+2.1): S Westman 12.26w, T Edholm 12.34w, Therese Hammarlund Falun 12.66w. 200m (-0.6): S Hildenborg 24.67, Jenni Gårdhage Västerås 26.31, Ellinor Stuhrmann Tjalve 26.48. 400m: J Gårdhage 58.65, E Stuhrmann 58.87.
F18 100m h1 (+0.4): Karin Hellegren 80 Södertälje IF 12.34, Anna Bergsten 81 Örebro 12.70, h2 (+0.1): Hanna Peterson 80 Södertälje IF 12.44, Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 12.79, F (+0.7): H Peterson 12.10, K Hellegren 12.18, A Bergsten 12.58, E Barenfeld 12.62. 200m A (-0.3): H Peterson 25.27, K Hellegren 25.55, A Bergsten 26.33. 400m: H Peterson 56.98. Kula: M Hilmersson 1180. Spjut: Sofie Hellström 81 Katrineholm 3731, Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 3528.
F16 200m A (+0.6): Kristina Blomstrand 82 Norrköping 26.17. 800m: K Blomstrand 2:17.65, Anna Stenbäck 82 Norrköping 2:19.98. Höjd: Sofie Lundström 83 Västerås 166. Diskus: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3906. Spjut: J Gustafson 3775.
F14 Höjd: Madelene Olsson 85 IF Göta 158.

SÄVEDALEN 6-7.6 (Sävedalsspelen) Till fullständiga resultat
M 100m h1 (+1.3): Christian Gamerdinger Örgryte 11.17, h2 (+0.3): Ulf Jonsson Jönköping 10.95, Fredrik Persson Alingsås 11.12, F (w?): U Jonsson 11.05. 400m A: Peter Fredriksson Mölndal 49.19, Fredrik Wållgren Mölndal 49.57, David Scott Lidingö 49.90, Peder Bolgerth Örgtyte 50.26, Patrik Hägg Hälle 50.62, Martin Burrows Hälle 50.70. 800m: Tobias Lundvall Sävedalen 1:54.03, Olof Tuhus IF Göta 1:54.11, Jonas Henriksson Hälle 1:55.08. 5000m: Erik Petersson 80 Mölndal 15:14.54. 110mH (+0.4): Oscar Janson Ullevi 15.53, Martin Burrows Hälle 15.89, Herman Thorell Ymer 16.06. Stav: Linus Lindroth Örgryte & Tor Taraldsrud NOR 465, Emil Guldbrandsen 80 Lerum 445, Alhaji Jeng 81 Örgryte 425, Martin Persson 80 Örgryte 425. Längd: Jerry Riutta Ullevi 705/+0.3, Henrik Schandorff IFK Göteborg 678/+1.4, Fredrik Claesson Kil 669/+0.9. Tresteg: Conny Malm Ullevi 1540/+0.8, Johan Attersand Hammarby 1489/-0.9. Kula: Jan Öhrn Trollhättans SK 1333. Diskus: Niklas Trennéus Ymer 4807, Morten Bredholt NOR 4617. Slägga A: Svante Söderlund Bore 6103, Thomas Edvinsson Alingsås 4849, Daniel Korhonen Kville 4813, B: T Edvinsson 4826. Spjut: Rikard Krook Heleneholm 6198, Mathias Tidqvist IF Göta 5768, Krister Johansson Tingberg 5542.
M22 100m h1 (+0.6): Niclas Broström IF Göta 11.01, h2 (-1.2): Niklas Sjöstrand Kville 11.13, F (+0.7): N Broström 10.81, N Sjöstrand 10.87, Fredrik Eklund IF Göta 11.03, Christofer Sandin 79 Mölndal 11.18. 2000mH: Mustafa Mohamed 79 Hälle 5:49.84, Per Jacobsen IF Göta 5:54.07, Peter Öhman Spårvägen 5:56.80. Tresteg: Yannick Tregaro Örgryte 1471/-0.1, Elvir Rakovic 79 Ullevi 1375/-0.5, Mathias Frykholm Bore 1336/-0.8.
P18 100m s1 (-0.1): Johan Hed 80 Mölndal 11.12, s2 (+0.2): Peter Ahl 80 Ullevi 11.11, (+0.4): J Hed 11.19. 800m: Mikael Gren 80 Hälle 1:56.60. Höjd: Christian Olsson 80 Örgryte 195. Tresteg: David Frykholm 80 Bore 1422/+0.2, Ousainou Mbye 80 Örgryte 1411/+0.2, Jim Ekliden 80 Brattås 1383/-0.8.
P16 200m h2 (+0.3): Johan Hed 80 Mölndal ("utom tävlan") 22.32. Tresteg: Alen Rakovic 82 Ullevi 1321/+0.9.
K 100m (+0.5): Anna Wikström Hälle 12.61, Helena Jönsson Lund 12.79, Linda Storkull 79 Mölndal 12.81. 200m h1 (-0.1): Susanna Johansson IF Göta 24.73, Anna Wikström Hälle 25.74, Frida Svensson Mölndal 25.82, F (+1.1): S Johansson 24.35, F Svensson 25.50, Julie Keys RSA 25.72, Sofie Anefors Ullevi 25.80. 400m: F Svensson 55.87, H Jönsson 57.84, S Anefors 59.40. 800m: Louise Fredriksson 80 Hälle 2:14.69, Anna Hellblom Lund 2:15.45, Caroline Hjelm Hälle 2:15.69, Jenny Framme Hälle 2:17.93. 3000m: Jennie Mattsson IF Göta 10:11.77, Helena Wiktelius IF Göta 10:15.59. 100mH (+0.9): S Anefors 15.36. Höjd: Jenny Kågebäck 79 Ullevi 160. Stav: Emma Josefsson 81 Kville 330, Helena Ahxner 81 Mölndal 290, Cecilia Gagyi 85 Ullevi 290, Therese Anefors 83 Örgryte 250. Längd: Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 527/+0.7. Tresteg: Helena Rönner 80 Ullevi 1257/+0.5, Maria Berggren 82 Göteborgs KIK 1171/-0.1, Anna Folino 79 Kville 1085/-0.1, Maria Rosén 81 IFK Göteborg 1070/0.0, Susanna Eggertsen 81 Orient 1066/+1.0, Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK 1054/+0.4, Doreen Nagawa 82 Ullevi 1053/+0.4. Kula: Kajsa Lindskog Ullevi 1251. Diskus: K Lindskog 3855, Anne Jensen DEN 3504. Slägga A: Rebecka Kvist 83 Alvesta 3724, Ann-Sofie Hansson 79 Tanum 3636, K Lindskog 3353, A Jensen 3173, B: K Lindskog 3073.
F18 100m h1 (+0.4): Helena Olsson 80 Ymer 12.56, Elena Åseby 80 IF Göta 12.70, F (+0.2): H Olsson 12.53, E Åseby 12.85. 800m: Rebecca Johansson 81 IF Göta 2:18.25. 3000m: Mia Larsson 81 Lund 10:10.62, R Johansson 10:19.59. 100mH (-0.9): Anna-Karin Byström 81 IF Göta 15.25. Längd: Sofie Andersson 81 Kville 531/+1.8, Kajsa Dahlöf 81 Ullevi 531w/+3.8 (ok?). Kula: Sara Lidman 81 Kongahälla 1102.
F16 Höjd: Angelica Johansson 83 Hälle 168, Emma Lilja 82 Heleneholm 158. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4120.
F15 100m h1 (-1.2): Sofia Larsson 83 Mölndal 12.56, F (-0.1): S Larsson 12.47.

HUDDINGE 6.6 (Huddingespelen)
M 200m (+2.3): Niclas Rudin Hässelby 22.49w, Ali Sabouri Upsala 22.81w. 400mH: Peter Andersson Täby 51.82, Konstantin Koutalas Spårvägen 53.02, Ronnie Sköld Lidingö 53.47, Magnus Wallberg Falun 53.96, Niclas Andersson Tumba 54.33, Anders Wistam Hellas 55.91. Kula: Martin Mella Huddinge 1309. Diskus: Niklas Uhlin Upsala 5351, Linus Bernhult IF Göta 5327, Fredrik Östlin IF Göta 4939, Niklas Kleebinder Hammarby 4597. Spjut: Mikael Alsterbåge Huddinge 5905, Thomas Sandström Spårvägen 5883, Tommy Sarenbrant Mora 5857, Kenneth Bergén Huddinge 5773.
P16 Höjd: Richard Persson 82 Tureberg 199.
K 200m (+2.1): Therese Olofsson Hälle 25.06w, Sofi Landström Hammarby 25.77w, Jenny Ljungkvist 83 Hammarby 26.11w. 1500m: Ulrica Orre Hässelby 4:38.56, Marie Hedman Spårvägen 4:45.68, Görel Manners Fredrikshof 4:54.87. Camilla Orre Hässelby 4:58.88. 400mH: Maria Löfroth Upsala 69.97. Längd: Annica Sandström Mölndal 573/+1.3, Emma Hall IF Göta 559w/+2.4 (-). Kula: Jessie Ross Växjö 1183. Diskus: Ingela Nymann Tureberg 3911. Slägga: I Nymann 3714.
F18 400m: Sara Liljegren 81 Hammarby 60.16. Längd: Angelica Ström 81 Tierp 527w/+2.8 (525/+1.9), Anna Seleznova 83 Huddinge 522w/+2.2 512/+1.6). Spjut: Nina Meriläinen 80 Huddinge 3953, Annette Ekberg 81 Märsta 3747, Brigitta Lado 81 Hässelby 3741, Gunilla Olovsson 82 Märsta 3675.
F16 100m (+2.5): J Ljungkvist 12.69w. Stav: Marie Wasserman 82 Tumba 283.

KLINTEHAMN 6.6 (Klintespelen)
M Längd 
(vind?): Patrik Stenström Gotland 683.
P18 Längd (vind?): Erik Larsson 80 Gotland 656.

KARLSTAD 6.6
K 1500m: Pia Thomasson IF Göta 4:42.0m. 

UMEÅ 5-6.6 (Öppna DM)
M 400m: Niclas Nygren-Johansson Ume FI 50.20. 5000m: Ludvig Edman SIF Skellefteå 15:05.79. Höjd: Mats Fors IFK Umeå 190. Stav: Elias Palo 81 Haparanda SKT 453. Kula: Johan Åsberg Ume FI 1436, Daniel Ragnvaldsson Strömsund 1378. Diskus: J Åsberg 4909. Slägga: D Ragnvaldsson 5337. Spjut: D Ragnvaldsson 7565, Mattias Eriksson 80 Vännäs 6689, Erik Axelsson Vännäs 6308.
K 200m (-1.6): Therese Söderberg 79 Ume FI 25.99. 400m: Catarina Sundelin Ume FI 58.70. 800m: C Sundelin 2:13.7m. 1500m: C Sundelin 4:44.46, Katarina Lindström IFK Umeå 4:51.98. 5000m: Kristina Hugosson SIF Skellefteå 17:32.18, K Lindström 17:57.24. 100mH (-3.1): Anneli Johansson Ume FI 14.2m, Anna Nyström Vännäs 14.7m. Stav: Linnea Eriksson Skellefteå AIK 253. Tresteg: A Nyström 1081w/+4.1 (1007/+0.3). Kula: A Johansson 1230, Sofia Lundquist 81 Vännäs 1134. Diskus: Veronica Karlsson 80 Strömsund 3873, A Johansson 3847, S Lundquist 3616. Slägga: V Karlsson 3995, S Lundquist 3310. Spjut: Åsa Hermansson Ume FI 3620.

TÄBY 4.6 (Stafett-DM)
M 4x400m:
 Hellas 3:21.09.
M22 4x100m h1: Huddinge 42.09, Hässelby 43.21, h2: Tureberg lag 1 43.32, F: Huddinge 41.45, Hässelby 42.43, Tureberg lag 1 42.63, Vallentuna 43.95.
K 400m: Carolina Nylén 79 Fredrikshof 57.35.
F18 4x100m: Hässelby 48.45, Södertälje IF 49.26, Hammarby 49.86.

VÄNNÄS 3.6
F18 Diskus: Sofia Lundquist 80 Vännäs FI 3690.

VRETSTORP 3.6
M Slägga: Stefan Gustafsson Vretstorp 4697.

JÖNKÖPING 3.6 (Råslättspelen)
M 100m h1 (+4.6): Ulf Jonsson Jönköping 10.65w, Christofer Sandin 79 Mölndal 10.85w, h2 (+3.1): Noah Likhaya Jönköping 10.73w, Peter Ahl 80 Ullevi 10.90w, Jonas Fermfelt 80 Ullevi 10.98w, h3 (+5.0): Johan Hed 80 Mölndal 10.91w, Peter Amundin Ullevi 10.99w, h4 (+4.5): Daniel Nunez Ullevi 10.83w, F (+2.7): U Jonsson 10.73w, N Likhaya 10.87w, D Nunez 11.01w, P Ahl 11.03w, C Sandin 11.05w, J Fermfelt 11.08w. 400m A: J Hed 49.20, Jonas Boijertz Malmö 49.79, P Amundin 49.85, Andreas Jungerup Malmö 50.12, B: Andreas Persson Lund 50.17. 800m: Peter Johansson Brittatorp 1:56.75. 3000m: Christian Bergh Enhörna 8:34.24, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 8:35.56, Lars Hansen Enhörna 8:36.51, Lars Axelsson 58 Brittatorp 8:42.84, Karl-Göran Karlsson Skillingaryd 8:52.00. 400mH A: Fredrik Wållgren Mölndal 52.32, Joakim Lindstrup Helsingborg 56.66, Herman Thorell Ymer 57.15, Jonas Hermansson 79 Hagen 58.22, B: Jakob Falkbring Mölndal 55.75, Johan Flygare Contact 57.07. Höjd: Tobias Svensson Wärnamo 195. Längd: Magnus Andersson Hässelby 664w/+6.2 (-). Diskus: Kristian Pettersson Ullevi 5689, Mattias Borrman Västerås 5647, Fredrik Mäkk Hässelby 5514, Niklas Trennéus Ymer 4888, Tobias Melin Bottnaryd 4725. Spjut: Jan-Olof Damgren 51 Jönköping 5874, Andreas Wulff 80 Habo 5768, Tobias Lundqvist 80 IK Sisu 5599.
K 100m h1 (+3.0): Lena Melin Ullevi 12.39w, Lena Berntsson Ullevi 12.40w, Helen Tedeholm Mölndal 12.65w, h2 (+3.3): Charlotta Wanhainen Tranås 12.11w, Veronica Fransson 79 Hovslätt 12.12w, F (+2.2): V Fransson 12.13w, C Wanhainen 12.15w, L Melin 12.28w, L Berntsson 12.42w. 400m: Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 59.06, H Tedeholm 59.99. 400mH: Frida Svensson (f d Johansson) 57.58. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4055.

NYKÖPING 3.6 (JDM-UDM-VDM)
M22 110mH (+1.0): Johan Sellberg 79 Nyköping 15.36. Höjd: Erik Sellberg Nyköping 195.
F18 100m (+0.6): Hanna Peterson 80 Södertälje IF 12.35. 400m: H Peterson 55.64.
F16 Diskus: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3860.

HÄSSLEHOLM 2.6
K Stav: Weronica Andersson Hälle 288.

GÄVLE 2.6
P18 Spjut: Richard Alneroth 80 Gefle 6311.
F18 Diskus: Marie Rosengren 80 Gefle 3735.
F15 Tresteg: Lina Westin 83 Skade 1100/-0.8.

ANGERED 1.6 (UDM)
F14 Stav: Sara Josefsson 84 Kville 247.

KALMAR 1.6
M Längd: Robert Eliasson Södra Vi 664/-0.6. Kula: Stefan Fredriksson Södra Vi 1370. Diskus: S Fredriksson 4310.
K 1500m (mix): Jessica Carlberg 79 Oskarshamn 4:27.53. Höjd: Hanna-Mia Persson Kalmar 165, Kristin Lock-Johansson 82 Kalmar 160. Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1143. Diskus: A-K Svensson 3880. Slägga: Rebecka Karlsson 79 Hinden 3382, A-L Svensson 3198, Helena Jonsson 82 Hinden 2999, Maria Gustavsson 83 Hinden 2678.

SKELLEFTEÅ 1.6
F16 100m (+2.7): Erika Karlsson 82 IFK Umeå 12.79w. Spjut: Lina Persson 82 Brännan 3532.

TROLLHÄTTAN 1.6 (McDonaldsspelen) - Nu kompletterad!
M 200m A (+4.1): Henric Gröndahl 79 Hagen 22.67w. 3000m: Tobias Lundvall Sävedalen 8:43.15. Höjd: Mattias Grundberg Ullevi 195. Tresteg: Lars Hedman Ullevi 1544w/+3.9 (-), Johan Asplund 80 Kil 1344w/+4.3 (-).
P18 Höjd: Christian Olsson 80 Örgryte 195.
K 3000m: Jenny Framme Hälle 9:53.74. Tresteg: Anna Wiberger 82 Mölndal 1200w/+4.1 (-), Ann Högberg Göteborgs KIK 1185w/+3.7 (1109/+1.4), Sara Brankell 81 Mölndal 1152w/+2.9 (-), Johanna Jansson 80 Orient 1102w/+2.5 (-)Diskus: Anna Söderberg Ullevi 6032, Karolina Eriksson 80 Hälle 3967, Kajsa Lindskog Ullevi 3605. Spjut: Elisabet Wahlander 60 Alingsås 4826.
F18 100m (+3.2): Anna Marberg 81 Trollhättans SK 12.65w, Maria Carlsson 81 Hälle 12.73w. Längd: Helena Rönner 80 Ullevi 555/0.0Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4041, Anna Pihlgren 82 Arvika 3953.
F16 100m h1 (-0.7): Charlotte Nordh 82 IF Göta 12.67F (+2.4): C Nordh 12.57w. Höjd: A Wiberger  160. Längd: Angelica Johansson 83 Hälle 554/0.0.

SOLLENTUNA 31.5 (SAYO - dag 2)
M 100m h1 (+1.3): Berhane Haile Tureberg 10.55, Johan Olofsson Tiwaz 10.93, Fredrik Fransson Tureberg 11.09, Bakary Jabang Tureberg 11.11, h2 (+1.7): Lenny Martinez Huddinge 10.59, Michael Norman Tureberg 11.13, h3 (+0.8): Anders Boyacioglu Huddinge 10.94, Dan Alfredsson 79 Ludvika 10.97, Martin Holm IF Göta 11.08, h4 (+1.4): Julian Benitez Lidingö 11.05, Johan Jarnemark 79 Vallentuna 11.15, Nebez Kurban Lidingö 11.16, h5 (+1.4): Niclas Broström IF Göta 10.76, Fredrik Eklund IF Göta 11.00, Christer Holger Huddinge 11.17, h6 (+1.3): Michael Matton Gefle 10.67, Oscar Tidblom Tiwaz 10.87, Ronnie Sköld Lidingö10.99, Magnus Wallberg Falun 11.03, A (+1.8): B Haile 10.55, L Martinez 10.55, N Broström 10.64, M Matton 10.77, O Tidblom 10.93, J Benitez 13.48, J Olofsson bröt, B (+1.4): D Alfredsson 10.79, R Sköld 10.81, F Eklund 11.02, M Holm 11.05, B Jabang 11.10, M Wallberg 11.13, F Fransson 11.18. 400m A: Jimisola Laursen Malmö 48.41, Rikard Rasmusson Malmö 49.02, Magnus Aare Danderyd Athl 49.18, Godfrey Ssonko 79 Mälarhöjden 49.46, Magnus Hansson Malmö 49.50, Carlos Amado 60 Hässelby 50.16, Konstantin Koutalas Spårvägen 50.24, Mathias Sundin Malmö 50.30, B: Thomas Byrberg 79 Tureberg 48.74, Jon Andersson 80 Falun 49.00, Teemu Flink FIN 49.69, Rickard Pell 79 Hammarby 49.88, Fredrik Kjellberg Tureberg 49.90, Niclas Nygren-Johansson Ume FI 50.03, Per Sandell Västerås 50.31, C: Martin Theander Hellas 50.15, D: Christian Hofverberg Fredrikshof 50.43. 1500m A: Niklas Österberg Rånäs 3:58.70, Anders Rockas FIN 3:58.84, Peter Marklund Riviera 4:00.03, Andreas Ahl Hässelby 4:00.23, Sveinn Margeirsson ISL 4:00.29. 110mH h1 (+1.8): Fredrik Lindberg Östersund 14.49, Anders Karlsson Spårvägen 14.69, Baboucarr Njie Tureberg 14.99, Björn Sund Garphyttan 15.86, h2 (+1.6): Stefan Heinås Riviera 14.68, Patric Lindahl Heleneholm 14.77, Paul Ragnvaldsson 79 Strömsund 14.97, Martin Kruse Enköping 15.07, Magnus Åhlén IF Göta 15.79, h3 (+1.7): Henrik Värendh Spårvägen 14.12, Henrik Ögren Östersund 14.53, Christer Göransson Ragunda 15.13, Magnus Wallberg Falun 15.24, Christer Holger Huddinge 15.28, Jens Lidström 79 Riviera 15.36, David Modén 79 Rånäs 15.95, F (+1.1): F Lindberg 13.87, H Värendh 13.96, H Ögren 14.21, A Karlsson 14.50, S Heinås 14.51, P Lindahl 14.71, P Ragnvaldsson 15.10, B Njie 15.20. Kula: Sören Tallhem Spårvägen 1880 (med glidstil!), Henrik Wennberg Tureberg 1813, Jerry Jönsson Nyköping 1316. Slägga: Per Karlsson Växjö 7128, Tomas Sjöström IF Göta 6956, Mikael Johansson Hälle 6868, Jim Olsson IF Göta 6533, Mikael Nyström Linnéa 5546, Mathias Wennberg Castor 5343, Joakim Olsson 80 Hälle 5156, Thomas Edvinsson Alingsås 4824.
P18 100m h2 (+3.9): Christian Liljequist 80 Tureberg 10.99w, Leif Johansson 80 Hässelby 10.99w, h3 (+1.9): Erik Söderberg 81 Falun 11.03, Ulf Hedberg 80 Gefle 11.08, A (+2.0): C Liljequist 11.02, L Johansson 11.04, E Söderberg 11.06. Spjut: Kaj Jokinen 81 Råby-Rekarne 6132.
P16 100m (+2.8): Thomas Nikitin 82 Spårvägen 11.21w, Martin Skeppstedt 82 Hammarby 11.27w, Jan Olszowy 82 Spårvägen 11.39w. 1500m A: Philip Aagaard 82 Linköping 4:13.30, Oskar Käck 82 Skövde 4:14.94, B: Magnus Theorell 84 Solna 4:33.17. 110mH (91.4 cm) A (+0.8): Björn Lundin 82 Gefle 14.74. Spjut (600g): Johan Bjellerman 82 Hässelby 6066.
K 100m h1 (+1.4): Pernilla Allvin Falun 12.25, Therese Olofsson Hälle 12.29, Sara Westman Falun 12.35, Anna Jägre Hässelby 12.39, Lena Melin Ullevi 12.49, Maria Aldesten Hässelby 12.77, h2 (+1.1): Jenny Kallur 81 Falun 12.05, Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 12.10, Linda Fernström 81 Hässelby 12.23, Jessica Larsson Hässelby 12.24, Sofi Landström Hammarby 12.75, F (+1.2): J Kallur 12.12, P Allvin 12.23, S Hildenborg 12.24, S Westman 12.25, T Olofsson 12.31, A Jägre 12.33, L Fernström 12.35, J Larsson 12.46. 400m A: Monica Lundgren Täby 55.18, Linda Olsson Täby 56.11, Marika Johansson Spårvägen 56.43, Hanna Peterson 80 Södertälje IF 56.97, Lena Melin Ullevi 57.07, Helena Nilsson Malmö 58.83, B: Cecilia Hansson Gefle 55.70, Carolina Nylén 79 Fredrikshof 56.64, Anna Wikström Hälle 56.87, Jenny Sjöström Falun 59.20, Therese Ahlepil Rånäs 59.93, C: Lena Nilsson 80 Vallentuna 56.97. 1500m A: Eva-Britt Karlsson Sundsvall 4:34.16, Alexandra Lindquist 79 Rånäs 4:34.97, Ida Nilsson 81 Högby 4:34.99, Isabell Ahlström 81 Rånäs 4:37.54, Susanna Wiström Sundbyberg 4:43.43, Louise Fredriksson 80 Hälle 4:44.13, Anna Behn 79 Kville 4:47.01, Linda Sjöström Falun 4:51.85. 100mH h1 (+0.9): Anneli Johansson Ume FI 14.29, Maria Richtnér IF Göta 14.55, Anna Wiklund 73 Luleå 14.75, Petra Lindh Tureberg 15.55, h2 (+2.0): Karin Olsson Helsingborg 14.25, Jana Cagin 79 Tureberg 14.63, Maria Löfroth Upsala 15.07, Jenny Magripli Norrköping 15.29, Jenny Karlsson Hässelby 15.37, F (+0.4): A Johansson 14.23, K Olsson 14.36, M Richtnér 14.44, J Cagin 14.60, A Wiklund 14.64, M Löfroth 15.21. Stav: Emma Josefsson 81 Kville 332, Åsa Pettersson 81 Tureberg 312, Caroline Risberg Solna 252. Tresteg: Sara Gelin 80 Enköping 1164/+1.0, Lina Hagman 80 Istrum 1115/-1.2, Lydia Saka 79 Österhaninge 1113w/+3.0 (-). Kula: Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1677, A Wiklund 1398, Helena Engman Riviera 1326, Karin Olsson Helsingborg 1282, M Richtnér 1242. Diskus: Annika Larsson Gefle 5307, Camilla Mattson Kil 4697, H Engman 4163, Marie Hilmersson 81 Wedevåg 3837, Stina Lindblad Katrineholm 3771. Slägga: C Mattson 5171, L-M Mårtensson 5170, Gianna Panavoglou Spårvägen 4945, Anna-Karin Lundström Östersund 4782, H Engman 4516, M Hilmersson 4440, Taina Ståhl Spårvägen 4337, Lisa Willman 80 IF Göta 4089, Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3916, Maria Mattsson 80 IF Göta 3906, Linda Brittesland 80 Växjö 3682, Maria Henricsson 79 Mariestad 3550, Emma Ohlsson 83 Västerås 3428, Ebba Lindencrona 80 Lidingö 3293, Maria Sandberg 81 Hammarby 3242, Sofii Mattsson 81 Hammarby 3049. Spjut: Annika Petersson 79 Edsbyn 5015, Lena Åström Västerås 4890, Katja Åsvik Ununge 4507.
F18 100m h1 (+0.5): Helene Nordquist 80 Södertälje IF 12.46, Sara Gelin 80 Enköping 12.72, Louise Rönnqvist 80 Gefle 12.78, h2 (+1.4): Hanna Peterson 80 Södertälje IF 12.06, Riina Vals EST 12.49, Mirian Odum 81 Tyresö 12.73, h3 (+1.1): Elena Åseby 80 IF Göta 12.50, Anna Bergsten 81 Örebro 12.54, Camilla Gustafsson 80 Hässelby 12.63, h4 (+2.4): Stina Palosaari 80 Hässelby 12.40w, Linda Knutsson 81 Täby 12.69w, Caroline Öhman 81 Hässelby 12.73w, Susanne Meckbach 81 Hammarby 12.77w, F (+1.6): H Nordquist 12.30, E Åseby 12.46, R Vals 12.50, S Palosaari 12.54, A Bergsten 12.58. 1500m: Helena Sundh 80 Hässelby 4:50.99, Rebecca Johansson 81 IF Göta 4:52.31. 100mH h1 (+2.5): Lina Quick 80 Strand 14.71w, Evelin Kusman EST 15.28w, Ann-Sofie Söderbäck 81 Kil 15.45w, Anna-Karin Byström 81 IF Göta 15.49w, Maret Komarova EST 15.50w, h2 (+0.3): Sara Gelin 80 Enköping 14.87, Ida Sköld 80 Hässelby 15.59, (+2.2): L Quick 14.57w, S Gelin 14.64w, A-K Byström 15.11w, E Kusman 15.23w, I Sköld 15.33w, A-S Söderbäck 15.39w. Stav: Liza Jörnung 81 Duvbo & M Komarova 322, Anna Björkman 81 Lidingö 312, Sara Wäsström 82 Spårvägen 292, Kristin Olsson 81 Sundsvall 272. Kula: Brigitta Lado 81 Hässelby 1169.
 Spjut: Linda Wicksell 80 Enköping 4252, B Lado 3950, Age Lehter EST 3805, Helena Anderzon 80 Strand 3784.
F16 100m h1 (+2.5): Jessica Palm 82 IF Göta 12.35w, Stina Smibacker 83 Enköping 12.44w, Angelica Jerndahl 83 Bålsta 12.75w, Lina Johansson 82 Solna 12.78w, h2 (+2.3): Emma Rienas 82 Filipstad 12.34w, Karin Jansson 82 Kil 12.73w, F (+1.7): J Palm 12.32, E Rienas 12.37, S Smibacker 12.40. 1500m: Johanna Nilsson 83 Högby 4:51.06, Anna Stenbäck 82 Norrköping 4:54.51. Tresteg: Maria Eklund 82 Sundsvall 1169/+1.4, Sofie Nilsson 82 Falun 1133w/+3.7 (-), Frida Lindholm 82 Råby-Rekarne 1070w/+2.4 (-), Sara Kiraly 82 Spårvägen 1064w/+4.0 (995/+1.6), Kristin Nilsson 82 Katrineholm 1061w/+2.6 (-). Diskus: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3896. Spjut: Jana Trankmann EST 4439, Gunilla Olovsson 82 Märsta 3932, J Gustafson 3533.

SOLLENTUNA 30.5 (SAYO - dag 1)
M 200m h1 (+1.7): Mattias Sunneborn 21.89, Magnus Aare Danderyd Athl 22.12, Carlos Amado 60 Hässelby 22.39, Niclas Norling Örbyhus 22.76, Martin Theander Hellas 22.80, h2 (+2.2): Henrik Värendh Spårvägen 22.11w, Thomas Nikitin 82 Spårvägen 22.90w, h3 (+1.7): Leif Jonsson Spårvägen 21.94, Mathias Krigh Spårvägen 22.44, Niclas Andersson Tumba 22.50, David Tainton Hässelby 22.68, h4 (+0.4): Klas Ringdahl Huddinge 21.69, Oscar Tidblom Tiwaz 22.48, Johan Jarnemark 79 Vallentuna 22.57, h5 (-0.4): Alexander Lakhanpal 79 Linnéa 21.95, h6 (-0.5): Henrik Ögren Östersund 22.01, Ronnie Sköld Lidingö 22.12, Teemu Flink FIN 22.35, Godfrey Ssonko 79 Mälarhöjden 22.61, h7 (+1.0): Magnus Norberg 79 Huddinge 22.42, Jacob Stafstedt IF Göta 22.47, Bakary Jabang Tureberg 22.70, A (+0.7): M Sunneborn 21.35, K Ringdahl 21.51, L Jonsson 21.61, A Lakhanpal 21.63, H Värendh 21.69, H Ögren 22.01, M Aare 22.04, M Norberg 22.36, B (+2.6): R Sköld 21.84w, J Stafstedt 22.18w, T Flink 22.37w, C Amado 22.40w, J Jarnemark 22.40w, M Krigh 22.49w. 800m A: Fredrik Kjellberg Tureberg 1:51.18, John Laselle 79 Tureberg 1:52.41, Martin Hagberg Tureberg 1:53.42, Fredrik Karlsson Hammarby 1:53.55, Jonas Brodén Gefle 1:53.79, Marcus Ståhlberg Tureberg 1:54.35, Lars Appelqvist IF Göta 1:54.44, Anders Rockas FIN 1:55.22, Stefan Danielsson Hammarby 1:55.85, Ronny Johannesson Hammarby 1:57.45, B: Martin Adamsson Hammarby 1:53.44, Anders Grahn Skellefteå AIK 1:54.20, Mattias Norling Nord-Uppland 1:54.47, Niklas Österberg Rånäs 1:55.20, Magnus Karlsson Gefle 1:56.60, Peter Carlsson Spårvägen 1:56.98, C: Martin Drott 80 Nyköping 1:54.35, Martin Svensson 81 Glasriket 1:55.08, Niklas Johnsson Tureberg 1:56.51, Christopher Andersson 79 Södertälje IF 1:56.67, D: Andreas Lund Östersund 1:56.63. 3000m: Ahmed Mohamed Hälle 8:15.05 (sista varvet: 58.9!), Göran Axelsson Malmö 8:15.99, Joakim Johansson Hälle 8:17.92, Janne Holmén Flemingsberg 8:18.37, Jonas Hagelin Mölndal 8:23.27, Bill Krohn 58 Flemingsberg 8:26.60, Stefan Lungström IF Göta 8:27.48, Jan Hedström IF Göta 8:32.70, Anders Nilsson IF Göta 8:37.77, Fredrik Uhrbom Nyköping 8:37.91, Ricardo Garcia Hammarby 8:38.37, Joachim Wolf-Wallin Hammarby 8:40.82, Jan-Olov Stenbäck IF Göta 8:42.53, Fredrik Hällqvist Sundsvall 8:43.31, Pekka Anderman Flemingsberg 8:44.76, Henrik Ahnström 81 Skruv 8:46.23. Stav: Martin Eriksson Hässelby 540, Rickard Nygårds Gefle 504, Jonas Asplund Tureberg 494, Michael Hoffer Lidingö 484, Anders Edvinsson Spårvägen 469, Marcus Lindh Solna 469. Längd: Mathias Lageskog Orient 756/+0.8, M Hoffer 733/+1.1, Fredrik Andersson Tumba 706/+0.4, Andrus Klaar Spårvägen 696/+1.4, Fotios Makrostergios Spårvägen 691/+0.8.
P18 200m h3 (+1.4): Joachim Ögren 81 Östersund 22.51, F (+1.6): Christian Liljequist 80 Tureberg 22.04, J Ögren 22.35, Mikael Jakobsson 81 Örebro 22.58, Leif Johansson 80 Hässelby 22.62, C Broddner 22.76. 300mH A: M Jakobsson 38.23. Stav: Elias Palo 81 Haparanda SKT 467, Fredrik Skoglund 81 Lidingö 452. Längd: Jon Roos 80 Östersund 703w/+2.4 (699/+1.7), Indrek Turi EST 665w/+2.5 (661/+1.7), Markus Ottesen 81 Falun 663/+1.4.
P16 800m A: Philip Aagaard 82 Linköping 1:58.36, Finnur Emilsson 82 Hässelby 1:59.75. Längd: Fredrik Holmér 83 Nyköping 653/+0.9.
K 200m h1 (+0.8): Victoria Gunnarsson Täby 24.93, Linda Fernström 81 Hässelby 25.14, Anna Jägre Hässelby 25.39, Karin Funke Gefle 25.81, Carolina Nylén 79 Fredrikshof 26.08, h2 (-0.4): Lena Udd Hammarby 24.61, Jenny Kallur 81 Falun 25.04, Pia Welin Lidingö 25.81, h3 (+1.5): Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.87, Marie Westerlund Lidingö 25.07, Anna Wikström Hälle 25.51, Therese Olofsson Hälle 25.66, F (+1.5): J Kallur 24.51, L Udd 24.61, V Gunnarsson 24.65, S Hildenborg 24.75, L Fernström 25.10, A Jägre 25.13, T Olofsson ej start. 800m A: Ulrika Johansson Rånäs 2:09.66, Therese Ahlepil Rånäs 2:10.03, Alexandra Lindquist 79 Rånäs 2:10.69, Maria Åhr 80 Danderyd Athl 2:11.55, Eva-Britt Karlsson Sundsvall 2:12.22, Louise Fredriksson 80 Hälle 2:14.06, Louise Wenngren Spårvägen 2:15.48, Anna Behn 79 Kville 2:16.35, B: Cecilia Hansson Gefle 2:14.24, Anna Lindholm Tureberg 2:15.76, Elin Dahlstedt Lidingö 2:16.20. 400mH: Monica Rydén IF Göta 59.41, Erica Mårtensson 79 Växjö 60.72, Lena Melin Ullevi 61.09, Caroline Carlberg 79 Gefle 63.45, Elin Blomgren Råby-Rekarne 65.13. Höjd: Lena Johansson 79 Hässelby 170, A Jägre 170, Karolina Holmlöf 79 Upsala 165, Linda Eriksson Örebro 160. Längd: Jessica Larsson Hässelby 585/+1.4, Pernilla Allvin Falun 569/+0.2, Anna Wiklund Luleå 566w/+2.3 (553/1.8), Karin Funke Gefle 556/+1.2, Maria Richtnér IF Göta 552/+1.2, Sofia Gustafsson 79 Råby-Rekarne 539/+1.6, Lina Ericsson Växjö 536/+1.8, Erika Åkerblom Mora 524/+1.1
F18 200m h1 (+1.4): Helene Nordquist 80 Södertälje IF 25.15, Josefin Näsman 81 Bollnäs 25.71, h2 (+0.6): Hanna Peterson 80 Södertälje IF 24.73, h3 (+0.9): Stina Palosaari 80 Hässelby 25.65, h4 (+1.1): Elena Åseby 80 IF Göta 25.85, F (+2.1): H Peterson 24.46w, H Nordquist 25.21w, S Palosaari 25.46w, E Åseby 25.51w. 1500mH: Ida Nilsson 81 Högby 4:52.33, Ebba Stenbäck 81 Norrköping 5:01.02, Kadir Kaasik EST 5:12.78. 300mH A: Paulina Orell 81 Norrköping 44.32. Höjd: Age Lehter EST 169, Evelin Kusman EST & Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 165, Martina Sandvall 81 Lidingö 165. Längd: Riina Vals EST 570/+1.5, Lina Quick 80 Strand 552/-0.8, Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 547/+1.3, Jenny Jansson 541/+1.3, Ida Sköld 80 Hässelby 538/+0.7.
F16 800m A: Johanna Nilsson 83 Högby 2:16.70, Kristina Blomstrand 82 Norrköping 2:16.84. Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 169, Lisa Hannula 83 Gefle 169. Stav: Eline Lindh 82 IF Göta 292, Sofie Lundström 83 Västerås 272, Marie Wasserman 82 Tumba 272, Maria Lundström 84 Hässelby 262, Therese Axelsson 83 Katrineholm 262. Längd: Maria Eklund 82 Sundsvall 546/-0.1, Hanna Brännström 82 Luleå 531w/+2.3 (581/+1.3), Jessica Palm 82 IF Göta 528/+0.1, Anna Seleznova 83 Huddinge 526/0.0.
F14 800m A: Hanna Ahlin 84 Gefle 2:20.63. Diskus (0.6 kg): Sara Wikström 84 Tureberg 4156.

SKELLEFTEÅ 30.5
M Spjut: Jonas Fjellström Arvidsjaur 5532.

HELSINGBORG 30.5
K Kula: Maria Pettersson Heleneholm 1340. Diskus: M Pettersson 4722, Marie Nilsson 79 Helsingborg 3766. Slägga: M Nilsson 3995, Emma Sjölin Staffanstorp 3377. Spjut: E Sjölin 4060.

GÖTEBORG/R 30.5 (JDM-UDM)
P18 100m (-0.5): Johan Hed 80 Mölndal 11.07. Stav: Alhaji Jeng 81 Örgryte 430. Längd: Christian Olsson 80 Örgryte 666/+0.8.
F18 400m: Sofie Andersson 81 Kville 59.43. Stav: Helena Ahxner 81 Mölndal 310, Kristina Gjörde 81 Mölndal 260. Längd: Angelica Simonsson 80 Ullevi 553/+1.3, Kajsa Dahlöf 81 Ullevi 536w/+2.9 (-).
F16 100m h3 (mot): Sofia Larsson 83 Mölndal 12.86. Stav: Veronica Fridén 83 Mölndal 290, Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK 290. Längd: Anna Wiberger 82 Mölndal 548w/+2.5 (539/+1.9).

KVARNSVEDEN 29.5
M 1000m: Peter Nzimbi KEN 2:27.9m, Fredrik Johansson Hälle 2:30.2m, Johan Swärdh Hammarby 2:30.8m.

UMEÅ 28.5
M22 Spjut: Erik Axelsson Vännäs FI 6262.

GÖTEBORG/R 28.5 (Kvilles vårtävling)
M 100m A (+0.2): Peter Häggström Ymer 10.89. 400m: Jacob Stafstedt IF Göta 49.03, Nilton Oliveira 80 Alingsås 50.14, Ken Pihlblad IF Göta 50.18. 3000m: Claes Nyberg Mölndal 8:08.89 (2:40/5:23), Tobias Lundvall Sävedalen 8:41.96. Tresteg: Lars Hedman Ullevi 1612/+1.3, Conny Malm Ullevi 1592/+1.1, Jerry Riutta Ullevi 1555w/+2.8 (1435/+1.4). 4x100m: Mölndal 42.03, Ullevi/P18 42.83.
K 100m A (-1.9): Lena Berntsson Ullevi 12.61, Helena Olsson 80 Ymer 12.67. 3000m: Helena Wiktelius IF Göta 10:23.92, Karin Schön Kville 10:26.19, Jessica Franzén Kville 10:40.33. Stav: Emma Josefsson 81 Kville 331, Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK 291, Helena Ahxner 81 Mölndal 291, Veronica Fridén 83 Mölndal 271. Längd: Sofie Andersson 81 Kville 569/+1.8, Sara Brankell 81 Mölndal 563/+2.0. Kula: Kajsa Lindskog Ullevi 1214. Diskus: K Lindskog 3708.

SKURUP 28.5
F18 Längd ("svag motvind"): Jenny Isgren 81 Skurup 551.

STRÖMSUND 27.5
M Slägga: Magnus Mårtensson Strömsund 5199, Hans Källén Strömsund 5176.
K Slägga: Carina Källén Strömsund 3554.

GÖTEBORG/S 27.5
M Slägga: Per Karlsson Växjö 6861, Lennie Helander Ymer 4896.

GÄVLE 27.5 (Stafett-DM)
M 4x100m: Gefle lag 1 42.85.

MALMÖ/He 27.5 (Heleneholmsspelen)
M 100m A (-1.7): Mikael Ahl Ullevi 10.84, Mikael Wennolf Malmö 10.87. 200m A (-1.3): M Ahl 21.56, Anders Hansson Heleneholm 21.71, Jimisola Laursen Malmö 21.75, Fredrik Elofsson KA2 22.14, Mathias Sundin Malmö 22.17, Rikard Rasmusson Malmö 22.20, B (-2.1): Henrik Dagård Hässelby 22.23. 800m A: Urban Johansson Ume FI 1:50.69, Fredrik Kjellberg Tureberg 1:50.73, Rickard Pell Hammarby 1:51.43, Göran Olofsson Eslöv 1:52.36, Andreas Nilsson Trelleborg 1:52.78, Johnny Jönsson Spårvägen 1:53.80, Tobias Martinsson Malmö 1:54.76, B: Alexander Johansson 79 Malmö 1:55.31, Peter Johansson Brittatorp 1:56.04, Stefan Petersen 79 Heleneholm 1:56.16, Berne Forzelius Halmstad 1:56.46. 1500m: Jörgen Zaki Malmö 3:47.72, Joakim Johansson Hälle 3:48.60, Ahmed Mohamed Hälle 3:49.24, Göran Axelsson Malmö 3:50.41, Staffan Stegmark Malmö 3:53.36, Rickard Andersson Malmö 3:58.65, Carl Brümmer Malmö 3:58.84. 5000m: Sveinn Margeirsson ISL 15:05.81. 400mH: Peter Andersson Täby 52.06, Jonas Boijertz Malmö 53.80, Andreas Jungerup Malmö 54.43, Niklas Eriksson Malmö 62.06, Fredrik Wållgren Mölndal bröt. Diskus: Mattias Borrman Västerås 5561, Fredrik Mäkk Hässelby 5526, Linus Bernhult IF Göta 5240, H Dagård 4194.
K 100m A (-2.1): Annika Amundin Ullevi 12.01, Victoria Gunnarsson Täby 12.34, Erica Johansson Mölndal 12.41, Charlotta Vöcks Helsingborg 12.46, Karin Jönsson Malmö 12.54, Linda Fredriksson Heleneholm 12.75, B (-2.1): Lena Melin Ullevi 12.61, Linda Mårtensson Malmö 12.70, Pernilla Andersson Malmö 12.84. 200m (-1.2): E Johansson 24.19, A Amundin 24.35, L Melin 25.21, L Mårtensson 25.67, Linda Hansson Malmö 26.09. 1500m: Kajsa Haglund 81 Heleneholm 4:36.52, Hanna Karlsson 79 Lagan 4:39.26, Kelly Hughes Lund?? 4:50.15, Linda Gröning Malmö 4:54.83. 3000m: Åsa Hedström Hälle 9:41.38, Mia Larsson 81 Lund 10:25.72. 400mH: Britt-Louise Olsson Helsingborg 63.01, Helena Nilsson Malmö 64.02, Sandra Pode 81 Heleneholm 65.46. Stav: Vala Flosadottir Malmö 400, Charlotta Karlsson 82 Malmö 340, Emma Josefsson 81 Kville 335, Maria Rendin 82 Heleneholm 335, Annika Berntsson Ullevi 320, Josefine Grahed 80 Malmö 310, Desirée Dahlgren 84 Malmö 270. Tresteg: Marie Åhlander IF Göta 1297/+1.4, Johanna Sellman Gefle 1285/+0.2, Anna Andersson Malmö 1275w/+2.1 (1271/+1.5), Annica Sandström Mölndal 1268w/+2.1 (1259/+0.6), Jeanette Hansson 79 Eslöv 1172w/+2.1 (1109/+1.6), Cecilia Larsson 80 Malmö 1118/+1.3.

NORRTÄLJE 27.5
K 3000m: Jennie Åkerberg Spårvägen 9:49.06.

SKELLEFTEÅ 27.5
M 200m A (-0.2): David Hedström 79 Skellefteå AIK 22.6. Diskus: Johan Åsberg Vindeln 4599.

TÄBY 26-27.5 (Stafett-DM)
M 4x100m: Huddinge 41.71, Spårvägen 42.12, Hammarby 43.99. 4x800m: Hammarby 7:54.33.
K 4x100m: Hässelby lag 1 47.18, Södertälje IF/F18 47.82, Hammarby 48.12, Hässelby lag 2 49.53.
F18 1000m: Södertälje IF (Linda Fodor, Karin Hellegren, Hanna Peterson 38.6m, Helene Nordquist 57.13) 2:14.21.

HALLUNDA 26.5 (VDM)
M35 10000m: Kent Clefberg Hässelby 32:18.00.
K35 10000m: Maria Sollerman Fredrikshof 39:12.72.

KARLSTAD/T 26.5
M 100m A (-1.9): Niclas Broström IF Göta 11.09.
K 100m (-1.3): Elena Åseby 80 IF Göta 12.76. 1500m: Erica Andersson IF Göta 4:46.71, Karin Lindberg IF Göta 4:49.33, Jennie Mattsson IF Göta 4:54.72. 100mH (-1.2): Monica Rydén IF Göta 14.88, Åsa Hallström IF Göta 15.06, Maria Richtnér IF Göta 15.57. Längd (w?): Erika Persson 79 Sunne 555.

KARLSTAD/M 26.5
M Diskus: Fredrik Östlin IF Göta 4839. Slägga: Tomas Sjöström IF Göta 6546. Spjut: Mathias Tidqvist IF Göta 6202, Johan Widén IF Göta 5753.
K Diskus: Camilla Mattson Kil 4399, Angela Åkeson 79 Kil 3646. Slägga: Cecilia Nilsson 79 Ymer 5059, C Mattson 5038, Lisa Willman 80 IF Göta 4377, Emely Engkvist 80 IF Göta 4186, Maria Henricsson 79 Mariestad 4151. Spjut: Maria Richtnér IF Göta 4180.

HOFORS 26.5
F14 800m: Hanna Ahlin 84 Gefle 2:19.7m.

TORNIO, FIN 24.5 (Gränskarusellen)
K Kula: 
Helena Engman Riviera 1284. Slägga: H Engman 4062. Spjut: Merja Pitkänen FIN 4884.

VISBY 24.5 (S:t Göransspelen)
K 1500m: Ulrica Orre Hässelby 4:44.0m.

LERUM 23-24.5 (Lerumskampen) - Till fullständiga resultat!
M Tiokamp: Erik Svensson 79 Heleneholm 7.102 (11.52  668w   1374  195  52.01  14.85/+0.5  3610  436  5357   4:52.13), Patrik Stenström Gotland 7.072 (11.41  717w/+3.7  1187   204  52.27  15.42/+0.5  3269  446  4661  4:38.31), Andrus Klaar Spårvägen 6.683 (11.65  681w/+2.2  1201  189  50.90   16.03  3608  416  4439  4:48.88), Rajne Svenssohn IF Göta 6.332 (11.71  586  1277  180  53.34  15.44/+0.7  2568   416  5563  4:51.68), Hans Eriksson Spårvägen 6.115 (11.88  638   1177  186  54.41  16.84  3105  426  4521   5:03.30), Björn Lindvall 79 Udd 6.106 (12.14  590  1118  177   53.72  16.62  3146  416  5124  4:40.03), Johannes Andersson 79 Heros 6.048 (11.44  623  1085  174  53.18   15.71/+0.7  3302  344  4773  5:02.43), Henrik Balkander 79 Lerum 5.642 (11.62  655  1182  177  52.58  16.17  3529   X  4982  5:22.07), ... Niklas Kleebinder Hammarby bröt (12.01  616   1108).
P18 Tiokamp: Håkan Jedhammar 81 Gnistan 6.507, Andreas Wulff 80 Habo 6.105 (bl a 5845 spjut).
P16 Niokamp: Philip Nossmy 82 Malmö 6.623 (bl a 14.54w på 110mH/91.4 cm).
F16 Sjukamp: Angelica Johansson 83 Hälle 4.619 (bl a 171 höjd & 539/+0.5 längd), Sofie Lundström 83 Västerås 4.396 (bl a 165 höjd).

SUNDSVALL 23-24.5 (MittNorden Cup) - Till fullständiga resultat
M 100m h1 (+1.6): Fredrik Lindberg Östersund 10.88, h2 (+1.4): Henrik Ögren Östersund 10.83, Thomas Björke Sundsvall 11.03, F (+2.3): H Ögren 10.75w, F Lindberg 10.81w. 200m (+2.8): H Ögren 22.02w, David Hedström 79 Skellefteå AIK 22.76w, Paul Ragnvaldsson 79 Strömsund 22.77w. 110mH ("lätt motvind"): P Ragnvaldsson 15.21, Christer Göransson Ragunda 15.31. Höjd: H Ögren 203, Fredrik Eurenius Östersund 195. Stav: Elias Palo 81 Haparanda SKT 430. Längd: Mattias Sunneborn Lidingö 749/+1.7. Tresteg: Daniel Bergin Upsala 1378/+0.3, Robert Berglund Sundsvall 1315/-0.8. Diskus: Stefan Kulla FIN 4619. Slägga: Daniel Ragnvaldsson Strömsund 5179, Magnus Mårtensson Strömsund 5016, Hans Källén Strömsund 4994. Spjut: D Ragnvaldsson 6886, Peter Borglund Gefle 6884, Erik Axelsson Vännäs 5770, Lars Näckter Orrviken 5768.
P18 100m (+3.1): Christian Broddner 80 Lidingö 11.18w. Slägga (6.25 kg): Mika Räsänen FIN 6220. Spjut: Richard Alneroth 80 Gefle 6556, Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero 5868.
K 100m (+1.0): Nina Frölander Bollnäs 12.76. 200m (+0.3): N Frölander 25.92. Stav: Linnea Eriksson Skellefteå AIK 280, Kristin Olsson 81 Sundsvall 275. Längd: Anna Göransdotter-Nilsson Vännäs 544w/+4.3 (538/+1.8). Tresteg: A Göransdotter-N 1195w/+2.7 (-). Kula: Annika Petersson 79 Edsbyn 1177, Sofia Lundquist 81 Vännäs 1154, Karin Åkerstedt 79 Ragunda 1121. Diskus: Veronika Karlsson 80 Strömsund 3998, S Lundquist 3548. Slägga: Karina Töndevold 80 Lidingö 4210, Marlene Forslund 82 Kovland 3920, V Karlsson 3824, Annika Källén Strömsund 3740, Carina Källén Strömsund 3458, K Åkerstedt 3436, Ebba Lindencrona 80 Lidingö 3262, Kristin Olsson 81 Sundsvall 3104. Spjut: A Petersson 5032, Kati Hautamäki FIN 3770.
F16 Stav: Sara Palo 83 Haparanda SKT 280, Anna Lindqvist 83 Skellefteå AIK 270, Jennie Wiksten 82 Kovland 260. Längd: Maria Eklund Sundsvall 531/+1.5. Tresteg: M Eklund 1155/+0.2, Ida Dufva 82 Nedre Soppero 1104/+2.0. Spjut: Lina Persson 82 Brännan 3649.

STENUNGSUND 23.5 ("Postmästerskap")
M Höjd: Stefan Karlsson 58 Bellevue 200.

BROTTBY 23.5 (Brottbyiaden)
F16 Spjut: Gunilla Olovsson 82 Märsta 3636.

STOCKHOLM/K 23.5 (Sundbybergs ungdomsspel)
M22 100m (+2.6): Alexander Lakhanpal 79 Linnéa 10.90w.
P18 Längd: Jonathan Hallgren 81 Hammarby 673w/+2.4 (-). Spjut: Thomas Hirvonen 80 Tureberg 5640.
K 4x100m: Hässelby lag 1 49.31.
K22 100m (+2.0): Therese Edholm Tureberg 12.73. Höjd: Lena Johansson 79 Hässelby 170, Anna Jönsson 79 Täby 160.
F18 100m h2 (+1.8): Stina Palosaari 80 Hässelby 12.66, h3 (+2.7): Camilla Gustafsson 80 Hässelby 12.63w, F (+0.9): S Palosaari 12.68. Längd: S Palosaari 529w/+2.9 (-). Spjut: Brigitta Ladó 81 Hässelby 3793, Annette Ekberg 81 Märsta 3578.
F16 Längd: Anna Seleznova 83 Huddinge 535w/+2.3 (501/-0.6).

TORSBY 21.5 (Boregalan)
M Tresteg:
 Mathias Frykholm Bore 1395/-1.3, Johan Asplund 80 Kil 1342/+1.1. Slägga: Tomas Sjöström IF Göta 6982, Mikael Johansson Hälle 6574, Jim Olsson IF Göta 6402, Svante Söderlund Bore 6132, Daniel Nornvall 76 Ymer 5378. Spjut: Mathias Tidqvist IF Göta 5747.
M 22 Längd: David Frykholm 80 Bore 694/+1.3.
K Diskus: Camilla Mattson 4418, Angela Åkeson 79 Kil 4132, Karolina Eriksson 80 Hälle 3906. Slägga: Cecilia Nilsson 79 Ymer 5219, C Mattson 5066.
F18 Längd: Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 543w/+2.3 (ok?). Slägga: Eva Danielsen 81 NOR 4479, Emely Engkvist 80 IF Göta 4232, Lisa Willman 80 IF Göta 4160, Maria Mattsson 80 IF Göta 4109, Maria Andersson 82 Arvika 3821.
F16 Spjut: Anna Pihlgren 82 Arvika 4537.

SIMRISHAMN 21.5 (Österlenspelen)
M 100m (0.0): Linus Malmborg Heleneholm 11.03. 800m: Andreas Nilsson Trelleborg 1:55.95. Stav: Pawel Szczyrba 81 Malmö 470, Viktor von Bothmer Malmö 460, Fredrik Lingsarve Växjö 420. Spjut: Fredrik Åman Simrishamn 5550.
K 800m: Anna Hellblom Lund 2:19.32. Höjd: Jenny Isgren 81 Skurup 160. Stav: Vala Flosadottir Malmö 400, Josefine Grahed 80 Malmö 310.
F16 Stav: Charlotta Karlsson 82 Malmö 330.

GÄVLE 21.5 (Personliga rekordens dag)
M 100m (-2.7): Mathias Krigh Spårvägen 11.45. 400m A: Magnus Aare Danderyd Athl 48.63. 400mH: Magnus Wallberg Falun 54.81. Längd: Robert Fält Gefle 697w/+2.3 (-), Johan Lundholm Örbyhus 679w/+4.2 (-). Kula: Jimmy Nordin 79 Gefle 1640, Niklas Uhlin Upsala 1530. Diskus: Linus Bernhhult IF Göta 5359, N Uhlin 5164, Axel Bernhult Huddinge 5057. Spjut: Patrik Melin Gefle 6744, Kaj Jokinen 81 Råby-Rekarne 6331, Richard Alneroth 80 Gefle 6331.
K 100m A (-3.0): Sara Westman Falun 12.78. 400m A: Hanna Ahlin 84 Gefle 59.13, Jenny Sjöström Falun 60.27, B: Linda Olsson 81 Falun 58.56. Höjd: Lisa Hannula 83 Gefle 167. Längd: Karin Funke Gefle 566w/+2.5 (-). Tresteg: Johanna Sellman Gefle 1268w/+4.8 (-). Diskus: Annika Larsson Gefle 5154, Lena Björk Hofors 4368, Marie Rosengren 80 Gefle 3678. Spjut: Lena Åström Västerås 5337, Katja Åsvik Ununge 4305, M Rosengren 3871, Linda Persson Örbyhus 3777.

MOTALA 21.5 (Platenspelen)
M 800m A: ... 3) Philip Aagaard 82 Linköping 1:58.36. Kula: Jerry Jönsson Nyköping 1436.
K Diskus: Anna-Karin Lundström Östersund 3764, Sophia Landström Motala 3574, Marie Hilmersson 81 Wedevåg 3552. Slägga: A-K Lundström 4462, Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3988, Maria Henricsson 79 Mariestad 3896, M Hilmersson 3766, Cecilia Fernström 81 Wedevåg 3148, Emma Karlsson 79 Motala 2818.
F16 Diskus: J Gustafson 3870.

NÄSSJÖ 20.5
M 110mH (-1.6): David Johansson 82 Ljungby 15.5m. 400mH: Niclas Hesselgren 81 Stockaryd 58.0m, Fredrik Rogö Habo 58.9m. Slägga: Patrik Flisberg IK Sisu 5129. Spjut: Andreas Wulff 80 Habo 5749, Tobias Lundqvist 80 IK Sisu 5670.

NYBRO 20.5
K Slägga: Rebecka Karlsson 79 Hinden 3244.

TRANÅS 20.5 (Lag-DM)
M 100m (-1.8): Ulf Jonsson Jönköping 11.05. Kula: Tobias Melin Bottnaryd 1420. Diskus: T Melin 4696. Slägga: Mikael Holst Bottnaryd 4970. Spjut: Peter Strömbäck Tranås 6525, Jan-Olof Damgren 51 Jönköping 6144.
K 100m (-0.9): Charlotta Wanhainen Tranås 12.54. 400m: Erica Mårtensson 79 Växjö 56.75. 800m: Jessica Gylfe 80 Växjö 2:17.85, Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 2:19.07. 100mH (-1.0): Lina Ericsson Växjö 15.90. Stav: Linda Persson 81 Växjö 300, Karolina Syrén 82 Hovslätt 250.  

KALMAR 20.5 (Lag-DM)
K 400m: Emma Frostensson 79 Skruv 59.72. 800m: Ida Nilsson 81 Högby 2:19.73. 100mH (-1.4): Verona Hummel Skurv 15.33, Kristin Lock-Johansson 83 Kalmar 15.74. Höjd: Hanna-Mia Persson Kalmar 165, Johanna Olander 79 Färjestaden 160. Stav: Fevronia Stafilidou 82 Skruv 270, Christina Franklin 82 Alvesta 260, Marita Löttiger 80 Färjestaden 260. Längd: V Hummel 547w/+2.6 (525/+1.3). Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1159, Maria Turunen 80 Skruv 1150. Diskus: A-K Svensson 3893. Spjut: Jennie Niesel Färjestaden 4265.

NORRTÄLJE 20.5
M 200m A (+0.9): Ronnie Sköld Lidingö 22.25.

ESKILSTUNA 19.5
M 1500m: Bjarne Thysell Ärla 4:01.07. Kula: Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1800, Daniel Jonsson Råby-Rekarne 1796. Diskus: M Brändeborn 5062.
K Längd: Sofia Gustafsson 79 Råby-Rekarne 551/+1.5, Alice Bergström 79 Råby-Rekarne 531/+1.1.

MÖLNDAL 19.5 (Stafett-DM)
M 4x100m A: Kville 42.53, Mölndal lag 2 43.87, B: Ullevi 43.18.
K 4x100m: Mölndal 47.78

JÖNKÖPING 17.5 (Junespelen)
M 100m (-0.7): Ulf Jonsson Jönköping 11.04. 1500m: Michael Öhman 79 Bollebygd 3:52.22, Jon Sjölander Västerviks OK 3:59.14, Tobias Lundvall Sävedalen 3:59.94. Höjd: Tobias Svensson Wärnamo 200, Tobias Andersson 80 Vittsjö 195, Niklas Lageson Jönköping 190. Spjut: Jan-Olof Damgren 51 Jönköping 6202, Andreas Wulff 80 Habo 6160.
K 100m (-1.5): Charlotta Wanhainen Tranås 12.57. 1500m: Maria Pettersson Njudung 4:49.53, Linda Damgren 79 Jönköping 4:51.06, Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 4:54.29. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4170, Malin Davidsson Vittsjö 3672.

SKÖVDE 17.5 (ICA Ungdomsspel)
M Kula: Niklas Trennéus Ymer 1500. Diskus: Linus Bernhult IF Göta 5114, N Trennéus 4814.
M22 Diskus: Fredrik Östlin IF Göta 4620.
K 800m: Anna Behn 79 Kville 2:17.16.
F18 100m (+0.8): Helena Ohlsson 80 Ymer 12.67.

ESLÖV 17.5 (Indras Pannkaksspel)
M 100m h1 (+0.7): Linus Malmborg Heleneholm 11.03, h2 (+0.8): Anders Hansson Heleneholm 10.90, F (+2.5): A Hansson 10.89w, L Malmborg 10.92w. 800m: Göran Olofsson Eslöv 1:53.43, Alexander Johansson 79 Malmö 1:55.28. Längd: Andrus Klaar Spårvägen 671/+1.4, Torbjörn Granevärn Lund 663/+1.0. Spjut: Rikard Krook Heleneholm 6801, Martin Trnovsky Lund 6129, Bengt Loo Contact 5801.
P18 Längd: Reinhold Andersson 80 Klippan 688/-0.8.
K 100m (+0.1): Helena Jönsson Lund 12.50, Kristina Jönsson Lund 12.68. 100mH (+0.1): Jeanette Hansson 79 Eslöv 15.40. Diskus: Angelika Nilsson Lund 4448. Spjut: Anna Sedlin 80 Klippan 3746, Jenny Tomasson 79 Eslöv 3717.
F16 Längd: Carolina Rijpma 82 Lund 564/+1.1.

VALLENTUNA 17.5 (Vallentuna 800)
M 800m: Urban Johansson Ume FI 1:51.85, John Laselle 79 Tureberg 1:52.02, Martin Hagberg Tureberg 1:52.11, Marcus Ståhlberg Tureberg 1:53.71, Niclas Nygren-Johansson Ume FI 1:55.51.
K 800m: Ulrika Johansson Rånäs 2:10.94, Therese Ahlepil Rånäs 2:11.04, Alexandra Lindquist 79 Rånäs 2:11.61, Annika Gerner Upsala 2:12.31, Maria Åhr 80 Danderyd Athl 2:14.10.

SKRUV 16.5 (Marknadsspelen)
M Stav: Igor Potapovitch KA2 542, Erik Svensson 79 Heleneholm 442. Längd: Martin Joabsson Skruv 667/-0.8. Tresteg: Anton Andersson 81 Halmstad 1421w/+2.1 (1385/-1.4), M Joabsson 1399/+0.7. Spjut: Bengt Loo Contact 5868.
P18 Stav: Johan Rogö 80 Habo 442, Håkan Jedhammar 81 Gnistan 422, Rickard Borgqvist 81 KA2 422.
K 100m (+0.7): Veronica Fransson 79 Hälle 12.3m. 800m: Hanna Karlsson 79 Lagan 2:16.80. 100mH (+3.4): Verona Hummel Skruv 14.50w. Höjd: Hanna-Mia Persson Kalmar 170. Stav: Linda Persson 81 Växjö 332, Fevronia Stafilidou 82 Skruv 302, Veronica Andersson Hälle 282. Längd: Anna-Karin Mark (Stenlund) KA2 590/-0.4. Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1161. Slägga: Linda Brittesland 80 Växjö 3631, Rebecka Karlsson 79 Hinden 3472, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3347, Maria Turunen 80 Skruv 3248, Helena Jonsson 82 Hinden 3122, Carola Feuerpfeil Skruv 3056, Marie Nilsson 81 Hinden 2969.
F18 800m: Ida Nilsson 81 Högby 2:15.85, Jessica Gylfe 80 Växjö 2:15.99. Höjd: Linda Persson 81 Växjö 164. Diskus: A-K Svensson 3862.
F16 Längd: Annika Eriksson 82 Färjestaden 532/+0.9.

NORRKÖPING 16.5 (Ericsson Games)
M 100m h3 (+2.1): Johan Olofsson Tiwaz 10.88w, F (+3.3): J Olofsson 10.71w, Oscar Tidblom Tiwaz 10.79w, Per-Joan Lorentzon Orient 10.99w. 200m (w?) A: O Tidblom 22.1m. B: Peter Johansson 81 Orient 22.79. 800m: Olle Joelsson Tjalve 1:56.70. Längd: Petteri Laitinen Linköping 675w/+3.4 (ok?), Per Klofsten Linköping 670w/+3.0 (ok?). Kula: Daniel Jonsson Råby-Rekarne 1783, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1740, Jerry Jönsson Nyköping 1376. Diskus: M Brändeborn 5507. Spjut: Mikael Alsterbåge Huddinge 6272, Peter Strömbäck Tranås 6230, Kenneth Bergén Huddinge 5970, Pasi Mäntylä Västerås 5816.
P16 800m: Philip Aagaard 82 Linköping 1:57.77.
P14 800m: Albert Mollén 85 Sprint 2:11.59.
K 100m h1 (+2.8): Anna Westerberg 80 Tiwaz 12.12w, h2 (+1.4): Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 12.71, Sofia Johnson Glanshammar 12.74, F (-0.1): A Westerberg 12.34, Helene Nordquist 80 Södertälje IF 12.80. 200m (w?): Kristina Blomstrand 82 Norrköping  25.6m, Paulina Orell 81 Norrköping 25.7m. 400m: K Blomstrand  57.70, Ellinor Stuhrman Tjalve 59.68, Tatjana Selkovaja LAT 59.77. Längd: Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 550/+0.6, P Orell  539/+1.1.
F16 Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4059.

HÄRNÖSAND 16.5 (Öppna DM)
K 5000m: Eva-Britt Karlsson Sundsvall 17:38.0m, Ulrika Mähler Brännan 18:37.3m.

FALUN 16.5 (Scandicspelen)
M 100m
 (+0.8): Dan Alfredsson 79 Ludvika 11.06. 800m: Jon Andersson 80 Falun 1:52.68, Peter Nzimdi IFK Göteborg (??) 1:54.01. 110mH (-0.5): Magnus Wallberg Falun 15.18, Rajne Svenssohn IF Göta 15.48, Johannes Andersson 79 Heros 15.63. Höjd: Jörgen Hjorth Falun 201. Kula: Anders Eriksson Malung 1706, Niklas Uhlin Upsala 1460, Johan Persson 80 Falun 1367. Diskus: N Uhlin 4901, A Eriksson 4714, J Persson 4425. Spjut: Stefan Henriksson Mora 5823.
K 100m (-0.5): Jenny Kallur 81 Falun 12.10, Susanna Kallur 81 Falun 12.12, Sara Westman Falun 12.55, Pernilla Allvin Falun 12.59, Nina Frölander Bollnäs 12.73. 100mH (+0.9): S Kallur 13.77, Anneli Johansson Ume FI 14.44, Karin Söderkvist Mora 14.97. Höjd: Sofie Nilsson 82 Falun 161, K Söderkvist 161. Stav: Kristin Olsson 81 Sundsvall 270, Johanna Dahlström 82 Gefle 260. Längd: S Kallur 582/+1.2, P Allvin 557w/+3.4 (555/+1.3), K Söderkvist 543w/+3.0 (542/+0.6). Tresteg: Johanna Sellman 1286/+0.4, Malin Larsson Heby 1172w/+2.5 (1156/-0.6). Kula: Marie Hilmersson 81 Wedevåg 1185, Lilian Pyka 79 Gnistan 1123. Diskus: Lena Björk Hofors 4086. Spjut: Katja Åsvik Ununge 4335.

KARLSTAD/M 16.5
M Spjut: Patrik Bodén IF Göta 8395 (7761  7963  8395   8156  8354  8380), Patrik Ekholm IF Göta 6680.

KARLSTAD/T 14.5
300m: Jacob Stafstedt IF Göta 35.64, Björn Norén IF Göta 35.79.

KARLSHAMN 14.5
M Spjut: Bengt Loo Contact 5892.
K Slägga: Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3432.

KARLSTAD/M 14.5
M Diskus: Fredrik Östlin IF Göta 4560. Slägga: Tomas Sjöström IF Göta 6571 (med 8.0 kg slägga!), Jim Olsson IF Göta 6371, Daniel Nornvall Ymer 5501.
K Kula: Åsa Hallström 1365, Karin Larsson 81 Garphyttan 1108. Diskus: Angela Åkeson 79 Kil 4114, Karolina Eriksson 80 Hälle 4055. Slägga: Cecilia Nilsson 79 Ymer 5154, Emely Engkvist 80 IF Göta 4151, Maria Mattsson 80 IF Göta 4122, Maria Henricsson 79 Mariestad 4037. Spjut: K Larsson 3727, Å Hallström 3535.

VÄSTERÅS/S 14.5
M Slägga:
 Fred Schumacher Västerås 5670, Jörgen Viksell 79 Västerås 4971.

FALKÖPING 14.5
M Höjd: Mattias Ekman 79 Falköping 195.

ÖSTERSUND 14.5
M Kula: David Berglund 79 Östersund 1302.
K Kula: Karin Åkerstedt 79 Ragunda 1111.

UPPSALA 13.5
P18 Stav: Andreas Bonin 81 Alunda 420.

SKELLEFTEÅ 13.5
K 1500m: Karin Nilsson 82 Arvidsjaur 4:49.06, Katarina Lindström IFK Umeå 4:53.32.

ÖRBYHUS 13.5
M Längd: Niclas Norling Örbyhus 670.

STOCKHOLM/K 13.5 (Linnéaspelen)
M 300m A: Alexander Lakhanpal 79 Linnéa 34.70, Magnus Aare Danderyd Athl 35.25, Carlos Amado 60 Hässelby 36.02, B: Ronnie Sköld Lidingö 35.27. 1000m: Bill Krohn 58 Flemingsberg 2:33.98. Spjut: Mikael Alsterbåge Huddinge 6138, Kenneth Bergén Huddinge 5994
P18 300m: Andreas Rehnborg 80 Österhaninge 35.94.
P16 300m: Thomas Nikitin 82 Spårvägen 35.84, Jan Olszowy 82 Spårvägen 36.04.
K 300m A: Lena Udd Hammarby 39.20, Anna Jägre Hässelby 40.27. Spjut: Katja Åsvik Ununge 4674, Brigitta Ladó 81 Hässelby 3549.

VÄSTERÅS 13.5 (Stafett-DM)
K 4x100m:
 Södertälje IF/F18 47.92, X: Södertälje IF/F18 48.06. 1000m stafett: Södertälje IF/F18 2:15.50.

MALMÖ/He 12.5
K Kula: Catarina Andersson Heleneholm 1366. Diskus: C Andersson 4089

ENSKEDE 12.5 (Majproppen)
M 600m A:
 Fredrik Karlsson Hammarby 1:19.80, ... 3) Rickard Pell Hammarby 1:21.32. 300mH: Peter Andersson Täby 37.49, Niclas Andersson Tumbas 38.63. Längd: Mattias Sunneborn Lidingö 719w/+3.0 (704/+0.6), Fredrik Andersson Tumba 684/+0.9.
K 100m A (-0.2): Hanna Peterson 80 Södertälje IF 12.54. 600m A: Carolina Nylén 79 Fredrikshof 1:33.23. 4x100m: Södertälje IF (F18) 48.00.

VÄSTERÅS 11-12.5
M 100m
 (+1.2): Håkan Setthammar Västerås 11.01. 300m: H Setthammar 35.92. Kula: H Setthammar 1370
K Spjut: Lena Åström 5114, Anna Jansson Västerås 3860.

VISBY 10.5
M 100m (+2.9): Claes-Martin Hansson Gotland 10.8mw. Tresteg: Andreas Daun 80 Gotland 1302w/+3.2 (ok?).

STENUNGSUND 10.5 (Borealisspelen)
M Slägga: Tomas Sjöström IF Göta 6995, Mikael Johansson Hälle 6499, Daniel Nornvall Ymer 5391, Lars M Jaeger NOR 5182, Thomas Edvinsson Alingsås 4869.
K Kula: Kajsa Lindskog Ullevi 1120. Diskus: Anna Söderberg Ullevi 6012, Erika Andersson 79 Hälle 3928, Karolina Eriksson 80 Hälle 3913. Slägga: Mari Närhi FIN 5521, A Söderberg 5478, Unn Merete Lie NOR 5011, K Lindskog 3968, Maria Andersson 82 Arvika 3789, Charlotta Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs 3296, Emma Johansson 79 Tanum 3116.

ALVESTA 10.5 (Virdaspelen)
M 100m (+0.5): Noah Likhaya Jönköping 10.93, Ulf Jonsson Jönköping 11.04. Slägga: Per Karlsson Växjö 7052, Mikael Holst Bottnaryd 4754.
K Slägga: Linda Brittesland 80 Växjö 3888, Rebecca Karlsson 79 Hinden 3342, Carola Feuerpfeil 69 Skruv 2988.
F16 Tresteg (w?): Frida Syrén 83 Hovslätt 1063, Karolina Syrén 82 Hovslätt 1054. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4112.

KARLSTAD/M 10.5
M Diskus: Linus Bernhult IF Göta 5176.

HÄSSELBY 10.5 (Hässelby ungdomsspel)
M 100m
 (+1.3): Mattias Sunneborn Lidingö 10.77, Mathias Krigh Spårvägen 11.08, Mikael Ölund Spårvägen 11.09, Christer Holger Huddinge 11.16, X (+4.2): M Krigh 10.80w, M Ölund 10.86w. Stav: C Holger 470, Fredrik Skoglund 81 Lidingö 440. Längd: Magnus Andersson Hässelby 679w/+3.0.
K 100m (+1.2): Jessica Larsson Hässelby 12.24.
F18 100m h1 (+1.5): Stina Palosaari 80 Hässelby 12.65, F (+3.8): Caroline Öhman 81 Hässelby 12.63w, Camilla Gustafsson 80 Hässelby 12.67w.
F16 Stav: Marie Wasserman 82 Tumba 260, Maria Lundström 84 Hässelby 240.

ENKÖPING 10.5 (Enaspelen)
M 200m A
 (-1.2): Niclas Andersson Tumba 22.70, Urban Gustafsson Upsala 22.77. Längd: Fredrik Andersson Tumba 711/+0.7, Johan Levin Upsala 670/+0.5.
K 800m: Annika Gerner Upsala 2:15.75. 100mH (-1.3): Sara Gelin 80 Enköping 15.22, Alice Bergström 79 Råby-Rekarne 15.56. Längd: Karolina Söderlund 79 Råby-Rekarne 552/+1.8, Sofia Gustafsson Råby-Rekarne 551/+1.6, Angelica Ström 81 Tierp 549w/+3.0 (537/+2.0), A Bergström 539w/+2.2 (533/+1.7). Tresteg: S Gelin 1179/-1.0, Frida Lindholm 82 Råby-Rekarne 1070/-0.6. Spjut: Linda Wicksell 80 Enköping 4525, A Bergström 3991.
F16 Höjd: Sofie Lundström 83 Västerås 159.

OLOFSTRÖM 10.5
M Tresteg: Håkan Jedhammar 81 Gnistan 1357w/+2.3 (1319/+1.4). Kula: Erik Olofsson Gnistan 1364.
K Kula: Angelika Nilsson Lund 1206.

NORRKÖPING 9.5 (Tjalvespelen)
M 100m (-2.1): Oscar Tidblom Tiwaz 11.17. 800m A: Martin Drott 80 Nyköping 1:55.37. Kula: Jerry Jönsson Nyköping 1422, Håkan Öberg Nyköping 1324. Diskus: H Öberg 4642.
K 100m (-1.8): Anna Westerberg 80 Tiwaz 12.38, Helene Nordquist 80 Södertälje IF 12.82.
F18 Diskus: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3879.
F16 Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4024, J Gustafson 3700.

VÄSTERÅS 9.5
M Spjut:
 Pasi Mäntylä Västerås 6448, Kaj Jokinen 81 Råby-Rekarne 6110.
K Diskus: Anna Jansson Västerås 3834.

SOLLENTUNA 9.5
P18 Spjut: Thomas Hirvonen 80 Tureberg 5622.

GÄVLE 9.5
M 100m
 (+4.3): Niclas Norling Örbyhus 11.20w. 400m: N Norling 49.58. 800m: Mattias Norling Nord-Uppland 1:58.24. Kula: Jimmy Nordin 79 Gefle 1637. Diskus: J Nordin 4453. Slägga: J Nordin 4571, Stefan Alneroth 81 Gefle 4247. Spjut: Richard Alneroth 80 Gefle 5933.
K 100m (+2.4): Sara Westman Falun 12.43w, Louise Rönnqvist 80 Gefle 12.76w. 200m (+1.7): S Westman 26.02. 400mH: Caroline Carlberg 79 Gefle 65.01. Höjd: Lisa Hannula 83 Gefle 166. Diskus: Annika Larsson Gefle 5289, Lena Björk Hofors 4274. Slägga: Madelen Fahlstedt 83 Gefle 3000.

STOCKHOLM/K 9.5 (Brommaspelen) - Till fullständiga resultat!
M 400m A: Carlos Amado 60 Hässelby 49.18, Alexander Lakhanpal 79 Linnéa 49.38, Martin Theander Hellas 49.87, Niclas Nygren-Johansson Ume FI 49.95. 800m: Magnus Aare Danderyd Athl 1:58.57.
P18 Höjd: Johan Redborg 81 Tureberg 197.
P16 Höjd: Richard Persson 82 Tureberg 193.
K 100m (+0.2): Lena Udd Hammarby 12.02. 400m: Frida Idinge Bromma 59.34.
F18 100m (+0.9): Hanna Peterson 80 Södertälje 12.34, X (-0.5): H Peterson 12.50. 1000m stafett: Södertälje IF 2:19.77 (H Peterson 55.38).
F16 100m (-0.3): Natasha Narojilenko 82 Tureberg 12.78. Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 169, Jeanette Wahtramäe 82 Tureberg 162.

FALUN 7.5
K Diskus:
 Linda-Marie Mårtensson Hässelby 4765. Slägga: L-M Mårtensson 4971, Marie Hilmersson 81 Wedevåg 4208, Cecilia Fernström 81 Wedevåg 3161, Kristin Olsson 81 Sundsvall 3038.

KALMAR 6.5
M 110mH
 (+1.6): Fredrik Hallin Kalmar 15.93.
K Höjd: Kristin Lock-Johansson 82 Kalmar 163, Hanna-Mia Persson Kalmar 160. Slägga: Rebecka Karlsson 79 Hinden 3034. Spjut: R Karlsson 3514.

JÄRVSÖ 6.5
M Slägga:
 Carl Fack Järvsö 4997.

MALMÖ/He 4.5
M Kula: Jonas Forsberg Heleneholm 1417.
K Kula: Catarina Andersson Heleneholm 1376. Diskus: C Andersson 4397.

KALLINGE 3.5
M Kula: Erik Olofsson Gnistan 1320.

SOLLENTUNA 2.5
M Kula: Thomas Hirvonen 80 Tureberg 1321. Slägga: Henrik Wennberg Tureberg 5514.

RÅBY-REKARNE 2.5 (Smékastet)
M Kula: Daniel Jonsson Råby-Rekarne 1766, Jimmy Nordin 79 Gefle 1675, Jerry Jönsson Nyköping 1366, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne X. Diskus: M Brändeborn 4823, Håkan Öberg Nyköping 4503. Slägga: Tony Settle Råby-Rekarne 5236, M Brändeborn 4949.
P18 Spjut: Richard Alneroth 80 Gefle 6144, Kaj Jokinen 81 Råby-Rekarne 5732.
K Kula: Anna Hellströmer Södertälje IF 1103. Slägga: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3932. Spjut: A Hellströmer 3859.
F16 Diskus: J Gustafson 3790.

UPPSALA 2.5
M Kula:
 Niklas Uhlin Upsala 1492. Diskus: N Uhlin 4882.
K 800m: Caroline Carlberg 79 Gefle 2:18.74. Kula: Marlene Forslund 82 Kovland 1135.

JÄRVSÖ 29.4
M Slägga:
 Carl Fack Järvsö 4846.

KALLINGE 26.4
M Kula: Erik Olofsson Gnistan 1355.

KLIPPAN 25-26.4
M Tiokamp:
 Reinhold Andersson 80 Klippan 5.422b (bl a 667/+1.0).

HELSINGBORG 25.4
M Diskus:
 Vesteinn Hafsteinsson Helsingborg 5566, Magnus Hallgrimsson ISL 5484.
K Diskus: Anette Bøgh DEN 4950.

RÅBY-REKARNE 25.4
K Diskus:
 Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3642. Slägga: J Gustafson 3708.

JÄRVSÖ 22.4
M Slägga:
 Carl Fack Järvsö 4818.

SOLLENTUNA 18.4
K Slägga: Karina Töndevold 80 Lidingö 4280, Ebba Lindencrona 80 Lidingö 3345.

HALMSTAD 19.2
K Slägga:
 Camilla Ottosson 81 Lagan 3076.

STORA MOSSEN 15.2
M Slägga:
 Mikael Nyström Linnéa 6132. Vikt: M Nyström 1860.
K Slägga: Karina Töndevold 80 Lidingö 4430.

VÄXJÖ 10.1
M Slägga:
 Per Karlsson Växjö 7022.

HALMSTAD 4.1
F18 Slägga:
 Camilla Ottosson 81 Lagan 3304.