Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Svenskar utomlands - ute 1998

 

BRUSSEL, BEL 20.12 (IAAF Cross Challenge) - Till utförligare resultat
M 10.5 km: 11) Claes Nyberg IF Göta 33:25.

KÖBENHAVN, DEN 22.11 (Puma Cell Cross)
M 8 km:
 1) Kent Claesson Skillingaryd 23:52, 2) Magnus Bergman Kvarnsveden 23:57, 3) Jonas Hagelin Mölndal 23:59, 5) Göran Axelsson Malmö 24:13, 8) Mattias Persson Spårvägen 24:27, 14) Erik Framme Hälle 24:47.
M21 8 km (sprang med M): 1) Björn Bergström 79 Vingarna 24:14.
P18 8 km (sprang med M): 1) Erik Petersson 80 Mölndal 24:35, 2) Henrik Ahnström 81 Skruv 24:51.
F18 6 km (sprang med K): 1) Ida Nilsson 81 Högby 21:20, 2) Mia Larsson 81 Lund 22:03.

PUERTO, ESP 30.10
M Höjd:
 1) Ola Carlsson Örgryte 210.

CASSINO, ITA 18.10 (Europacup klubblag landsväg)
K 15 km:
 Luisa Larraga ESP 51:11, ... 3) Manuela Machado POR 51:31, ... 16) Midde Hamrin Hässelby 54:19, ... 18) Ingmarie Eriksson (f d Nilsson) Hässelby 55:23, ... 24) Annika Nyberger Hässelby 56:37, ... 40) Camilla Benjaminsson Hässelby 59:12. (Lag: Hässelby 7:a.)

RENNES, FRA 12.9 ("Europacup klubblag stafett")
M 4x200m: 2) Malmö (Mathias Sundin, Magnus Hansson, Jimisola Laursen, Niklas Eriksson) 1:25.33. 4x400m: 1) Malmö (M Hansson, M Sundin, N Eriksson, J Laursen) 3:10.01.
K 4x100m h2: 1) Falun (Therese Hammarlund, Jenny Kallur, Susanna Kallur, Sara Westman) 47.19, F: 2) Falun (Pernilla Allvin, Jenny Kallur, Susanna Kallur, Sara Westman) 46.26. 4x200m: 4) Falun (S Westman, T Hammarlund, S Kallur, J Kallur) 1:40.87.

JOHANNESBURG, RSA 12.9 (Världscupen) - Till fullständiga resultat
K 800m: 5) Malin Ewerlöf Spårvägen 2:02.61.

BIELLA, ITA 12.9
M 800m A: 1) Fredrik Kjellberg Tureberg 1:50.47, 3) Thomas Byrberg 79 Tureberg 1:51.23, 6) John Laselle 79 Tureberg 1:52.13. 400mH A: 3) Peter Andersson Täby 51.75.

POZNAN, POL 5-6.9 (Polis-EM)
M 200m 
(0.0): 4) Marko Granat Tureberg 22.51. 4x100m: 3) Sverige (Jan Sköldberg, Marko Granat?, Tommy Björnquist, Fredrik Wennolf) 43.22.
K 100m (-0.6): 5) Jessica Solner-Larsson Heleneholm 12.52. Längd: 3) J Solner-Larsson 554/+1.4. Kula: 5) Barbro Bengtsson 1274.

MOSKVA, RUS 5.9 (GP-final) - Till fullständiga resultat
M Höjd: 2) Staffan Strand Hässelby 228, 6) Stefan Holm Kil 225.

BERLIN, GER 1.9 - Till fullständiga resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 228, 3) Staffan Strand Hässelby 224.
K 1500m: 11) Malin Ewerlöf Spårvägen 4:09.13.

RIETI, ITA 30.8 - Till fullständiga resultat
M Höjd: 2) Staffan Strand Hässelby 231, 3) Stefan Holm Kil 228.

LAUSANNE, SUI 25.8 - Till fullständiga resultat
K 1 mile: -) Malin Ewerlöf Spårvägen bröt (hare). Höjd: 3=) Kajsa Bergqvist Tureberg 190.

TESSENDERLO, BEL 22-23.8
K Sjukamp:
 1) Maria Richtnér IF Göta 5.664 (14.05/-1.0  160   1285  25.92/+0.4  585/+0.3  4620  2:18.42).

LEVANGER, NOR 22-23.8 (Mittskandinavisk ungdomsmatch)
M22 100m
 (-2.3): 1) Henrik Ögren Östersund 10.91. 400m: 2) Daniel Habte Brännan 50.34, 3) H Ögren 50.79. 110mH (-2.5): 1) H Ögren 14.5. Höjd: 2=) Fredrik Eurenius Östersund & Andreas Persson 79 Söderhamn 190. Längd: 1) H Ögren 655/-2.3. Tresteg: 1) F Eurenius 1413w/+3.5 (ok?). Kula: 1) Carl Fack Järvsö 1390, 2) David Berglund 79 Östersund 1354. Slägga: 1) C Fack 4932. Spjut: 1) Lars Näckter Orrviken 5579.
P18 Längd: 1) Jon Roos 80 Östersund 669/-1.0. Tresteg: 1) J Roos 1415/+0.6.
K22 100m (-2.5): 1) Charlotte Thuné Östersund 12.44, 2) Josefin Näsman 81 Bollnäs 12.58. 400m: 1) C Thuné 58.41. Stav: 1) Kristin Olsson 81 Sundsvall 260. Längd: 1) C Thuné 542/+1.0. Kula: 1) Karin Åkerstedt 79 Ragunda 1106. Slägga: 2) K Åkerstedt 3682, 3) Lena Marcusson 81 Vingarna 3259. Spjut: 1) Helena Anderzon 80 Strand 3703.
F16 Höjd: 1) Jenny Magnusson 83 Järvsö 160. Tresteg: 2) J Magnusson 1085/-1.4. Spjut: 2) Sofia Renman 83 Östersund 3702.

SAEBY (?), DEN 22.8 (Distriktsmatch)
P19 Höjd: 1) Johan Salinder 81 Hökensås 198, 2) Mattias Ekman 79 Falköping 198.
F19 100m (w?): 1) Malin Källgren 80 Ymer 12.08, 2) Anna Marberg 81 Trollhättans SK 12.56. 100mH A (+5.1): 1) A Marberg 15.72w.
F17 100m (+5.1): 1) Yvonne Andersson 83 Ymer 12.77w.

ZÜRICH, SUI 12.8 - Till fullständiga resultat
M Höjd: 7) Staffan Strand Hässelby 225.
K 800m: 7) Maria Akraka Rånäs 2:00.61. K 1500m: -) Malin Ewerlöf Spårvägen bröt (hare).

VALKEALA, FIN 11.8
M 100m A (-0.5): 1) Niklas Sjöstrand Kville 10.76, 3) Niclas Rudin Hässelby 11.08, 4) David Tainton Hässelby 11.14. 4x100m: 1) Kombination (N Rudin, Leif Johansson, D Tainton, N Sjöstrand) 42.60. 4x400m: 1) Hässelby (D Tainton, N Rudin, Magnus Hultell-Andersson, L Johansson) 3:26.87.

LEVERKUSEN, GER 9.8 - Till fullständiga resultat
M Höjd: 3) Staffan Strand Hässelby 230.

NIVELLES, BEL 9.8
M 800m A: 8) Urban Johansson Ume FI 1:49.02. 110mH A (+1.5): 2) Robert Kronberg Kville 13.72, 6) Henrik Värendh Spårvägen 14.40.
K 1500m: 7) Catarina Sundelin Ume FI 4:20.72.

NAMUR, BEL 7.8
M 800m A: 4) Urban Johansson Ume FI 1:50.03. 110mH h2 (+1.0): 3) Robert Kronberg Kville 13.85, 4) Henrik Värendh Spårvägen 13.94, F (-0.2): 4) R Kronberg 13.78, 5) H Värendh 13.79.
K 800m: 2) Catarina Sundelin Ume FI 2:04.90.

LAPPEENRANTA 2.8 - Ej komplett!
M 110mH (+2.0): 3) Robert Kronberg Kville 13.83. Slägga: 2) Tomas Sjöström IF Göta 7199.
K 400mH: 3) Lena Melin Ullevi 59.43.

HECHTEL, BEL 1.8 - Till fullständiga resultat
M 1500m A: 11) Patrik Johansson Spårvägen 3:39.17. 5000m A: 16) Kent Claesson Skillingaryd 13:31.54. Diskus: 3) Mattias Borrman Västerås 5862.

MONTREAL, CAN 30.7-2.8 (Kanadensiska mästerskapen!)
M Kula: 8) Lennart Berglund Östhammar 1524. Diskus: 10) L Berglund 4363.

PARIS, FRA 29.7 - Till fullständiga resultat
M Höjd: 3) Stefan Holm Kil 225, 8) Staffan Strand Hässelby 215.

ALMERE, NED 28-30.7
F15 Höjd: 1) Carolina Klüft 83 Växjö 170. Längd: 1) C Klüft 544w. Spjut: 1) C Klüft 3716.

LAHTI, FIN 26.7
M 110mH (+1.8): -) Robert Kronberg Kville bröt.

SARNIA, CAN 24-26.7
M Kula: 2) Lennart Berglund Östhammar 1545. Diskus: 10) L Berglund 3996.

GATESHEAD, GBR 19.7 - Till fullständiga resultat
M Höjd: 3=) Staffan Strand Hässelby 220. Spjut: 4) Patrik Bodén IF Göta 7990.
K 1500m: 3) Maria Akraka Rånäs 4:12.85.

STUTTGART, GER 19.7 - Till fullständiga resultat
M 400mH: 8) Niklas Wallenlind Mölndal 50.55.

ARNHEM, NED 18.7
M Höjd: 2) Yannick Tregaro Örgryte 210. Stav: 2) Martin Eriksson Hässelby 555.
K 800m: 3) Monica Lundgren Täby 2:02.35, 7) Linda Olsson Täby 2:04.65.

TORNIO, FIN 18.7
M 100m
 (+0.9): 1) Stefan Heinås Riviera 11.21. 800m: 1) Peter Marklund Riviera 1:56.02.

NICE 16.7 - Till fullständiga resultat
K 1500m: 8) Malin Ewerlöf Spårvägen 4:07.19.

TAMPERE, FIN 15.7
M 100m h3 (+0.4): 1) Peter Karlsson Alingsås 10.52, F (-2.9); 4) P Karlsson 10.65. 200m (-0.8): 4) Torbjörn Eriksson Sundsvall 21.32. 800m: 6) Niclas Nygren-Johansson Ume FI 1:55.18. Stav: 2) Patrik Kristiansson 561. Kula: 4) Andreas Gustafsson Hagen 1854. Slägga: 2) Per Karlsson 7529.
K 100mH (+0.4): 4) Anneli Johansson Ume FI 14.30. Spjut: 5) Katarina Eklöf Gefle 4671.

SOMERO, FIN 12.7
M Stav:
 6) Oscar Janson Ullevi 525, 8) Patrik Kristiansson Örgryte 525.

NÜRNBERG, GER 11.7 Till fullständiga resultat
K Längd (w?): 7) Erica Johansson Mölndal 632.

OSLO, NOR 9.7 (Bislett Games) -Till kompletta resultat:  Arrangörens eller IAAF:s
M Spjut: 6) Patrik Bodén IF Göta 8168.
M20 800m: 2) Fredrik Karlsson Hammarby 1:49.92, 7) Thomas Byrberg 79 Tureberg 1:52.64, 8) Ken Pihlblad IF Göta 1:52.65.
K 1500m: 11) Malin Ewerlöf Spårvägen 4:08.78.

VANTAA, FIN 8.7
M 200m A (+0.8): 1) Ronnie Sköld Lidingö 21.82. 110mH (+1.8): 3) R Sköld 15.15. Längd: 1) Nebez Kurban Lidingö 743/+0.7, 2) R Sköld 726/0.0.

LINZ, AUT 5.7 - Till fullständiga resultat
K 800m: 9) Malin Ewerlöf Spårvägen 2:04.44. Höjd: 2) Kajsa Bergqvist Tureberg 188. Längd: 7) Erica Johansson Mölndal 643w/+2.5 (ok?). Diskus: 5) Anna Söderberg Ullevi 6340.

BYRKJELO, NOR 5.7
M 800m B: 2) Rizak Dirshe Hälle 1:48.63. 1500m: 3) Jörgen Zaki Malmö 3:42.54, 11) Patrik Johansson Spårvägen 3:48.29. 110mH (-0.7): 3) Robert Kronberg Kville 13.81, 5) Henrik Värendh Spårvägen 14.11. Höjd: 3) Stefan Holm Kil 224, 4) Staffan Strand Hässelby 221.
K 1500m: 2) Åsa Hedström Hälle 4:21.90, 3) Kristin Ahlepil Eksjö Södra 4:22.00, 7) Helena Hafström Rånäs 4:45.28. Tresteg: 2) Marie Åhlander IF Göta 1271w/+2.1 (1269/+2.0).

LUZERN, SUI 2.7 - Till fullständiga resultat
M 400mH: 5) Niklas Wallenlind Mölndal 52.76.
K 800m: 3) Malin Ewerlöf Spårvägen 2:00.38.

PIHTIPUDAS, FIN 2.7
M22 Spjut:
 11) Pasi Mäntylä Västerås 5887.
P17 Spjut (OBS: 700g): 6) Kaj Jokinen Råby-Rekarne 6422, 9) Jimmy Karlsson Råby-Rekarne 6010.

TURKU, FIN 1.7 (Paavo Nurmi Games)
M 100m A
 (+1.0): 7) Lenny Martinez Huddinge 10.76, 8) Christofer Ohlsson Växjö 10.80, B (+0.8): 6) Peter Häggström Ymer 10.89. 200m A (-0.2): 8) Klas Ringdahl Huddinge 21.88. 800m A: 2) Rizak Dirhse Hälle 1:48.90, 4) Rickard Pell 79 Hammarby 1:50.42, 8) Michael Öhman 79 Bollebygd 1:51.28, -) Andy Bipella 79 Hälle bröt. 5000m A: 11) Claes Nyberg Mölndal 13:48.42, 19) Joakim Johansson Hälle 14:19.91, 23) Mustafa Mohamed 79 Hälle 14:29.37, B: 3) Erik Framme Hälle 14:36.64. 110mH A (+1.1): 5) Robert Kronberg Kville 13.82. Stav: 1) Patrik Kristiansson Örgryte 550, 9) Viktor von Bothmer Malmö 500. Kula: 5) Andreas Gustafsson Hagen 1873, 7) Anders Holmström Örebro 1667. Diskus: 4) Mattias Borrman Västerås 5655, 6) Fredrik Mäkk Hässelby 5633.
K 100m h2 (-0.4): 1) Annika Amundin Ullevi 11.81, F (-0.5): 4) A Amundin 11.89. 5000m: 10) Jenny Framme Hälle 16:37.94. 400mH: 2) Nadja Petersen Huddinge 59.55. Höjd: 1) Emelie Färdigh IF Göta 180. Längd: 1) Camilla Johansson Växjö 640/+1.1.

TRONDHEIM, NOR 27-28.6 (Mittnordiska)
Totalt: 1) Sverige 310, 2) Finland 255, 3) Norge 235.
M 100m (+0.4): 2) Michael Matton Gefle 10.94, 3) Fredrik Lindberg Östersund 11.07. 200m (+0.5): 1) F Lindberg 21.84, 4) M Matton 22.57. 400m: 3) Patrik Söderqvist Gefle 49.94. 800m: 1) Jonas Brodén Gefle 1:55.32, 3) P Söderqvist 1:56.63. 1500m: 3) Peder Svensson Forsmo 3:56.86. 5000m: 3) P Svensson 14:56.83. 3000mH: 3) Johan Hedlund Gefle 9:52.04, 4) Mikael Forsling Edsbyn 10:04.25. 110mH A (-1.3): 1) F Lindberg 14.32, 2) Henrik Ögren Östersund 14.58. 400mH: 2) Paul Ragnvaldsson 79 Strömsund 54.73, 4) Joachim Ögren 81 Östersund 55.67. Höjd: 2) Fredrik Eurenius Östersund 206, 4) Ronnie Enander Gefle 195. Stav: 1) Rickard Nygårds Gefle 460. Längd: 3) Jon Roos 80 Östersund 673/0.0, 5) H Ögren 661/+0.4. Tresteg: 1) J Roos 1459/+0.2. Kula: 2) Jimmy Nordin 79 Gefle 1652, 4) Mattias Eriksson Castor 1569. Diskus: 3) M Eriksson 4649, 4) J Nordin 4624. Slägga: 3) Mattias Ohlsson Strand 5473, 5) Mathias Wennberg Castor 5269. Spjut: 2) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 6087. 4x100m: 1) Mitt-Sverige (Ulf Hedberg, Fredrik Lindberg, Michael Matton, Henrik Ögren) 41.91. 4x400m: 2) Mitt-Sverige 3:21.11.
K 100m (-0.1): 1) Maria Eriksson Hammerdal 12.28, 3) Nina Frölander Bollnäs 12.55. 200m (+0.6): 1) M Eriksson 25.14, 2) Josefin Näsman 81 Bollnäs 25.77. 400m: 1) Cecilia Hansson Gefle 55.76, 2) Charlotte Thuné Östersund 57.33. 800m: 1) C Hansson 2:11.90. 1500m: 2) Ingrid Ahnlund Ånge 4:42.18. 5000m: 5) Kristina Södergren Gefle 19:32.02. 100mH (+0.9): 1) M Eriksson 14.46, 4) J Näsman 15.70. 400mH: 1) Ulrika Johansson 80 Söderhamn 61.42, 2) Caroline Carlberg 79 Gefle 62.20. Höjd: 1) Lisa Hannula 83 Gefle 176. Stav: 4) Kristin Olsson 81 Sundsvall 270, 5) Johanna Dahlström 82 Gefle 240. Längd: 1) Maria Eklund 82 Sundsvall 540/-1.0, 3) C Thuné 525/-1.0. Tresteg: 1) M Eklund 1180/+1.1, 6) J Näsman 1056/-2.2. Kula: 4) Anna-Karin Lundström Östersund 1172, 5) Karin Åkerstedt 79 Ragunda 1064. Diskus: 1) Lena Björk Hofors 4546, 3) Veronica Karlsson 80 Strömsund 4147. Slägga: 1) A-K Lundström 4584, 2) V Karlsson 4075. Spjut: 3) Helena Anderzon   80 Strand 3833. 4x100m: Mitt-Sverige 47.23. 4x400m: 1) Mitt-Sverige 3:48.68.

TARTU, EST 27-28.6
M Tiokamp: 5) Henrik Hamnebo Kville 6.180 (12.01  642   1144  180  52.32  16.95  3327  420  4373   4:50.79).
K Sjukamp: 2) Sofie Anefors 79 Ullevi 3.901 (15.09/+1.1  144   680  26.34/+0.4  484  1320  2:25.83).

IMPERIA, ITA 26.6 (ej komplett)
K 800m: 2) Lena Nilsson 80 Vallentuna 2:03.9m Svenskt juniorrekord.

CELLE LIGURE, ITA 25.6
M 800m A: 7) Rickard Pell 79 Hammarby 1:49.12 Svenskt juniorrekord.
K 1500m: 3) Lena Nilsson 80 Vallentuna 4:22.99.

LAPINLAHTI, FIN 21.6
M 800m A: 2) Rizak Dirshe Hälle 1:50.96, B: 2) Tobias Martinsson Malmö 1:54.19, 3) Peter Carlsson Spårvägen 1:54.30, 5) Tobias Andersson Malmö 1:54.51, 6) Frewengel Habtom Spårvägen 1:54.91, 8) Toni Rovina Malmö 1:55.73. 3000m: 15) Joakim Johansson Hälle 8:19.28, 16) Ahmed Mohamed Hälle 8:20.89, 18) Johnny Jönsson Spårvägen 8:21.93, 19) Mustafa Mohamed 79 Hälle 8:22.70, 20) Joel Johansson Malmö 8:29.64, 22) Rickard Andersson Malmö 8:33.86. 110mH (-0.4): 3) Fredrik Lindberg Östersund 14.12. Slägga: 3) Tomas Sjöström IF Göta 7196.
K 100m (-2.2): 4) Jenny Kallur 81 Falun 12.08, 5) Susanna Kallur 81 Falun 12.14, 6) Anna Kronberg Ullevi 12.36. 400m: 5) Erica Mårtensson 79 Växjö 57.24. 1500m: 7) Åsa Hedström Hälle 4:26.32. Kula: 3) Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1674.

TÖNSBERG, NOR 20.6
M 400m: 1) Jimisola Laursen Malmö 47.22. 5000m: 6) Claes Nyberg Mölndal 14:00.15. 110mH (-0.6): 2) Henrik Värendh Spårvägen 14.09. Stav: 4) Patrik Stenlund KA2 520. Tresteg: 2) Lars Hedman Ullevi 1590w/+3.0 (1562/+1.6).
K 400m: 2) Monica Lundgren Täby 55.04.

ANDORRA LA VELLA, AND 20.6
M 400mH A: 5) Björn Engström Gefle 52.37. Höjd: 1) Stefan Holm Kil 226.

KUORTANE, FIN 20.6
M 800m A: 2) Rizak Dirshe Hälle 1:47.74, B: 1) Fredrik Kjellberg Tureberg 1:52.25, 2) Martin Hagberg Tureberg 1:53.04, 3) Tobias Andersson Malmö 1:53.55, 4) Anders Grahn Skellefteå AIK 1:54.74, 5) Toni Rovina Malmö 1:57.97, C: 1) Thomas Byrberg 79 Tureberg 1:52.25, 3) Daniel Czarnecki Tureberg 1:54.62, 4) Peter Marklund Riviera 1:56.32, 5) Jörgen Olsson Skellefteå AIK 1:56.33. 1500m A: 3) Joakim Johansson Hälle 3:47.64, 8) Peter Carlsson Spårvägen 3:50.39, 9) Joel Johansson Malmö 3:51.53, 11) Johnny Jönsson Spårvägen 3:53.05, B: 1) John Laselle 79 Tureberg 3:53.82, 2) Rickard Andersson Malmö 3:54.95, 4) Marcus Ståhlberg Tureberg 3:55.50, 5) Henrik Ståhlberg Tureberg 3:57.32, 6) Tobias Martinsson Malmö 3:57.67, 8) Frewengel Habtom Spårvägen 4:01.22. 3000mH: 3) Mustafa Mohamed 79 Hälle 8:47.20, 4) Ahmed Mohamed Hälle 8:49.73, 5) Henrik Skoog 79 Villstad 8:49.93. 110mH A (+1.0): 5) Fredrik Lindberg Östersund 13.99, 7) Stefan Heinås Riviera 14.72, 8) Per Bergman 79 Tureberg 15.00, B (+0.4): 5) Jens Lidström 79 Riviera 14.65. Höjd: 1) Staffan Strand Hässelby 216. Stav: 4=) Patrik Kristiansson Örgryte 550. Kula: 8) Andreas Gustafsson Hagen 1813.
K 100m A (+1.8): 3) Annica Amundin Ullevi 11.66, 5) Jenny Kallur 81 Falun 11.92, 7) Victoria Gunnarsson Täby 12.11, 8) Anna Kronberg Ullevi 12.14, B (+0.3): 1) Susanna Kallur 81 Falun 11.96. 1500m: 2) Åsa Hedström Hälle 4:26.67, 3) Catarina Sundelin Ume FI 4:27.49. 100mH A (+1.3): 2) S Kallur Falun 13.74. 400mH: 1) Erica Mårtensson 79 Växjö 60.42, 2) Lena Melin Ullevi 60.62. 4x100m: 2) Svensk kombination (Victoria Gunnarsson, Jenny Kallur, Susanna Kallur, Annica Amundin) 45.46.

TALLINN, EST 19.6 (Tallinn '98 - inofficiell landskamp EST-LAT-SWE-IRL-ENG-RUS)
M 100m (+0.7): 4) Berhane Haile Tureberg 10.74. 200m (-0.1): 2) Anders Hansson Heleneholm 21.49. 400m: 4) Magnus Aare Danderyd Athl 47.66. 800m: 7) Urban Johansson Ume FI 1:50.84. 110mH (+0.4): 3) Henrik Ögren Östersund 14.19. 400mH: 5) Peter Andersson Täby 52.39. Höjd: 6) Yannick Tregaro Örgryte 205. Tresteg: 9) Conny Malm Ullevi 1369/-0.1. Kula: 2) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1731. Spjut: 3) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 6688.
K 100m (+0.5): 8) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 12.31. 200m (+0.8): 5) S Hildenborg 24.69. 400m: 7) Beatrice Dahlgren 79 Mölndal 56.65. 800m: 6) Ulrika Johansson Rånäs 2:10.71. 100mH (+0.1): 5) Anneli Johansson Ume FI 14.27. 400mH: 3) Anneli Melin KA2 59.82. Tresteg: 3) Marie Åhlander IF Göta 1303/+1.6. Diskus: 1) Anna Söderberg Ullevi 6176.

BARCELONA, ESP 17.6
M 400mH B: 1) Björn Engström Gefle 51.81. Höjd: 3) Stefan Holm Kil 218.
K Tresteg: 4) Johanna Sellman Gefle 1268/+0.9.

MANNHEIM, GER 13.6
P19 100m h2 (0.0): 5) Marcus Bohlin 80 Tanum 10.81. 1500m: 1) Michael Öhman 79 Bollebygd 3:46.68.

HELSINKI, FIN 13.6 - Till fullständiga resultat
M 5000m: 7) Claes Nyberg Mölndal 13:53.83.
M22 1500m: 4) Mattias Norling Nord-Uppland 3:50.31, 11) Gustav Berggren Skellefteå AIK 3:57.24.

OSLO, NOR 12-14.6
M22 800m A:
 4) Tobias Lundvall Sävedalen 1:54.18. 3000m: 1) T Lundvall 8:27.79. 2000mH: 2) Anders Soovik Kongahälla 6:08.54. 110mH (+1.9): 3) Henrik Balkander 79 Lerum 15.52. Stav: -) Henrik Hallenbo Lerum X. Längd: 2) Henrik Schandorff IFK Göteborg 712w/+4.5 (691/-1.6), 4) Mathias Frykholm Bore 665/+0.9. Tresteg: 1) M Frykholm 1424/-0.7, 3) Fredrik Sigte 79 Bore 1364/-1.6.
P18 100m h5 (+1.3): 1) Barnaby Flores 81 Strömstad 11.24. Stav: 2) Emil Guldbrandsen 80 Lerum 450. Längd: 1) David Frykholm 80 Bore 721/-0.7. Tresteg: 1) D Frykholm 1429/-1.0.
F16 Tresteg: 5) Doreen Nagawa 82 Ullevi 1055/+1.7. Spjut: 1) Anna Pihlgren 82 Arvika 4498.
F15 Stav: 6) Merja Moilanen 83 Mölndal 242.

KÖBENHAVN, DEN 9.6
M 100m (+3.3): 1) Jimisola Laursen Malmö 10.88w, 4) Johan Ramm-Ericson Malmö 11.31w. 200m (+1.1): 1) J Laursen 21.64.

BRATISLAVA, SVK 9.6 - Till fullständiga resultat
M 1 mile: 11) Jörgen Zaki Malmö 4:05.56.

ST DENIS, FRA 4.6 Till fullständiga resultat
K 800m: 7) Malin Ewerlöf Spårvägen 2:01.67. 100mH (-0.3): 2) Ludmila Engquist Lidingö 12.73.

LÜBECK, GER 1.6
M Stav: 1) Patrik Kristiansson Örgryte 540, 5=) Oscar Janson Ullevi & Henrik Hallenbo Lerum 520, 7) Stefan Jeppsson Hässleholm 510.
P19 Stav: 5) Henrik Weisbach 79 IFK Götaborg 435.
P17 Stav: 3) Charlie Lund-Petersen 81 Örgryte 410.
P15 Stav: 3) Gustaf Hultgren 83 Kalmar 360.
K Stav: 2=) Annika Berntsson Ullevi & Sandra Ribba Örgryte 320.

SCHWECHAT, AUT 31.5
K22 Höjd: 3) Marie Norrman Råby-Rekarne 187. Slägga: 7) Cecilia Nilsson 79 Ymer 5222.

LÜBECK, GER 31.5
K Stav: 1) Annika Berntsson Ullevi 350, 2) Sandra Ribba Örgryte 310.
P15 Stav: 2) Gustaf Hultgren 83 Kalmar 350.

MOSS, NOR 30-31.5
K22 Sjukamp: 2) Alice Bergström 79 Råby-Rekarne 4.754 (15.97/-2.4  1138  169  27.14/-4.4  505/+1.5  3575   2:28.22).

LÜBECK, GER 30.5
M Stav: 2) Patrik Kristiansson Örgryte 530, 3=) Oscar Janson Ullevi 520, 7) Stefan Jeppsson Hässleholm 510, 8) Mikael Tapio Ullevi 500, 10) Henrik Hallenbo Lerum 500, 12) Linus Lindroth Örgryte 490.
P17 Stav: 2) Charlie Lund-Petersen 81 Örgryte 420.
K Stav: 3) Annika Berntsson Ullevi 340, -) Sandra Ribba Örgryte X.

LYNGBY, DEN 30.5
M 100m A
 (+2.7): 1) Matias Ghansah Malmö 10.69w, 2) Mikael Wennolf Malmö 10.69w. 200m A (-2.7): 5) Gustav Lindström 81 Lund 22.79, B (+2.5): 4) Henrik Gustafsson 79 Lund 22.93w. 400m A: 1) Andreas Jungerup Malmö 49.97, 2) Jonas Boijertz Malmö 50.10, 3) Carl-Gustav Mårtensson 79 Malmö 50.68. Stav: 3) Viktor von Bothmer Malmö 470. Tresteg: 3) Daniel Bergin Upsala 1396/+0.5. Diskus: 5) Per-Ola Åkerman Heleneholm 3708.
K 100m A (-1.8): 2) Linda Fredriksson Heleneholm 12.63, 5) Linda Österling 79 Finish 12.90, B (+3.9): 1) Helena Jönsson Lund 12.43w, 3) Malin Jeppsson 81 Lund 12.49w. 200m A (-1.7): 3) H Jönsson 25.55, 5) M Jeppsson 26.11. 400m: 2) L Fredriksson 57.00. 800m: 1) Vanessa de Luca Malmö 2:15.89. 5000m: 2) Mia Larsson 81 Lund 17:33.82. Stav: 1) Vala Flosadottir Malmö 410, 2) Charlotte Karlsson 82 Malmö 340, 3) Josefine Grahed 80 Malmö 320. Tresteg: 1) Anna Andersson Malmö 1223/-0.6, 2) Cecilia Larsson 80 Malmö 1170w/+2.5 (-).

BRATISLAVA, SVK 30.5
P19 Kula: 1) Jimmy Nordin 79 Gefle 1694. Spjut: 1) Mattias Eriksson 80 Vännäs 6781, 5) Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero 5876.

F19 Höjd: 1) Marie Norrman 81 Råby-Rekarne 184. Kula: 1) Cecilia Nilsson 79 Ymer 1400.

SARAJEVO, BSH 30.5
M 110mH (w?): 5) Per Bergman 79 Tureberg 14.90
K 100mH (w?): 2) Susanna Kallur 81 Falun 13.92

SEVILLA, ESP 30.5 - Till fullständiga resultat
K 100mH (-0.6): 1) Ludmila Engquist 12.72. Längd: 6) Erica Johansson Mölndal 643/+0.4.

COTTBUS, GER 27.5
M 3000mH: 7) Henrik Skoog 79 Villstad 8:41.61. 110mH (0.0): 7) Robert Kronberg Kville 13.88. Stav: -) Martin Eriksson Hässelby X.

PALAFRUGELL, ESP 26.5
K Längd: 2) Camilla Johansson Växjö 625/-0.4.

JENA, GER 24.5
M 110mH h2 (0.0): 5) Robert Kronberg Kville 13.99, F (0.0): 5) R Kronberg 13.78.

GAVA, ESP 24.5
K Längd:  1) Camilla Johansson Växjö 639/+1.3.

KERKRADE, NED 24.5
K 5000m: 8) Jessica Carlberg 79 Oskarshamn 16:14.77 Svenskt juniorrekord (passertider: 6:31/9:43.5m).

KARSTULA, FIN 24.5 ("Nordic Challenge")
M 10000m: Paul Kigen KEN 29:01.65, Dennis Jensen DEN 29:02.87, David Cheruiyot KEN 29:24.34, Bjarne Thysell Ärla 29:25.56 (passertider: 8:39/14:34), Svein I Buhaug NOR 29:27.25, Jussi Virtanen FIN 29:31.36, Janne Holmén FIN (Flemingsberg) 29:33.97, Santtu Mäkinen FIN 29:36.06, ... 10) Jonas Hagelin Mölndal 30:07.28, Mustafa Mohamed 79 Hälle 30:16.10 (passertider: 8:55/14:55), ... 14) Lars Johansson Hälle 30:27.57, ... 17) Mikael Andersson Brittatorp 30:52.10.
K 10000m:  Hilde Hovdenak NOR 33:11.36, Stine Larsen NOR 33:12.03, Marie Söderström-Lundberg Hässelby 33:40.72 (passertider: 10:11/16:57), Annemette Jensen DEN 33:42.19, Anja Jörgensen DEN 34:30.53, Päivi Kauppinen FIN 34:33.59.

EMMELOORD, NED 23-24.5
F19 Sjukamp: 1) Andrea Geurtsen 79 Upsala 5.010 (15.44/+1.6  163  971   24.94w/+3.0  526w/+2.5  3445  2:17.26)

FLORÖ, NOR 23.5
M 100m h1 (-0.4): 1) Matias Ghansah Malmö 10.71, h2 (-1.3): 4) Lars Hedner Malmö 10.93, (+1.6): 4) M Ghansah 10.63. 400m: 4) Jimisola Laursen Malmö 47.56. 3000m: 9) Göran Axelsson Malmö 8:17.86. 110mH (-0.4): 5) Henrik Värendh Spårvägen 14.06. Höjd: 4) Stefan Holm Kil 215.
K 800m: 4) Linda Olsson Täby 2:06.21. Diskus: 2) Anna Söderberg Ullevi 6042.

ARNSBERG, GER 17.5
M 400mH A: 1) Niklas Wallenlind Mölndal 50.80. Längd: 7) Mattias Sunneborn Lidingö 739/+0.3.

ALHAMA, ESP 16-17.5
M Tiokamp: 5) Christer Holger Huddinge 7.562 (11.07w/+2.9  686/-0.1   1220  192  4981  14.93/+1.8  4005  470  5203   4:21.43), 10) Martin Mella Huddinge 6.990 (11.35w/+3.6  665/+1.0  1350  186   50.41  15.64/+1.7  3868  440  4003  4:34.50), -) Patrik Sandberg Huddinge bröt (11.14w/+3.6  688/+1.0  1422  189  53.40).

DESENZANO DEL GARDA, ITA 16-17.5
M Tiokamp: 7) Patrik Melin Gefle 6.982 (11.76  639  1335   182  53.42  15.91/-2.6  4488  460  6301  5:04.68), 10) Urban Gustafsson Upsala 6.864 (11.20  656  1119  197  50.86   15.02/-2.6  3478  410  4443  4:41.67).
K Sjukamp: 16) Karin Funke Gefle 4.963 (15.11/-3.9  161   1101  25.79/-0.6  546w/+5.8 (-)  3482  2:27.76), -) Maria Richtnér IF Göta bröt (15.08/-3.9  155).

HALLE, GER 16.5
M Kula: -) Andreas Gustafsson Hagen X. Slägga: 5) Tomas Sjöström IF Göta 7238.
M22 Kula: -) Jimmy Nordin 79 Gefle X.
P19 Spjut: 5) Richard Alneroth 80 Gefle 6098.
K Kula: 7) Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1663. Diskus: 2) Anna Söderberg Ullevi 6356 (5708  6356  6236  X  X  6312), 9) Annika Larsson Gefle 5246, 12) Catarina Andersson Heleneholm 4506, 14) Camilla Mattson Kil 4406. Slägga: 10) A Söderberg 5554, 15) C Mattson 4900.
F19 Slägga: 3) Cecilia Nilsson 79 Ymer 5296.

OSLO, NOR 14.5
M 100m h5 
(-0.6): 1) Henrik Värendh Spårvägen 10.92. 110mH (+0.7): 1) H Värendh 14.18.

DOHA, QAT 7.5 (IAAF GP2) - Till kompletta resultat
M Höjd: 
8=) Patrik Sjöberg Ullevi 210.
K 1500m: 4) Maria Akraka Rånäs 4:10.54 (passertider: 2:11.6 / 2:46.3).

FORT DE FRANCE, FRA (Martinique) 1.5
M 100m h1
 (+1.5): 6) Patrik Lövgren Malmö 10.57, h2 (+0.8): 6) Patrik Strenius Malmö 10.97. 400mH: 6) Niklas Wallenlind Mölndal 50.74.
K Längd: 2) Erica Johansson Mölndal 657/+1.2 (613  X  653w  657   X  X).

LISBOA, POR 4.4 (European Challenge)
M 10000m A: 
1) Fabian Roncero ESP 27:14.44, ... 19) Claes Nyberg Mölndal 28:24.34 (passertider: 8:19.1 / 14:01.1).

LUTON, GBR 4.4 (Terräng-VM för studenter)
M 12 km: 
1) Valiente Puerta ESP 38:23, ... 48) Kristian Algers Alehof 40:45, ... 69) Anders Trygg Sävedalen 43:31, ... -) Arvid Levinsson Hässelby bröt.

PRETORIA, RSA 2-4.4
K 100m (-1.1): 4) Susanna Johansson IF Göta 11.85. 200m (+0.4): 3) S Johansson 23.69.

JOHANNESBURG, RSA 27.3 (IAAF GP2) - Till kompletta resultat
M Kula: 
7) Andreas Gustafsson Hagen 1764.
K 100m (-1.3): 7) Susanna Johansson 11.73.

CAPE TOWN, RSA 20.3
K 100m (-0.9): 8) Susanna Johansson 11.88.

ROODEPOORT, RSA 16.3
K 100m (-0.3): 7) Susanna Johansson 11.90.

PIETERSBURG, RSA 11.3
K 200m (+1.8): 6) Susanna Johansson 23.5m.

GERMISTON, RSA 6-7.3
K 100m h2 (+1.3): 3) Susanna Johansson 11.70, F (0.0): 5) S Johansson 11.72. 200m h3 (+3.8): 2) S Johansson 23.55w, F (+1.0): 5) S Johansson 23.74.

PRETORIA, RSA 27.2
K 100m (-0.9): 5) Susanna Johansson 12.02. 200m (-0.6): 2) S Johansson 23.59.

STELLENBOSCH, RSA 24.2
K 100m (mot): 3) Susanna Johansson 12.00. 200m (mot): 1) S Johansson 23.67.

KRUGERSDORP 21.2
K 100m (+0.6): 2) Susanna Johansson 11.70. 200m (-1.8): 4) S Johansson 23.72.

PRETORIA, RSA 7.2
K 100m (-0.3): 6) Susanna Johansson 11.97. 200m (-0.3): 4) S Johansson 24.03.

PAROW, RSA 31.1
M 1500m: 1) Jörgen Zaki Malmö 3:49.1m.

BLOEMFONTEIN, RSA 30.1
K 100m (-1.0): 5) Susanna Johansson 12.03. 200m (-3.5): 4) S Johansson 23.87.

ROODEPOORT, RSA 23.1
K 100m (+1.6): 5) Susanna Johansson 11.84.

KRUGERSDORP, RSA 17.1
K 100m (+2.1): 2) Susanna Johansson 11.89w.

STELLENBOSCH, RSA 13.1
K Längd: 1) Erica Johansson Mölndal 655/+1.8 (X  X  X   655  X  X).

STELLENBOSCH 7.1
K 100m (+0.7): 6) Erica Johansson  12.40.