Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Folksam GP 1999




KARLSTAD 31.8 (Götagalan)
MÄN
100m
h1
 (+0.7): Henrik Olausson Ymer 10.65, Lenny Martinez Huddinge 10.67, Rod Tolbert USA 10.72, Janne Haapasalo FIN 10.74, Erik Kringeland NOR 10.77, Tore Markussen NOR 11.14.
h2 (0.0): Matias Ghansah Malmö 10.58, Christofer Ohlsson Växjö 10.67, Kim Lesch FIN 10.69, Niclas Broström IF Göta 10.91.
F (+0.5): L Martinez 10.61, M Ghansah 10.61, H Olausson 10.61, C Ohlsson 10.64, J Haapasalo 10.76, R Tolbert 10.69, K Lesch 10.80.
400m
Jimisola Laursen Malmö 46.08, Quincy Douglas NOR 46.90, Magnus Aare Danderyd Athl 47.09, Johan Engberg 81 Finspång 47.71, Martin Theander Lidingö 48.39.
800m (FGP)
A:
 Bryan Woodward USA 1:47.03, Khaled Azerkan Tiwaz 1.47.93, Dirk Heinze GER 1:47.93, Martin Jares CZE 1:48.93, Juha Kukkamo FIN 1:49.24, Karel Znojil CZE 1:49.46, Jon Andersson 80 Falun 1:50.20, Torbjörn Johansson Malmö 1:50.48, Thomas Byrberg Tureberg 1:54.12, Niclas Nygren Johansson Ume FI bröt (hare).
B: Anders Rockas FIN 1:52.33, John Laselle Tureberg 1:52.73, Fredrik Karlsson Hammarby 1:52.78, Mattias Norling Nord-Uppland 1:52.85, Göran Olofsson Eslöv 1:53.06, Fredrik Rohlén Falun 1:54.96.
C: Mikael Gren 80 Hälle 1:52.53, Andreas Rehnborg 80 Hässelby 1:52.53, Johan Klinteskog 81 Hammarby 1:52.97..
3000m
Abderrahim Goumri MAR 7:50.27, Meshack Sang KEN 7:57.03, Mounir Guerouaoui MAR 7:58.18, Kent Claesson Skillingaryd 7:59.20, Spencer Barden GBR 7:59.80, Claes Nyberg IF Göta 8:04.23, Flemming Bjerre DEN 8:05.10, Jonas Hagelin Mölndal 8:09.21, Henrik Sandstad NOR 8:10.96, Jonny Danielson Kvarnsveden 8:15.58,  Benjamin Simatei KEN 8:15.83, Andreas Phersson Hammarby 8:21.23, Stefan Wagnsson Rånäs 8:21.39, Stefan Lungström IF Göta 8:21.85, Niklas Österberg Rånäs bröt.
110m häck
(+0.3): Fredrik Lindberg Östersund 14.17, Joakim Öhman Hellas 14.18, Henrik Värendh Spårvägen 14.18, Henrik Ögren Östersund 14.31, Stefan Heinås Riviera 14.32, Anders Karlsson Spårvägen 14.94.
400m häck (FGP)
Wayne Whyte JAM 49.31, Tony Williams GBR 50.53, Peter Andersson Täby 51.12, Niklas Eriksson Malmö 51.35, Niklas Wallenlind Mölndal 51.70, Fredrik Wållgren Mölndal 52.44.
Höjd
Wolfgang Kreissig GER 225, Christian Olsson 80 Örgryte 219, Staffan Strand Hässelby 216, Ola Carlsson Örgryte & Stefan Holm Kil 213, Oskari Frösen FIN 213, Jan-Erik Wanhainen Hälle 201.
Längd (FGP)
Mattias Sunneborn Lidingö 771/+0.2, Niklas Rorarius FIN 770/+0.7, Simon Sundsten FIN 760/-0.2, Peter Häggström Ymer 754/+0.3, Petar Datjev BUL 744/+1.1, Michael Hoffer Lidingö 723/-1.3, Christian Haar IF Göta 722/+1.1, David Frykholm 80 Bore 717/+0.7, Matt Zuber USA 717/+0.5, Mathias Lageskog Orient 704/+0.5, Magnus Åhlén IF Göta 698/+0.8.
Slägga (FGP)
Marko Wahlman FIN 7599, Olli-Pekka Karjalainen FIN 7396, Tomas Sjöström IF Göta 7155, Per Karlsson Växjö 7099, Bengt Johansson Tureberg 6978, Svante Söderlund Bore 6072, Peter Lindståhl IF Göta 5989.
Spjut
Patrik Bodén IF Göta 8212, Voldemars Lusis LAT 7876, Juha Laukkanen FIN 7658, Mark Robertson GBR 7408, Stuart Faben GBR 6896, Lasse Haka Viking 6614.
KVINNOR
100m
F18 
(0.0): Jenny Kallur 81 Falun 11.91, Emma Rienas 82 Filipstad 12.18, Linda Fernström 81 Hässelby 12.28, Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 12.29, Jessica Palm 82 IF Göta 12.36, Charlotte Nordh 82 IF Göta 12.56, Karin Jansson 82 Kil 12.79.
200m (FGP)
(0.0): J Kallur 23.56, Christine Bloomfield GBR 23.87, Linda Hansson Malmö 24.40, Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.59, Anna Jägre Hässelby 24.72, Lena Berntsson Ullevi 24.98.
1500m (FGP)
Malin Ewerlöf Spårvägen 4:11.56, Heidi Jensen DEN 4:12.86, Trine Pilskog NOR 4:22.51, Johanna Nilsson 83 Högby 4:22.83, Kristin Ahlepil Eksjö Södra 4:22.83, Åsa Hedström Hälle 4:22.85, Ida Nilsson 81 Högby 4:23.03, Susanne Wigene NOR 4:24.26, Bente Landöy NOR 4:25.52, Elin Randli NOR 4:29.91, Caroline Hjelm Hälle 4:32.83.
100m häck
(+0.3): Ludmila Engquist Lidingö 12.90, Susanna Kallur 81 Falun 13.73, Carola Janson Kil 14.22, Karin Jönsson Malmö 14.32, Maria Richtnér Spårvägen 14.48, Viktoria Cassersten Karlskoga 14.59, Anneli Johansson Ume FI 14.88.
400m häck
Nadja Petersen Huddinge 58.81, Mari Bjone NOR 59.41, Ulrika Johansson 80 Söderhamn 60.91, Linda Fredriksson Rydö 61.58.
Höjd (FGP)
Kajsa Bergqvist Tureberg 191, Inga Janku CZE 187, Jo Jennings GBR 180, A Jägre 174, Angelica Johansson Hälle 174, Jenny Isgren 81 Skurup 174.
Stav
Hanna-Mia Persson Kalmar 363, Kirsten Belin 81 Kvarnsveden 363, Sandra Ribba Örgryte 333, Eline Lind 82 IF Göta X.
Längd
Johanna Hakoaho FIN 616/+1.3, Erika Persson Bore 571/+0.8, Lisbeth Bertelsen DEN 561/+0.4.
Kula (FGP)
Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1752 Svenskt rekord, Helena Engman Riviera 1646, Linda Nestorsson Ullevi 1603, Anna Söderberg Ullevi 1552.

 

VÄXJÖ 10.8 (Wexiö Games) - Till fullständiga resultat
MÄN
100m

(0.0): Raymond Stewart JAM 10.47, Kazuhiro Takahashi JPN 10.49, Tatsuhiko Watanabe JPN 10.55, Christofer Ohlsson Växjö 10.57, Rod Tolbert USA 10.65, Niklas Sjöstrand Kville 10.93, Noah Likhaya Rånäs 11.11.
800m (FGP)
A: Bryan Woodward USA 1:46.09, Roman Oravec CZE 1:46.33, Khaled Azerkan Tiwaz 1:46.54, Victors Lacis LAT 1:47.19, Pascal Owor UGA 1:48.44, Paul Walker GBR 1:48.70, Birger Ohlsson Hässelby 1:48.76, Karel Znojil CZE 1:49.35, Jörgen Zaki Malmö 1:50.51, Martin Jares CZE 1:50.97, Mike Schroer USA bröt (hare).
B: Thomas Byrberg Tureberg 1:50.65, Jon Andersson Falun 1:50.74, John Laselle Tureberg 1:51.05, Göran Olofsson Eslöv 1:51.59, Stefan Johansson 80 Falköping 1:52.03, Tobias Andersson Malmö 1:52.07, Fredrik Kjellberg Tureberg 1:52.98, Torbjörn Johansson Malmö 1:53.55, Toni Rovina Malmö 1:54.52, Niclas Hesselgren 81 Stockaryd bröt (hare).
C: Jonas Alfredsson Hälle 1:52.83, Peter Marklund Riviera 1:53.26, Cristoffer Antonsen 83 Hälle 1:54.90, Robert Samuelsson Kville 1:55.11, Fredrik Uhrbom Nyköping 1:55.43, Mikael Gren 80 Hälle 1:55.75, Fredrik Lundh Malmö 1:55.84, Bert-Owe Ahlström Rånäs 1:56.84, Andy Bipella Hälle 1:57.23, Christian Fredriksson Tureberg 1:58.03.
1 mile
Patrik Johansson Spårvägen 3:59.21 (1500m 3:44.11), Meshack Sang KEN 3:59.65 (3:44.05), Mark Hhawu TAN 4:00.80 (3:45.47), Spencer Barden GBR 4:00.96 (3:44.33), Mounir Guerouaoui MAR 4:01.79 (3:45.33), Meb Keflizighi USA 4:02.79 (3:45.79), Sami Nyamongo KEN 4:05.94 (3:48.70), Niklas Österberg Rånäs 4:07.18 (3:50.90), Joakim Johansson Hälle 4:07.61 (3:51.04), Johnny Jönsson Spårvägen 4:09.28 (3:51.81), Ahmed Mohamed Hälle 4:09.37 (3:50.44), Matt Holthaus USA 4:11.69 (3:50.06), Peter Johansson Brittatorp bröt (hare).
110m häck
(-0.2): Dominique Arnold USA 13.30, Robert Kronberg Kville 13.73, Henrik Värendh Spårvägen 13.95, Fredrik Lindberg Östersund 14.30, Anders Karlsson Spårvägen 14.69, Joakim Blaschke KA2 14.70, David Johansson 82 Ljungby 16.92.
400m häck (FGP)
A: Wayne Whyte JAM 49.68, Niklas Eriksson Malmö 51.00, Niklas Wallenlind Mölndal 51.27, Peter Andersson Täby 51.79, Fredrik Wållgren Mölndal 51.89.
B: Erik Johansson Hälle 53.76, Martin Burrows Hälle 54.13, Olau Thomassen DEN 54.24.
Höjd
Stefan Holm Kil 222, Staffan Strand Hässelby 222, Christian Olsson 80 Örgryte 214, Ola Carlsson Örgryte 210, Jan-Erik Wanhainen Hälle 210, Per-Ola Andersson 80 Gnistan 200, Yannick Tregaro Örgryte & Mattias Ekman Falköping 200, Jan Olav Husby NOR 200.
Stav
Martin Eriksson Hässelby 560, Piotr Buciarski DEN 545, Patrik Kristiansson Örgryte 545, Trond Barthel NOR 520, Alhaji Jeng 81 Örgryte 520, Henrik Hallenbo Lerum 500, Oscar Janson Ullevi & Pawel Szczyrba 81 Malmö & Alexander Igelström Ullevi X.
Längd (FGP)
Petar Datjev BUL 770/+1.0, Mattias Sunneborn Lidingö 754/+0.5, Peter Häggström Ymer 747/+0.4, Christian Haar IF Göta 735/+0.4, Michael Hoffer Lidingö 734/0.0, David Frykholm 80 Bore 729/+0.9, Mathias Lageskog Orient 726/+0.6, Linus Malmborg Heleneholm 700/+0.6, Henrik Dagård KA2 686/-0.2, Mathias Frykholm Bore 679/+0.4, Daniel Almgren Vallentuna 679/+1.2.
Diskus
Mattias Borrman Västerås 6058, Tobias Melin Bottnaryd 4576.
Slägga (FGP)
Tomas Sjöström IF Göta 7177, Per Karlsson Växjö 7079, Bengt Johansson Tureberg 6773, Svante Söderlund Bore 6165, Johan Pyrell Växjö 5851, Peter Lindståhl IF Göta 5679, Mikael Nordin Växjö 5158.
Spjut
Voldemars Lusis LAT 7541, Richard Askholm DEN 6803, Daniel Ragnvaldsson Strömsund 6717, Andreas Wulff 80 Växjö 6291, Bengt Loo Contact 6177, H Dagård 6106, Mattias Voss Växjö 5516.
KVINNOR
200m (FGP)

(0.0): Christine Bloomfield GBR 23.47, Jenny Kallur 81 Falun 24.20, Linda Hansson Malmö 24.56, Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.91.
1500m (FGP)
Malin Ewerlöf Spårvägen 4:07.75, Miesha Marzell USA 4:10.42, Heidi Jensen DEN 4:16.79, Kristin Ahlepil Eksjö Södra 4:16.89, Åsa Hedström Hälle 4:17.44, Lena Nilsson 80 Täby 4:18.03, Ulrika Johansson Rånäs 4:21.06, Ida Nilsson 81 Högby 4:23.27, Grace Birungi UGA 4:25.25, Johanna Nilsson 83 Högby 4:29.89, Eva-Britt Karlsson Sundsavll 4:31.69, Hanna Karlsson Malmö 4:32.30, Isabell Ahlström 81 Rånäs 4:33.90, Anna hellblom Lund 4:34.99, Andrea Lundkvist Hälle 4:46.52, Therese Ahlepil Rånäs bröt (hare).
400m häck
Frida Svensson Mölndal 56.08, Mari Bjone NOR 59.29, Erica Mårtensson Växjö 60.48, Linda Fredriksson Rydö 61.07.
Höjd (FGP)
Dora Györffy HUN 184, Inga Janku CZE 184, Carolina Klüft 83 Växjö 174, Angelica Johansson 83 Hälle 174.
Längd
Camilla Johansson Växjö 675/0.0, Erica Johansson Mölndal 669/+0.7, Veronica Fransson Hälle 602/+0.6, Susanna Kallur 81 Falun 567/0.0, Lina Ericsson Växjö 539/+0.7.
Kula (FGP)
Katarina Sederholm NOR 1681, Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1666, Helena Engman Riviera 1565, Linda Nestorsson Ullevi 1530.

 

MALMÖ 2.8 (MAI-galan) - Till fullständiga resultat
MÄN
100m
A
 (-0.4): Maurice Greene USA 10.05, Jon Drummond USA 10.17, Matt Shirvington AUS 10.26, Darren Campbell GBR 10.27, Curtis Johnson USA 10.30, Patrik Lövgren Malmö 10.42, Sunday Emmanuel NGR 10.61, Dennis Mitchell USA retroaktivt avstängd (10.09).
B (-1.0): Mike Marsh USA 10.49, Geir Moen NOR 10.59, Matias Ghansah Malmö 10.68, Niklas Sjöstrand Kville 10.95, Patrik Strenius Malmö 11.00, Conny Malm Ullevi 11.08.

200m
(vind?): M Greene 20.16, Coby Miller USA 20.33, Milton Mallard USA 20.81, Sergej Osovitj UKR 20.99, Darryl Wohlsen AUS 21.02, G Moen 21.17, Rodrigue Nordin FRA 21.52, S Emmanuel 21.63.
400m
A: 
Anthuan Maybank USA 44.87, Jerome Davis USA 44.95, Jamie Baulch GBR 45.63, Quincy Douglas NOR 46.21, Brad Jamieson AUS 47.07, Magnus Aare Danderyd Athl 47.22, Henrik Dagård KA2 47.43, Rikard Rasmusson Malmö 48.22.
B: Christian Birk DEN 47.63, Magnus Hansson Malmö 47.87, Thomas Byrberg Tureberg 47.91, Fredrik Karlsson Hammarby 48.99, Mathias Sundin Malmö 49.78.

800m (FGP)
A: Patrick Nduwimana BUR 1:46.03, Charles Makau KEN 1:46.29, Khaled Azerkan Tiwaz 1:46.39 (400m 51.48), Luka Kipkoech KEN 1:46.76, Lucky Hadebe RSA 1:46.90, Birger Ohlsson Hässelby 1:47.09, Roman Oravec CZE 1:47.10, Daniel Chemase KEN 1:48.51, Khadevis Robinson USA 1:48.63, Lukas Vydra CZE 1:52.98, Bernard Kisilu KEN bröt (hare).
B: Bryan Woodward USA 1:45.23, Ivan Komar BLR 1:47.09, Mike Schroer USA 1:47.22, Al Royster USA 1:47.58, Felix Leiter GER 1:47.65, Pascal Owor UGA 1:49.28, Jon Andersson 80 Falun 1:49.44, Karel Znojil CZE 1:52.62, Fredrik Lundh Malmö bröt (hare).
C: Keita Takahashi JPN 1:51.10, Norimasa Izumi JPN 1:51.35, Göran Olofsson Eslöv 1:52.28, Stefan Johansson 80 Falköping 1:52.95, Jacob J Gliese DEN 1:53.95, Niklas Thorell Malmö 1:54.05, Daniel Norberg Hammarby 1:54.29, Torbjörn Johansson Malmö bröt.

D: Martin Theander Lidingö 1:51.67, Mikael Gren 80 Hälle 1:52.84, Jacob Revsbech DEN 1:53.47, Peter Marklund Riviera 1:53.72, Sisco Daastrup DEN 1:54.62, Berne Forzelius Malmö 1:55.87, Niclas Nygren Johansson Ume FI bröt.
E: Jeppe Thomsen DEN 1:54.21, Rune Jensen DEN 1:56.08, Fredrik Uhrbom Nyköping 1:56.25, Daniel Roth 80 Malmö 1:56.63, Cristoffer Antonsen 83 Hälle 1:56.83.

1500m
A: 
Edwin Maranga KEN 3:38.55, Kevin Sullivan CAN 3:39.09, Ibrahim Aden SOM 3:39.34, Leszek Zblewski POL 3:39.55, Matt Holthaus USA 3:39.81, Abderrahim Goumri MAR 3:39.88, Michael Buchleitner AUT 3:40.15, Patrik Johansson Spårvägen 3:40.45, Jörgen Zaki Malmö 3:40.48, Neil Caddy GBR 3:40.70, Alan Culpepper USA 3:40.73, Jonathan McCallum GBR 3:40.87, Abraham Chirchir KEN 3:41.04, Stephen Cherono KEN 3:41.08, Luciano Di Pardo ITA 3:42.20, Philip Maiyo KEN bröt (hare).
B: Naoki Mishiro JPN 3:44.24, Michitane Noda JPN 3:44.64, Per Synnerman Hammarby 3:44.85, Mattias Norling Nord-Uppland 3:45.02, Rafal Wojcik POL 3:45.73, Akira Koike JPN 3:45.85, John Laselle Tureberg 3:46.63, Niklas Österberg Rånäs 3:47.18, Kenji Noguchi JPN 3:47.36, Claes Nyberg IF Göta 3:47.40, Kent Claesson Skillingaryd 3:49.82, Steve Willis NZL 3:54.46, Toni Rovina Malmö 3:56.66, Frewengel Habtom Hammarby bröt, Peter Johansson Brittatorp bröt (hare).

C: Johnny Jönsson Spårvägen 3:49.85, Flemming Bjerre DEN 3:49.95, Anders Gudmi DEN 3:52.53, Rickard Andersson Malmö 3:54.78, Andreas Phersson Hammarby 3:54.88, Martin Adamsson Hammarby 3:55.83, Jonas B Pedersen DEN 3:58.03, Torbjörn Fridolin Vittsjö 4:01.86, Mathias Lindberg Malmö 4:06.30.
3000m
Abraham Chebii KEN 7:45.29, Albert Chepkurui KEN 7:47.07, Marc Davis USA 7:59.38, Stefano Ciallella ITA 8:11.94, Ryan Wilson USA 8:15.32, Stefan Wagnsson Rånäs 8:20.84, Carl Jackson NZL 8:21.23, Stefan Lungström IF Göta 8:22.11, Steen Walther DEN 8:40.77, David Kisang KEN bröt (hare).
400mH (FGP)
Ken Harnden ZIM 49.19, Wayne Whyte JAM 49.19, Niklas Eriksson Malmö 50.92, Niklas Wallenlind Mölndal 50.93, Kevin Young USA 51.17, Peter Andersson Täby 51.81, Fredrik Wållgren Mölndal 52.04.
Längd (FGP)
Kevin Dilworth USA 794/+1.7, Mattias Sunneborn Lidingö 765/+1.6, Peter Häggström Ymer 750w/+2.1 (736/+1.0), Mathias Lageskog Orient 733w/+2.9 (699/+1.2), Linus Malmborg Heleneholm 730/+1.5, Matt Zuber USA 727w/+2.3 (721/+1.1), Michael Hoffer Lidingö 726/+1.0, Christian Haar IF Göta 720w/+2.5 (712/+1.4), Kenneth Kastrén FIN 713/+0.8, Fotios Makrostergios Spårvägen 703/+1.8, Magnus Åhlén IF Göta 695w/+3.2 (645/+1.9), Brian Predstrup DEN X.
Slägga (FGP)
Stuart Rendell AUS 7170, Tomas Sjöström IF Göta 7017, Per Karlsson Växjö 7001, Bengt Johansson Tureberg 6654, Michael Knudsen DEN 6025, Svante Söderlund Bore 5916, Simon C Jensen DEN 5845, Peter Lindståhl IF Göta 5763.
KVINNOR
100m
A
 (-1.1): Inger Miller USA 11.19, Chandra Sturrup BAH 11.37, Mercy Nku NGR 11.49, Tania van Heer AUS 11.51, Petia Pendareva BUL 11.51, Lauren Hewitt AUS 11.55, Jenny Kallur 81 Falun 11.90, Erika Suchovska CZE 12.21.
B (-2.2): Charlotta Wanhainen Hälle 12.22, Susanna Kallur 81 Falun 12.32, Jenny Ljunggren 84 Helsingborg 12.44, Petronella Dahlerus 83 Malmö 12.48, Helene Nordquist 80 Södertälje IF 12.94.

200m (FGP)
(-1.2): Christine Bloomfield GBR 23.45, Marie José Pérec FRA 23.57, Shannie Anderson GBR 23.71, J Kallur 23.78, E Suchovska 24.15, Linda Hansson Malmö 24.69, Christina Schnohr DEN 24.81, Denise Lewis GBR 25.14.
400m
Anna Wikström Hälle 55.98, Sandra Pode 81 Heleneholm 58.04.
800m
A: 
Sandra Stals BEL 2:00.16, Malin Ewerlöf Spårvägen 2:00.54, Anna Jakubczak POL 2:00.87, Anita Brägger SUI 2:01.16, Diane Modahl GBR 2:02.57, Tamsyn Lewis AUS 2:03.24, Linda Olsson Täby 2:05.56, Brigitta Mühlbacher AUT 2:05.77, Gladys Wamuyu KEN 2:06.19, Maria Sinusova RUS 2:11.01, Inez Turner JAM bröt (hare).
B: Amy Ross USA 2:04.18, Grace Birungi UGA 2:04.38, Therese Ahlepil Rånäs 2:08.17, Louise Fredriksson 80 Hälle 2:14.03, Malin Kemi Malmö 2:14.99, Louise Wenngren Spårvägen 2:16.65, Camilla Dahlin 81 Rånäs 2:21.36.

1500m (FGP)
A:
 Libbie Hickman USA 4:10.08, Miesha Marzell USA 4:12.58, Heidi Jensen DEN 4:12.73, Lena Nilsson 80 Täby 4:16.94, Kristin Ahlepil Eksjö Södra 4:19.77, Ulrika Johansson Rånäs 4:19.93, Åsa Hedström Hälle 4:20.70, Shayne Culpepper USA 4:27.21, Eva-Britt Karlsson Sundsvall 4:28.73, Hanna Karlsson Malmö 4:29.36, Ida Nilsson 81 Högby 4:30.30, Catarina Sundelin Ume FI 4:32.78, Kajsa Haglund Heleneholm 4:36.55.
B: Jessica Gylfe 80 Växjö 4:31.10, Mia Larsson 81 Lund 4:31.86, Caroline Hjelm Hälle 4:32.67, Andrea Lundkvist Hälle 4:37.37, Anna Hellblom Lund 4:40.78, Christina Björk Mölndal 4:46.35, Linda Wiksten Heleneholm 4:49.19.

100m häck
(-0.9): Andria King USA 13.31, Diane Allahgreen GBR 13.45, Iveta Rudova CZE 13.74, S Kallur 13.84, Anna Pettersson Ymer 14.66.
Höjd (FGP)
Svetlana Zalevskaja KZK 193, Gwen Wentland USA 191, Vita Stiopina UKR 185, Inga Janku CZE 185, Jenny Isgren 81 Skurup 170, Angelica Johansson 83 Hälle X.
Stav
Tatyana Grigorieva AUS 445, Elmarie Gerryts RSA 430, Nicole Humbert GER 430, Daniela Bartova CZE 425, Melissa Mueller USA 420, Vala Flosadottir ISL 420, Doris Auer ZUT 420, Nastja Ryshich GER 410, Monika Pyrek POL 400, Maria Rendin 82 Heleneholm & Alexandra Granda POL & Marie B Rasmussen DEN 360, Monique de Wilt NED & Charlotte Karlsson 82 Malmö X.
Längd
Erica Johansson Mölndal 684/+2.0, JoAnne Wise GBR 676/+1.0, Nicole Boegman AUS 672/+1.3, Sharon Jaklofsky NED 664w/+3.6 (497/+0.7), Adrien Sawyer USA 661/+1.3, Jelena Persjina KZK 658w/+2.4 (645/+1.2), Camilla Johansson Växjö 655/+0.5, Denise Lewis 636/+1.8, Oksana Derkach UKR 602w/+2.1 (-), Annica Sandström Lidingö 598/+1.6, C Sturrup X.
Kula (FGP)
Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1648, Katarina Sederholm NOR 1612, Helena Engman Riviera 1573, Linda Nestorsson Ullevi 1454, Anneli Johansson Ume FI 1309.

 


LUDVIKA 29.6 (LudvikaSpelen)
MÄN

100m
A
 (+0.7): Patrik Lövgren Malmö 10.38, Lenny Martinez Huddinge 10.46, Peter Karlsson Alingsås 10.47, Matias Ghansah Malmö 10.53, Christofer Ohlsson Växjö 10.58, Mikael Ahl Ullevi 10.64, Henrik Olausson Ymer 10.74, Kim Meller FIN 10.83.
B (+1.1): H Olausson 10.66, Berhane Haile Tureberg 10.72, Christofer Sandin Mölndal 10.74, Niklas Sjöstrand Kville 10.80, Niclas Broström IF Göta 10.88, Conny Malm Ullevi 10.94.
C (+1.5): Tuukka Komssi FIN 10.70, Daniel Nunez Ullevi 10.88, Alexander Ljunggren 81 Helsingborg 10.92, Johan Hed 80 Mölndal 10.95, Joakim Lundqvist 81 Gefle 11.24.
D (-0.5): Ulf Hedberg 80 Gefle 11.08, Mikael Jakobsson 81 Örebro 11.15, Jukka Tilus 80 FIN 11.29, Mats-Johan Hagman FIN 11.40, Jonas Fermfelt 80 Ullevi 11.43.

200m
(+0.9): Torbjörn Eriksson Sundsvall 20.97, Johan Engberg 81 Finspång 21.05, Niklas Sjöstrand Kville 21.72, Aleksi Sillanpää FIN 21.79, Mathias Krigh Spårvägen 21.93, Dan Alfredsson Ludvika 22.82.
400m
A:
 Johan Lannefors Västerås 46.92, Rikard Rasmusson Malmö 47.60, Ruben Norlin Riviera 47.94, Jacob Stafstedt IF Göta 48.29, Niclas Rudin Hässelby 49.48.
B: Andreas Rehnborg 80 Hässelby 49.00, Johan Klinteskog 81 Hammarby 49.52, Martin Theander Lidingö 49.52, Peter Fredriksson Mölndal 50.55.

800m (FGP)
A: 
Roman Oravec CZE 1:46.55, Khaled Azerkan Tiwaz 1:46.75, Martin Jares CZE 1:48.60, Jörgen Zaki Malmö 1:48.92, Paul Walker GBR 1:49.11, Birger Ohlsson Hässelby 1:49.26, Ozzie Mdzinso SWZ 1:49.43, Rickard Pell Hammarby 1:49.83, Stephen Kiptoo KEN 1:50.54, Jon Andersson 80 Falun 1:50.64, Thomas Byrberg Tureberg 1:52.16, Niclas Nygren Johansson Ume FI bröt.
B: Stefan Johansson 80 Falköping 1:53.16, Mattias Norling Nord-Uppland 1:53.26, Göran Olofsson Eslöv 1:53.33, Håkan Jansson Rånäs 1:53.37, N Nygren-Johansson 1:53.40, Jonas Alfredsson Hälle 1:54.22, Niklas Österberg Rånäs 1:54.51, Fredrik Rohlén Falun 1:54.59, John Laselle Tureberg 1:55.01.
C: Ken Pihlblad IF Göta 1:54.60, Mikael Gren 80 Hälle 1:54.96, Peter Marklund Riviera 1:55.08, Stefan Danielsson Hammarby 1:55.17, Robin Persson IF Göta 1:55.75, Fredrik Uhrbom Nyköping 1:56.14, Jonas Brodén Gefle 1:56.41, Mats Jedemo Hammarby 1:56.81, Lars Gustafsson IF Göta 1:56.90.
D: Niklas Karlsson 80 Mora, ... Karl Stavenberg 81 Tyresö bröt.

5000m
A:
 Tomohiro Seto JPN 13:40.93, Janne Holmén FIN 13:43.59, Mishah Sang KEN 13:45.10 (3000m 8:09.3m), Shigero Aburaya JPN 13:48.39, Yoji Yamaguchi JPN 13:49.04, Toshihiro Iwasa JPN 13:53.88, Claes Nyberg IF Göta 13:54.26 (8:17.3m), Samuli Vasala FIN 14:05.16, Marko Kotila FIN 14:10.37, Bjarne Thysell Ärla 14:17.88 (8:34.9m), Mustafa Mohamed Hälle 14:18.74 (8:34.4m), Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 14:27.66 (8:34.7m), Jonas Hagelin Mölndal 14:28.51 (8:36.8m), Joakim Johansson Hälle 14:31.07 (8:36.5m), Stefan Lungström IF Göta 14:49.49 (8:38.0m), Mounir Guerouaoui MAR & Lars Johansson Hälle bröt.
B: Arvid Levinsson Hässelby 14:41.91 (8:49.8m), Andreas Carlborg Spårvägen 14:43.51 (8:50.0m), Stefan Wagnsson Rånäs 14:46.00 (8:49.5m), Andreas Phersson Hammarby 14:59.41 (8:49.1m), Christer Malm 14:59.95 (8:48.8m), Erik Petersson 80 Mölndal 15:19.92 (8:55.4m), Clas Björling Dalregementet 15:39.24 (9:02.0m), Ronny Johannesson Hammarby (8:57.5m) & Samad Masrour Spårvägen & Pekka Anderman Flemingsberg (9:02.3m) & Torbjörn Wahlström IF Göta bröt.

3000mH
Joel Johansson Malmö 8:42.07, Ahmed Mohamed Hälle 8:48.55, Henrik Skoog Villstad 8:50.97,Tuomo Lehtinen FIN 8:56.40, Henrik Ahnström 81 Brittatorp 9:01.28, Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra 9:04.71, Per Synnerman Hammarby 9:09.32, Johanna Chemwero KEN 9:09.58, Sveinn Margeirsson ISL 9:13.52, Peter Öhman Spårvägen 9:17.11, Ivar Kr Arnesen NOR 9:21.26, Thomas Sparr Mora 9:29.97, Jan Magnusson Hammarby 9:31.91, Runar Höiom Alingsås bröt.
110mH
(+0.7): Fredrik Lindberg Östersund 13.92, Henrik Värendh Spårvägen 14.06, Henrik Ögren Östersund 14.14, Stefan Heinås Riviera 14.15, Joakim Blaschke KA2 14.68, Anders Karlsson 14.72.
400mH (FGP)
A: 
Wayne Whyte JAM 50.06, Niklas Wallenlind Mölndal 50.86, Niklas Eriksson Malmö 51.76, Peter Andersson Täby 51.98, Fredrik Wållgren Mölndal 52.02, Björn Engström Gefle 55.13
B: Magnus Wallberg Hässelby 53.45, Anders Wistam Hellas 53.50, Martin Burrows Hälle 54.86, Konstantin Koutalas Spårvägen 55.74.

Längd (FGP)
A:
 Matt Zuber USA 754/+0.6, Peter Häggström Ymer 750/+0.4, Michael Hoffer Lidingö 742/+0.4, Fotios Makrostergios Spårvägen 740/+0.9, Mathias Lageskog 732/+0.3, Linus Malmborg Heleneholm 726/+1.0, Christian Haar IF Göta 719/+0.2, Anton Andersson 81 Halmstad 710/+1.9, David Frykholm 80 Bore 701/+1.0, Brian Predstrup DEN 682/+0.6.
B: Magnus Åhlén IF Göta 711/+0.7, Mathias Frykholm Bore 701/+0.3, Markus Ottesen 81 Falun 654/+0.5.

Kula
Andreas Gustafsson Hagen 1875, Jimmy Nordin Heleneholm 1839, Anders Holmström Örebro 1812, Roar Hoff NOR 1805, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1794, David Johansson 80 Ludvika 1416, Håkan Andersson Ljungsbro & Kristian Pettersson Ullevi X.
Slägga (FGP)
Per Karlsson Växjö 7080, Tomas Sjöström IF Göta 7018, Bengt Johansson Tureberg 6959, Svante Söderlund Bore 6231, Peter Lindståhl IF Göta 6140, Mikael Leindahl Nyköping 5783, Johan Pyrell Växjö 5765.
4x100m
Sverige (Peter Karlsson, Berhane Haile, Matias Ghansah, Patrik Lövgren) 39.71, Sverige/M22 (Niclas Broström, Lenny Martinez, Mikael Ahl, Christofer Ohlsson) 40.20, Sverige/P19 (Jonas Fermfelt, Mikael Jakobsson, Alexander Ljunggren, Johan Engberg) 40.97, Finland/P19 (Jukka Tilus, Tuukka Komssi, Aleksi Sillanpää., Mats-Johan Hagman) 42.02.
KVINNOR
100m
A
 (+1.2): Johanna Manninen FIN 11.62, Annika Amundin Ullevi 11.65, Susanna Kallur 81 Falun 11.84, Karin Jönsson Malmö 12.03, Veronica Fransson Hälle 12.05, Marit Birknes NOR 12.10, Linda Storkull Mölndal 12.20.
B (vind?): Charlotta Vöcks Ullevi 11.99, V Fransson 12.07, Emma Rienas 82 Filipstad 12.22, Camilla Wirén FIN 12.28.
C (+1.8): Sanna Koivisto FIN 12.24, Sara Westman Ullevi 12.39, Sofia Larsson 83 Mölndal 12.39, Karin Hellegren 80 Södertälje IF 12.51, Inger Törre NOR 12.51.

200m (FGP)
A
 (+0.5): Christine Bloomfield GBR 23.49, Jenny Kallur 81 Falun 23.72, Erica Johansson Mölndal 23.87, Sigvor Melve NOR 24.14, Anna Westerberg 80 Tiwaz 24.31, Ann H Rinden NOR 24.86.
(+1.6): Linda Hansson Malmö 24.35, Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.62, Charlotta Vöcks Ullevi 24.79, Katja Salivaara FIN 25.00, Hanna Peterson 80 Södertälje IF 25.23, Pirpa Menonen FIN 25.44.
C (+3.0): Anna Saari FIN 24.90w, Helene Nordquist 80 Södertälje IF 25.60w, Charlotte Nordh 82 IF Göta 25.91.

400m
A: 
Sigvor Melve NOR 54.71, Vicky Day GBR 54.85, Beatrice Dahlgren Mölndal 55.01, Cecilia Hansson Gefle 56.29, Ann H Rinden NOR 56.64, Anna Wikström Hälle 56.65.
B: Ulrika Johansson 80 Söderhamn 56.60, A Wikström 56.77, Linda Olsson 81 Falun 58.27.

1500m (FGP)
A: 
Lena Nilsson 80 Täby 4:20.10, Åsa Hedström Hälle 4:21.00, Kristin Ahlepil Eksjö Södra 4:21.22, Ulrika Johansson Rånäs 4:21.63, Johanna Nilsson 83 Högby 4:23.45, Eva-Britt Karlsson Sundsvall 4:24.68, Linda Sjöström Falun 4:27.36, Ulrica Orre Hässelby 4:28.33, Kajsa Haglund 81 Heleneholm 4:29.41, Caroline Hjelm Hälle 4:42.67, Sara Talia Fredrikshof 4:43.64.
B: Lena Kullstam Råby-Rekarne 4:34.51, Annsofie Pettersson 82 Karlskoga 4:48.99, Camilla Dahlin 81 Rånäs 4:50.12, Jenny Isberg Kvarnsveden 4:53.12, Katarina Björklund 83 Mora 4:55.41.

5000m
Ida Nilsson 81 Högby 17:07.95 (3000m 10:07.8m), Susanna Wiström Sundbyberg 17:10.19 (10:08.1m), Ulrika Mähler Brännan 17:31.47 (10:13.2m), Camilla Benjaminsson Hässelby 17:50.58 (10:26.8m), Mia Larsson 81 Lund 17:57.57 (10:33.4m), Lisa Wallgren Hammarby 18:05.18 (10:38.5m).
400mH
Petra Söderström FIN 56.77, Frida Svensson Mölndal 57.48, Anja Rantanen FIN 59.30, Lena Melin Ullevi 60.04, Ulrika Johansson 80 Söderhamn 61.55, Nina Törnqvist 80 Hässelby 68.91.
Höjd (FGP)
Kajsa Bergqvist Tureberg 195, Jenny Isgren 81 Skurup 180, Angelica Johansson 83 Hälle 170, Anna Jägre Hässelby 165.
Längd
A: 
Erica Johansson Mölndal 666/+0.3, Camilla Johansson Växjö 661/+0.8, Lina Quick 80 Strand 610/+0.5, Johanna Sellman Gefle 604/+0.3, Annica Sandström Lidingö 596/+0.2, Helena Rönner 80 Ullevi 297/+0.6.
B: Tanja Keränen FIN 597/+1.5, Sofie Andersson 81 Kville 583w/+2.4 (574/+1.4), Sofia Gustafsson Råby-Rekarne 579/+1.0, Jessica Palm 82 IF Göta 576w/+2.8 (565/+1.6), Erika Persson Bore 555/+0.9.

Kula (FGP)
Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1687, Katarina Sederholm NOR 1650, Helena Engman Riviera 1622, Anna Söderberg Ullevi 1616, Linda Nestorsson Ullevi 1556, Anneli Johansson Ume FI 1353, Anna Wiklund Spårvägen 1290, Marie Hilmersson 81 Hässelby 1226.
Diskus
Anna Söderberg Ullevi 6242, Annika Larsson Gefle 5335, Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 5115, Maria Pettersson Heleneholm 5098, Linda Nestorsson Ullevi 4705, Lena Björk Hofors 4650, Helena Engman Riviera 4591, Angela Åkeson Kil 3841.
4x100m
Finland/F19 (Anna Saari, Katja Salivaara, Johanna Manninen, Heidi Hannula) 45.23, Sverige/F19 (Anna Westerberg, Jenny Kallur, Susanna Kallur, Linda Fernström) 45.42 Svenskt juniorrekord, Norge (Marit Birknes, Inger Törre, Ann H Rinden, Sigvor Melve) 46.83, Sverige/F19 lag 2 (Sofia Larsson, Helene Nordquist, Emma Rienas, Charlotte Nordh) 47.46, Sverige/K22 (Karin Jönsson, Annika Amundin, Linda Storkull, Veronica Fransson) bröt.

 

ENSKEDE 27.5 (Back on Track) Till fullständiga resultat
MÄN

100m
h1
 (+3.0): Rod Tolbert USA 10.53w, Kenneth Halhjem NOR 10.59w, Julian Benitez Lidingö 10.68w, Conny Malm Ullevi 10.82w, Niclas Broström IF Göta 10.83w, Johan Olofsson Tiwaz 10.89w, Johan Ndure 81 Spårvägen 11.20w.
h2 (+1.6): Gabriel Okon NGR 10.47, Patrik Strenius Malmö 10.82, Berhane Haile Tureberg 10.91, Rikard Sundelin 81 Södertälje IF 11.07, David Tainton Hässelby 11.10, Thomas Nikitin 82 Spårvägen 11.19, Fredrik Bergfors 81 IFK Södertälje 11.31.
h3 (+1.4): Lenny Martinez Huddinge 10.64, Thomas Mellin Olsen NOR 10.69, Mathias Krigh Spårvägen 10.83, Anders Hansson Heleneholm 11.00, Joakim Blaschke KA2 11.01, Magnus Björk Mölndal 11.25.
F (+1.6): G Okon 10.30, L Martinez 10.50, R Tolbert 10.51, J Benitez 10.68, K Halhjem 10.70, T Mellin Olsen 10.70, P Strenius 10.72, Conny Malm 10.89.
400m
A: 
Magnus Aare Danderyd Athl 47.68, Timothy O'Dell GBR 47.85, Jacob Stafstedt IF Göta 48.64, Alexander Lakhanpal Linnéa 49.00, Andreas Rehnborg 80 Hässelby 49.66, Carlos Amado Hässelby 49.78.
B: Christian Hofverberg Fredrikshof 49.96, Martin Theander Lidingö 50.26, Roger Asplund Södertälje IF 50.24, Niclas Nygren-Johansson Ume FI 50.44.
800m (FGP)
A:
 Khaled Azerkan Tiwaz 1:48.79, Karel Znojil CZE 1:48.96, Thomas Byrberg Tureberg 1:49.32, Ozzi Mdzinso SWZ 1:49.42, Martin Jares CZE 1:49.44, Patrik Johansson Spårvägen 1:49.78, Paul Walker GBR 1:50.39, Martin Hagberg Tureberg 1:52.96, Fredrik Karlsson Hammarby 1:56.92, Wilson Kirwa FIN diskv (tramp på fel bana), Jon Andersson 80 Falun bröt, N Nygren-Johansson bröt (51.53).
B: Daniel Norberg Hammarby 1:54.62, Tobias Andersson Malmö 1:54.79, Conny Ekstrand Falun 1:55.11, Fredrik Rohlén Falun 1:55.22, Mikael Gren Hälle 1:55.80, Ken Pihlblad IF Göta 1:56.22, Stefan Danielsson Hammarby 1:56.63, Jonas Brodén Gefle 1:56.72.
C: Lars Gustafsson IF Göta 1:57.97, Mats Jedemo Hammarby 1:58.13.
P18: Johan Klinteskog 81 Hammarby 1:54.05, Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 1:54.86, Joakim Daun 82 Gotland 1:55.20.
1500m
A: 
Rickard Pell Hammarby 3:46.90 (800m: 1:57.2m), Niklas Österberg Rånäs 3:48.64, John Laselle Tureberg 3:49.24, Niklas Thorell Malmö 3:50.06, Ronny Johannesson Hammarby 3:50.39, Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 3:53.84, Joakim Johansson Hälle 3:54.56, Andreas Phersson Hammarby bröt
B: Anders Johansson Eksjö Södra 3:56.11, Tobias Lundvall Sävedalen 3:56.85, Fredrik Uhrbom Nyköping 3:57.58, Henrik Ståhlberg Tureberg 3:59.81, Samad Masrour Spårvägen 4:04.57, Arvid Levinsson Hässelby bröt.
3000mH
Chris Stephenson GBR 8.38.71, Mustafa Mohamed Hälle 8:45.38, Ahmed Mohamed Hälle 8:46.71, Angelo Giardiello ITA 8:53.39, Kjetil Ramstad NOR 9:02.93, Runar Höiom Alingsås 9:05.95, Johnny Jönsson Spårvägen 9:07.07, Iver Kr Arnesen NOR 9:10.71, Henrik Ahnström 81 Brittatorp 9:11.84, Per Jacobsen IF Göta 9:27.90, Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra 9:34.59.
110mH
h1
 (+2.3): Fredrik Lindberg Östersund 13.89w, Henrik Värendh Spårvägen 14.18w, Joakim Blaschke KA2 14.58w, Anders Karlsson Spårvägen 14.64w, Christer Göransson Ragunda 14.94w, Carl-Johan Olsson 80 Mariestad 15.45w.
h2 (+3.1): Derek Spears USA 13.88w, Kenneth Halhjem NOR 14.08w, Henrik Ögren Östersund 14.37w, Martin Kruse Enköping 14.66w, Jakob Falkbring Mölndal 14.83w.
(+1.6): F Lindberg 13.92, K Halhjem 14.07, H Ögren 14.26, J Blaschke 14.41, A Karlsson 14.65, M Kruse 14.69, H Värendh bröt, D Spears ej start.
400mH (FGP)
A: 
Wayne Whyte JAM 50.18, Niklas Wallenlind Mölndal 51.16, Zane Cole USA 51.19, Niklas Eriksson Malmö 51.91, Peter Andersson Täby 52.52, Calvin Bostic USA 52.60.
B: Fredrik Wållgren Mölndal 52.06, Magnus Norberg Huddinge 53.77, Martin Burrows Hälle 54.65, Konstantin Koutalas Spårvägen 55.02, Anders Wistam Hellas 55.38, Paul Conroy IRL 56.81.
Höjd
Stefan Holm 224, Christian Olsson 80 Örgryte 215, Andreas Block Örgryte 201, Daniel Johansson Kville 201.
Längd (FGP)
Petar Datjev BUL 770/+1.8, David Vincent FRA 738w/+2.9 (700/+1.9), David Frykholm 80 Bore 734/+1.5, Mathias Lageskog Orient 733/+1.0, Leonard Cobb USA 726w/+2.7 (-), Linus Malmborg Heleneholm 724/+1.6, Michael Hoffer Lidingö 718/+2.0, Brian Predstrup DEN 713w/+2.2 (698/+0.8), Matt Zuber USA 703w/+3.4 (691/+1.5), Anton Andersson 81 Halmstad 697/+2.0.
Kula
Andreas Gustafsson Hagen 1909, Jimmy Nordin Heleneholm 1888, Sören Tallhem Spårvägen 1832, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1808.
Slägga (FGP)
Vladimir Maska CZE 7266, Tomas Sjöström IF Göta 7117, Bengt Johansson Tureberg 6755, Per Karlsson Växjö 6608, Johan Pyrell Växjö 5849, Peter Lindståhl IF Göta 5794, Mikael Leindahl Nyköping 5561.

KVINNOR
200m (FGP)
h1
 (+2.6): Erika Suchovska CZE 23.60w, Anna Westerberg 80 Tiwaz 24.06w, Linda Hansson Malmö 24.40w, Lena Udd Hammarby 24.81w, Jessica Larsson Hässelby 24.89w, Hanna Peterson 80 Södertälje IF 25.23w
h2 (+2.0): Christine Bloomfield GBR 23.71, Erica Johansson Mölndal 24.10, Jenny Kallur 81 Falun 24.17, Victoria Day GBR 24.36, Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.65, Stina Smibacker 83 Enköping 26.26
F (+0.9): E Suchovska 23.31, C Bloomfield 23.69, E Johansson 24.00, A Westerberg 24.04, J Kallur 24.19, V Day 24.30.
800m
Grace Birungi UGA 2:03.47, Mardrea Hyman JAM 2:05.13, Marjo Venäläinen FIN 2:06.56, Linda Olsson Täby 2:07.45, Cecilia Hansson Gefle 2:08.94, Inez Turner-Gray JAM 2:10.13, Malin Kemi Malmö 2:10.71, Annica Gerner Upsala 2:11.74, Maria Åhr 80 Danderyd Athl 2:13.63, Caroline Hjelm Hälle 2:14.78.
1500m (FGP)
Heide Jensen DEN 4:20.11, Mardrea Hyman JAM 4:22.61, Åsa Hedström Hälle 4:23.37, Johanna Nilsson 83 Högby 4:23.60, Kajsa Haglund 81 Heleneholm 4:24.81, Ida Nilsson 81 Högby 4:25.75, Catarina Sundelin Ume FI 4:27.05, Ulrika Johansson Rånäs 4:29.55, Eva-Britt Karlsson Sundsvall 4:32.51, Camilla Dahlin 81 Rånäs 4:43.05, Rebecca Johansson 81 IF Göta 4:43.47, Andrea Lundkvist Hälle 4:43.91, Sara Talia Fredrikshof 4:44.92, Ros-Marie Lindberg Tureberg 4:48.21, Isabell Ahlström Rånäs bröt.
100mH
(+1.1)Julie Pratt GBR 13.69, Susanna Kallur 81 Falun 13.69, Karin Jönsson Malmö 14.07, Anna-Karin Byström 81 IF Göta 14.63, Åsa Carlsson Spårvägen 14.63, Sara Gelin 80 Enköping 15.08.
400mH
Petra Söderström FIN 58.90, Nadja Petersen Huddinge 60.86, Erica Mårtensson Växjö 61.74, Lena Melin Ullevi 61.98.
Höjd (FGP)
Inga Janku CZE 180, Jenny Isgren 81 Skurup 177, Angelica Johansson 83 Hälle 171, Lena Johansson Hässelby 167.
Längd
Erica Johansson Mölndal 673w/+2.7 (652/+1.7), Johanna Halkoaho FIN 614w/+2.8 (603/+1.9), Johanna Sellman Gefle 601w/+2.9 (597/+1.9), Veronica Fransson Hälle 597w/+2.4 (579/+1.3).
Kula (FGP)
Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1664, Katarina Sederholm NOR 1653, Anna Söderberg Ullevi 1510, Catarina Andersson Heleneholm 1397, Anna Wiklund Spårvägen 1273, Marie Hilmersson 81 Hässelby 1259, Karin Olsson Helsingborg 1225, Anneli Johansson Ume FI 1209.
Diskus
A Söderberg 6140, Annika Larsson Gefle 5191, Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 5062, Veronica Karlsson 80 Strömsund 3954, M Hilmersson 3799.

 


POÄNGSTÄLLNING

Observera att man måste ha deltagit i minst två FGP-tävlingar för att kunna vara med och slåss om prispengar. Pristagarnas namn är fetade.

MÄN

800m

    27.5 29.6 2.8 10.8 31.8 Totalt
1 Khaled Azerkan 7 5 3 4 4 23
2 Bryan Woodward     7 7 7 21
3 Roman Oravec   7   5   12
4 Martin Jares 2 4     3 9
5 Karel Znojil 5       1 6
6 Patrick Nduwimana     5     5
6 Dirk Heinze         5 5
8 Thomas Byrberg 4         4
8 Charles Makau     4     4
10 Ozzie Mdzinso 3         3
10 Jörgen Zaki   3       3
10 Victors Lacis       3   3
13 Paul Walker   2   1   3
14 Luka Kipkoech     2     2
14 Pascal Owor       2   2
14 Juha Kukkamo         2 2
17 Patrik Johansson 1         1
17 Birger Ohlsson   1       1
17 Lucky Hadebe     1     1

400m häck

    27.5 29.6 2.8 10.8 31.8 Totalt
1 Wayne Whyte 7 7 5 7 7 33
2 Niklas Wallenlind 5 5 3 4 2 19
3 Niklas Eriksson 3 4 4 5 3 19
4 Peter Andersson 1 3 1 3 4 12
5 Fredrik Wållgren 2 2   2 1 7
6 Ken Harnden     7     7
7 Tony Williams         5 5
7 Zane Cole 4         4
9 Kevin Young     2     2
10 Magnus Wallberg   1       1
10 Erik Johansson       1   1

Längd

    27.5 29.6 2.8 10.8 31.8 Totalt
1 Mattias Sunneborn     5 5 7 17
2 Petar Datjev 7     7 2 16
3 Peter Häggström   5 4 4 3 16
4 Matt Zuber   7 1     8
5 Mathias Lageskog 3 2 3     8
6 Kevin Dilworth     7     7
7 Michael Hoffer   4   2 1 7
8 David Vincent 5         5
8 Niklas Rorarius         5 5
10 David Frykholm 4     1   5
11 Simon Sundsten         4 4
12 Linus Malmborg 1 1 2     4
13 Fotios Makrostergios   3       3
13 Christian Haar       3   3
15 Leonard Cobb 2         2

Slägga

    27.5 29.6 2.8 10.8 31.8 Totalt
1 Tomas Sjöström 5 5 5 7 4 26
2 Per Karlsson 3 7 4 5 3 22
3 Bengt Johansson 4 4 3 4 2 17
4 Svante Söderlund   3 1 3 1 8
5 Marko Wahlman         7 7
5 Vladimir Maska 7         7
5 Stuart Rendell     7     7
8 Johan Pyrell 2     2   4
9 Olli-Pekka Karjalainen         5 5
10 Peter Lindståhl 1 2   1   4
11 Michael Knudsen     2     2
12 Mikael Leindahl   1       1

 

KVINNOR

200m

    27.5 29.6 2.8 10.8 31.8 Totalt
1 Christine Bloomfield 5 7 7 7 5 31
2 Jenny Kallur 2 5 3 5 7 22
3 Linda Hansson   1 1 4 4 10
4 Erika Suchovská 7   2     9
5 Erica Johansson 4 4       8
6 Sofi Hildenborg       3 3 6
7 Marie José Pérec     5     5
8 Anna Westerberg 3 2       5
9 Shannie Anderson     4     4
10 Sigvor Melve   3       3
11 Anna Jägre         2 2
12 Victoria Day 1         1
12 Lena Berntsson         1 1

1500m

    27.5 29.6 2.8 10.8 31.8 Totalt
1 Heidi Jensen 7   4 4 5 20
2 Malin Ewerlöf       7 7 14
3 Åsa Hedström 4 5   2 1 12
4 Lena Nilsson   7 3 1   11
5 Kristin Ahlepil   4 2 3 2 11
6 Miesha Marzell     5 5   10
7 Johanna Nilsson 3 2     3 8
8 Libbie Hickman     7     7
9 Mardrea Hyman 5         5
10 Trine Pilskog         4 4
11 Ulrika Johansson   3 1     4
12 Eva-Britt Karlsson   2       2
12 Kajsa Haglund 2         2
14 Ida Nilsson 1         1

Höjd

    27.5 29.6 2.8 10.8 31.8 Totalt
1 Inga Janku 7   3 5 5 20
2 Kajsa Bergqvist   7     7 14
3 Jenny Isgren 5 5 2   1 13
4 Angelica Johansson 4 4   3 2 13
5 Svetlana Zalevskaja     7     7
5 Dora Györffy       7   7
7 Anna Jägre   3     3 6
8 Gwen Wentland     5     5
9 Vita Stiopina     4     4
9 Carolina Klüft       4   4
9 Jo Jennings         4 4
12 Lena Johansson 3         3
13 Jessica Larsson 2         2

Kula   

    27.5 29.6 2.8 10.8 31.8 Totalt
1 Linda-Marie Mårtensson 7 7 7 5 7 33
2 Katarina Sederholm 5 5 5 7   22
3 Helena Engman   4 4 4 5 17
4 Linda Nestorsson   2 3 3 4 12
5 Anna Söderberg 4 4     3 11
6 Catarina Andersson 3         3
7 Anneli Johansson   1 2     3
8 Anna Wiklund 2         2
9 Marie Hilmersson 1         1