Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Internationella mästerskap - 1999

 
 

EM-JEM TERRÄNG - Till fullständiga resultat
VELENJE, SLO 12 december
MÄN 9.75 km
Individuellt: 
1) Paulo Guerra POR 32:45, 2) Eduardo Henriques POR 32:50, 3) Jon Brown GBR 33:32, 4) Mustapha El Ahmadi FRA 33:41, 5) Domingos Castro POR 33:44, 6) CLAES NYBERG 33:46, 7) Sergij Lebid UKR 33:50, 8) Umberto Pusterla ITA 33:53, 9) Karl Keska GBR 33:57, 10) Stefan Baldini ITA 34:08, ... -) ERIK SJÖQVIST bröt. (80 fullföljande.)
KVINNOR 4.95 km
Individuellt:
 1) Anita Weyermann SUI 18:53, 2) Constantina Dita ROM 19:01, 3) Olivera Jevtic YUG 19:03, 4) Elizabeth Yelling GBR 19:06, 5) Tatiana Tomasjova RUS 19:09, 6) Rakiya Maraoui FRA 19:09, 7) Margarita Marusova RUS 19:10, 8) Fatima Yvelain FRA 19:14, 9) Anja Smolders BEL 19:17, 10) Sabrina Varrone ITA 19:18. (58 fullföljande.)
P19 6.55 km
Individuellt:
 1) Hans Janssens BEL 23:00, 2) Guillaume Eraud FRA 23:12, 3) Turo Inkiläinen FIN 23:12, 4) Martin Pröll AUT 23:15, 5) Mohamed Muktar Farah GBR 23:18, 6) Carlo Schuff GER 23:19, 7) Gunnar Osmundsen NOR 23:20, 8) Gary Murray IRL 23:23, ... 16) HENRIK AHNSTRÖM 23:39, ... 68) PETER KARLSSON 25:01, ... 86) ERIK PETERSSON 25:37, ... 90) BJÖRN AHLEPIL 26:01. (100 fullföljande.)
Lag: 1) GBR 26, 2) FRA 38, 3) IRL 43, 4) POR 45, 5) GER 54, 6) AUT 80, 7) ESP 89, 8) ITA 99, ... 16) FIN 168, 17) SVERIGE 170.
F19 3.35 km
Individuellt:
 1) Ines Monteiro POR 12:48, 2) Nicola Spirig SUI 12:55, 3) Anne Marie Moutsinga ROM 13:02, 4) Türkan Erismis TUR 13:07, 5) Kim Offergeld BEL 13:09, 6) Sibil Özyürt TUR 13:10, 7) Minna Myllykoski FIN 13:10, 8) Jessica Augusto POR 13:11, ... 12) IDA NILSSON 13:22, ... 14) MIA LARSSON 13:24. (82 fullföljande.)

 

NM-JNM TERRÄNG
ENHÖRNA 7 november
M 9.0 km
Individuellt: 
1) Klaus Hansen D 27:24, 2) CLAES NYBERG 27:27,  3) ERIK SJÖQVIST 27:37, 4) KENT CLAESSON 27:45 5) Dennis Jensen D 27:48, 6) Marko Kotila F 28:01, 7) Kåre Sörensen D 28:19, 8) Juha Hellsten F 28:25, 9) MATTIAS PERSSON 28:28, 10) Kjetil Ramstad N 28:29,
11) HENRIK SKOOG 28:32, 12) Flemming Bjerre D 28:34, 13) Jari Matinlauri F 28:35, 14) Knut Erik Rame N 28:36, 15) Jon Tvedt N 28:41, 16) Christian Olsen D 28:43, 17) Juuso Rainio F 28:51, 18) GÖRAN AXELSSON 28:58, 19) Svein Inge Buhaug N 29:00, 20) Christian Madsen D 29:15, 21) Terje Aggvin N 29:43, 22) Sveinn Margeirsson I 30:31, -) Henrik Sandstad N bröt.
Lag: 1) SVERIGE 18, 2) Danmark 25, 3) Finland 44, 4) Norge 58.
K 4.3 km
Individuellt:
 1) Gunhild Halle N 14:48, 2) Hilde Hovdenak N 14:55, 3) Stine Larsen N 15:05, 4) Maria Söderström F 15:20, 5) Minna Rasimus F 15:22, 6) Jytte Pedersen D 15:23, 7) Maija Kukkohovi F 15:27, 8) KRISTINA REBANE 15:28, 9) CAMILLA BENJAMINSSON 15:38, 10) KATARINA LINDSTRÖM 15:40,
11) CATARINA ASPH 15:56, 12) Kersti Jakobsen D 16:16, 13) ANNE MARTIKAINEN 16:29, 14) Hanne Baltzersen D 16:48.
Lag: 1) Norge 6, 2) Finland 16, 3) SVERIGE 27, 4) Danmark 32.
P19 6.1 km
Individuellt: 
1) Gunnar Osmundsen N 18:54, 2) GUSTAV SVEDBRANT 81   18:59, 3) HENRIK AHNSTRÖM 81  19:05, 4) Ingemund Askeland N 19:20, 5) Turo Inkiläinen F 19:38, 6) Aleksei Saveljev EST 19:39, 7) Anders Ejbye Ernst D 19:41, 8) PETER KARLSSON 80  19:43, 9) Jukka Keskisalo F 19:44, 10) Jaakko Herranen F 19:52,
11) JOHAN LINDBERG  19:54, 12) Casper Hunnerup Dahl D 19:54, 13) HENRIK TÅG 19:57, 14) Jens Marcussen D 20:04, 15) Juuso Lehtinen F 20:08, 16) Kjetil Hals N 20:14, 17) Aki Mustonen F 20:18, 18) Kasper Östergaard D 20:22, 19) Sergei Valjajev EST 20:24, 20) Geir Eklund N 20:25, 21) Stefan Malmqvist 81 Södertälje IF (utom JNM) 21:12, 22) Tore Sand-Hansen N 21:32.
Lag: 1) SVERIGE 13, 2) Norge 21, 3) Finland 24, 4) Danmark 36.
F19 4.3 km
Individuellt:
 1) Minna Myllykoski F 15:21, 2) IDA NILSSON 81  15:27, 3) MIA LARSSON 81  15:30, 4) Minna Nummela F 15:42, 5) Mari Järvenpää F 15:49, 6) JOHANNA NILSSON 83  15:54, 7) Annukka Yli-Kantola F 16:01, 8) Laila Kjaergaard Laursen D 16:10, 9) Minna Järvenpää F 16:25, 10) Louise Pil Mörch 16:36,
11) DANIELLA ANTBERG 81  17:04, 12) Louise Brasen D 17:20, -) EBBA STENBÄCK bröt.
Lag: 1) Finland 10, 2) SVERIGE 11, 3) Danmark 30.

 

JNM-UNM MÅNGKAMP
REYKJAVIK, ISL 3-4 juli

(Anm: Vinduppgifter saknas fortfarande i M22/M20/P18 längd!)
M22 Tiokamp

1) Harri Laiho F 7.230 (11.40 668 1325 199 52.36 15.55 3982 490 5810 5:11.05), 2) Jukka Väkeväinen 7.041 (11.62 669 1118 199 51.18 15.81 3656 440 5329 4:30.17), 3) NIKLAS KLEEBINDER 6.957 (11.72/+1.2  660 1314 190 53.77 16.09/+1.3 4520 340 5264 4:42.09), 4) CHRISTER GÖRANSSON 6.753 (11.49/+1.2  696 1250 181 51.53 15.31/+1.3  3708 390 4766 4:50.69), -) RAJNE SVENSSOHN bröt (11.59/+1.2  615 1252 175 56.95).
M20 Tiokamp
1) Teemu Rautiainen F 6.958 (11.45 662 1234 196 52.49 15.43 3891 450 5766 5:16.16), 2) Knut H Sommerfeldt N 6.849 (11.63w 673 1274 178 35.65 15.73 3897 340 5927 4:49.21), 3) Runar Heltne NOR 6.593 (11.33 669 952 172 51.37 15.99 3571 410 5325 4:37.05), 4) Anders Black D 6.519, 5) Sigurdur Karlsson I 6.508, 6) Henrik Baker D 6.403, 7) Rafn Arnason I 5.793, -) Mika Rajala F bröt, -) ERIK SVENSSON bröt (11.60w/+2.3).
P18 Tiokamp
1) HÅKAN JEDHAMMAR 7.103 (11.21/+0.3 681 1156 189 50.33 15.37/+1.0 3635 470 4691 4:40.37), 2) JOHAN WIKLUND 6.442 (11.53/+0.3 625 1294 189 56.69 15.09/+1.0 4069 390 4754 5:11.98), 3) Pekka Nurmi F 6.336 (11.96 642 1146 177 53.05 15.27 3386 390 4735 4:45.55), 4) Jonas Hallgrimsson I 5.917, 5) Hans O Uldal N 5.882, 6) Tatu Pussila F 5.426, -) NILS PETTERSSON bröt (11.78w/+2.1 604 1305 171 55.36 17.36/+1.7 3898), -) Ingi S Thorisson I bröt.
P16 Niokamp
(OBS: 100mH och 1000m, ej svenska poängtabellen): 1) Gert Skals D 5.684 (14.88 2997 390 54.60 11.75 185 1386 655 3:08.25), 2) DANIEL MALMSTRÖM 5.539 (14.55/+1.5 4165 320 4272 11.77/+0.7 185 1281 655w/+3.1 (628/+0.7) 3:07.09), 3) Markus Aaltonen F 5.446 (1524 3358 360 6130 12.39 176 1188 614 2:53.94), 4) Olafur D Hreinsson I 4.929, 5) Björn S Sommerfeldt N 4.830, 6) Sigurjon Gudjonsson I 4.710.
K22 Sjukamp
1) MALIN SVENSSON 4.812 (15.42/+1.0 170 1145 26.89w/+2.6 537 3346 2:36.08), -) THERESA SÖDERLUND bröt (15.41/+1.0 167 1014 45.39w/+2.6).
K20 Sjukamp
1) Niina Kelo F 5.102 (14.73 161 1430 27.03w 514 4323 2:35.38), 2) JEANETTE HANSSON 4.746 (14.97/+1.0 161 968 27.11w/+2.6 554/0.0 3324 2:30.14), 3) Annemette Fabricius D 4.739 (15.11 161 1121 26.75w 521 3195 2:30.09), 4) Sigurlaug Nielsdottir I 4.469.
F18 Sjukamp
1) Sanna Saarman F 5.257 (14.21 167 1228 26.44 573 3927 2:35.09), 2) Jenniina Halkoaho F 4.837 (14.50 152 1017 25.96 582 3113 2:33.54), 3) IDA SJÖLING 4.481 (15.48/+1.4 155 987 27.05/+1.4 527/0.0 2969 2:30.20), 4) Camilla G Hatlen N 4.220, 5) Hilda G Svavarsdottir I 4.137, 6) Anna M Olafsdottir I 4.086, 7) Sigrun D Thordardottir I 3.615.
F16 Sjukamp
(OBS: Ej den svenska poängtabellen): 1) CAROLINA KLÜFT 5.433 (14.05/+1.1 172 1096 25.11w/+2.4 543/+0.3 3757 2:20.74), 2) Linn Bruch N 4.895 (14.68 175 995 26.45 544 3050 2:34.12), 3) Karin Johansen D 4.748 (14.78 160 1152 26.72 536 2705 2:29.72), 4) NADJA CASADEI 4.647 (15.32/+1.1 160 1230 27.39w/+2.4 519w/+2.7 (515/+1.0) 2802 2:29.54), 5) Agusta Tryggvadottir I 4.616, 6) Karen Klintö D 4.520, 7) Elin Marvik N 4.475, 8) Laura Pihkola F 4.378, 9) Hilde Rösvik N 4.277, -) Lilja Gretarsdottir I bröt, -) MADELENE NYLANDER bröt (17.00/+1.1 151 1118 X).

 

VM-JVM TERRÄNG
BELFAST, GBR 27-28 mars
 - Till fullständiga resultat
P19 8.0 km (b)
Individuellt: 1) Hailu Mekonnen ETH 25:38, 2) Richard Limo KEN 25:43, 3) Kipchumba Mitei KEN 25:45, 4) Abiyote Abate ETH 25:46, 5) Albert Chepkirui KEN 26:01, 6) Sammy Kipketer KEN 26:06, 7) Kipkorir Lebo KEN 26:14, 8) Faustine Baha TAN 26:15, ... 17) Craig Mottram AUS 27:49, ... 27) GUSTAV SVEDBRANT 28:08, ... 35) HENRIK AHNSTRÖM 28:18, ... 68) Turo Inkiläinen FIN 29:09, ... 94) Mika Oksanen FIN 29:44, ... 105) Tuomas Inkiläinen FIN 29:57, ... 109) Jukka Keskisalo FIN 30:04, ... 113) Mikko Siuhkonen FIN 30:14.

 

VM INOMHUS
MAEBASHI, JPN 5-7 mars
 - Till fullständiga resultat
MÄN
Höjd 
(c): 5) Staffan Strand 225, 6=) Stefan Holm 225.
KVINNOR
800m h1 
(a): 4) Malin Ewerlöf 2:02.23, s1 (b): 5) M Ewerlöf 2:01.93 (400m: 58.7). Längd (b): 9) Erica Johansson 643.