Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Landskamper 1999



SVERIGE-FINLAND
Göteborg/U 4-5 september

MÄN
Totalt:
 1) SVERIGE 210, 2) Finland 198.
100m (a, +1.7): 1) PATRIK LÖVGREN 10.37, 2) Janne Haapasalo 10.52, 3) LENNY MARTINEZ 10.56, 4) MATIAS GHANSAH 10.59, 5) Kari Louramo 10.59, 6) Kim Lesch 10.69.

200m (b, +1.3): 1) TORBJÖRN ERIKSSON 20.70, 2) JOHAN ENGBERG 81   20.83 Svenskt juniorrekord, 3) Janne Hautaniemi 21.11, 4) Ari Pakarinen 21.23, 5) Aleksi Sillanpää 21.36, 6) LENNY MARTINEZ 21.48.
400m (a): 1) JIMISOLA LAURSEN 46.45, 2) MAGNUS AARE 46.73, 3) Petri Pohjonen 47.57, 4) JOHAN LANNEFORS 47.58, 5) Esa Valaja 47.92, 6) Tommi Hartonen 47.97.
800m (a): 1) Wilson Kirwa 1:48.21, 2) BIRGER OHLSSON 1:48.83, 3) PATRIK JOHANSSON 1:49.34, 4) Juha Kukkamo 1:49.39, 5) RICKARD PELL 1:51.31, 6) Sami Valtonen 1:52.74.
1500m (b): 1) Wilson Kirwa 3:42.63, 2) PATRIK JOHANSSON 3:43.07, 3) BIRGER OHLSSON 3:44.96, 4) Sami Valtonen 3:45.04, 5) JÖRGEN ZAKI 3:45.57, 6) Anders Rockas 3:48.00.
5000m (b): 1) KENT CLAESSON 14:21.71, 2) Marko Kotila 14:24.22, 3) Santtu Mäkinen 14:25.73, 4) CLAES NYBERG 14:32.04, 5) Janne Holmen 14:32.05, 6) JOAKIM JOHANSSON 14:38.31.
10000m (a): 1) Pasi Mattila 29:05.60, 2) CLAES NYBERG 29:06.48, 3) Janne Holmen 29:11.19, 4) Ville Hautala 29:13.69, 5) ERIK SJÖQVIST 30:07.42, 6) JONAS HAGELIN 30:12.02.
3000m hinder (b): 1) Ville Hautala 8:44.76, 2) Mikael Talasjoki 8:47.76, 3) JOHAN SWÄRDH 8:49.02, 4) RUNAR HÖIOM 8:57.29, 5) JOEL JOHANSSON 9:01.55, 6) Teppo Syrjälä 9:08.78.
110m häck (a, -0.4): 1) ROBERT KRONBERG 13.60, 2) Matti Niemi 13.86, 3) HENRIK VÄREDNH 13.90, 4) FREDRIK LINDBERG 14.05, 5) Jarno Jokihaara 14.07, 6) Antti Haapakoski 14.08.
400m häck (b): 1) Janne Mäkelä 51.02, 2) Jaako Aaltonen 51.07, 3) NIKLAS WALLENLIND 51.08, 4) FREDRIK LINDBERG 51.63, 5) Kimmo Haapasalo 51.92, 6) NIKLAS ERIKSSON 51.97.
Höjd (b): 1) STAFFAN STRAND 225, 2) CHRISTIAN OLSSON 222, 3) STEFAN HOLM 219, 4) Oskari Frösen 215, 5) Ville Vepsäläinen 215, 6) Mika Polku 210.
Stav (a): 1) MARTIN ERIKSSON 563, 2) Heikki Vääräniemi 549, 3) OSCAR JANSON & PATRIK KRISTIANSSON 540, 5) Jussi Autio 525, 6) Ariel Mäki-Soini 510.
Längd (b): 1) PETER HÄGGSTRÖM 794w/+2.3 (780/+0.9), 2) MATTIAS SUNNEBORN 769/+0.5, 3) Niklas Rorarius 763/-1.8, 4) Robert Strandvall 750/+1.6, 5) Simon Sundsten 737/+1.0, 6) MICHAEL HOFFER 734/+1.3.
Tresteg (a): 1) CHRISTIAN OLSSON 1659w/+2.5 (1594/-0.5), 2) Johan Meriluoto 1653w/+2.8 (1651/+1.3), 3) LARS HEDMAN 1634w/+2.7 (1573/+0.6), 4) CONNY MALM 1594/+1.2, 5) Pasi Takki 1558/+1.4, 6) Mikael Inkeroinen 1537/+1.8.
Kula (a): 1) Arsi Harju 1969, 2) Timo Aaltonen 1965, 3) Ville Tiisanoja 1945, 4) JIMMY NORDIN 1875, 5) ANDREAS GUSTAFSSON 1839, 6) KRISTIAN PETTERSSON 1633.
Diskus (b): 1) Timo Tompuri 5959, 2) Pertti Hynni 5957, 3) Mika Loikkanen 5893, 4) MATTIAS BORRMAN 5816, 5) KRISTIAN PETTERSSON 5587, 6) DAG SOLHAUG 5463.
Slägga (a): 1) Marko Wahlman 7601, 2) Olli-Pekka Karjalainen 7267, 3) TOMAS SJÖSTRÖM 7127, 4) PER KARLSSON 6944, 5) BENGT JOHANSSON 6910, 6) Mikko Dannbäck 6863.
Spjut (b): 1) Aki Parviainen 8319, 2) PATRIK BODÉN 8138, 3) Harri Haatainen 7998, 4) Marko Hyytiäinen 7885, 5) DANIEL RAGNVALDSSON 7205, 6) MATTIAS ERIKSSON 7056.
4x100m (a): 1) SVERIGE (PATRIK LÖVGREN, MATIAS GHANSAH, LENNY MARTINEZ, JOHAN ENGBERG) 39.74, -) Finland (Janne Hautaniemi, Kim Lesch, Kari Louramo, Janne Haapasalo) bröt.
4x400m (b): 1) SVERIGE (MAGNUS AARE 47.71, JOHAN LANNEFORS 47.46, TORBJÖRN ERIKSSON 47.44, JIMISOLA LAURSEN 46.29) 3:08.90, 2) Finland (Petri Pohjonen 47.75, Ari Pakarinen 47.02, Janne Hautaniemi 49.49, Kari Louramo 46.46) 3:10.72.

KVINNOR
Totalt: 
1) Finalnd 212, 2) SVERIGE 175.
100m (a, -0.8): 1) Johanna Manninen 11.44, 2) Sanna Kyllönen 11.50, 3) Heidi Hannula 11.68, 4) ANNIKA AMUNDIN & JENNY KALLUR 11.76, 6) KARIN JÖNSSON 11.94.
200m (b, +0.7): 1) Johanna Manninen 23.00, 2) Sanna Kyllönen 23.16, 3) JENNY KALLUR 23.75, 4) LINDA HANSSON 24.03, 5) Susanna Rajamäki 24.16, 6) VERONICA FRANSSON 24.40.
400m (a): 1) Petra Söderström 52.47, 2) NADJA PETERSEN 54.02, 3) ANNA JÄGRE 54.21, 4) Minna Kallio 54.63, 5) Anja Rantanen 54.64, 6) BEATRICE DAHLGREN 54.78.
800m (b): 1) MALIN EWERLÖF 2:00.96, 2) Tytti Reho 2:01.29, 3) LINDA OLSSON 2:06.11, 4) MONICA LUNDGREN 2:06.74, 5) Johanna Risku 2:12.68, 6) Venla Lampen 2:19.50.
1500m (a): 1) MALIN EWERLÖF 4:12.67, 2) KRISTIN AHLEPIL 4:15.63, 3) ÅSA HEDSTRÖM 4:20.08, 4) Monika Kinnunen 4:21.48, 5) Johanna Risku 4:22.06, 6) Venla Lampen 4:39.09.
5000m (a): 1) Annemari Sandell 15:47.62, 2) Minna Myllykoski 16:34.62, 3) SUSANNE JOHANSSON 16:38.20, 4) ULRICA ORRE 16:56.57, 5) Maria Söderström 17:00.69, -) ANETTE WAHLSTRÖM bröt.
10000m (b): 1) Annemari Sandell 33:46.90, 2) SUSANNE JOHANSSON 34:38.58, 3) MIDDE HAMRIN 34:45.53, 4) Kirsi Mattila 35:03.88, 5) Tuula Laitinen 35:38.54, 6) EVA-BRITT KARLSSON 37.40.05.
100m häck (a, +0.7): 1) Johanna Halkoaho 13.49, 2) SUSANNA KALLUR 13.55, 3) Tiia Hautala 13.72, 4) KARIN JÖNSSON 13.79, 5) Manuela Bosco 14.15, 6) ERICA JOHANSSON 14.41.
400m häck (b): 1) Petra Söderström 55.01, 2) FRIDA SVENSSON 55.57, 3) NADJA PETERSEN 57.51, 4) Anja Rantanen 57.59, 5) ERICA MÅRTENSSON 59.16, 6) Annika Kumlin 59.33.
Höjd (a): 1) KAJSA BERGQVIST 190, 2) Hanna Mikkonen 182, 3) Katja Vainikainen 179, 4) Pia Lindroth 175, 5) LENA JOHANSSON 170, 6) JENNY ISGREN 170.
Stav (b): 1) Teija Saari 391, 2) MARIA RENDIN 386 Svenskt rekord, 3) Birgitta Ivanoff 381, 4) Tiina Vilenius 368, 5) KIRSTEN BELIN 368, 6) HANNA-MIA PERSSON 368.
Längd (a): 1) ERICA JOHANSSON 695w/+3.2 (657/-2.3), 2) Johanna Halkoaho 628/-0.1, 3) Tiia Hautala 621w/+2.7 (602/-1.0), 4) JESSICA LARSSON 620/+1.7, 5) LINA QUICK 616/+1.0, 6) Anni Paananen 604/+1.6.
Tresteg (b): 1) ERICA JOHANSSON 1432w/+3.0 (1395/+1.8 Svenskt rekord), 2) Natalia Kilpeläinen 1388w/+2.8 (1358/-0.3), 3) Heli Koivula 1386w/+2.9 (1366/-0.9), 4) Sari Kulmala 1356/+1.3, 5) LAINE ROHTLA 13.45w/+3.7 (1321/+1.4), 6) JOHANNA SELLMAN 1308/+0.9.
Kula (b): 1) LINDA-MARIE MÅRTENSSON 1695, 2) Anna Rauhala 1642, 3) HELENA ENGMAN 1605, 4) Marika Tuliniemi 1600, 5) LINDA NESTORSSON 1573, 6) Asta Ovaska 1498.
Diskus (a): 1) ANNA SÖDERBERG 5812, 2) Katja Tenhonen 5615, 3) ANNIKA LARSSON 5528, 4) Tiina Kankaanpää 5405, 5) Anita Hietalahti 5318, 6) MARIA PETTERSSON 4972.
Slägga (b): 1) Sini Pöyry 6355, 2) CECILIA NILSSON 6137 Svenskt rekord, 3) Merja Korpela 5989, 4) Mia Strömmer 5981, 5) ANNA SÖDERBERG 5704, 6) HELENA ENGMAN 5194.
Spjut (a): 1) Taina Uppa 5942, 2) Kirsi Ahonen 5670, 3) ANNIKA PETERSSON 5419 Svensk bästanotering med nya spjutet, 4) Paula Huhtaniemi 5381, 5) ELISABET WAHLANDER 5218, 6) KATARINA EKLÖF 4922.
4x100m (a): 1) Finland (Manuela Bosco, Sanna Kyllönen, Johanna Manninen, Heidi Hannula) 44.06, 2) SVERIGE (JENNY KALLUR, VERONICA FRANSSON, SUSANNA KALLUR, ANNIKA AMUNDIN) 45.49.
4x400m (a): 1) Finland (Minna Kallio 55.44, Anja Rantanen 53.84, Johanna Manninen 52.89, Petra Söderström 52.86) 3:35.03, 2) SVERIGE (ANNA JÄGRE 55.24, BEATRICE DAHLGERN 53.97, FRIDA SVENSSON 53.31, NADJA PETERSEN 53.05) 3:35.57.

POJKAR 18
Totalt:
 1) Finland 101, 2) SVERIGE 100.
100m (a, -0.7): 1) Ville Vakkuri 10.59, 2) Aleksi Sillanpää 10.95, 3) RIKARD SUNDELIN 11.07, 4) DANIEL PERSSON 11.09.
200m (b, -1.4): 1) Ville Vakkuri 21.61, 2) THOMAS NIKITIN 21.93, 3) ALEXANDER LJUNGGREN 21.99, 4) Tomas Johansson 22.09.
400m (a): 1) JOHAN WISSMAN 48.40, 2) Risto Koskelainen 48.99, 3) JAN OLSZOWY 49.00, 49 Mauritz Mattila 49.76.
800m (b): 1) MARTIN SVENSSON 1:52.42, 2) JOHAN KLINTESKOG 1:52.47, 3) Mikko Leinonen 1:56.20, 4) Juuso Lehtinen 2:00.78.
1500m (a): 1) GUSTAV SVEDBRANT 4:02.92, 2) Tero Tuominen 4:04.26, 3) Juuso Lehtinen 4:04.62, 4) JACOB CEDERTUN 4:04.68.
3000m (b): 1) GUSTAV SVEDBRANT 8:24.05, 2) HENRIK AHNSTRÖM 8:29.94, 3) Jukka Keskisalo 8:38.07, 4) Tero Tuominen 9:04.19.
2000m hinder (a): 1) Jukka Keskisalo 5:48.54, 2) HENRIK AHNSTRÖM 5:53.47, 3) TOMAS JOHANSSON 5:58.61, 4) Mikko Auvinen 6:32.86.
110m häck (b, -1.9): 1) PHILIP NOSSMY 14.10, 2) Ville Vakkuri 14.17, 3) JOAKIM LUNDQVIST 14.23, 4) Tuomas Bastman 14.56.
300m häck (a): 1) ALEXANDER LJUNGGREN 36.94, 2) MIKAEL JAKOBSSON 37.24, 3) Jarkko Rajala 38.50, 4) Henrikki Lindlöf 38.86.
Höjd (a): 1) Heikki Pärnä 201, 2) Antti Märijärvi 198, 3) RICHARD PERSSON 198, 4) JOHAN REDBORG 198.
Stav (b): 1) ALHAJI JENG 498, 2) Mikael Westö & Teemu Juhola 489, 4) FREDRIK SKOGLUND 489.
Längd (a): 1) ANTON ANDERSSON 745/-0.1, 2) Juha Karhe 703/-0.1, 3) Daniel Strandvall 676/-0.4, 4) ANDREAS HEDSTRÖM 676/-1.4.
Tresteg (b): 1) ANTON ANDERSSON 1534/0.0, 2) Antti Rintakoski 1523/+0.3, 3) Sauli Leino 1496/+0.8, 4) DANIEL ARNSTEN 1430/+0.9.
Kula (b): 1) Robert Häggblom 1756, 2) Mikko Kurunsaari 1698, 3) STAFFAN JÖNSSON 1592, 4) ANDERS CONSTANTIN 1483.
Diskus (a): 1) STAFFAN JÖNSSON 5284, 2) Timo Tarvainen 4932, 3) Raine Munukka 4694, 4) ROBERT MELIN 4306.
Slägga (a): 1) Jari Polvi 5921, 2) Juha Ravalt 6618, 39 TOMAS PYKA 5852, 4) VICTOR ISIDORSSON 5637.
Spjut (b): 1) Harri Hietala 7171, 2) Tomi Antikainen 6874, 4) KAJ JOKINEN 6717, 4) GABRIEL WALLIN 6710.
4x100m (a): 1) Finland (Mats-Johan Hagman, Tomi Javanainen, Aleksi Sillanpää, Ville Vakkuri) 40.89, 2) SVERIGE (DANIEL PERSSON, PHILIP NOSSMY, ALEXANDER LJUNGGREN, THOMAS NIKITIN) 41.27.
4x400m (b): 1) SVERIGE (JAN OLSZOWY, MIKAEL JAKOBSSON, MARTIN SVENSSON, JOHAN WISSMAN) 3:15.84, 2) Finland (Mauritz Mattila, Tomas Johansson, Tomi Javanainen, Risto Koskelainen) 3:17.05.

FLICKOR 18
Totalt: 
1) Finland 104, 2) SVERIGE 96.
100m (a, +0.1): 1) Anna Saari 12.12, 2) EMMA RIENAS 12.21, 3) Manuela Bosco 12.24, 4) EMMELIE BARENFELD 12.27.
200m (b, -0.7): 1) Anna Saari 24.79, 2) EMMA RIENAS 24.81, 3) LINDA FERNSTRÖM 24.83, 4) Ilona Ranta 25.12.
400m (a): 1) LINDA OLSSON 55.68, 2) Minna Järvenpää 56.02, 3) KRISTINA BLOMSTRAND 56.13, 4) Anna Virtanen 56.74.
800m (b): 1) JOHANNA NILSSON 2:10.11, 2) Minna Järvenpää 2:11.12, 3) LINDA OLSSON 2:11.75, 4) Mari Vuori 2:15.55.
1500m (a): 1) Mari Järvenpää 4:22.23, 2) JOHANNA NILSSON 4:22.75, 3) IDA NILSSON 4:22.98, 4) Anni Tuimala 4:29.46.
3000m (b): 1) IDA NILSSON 9:35.57, 2) Minna Nummela 9:44.23, 3) MIA LARSSON 9:49.00, 4) Ulla Tuimala 10:07.14.
2000m hinder (a): 1) EBBA STENBÄCK 6:43.35, 2) Kerttu Airila 6:48.01, 3) KAJSA HAGLUND 7:03.30, 4) Riikka Pakarinen 7:26.85.
100m häck (b, 0.0): 1) SUSANNA KALLUR 13.74, 2) Jaana Jokihaara 14.13, 3) Emma Montell 14.30, 4) ANNA-KARIN BYSTRÖM 15.18.
300m häck (a): 1) Ilona Ranta 42.57, 2) PAULINA ORELL 43.65, 3) Sinikka Leminen 44.45, 4) JOSEFIN NÄSMAN 44.70.
Höjd (a): 1) CAROLINA KLÜFT & ANGELICA JOHANSSON 173, 3) Sanna Saarman 169, 4) Alina Mattila 169.
Stav (a):  1) CHARLOTTE KARLSSON 371, 2) Saara Laaksonen 350, 3) EMMA JOSEFSSON 320, -) Pauliina Sigg X.
Längd (b): 1) Sanna Saarman 623/+1.0, 2) CAROLINA KLÜFT 610w/+2.2 (594/+0.5), 3) SUSANNA KALLUR 579/+1.1, 4) Susanna Kekki 578/+0.4.
Tresteg (a): 1) Anniina Lindholm 1313/+0.8, 2) ANNA WIBERGER 1258/+2.0, 3) MARIA EKLUND 1253/+1.3, 4) Johanna Pulkkinen 1172/-1.1.
Kula (a): 1) Helmi Leppänen 1330, 2) Henna-Riika Ylitalo 1320, 3) ANNA-KARIN SVENSON 1251, 4) MARIE HILMERSSON 1236.
Diskus (b): 1) Reetta Laitinen 4577, 2) Terhi Kujanpää 4377, 3) ANNA-KARIN SVENSSON 4065, 4) SOFIA LUNDQUIST 3724.
Slägga (b): 1) Merja Korpela 5416, 2) MARIE HILMERSSON 4794, 3) Minna Koitijärvi 5324, 4) MARIA ANDERSSON 4342.
Spjut (a): 1) Marjo Tiitinen 4847, 2) Elina Sillanpää 4814, 3) BRIGITTA LADÓ 4364, 4) GUNILLA OLOVSSON 4249.
4x100m (a): 1) SVERIGE (EMMA RIENAS, EMMELIE BARENFELD, JESSICA PALM, LINDA FERNSTRÖM) 46.39, 2) Finland (Jenniina Halkoaho, Anna Saari, Mikaela Pått, Elina Lax) 46.53.
4x400m (b): 1) Finland (Ilona Ranta, Anna Virtanen, Minna Järvenpää, Mari Järvenpää) 3:51.27, 2) SVERIGE (LINDA OLSSON, LINDA FERNSTRÖM, PAULINA ORELL, KRISTINA BLOMSTRAND) 3:53.19.



EUROPACUPEN "FIRST LEAGUE"
Lahti, FIN 5-6 juni
MÄN
Totalt:
 1) SVERIGE 104, 2) Ukraina 101, 3) Holland 97, 4) Finland 92, 5) Norge 86, 6) Belgien 84, 7) Irland 80, 8) Vitryssland 74.
100m (a, -0.6): 1) Konstantyn Rurak U 10.55, 2) Patrick Stevens B 10.60, 3) Patrick van Balkom H 10.64, 4) John Ertzgaard N 10.73, 5) LENNY MARTINEZ 10.76, 6) Aleksandr Sljunkov V 10.78, 7) Gary Ryan I 10.79, 8) Kim Lesch F 10.79.
200m (b, +1.3): 1) Troy Douglas H 20.76, 2) Gary Ryan I 20.96, 3) John Ertzgaard N 20.99, 4) JOHAN ENGBERG 21.04 Svenskt juniorrekord, 5) Aleksandr Sljunkov  V 21.26, 6) Janne Hautaniemi F 21.29, 7) Roman Galkin U 21.33, 8) Andrew Reets B 22.03.
400m (a): 1) Kjell Provost B 46.27, 2) JIMISOLA LAURSEN 46.70, 3) Quincy Douglas N 46.81, 4) Oleksandr Kaidasj U 47.02, 5) Petri Pohjonen F 47.08, 6) Tomas Coman I 47.22, 7) Julien Hagen H 47.55, 8) Aleksandr Trusko V 48.80.
800m (b): 1) Wilson Kirwa F 1:51.31, 2) Vebjörn Rodal N 1:51.51, 3) Ivan Komar V 1:51.59, 4) KHALED AZERKAN 1:51.77, 5) James McIlroy I 1:51.79, 6) Marko Koers H 1:51.80, 7) Ivan Hesjko U 1:52.49, 8) Patrick Grammens B 1:52.64.
1500m (a): 1) Tor Ö Ödegård N 3:49.78, 2) James Nolan I 3:50.08, 3) Juha Kukkamo F 3:50.43, 4) Gert-Jan Liefers H 3:50.63, 5) Aleksandr Lukasjenko V 3:51.62, 6) Fredercik DeSmedt B 3:51.99, 7) Andrij Bulkovskij 3:52.57, 8) RICKARD PELL 3:53.19.
3000m (b): 1) Kamiel Maase H 7:58.66, 2) Niall Bruton I 8:02.21, 3) Öyvind Fretheim N 8:02.47, 4) Jukka Savonheimo F 8:03.05, 5) Sergij Lebed U 8:07.13, 6) Tom Compernolle B 8:09.21, 7) Vladimir Duchovitj V 8:10.56, 8) AHMED MOHAMED 8:15.53.
5000m (a): 1) Mohamed Mourhit B 13:36.78, 2) Marius Bakken N 13:39.59, 3) Janne Holmén F 13:44.98, 4) CLAES NYBERG 14:00.43, 5) Marcel Versteeg H 14:12.64, 6) Sergij Redko U 14:17.74, 7) Sergej Dubina V 14:35.27, 8) Martin McCarthy I 14:46.58.
3000mH (b): 1) Jim Svenöy N 8:26.67, 2) Sergij Redko U 8:34.07, 3) MUSTAFA MOHAMED 8:40.84, 4) Casper Vroemen H 8:42.29, 5) Mikael Talasjoki F 8:52.47, 6) Maarten Vergote B 8:56.55, 7) Igor Zjavoronok V 8.57.83, 8) Eugene O'Neill I 9:24.27.
110mH (b, +1.1): 1) Robin Korving H 13.40, 2) Peter Coghlan I 13.47, 3) Dmytro Kolesnytjenko U 13.67, 4) ROBERT KRONBERG 13.69, 5) Jonathan Nsenga B 13.73, 6) Sergej Chodanovitj V 13.89, 7) Antti Haapakoski F 14.00, 8) Kenneth Halhjem N 14.01.
400mH (a): 1) Jean P Bruwier B 50.67, 2) Tom McGuirk I 50.85, 3) NIKLAS WALLENLIND 51.54, 4) Jeroen Prent H 51.66, 5) Aleksej Zaikin V 51.80, 6) Mykola Bulatetskij U 51.96, 7) Per Ö Sola N 52.09, 8) Kimmo Haapasalo F 53.27.
Höjd (a): 1) STEFAN HOLM 227, 2) Sergij Dymtjenko U 225, 3) Steinar Hoen N 225, 4) Brendan Reilly I 223, 5) Gennadij Moroz V 223, 6) Patrick De Paepe B 212, 7) Ari-Pekka Lattu F 212, 8) Wilbert Pennings H 208.
Stav (b): 1) PATRIK KRISTIANSSON 571, 2) Chris Tamminga H 565, 3) Dennis Jurtjenko U 559, 4) Thibaut Duval B 541, 5) Dmitrij Smirnov V 531, 6) Vesa Rantanen F 519, 7) John Hallissey I 440, -) Trond Barthel N X.
Längd (a): 1) Oleksij Lukasjevitj U 778/-1.6, 2) Kenneth Kastrén F 756/-0.5, 3) Erik Nijs B 752/-2.2, 4) Jurgen Cools H 744/-0.2, 5) PETER HÄGGSTRÖM 742/-1.9, 6) Darragh O'Farrell I 724/-0.4, 7) Andrej Michalkevitj V 715/-1.8, 8) Trond E Nilsen N 683/-2.0.
Tresteg (b): 1) Vitalij Kolpakov U 1695w/+3.5 (-), 2) CHRISTIAN OLSSON 80  1616/-0.2, 3) Viktor Sazankov V 1606/+2.0, 4) Michael McDonald I 1523/+1.9, 5) Jani Parkkinen F 1523w/+3.3 (-), 6) Jermaine Sedoc H 1519/-0.4, 7) Steinar Hoen N 1512w/+3.4 (1497/+1.8), 8) Steven Israel B 1473/-1.3.
Kula (a): 1) Arsi Harju F 2054, 2) Andrej Michnevitj V 1883, 3) ANDREAS GUSTAFSSON 1876, 4) Ben Vet H 1847, 5) Roar Hoff N 1822, 6) Vasyl Virastiuk U 1808, 7) John Dermody I 1680, 8) Jo Van Daele B 1492.
Diskus (b): 1) MATTIAS BORRMAN 6201, 2) Leonid Tjerevko V 6159, 3) Timo Tompuri F 6095, 4) jo Van Daele B 5961, 5) Pieter van der Kruk H 5905, 6) Nick Sweeney I 5884, 7) Pavlo Pirozjkov U 5706, 8) Thomas Rosvold N 5368.
Slägga (a): 1) Vladyslav Piskunov U 7874, 2) Igor Astapkovitj V 7563, 3) Marko Wahlman F 7460, 4) TOMAS SJÖSTRÖM 7003, 5) Frank van den Dool H 6718, 6) Armand Metens B 5382, 7) Thomas Rosvold N 5042, 8) Sean Whitney I 2640.
Spjut (b): 1) Aki Parviainen F 8678, 2) Pål A Fagernes N 8249, 3) Johan van Lieshout H 8051, 49 Johan Kloeck B 7895, 5) Vladimir Sasimovitj V 7888, 6) PATRIK BODÉN 7860, 7) Terry McHugh I 7511, 8) Sergij Volotjaj U 6957.
4x100m (a): 1) Ukraina (Vitalij Seniv, Konstantyn Rurak, Anatolij Dovgai, Bohdan Zamostianyk) 39.01, 2) Holland (Pally de Leuw, Troy Douglas, Patrick van Balkom, Dennis Tilburg) 39.30, 3) Belgien (Jonathan Nsenga, Erik Wijmeersch, Svein Pieters, Patrick Stevens) 39.48, 4) Irland (Donal McCarthy, Paul Brizzel, Gary Ryan, Dave Power) 39.95, 5) Finland (Lasse Juusela, Kari Louramo, Nghi Tran, Janne Hautaniemi) 40.38, 6) SVERIGE (PATRIK STRENIUS, LENNY MARTINEZ, NIKLAS SJÖSTRAND, JOHAN ENGBERG) 40.69, 7) Norge (Fernando Ramirez, John Ertzgaard, Kenneth Halhjem, Thomas Mellin Olsen) 61.20, -) Vitryssland (Sergej Korneljuk, Leonid Safronnikov, Dmitrij Kotenkov, Aleksandr Sljunkov) bröt.
4x400m (b): 1) Ukraina (Jevgenij Ziukov, Andrij Tverdostup, Roman Galkin, Oleksandr Kaidasj) 3:04.63, 2) SVERIGE (MAGNUS AARE, JOHAN LANNEFORS, NIKLAS WALLENLIND, JIMISOLA LAURSEN) 3:04.71, 3) Irland (Brian Forbes, Tomas Coman, Paul McKee, Tom McGuirk) 3:05.45, 4) Norge (Frank Fiske, Vebjörn Rodal, Roald Bergheim, Quincy Douglas) 3:06.91, 5) Finland (Petri Pohjonen, Thomas Asp, Kari Louramo, Wilson Kirwa) 3:07.72, 6) Belgien (Frederic Masson, Jean P Bruwier, Cedric Van Branteghem, Kjell Provost) 3:08.94, 7) Vitryssland (Ivan Majevski, Aleksandr Trusko, Leonid Versjinin, Aleksej Zaikin) 3:11.46, 8) Holland (Miguel Lopez, Jeroen Prent, Rikkert van Rhee, Julien Hagen) 3:19.30.
KVINNOR
Totalt:
 1) Ukraina 125, 2) Vitryssland 107, 3) Finland 100, 4) Holland 91, 5) SVERIGE 75, 6) Irland 74, 7) Belgien 64, 8) Danmark 47.
100m (a, -2.8): 1) Iryna Pucha U 11.62, 2) Kim Gevaert B 11.77, 3) Natalia Safronnikova V 11.83, 4) Sanna Kyllönen F 11.94, 5) Jacqueline Poelman H 12.06, 6) Christina Schnohr D 12.22, 7) ANNIKA AMUNDIN 12.23, 8) Ciara Sheehy 12.26.
200m (b, +0.4): 1) Tetiana Lukianenko U 23.51, 2) Sanna Kyllönen F 23.53, 3) Natalia Sologub V 23.55, 4) Jacqueline Poelman H 23.64, 5) Ciara Sheehy I 23.83, 6) Sofie Abildtrup D 24.23, 7) Kathleen De Caluwe B 24.25, 8) ANNA WESTERBERG 24.30.
400m (a): 1) Karen Shinkins I 52.66, 2) Olga Misjtjenko U 52.79, 3) Lotte Visschers H 53.81, 4) Anna Kozak V 54.43, 5) Katrien Maenhout B 55.13, 6) Minna Kallio F 55.39, 7) BEATRICE DAHLGREN 55.47, 8) Michala Bluhm D 57.37.
800m (a): 1) Iryna Lisjtjynska U 2:02.23, 2) Natalia Duchnova V 2:02.70, 3) MALIN EWERLÖF 2:04.23, 4) Heidi Jensen D 2:05.56, 5) Anjolie Wisse H 2:05.57, 6) Monika Kinnunen F 2:05.95, 7) Geraldine Nolan I 2:07.30, 8) Sandra Stals B 2:23.37.
1500m (b): 1) Sylvia Kruijer H 4:12.48, 2) Monika Kinnunen F 4:13.07, 3) Sinead Delahunty I 4:13.54, 4) Anzjelika Sjevtjuk U 4:14.23, 5) Anja Smolders B 4:14.45, 6) Alesia Turova V 4:14.93, 7) Heidi Jensen D 4:16.74, 8) ULRICA ORRE 4:26.81.
3000m (a): 1) Annemari Sandell FI 9:10.21, 2) Natalija Berkut U 9:12.10, 3) Niamh Beirne I 9:20.69, 4) Sandra Hofmans H 9:23.70, 5) Stefania Statkuviene B 9:34.37, 6) ÅSA HEDSTRÖM 9:40.49, 7) Jelena Tolstygina V 9:46.01, 8) Dina Danekilde D 11:39.22.
5000m (b): 1) Breeda Dennehy-Willis I 15:42.49, 2) Annemari Sandell F 15:43.69, 3) Natalija Berkut U 15:44.38, 4) Lieve Slegers B 15:47.46, 5) Dorte Vibjerg D 16:08.99, 6) Svetlana Klimkovitj V 16:45.30, 7) Miranda Boonstra H 16:53.87, 8) EVA-BRITT KARLSSON 17:11.83.
100mH (b, +1.8): 1) Nadija Bodrova U 13.07, 2) Susan Smith I 13.31, 3) SUSANNA KALLUR 13.48, 4) Judith Vis H 13.54, 5) Taina Dobrovitskaja V 13.78, 6) Petra Larm F 14.00, 7) Joanna Buciarska D 14.09, 8) Myriam Tschomba B 14.16.
400mH (a): 1) Tetiana Debela U 56.28, 2) Tatiana Kurotjkina V 56.49, 3) Petra Söderström F 56.51, 4) FRIDA SVENSSON 56.90, 5) Susan Smith I 57.04, 6) Ann Mercken B 58.14, 7) Thelma Joziasse H 58.57, 8) Dina Danekilde D 64.15.
Höjd (b): 1) Iryna Michaltjenko U 193, 2) Tatiana Sjevtjik V 191, 3) Tia Hellebaut B 180, 4) Hanna Mikkonen F 176, 5) Sharon Foley I 176, 6) Gerja Everts H 176, 7) JENNY ISGREN 172, 8) Kathrine Nielsen D 166.
Stav (a): 1) Monique de Wilt H 417, 2) Teija Saari F 400, 3) Marie B Rasmussen D 392, 4) MARIA RENDIN 384 Svenskt rekord, 5) Liudmyla Prychodko U 384, 6) Irina Dufour B 374, 7) Galina Isatjenko V 350, 8) Danzelle McCarthy I 260.
Längd (b): 1) ERICA JOHANSSON 677w/+2.3 (673/+1.7), 2) Olena Chlopotnova U 655/+0.7, 3) Johanna Halkoaho F 624/+0.9, 4) Jacqouz  Stokes I 612/+1.7, 5) Irina Fedoruk V 606w/+2.4 (605/+1.6), 6) Karin Ruckstuhl H 599/+1.8, 7) Kathrine Nielsen D 583w/+2.1 (571/+1.4), 8) Lien Huyhebaert B 572/-1.6.
Tresteg (a): 1) Olena Chlusovitj U 1382/+1.4, 2) Zjanna Gurejeva V 1373w/+2.4 (1365/+1.5), 3) CAMILLA JOHANSSON 1371/+1.3 Svenskt rekord, 4) Sari Kulmala F 1313/+2.0, 5) Sandra Swennen B 1275/+1.5, 6) Karun Ruckstuhl H 1275w/+2.4 (1239/+2.0), 7) Siobhan Hoey I 1231/+0.6, 8) Lisbeth Bertelsen D 1210/+0.1.
Kula (b): 1) Lieja Koeman H 1836, 2) Janina Koroltjik V 1809, 3) LINDA-MARIE MÅRTENSSON 1706, 4) Anna Rauhala F 1685, 5) Svetlana Sjevtjenko U 1480, 6) Emma Gavin I 1372, 7) Charlotte Wåhlin D 1276, 8) Cindy Stas B 1080.
Diskus (a): 1) Irina Jattjenko V 6618, 2) Olena Antonova U 6262, 3) Jacqueline Goormachtigh H 6089, 4) ANNA SÖDERBERG 6052, 5) Tiina Kankaanpää F 5770, 6) Veerle Blondeel B 5363, 7) Alish O'Brien I 4541, 8) Nina Kristiansen D 3902.
Slägga (b): 1) Ljudmila Gubkina V 6691, 2) Sini Pöyry F 6139, 3) Iryna Sekatjova U 5993, 4) Renate Beunder H 5941, 5) CECILIA NILSSON 5828, 6) Jennifer Petit B 5669, 7) Charlotte Wåhlin D 5359, 8) Olivia Kelleher I 5243.
Spjut (a): 1) Taina Uppa F 6124, 2) Oksana Velitjko V 5812, 3) Jette Jeppesen D 5773, 4) Kitty van Haperen H 5408, 5) Cindy Stas B 4777, 6) KATARINA EKLÖF 4724, 7) Katrina Campbell I 3928, -) U ej start.
4x100m (a): 1) Ukraina (Iryna Pucha, Oksana Guskova, Anzjelika Sjevtjuk, Anzjela Kravtjenko) 43.25, 2) Vitryssland (Tatiana Barasjko, Natalia Sfronnikova, Natalia  Sologub, Jekaterina Stankevitj) 43.84, 3) Belgien (Myriam Tschomba, Kathleen De Caluwe, Elke Bogemans, Kim Gevaert) 44.92, 4) SVERIGE (ANNA WESTERBERG, JENNY KALLUR, SUSANNA KALLUR, ANNIKA AMUNDIN) 45.12, 5) Holland (Mami Awuah Asante, Nannet Karenbeld, Pascal van Assendelf, Esther van Ooijen) 45.73, 6) Danmark (Michala Bluhm, Sofie Abildtrup, Louise Sörensen, Christina Schnohr) 45.80, 7) Irland (Susan Smith, Ciara Sheehy, Aoire Ahernes, Lena Barry) 46.47, 8) Finland (Manuela Bosco, Sanna Kyllönen, Heidi Hannula, Johanna Halkoaho) 47.04.
4x400m (b): 1) Ukraina (Galyna Misiruk, Natalija Aleksejeva, Olena Rurak, Olga Misjtjenko) 3:32.03, 2) Vitryssland (Irina Chliustova, Natalia Duchnova, Tatiana Kurotjkina, Anna Kozak) 3:32.76, 3) Irland (Melissa Smith, Susan Smith, Zoe Arnold, Karen Shinkins) 3:35.69, 4) Holland (Thelma Joziasse, Nannet Karenbeld, Ester van Ooijen, Lotte Visschers) 3:36.15, 5) SVERIGE (BEATRICE DAHLGREN, FRIDA SVENSSON, LINDA OLSSON, NADJA PETERSEN) 3:37.76, 6) Finland (Minna Kallio, Riikka Niemelä, Anja Rantanen, Petra Söderström) 3:38.82, 7) Belgien (Katrien Maenhout, Ecke Bogemans, Tia Hellebaut, Kathleen De Caluwe) 3:42.07, 8) Danmark (Michala Blum, Heidi Jensen, Louise Sörensen, Sofie Abildtrup) 3:43.85.

 

 

HYVINKÄÄ, FIN 5-6.6 (FIN-SWE-EST)
M Tiokamp

Lag: 1) Finland 27.616, 2) SVERIGE 27.299, 3) Estland 25.421.
Individuellt: 1) Henri Kokkonen F 7.554 (11.42  749   1327  203  50.06  15.05  3940  425  5779   4:46.87), 2) Jaakko Ojaniemi F 7.545 (11.04  722w  1433  194  49.66  15.50  3878  435   6075  4:52.43), 3) PATRIK MELIN 7.408 (11.68/-1.4   689/+1.0  1379  191  53.35  15.31/-0.8  4686  465  6635  5:02.59), 4) URBAN GUSTAFSSON 6.959 (11.41/-2.3  702/+2.0  1237  197  52.05   14.92/-1.2  3480  435  4561  4:55.97), 5) Aivo Normak E 6.860, 6) Villu Sepp E 6.581, 7) Petri Nykänen 6.572, 8) NIKLAS KLEEBINDER 6.563 (12.11/-1.4   670/+1.7  1242  182  54.41  16.26/-2.5  4337  395   5095  4:44.96), 9) Martin Sigus E 6.407, 10) HÅKAN JEDHAMMAR 81  6.369 (11.74/-3.0  645w/+3.4 (ok?)   1054  179  51.31  16.90/-2.5  3092   455  4820  4:47.65), 11) Mikko Valle F 5.945, 12) ROBERT WÄRFF 5.729 (11.79/-3.0  719/+1.2  1443  188  51.72  16.05/-1.2  4168   X  4824  X), 13) Sven Simuste E 5.573, -) Asko Kilpeläinen F & Kristjan Rahnu E bröt. Utom landskampen: Harri Laiho FIN 7.214, Jukka Väkeväinen F 6.848, Mika Rajala F 6.744.
K Sjukamp
Lag: 1) Finland 17.182, 2) Estland 15.291, 3) SVERIGE 14.400
Individuellt: 1) Tiia Hautala F 6.066 (14.03  177  1313   25.55  633w  4431  2:16.26), 2) Pia Peltosaari F 5.717 (14.96   174  1230  25.35  611  4748  2:26.52), 3) Annu Montell F 5.399 (14.57  171  1285  26.35   590W  3902  2:30.92), 4) LINDA FREDRIKSSON 5.352 (14.44/-2.2  153  1095  25.63/-2.8  577/+1.0  4150  2:15.79), 5) Sanna Saarman F 5.314, 6) Niina Kelo F 5.278, 7) Maret Komarova E 5.193, 8) Rutti Luksepp E 5.105, 9) Kelly Kvarnström E 4.993, 10) THERESA SÖDERLUND 4.822 (15.83/-2.0  162  1032  26.67/-2.5   542w/+2.9 (ok?)  3078  2:16.59), 11) Marge Salujöe E 4.597, 12) Age Lehter E 4.406, 13) KARIN FUNKE 4.226 (15.63/-3.0  162  1113  26.27/-2.5   566w/+2.7 (ok?)  3553  X), 14) MALIN SVENSSON 4.141 (16.51/-2.0  162  1047  28.51/-3.6  508/+1.4  3262  2:49.31), -) MARIA RICHTNÉR bröt (14.73/-3.0   159  1199). Utom landskampen: Katja Kuusela F 5.155, Katri Paananen F 5.092, Marja Kangaspusu F 4.410, Katja Kangas F 4.026.

 

BALTIKUM-SVERIGE-FINLAND
Tallinn, EST 21 februari
MÄN

Totalt: 1) Finland 102, 2) SVERIGE 101, 3) Baltikum (EST/LAT/LIT) 70.
60m A: 1) PETER KARLSSON 6.68, 2) Kim Lesch F 6.80, 3) Margus Jurkatam EST 7.00, B: 1) LENNY MARTINEZ 6.77, 2) Samsa Tuikka F 6.81, 3) Aleksandrs Baturevics LAT 7.02. Utom landskampen: Jarno Jokihaara F 7.03.
200m A: 1) Tommi Hartonen F 21.86, 2) NIKLAS ERIKSSON 22.10, 3) Inguns Sviklins LAT 22.57, B: 1) MATTIAS SUNNEBORN 21.58, 2) Mikael Bäck F 22.52, 3) Stanislav Michno LIT 22.57.
400m A: 1) Tommi Hartonen F 48.48, 2) Inguns Sviklins LAT 48.56, 3) JACOB STAFSTEDT 50.05, B: 1) Egils Tebelis LAT 48.57, 2) RIKARD RASMUSSON 49.21, 3) Jaakko Aaltonen F 49.88, .
800m: 1) Wilson Kirwa F 1:52.19, 2) RIZAK DIRSHE 1:52.47, 3) Juha Kukkamo F 1:52.63, 4) Urmet Uusorg EST 1:53.68, 5) JON ANDERSSON 1:54.33, 6) Mindaugas Narbutas LIT 1:56.05.
1500m: 1) MICHAEL ÖHMAN 3:53.72, 2) Marko Metsala EST 3:53.87, 3) Evaldas Martinka LIT 3:54.75, 4) RICKARD PELL 3:55.57, 5) Jukka Savonheimo F 3:56.90, 6) Jari Matinlauri F 4:04.62.
3000m: 1) JOAKIM JOHANSSON 8:13.51, 2) Tuomo Lehtinen F 8:15.74, 3) STEFAN LUNGSTRÖM 8:16.14, 4) Pavel Loskutov EST 8:19.06, 5) Darius Gruzdys LIT 8:23.48, 6) Juha Hellsten F 8:28.01.
60m häck A: 1) FREDRIK LINDBERG 7.85, 2) Jarno Jokihaara F 7.96, 3) Saulius Visnyiauskas LIT 8.32, B: 1) Antti Alaranta F 8.01, 2) HENRIK ÖGREN  8.05, 3) Kristjan Suur EST 8.40.
Höjd: 1) STEFAN HOLM 222, 2) Ramon Kaju EST 219, 3) Ari-Pekka Lattu F 219, 4) Marko Aleksejev EST 219, 5) Mika Polku F 216, 6) OLA CARLSSON 213.
Stav: 1) Vesa Rantanen F 540, 2) MARTIN ERIKSSON 540, 3) Heikki Vääräniemi F 530, 4) STEFAN JEPPSSON 510, 5) Aleksandr Danilovs LAT 500, 6) Aleksandrs Matusevics LAT 500.
Längd: 1) Kenneth Kastren F 754, 2) MATHIAS LAGESKOG 742, 3) Andrejs Tolstiks LAT 721, 4) Risko Nuuma EST 718, 5) FOTIOS MAKROSTERGIOS 718, 6) Niklas Rorarius F 707.
Tresteg: 1) Mikael Inkeroinen F 1550, 2) Jurizs Iljins LAT 1532, 3) LARS HEDMAN 1513, 4) Eduards Nareikis LAT 1505, 5) Jari Parkkinen F 1501, 6) KRISTIAN WEETOM 1499.
Kula: 1) Arsi Harju F 2043, 2) Timo Aaltonen F 1972, 3) Margus Tammaru EST 1846, 4) Jaan Talts EST 1833, 5) MANUEL BRÄNDEBORN 1714, 6) JIMMY NORDIN 1688.
4x200m: 1) SVERIGE (JOHAN ENGBERG, JIMISOLA LAURSEN, LENNY MARTINEZ, MATTIAS SUNNEBORN) 1:27.36, 2) Finland (Nghi Tran, Kim Lesch, Mikael Bäck, Kim Meller) 1:28.73, 3) Baltikum (Margus Jurkatam EST, Stanislav Michno LIT, Saulius Vysniauskas LIT, Aleksandrs Baturevics LAT) 1:35.97.
KVINNOR
Totalt: 
1) SVERIGE 111, 2) Baltikum (EST/LAT/LIT) 81, 3) Finland 79.
60m A: 1) Heidi Hannula F 7.34, 2) JENNY KALLUR 7.56, 3) Andrija Grociene LIT 7.73, B: 1) ANNA WESTERBERG 7.54, 2) Manuela Bosco F 7.76, 3) Rutti Luksepp EST 7.77. Utom landskampen: KARIN JÖNSSON 7.63.
200m A: 1) LINDA HANSSON 24.36, 2) Elena Savilova LAT 25.21, 3) Katja Salivaara F 25.62, B: 1) SOFI HILDENBORG 25.01, 2) Tea Hytönen F 25.37, 3) Inese Petruna LIT 25.59, .
400m A: 1) Zana Minina LIT 54.41, 2) LINDA OLSSON 56.01, 3) Milla Kelo F 58.16, B: 1) Ieva Zunde LAT 54.89, 2) ÅSA HEDSTRÖM 57.08, 3) Terese Engström F 58.06, .
800m: 1) MALIN EWERLÖF 2:03.13, 2) MONICA LUNDGERN 2:04.05, 3) Marjo Venäläinen F 2:05.97, 4) Venla Lampen F 2:06.27, 5) Vida Bytautiene LIT 2:12.85, 6) Jekaterina Patjuk B 2:21.18.
1500m: 1) Rasa Drazdauskaite LIT 4:38.61, 2) ÅSA HEDSTRÖM 4:38.84, 3) Mari Järvenpää F 4:40.80, 4) Niina Antila F 4:42.11, 5) ERICA ANDERSSON 4:46.53, 6) Zivile Balciunaite LIT 4:48.93.
3000m: 1) Jelena Celnova LAT 9:28.63, 2) Vilija Birbalaite LIT 9:32.97, 3) JENNY FRAMME 9:38.65, 4) SUSANNA WISTRÖM 9:44.65, 5) Maria Söderström F 9:46.68, 6) Tuija Huoman F 10:17.71.
60m häck A: 1) SUSANNA KALLUR 8.49, 2) Anita Trumpe LAT 8.56, 3) Manuela Bosco F 8.58, B: 1) Hanna Pennanen F 8.50, 2) PERNILLA WIGOTHSSON 8.77, 3) Triin Maller EST 8.92.
Höjd: 1) JENNY ISGREN 184, 2) Liga Klavina LAT 181, 3) Hanna Mikkonen F 181, 4) Kärt Siilats EST 178, 5) LENA JOHANSSON 175, 6) Pia Peltosaari F 175.
Stav: 1) Annu Mäkelä F 390, 2) MARIA RENDIN 380, 3) Teija Saari F 380, 4) LIZA JÖRNUNG 370, 5) Irina Saks EST 350, -) Elina Ringa LAT X.
Längd: 1) ERICA JOHANSSON 653, 2) Valentina Gotovska LAT 639, 3) CAMILLA JOHANSSON 636, 4) Pamela Lindfors F 616, 5) Andrija Grociene LIT 603, 6) Hanna Korell F 586.
Tresteg: 1) Virge Naeris EST 1316, 2) CAMILLA JOHANSSON 1314, 3) Anni Paananen F 1287, 4) ANNA ANDERSSON 1285, 5) Hanna Pennanen 1271, -) Andzelika Krastina LAT ej start.
Kula: 1) Anna Rauhala F 16.97, 2) LINDA-MARIE MÅRTENSSON 1688, 3) Eha Rünne EST 1654, 4) Mari Wahlman F 1585, 5) ANNA SÖDERBERG 1563, 6) Ruta Rakstyte LIT 1511.
4x200m: 1) SVERIGE (ANNA WESTERBERG, LINDA HANSSON, JENNY KALLUR, SOFI HILDENBORG) 1:38.03, 2) Baltikum (Elena Savilova LAT, Rutti Luuksepp EST, Ieva Zunde LAT, Zana Minina LIT) 1:38.61, 3) Finland (Annemari Oinonen, Heidi Hannula, Hanna Korell, Tea Hytönen) 1:41.40.