Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Långlopp - 1999

 

UDDEVALLA 31.12  (Sylvesterloppet)
M 9.7 km: 
Erik Framme Hälle 32:25.

GÖTEBORG 31.12 (Sylvesterloppet) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Joakim Johansson Hälle 31:06, Jonas Hagelin Mölndal 31:08, Jonas Alfredsson Hälle 32:07, Rikard Hedelin IFK Umeå 32:12, Erik Petersson 80 Mölndal 32:16, Håkan Börjesson Hagen 32:19, Christian Karlsson Hälle 32:49.
K 10 km: Heléne Willix KA1 36:02, Susanne Johansson Hässelby 36:29, Susanna Wiström Sundbyberg 38:40, Karin Schön Kville 38.46, Eleonor Öström Kville 39:22, Jenny Widarsson Mullsjö SOK 39:36.

KARLSTAD 31.12 (Sylvesterloppet)
M 8.6 km:
 Stefan Wagnsson Rånäs 27:07, Jan Hedström IF Göta 28:05, Anders Nilsson IF Göta 28:07, Aleksej Saveljev EST 28:17, Steven Hale IF Göta 28:29, Henrik Östling Sköldinge 28:32.
K 8.6 km: Ann-Charlotte Carlsson Filipsatd 32:36, Anetet Wahlström IF Göta 33:09.

KALMAR 31.12 (Sylvesterloppet)
M 10 km:
 Johan Lundahl Hultsfred 34:03.
K 5 km: Johanna Nilsson 83 Högby 18:10.
K 10 km: Ida Nilsson 81 Högby 37:43.

VALLENTUNA 31.12 (Nyårsloppet) - Till fullständiga resultat
M 4 km: Simon Gutierrez Hässelby 12:22, Andreas Ahl Hässelby 12:32, Niklas Österberg Rånäs 12:37, John Laselle Tureberg 12:55, Henrik Nyström 82 Västerås 13:01.
K 4 km: Annika Nyberger Spårvägen 14:19, Jennie Åkerberg Spårvägen 14:39.

ODENSBACKEN 11.12 (Lucialoppet) - Till fullständiga resultat
M c15 km: Stefan Gustafson Örebro AIK 50:09.
K c15 km: Helene Nilsson Start 56:24.

VISBY 11.12 (Lucialoppet) - Till fullständiga resultat
M 10.6 km: Anders Edgren Enhörna 34:40, Mathias Pehrsson, Enhörna 34:42.

FRESCATI 20.11 (Snömilen) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Kent Claesson Skillingaryd 30:46, Jonny Petrén Hässelby 31:40, Rikard Hedelin IFK Umeå 31:43, Ulf Olsson Hässelby 32:06, Jonas Larm Wilske 32:30, Henrik Nyström 82 Västerås 32:48, Idris Ibrahim Hässelby 32:58, Kristoffer Österlund IFK Umeå 33:14.
K 5 km: Annika Nyberger Hässelby 37:02, Annika Skarin Hässelby 38:34.

ÅSTORP 7.11 (Skanneloppet) - Till fullständiga resultat
M 16.9 km: Bengt Mattsson Härlöv 55:19, Johnny Jönsson Spårvägen 56:15, Odd B Nyheim Trelleborg 59:27, Joel Johansson Malmö 59:29.

UPPSALA 6.11 (Granebergsvarvet) - Till fullständiga resultat
M 13 km: Andreas Carlborg Spårvägen 41:54, Gabriel Zeron Upsala 43:00, Kristoffer Österlund IFK Umeå 43:32, Örjan Grelsson Upsala 43:59.
K 13 km: Anna Lindh Tureberg 48:46.

GÖTEBORG (SKATÅS) 6.11 (Finalloppet) - Till fullständiga resultat
M 18.8 km: Joakim Johansson Hälle 1:02:34, Jari Ikähemoinen FIN 1:02:57, Lars Johansson Hälle 1:03:12, Christian Karlsson Hälle 1:03:33, Runar Höiom Alingsås 1:04:09, Erik Framme Hälle 1:04:12, Peter Tefke Ale-90 1:05:21, Fredrik Lundqvist IK Sisu 1:05:37, Anders Soovik Kongahälla 1:06:12, Patrik Gustafson Brittatorp 1:06:32.
M22 8.8 km: Johan Olehäll Hälle 28:39.
K 8.8 km: Christin Johansson Kville 32:33, Jenny Framme Hälle 33:53, Marianne Olofsson Hälle 34:00, Karin Schön Kivlle 34:46, Eleonor Öström Kville 35:07, Annieke Baljeu Kville? 35:18, Caroline Hjelm Hälle 35:26, Jenny Widarsson Mullsjö SOK 35:40, Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 35:59.
K 18.8 km: Paula Wass Kville 1:22:32.

ÖREBRO 6.11 (Kilsbergsleden)
M 15 km: 
Elis Bengtsson Malung 52:29, Anders Grönvall Örebro 52:32, Johan Stunz Örebro 52:41.
K 5 km: Charlotte Nilsson Start 20:14.

SKÖVDE 31.10 (Billingehusloppet) - Till fullständiga resultat
M 10.5 km: Erik Sjöqvist Enhörna 33:02, Meshack Sang KEN 34:10, Håkan Börjesson Hagen 34:22, Jonny Petrén Hässelby 34:45, Fredrik Kjellberg Tureberg 35:13, Fredrik Lundqvist IK Sisu 35:32, Peter Tefke Ale-90 35:49, Hans Andersson Vårgårda 35:52, Anders Soovik Kongahälla 35:58, Rickard Westergren Wilske 36:01.
K 10.5 km: Midde Hamrin Hsäselby 38:55, Anne Martikainen Oxelösund 40:34, Pia Martikainen Oxelösund 40:46, Jessica Bolgerth Kville 41:36, Jutta Pedersen Enhörna 42:28, Vilma Audzijonyte Lidköping 42:36, Anna Hansson Sthlms Studenter 42:41.

MALMÖ 31.10 (Yddingen Runt) - Till fullständiga resultat
M 11.8 km: Mattias Persson Spårvägen 37:12, Göran Axelsson Malmö 37.46, Johan Modig Härlöv 38:25, Bengt Mattsson Härlöv 38:32, Lars Hansen Enhörna 38:43, Rickard Andersson Malmö 39:14, Daniel Ekman Pallas 39:19, Lars Andersson IS Göta 40:22, Håkan Andersson Björnstorp 40:23, Jesper Hansson Björnstorp 40:29.
K 11.8 km: Mia Larsson Lund 43:45, Ann Bettner Malmö 45:42, Carita Mårtensson Björnstorp 46:41.

ÖSTHAMMAR 30.10 (Höstmilen)
M 9.8 km:
 Johan Lindberg 80 Hagunda 30:56.
K 9.8 km: Kristina Södergren Gefle 38:35.

NORRKÖPING 24.10 (Höstmilen)
M 11 km: 
Erik Sjöqvist Enhörna 33:36, Christian Bergh Enhörna 36:54.
K 11 km: Ebba Stenbäck 81 Söderköping 41:21, Daniella Antberg 81 Malmslätt 43:24, Kerstin Ribers 81 Katrineholm 43:32.

NÄSSJÖ 24.10 (Höglandsloppet)
M 10 km:
 Fredrik Lundqvist IK Sisu 35:00.
K 5 km: Maria Pettersson Njudung 20:12.

HELSINGBORG 17.10 (Öresundsloppet)
M 11.5 km:
 Rickard Andersson Malmö 38:11, Anders Soovik Kongahälla 38:22.

BORLÄNGE 17.10 ("För-SM i terräng")
M 8 km:
 Erik Sjöqvist Enhörna 24:40, Kent Claesson Skillingaryd 24:51, Henrik Skoog Villstad 24:52, Mattias Persson Spårvägen 25:06, Göran Axelsson Malmö 25:25, Henrik Ahnström 81 Brittatorp 25:35, Joakim Johansson Hälle 25:37, Jonny Danielson Kvarnsveden 25:39, Andreas Carlborg Spårvägen 25:42, Jamie Stevenson Hedemora 25:53, Per Möller Kvarnsveden 25:54, Lars Johansson Hälle 25:56, Clas Björling Dalregementet 26:11, Peter Ljungholm Skellefteå AIK 26:13, Niklas Lindberg Rånäs 26:16, Andreas Phersson Hammarby 26:29, Johan Dahl Högbo AIK 26:30, Anders Nilsson IF Göta 26:33, Fredrik Engström Västerås 26:39, Andreas Hårrskog Mora 26:42.
P19 6 km: Peter Karlsson 80 Skellefteå AIK 19:33, Johan Lindberg 80 Hagunda 19:41, Henrik Tåg 81 Skellefteå AIK 19:44, Henrik Nyström 82 Västerås 19:54, Thomas Johansson 81 Sävedalen 19:58, Patrik Lillbacka 80 Skellefteå AIK 20:04, Fredrik Norgren 80 Dalregementet 20:10, Ulf Nilsson 81 Hälle 20:16, Philip Aagaard 82 Söderköping 20:16.
K 4 km: Katarina Lindström IFK Umeå 14:07, Kristina Rebane Sunne LK 14:18, Camilla Benjaminsson Hässelby 14:24, Catarina Asph Mora 14:24, Maureen de St Croix Kvarnsveden 14:36, Anne Martikainen Oxelösund 14:50, Emma Engstrand Bollnäs 14:52, Eva-Britt Karlsson Sundsvall 15:00, Pia Martikainen Oxelösund 15:14, Jutta Pedersen Enhörna 15:18, Jenny Framme Hälle 15:22, Lisa Wallgren Hammarby 15:28, Julie Leonard Högbo GIF 15:30.
F19 4 km (sprang tillsammans med K!): Ida Nilsson 81 Högby 14:01, Johanna Nilsson 83 Högby 14:33, Mia Larsson 81 Lund 14:38, Ebba Stenbäck 81 Söderköping 14:51, Daniella Antberg 81 Malmslätt 15:17, Kajsa Haglund 81 Heleneholm 15:26.

HÄSSELBY 17.10 (Hässelbyloppet) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Andreas Ahl Hässelby 31:25, Jonny Petrén Hässelby 31:25, Anders Szalkai Spårvägen 31:29, Mehmet Abbeholm Flemingsberg 32:40, Hossein Fazeli Harg 32:48, Dan Moberg Hagen 33:12, Leif Hansson Upsala 33:14, Stefan Hall Ärla 33:19, Jan Lindblom Hässelby 33:26.
K 10 km: Marie Söderström-Lundberg Hässelby 34:03, Annika Nyberger Hässelby 36:15, Anna Lindh Tureberg 36:26, Seeta Dageryd Flemingsberg 37:43, Maria Runesson Väsby 38:11, Annika Skarin Hässelby 38:35, Lisa Wiklund Spårvägen 38:38.

FALKÖPING 16.10 (Mössebergslunken)
M 10 km:
 Håkan Börjesson Hagen 32:00, Rikard Hedelin IFK Umeå 32:43, Jonas Larm Wilske 32:59, Rickard Westergren Wilske 33:07, Lars Olandersson Ryda 33:33, Hans Andersson Vårgårda 33:48.
K 10 km: Vilma Audzijonyte Lidköping 39:17, Jenny Widarsson Mullsjö SOK 39:37, Lubov Pospeshina Skövde 40:17.

UMEÅ 16.10 (Umemaran) - Se även Marathon/halvmarathon!
M 10.5 km: Ludvig Edman Skellefteå AIK 34:57, Kristoffer Österlund IFK Umeå 35:13.

K 10.5 km: Charlotte Holmgren SIF Skellefteå 42:42.

RÅNÄS 16.10 (Roslagsstafetten)
M
 (5 sträckor): Rånäs 1:06:20.
K (5 sträckor): Rånäs (Maria Akraka sprang första sträckan!) 1:14:18, Spårvägen 1:18:51.

UDDEVALLA 9.10 (USK-loppet)
M 10 km: Ahmed Mohamed Hälle 31:05, Joakim Johansson Hälle 32:05, Jonas Alfredsson Hälle 33:48.
M22 5 km: Johan Olehäll Hälle 15:52.
K 5 km: Marianne Olofsson Hälle 18:30.

LIDINGÖ 3.10 (Lidingöloppet) Till fullständiga resultat
M 30 km: Barnabas Kosgei KEN 1:36:01, Isaac Chemobo KEN 1:37:59, Geoffrey Tanui KEN 1:38:01, Patrick Boiyo KEN 1:38:15, Magnus Bergman Enhörna 1:38:31, Francis Mbiu (OBS: Alltså INTE Josphat Ndeti som det står i resultatlistan!!) KEN 1:39:02, Mattias Persson Spårvägen 1:40:37, Alfred Shemweta Flemingsberg 1:41:16, Jiri Hnilicka CZE 1:41:19, Patrick Hallén Enhörna 1:41:26,
Svein Inge Buhaug NOR 1:42:55, Lars Hansen Enhörna 1:43:05, Patrik Gustafson Brittatorp 1:44:31, Andreas Ahl Hässelby 1:44:34, Anders Szalkai Spårvägen 1:44:51, Jaakko Kero FIN 1:45:12, Peter Ljungholm Skellefteå AIK 1:46:01, Terje Olsen NOR 1:46:21, Johan Dahl Högbo AIK 1:46:36, Andreas Carlborg Spårvägen 1:46:56,
Jonas Larm Wilske 1:46:58, Ulf Olsson Hässelby 1:47:10, Ludvig Edman Skellefteå AIK 1:47:12, Erik Framme Hälle 1:47:14, Johan Malm Spårvägen 1:47:18, Cuisma Taipale FIN 1:47:41, Peter Tefke Ale-90 1:47:50, Niklas Wikner Tranås 1:47.55, Thomas Sparr Mora 1:47:57, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 1:48:07,
David Brown Flemingsberg 1:48:08, Teppo Syrjölä FIN 1:48:24, Anders Edgren Enhörna 1:48:35, Ami Laamo FIN 1:48:58, Andreas Hårrskog Mora 1:49:14.
M22 15 km: Clas Björling Dalregementet 53:18, Kaapo Tiislär EST 53:20, Peter Karlsson Skellefteå AIK 53:28, Fredrik Lundqvist IK Sisu 45:16, Marcus Ström Kvarnsveden 54:22, Johan Lindgren Malmslätt 54:51, Dan Moberg Skövde 55:02, Fredrik Norgren 80 Dalregementet 55:15, Abdirahman Abdi Dahir 80 Sköldinge 55:19, ... 12) Tuomo Lehtinen FIN 55:39.
P18 10 km: Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 32:07, Henrik Ahnström 81 Brittatorp 32:54, Ingemund Askeland NOR 33:12, Henrik Tåg 81 Skellefteå AIK 34:27, Philip Aagaard 82 Söderköping 34:43, Andreas Svanebo 83 Indals-Liden 34:44, Tero Tuominen FIN 34:53, David Lindh 83 Malmslätt 34:58, Clas Jansson 81 Falun 35:04, Thomas Johansson 81 Sävedalen 35:11, Roger Svensson 83 Falkenberg 35:14. 
K 15 km: Annemari Sandell FIN 54:35, Gunhild Halle NOR 55:21, Marie Söderström-Lundberg Hässelby 55:57, Hilde Hovdenak NOR 57:26, Camilla Benjaminsson Hässelby 59:39, Lena Gavelin Jamtrennarna 59:43, Anne Hegvold NOR 1:00:00, Kristina Hugosson SIF Skellefteå 1:00:31, Maria Pettersson Njudung 1:01:45, Anne Martikainen Oxelösund 1:01:58, Pia Martikainen Oxelösund 1:02:02, Annica Wenngren Idkerberget-Rämshyttan 1:02:42, Anke Xylander (klubb??) 1:03:00, Maureen de St Croix Kvarnsveden 1:03:03, Anne-Louise Nilsson IF Göta 1:03:10, Gine Salberg NOR 1:03:17, Marjaan Lahti-Koski FIN 1:03:30, Helen Nilsson Start 1:04:31, Tatiana Glusjak RUS 1:04:46, Eleonor Öström Kville 1:05:01,
Lena Kullstam Råby-Rekarne 1:05:06, Susanna Wiström Sundbyberg 1:05:10, Kristina von Oelreich (klubb??) 1:05:17, Maria Pettersson Flemingsberg 1:05:31, Florence Engström Hässelby 1:05:40, Pauliina Rasimus FIN 1:06:01.
K 30 km: Jennie Åkerberg Spårvägen 2:03:15, Catharina Månsson (klubb??) 2:04:56, Ann-Charlotte Carlsson Filipstad 2:06:41, Annika Nyberger Hässelby 2:07:54, Anna Hansson Sthlms Studenter 2:09:33, Kirsi Valasti FIN 2:09:53, ... 14) Maria Lundgren Hässelby 2:16:15.
K22 10 km: Catarina Asph Mora 37.45, Jenny Framme Hälle 39:05, Jessica Bolgerth Kville 39:46, Lisa Wallgren Hammarby 40:10, Hanna Karlsson Malmö 40:30, Carita Mårtensson Björnstorp 40:35, Maria Runesson Väsby 41:15.
F18 5.6 km: Minna Myllykoski FIN 19:41, Mia Larsson 81 Lund 20:00, Johanna Nilsson 83 Högby 20:08, Riina Tolonen FIN 20:16, Ida Nilsson 81 Högby 20:43, Hanna Bremler 83 Tyresö 21:07, Ebba Stenbäck 81 Söderköping 21:09, Kajsa Haglund Heleneholm 21:10, Kerttu Airila FIN 21:19, Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen 21:30, Daniella Antberg 81 Malmslätt 21:32.

LIDINGÖ 26.9 (Sista Milen)
M 10 km:
 Ulf Olsson Hässelby 33:46.

SUNDBYBERG 26.9 (Sundbybergsterrängen)
M 15 km
 ("XTreme Running"): Andreas Ahl Hässelby 52:58.
M 10 km: Simon Gutierrez Hässelby 32:43.
K 15 km ("XTreme Running): Seeta Dageryd Flemingsberg 1:03:28.
K 10 km: Yodit Wolday Sundbyberg 40:19, Susanna Wiström Sundbyberg 40:45.

GÄVLE 26.9 (Godisterrängen)
M 12 km:
 Johan Dahl Högbo AIK 40:57.

ENHÖRNA 25.9 (Enhörnaterrängen inkl DM)
M 11.4 km: 
Mats Hellstadius Enhörna 38:30, Mathias Phersson Enhörna 39:13, Hossein Fazzeli Harg 40:35, Tomas Eriksson Enhörna 40:41, Stefan Hall Ärla 40:54.
K 7.6 km: Lena Kullstam Råby-Rekarne 30:49, Anna Elffors Spårvägen 31:20, Marlin Brown Ärla 31.53.

ALINSÅS 25.9 (Nolhagaloppet)
M 10 km: 
Runar Höiom Alingsås 33:03, Rickard Westergren Wilske 33:03.
K 10 km: Vilma Audzijonyte Lidköping 38:35, Jessica Franzén Kville 39.33.

VÄRNAMO 25.9 (Värnamo Kvartsmarathon)
M 10.5 km: 
Christer Ryman Skillingaryd 35:31, Joakim Svensson Brittatorp 36:09.
K 10.5 km: Maria Pettersson Njudung 39:53.

SUNDBORN 19.9 (Träflasklöpet) - Till fullständiga resultat
M 18 km: Andreas Hårrskog Mora 1:01:19.

SKÖVDE 19.9 (Hagenloppet)
M 8 km: 
Patrick Boiyo KEN 24:23, Julius Mtibani TAN 25:21, Andreas Phersson Hammarby 25:35, Håkan Börjesson Hagen 25:39.
K 8 km: Jenny Widarsson Mullsjö SOK 31:24, Vilma Audzijonyte Lidköping 31:35, Lubov Pospeshina Skövde 32:22.

ÅTVIDABERG 18.9 (Bysjöloppet)
M 11 km:
 Christian Bergh Enhörna 35:10, Fredrik Grönvall Örebro 36:45.
M 18 km: Staffan Johansson Enhörna 59:44, Jonas Jonsson Örebro 1:00:02.
K 11 km: Ebba Stenbäck 81 Södertköping 41:56, Åsa Reimer Västerviks OK 43:28.

KARLSTAD 18.9 (Tjurruset)
M 11 km:
 Per Jacobsen IF Göta 37:40, Rasmus Jensen DEN 38:02, Anders Nilsson IF Göta 38:12, Jan Hedström IF Göta 38:36.

HEDENÄSET 18.9 (DM terräng)
M 4 km: 
Anders Åström Riviera 13:22, Niklas Lestander Riviera 13:23.
M 12 km: Mikael Berg Riviera 42:01.
K 4 km: Karin Johansson Riviera 15:42.

SUNDSVALL 18.9 (Alnöterrängen)
M 13 km: 
Peder Svensson Forsmo 43:39.
K 13 km: Madelein Svensson Forsmo 54:48, Jennie Nordvall Strategen 56:03.

JÖNKÖPING 18.9 (Wättermaran)  - Se även Marathon/halvmarathon!
M 10 km: Lars Axelsson Brittatorp 31:19, Fredrik Lundqvist IK Sisu 32:53.

YSTAD 18.9 (Activeloppet)
M 10.4 km:
 Rickard Andersson Malmö 36:12.
K 10.4 km: Hanna Karlsson Malmö 43:43.

LJUNGBY 11.9 (Sunnerboloppet)
K 10 km: 
Maria Pettersson Njudung 36:48.

UMEÅ 11.9 (Universitetet Runt)
M 10 km: 
Peder Svensson Forsmo 31:19, Peter Ljungholm Skellefteå AIK 31:50, Pär Södergren Jamtrennarna 31:59, Håkan Stenberg Skellefteå AIK 32:07, Ola Torstensson IFK Umeå 32:23, Peter Karlsson Skellefteå AIK 32:30.
K 10 km: Kristina Hugosson SIF Skellefteå 36:49, Charlotte Holmgren SIF Skellefteå 38:41, Jessica Öberg Skellefteå AIK 39:20.

LIDKÖPING 11.9 (Rådalunken)
M 18 km:
 Toni Apell Sörängen 1:03:03.
K 10 km: Vilma Audzijonyte Lidköping 40:20.

EKSHÄRAD 11.9 (Klarälvsstafetten) - Till fullständiga resultat
M: Hälle lag 1 38:50, Malmö 38:54, Hammarby 39:21, IF Göta lag 1 39:42, Tawastia FIN 40:28.
K: Hälle 49:40.

HÄSSLEHOLM 5.9 (Hässleholmsloppet)
M 10 km: 
Lars Axelsson Brittatorp 32:04, Lars Hansen Enhörna 33:13, Jonas Karlsson Brittatorp 33:48.
K 10 km: Carolina Martinez Lunds UGI 40:10.

HÄRNÖSAND 4.9 (Öbacka Varvet)
M 10.5 km?: 
Peder Svensson Forsmo 30:44, Johan Bergström Vingarna 31:04, Lars Andersson IS Göta 31:30, Björn Bergström Vingarna 32:09, Greger Halling Sundsvall 33:23.
K 10.5 km?: Stina Tunman Stockvik 36:03, Madelein Svensson Forsmo 37:32, Jennie Nordwall Strategen 40:19.

HALMSTAD 4.9 (Tiarpsloppet)
M 10 km: 
Fredrik Lantz Halmstad 33:09, Anders Davidsson Wilske 33:29.

STOCKHOLM 29.8 (Tjejmilen) Till fullständiga resultat
K 10 km: Susanne Johansson Hässelby 36:04, Linda Ström Hässelby 36:16, Midde Hamrin Hässelby 36:38, Heléne Willix KA1 36:44, Lena Gavelin Jamtrennarna 36:59, Ann-Charlotte Carlsson Filipstad 37:06, Susanne Wallner Spårvägen 37:41, Pia Martikainen Oxelösund 37:45, Ingmarie Eriksson Hässelby 37:49, Kristina Rebane Sunne LK 37:53, Annika Nyberger Hässelby 37.54, Camilla Benjaminsson Hässelby 37.57, Maria Pettersson Njudung 37:59, Kristina Hugosson SIF Skellefteå 38:08, Annica Wenngren Idkerberget-Rämshyttan 38:23, Madelein Svensson Forsmo 38:43, Ulrica Orre Hässelby 38:49, Ebba Stenbäck 81 Söderköping 38:52, Maria Pettersson Flemingsberg 39:03, Jutta Pedersen Enhörna tid?, Helene Nilsson Start 39:14, Camilla Thuné Rånäs 39:37.

VÄCKELSÅNG 29.8 (Väckelsångsloppet)
M 17.7 km:
 Patrick Boiyo KEN 59:39, Julius Mtibani TAN 1:01:06, Joakim Svensson Brittatorp 1:05:10.

BORÅS 29.8 (Nya Knalleloppet)
M 10 km:
 Lars Andervang Ymer 31:53, Håkan Börjesson Hagen 32:03.
K 10 km: Jenny Widarsson Mullsjö SOK 39:18.

JÄRNA 29.8 (Järnaloppet) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Martin Rappe Hammarby 32:03, Anders Edgren Enhörna 32:45, Mathias Phersson Enhörna 33:52.
K 5 km: Seeta Degeryd Flemingsberg 17:51, Marlin Brown Ärla 18.46.

TRELLEBORG 29.8 (Trelleborgsloppet)
M 10 km:
 Mattias Persson Spårvägen 30:36, Lars Hansen Enhörna 31:07, Johan Modig Härlöv 31:21, Göran Axelsson Malmö 31:58, Kim Persson Malmö 32:53, Rickard Andersson Malmö 32:56, ... 9) Kjell-Erik Ståhl Enhörna 34:45
K 10 km: Ann Bettner Malmö 37:17, Carolina Martinez Lunds UGI 39:14, Britt Sjögren Pallas 39:46.

BOLLSTABRUK 28.8 (Karnevalsprintern)
M 6.6 km: 
Peder Svensson Forsmo 20:59.

FALUN 28.8 (Falu Marknadslopp)
M 8 km: 
Benjamin Simatei KEN 22:53, Dan Enqvist Filipstad 23:18, Jurij Punda RUS 23:37, Clas Björling Dalregementet 23:38, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 23:47, Andreas Hårrskog Mora 23:50, Anders Nilsson IF Göta 24:01, Johan Dahl Högbo AIK 24:05, Martin Svensson Kvarnsveden 24:19.
K 8 km: Catarina Asph Mora 27:48.

LULEÅ 28.8 (Luleluffen)
M 15 km: 
Mikael Berg Riviera 51:12, Esko Lilleberg Haparanda FI 51:44.
K 15 km: Karin Öhman Bodens SK 1:00:50.

GÖTEBORG 28.8 (Lady Lufsen)
K 10 km:
 Jorunn Rekkedal NOR 32:00, Ulla Ekborg (klubb?) 33:12, Karin Schön Kville 34:23, Ulrika Janemon 36:03, Erika Wallengren Mölndal 36:20, Paula Wass Kville 36:21.

HÄLLEFORS 21.8 (ICA-milen)
M 10 km:
 Fredrik Andersson Västerås 34:57.
K 10 km: Linda Ström Hässelby 36:06.

HELSINGBORG 21.8 (Tjejpärlan)
K 6 km:
 Carolina Martinez Lunds UGI 22:07, Anne-Marie Ellefsen DEN 23:03.

HULTSFRED 21.8 (Hultsfreds Ultra)
M 100 km:
 Rune Larsson TV88 7:55:03
K 100 km: Maria Sollerman Fredrikshof 8:57:34.

HÖRNEFORS 21.8 (Hörneforsrundan)
M 10 km: 
Ludvig Edman Skellefteå AIK 31:57, Ola Torstensson IFK Umeå 32:04, Peter Karlsson Skellefteå AIK 32:07, Berglund IFK Umeå 32:17, Mats Eklund Bygdsiljum 32:40, Rikard Hedelin IFK Umeå 32:41.
K 10 km: Charlotte Holmgren SIF Skellefteå 38:36.

BOLLMORA 21.8 (Bollmoraloppet)
M 10 km: 
Mattias Persson Spårvägen 30:51, Johan Malm Spårvägen 30:59, Andreas Ahl Hässelby 31:03, Jonny Petrén Hässelby 31:49, Anders Edgren Enhörna 32:08, Jan Lindblom Hässelby 32:36, Torleif Andrésen Flemingsberg 32:59.
K 10 km: Ingmarie Eriksson Hässelby 36:17, Seeta Dageryd Flemingsberg 36:20, Anke Xylander klubb? 38:39.
K 5 km: Hanna Bremler 83 Tyresö 18:35.

SKÖLLERSTA 19.8 (DM terräng)
M 12 km: 
Johan Stunz Örebro 40:20, Stefan Gustafson Örebro AIK 40:25.
K 8 km: Helene Nilsson Start 31:40.

OXELÖSUND 14.8 (Oxelöloppet) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Martin Ojuku KEN 29:20, Jumanne Tluway TAN 29:46, Peter Koskenkorva Hässelby 30:43, Mattias Persson Spårvägen 30:44, Magnus Bergman Enhörna 30:45, Mats Johnsson Enhörna 31:55, Ulf Olsson Hässelby 32:12, Mehmet Abbeholm Flemingsberg 33:12.
K 10 km: Marie Söderström Hässelby 33:47, Zakia Mrisho TAN 35:31, Ingmarie Nilsson Hässelby 36:41, Anna Lindh Tureberg 37:02, Anne Martikainen Oxelösund 37:12, Pia Martikainen Oxelösund 37:15, ...8) Evy Palm Mölndal 40:54.

GÖTEBORG 14.8 (Avenyjoggen) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Jan Swenson Mölndal 32:08, Peter Tefle Ale-90 33:04, Biniam Hailemariam Mölndal 33:05, Anders Soovik Kongahälla 33:14.
K 10 km: Jorunn Rekkedal NOR 35:34, Kristina Rebane Sunne LK 37:02, Annika Andersson IF Göta 38:09, Anneli Södergårds Hultsfred 39:05, Jessica Bolgerth Kville 39:26.

MJÖLBY 14.8 (Östgötamilen)
M 10 km: 
Patrick Hallén Enhörna 30:31, Mica Comstock Flemingsberg 31:41, Niklas Wikner Tranås 31:45, Thomas Andersson Kisa 31:59.
K 5 km: Maria Olofsson Malmslätt 18:24.

NORDINGRÅ 14.8 (Höga Kusten Marathon) - Se även Marathon/halvmarathon!
M 10.5 km: Peder Svensson Forsmo 34:23, Magnus Näslund Vingarna 35:56, Håkan Mårtensson Vingarna 36:02.
K 10 km: Madelein Svensson Forsmo 38:48, Eva Gustafsson Arvika LK 38:59, Jennie Nordvall Strategen 39:24.

STOCKHOLM 14.8 (Kungsholmen Runt)
M 10 km:
 Martin Rappe Hammarby 31:28, Richard Kingstad Jamtrennarna 32:26, Stefan Hall Ärla 32:53, Stefan Andersson Hofors LK 33:07.
K 10 km: Camilla Benjaminsson Hässelby 35:49, Seeta Dageryd Flemingsberg 36:56, Marie Hedman Spårvägen 37:11, Maria Pettersson Flemingsberg 37:30, Maria Sollerman Fredrikhof 37:33, Annika Skarin Hässelby 38:12, Lisa Wiklund Spårvägen 39:03.

VETLANDA 13.8 (VP-milen)
M 10 km: 
Kent Claesson Skillingaryd 29:40, Patrick Boiyo KEN 29:42, jurij Punda RUS 30:03, Jonas Hagelin Mölndal 30:14, Johan Swärdh Mölndal 30:33, Lars Axelsson Brittatorp 30:51, Patrik Gustafson Brittatorp 31:23, Patrick Hallén Enhörna 31:48, Johnny Jönsson Spårvägen 32:43, Christer Ryman Skillingaryd 32:47, Peter Åkesson Glasriket 33:03.
K 10 km: Tamara Karljukova RUS 36.34, Maria Pettersson Njudung 37:04.

KATRINEHOLM 10.8 (KK-joggen) - Till fullständiga resultat
M 10.5 km: Jumanne Tluway TAN 30:16, Martin Ojuku KEN 30:30, Alfred Shemweta Flemingsberg 31:41, Mattias Persson Spårvägen 32:13, Mehmet Abbeholm Flemingsberg 34:07.
K 10.5 km: Tamara Karljukova RUS 38.25, Ebba Stenbäck 81 Söderköping 38:50.

GRÄNUM 8.8 (Gränumsloppet) Till fullständiga resultat
M 13.6 km: Martin Söderberg Hakarpspojkarna 44:06.

STOCKHOLM 7.8 (Midnattsloppet) Till fullständiga resultat
M 10 km:
 Jumanne Tluway TAN 28:53, Mattias Persson Spårvägen 30:05, Jurij Punda RUS 30:09, Magnus Bergman Enhörna 30:12, Patrick Boiyo TAN 30:31, Petter Antonsen NOR 30:34, Dan Enqvist Filipstad 30:37, Benjamin Simatei KEN 30:43, Toby Tanser Spårvägen 30:49, Mats Johnsson Enhörna 30:58, Terje Naess NOR 31:00, Idris Ibrahim Hässelby 31:12, Johan Malm Spårvägen 31:16, Martin Rappe Hammarby 31:22, Jon Didriksen NOR 13:44, Martin Andersson Ravinen 31:45, Martin Svensson Kvarnsveden 32:08, Per Södergren Jamtrennarna 32.24, Mehmet Abbeholm Flemingsberg 32:37, Johan Engholm Hässelby 32:40.
K 10 km: Karin Ernström Väsby 34:44, Jennie Åkerberg Spårvägen 35:30, Anna Lindh Tureberg 35:31, Anne Martikainen Oxelösund 35:51, Zakia Mrisho TAN 36:04, Turid Sjöstedt NOR 36:06.

KIVIJÄRVI 7.8 (Kivijärviloppet)
M 12 km: 
Arto Määttä FIN 43:56, Markus Palokangas FIN 44:16, Mikael Berg Riviera 45:06.
K 7.5 km: Johanna Koljo FIN 30:09, Karin Johansson Riviera 30:54.

FALKÖPING 6.8 (Karnevalsoppet)
M 10 km:
 Jonas Larm Wilske 31:32, Håkan Börjesson Hagen 31:38, Toni Apell Sörängen 33:05, Ola Axelsson 80 Mullsjö SOK 33:10.
K 10 km: Vilma Audzijonyte Lidköping 38:10, Jenny Widarsson Mullsjö SOK 38:36, Lubov Pospeshina Skövde 39:44.

KRISTIANSTAD 1.8 (Christianstads Halvmaraton) - Se även Marathon/halvmarathon!
M 10.5 km: Jesper Hansson Björnstorp 35:07.

HULTANÄS 1.8 (Hultanäsloppet)
M 3 km: 
Lars Axelsson Brittatorp 10:16.
M 17 km: Patrik Gustafson Brittatorp 58:20.

MOTALA 31.7 (Baltzarloppet inkl DM halvmarathon) Se även Marathon/halvmarathon!
K 10 km: Brynhild Synstnes NOR 38:49, Lena Wahlqvist Motala 41:07, Jenny Framme Hälle 42:45.

HENÅN 30.7 (Karnevalsloppet)
M c7 km: 
Jan Swenson Mölndal 23:54.

SIMRISHAMN 29.7 (Krämareloppet)
M 9 km: 
Mattias Persson Spårvägen 26:53, Lars Hansen Enhörna 27:19, Anders Szalkai Spårvägen 27:59, Anders Edgren Enhörna 28:23, Jesper Hansson Björnstorp 28:53, Jan-Erik Arvidsson Pallas 29:00.
K 9 km: Annika Nyberger Hässelby 32:10, Ann Bettner Malmö 32:31.

FALKENBERG 24.7 (Falkenbergs Stadslopp)
M 10.5 km: 
Lars Axelsson Brittatorp 33:10, Håkan Börjesson Hagen 33:47, Martin Rappe Hammarby 34:30.
K 10.5 km: Susanne Johansson Hsäselby 37:38, Ingmarie Eriksson Hässelby 38:26, Anette Wahlström IF Göta 40:23.

GOTLANDS-BRO 22.7 (Jungfruloppet)
M 13 km: 
Peter Skalberg Gotland 46:36.
K 6 km: Hanna Bremler 83 Tyresö 25:13.

BYSKE 18.7 (Marknadslunken)
M 7 km: 
Håkan Stenberg Skellefteå AIK 21:50.

LÖTTORP 17.7 (Hornsjön Runt)
M 11.5 km:
 Martin Söderberg Hakarpspojkarna 37:48, Fredrik Lundqvist IK Sisu 38:44, Imants Erkens LAT 39:30.
K 11.5 km: Ida Nilsson 81 Högby 45:28, Anneli Södergårds Hultsfred 47:50.

NYKÖPING 17.7 (Gästabudstrippen)
M 8.5 km: 
Mats Johnsson Enhörna 26:46, Marko Jäsperi Enhörna 28:30.
K 8.5 km: Anne Martikainen Oxelösund 30:46, Pia Martikainen Oxelösund 30:54, Solweig Harryson Harg 33:00.

TROLLHÄTTAN 16.7 (Kraftprovet)
M 11.6 km:
 Jumanne Tluway TAN 34:06, Martin Ojuku KEN 34:22, Alfred Shemweta Flemingsberg 34:37, Onesmo Ludago TAN 34:37, Jurij Punda RUS 36:04, Patrick Boiyo KEN 36:06, Julius Mtibani TAN 36:12, Boy Ove Stöve NOR 38:05, Jörn Holmen NOR 38:30.
K 11.6 km: Zakia Mrisho TAN 41:18, Tamara Karljukova RUS 42:50, Jorunn Rekkedal NOR 44:47, Jenny Widarsson Mullsjö SOK 46:12, Vilma Audzijonyte Lidköping 46:51.

SJÖBO 15.7 (Färsingaloppet)
M 10 km: 
Mattias Persson Spårvägen 30:57, Andreas Ahl Hässelby 31:51, Bengt Mattsson Härlöv 32:25.
K 10 km: Ann Bettner Malmö 38:15.

BORGHOLM 14.7 (Victorialoppet)
M 9 km:
 Martin Ojuku KEN 25:34, Jumanne Tluway TAN 25:37, Meshack Sang KEN 25:48, Alfred Shemweta Flemingsberg 26:08, Mustafa Muhamed Hälle 26:22, Kent Claesson Skillingaryd 26:28, Jurij Punad RUS 26:30, Erik Sjöqvist Enhörna 26.35, Onesmo Ludago TAN 26:41, Ahmed Mohamed Hälle 26:51, Benjamin Simatei KEN 27:00, Magnus Bergman Enhörna 27:03, Patrick Boiyo KEN 27:13, Lars Axelsson Brittatorp 27:21, Julius Mtibani TAN 27:32, Lars Hansen Enhörna 27:45, Henrik Ahnström Brittatorp 27:52, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 27:57, Mats Johnsson Enhörna 28:03, Fredrik Lundqvist IK Sisu 28:21, Patrick Hallén Enhörna 28:37, Knut Hegvold NOR 29:17.
K 9 km: Marie Söderström Lundberg Hässelby 30:15, Anne Hegvold NOR 31:02, Zakia Mrisho TAN 31:06, Ulrika Mähler Brännan 31:44, Tamara Karljukova RUS 32:22, Seeta Dageryd Flemingsberg 32.25, Ebba Stenbäck 81 Söderköping 32:29, Camilla Benjaminsson Hässelby 32:45, Anne Martikainen Oxelösund 32:58, Pia Martikainen Oxelösund 33:00, Annika Gunnarsson Växjö 33:43, Camilla Thuné Rånäs 33:50, Maria Elofsson Hälle 34:35.

YSTAD 13.7 (Munkloppet)
M 7.5 km:
 Mattias Persson Spårvägen 22:43, John Olsson IS Göta 22:45, Göran Axelsson Malmö 22:51, Johan Modig Härlöv 23:00, Johan Malm Spårvägen 23:04, Bengt Mattsson Härlöv 23:22, Lars Andersson IS Göta 23:31, Rickard Andersson Malmö 23:35.
K 7.5 km: Ann Bettner Malmö 27:23, Flo Jonsson Ärla 27:50, Carolina Martinez Lunds UGI 28:01.

KRISTIANOPEL 10.7 (Kristianopel Runt) - Se även Marathon/halvmarathon!
M 12 km: Peter Koskenkorva Hässelby 37:21.

KUNGSHAMN 10.7 (Kungshamn-SmögenVarvet) - Se även Marathon/halvmarathon!
K 6 km: Anette Wahlström IF Göta 22:29.

STRÖMSTAD 3.7 (Strömstadsmilen)
M 10 km:
 Alfred Shemweta Flemingsberg 29:38, Christian Olsen DEN 30:20, Cajus Möller DEN 30:38, Bjarne Thysell Ärla 30:56, Mads Madsen DEN 31:00, Nils Engevik NOR 31:07, Mathias Fredriksson Skövde 31:56, Sören Rasmussen DEN 32:01, Frank Lövendahl DEN 32:04, Mehmet Abbeholm Flemingsberg 32:05, Lars Juhl DEN 32:11, Tarjei Sandnes NOR 32:31, Anders Soovik Kongahälla 33:05, Erik Framme Hälle 33:23.
K 10 km: Gunhild Halle NOR 33:46, Hilde Hovdenak NOR 34:22, Nina Christensen DEN 37:11, Grethe Sandberg NOR 38:05, Ragnhild Andersson NOR 38:49, Jessica Gunnarsson Växjö 38:56, Jennie Mattsson IF Göta 41:31.

SKELLEFTEÅ 3.7 (Skellefteå Midnight Marathon/Skelleftemilen)
M 10 km: Gustav Berggren Skellefteå AIK 32:20, Ola Torstensson IFK Umeå 32:53, Ludvig Edman Skellefteå AIK 32:58, Peter Karlsson 80 Skellefteå AIK 33:11.
K 10 km: Charlotte Holmgren SIF Skellefteå 39:20.

TROSA 2.7 (Trosa Stadslopp) - Till fullständiga resultat
M 8.7 km: Martin Ojuku KEN 25:45, Onesmo Ludago TAN 26:22, Jurij Punda RUS 26:54, Lars Hansen Enhörna 26:58, Magnus Bergman Enhörna 27:00, Idris Ibrahim Hässelby 27:49, Anders Edgren Enhörn 28:06, Christian Bergh Enhörna 28:22, Pekka Anderman Flemingsberg 28:29.
K 8.7 km: Marie Söderström-Lundberg Hässelby 29:43, Tamara Karljukova RUS 31:25, Seeta Dageryd Flemingsberg 31:41, Maria Pettersson Flemingsberg 33:04, Annelie Buller Flemingsberg 33:59, Ida Söderlund 34:00.

KVÄNUM 2.7 (Midnattsloppet)
M 12.8 km: 
Jonas Larm Wilske 41:32, Håkan Börjesson Hagen 41:42, Rickard Westergren Wilske 42:04.
K 12.8 km: Vilma Audzijonyte Lidköping 50:59.

NORBERG 2.7 (Engelbrektslöpet)
M 5 km: 
Fredrik Norgren Dalregementet 15:11, Stefan Andersson 15:18.
M 13 km: Harri Ketonen Krylbo 45:44.
K 5 km: Marie Hedman Spårvägen 17:18.

NORRTÄLJE 1.7 (Roslagsnatta)
M 5 km: 
Stefan Wagnsson Rånäs 15:20, Niklas Österberg Rånäs 15:52, Håkan Jansson Rånäs 16:24.
K 5 km: Annika Nyberger Hässelby 17:59, Jennie Åkerberg Spårvägen 18:00, Camilla Thuné Rånäs 18:57.

HÖRBY 30.6 (Hörby Marknadslopp)
M 12 .6 km:
 Lars Hansen Enhörna 40:26, Bengt Mattsson Härlöv 40:44, Johan Malm Spårvägen 41:32, Rickard Andersson Malmö 41:55.
K 12.6 km: Jorunn Rekkedal NOR 46:35, Susanne Johansson Hässelby 47:08.

VÄRÖBACKA 25.6 (Midsommarloppet)
M 9.3 km: 
Anders Soovik Kongahälla 30:02.
K 9.3 km: Jessica Bolgerth Kville 34:46.

TORSHÄLLA 25.6 (Midsommarloppet)
M 10 km: 
Martin Ojuku KEN 29:16, Onesmo Ludago TAN 30:50, Julius Mtibani TAN 31:12, Bjarne Thysell Ärla 32:22.
K 10 km: Seeta Dageryd Flemingsberg 36:46, Annica Wenngren Idkerberget-Rämshyttan 37:29, Anna Lindh Tureberg 37:32.

FISKEBÄCKSKIL 24.6 (Midsommarnattsloppet)
M 5 km:
 Ahmed Mohamed Hälle 16:04, Ulf Nilsson 81 Hälle 17:15, Mikael Gren 80 Hälle 17:19.
M 10.5 km: Mustafa Mohamed Hälle 30:59, Lars Johansson Hälle 32:43, Erik Framme Hälle 34:18, Arton Rautiainen Ullevi 35:07.
K 10.5 km: Marianne Olofsson Hälle 39:28, Maria Elofsson Hälle 40.37, Ida Johansson Tingberg 41:22.

HELSINGBORG 18.6 (Midnattsloppet)
M 5 km: 
John Ohlsson IS Göta 15:18.
K 5 km: Susanne Löfgren Heleneholm 18:51.

TIMMERSDALA 18.6 (Nattaspringet)
M 15 km:
 Håkan Börjesson Hagen 49:30, Rickard Westergren Wilske 50:08.
K 10 km: Vilma Audzijonyte Lidköping 39:01.

MALMÖ 16.6 (Blodomloppet)
M 10 km:
 Odd B Nyheim Trelleborg 32:46.
K 10 km: Susanne Löfgren Heleneholm 38:59.

LANDSKRONA 13.6 (Hildesborgsloppet)
K 7.? km:
 Mia Larsson 81 Lund 28:09.

TUMBA 6.6 (Botkyrkamilen)
M 10 km: 
Idris Ibrahim Hässelby 31:55, Mattias Persson Enhörna 32:53, Kent Clefberg  Hässelby 33:27.
K 10 km: Camilla Benjaminsson Hässelby 37:17.

KRISTIANSTAD 9.6 (Allö Runt)
M 10 km:
 Lars Hansen Enhörna 30:48, Johan Modig Härlöv 31:07, Bengt Mattsson Härlöv 31:12, John Olsson IS Göta 31:17, Jesper Hansson Björnstorp 32:00, Daniel Ekman Pallas 32:09, Håkan Andersson Björnstorp 33:10.
K 10 km: Susanne Löfgren Heleneholm 38:52, Liivi Ekelund Härlöv 38:59, Britt Sjögren Pallas 39:04.
K 5 km: Carita Mårtensson Björnstorp 18:49.

ÄRLA 5.6 (Åsloppet)
M 8 km: 
Bjarne Thysell Ärla 27:01, Stefan Hall Ärla 28:20.

MÄRSTA 5.6 (Arlanda Ungdomslopp)
M 14.2 km: 
Magnus Bergman Enhörna 44:31.
K 7.1 km: Seeta Dageryd Flemingsberg 25:39, Solveig Harryson Harg 26:52, Annica Wenngren Idkerberget 26:59.

HAMMARSTRAND ???.6 (Kälagåtte)
M 15 km??: 
Peder Svensson Frosmo 38:10, Anders Södergren Jamtrennarna 50:14.

GÖTEBORG 2.6 (Blodomloppet)
M 10 km: 
Mikael Larsson Sävedalen 30:44.
K 10 km: Karin Schön Kville 37:32, Ulrika Janemon 37:55, Eleonor Öström Kville 38:11, Paula Wass 39:39.

GNOSJÖ 30.5 (Tråddragarrundan)
M 10.5 km: 
Christer Ryman Skillingaryd 38:14.

UPPSALA 30.5 (Pelle Svanslösloppet)
K 10 km:
 Anna Lindh Tureberg 38:08.

KARLSTAD 29.5 (Götajoggen)
M 15 km:
 Martin Ojuku KEN 44:48, Alfred Shemweta Flemingsberg 44:52, Patrick Boiyo KEN 46:43, Petter Antonsen NOR 47:05, Jurij Punda RUS 47:52, Mats Johnsson Enhörna 48:03, Jonas Larm Wilske 48:39, Stefan Wagnsson Rånäs 48:52, Mehmet Abbeholm Flemingsberg 48:58, Kjetil Berg NOR 49:04, Anders Soovik Kongahälla 49:41, Jan Hedström IF Göta 49:50.
K 15 km: Ann-Charlotte Carlsson Filipstad 55:24, Tamara Karljukova RUS 56:29, Kristine Rebane Sunne LK 57:29, Marianne Lundberg Sisu Forshaga 57:49, Jutta Pedersen Enhörna 58:27, Helena Wiktelius IF Göta 58:44, Liz Hjalmarsson IF Göta 59:51, Annika Andersson IF Göta 1:02:00, Jennie Mattsson IF Göta 1:02:40.

ÄNGELHOLM 29.5 (Änglamilen)
M 10 km: 
Erik Sjöqvist Enhörna 31:10, Mattias Persson Spårvägen 31:29, Bengt Mattsson Härlöv 31:55, Lars Hansen Enhörna 32:18, Lars Andersson IS Göta 32:42, Jesper Hansson Björnstorp 33:22.
K 10 km: Ingmarie Eriksson Hässelby 36:15, Susanne Johansson Hässelby 37:10.

BROMMA 29.5 (Tolvanloppet) - Till mer resultat
M 12 km: Idris Ibrahim Hässelby 36:31, Andreas Ahl Hässelby 38:10, Anders Grahn Nord-Uppland 39:19.
K 12 km: Seeta Dageryd Flemingsberg 43:32, Maria Sollerman Fredrikshof 44:56, Anna Hansson Studenterna 45:50.

LIDKÖPING 29.5 (Lidköpings Stadslopp)
M 10 km:
 Toni Apell Sörängen 31:31, Håkan Börjesson Hagen 31:33.
K 10 km: Lena Aggestam Lidköping 39:42.

GÖTEBORG 29.5 (Adamilen)
K 10 km: 
Jorunn Rekkedal NOR 35:19, Karin Schön Kville 38:50.

EKSJÖ 28.5 (Eksjö Stadslopp)
M 10 km: 
Julius Mtibani TAN 31:14, Patrick Hallén Enhörna 31:40, Lars Axelsson Brittatorp 31:53, Niklas Wikner Tranås 32:24, Fredrik Lundqvist IK Sisu 32:37, Peter Åkesson Glasriket 32:49, Christer Ryman Skillingaryd 32:49.
K 10 km: Maria Pettersson Njudung 36:27, Dorotea Karlsson Eksjö Södra 38:10.

AVESTA 28.5 (Karnevalsloppet) - Till fullständiga resultat
M 9.0 km: Onesmo Ludago TAN 27:23, Jurij Punda RUS 28:31, Pekka Anderman Flemingsberg 28:40, Johan Dahl Högbo AIK 28:49, Andreas Hårrskog Mora 29:06.
K 9.0 km: Tamara Karljukova RUS 33:16, Marie Hedman Spårvägen 34:02, Jutta Pedersen Enhörna 34:20.

FINSPÅNG 27.5 (Gatloppet)
M 4.7 km:
 Henrik Djuse Akele 14:18.
K 4.7 km: Ebba Stenbäck 81 Sprint 15:33, Maria Broström Tjalve 16:28.

BRAÅS 24.5 (Pingststafetten) - Till fullständiga resultat
M: Brittatorp 3:09:07, Hakarpspojkarna 3:09:15.
K: Hakarpspojkarna 3:56:14, Högby 4:02:45.

LOMMA 22.5 (Lommaloppet) - Till fullständiga resultat
K 7 km: Catarina Ask Heleneholm 25:06.

UDDEVALLA 19.5 (Uddevalla Gatustafett)
M: 
Hälle lag 2 13:35, Hälle lag 1 13:37.
K: Hälle 16:49.

HELSINGBORG 16.5 (Helsingborgs Stadslopp/Springtime)
M 10 km:
 Geoffrey Tanui KEN 29:53, Erik Sjöqvist Enhörna 30:34, John Olsson IS Göta 31:19, Bengt Mattsson Härlöv 31:23, Håkan Andersson Björnstorp 32:47, Kenneth Rolling Rydö 33:18.
K 10 km: Ingmarie Eriksson Hässelby 35:49, Susanne Johansson Hässelby 36:02, Lisbeth Espersen NOR? 39:12, Liivi Eklund Härlöv 39:17, Alexandra Wohltat IS Göta 39:58.

MARKARYD 15.5 (England Runt)
M 5.1 km: 
Lars Hansen Enhörna 15:51.
M 10 km: Jonas Karlsson Brittatorp 33:43.
K 5.1 km: Maria Pettersson Njudung 18:20.

KNIVSTA 15.5 (Valloxen Runt) - Till fullständiga resultat
M 16.5 km: Anders Åberg Ununge 57:11, Thomas Sparr Mora 57:26, Örjan Grelsson Upsala 58:27.
K 16.5 km: Seeta Dageryd Flemingsberg 1:06:09, Solweig Harryson Harg 1:07:04.

LUDVIKA 15.5 (Ludvika Stadslopp)
M 12 km: 
Patrick Boiyo KEN 38:54, Jonny Danielson Kvarnsveden 39:23, Oleg Egorov Jamtrennarna 42:11.
K 6 km: Jutta Pedersen 22:38, Annica Wenngren Idkerberget-Rämshyttan 22:47.

MARIESTAD 15.5 (Mariestads Stadslopp - Springtime)
M 10.5 km:
 Jonas Larm Wilske 32:57, Ulf Olsson Hässelby 33:00, Håkan Börjesson Hagen 34:00, Andreas Phersson Hamamrby 34:26, Toni Apell Sörängen 34:50.
K 10.5 km: Vilma Andzjonyte Lidköping 42:12, Helena Kvapil (Stockholm) 42.32

LUND 15.5 (Lundaloppet) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Andreas Carlborg Spårvägen 31:09, Lars Andersson IS Göta 31:24, Kristian Jernström (klubb?) 31:27, Daniel Ekman Pallas 31:40, Fredrik Lundqvist IK Sisu 31:50, Jesper Hansson Björnstorp 32:22.
K 10 km: Mia Larsson 81 Lund 36:47, Britt Sjögren Pallas 39:14.

STOCKHOLM 15.5 (Dagbladsstafetten) Till fullständiga resultat
M (12 sträckor): Tureberg 19:04, Rånäs 19:26, Hässelby 19:49, Spårvägen 20:09, Sävedalen 20:26, Upsala 20:45.
K (8 sträckor): Malmö 16:07, Spårvägen 16:20, Rånäs 16:37, Täby 17:03, Sundbyberg 17:06.

ÖSTERSUND (ÖP:s Stadslopp) 13.5
M (8 sträckor): 
Sundsvall 19:30, Jamtrennarna 19:53, Östersund 19:53.
K (8 sträckor): Hammerdal 11:53, Skidhögskolan 11:58.

LULEÅ 13.5 (Luleå Stadsmara) - Se även Marathon/halvmarathon! - Till fullständiga resultat
M 10 km: Gustav Berggren Skellefteå AIK 32:40, Peter Öhman Spårvägen 32:43, Anders Hemmyr IFK Umeå 32:52.
K 10 km: Karin Johansson Riviera 38:47.

ÖRNSKÖLDSVIK 11.5 (Hägglundsjoggen)
M 4.1 km: 
Håkan Mårtensson Vingarna 12:44.
K 4.1 km: Ulrika Mähler Brännan 13:52, Eva-Britt Karlsson Sundsvall 14:11.

ÄLVSJÖ 11.5 (Älvsjö Runt)
M:
 Hammarby 15:33, Tureberg 15:40, Hammarby lag 2 16:42, Löpargymnasiet 16:55, Nord-Uppland 16:58.
K: Löpargymnasiet 20:29, Tumba 20:53.

BORLÄNGE 11.5 (DM terräng)
M 4 km: 
Jonny Danielson Kvarnsveden 12:18, Kristian Algers Alehof 12:22, Andreas Hårrskog Mora 12:29, Pekka Anderman Flemingsberg 12:48.
M22 4 km: Conny Ekstrand Falun 12:36, Markus Ström Kvarnsveden 12:42.
K22 4 km: Lisa Wallgren Hammarby 14:52.

SOLLENTUNA 9.5 (Rösjöloppet) - Till fullständiga resultat
M 6 km: Kent Claesson Skillingaryd 16:58, Erik Sjöqvist Enhörna 17:05, Jurij Punda RUS 17:10, Patrik Johansson Spårvägen 17:12, Patrick Boiyo KEN 17:28, Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 17:31, Mattias Persson Spårvägen 17:37, Nicklas Källmén Mölndal 17:41, Peter Öhman Spårvägen 17:46, Jon Sjölander Västerviks OK 17:52, Björn Eriksson Duved 17:57, Johnny Jönsson Spårvägen 18:02.
M22 4 km: Samad Masrour Spårvägen 11:38.
P18 4 km: Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 11:56.
K 4 km: Tamara Karljukova RUS 12:55, Magdalena Thorsell Hässelby 12:57, Anna Lind Tureberg 13:04, Ebba Stenbäck 81 Sprint 13:10, Susanna Wiström Sundbyberg 13:16, Lena Kullstam Råby-Rekarne 13:49, Helene Nilsson Start 13:52.

BORLÄNGE 8.5 (Spring i benen)
M 5 km: 
Jonny Danielson Kvarnsveden 15:10, Andreas Hårrskog Mora 15:40.
K 5 km: Jutta Pedersen Enhörna 18:24.
K 10 km: Lisa Wallgren Hammarby 36:31.

VÄNNÄS 8.5 (Vännäs Halvmarathon) - Se även Marathon/halvmarathon! Till fullständiga resultat
M 10.5 km: Anders Hemmyr IFK Umeå 34:18.
K 10.5 km: Jessica Öberg Skellefteå AIK 39:49.

SANDVIKEN 8.5 (Högborundan)
M 10 km: 
Johan Dahl Högbo AIK 31:09, Fredrik Engström Västerås 31:33, Magnus Risberg Gefle 31:36.
K 5 km: Julie Leonard Högbo GIF 17:55.

NÄSSJÖ 7.5 (Nässjörundan)
M 10 km:
 Daniel Jacobsson Södra Vi 34:48.
K 10 km: Maria Pettersson Njudung 36:52, Dorotea Carlsson Eksjö Södra 37:45.

SANDBY 2.5 (Ölandsmästerskap terräng)
K 4? km:
 Ida Nilsson 81 Högby 13:17.
F16 4? km: Johanna Nilsson 83 Högby 13:10.

FJUGESTA 1.5 (DM terräng)
M 4 km:
 Jonas Jonsson Örebro 12:51, Lars Jönsson Örebro 13:01.
K 4 km: Helene Nilsson Start 15:58.

VÄXJÖ 1.5 (Växjöloppet) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Erik Sjöqvist Enhörna 32:14, Mikael Andersson Brittatorp 33:41.
M 21 km: Patrik Gustafson Brittatorp 1:09:51, Patrick Hallén Enhörna 1:09:54, Christer Ryman Skillingaryd 1:12:41, Jonas Karlsson Brittatorp 1:12:44, Daniel Jacobsson Södra Vi 1:14:27.
P18 10 km: Henrik Ahnström 81 Brittatorp 33:15.
K 4 km: Maria Bäcklund IF Göta 14:14.

K 10 km: Maria Petterson Njudung 38:04, Ida Nilsson 81 Högby 38:51.
K 21 km: Mie Magnusson Växjö LK 1:34:55, Anna Ambjörnsson Åby LK 1:35:39, Jessica Eriksson Brittatorp 1:35:54.

YSTAD 25.4 (Ystadterrängen)
M 11.2 km: 
Kjell-Erik Ståhl Enhörna 38:31.

KARLSBORG 25.4 (Karlsborgsjoggen) - Se även Marathon/halvmarathon!
M 10.5 km: Håkan Börjesson Hagen 34:35.

KUMLA 24.4 (Kumla Stadslopp)
M 10 km:
 Leif Sjöström IF Göta 33:29, Markku Jäsperi Enhörna 33:49.
K 10 km: Helene Nilsson Start 39:19.

SKÖVDE 24.4 (Skövde Tjejlopp)
K 5 km?:
 Vilma Audzonyte Lidköping 18:54.

BORÅS 24.4 (Grabbataget / Tösarännet)
M 9.0 km: 
Jonas Tell Ymer 29:30, Lars Andervang Ymer 30:01, Rickard Westergren Wilske 30:08.
K 4.7 km: Maria Andersson Knallen 18:13, Anita Andersson Knallen 18:20

ÖSTERFÄRNEBO 20.4 (DM terräng)
M 4 km: 
Anders Holmkvist Hofors LK 13:23, Mathias Danielsson Högbo GIF 13:27.
K 4 km: Julie Leonard Högbo GIF 15:32.

UPPSALA 18.4 (Slottsstafetten)
M (8 sträckor):
 Rånäs 18:27, Örebro 18:49, Västerås 19:35.
K (6 sträckor): Rånäs 11:11, Upsala 11:22, Söderhamn 11:54.

KVISMAREDALEN 18.4 (Kvismareloppet)
M 6.0 km:
 Markku Jäsperi Enhörna 21:15.

OSKARSHAMN 18.4 (DM terräng)
M 4 km: 
Kent Claesson Skillingaryd 12:22, Henrik Ahnström 81 Brittatorp 12:34, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 12:41, Jon Sjölander Västerviks OK 12:46, Fredrik Lundqvist IK Sisu 12:48, Peter Johansson Brittatorp 12:52.
M 12 km: Patrik Gustafson Brittatorp 42:23, Christer Ryman Skillingaryd 42:40.
K 4 km: Maria Pettersson Njudung 15:15.
K 8 km: Gunilla Creutz Eksjö Södra 34:10.

FILIPSTAD 18.4 (DM terräng)
M 4 km: 
Claes Nyberg IF Göta 11:52, Stefan Lungström IF Göta 12:23, Dan Enqvist Filipstad 12:56, Jan Hedström IF Göta 13:08.
K 4 km: Kristina Rebane Sunne LK 14:36, Rebecca Johansson 81 IF Göta 15:17, Karin Lindberg IF Göta 15:22.
F18 4 km: Annsofie Pettersson 82 Karlskoga 15:42.

HALMSTAD 18.4 (Galgbergsloppet)
M 3.8 km:
 Patrik Johansson Spårvägen 10:54, Erik Sjöqvist Enhörna 11:15.
M 9.8 km: Christian Karlsson Hälle 31:20, Lars Andersson IS Göta 33:11.
K 9.8 km: Heléne Willix KA1 35:45, Ingmarie Eriksson Hässelby 38.35.

TYRESÖ 17-18.4 (DM terräng) - Till fullständiga resultat
D a g   1
M 4 km:
 Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 12:04, Mattias Persson Spårvägen 12:06, Arvid Levinsson Hässelby 12:08, Christer Malm Hammarby 12:11, Alfred Shemweta Flemingsberg 12:13, Peter Öhman Spårvägen 12:16, Jonny Petrén Hässelby 12:23, Thomas Kajander Spårvägen 12:27, Pekka Anderman Flemingsberg 12:30, Ronny Johannesson Hammarby 12:31, Andreas Phersson Hammarby 12:32, Bill Krohn Flemingsberg 12:34, ... 15) Rickard Pell Hammarby 12:46, ... Andreas Ahl Hässelby bröt.
K 4 km: Marie Söderström-Lundberg Hässelby 13:56, Ulrica Orre Hässelby 14:12, Susanna Wiström Sundbyberg 14:43, Lisa Wallgren Hammarby 14:46, Marie Hedman Spårvägen 15:04, Seeta Dageryd Flemingsberg 15:06, Annelie Buller Flemingsberg 15:21.
F16 4 km: Hanna Bremler 83 Tyresö 15:03.
D a g   2
M 12 km:
 Alfred Shemweta 38:22, Mats Johnsson Enhörna 39:44, Jonny Petrén 40:19, Pekka Anderman 40:46, Kent Clefberg Hässelby 41:26.
M22 4 km: Samad Masrour Spårvägen 13:16,  ... 4) Andreas Rehnborg 80 Hässelby 14:12.
K 8 km: Marie Söderström-Lundberg 28:12, Camilla Benjaminsson Hässelby 29:51, Ingela Gahne Hässelby 31:09, Maria Pettersson Flemingsberg 31:23.
K22 4 km: Susanna Wiström 14:56, Sara Talia Fredrikshof 15:37.

NORRTÄLJE 17.4 (DM terräng)
M 4 km:
 Stefan Wagnsson Rånäs 12:11, Niklas Österberg Rånäs 12:15, Håkan Jansson Rånäs 13:00.
M 12 km: Anders Grahn Nord-Uppland 42:17, Johan Lindberg 80 Hagunda 42:30.
M22 4 km: J Lindberg 13:48.
K 4 km: Isabell Ahlström 81 Rånäs 14:31, Camilla Thuné Rånäs 15:14.
K 8 km: Maureen de St Croix Kvarnsveden 31:47.
K22 4 km: Camilla Dahlin 81 Rånäs 15:11.

OKÄND PLATS (Halland) Okänt datum (17.4???) (Hökaloppet/DM terräng)
K 4 km: 
Hanna Karlsson Lagan 14:07, Susanne Johansson Hässelby 14:16.

ENHÖRNA 14.4 (DM terräng)
M 4 km: 
Anders Karlsson Enhörna 12:19, Patrick Hallén Enhörna 12:38, Mats Johnsson Enhörna 12:41, Christian Bergh Enhörna 12:43, Staffan Johansson Enhörna 12:45, Anders Edgren Enhörna 12:47.
K 4 km: Lena Kullstam Råby-Rekarne 15:15, Flo Jonsson Ärla 15:24.

TUVE 13.4 (DM terräng) - Till fullständiga resultat
M 4 km: Arto Rautiainen Mölndal 13:16, Ola Jodal IF Göta 13:21, Anders Trygg Sävedalen 13:31.
P18 4 km: Thomas Johansson 81 Sävedalen 13:21.
K 4 km: Karin Schön Kvill 16:12, Clary Cameras Kville 16:34

RIMBO 11.4 (Brukslunken) - Till fullständiga resultat
M 6.5 km: Stefan Wagnsson Rånäs 19:14, Niklas Österberg Rånäs 19:44, Toby Tanser Spårvägen 19:59.
K 6.5 km: Isabell Ahlström 81 Rånäs 22:38, Jennie Åkerberg Spårvägen 22:44, Camilla Benjaminsson Hässelby 22:49.

HELSINGBORG 11.4 (Ramlösaloppet)
M 9 km:
 John Olsson IS Göta 24:35.
K22 4 km: Linda Wiksten Malmö LK 14:45.

FLISERYD 10.4 (LM terräng)
M22 4 km:
 Johan Lundahl Hultsfred 13:19.
K 4 km: Ida Nilsson 81 Högby 14:47.
F16 4 km: Johanna Nilsson 83 Högby 14:55.

STENSHULT 10.4 (DM terräng)
M 4 km:
 Lars Johansson Hälle 13:27, Christian Karlsson Hälle 13:37.
K 4 km: Marianne Olofsson Hälle 16:43.

HALLARYD 5.4 (Hallarydsloppet)
M 11.8 km:
 Lars Hansen Enhörna 40:09.

ENHÖRNA 5.4 (Påsksmällen)
M 4 km terräng:
 Peter Öhman Spårvägen 13:07.
M 7.6 km landsväg: Alfred Shemweta Flemingsberg 23:02, Stefan Lungström IF Göta 23:16, Erik Sjöqvist Enhörna 23:22, Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 23:31, Patrick Hallén Enhörna 23:34, Stefan Wagnsson Rånäs 23:37, Henrik Ahnström 81 Brittatorp 23:42, Anders Nilsson IF Göta 23:43, Gustav Berggren Skellefteå AIK 23:46, Anders Szalkai Spårvägen 23:49, Mats Hellstadius Enhörna 23:58, Lars Andersson IS Göta 24:04, Toby Tanser Spårvägen 24:14, Pekka Anderman Flemingsberg 24:17, Jonny Petrén Hässelby 24:32.
K 3.8 km landsväg: Ulrica Orre Hässelby 13:15, Ebba Stenbäck 81 Sprint 13:17, Anne Martikainen Oxelösund 13:19, Pia Martikainen Oxelösund 13:20, Annica Wenngren Idkerberget-Rämshyttan 13:34, Cecilia Erling Start 13:46, Jutta Pedersen Enhörna 13:48.

OKÄND PLATS (Bohuslän/Dal) 3.4 (Påskrundan)
10 km: 
Ola Johansson Smögen 33:50.

KALMAR 2.4 (Skälbyloppet)
K 4.4 km:
 Ida Nilsson 81 Högby 15:32, Johanna Nilsson 83 Högby 15:53.

STENUNGSUND 28.3 (Tjörnbroloppet)
M 9.3 km:
 Ahmed Mohamed Hälle 29:23, Rickard Westergren Wilske 31:00. 16.3 km: Jan Swenson Mölndal 52:46.
K 9.3 km: Jenny Framme Hälle 32:48, Marianne Lundberg Sisu-Forshaga 35:23, Maria Elofsson Hälle 36:53.

VALLENTUNA 28.3 (Runrundan) - Till fullständiga resultat
M 14.6 km: Anders Szalkai Spårvägen 46:45, Martin Rappe Hammarby 47:08, Peter Öhman Spårvägen 47:10, Ulf Olsson Hässelby 47:22, Jonny Petrén Hässelby 48:43.
K 7.2 km: Annika Nyberger Hässelby 26:24, Anne Martikainen Oxelösund 26:24, Pia Martikainen Oxelösund 26:31, Jennie Åkerberg Spårvägen 26:49, Isabell Ahlström 81 Rånäs 27:27.

YSTAD 28.3 (Terräng-DM)
M 4 km:
 John Olsson IS Göta 13:11, Lars Andersson IS Göta 13:19, Christian Bengtsson Härlöv 13:23.
M 12 km: Lars Andersson 39:19, Bengt Mattsson Härlöv 39:43.
K 8 km: Britt Sjögren Pallas 32:58.
K22 4 km: Linda Wiksten Malmö LK 16:15, Carita Mårtensson Björnstorp 16:25.
F18 4 km: Mia Larsson 81 Lund 15:26, Sandra Pode 81 Heleneholm 16:29.

SJÖBO 27.3 (Storkmilen)
M 10 km: Ulf Oredsson Råby FK 38:23.
K 10 km: Susanne Löfgren Heleneholm 43:56.

SUNDBYBERG 21.3 (Två sjöar runt)
M 11.2 km: Mattias Persson Spårvägen 35:10, Erik Sjöqvist Enhörna 35:17, Stefan Wagnsson Rånäs 35:46, Jonny Danielson Kvarnsveden 35:52, Martin Rappe Hammarby 36:04, Mats Johnsson Enhörna 36:12, Peter Öhman Spårvägen 36:19.
K 5.7 km: Anna Lindh Tureberg 20:30, Ebba Stenbäck 81 Sprint 20:44, Ulrica Orre Hässelby 20:45, Camilla Benjaminsson Hässelby 20:50, Susanna Wiström Sundbyberg 21:04, Annica Wenngren Idkerberget-Rämshyttan 21:11.

ÄLMHULT 17.2 (CL-loppet) - Inomhus!!
M 5980m: Martin Söderberg Hakarpspojkarna 18:41, Christer Ryman Skillingaryd 18:50.