Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Marathon/Halvmarathon - 1999

 
 

BORLÄNGE 31.12 (Nyårsmarathon - i minus 18 grader!) - Till fullständiga resultat
M: Ulf Lundengård Kvarnsveden 2:48:43, Tommy Sjöström Kvarnsveden 2:54:46.

ÖSTERTÄLJE 6.11 (Vintermarahon) - Till fullständiga resultat
M: Anders Edgren Enhörna 2:32:21, Stefan Hall Ärla 2:34:35, Henrik Östling Sköldinge 2:35:42, Carl-Johan Olofsgård Hässelby 2:38:10, Tommy Nilsson Kvarnsveden 2:38:38, Karl Nieminen Öbacka 2:39:02, Henrik Rüffel Nyköping 2:40:43, Leif Hansson Upsala 2:41:18, Dan Agnarson Öbacka 2:43:22, Roger Pettersson IF Göta 2:44:27, Stefan Ulmestål T Blekinge 2:45:39, Dick Olsson Kvarnsveden 2:48:35, Bengt Sjöberg Iggesund 2:49:20, Peter Jaktlund Kvarnsveden 2:49:33, Alf Karlsson Enhörna 2:50:43, Owe Olsson Kvarnsveden 2:51:07, Hans Dahlén Fredrikshof 2:51:13, Göran Mårtensson Täby LLK 2:51:32, Robert Söderman Flemingsberg 2:51:53, Dag Nilsson Växjö LK 2:52:36, Tommy Sjöström Kvarnsveden 2:52:56, Arto Rantanikunen Enhörna 2:54:23, ... 61) Jonas Larm Wilske 3:18:39 ("joggingpass"), .... Kent Clefberg Hässelby bröt.
K: Anneli Södergårds Hultsfred 3:02:50, Annelie Buller Flemingsberg 3:03:46, Ylva Rangne Fredrikshof 3:21:36, Eleonor Ruth (Huddinge?) 3:22:36, Marja Matikainen FIN 3:26:53, Charlotte Lundgren SEB 3:29:08, Annie Hedlund Duvbo 3:31:31, Ing-Marie Hugosson Örebro AIK 3:37:31, Åsa Larsson Stockholmspolisen 3:43:00, Sisko Ala-Uotila Fredrikshof 3:43:27, Eva Hansson (Södertälje?) 3:43:52, Boel de Geer Hultsfred 3:48:00.

UMEÅ 16.10 (Umemaran inkl DM)
M:
 Dan Agnarsson Öbacka 2:37:14, Veikko Taipale FIN 2:44:26, Ahti Honkola FIN 2:46:01, Martin Lundberg Fredrika 2:47:47, Johan Brändström IKS Umeå 2:54:54, Markus Paavola FIN 2:54:57.
K: Maria Lundgren Hässelby 3:00:26, Maj-Britt Sundqvist SIF Skellefteå 3:08:50, Eva Frohm Egarsson Jalles 3:29:06, Monika Gullström FIN 3:29:37, Anna-Maija Koskela FIN 3:35:28, Lotta Svärd Jalles 3:37:49, Marja-Lena Pettersson Vingarna 3:46:03.

VÄXJÖ 16.10 (Växjö Marathon inkl DM)
M: Patrik Gustafson Brittatorp 2:27:59, Niklas Wikner Tranås 2:35:51, Håkan Johansson Hakarpspojkarna 2:40:39, Nils-Allan Torstensson Storebro 2:44:32, Dag Nilsson Växjö LK 2:46:17, Klas Hedrönn Skövde 2:47:44, Richard Andersson Skillingaryd 2:48:41, Mikael Palmgren Sörängen 2:51:22, Per Hammaräng-Grip Skillingaryd 2:52:10, Björn Gjerde NOR 2:54:10, .... Birger Fält Mälarhöjden 3:37:55 (gick!), ... Erik Gerdin Hakarpspojkarna bröt.
K: Annie Hedlund Duvbo 3:25:27, Monica Svensson Växjö AIS (gångerskan!) 3:26:39.

KÖPING 16.10 (Köping Halvmarathon)
M: 
Carl-Johan Olofsgård Hässelby 1:12:39, Henrik Östling Sköldinge 1:12:51.
K: Hanna Salander Västerås 1:24:28, Sara Olsson Malung 1:27:06, Carin Jaxell Uppsala LK 1:27:09, Arja Kilpeläinen Råby-Rekarne 1:29:24.

GÖTEBORG 10.10 (Göteborg Marathon inkl DM) - Till fullständiga resultat
M: Roger Pettersson Kville 2:44:59, Henrik Sohl Lidköping 2:46:07, Björn Gjerde NOR 2:51:51, Stefan Kimming SKF FK 2:52:25, Björn Sennersjö Jarl 2:54:14, Zbigniew Grobelniak Solvikingarna 2:55:33.
K: Karin Schön Kville 3:03:44, Lena Linder Solvikingarna 3:41:12.

VÄNERSBORG 18.9 (Skräcklanmaran)
M:
 Sören Jonsson TV-88 2:56:25.

JÖNKÖPING 18.9 (Wättermaran)
M: 
Patrick Boiyo KEN 1:04:58, Julius Mtibani TAN 1:05:03, Patrik Gustafson Brittatorp 1:09:27, Christer Ryman Skillingaryd 1:12:51, Niklas Wikner Tranås 1:12:57.
K: Anneli Södergårds Hultsfred 1:25:21, Katarina Nilsson Högby 1:28:21, Carina Rosén Eksjö Södra 1:29:17.

NORA 18.9 (Norasjön Runt inkl DM halvmarathon)
M: 
Stefan Gustavsson Örebro AIK 1:13.41.
K: Eva Ericsson Granbergsdal 1:25:45, Helen Nilsson Start 1:28:18.

STOCKHOLM 12.9 (Stockholmsloppet) - Till fullständiga resultat
M: Alfred Shemweta Flemingsberg 1:04:31, Klaus Hansen DEN 1:04:50, Magnus Bergman Enhörna 1:04:57, Jonas Hagelin Mölndal 1:05:08, Yrjö Pesonen FI 1:06:05, Mattias Persson Spårvägen 1:06:09, Peter Koskenkorva Hässelby 1:06:17, Johan Swärdh Mölndal 1:06:30, Miklos Zatyko HUN 1:06:35, Petri Kuusinen FIN 1:06:38,
Patrick Hallén Enhörna 1:06:39, Benson Masya KEN 1:07:52, Toby Tanser Spårvägen 1:08:15, Simon Gutierrez Hässelby 1:08:47, Nathan Vengdasalam GBR 1:08:52, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 1:09:05, Jonas Larm Wilske 1:09:11, David Brown Flemingsberg 1:09:22, Erik Framme Hälle 1:09:23, Jaakko Kero FIN 1:09:24,
Johan Dahl Högbo AIK 1:09:33, Andreas Hårrskog Mora 1:09:41, Mehmet Abbeholm Flemingsberg 1:10:01, Thomas Sparr Mora 1:10:09, Ludvig Edman Skellefteå AIK 1:10:14, Stefan Lungström IF Göta 1:01:21, Clas Björling Dalregementet 1:10:22, Mica Comstock Flemingsberg 1:10:25, Kent Claesson SKillingaryd 1:10:40, Niklas Wikner Tranås 1:10:46,
Richard Kingstad Jamtrennarna 1:10:51, Peter Tefke Ale-90 1:10:57, Thomas Andersson Kisa 1:11:10, Jan Lindblom Hässelby 1:11:19, Tom Quale Flemingsberg 1:11:23, Ulf Olsson Hässelby 1:11:27, Martin Rappe Hammarby 1:11:49, Stefan Gustafson Örebro AIK 1:11:54, Pekka Anderman Flemingsberg 1:12:07, Hossein Fazali Harg 1:12:07.
K: Marie Söderström-Lundberg Hässelby 1:12:43, Susanne Johansson Hässelby 1:15:16, Midde Hamrin Hässelby 1:17:07, Christin Johansson Kville 1:17:53, Maija Kukkohovi FIN 1:18:54, Annika Nyberger Hässelby 1:19:13, Anna Lindh Tureberg 1:19:34, Seeta Dageryd Flemingsberg 1:20:22, Camilla Benjaminsson Hässelby 1:20:36, Ann-Charlotte Carlsson Filipstad 1:21:01,
Jessica Bolgerth Kville 1:22:12, Julie Leonard Högbo GIF 1:22:30, Maria Pettersson Flemingsberg 1:23:01, Stina Thunman Stockvik 1:23:53, Anna Hansson Sthlms Studenter 1:24:32, Solweig Harryson Harg 1:24:51, Madeleine Wedin Flemingsberg 1:25:14, Florence Engström Hässelby 1:25:32, Annika Skarin Hässelby 1:25:34, Ingalill Andersson Friskis & Svettis 1:25:40,
Lisa Wiklund Spårvägen 1:25:55, Annelie Buller Flemingsberg 1:26:34, Jenny Widarsson Mullsjö SOK 1:26:46, Virpi Ronkainen Enhörna 1:26:50, Kajsa Friström (Stockholm) 1:26:56, Margareta Rutqvist Spårvägen 1:27:07, Martina Salomonsson (Stockholm) 1:27:28, Beatrice Bjarne Flemingsberg 1:27:38, Carin Jaxell Uppsala LK 1:28:07, Eleonor Öström Kville 1:28:52,
Pernilla Karlsson Höby 1:28.54, Constanze Blum GER 1:28:59, Maria Brunzell Flemingsberg 1:29:11, Maria Sollerman Fredrikshof 1:29:12, Åsa Holmgren 1:29:17, Ulrika Linge Akele 1:29:25, Ylva Rangne Fredrikshof 1:29:35, Anna Lindholm (Täby) 1:29:46, Sanna Lampi FIN 1:29:48.

KNUTBY 5.9 (Kolarmora Marathon)
M: 
Tommy Sjöström Kvarnsveden 2:57:17.
K: Ylva Rangne Fredrikshof 3:43:09.

LANDSKRONA 29.8 (Landskrona Marathon)
M: 
Dan Agnarsson Öbacka 2:38.35, Karl Nieminen Öbacka 2.40:24, Stefan Ulmestål T Blekinge 2:40.36, Nils-Allan Torstensson Storebro 2:45:10, Rickard Andersson Skillingaryd 2:46:20, Bernt Johansson Helsingborg 2:53:00, Rolf Johansson Graal 2:53:58, Josef Sunna Umedalen 2:54:32, Eddy Hultgren T Blekinge 2:56:55.
K: Ingrid Holmgren T Blekinge 3:34:40, Marie-Louise Wänqvist Akele 3:46:50.

VATTUDALEN 28.8 (Vattudalsmaran inkl DM)
M:
 Niclas Runudde Duved 2:56:29.

TIBRO 21.8 (Tibroloppet)
M:
 Stefan Gustafsson Örebro AIK 1:10:38
K: Lubov Pospeshina Skövde 1:26:50, Charlotte Lundgren (Stockholm) 1:29:58.

SÖDERHAMN 15.8 (Strömmingsmaran)
M:
 Mikael Forsling Edsbyn 2:46:01, Anders Holmkvist Hofors LK 2:48:03, Bengt Sjöberg Iggesund 2:51:44.
K: Susanna Östlund Söderhamn 3:22:05.

SÄFFLE 14.8 (Säffle Marathon)
M:
 Patrick Boiyo KEN 1:11:57.
K: Tamara Karljukova RUS 1.21:11, Nina Hansteen NOR 1:21:38, Marianne Lundberg SOK Sisu 1:21:50, Kristin Lie NOR 1:23:55.
K: Karin Strid Andersson(Karlstad) 3:32:06.

BÅLSTA 14.8 (Mälarloppet inkl DM halvmarathon)
M:
 Örjan Grelsson Upsala 1:12:31.

NORDINGRÅ 14.8 (Höga Kusten Marathon)
M:
 Dan Agnarsson Öbacka 1:14:05.
M: Tommy Larsson Sundsvall 2:44:53, Karl Nieminen Öbacka 2:48:52, Åke Harlin Brännan 2:49:52.

KRISTIANSTAD 1.8 (Christianstads Halvmaraton)
M:
 Mattias Persson Spårvägen 1:09:35.
K: Catarina Ask Heleneholm 1:29:30.

MOTALA 31.7 (Baltzarloppet inkl DM halvmarathon)
M:
 Patrick Hallén Enhörna 1:09:30, Markku Jäsperi Enhörna 1:10:13, Terje Hole NOR 1:10:39, Sveinn Ernstsson Mölndal 1:12:36, Carl-Johan Olofsgård Hässelby 1:12:41, Hans Andersson Vårgårda 1:12:53.
K: Martha Ernstdottir ISL 1:13:57.

LÖTTORP 31.7 (Ölands Marathon)
M:
 Imants Erkens LAT 2:57:47.

AMMARNÄS-VÄNNÄSBY 28-31.7 (Vindelälvsloppet) - Till fullständiga resultat
D a g    1
M:
 Mehmet Abbeholm Flemingsberg 1:09:22, Rikard Hedelin IFK Umeå 1:10:58, Håkan Stenberg Skellefteå AIK 1:11:19, Dan Agnarsson Öbacka 1:11:43, Claes-Göran Berg 1:12:28, Esko Lilleberg Haparanda FI 1:12:36.
K: Kristina Hugosson SIF Skellefteå 1:19:44, Maria Pettersson Flemingsberg 1:21:21.
D a g   4

M: Niklas Wikner Tranås 2:32:19, Stefan Hall Ärla 2:32:46, Martti Mustonen FIN 2:40:23, Robert Söderman Flemingsberg 2:41:07, Peter Tefke Ale-90 2:43:02, Magnus Johansson 2:43:17, Esko Lilleberg Haparanda FI 2:43:26, Pasi Karhu FIN 2:48:18, Per Rönnlund IFK Umeå 2:50:25, Jesper Lindgren 2:53:37, Tommy Bäckström 2:54:48, Bo Wallsten Flemingsberg 2:54:57, Bo Nyström Tväråselet 2:55:18, Risto Salminen FIN 2:56:10.
K: Lisa Blomé Flemingsberg 3:08:58, Katharina Sandström 3:10:52, Maj-Britt Sundqvist SIF Skellefteå 3:12:19, Ann-Sofi Sundlöf IKS Umeå 3:32:01, Marja-Lena Pettersson 3:37:07, Birgitta Holmgren 3:38:19, Karin Kling 3:40:42.

ÖSTERGARN 24.7 (Östergarn Marathon) - Till fullständiga resultat
M: Anders Szalkai Spårvägen 2:37:17, Olof Thunegard Gotland 2:45:47.
K: Ylva Rangne Fredrikshof 3:29:10, Anna Ambjörnsson Åby LK 3:36:10, Monika Gullström FIN 3:37:20, Agneta Jonsson Skavsåret 3:43:49.

KRISTIANOPEL 10.7 (Kustmaran inkl DM)
M: 
Stefan Ulmeståhl T Blekinge 2:43:27, Anders Hillborg T Blekinge 2:55:15.
K: Ingrid Holmgren T Blekinge 3:28:43.

KUNGSHAMN 10.7 (Kungshamn-SmögenVarvet inkl DM/GLM halvmarathon)
M:
 Erik Framme Hälle 1:13:04.
K: Nina Hansteen NOR 1:24:30.

GUSTAFS 3.7 (Gustafsloppet)
M:
 Clas Björling Dalregementet 1:08:38, Jurij Punda RUS 1:10:08.
K: Marie Hedman Spårvägen 1:24:06.

BROMÖLLA 3.7 (Bromölla Marathon)
M: 
Andreas Ahl Hässelby 1:10:54.
M: Bengt Mattsson Härlöv 2:27:40, Sören Meurling Heleneholm 2:54:07.

SKELLEFTEÅ 3.7 (Skellefteå Midnight Marathon/Skelleftemilen)
M: 
Johan Bergström Vingarna 1:09:26, Håkan Stenberg Skellefteå AIK 1:12:59.
K: Kristina Hugosson SIF Skellefteå 1:21:27.

STOCKHOLM 12.6 (Stockholm Marathon) - Till fullständiga resultat

STRÄNGNÄS 29.5 (Strängnäs Två Broar)
M: 
Bjarne Thysell Ärla 1:09:20, Jonny Petrén Hässelby 1:10:55, Ulf Olsson Hässelby 1:11:09, Peter Koskenkorva Hässelby 1:11:56.
K (i tiderna ingår några minuters väntan efter ca 3 km p g a broöppning!): Marie Söderström-Lundberg Hässelby 1:16:23, Solweig Harryson Harg 1:26:49, Maria Pettersson Flemingsberg 1:27:36, Ingela Gahne Hässelby 1:28:09, Margareta Rutqvist Spårvägen 1:29:11.

LULEÅ 13.5 (Luleå Stadsmara) - Till fullständiga resultat
M: Martin Ojuku KEN 1:05:11, Onesmo Ludago TAN 1:05:20, Patrick Boiyo KEN 1:05:40, Idris Ibrahim Hässelby 1:10:02, Anders Szalkai Spårvägen 1:10:04, Mattias Persson Spårvägen 1:10:26.
K: Annika Nyberger Hässelby 1:24:38, Birgitta Myrnäs Lulekamraterna 1:28:34.

GÖTEBORG 8.5 (Göteborgsvarvet) - Till utförligare resultat
M: Rachid Aitbensalem MAR 1:02:18, Alfred Shemweta Flemingsberg 1:02:45, Geoffrey Tanui KEN 1:03:50, Martin Ojuku KEN 1:04:31, Onesmo Ludago TAN 1:05:01, Fred Ntabo KEN 1:05:20, Bjarne Thysell Ärla 1:06:10, Alex Prokopcuk LAT 1:07:07, Jonas Hagelin Mölndal 1:07:10, Tor Erik Nyqvist NOR 1:07:54, Patrick Hallén Enhörna 1:08:23, Jonas Larm Wilske 1:08:32, Jan Swenson Mölndal 1:08:51, Johan Swärdh Mölndal 1:09:56, Mehmet Abbeholm Flemingsberg 1:09:57, Niklas Wikner Tranås 1:10:06, Erik Petersson 80 Mölndal 1:10:18, Christer Ryman Skillingaryd 1:11:21, Toni Apell Sörängen 1:11:26, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 1:11:29, Peter Tefke Ale-90 1:11:29, Lars Hagdahl Myran 1:11:30, Jesper Hansson Björnstorp 1:11:32, Fredrik Lundqvist IK Sisu 1:11:37, Mikael Larsson Sävedalen 1:11:41, Anders S Nielsen DEN 1:11:43, Martin Rappe Hammarby 1:11:48, Staffan Pehrson Hagen 1:11:52, Thomas Dellton Lerum 1:12:00, Lars Andersson IS Göta 1:12:09, Lars Olandersson Ryda 1:12:10, Tomas Holm (Chalmers) 1:12:16, Thomas Andersson Kisa 1:12:20, Kari Nieminen Öbacka 1:12:25, Fredrik Sturesson (Saab-Ericsson) 1:12:35, Hans Andersson Vårgårda 1:12:37, Björn Dähli NOR 1:12:47, Magnus Svensson Malmslätt 1:12:47, Jörgen Mårtensson Enhörna 1:12:49, Dan Agnarson Brännan 1:12:50, Olli Svenn Telia/Göteborg 1:12:51.
K: Nadezjda Iljina RUS 1:11:47, Pamela Chepchumba KEN 1:12:27, Simone Staicu ROM 1:14:26, Susanne Möller DEN 1:18:48, Jennie Åkerberg Spårvägen 1:19:06, Christin Johansson Kville 1:21:09, Karin Schön Kville 1:23:42, Anne M Simonsen DEN 1:23:47, Annika Andersson IF Göta 1:23:59, Anette Rönnerman (Göteborg) 1:24:03, Bente Christensen DEN 1:24:11, Anneli Södergårds Hultsfred 1:24:45, Camilla Abel DEN 1:25:14, Marianne Sörensen DEN 1:26:44, Christina Sandberg (Göteborg) 1:26:58, Anita Nordenström (OK Malmia) 1:27:18, Ulrika Janemon (Göteborg) 1:27:25, Marie Hammaräng Brittatorp 1:27:30, Eleonor Öström Kville 1:27.35, Pernilla Andersson (ROL) 1:27:40, Lubov Pospeoshina Skövde 1:27:50, Clary Cameras Kville 1:28:13, Lisen Lindqvist Mullsjö SOK 1:28:26, Lotta Huselius Oxelösund 1:28:35, Ann-Sofie Johansson Herkules 1:28:54, Lola Arnarsdottir Majorna 1:29:24, Eva Persson Flemingsberg 1:29:31, Helena Kvapil (Stockholm) 1:29:32, Aniete Lindmark (Lindome) 1:29:37, Madeleine Wedin Flemingsberg 1:29:37, Gunilla Creutz Eksjö Södra 1:29:50, ... 33) Evy Palm Mölndal 1:30:31.

VÄNNÄS 8.5 (Vännäs Halvmarathon) Till fullständiga resultat
M: Gustav Berggren Skellefteå AIK 1:08:53, Robert Renman IFK Umeå 1:09:42, Håkan Mårtensson Vingarna 1:10:25, Håkan Stenberg Skellefteå AIK 1:10:32.
K: Kristina Hugosson SIF Skellefteå 1:21:51, Maj-Britt Sundqvist SIF Skellefteå 1:29:18.

GÄVLE 2.5 (Gävle Halvmarathon med VSM) - VSM: Se SM-tävlingar!
M: Thomas Kajander Spårvägen 1:08:45, Johan Dahl Högbo AIK 1:08:56, Harri Ketonen Krylbo 1:11:44, Kent Clefberg Hässelby 1:12:18, Jan Lindblom Hässelby 1:22:22, Leif Markfjärd Krylbo 1:12:30, Cédric Schwartzler Sthlms Studenter 1:12:38.
K: Anna Lindh Tureberg 1:19:27, Marianne Lundberg Sisu-Forshaga 1:21:32, Maria Pettersson Flemingsberg 1:21:39, Anna Hansson Sthlms Studenter 1:23:28, Julie Leonard Högbo GOF 1:23:29, Eva Ericsson Granbergsdal 1:26:08.

KARLSBORG 25.4 (Karlsborgsjoggen)
M:
 Toni Apell Sörängen 1:11:15. Stefan Gustafsson Örebro AIK 1:11:18.

LILLA EDET 25.4 (Öresjö Maraton)
M: 
Rune Larsson TV-88 2:58:02.

SÄTER 24.4 (Sätermaran)
M: 
Andreas Hårrskog Mora 1:09:44.
M: Ulf Lundengård Kvarnsveden 2:44:55, Tommy Sjöström Kvarnsveden 2:50:48, Anders Genstam Kvarnsveden 2:52:40, Björn Sennersjö Jarl 2:53:05.
K: Ylva Rangne Fredrikshof 3:39:17.

MALMÖ 10.4 (Heleneholms Marathon) - Till fullständiga resultat
M: Sören Meurling Heleneholm 2:51:34.
K: Catarina Ask Heleneholm 3:18:59.

VÄLLINGBY 27.3 (Vällingby Marathon) - Till fullständiga resultat
M: Kent Clefberg Hässelby 2:32:44, Vladimir Bötsuk EST 2:47:06, Carl-Johan Stenmark Sundsvall 2:49:41, Christer Johansson Iggesund 2:51:12, Tommy Sjöström Kvarnsveden 2:53:55, Tage Winter Flemingsberg 2:54:07.
K: Ylva Rangne Fredrikshof 3:44:10.

KARLSHAMN 21.3 (Marsloppet)
M: Christer Ryman Skillingaryd 1:13:03
K: Ingrid Holmgren T Blekinge 1:31:43.

KÅLLERED 13.3 (Kålle Marathon) - Till fullständiga resultat
M: Mats Teneryd Eksjö Södra 2:52:42, Christopher Falk Rigor 2:54:38.
K: Charlotte Lindstedt Solvikingarna 3:32:06, Lena Linder Solvikingarna 3:35:18.

JAKOBSBERG 16.1 (Jakobsbergs marathon)
M: Jan Lindblom Hässelby 2:38:07, Henrik Östling Sköldinge 2:42:17.
K: Ylva Rangne Fredrikshof 3:38:58.